لوگو کانون بورس

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال با چند تکنیک فوق‌العاده

بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۲۴ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال و نکات بسیار مهم برای اجرای هر چه بهتر آن با شما همراه هستیم. دقت داشته باشید که این روش تحلیل به دلیل شرایطی که دارد، در سال های گذشته به شدت مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما لازمه آن داشتن دانش و تجربه کافی برای آن است. از این رو در این مقاله از سری آموزش رایگان ارز دیجیتال سعی داریم تا صفر تا صد این روش تحلیلی را به شما بیاموزیم.

تحلیل فاندامنتال رمز ارزها باید بسته به شرایط و به ترتیب مسائل مهم به کم اهمیت صورت پذیرد. در غیر این صورت نتیجه نهایی ایده آل نخواهد بود. از این رو در این مقاله در کنار معرفی تکنیک های فوق‌العاده برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال این نکات را به صورت مرحله به مرحله نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

” نکات کلیدی مقاله:

 • تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال با تکیه بر فاکتورها و عوامل مختلفی انجام می‌پذیرد.
 • تکیه بر یک عامل اصلاً شرایط مناسبی برای تحلیل یک رمز ارز به دنبال نخواهد داشت.
 • برای پیاده سازی تکنیک های فاندامنتالی برای تحلیل رمز ارزها باید مراقب داده‌های ساختگی و تقلبی موجود در بازار نیز باشید.
راهنمای مطالعه نمایش

 

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال اشاره به یک روش تحلیلی دارد که در آن تحلیلگر بایستی بر اساس عوامل موثر بر ارزش آن رمز ارز برای آینده آن تصمیم بگیرد. فاندامنتال یا بنیادی به مفاهیم ریشه های مربوط به هر ارز دیجیتال اشاره دارد. به این معنا که در این روش تحلیلی کاربران بدون در نظر گرفتن نمودار قیمت رمز ارز مورد نظر بایستی  با توجه به شرایط بنیادی هر ارزی درباره امکان سرمایه گذاری بر روی آن تصمیم بگیرند.

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

روش تحلیل فاندامنتال یک روش تحلیلی جدید و به روز نیست و قبلاً از آن برای سایر بازارهای مالی استفاده شده است. در آموزش رایگان بازار فارکس، آموزش تحلیل و پیش بینی طلا، آموزش تحلیل و پیش بینی دلار، آموزش تحلیل و پیش بینی سکه، آموزش پیش بینی بورس، آموزش تحلیل و پیش بینی بیت کوین و سایر مقالات آموزشی تحلیلی در سایت به معرفی این روش تحلیلی پرداخته و مزیت ها و معایب آن را برای شما بیان کرده‌ایم. نکته مهم درباره روش تحلیل فاندامنتال این است که ماهیت اصلی این روش برای تمام بازارها و تحلیل تمام نمودارها تقریباً مشابه به یکدیگر است اما انتخاب عوامل موثر بر این تحلیل فاکتور مهمی است که تحلیل‌گر باید درباره آن تجربه و دانش کافی داشته باشد.

در این روش تحقیقی شما بایستی یکسری از فاکتورها و عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال را برای رمز ارز مورد نظر خود آنالیز کرده سپس در یک جمع‌بندی نهایی نتیجه این آنالیز را به عنوان نتیجه تحلیل خود در نظر بگیرید.

برای درک هرچه بهتر روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال شما را با یک مثال خیلی ساده همراه می کنیم.  همه ما می‌دانیم که قیمت تمام آلت کوین ها  به صورت مستقیم از قیمت بیت کوین تأثیر می‌پذیرند. به این معنا که وقتی قیمت بیت کوین نزولی است، سایر آلت کوین ها نیز شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند. با دانستن این حقیقت، یک تحلیلگر فاندامنتال در زمانی که قیمت بیت کوین روبه نزول است، حکم به نزولی بودن قیمت  سایر رمز ارزها خواهد داد. به همین سادگی شما از روش تحلیل فاندامنتال برای تحلیل یک رمز استفاده کردید.

البته در روش تحلیل فاندامنتال شما باید تأثیر ده ها پارامتر را به صورت همزمان بر روی یک ارز دیجیتال مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. هر چقدر تعداد فاکتور های بررسی شده بیشتر و مهم تر باشند، در نهایت نتیجه تحلیل بهتر بوده و به واقعیت نزدیک تر خواهد بود. البته این مهم استفاده از روش تحلیل فاندامنتال را پیچیده تر نیز می نماید.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال بهتر است یا تکنیکال؟

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

نقطه مقابل روش تحلیلی فاندامنتال، تحلیل تکنیکال است. در مقالاتی مانند  تحلیل بیت کوین، آموزش رایگان پرایس اکشن، آموزش بازار طلا، آموزش بازار سکه و مقالاتی از ایده است نحوه استفاده از تحلیل تکنیکال را برای تحلیل و بررسی بازارهای مختلف به شما ارائه داده‌ایم. اگر شناخت کافی نسبت به روش تحلیل تکنیکال داشته باشید، امکان تحلیل و بررسی  نمودار هر قیمتی را خواهید داشت؛ اما وقتی نوبت به مقایسه میان تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال می‌رسد، نظرات و مقایسه های مختلفی را توسط تحلیلگران شاهد هستیم. مسلماً هر تحلیلگری که نسبت به یک روش تحلیلی علاقه بیشتری داشته باشند، آن را برتر و بهتر خواهد نامید.

شاید اگر بخواهیم کاملاً بی طرفانه و بدون در نظر گرفتن  تعصب نسبت به یک روش تحلیلی، این دو را با هم مقایسه کنیم، نتایج زیر از این مقایسه حاصل خواهد شد:

 • استفاده از تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به مراتب ساده تر و قابل درک تر نسبت به روش تحلیل فاندامنتال است.
 • نیازمندیهای روش تحلیل تکنیکال به نسبت کمتر بوده و کاربران راحت تر می توانند با این نیازمندیها همراه شوند.
 • برای استفاده از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیاز به تسلط بسیار زیادی خواهید داشت.
 • استفاده از روش تحلیل فاندامنتال رمز ارزها بیشتر برای تحلیل و پیش بینی بلند مدت آنها کاربرد داشته، در حالی که روش تکنیکال هم می‌توان برای کوتاه‌مدت و هم برای بلندمدت استفاده کرد.
 • استفاده از روش تحلیل فاندامنتال برای افراد تازه کار با چالش‌های زیادی همراه خواهد بود.

 

توصیه ما برای تریدرهای ایرانی در بازار رمز ارزها استفاده ترکیبی از این دو روش است. به این معنا که در شروع کار و بعد از سپری کردن دوره ارز دیجیتال بهتر است بیشتر از روش های تکنیکالی استفاده کرده و  کم کم روش ‌های فاندامنتالی را نیز به تحلیل های خود اضافه کنید.

برای شروع کار در نظر گرفتن نسبت ۷۰ به ۳۰ در کلیت استراتژی تحلیلی در بازار ارز های دیجیتال برای کاربران شرایط بهتری را به دنبال خواهد داشت. ۷۰% استراتژی خود را به تکنیک ها و روش های تکنیکالی منوط کنید ۳۰ درصد آن را نیز به روشهای فاندامنتالی اختصاص دهید.

مراحل تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

درباره تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بسیار صحبت شده و بارها و بارها شاهد معرفی روش های مختلف این سبک از تحلیلی در مقالات مختلف بوده اید. در مقاله اندیکاتورهای ارزهای دیجیتال نحوه استفاده از اندیکاتور های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال را نیز به شما آموختیم؛ اما در این مقاله سعی داریم به صورت کاملاً حرفه‌ای از صفر تا صد روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را برای شما تعریف کنیم.

برای اینکه به صورت کاملاً کاربردی و قابل استفاده برای تحلیل بازار به آموزش این روش پرداخته باشیم، در ادامه ابتدا کلیت این روش تحلیل را در چهار مرحله و چهار گام برای شما تشریح خواهیم کرد و سپس نکات و تکنیک های کاملاً حرفه‌ای و پیشرفته آن را نیز به صورت جداگانه به شما بیان خواهیم نمود.

برای اینکه استفاده از روش تحلیل فاندامنتال رمز ارزها برای شما کاملاً قابل استفاده باشد، آیتم ها و فاکتورهای مختلف موثر بر این روش تحلیلی را در چهار دسته در ادامه بیان می کنیم.

 • دسته اول فاکتورها و عوامل موثر بر شرایط کلی بازار ارز های دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.
 • در دسته دوم فاکتورها و عوامل موثر بر شرایط کلیه شبکه خود آن رمز ارز را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.
 • در مرحله سوم نیز  فاکتورها و عوامل موثر بر شرایط خود آن ارز دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد.
 • در آخرین مرحله نیز رقبای اصلی رمز ارز مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.

این روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در واقع با اصطلاح تحلیل از کل به جز معروف است. است به این معنا که شما ابتدا کلیت عوامل موثر بر یک رمز ارز را بررسی کرده و در نهایت به شرایط خود آن رمز از می‌رسید.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال از کل به جز

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

مفهوم روش تحلیلی به این معنا است که شما ابتدا باید کلیت بازار سرمایه مورد نظر خود را مورد آنالیز قرار داده و سپس در صورت مساعد بودن شرایط به سرمایه‌ گذاری در رمز ارز مورد نظر خود برسید. در این روش تحلیلی تمام جوانب در نظر گرفته می شود تا هیچ گونه اشتباهی در انتخاب رمز ارزها برای تحلیلگر رخ ندهد.  برای اینکه این روش تحلیلی را بهتر درک کنید در ادامه شما را با چند مثال ساده همراه می کنیم.

فرض کنید شما قصد دارید برای تحلیل رمز ارز X به روش فاندامنتالی اقدام کنید. در حال حاضر این رمز ارز در بازار شرایط زیر را دارا است:

 • شبکه اجتماعی این رمز ارز بیش از ۱۰ میلیون نفر فالوور دارد.
 • قیمت این رمز ارز ۰.۰۰۰۰۰۰۲۵ بوده  و شما می توانید با سرمایه بسیار کم برای خرید آن اقدام کنید.
 • اخبار و واقعیت های بسیار زیادی درباره این رمز از هر روز و شبکه های اجتماعی و مجلات مختلف منتشر می شود.
 • بسیاری از افراد ثروتمند سرمایه گذار در بازار رمز ارز ها حمایت خود را از رمز ارز مورد نظر شما اعلام کرده اند.

آیا با دانستن این حقایق شرایط برای خرید و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال X فراهم است؟  مسلماً پاسخ این سوال مثبت است اما واقعیت های دیگری ممکن است تمام این حقایق را زیر سوال برده و شرایط را برای خرید سرمایه گذار پیچیده کند. برای مثال:

 • ممکن است ارز دیجیتال مورد نظر یک شت کوین  بی محتوا بوده و بدون هدف خاصی توسعه پیدا کرده باشد.
 • ممکن است ارز دیجیتال X توسط افراد کلاهبردار و برای کوتاه مدت توسعه پیدا کرده باشد.
 • اگر نگاهی به رتبه بندی کریپتوکارنسی ها بیندازید، ممکن است رمز ارز مورد نظر شما در رتبه های بالای ۵۰۰ قرار گرفته و ارزش بازار بسیار کمی داشته باشد.
 • از این گذشته امکان دارد که کل حجم معاملات روزانه رمز ارز مورد نظر شما، کمتر از یک میلیون دلار باشد.

با شنیدن این حقایق دیگر سرمایه گذاری در ارز دیجیتال X  منطقی به نظر نمی‌رسد. در حالی که اگر به شرایط کلی مربوط به این رمز ارز دقت نمی کردیم، وارد یک سرمایه‌ گذاری کاملاً اشتباه می شدیم. در روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال از کل به جز چنین چالشی به هیچ وجه برای ما وجود نخواهد داشت و شما قبل از اینکه درباره ماهیت یک رمز ارز از به نتیجه مثبت برسید، درک درستی نسبت به شرایط کلی آن در بازار خواهید داشت.

مرحله ۱: بررسی شرایط رمز ارز در بازار

در اولین مرحله از آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در روش کل به جز، به بررسی شرایط کلی بازار برای یک ارز دیجیتال خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید که برای اینکه محتویات این مقاله جنبه آموزشی کاربردی داشته باشد، در هر مرحله سعی کرده‌ایم مثال هایی را برای شما درج کنیم تا درکه نحوه استفاده از این روش برای شما ساده تر باشد.

همچنین ذکر این نکته ضروری و لازم است که استفاده از تمام این فاکتورها برای تحلیل یک ارز دیجیتال ضروری نیست. شما بسته به میزان تسلط و شرایط سرمایه‌ گذاری خود می‌توانید بهترین و اصلی ترین فاکتورهای موثر بر یک ارز دیجیتال را در نظر گرفته و از آنها استفاده کنید. در حین معرفی پارامترهای موثر بر یک ارز دیجیتال در روش تحلیل فاندامنتال به میزان اهمیت آنها نیز خواهیم پرداخت.

دقت داشته باشید که مراحل تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در روش کل به جز به گونه‌ای تنظیم شده که در صورتی که در هر مرحله شما با پاسخ های مناسب و خوبی روبرو نشدید، نیازی به رفتن به مرحله بعدی نخواهید داشت و از همان مرحله سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال مورد نظر منطقی خواهد بود. البته کسانی که ترجیح می دهند تمام شرایط و عوامل موثر بر قیمت یک ارز دیجیتال را مورد ارزیابی قرار دهند، می‌توانند تا انتها تمام فاکتورها و عوامل را بررسی نمایند.

تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال ارز دیجیتال

فاکتورهای مربوط به کلیت بازار یک ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین مراحل تحلیل فاندامنتال آن ارز می باشد که هم باید به دقت به آنها توجه شود و هم عدم رسیدن به پاسخ های مطلوب می تواند رمز ارز مورد نظر را به کل یک سرمایه گذاری اشتباه نشان دهد.

برای دستیابی به اطلاعات رمز ارز مورد نظر خود در این مرحله از تحلیل فاندامنتال آن، می توانید از اطلاعات سایت کوین مارکت کپ (www.coinmarketcap.com) استفاده کنید. تمام اطلاعات به صورت دقیق و معتبر در این سایت درج شده و به راحتی قابل اعتماد هستند. البته سایت های دیگری نیز برای این منظور وجود دارد که  بسته به سلیقه امکان استفاده از آنها را نیز خواهید داشت.

 • رتبه ارز دیجیتال در کوین مارکت کپ

رتبه ارز دیجیتال در سایت کوین مارکت، یکی از اطلاعات فاندامنتالی مهم محسوب می‌شود که توصیه می‌کنیم حتماً برای انتخاب رمز مورد نظر خود برای سرمایه‌ گذاری حتماً به آن دقت داشته باشد. در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم بیش از ۱۶۰۰۰ رمز ارز مختلف در این سایت  رتبه بندی شده و شما می توانید اطلاعات آنها را مشاهده کنید.  در حال حاضر رتبه ۱ تا ۱۰ رمز ارزها در این سایت به ترتیب زیر هستند:

۱-  بیت کوینتحلیل تکنیکال یا فاندامنتال ارز دیجیتال

۲-  اتریوم

۳- باینناس کوین

۴- تتر

۵-  سولانا

۶-  کاردانو

۷- ‏یو اس دی کوین

۸- ریپل

۹- ترا

۱۰-  پولکادات

 

جالب است که در آینده رمز ارز به جز تتر، بقیه ارزها کوین محسوب شده و در این جمع تنها تتر یک توکن است. البته منظور ما از معرفی این عامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال این نیست که تنها باید روی ۱۰ رمز ارز اول تمرکز داشته باشید. در واقع هر چقدر رتبه یک ارز دیجیتال بالاتر باشد، به این معنا است که ارزش بازار بیشتری داشته و می تواند سرمایه گذاری مطمئنی برای کاربران محسوب شود.

بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان بر این باور هستند که تنها باید روی چند رمز ارز برای سرمایه‌ گذاری تمرکز داشته باشیم؛ اما با این حال وقتی رتبه یک ارز دیجیتال بیش از ۱۵۰ باشد، عملاً ممکن است سرمایه گذاری برای آن چالش ها و ریسک های بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد.

 • ارزش بازار رمز ارز

نکته بعدی برای بررسی فاندامنتال یک ارز دیجیتال نگاه کردن به ارزش بازار آن است. رتبه بندی معرفی شده در سایت کوین مارکت کپ بر اساس ارزش بازار رمز ارزها است. برای اطمینان بالاتر بهتر است سراغ رمز ارز هایی بروید که ارزش بازار آنها در سایت  کوین مارکت کپ بیش از یک میلیارد دلار باشد. معمولاً ۱۰۰ ارز اول این رتبه بندی این شرط را دارا هستند. کاهش ارزش بازار یک رمز از به زیر ۵۰۰ میلیون دلار، ریسک سرمایه گذاری بر روی آن را بسیار زیاد خواهد کرد.

در ادامه در بخش تعداد سکه های در گردش یک ارز توضیح بیشتری درباره ارزش بازار آن خواهیم داد. حتماً به نکات موجود در آن بخش نیز دقت داشته باشید.

 • حجم معاملات روزانه

حجم معاملات روزانه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورها برای تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود. این آیتم فوق‌العاده فاکتور مهمی است و حتماً باید در هنگام تحویل به آن دقت ویژه داشته باشید.

وقتی حجم معاملات روزانه یک روز است خیلی کم باشد، شرایط زیر ممکن است برای سرمایه گذاران آن به وجود آید:

 • اول اینکه چنین ارزهایی معمولاً با ورود و خروج یک یا نهایت دو نفر با نوسانات بسیار زیادی همراه می شود.
 • ثانیاً ثروتمندان و افراد با سرمایه های سنگین به راحتی می‌توانند جهت چنین رمز ارزی را در جهت دلخواه خود تغییر دهد. افراد سودجو که بیشتر به دنبال کلاهبرداری از سایرین می باشند، معمولاً در توسعه چنین ارزهایی دخالت داشته و به دنبال کسب سودهای کلان از آن ها هستند.

فرض کنید شما یک ارز دیجیتالی را خریداری کرده‌اید که سود بیش از ده برابری را در کمتر از ۲۴ ساعت به شما داده است. اگر حجم معاملات روزانه این رمز از عدد پایینی باشد، به این معنا خواهد بود که عملاً افراد زیادی در آن سرمایه‌ گذاری نکرده و تعداد تراکنش ‌های بسیار پایینی برای آن به ثبت می‌رسد. این مهم باعث می‌شود عملاً شما امکان فروش رمز ارزهای موجود در کیف پول خود را نداشته باشید.

تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال ارز دیجیتال

در واقع شما جنسی را با قیمت بسیار گزاف در اختیار دارید که هیچ خریداری در سرتاسر جهان ندارد. از این رو عملاً یک جنس بی ارزش محسوب خواهد شد. در ادامه تشریح خواهیم کرد که حتی در صورت امکان خرید و فروش این رمز ارز نیز شما بایستی هزینه ‌های بسیار بسیار گزافی را به عنوان کارمزد به کارگزاری ها و صرافی های مختلف پرداخت کنید.

هر چند در حال حاضر و در شرایط فعلی بازار توصیه ما سرمایه‌ گذاری بر روی ارز های دیجیتالی است که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه دارند، اما حداقل این که سراغ ارزهای دیجیتالی با کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه نروید. البته این اعداد و حجم ها مربوط به شرایط فعلی بازار بوده و با گسترده شدن بازار رمز ارزها، این اعداد نیز تغییر خواهند کرد.

 • کوین است یا توکن؟

یکی دیگر از اطلاعات  فاندامنتال بسیار مهمی که در زمان تحلیل یک رمز ارز باید به آن دقت داشته باشید، کوین یا توکن بودن آن است. در مقاله تفاوت میان کوین و توکن به بررسی کامل این دو نوع رمز ارز پرداختیم. کوین ها به صورت کلی ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به توکن ها دارند؛ اما این موضوع برای تمام کوین ها و توکن ها صادق نیست. به این معنا که در حال حاضر بهترین رمز ارز های جهان که در رتبه های بالا قرار دارند، کوین ها هستند اما خیلی از کوین ها نیز وجود دارند که در رتبه های بسیار پایین قرار گرفته و توکن ها عملکرد بهتری نسبت به آنها داشته اند.

 • صرافی های پشتیبانی کننده

همچنین یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهمی که در سایت کوین مارکت کپ می توانید به آن دسترسی داشته باشید، صرافی های پشتیبانی کننده از یک رمز است. است این موضوع نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و به عنوان یکی از نکات مهم در تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال محسوب می شود.

هر چقدر تعداد صرافی های پشتیبانی کننده از یک رمز ارز بیشتر باشد، یا صرافی های معتبرتر و شناخته‌شده‌ترین از یک ارز دیجیتال پشتیبانی نمایند، کیفیت آن رمز ارز بیشتر و بهتر خواهد بود. از این گذشته کاربران می توانند با خیال راحت تر و شرایط بهتری نسبت به خرید و فروش آن نیز اقدام نمایند. همچنین معمولاً کارمزد تراکنش های چنین به ارزهایی نیز پایین‌تر خواهد بود.

 • تعداد سکه های در گردش

یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهم و حیاتی درباره تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال دقت به تعداد سکه های در گردش آن است. ارزش بازار یک رمز است از ضرب کردن قیمت آن در حال حاضر در تعداد کل سکه های در گردش آن به دست می‌آید.

ترفندهای فاندامنتالی تحلیل ارز دیجیتال

شاید در حال حاضر بیت کوین به عنوان بهترین رمز ارز دنیا نزدیک به ۱۹ میلیون سکه در گردش در بازار دارد.  قیمت این ارز دیجیتال نیز در حال حاضر نزدیک به ۵۰ هزار دلار است. این دو فاکتور باعث شده تا  ارزش بازار این ارز دیجیتال به نزدیک به ۹۰۰ میلیارد دلار برسد.

بیایید شرایط بیت کوین را با شرایط ارز دیجیتال ریپل در رتبه بندی فعلی در رتبه نهم بهترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته است مقایسه کنیم. در حال حاضر ریپل به عنوان نهمین ارز دیجیتال برتر دنیا نزدیک به ۵۰ میلیارد سکه در گردش دارد. اگر از فرمول بالا برای تعیین ارزش بازار این رمز استفاده کنیم، به راحتی می‌توان درک کرد که با رسیدن قیمت ریپل تنها به  ۲۰ دلار یعنی ۰.۰۰۰۴ قیمت بیت کوین، ارزش بازار آن حتی از بیت کوین نیز بیشتر خواهد شد؛ بنابراین همین محاسبه بسیار ساده نشان می‌دهد که قیمت زیر ۱ دلاری فعلی ریپل، چندان هم غیرمنطقی نیست.

در هنگام تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال مورد نظر خود حتماً باید به این دو نکته یعنی تعداد سکه های در گردش و قیمت فعلی آن به صورت همزمان دقت ویژه داشته باشید. هر چقدر تعداد سکه های در گردش رمز ارز مورد نظر شما زیادتر باشد، امکان رسیدن آن به قیمت های خیلی بالا مانند بیت کوین سخت‌تر خواهد بود. شرایطی که دقیقاً در پول واقعی نیز به همین ترتیب است. با چاپ اسکناس‌های بسیار زیاد عملاً تورم روی آن اسکناس زیادتر شده و قیمت آن نسبت به سایر ارزها با افت روبرو می شود.

 • تعداد کل سکه های تعریف شده

در بخش قبلی به تعداد سکه های در گردش یک ارز دیجیتال اشاره کرده و اهمیت آن را در تحلیل فاندامنتال رمز ارزها نیز بیان کردیم. دقت داشته باشید که تعداد کل سکه های در گردش یک ارز دیجیتال به مرور و با گسترش شبکه آن اضافه می‌شود. به همین دلیل برای این مقدار در عرصه های مختلف از عدد ثابتی تعریف نشده و هر بار که به تعداد سکه های در گردش یک رمز ارز نگاه کنید عدد مختلفی برای آن خواهید بود.

برای این که بتوانید تحلیل درستی از شرایط سکه های تعریف شده برای یک رمز ارز داشته باشید، فقط به تعداد کل سکه های تعریف شده برای آن نیز اهمیت پیدا می‌کند. برای مثال تعداد سکه های در گردش ارز دیجیتال بیت کوین در حال حاضر نزدیک به ۱۹ میلیون سکه است. تعداد کل سکه های این رمز ارز در نهایت می تواند به ۲۱ میلیون سکه برسد.

مرحله ۲: بررسی شرایط رمز ارز در شبکه

دومین مرحله از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به بررسی فاکتورهای موثر بر شبکه آنلاین برمی‌گردد. بعد از اینکه در مرحله قبل موفق شد تا کلیت بازار رمز ارز مورد نظر خود را بررسی کرده و تائیدیه های لازم را برای آن کسب کنید، حالا باید شبکه بلاک چین رمز ارز مورد نظر را نیز بررسی کرده و با کیفیت آن را بسنجید.  این مرحله از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال تکمیل کننده مرحله قبلی است.

ترفندهای فاندامنتالی تحلیل ارز دیجیتال

بسیاری از رمز ارز ها هستند که در مرحله قبلی ممکن است شرایط کیفی لازم برای سرمایه‌ گذاری را داشته باشند، اما با بررسی شرایط شبکه‌ ها نرم افزار خواهد بود نمی‌توان روی آن سرمایه گذاری نمود. این مهم نشان می‌دهد که  کیفیت یک ارز دیجیتال از تأثیر پذیری عوامل بسیار متفاوتی به وجود می‌آید. وقتی ارز دیجیتالی از نظر تمام شرایط گفته شده در بالا در وضعیت خوبی قرار دارد، اما استقبال زیادی از آن نشده و در تحلیل ها و نظرات بهترین تحلیلگران به عنوان یک رمز ارز خوب شناخته نمی شود، نشان از پشتیبانی ضعیف آن خواهد داشت.

در این بخش با بررسی فاکتور های موثر بر شبکه یک ارز دیجیتال سعی خواهد کرد تا بیشتر از قبل از نظر بنیادی شما را با ارز های دیجیتال موجود در بازار آشنا کنیم.

 • وضعیت شبکه

یکی از نکات بسیار مهمی که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید به آن دقت شود، شرایط وضعیت شبکه مربوط به آن رمز ارز است.  شبکه بایستی در عین داشتن کاربردهای بسیار مختلف، راحتی استفاده، کارمزد های بسیار پایین، امنیت بسیار بالایی نیز داشته باشد. تمام این فاکتورها در کنار هم می توانند وضعیت شبکه یک ارز دیجیتال را مشخص کنند. دقت کنید که اگر رمز ارز انتخاب شده توسط شما یک توکن باشد، در این مرحله بایستی وضعیت شبکه ارز دیجیتال میزبان را ارزیابی کنید.

عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برای مثال اگر توکن مورد نظر شما بر روی شبکه ارز دیجیتال اتریوم پیاده سازی شده باشد، تمام ویژگی های شبکه اتریوم برای رمز ارز مورد نظر شما نیز صادق است. در تحلیل فاندامنتال رمز ارز مورد نظر خود نیز تنها کافی است به تحلیل شبکه اتریوم بپردازید. همینطور سایر شبکه های رمز ارز های مختلف اعم از کاردانو، بیت کوین و غیره به همین ترتیب باید مورد ارزیابی قرار گیرند.  امنیت نیز مهم ترین فاکتور بررسی یک شبکه ارزش محسوب می شود.

 • کیف پول های پشتیبانی کننده

یکی از شبکه‌ های بلاک چین ارز دیجیتال کیف پول های بسیار زیادی برای آن توسعه پیدا کرده است،  شبکه اتریوم می باشد. اتریوم به دلیل  داشتن یک شبکه بلاک چین فوق‌العاده، تبدیل یک شبکه عالی برای بسیاری از توکن ها شده است. چه کیف پول های سخت افزاری و چه کیف پول های نرم افزاری معمولاً از شبکه ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی کرده و اکثر طرح‌های توسعه یافته در شبکه اتریوم را می‌توان در این کیف پول ها ذخیره نمود.

در هر صورت به عنوان یک فاکتور مهم  فاندامنتالی شما باید بررسی کنید که کیف پول ارز دیجیتال مناسب برای ذخیره کردن رمز ارز مورد نظر شما وجود داشته باشد. در غیر این صورت عملاً امکان ذخیره سازی آن برای شما با چالش های زیادی روبرو خواهد بود. هر چند استفاده از کیف پول صرافی ارز دیجیتال نیز می‌تواند شرایط لازم برای ذخیره سازی یک ارز را برای شما فراهم آورد اما با این وجود باید دقت داشته باشید که در برخی مواقع لازم است شما برای طولانی مدت ارز دیجیتال خود را در یک کیف پول نرم افزاری و سخت افزاری ذخیره کنید.

معمولاً رمز ارز هایی که پشتیبانی کمی از آنها در کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد، با استقبال زیادی هم روبرو نخواهند بود.

 • شبکه نقل و انتقال رمز ارز

بسیار مهم است که درباره شبکه نقل و انتقال رمز ارز مورد نظر خود نیز اطلاعات کافی داشته باشید. دقت کنید که انتقال رمز ارزها در کیف پول های مختلف خرید و فروش آنها در شبکه‌ ها و استانداردهای خاصی صورت می‌پذیرد. برای مثال استاندارد TRC20 یکی از استانداردهای بسیار معروف و رایج مربوط به شبکه ارز دیجیتال ترون است. به دلیل امنیت بسیار بالا، سرعت قابل توجه و کم بودن کارمزد ها این استاندارد می‌تواند یک استاندارد عالی برای نقل و انتقال رمز ارزها تلقی شود.

 • کارمزد شبکه برای نقل و انتقال

جالب است بدانید که ارز دیجیتال اتریوم با وجود این که در حال حاضر در رتبه دوم بهترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته و اکثر فاکتورهای فاندامنتالی لازم برای سرمایه‌ گذاری را دارا است، به دلیل کارمزد بالای نقل و انتقال معمولاً از سبد سرمایه بسیاری از کاربران خارج می‌شود.  حتی کسانی که در حرفه‌ای استخراج ارز دیجیتال اتریوم فعالیت دارد، به دلیل کاربردهای بسیار بالای نقل و انتقال، معمولاً ترجیح می دهند این ارز دیجیتال را برای مدت طولانی نگهداری کرده تا با افزایش قیمت سود قابل توجهی کسب کنند.

عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

حال تصور کنید که برای خرید و فروش یک ارز دیجیتال با کیفیت بسیار پایین تر نسبت به اتریوم با این چالش روبرو باشید. عملاً خرید آن حتی در صورت سوددهی در کوتاه مدت منطقی نبوده و بسیاری از کاربران از این امر خودداری خواهند کرد. از این رو بایستی به کارمزد لازم برای نقل و انتقال یک ارز دیجیتال نیز دقت داشته باشید.

 • ساز و کار عرضه یا استخراج

نکته مهم بعدی مربوط به شرایط عرضه اولیه، استخراج و عرضه توکن های یک رمز است. هست در حال حاضر کوین های  موجود در بازار از روش های مختلفی برای عرضه سکه های خود استفاده می‌کنند. حتی رمز ارز هایی که از فرآیند استخراج برای این منظور استفاده می نمایند، الگوریتم ها و استانداردهای مختلفی را برای خود تعریف کرده اند.  برای توکن ها نیز  برنامه ریزی های متفاوتی برای شرایط عرضه آنها تعیین می شود. دقت به این مهم نیز از جمله اطلاعاتی است که بایستی برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال مورد نظر به آن بپردازید.

 • تعداد تراکنش ها

تعداد تراکنش‌ها یکی دیگر از نکاتی است که بایستی برای ارزیابی ارز دیجیتال مورد نظر خود به آن دقت کنید. بررسی تعداد تراکنش ها این مزیت را برای شما به دنبال خواهد داشت تا بتوانید تعداد کاربران فعال در شبکه رمز ارز مورد نظر خود را سنجیده و از این گذشته به نوعی به ارزیابی نقدینگی ارز دیجیتال مورد نظر خود نیز بپردازید. بررسی تعداد تراکنش ها در کنار ارزیابی حجم معاملات می تواند دو معیار بسیار مهم برای ارزیابی رمز ارز مورد نظر شما باشد.

 • ارزش تراکنش ها

هم چنین برای دور ماندن از تقلب ها و حرکات فریب کارانه بایستی به ارزش تراکنش ها در رمز ارز مورد نظر خود نیز دقت داشته باشید. اگر در مقاله بررسی خطرات ارز دیجیتال با ما همراه بوده باشید، به خوبی می دانید که در ارزهای تازه به دوران رسیده، امکان تقلب با تعداد تراکنش بسیار بالا وجود دارد. در چنین مواقعی برخی از افراد سودجو با انجام چهار تراکنش های بسیار زیاد اما با حجم معاملاتی بسیار پایین، اقدام به فریب کاربران می نمایند. در شرایطی که شما به سادگی می توانید با ارزیابی ارزش تراکنش های انجام شده در شبکه رمز ارز مورد نظر خود، سرمایه‌ های خود را از چنین ریسک‌ هایی دور نگه دارید.

 • آدرس های فعال

یکی دیگر از اطلاعات فاندامنتال ای مورد توجه برای تحویل رمز ارزها، آدرس های فعالی هستند که قبل از مورد نظر شما را ذخیره کرده اند. امکان بررسی این آدرس ها در سایت کوین مارکت کپ برای شما وجود دارد.  با این بررسی می توانید به نوعی سهامداران اصلی رمز ارز مورد نظر خود را ارزیابی کنید. ارز دیجیتالی که بیش از ۵۰ درصد آن توسط یک آدرس نگهداری می شود، می تواند بسیار مشکوک باشد.

 • نرخ هش و کارمزدهای شبکه

همچنین نرخ هش و کاربردهای شبکه را نیز می توان از جمله اطلاعات فاندامنتالی در نظر گرفته برای تحلیل یک رمز ارز به آن نیاز خواهید داشت. هر چقدر مقیاس پذیری یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، در کاربردهای بسیار بیشتری می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل  محبوبیت آن نیز بیشتر خواهد بود. شبکه ‌هایی مانند سولانا، پلیگان و اتریوم  بهترین عملکرد را در این باره دارا هستند.

 • میزان محبوبیت شبکه

بررسی میزان محبوبیت شبکه برای یک توکن و یا کوین کار خیلی پیچیده ای نیست. در حال حاضر محبوب ترین شبکه های بلاک چین برای ارزهای دیجیتال، شبکه بلاکچین بیت کوین، اتریوم، باینناس کوین، کازماس، استلار، ایاس، پولکادات، پلیگان، مونرو، سولانا و چند شبکه دیگر هستند که شناسایی آنها به راحتی برای شما امکان پذیر خواهد بود. سایر شبکه های موجود در رمز ارزها معمولاً محبوبیت خوبی نداشته و به همین دلیل توکن ها و کل های عرضه شده توسط آنها نیز با استقبال خوبی روبرو نمی شود.

مرحله ۳: بررسی شرایط خود رمز ارز

نوبت به  سومین مرحله تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال یعنی بررسی شرایط خود رمز ارز می‌رسد. اگر به روند اجرای مراحل تحلیل فاندامنتال رمز ارزها به دقت کرده باشید، مرحله به مرحله اجرای این عملیات و بررسی فاکتورهای سخت‌تر، پیچیده تر و البته حرفه‌ای تر شده است. در مرحله اول شما با یک بررسی بسیار ساده می‌توانست تا حدودی شرایط رمز ارز مورد نظر خود را در بازار بسنجید. مرحله ای که ترکیب آن با تحلیل تکنیکال آن می تواند شرایط مناسب برای یک تحلیل خوب و ایده آل را برای شما به دنبال داشته باشد.

عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

در مرحله دوم کار کمی پیچیده تر و تخصصی تر شد شما بایستی شبکه رمز ارز مورد نظر خود را از نظر فاکتورهای مهمی که معرفی کردیم مورد ارزیابی قرار می‌دادید. در نهایت در مرحله سوم نوبت به  بررسی تخصصی ترین و پیچیده ترین این نکات فاندامنتالی مربوط به رمز ارز مورد نظر شما می‌رسد. بررسی عواملی که در این مرحله مرور می کنیم، نیاز به وقت زمان بیشتری داشته و بایستی تمرکز بیشتری روی آنها داشته باشید.

از این گذشته در برخی موارد حتی ممکن است برای کسب اطلاعات لازم درباره شرایط یک رمز ارز، نیاز به داشتن دانش زبان انگلیسی نیز داشته باشید. البته در کانون بورس تمام سعی ما بر این است که این اطلاعات را به مرور برای تمام رمز ارزهای معتبر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 • نقشه راه پروژه رمز ارز

به عنوان یکی از اطلاعات بسیار مهم کارنامه انتقالی برای تحویل یک رمز ارز باید نقشه راه پروژه آن را مورد ارزیابی قرار دهید. تیم توسعه دهنده هر ارز دیجیتال یک نقشه مشخص برای پیشبرد اهداف خود در شبکه تعیین می‌کند که هر ساله این اهداف به روز رسانی می‌شوند. کاربردی بودن و مثمر ثمر بودن و همچنین این تأثیر عوامل تعیین شده در نقشه راه پروژه یک رمز ارز،  فاکتورهایی هستند که اهمیت آن را به کاربر نشان می دهند.

 • کاربردها و فعالیت ها

دومین نکته در این مرحله است تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال مربوط به بررسی کاربردها و فعالیت های انجام شده در شبکه آن رمز ارز است. اگر تجربه کافی فعالیت در بازار ارز های دیجیتال را داشته باشید، به خوبی می دانید که هر رمز ارزی با اهداف کاربردی مختلفی توسعه پیدا کرده است. برای مثال مهمترین کاربرد اتریوم استفاده از آن برای پرداخت هزینه ها در نظر گرفته شده است. یا مهمترین کاربرد ارز دیجیتال سولانا برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها در شبکه، هدف گذاری شده است.  البته هر رمز ارزی ممکن است بنا به شرایط توسعه ای که دارد، دارای یک یا چند کاربرد متفاوت باشد.

 • تیم پروژه

بررسی تیم توسعه دهنده پروژه ارز دیجیتال نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که برای تحلیل رمز ارز مورد نظر خود به آن نیاز خواهید داشت. هر چقدر اعتبار و محبوبیت تیم پروژه یک رمز ارز بیشتر باشد، مسلما شرایط بهتری را برای آن به وجود خواهد آورد. اگر نیاز به اطلاعات مربوط به تیم پروژه ارز دیجیتال مورد نظر خود را دارید، می توانید از صفحه مربوط به آن رمز ارز در سایت کوین مارکت کپ استفاده کنید.

سعی کنید از طریق شبکه های اجتماعی و البته سایت های اینترنتی به رزومه فعالیت تیم توسعه دهنده پروژه ارز دیجیتال دسترسی پیدا کرده و رزومه آنها را مطالعه کنید. همچنین این تجربیات گذشته آنها را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. شبکه اجتماعی لینکدین یکی از بهترین منابع برای ارزیابی رزومه افراد در تیم توسعه دهنده رمز ارزها است. برای این منظور می توانید از توییتر نیز استفاده کنید.

 • وایت پیپر ارز دیجیتال

بهترین روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

همچنین بررسی وایت پیپر یک ارز دیجیتال نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم در بررسی تحلیل فاندامنتال آن است. وایت پیپر ارز دیجیتال سندی است که معمولاً به صورت pdf منتشر شده و در محتوای آن تیم توسعه دهنده تمام شرایط از صفر تا صد رمز ارز را برای کاربران تشریح می نماید. شما می توانید اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی را درباره هر رمز ارزی در وایت پیپر آن شاهد باشید.

البته شایان ذکر است که اطلاعات مندرج در وایت پیپر ارز دیجیتال به این معنا نیست که رمز ارز مورد نظر تمام ویژگی های گفته شده را دارا است. در این اسناد تیم‌های توسعه دهنده معمولاً اهداف و آمال خود را برای توسعه رمز ارز مورد نظر را بیان می‌کنند. از این رو ممکن است با گذشت چند سال از زمان توسعه ارز دیجیتال، در واقعیت هنوز هیچ کدام از اهداف و ویژگی های گفته شده در دسترس نبوده و هنوز روز اتفاق خاصی در شبکه رمز ارز رخ نداده باشد.

از این رو در کنار مطالعه وایت پیپر بایستی  شرایط فعلی رمز ارز مورد بررسی قرار گیرد و میزان موفقیت کسب شده یا نسبت به ایده های مندرج در وایت پیپر سنجیده شود. بسنده کردن خالص به وایت پیپر  ارز دیجیتال ممکن است شما را با چالش‌های بسیار زیادی روبرو نماید.

 • شرایط توزیع و عرضه اولیه

برای این که درک درستی نسبت به ماهیت رمز ارز خود داشته باشید باید شرایط عرضه اولیه آن را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. جالب است بدانید که با بررسی شرایط عرضه اولیه بسیاری از توکن ها به راحتی می‌توان به کلاهبرداری بودن آنها پی برد. رمز ارز مورد نظر شما بایستی به صورت کاملاً عادلانه در میانه افراد شرکت کننده در عرضه اولیه تقسیم شده باشد و از این گذشته تیم توسعه دهنده توکن های زیادی را برای خود جمع نکرده باشد.

سیاست های در پیش گرفته برای پیشگیری از تورم و توکن سوزی نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که در زمان بررسی شرایط توزیع و عرضه اولیه یک رمز ارز باید به آن دقت داشته باشید. تورم یک مانع بسیار بزرگ برای جلوگیری از پیشرفت ارز های دیجیتال و قیمت آنها است.

 • اهداف پروژه رمز ارز

همچنین باید در باره اهداف پروژه رمز ارز مورد نظر خود نیز مطالعه کنید. هر رمز ارزی ممکن است یک یا چند هدف مختلف داشته باشد. البته در بررسی اهداف پروژه ارز دیجیتال بایستی هوشمندانه عمل کرده و تنها به نوشته ها و اخبار موجود در سایت رسمی رمز ارز مورد نظر بسنده نکنید. بسیاری از اهداف هستند قابل دست یافتنی نیستند و بسیاری دیگر از اهداف بعد از گذشت چندین سال از زمان عرضه اولیه نظر هنوز به دست نیامده اند.

 • رویدادهای گذشته و رویدادهای پیش رو

یکی از مهم ترین فاکتور ها برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال دقت به رویدادهای گذشته و همچنین رویداد های پیش رو است. بسیاری از رمز های معتبر و شناخته شده از قبل رویدادهای پیش رو را برای کاربران خود تشریح کرده و کاربران می داند که در چه زمانی بایستی منتظر چه فعالیتی در رمز ارز مورد نظر خود باشند. این رویداد ها می توانند در بخش‌های مختلفی تعریف شده باشد. اقتصاد توکنی، رویدادهای سیاسی، اضافه شدن فعالیتها، اضافه شدن کاربردها، تجمیع با سایر شبکه‌ ها، اضافه شدن به یک صرافی، اضافه شدن کیف پول اختصاصی ارز دیجیتال و مواردی از این دست را می‌توان از جمله رویدادهای پیش رو در نظر گرفت.

 • میزان محبوبیت پروژه

برای پی بردن به میزان محبوبیت پروژه ارزهای دیجیتال می توانید از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا تلگرام استفاده کنید. برای مثال همین حالا اگر در چند شبکه اجتماعی معرفی و آموزش ارزهای دیجیتال ایرانی عضو باشید، یکی در میان می توانید شاهد معرفی پست های مربوط به پروژه متاورس باشید. این مهم به خوبی نشان می‌دهد که این پروژه از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و ارزهای دیجیتال موجود در آن می توانند از جمله بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری باشند.

 • شرکت های حاضر در پروژه به عنوان سرمایه گذار یا حامی

بررسی حامیان پروژه نیز یکی دیگر از نکات بسیار مهمی است که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید به آن بپردازید. دقت داشته باشید که افراد و شرکت های حامی یک پروژه متفاوت از تیم توسعه دهنده آن است. افراد مشهور و محبوب بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند که حضور هر کدام از آنها به عنوان حامی در یک پروژه می‌تواند محبوبیت و مقبولیت بسیار زیادی برای آن به وجود آورد.

در سایت کوین تلگراف می توانید ۱۰۰ فرد مهم و تاثیرگذار در بازار ارز های دیجیتال را مشاهده کنید که وجود هر کدام از آنها به عنوان حامی در هر پروژه ای می تواند مزیت بزرگی برای آن محسوب شود. البته افراد مشهور و محبوب در بازار ارز های دیجیتال تنها همین ۱۰۰ مورد نبوده ایده و اگر در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام وضعیت داشته باشید می توانید تعداد بیشتری از این افراد را بشناسید.

همچنین در سایت کوین مارکت کپ شرکت های فعال و پشتیبان از ارزهای دیجیتال مختلف را نیز مشاهده کنید. این مهم نیز باعث می شود تا به میزان اهمیت پروژه یک رمز ارز پی ببرید.

 • اخبار مربوط به رمز ارز

بهترین روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

اخبار و اطلاعات یکی از مهم ترین منابع برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال هستند. هر روزه میلیون ها خبر مختلف در باره قبل از های مختلف منتشر می شود که بسیاری از این اخبار اصلاً منبع موثقی نداشته و تنها حواشی بیش نیستند. از این گذشته تمام اخبار و اطلاعات را نیز نیاز به رصد نداشته و تنها و بررسی اخبار مهم و کلیدی می توانید برای تحلیل ارز های دیجیتال اقدام کنید.

یکی از خدمات بسیار عالی از سایت لونار کراش  ارائه رمز ارز هایی است که در طول یک هفته گذشته بیشترین مقدار جستجو در اینترنت و در مجلات اینترنتی مربوط به رمز ارزها داشته اند. این مهم نیز می تواند شما را به اخبار و البته رمز ارزهای محبوب کردن نزدیک‌تر کند.

 • تقاضا

تقاضا نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که به نوعی میزان محبوبیت یک ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. هر چقدر تقاضا برای یک رمز ارز بیشتر باشد:

 • امکان رشد قیمت آن در کوتاه مدت بیشتر خواهد بود.
 • امکان خرید و فروش آن در صرافی های مختلف ساده تر خواهد بود.
 • معمولاً امنیت بسیار بیشتری برای چنین رمز ارزهای وجود دارد.
 • احتمال کلاهبرداری و تقلب به حداقل میزان خود را خواهد رسید.
 • کاربرد تراکنش ها برای چنین رمز ارز های کمتر است.

و مزیت های بسیار زیاد دیگری که برای ارز های دیجیتال با تقاضای بیشتر می توان با آن ها دسترسی داشت.

مرحله ۴: بررسی رقبا

آخرین مرحله از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال بررسی رقبای آن است؛ اما چگونه می توانیم را قبای رمز ارز را پیدا کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کنیم؟ اگر از سایت های معرفی رمز ارز های مختلف مانند کوین مارکت کپ استفاده کرده باشید، متوجه شده که این سایت ها ارزهای دیجیتال را در پروژه‌های مختلف تعریف می‌کنند. توکن های NFT، پروژه دیفای، متاورس و ده ها پروژه دیگر از جمله این موارد هستند که شما می توانید در سایت های مختلف و ارزهای دیجیتال مربوط به آنها را مشاهده کنید.

بهترین روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

مسلما ارزهای دیجیتال مختلف که در یک پروژه تعریف شده باشند، به گونه‌ای به عنوان رقبای یکدیگر شناخت خواهند شد. هر چقدر دقیق یک رمز ارز قویتر و بهتر باشد، مسلما سرمایه گذاران بیشتری به سمت  رمز ارز قوی تر رفته و استقبال از ارز ضعیف تر کمتر خواهد بود. این مهم باعث می‌شود تا حتی با وجود اینکه یک ارز دیجیتال تا کیفیت بسیار خوبی دارد، باز هم با استقبال خوبی روبرو نشده و روند رو به رشد آن با مشکلات زیادی همراه باشد. از این رو ارزیابی و بررسی رقبا نیز یکی از مهمترین عوامل در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال محسوب می شود.

تکنیک های بیشتر برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

نکات و مراحل تحلیل فاندامنتال رمز ارزها را به صورت کامل و قدم به قدم با هم مرور کردیم. استفاده از این روند برای تحویل هر کدام از رمز ارز های موجود در بازار باعث می‌شود تا کاربران با خیال راحت‌تری نسبت  به کیفیت رمز ارز مورد نظر، سرمایه گذاری خود را انجام دهند؛ اما در این بخش قد داریم تا ترفند های حرفه‌ای تر و کلیدی طرح لازم برای تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کنیم.

بسیاری از ترفندهای رایج برای تحلیل بازارهای سنتی و یا حتی بازارهای مالی با سابقه بیشتر مانند بازار بورس و یا بازار پایه، در بازار ارز های دیجیتال نیز با سبک و سیاق متفاوتی قابل اجرا است. تحلیلگران و اقتصاددانان با تغییر پارامترهای مربوط به روشهای مختلف تحلیل، امکان استفاده از این روش ها را در بازار ارز های دیجیتال نیز فراهم کرده اند.

با محاسبه شاخص های مختلف اقتصادی برای شبکه هر رمز ارز شما می توانید اطلاعات بسیار مفیدی درباره آنها به دست آورید. اطلاعاتی که باعث می شود تا بسیاری از مسائل پشت پرده برای شما آشکار شده و حتی از فریبکاری ها و تقلب های موجود در این بازار نیز در امان بمانید.

 • استفاده از قانون مت کالف (Metcalfe)

یکی از قوانینی که برای تحلیل فاندامنتال رمز ارزها می‌توان از آن استفاده نمود، قانون Metcalfe است. این قانون به صورت بنیادی به بررسی ارزش شبکه یک رمز از پرداخته و بر اساس ارزش شبکه کیفیت سرمایه‌ گذاری در آن را مشخص می نماید. اصل و پایه اساسی پیدایش قانون تعداد کاربرانی است که در یک شبکه ارز دیجیتال فعالیت دارند.

طبق قانون Metcalfe:

ارزش هر شبکه ای ارز دیجیتال برابر است با تعداد کاربران آن شبکه به توان ۲.

این قانون خیلی ساده ارزش شبکه رمز ارزها را بر اساس تعداد کاربران فعال بر آن تعیین می‌کند. طبق این قانون ارزش شبکه هر رمز ارز تعداد کاربران آن نسبت نمایی دارد. به این معنا که وقتی تعداد کاربران یک شبکه به صورت خطی افزایش می یابد، همزمان ارزش شبکه آن رمز ارز به صورت نمایی و بتواند او افزایش پیدا خواهد کرد.

با استفاده از این قانون در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به راحتی می‌توان به این در کسی که هر چقدر تعداد کاربران یک شبکه بیشتر باشد، ارزش آن شبکه بیشتر خواهد شد. با افزایش تعداد کاربران یک شبکه به صورت خطی، ارزش آن شبکه به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند.

 • تکنیک نرخ ارزش شبکه به معاملات (NVT)

بهترین روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

اگر مقاله آموزش بورس ما را مطالعه کرده باشید، به خوبی با مفهوم نسبت قیمت به سود تقسیمی هر سهم در بازار یا P به E (P/E) آشنا هستید. این نسبت معیاری برای تعیین ارزش یک سهم در بازار است که تحلیلگران فاندامنتال از آن برای تعیین شرایط یک سهم در بازار و امکان سرمایه گذاری بر روی آن استفاده می نمایند. شاخص NVT نیز تقریباً معادلی برای این نسبت در بازار کریپتوکارنسی ها است.

برای تعیین شاخص NVT یا نسبت ارزش شبکه به ارزش تراکنش ها کافی است که ارزش کل بازار یک رمز ارز را در هر لحظه بر ارزش تراکنش های ۲۴ ساعته آن تقسیم کنیم. در نهایت عددی به دست خواهد آمد که می توان از آن به طریق زیر برای تعیین روند حرکت قیمت آن رمز ارز استفاده نمود:

 • اگر شاخص NVT یک ارز دیجیتال کمتر از ۱۵ باشد، رمز ارز مورد نظر با احتمال بالا در طولانی مدت روند صعودی خواهد داشت.
 • در صورتی که شاخص NVT یک رمز ارز بیشتر از ۱۵ باشد، به احتمال بالا رمز ارز مورد نظر در طولانی مدت با روند نزولی همراه است. بالا رفتن بیش از حد این شاخص این احتمال را افزایش می‌دهد.
اما مفهوم این شاخص چیست و چگونه می توان از آن برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال استفاده نمود؟

برای اینکه این شاخص را بهتر درک کنید، شما را با یک مثال ساده همراه می کنیم.

ارز دیجیتال شیبا اینو و ارز دیجیتال دوج کوین دو ارز دیجیتالی هستند که این روزها سر و صدای زیادی داشته و افراد زیادی در حال سرمایه گذاری روی آنها می باشند. برای تحلیل فاندامنتال این دو ارز با استفاده از شاخص NVT می توانیم به شکل زیر عمل کنیم.

 • در حال حاضر شاخص NVT برای شیبا اینو که از تقسیم ارزش کل بازار این رمز ارز بر حجم معاملات روزانه آن به دست می‌آید، حدوداً برابر ۹ است.
 • مقدار این شاخص برای دوج کوین حدود ۱۷ است.

این مهم نشان از این دارد که در شیبا اینو می تواند در آینده روند صعودی را دنبال نماید اما دوج کوین برای طولانی مدت روند نزولی خواهد داشت.

اما شاخص NVT چگونه کار می‌کند؟

این شاخص در واقع شرایطی از پشت پرده رمز ارز را به ما نشان می‌دهد. در صورت کسر فرمول این شاخص ارز کل بازار ارز دیجیتال قرار می گیرد. در مخرج کسر هم حجم معاملات ۲۴ ساعته آن. مسلما وقتی این دو عدد از هم فاصله گرفته و اختلاف زیادی داشته باشند، نشان از این دارد که سرمایه گذاران زیادی از معاملات دور مانده و عملاً تراکنش های انجام شده بر روی شبکه رمز ارز تنها محدود به موارد خاصی است.

با نزدیک شدن دو عدد بالا به هم و کمتر شدن مقدار شاخص NVT در واقع ارزش تراکنش ها به ارزش کل بازار رمز ارز نزدیک تر شده و این نشان از فعالیت حداکثری کاربران در معاملات دارد.

یک نکته مهم برای استفاده از شاخص NVT

برای اینکه بتوانید از این شاخص برای تحلیل رمز ارزهای کوچک تر استفاده کرده و درک بهتری نسبت به شرایط آنها داشته باشید، می توانید در فرمول آن به جای حجم معاملات ۲۴ ساعت گذشته از میانگین حجم ماهانه آن رمز ارز استفاده کنید. این مهم باعث می شود تا تقلب ها و تاثیرگذاری کاربران خاص در هر رمز ارز کمتر در محاسبات شما لحاظ شده و نتیجه دقیق ترین از تحلیل فاندامنتال خود داشته باشید. همچنین می توانید برای محاسبه شاخص NVT برای رمز ارز های مختلف از خدمات برخی از سایت ها و حتی اندیکاتورهای ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

 • استفاده از شاخص تعداد آدرس منحصر به فرد شبکه

هم چنین می توان برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال از شاخص تعداد آدرس منحصر به فرد در شبکه آن رمز ارز استفاده نمود. این شاخص در واقع به این اشاره دارد که در هر ۲۴ ساعت و به صورت روزانه، چه تعداد کاربران و معامله گران منحصر به فرد در شبکه یک رمز ارز فعالیت دارند.

بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

در بخش های قبلی متذکر شد این که ممکن است حجم بالای معاملات در یک نرخ ارز به دلیل فعالیت تعداد کمی از کاربران و سرمایه گذاران در آن باشد. برای رمز ارز های بسیار کوچک چنین فعالیتی می‌توانند نشان از وجود تقلب و کلاهبرداری های در آنها باشد. با استفاده از شاخص تعداد آدرس های منحصر به فرد در شبکه می توانید این راز را برملا کرده و به راحتی خود را از سرمایه‌ گذاری روی ارزهای دیجیتال بی کیفیت دور نگه دارید.

در انتهای این بخش باید یک نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم. بسیاری از کاربران به دلیل نداشتن آگاهی های لازم، تصور می کنم دسترسی به چنین اطلاعاتی مانند آدرس های منحصر به فرد در شبکه یک رمز ارز کار بسیار پیچیده ای بوده و امکان دسترسی به آنها به سادگی وجود ندارد. این تصور به دلیل عدم شناخت کافی نسبت به ابزارها و سایت های ارز دیجیتال می باشد.

در حال حاضر سایت های مختلف با ارائه اطلاعات بسیار کاربردی و ایده آل روند تحلیل فاندامنتال ارز بیشتر را برای کاربران بسیار ساده تر کرده اند. این مهم باعث شده تا اطلاعات لازم برای تحلیل رمز ارزها حتی از اطلاعات در دسترس از بازارهای خیلی قدیمی مالی نیز بیشتر شود.

 • کلیت بازار رمز ارزها و همبستگی آنها

یکی دیگر از تکنیک های بسیار حرفه‌ای و کارآمد برای تحلیل فاندامنتال رمز ارزها استفاده از مبحث مهم همبستگی است. اگر در دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کرده باشید و یا پکیج آموزش آنلاین بازار فارکس را تهیه کرده باشید، به خوبی با این روش تحلیلی در بازار رمز ارز ها آشنا هستید. همبستگی قانونی است که باعث می شود تا شما حتی بدون نیاز به تحلیل مستقیم قیمت و شرایط ارز دیجیتال امکان تحلیل و بررسی آن را داشته باشد.

همبستگی در میان ارزهای دیجیتال به این معنا است که قیمت رمز ارز های مختلف موجود در یک شبکه و یا تعریف شده در یک پروژه معمولاً به صورت همسو با یکدیگر حرکت می‌کنند. به عنوان مثال وقتی اکثر ارزهای دیجیتال لیست شده در توکن های NFT در یک روند صعودی قرار دارند، به راحتی می توان به این نتیجه رسید که سایر رمز ارز های موجود در این شبکه نیز می‌توانند همین روند را در روزهای آینده دنبال کنند.

همچنین یکی دیگر از مواردی که می تواند با استفاده از قانون همبستگی در میان رمز ارزها یک تکنیک تحلیلی خوب برای کاربران باشد، دقت به روند تغییرات قیمت بیت کوین است. بیت کوین به عنوان اولین و بهترین ارز دیجیتال موجود در جهان در حال حاضر لیدر بازار محسوب شده و تغییرات قیمتی سایر آلت کوین ها تحت تأثیر تغییرات قیمت بیت کوین صورت می‌پذیرد. شما می توانید از این نکته برای تحلیل روند یک رمز ارز استفاده کنید.

 • شاخص MVRV

معرفی شاخص NVT در بخش های قبلی پرداختیم. ملاحظه کردید که استفاده از این شاخص چقدر می تواند در تحلیل بنیادی یک ارز دیجیتال تأثیر داشته باشد. شاخصی که نتیجه بسیار مطلوبی را برای تحلیلگر ایجاد می نماید. این شاخص از جمله شاخص ‌های بسیار پرکاربرد در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال بوده و استفاده از آن نیز بسیار رواج پیدا کرده است؛ اما اگر خود شما نیز به آن با جزئیات و دقت بیشتری نگاه کرده باشید، متوجه یک باگ بزرگ در فرمولاسیون آن خواهید شد.

بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

در فرمول شاخص NVT از کل سکه های در گردش یک رمز است به عنوان یک فاکتور مهم استفاده می شود. با توجه به اینکه که ارزش بازار هر رمز ارز از ضرب قیمت فعلی آن در تعداد کل سکه های در گردش آن تعیین می شود،  از این رو این شاخص کاملاً متکی به تعداد کل سکه های در گردش یک ارز دیجیتال خواهد بود؛ اما همه ما می دانیم که تعداد کل سکه های در گردش برای هر ارز دیجیتال بسیار کمتر از آن چیزی است که در سایت های مختلف اعلام می شود.

برای مثال در همین لحظه تعداد سکه های کل در گردش بیت کوین نزدیک به ۱۹ میلیون این واحد می باشد اما  ما می‌دانیم که در سالهای گذشته بیت کوین های بسیار زیادی توسط کاربران از بین رفته و دیگر قابل دسترس نیستند. در همین لحظه بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار تعداد سکه های که در گردش بیت کوین را نزدیک به ۱۵ میلیون واحد تلقی می‌کنند. این مهم اصلی‌ترین چالشی است که در هنگام استفاده از شاخص NVT وجود دارد.

شاخص MVRV فرآیندی کاملاً با مشابه با همان شاخص NVT داشته و در واقع نسخه به روز شده و بهینه شده آن است. در این شاخص که توسط یک شرکت سرمایه‌ گذاری بزرگ ابداع شده است، در هنگام محاسبه  ارزش بازار یک رمز ارز، توکن ها و سکه های از دست رفته آن از فرمول حل شده و نتیجه به دست آمده دقیق تر و بهینه تر و نزدیک تر به واقعیت ارز دیجیتال مورد نظر خواهد بود.

 • شاخص چند گانه مایر

شاخص مایر که به صورت مختصر در بازار با MM نمایش داده می شود، یکی دیگر از شاخص هایی است که می توان از آن نیز برای بررسی و ارزیابی رمز ارزها استفاده نمود. این شاخص توسط یک سرمایه گذاری قدیمی بیت کوین توسعه پیدا کرده و به نام وی نیز نامگذاری شده است. بیشتر نیز از آن برای تحلیل بیت کوین استفاده می شود.

شاخص مایر فرمول بسیار ساده‌ای دارد. برای تعیین مقدار این شاخص در روند روزانه کافی است قیمت لحظه ای بیت کوین را بر مقدار مووینگ اوریج ساده ۲۰۰ روزه آن تقسیم کنید.

 • اگر مقدار به دست آمده کمتر از یک باشد، نشان از نزولی بودن بازار خواهد داشت.
 • اگر مقدار این شاخص بیشتر از ۲.۴ باشد، نشان از صعودی بودن بازار خواهد داشت.

با توجه به اینکه قیمت بیت کوین تأثیر بسیار زیادی روی قیمت سایر ارزهای دیجیتال دارد، عملاً با پیاده‌سازی این تکنیک بر روی نمودار بیت کوین می توانید سایر رمز ارزها را نیز به نوعی تحلیل کنید. البته امکان استفاده از آن بر روی سایر ارزهای دیجیتال را نیز خواهید داشت.

شاخص مایر یک شاخص بسیار ساده است که به نوعی قیمت لحظه ای بیت کوین را به روند تغییرات قیمت آن در طول روز گذشته ارتباط می‌دهد. در واقع با محاسبه این شاخص تحلیل گر به دنبال این است که قیمت لحظه ای بیت کوین را در رقابت میان خریداران و فروشندگان با فعالیت آنها در ۲۰۰ روز گذشته مقایسه کند. عدد نهایی به دست آمده برای این شاخص هر چقدر از یک به سمت پایین فاصله بیشتری داشته باشد و یا از ۲.۴ به سمت بالا فاصله بیشتری داشته باشد، نشان از قوی تر بودن روند صعودی و نزولی در نمودار بیت کوین خواهد داشت.

 • میزان درآمد و هزینه لازم برای استخراج

دقت داشته باشید که وقتی هزینه لازم برای استخراج یک مدت بسیار زیاد می شود و در همان لحظه قیمت آن به اندازه کافی نیست که بتواند درآمد قابل توجهی برای کاربران و ماینرها به دنبال داشته باشند، عملاً افراد زیادی به دنبال استخراج رمز ارز مورد نظر نرفته و استقبال از آن به شدت کم خواهد شد. به همین دلیل در هنگام تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال بایستی به میزان درآمد و هزینه لازم برای استخراج ارز دیجیتال نیز دقت داشته باشید. پر واضح است که چنین بررسی بایستی بر روی ارزهای دیجیتال می‌باشد که امکان استخراج آنها وجود دارد.

 • شاخص FCAS

شاخص FCAS نیز یکی دیگر از پارامترهایی است که می توانید از آن برای تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال استفاده نمایید. این پارامتر در سایت کوین مارکت کپ برای رمز ارزها محاسبه شده و در دسترس است. این شیوه امتیاز دهی نوعی محاسبه نسبی قدرت یک رمز ارز به صورت فاندامنتال است که کوین مارکت کپ با استفاده از نکات و داده‌های مختلفی آن را ارائه می نماید. داده‌های اصلی موثر بر تعیین این پارامتر به شرح زیر هستند:

 • میزان فعالیت کاربران که به نوعی به شرایط استفاده کاربران از شبکه آن رمز بر می گردد.
 • رفتار توسعه دهنده و شرایط کد نویسی شبکه رمز ارز و به روز رسانی پروتکل ها و ویژگی های شبکه
 • Market Maturity یا به اصطلاح نقدینگی رمز ارز نیز از پارامترهای موثر بر تعیین این فاکتور است.

در یک جمع بندی از این سه عامل اصلی یک امتیاز از بین ۰ تا ۱۰۰۰ به هر رمز ارز داده می شود که نشان از سلامت بنیادی آنم خواهد داشت. جدول زیر تشریح مقدار این امتیاز را برای هر راز دیجیتال نشان می‌دهد.

بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

ملاحظه می کنید که هر چقدر مقدار این پارامتر بیشتر بوده و به ۱۰۰۰ نزدیکتر باشد، نشان از قدرت زیادی بنیادی آن خواهد داشت.

 • نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

یکی دیگر از پارامتر های بسیار مهم برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نرخ بازگشت سرمایه آن می‌باشد. از نرخ بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال در تحلیل های بسیار زیادی استفاده می‌شود و این اهمیت بسیار زیادی برای بسیاری از کاربران و تحلیلگران بازار دارد. با محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یک از دیدگاه شما به راحتی می توانید شرایط تغییرات قیمت ایران را از ابتدا تا کنون بسنجید.

برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یک رمز ارز از به اطلاعات زیر نیاز خواهید داشت:

 • قیمت اولیه آن به دلار در هنگام عرضه اولیه
 • قیمت فعلی ارز دیجیتال

شما به راحتی می توانید با تعیین اختلاف میان قیمت فعلی  ارز دیجیتال با قیمت اولیه آن و تقسیم عدد به دست آمده بر قیمت اولیه، مقدار نرخ بازگشت سرمایه آن رمز ارز را تعیین کنید. در واقع این نرخ مشخص می‌کند که ارز دیجیتال مورد نظر از اولین روز فعالیت خود تاکنون چه مقدار سود به توسعه دهندگان و سرمایه گذاران خود داده است. است جالب است بدانید که بسیاری از رمز ارزها در شرایط کنونی با نرخ بازگشت سرمایه منفی روبه‌رو بوده علاوه بر این که هیچ سودی به سرمایه گذاران خود ندادند، ضررهای هنگفتی را نیز برای آنها ایجاد کرده اند.

نکاتی مهم برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

با بررسی مرحله به مرحله انجام تحلیل فاندامنتال ارز های دیجیتال و البته معرفی تکنیک ها و روش های مدرن و حرفه‌ای برای انجام این روش تحلیلی، در نهایت در این بخش از مقاله نیز سعی داریم تا نکات بسیار عالی برای تکمیل این مطالب آموزشی به شما ارائه کنیم. دقت به این نکات باعث می شود تا نتیجه تحلیل شما نزدیک تر به واقعیت بوده و در نهایت شرایط بهتری برای سرمایه گذاری شما به دنبال داشته باشد.

” رمز ارزها و بازار ارز دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی مدرن از قوانین نانوشته اما محکمی پیروی می‌کنند با دستیابی و رسیدن به این قوانین امکان تجزیه و تحلیل شرایط آنها بسیار ساده خواهد بود.  تمام سعی ما در  معرفی تکنیک ها و روشهای مختلف فاندامنتالی در این مقاله، ایجاد شناخت بیشتر و دقیق تر نسبت به همین قوانین آن نوشته برای شما است.”

استفاده از نکاتی که در ادامه با هم مرور می کنیم باعث می شود تا باگ ها و ارور های روش های تحلیلی معرفی شده در بالا کمتر شده و شما می توانید نتایج نادرست و غلط را از نتایج درست تشخیص دهید.

” یکی از دلایل بسیار مهمی که اقتصاددانان و تحلیل گران بزرگ بازار اصرار به استفاده از آیتم ها و فاکتورهای مختلف برای تحلیل یک رمز ارز دارند، همین است که ممکن است یک فاکتور و یک عامل به صورت دستکاری شده در بازار در دسترس قرار بگیرد. تکیه بر عوامل و فاکتورهای مختلف امکان تأثیر گذاری این موارد دستکاری شده در روند تحویل شما را به حداقل میزان ممکن می رساند. “
 • زیاد بودن تعداد فالوورهای شبکه اجتماعی را ملاک قرار ندهید


یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که در روند تحلیل فاندامنتال و بنیادی یک رمز ارز به آن اشاره کردیم، میزان محبوبیت پروژه رمز ارز و استقبال کاربران از آن  بود. این فاکتور یکی از مهمترین فاکتورها در این روش تحلیلی است که حتی بسیاری از تحلیلگران حرفه‌ای نیز روی آن حساب می‌کنند.  اما جالب است بدانید که همین مورد تبدیل به یکی از نقاط ضعف بزرگ روش تحلیل فاندامنتال شده است. به دلیل اینکه کلاهبرداران به راحتی می‌توانند با ترفندهای خاص میزان محبوبیت یک رمز ارز را متفاوت از واقعیت به شما جلوه کنند، استفاده از این تکنیک و این فاکتور با چالش های بسیاری همراه شده است.

برای مثال یکی از نشانه‌های محبوبیت یک پروژه ارز دیجیتال تعداد کاربران آن در شبکه های اجتماعی است. هر چقدر تعداد کاربران در شبکه های اجتماعی بیشتر شود میزان محبوبیت رمز ارز مورد نظر نیز بیشتر شده و این امر ممکن است باعث بالا رفتن میزان تقاضا برای آن در بازار نیز باشد.

اما همه ما می‌دانیم که امروزه روش های بسیار زیادی برای بالاتر نشان دادن تعداد فالوور های شبکه های اجتماعی وجود دارد. از این گذشته استفاده از این پاسخ ها باید با دقت بسیار زیادی همراه باشد. تنها اتکا به نتایج حاصل از یک شبکه اجتماعی نمی تواند واقعیت یک رمز ارز را در این باره به شما نشان دهد.

افزایش قیمت یک رمز ارز باید همزمان با افزایش حجم آن در بازار باشد

یکی دیگر از فاکتورهایی که در عین اهمیت بسیار زیاد می تواند بسیار زننده و فریبکارانه باشد، افزایش قیمت چند برابری ارزهای دیجیتال در مدت زمان بسیار کوتاه است. اگر سایت های ارائه دهنده اطلاعات این چنینی را به صورت مرتب چک کنید، متوجه وجود ارز های دیجیتالی می شوید که در طول ۲۴ ساعت می‌توانند بیش از ۵۰۰ درصد به کاربران خود سود بدهند. مشاهده این میزان سود دهی باعث می‌شود تا هر کسی از فرصت‌های سرمایه‌ گذاری بر روی این ارزهای دیجیتال را در دل داشته باشد؛ اما واقعیت می تواند بسیار متفاوت از آن چیزی باشد که شما در ظاهر می بینید.

بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برای درک این موضوع توجه شما را به ارز دیجیتالی جلب می کنیم که کل ارزش بازار آن صد هزار دلار است. یک سرمایه گذار خرد و کسی که سرمایه خیلی زیادی هم در بازار ندارد به راحتی می‌تواند با چند تراکنش ساده قیمت این ارز را در طول ۲۴ ساعت چند صد برابر کند. در واقع تمام اتفاقات رخ داده در شبکه آزادی میزان مورد نظر توسط چند کاربر رخ داده و عملاً ورود شما به سرمایه گذاری روی این رمز ارز تله ای این افراد برای شما پهن کرده اند.

به دلیل حجم بسیار پایین معاملات و همچنین نبودن تعداد کافی خریدار و فروشنده، افراد حاضر در شبکه ایران رمز با این ترفند قصد دارند تا کاربران بیشتری را به سمت سرمایه گذاری برای آن بکشانند. شما بعد از خرید ارز دیجیتال مورد نظر متوجه خواهد شد که به هیچ وجه امکان فروش آن را ندارید و یا حتی در صورت فروش نیز می بایست هزینه های بسیار زیادی را به عنوان کارمزد پرداخت کنید.

سه شاخص اصلی شرکت ها برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

شرکت های بزرگ مالی و اقتصادی برای ارزیابی رمز ارزها با تحلیل فاندامنتال از شاخص ها و نسبت های ریاضی زیادی استفاده می نمایند. هر کدام از این نسبت ها و شاخص ها نیز شرایط خاصی از ارز دیجیتال مربوطه را تعریف می نمایند. در بخش های قبلی نرخ های مهم مورد استفاده برای این روش تحلیلی را با هم مرور کردی. باید به آنها سه شاخص مهم زیر را نیز برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال اضافه کنیم:

 • تعداد آدرس منحصر به فرد فعال در شبکه به صورت روزانه
 • ارزش معاملات رمز ارز به صورت روزانه
 • هزینه استخراج رمز ارز به صورت روزانه

تمام این اطلاعات را می توانید در سایت کوین مارکت کپ در اختیار داشته باشید. البته تعیین هزینه استخراج هر رمز ارز نیاز به یک بررسی کلی دارد؛ زیرا شرایط تأثیر بسیار زیادی روی این هزینه خواهد داشت.

اهمیت بررسی تیم توسعه دهنده رمز ارزها در تحلیل فاندامنتال

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال راه بررسی اهمیت ارزیابی تیم توسعه دهنده هر یک از رمز ارزها در این شرایط تحلیلی ادامه می دهیم. اشاره کردیم که یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تحلیل فاندامنتال هر یک از ارزهای دیجیتال موجود در بازار بررسی رزومه تیم توسعه دهنده آن است. اما لازم دانستیم جوانب این موضوع را به صورت جدا و کاملا ویژه نیز برای شما بررسی کنیم.

اگر نگاهی به تیم توسعه دهنده رمز ارزهای معتبر و معروف موجود در بازار داشته باشید به راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که بسیاری از این افراد یا در شرکت های فوق العاده بزرگ نرم افزاری حضور داشته و یا اینکه در تیم توسعه سایر رمز ارزها نیز شرکت داشتند. در واقع تیم توسعه دهنده رمز ارزهای معتبر خود نیز رزومه خوبی داشته و درک درستی نسبت به شرایط بازار رمز ارزها دارند. وقتی یک تیم توسعه دهنده تنها به دنبال سودجویی و رسیدن به درآمدهای قابل توجه باشد عملاً رمز ارز توسعه پیدا کرد نیز به هیچ وجه شرایط خوبی پیدا نخواهد کرد و حتی در صورت داشتن ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب نیز ممکن است در آینده چالش های بسیار بزرگ برای معامله گران به وجود آید.

در واقع هدف ما از تاکید بیشتر بر روی تیم توسعه دهنده ارزهای دیجیتال این است که تمام ویژگی های تعریف شده برای یک رمز ارز می توانند تحت تاثیر رزومه تیم توسعه دهنده باشد. به این معنا که ممکن است یک گروه با داشتن دانش کافی برای برنامه نویسی شرایط فوق العاده مناسبی برای یک ارز دیجیتال ایجاد کنند اما به دلیل نداشتن هدف های درست رمز ارز توسعه پیدا کرده و در نهایت اسکن شود.

در واقع در چنین شرایطی تمام ویژگی ها و شرایط و مشخصات تعریف شده برای ارز دیجیتال مورد نظر همگی ظاهری و ساختگی هستند و در نهایت همه آنها نابود خواهند شد. به عنوان یک مثال بارز و کامل مشخص می توانیم به ارز دیجیتال لونا اشاره داشته باشیم. این ارز دیجیتال شرایط فوق العاده ایرانی در بازار پیدا کرده بود و اگر سایر پارامترها و المان های موثر در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را برای این رمز از بررسی می کردید به هیچ وجه نمی توانستید چنین شرایطی را برای آن پیش‌بینی کنید. در نهایت این رمز ارز به دلیل اهداف مالی تیم توسعه دهنده کاملا از بین رفت و معامله گران و سرمایه گذاران آن نیز در حال حاضر شرایط بسیار بدی دارند.

در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار ارز دیجیتال مختلف در بازار تعریف شده و همه آنها می توانند ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب نیز برسند. به عنوان مثال در حال حاضر تیم توسعه دهنده بسیاری از زرد ارز ها و یا همان میم کوین ها به دنبال راهکار هایی برای ایجاد اهداف و کاربرد هایی برای رمز ارز توسعه یافته خود هستند. رمز ارزهایی که ابتدا با اهداف کاملاً مالی و سودجویان به وجود آمده اند حتی با اضافه شدن چند کاربرد و چند ویژگی مثبت نیز نمی توانند به شرایط خوبی برسند و در نهایت مسیر آنها رو به نابودی خواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم که حتماً رزومه تیم توسعه دهنده رمز ارز مورد نظر خود برای سرمایه‌گذاری را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا در نهایت گرفتار افراد سودجو در این بازار نشوید.

اخبار خوب همیشه دوام ندارند

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال با بررسی شرایط تاثیر پذیری اخبار مثبت در روند رمز ارز ها را با هم ادامه می دهیم. یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی روند قیمت رمز ارزها در بازار اخبار مربوط به آن ها است. اخبار خوب باعث صعودی شدن قیمت ارز های دیجیتال می شوند و اخبار بد نیز روند منفی را برای آنها به دنبال خواهند داشت. اما نکته بسیار مهم اینجاست که شما نباید به واسطه یک خبر خوب به دنبال سرمایه گذاری طولانی مدت بر روی یک ارز دیجیتال باشید.

در حال حاضر بسیاری از میم کوین های تعریف شده در بازار تنها باخبر سرمایه گذاری سنگین یک نهنگ با روش های انفجاری روبرو شده و قیمتهای به مراتب بالاتری را نسبت به گذشته تجربه می کنند. حال اگر بخواهیم رمز ارز مورد نظر را تنها با توجه به همین خبر خوب مورد بررسی و آنالیز قرار دهیم مطمئناً گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود اما لازم به یادآوری است که تأثیر اخبار خوب همیشگی نیست.

بسیاری از اخبار مثبت مربوط به رمز ارزهای مختلف برای یک بازه زمانی کوتاه مدت بر روی آن تاثیر داشته و سپس روند رمز ارز مورد نظر به حالت طبیعی باز می گردد. اخبار خوب برای ارزهای دیجیتال معتبر مانند بیت کوین و اتریوم در مواقعی که قیمت آنها در حال برخورد با یک مقاومت است می تواند باعث شکسته شدن مقاومت مورد نظر شود. اما اخبار خوب که باعث روش های انفجاری و به اصطلاح پامپ شدن برخی از زرد ارز ها می شود، تاثیر کوتاه مدت بر روی آنها داشته و در زمانی که شما به دنبال خرید و سرمایه گذاری بر روی رمز ارز مورد نظر باشید ممکن است تاثیر خبر خوب در مورد نظر کاملا از بین رفته باشد.

دقت کنید که معمولاً ارزهای دیجیتال کمتر شناخته شده بلافاصله بعد از رشد های انفجاری با نزول های سنگین نیز روبرو می شوند. در این بین اگر شما بعد از یک صعود بسیار سنگین به دلیل یک خبر خوب و مثبت به دنبال خرید ارز مورد نظر باشید ممکن است در یک بازه زمانی بسیار کوتاه با افت شدیدی در سرمایه خود روبه‌رو شوید. به همین دلیل توصیه می کنیم که هرگز به دنبال سرمایه گذاری تنها با ارتکاب اخبار مثبت و منفی بر روی یک ارز دیجیتال نروید و حتماً سایر پارامترها و المان ها را به صورت کامل بر روی آن بررسی نمایید.

استفاده همزمان از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال راه بررسی استفاده همزمان از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال ادامه می دهیم. در بند های قبلی به صورت مختصر اقدام به مقایسه هر دو روش تحلیلی در بازار نمودیم. لازم دانستیم تا اشاره ای به شرایط استفاده همزمان از این دو روش تحلیلی نیز داشته باشیم تا نحوه عملکرد شما در بازار با این ترفند باز هم بهتر شود. دقت داشته باشید که تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال قرار نیست همیشه در تضاد با یکدیگر قرار می گیرند و اگر شما به خوبی بتواند شرایط استفاده از آنها را مدیریت کنید، در یک روند موازی می‌توانند باعث تقویت یکدیگر شده و شرایط فوق العاده ای را برای هر کدام از معاملات شما به دنبال داشته باشند.

دقت داشته باشید که در هر روش سرمایه گذاری شما می‌توانید ترکیب متفاوتی از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال را برای معاملات خود در دستور کار قرار دهید. به عنوان مثال:

اگر به دنبال سرمایه گذاری طولانی مدت برای هر یک از ارزهای دیجیتال هستید می توانید با تحلیل فاندامنتال بهترین گزینه ها را برای خود انتخاب نمایید و سپس با تحلیل تکنیکال بهترین نقطه ورود به آنها را تعیین کنید. در نظر داشته باشید که قیمت رمز ارزها دائماً در حال نوسان است و ورود به یک ارز دیجیتال در شرایطی که مستعد صعود قرار دارد می‌تواند از همان نقطه ابتدا سرمایه گذاری شما را وارد سود کند.

اگر شما به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت بر روی یک ارز دیجیتال هستید می توانید با بررسی نکاتی مانند اخبار مربوط به آن و یا اهدافی که در کوتاه مدت قرار است به آن برسد و سپس همراه با تحلیل تکنیکال در بهترین شرایط برای خرید آن اقدام کنید. رمز ارزهایی که با اخبار بسیار خوب روبرو هستند حتی در صورت مواجه شدن با مقاومت ها در نمودار خود نیز ممکن است آنها را به سمت بالا شکسته و همچنان روند صعودی خود را ادامه دهند.

اگر به دنبال نوسان گیری ارز دیجیتال هستید قدم اول برای شما انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای این منظور است. هر چند در این روش معاملاتی تحلیل تکنیکال نقش مهم تری دارد اما شما با استفاده از پارامترها و المان های بیان شده در تحلیل فاندامنتال می توانید رمز ارز های بهتری را برای این روشی سرمایه‌گذاری انتخاب کرده و در نهایت یک موفقیت تضمین شده برای خود رقم بزنید.

ملاحظه می‌کنید که تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال در واقع تکمیل کننده خود در بازار ارز دیجیتال هستند و شما می‌توانید با ترکیب آنها در شرایط مختلف سرمایه‌گذاری بهترین وضعیت را برای خود رقم بزنید. در حال حاضر تحلیلگران بزرگ و موفق بازار ارز دیجیتال شده در معاملات اسپات و چه در بازار فیوچرز ارز دیجیتال با ترکیب روش های مختلف فاندامنتالی و تکنیکالی سعی دارند یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل و کم خطر را در بازار برای خود رقم بزنند.

کاربردهای تحلیل فاندامنتال در بازار فیوچرز ارز دیجیتال

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را بررسی کاربردهای این روش تحلیلی در بازار فیوچرز ارز دیجیتال ادامه می دهیم. معاملات فیوچرز در بازار ارز دیجیتال معمولاً به صورت کوتاه مدت انجام پذیرفته و معامله گران در یک بازه زمانی چند ساعته به این نتیجه معامله خود میرسند. در چنین شرایطی آینده طولانی‌ مدت رمز ارزها اهمیت چندانی برای معامله گران نخواهد داشت و از این رو تحلیل تکنیکال، نقش برجسته تری نسبت به تحلیل فاندامنتال دارد و معامله گران معمولاً از استراتژی های مختلف تعریف شده در تحلیل تکنیکال برای بررسی رمز ارزها برای خرید و فروش در این روش معاملاتی استفاده می نمایند. اما سوالی که در این بخش به دنبال پاسخ دادن به آن هستیم این است که تحلیل فاندامنتال چه نقشی در معاملات بازار فیوچرز داشته و چه استفاده ای می توان از تکنیک های مختلف تعریف شده در تحلیل فاندامنتال در بازار فیوچرز ارز دیجیتال داشت.

نکات بسیار مهمی که در ادامه مرور می‌کنیم می‌توانند از جمله اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای تحلیل فاندامنتال در بازار فیوچرز برای شما باشند که با دقت به آنها می توانید معاملات به مراتب بهتری را برای خود در بازار رقم بزنید.

در قدم اول شما به تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیاز دارید تا بهترین گزینه ها برای نوسان گیری در بازار فیوچرز را انتخاب کنید. در مقاله آموزش نوسان گیری ارز دیجیتال اشاره کردیم که پارامترهای مختلفی برای انتخاب یک رمز ارز برای نوسان گیری بایستی در نظر گرفته شوند که این پارامتر در واقع همان تکنیک‌های مختلف تحلیل فاندامنتال هستند.

نکته بعدی که می تواند یکی دیگر از کاربردهای تحلیل فاندامنتال در بازار فیوچرز ارز دیجیتال باشد استفاده از تحلیل اخبار مختلف برای انجام معاملات در این بازار است. به عنوان مثال اخبار مهمی که بر روی دلار آمریکا در هر هفته اعلام می شود می توانند به صورت مستقیم روی روند قیمت بیت کوین و یا سایر رمز ارزها تاثیر داشته باشند. اگر شما شناخت کافی از روش‌های تحلیل اخبار داشته باشید می توانید در این وضعیت سرمایه گذاری مطمئن تری در بازار فیوچرز برای خود رقم بزنید.

از دیگر کاربردهای تحلیل فاندامنتال در بازار فیوچرز تحلیل احساسات و هیجانات کاربران در شرایط مختلف بازار است. با توجه به اینکه عرضه و تقاضا تاثیر بسیار مهمی بر روی روند حرکت رمز ارز ها در بازه های زمانی کوتاه مدت دارد؛ از این رو تحلیل احساسات و هیجانات معامله‌گران بازار فیوچرز می تواند شرایط ایده آلی را برای شما در این بازار رقم بزند. با استفاده از پارامترهای تحلیل فاندامنتال می‌توانید میزان ترس و طمع کاربران را برای یک رمز ارز مورد بررسی قرار داده و در نهایت پوزیشن مورد نظر مناسب را برای آن انتخاب کنید.

ملاحظه می کنید که روش ها و تکنیک های تعریف شده در تحلیل فاندامنتال در معاملات کوتاه مدت در بازار فیلتر نیز اهمیت داشته و شما با تکیه بر این اطلاعات می توانید روند فوق العاده مناسبی را در معاملات در این بازار برای خود داشته باشید.

مطالعه اخبار را جدی بگیرید

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را با بررسی شرایط مطالعه اخبار اقتصادی و سیاسی ادامه می دهیم. درباره اهمیت اخبار در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نکات بسیار مهمی را با شما در میان گذاشتیم و اشاره کردیم که تحلیل اخبار یکی از تخصص های حرفه ای برای تحلیل شرایط رمز ارزها است. دقت کنید که تحلیل اخبار مربوط به بازار ارز دیجیتال به این سادگی‌ها نیست و شما باید حتماً شناخت کافی نسبت به شرایط تحلیل اخبار مختلف حاکم بر این بازار داشته باشید. بسیاری از اخبار اقتصادی و سیاسی جهان تاثیر مستقیم بر روی روند رمز ارزها دارد و عدم تسلط کافی نسبت به شرایط تحلیل آنها می تواند باعث ایجاد چالش هایی برای شما شود.

به عنوان مثال وقتی نرخ بهره توسط دولت آمریکا اعلام می‌شود عملاً نرخ اعلام شده تاثیر مستقیمی بر روی تمام بازارهای اقتصادی از جمله بازار ارز دیجیتال دارد. اینکه تاثیر خبر اعلام نرخ بهره توسط دولت آمریکا به چه صورت بر روی روند قیمت هر کدام از رمز ارزها تأثیر می گذارد همان نکته بسیار مهم این است که شما باید به آن پی برده باشید. از این قبیل اخبار ها در پیرامون بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد هستند و شما بایستی تسلط کافی برای تحلیل تمام آنها را در لحظه داشته باشید.

خیلی از کاربران تنها با بررسی اخبار اقتصادی و سیاسی خیلی مهم آن هم در بازه های زمانی طولانی مدت بر این باور هستند که تسلط کافی بر روی روند تحلیل اخبار دارند اما دقت کنید که تحلیل اخبار در بازار ارز دیجیتال با پیچیدگی‌های زیادی همراه است و حتماً شما باید تمام جوانب را برای این منظور در نظر بگیرید.

اگر شما بتوانید اخبار مختلف پیرامون بازار ارز دیجیتال را به صورت کاملاً حرفه ای مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و در نهایت انتخاب های بهتری برای سرمایه گذاری مخصوصاً در بازه های زمانی کوتاه مدت خواهید داشت. برای کسانی که در بازار فیوچرز در ارز دیجیتال مشغول انجام معامله هستند این موضوع اهمیت دو چندان خواهد داشت.

همچنین لازم به توضیح است که برخلاف گذشته در شرایط کنونی اهمیت مطالعه جدی و دقیق اخبار مربوط به بازار ارز دیجیتال بیشتر شده و اگر شما شرایط خوبی برای خود در این باره رقم نزنید به سادگی می‌توانید معاملات خود را از دست بدهید. در حال حاضر انجام معاملات مطمئن و تضمین شده در بازار ارز دیجیتال رابطه کاملا مستقیمی با نحوه تحلیل و بررسی اخبار حاکم بر این بازار دارد.

آیا امکان پیش بینی از بین رفتن ارز دیجیتال لونا با تحلیل فاندامنتال وجود داشت؟

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را با بررسی شرایط ارز دیجیتال لونا ادامه می‌دهیم. ارز دیجیتال لونا تا همین چند ماه پیش به عنوان یکی از ده ارز دیجیتال برتر دنیا شناخته می‌شد و در رتبه بندی بهترین ها در سایت کوین مارکت کرد برای مدت زمان طولانی در میان ده رمز ارز برتر دنیا قرار گرفت. اما به یکباره شاهد از بین رفتن کامل خود ارز دیجیتال لونا و استیبل کوین آن بودیم. سوال مهمی که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید به بررسی آن بپردازیم این است که آیا امکان پیش بینی از بین رفتن این رمز ارز با توجه به نکات تحلیل فاندامنتال وجود داشت یا خیر؟

در درجه اول باید اشاره کنیم که حتی اگر امکان پیش بینی نابودی ارز دیجیتال لونا با استفاده از تکنیک های مختلف تحلیل فاندامنتال وجود داشت باز هم کار راحتی نبود و حتی بهترین تحلیلگران هم نمی توانستند چنین پیش بینی را به سادگی داشته باشند. اما بیایید نکات بسیار مهمی که در آموزش تحلیل فاندامنتال برای شما بیان کردیم را برای ارز دیجیتال لونا مورد بررسی قرار دهیم. این رمز ارز با اهداف بسیار خوبی وارد بازار ارز دیجیتال شده بود و همچنین یک پلتفرم کاملاً پویا داشت. شاید اگر خود ارز دیجیتال لونا را می توانستیم به روش های مختلف تحلیل کرده و به اسکم بودن آن پی ببریم، با توجه به وجود یک استیبل کوین بسیار مناسب در همین پلتفرم در بازار این تحلیل چندین برابر سخت تر و پر چالش تر می شد.

اما نکته بسیار مهم که از دید بسیاری از تحلیلگران و سرمایه گذاران ارز دیجیتال لونا دور مانده بود تیم توسعه دهنده کاملا ناشناخته و بی رزومه این رمز ارز است. دقت داشته باشید که تیم توسعه دهنده برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و یا مونرو ناشناخته است و فردی که رمز ارزها را وارد بازار کرده هویت مجهولی دارد. اما در نظر داشته باشید که تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال لونا قابل بررسی و ارزیابی بودند.

اگر شما به عنوان یک تحلیلگر با سابقه شرایط و رزومه تیم توسعه دهنده رمز ارز و مورد بررسی قرار می دهید به این نتیجه می رسید که آنها به هیچ وجه تجربه بالایی در انجام چنین اقداماتی نداشته و احتمال اسکم بودن آن را در نظر می گرفتید. به همین دلیل است که اشاره کردیم حتما تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال و تیم پشتیبان آن بایستی به صورت کامل و جامع در مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند.

البته در انتها دوباره باید یادآوری کنیم که پیش بینی از بین رفتن کامل ارز دیجیتال لونا به این راحتی ها نبود و حتی با تکیه بر این نکته نیز باز هم به سادگی نمی توانستیم به اسکم بودن این رمز ارز پی ببریم.

اخبار را از سایت های معتبر بخوانید

نکته مهم دیگری که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید به بررسی آن بپردازیم این است که شما هستم باید اخبار و اطلاعات مورد نظر خود را از سایت های معتبر و مرجع بازخوانی کنید. دو دسته سایت برای بررسی شرایط رمز ارز نیاز است. در وهله اول شما باید از خدمات سایت هایی استفاده کنید که اخبار لحظه ای مربوط به رمز ارزها را به صورت فوری اما با اعتبار بسیار بالا نشر می دهند. سایت های معتبر و شناخته شده برای منزل می تواند بهترین گزینه باشند. در معرفی بهترین سایت های ارز دیجیتال سعی کردیم تا چند نمونه از بهترین گزینه ها برای بررسی اخبار لحظه ای مربوط به بازار رمز ارزها را با شما در میان بگذاریم. به ‌عنوان‌ مثال سایت صرافی کوین بیس می‌تواند یکی از بهترین گزینه ها برای این منظور باشد.

همچنین شما برای تحلیل اطلاعات فاندامنتال ای مربوط به رمز ارز ها مانند شرایط تیم توسعه دهنده و یا تعداد سکه های در گردش آن نیز بایستی از اطلاعات سایت های مرجع و معتبر استفاده کنید. با توجه به اینکه داشتن اطلاعات غلط می تواند شرایط تحلیل شما را با پیچیدگی‌های همراه سازد از این رو لازم است تا حتماً به اطلاعات درست و دقیق در این باره دسترسی داشته باشید. سایت های مختلفی برای این منظور نیز در دسترس شما قرار دارند که سایت کوین مارکت می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. در حال حاضر این سایت به عنوان مرجع اصلی اطلاعات مربوط به رمز ارز های تعریف شده در بازار شناخته می شود.

تحلیل آنچین ارز دیجیتال

یکی از روش‌های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال که جذابیت‌های بسیار زیادی دارد و شما می‌توانید با استفاده از آن به اطلاعات بسیار ارزنده‌ای برسید تحلیل آنچین است. البته ما در آینده در یک مقاله کامل و جامع سعی می‌کنیم تا تحلیل آنچین را به صورت دقیق برای شما مورد بررسی قرار داده و تمام سایت‌ها و روش‌های مورد استفاده در این روش تحلیلی را برای شما بازگو کنیم. اما لازم دانستیم تا در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیز به این روش تحلیلی و تکنیک‌های مورد استفاده در آن اشاره‌ای داشته باشیم که می‌تواند بسیار جذاب باشد.

وقتی شما در حال استفاده از تحلیل آنچین ارز دیجیتال هستید به این معنا است که در حال بررسی داده‌های حاکم بر شبکه‌های بلاکچین مختلف موجود در بازار می‌باشید و از این داده‌ها به دنبال رسیدن به سیگنال معاملاتی هستید. بیایید با هم چند نمونه از انواع تحلیل آنچین را با هم بررسی کنیم تا شما به صورت کاربردی با این روش تحلیلی آشنا شده و سپس با مطالعه مقاله مربوط با تمام تکنیک‌های رایج در آن نیز آشنا شوید.

فرض کنید که داده‌های شبکه بلاکچین بیت کوین نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ کدام از دارندگان اصلی بیت کوین که تعداد قابل توجهی از توکن ‌های بیت کوین را در اختیار دارند در بازار فروشنده نیستند اما قیمت بیت کوین در حال نزول است. این واقعیت نشان می‌دهد که نهنگ بیت کوین تمام دارایی‌های خود را در کیف پول خود باقی نگه داشته و تعداد بیت‌کوین‌های بسیار کمی در بازار در حال معامله هستند که روند قیمت آنها کاهشی است.

حالا شما به راحتی از این تحلیل می‌توانید به این نتیجه برسید که افت قیمت بیت کوین در حال حاضر در بازار یک افت قیمت واقعی نیست و احتمالاً باید بعد از گذشت مدتی شاهد افزایش قیمت بیت کوین و صعود آن باشید. این نتیجه در واقع تحلیل آنچین به دست آمد و شما با بررسی داده‌های خروجی از شبکه بلاکچین بیت کوین که در سایت‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌گیرد می‌توانید از این روش تحلیلی استفاده کنید.

بیایید یک نکته دیگر نیز درباره تکنیک‌های مورد استفاده در تحلیل آنچین را با شما در میان بگذاریم که از این تکنیک‌ها می‌توانید در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به خوبی استفاده کنید. فرض کنید در حال حاضر اکثریت کاربران در حال نقد کردن توکن ‌های خود هستند و خرید تتر جایگزین اصلی و اولویت اصلی کاربران شده است. در این شرایط عملاً این موضوع بارز میشود که اکثر معامله‌گران و کاربران در حال نقد کردن دارایی‌های دیجیتال خود هستند و آنها منتظر هستند تا در فرصت مناسب و در قیمت‌های پایین‌تر خرید خود را انجام دهند که این سیگنال می‌تواند سیگنال قدرتمند فروش و افت بیشتر قیمت باشد. با این تکنیک هم در واقع شما در حال استفاده از تحلیل آنچین برای بررسی شرایط رمز ارزها در بازار هستید.

جمع بندی از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

به بررسی کامل و جامع روند تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال پرداختیم. با توجه به اهمیت بسیار بالای این روش تحلیلی در بازار ارز های دیجیتال، لازم از کاربران با نگاه بسیار دقیق و روند اجرای آن را دنبال نمایند. حتی استفاده از آموزش های حرفه‌ای برای پیاده‌سازی هرچه بهتر این تکنیک ها نیز می‌تواند فرآیند خوبی برای شما به دنبال داشته باشد. تمام شاخص ها و پارامتر هایی که در این مقاله عنوان پارامترهای اصلی برای تحلیل فاندامنتال رمز ارزها بررسی کردیم، در نهایت قرار است شما را به سمت سرمایه‌ گذاری بر روی یک ارزیابی بهتر هدایت کند. پر واضح است که استفاده از خدمات آموزشی می‌تواند این روند را برای شما بهینه تر نماید.

بهترین تکنیک تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

مقاله تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به پایان نرسیده و ما به صورت دائم  این مقاله را با روش ها و تکنیک های به روز تر، به روز رسانی خواهیم کرد. شما نیز می توانید در این راه با ما همراه باشید. اگر نکته، روش و یا شاخصی از چشم ما به دور مانده و به بررسی آن در این مقاله نپرداختیم، آن را در بخش دیدگاه ها برای ما کامنت بگذارید تا هر چه سریعتر به ارزیابی مسئله مورد نظر پرداخته و آن را نیز به مقاله اضافه کنیم. همچنین چنین اگر چالش و سوالی در زمینه روش ها و تکنیک های بیان شده در این مقاله دارید آنها را نیز با ما در میان بگذارید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

3 پاسخ

 1. واقعا عالی بود .سایت های زیادی را مطالعه کردم اما هیچکدوم کامل تر و دقیق تر از سایت شما تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال رو بررسی نکرده بودند

 2. با سلام
  خیلی کامل توضیح دادید. ممنونم.
  شما کلاس عملی و تضمینی تکنیکال و فاندامنتال برگزار می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: