لوگو کانون بورس

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۲۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چه اهمیتی در این بازار دارد؟ امروز با یکی از جذاب ترین و بهترین موارد آموزش ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. باور کنید ای نه، برای در اختیار داشتن تمام موارد آموزشی موجود در این مقاله در برخی از سایت ها نیاز به خرید پکیج ارز دیجیتال با قیمت های چندین میلیون تومانی خواهید داشت. در حالی که در این مقاله سعی کرده ایم تا همه چیز به صورت کامل و روش برای شما تشریح شود. دقت به نکات این مقاله می تواند شما را در انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال یاری رساند.

آزمون کیف پول ارز دیجیتال چیست


پکیج مقالات آموزش کیف پول ارز دیجیتال ما در سایت به صورت کامل و جامع تهیه شده است. در این مقالات از صفر تا صد موارد مربوط به انواع والت های موجود را با شما در میان گذاشته و نحوه استفاده از آنها را نیز تشریح خواهیم کرد. هم چنین در هر یک از بخش ها نیز آزمونی را با شما همراه خواهیم بود تا به وسیله آن میزان تسلط و شناخت خود را نسبت به این ابزار در بازار رمز ارزها ارزیابی کنید. اگر کیف پول ها را می شناسید، پس باید به سوالات زیر پاسخ بدهید. اگر به بیش از ۲ سوال پاسخ اشتباه دادید، لازم است این مقاله و پکیج کامل مقالات ارز دیجیتال را با ما همراه باشید. در غیر این صورت دارایی های شما در بازار ارزهای دیجیتال در خطر است.

سوال اول: آیا حتما باید از کیف پول ها استفاده کنیم؟

بله. برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال خود چاره ای جز این نخواهید داشت.

سوال دوم: در کیف پول ارز دیجیتال چه چیزی ذخیره می شود؟

کلید خصوصی ارزهای دیجیتال

سوال سوم: آیا در همه کیف پول ها می توان همه رمز ارزها را ذخیره کرد؟

خیر

سوال چهارم: ایمن ترین نوع کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول های سخت افزاری

سوال پنجم: راحت ترین محیط کاربری مربوط به کدام نوع از کیف پول ها است؟

کیف پول های نرم افزاری

سوال ششم: آیا می توان یک رمز ارز یا کلید خصوصی آن را در دو یا چند کیف پول ذخیره کرد؟

خیر.

سوال هفتم: بهترین کیف پول شبکه ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

کیف پول یورویی

سوال هشتم: آیا کیف پول سخت افزاری همیشه ایمن است؟

ممکن است فروشنده از بدافزارهایی در آنها استفاده کرده باشد.

سوال نهم: آیا می توان اطلاعات کیف پول ارز دیجیتال را بازیابی کرد؟

تنها در صورت داشتن عبارت بازیابی این امر ممکن است.

سوال دهم: با از بین رفتن یک والت به صورت کامل، چه بلایی سر ارزهای دیجیتال داخل آن می آید؟

ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین آن رمز ارز ذخیره هستند و سر جای خود باقی می مانند.

راهنمای مطالعه

خوب آزمون چطور بود؟ به اندازه کافی با والت ها آشنا هستید؟ با توجه به اینکه شناخت این والت ها یکی از مهم ترین ارکان حضور و معامله در بازار رمز ارزها است، توصیه می کنیم که قبلا پیدا کردن شناخت کافی نسبت به آنها به هیچ وجه وارد این بازار نشده و سرمایه های خود را در خطر نیندازید.

منظور از کیف پول در ارز دیجیتال چیست


منظور از کیف پول در ارز دیجیتال در واقع یک وسیله نرم افزاری یا سخت افزاری است که می توان در آن کلید خصوصی رمز ارزهای مختلف را ذخیره کرد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، می توانیم مثال عابر بانک ها را در گذشته و قبل از روی کار آمدن نقل و انتقال اینترنتی بزنیم. عابر بانک ها محل اتصال پول های موجود در حساب بانکی شما و شما بودند. این پول ها در عابر بانک ها ذخیره نبودن اما شما می توانستید با استفاده از آنها، برای دریافت و خرج کردن پول های خود اقدام کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست

کیف پول ارز دیجیتال چیست


اما کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه ساخته می شود؟ کیف پول ها در واقع یک سری کد نویسی هایی در زبان های برنامه نویسی مختلف هستند که به نوعی توسعه پیدا کرده اند تا امکان ذخیره سازی اطلاعات مربوط به رمز ارزها در آنها وجود داشته باشد.

همه ما می دانیم که برای مشاهده و درک هر فایلی در دنیای ۰ و ۱ کامپیوترها نیاز به ابزارهایی داریم. همین فایل های ساده کامپیوتری را می بایست با استفاده از کامپیوترها و یا نرم افزارهای توسعه پیدا کرده در آنها مشاهده کنیم. رمز ارزها نیز در حقیقت نوعی از همین داده های ۰ و ۱ هستند که برای مشاهده و رد و بدل کردن آنها نیاز به ابزارهایی داریم. والت ها در واقع ابزارهای لازم برای مشاهده و نقل و انتقال این ارزها می باشند. مگر اینکه شما یک شبکه بلاک چین در خانه داشته باشید.

ماهیت کیف پول ارز دیجیتال چیست


ماهیت والت ها در واقع به نوع کد نویسی آنها باز می گردد. چه والت های نرم افزاری و چه والت های سخت افزاری که در ادامه درباره آنها بیشتر خواهید دانست، در ساختار خود امکانات اتصال به شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال را دارند. در برخی از والت ها نیاز است تا کل اطلاعات یک شبکه بلاک چین در پلتفرم میزبان دانلود شده و سپس امکان استفاده از آنها وجود خواهد داشت. در برخی والت ها نیز تنها دسترسی به بخشی از شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال کافی خواهد بود.

ماهیت والت ها در واقع ابزار اتصال دهنده میان بلاک چین ها و کاربرانی است که در این بلاک چین ها به دنبال سرمایه گذاری هستند. هر کسی در صورت داشتن دانش برنامه نویسی می تواند والت خود را روی هر بلاک چینی بسازد.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟


اما بحث مهم در مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست, نحوه کار کردن این والت ها است. اگر با مفهوم بلاک چین آشنا باشید، درک طرز کار والت ها نیز برای شما ساده تر خواهد شد.

هر ارز دیجیتالی گه در شبکه بلاک چین ذخیره می شود، دارای یک آدرس خصوصی است. هر کسی این آدرس خصوصی را داشته باشد، به عنوان مالک آن توکن یا کوین در شبکه محسوب می شود. بهتر است بدانید که هر رمز ارزی در نهایت در شبکه بلاک چین آن ارز ذخیره می شود. برای مثال تمام بیت کوین های استخراج شده تا کنون همگی در شبکه بلاک چین بیت کوین ذخیره شده اند. هر تراکنشی که در شبکه انجام می شود، در واقع انتقال یک کلید خصوصی به فرد دیگری است.

فرض کنید اولین بیت کوین استخراج شده در جهان در حال معامله است. آیا یک نفر قرار است برود و تمام بلاک های ساخته شده در بلاک چین بیت کوین را جابجا کرده و اولین بیت کوین را به دست فرد خریدار برساند؟ خیر

کیف پول ارز دیجیتال چیست

بیت کوین ها برای همیشه در همان شبکه بلاک چین بیت کوین حضور داشته و قرار نیست جایی برند. کسی هم نمی توان آنها را سرقت کرده و یا به هر طریقی به نفع خود ضبط کند. این موضوع همان مصداق هک بلاک چین بیت کوین است که توضیح دادیم که عملا غیر ممکن است.

اما حالا فرد خریدار چگونه اثبات کند که مالک بیت کوین مور نظر شده است؟ تنها راه چاره داشتن کلید خصوصی بیت کوین خریداری شده است. در واقع کاربران در حال خرید و فروش کلید خصوصی ارزهای دیجیتال هستند.

حال این کلید ها را کجا نگهداری کنیم و چگونه آنها را در اختیار داشته باشیم؟ کیف پول ها و والت ها در این مواقع عصای دست ما خواهند بود. آنها در واقع دارای ساختاری هستند که می توانند این کلیدها را در خود ذخیره نموده و به ما نشان دهند.

اما:

” شما می دانید که گوگل چگونه کار می کند؟

شما می دانید که اینترنت چگونه کار می کند؟

اما هر روز و هر دقیقه در حال استفاده از این ابزارها هستید. بنابراین:

اصلا لازم نیست بدانید که کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند. شما تنها باید از آن برای سرمایه گذاری های خود در بازار رمز ارزها به بهترین نحو استفاده کنید.”

ساختار کیف پول ارز دیجیتال چیست


اما ساختار کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه از این ساختار می توانند برای نگهداری از رمز ارزها استفاده شوند؟ برای اینکه درک بهتری نسبت به ماهیت والت ها پیدا کنید، لازم است تا ویژگی های مختلف مربوط به ساختار آن را با شما در میان بگذاریم. شناخت یا این ساختار کمک خواهد کرد تا استفاده از این والت ها برای شما کاملا مفهوم  و قابل درک شود.

خیلی از کاربران به دلیل نداشتن همین آگاهی رمز ارزهای خود را در بازار از دست می دهند. انتخاب یک مسیر نادرست و شبکه اشتباه برای نقل و انتقال یک ارز به دلیل عدم شناخت کافی نسبت به همین ساختار است. در ادامه تمام موارد مربوط به ساختار یک والت را با شما در میان می گذاریم.

 • کلید خصوصی (Private Key) کیف پول ارز دیجیتال


اولین موضوع مهم برای درک ساختار کیف پول رمز ارز درک کلید خصوصی است. هر کیف پولی یک کلید خصوصی دارد که رمز ورود به آن و دسترسی به اطلاعات آن است. هر شرکتی و هر تیم توسعه دهنده ای برای توسعه والت های خود از یک نوعی خاص از کلید خصوصی استفاده می کند. کلید خصوصی در واقع یک عبارت بسیار طولانی از اعداد و حروف انگلیسی در کنار هم است که با استفاده از توابع هش بسیار پیچیده ساخته و تولید می شوند.

برای مثال عبارت زیر یک کلید خصوصی است:

KxhgeYuESuJKAsot۲ovQLjuxcTJMF۹Hbs۲cxdmmx۱jy۲cqTk۳۱on

سختی و پیچیده بودن این کلیدها به این دلیل است که شاهد هک شدن آنها توسط هکرها نباشیم. از این رو به این شکل نمایش داده می شوند.

در این بین والت ها و کیف پول ها برای ساده سازی درک این کلیدها برای کاربران آنها را به شکل عبارت های ۱۲، ۱۵ و ۲۴ کلمه ای با عنوان عبارت بازیابی تبدیل می نمایند که حکم همین کلید خصوصی کیف پول شما را دارد. هر کسی به این کلید دسترسی داشته باشد، مالک کیف پول شما خواهد بود.

عبارت های بازیابی نیز با همین توابع پیچیده ساخته می شوند که امکان هک شدن آنها وجود نداشته باشد.

 • کلید عمومی (Public Key)


دومین عضو سازنده ساختار کیف پول ارز دیجیتال کلید عمومی است. به این بخش کامل دقت کنید؛ زیرا خیلی از کاربران هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با این آدرس ها و کلیدها ندارند. کلید عمومی نیز یکی از اجزای مهم برای کیف پول ها است. این کلید ارتباط مستقیمی با کلید خصوصی داشته و این دو تشکیل کننده یکدیگر هستند. اما با این تفاوت که با داشتن کلید عمومی کیف پول نمی توان به داخل آن نفوذ کرد و پخش شدن آن هم اهمیت خاصی ندارد.

البته باید بدانید کلید عمومی با آدرس کیف پول متفاوت است. در ادامه با تشریح آدرس کیف پول به تفاوت میان این دو پی خواهید برد.

 • آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال


آدرس عمومی کیف پول با کلید عمومی آن متفاوت است. شما در زمان انتقال ارز دیجیتال از کیف پول خود از آدرس عمومی آن استفاده می کنید نه از کلید عمومی. هر چند کلید عمومی کیف پول ها از نظر امنیتی خیلی برای آنها مهم نیست، اما کاربر هم خیلی با آن برخوردی نداشته و عملا نیاز زیادی به دانستن آن نیز ندارد. در حالی که برای هر تراکنشی در کیف پول خود نیاز به استفاده از آدرس عمومی آن خواهید داشت.

وقتی نیاز به دریافت ارز دیجیتال در کیف پول خود دارید، لازم است تا آدرس والت خود را برای فرستنده ارسال کنید. این آدرس هم به صورت یک رشته از اعداد و حروف طولانی در کنار هم است و هم QR کد آن نیز برای هر کیف پولی وجود دارد. برای مشاهده آدرس والت خود نیز معمولا می توانید در آن روی یک ارز کلیک کرده و سپس روی گزینه Receive کلیک کنید. معمولا در این بخش از والت خود می توانید آدرس عمومی آن را مشاهده کنید. شکل زیر یک نمونه از آدرس عمومی کیف پول است.

آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال

ویژگی های لازم برای کیف پول ها


اما نوبت به بررسی ویژگی های مربوط به کیف پول ها می رسد. این بخش اهمیت بسیار زیادی برای شما عزیزان دارد. هر چند بخش قبلی مفاهیم تخصصی مربوط به والت های مختلف بود، اما در عمل خیلی برای کاربران کاربردی نیست. اما در این بخش سعی داریم تا برخی از ویژگی ها و البته امکانات والت ها را به شما معرفی کنیم که احتمالا در هنگام استفاده به آنها نیاز خواهید داشت.

 • امنیت


یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که کاربران باید در زمان انتخاب یک کیف پول به آن دقت داشته باشند، امنیت آن است. بهترین کیف پول ها از روی امنیت آنها شناخته می شوند. کیف پول بدون امنیت هیچ ارزشی ندارد. امکانات بسیار مختلفی در والت های موجود در بازار وجود دارد که البته در ادامه به معرفی آنها می پردازیم، اما در حقیقت باید بدانید که امنیت باید اولویت اصلی باشد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست

امنیت یک کیف پول از جنبه های مختلفی قابل بررسی است. دقت کنید امنیت یک کیف پول ارز دیجیتال را می توان از نظر ساختاری بررسی نمود، اما بخش قابل توجهی از آن نیز به خود کاربر باز می گردد. برای هر دو جنبه امنیتی والت ها می توان از ابزارهایی استفاده نمود. با بررسی ساختار اصلی یک کیف پول می توانید امنیت آن را بسنجید، در کنار آن استفاده از برخی از ابزارها می تواند امنیت آن را برای شما تضمین کند.

 • فاکتورهای امنیتی کیف پول ها در بخش توسعه

تیم های توسعه دهنده کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری می توانند با استفاده از موارد زیر برای بهینه سازی امنیت آن اقدام نمایند:

 • استفاده از فناوری به روز WEB3 (اینترنت نسل سوم)
 • استفاده از فناوری HD
 • ایجاد امکان ورود دو مرحله ای
 • قابلیت ورود با اثر انگشت
 • عدم اتصال به اینترنت
 • الگوهای ورودی
 • ابزارهای امنیتی در دسترس در کاربران

اما کاربران نیز می توانند با رعایت نکات امنیتی و نگهداری از پسوردها و عبارت بازیابی کیف پول خود احتمال بروز مشکلات امنیتی در آن را کاهش دهند. بایستی یادآور شویم که درصد بالایی از مشکلات امنیتی مربوط به کیف پول های ارز دیجیتال در حال حاضر به دلیل بی دقتی کاربران ایجاد می شود.

 • ارزهای پشتیبانی شده در والت


یکی دیگر از ویژگی های مهم برای انتخاب یک کیف پول برای ذخیره ارزهای دیجیتال، رمز ارزهایی است که امکان ذخیره کردن آنها وجود دارد. اگر شما نتوانید ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را در والت ذخیره کنید، عملا دیگر هیچ ارزشی برای شما نخواهد داشت.

 • نحوه استفاده از والت


هر چقدر ساده تر بهتر. کیف پولی که استفاده از آن با پیچیدگی های زیادی همراه بوده و کاربر در همان بدو ورود با چالش های زیادی همراه می شود، گزینه مناسبی نخواهد بود. با توجه به اینکه هر اشتباهی در زمان استفاده از والت ها ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی برای کاربران شود. از دست رفتن ارزهای دیجیتال ذخیره شده را می توان یکی از این مشکلات تعریف کرد. از این رو باید به دنبال استفاده از والتی باشید که کاملا ساده و کاربر پسند طراحی شده و به راحتی به همه امکانات لازم در آن دسترسی داشته باشید.

 • قیمت والت


برای کیف پول های سخت افزاری موضوع قیمت نیز اهمیت پیدا می نماید. در حال حاضر این والت ها را می توان با قیمت های ۸۰۰ هزار تومانی تا ۱۵ میلیون تومانی در بازار ایران پیدا کرد. عوامل مختلفی در تعیین قیمت این محصولات نقش دارند که بهتر است در حین بررسی به این مورد نیز دقت داشته باشید. البته توصیه ما این است که کیفیت و امنیت والت را در اولویت قرار داده و سپس به دنبال استفاده از ترفندهایی برای کاهش قیمت آن باشید. خرید از منابع معتبر نیز یکی از نکات مهم در این باره است.

کیف پول ارز دیجیتال چیست

 • نحوه ذخیره سازی کلید خصوصی در والت


شاید تعجب کنید اگر بدانید که کیف پول ارز دیجیتال در حقیقت هیچ ارز دیجیتالی در خود ذخیره نمی کند. ارزهای دیجیتال در واقع در شبکه بلاک چین ذخیره می شوند. بیت کوین ها در شبکه بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین، اترها در شبکه بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم و به همین ترتیب سایر ارزها در شبکه بلاک چین مربوط به خود ذخیره می شود. کیف پول ها در واقع کلید خصوصی این ارزهای دیجیتال را برای کاربران ذخیره می نمایند.

حال اهمیت بسیار زیادی دارد که کیف پول مورد نظر شما از چه روشی برای ذخیره کردن این کلیدها استفاده می کند. بهترین روش ذخیره سازی این کلیدها ذخیره کردن آنها در کامپیوتر میزان و یا تعداد بسیار زیادی کامپیوتر در جهان به صورت غیر متمرکز است. در این روش دیگر حتی تیم توسعه دهنده والت شما نیز هیچ دسترسی به این کلیدهای خصوصی نداشته  و امنیت بالاتری برای آن وجود خواهد داشت. کیف پول هایی که از فناوری WEB3 پشتیبانی نموده و یا به صورت حضانتی هستند، چنین قابلیتی را برای کاربران ایجاد می نمایند.

 • چند ارزی بودن والت


از جمله ویژگی ها و امکانات دیگر که می بایست در زمان بررسی یک کیف پول ارز دیجیتال به آن دقت داشته باشید، چند ارزی بودن آن است. چند ارزی به این معنی که امکان ذخیره سازی ارزهای دیجیتال زیادی در آن فراهم باشد. برخی از والت ها به صورت اختصاصی برای یک ارز دیجیتال توسعه پیدا کرده اند، مانند کیف پول الکتروم که فقط از بیت کوین پشتیبانی می نماید. برخی تنها برای یک شبکه بلاک چین توسعه پیدا کرده اند، مانند کیف پول یورویی که فقط از شبکه بلاک چین کاردانو پشتیبانی می نماید. برخی هم می توانند تنوع بسیار زیادی از رمز ارزها را در خود ذخیره نمایند. مانند کیف پول اتمیک والت که یک والت چند ارزی محسوب می شود.

 • شبکه پشتیبانی شونده در والت


استانداردهای بسیار مختلفی در شبکه های بلاک چین برای نقل و انتقال ارزهای دیجیتال استفاده می شود. TRC20 معروف ترین استاندارد شبکه ارز دیجیتال ترون است. ERC20 معروف ترین استاندارد شبکه بلاک چین اتریوم است. خیلی مهم است که کیف پول مورد نظر شما از چه استانداردها و شبکه های بلاک چینی پشتیبانی می نماید. این موضوع به فاکتورهای مهمی مربوط خواهد شد. از جمله:

 • رمز ارز مورد نظر برای پرداخت کارمزدها
 • میزان کارمزد
 • نوع رمز ارزهای قابل نقل و انتقال در آن

که اصلی ترین موارد در این ویژگی از والت های رمز ارز محسوب می شوند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست

 • نسخه های والت


کیف پول شما چه نسخه هایی دارد؟ یا بهتر است بپرسیم در چه پلتفرمی به دنبال استفاده از کیف پول ارز دیجیتال هستید؟ در حال حاضر کیف پول های نرم افزاری برای پلتفرم های مختلفی توسعه پیدا کرده اند. دسکتاپ نسخه ویندوز یا مک و حتی لینوکس، موبایل نسخه اندروید و آیفون، نسخه آنلاین و تحت وب، نسخه مرورگرها و نسخه های مختلف دیگر همگی کاربران خاص خود را دارد. پس باید بنا به پلتفرمی که به صورت معمول از آن استفاده می کنید، با کیف پول مناسب انتخاب نمایید.

 • امکان همگام سازی با نسخه های مختلف

امکان همگام سازی والت نرم افزاری در نسخه های مختلف نیز یکی از امکانات مهمی است که در باد در زمان انتخاب به آن توجه داشته باشید. این ویژگی باعث می شود تا شما بتوانید همزمان در پلتفرم های مختلف اعم از کامپیوتر و موبایل اقدام به مدیریت ارزهای دیجیتال خود کرده و در این باره با چالشی روبرو نشوید. امکان همگام سازی والت ها برای هر کیف پولی وجود ندارد. از این گذشته خیلی از والت ها نیز با وجود داشتن این امکان، با باگ ها و اختلالات زیادی در آن روبرو بوده و این امر باید به صورت کامل مرد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

 • امکان اتصال با والت های مختلف


امکان اتصال کیف پول های نرم افزاری به والت های سخت افزاری، امکان اتصال کیف پول های نرم افزاری به والت های آنلاین و تحت وب، امکان اتصال کیف پول های سخت افزاری به نسخه های تحت وب و مواردی از این دست از جمله ویژگی هایی است که می تواند یک کیف پول را برای شما بهینه تر از همیشه کند. در این باره نیز باید دقت لازم را داشته باشید.

 • امکان اتصال با صرافی های ارز دیجیتال


جالب است بدانید که بسیاری از کیف پول ها امروزه امکان اتصال به صرافی های مختلف را نیز دارند. این مهم چند مزیت بزرگ را برای کاربر به دنبال خواهد داشت:

 • در درجه اول می توانند از طریق محیط داخل کیف پول خود اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال نموده و حتی نیاز به احراز هویت نیز برای این منظور نخواهند داشت.
 • هم چنین با این اتصال کاربران می توانند در صرافی مورد نظر نیز اقدام به خرید و فروش کرده و دیگر نیازی به نقل و انتقال ارزها بین کیف پول و کیف پول صرافی خود نداشته باشند.

همه چیز برای راحت تر شدن فرایند حضور در بازار ارزهای دیجیتال است. از این رو این ویژگی نیز می تواند اهمیت خاص خود را داشته باشد.

 • استیکینگ یا سهام گذاری با والت ها


یکی از امکانات بسیار عالی در کیف پول کریپتوکارنسی ها امکان سام گذاری و استیک کردن ارزهای دیجیتال ذخیره شده در آن برای کسب سود بیشتر است. فرض کنید که شما ارز دیجیتالی را قرار است برای چند ماه در کیف پول خود نگهداری کنید. مسلم هدف از این فرایند افزایش قیمت و کسب سود از آن خواهد بود. اما شما با داشتن یک کیف پول که دارای قابلیت استیک کردن همان ارز دیجیتال باشد، می توانید با این فرایند سود دیگری را نیز علاوه بر افزایش قیمت رمز ارز خود کسب کنید.

استیک کردن یا سهام گذاری به این معنی است که شما ارز دیجیتال خود را در اختیار تیم توسعه دهنده شبکه بلاک چین رمز ارز خود قرار می دهید تا آنها با آن امکان انجام پروژه های بیشتر و بهتر را در شبکه بلاک چین داشته و به فکر توسعه بیشتر آن باشند. تیم توسعه دهنده نیز به پاس این سرمایه گذاری شما، مقداری سود از قبل مشخص شده در اختیار شما قرار می دهد. هر زمان هم که خواستید می توانید دوباره ارز دیجیتال مورد نظر را Unstake کرده و برای خرید و فروش آن اقدام کنید.

کیف پول رمز ارز

 • لیکوئیدی پرووایدر (Liquidity Provider) و کسب سود در کیف پول ها


کیف پول هایی که دارای صرافی داخلی هستند، به کاربران خود امکان تبدیل رمز ارزها به هم یا خرید و فروش برخی توکن ها را می دهند. به این معنی که شما می توانید بدون نیاز به عضویت در هیچ صرافی از محیط داخلی کیف پول خود برای این منظور اقدام کنید. اما مسلما برای والت ها امکان مچ کردن دو کاربر که یکی قصد فروش یک ارز و دیگری قصد خرید آن را دارد، ممکن است کمی پیچیده شده و بسیار زمان بر باشد.

از این جهت در صرافی داخلی کیف پول به جای روبرو کردن کاربران برای خرید و فروش یک ارز، از لیکوئیدی پرووایدرها کمک می گیرند. به این معنی که برخی از افراد سرمایه های خود را در اختیار تیم توسعه دهنده آن والت می گذارند تا امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای کاربران برآورده سازد. با توجه به اینکه هر خرید و فروشی در محیط صرافی داخلی والت، با کارمزدهایی همراه است، بخشی از این کارمزد به عنوان سود به کاربرانی تعلق خواهد گرفت که جت سرمایه گذاری و به عنوان لیکوئیدی پرووایدر در آن عضو شده اند.

 • دسترسی به مرورگر DApp


DApp همان قراردادهای هوشمندی هستند که هدف اصلی بسیاری از رمز ارزها بوده و ورد کاربران به دنیای دیجیتال را پایه گذاری کرده اند. در این خدمات و ابزار شما می توانید به شرکت ها، موسسات و سازمان هایی دسترسی داشته باشید که محصولات خود را با نرخ ارز دیجیتال به دست کاربران می رسانند.

برای مثال یک شرکت نرم افزاری می تواند برای فروش محصولات خود به جای دلار از کاربران ارز دیجیتال دریافت کند. مرورگر DApp در یک کیف پول امکان دسترسی به این مشاغل و کسب  و کارها را برای کاربران فراهم می آورد. البته که از امکانات جانبی برای کیف پول ارز دیجیتال محسوب شده و جزء اولویت های اصلی آن نیستند. اما با این حال وجود این ویژگی را نیز می توان یک مورد مهم برای والت ها در نظر گرفت.

 • کارمزد تراکنش ها در والت


یکی دیگر از نکات مهم مربوط به کیف پول ها، کارمزد تراکنش ها است. نقل و انتقال ها، خرید و فروش ها و هر عملی در داخل محیط والت شما همراه با کارمزد است. این مورد کاملا طبیعی است و مختص یک کیف پول خاص نیست. اما بسیار مهم است که میزان این کارمزد را بررسی نمایید. برخی از والت ها مخصوصا نمونه هایی ناشناس ممکن است کارمزدهای بسیار زیادی را برای این نقل و انتقال ها دریافت کنند. از این رو بسیار مهم است که در این باره نیز تحقیقات لازم را به عمل بیاورند.

کیف پول رمز ارز

 • امکانات والت


اما نوبت به بررسی امکانات والت ها می رسد. امکانات بسیار مختلفی در کیف پول ارز دیجیتال تعریف می شود که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. شناخت این امکانات باعث می شود تا شما بتوانید دست روی کیف پول های بهتری بگذارند. این امکانات را البته در حال حاضر به صورت معمول در بسیاری از کیف پول ها مشاهده می کنیم.

 • امکان خرید و فروش در والت

یکی از این امکانات، خرید و فروش است. خرید و فروش به همان معنی که شما در صرافی ارز دیجیتال به آن دسترسی دارید. در واقع با این ابزار شما خواهید توانست تا بدون نیاز به احراز هویت در صرافی ها، برای خرید و فروش اقدام نمایید. البته باید متذکر شویم که این خرید و فروش ها ممکن است با کارمزدهایی همراه باشند. از این رو توصیه می کنیم اگر به دنبال استفاده از این امکان هستید، بهتر است کارمزدها را نیز در نظر بگیرید.

 • امکان ارسال ارز دیجیتال در آن

ارسال کلید خصوصی ارز دیجیتال به سایر والت ها یکی از امکانات اولیه در کیف پول شما خواهد بود. دقت کنید که این ابزار را برای رمز ارز مورد نظر خود داشته باشید.

 • امکان دریافت رمز ارز

دریافت ارز دیجیتال نیز به معنی امکان ذخیره سازی یک  ارز و پشتیبانی از استاندارد انتقال آن است که در بخش ویژگی ها به آن اشاره کردیم.

 • امکان چینج ارزها با هم

چینج کردن ارزهای دیجیتال نیز در کنار سهام گذاری می تواند یک قابلیت عالی برای هر کیف پولی باشد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال چیست


نوبت به بررسی انواع کیف پول ارز دیجیتال می رسد. کیف پول ها و در انواع بسیار مختلفی در دسترس کاربران قرار دارد. شناخت این انواع از اصلی ترین موارد انتخاب یک کیف پول عالی خواهد بود. اگر به دنبال انتخاب یک کیف پول مناسب هستید، در قدم اول باید با ویژگی های اصلی این کیف پول ها آشنا شوید. در ادامه این بخش در کنار معرفی انواع والت ها، سعی کرده ایم تا بهترین های آنها را نیز به شما معرفی کنیم.

کیف پول گرم (Hot Wallet)


اولین دسته از کیف پول ها، کیف پول های گرم هستند. این کیف پول ها از این جهت گرم نامیده می شوند که امکان اتصال مستقیم به اینترنت را داشته و با اینترنت کار می کنند. در واقع برای استفاده از این والت ها نیاز به اینترنت خواهید داشت. انواع مختلفی از کیف پول های گرم وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

 • کیف پول نرم افزاری
 • کیف پول آنلاین
 • کیف پول تحت وب
 • کیف پول صرافی

دسته های مختلف کیف پول گرم ارز دیجیتال هستند که در ادامه به تشریح هر یک از آنها به صورت مجزا می پردازیم.

کیف پول سرد (Cold Wallet)


دسته دوم از کیف پول های ارز دیجیتال یا همان Crypto Wallet ها کیف پول های سرد هستند. دقیقا در نقطه برعکس تعریف این والت ها از عدم اتصال آنها به اینترنت نشات می گیرد. سرد بودن به این معنی که به صورت یک محصول فیزیکی کاربران می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

کیف پول سرد بهتر است یا گرم؟


مقایسه این دو نوع کیف پول نیاز به بررسی تک تک ویژگی های مربوط به آنها دارد. در درجه اول باید متذکر شویم که مقایسه کلی کیف پول های سرد و گرم با هم نمی تواند نتیجه مناسبی برای شما به دنبال داشته باشد. زیرا ممکن است یک کیف پول گرم شرایط به مراتب بهتری نسبت به یک کیف پول سرد داشته باشد و برعکس. از این رو بهترین تصمیم در چنین مواقعی مقایسه این کیف پول ها به صورت خاص با هم است. با این حال در مقایسه عمومی و کلی می توان گفت که کیف پول های سرد از نظر امنیتی در شرایط به مراتب بهتری قرار دارند و در عوض والت های گرم یا نرم افزاری فضای کاربری راحت تری برای کاربر ایجاد می کنند.

کیف پول سخت افزاری (Hardware Wallet)


یکی از انواع کیف پول های سرد مورد استفاده در میان کاربران، کیف پول سخت افزاری است. سخت افزاری بودن در این والت ها به این معنی است که برای استفاده از آنها باید یک وسیله سخت افزاری تهیه کرده و خرید کنید. این کیف پول ها در انواع بسیار مختلفی در دسترس است و برندهای بسیار زیادی در سرتاسر جهان برای تولید آن اقدام کرده اند. تایوان، فرانسه و آمریکا از کشور های توسعه دهنده این والت ها محسوب می شوند.

 • انواع کیف پول سخت افزاری


در این بخش برخی از محبوب ترین و رایج ترین انواع کیف پول های سخت افزاری را برای شما معرفی می کنیم. قبل از هر چیزی باید عنوان کنیم که بیان کردن و معرفی این والت ها به این معنی نیست که آنها حتما ایمن و بهترین هستند و معرفی نکردن یک والت نیز به معنی نا امن بودن و یا ارزشمند نبودن ن نیست. در مجموع ما سعی کرده ایم مواردی را به شما معرفی کنیم که استفاده از آنها چه در میان کاربران ایرانی و چه در میان کاربران خارجی محبوب تر و رایج تر است. به این معنی که تعداد افراد بیشتری به این والت ها اعتماد نموده اند.

 • لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

یکی از محبوب ترین کیف پول های  سخت افزاری است که در کنار محبوبیت بالا دارای امنیت بسیار زیاد و هم چنین امکانات بالا است. این والت توسط یک شرکت فرانسوی به نام لجر تولید و عرضه شده است. در حال حاضر درصد قابل توجهی از کاربران از این والت به عنوان کیف پول ارز دیجیتال خود استفاده می نمایند.

 • لجر نانو اس (Ledger Nano S)

یکی دیگر از تولیدات شرکت لجر فرانسه است که اتفاقا با محبوبیت زیادی هم روبرو شده و به همین دلیل نمی توانیم از آن نیز نام نبریم. این کیف پول نیز امنیت بسیار زیادی داشته و از این گذشته امکان اتصال به بسیاری از کیف پول های نرم افزاری را نیز به کاربران خود می دهد. لازم است تا برای انتخاب یک کیف پول برای ذخیره رمز ارزهای خود حتما به مشخصات و ویژگی های این کیف پول نیز نگاهی داشته باشید.

کیف پول رمز ارز

 • ترزور (Terzor)

اگر بنا به مشهور بودن برند و محبوبیت بخواهیم کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال را تشریح و لیست بندی کنیم، ترزور می تواند در رتبه دوم این رده بندی بعد از لجر نانو قرار گیرد. یک شرکت اهل جمهوری چک توسعه و تولید این کیف پول را برای کاربران جانی فراهم آورده است. در حال حاضر این برند با شبکه های بلاک چین زیادی در حال همکاری است و بسیاری از ارزهای دیجیتال امکان اتصال کیف پول اختصاصی خود به این برند از کیف پول های سخت افزاری را فراهم آورده اند. امنیت بالا و هم چنین پشتیبانی از رازهای دیجیتال قابل توجه از ویژگی های اصلی این کیف پول است.

 • بیت باکس (Bitbox)

بیت باکس که جزء اولین کیف پول های سخت افزاری تولید شده در جهان است، حاصل تلاش یک شرکت اروپایی است. این برند نیز در میان ۱۰ کیف پول برتر سخت افزاری جهان رده بندی می شود. محبوبیت آن مانند دو کیف پول قبلی نیست اما با این حال یک برند شایسته و معروف است که می توانید روی آن نیز حساب کنید.

 • کیپ کی (Keepkey)

یکی دیگر از والت های سخت افزاری معروف و محبوب دیگر در میان کاربران جهانی، کیپ کی است. این کیف پول نیز مخصوص یک برند اروپایی است که محبوبیت بسیار زیادی دارد. امنیت بالا و پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال را می توان اصلی ترین ویژگی های این والت نیز معرفی کرد. از نظر قیمتی نیز در شرایط بهینه ای قرار داشته و می توان با قیمت های مناسب تر آن را تهیه کرد.

 • کول والت (Cool Wallet)

اگر به دنبال خرید یک برند آسیایی تولید کننده کیف پول ارز دیجیتال هستید، می توانید روی برند کول والت حساب کنید. این کیف پول نیز امکانات و شرایط خاصی دارد و می توانید از آن نیز به عنوان یک کیف پول سخت افزاری محبوب نام برد. از نظر قیمتی نیز این محصول جزء گزینه های مقرون به صرفه محسوب می شود.

 • سیف پال (SafePal)

یکی از محبوب ترین و مشهورترین کیف پول های مورد استفاده توسط کاربران رمز ارزها سیف پال است. البته نمونه نرم افزاری این کیف پول نیز در دسترس است. به دلیل چینی بودن، این والت توسط صرافی بزرگ و معتبر بایننس نیز حمایت می شود و کاربران می توانند از داخل محیط آن امکانات زیادی در اختیار داشته باشند. این والت را می توانید با کیفیت کاملا استاندارد و امنیت قابل توجه در اختیار داشته باشید.

 • الی پال (Elipal)

همچنین کاربران می توانند از برند الی پال نیز به عنوان یک کیف پول سخت افزاری استفاده کنند. این والت از نظر قیمتی نسبتا به عنوان مقرون به صرفه ترین کیف پول سخت افزاری در بازار در دسترس است. شما می توانید این والت را از عرضه کنندگان این محصول در بازار ایران تهیه کنید. توصیه می کنیم که قبل از خرید حتما ویژگی هایی اعم از ارزهای پشتیبانی شده توسط آن را نیز بررسی نمایید.

 • بهترین کیف پول سخت افزاری

انتخاب بهترین کیف پول سخت افزاری از میان این والت ها باید بر اساس شرایط مختلف انجام پذیرد. با توجه به اینکه اختلاف قیمتی بسیار زیادی برای این محصولات شاهد هستیم، از این رو انتخاب آنها باید بر اساس در نظر گرفتن قیمت، ارز دیجیتال های پشتیبانی شده و مواردی از این دست صورت پذیرد. برای انتخاب یکی از این والت ها به عنوان بهترین احتمالا باید به محصولات لجر نانو اشاره کنیم. اما با این حال هر چقدر پول بدی همونقدر هم آش می خوری.

کیف پول نرم افزاری (Software Wallet)


دسته دوم از والت ها و انواع کیف پول ارز دیجیتال که در دسته والت های گرم قرار می گیرند، کیف پول های نرم افزاری هستند. منظور از نرم افزاری بودن در آنها خیلی ساده است، به این معنی که شما می توانید آنها را مانند یک نرم افزار بر روی موبایل یا کامپیوتر خود نصب کرده و استفاده کنید.

البته شرایط آنها اعم از امنیت و ویژگی هایی که برشمردیم، باید مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به اینکه این دسته از والت ها کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای برای داشتن آنها پرداخت نخواهید کرد، انتخاب آنها چالش های بیشتری خواهد داشت. هم چنین کی از مسائل مهم مربوط به این دسته از والت ها مخصوصا برای کاربران ایرانی، موضوع تحریم ها است.

انواع کیف پول نرم افزاری


نوبت به بررسی انواع کیف پول های نرم افزاری ارز دیجیتال می رسد. دقت داشته باشید که به دلیل ساده تر بودن فرایند توسعه این دسته از والت ها نسبت به کیف پول های سخت افزاری، تعداد بسیار زیادی از آنها را می توان در دسترس داشت. از این رو دست کاربران برای انتخاب یکی از آنها کاملا باز است.

بهترین کیف پول رمز ارز

در ادامه سعی خواهیم کرد تا بهترین و محبوب ترین کیف پول های نرم افزاری را به شما معرفی کنیم. دقت داشته باشید که معرفی این والت ها به معنی تایید آنها توسط تیم فنی کانون بورس نیست و عدم معرفی یک والت در این بخش نیز به معنی بی کیفیت بودن آن نیست. هم چنین سعی خواهیم کرد تا به مرور این بخش را تکمیل تر کرده و کیف پول های بیشتری را به شما عزیزان معرفی کنیم.

 • تراست والت (Trust Wallet)

یکی از رایج ترین و معروف ترین نوع از انواع کیف پول نرم افزاری است که در میان کاربران ایرانی نیز به دشت رایج شده است. استفاده از آن بر روی موبایل های اندروید و آیفون امکان پذیر است و محیط کاربری ساده و امکانات قابل توجه از جمله ویژگی های اصلی آن می باشند. البته توصیه می کنیم که قبل از استفاده از آن، ابتدا شرایط و ویژگی های آن را بررسی کرده و سپس آموزش های لازم برای آن را نیز مشاهده کنید. این مهم باعث می شود تا روند انتخاب یک کیف پول عالی را بهتر طی کنید.

 • متاماسک (Metamask)

متامسک هم از یکی از محبوب ترین کیف پول های نرم افزاری چه در میان کاربران یارانی و چه برای کاربران خارجی است. این والت را حتی می توانید به زبان پارسی هم در اختیار داشته و از آن استفاده کنید. داشتن امکانات قابل توجه و هم چنین امکان اتصال به برخی از صرافی های غیر متمرکز از اصلی ترین ویژگی های این والت می باشند. هم چنین باید به امکانات آن از جمله خرید و فروش و استیک کردن ارزهای دیجیتال نیز اشاره کنیم.

 • کوینومی (Coinomi)

یکی از بهترین کیف پول های نرم افزاری که از ارزهای دیجیتال بسیار زیادی پشتیبانی می نماید، کوینومی است. این والت از نظر امنیتی مشابه با سایر انواع کیف پول ارز دیجیتال نرم افزاری محبوب  و رایج است و می توان به آن اعتماد کرد. تیم پشتیبانی کوینومی نیز فعالیت بسیار زیادی در شبکه های اجتماعی داشته و می توانید روی این مزیت آن نیز حساب ویژه ای داشته و تمام مشکلات خود را با آنها در میان بگذارید. این کیف پول را می توانید به صورت رایگان دانلود کرده و استفاده نمایید.

 • الکتروم (Electrum)

اگر به دنبال انتخاب یک کیف پول اختصاصی برای ارز دیجیتال بیت کوین می گردید، الکتروم می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد. این والت نرم افزاری به حالت تک ارزی و به صورت اختصاصی برای بیت کوین توسعه پیدا کرده است. البته در گذشته های دور باگ های نرم افزاری را نیز در آن شاهد بودیم که اکنون این باگ ها برطرف شه و خیلی ها از آن استفاده می نمایند. این والت را نیز می توانید به صورت رایگان برای پلتفرم های مختلف دانلود کرده و استفاده نمایید.

 • یورویی (Yoroi)

در میان کیف پول های تک ارزی یکی از بهترین های آنها یورویی است. این والت نرم افزاری به صورت اختصاصی برای شبکه ارز دیجیتال کاردانو توسعه پیدا کرده است. البته سایر توکن های مربوط به شبکه کاردانو را نیز می توانید رد این والت ذخیره کنید. همچنین به تازگی امکان ذخیره سازی شبکه الگورند نیز به پشتیبانی این کیف پول ارز دیجیتال اضافه شده است.

 • سیف پال (Safepal)

سیف پال یکی از پر امکانات ترین و امن ترین کیف پول ها در بازار رمز ارزها است. این کیف پول هم نسخه نرم افزاری و هم نسخه سخت افزاری را دارد. این برند چینی در زمینه امنیت شرایط بسیار خوبی برای این والت ایجاد کرده است. سیف پال نرم افزاری امکان اتصال به صرافی بایننس را نیز به کاربران می دهد. هم چنین امکان استفاده از آن نیز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف نیز وجود دارد.

 • اتمیک (Atomic)

اتمیک والت یکی از اولین والت های نرم افزاری است که در میان کاربران ارزهای دیجیتال معروف و محبوب شده است. اتمیک والت را می توانید برای کامپیوتر خود دانلود کرده و نصب نمایید. این کیف پول نیز مزیت ها و امکانات بسیار زیادی دارد. شما می توانید از این والت برای نگهداری ارزهای بسیار زیادی استفاده کرده و امکانات عالی آن را به کار بگیرید.

 • اکسودوس (Exodus)

اکسودوس یکی از بهترین کیف پول های نرم افزاری ارز دیجیتال است. این والت توسط یک تیم توسعه بسیار حرفه ای و مطرح آمریکایی تهیه شده و در حال حاضر به گواه بسیاری از کاربران به عنوان کاربر پسند ترین کیف پول ارز دیجیتال شناخته می شود. اما به دلیل حضور در خاک کشور آمریکا کاربران ایرانی را تحریم کرده و از این رو استفاده از آن حداقل با آی پی ایران را توصیه نمی کنیم.

 • ترون لینک (Tron Link)

ارز دیجیتال ترون لینک از بهترین شبکه های ارز دیجیتال را دارا است. این شبکه بلاک چین کاربردهای بسیار زیادی دارد. ترون لینک کیف پول اختصاصی شبکه ارز دیجیتال ترون است که البته از استانداردهای مختلفی پشتیبانی کرده و امکان ذخیره کردن تمام رمز ارزهای مربوط به این شبه را دارا است. ترون لینک را نیز می توانید با اتصال به ترون اسکن به عنوان یک صرافی در شبکه ترون استفاده نمایید.

بهترین کیف پول نرم افزاری کدام است؟


انتخاب بهترین کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال نیز باید مطابق با بررسی های مختلفی انجام پذیرد. برای مثال برای کسی که به دنبال انتخاب یک کیف پول اختصاصی برای شبکه کاردانو است، یورویی می تواند بهترین پیشنهاد باشد. یا برای ذخیره کردن بیت کوین الکتروم می تواند یک گزینه عالی باشد. برای تریدرهایی که به دنبال حضور در تنوع بالایی از رمز ارزها هستند، کوینومی یا تراست والت می تواند گزینه بهتری باشد. در هر صورت شما باید بر اساس نیازهایی که دارید، برای انتخاب یکی از انواع این والت ها اقدام نمایید.

کیف پول کاغذی (Paper Wallet)


یکی دیگر از انواع کیف پول ارز دیجیتال که قدیمی ترین آن نیز است، کیف پول کاغذی است. نام این والت نیز دقیقا از روی کاربرد و شرایط آن استخراج شده است. شما می توانید کلید خصوصی ارز دیجیتال خود را روی یک کاغذ یادداشت مرده و نگهداری کنید. به همین سادگی شما یک کیف پول کاغذی برای خود اختیار کرده اید. البته کیف پول های کاغذی را می توانید به صورت الکترونیکی در اختیار داشته و با چاپ گرفتن از آنها، به صورت سخت افزاری و فیزیکی از آنها نگهداری کنید.

کیف پول آنلاین


دسته دیگر از کیف پول های ارز دیجیتال والت های آنلاین هستند. احتمالا از نام آنها به خوبی می توانید ویژگی های آنها را نیز درک کنید. آنلاین بودن به این معنی است که برای استفاده از آنها نه نیاز به نرم افزار خیلی خاصی دارید و نه قرار است سخت افزاری فیزیکی در اختیار بگیرید. از این رو به آنها کیف پول های آنلاین اطلاق می شود. این دست از والت های نیز محبوبیت های بسیار زیادی دارند. حتی برخی از آنها به شدت محبوب شده است. البته شایان ذکر است که شباهت های بسیار یادی میان این دسته از والت ها با والت های نرم افزاری وجود دارد.

 • کیف پول تحت وب


تحت وب بودن به این معنی است که شما می توانید با وارد شدن به یک سایت از تمام امکانات آن استفاده کنید. درک این موضوع بسیار ساده است. با ورود به سایت مربوطه و ساخت یک کیف پول در آن، یک محیط کاربری در اختیار شما قرار می گیرد که امکانات مختلف مربوط به ارزهای دیجیتال مانند خرید و فروش و یا دریافت و ارسال رمز ارزها در آن برای شما مهیا است. می توانید خیلی ساده از این والت برای پیش برد تمام اهداف خود استفاده کنید. برای مثال مای اتر والت یکی از کیف پول های محبوب تحت وب است که برای شبکه ارز دیجیتال اتریوم توسعه یافته است.

 • افزونه های کیف پول


دسته دیگری از کیف پول ها هم هستند که به صورت افزونه به مرورگرهای مختلف اعم از کروم یا فایرفاکس اضافه می شوند. در واقع برای استفاده از آنها نیازی به دانلود نرم افزار ندارید اما قاعدتا باید افزونه آنها را دانلود کنید. کیف پول متامسک یکی از این کیف پول ها است که در دسته کیف پول های نرم افزاری به تشریح آن پرداختیم. هم چنین سایر والت ها مانند ترون لینک و یورویی نیز افزونه هایی را در اختیار کاربران قرار داده اند.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول صرافی


آخرین دسته از انواع کیف پول ارز دیجیتال که به تشریح آن می پردازیم، کیف پول صرافی است. این دسته از والت ها البته به صورت مختص به عنوان یک والت تعریف نشده و شرایط استفاده از آنها دقیقا مشابه با کیف پول تحت وب است و تفاوتی میان این دو وجود ندارد. اما چون به صورت اختصاصی برای صرافی ها است، از این رو آنها را در یک دسته جداگانه بررسی می کنیم.

شما با باز کردن یک حساب کاربری در یک صرافی می توانید از حساب خود برای ذخیره کردن، دریافت و ارسال و حتی خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده کنید. از این رو خیلی ساده است که می توان آنها را نیز به عنوان یک کیف پول ارز دیجیتال در نظر گرفت.

نسخه های کیف پول ارز دیجیتال چیست


نوبت به معرفی نسخه های مختلف کیف پول ها می رسد. این مهم نیز اهمیت زیادی برای کاربران در بازار رمز ارزها دارد. در حال حاضر کیف پول ها برای پلتفرم های مختلفی توسعه پیدا می کنند. انتخاب یکی از آنها باید بیشتر بر این اساس باشد که خود کاربر از چه پلتفرمی استفاده می کند. برخی از کیف پول ها تنها برای یک پلتفرم توسعه پیدا کرده اند. برخی هم چند پلتفرم هستند. در ادامه با آشنایی با نسخه های مختلف برای کیف پول های ارز دیجیتال می توانید از میان آنها انتخاب نمایید.

موبایل اندروید


یکی از رایج ترین و محبوب ترین پلتفرم هایی که کیف پول ها برای آن توسعه پیدا کرده، نسخه اندروید است. کاربران بسیار زیادی در سرتاسر جان از این نسخه والت استفاده می نمایند.

از جمله کیف پول هایی که می توان برای پلتفرم اندروید از آنها استفاده کرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تراست والت
 • کوینومی
 • اکسودوس
 • الکتروم

موبایل آیفون


یکی دیگر از نسخه های کیف پول های ارز دیجیتال نسخه آیفون است. این کیف پول ها را می توان برای سیستم عامل iOS استفاده نمود. طرفداران کمپانی اپل می توانند از این کیف پول ها برای پیش برد اهداف خود استفاده نمایند. بهترین والت های توسعه یافته برای موبایل های آیفون نیز به شرح زیر هستند:

 • تراست والت
 • کوینومی
 • اکسودوس

کامپیوتر (ویندوز)


همچنین یکی دیگر از پلتفرم های محبوب برای کیف پول ها نسخه های دسکتاپ است. این دسته از کیف پول ها برای سیستم عامل های مختلفی اعم از مک، لینوکس و ویندوز توسعه پیدا کرده اند. شما می توانید با توجه به برند کامپیوتری که از آن استفاده می کنید، یکی از این والت ها را انتخاب نمایید.

از محبوب ترین کیف پول های نسخه کامپیوتر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • متامسک
 • اکسودوس
 • اتمیک والت
 • الکتروم

کیف پول ارز دیجیتال ایرانی چیست


صحبت مردن درباره کیف پول ارز دیجیتال دقیقا مانند صحبت کردن درباره تولید ملی است که قرار است با بهترین برندهای جهانی در تولیدات مختلف قرابت نماید. اصلا حتی قصد صحبت کردن درباره این والت ها را نیز نداشتیم، اما با این حال برای اینکه شرایط کاملا مشخص شود، لازم دانستیم تا به صورت مختصر اشاره ای به این موضوع داشته باشیم. استفاده از والت های نرم افزاری ایرانی برای ذخیره ارزهای دیجیتال می تواند خطرات بسیار زیادی برای کاربران داشته باشد.

هر چند این خطرات در استفاده از والت های نرم افزاری خارجی و بین المللی نیز وجود دارد، اما بازار ارزهای دیجیتال بازاری نیست که به فکر تولید ملی در آن باشیم. جدای از بحث کلاهبرداری یا صحت و سقم این والت ها، باید به امنیت کم آنها اشاره کنیم. توصیه می کنیم که حتما در این باره دقت بیشتری داشته و دست روی والت های نرم افزاری داخلی نگذارید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال چیست


انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال بایستی تحت شرایط خاصی صورت پذیرد. شاید خیلی ساده باشد که میان یکی از موارد بالا را انتخاب کرده و از آن استفاده کنیم. اما واقعیت این است که برای این انتخاب دقت به نکات زیر لازم و ضروری خواهد بود:

 • در درجه اول باید اولویت کاربران روی امنیت کیف پول ها باشد. کیف پول نا امن را از محدوده انتخاب های خود حذف کنید.
 • ارزهای پشتیبانی شده دومین گزینه مهم است که باید به آن دقت کنید. کیف پولی که از ارز دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی نمی کند، هیچ کاربردی برای شما نخواهد داشت.
 • به پلتفرم توسعه یافته آن نیز دقت کنید. اگر از موبایل استفاده می کنید، دست روی کیف پول های موبایلی بگذارید. یا اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، دست روی نسخه های دسکتاپ بگذارید.
 • حتما به امکانات آن نیز دقت کنید.

ملاحظه می فرمایید که انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال ممکن است برای هر کاربری شرایط خاص خود را داشته باشد.

مهم ترین نکات درباره کیف پول ارز دیجیتال چیست


به بررسی مهم ترین نکات درباره کیف پول ارز دیجیتال رسیدیم. در این بخش از مقاله نیز نکاتی را با شما در میان می گذاریم که احتمالاً در بسیاری از مواقع از چشم کاربران دور می ماند. اما این دسته از موارد بسیار کاربردی بوده و اهمیت بسیار زیادی در انتخاب بهترین کیف پول برای نگهداری از رمز ارزهای شما خواهند داشت. از این رو توصیه می کنیم که حتما آنها را با دقت بالا مطالعه کرده و در زمان خرید یا انتخاب یک والت به آن ها دقت کنید.

نکاتی برای دانلود کیف پول ارز دیجیتال


 • بهترین اره حل برای دانلود کیف پول ارز دیجیتال استفاده از سایت رسمی آن است.
 • هرگز برای دانلود کیف پول ها از سایت های واسط استفاده نکنید.
 • برای ورود به صفحه دانلود کیف پول مورد نظر خود نیز از سایت رسمی آن کمک بگیرید.
 • ورود به سایت رسمی با لینک های ذخیره شده در کامپیوتر و مرورگر نیز ممکن است خطرات خاص خود را داشته باشد.
 • در پلتفرم گوگل پلی و اپ استور ممکن است با نرم افزارهای مشابه زیادی روبرو شده که بسیاری از آنها کلاهبرداری هستند. سعی کنید برای دانلود این نرم افزارها از گوگل پلی و اپ استور از سایت رسمی والت خود وارد صفحه دانلود شوید.

نحوه خرید کیف پول ارز دیجیتال


اما نوبت به بررسی شرایط خرید کیف پول ارز دیجیتال می رسد. در حال حاضر سایت ها و فروشنده های بسیار زیادی در ایران در حال ارائه خدمات فروش این والت ها هستند. تمام والت های سخت افزاری که در بالا به آنها اشاره کردیم، در بازار ایران قابل خرید هستند. امکان خرید حضوری و یا اینترنتی این والت ها نیز ب سادگی برای کاربران وجود دارد. اما امتحان کردن همه آنها اصلا کار منطقی و عاقلانه ای نیست.

دقت داشته باشید که هر چند والت های سخت افزاری از نظر امنیت در شرایط بهتر و بالاتری نسبت به والت های نرم افزاری قرار دارند، اما خرید آنها از مراجع نامعتبر و شناخته نشده می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد. در صورتی که فروشنده یک بدافزار ساده روی کیف پول سخت افزاری مورد نظر شما نصب کرده باشد، امکان برداشت تمام دارایی های شما از آن وجود خواهد داشت. بنابراین خرید این محصولات حتی بدون در نظر گرفتن قیمت ها، آن قدرها هم ساده نیست.
 • نکاتی برای خرید کیف پول ارز دیجیتال


 • سعی کنید دست روی محصولاتی بگذارید که از نظر امنیت و کیفیت در شرایط ایده آلی قرار دارند.
 • هرگز و هرگز به بهانه کم شدن قیمت سراغ والت های ناامن نروید.
 • فروش ارزان قیمت کیف پول ها در برخی فروشگاه ها نیز می تواند مشکوک باشد. این کیف پول ها قمی مشخصی دارند.
 • در صورت دسترسی از فروشنده های رسمی خارجی برای خرید والت مورد نظر خود اقدام کنید.
 • در صورت داشتن نمایندگی رسمی، از خدمات نمایندگی برای خرید کیف پول سخت افزاری مورد نظر خود استفاده کنید.

قیمت کیف پول ارز دیجیتال


قیمت کیف پول نیز از نکات بسیار مهم مربوط به آن است. اما این موضوع باعث بروز چالش هایی در انتخاب یک کیف پول امن شده است. برخی از کاربران با مشاهده قیمت های پایین برخی کیف پول های ناشناخته که هیچ اعتباری روی امنیت آنها وجود ندارد، سراغ این دسته رفته و به اصطلاح خرید مقرون به صرفه ای دارند. اما دقت کنید که این موضوع در آینده می تواند شما را با مشکلاتی روبرو سازد. از دست رفتن و به سرقت رفتن رمز ارزهای ذخیره شده در آن یکی از مشکلات رایج در این باره است.

در این بخش قیمت روز کیف پول ارز دیجیتال را برای شما قرار داده‌ایم. قیمت این محصولات هر چند هفته به هفته آپدیت خواهند شد. از این رو ممکن است قیمت مشاهده شده در این جدول با قیمت فعلی بازار تفاوت هایی داشته باشد:

مدل کیف پول سخت افزاریحدود قیمت به تومان
لجر نانو اس۲ میلیون
لجر نانو ایکس۶ میلیون
سیف پال اس ۱۳ میلیون
کول والت اس۱,۵۰۰,۰۰۰
کول والت پرو۵ میلیون
کول والت اس باینناس۱,۶۰۰,۰۰۰
ترزور وان۲ میلیون
ترزور تی۵,۵۰۰,۰۰۰
الی پال تایتان۷,۵۰۰,۰۰۰
کیپ کی۱,۵۰۰,۰۰۰
بیت باکس۱,۷۰۰,۰۰۰

آخرین به روز رسانی: ۲۵ دی ۱۴۰۰

بررسی امنیت کیف پول ارز دیجیتال


با توجه به اهمیت بسیار زیادی که امنیت در انتخاب یک کیف پول دارد، از این رو در این بخش به صورت مجزا نکات امنیتی کیف پول ها را با هم بررسی خواهیم کرد. برای اینکه درک بهتری نسبت به شرایط امنیتی یک کیف پول داشته باشید، دقت به نکات زیر می تواند شما را راهنمایی نماید.

 • حضانتی بودن یا نبودن


Custodial یا Non-Custodial اصلاحاتی هستند که برای تعریف کیف پول حضانتی یا غیر حضانتی استفاده می شوند. این موضوع اهمیت بسیار زیادی در کیف پول های ارز دیجیتال دارد.

کیف پول حضانتی کیف پولی است که در آن کلیدهای خصوصی موجود و ذخیره شده در کامپیوتر یا موبایل کاربر ذخیره نشده و در پایگاه داده تیم توسعه دهنده ذخیره می شوند. برای مثال کیف پول صرافی از رایج ترین انواع والت های حضانتی است.

کیف پول غیر حضانتی کیف پولی است که در آن کلیدهای خصوصی رمز ارزهای ذخیره شده در کامپیوتر و یا موبایل خود کاربر ذخیره شده و حتی تیم توسعه دهنده نرم افزار آن والت نیز به این کلیدها دسترسی ندارد. اکثر کیف پول های محبوب و معتبر نرم افزاری به صورت غیر حضانتی هستند و هم چنین کیف پول های سخت افزاری نیز به همین ترتیب می باشند.

اما مقایسه کیف پول های حضانتی و غیر حضانتی:

 • در کیف پول حضانتی مدیریت آن به محتویات داخل والت شما دسترسی دارد اما در غیر حضانتی خیر.
 • در صورتی که تیم توسعه دهنده یک والت کلاهبردار باشد و یا قصد کلاهبرداری داشته باشد، در کیف پول حضانتی به راحتی می تواند ارزهای شما را به سرقت ببرد اما در کیف پول غیر حضانتی خیر.
 • در صورتی که شما پسورد و رمز ورود به کیف پول حضانتی خود را گم کنید، امکان بازیابی رمز با استفاده از آدرس ایمیل ثبت شده در کیف پول وجود خواهد داشت، اما در صورتی که رمز عبور و عبارت بازیابی کیف پول غیرحضانتی خود را گم کنید، عملا باید با ارزهای دیجیتال داخل آن نیز خداحافظی نمایید.
 • کیف پول های HD


یکی دیگر از موارد امنیتی کیف پول ها، HD بودن آنها است. HD مخفف عبارت Hierarchical Deterministic به معنی سلسله مراتبی و درخت وار است. مشخصه اصلی این والت ها که می توانید از روی آن HD بودن آنها را تشخیص دهید، استفاده از عبارت پشتیبانی ۱۲ کلمه ای یا عبارت SEED است. البته این عبارت در برخی از کیف پول ها با عنوان Backup Phrase نیز شناخته می شود. اما کاربرد HD بودن در چیست؟

HD بودن کیف پول ها از استاندارد BIP32 نشات گرفته که اولین بار برای بهبود شبکه بیت کوین از آن استفاده شد. برای درک این مفهوم باید شما را به شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال وارد کنیم.

وقتی شما یک ارز دیجیتالی را خرید می کنید، (در کیف پول خود تراکنشی انجام می دهید) باید کلید خصوصی رمز ارز جدید خود را در کیف پول خود ذخیره و از آن بکآپ بگیرید. برای دریافت ارز دیجیتال نیز باید آدرس کیف پول خود را به فرستنده بدهید تا رمز ارز مورد نظر را برای شما ارسال نماید.

در هر دوی این فرایندها یک کلید خصوصی وارد والت شما می شود و یک کلید عمومی هم برای دریافت ارز دیجیتال به فرستنده داده می شود. در شرایط عادی با هر بار این تراکنش، این آدرس ها به روز رسانی شده و آدرس جدیدی برای این فرایند ساخته می شود. وقتی تعداد این آدرس ها خیلی زیاد شود عملا امکان نگهداری و بکآپ گیری از آنها بسیار سخت و پیچیده خواهد شد.

در کیف پول های HD این فرایند به صورت خودکار انجام شده  و به دلیل ارتباط سلسله مراتبی میان آدرس های تولید شده با عبارت SEED دیگر نیازی به بکآپ گیری از همه آدرس ها نخواهید داشت. شما با داشتن همین عبارت ۱۲ کلمه ای و ذخیره کردن آن در واقع همه کلیدهای کیف پول خود را ذخیره کرده‌اید.

 • کیف پول های WEB 3


استفاده از فناوری به روز WEB3 (اینترنت نسل سوم) که می تواند یک قابلیت بسیار مهم باشد. با استفاده از این قابلیت کلیدهای خصوصی ذخیره شده در کیف پول مورد نظر به صورت فایل های غیر هم پیوسته در هزاران کامپیوتر در جهان تقسیم می شود. این فناوری در واقع می تواند باعث از بین رفتن بحث تمرکز در بحث اینترنت نسل دوم شود.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

اینترنت نسل اول همان Dialup بود که هم سرعت پایینی داشت و هم متمرکز بود. اینترنت نسل دوم که همان اینترنت فعلی است، مشکل سرعت را برطرف نمود، اما همچنان متمرکز است. در واقع یک پایگاه داده متمرکز برای اینترنت فعلی وجود دارد. اما در اینترنت نسل سوم که به WEB3 معروف شده، علاوه بر حفظ سرعت بالای کنونی، تمرکز آن در یک نقطه نیز از بین رفته است. به این معنی که فایل ها در این شرایط در هزاران کامپیوتر مختلف ذخیره شده و عملا امکان هک یا دسترسی به آنها از سوی هیچ فردی در دنیا وجود نخواهد داشت. مگر کسی که کلید خصوصی اتصال این فایل ها به هم را داشته باشد.

 • اتصال والت به اینترنت


عدم اتصال به اینترنت نیز می تواند یکی از قابلیت هایی باشد که باعث بالا رفتن امنیت کیف پول ارز دیجیتال شدن و مانع از دسترسی هکرها به آن خواهد شد. چنین کیف پول هایی معمولاً امکان هک شدن را نداشته و در صورت رعایت استانداردهای استفاده، کمتر شاهد چنین مواردی در آنها خواهیم شد.

 • عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال چیست


استفاده از فناوری HD نیز از قابلیت هایی است که می توانید آن را در کیف پول ها، مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید. این قابلیت را می توانید با تولید عبارت بازیابی ۱۲، ۱۵ یا ۲۴ کلمه ای در کیف پول های مختلف مشاهده کنید. این عبارت حاصل پردازش یک تابع بسیار پیشرفته ای است که مانع از هک شن رمز بازیابی کیف پول شما می شود.

 • ترفندهای افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال چیست


 • ایجاد امکان ورود دو مرحله ای یکی دیگر از موارد امنیتی است که باعث می شود تا امکان هک شدن نرم افزارهای مربوط به این کیف پول ها کمتر شود. در چنین مواقعی بدون در اختیار بودن رمز عبور مرحله دوم نرم افزار باز نخواهد شد.
 • قابلیت ورود با اثر انگشت یکی دیگر از موارد امنیتی است که می تواند یک مزیت بزرگ برای آن باشد. در چنین مواقعی حتی اگر سخت افزار از دست رفته و به دست سارقین بیفتد، امکان ورود به آن را نخواهند داشت.
 • به هیچ وجه در موبایل و کامپیوتری که از آن برای نگهداری از والت خود استفاده می کنید، روی لینک های مشکوک کلیک نکنید.
 • وارد سایت های فیشینگ نشده و حتما از نرم افزارهای ممانعت برای ورود به سایت های فیشینگ استفاده کنید.
 • از آنتی ویروس های قدرتمند در محیط موبایل و کامپیوتر خود استفاده نمایید تا امکان ورود بدافزارها به آن وجود نداشته باشد.

آدرس کیف پول چیست

کیف پول ارز دیجیتال فارسی چیست


درباره کیف پول ارز دیجیتال ایرانی نکات لازم را با شما مطرح کردیم. اما منظور از کیف پول فارسی، والت هایی هستند که از زبان فارسی پشتیبانی کرده و امکان استفاده از آنها به این زبان وجود دارد. کیف پول های زیادی نیستند که از زبان فارسی پشتیبانی نمایند. اما ممکن است در آینده ای  نزدیک تعداد این والت ها افزایش یابد. در حال حاضر از میان کیف پول های نرم افزاری، متامسک و از میان کیف پول های صرافی نیز صرافی کوینکس از زبان فارسی پشتیبانی می نماید.

نحوه استفاده از کیف پول ارز دیجیتال


یکی دیگر از موارد کاربردی که باید درباره کیف پول ها به آن بپردازیم، بررسی نحوه استفاده از والت ها است. البته آموزش دقیق استفاده از هر یک از والت ها را در یک مقاله جداگانه برای شما آماده کرده ایم. اما به صورت کلی نکاتی وجود دارند که رعایت و دقت به آنها می تواند شرایط بهتری برای استفاده از کیف پول برای شما ایجاد کند. این موارد بیشتر به صورت تجربی به دست آمده و استفاده از آنها را توصیه می کنیم.

 • به روز رسانی کنید


اگر از کیف پول های نرم افزاری استفاده می کنید، دائماً باید آنها را به روز رسانی نمایید. زیرا در هر بار به روز رسانی باگ های نرم افزار قبلی کمتر شده و امنیت آنها بیشتر می شود. در صورت استفاده از کیف پول های سخت افزاری هم نرم افزار واسط آنها را دائماً به روز رسانی کنید تا امکان هک شدن و از دست رفتن اطلاعات آنها به حداقل برسد.

 • تمام موجودی را در یک کیف پول نگهداری نکنید


اگر رمز ارزهای بسیار زیادی داشته و سرمایه زیادی در بازار دارید، بهتر است همه آنها را در یک کیف پول نگهداری نکنید. استفاده از چند کیف پول ریسک شما را در بازار کاهش می دهد. فراموش نکنید که امن ترین کیف پول ها نیز ۱۰۰ درصد امن نیستند و هر لحظه امکان هک شدن آنها با استفاده از ابزارهای پیشرفته مانند کامپیوترهای نسل جدید وجود دارد.

 • شبکه های انتقال را درست انتخاب کنید


یکی از رایج ترین اشتباهات در معاملات و نقل و انتقال ارزهای دیجیتال، استفاده از شبکه های انتقال اشتباه است. توکن های اتریوم را باید در شبکه اتریوم انتقال دهید و برای انتقال توکن های شبکه باینناس اسمارت چین باید از استانداردهای این شبکه استفاده کنید. بارها و بارها به این موضوع اشاره شده است، اما هنوز هم بسیاری از کاربران در این امر با مشکل روبرو شده و به شبکه انتقال دقت نمی کنند. همین امر معضلات زیادی را برای کاربران به وجود آورده است.

 • اطلاعات خود را به اشتراک نگذارید


به اشتراک گذاشتن اطلاعات نیز یکی دیگر از مشکلات کاربران در بازار است. خیلی از افراد ناآگاه فریب گروه ها و کانال های تلگرامی را خورده و اطلاعات حساس کیف پول خود را با آنها به اشتراک می گذارند. این امر می تواند چالش های زیادی به دنبال داشته باشد. اطلاعاتی مانند عبارت بازیابی یا پسورد ورود به کیف پول خود را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی با کسی به اشتراک نگذارید. حتی اگر از تیم پشتیبانی کیف پول خود نیز چنین درخواستی داشتید، به آن عمل نکنید.

در سال های اخیر بارها و بارها شنیده شده که کاربران از همین طریق تمام رمز ارزهای خود را از دست داده‌اند. کلاهبرداران با ساخت اکانت های مشابه با اکانت تیم پشتیبان کیف پول ها در تلگرام، به دنبال دریافت کلید خصوصی و عبارت بازیابی کیفی پول کاربران هستند.

ساخت کیف پول ارز دیجیتال چیست


ساخت کیف پول دیجیتال برای داشتن یک کیف پول اختصاصی یکی دیگر از راه حل های ذخیره کردن رمز ارزها است. در این فرایند شما می توانید از خدمات سایت های مختلف استفاده کرده و یک کیف پول اختصاصی برای خود بسازید. این والت ها در گروه کیف پول های آنلاین دسته بندی می شوند. برخی از موارد این والت ها اتفاقاً طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. برای مثال پلتفرم مای اتر والت یک پلتفرم عالی برای ساخت کیف پول در شبکه ارز دیجیتال اتریوم است. شما می توانید با آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال رمز ارزهای خود را به صورت اختصاصی در کیف پول های مخصوص به خود آن رمز ارز نگهداری کنید.

نحوه ذخیره سازی ارز دیجیتال در کیف پول


درباره آدرس کیف پول نکات لازم را با شما در میان گذاشتیم. اما لازم است تا درباره نحوه ذخیره سازی ارز دیجیتال در والت ها نیز نکته مهمی را بیان کنیم. دقت داشته باشید که تمام چیزی که در کیف پول شما ذخیره می شود، یک آدرس خصوصی از ارز دیجیتال مربوطه در شبکه بلاک چین است. تمام ارزهای دیجیتال در شبکه های بلاک چین مربوط به خود آنها ذخیره می شود.

در واقع اگر شما یک اتریوم می‌خرید، این اتریوم نیست که وارد کیف پول شما می شود. اتریوم ها در شبکه بلاک چین اتریوم ذخیره شده اند. این کلید خصوصی آن اتر است که نشان دهنده آدرس آن در شبکه بلاک چین و به معنی مالکیت اتر مورد نظر در شبکه توسط شما است.

پس با گم شدن و از بین رفتن والت ها، عملا ارزهای دیجیتال از بین نمی‌روند. آنها در شبکه موجود هستند و مالک آنها نیز کسی خواهد بود که کلید خصوصی آنها را داشته باشد.

راهنمای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال


در انتهای این مقاله با راهنمای انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال با شما عزیزان همراه هستیم. برای اینکه در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را از میان والت های مختلف داشته باشید، لازم است تا ابتدا به برخی سوالات پاسخ دهید. قبل از آن دقت کنید که هر کیف پولی که برای سایرین بهترین گزینه است، لزوماً برای شما بهترین نخواهد بود. به همین دلیل پاسخ این سوالات باید به صورت کاملا شخصی توسط خود شما داده شود.

بعد از بررسی پاسخ های خود می توانید کیف پول هایی که شرایط لازم را دارند، دسته بندی و سپس دست روی یکی از آنها بگذارید. همچنین اولویت قرار دادن هر یک از این موارد نیز اهمیت خاص خود را خواهد داشت.

آدرس کیف پول چیست

 • امنیت همیشه در اولویت است


به عنوان اولویت اول، باید دست روی کیف پول هایی بگذارید که امنیت بالاتری دارند. بدون امنیت عملا استفاده از کیف پول ارز دیجیتال برای شما پر از خطر خواهد بود. بنابراین واضح است که کیف پول هایی نا امن و آنهایی که با باگ های امنیتی زیادی روبرو هستند، باید از لیست خط بخورند. حتی یادداشت مردن کلید خصوصی یک ارز دیجیتال روی یک کاغذ گزینه بهتری نسبت به نگه داشتن رمز ارزها در یک کیف پول نا امن خواهد بود.

 • تریدر کوتاه مدت هستید یا بلند مدت


یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال نوع و شرایط ترید شما در بازار است.

 • اگر تریدر بلند مدت هستید و ارزهای دیجیتال را برای مدتی طولانی هولد می کنید، بهتر است از یک کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال استفاده نمایید.
 • در صورتی که تریدر کوتاه مدت هستید و دائماً در حال انتقال ارزها و تبدیل آنها به یکدیگر هستید، بهتر است دست روی کیف پول های نرم افزاری ایمن بگذارید.
 • اگر از هر دو روش برای ترید در بازار رمز ارزها استفاده می کنید، سراغ هر دو دسته این والت ها بروید. یکی برای هولد کردن و دیگری برای ارزهای ترید در کوتاه مدت.
 • در صورتی ک معامله‌گر روزانه هستید و هر روز در حال نوسان گیری از بازار می‌باشید، کیف پول صرافی می تواند گزینه بهتری برای شما باشد. هم چنین کیف پول های قابل اتصال به صرافی ها مانند متامسک را نیز می توانید در نظر داشته باشید.
 • اگر تنها روی یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین تمرکز دارید، می توانید از والت هایی استفاده کنید که تک ارزی هستند و از همان رمز ارز پشتیبانی می نمایند.
 • اگر از شبکه یک ارز دیجیتال مانند اتریوم استفاده می کنید، به دنبال کیف پول هایی باشید که از همان شبکه مورد نظر شما پشتیبانی می نمایند.
 • چقدر سرمایه در بازار دارید


یکی دیگر از موارد مهم در راهنمای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال میزان سرمایه کاربر است.

 • برای سرمایه های خیلی زیاد بهتر است از کیف پول های سخت افزاری استفاده شود.
 • برای سرمایه های کمتر شاید خرید کیف پول سخت افزاری خیلی توجیه نداشته باشد و بهتر است دست روی کیف پول های نرم افزاری بگذارید.
 • چه خدماتی از والت خود انتظار دارید؟


نکته دیگری که در راهنمای انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال اهمیت خواهد داشت، دقت به خدمات مورد انتظار است.

 • استیکینگ یا سهام گذاری
 • اکسچینج و تبدیل
 • سوآپ کردن
 • استفاده از مرورگر DApp
 • اتصال به والت های سخت افزاری
 • اتصال به صرافی ها
 • خرید مستقیم ارز دیجیتال
 • دریافت و ارسال ارز دیجیتال

اصلی ترین امکاناتی هستند که در انتخاب کیف پول با دبه آنها دقت کنید. ساده‌ترین امکانات برای والت ها دریافت و ارسال ارزها است. بسته به نوع سرمایه گذاری که دارید، می بایست از میان این امکانات نیز انتخاب کنید. البته برخی از والت ها دسترسی به همه این امکانات را در اختیار شما قرار می دهند.

 • آیا دوره آموزش ارز دیجیتال را سپری کرده‌اید؟


کیف پول حرفه ای ها و افراد تازه کار با هم متفاوت است. اگر دوره ارز دیجیتال را سپری کرده و یا از پکیج غیر حضوری ارز دیجیتال استفاده کرده‌اید، می توانید از کیف پول های حرفه ای تر استفاده نمایید. حتی برای کسانی که دوره های آموزش رایگان ارز دیجیتال را سپری کرده باشند، باز هم استفاده از کیف پول های پیشرفته‌تر می تواند گزینه بهتری باشد. در غیر این صورت بهتر است از کیف پول های ساده تر استفاده کنید. این دست از افراد که تجربه و تخصصی در این زمینه ندارند، می بایست دست روی محصولاتی بگذارند که کار کردن با آنها هیچ پیچیدگی نداشته باشد.

 • به دنبال سرمایه گذاری روی کدام ارزها هستید؟


یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال دست گذاشتن روی والت هایی است که از رمز ارزهای مورد نظر شما پشتیبانی می نمایند.

آیا باید به کیف پول های ارز دیجیتال اعتماد کنیم؟


اولاً اینکه کاربران و تریدرهای رمز ارزها چاره ای جز این ندارند و حتما باید ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول نگهداری کنند. قابل اعتمادترین کیف پول ها، کیف ول های کاغذی هستند که آنها نیز چالش های خاص خود را دارند. اما جدای از این بحث استفاده از کیف پول ها تاکنون برای کاربران مزیت های بسیار زیادی داشته و آنها کاملا قابل اعتماد هستند.

یک کیف پول ارز دیجیتال چگونه هک می شود؟


 صحبت درباره هک کیف پول ارز دیجیتال بسیار زیاد است و وقایع تاریخی بسیار زیادی نیز در این زمینه موجود هستند که نشان از به سرقت رفتن دارایی های کاربران در کیف پول های مختلف دارد. در همین زمان که در حال نگارش این مقاله هستیم شایعات بسیار زیادی درباره هک شدن کیف پول سولانا در اینترنت پخش شده و بسیاری از کاربران نیز ادعا کرده اند که دارایی های آنها در کیف پول سولانا به سرقت رفته است.

وقتی با چنین سرقت هایی از کیف پول ارز دیجیتال رو به رو میشویم، اهمیت استفاده از ترفند های بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال و بهینه کردن شرایط برای استفاده از آن بیشتر خود را نشان می دهد. اما درباره هک شدن کیف پول ارز دیجیتال دو دیدگاه مختلف قابل بررسی است.

در دیدگاه اول بایستی یادآوری کنیم که درصد قابل توجهی از رمز ارزهای به سرقت رفته از کیف پول ارز دیجیتال با توجه به عدم دقت کاربران و بی احتیاطی های آنها انجام می پذیرد. بسیاری از کاربران در زمان استفاده از کیف پول خود دقت زیادی به شرایط امنیتی نداشته و به راحتی اطلاعات خود را در اختیار هکرها قرار میدهند. به عنوان مثال بسیار شاهد هستیم که کاربران به بهانه دریافت خدمات پشتیبانی اطلاعات امنیت کیف پول خود را در اختیار شبکه‌های مختلف در تلگرام قرار می دهند. یا موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که کاربر با ورود به یک سایت فیشینگ اطلاعات امنیت کیف پول ارز دیجیتال خود را وارد کرده و از این طریق تمام رمز ارزهای موجود در آن را در اختیار هکرها قرار داده است.

اگر بخواهیم شرایط حتی ارز دیجیتال را از این نقطه نظر مورد بررسی قرار دهیم پرواضح است که خود کاربر می تواند اصلی ترین نقش را برای جلوگیری از آن داشته باشد. کاربران آگاه و کسانی که برای سرمایه های خود ارزش زیادی قائل هستند با دقت به این شرایط حتماً تمام نکات امنیتی را برای نگهداری از رمز ارزها در کیف پول خود در نظر گرفته و مانع از بین رفتن آنها می شوند.

اما دیدگاه دوم که هک کیف پول ارز دیجیتال را بایستی برای آن نیز مورد بررسی قرار دهیم اقدام خرابکارانه هکرها با ورود به شبکه یک کیف پول و به سرقت بردن دارایی های کاربران است. در این وضعیت هکرها با استفاده از دانش کد نویسی و برنامه نویسی خود در شبکه یک کیف پول نفوذ کرده و دارایی های کاربران را به سرقت می‌برند. در چنین مواقعی استفاده از ترفندهای مختلف بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال چندان تاثیری بر روی نتیجه نهایی نخواهد داشت و عملا خود کاربر نمی تواند نقشی در این موضوع ایفا کند.

نکته بسیار مهم و حیاتی که در این باره باید به آن اشاره داشته باشیم این است که کاربران می توانند با انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال شرایطی را برای خود فراهم آورند تا دیگر با چالش‌های این چنینی روبرو نشده و از رمز ارزها نهایت دقت نگهداری کنند. هرچند نمی توان احتمال هک شدن انواع کیف پول ارز دیجیتال را برای هیچ کدام از کیف پول ها نادیده گرفت اما با این حال بعضی از کیف پول ها شرایط امنیتی به مراتب بهتری داشته و استفاده از آن‌ها می‌تواند وضعیت بهتری را نیز برای معامله گران به دنبال داشته باشد. کیف پول تراست ولت و کیف پول متامسک از جمله کیف پول های با ایمنی بالا در بازار محسوب می شوند.

چرا تعداد کیف پول های زیادی در بازار داریم؟


 یک نکته بسیار مهم دیگر درباره ی کیف پول ارز دیجیتال است که در حال حاضر تعداد کیف پول های بسیار زیادی در بازار در دسترس هستند که انتخاب میان آنها بسیار دشوار است و از این گذشته ذهن بسیاری از کاربران نیز در زمان انتخاب به چالش کشیده می شود. اکثر ارزهای دیجیتال برتر جهان چندین کیف پول اختصاصی دارند و در کنار کیف پول های اختصاصی امکان استفاده از سایر انواع کیف پول ها نیز برای نگهداری از آنها وجود دارد.

در این بین انواع کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال کمترین میزان تنوع را داشته و این نوع کیف پول ها تعداد خیلی زیادی نیستند. اگر بخواهیم تنها کیف پول های معتبر سخت افزاری موجود در جهان را لیست کنیم شاید ۱۰ تا ۱۵ گزینه مناسب برای این منظور در اختیار کاربران قرار گرفته باشد.

کیف پول های تحت وب که در واقع سایت های ارائه دهنده خدمات نگهداری از ارز دیجیتال هستند، تنوع بسیار زیادی داشته و انتخاب میان آنها معمولاً بسیار چالش برانگیز خواهد بود. خیلی توصیه به استفاده از این نوع کیف پول ها در بازار نداریم زیرا جدایی از بحث امنیت داخلی آنها، شرایط استفاده آنها نیز خیلی ایمن نیست و ممکن است رمز ارز ها شما خیلی زود تحت تاثیر نکات امنیتی ضعیف آنها قرار بگیرد.

در این بین انواع کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال در حال حاضر پرتعدادترین کیف پول ها در بازار هستند. شما می‌توانید تنوع قابل قبول و بسیار زیاد در این کیف پول ها را برای نگهداری از رمز ارزهای مختلف مشاهده کنید. دریافت کارمزد های مربوط به نقل و انتقال رمز ارز ها باعث شده تا شرکت های بسیار زیادی به دنبال راه اندازی و توسعه کیف پول ارز دیجیتال باشند.

از دیگر دلایل تعدد انواع کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال می توان به بالا بردن خدمات شبکه های بلاکچین مختلف اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال شبکه بلاکچین ترون برای ارائه خدمات بهتر اقدام به راه اندازی و توسعه کیف پول های بسیار متعددی مانند ترون لینک و غیره کرده است.

استفاده از کیف پول های تک ارزی مناسب است یا خیر؟


 همچنین لازم دانستیم تا یک نکته بسیار مهم دیگر را نیز درباره شرایط استفاده از انواع کیف پول ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم. بسیاری از انواع کیف پول ارز دیجیتال مانند کیف پول الکتروم ، کیف پول یورویی و کیف پول ترون لینک تک ارزی هستند. این کیف پول ها تنها از یک رمز ارز خاص و یا ارزهای دیجیتال توسعه یافته در بلاک چین یک ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. در حقیقت شما با استفاده از این کیف پول ها تنها می توانید رمز ارزهای خاصی را در آنها نگهداری کرده و امکان استفاده از آنها برای نگهداری از تعداد زیادی از آلت کوین ها را نخواهید داشت.

حال سوال اینجاست که اصلاً چرا چنین کیف پول هایی در بازار به وجود آمده و آیا استفاده از آن ها برای نگهداری از ارزهای دیجیتال مختلف توجیه دارد یا خیر؟ واقعیت این است که کیف پول تک ارزی ارز دیجیتال نیز مزیت های خاص خود را دارند. به عنوان مثال در برخی از مواقع شبکه های مختلف بلاک چین اقدام به توزیع ایردراپ های مختلف می نمایند که این ایردراپ ها تنها در کیف پول های اختصاصی آنها قابل دریافت خواهد بود.

 یا به عنوان مثال یکی دیگر از مزیت هایی که میتوان برای کیف پول های تک ارزی به آن اشاره کرد امکان اتصال کیف پول ها به برخی از سایت های مرجع و منبع برای شبکه های بلاکچین اختصاصی مربوط به آنها است.

در واقع کیف پول های تک ارزی به وجود آمدند تا در کنار امکان نگهداری از رمز ارزهای مختلف مزیت ها و قابلیت های دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار دهند و همچنین پیوندی میان آنها با تیم توسعه دهنده رمز ارز مورد نظر نیز باشند.

 با تمام این شرایط و جوانب استفاده از انواع کیف پول تک ارزی برای کسانی که به دنبال انجام معاملات گسترده بر روی بیت کوین و آلت کوین ها هستند چندان مناسب نیست. زیرا در این شرایط امکان نگهداری از رمز ارزهای مختلف را در کیف پول خود نداشته و مجبور هستند تا از چندین کیف پول به صورت همزمان استفاده کنند که ممکن است چالش‌های برای آنها به دنبال داشته باشد.

اما نکته جالب اینجاست که برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال خاص هستند استفاده از انواع کیف پول تک ارزی حتی می تواند شرایط بهتری را نیز نسبت به استفاده از سایر انواع کیف پول داشته باشد. خدمات بهتر و امکان استفاده از مزیت های مختلف شبکه بلاکچین و رمز ارز مورد نظر از جمله مزیت هایی هستند که در این مواقع پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت.

امنیت کیف پول ارز دیجیتال را جدی بگیرید

به نظر شما با مطالعه این مقاله امنیت کیف پول ارز دیجیتال چقدر اهمیت دارد و آیا اصلاً  موضوع تا این حد اهمیت دارد که برای آن وقت بگذاریم یا اینکه امنیت کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری کاملاً تضمین شده است و شما بدون هیچگونه دغدغه‌ای می‌توانید توکن‌های خود را در آنها نگهداری کرده و نگران از بین رفتن آنها نباشید؟

نظرات و دیدگاه‌هایی که کاربران ما در مقالات مختلف ثبت می‌کنند و همچنین مشاهده نظرات کاربران در موضوعات این چنینی به راحتی نشان می‌دهد که هنوز هم درصد قابل توجهی از کاربران ایرانی با چالش‌های مربوط به کیف پول‌ها روبرو هستند و نمی‌توانند امنیت کیف پول ارز دیجیتال خود را به خوبی حفظ کنند.

با توجه به این نکته توصیه می‌کنیم که حتماً شرایط استفاده بهینه‌ای را از هر کدام از کیف پول‌های مورد استفاده خود در نظر بگیرید و با رعایت تمام نکات سعی کنید تا حتماً شرایطی را به وجود آورید که امنیت کیف پول شما به خطر نیفتد. شاید استفاده از چند ترفند بسیار ساده در ابتدای استفاده از یک کیف پول نرم‌افزاری یا سخت افزاری چند ساعت وقت شما را بگیرد اما شما بعد از این چند ساعت برای ماه‌ها و سال‌ها دیگر نگران از بین رفتن دارایی‌های خود در کیف پول مورد نظر نخواهید بود و می‌توانید بدون نگرانی‌ها و دغدغه‌های مربوط به موضوعات این چنینی امنیت کیف پول خود را به راحتی حفظ کنید.

در مقالات مختلف بخش کیف پول ارز دیجیتال چیست در کانون بورس سعی کرده‌ایم تا تمام نکات لازم برای بالا بردن امنیت و همچنین استفاده بهینه از انواع کیف پول ارز دیجیتال را به شما ارائه کنیم و با مطالعه همین مقالات که کمتر از یک ساعت وقت شما را خواهد گرفت می‌توانید در بهترین و بهینه‌ترین شرایط ممکن می‌توانید برای نگهداری از توکن‌های خود استفاده نمایید. فراموش نکنید که اگر یک بار شما دارایی خود را در هر یک از کیف پول‌های نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری از دست بدهید ممکن است تا سال‌ها نتوانید دوباره آن دارایی خود را به دست آورید.

جمع بندی از کیف پول ارز دیجیتال


به بررسی کامل و جامع کیف پول ارز دیجیتال پرداختیم و نکات مهمی را درباره آنها با شما مرور کردیم. انتخاب یک کیف پول برای نگهداری از رمز ارزها معمولاً یک تا چند بار برای کاربران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال پیش می آید. از این رو حتما باید در این مواقع نهایت دقت را داشته باشید تا این فرایند به صورت دقیق صورت پذیرد. یک بی دقتی کوچک در چنین مواقعی می تواند تمام زحمات شما را در بازار از بین برده و چالش هایی به غیر از چالش های مربوط به انتخاب بهترین ارزها برای خرید به سرمایه گذاری شما وارد کند.

بر این اساس در بخش آموزش کیف پول ارز دیجیتال در کانون بورس سعی کرده ایم تا یک بررسی کامل و دقیق برای شما انجام داده و بهترین کیف پول ها را نیز به شما معرفی کنیم. با مطالعه مقالات همین بخش، دیگر نیاز به هیچ منبع یا مرجع دیگری برای کسب اطلاعات لازم درباره کیف پول ها را نخواهید داشت. در صورت وجود چالش در زمان استفاده نیز می توانید سوالات خود را با ما در میان گذاشته و پاسخ های متخصصین ما را درباره آنها جویا شوید.

آدرس کیف پول چیست

پرسش های رایج درباره کیف پول ارز دیجیتال


نوبت به بررسی رایج ترین سوالات درباره کیف پول ارز دیجیتال می رسد. در این بخش سعی کرده ایم تا نکات مهم مربوط به این موضوع را به صورت سوال و جواب کوتاه با شما در میان بگذاریم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پاسخ هر یک از این سوالات می توانید به بخش مربوطه در خود مقاله مراجعه نمایید. همچنین اگر چالش های ذهنی شما برطرف نشد، در بخش دیدگاه ها سوالات خود را با ما مطرح کنید تا پاسخ های لازم برای آنها را نیز در خدمت شما قرار دهیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال یک نرم افزار یا سخت افزار است که امکان ذخیره سازی کلید خصوصی ارزهای دیجیتال در آن فراهم شده است.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

این کیف ها می توانند کلید خصوصی رمز ارزهای مختلف را در خود ذخیره کنند. در واقع با اتصال آنها به شبکه بلاک چین چنین امکانی برای آنها فراهم می آید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال کدام ها هستند؟

کیف پول گرم و سرد

بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟

انتخاب بهترین کیف پول باید بر اساس شرایط کاری خود تریدر صورت پذیرد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: