لوگو کانون بورس

آموزش کیف پول الکتروم (Electrum) از صفر تا صد

الکتروم برای اندروید
شما در حال مطالعه مقاله ۱۸ از ۲۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

نوبت به معرفی کیف پول الکتروم رسیده است. برای کسانی که به دنبال یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب و عالی از هر نظر هستند، لازم است تا اطلاعات مربوط به تمام کیف پول ها را بررسی کرده و سپس نسبت به انتخاب یکی از آنها اقدام نمایند. آشنایی با کیف پول ها یکی از مهم ترین نکات در آموزش رایگان ارز دیجیتال است و لازم است تا کاربران حتما نگاه ویژه ای به این مبحث آموزشی داشته باشند.
برای اینکه بیشتر به دغدغه های کاربران پرداخته و کمتر حاشیه ها را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا سعی کردیم تا از محیط های مختلف نظرات و سوالات کاربران درباره کیف پول Electrum را مورد بررسی قرار داده و سپس مطابق با این چالش ها این مقاله آماده شده است. از این رو شما با مطالعه آن دیگر دغدغه ای از بابت استفاده از این والت نخواهید داشت.

برخی نظرات کاربران درباره کیف پول الکتروم

۱- کاربر مهران:

“سلام. کسی میدونه چرا آدرس های ساخته شده در الکتروم در کیف پول های دیگر کار نمیکنه؟ من در سه چهار تا کیف پول معروف دوازده کلمه را میزنم میگه نامعتبر است ولی در خود الکتروم وارد میشه و مشکلی نداره.”

دوست عزیز به قول معروف چی میگییییی اصلا شما؟

۲- کاربر حسن:

“به خاطر تحریم ها ممکنه پولمون را در کیف الکتروم از دست بدیم؟ اگر از کیف پول آفلاینش استفاده کنیم چی؟

ممکنه تحریم بشیم اما از دست دادن پول بعیده.

۳- کاربر هادی:

“سلام من کلید seed کیف پولم روی یک هارد بود که سوخته الان چی کار کنم”

اگر هنوز به کیف پولتون دسترسی دارین که دوباره برین ذخیرش کنین، در غیر این صورت امیدی نیست.

۴- کاربر نیلوفر:

“سلام . ببخشید چجوری میتونم تو قسمت کنسول برای دریافت آدرس جدید کد بزنم اگه ممکنه لطفاً راهنمایی کنید”

۵- کاربر جابر:

“دوستان سلام، کسی میدونه چرا این کیف پول فی انتقال رو اینقدر بالا میزنه؟ راهی هست بشه کمش کرد؟ تقریبا ۱۰ برابر قیمت میزنه فی انتقال رو!”

وقتی با چنین سوالاتی از کاربران در دنیای اینترنت روبرو شدیم، تصمیم گرفتیم تا در یک مقاله جامع کیف پول الکتروم را برای شما تشریح نماییم. در این مقاله سعی کرده ایم تا بیشتر از اینکه به بحث های کلی درباره کیف پول ها بپردازیم، از همان بند اول اطلاعات مربوط به کیف پول Electrum را از اول مورد ارزیابی قرار دهیم. از این رو شما می توانید در این مقاله پاسخ تمام سوالات و چالش های مربوط به این والت را جویا شوید.

راهنمای مطالعه نمایش

کیف پول الکتروم چیست

کیف پول الکتروم یک کیف پول نرم افزاری و از انواع کیف پول گرم است که برای ذخیره سازی ارز دیجیتال بیت کوین توسعه پیدا کرده است. بله درست شنیدید، الکتروم قرار نیست از تمام ارزهای دیجیتال در بازار پشتیبانی کند. این والت را تنها می توانید برای ذخیره سازی بیت کوین ها استفاده کنید. با توجه به اهمیت بالای بیت کوین در بازار، کیف پول های بسیار زیادی برای ذخیره سازی از این ارز دیجیتال توسعه پیدا کرده اند که الکتروم یکی از بهترین آنها است. برای مثال در مقایسه با بیت کوین کور که یک کیف پول اختصاصی برای بلاک چین بیت کوین است، این والت محیط کاربری بسیار ساده تری داشته و از این گذشته می توان با حجم بسیار پایین تری آن را دانلود و نصب کرد.

دوباره باید تاکید کنیم که کیف پول Electrum تنها و تنها از خود ارز دیجیتال بیت کوین پشتیبانی کرده و حتی نمی توانید آن را برای سایر فورک های بیت کوین نیز به کار بگیرید. از این رو اگر به دنبال یک والت چند ارزی هستید، این والت اصلا برای شما مناسب نخواهد بود. اما در صورت ذخیره سازی بیت کوین این والت می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد.

تاریخچه

الکتروم در سال ۲۰۱۱ و در همان سال های اولیه گسترش بیت کوین توسعه پیدا کرده است. والتی با بیش از ۱۰ سال سابقه در بازار که می تواند یک رکورد جالب برای آن باشد. در حال حاضر اکثر والت های مشهور و محبوب دارای طول عمر ۵ تا ۶ سال هستند و یک دهه عمر می توانید Electrum را تبدیل به یکی از قدیمی ترین های بازار رمز ارزها کند.

کیف پول الکتروم

ویژگی ها

اما کیف پول الکتروم چه ویژگی هایی دارد؟ برای شناخت هر چه بهتر این والت نرم افزاری می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

 • این کیف پول یک والت تک ارزی است و تنها از بیت کوین پشتیبانی می نماید.
 • یک نوع کیف پول نرم افزاری است که برای ویندوز و موبایل های اندروید و آیفون توسعه پیدا کرده است.
 • محیط کاربری نسبتا ساده ای داشته و می توان از آن به راحتی آب خوردن استفاده کرد.
 • این والت سرعت بسیار زیادی داشته و برای استفاده از آن نیاز به بارگیری کل بلاک چین بیت کوین هم نخواهید داشت.

تاکید می کنیم که برخلاف سایر والت های چند ارزی که حتی امکان خرید و فروش، سوآپ کردن و چینج توکن های مختلف را برای کاربران فراهم می آورند، در الکتروم اصلا خبری از این ویژگی ها نیست و تنها می توانید از آن برای اعمال ساده بر روی ارز دیجیتال بیت کوین استفاده کنید.

حتما بخوانید: کیف پول متاماسک

امنیت

امنیت یکی از مهم ترین مسائل برای انواع کیف پول ها چه نرم افزاری و چه سخت افزاری است. حتما باید به دنبال استفاده از والتی باشید که حتما از نظر امنیت در شرایط خوبی قرار بگیرد. در گذشته اتفاقات زیادی از نظر امنیتی برای کیف پول Electrum رخ داده است که در ادامه مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت. امنیت این والت از چند جنبه قابل بررسی است. از یک طرف امنیت الکتروم به ساختار این والت بر می گردد که بعد از سال ۲۰۱۸ شرایط خوبی پیدا کرده و نکته منفی به خود ندیده است.

هم چنین بخشی از موارد امنیتی مربوط به این والت به نحوه استفاده کاربر از آن بر می گردد. که البته بخش بسیار مهمی نیز است. کاربران می توانند با استفاده از ترفندهای افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال برای این موضوع اقدام کرده و مانع از بروز مشکل در والت خود نشوند. در ادامه آیتم های امنیتی الکتروم را بررسی خواهیم نمود.

 • احراز هویت دو مرحله ای

یکی از نکات امنیتی برای این والت استفاده از احراز هویت دو مرحله ای است. این مهم باعث می شود تا حتی در صورت از دست رفتن پسورد شما و هک شدن آن نیز سارقان نتوانند وارد والت شما شوند. در این شرایط هر چند ممکن است درز مان ورود به کیف پول خود نیاز به کمی زمان بیشتر داشته باشید، اما با این حال می تواند یک نکته امنیتی قابل توجه برای شما باشد.

 • حضانتی بودن

کیف پول الکترون به صورت حضانتی بوده و هیچ کدام از کلیدهای خصوصی بیت کوین ها شما در پایگاه داده Electrum ذخیره نمی شود. از این رو باید این موضوع هیچ چالشی نخواهید داشت. کلیدهای خصوصی در جایی در کامپیوتر و یا در موبایل شما ذخیره می شود. از این رو تیم توسعه دهنده به هیچ وجحه به این کلیدها دسترسی ندارند. این امر می تواند امنیت آن را افزایش دهد. البته کاربران را با این چالش روبرو خواهد کرد که در صورت از بین رفتن نرم افزار و یا سخت افزار مربوط به نگهداری از والت، عملا به جز استفاده زا عبارت بازیابی راه دیگری برای برگرداندن آن نخواهند داشت. از این رو حتما باید به این نکته توجه داشته باشید.

 • چند امضایی بودن

یکی دیگر از نکات عالی امنیتی برای کیف پول الکتروم امکان استفاده زا ان به صورت چند امضایی است. این مهم مخصوصا برای شرکت های که به صورت جمعی نیاز به استفاده از کیف پول دارند، می تواند یک گزینه عالی باشد. از این گذشته امنیت آن را نیز افزایش خواهد داد.

کیف پول الکتروم

ارزهای پشتیبانی شده در الکتروم

اشاره کردیم که این والت تنها از بیت کوین پشتیبانی می نماید. هر چند در برخی از نسخه های آن اشاراتی به پشتیبانی از فورک های بیت کوین نیز شده اما توصیه می کنیم از این والت تنها برای ذخیره کردن بیت کوین استفاده کرده و برای سایر ارزهای دیجیتال خود سراغ والت دیگری بروید.

عبارت بازیابی الکتروم

درباره عبارت بازیابی کیف پول الکتروم و سایر والت های نرم افزاری توضیحات کاملی ارائه داده ایم. این عبارت تنها یک کاربرد بیشتر ندارد و همین کاربر به قدری مهم است که لازم است تا تمهیدات بسیار ویژه ای برای مراقبت از آن در نظر گرفته شود. این عبارت را باید روی یک کاغذ یادداشت کرده و آن را در جایی امن نگهداری کنید. از قرار دادن آن رد دسترس دیگران جدا خودداری کرده و هم چنین سعی کنید تا آن را گم نکنید. وقتی نرم افزار والت شما به هر دلیلی از بین رفته و نتوانید وارد آن شوید، این عبارت تنها راه حل برای وارد شدن دوباره به آن خواهد بود. در غیر این صورت نمی توانید به محتویات کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

نسخه ها

کیف پول الکتروم برای پلتفرم های بسیار مختلفی توسعه پیدا کرده و در دسترس است. از جمله نسخه های نرم افزار این والت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • الکتروم برای پایتون
 • الکتروم برای لینوکس
 • الکتروم برای ویندوز
 • الکتروم برای Mac OS
 • الکتروم برای موبایل اندروید

دقت کنید که نرم افزار این والت برای موبایل آیفون در حال حاضر در دسترس نمی باشد.

حتما بخوانید: کیف پول تراست والت

راه های دانلود کیف پول الکتروم

برای دانلود کیف پول الکتروم بهترین و ساده ترین راه حل استفاده از سایت رسمی این مجموعه است. دقت کنید که این راه حل جدای از بحث سادگی ایمن ترین راه نیز است. از این رو توصیه می کنیم که از سایر منابع برای دانلود الکتروم اقدام نکنید.

با ورود به سایت رسمی الکتروم در منوی بالای سایت می توانید گزینه دانلود را مشاهده کنید. با کلیک روی این قسمت منوی دانلود نرم افزار برای پلتفرم های مختلف برای شما باز خواهد شد.

کیف پول الکتروم

در صفحه دانلود این نرم افزار با پنجره زیر روبرو خواهید شد. در قسمت بالایی این صفحه یک هشدار بسیار مهم از سوی تیم توسعه دهنده الکتروم صادر شده است. همان طور که می بینید از شما می خواهد تا به دلیل احتمال حملات فیشینگ از نسخه های پایین تر از ۳.۳.۴ الکتروم در کامپیوتر و یا موبایل خود استفاده نکنید.

در قسمت پایین تر آخرین نسخه به روز شده از کیف پول الکتروم را مشاهده می کنید که در زمان نگارش این مقاله نسخه ۴.۱.۵ است.

در نهایت در جدول پایینی نیز می توانید نسخه های مختلف نرم افزار این والت را مشاهده کرده و با کلیک روی آنها یا مستقیما آنها را دانلود کرده و یا وارد پلتفرم گوگل پلی خواهید شد.

کیف پول Electrum

دانلود کیف پول الکتروم از سایت رسمی

بارها و بارها و برای تشریح تمام کیف پول های نرم افزاری اشاره کردیم که حتما باید از طریق سایت رسمی برای دانلود آن ها اقدام شود. در غیر این صور ممکن است چالش های بسیار زیادی گریبانگیر کاربران شده و بی خود و بی جهت بیت کوین ها و ارزهای دیجیتال خود را از دست بدهند. کیف پول الکتروم در تاریخچه خود چند بار تحت تاثیر حمله هکرها قرار گرفته و بسیاری از کاربران دارایی های خود را در این والت از دست داده اند. جالب است که دلیل اصلی این موضوع نیز دانلود نرم افزار از روی لینک های ارسالی از افراد مختلف و سایت های فیشینگ بوده است.

توصیه می کنیم که هرگز و هرگز از سایت های واسط برای دانلود کیف پول الکتروم اقدام نکرده و حتما از طریق سایت رسمی این شرکت برای این منظور اقدام کنید. حتی ورود به سایت رسمی نیز بهتر است از طریق جستجوی گوگل باشد. در غیر این صورت می توان انتظار بروز مشکلات مشابه را برای شما نیز متصور بود.

کیف پول الکتروم برای اندروید

تصویر زیر صفحه دانلود کیف پول الکتروم برای اندروید را در پلتفرم گوگل پلی نشان می دهد. شما می توانید با ورود به پلتفرم گوگل پلی به صورت مستقیم این نرم افزار را جستجو کنید که توصیه نمی کنیم. زیرا نرم افزارهایی با نام های مشابه ممکن است شما را به دردسر بیندازند. بهتر است برای دانلود نسخه اندروید کیف پول نیز از طریق سایت رسمی خود الکتروم اقدام کنید.

کیف پول Electrum

در حال حاضر آخرین نسخه کیف پول Electrum برای اندروید ورژن ۴.۱.۵.۰ است که برای استفاده از آن باید سیستم عامل اندروید ۵ یا بالاتر داشته باشید. حجم نرم افزار برای گوشی های اندرویدی ۲۱ مگابایت است و محل توسعه آن نیز برلین آلمان درج شده است. بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر این نرم افزار را برای گوشی اندروید دانلود کرده و نصب دارند. هم چنین امتیاز آن در پلتفرم گوگل پلی نیز از ۲۴۰۰ رای ۳.۹ است.

کیف پول الکتروم برای ویندوز

کیف پول Electrum برای ویندوز را نیز می توانید در نزدیک به ۳۰ مگابایت دانلود کرده و نصب کنید. برای دانلود آن برای ویندوز هم توضیح دادیم که نکته مهم اقدام از طریق سایت رسمی این والت است.

آموزش کیف پول الکتروم

در این بخش قصد داریم تا آموزش کیف پول الکتروم ر در بخش های مختلف برای شما تشریح کنیم. اگر به دنبال استفاده از این والت نرم افزاری هستید، دقت به این نکات می تواند اهمیت بسیار زیادی برای شما داشته باشد. حتما در این باره به نکات گفته شده دقت نمایید. تصاویر مربوط به این نرم افزار در ادامه این مقاله مربوط به نسخه ویندوز آن است. اما برای سایر نسخه ها اعم از موبایل اندروید نیز می بایست از همین روند استفاده کنید.

آموزش دانلود و نصب Electrum

بعد از دانلود کیف پول برای نصب آن روی نرم افزار دانلود شده کلیک کنید. با کلیک بر روی این نرم افزار صفحه زیر برای شما باز خواهد شد. در این تصویر ملاحظه می کنید که آخرین ورژن این نرم افزار برای نصب نیاز به بیش از ۹۳ مگابایت حجم برای ذخیره سازی در سیستم شما خواهد داشت. پس حداقل این مقدار از درایو انتخاب شده در کامپیوتر شما باید خالی باشد.

کیف پول Electrum

هم چنین می توانید محل نصب این نرم افزار را نیز انتخاب کنید. در نهایت با کلیک روی گزینه Install می توانید این نرم افزار را نصب کرده و از آن لذت ببرید.

آموزش ساخت کیف پول الکتروم

با آموزش ساخت کیف پول الکتروم با شما همراه هستیم. برای سات Electrum کار پیچیده ای پیش رو نخواهید داشت. در ادامه این مراحل را به صورت تصویری با هم مرور می کنیم:

 • نرم افزار را بعد از پایان مراحل نصب، باز کنید. در مرحله اول با تصویر زیر روبرو خواهید شد. گزینه Auto Connect را روشن کرده و سپس روی گزینه Next کلیک نمایید.

مشکلات کیف پول الکتروم

 • در قدم بعدی باید یک پسورد برای کیف پول خود انتهخاب کنید. حتما دقت داشته باشید که این پسورد به اندازه کافی قدرتمند باشد و هم چنین کسی از آن اطلاع نداشته باشد.

مشکلات کیف پول Electrum

 • در پنجره بعدی باز شده می توانید عبارت بازیابی کیف پول الکتروم را مشاهده کنید. در این پنجره هم چنین سه هشدار درباره عبارت بازایابی کیف پول Electrum مشاهده می کنید که باید به آن نیز دقت نمایید.
 • هگرز عبارت بازیابی کیف پول خود را گم نکنید.
 • هگرز عبارت بازیابی الکتروم را در یک وبسایت یاددشات نکنید.
 • هرگز عبارت بازیابی کیف پول خود را در فضای الکترونیکی ذخیره نکنید.

در واقع مشا باید این عبارت را در روی کاغذ نوشته و در جایی امان نگهداری کنید.

آموزش ساخت کیف پول Electrum

 • در مرحله بعدی روی گزینه Create a wallet کلیک کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش ساخت کیف پول Electrum

 • در پنجره بعدی می بایست نوع کیف پول خود را انتخاب کنید. برحسب نیازی که دارید برای این مورد اقدام نمایید.و برای شرایط عادی می تواند نوع استاندارد را انتاخاب کرده و به مرحله بعدی بروید.

آموزش ساخت کیف پول الکتروم

 • در پنجره جدید باز شده باید نام کیف پول خود را انتخاب نمایید.

آموزش ساخت کیف پول الکتروم

 • در این مرحله باید پسوردی که در مراحل اولیه انتخاب کرده اید را وارد نمایید. با وارد کردن این پسورد و زدن دکمه Next به مرحله بعدی خواهید رفت.

عبارت بازیابی کیف پول Electrum

مرحله بعدی ورورد به کیف پول شما است. حالا می توانید به محتوای والت خود دسترسی داشته و از آن استافده نمایید.

آموزش ارسال ارز دیجیتال در Electrum

ارسال ارز دیجیتال بیت کوین در این والت کار بسیار ساده ای است. با باز شدن والت، منو زیر برای شما نشان داده خواهد شد. برای ارسال بیت کوین های مورد نظر خود تنها کافی است. از منو بالا روی گزینه Send کلیک کنید تا با تصویر زیر روبرو شوید.

عبارت بازیابی کیف پول Electrum

با وارد کردن آدرس کیف پول مقصد و مقدار بیت کوین در فیلدهای مشخص شده می توانید مقدار بیت کوین مورد نظر را برای کیف پول مقصد ارسال کنید. هم چنین با کلیک روی گزینه های جلوی فیلد Pay to کی توانید از اسکن QR کد نیز برای این منظور استفاده نمایید.

آموزش دریافت ارز دیجیتال در Electrum

دریافت ارز دیجیتال بیت کوین نیز در والت الکتروم شرایط مشابهی دارد. برای این منظور می بایست روی گزینه Receive کلیک کنید تا منو زیر برای شما باز شود.

عبارت بازیابی کیف پول Electrum

در این منو مقدار بیت کوین مورد نظر را وارد کرده و روی گزینه New Address کلیک کنید. آدرس مورد نظر را در کیف پول مبداء وارد نموده و عملیات دریافت ارز دیجیتال بیت کوین را در این مرحله به پایان برسانید.

آموزش بازیابی کیف پول الکتروم

برای بازیابی کیف پول الکتروم خود کار سختی در پیش ندارید. البته اگر عبارت بازیابی آن را در جایی محفوظ کرده باشید. برای این منظور دوباره باید نرم افزار را از سایت رسمی این والت دانلود کرده و مراحل نصب را طی کنید. با این تفاوت که در مرحله Keystore این بار به جای گزینه Create a new Wallet باید روی گزینه I already have a seed کلیک نمایید.

دانلود کیف پول الکتروم

با کلیک روی این گزینه وارد صفحه ای خواهید شد که باید عبارت بازیابی را در آن تایپ کنید. با دقت و با رعایت فاصله میان کلمات این مرحله را انجام دهید تا کیف پول قبلی خود با همان اطلاعات را داشته باشید.

حتما بخوانید: آموزش کیف پول کوینومی

هایلایت های مهم درباره کیف پول الکتروم

در این بخش برخی از نکات و مسائل مهم درباره این والت نرم افزاری را با هم مرور می کنیم. این توضیحات از این جهت اهمیت خواهد داشت تا بتوانید مسائل مختلف این والت را هم از نظر امنیتی و هم از نظر کیفیت مورد ارزیابی قرار دهید.

کیف پول الکتروم تحریم

یکی از اصلی ترین چالش هایی که در استفاده از والت های نرم افزاری برای کاربران ایرانی وجود دارد، بحث تحریم ها است. خیلی از کاربران همیشه نگران هستند که نکند تیم توسعه دهنده والت الکتروم و سایر کیف پول ها کاربرانی ایرانی را ترحیم کرده و عملا امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال آنها وجود نداشته باشد. در این باره نمی توان اظهار نظر کامل و دقیقی کرد و پیش بینی این شرایط عملا غیر ممکن است. اما تجربه در این باره شرایط خاصی را تبیین می نماید.

طبق تجربه معمولا اگر تیم توسعه دهنده یک کیف پول یا بروکر و یا حتی صرافی قصد تحریم کردن کاربران یک کشور را داشت باشد، چند ماهی به آنها فرصت خواهد داد تا دارایی های خود را از والت خود خارج کرده و از این بابت متضرر نشوند. از این رو برای هر کیف پولی می توان این مورد را در نظر گرفت.

مشکلات کیف پول الکتروم

مشکلات کیف پول الکتروم در بحث های مختلفی قابل مطرح است. مشکلاتی در بسیاری از مواقع البته به اشتباه داور رخ داده و عملا خود ساختار والت نقشی در آن ندارد. برای مثال:

 • اشتباه در انتخاب شبکه برای ارسال بیت کوین یکی از این موارد است که منجر به گم شدن این ارز دیجیتال خواهد شد.
 • صفر نشان دادن دارایی و یا تاخیر در نشان دادن دارایی ارسال شده به والت معمولا با زمان قابل رفع است. اما در این باره در صورت نیاز می توانید با تیم پشتیبانی الکتروم نیز تماس بگیرد.
 • هم چنین در برخی مواقع شاهد قطعی و عدم اتصال این والت به شبکه هستیم که می بایست در این باره نیز کمی صبور باشید.

در ادامه برخی از چالش های مهم این والت ر در سال های گذشته با شما در میان خواهید گذاشت.

 • اولین حملات هکرها در سال ۲۰۱۷

کیف پول الکتروم در طول تاریخچه خود از حملات هکرها در امان نبوده و از این منظر می توان یک رکورد برای آن تعریف کرد. در سال ۲۰۱۷ باگ های امنیتی زیاد در کیف پول های این تیم باعث شده بود تا هکرها بتوانند خیلی راحت به والت های کاربران دسترسی داشته  و بیت کوین های آنها را به سرقت ببرند. متاسفانه خیلی دیگر به این باگ پی برده شد و تا رفع آن تعداد بیت کوین های زیادی به سرقت رفت.

در آن زمان کاربرانی که روی کیف پول خود از پسورد دوم استفاده نمی کردند، قربانی این مشکل شده و خیلی راحت بیت کوین ها خود را از دست دادند.

 • دومین حملات هکرها

بعد از چندی که باگ مربوط به نبود پسورد دوم برطرف شد، هم چنان هکرها کیف پول الکتروم را زیر نظر داشتند. در ادامه این حملات، یک پیغام از سوی هکرها البته به ظاهر از طرف تیم توسعه دهنده برای کاربران ارسال می شد که از آنها خواسته بود تا کیف پول نسخه جدید را دانلود کرده و نصب نمایند. با کلیک بر روی لینک ارسال شده یک بد افزار روی سیستم کاربران نصب می شد و عملا بیت کوین های بسیار زیادی به سرقت رفت. برطرف کردن این باگ ها برای تیم توسعه دهنده Electrum تا سال ۲۰۱۸ به طول کشید.

دانلود کیف پول الکتروم

 • حمله سوم هکرها

در سال ۲۰۱۸ نیز شاهد بروز مشکلاتی در این کیف پول بودیم. ورژن های پایین تر از نسخه ۳.۳.۴ این کیف پول خیلی راحت مورد حمله و هک قرار می گرفتند. به همین دلیل در سایت رسمی پیامی مبنی به لزوم استفاده از نسخه های بالاتر از این ورژن را می بینید. حملات فیشینگ هکرها بارها و بارها تیم توسعه دهنده الکتروم را به دردسر انداخته و این والت اصلا سابقه خوبی ندارد.

مزایای کیف پول الکتروم

از جمله مزیت های کیف پول Electrum می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرت بالای تراکنش های بیت کوین
 • محیط کاربری بسیار ساده و کاربر پسند و بدون هیچ پیچیدگی خاص
 • کم حجم و قابل استفاده از بر روی سیستم های معمولی موبایل یا کامپیوتر
 • ذخیره کلید خصوصی در کامپیوتر و گوشی کاربر و عدم دسترسی تیم توسعه دهنده به کلیدهای خصوصی
 • فعالیت کاملا ناشناس و بدون نیاز به احراز هویت
 • امکان کنترل زمان با تعیین نرخ کارمزد
 • امکان کنترل کارمزد و هزینه ها بر اساس سرعت
 • چند امضایی بودن

معایب کیف پول Electrum

معایب این والت را نیز می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • مشکلات امنیتی که تمام کیف پول های نرم افزاری دارند.
 • عدم پشتیبانی از ارزهای دیجیتال زیادی و تک ارزی بودن
 • امنیت پایین نسبت به کیف پول های سخت افزاری

دقت به املای سایت Electrum.org

اگر قصد ورود به سایت اصلی الکتروم و دانلود این کیف پوا را دارید، بهتر است به املای آن نیز دقت کرده و در این باره دچار اشتباه نشوید. هم چنین:

 • برای ورود به سایت بهتر است از لینک های سایر سایت ها استفاده نکنید.
 • ور برای این منظور بهتر است از جستجو در گوگل اقدام کنید.
 • حتی استفاده از لینک های ذخیره شده در مرورگرها نیز می تواند در این باره تاثیر منفی داشته باشد.

کیف پول الکتروم بهتر است یا کیف پول متامسک؟

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شده اید کیف پول الکترونیکی یک کیف پول فوق العاده عالی و جذاب برای نگهداری از ارز دیجیتال بیت کوین است و معمولاً از آن برای کاربردهای دیگر استفاده نمی شود. الکتروم سابقه بسیار طولانی در بازار ارز دیجیتال داشته و بسیاری از معامله‌گران و سرمایه گذاران قدیمی از خدمات این کیف پول برای نگهداری از بیت کوین استفاده می نمایند. اگر بخواهیم مزیت ها و قابلیت های کیف پول الکتروم را با کیف پول متامسک است مقایسه کنیم ساده ترین نتیجه گیری بهتر بودن شرایط کیف پول متامسک به صورت کلی است.

البته که از نظر میزان امنیت کیف پول الکتروم می تواند شرایط بهتری برای معامله گران برای نگهداری از ارز دیجیتال بیت کوین به دنبال داشته باشد؛ اما با این حال کیف پول متامسک دارای قابلیت ها و ویژگی هایی است که کاربران ایرانی به سادگی می‌توانند از این قابلیت ها برای پیشبرد اهداف خود در بازار استفاده نمایند.

اگر انتخاب میان کیف پول متامسک و کیف پول الکتروم به عنوان دو کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال به عهده خود ما باشد، این انتخاب بسته به شرایطی انجام خواهد شد. توصیه ما این است که اگر جز هولدرهای بیت کوین بوده و مقدار قابل توجهی بیت کوین در حساب کاربری خود ذخیره کرده اید، کیف پول الکتروم از نظر امنیت و شرایط می تواند گزینه بهتری برای شما باشد.

اما در صورتی که درصد استفاده از قابلیت های بازار ارز دیجیتال مانند خرید آلت کوین ها و یا استفاده از خدمات صرافی های غیرمتمرکز هستید متعاقباً کیف پول متامسک می تواند شرایط بهتری برای شما ایجاد نماید.

کیف پول الکتروم بهتر است یا کیف پول تراست والت؟

همچنین لازم دانستیم تا مقایسه ای میان کیف پول الکتروم با کیف پول تراست والت داشته باشیم. همانطور که همه شما می دانید در حال حاضر کیف پول تراست ولت به عنوان محبوب ترین کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال در جهان شناخته شده و کاربران ایرانی نیز در سطح گسترده از خدمات و مزیت های این کیف پول برای نگهداری از ارز دیجیتال و سایر خدمات آن استفاده می نمایند. بنابراین به عنوان اولین گزینه برای مقایسه از نظر میزان محبوبیت و تعداد کاربران کیف پول تراست ولت فاصله بسیار زیادی با کیف پول الکتروم دارد.

از نظر تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده در شرایط کاملاً مشخص است و از این نظر نیز تراست والت شرایط بهتری را برای شما به دنبال خواهد داشت. البته مشخص است که مقایسه میان کیف پول تراست ولت با کیف پول الکتروم از نظر تعداد ارزهای پشتیبانی شده چندان منطقی نیست. زیرا کیف پول الکتروم یک کیف پول کاملا اختصاصی برای ارز دیجیتال بیت کوین است و به صورت خاص برای همین رمز ارز توسعه پیدا شده است.

در نهایت نتیجه گیری ما از مقایسه میان کیف پول الکتروم و کیف پول تراست ولت همان نتیجه گیری از که در مقایسه میان کیف پول متامسک و الکتروم داشتیم. اگر از جمله معامله‌گرانی هستید که بر روی ارزهای دیجیتال مختلفی دست به معامله زده و آلت کوین های مختلفی را نیز در کیف پول خود نگهداری می کنید، تراست والت گزینه بهتری برای شما خواهد بود؛ اما در غیر این صورت و در صورت تک ارزی بودن بر روی بیت کوین، الکتروم می تواند گزینه بهتری برای شما باشد.

از الکتروم استفاده کنیم یا به دنبال ساخت کیف پول ارز دیجیتال باشیم؟

با نکات و مسائلی که در مقاله آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال به آنها اشاره کردیم امکان ساخت کیف پول های اختصاصی برای بیت کوین بسیار راحت است و شما به راحتی می توانید با استفاده از خدمات سایت های معتبر اقدام به ساخت کیف پول برای این رمز ارز نمایید. از این گذشته حتی امکان ساخت کیف پول کاغذی برای نگهداری از ارز دیجیتال بیت کوین نیز در دسترس شما قرار دارد و از این طریق می توانید امنیت بسیار بالایی برای نگهداری از بیت کوین فراهم آورید.

مقایسه میان استفاده از خدمات کیف پول الکتروم و شرایط ساخت کیف پول ارز دیجیتال را در وضعیتی انجام می‌دهیم که کاربر تنها به دنبال خرید و نگهداری از ارز دیجیتال بیت کوین است و به دنبال خرید سایر آلت کوین ها نیست. در چنین وضعیتی کیف پول کاغذی می‌تواند گزینه‌ به مراتب بهتری برای شما از نظر امنیت باشد. البته اگر قصد فروش بیت کوین های خود را در بازه زمانی کوتاه مدت ندارید.

در مقایسه میان ساخت کیف پول ارز دیجیتال به صورت الکترونیکی با استفاده از خدمات سایت های مختلف و استفاده از خدمات کیف پول الکتروم چندان مزیت خاصی برای هیچکدام از آنها نمی بینیم؛ اما با این حال شما با توجه به سایتی که برای ساخت کیف پول انتخاب می کنید می توانید مزیت هایی را برای خود فراهم آورید.

کیف پول الکتروم برای ایرانی ها

همانطور که متوجه شدید کیف پول الکتروم یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های معرفی شده در بازار ارز دیجیتال است که معرف بسیاری از کاربران جهانی بوده و خیلی‌ها از آن از گذشته استفاده کرده و در حال حاضر نیز در حال استفاده از آن هستند. این کیف پول با آپدیت‌های جدید ممکن است امکانات جدیدتری را نیز در اختیار کاربران خود قرار بدهد اما با توجه به اینکه در کانون بورس تمام تمرکز ما برای فراهم کردن بهترین شرایط برای معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی است، استفاده از این کیف پول را خیلی توصیه نمی‌کنیم.

در حال حاضر انواع کیف پولی نرم‌افزاری بسیار زیادی وجود دارند که استفاده از آنها برای کاربران ایرانی می‌تواند شرایط به مراتب بهتری را ایجاد نماید و حتی اگر به فکر خرید و نگهداری از ارز دیجیتال بیت کوین هم هستید استفاده از آنها می‌تواند شرایط بهتری را برای شما فراهم آورد.

به عنوان مثال شما می‌توانید بیت کوین‌های خریداری شده توسط خود را در یکی از پروژه‌های دیفای استیک کرده و طریق همین استیک وام دریافت کنید که این وام می‌تواند دوباره برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرد. با استفاده از این ترفند برای افزایش میزان دارایی‌ها و کیفیت سرمایه‌گذاری خود دیگر نیازی به استفاده از کیف پول الکتروم برای نگه داشتن بیت کوین‌های خود نخواهید داشت.

از این گذشته جایگزین‌های جذاب‌تر دیگری هم برای نگهداری از بیت کوین در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفته است و استفاده از آنها به دلیل همه گیر بودن آنها در میان کاربران ایرانی می‌تواند شرایط بهتری را از نظر امنیت برای شما فراهم آورد. کیف پول‌هایی مانند تراست والت و کوینومی در این باره می‌توانند از جمله اولویت‌های اصلی شما قرار بگیرند و ما نیز توصیه می‌کنیم که ابتدا شرایط آنها را مورد بررسی و آنالیز قرار داده و در صورتی که گزینه بهتری بودن از آنها برای نگهداری از بیت‌کوین‌های خود استفاده کنید.

همچنین اگر به دنبال نگهداری طولانی مدت از بیت کوین‌های خود هستید استفاده از انواع کیف پول کاغذی ارز دیجیتال نیز می‌تواند شرایط بهتری را برای شما ایجاد نماید. البته قبل از آن حتماً باید تمام نکات لازم برای جلوگیری از خراب شدن کیف پول‌های کاغذی را در نظر گرفته و آنها را در جایی کاملاً ایمن و مطمئن نگهداری کنید تا چالش‌های رایج درباره کیف پول‌های کاغذی گریبانگیر شما نشود. متاسفانه بسیاری از خطرات ارز دیجیتال همین متوجه انتخاب اشتباه کیف پول‌ها است و توصیه می‌کنیم که حتماً در این باره نهایت دقت را داشته باشید.

برخی از نظرات کاربران درباره کیف پول الکتروم و مشکلات آن

۱- کاربر Kent Timm:

“با اینکه نسخه کامپیوتری الکتروم برای من به خوبی کار می کند، اما بعد از همگام سازی در نسخه اندروید، بعد از یک روز دیگر نسخه اندروید آن کار نکرد. از این رو دیگر از آن صرف نظر کردم.”

۲- کاربر Igor HW:

“اصلا کیف پول کاربردی نیست. امکان ساخت آن تنها برای نگاه کردن وجود دارد و دکمه های دیگر در آن همیشه غیرفعال هستند.”

۳- کاربر Scoopy:

” برنامه بسیار خوب و عالی است. اما موبایل ارزان قیمت آن نمی تواند تمام محیط کد QR آن را در بر گرفته و آن را بخواند.”

۴- کاربر Duke:

” من تلاش زیادی برای بازیابی الکتروم کردم، اما همیشه در حال عدم تایید است. من تصویری از صفحه عبارت بازیابی این کیف پول در زمان ثبت نام دارم که دقیقا همان را نیز وارد می نمایم. اما باز هم با خطرات روبرو شده و کیف پول مرا  باز نمی گرداند. من اصلا آن را توصیه نمی کنم.”

۵- کاربر Môrsíne:

“خیلی خوب و سریع و ایمن کار می کند. احتمالا بهترین کیف پول بیت کوین است.”

۶- کاربر wo{RK}station:

حتی با وجود وارد کردن درست عبارت بازیابی، باز هم کار نمی کند. کیف پولی بوده عبارت بازیابی اصلا به درد نمی خورد.”

۷- کاربر Joseph Ngugi:

“کیف پول خیلی خوب کار می کند و حتی عبارت بازیابی نیز در آن فعال است. اما وقتی زمان پرداخت که می شود، هیچ کاری نمی کند. نمی شود با آن پرداخت کرد.”

۸- کاربر ggnoree:

“هنگام راه اندازی اصلا کار نمی کند. نمی توان از آن استفاده نمود.”

۹- کاربر John Tomas:

“یک کیف پول خوب برای بیت کوین با پشتیبانی از شبکه lightning. در آینده می تواند بسیار محبوب شود.”

۱۰- کاربر Agung Kusumo:

“نسخه موبایل آن اصلا کار نمی کند. فقط صفحه سیاه نشان می دهد. عملا نمی توان از آن هیچ استفاده ای کرد.”

مقالات مهمی که باید درباره کیف پول Electrum بخوانید

انتخاب یک والت نرم افزاری نیاز به بررسی همه جانبه آن و مقایسه ویژگی های آن با ساری والت ها و کیف پول ها دارد. برای این منظور لازم است تا شناخت کافی نسبت به آنها نیز پیدا کنید. برای این منظور مطالعه مقالات زیر می تواند برای شما مثمر ثمر باشد:

 • قبل از هر چیزی با مطالعه مفاهیم ابتدایی کیف پول ارز دیجیتال بهتر است نسبت به ماهیت آن شناخت کافی پیدا کنید.
 • هم چنین مطالعه انواع کیف پول ارز دیجیتال نیز شما را بیشتر با این محصولات آشنا خواهد کرد.

لازم است تا در ادامه با هر یک از انواع کیف پول ها اعم از

نیز آشنا شوید. در انتها نیز لازم است تا هر یک از این والت ها را در بخش های مختلف مورد ارزیابی قرار دهید و مقایسه ای میان آنها داشته باشید.

جمع بندی از کیف پول الکتروم

کیف پول الکتروم از جمله کیف پول های شناخته شده است که خیلی از کاربران ایرانی نیز از آن استفاده می نمایند. در یک جمع بندی در انتهای متن سعی داریم تا شما را بیشتر با این والت نرم افزاری آشنا کنیم:

 • کیف پول الکتروم یک کیف پول نرم افزاری محسوب می شود.
 • این والت را می توانید از سایت رسمی آن دانلود کرده و نصب کنید.
 • امکان استفاده از این والت در کامپیوتر و در موبایل های اندرویدی وجود دارد.
 • الکتروم به صورت اختصاصی برای پشتیبانی از بیت کوین توسعه پیدا کرده است. از این رو در تهیه آن باید به این مورد دقت داشته باشید.
 • فضای کاربری بسیار ساده ای داشته و به راحتی می توانید از بخش های مختلف آن استفاده کنید.
 • هم چنین می توانید از این کیف پول به صورت همزمان و با همگام سازی در موبایل و کامپیوتر استفاده کنید.
 • از نظر امنیت نسبت به کیف پول های سخت افزاری در رده پایین تری قرار دارد اما به نسبت می توان روی آن اعتماد کرد.
 • در گذشته حملات هکری به این کیف پول صورت گرفته است.

دانلود کیف پول Electrum

سوالات رایج درباره کیف پول Electrum

اما در نهایت باید برخی از سوالات رایج درباره این کیف پول را با شما در میان بگذاریم. کاربرانی که قصد استفاده از این والت را داشته  و سوالاتی ذهن آنها را به خود درگیر کرده است، می توانند چالش های خود را با ما در کانون بورس مطرح نمایند. این چالش ها خیلی سریع توسط بهترین مدرسین ارز دیجیتال بررسی و پاسخ داده خواهد شد.

 • کیف پول الکتروم چیست؟

کیف پول Electrum یک کیف پول نرم افزاری است که برای ذخیره کردن بیت کوین به صورت اختصاصی توسعه پیدا کرده است.

 • چه نسخه هایی از والت الکتروم موجود است؟

از این والت می توانید بر روی کامپیوتر و البته موبایل های اندرویدی استفاده کنید.

 • آیا کیف پول الکتروم امن است؟

امنیت آن مانند سایر والت های نرم افزاری است اما به نسبت والت های سخت افزاری امنیت پایین تری دارد.

 • آیا امکان تحریم ایرانی ها توسط الکتروم وجود دارید؟

هنوز چنین تصمیمی از سوی تیم توسعه دهنده الکتروم اتخاذ نشده است.

 • چه امکاناتی در Electrum در اختیار داریم؟

امکان ارسال و دریافت بیت کوین را در این کیف پول در اختیار خواهد داشت.

 • کیف پول الکتروم از چه رمز ارزهایی پشتیبانی می‌کند؟

فقط از بیت کوین

 • چگونه کیف پول الکتروم را دانلود کنیم؟

می توانید از سایت رسمی آن برای دانلود کیف پول مورد نظر خود اقدام کنید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: