لوگو کانون بورس

صرافی ارز دیجیتال چیست + گام به گام برای انتخاب صرافی

صرافی ارز دیجیتال چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

صرافی ارز دیجیتال چیست و برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال چه راهکاری را باید در پیش بگیریم؟ صرافی ها شرکت هایی هستند که به صورت یک واسطه عمل کرده و امکان ورود کاربران به بازار ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در این بازار را با تامین نقدینگی و سایر بسترهای لازم فراهم می آورند. اما احتمالاً همانطور که بهتر از ما می دانید چالش‌های بسیار زیادی در عملکرد صرافی ها به وجود آمده و در سال های اخیر بارها و بارها شاهد از بین رفتن صرافی های بزرگی در بازار ارز دیجیتال بودیم که بسیاری از آنها نیز دارایی های کاربران را از بین برده و دیگر امکان بازگشت این دارایی ها وجود ندارد.

با توجه به این نکته بسیار مهم است که شما به صورت کامل بدانید که صرافی ارز دیجیتال چیست و چه ویژگی ها و معیار هایی وجود دارد که باعث می شود یک صرافی اعتبار و اطمینان بیشتری داشته باشد. انتخاب بهترین صرافی برای انجام معاملات می‌تواند درصد قابل توجهی از خطرات ارز دیجیتال را از سرمایه گذاری شما دور کرده و باعث یک سرمایه گذاری مطمئن و جذاب برای شما شود. در این مقاله در سایت کانون بورس در کنار شما هستیم تا راهنمایی های لازم برای انتخاب بهترین صرافی را به شما ارائه کرده و نکات لازم برای معامله گری در انواع صرافی ارز دیجیتال را نیز به شما بیان کنیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست

صرافی ارز دیجیتال چیست قبل از هر چیزی باید بدانید که صرافی ارز دیجیتال چیست و چرا باید از خدمات این شرکت ها برای انجام معامله در بازار استفاده کنیم؟ آیا با روش های خرید ارز دیجیتال آشنا باشید به خوبی می دانید که یکی از بهترین و ایمن ترین روش های خرید بیت کوین و سایر رمز ارز ها استفاده از خدمات صرافی ها است. به غیر از این شرایط خرید رمز ارز ها برای کاربران بسیار سخت و پر چالش شده و حتی امکان خرید بسیاری از آنها وجود نخواهد داشت.

صرافی ها در واقع شرکت هایی هستند که از یک طرف با تامین کنندگان نقدینگی همکاری می کنند و از طرف دیگر با امکان باز کردن حساب کاربری برای معامله گران خرد امکان خرید و فروش دارایی ها و رمز ارزهای مختلف را برای آنها فراهم می آورند. با این حساب در پلتفرم یک صرافی که می تواند هم سایت اینترنتی و هم اپلیکیشن موبایلی باشد شما به تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال موجود در بازار بر خواهید خورد که امکان خرید آنها برای شما وجود دارد.

البته دقت کنید که همان طور که می دانید در یک فرآیند خرید و فروش، دو طرف باید حضور داشته باشند تا در نهایت معامله انجام پذیرد. با توجه به اینکه هسته مشخصی برای معاملات و خرید و فروش ارز دیجیتال وجود ندارد در صرافی ها خرید و فروش رمز ارز ها معمولاً به صورت همتا به همتا نبوده و در طرف دیگر معامله شما احتمالاً تامین کنندگان نقدینگی صرافی ها قرار دارند که از بابت خرید و فروش های انجام پذیرفته و توکن هایی که در یک صرافی فریز کردند سود سالانه دریافت می کنند. البته بسته به نوع سفارش معاملاتی که شما در بازار ثبت می کنید ممکن است به عنوان یک تامین کننده نقدینگی نیز در یک صرافی وارد شوید. در صرافی هایی که تعداد کاربران بسیار زیادی داشته و حجم معاملات بسیار بالایی در آنها رقم می خورد این امکان وجود دارد که معاملات به صورت همتا به همتا انجام پذیرد و کاربران به صورت مستقیم برای خرید و فروش رمز ارز ها در مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

خدمات صرافی ارز دیجیتال چیست

صرافی ارز دیجیتال چیست اما خدمات صرافی ارز دیجیتال چیست و در هر کدام از پلتفرم های معتبر تعریف شده در این حوزه باید انتظار دریافت چه خدماتی را داشته باشیم؟ بسته به نوع و ویژگی های صرافی خوبشرایط صرافی شما می توانید خدمات زیر را از آن دریافت کنید:

 • خرید و فروش رمز ارز ها
 • خرید ارزهای دیجیتال با پول واقعی
 • تبدیل ارزهای دیجیتال به تتر
 • تبدیل تتر به پول واقعی
 • نگهداری از ارزهای دیجیتال در حساب کاربری
 • شرکت در ایردراپ ارز دیجیتال
 • شرکت در عرضه اولیه ارز دیجیتال
 • خدمات بازار فیوچرز ارز دیجیتال
 • امنیت حساب کاربری و معاملات
 • امکان انتقال رمز ارزها از حساب کاربری به کیف پول ارز دیجیتال
 • استیک کردن رمز ارزها

و مواردی از این دست از جمله اصلی ترین خدمات صرافی های ارز دیجیتال است و شما با ورود به پلتفرم آنها می‌توانید از این خدمات استفاده کنید. البته همانطور که اشاره کردیم تمام صرافی ها ممکن است تمام این خدمات را نداشته باشند و بسته به اعتبار و کیفیت صرافی ممکن است برخی از این خدمات برای آنها تعریف شده باشد.

انواع صرافی ارز دیجیتال چیست

خب حالا سوال بعدی این است که انواع صرافی ارز دیجیتال چیست و ما برای انتخاب یکی از این شرکت ها برای معامله گری در بازار چه انتخاب هایی را پیش روی خود خواهیم داشت؟ شناخت انواع ارز دیجیتال از این جهت اهمیت دارد که شما بدانید که چه خدماتی را می توانید از کدام صرافی ها دریافت کنید و البته کیفیت هر کدام از خدمات در صرافی های مختلف با چه شرایطی روبرو است.

اگر بخواهیم از دیدگاه جهانی و کلی به انواع صرافی ها بپردازیم در این شرایط صرافی ها را باید به دو دسته صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم کنیم اما از آنجایی که ما ساکن ایران هستیم و همیشه استثنائاتی برای ساکنین ایران وجود دارد در کشور ما یک دسته بندی دیگر نیز به صرافی های بزرگ جهانی اضافه می شود و آن هم انواع صرافی خارجی یا انواع صرافی داخلی ارز دیجیتال است. اینکه هر کدام از انواع صرافی ها چه تفاوت هایی با هم دارند و انتخاب کدام یک می تواند گزینه بهتری برای ما باشد در ادامه با بررسی تک تک انواع آنها بیشتر مشخص خواهد شد و شما بهتر درک خواهید کرد که صرافی ارز دیجیتال چیست و کدام یک را انتخاب کنید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال

اولین نوع از انواع صرافی ارز دیجیتال که باید آن را معرفی کنیم صرافی متمرکز است. صرافی متمرکز ارز دیجیتال همان طور که از اسمش پیداست به یک شرکت و مجموعه اطلاق می شود که در یک فضای کاملاً مشخص حاضر بوده و خدمات خود را به کاربران در این بازار ارائه می کند. به عنوان مثال یک بانک را در نظر بگیرید که علاوه بر امکان استفاده از خدمات اینترنتی شما می توانید به صورت حضوری وارد بانک شده و از خدمات حضوری آنها نیز استفاده نمایید. در این شرایط بانکها یک شرکت یا سازمان متمرکز محسوب می شوند که در فضای مشخص و از پیش تعیین شده حاضر هستند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالی در واقع چنین شرایطی دارد و استفاده از واژه متمرکز برای آن به این معنا است که یک آدرس کاملا مشخص داشته و تیم مدیریتی آن نیز کاملاً مشخص هستند.

در حال حاضر قدرت اصلی در بازار ارز دیجیتال در اختیار صرافی های متمرکز است و این دسته از صرافی ها بیشترین حجم معاملات بازار را نیز به خود اختصاص داده و سرمایه گذاری بدون آنها در بازار رمز ارزها با چالش‌های بسیاری همراه خواهد بود.

تمام صرافی های موجود در داخل ایران از جمله صرافی های متمرکز محسوب می شوند که حتماً باید در زمان ثبت شرکت آدرس آن ها و تیم مدیریتی به صورت کامل ثبت شود و حتی امکان مراجعه حضوری برای استفاده از خدمات آنها البته با هماهنگی های قبلی وجود خواهد داشت. شما نیز به عنوان یک کاربر برای شروع معاملات خود در بازار بایستی یک حساب کاربری در یکی از انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال داشته باشید و معاملات خود را با استفاده از خدمات این دسته از صرافی‌ها آغاز کنید.

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

اما صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال چیست و چرا از عبارت غیر متمرکز برای صرافی استفاده می شود؟ صرافی غیرمتمرکز شرایط کاملاً متفاوتی نسبت به صرافی متمرکز دارد و هیچ خبری از آدرس مشخص و فضای کاری مشخص برای آن وجود ندارد. این دسته از صرافی‌ها فعالیت خود را به صورت غیر متمرکز انجام می‌دهند و هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از خدمات آنها نمی توان وارد شد مگر اینکه مدیران خود صرافی چنین تصمیمی بگیرند.

بسیاری از خدماتی که در صرافی متمرکز امکان دسترسی به آنها وجود دارد در صرافی غیرمتمرکز با چالش روبرو بوده و از این گذشته صرافی های غیرمتمرکز نیز مزیت خاص خود را دارند. برای اینکه یک ارز دیجیتال در لیست یک صرافی متمرکز قرار بگیرد حتماً بایستی پارامترهای مختلف را در آن بررسی نموده و بعد از تایید مدیران صرافی چنین اتفاقی بیفتد اما در صرافی های غیرمتمرکز عملاً چنین شرایطی تعریف نشده و حتی گمنام ترین رمز ارزها که حتی ممکن است پروژه های کلاهبرداری باشند نیز در خدمات و پلتفرم های آنها امکان خرید و فروش را دارند.

با توجه به قوانین کشور ما امکان ارائه خدمات صرافی غیر متمرکز در داخل ایران وجود نداشته و کاربران ایرانی برای استفاده از چنین خدماتی حتماً باید از خدمات صرافی های خارجی استفاده نمایند.

صرافی خارجی ارز دیجیتال چیست

صرافی ارز دیجیتال چیست نوبت به معرفی دسته بندی از صرافی ها می رسد که بیشتر مخصوص کاربران ایرانی نیست و برای کاربران بین المللی چندان تعریفی این‌چنینی وجود ندارد. تقسیم کردن صرافی ها به صرافی خارجی و صرافی داخلی ارز دیجیتال از این جهت است که شرایط استفاده از خدمات آنها متفاوت خواهد بود و خدمات متفاوتی را نیز در آنها شاهد هستیم.

اصطلاح صرافی خارجی ارز دیجیتال به آن دسته از صرافی‌های گفته می‌شود که چه متمرکز و غیرمتمرکز در داخل ایران حضور نداشته و تیم مدیریتی آنها و محل شرکت آنها در خارج از ایران قرار دارد. در واقع یک کلام قوانین و شرایط آنها به هیچ وجه تحت نظر قوانین کشور ایران نبوده و آنها می توانند درباره ارائه خدمات به کاربران ایرانی تصمیم بگیرند.

استفاده از خدمات اکثر صرافی های خارجی ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی با چالش‌های بسیار زیادی همراه است و دلیل اصلی چالشها نیز وجود تحریم های مالی صورت گرفته شده برای کشور ایران توسط آمریکا است. به دلیل نبود یک پروژه مالی شفاف و مشخص در کشور ما پولشویی تبدیل به یک عادت برای شرکتها و افراد کلاهبردار شده و به همین دلیل نمی‌توان پیگیری قابل توجهی را برای آنها انجام داد. با توجه به اینکه پولشویی یکی از آسیب های بسیار بزرگ ارائه خدمات بدون احراز هویت در صرافی ها است و قوانین مختلفی برای جلوگیری از این آسیب در نظر گرفته می شود به همین دلیل ارائه خدمات مالی به ایرانی ها از دیده جهان و اقتصادهای بزرگ جهان ممنوع است و صرافی های ارز دیجیتال نیز چنین قانونی را دارند.

البته برخی از صرافی ها هم هستند که امکان استفاده از خدمات آنها به دو صورت برای کاربران ایرانی وجود دارد. اول از همه صرافی هایی که امکان خرید و فروش مقدار مشخصی از رمز ارزها را بدون احراز هویت برای کاربران فراهم کرده اند که در این حالت ایرانی ها نیز می توانند با عضویت در سایت آن ها بدون احراز هویت و بدون مشخص شدن این که ایرانی هستند خرید و فروش خود را انجام دهند.

در حالت دوم نیز تعداد بسیار کمی از صرافی ها بدون هیچگونه چالشی پذیرای کاربران ایرانی شده و امکان عضویت در آنها و خرید و فروش رمز ارز ها با هر مقدار و هر حجمی وجود دارد.

دقت داشته باشید که صرافی های خارجی در همان روز اول افتتاح حساب به کاربران ایرانی گوشزد می نمایند که آنها تحت تاثیر تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا از ارائه خدمات به کاربران ایرانی معذور هستند و در صورت مشاهده شدن ورود هر کاربر ایرانی امکان ضبط تمام دارایی ها و رمز ارز ها وجود دارد و این چالش در گذشته برای بسیاری از کاربران ایرانی به وجود آمده است.

بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی

مقاله صرافی ارز دیجیتال چیست را با معرفی بهترین صرافی های خارجی ادامه می دهیم و همچنین شرایط استفاده از خدمات آنها را برای کاربران ایرانی نیز تشریح می کنیم. دقت داشته باشید که شرایط کنونی بازار رمز ارزها به گونه ای است که حتی اگر یک صرافی ارز دیجیتال اعتبار بسیار زیادی داشته باشد نیز ممکن است با چالش هایی روبرو شده و حتی احتمال از بین رفتن دارایی های کاربران در آنها نیز وجود دارد.

به عنوان مثال در همین چند وقت اخیر بزرگترین صرافی کشور آمریکا یعنی صرافی FTX به دلیل شرایط ایجاد شده به صورت کامل از بین رفت و بعد از گذشت چند ماه هنوز این صرافی موفق به پرداخت دارایی های کاربران خود نشده است. از این رو صرفا قرار گرفتن عنوان یک صرافی در لیست صرافی های معتبر خارجی به این معنا نیست که معامله گری در آنها صد در صد مطمئن است و نباید هیچ نگرانی در این باره وجود داشته باشد. اما با این حال مانند هر حوزه و کسب و کار دیگری استفاده از خدمات گزینه های معتبر می‌تواند شرایط بهتر و ایمن تری را برای معاملات کاربران به وجود آورد.

صرافی ارز دیجیتال چیستاگر بخواهیم معتبرترین و بزرگترین صرافی های خارجی را برای شما لیست کنیم به گزینه های زیر خواهیم رسید:

 • صرافی بایننس که اصالتاً یک صرافی چینی است، اما دفاتر مختلفی در اروپا و کشور آمریکا نیز دارد به عنوان بزرگترین صرافی متمرکز جهان شناخته می شود که درصد قابل توجه حجم معاملات بازار نیز مربوط به این صرافی است.
 • دومین صرافی بزرگ و معتبر خارجی جهان صرافی کوین بیس است.
 • صرافی کراکن سومین صرافی بزرگ جهان است.

چهارمین صرافی معتبر و بزرگ جهان در حال حاضر کوکوین است که بسیاری از کاربران ایرانی در حال استفاده از خدمات این صرافی هستند. البته صرافی کوکوین امکان استفاده از خدمات خود را برای کاربران ایرانی ممنوع کرده اما با این حال بدون احراز هویت امکان خرید و فروش حجم قابل توجهی از رمز ارزها در آن وجود دارد.

 • بیت فینیکس
 • بای بیت
 • OKX
 • جمینی
 • کریپتو دات کام
 • ال بانک
 • کوینکس
 • بینگ ایکس

دیگر صرافی های معتبر خارجی هستند که امکان استفاده از خدمات ۳ مورد آخری برای کاربران ایرانی بدون چالش وجود دارد و این سه صرافی بدون هیچگونه تحریمی خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه می نمایند.

صرافی ارز دیجیتال چیست

همچنین اگر بخواهیم معتبر ترین و مشهور ترین صرافی های غیرمتمرکز خارجی را نیز به شما معرفی کنیم به گزینه های زیر خواهیم رسید:

 • یونی سواپ
 • پنکیک سواپ
 • DYDX
 • سوشی سواپ

البته صرافی های غیرمتمرکز خارجی بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید در سایت کوین مارکت کپ تمام این صرافی‌ها را بر اساس رتبه بندی صورت گرفته شده و حجم معاملات آنها مشاهده کنید و برای استفاده از خدمات بهترین گزینه نیز از این طریق اقدام نمایید.

صرافی داخلی ارز دیجیتال چیست

صرافی ارز دیجیتال چیست اما صرافی داخلی ارز دیجیتال چیست و چه شرایطی برای صرافی های داخلی وجود دارد؟ صرافی داخلی ارز دیجیتال همانطور که اشاره کردیم از نوع صرافی های متمرکز هستند. این دسته از صرافی ها به صورت یک شرکت در سازمانهای مربوطه در داخل کشور ثبت می شوند و پلیس فتا نیز به صورت کامل روی عملکرد آنها نظارت دارد. قوانین مشخصی برای ارائه خدمات از طریق پلیس فتا برای آنها در نظر گرفته می شود که مهمترین آنها احراز هویت است. کاربران ایرانی می‌توانند بدون احراز هویت از خدمات این صرافی ها استفاده نمایند.

واقعیت این است که اگر خدمات و شرایط بهترین صرافی داخلی ارز دیجیتال را در کنار یکی از ضعیف ترین صرافی های خارجی بگذاریم باز هم انتخاب بسیاری از کاربران صرافی خارجی خواهد بود؛ اما یک نکته بسیار مهم در این میان وجود دارد که باعث شده تا کاربران ایرانی به نوعی مجبور به استفاده از خدمات صرافی داخلی شده و حتماً باید در مراحل سرمایه گذاری خود از خدمات یکی از این صرافی ها عبور کنند.

تنها چالشی که باعث شده تا کاربران ایرانی از خدمات صرافی های داخلی استفاده نمایند عدم امکان انتقال پول به صورت مستقیم از حساب بانکی در کشور ما به حساب صرافی های خارجی است. کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات صرافی خارجی ابتدا باید پول خود را در حساب صرافی داخلی به ارز دیجیتال تتر تبدیل کرده و سپس این استیبل کوین را به حساب خود در صرافی خارجی انتقال و روند معاملات خود را آغاز نمایند.

البته با توجه به اینکه خرید تتر در صرافی داخلی و انتقال آن به حساب صرافی خارجی با کارمزد هایی همراه است به همین دلیل خیلی از افراد هستند که از انتقال دارایی های خود به صرافی خارجی اجتناب کرده و تمام خدمات صرافی های داخلی برای خرید و فروش های خود استفاده می نمایند.

بهترین صرافی ارز دیجیتال داخلی

صرافی ارز دیجیتال چیست بهترین صرافی ارز دیجیتال داخلی چیست و روی کدامیک از صرافی های داخلی می توانیم حساب کنیم؟ در ادامه معیارها و نکات لازم برای انتخاب بهترین صرافی داخلی ارز دیجیتال را برای شما تشریح خواهیم کرد ما برای اینکه یک دید عمومی نسبت به شرکتهای صرافی در داخل کشور به شما داده باشیم برخی از مهم ترین و معروف ترین صرافی ها را به شما معرفی می کنیم.

دقت کنید که معرفی صرافی داخلی شرایط پیچیده ای برای ما دارد. زیرا از یک طرف بسیاری از سایت ها با دریافت پول و یا بخشی از کارمزد کاربران خود اقدام به معرفی بسیاری از صرافی های داخلی کرده که ما از این عادت ها نداریم و قرار هم نیست معرفی از بهترین صرافی داخلی ارز دیجیتال را بر اساس میزان دریافت پول از آنها در دستور کار خود قرار دهیم. اما از طرف دیگر با توجه به اینکه امکان کلاهبرداری بودن یک صرافی در آینده وجود دارد و حتی ممکن است دارایی‌های کاربران در حساب صرافی داخلی مانند صرافی های خارجی از بین برود از این رو معرفی کردن آنها نیز چالش بزرگ برای ما دارد زیرا در صورتی که یک کارمند با چنین شرایطی روبرو شود احتمالا ممکن است ما را مقصر تلقی کند.

پس از هم اکنون باید عنوان کنیم که مسئولیت باز کردن حساب در هر کدام از صرافی های داخلی و خارجی معرفی شده در سایت کانون بورس به عهده خود شما است و ما تنها بر اساس شرایط حال حاضر آنها و برای ایجاد شناخت بیشتر نسبت به خدمات صرافی ها به معرفی آنها می پردازیم.

 • صرافی نوبیتکس
 • صرافی بیت پین
 • صرافی بیت ۲۴

سه صرافی معتبر ایرانی هستند که البته می‌توان به این لیست موارد دیگری را نیز اضافه کرد، اما با توجه به وجود چالش هایی که به آنها اشاره کردیم ترجیح دادیم تا این لیست را کاملا محدود کنیم. همچنین توصیه می کنیم که شما به صورت کامل و جامع شرایط صرافی های مختلف را مورد بررسی و آنالیز قرار داده تا بهترین گزینه را برای استفاده از خدمات انتخاب کنید.

ویژگی های یک صرافی ارز دیجیتال خوب چیست

صرافی ارز دیجیتال چیست اما نوبت به بررسی یک موضوع بسیار مهم در مقاله صرافی ارز دیجیتال چیست رسیده که این بخش از مقاله اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد تا بتوانید در همان قدم اول بهترین صرافی‌ها را انتخاب کرده و برای استفاده از خدمات آنها اقدام کنید.

نکاتی که در ادامه به عنوان ویژگی های یک صرافی ارز دیجیتال خوب با آنها اشاره می کنیم در واقع معیارهای انتخاب بهترین صرافی برای شما نیز هستند که با توجه به آنها می توانید اطمینان معاملات خود را بالاتر برده و از یک پلتفرم مطمئن برای انجام معاملات خود در این بازار استفاده کنید ‌ البته بسیاری از ویژگی ها بیشتر برای صرافی های خارجی تعریف داشته و برای صرافی های داخلی نمی توانید روی آنها حساب کنید. اما در خلال معرفی این ویژگی ها مواردی که میتوان از آنها برای انتخاب بهترین صرافی داخلی ارز دیجیتال نیز استفاده کرد و نیز به شما بیان خواهیم کرد.

 معروف و مشهور بودن

ویژگی های صرافی خوباستفاده از خدمات صرافی های گمنام و ناشناخته را به هیچ وجه به شما توصیه نمی کنیم زیرا احتمال کلاهبرداری بودن خدمات آنها بسیار زیاد است و خطرات ارز دیجیتال در حساب این صرافی ها برای شما به مراتب بیشتر خواهد بود. این نکته هم برای صرافی های خارجی و هم برای صرافی های داخلی به همین ترتیب باید در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه امنیت حساب یک صرافی به این راحتی ها قابل بررسی نیست دقت به این نکته تا حدودی می تواند شما را به سمت استفاده از خدمات صرافی های ایمن بکشاند.

حجم معاملات بالا

داشتن حجم معاملات بالا دو مزیت بسیار بزرگ را در یک صرافی برای شما به دنبال دارد. از یک طرف اطمینان و اعتماد به آن را راحت تر می کند و از طرف دیگر حجم معاملات بالا باعث می شود تا شما بتوانید با سرعت بسیار زیاد حجم قابل توجهی از رمز ارز های مورد نظر خود را خریداری کرده و یا به فروش برسانید. استفاده از خدمات یک صرافی با حجم پایین حتی اگر معتبر هم باشد به قدری چالش برانگیز و خسته کننده خواهد بود که احتمالاً از این انتخاب خود پشیمان خواهید شد.

از این گذشته وقتی حجم معاملات در یک صرافی پایین باشد قیمت رمز ارزها در آن نیز با قیمت واقعی بازار متفاوت خواهد بود و شرایط عرضه و تقاضا در آن به صورت کامل توسط صرافی قابل دستکاری است. وقتی تعداد کاربران محدودی در حال استفاده از خدمات اشتراکی هستند عملاً صرافی با کمی نقدینگی بالا می تواند باعث ایجاد نوسان در قیمت یک ارز دیجیتال شده و از این طریق معاملات کاربران را با چالش روبرو سازد.

واریز و پرداخت پول واقعی

برای انتخاب یک صرافی حتماً باید چه کنیم که صرافی مورد نظر امکان واریز و پرداخت پول واقعی را برای کاربران خود در نظر گرفته باشد. البته برای صرافی های خارجی این موضوع حداقل برای کاربران ایرانی موضوعیت ندارد اما برای سر کاربران داخلی حتما باید به آن دقت کنید.

کارمزدها

یکی از مهمترین معیارها و ویژگی هایی که باید برای یک صرافی به بررسی آن بپردازیم مقدار کارمزد در نظر گرفته شده برای خرید و فروش رمز ارز ها است. دقت کنید که کارمزد خرید ارز دیجیتال با کارمزد انتقال رمز ارزها از حساب صرافی به کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال متفاوت است. کارمزد انتقال توسط شبکه بلاک چین تعیین شده و هیچ ارتباطی به صرافی ندارد اما کارمزد معاملات دقیقاً به خود صرافی مرتبط بوده و در نظر گرفتن کارمزد های غیر معمول یکی از نشانه های یک صرافی ضعیف و نامعتبر است.

کارمزد معمول و منطقی انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال در حال حاضر از صفر تا حدود ۰.۴ درصد از حجم کل معامله است. کارمزد سیف که برای صرافی های داخلی تعریف شده نیست و فقط مخصوص صرافی های خارجی است که روش های دیگر درآمدزایی نیز در اختیار دارند. برای صرافی های داخلی که کارمزد ها تنها راه درآمدزایی است شاهد درصد ها و اعداد مختلفی هستیم که حتما باید یک بررسی کامل در زمان انتخاب صرافی مورد نظر خود روی این موضوع داشته باشید.

دقت داشته باشید که ۰.۴ درصد از کل حجم معامله شما یک کارمزد منطقی است نه ۴ درصد.

دقت به قوانین مربوط به تحریم ها

این موضوع بیشتر برای انتخاب بهترین صرافی خارجی ارز دیجیتال مطرح است که معمولاً تحریم هایی را برای کاربران ایرانی در نظر گرفته اند و استفاده از خدمات آن ها بدون در نظر گرفتن این قانون چالش بسیار مهمی را برای شما به دنبال خواهد داشت و ممکن است باعث از بین رفتن تمام دارایی های شما در حساب صرافی شود.

تعداد رمز ارز های ممکن برای خرید و فروش

قرار نیست شما بعد از ورود به حساب خود در یک صرافی فقط برای خرید بیت کوین و یا خرید اتریوم اقدام کنید و حتماً لازم است تا تعداد معقول و منطقی از رمز ارز های معروف را در یک صرافی خریداری نمایید. برای صرافی های داخلی این عدد معمولاً صد تا دویست ارز دیجیتال مختلف است که معمولاً به رمز ارزهای معتبر و معروف موجود در بازار اختصاص می یابد و برای صرافی های خارجی ممکن است این مقدار تا ۱۰۰۰ رمز ارز مختلف نیز افزایش پیدا کند که بسته به مدل سرمایه گذاری و هدفی که از خرید ارز دیجیتال دارید باید به این موضوع دقت کنید.

پشتیبانی از شبکه های انتقال

برای انتقال رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال و در میان شبکه های بلاک چین مسیر ها و روش های مختلفی وجود دارد که حتماً یک صرافی باید امکان استفاده از همه آنها را برای کاربران فراهم آورد. در غیر این صورت ممکن است شما یک ارز دیجیتالی را در حساب صرافی بخرید ولی امکان برداشت آن و انتقال به کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری خود را نداشته باشید. حتماً در هنگام انتخاب صرافی مورد نظر خود باید به این موضوع نیز دقت کافی داشته باشید.

بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانی ها چیست؟

صرافی ارز دیجیتال چیست بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانی ها از میان صرافی های خارجی در حال حاضر صرافی کوکوین و صرافی کوینکس است که هم حجم معاملات بسیار بالایی دارند و هم امکان استفاده از خدمات آنها با چالش‌های کمتری همراه است. صرافی کوینکس که هیچ چالشی با کاربران ایرانی نداشته و امکان استفاده از خدمات خود را بدون در نظر گرفتن قوانین تحریم ها برای کاربران ایرانی در نظر گرفته و حتی شما می توانید در این صرافی با مدارک ایرانی احراز هویت کنید.

بررسی صرافی کوکوین هم نشان می‌دهد که این صرافی هرچند ارائه خدمات به کاربران ایرانی را ممنوع کرده و امکان احراز هویت در آن وجود ندارد اما حجم معاملات در نظر گرفته شده برای کاربران بدون احراز هویت در این صرافی قابل توجه است و شما می توانید دارایی قابل قبولی را وارد حساب های صرافی کرده و فرآیند خرید و فروش خود را در آن انجام دهید.

معامله گران و کاربرانی هم که به دنبال استفاده از خدمات بازار فیوچرز ارز های دیجیتال هستند در حال حاضر بهترین گزینه پیش روی آنها صرافی کوینکس و در رده بعدی صرافی کوکوین و صرافی بینگ اکس است.

صرافی ارز دیجیتال یک چالش بزرگ برای ایرانی ها

این روزها صرافی ارز دیجیتال تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ برای کاربران ایرانی شده است و آنها دائماً در حال کوچ کردن از یک صرافی به صرافی دیگر در بازار هستند. در یکی دو سال گذشته صرافی‌های بسیار بزرگی در سرتاسر جهان ارتباط خود را با کاربران ایرانی قطع کرده و در حال حاضر به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند.

برای اولین بار صرافی بزرگ بایننس بود که کاربران ایرانی را در چنین چالش بزرگی قرار داد و با تحریم کردن کاربران ایرانی دیگر امکان استفاده از خدمات صرافی بایننس را از کاربران ایرانی با آی‌پی ایران سلب کرد.  در قدم‌های بعدی صرافی بایبیت و بعد از آن صرافی کوکوین نیز دقیقاً همین شرایط را برای کاربران ایرانی به وجود آوردند و دیگر امکان استفاده از خدمات ۵ صرافی برتر جهان برای کاربران ایرانی با آی‌پی ایران وجود ندارد.

این شرایط نشان می‌دهد که ایرانی‌ها برای استفاده از خدمات صرافی ارز دیجیتال خارجی با چالش‌های بسیار زیادی روبرو هستند و حتماً باید تمام تمهیدات لازم برای جلوگیری از از بین رفتن دارایی‌های خود را در این صرافی‌ها در نظر بگیرند. کوکوین که تا همین چند ماه پیش تبدیل به جایگزین بسیار ایده‌آل برای همه صرافی‌های خارجی برای ایرانی‌ها شده بود هم دیگر از ارائه خدمات به ایرانی‌ها خودداری کرد و اکنون بهترین صرافی‌هایی که می‌توان از خدمات آنها استفاده کرد در جایگاه‌های بسیار پایینی قرار دارند.

در حال حاضر بهترین صرافی خارجی برای استفاده کاربران ایرانی صرافی کوینکس و بینگ ایکس است و همچنین امکان استفاده از خدمات صرافی مکسی نیز برای ایرانی‌ها وجود دارد. هیچ کدام از این صرافی‌ها جایگاه مناسبی در رتبه‌بندی صرافی‌های متمرکز خارجی نداشته و استفاده از آنها چالش‌های خاص خود را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً با توجه به هدفی که در سرمایه‌گذاری دارید به دنبال انتخاب بهترین صرافی برای معاملات خود باشید. اگر قرار بر نگهداری طولانی مدت رمز ارزهای خریداری شده است بهتر است از خدمات صرافی‌های داخلی استفاده کرده و بعد از خرید توکن‌های خود را به کیف پول خود انتقال دهید. همچنین اگر به دنبال استفاده از مزیت‌های بازار فیوچرز ارز دیجیتال هستید بهتر است سرمایه خیلی سنگینی را وارد صرافی‌های خارجی نکرده و تمام تمهیدات لازم برای جلوگیری از از بین رفتن دارایی‌های خود را نیز در آنها در نظر بگیرید.

جمع بندی

حالا به خوبی می‌دانید که صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه میتوانیم بهترین صرافی ارز دیجیتال را برای انجام معاملات خود در نظر بگیریم. انتخاب صرافی و معامله گری در آن یکی از اولین قدم های ورود به بازار ارز دیجیتال است که نیاز به بررسی‌های کامل و جامعی داشته و اگر شما در همان قدم اول مسیر خود را اشتباه انتخاب کنید ممکن است خطرات ارز دیجیتال برای شما به مراتب بیشتر شده و نتواند یک سرمایه گذاری مطمئن و بی خطر برای خود رقم بزنید.

در چند سال گذشته که اطلاعات کافی درباره شرایط و ویژگی های صرافی ها وجود نداشت و از گذشته تعداد صرافی های بسیار کمی نیز به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌کردند چالش های بسیار زیادی برای معامله گران ایرانی به وجود آمد و بسیاری از کاربران درصد قابل توجهی از دارایی های خود را از دست دادند. اما اکنون که شرایط و بسترهای کافی برای این منظور به وجود آمده است هیچ اشتباهی در انتخاب یک صرافی برای انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال قابل بخشش نیست و حتما باید در این باره بررسی کامل و جامع داشته باشید. کاربرانی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند می توانند از خدمات ما در کانون بورس به عنوان بهترین آموزشگاه ارز دیجیتال استفاده نمایند. همچنین با خرید پکیج ارز دیجیتال نیز می توانید به تمام نیازمندی های لازم برای موفقیت در این بازار برسید.

در انتها شما را دعوت می‌کنیم اگر تجربه ای از انتخاب یکی از انواع صرافی ارز دیجیتال برای معامله گری و ورود به این بازار را دارید آن را با ما در کانون بورس و سایر کاربران ما به اشتراک بگذارید تا در نهایت از جمع بندی این تجربه ها همگی می توانند با کمترین میزان خطر و ریسک سرمایه ‌گذاری خود را در این بازار آغاز کنند. از طرف دیگر ما نیز با بررسی تک تک صرافی های معتبر موجود در بازار سعی داریم تا هم انتخاب یکی از آنها و هم نحوه استفاده از آنها برای معامله گری در بازار اسپات و هم در بازار فیوچرز را برای شما ساده تر کنیم.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: