لوگو کانون بورس

انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران و خارج + مزیت ها و معایب

انواع صرافی ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۱۳ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی انواع صرافی ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. صرافی ها یکی از مهم‌ترین ارکان بازار رمز ارزها بوده که هم برای بقای این بازار و هم برای فعالیت کاربران اهمیت بسیار زیادی داشته و نقش مهمی را ایفا می‌نمایند. معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های آموزش رایگان ارز دیجیتال است. در مقاله صرافی چیست سعی کردیم تا به صورت جزئی به معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی و ایرانی بپردازیم؛ در این مقاله اما کامل تر و جامع‌تر این موضوع را دنبال می‌کنیم. دقت داشته باشید که انتخاب یک صرافی باید با در نظر گرفتن شرایط مختلف باشد و هر اشتباهی در این باره می‌تواند بار منفی زیادی را برای سرمایه گذاری کاربران به دنبال داشته باشد. در این مقاله قرار است با شناخت هر چه بهتر نسبت به صرافی ها، انتخاب بهینه‌تری نیز از این بابت داشته باشید.

انواع صرافی ارز دیجیتال کدام ها هستند؟

اگر تجربه خوبی در بازار رمز ارزها داشته باشید، احتمالاً انواع صرافی های ارز دیجیتال را نیز تا حدی می‌شناسید و می‌دانید مکه هر یک از آنها چه خدماتی ارائه می‌نمایند. بهتر است بدانید که انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران با انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی تفاوتی دارد. صرافی های خارجی در دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم بندی شده و خدمات خود را ارائه می‌نمایند. در این بین صرافی های ایرانی تنها در همان یک دسته متمرکز تعریف شده و انواع غیرمتمرکز در ایران وجود ندارد. در ادامه هر چه بیشتر با این دو نوع صرافی آشنا می‌شویم.

صرافی متمرکز


انواع صرافی ارز دیجیتال

یکی از اصلی‌ترین انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی صرافی های متمرکز هستند. البته این نوع از انواع صرافی ارز دیجیتال ایرانی نیز محسوب می‌شود. صرافی متمرکز دقیقاً فرآیندی مشابه با همان صرافی های معمول در سایر بازارها دارد. از این جهت به آنها متمرکز گفته می‌شود که یک دفتر مرکزی برای مدیریت صرافی وجود دارد و تمام فعالیت‌های تعریف شده در آن نیز به صورت متمرکز اداره می‌شود.

صرافی متمرکز در بازار جهانی را می‌توانید با نماد CEX که مخفف عبارت Centralized Exchange است، می‌توانید بشناسید. در این صرافی ها تمام فعالیت‌های کاربران و تریدرها در یک دفتر جامع ثبت می‌شود. برای همکاری با این دسته از صرافی ها، نیاز به احراز هویت خواهید داشت و معمولاً طبق قوانین خاصی توسعه پیدا نموده و از سازمان‌های مربوطه نیز مجوزهای لازم را دریافت می‌نمایند. باینناس کوین، کوکوین و کوین بیس از معروف‌ترین صرافی های متمرکز محسوب می‌شوند.

 • مزیت های صرافی های متمرکز

معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال را با معرفی مزیت های صرافی متمرکز ادامه می‌دهیم. با توجه به اینکه این نمونه هم جزء انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی محسوب شده و هم در میان صرافی های ایرانی تعریف می‌شود، از این رو شناخت آن برای کاربران اهمیت چند برابری پیدا می‌نماید. از جمله اصلی‌ترین مزیت های آن نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمام اطلاعات در این صرافی به صورت متمرکز ذخیره و مدیریت می‌شود. از این رو هیچ نگرانی از بابت از دست رفتن این اطلاعات وجود ندارد.
 • دارای مجوزهای قانونی بوده و معمولاً از سوی دولت‌ها روی کارکرد آنها نظارت مستقیم وجود دارد.
 • با استفاده از سیستم‌های بلاک چین معمولاً امنیت بسیار بالایی برای معاملات کاربران به وجود می‌آورند.
 • معایب صرافی های متمرکز

با شناخت انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی و داخلی شما این امکان را خواهید داشت که در انتخاب یکی از آنها عملکرد بهتری داشته باشید. برای این منظور شناخت معایب این صرافی ها نیز اهمیت خواهد داشت. از مهم‌ترین معایب صرافی متمرکز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این دسته از صرافی ها نیاز به احراز هویت دارند و شما نمی‌توانید بدون احراز هویت حجم معاملات بالایی را در آنها انجام دهید.
 • خطر حملات هکرها را نیز باید به معایب این دست از صرافی ها اضافه کنیم.
 • کارمزدهای بسیار بالا که مخصوصاً در تراکنش‌های سنگین خیلی به چشم می‌آید نیز از معایب این دسته از صرافی ها است.
 • خطر تحریم کاربران ایرانی نیز همیشه همراه با این صرافی ها است.

صرافی غیرمتمرکز


انواع صرافی ارز دیجیتال

معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال را با تشریح صرافی غیر متمرکز ادامه می‌دهیم. برخلاف صرافی متمرکز که هم در دسته انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران قرار داشت و هم در گروه انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی دسته بندی می‌شود، این صرافی تنها مختص خارجی ها است و در ایران نمونه آن را نداریم. صرافی غیرمتمرکز شرایطی دقیقاً مشابه به خود ارزهای دیجیتال دارد. در این صرافی ها هیچ مدیریتی از سوی شخص ثالث و یا سازمان خاص روی تراکنش ها وجود نداشته و تمام تراکنش ها و معاملات به صورت همتا به همتا صورت می‌پذیرد.

با توجه به اینکه برای حضور در این صرافی ها هیچ شخص ثالثی دخالت ندارد، نیاز به احراز هویت در آنها نیز نخواهید داشت و می‌توانید بدون احراز هویت مبالغ سنگین را نیز در این صرافی ها معامله کنید. پنکیک سوآپ و یونی سوآپ از معروف‌ترین انواع صرافی غیرمتمرکز در جهان هستند.

 • مزایای صرافی های غیرمتمرکز

معرفی انواع صرافی ارز دیجیتال با ارزیابی مزیت های صرافی غیرمتمرکز ادامه می‌دهیم. دقت کنید که بررسی این مزیت ها می‌تواند شما را در مقایسه میان این نوع از صرافی ها با نمونه‌های متمرکز بیشتر راهنمایی کند.

 • عدم نیاز به احراز هویت اصلی‌ترین مزیت این صرافی ها است.
 • نیازی به اعتماد به شخص ثالث را نیز در این صرافی ها ندارید.
 • امنیت بسیار بالا و عدم نگرانی از بابت هک شدن صرافی نیز از دیگر مزیت های این صرافی ها است. زیرا عملاً هیچ حساب کاربری برای ذخیره رمز ارزها وجود نداشته و شما باید کیف پول خود را به صرافی متصل کنید.
 • کارمزدهای بسیار پایین‌تر را نیز می‌توان از محبوب‌ترین مزیت های این نوع صرافی دانست.
 • معایب صرافی های غیرمتمرکز

معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال را با بررسی معایب صرافی های غیرمتمرکز ادامه می‌دهیم. این صرافی ها از محبوب‌ترین انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی محسوب می‌شوند و بسیاری از کاربران به دلیل مزیت هایی که در بند قبل برشمردیم، علاقه به استفاده از خدمات آنها دارند. اما با این حال نباید از معایب آنها غافل شوید. البته با توجه به اینکه صرافی های غیرمتمرکز از جمله انواع صرافی ارز دیجیتال ایرانی محسوب نمی‌شود، نیاز به احتیاط بیشتری برای کاربران ایرانی وجود دارد.

 • عدم امکان معامله ارزهای دیجیتال با پول فیات اصلی‌ترین عیب این صرافی ها است.
 • نقدینگی بسیار پایین‌تر نسبت به صرافی های متمرکز دارند.

انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران


انواع صرافی ارز دیجیتال

انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران تنها در یک دسته بندی که همان صرافی متمرکز است، قرار می‌گیرد. البته این موضوع به این معنی نیست که کاربران ایرانی به صرافی های غیرمتمرکز دسترسی نداشته و نمی‌توانند از خدمات آنها استفاده کنند، خیر. کاربران ایرانی نیز به راحتی می‌توانند به خدمات این دست از صرافی ها دسترسی پیدا کرده و از مزیت های آنها استفاده کنند. با این حال در دسته بندی انواع صرافی های ارز دیجیتال در ایران نمی‌توان از نمونه‌های غیرمتمرکز یاد کرد.

بهترین نوع از انواع صرافی ارز دیجیتال


معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال را با بررسی بهترین آنها ادامه می‌دهیم. انتخاب بهترین گزینه میان انواع صرافی های ارز دیجیتال خارجی به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. هر چند این موضوع برای انواع صرافی ارز دیجیتال ایرانی به دلیل وجود یک نمونه راحت‌تر است اما کاربران ایرانی نیز در این چالش باید دست به انتخاب زنند. زیرا جدای از تمام مزیت ها و معایبی که در بالا به آنها اشاره کردیم، خدمات انواع صرافی ایرانی نیز اهمیت پیدا می‌نماید.

به صورت کلی صرافی های متمرکز خدمات بهتر و گسترده‌تری ارائه می‌نمایند اما با این حال صرافی های غیرمتمرکز هزینه‌های کمتری داشته و به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند. برای حجم معاملات بالا رفتن سراغ صرافی های غیرمتمرکز می‌تواند گزینه بهتری باشد. البته دقت کنید که در صرافی های متمرکز معمولاً تعداد رمز ارزهای بیشتری را در اختیار داشته و در بسیاری از مواقع نمی‌تواند برای خرید و فروش رمز ارزهای ناشناخته‌تر از خدمات نمونه‌های غیرمتمرکز استفاده کنید.

بهترین نوع از انواع صرافی های ارز دیجیتال برای ایرانی ها


انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران و خارج را معرفی کردیم و مزیت ها و معایب آنها را نیز بیان کردیم. نحوه انتخاب میان آنها را برای کاربران خارجی را نیز بیان کردیم. اما کاربران ایرانی چه باید بکنند؟ انتخاب میان انواع صرافی های ارز دیجیتال در ایران بسیار ساده است. تنها کافی است بهترین و با سابقه ترین ها را برگزیده و سرمایه های خود را وارد حساب کاربری آنها کنید. اما وقتی صحبت از استفاده از صرافی های خارجی می‌شود، این قضیه تفاوت‌هایی خواهد داشت. در ادامه با بررسی مزیت ها و معایب انواع صرافی ها برای کاربران ایرانی در این باره راهنمایی‌های بیشتری ارائه می‌کنیم.

 • مزیت ها و معایب صرافی متمرکز برای ایرانی ها

با معرفی انواع صرافی های ارز دیجیتال اکنون خود شما نیز می‌توانید تا حدی مزیت های این صرافی ها را درک کنید. البته در نظر داشته باشید که مزیت های معرفی شده برای صرافی های خارجی بوده و ممکن است در انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران این مزیت ها وجود نداشته باشد. زیرا در انواع صرافی های ارز دیجیتال در ایران :

 • معمولاً ارزهای دیجیتال محدودی ارائه می‌شود.
 • کارمزدها ممکن است بالا باشد.
 • سرعت انجام تراکنش ها پایین باشد.
 • تعداد کاربران کمی حضور داشته باشند.

معایبی که برای صرافی متمرکز خارجی خیلی وجود نداشته و از این رو بهتر می‌توانند برای کاربران خدمات خود را ارئه نمایند. اما چند نکته منفی برای کاربران ایرانی می‌توان برشمرد. ایرانی ها نمی‌توانند مبالغ بالا را در این صرافی ها قرار دهند. زیرا معمولاً نیاز به احراز هویت دارند. مگر یکی دو مورد از صرافی ها که هنوز کاربران ایرانی را تحریم نکرده و خدمات خود را به ایرانی ها نیز ارائه می‌نمایند.

 • مزیت ها و معایب صرافی غیرمتمرکز برای ایرانی ها

با توجه به اینکه صافی غیرمتمرکز از انواع صرافی ارز دیجیتال در ایران نیست، از این رو بررسی مزیت ها و معایب آن برای کاربران ایرانی نیز ساده‌تر است. در این صرافی ها شما می‌توانی خیلی راحت به همه نیازهای خود برسید به جز مواقعی که رمز ارز مورد نظر شما در لیست صرافی مورد نظر وجود نداشته باشید. معایب این دسته از صرافی ها بیشتر به احتیاط کاربران باز می‌گردد. هر اشتباهی مانند اتصال کیف پول به سایت های تقلبی و یا از دست رفتن اطلاعات کیف پول در زمان اتصال می‌تواند ضررهای سنگینی را برای کاربران به دنبال داشته باشد.

[wbcr_php_snippet id="29302"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۳٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۰/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۱۳٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۰/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: