همه چیز درباره صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX)

شما در حال مطالعه مقاله ۳ از ۱۱ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی کامل و جامع صرافی متمرکز ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. برای کاربرانی که می‌دانند صرافی چیست و انواع صرافی ارز دیجیتال کدام ها هستند، شناخت صرافی متمرکز و شرایط آن نیز اهمیت خاصی خواهد داشت. البته که احتمالاً کاربران با تجربه در این بازار به خوبی با این نوع صرافی ها آشنا هستند، می‌دانند که چه خدمات ارزشمندی را می‌توان از آنها دریافت کرد. اما با این حال در این مقاله با شما همراه شده‌ایم تا نکات بسیار مهم و حیاتی درباره این نوع از صرافی های ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم.

هر چقدر شناخت شما نسبت به انواع صرافی ارز دیجیتال بیشتر باشد، در نهایت امکان انتخاب بهتر از میان آنها نیز وجود خواهد داشت. دقت کنید که بسیاری از کاربران به دلیل عدم دقت به همین موضوعات ساده است که سرمایه های گرانقدر خود را در این بازار از دست می‌دهند. آشنایی با صرافی متمرکز ارز دیجیتال و موارد مشابه با آن تنها یک بار برای همه کاربران و تریدرها لازم است. برای تریدر ارز دیجیتال این اطلاعات می‌تواند باعث از بین رفتن بسیاری از خطرات و مشکلات شده و خیالی ساده‌تر و راحت‌تر برای وی ایجاد نماید. دقت کنید که این موضوع نیز یکی از مهم ترین عناوین آموزش رایگان ارز دیجیتال است.

نکات کلیدی مقاله:

 • صرافی متمرکز یکی از انواع صرافی های ارز دیجیتال در جهان است.
 • در حال حاضر تمام صرافی های ایرانی یک نوع صرافی متمرکز در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شوند.
 • ویژگی های بسیار خاصی را می‌توان برای این نوع صرافی برشمرد که در شناخت بهترین های آنها اهمیت خواهد داشت.
 • باینناس کوین بهتری صرافی متمرکز ارز دیجیتال خارجی است که بیشترین تنوع خدمات در این باره را نیز دارا است.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟


صرافی متمرکز ارز دیجیتال که با نماد CEX،  مخفف عبارت Centralized Exchange در بازار رمز ارزها مشخص می‌شود، معمول‌ترین نوع از انواع صرافی ها است. صرافی متمرکز را می‌توان به مانند یک مرکز مستقر و تحت نظارت در بازار رمز ارزها تعریف کرد که خدمات کامل صرافی ها اعم از:

 • خرید و فروش ارز دیجیتال
 • تبدیل رمز ارزها به یکدیگر
 • سهام گذاری

و مواردی از این دست را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این صرافی ها همه چیز شفاف می‌باشد. علاوه بر نحوه کارکرد شفاف خود صرافی، کاربران نیز برای عضویت و پیش برد اهداف خود نیاز به احراز هویت و ارائه مدارک شناسایی کامل هستند. البته نه برای تبادلات در حجم پایین و خیلی کم.

۱

در صرافی متمرکز شما باید پول یا ارز های دیجیتال مورد نظر خود را برای انجام معامله حتماً به حساب کاربری یا همان کیف پول خود در صرافی انتقال دهید و جز این هیچ راه‌حلی برای انجام معاملات نخواهید داشت. از این گذشته تمام معاملات در این صرافی تحت نظر صرافی و مدیران آن انجام می‌شود. نیاز به احراز هویت برای انجام معاملات نیز وجود دارد. عملاً کارکرد این صرافی ها شبیه به بانک‌ها است.

در بانک‌ها کاربران به بانک و مدیران آن اعتماد کرده و پول خود را به بانک تحویل می‌دهند. بانک با استفاده از این پول کار تمام کاربران را اره می‌اندازد. آنهایی که نیاز به پول یا وام دارند، مبالغ خود را دریافت می‌نمایند. در ازای این پول ها، سودهایی نیز به کاربران اعطا می‌شود که همان سودهای تضمین شده‌ای است که به افراد سهام گذار در صرافی متمرکز اعطا می‌گردد. در ادامه شرایط این صرافی ها را بیشتر تشریح می‌کنیم.

صرافی متمرکز در بازار ارز دیجیتال غیر متمرکز چه معنی دارد؟


شاید از خود بپرسید که چرا در بازاری که به غیرمتمرکز بودن معروف شده و اتفاقاً این غیرمتمرکز بودن یکی از مزیت های اصلی آن نیز محسوب می‌شود، چرا صرافی های متمرکز معروف و محبوب شده و اکثر کاربران نیز از خدمات این صرافی ها استفاده می‌نمایند. این سوال و یا چالش مهم ذهن بسیاری از تریدرها را به خود مشغول کرده است. با توجه به اینکه متمرکز بودن به نوعی با ماهیت این بازار در تضاد است، از این رو شاید صرافی های غیرمتمرکز بهترین گزینه باشند، اما اینطور نیست.

دقت کنید که دلالی مختلفی را می‌توان برای محبوبیت این دسته از صرافی ها در بازار رمز ارزها برشمرد که البته مهم‌ترین این دلایل همان ویژگی هایی است که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت. اما قبل از آن بهتر است تا یک دلیل بسیار جالب را در این باره با شما در میان بگذاریم.

یکی از نقاط ضعف بسیار مهمی که در بازار رمز ارزها وجود داشته و اتفاقاً دلیل اصلی بروز آن نیز همین غیرمتمرکز بودن این بازار است، عدم تبعیت از قوانین مشخص و عدم نظارت روی این بازار توسط هیچ سازمان، دولت و یا نهاد نظارتی و قانون‌گذاری است. با وجود اینکه غیرمتمرکز بودن به نوعی می‌تواند یک مزیت باشد، پلتفرم‌های مختلف در این بین با ارائه راهکارهای مختلف مانند استفاده از استانداردهای گواه اثبات کار (POW) یا گواه اثبات سهام و مواردی از این دست به دنبال رفع این ایراد هستند. تمام این راه حل ها برای اعتماد سازی میان کاربران و ایجاد امنیت روانی برای آنها است تا خیالشان از بابت امنیت سرمایه هایشان راحت باشد. اما جالب است بدانید که همه این راهکارها هنوز موفق نشده تا این نقطه شعف را به صورت کامل بپوشاند و هنوز چالش های زیادی در این باره وجود داشته و تا زمانی که مسائل مربوط به هک و حملات در بازار رمز ارزها زا بین نرود، این اعتماد سازی به وجود نخواهد آمد.

در این بین صرافی متمرکز ارز دیجیتال با توجه به اینکه زیر نظر سازمان‌های مربوط قرار گرفته و خدمات خود را با ضمانت‌نامه‌ها و مجوزهای لازم ارائه می‌نماید، تا حدی می‌تواند در رفع این مشکل کارساز باشد. همین امر باعث شده تا بسیاری از کاربران از این دست از صرافی ها برای پیش برد اهداف خود در این بازار استفاده نمایند. هر چند نباید در این بین مزیت ها و جذابیت های صرافی متمرکز ارز دیجیتال را نادیده بگیریم. در ادامه این مزیت ها را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

صرافی متمرکز چگونه کار می کند؟


۲

یکی از موارد بسیار مهمی که می‌تواند چالش های ذهنی شما را نسبت به صرافی متمرکز ارز دیجیتال از بین ببرد؛ آشنایی با نحوه عملکرد این صرافی ها است. به همین دلیل سعی داریم تا در این بخش به صورت کامل نحوه عملکرد این صرافی ها را برای شما تشریح کنیم. شناخت نحوه کارکرد این صرافی ها هم چنین می‌تواند اعتماد شما را نسبت به آنها بیشتر کرده و باعث شود تا در هنگام انتخاب و استفاده از خدمات آنها نیز با خیال راحت‌تری اقدام کنید.

به صورت کلی صرافی های متمرکز به دو صورت امکان انجام معاملات را برای کاربران فراهم می‌آورند. این دو روش را در ادامه برای شما تشریح می‌کنیم.

 • صرافی متمرکز P2P

روش اول که روش قدیمی است و اکثر صرافی های ایرانی نیز از همین فرایند استفاده می‌نمایند، با اصلاح P2P معروف است. P2P مخفف عبارت Peer 2 Peer به معنی همتا به همتا یا نظیر به نظیر است.

در این روش برای خرید و فروش رمز ارزها، کاربران به یکدیگر متصل می‌شوند. به این معنی که وقتی یک کاربر به دنبال خرید ارز دیجیتال است، در صرافی اردر خرید خود را ثبت می‌نماید و در مقال کسی که به دنبال فروش همان رمز ارز است، در مقابل نفر اول قرار می گیرد. این روش در اکثر صرافی های ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد که البته مزیت ها و چالش های خاص خود را خواهد داشت. این صرافی ها برای پیش برد هر چه بهتر اهداف خود باید تعداد کاربران زیادی داشته و از این گذشته دارای سرورهای قوی نیز باشند.

این روش از اجرای خدمات در صرافی متمرکز مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. دقت کنید که در این روش خود صرافی هیچ اقدامی در جهت خرید و فروش رمز ارزها میان کاربران نداشته و عملاً تنها به عنوان یک واسط معامله عمل می‌نماید. در این روش کارمزد تراکنش ها به عنوان دستمزد صرافی اخذ شده و خود ارزها میان کاربران مبادله می‌شود. البته با توجه به کنترلی که در این نوع صرافی ها روی حساب کاربران وجود دارد، نیاز است تا حتماً رمز ارزهای مورد نظر در حساب کاربر در صرافی وارد شوند.

استفاده از صرافی متمرکز P2P می‌تواند مزیت های زیر را برای کاربران و صرافی ها به دنبال داشته باشد:

 • در این روش کارکرد صرافی متمرکز عملاً کارمزد معاملات پایین‌تر از سایر روش ها است. کاربران نیاز به پرداخت هزینه‌های بالا ندارند.
 • کاربرانی که توانایی تحلیل بازار را داشته و به دنبال خرید ارز دیجیتال در قیمت های از قبلا تعیین شده و طبق تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال است، این نوع صرافی بهترین انتخاب خواهد بود. زیرا علاوه بر کارمزد پایین‌تر امکان خرید رمز ارزها و یا فروش آنها در قیمت های تحلیلی وجود دارد.
 • بازار فیوچرز ارز دیجیتال برای صرافی های P2P قابل تعریف است و این دسته از صرافی های متمرکز ارز دیجیتال می‌توانند برای کاربران خود امکان استفاده از چنین بازارهایی را نیز فراهم آورند.

البته دقت کنید که این روش عملکرد صرافی متمرکز دارای معایبی نیز است که لازم به تشریح آنها نیز وجود دارد. به عنوان یک عیب بزرگ باید به این نکته اشاره کنیم که برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها در چنین صرافی هایی نیاز به تعداد کاربران بسیار زیادی است. عملاً صرافی که تعداد کاربران کمی دارد، نمی‌تواند چنین فرآیندی را به خوبی و به صورت بی نقص برای کاربران فراهم آورد.

از این گذشته این روش کار در صرافی متمرکز ارز دیجیتال نیاز به سرورهای قدرتمند در سایت اینترنتی نیز است. زیرا با توجه به رفتار متفاوت کاربران در لحظه، سرورها باید پاسخگوی نیاز کاربران زیاد باشد.

یکی از بزرگترین معایب صرافی متمرکز P2P ضعف در اضافه کردن رمز ارزهای جدید و بیشتر کردن آنها است. هر چقدر تعداد رمز ارزها در این صرافی ها بیشتر باشد، هم باید به تعداد کاربران اضافه شود و هم باید سرورها نیز قدرتمندتر شوند. در غیر این صورت نقدینگی یا لیکوئیدیتی صرافی کاهش پیدا خواهد کرد و عملاً استفاده از آن مخصوصاً برای افراد حرفه‌ای چندان مزیتی به دنبال نخواهد داشت.

البته شایعاتی نیز وجود دارد که این صرافی ها گاهی برای هماهنگ کردن خرید و فروش ها و تراکنش های کاربران و سرعت بخشیدن به معاملات مخصوصاً در بازار فیوچرز، اقدام به ایجاد تغییرات لحظه در اردرهای کاربران کرده و این اردرها را با هم منطبق می‌نمایند. دقت کنید مکه این امر تنها در صرافی هایی با تعداد کاربر کم انجام شده و برای صرافی ها معتبر چندان تعریف شده نیست. از این رو خیلی نباید نگران این موضوع باشید.

 • صرافی متمرکز OTC

۳

دومین روش کارکرد صرافی متمرکز ارز دیجیتال روش OTC است. OTC مخفف عبارت Over the Counter به معنی بر روی پیشخوان و یا اصطلاحاً مستقیم است. در این روش برای انجام معاملات و تراکنش ها دیگر خبری از کاربران مقابل یکدیگر نیست. این دست از صرافی ها از قبل افرادی ثروتمندی را به عنوان حامی در اختیار دارند که سرمایه های سنگینی را در اختیار آنها قرار داده و از این رو این صرافی ها می‌توانند بدون نیاز به طرف مقابل معامله، هر رمز ارزی را برای خرید و فروش در اختیار کاربران قرار دهد.

در صرافی OTC تنها کافی است که شما رمز ارز مورد نظر برای خرید یا فروش را انتخاب نموده و اردر خود را ثبت کنید. بلافاصله این تراکنش از سوی صرافی ها و با توجه به سرمای ای که در دسترس دارند، صورت می‌پذیرد. این روش انجام معاملات نیز مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. البته استفاده از این روش برای هر صرافی امکان‌پذیر نیست. صرافی های ایرانی نیز فعلاً این مهم را با محدودیت بسیار بالا و تنها برای برخی از ارزهای دیجیتال آن هم با کارمزد بالا انجام می‌دهند که اصلا مناسب کاربران حرفه‌ای نیست.

از جمله مزیت ها و معایبی که می‌توان برای صرافی متمرکز ارز دیجیتال OTC برشمرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت انجام تراکنش ها در این صرافی ها بسیار بالا است. در واقع شما هیچ معطلی نداشته و بلافاصله می‌توانید برای خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود اقدام کنید.
 • قیمت در این روش به صورت حرفه‌ای تعیین نمی‌شود. قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مورد نظر در بازار به عنوان قیمت معامله تعیین می‌شود و شما برای استفاده از این خدمت مجبور به اقدام با همین قیمت هستید.
 • قیمت خرید و فروش رمز ارز در این روش تفاوت هایی دارند. این تفاوت در واقع یک روش درآمدزایی برای صرافی است.
 • کارمزدها در این روش بسیار پایین‌تر از روش P2P است. اما با این حال صرافی های ایرانی همچنان هزینه ها و کارمزدهای بسیار بالایی را از کاربران اخذ می‌نمایند. این روش معامله در صرافی های بزرگ خارجی معمولا با کارمزدهای بسیار پایین ۰.۰۵ یا ۰.۰۶ همراه است، در حال که در صرافی ایرانی به صورت متوسط شاهد ارائه این خدمات با کارمزد ۰.۲۵ تا ۰.۳۵ هستیم.

در حال حاضر معدود صرافی های داخلی امکان خرید و فروش رمز ارزها به روش OTC را با کارمزد پایین برای کاربران فراهم کرده‌اند. با توجه به اینکه این امکان برای تعداد زیادی از رمز ارزها نیاز به سرمایه بالایی دارد، برخی از صرافی های داخلی با اتصال شبکه خود به شبکه صرافی های بزرگ خارجی مانند باینناس یا کوکوین این خدمات را فراهم می‌آورند.

صرافی متمرکز OTC بهتر است یا P2P؟


در بخش‌های قبلی به تشریح کامل صرافی متمرکز و نحوه کارکرد آنها پرداختیم. اما در نهایت کدام صرافی می‌تواند انتخاب بهتری باشد؟ البته قبل از آن باید اشاره کنیم که صرافی های بسیار زیادی هم هستند که امکان خرید و فروش با هر دو روش را نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند. صرافی های بزرگ و معتبر از این روش ها به صورت همزمان استفاده می‌نمایند تا کاربران بنا به درخواست و شرایط مورد نظر خود برای انجام معاملات اقدام نمایند. از این رو نباید خود را محدود کنند.

برای کاربرانی که به صورت حرفه‌ای در بازار رمز ارزها فعالیت داشته و به دنبال انجام معاملات به صورت حرفه‌ای و بر اساس تحلیل تکنیکال هستند، انتخاب روش P2P گزینه بهتری است. این دست از کاربران می‌بایست دقیقا رمز ارزها را در قیمت مورد نظر و با توجه به شرایط تکنیکالی خرید کنند. برای این منظور نیاز است تا هیجانات بازار را رصد کرده و هم چنین مطابق با میزان عرضه و تقاضا برای خرید اقدام کنند. علاوه بر این برای افرادی که تمایل به خرید پله ای دارند، این روش بهتر است.

اما برای افراد تازه کار و کسانی که به دنبال استفاده از ایمن ترین روش خرید ارز دیجیتال هستند، استفاده از صرافی متمرکز OTC می‌تواند گزینه بهتری باشد. از این رو باید با توجه به شرایط کاربران از این خدمات استفاده کنید.


تاریخچه صرافی متمرکز در جهان


بررسی تاریخچه صرافی های متمرکز ارز دیجیتال در جهان نیز جذابیت های خاص خود را دارد. البته هیچ تاریخچه ای در بازار مرز ارزها وجود ندارد به که به شاه ماهی این بازار یعنی بیت کوین مربوط نباشد. از این رو تاریخچه صرافی ها را نیز باید با توجه به شرایط بیت کوین تشریح کنیم. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ وارد بازار رمز ارزها شد و این بازار را به وجود آورد. از این رو تاریخچه صرافی ها نی زنمی‌تواند به قبل از این تاریخ بازگردد. البته هستند شکرت ها و سایت هایی که قبل از این سال به وجود آمده بودند و بعدا خدمات صرافی را در دستور کار قرار دادند.

۴

جالب است بدانید که قبل از این که صرافی متمرکز ارز دیجیتال به وجود آید، روش کارکرد آن یعنی روش P2P وارد چرخه معاملات ارز دیجیتال شد. در آن زمان و قبل از پیدایش صرافی ها، کاربران باید در انجمن‌های مختلف عضو شده و با آشنایی با سایر کاربران برای خرید و فروش بیت کوین اقدام می‌نمودند. عدم اعتماد کافی به این روش پیدا کردن کاربر باعث شد تا کم‌کم صرافی ها وارد چرخه انجام تراکنش ها شوند. اولین صرافی به وجود آمده در این بازار نیز یک صرافی متمرکز با نام Mt.Got بود. این صرافی البته نسبت به صرافی های بزرگ امروز چندان بزرگ و معتبر نبود، اما در آن زمان معروف‌ترین و مورد اعتمادترین صرافی بازار شد. در ادامه چند صرافی دیگر نیز به وجود آمدند. از صرافی های آن زمان دیگر نام و نشانی باقی نمانده است.

جالب است بدانید که اولین صرافی متمرکز در یک حمله هکری تمام دارایی‌های خود را از دست داد و برای همیشه از این بازار رخت بر بست. آپشن هایی مانند احراز هویت و استفاده از سیستم های ضد پولشویی نیز دقیقا از همان زمان و برای مراقبت بیشتر در دستور کار صرافی ها قرار گرفت.


ویژگی های صرافی های متمرکز


صرافی های متمرکز ارز دیجیتال ویژگی های زیادی دارند که استفاده از این ویژگی ها هم می‌توانید آنها را شناسایی کنید و هم درباره خوب و بد بودن آنها نیز تصمیم گیری کنید. اگر به دنبال انتخاب میان یکی از انواع صرافی متمرکز  یا صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال هستید، لازم است تا تمام ویژگی های آنها را بشناسید. در این بخش از مقاله سعی داریم تا ویژگی های اصلی  و بارز این صرافی ها را با شما در میان بگذاریم. اما این ویژگی ها تمامی ندارد. از شما نیز دعوت می‌کنیم تا اگر ویژگی از این صرافی ها از چشم ما دور ماند، در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا ویژگی های مور نظر شما را نیز به این موارد اضافه کنیم.

هم چنین اگر چالشی با هر یک از این ویژگی ها داشتید، دغدغه های خود را با ما در میان بگذارید. هدف نهایی ما انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال از سوی کاربران ایرانی برای انجام معاملات در این بازار است. زیرا انتخاب صرافی تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت نهایی معاملات خواهد داشت. از این رو باید به این مهم به خوبی دقت کرده و در نهایت بهترین تصمیم را برای خود بگیرید.

حجم بسیار بالای معاملات

یکی از اصلی ترین ویژگی های این نوع صرافی که آن را با سایر انواع صرافی ارز دیجیتال متمایز می‌نماید، حجم بالای معاملات در آن می‌باشد. دقت کنید که حجم بالای معاملات اهمیت بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال داشته و لازمه ترید ایمن و کم ریسک نیز است. حتی تریدرهای حرفه‌ای برای ترید نیز سراغ رمز ارزهایی با حجم معاملات بالا می روند. بالا بودن حجم معاملات در صرافی متمرکز ارز دیجیتال باعث می‌شود تا:

 • سرعت انجام تراکنش ها به مراتب افزایش پیدا نموده و تریدها بتوانند خیلی راحت رمز ارزهای مورد نظر خود را بخرند یا بفروشند.
 • حجم بالای معاملات هم چنین باعث می‌شود تا قیمت رمز ارزها نیز دقیقا متعاقب با میزان عرضه و تقاضا تغییر نماید و کمتر شاهد بروز چالش های هیجانی در نوسانات ارزهای دیجیتال باشیم.

در ادامه تشریح خواهیم کرد که بالا بودن حجم معاملات یکی از معیارهای اصلی انتخاب بهترین صرافی متمرکز در بازار نیز است.

دخالت اشخاص ثالث در معاملات

یکی دیگر از ویژگی های صرافی متمرکز ارز دیجیتال دخالت اشخاص ثالث در معاملات می‌باشد. در این صرافی ها تراکنش ها و کل سیستم کار صرافی توسط مدیران کنترل  و مدیریت می‌شود. در واقع این ویژگی است که صرافی های متمرکز را تقریباً شبیه به بانک‌های امروزی و صرافی های معمول در بازار کرده است. برای خرید ارز یک کشور شما می‌توانید سراغ صرافی های تجاری بروید. رفتار این صرافی ها دقیقا مشابه با صرافی های متمرکز ارز دیجیتال است.

در این صرافی ها اشخاص ثالث وارد معاملات شده و طرف مقابل معامله را تامین می‌نمایند. به این صورت که وقتی شما برای خرید ارز دیجیتال در صرافی متمرکز اقدام می کنید، در طرف مقابل شما اشخاص ثالثی هستند که طرف مقابل معامله شما را تامین می‌نمایند. در این صرافی ها کاربران در هر دو طرف به این اشخاص باید اعتماد نمایند.

دقت کنید که این ویژگی هم به عنوان یک مزیت و هم به عنوان یک عیب برای این دسته از انواع صرافی ارز دیجیتال قابل معرفی است. عیب از این نظر است که طرفین معاملات حتماً باید به اشخاص ثالث اعتماد نماید و مزیت آن نیز این است که این اشخاص به دلیل سرمایه زیاد می‌توانند شرایط لازم برای انجام یک معامله سریع را فراهم آورند. دقیقا کاری که بانک‌ها انجام می‌دهند. شما به عنوان یک کاربر به بانگ اعتماد کرده و پول خود را در حساب بانکی قرار می دهید و در عوض بانک نیز در زمان نیاز می‌تواند هزینه و پول لازم برای سایر کاربران را تامین نماید.

سرمایه گذاری بزرگ و کسانی که میلیاردها دلار سرمایه در بازار دارند، به جای مسکوت کردن آنها در انواع کیف پول ارز دیجیتال با سهام گذاری آنها در صرافی متمرکز هم سود خوبی به دست می‌آورند و هم ارزهای خود را از خطرات راز دیجیتال مانند هک کیف پول ارز دیجیتال و یا فراموش کردن اطلاعات کاربری در امان نگه می دارند.

حفظ اطلاعات و داده ها به صورت متمرکز

همچنین به عنوان یکی دیگر از ویژگی های صرافی های متمرکز ارز دیجیتال باید به نحوه ذخیره اطلاعات در آنها اشاره کنیم. در این صرافی ها اطلاعات و داده های مربوط به حساب کاربران به صورت متمرکز مدیریت و نگهداری می‌شود. این مهم نیز دقیقا مانند شرایط قبلی هم می‌تواند یک مزیت و هم می‌تواند یک عیب بزرگ برای این نوع صرافی ها باشد. مزیت حفظ اطلاعات به صورت متمرکز در این صرافی ها در این است که کاربران دیگر نگران از دست رفتن داده های کیف پول ارز دیجیتال خود نبوده و دائما می‌توانند این اطلاعات را در صرافی و در حساب کاربری خود داشته باشند. عیب بزرگ آن نیز از دو جنبه قابل بررسی است:

 • در صورت هک شدن صرافی، عملاً اطلاعات کاربران نیز از دست رفته و کاربران به رمز ارزهای خود دسترسی نخواهند داشت. البته صرافی های معتبر رمز ارزهای کاربران خود را ضمانت نموده و در صورت هک شدن اطلاعات تمام هزینه ها را متقبل می‌شوند.
 • هم چنین این خطر نیز وجود دارد که خود مدیریت صرافی نیز به اطلاعات حساب شما دسترسی دارد. در صورت تقلبی بودن صرافی، شما خیلی زود تمام ارزهای دیجیتال خود را از دست خواهید داد.

احراز هویت برای معاملات سنگین

از دیگر ویژگی های تعریف شده برای صرافی متمرکز ارز دیجیتال می‌توان به نیاز به احراز هویت در این صرافی ها اشاره نمود. البته برای معاملات خیلی سبک که هزینه زیادی برای آن نیاز نیست، به احراز هویت نیز نیازی نخواهید داشت. اما در صورت انجام معاملات در حجم سنگین (که مقدار دقیق آن برای هر صرافی در قوانین آن مشخص است) شما می‌بایست احراز هویت کنید. احراز هویت به این معنی است که باید شماره تماس، آدرس محل سکونت، عکس کارت شناسایی و اطلاعات این چنینی را در اختیار صرافی قرار دهید.

احراز هویت به هیچ وجه خواسته کاربران در این بازار نیست. زیرا بسیاری از کاربران به دنبال مخفی نگه داشتن اطلاعات شخصی خود در این بازار هستند. افراد ترجیح می‌دهند تا خیلی ناشناس رمز ارزهای خود را خرید و فروش نمایند. به همین دلیل این ویژگی صرافی های متمرکز خیلی به مذاق کاربران خوش نمی آید.

امکان معاملات مستقیم با ارز فیات

از دیگر ویژگی هایی که می‌توان برای صرافی های متمرکز ارز دیجیتال برشمرد، امکان معاملات مستقیم رمز ارزها با پول فیات است. شما می‌توانید در صرافی متمرکز ایرانی به صورت مستقیم برای خرید بیت کوین اقدام کرده و هزینه این خرید را به ریال بپردازید و در صرافی متمرکز خارجی نیز این امکان را با پرداخت دلار یا یورو سایر ارزها خواهید داشت. این مهم البته در برخی از صرافی های غیرمتمرکز نیز در دسترس کاربران قرار دارد. با این حال وجود اشخاص ثالث با ثروت زیاد در این صرافی ها باعث شده تا این امکان به سادگی در صرافی متمرکز وجود داشته باشد.

کارمزد درصدی از کل حجم معامله

همچنین از دیگر ویژگی هایی که می‌توان برای صرافی متمرکز ارز دیجیتال برشمرد، کارمزد مشخص و درصدی برای معاملات می‌باشد. در این صرافی ها از قبلا برای حجم مختلف معاملات درصدی از حجم معامله به عنوان کارمزد تعیین می‌شود. برای مثال برای معاملات بالا این مقدار ۰.۳۵ یا کمتر است. به این معنی که اگر شما در یک معامله برای مثال ۱۰۰۰۰ دلار درگیر کنید، ۰.۳۵ درصد از حجم این معامله را باید به عنوان کارمزد بپردازید. این روش محاسبه کارمزد باعث می‌شود تا با افزایش حجم معامله شاهد افزایش میزان کارمزد نیز باشیم.

ویژگی های یک صرافی متمرکز خوب چیست؟


ویژگی های اصلی صرافی متمرکز ارز دیجیتال را با هم مرور کرده و درباره هر یک از این ویژگی ها نیز جزئیات دقیقی را مطرح نمودیم. با دقت به ویژگی های مطرح شده شما می‌توانید در امر انتخاب این صرافی ها بهتر عمل کنید. اما با توجه به اینکه در ادامه مقابله سعی خواهیم کرد تا بهترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال جهان را به شما معرفی کنیم، از این رو لازم دانستیم تا ویژگی های یک صرافی خوب را با شما در میان بگذاریم.

۵

دقت کنید که ممکن است تمام این ویژگی ها در یک صرافی وجود نداشته باشد و یا برای انتخاب صرافی بهتر مجبور شوید تا تعادلی میان این ویژگی ها برقرار کنید. البته با توجه به اینکه معمولا صرافی های متمرکز به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی کنند، از این رو ممکن است چالش زیادی هم با انتخاب این دسته از صرافی های خارجی نداشته باشید. اما برای انتخاب بهترین صرافی ایرانی می‌توانید از این ویژگی ها استفاده کنید.

 • حجم معاملات بالا

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که در یک صرافی متمرکز خوب باید به دنبال آن باشید، حجم بالای معاملات است. اگر حجم معاملات در صرافی مورد نظر شما بالا نباشد، چالش های زیادی پیش پای شما خواهد بود در بخش‌های قبلی به مزیت های بالا بودن حجم معاملات در جنین صرافی هایی پرداختیم. دقت کنید که عدم دقت به این موضوع ممکن است در مواقع حساس شرایط بدی را برای شما ایجاد کند. در مواقعی که هیجانات بازار بالا است و نیاز مبرم به خرید و فروش رمز ارزهای خود دارید، ممکن است چنین امکانی برای شما نباشد و عملاً نتوانید به خواسته های خود در بازار برسید.

 • لیست شدن ارزهای دیجیتال زیاد

به لیست ارزهای دیجیتال تعریف شده در سبد صرافی مورد نظر خود نیز دقت کنید. البته این چالش برای صرافی های معتبر و شناخته شده خارجی معمولا وجود ندارد و اکثر رمز ارزهای معتبر در لیست آنها وجود دارد. اما در صرافی ایرانی ممکن است با این چالش روبرو شوید. زیرا خیلی از صرافی های داخلی رمز ارزهای کمی را در لیست خود داشته و از این رو خیلی نمی‌توان روی خرید رمز ارزهای زیاد روی آنها حساب نمود. از این رو باید به این ویژگی نیز در صرافی مورد نظر خود دقت کنید.

 • ارائه خدمات گسترده

دقت داشته باشید که خدمات صرافی متمرکز تنها به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مربوط نمی‌شود. این صرافی ها خدمات بسیار زیادی در سبد خود دارند که شما می‌توانید در زمان انتخاب به این خدمات نیز دقت کنید. از این جهت است که بسیاری از صرافی ها با وجود لیست کردن تعداد زیادی رمز ارز در سبد خود در داخل، همچنان کاربران کمی دارند. این مهم به دلیل خدمات کم آنها در سایر موارد است. به همین دلیل است که در زمان انتخاب یک صرافی دقت به یک ویژگی اصلا برای شما شرایط مناسبی را رقم نخواهد زد.

 • داشتن توکن بومی

یکی دیگر از ویژگی های صرافی ارز دیجیتال خوب، داشتن توکن بومی است. البته این ویژگی برای صرافی ایرانی خیلی قابل بررسی نیست زیرا چنین امری فعلاً برای آنها در دسترس نمی‌باشد. اما برای انتخاب صرافی متمرکز خارجی می‌توانید روی این ویژگی در آنها نیز دقت داشته باشید. داشتن توکن بومی مزیت های زیادی هم برای خود صرافی و هم برای کاربران دارد. هولد کردن این توکن ها باعث می‌شود تا هزینه ها و کارمزدهای کاربران کاهش پیدا نماید. همچنین امکان پرداخت هزینه ها با این توکن ها نیز در دسترس است. به همین دلیل بسیاری از صرافی های متمرکز خارجی در کنار خدمات خود، توکن بومی نیز معرفی می‌نمایند.

 • امکان سهام گذاری ارز دیجیتال برای کاربران

سهام گذاری یکی از روش های عالی سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است. در این روش کاربران  با انتخاب و خرید برخی از رمز ارزها می‌توانند اقدام به دریافت سود مستقیم و تضمین شده نمایند. البته این ویژگی بیشتر برای کاربران و تریدرهایی خوب است که سرمایه بالایی برای قرار دادن در بازار رمز ارزها در اختیار داشته و این امکان را دارند تا از این طریق به درآمد خوبی برسند.

 • انواع بازارهای معاملاتی

در بازار ارز دیجیتال روش های معاملاتی مختلفی در دسترس کاربران قرار دارد. بازار فیوچرز ارز دیجیتال و بازار اسپات معمول‌ترین آنها هستند. هم چنین بازار مارجین نیز یکی دیگر از روش های معاملاتی در صرافی ها است. صرافی های متمرکز معمولا امکان خرید و فروش در انواع این روش ها را برای کاربران خود فراهم می‌آورند. به همین دلیل است که در زمان انتخاب صرافی باید بها ین ویژگی نیز دقت کنید. البته این ویژگی نیز برای صرافی ایرانی قفل بوده و هنوز چنین امکانی در آنها در دسترس نیست. البته در آینده شاید شاهد روی کار آمدن این دست از بازارها در صرافی ایرانی نیز باشیم.

به روز رسانی می شود.

دسترسی سریع<<قبلی بعدی >>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: