لوگو کانون بورس

همه چیز درباره صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX)

صرافی متمرکز ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۳ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی کامل و جامع صرافی متمرکز ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. برای کاربرانی که می‌دانند صرافی چیست و انواع صرافی ارز دیجیتال کدام ها هستند، شناخت صرافی متمرکز و شرایط آن نیز اهمیت خاصی خواهد داشت. البته که احتمالاً کاربران با تجربه در این بازار به خوبی با این نوع صرافی ها آشنا هستند، می‌دانند که چه خدمات ارزشمندی را می‌توان از آنها دریافت کرد. اما با این حال در این مقاله با شما همراه شده‌ایم تا نکات بسیار مهم و حیاتی درباره این نوع از صرافی های ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم.

هر چقدر شناخت شما نسبت به انواع صرافی ارز دیجیتال بیشتر باشد، در نهایت امکان انتخاب بهتر از میان آنها نیز وجود خواهد داشت. دقت کنید که بسیاری از کاربران به دلیل عدم دقت به همین موضوعات ساده است که سرمایه های گرانقدر خود را در این بازار از دست می‌دهند. آشنایی با صرافی متمرکز ارز دیجیتال و موارد مشابه با آن تنها یک بار برای همه کاربران و تریدرها لازم است. برای تریدر ارز دیجیتال این اطلاعات می‌تواند باعث از بین رفتن بسیاری از خطرات و مشکلات شده و خیالی ساده‌تر و راحت‌تر برای وی ایجاد نماید. دقت کنید که این موضوع نیز یکی از مهم ترین عناوین آموزش رایگان ارز دیجیتال است.

نکات کلیدی مقاله:

 • صرافی متمرکز یکی از انواع صرافی های ارز دیجیتال در جهان است.
 • در حال حاضر تمام صرافی های ایرانی یک نوع صرافی متمرکز در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شوند.
 • ویژگی های بسیار خاصی را می‌توان برای این نوع صرافی برشمرد که در شناخت بهترین های آنها اهمیت خواهد داشت.
 • بایننس کوین بهترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال خارجی است که بیشترین تنوع خدمات در این باره را نیز دارا است.
راهنمای مطالعه نمایش

 

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

صرافی متمرکز ارز دیجیتال که با نماد CEX،  مخفف عبارت Centralized Exchange در بازار رمز ارزها مشخص می‌شود، معمول‌ترین نوع از انواع صرافی ها است. صرافی متمرکز را می‌توان به مانند یک مرکز مستقر و تحت نظارت در بازار رمز ارزها تعریف کرد که خدمات کامل صرافی ها اعم از:

 • خرید و فروش ارز دیجیتال
 • تبدیل رمز ارزها به یکدیگر
 • سهام گذاری

و مواردی از این دست را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این صرافی ها همه چیز شفاف می‌باشد. علاوه بر نحوه کارکرد شفاف خود صرافی، کاربران نیز برای عضویت و پیش برد اهداف خود نیاز به احراز هویت و ارائه مدارک شناسایی کامل هستند. البته نه برای تبادلات در حجم پایین و خیلی کم.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال

در صرافی متمرکز شما باید پول یا ارز های دیجیتال مورد نظر خود را برای انجام معامله حتماً به حساب کاربری یا همان کیف پول خود در صرافی انتقال دهید و جز این هیچ راه‌حلی برای انجام معاملات نخواهید داشت. از این گذشته تمام معاملات در این صرافی تحت نظر صرافی و مدیران آن انجام می‌شود. نیاز به احراز هویت برای انجام معاملات نیز وجود دارد. عملاً کارکرد این صرافی ها شبیه به بانک‌ها است.

در بانک‌ها کاربران به بانک و مدیران آن اعتماد کرده و پول خود را به بانک تحویل می‌دهند. بانک با استفاده از این پول کار تمام کاربران را راه می‌اندازد. آنهایی که نیاز به پول یا وام دارند، مبالغ خود را دریافت می‌نمایند. در ازای این پول ها، سودهایی نیز به کاربران اعطا می‌شود که همان سودهای تضمین شده‌ای است که به افراد سهام گذار در صرافی متمرکز اعطا می‌گردد. در ادامه شرایط این صرافی ها را بیشتر تشریح می‌کنیم.

صرافی متمرکز در بازار ارز دیجیتال غیر متمرکز چه معنی دارد؟

شاید از خود بپرسید که چرا در بازاری که به غیرمتمرکز بودن معروف شده و اتفاقاً این غیرمتمرکز بودن یکی از مزیت های اصلی آن نیز محسوب می‌شود، چرا صرافی های متمرکز معروف و محبوب شده و اکثر کاربران نیز از خدمات این صرافی ها استفاده می‌نمایند. این سوال و یا چالش مهم ذهن بسیاری از تریدرها را به خود مشغول کرده است. با توجه به اینکه متمرکز بودن به نوعی با ماهیت این بازار در تضاد است، از این رو شاید صرافی های غیرمتمرکز بهترین گزینه باشند، اما اینطور نیست.

دقت کنید که دلایل مختلفی را می‌توان برای محبوبیت این دسته از صرافی ها در بازار رمز ارزها برشمرد که البته مهم‌ترین این دلایل همان ویژگی هایی است که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت. اما قبل از آن بهتر است تا یک دلیل بسیار جالب را در این باره با شما در میان بگذاریم.

یکی از نقاط ضعف بسیار مهمی که در بازار رمز ارزها وجود داشته و اتفاقاً دلیل اصلی بروز آن نیز همین غیرمتمرکز بودن این بازار است، عدم تبعیت از قوانین مشخص و عدم نظارت روی این بازار توسط هیچ سازمان، دولت و یا نهاد نظارتی و قانون‌گذاری است. با وجود اینکه غیرمتمرکز بودن به نوعی می‌تواند یک مزیت باشد، پلتفرم‌های مختلف در این بین با ارائه راهکارهای مختلف مانند استفاده از استانداردهای گواه اثبات کار (POW) یا گواه اثبات سهام و مواردی از این دست به دنبال رفع این ایراد هستند. تمام این راه حل ها برای اعتماد سازی میان کاربران و ایجاد امنیت روانی برای آنها است تا خیالشان از بابت امنیت سرمایه هایشان راحت باشد. اما جالب است بدانید که همه این راهکارها هنوز موفق نشده تا این نقطه ضعف را به صورت کامل بپوشاند و هنوز چالش های زیادی در این باره وجود داشته و تا زمانی که مسائل مربوط به هک و حملات در بازار رمز ارزها زا بین نرود، این اعتماد سازی به وجود نخواهد آمد.

در این بین صرافی متمرکز ارز دیجیتال با توجه به اینکه زیر نظر سازمان‌های مربوط قرار گرفته و خدمات خود را با ضمانت‌نامه‌ها و مجوزهای لازم ارائه می‌نماید، تا حدی می‌تواند در رفع این مشکل کارساز باشد. همین امر باعث شده تا بسیاری از کاربران از این دست از صرافی ها برای پیش برد اهداف خود در این بازار استفاده نمایند. هر چند نباید در این بین مزیت ها و جذابیت های صرافی متمرکز ارز دیجیتال را نادیده بگیریم. در ادامه این مزیت ها را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

صرافی متمرکز چگونه کار می کند؟

یکی از موارد بسیار مهمی که می‌تواند چالش های ذهنی شما را نسبت به صرافی متمرکز ارز دیجیتال از بین ببرد؛ آشنایی با نحوه عملکرد این صرافی ها است. به همین دلیل سعی داریم تا در این بخش به صورت کامل نحوه عملکرد این صرافی ها را برای شما تشریح کنیم. شناخت نحوه کارکرد این صرافی ها هم چنین می‌تواند اعتماد شما را نسبت به آنها بیشتر کرده و باعث شود تا در هنگام انتخاب و استفاده از خدمات آنها نیز با خیال راحت‌تری اقدام کنید.

به صورت کلی صرافی های متمرکز به دو صورت امکان انجام معاملات را برای کاربران فراهم می‌آورند. این دو روش را در ادامه برای شما تشریح می‌کنیم.

 • صرافی متمرکز P2P

روش اول که روش قدیمی است و اکثر صرافی های ایرانی نیز از همین فرایند استفاده می‌نمایند، با اصلاح P2P معروف است. P2P مخفف عبارت Peer 2 Peer به معنی همتا به همتا یا نظیر به نظیر است.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالدر این روش برای خرید و فروش رمز ارزها، کاربران به یکدیگر متصل می‌شوند. به این معنی که وقتی یک کاربر به دنبال خرید ارز دیجیتال است، در صرافی اردر خرید خود را ثبت می‌نماید و در مقال کسی که به دنبال فروش همان رمز ارز است، در مقابل نفر اول قرار می گیرد. این روش در اکثر صرافی های ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد که البته مزیت ها و چالش های خاص خود را خواهد داشت. این صرافی ها برای پیش برد هر چه بهتر اهداف خود باید تعداد کاربران زیادی داشته و از این گذشته دارای سرورهای قوی نیز باشند.

این روش از اجرای خدمات در صرافی متمرکز مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. دقت کنید که در این روش خود صرافی هیچ اقدامی در جهت خرید و فروش رمز ارزها میان کاربران نداشته و عملاً تنها به عنوان یک واسط معامله عمل می‌نماید. در این روش کارمزد تراکنش ها به عنوان دستمزد صرافی اخذ شده و خود ارزها میان کاربران مبادله می‌شود. البته با توجه به کنترلی که در این نوع صرافی ها روی حساب کاربران وجود دارد، نیاز است تا حتماً رمز ارزهای مورد نظر در حساب کاربر در صرافی وارد شوند.

استفاده از صرافی متمرکز P2P می‌تواند مزیت های زیر را برای کاربران و صرافی ها به دنبال داشته باشد:

 • در این روش کارکرد صرافی متمرکز عملاً کارمزد معاملات پایین‌تر از سایر روش ها است. کاربران نیاز به پرداخت هزینه‌های بالا ندارند.
 • کاربرانی که توانایی تحلیل بازار را داشته و به دنبال خرید ارز دیجیتال در قیمت های از قبلا تعیین شده و طبق تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال است، این نوع صرافی بهترین انتخاب خواهد بود. زیرا علاوه بر کارمزد پایین‌تر امکان خرید رمز ارزها و یا فروش آنها در قیمت های تحلیلی وجود دارد.
 • بازار فیوچرز ارز دیجیتال برای صرافی های P2P قابل تعریف است و این دسته از صرافی های متمرکز ارز دیجیتال می‌توانند برای کاربران خود امکان استفاده از چنین بازارهایی را نیز فراهم آورند.

البته دقت کنید که این روش عملکرد صرافی متمرکز دارای معایبی نیز است که لازم به تشریح آنها نیز وجود دارد. به عنوان یک عیب بزرگ باید به این نکته اشاره کنیم که برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها در چنین صرافی هایی نیاز به تعداد کاربران بسیار زیادی است. عملاً صرافی که تعداد کاربران کمی دارد، نمی‌تواند چنین فرآیندی را به خوبی و به صورت بی نقص برای کاربران فراهم آورد.

از این گذشته این روش کار در صرافی متمرکز ارز دیجیتال نیاز به سرورهای قدرتمند در سایت اینترنتی نیز است. زیرا با توجه به رفتار متفاوت کاربران در لحظه، سرورها باید پاسخگوی نیاز کاربران زیادی باشند.

یکی از بزرگترین معایب صرافی متمرکز P2P ضعف در اضافه کردن رمز ارزهای جدید و بیشتر کردن آنها است. هر چقدر تعداد رمز ارزها در این صرافی ها بیشتر باشد، هم باید به تعداد کاربران اضافه شود و هم باید سرورها نیز قدرتمندتر شوند. در غیر این صورت نقدینگی یا لیکوئیدیتی صرافی کاهش پیدا خواهد کرد و عملاً استفاده از آن مخصوصاً برای افراد حرفه‌ای چندان مزیتی به دنبال نخواهد داشت.

البته شایعاتی نیز وجود دارد که این صرافی ها گاهی برای هماهنگ کردن خرید و فروش ها و تراکنش های کاربران و سرعت بخشیدن به معاملات مخصوصاً در بازار فیوچرز، اقدام به ایجاد تغییرات لحظه ای در اردرهای کاربران کرده و این اردرها را با هم منطبق می‌نمایند. دقت کنید که این امر تنها در صرافی هایی با تعداد کاربر کم انجام شده و برای صرافی ها معتبر چندان تعریف شده نیست. از این رو خیلی نباید نگران این موضوع باشید.

 • صرافی متمرکز OTC

دومین روش کارکرد صرافی متمرکز ارز دیجیتال روش OTC است. OTC مخفف عبارت Over the Counter به معنی بر روی پیشخوان و یا اصطلاحاً مستقیم است. در این روش برای انجام معاملات و تراکنش ها دیگر خبری از کاربران مقابل یکدیگر نیست. این دست از صرافی ها از قبل افرادی ثروتمندی را به عنوان حامی در اختیار دارند که سرمایه های سنگینی را در اختیار آنها قرار داده و از این رو این صرافی ها می‌توانند بدون نیاز به طرف مقابل معامله، هر رمز ارزی را برای خرید و فروش در اختیار کاربران قرار دهند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالدر صرافی OTC تنها کافی است که شما رمز ارز مورد نظر برای خرید یا فروش را انتخاب نموده و اردر خود را ثبت کنید. بلافاصله این تراکنش از سوی صرافی ها و با توجه به سرمایه ای که در دسترس دارند، صورت می‌پذیرد. این روش انجام معاملات نیز مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. البته استفاده از این روش برای هر صرافی امکان‌پذیر نیست. صرافی های ایرانی نیز فعلاً این مهم را با محدودیت بسیار بالا و تنها برای برخی از ارزهای دیجیتال آن هم با کارمزد بالا انجام می‌دهند که اصلا مناسب کاربران حرفه‌ای نیست.

از جمله مزیت ها و معایبی که می‌توان برای صرافی متمرکز ارز دیجیتال OTC برشمرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت انجام تراکنش ها در این صرافی ها بسیار بالا است. در واقع شما هیچ معطلی نداشته و بلافاصله می‌توانید برای خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود اقدام کنید.
 • قیمت در این روش به صورت حرفه‌ای تعیین نمی‌شود. قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مورد نظر در بازار به عنوان قیمت معامله تعیین می‌شود و شما برای استفاده از این خدمت مجبور به اقدام با همین قیمت هستید.
 • قیمت خرید و فروش رمز ارز در این روش تفاوت هایی دارند. این تفاوت در واقع یک روش درآمدزایی برای صرافی است.
 • کارمزدها در این روش بسیار پایین‌تر از روش P2P است. اما با این حال صرافی های ایرانی همچنان هزینه ها و کارمزدهای بسیار بالایی را از کاربران اخذ می‌نمایند. این روش معامله در صرافی های بزرگ خارجی معمولا با کارمزدهای بسیار پایین ۰.۰۵ یا ۰.۰۶ همراه است، در حال که در صرافی ایرانی به صورت متوسط شاهد ارائه این خدمات با کارمزد ۰.۲۵ تا ۰.۳۵ هستیم.

در حال حاضر معدود صرافی های داخلی امکان خرید و فروش رمز ارزها به روش OTC را با کارمزد پایین برای کاربران فراهم کرده‌اند. با توجه به اینکه این امکان برای تعداد زیادی از رمز ارزها نیاز به سرمایه بالایی دارد، برخی از صرافی های داخلی با اتصال شبکه خود به شبکه صرافی های بزرگ خارجی مانند باینناس یا کوکوین این خدمات را فراهم می‌آورند.

صرافی متمرکز OTC بهتر است یا P2P؟


در بخش‌های قبلی به تشریح کامل صرافی متمرکز و نحوه کارکرد آنها پرداختیم. اما در نهایت کدام صرافی می‌تواند انتخاب بهتری باشد؟ البته قبل از آن باید اشاره کنیم که صرافی های بسیار زیادی هم هستند که امکان خرید و فروش با هر دو روش را نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند. صرافی های بزرگ و معتبر از این روش ها به صورت همزمان استفاده می‌نمایند تا کاربران بنا به درخواست و شرایط مورد نظر خود برای انجام معاملات اقدام نمایند. از این رو نباید خود را محدود کنند.

برای کاربرانی که به صورت حرفه‌ای در بازار رمز ارزها فعالیت داشته و به دنبال انجام معاملات به صورت حرفه‌ای و بر اساس تحلیل تکنیکال هستند، انتخاب روش P2P گزینه بهتری است. این دست از کاربران می‌بایست دقیقا رمز ارزها را در قیمت مورد نظر و با توجه به شرایط تکنیکالی خرید کنند. برای این منظور نیاز است تا هیجانات بازار را رصد کرده و هم چنین مطابق با میزان عرضه و تقاضا برای خرید اقدام کنند. علاوه بر این برای افرادی که تمایل به خرید پله ای دارند، این روش بهتر است.

اما برای افراد تازه کار و کسانی که به دنبال استفاده از ایمن ترین روش خرید ارز دیجیتال هستند، استفاده از صرافی متمرکز OTC می‌تواند گزینه بهتری باشد. از این رو باید با توجه به شرایط کاربران از این خدمات استفاده کنید.

تاریخچه صرافی متمرکز در جهان

بررسی تاریخچه صرافی های متمرکز ارز دیجیتال در جهان نیز جذابیت های خاص خود را دارد. البته هیچ تاریخچه ای در بازار رمز ارزها وجود ندارد به که به شاه ماهی این بازار یعنی بیت کوین مربوط نباشد. از این رو تاریخچه صرافی ها را نیز باید با توجه به شرایط بیت کوین تشریح کنیم. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ وارد بازار رمز ارزها شد و این بازار را به وجود آورد. از این رو تاریخچه صرافی ها نیز نمی‌تواند به قبل از این تاریخ بازگردد. البته هستند شرکت ها و سایت هایی که قبل از این سال به وجود آمده بودند و بعدا خدمات صرافی را در دستور کار قرار دادند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال

جالب است بدانید که قبل از این که صرافی متمرکز ارز دیجیتال به وجود آید، روش کارکرد آن یعنی روش P2P وارد چرخه معاملات ارز دیجیتال شد. در آن زمان و قبل از پیدایش صرافی ها، کاربران باید در انجمن‌های مختلف عضو شده و با آشنایی با سایر کاربران برای خرید و فروش بیت کوین اقدام می‌نمودند. عدم اعتماد کافی به این روش پیدا کردن کاربر باعث شد تا کم‌کم صرافی ها وارد چرخه انجام تراکنش ها شوند. اولین صرافی به وجود آمده در این بازار نیز یک صرافی متمرکز با نام Mt.Got بود. این صرافی البته نسبت به صرافی های بزرگ امروز چندان بزرگ و معتبر نبود، اما در آن زمان معروف‌ترین و مورد اعتمادترین صرافی بازار شد. در ادامه چند صرافی دیگر نیز به وجود آمدند. از صرافی های آن زمان دیگر نام و نشانی باقی نمانده است.

جالب است بدانید که اولین صرافی متمرکز در یک حمله هکری تمام دارایی‌های خود را از دست داد و برای همیشه از این بازار رخت بر بست. آپشن هایی مانند احراز هویت و استفاده از سیستم های ضد پولشویی نیز دقیقا از همان زمان و برای مراقبت بیشتر در دستور کار صرافی ها قرار گرفت.

ویژگی های صرافی های متمرکز

صرافی های متمرکز ارز دیجیتال ویژگی های زیادی دارند که با استفاده از این ویژگی ها هم می‌توانید آنها را شناسایی کنید و هم درباره خوب و بد بودن آنها نیز تصمیم گیری کنید. اگر به دنبال انتخاب میان یکی از انواع صرافی متمرکز  یا صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال هستید، لازم است تا تمام ویژگی های آنها را بشناسید. در این بخش از مقاله سعی داریم تا ویژگی های اصلی  و بارز این صرافی ها را با شما در میان بگذاریم. اما این ویژگی ها تمامی ندارد. از شما نیز دعوت می‌کنیم تا اگر ویژگی از این صرافی ها از چشم ما دور ماند، در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا ویژگی های مور نظر شما را نیز به این موارد اضافه کنیم.

هم چنین اگر چالشی با هر یک از این ویژگی ها داشتید، دغدغه های خود را با ما در میان بگذارید. هدف نهایی ما انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال از سوی کاربران ایرانی برای انجام معاملات در این بازار است. زیرا انتخاب صرافی تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت نهایی معاملات خواهد داشت. از این رو باید به این مهم به خوبی دقت کرده و در نهایت بهترین تصمیم را برای خود بگیرید.

حجم بسیار بالای معاملات

بهترین صرافی متمرکزیکی از اصلی ترین ویژگی های این نوع صرافی که آن را با سایر انواع صرافی ارز دیجیتال متمایز می‌نماید، حجم بالای معاملات در آن می‌باشد. دقت کنید که حجم بالای معاملات اهمیت بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال داشته و لازمه ترید ایمن و کم ریسک نیز است. حتی تریدرهای حرفه‌ای برای ترید نیز سراغ رمز ارزهایی با حجم معاملات بالا می روند. بالا بودن حجم معاملات در صرافی متمرکز ارز دیجیتال باعث می‌شود تا:

 • سرعت انجام تراکنش ها به مراتب افزایش پیدا نموده و تریدها بتوانند خیلی راحت رمز ارزهای مورد نظر خود را بخرند یا بفروشند.
 • حجم بالای معاملات هم چنین باعث می‌شود تا قیمت رمز ارزها نیز دقیقا متعاقب با میزان عرضه و تقاضا تغییر نماید و کمتر شاهد بروز چالش های هیجانی در نوسانات ارزهای دیجیتال باشیم.

در ادامه تشریح خواهیم کرد که بالا بودن حجم معاملات یکی از معیارهای اصلی انتخاب بهترین صرافی متمرکز در بازار نیز است.

دخالت اشخاص ثالث در معاملات

یکی دیگر از ویژگی های صرافی متمرکز ارز دیجیتال دخالت اشخاص ثالث در معاملات می‌باشد. در این صرافی ها تراکنش ها و کل سیستم کار صرافی توسط مدیران کنترل  و مدیریت می‌شود. در واقع این ویژگی است که صرافی های متمرکز را تقریباً شبیه به بانک‌های امروزی و صرافی های معمول در بازار کرده است. برای خرید ارز یک کشور شما می‌توانید سراغ صرافی های تجاری بروید. رفتار این صرافی ها دقیقا مشابه با صرافی های متمرکز ارز دیجیتال است.

در این صرافی ها اشخاص ثالث وارد معاملات شده و طرف مقابل معامله را تامین می‌نمایند. به این صورت که وقتی شما برای خرید ارز دیجیتال در صرافی متمرکز اقدام می کنید، در طرف مقابل شما اشخاص ثالثی هستند که طرف مقابل معامله شما را تامین می‌نمایند. در این صرافی ها کاربران در هر دو طرف به این اشخاص باید اعتماد نمایند.

دقت کنید که این ویژگی هم به عنوان یک مزیت و هم به عنوان یک عیب برای این دسته از انواع صرافی ارز دیجیتال قابل معرفی است. عیب از این نظر است که طرفین معاملات حتماً باید به اشخاص ثالث اعتماد نماید و مزیت آن نیز این است که این اشخاص به دلیل سرمایه زیاد می‌توانند شرایط لازم برای انجام یک معامله سریع را فراهم آورند. دقیقا کاری که بانک‌ها انجام می‌دهند. شما به عنوان یک کاربر به بانک اعتماد کرده و پول خود را در حساب بانکی قرار می دهید و در عوض بانک نیز در زمان نیاز می‌تواند هزینه و پول لازم برای سایر کاربران را تامین نماید.

سرمایه گذاری بزرگ و کسانی که میلیاردها دلار سرمایه در بازار دارند، به جای مسکوت کردن آنها در انواع کیف پول ارز دیجیتال با سهام گذاری آنها در صرافی متمرکز هم سود خوبی به دست می‌آورند و هم ارزهای خود را از خطرات ارز دیجیتال مانند هک کیف پول ارز دیجیتال و یا فراموش کردن اطلاعات کاربری در امان نگه می دارند.

حفظ اطلاعات و داده ها به صورت متمرکز

همچنین به عنوان یکی دیگر از ویژگی های صرافی های متمرکز ارز دیجیتال باید به نحوه ذخیره اطلاعات در آنها اشاره کنیم. در این صرافی ها اطلاعات و داده های مربوط به حساب کاربران به صورت متمرکز مدیریت و نگهداری می‌شود. این مهم نیز دقیقا مانند شرایط قبلی هم می‌تواند یک مزیت و هم می‌تواند یک عیب بزرگ برای این نوع صرافی ها باشد. مزیت حفظ اطلاعات به صورت متمرکز در این صرافی ها در این است که کاربران دیگر نگران از دست رفتن داده های کیف پول ارز دیجیتال خود نبوده و دائما می‌توانند این اطلاعات را در صرافی و در حساب کاربری خود داشته باشند. عیب بزرگ آن نیز از دو جنبه قابل بررسی است:

 • در صورت هک شدن صرافی، عملاً اطلاعات کاربران نیز از دست رفته و کاربران به رمز ارزهای خود دسترسی نخواهند داشت. البته صرافی های معتبر رمز ارزهای کاربران خود را ضمانت نموده و در صورت هک شدن اطلاعات تمام هزینه ها را متقبل می‌شوند.
 • هم چنین این خطر نیز وجود دارد که خود مدیریت صرافی نیز به اطلاعات حساب شما دسترسی دارد. در صورت تقلبی بودن صرافی، شما خیلی زود تمام ارزهای دیجیتال خود را از دست خواهید داد.

احراز هویت برای معاملات سنگین

از دیگر ویژگی های تعریف شده برای صرافی متمرکز ارز دیجیتال می‌توان به نیاز به احراز هویت در این صرافی ها اشاره نمود. البته برای معاملات خیلی سبک که هزینه زیادی برای آن نیاز نیست، به احراز هویت نیز نیازی نخواهید داشت. اما در صورت انجام معاملات در حجم سنگین (که مقدار دقیق آن برای هر صرافی در قوانین آن مشخص است) شما می‌بایست احراز هویت کنید. احراز هویت به این معنی است که باید شماره تماس، آدرس محل سکونت، عکس کارت شناسایی و اطلاعات این چنینی را در اختیار صرافی قرار دهید.

احراز هویت به هیچ وجه خواسته کاربران در این بازار نیست. زیرا بسیاری از کاربران به دنبال مخفی نگه داشتن اطلاعات شخصی خود در این بازار هستند. افراد ترجیح می‌دهند تا خیلی ناشناس رمز ارزهای خود را خرید و فروش نمایند. به همین دلیل این ویژگی صرافی های متمرکز خیلی به مذاق کاربران خوش نمی آید.

امکان معاملات مستقیم با ارز فیات

از دیگر ویژگی هایی که می‌توان برای صرافی های متمرکز ارز دیجیتال برشمرد، امکان معاملات مستقیم رمز ارزها با پول فیات است. شما می‌توانید در صرافی متمرکز ایرانی به صورت مستقیم برای خرید بیت کوین اقدام کرده و هزینه این خرید را به ریال بپردازید و در صرافی متمرکز خارجی نیز این امکان را با پرداخت دلار یا یورو سایر ارزها خواهید داشت. این مهم البته در برخی از صرافی های غیرمتمرکز نیز در دسترس کاربران قرار دارد. با این حال وجود اشخاص ثالث با ثروت زیاد در این صرافی ها باعث شده تا این امکان به سادگی در صرافی متمرکز وجود داشته باشد.

کارمزد درصدی از کل حجم معامله

همچنین از دیگر ویژگی هایی که می‌توان برای صرافی متمرکز ارز دیجیتال برشمرد، کارمزد مشخص و درصدی برای معاملات می‌باشد. در این صرافی ها از قبلا برای حجم مختلف معاملات درصدی از حجم معامله به عنوان کارمزد تعیین می‌شود. برای مثال برای معاملات بالا این مقدار ۰.۳۵ یا کمتر است. به این معنی که اگر شما در یک معامله برای مثال ۱۰۰۰۰ دلار درگیر کنید، ۰.۳۵ درصد از حجم این معامله را باید به عنوان کارمزد بپردازید. این روش محاسبه کارمزد باعث می‌شود تا با افزایش حجم معامله شاهد افزایش میزان کارمزد نیز باشیم.

ویژگی های یک صرافی متمرکز خوب چیست؟

ویژگی های اصلی صرافی متمرکز ارز دیجیتال را با هم مرور کرده و درباره هر یک از این ویژگی ها نیز جزئیات دقیقی را مطرح نمودیم. با دقت به ویژگی های مطرح شده شما می‌توانید در امر انتخاب این صرافی ها بهتر عمل کنید. اما با توجه به اینکه در ادامه مقاله سعی خواهیم کرد تا بهترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال جهان را به شما معرفی کنیم، از این رو لازم دانستیم تا ویژگی های یک صرافی خوب را با شما در میان بگذاریم.

 

دقت کنید که ممکن است تمام این ویژگی ها در یک صرافی وجود نداشته باشد و یا برای انتخاب صرافی بهتر مجبور شوید تا تعادلی میان این ویژگی ها برقرار کنید. البته با توجه به اینکه معمولا صرافی های متمرکز به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی کنند، از این رو ممکن است چالش زیادی هم با انتخاب این دسته از صرافی های خارجی نداشته باشید. اما برای انتخاب بهترین صرافی ایرانی می‌توانید از این ویژگی ها استفاده کنید.

 • حجم معاملات بالا

بهترین صرافی متمرکزیکی از اصلی ترین ویژگی هایی که در یک صرافی متمرکز خوب باید به دنبال آن باشید، حجم بالای معاملات است. اگر حجم معاملات در صرافی مورد نظر شما بالا نباشد، چالش های زیادی پیش پای شما خواهد بود در بخش‌های قبلی به مزیت های بالا بودن حجم معاملات در چنین صرافی هایی پرداختیم. دقت کنید که عدم دقت به این موضوع ممکن است در مواقع حساس شرایط بدی را برای شما ایجاد کند. در مواقعی که هیجانات بازار بالا است و نیاز مبرم به خرید و فروش رمز ارزهای خود دارید، ممکن است چنین امکانی برای شما نباشد و عملاً نتوانید به خواسته های خود در بازار برسید.

 • لیست شدن ارزهای دیجیتال زیاد

به لیست ارزهای دیجیتال تعریف شده در سبد صرافی مورد نظر خود نیز دقت کنید. البته این چالش برای صرافی های معتبر و شناخته شده خارجی معمولا وجود ندارد و اکثر رمز ارزهای معتبر در لیست آنها وجود دارد. اما در صرافی ایرانی ممکن است با این چالش روبرو شوید. زیرا خیلی از صرافی های داخلی رمز ارزهای کمی را در لیست خود داشته و از این رو خیلی نمی‌توان روی خرید رمز ارزهای زیاد روی آنها حساب نمود. از این رو باید به این ویژگی نیز در صرافی مورد نظر خود دقت کنید.

 • ارائه خدمات گسترده

دقت داشته باشید که خدمات صرافی متمرکز تنها به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مربوط نمی‌شود. این صرافی ها خدمات بسیار زیادی در سبد خود دارند که شما می‌توانید در زمان انتخاب به این خدمات نیز دقت کنید. از این جهت است که بسیاری از صرافی ها با وجود لیست کردن تعداد زیادی رمز ارز در سبد خود در داخل، همچنان کاربران کمی دارند. این مهم به دلیل خدمات کم آنها در سایر موارد است. به همین دلیل است که در زمان انتخاب یک صرافی دقت به یک ویژگی اصلا برای شما شرایط مناسبی را رقم نخواهد زد.

 • داشتن توکن بومی

یکی دیگر از ویژگی های صرافی ارز دیجیتال خوب، داشتن توکن بومی است. البته این ویژگی برای صرافی ایرانی خیلی قابل بررسی نیست زیرا چنین امری فعلاً برای آنها در دسترس نمی‌باشد. اما برای انتخاب صرافی متمرکز خارجی می‌توانید روی این ویژگی در آنها نیز دقت داشته باشید. داشتن توکن بومی مزیت های زیادی هم برای خود صرافی و هم برای کاربران دارد. هولد کردن این توکن ها باعث می‌شود تا هزینه ها و کارمزدهای کاربران کاهش پیدا نماید. همچنین امکان پرداخت هزینه ها با این توکن ها نیز در دسترس است. به همین دلیل بسیاری از صرافی های متمرکز خارجی در کنار خدمات خود، توکن بومی نیز معرفی می‌نمایند.

 • امکان سهام گذاری ارز دیجیتال برای کاربران

سهام گذاری یکی از روش های عالی سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است. در این روش کاربران  با انتخاب و خرید برخی از رمز ارزها می‌توانند اقدام به دریافت سود مستقیم و تضمین شده نمایند. البته این ویژگی بیشتر برای کاربران و تریدرهایی خوب است که سرمایه بالایی برای قرار دادن در بازار رمز ارزها در اختیار داشته و این امکان را دارند تا از این طریق به درآمد خوبی برسند.

 • انواع بازارهای معاملاتی

در بازار ارز دیجیتال روش های معاملاتی مختلفی در دسترس کاربران قرار دارد. بازار فیوچرز ارز دیجیتال و بازار اسپات معمول‌ترین آنها هستند. هم چنین بازار مارجین نیز یکی دیگر از روش های معاملاتی در صرافی ها است. صرافی های متمرکز معمولا امکان خرید و فروش در انواع این روش ها را برای کاربران خود فراهم می‌آورند. به همین دلیل است که در زمان انتخاب صرافی باید به این ویژگی نیز دقت کنید. البته این ویژگی نیز برای صرافی ایرانی قفل بوده و هنوز چنین امکانی در آنها در دسترس نیست. البته در آینده شاید شاهد روی کار آمدن این دست از بازارها در صرافی ایرانی نیز باشیم.

 • امکان تحلیل تکنیکال رمز ارزها

تحلیل تکنیکال یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل رمز ارزها است. یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید شرایط مناسب برای این منظور را نیز برای کاربران خود فراهم آورد. برای اینکه شما بتوانید یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده آل در بازار برای خود رقم بزنید لازم است حتماً از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی نمودار قیمت رمز ارزها استفاده کنید و در غیر اینصورت عملا شما نمی توانید از خدمات یک صرافی به نحو احسن بهره برده و شرایط خوبی را برای معاملات خود در نظر بگیرید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالسایت تریدینگ ویو یکی از سایت هایی است که امکان دسترسی به تمام ابزارهای تحلیل تکنیکال به بهترین شکل به صورت رایگان را برای تمام کاربران فراهم کرده و شما می توانید از خدمات این سایت برای استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال و به کار بردن استراتژی‌های مختلف تحلیل تکنیکال برای نمودار قیمت رمز ارزها استفاده نمایید اما استفاده از این پلتفرم باید همراه با بکارگیری نمودار مرتبط با صرافی باشد که شما در حال استفاده از آن برای معامله گری هستید و اگر به نمودار صرافی خود دسترسی نداشته باشید امکان انجام معاملات بهینه برای شما وجود نخواهد داشت.

همانطور که می دانید هر یک از انواع صرافی ارز دیجیتال از نظر شرایط عرضه و تقاضا شرایط خاص خود را دارند و نمی توان عرضه و تقاضای ایجاد شده بر روی یک ارز دیجیتال را برای تمام صرافی ها یکسان در نظر گرفت. وجود تفاوت در شرایط عرضه و تقاضا بر روی قیمت رمز ارزهای مختلف در بازار باعث می‌شود تا عملاً نمودار قیمت رمز ارزها نیز در صرافی های مختلف تفاوت های بسیار کمی با یکدیگر داشته باشد و برای کسانی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند می‌دانند که همین تفاوت اندک تا چه حد می‌تواند بر روی معاملات آنها تاثیر بگذارد.

البته اگر شما به دنبال انجام معاملات طولانی مدت در بازار ارز دیجیتال هستید خیلی اهمیت ندارد که حتماً از نمودار صرافی در دسترس خود برای این منظور استفاده کنید اما وقتی در حال استفاده از مزیت های بازار فیوچرز در ارز دیجیتال می باشید و یا به دنبال یک نوسان گیری کوتاه مدت بر روی رمز ارز های مورد نظر خود می روید بسیار مهم است که شما استراتژی های معاملاتی را دقیقا متناسب با شرایط نمودار قیمت رمز ارز مورد نظر خود به اجرا در آورید. اگر نمودارهای قیمت مربوط به صرافی شما در تریدینگ ویو در دسترس باشد چالش خاصی پیش روی شما قرار نخواهد گرفت می توانید از پلتفرم تریدینگ ویو برای تحلیل تکنیکال رمز ارز های خود در همان صرافی مورد نظر اقدام نمایید.

صرافی های معتبر و شناخته شده موجود در بازار در حال حاضر شرایط را برای کاربران خود فراهم می آورند که در همان سایت این صرافی ها امکان دسترسی به نمودار قیمت و ابزارهای تحلیل تکنیکال به راحتی در اختیار کاربران باشد و شما می توانید بدون نیاز به سایر پلتفرم ها برای بررسی و آنالیز قیمت رمز ارزها در حساب صرافی خود اقدام نموده و معاملات خود را بر این اساس انجام دهید.

 • ارائه اطلاعات لحظه ای کامل

ویژگی دیگری که درباره انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید به آن اشاره داشته باشیم ارائه اطلاعات کامل قیمت لحظه ای رمز ارزهای موجود در بازار است و شما باید این اطلاعات را به صورت دقیق و بر اساس شرایط عرضه و تقاضای موجود در خود صرافی مشاهده نمایید و البته آن را باید با صرافی های معتبر دیگر نیز مقایسه کنید.

برای اینکه به درک بهتری نسبت به نحوه تغییرات قیمت یک ارز دیجیتال در حساب صرافی های مختلف برسید، لازم است یک مثال ساده برای انواع صرافی داخلی ارز دیجیتال با شما در میان بگذاریم که بتوانید از این مقایسه برای درک هرچه بهتره مشاهده قیمت های لحظه ای بر اساس شرایط عرضه و تقاضا در هر صرافی برسید.

همین چند روز پیش بود که قیمت بیت کوین در بازار ارز دیجیتال به دلیل کامل تکنیکالی با افت روبرو شد و بعد از برخورد به یک مقاومت بزرگ شاهد افت قیمت بیت کوین به میزان قابل توجهی بودیم. اما دقیقا در همین زمان قیمت تتر در بازار ایران روند رو به رشد به خود گرفته بود و دائماً در حال افزایش بود. بر این اساس قیمت بیت کوین در پلتفرم صرافی های داخلی که به تومان معامله می‌شود دائماً در حال افزایش بود ولی در بازارهای جهانی شاهد افت قیمت بیت کوین بودیم. نکته جالب درباره این موضوع این است که حتی اگر ما قیمت جهانی بیت کوین را در قیمت لحظه ای تتر ضرب می کردیم بازهم قیمت به دست آمده کمتر از قیمتی بود که در بازار در حال معامله بود و عرضه و تقاضای بسیار زیاد کاربران باید معاملات بر روی این ارز دیجیتال حتی بالاتر از قیمت جهانی انجام پذیرد و این موضوع نشان از شرایط خاص تمام صرافی ها برای خرید و فروش رمز ارز های موجود در بازار دارد.

دقیقاً چنین شرایطی برای سایر صرافی های خارجی نیز وجود دارد. شما می توانید قیمت بیت کوین را در انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال با یکدیگر مقایسه کنید و مشاهده کنید که در لحظه ممکن است تفاوت های اندکی میان قیمت آنها وجود داشته باشد و این موضوع دقیقاً به دلیل شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر خود صرافی ها است و باید در معاملات شما مورد توجه قرار بگیرد. بسیار مهم است که شما قیمت لحظه ای تمام رمز ارزهای موجود در یک صرافی را بر اساس شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر پلتفرم خود آن صرافی مشاهده کنید و حتی بتوانید یک مقایسه کامل میان این قیمت‌ها با سایر صرافی ها داشته باشید.

 • عرضه انواع نمودارهای خرید و فروش برای ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید به آن اشاره داشته باشیم این است که شما باید در حساب صرافی مورد نظر خود به انواع نمودار های مختلف برای خرید و فروش رمز ارز های خود دسترسی داشته باشید. در صرافی های داخلی که همگی از نوع متمرکز هستند معمولاً تنها دو نمودار تومانی و تتری برای تمام رمز ارزهای موجود در بازار در دسترس کاربران و معامله گران قرار می گیرد. وجود این دو نمودار به این معنا است که شما تنها با داشتن تومان در حساب کاربری خود یا تتر می‌توانید معاملات مختلف را انجام دهید و در صورتی که حساب شما دارایی دیگری داشته باشد دیگر امکان انجام معامله برای شما وجود نخواهد داشت و باید حتما ابتدا رمز ارز مورد نظر خود را در داخل حساب به یکی از این دو گزینه یعنی تومان یا تتر تبدیل کرده و سپس معاملات خود را انجام دهید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالاما همان طور که می دانید استیبل کوین های دیگری نیز در بازار وجود دارند که استفاده از آنها نیز مزیت های خاص خود را دارند و ممکن است شما گاهی اوقات نیاز به استفاده از خدمات صرافی داشته باشید که امکان خرید و فروش رمز ارزهای مختلف را با سایر استیبل کوین ها نیز برای شما به ارمغان آورد. به عنوان مثال فرض کنید که شما به جای استیبل کوین تتر در حال نگهداری از استیبل کوین بایننس در حساب کاربری خود هستید و به دنبال این هستید که برای انجام معامله از دارایی خود استفاده کنید.

در چنین مواقعی اگر شما هم از یک صرافی متمرکز استفاده نمایید که نمودار قیمت رمز ارزهای مختلف بر اساس استیبل کوین بایننس را نیز برای شما فراهم کرده باشد شما می توانید بدون اینکه توکن های خود را به ارز دیجیتال دیگر تبدیل کنید برای معامله از آنها استفاده نمایید و این موضوع باعث کاهش قابل توجه کارمزد معاملاتی برای شما خواهد شد. در حالی که اگر چنین امکانی وجود نداشته باشد شما باید اول دارایی خود را به تتر تبدیل کرده و سپس از آن برای انجام معامله استفاده کنید که در این حالت نیز با افزایش قابل توجه کارمزد معاملاتی رو به رو خواهید شد.

در صرافی های خیلی معتبر و شناخته شده در بازار ارز دیجیتال معمولاً امکان انجام معامله استیبل کوین های خیلی معروف حداقل برای رمز ارزهای موجود در صدر لیست بازار ارز دیجیتال وجود دارد و شما برای خرید و فروش آنها نیازی به تغییر دادن دارایی های خود نخواهید بود و همین موضوع باعث کاهش قابل توجه کارمزد معاملات شما در بازار نیز خواهد شد.

 • کارمزدهای پایین

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال جهان باید به آن اشاره داشته باشیم این است که شما در صرافی ها باید معاملات خود را با کمترین میزان کارمزد انجام دهید و کارمزد معاملات یکی از چالش‌های بسیار مهمی است که شما در زمان انتخاب صرافی باید به آن دقت کنید.

به عنوان مثال اگر بخواهیم گشت و گذاری در میان انواع صرافی داخلی ارز دیجیتال داشته باشیم در حال حاضر صرافی های داخلی کارمزد معاملاتی کاربران را بر اساس حجم معاملات آنها در یک ماه گذشته تعیین می‌کنند و این مقدار برای کاربران مختلف از ۰.۲ تا ۰.۴ درصد برای هر معامله متغیر است. با این حساب به راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که اگر شما صرافی را در داخل مشاهده کردید که حتی برای افراد تازه وارد کارمزدهای بیش از این مقدار در نظر گرفته باشد عملا استفاده از خدمات آن به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود و بهتر از شما به دنبال استفاده از خدمات صرافی دیگری بروید.

در صرافی های خارجی نیز معمولاً چنین شرایطی وجود دارد و کارمزد های تعیین شده توسط صرافی ها بر اساس حجم معاملات کاربران و البته فرایند احراز هویت آنها در نظر گرفته می‌شود که شما باید از قبل جدول کارمزد های مربوط به صرافی های مورد نظر خود را مشاهده کرده و بر اساس اینکه کدام صرافی کارمزد کمتری از معاملات کاربران دریافت می‌کند برای انتخاب آنها اقدام کنید.

در حال حاضر صرافی های متمرکز بسیار زیادی هستند که کارمزد معاملات بازار اسپات را تا حد صفر به پایین آورده‌اند تا کاربران از این بابت جانشین داشته باشند و شما می توانید با استفاده از خدمات چنین صرافی هایی بدون پرداخت کارمزد خرید و فروش برای معامله در بازار رمز ارزها اقدام نمایید.

مزیت های صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

برای اینکه شناخت شما نسبت به اعمال صرافی متمرکز ارز دیجیتال بیشتر شود لازم است مزیت ها و معایب این دسته از صرافی ها را نیز به شما معرفی کنیم که اتفاقاً باعث میشود تا شما شرایط آنها را بهتر درک کنید و بتوانید در انتخاب بهترین گزینه برای معاملات خود نیز بهتر عمل نمایید. البته با توجه به اینکه انتخاب مزیت ها و معایب یک صرافی متمرکز باید در مقایسه با گزینه دیگری انجام پذیرد، در این راستا سعی کرده ایم تا این مقایسه را با رقبای اصلی صرافی های متمرکز یعنی صرافی های غیرمتمرکز انجام دهیم تا شما بتوانید به درک کاملی نسبت به شرایط این صرافی‌ها نسبت به یکدیگر برسید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالهمچنین نکته بسیار مهم دیگری که درباره مزیت ها و معایب صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید به آن اشاره داشته باشیم این است که تمام مواردی که در ادامه به عنوان مزیت و چه به عنوان عیب به آنها اشاره می کنیم برای تمام صرافی های موجود به صورت یکسان برقرار نیست و ممکن است برخی از آنها وضعیت هایی که به آنها اشاره میکنیم را کمتر داشته باشند و یا معایبی که به آنها اشاره میکنیم را بیشتر داشته باشند. از میان مزیت ها در حال حاضر اصلی ترین گزینه هایی که درباره صرافی متمرکز به ذهن ما می خورد موارد زیر هستند:

بالاترین حجم معاملات در بازار ارز دیجیتال در صرافی های متمرکز انجام می پذیرد و در این زمینه این دسته از صرافی ها بهترین گزینه برای انجام معاملات می باشند.

قدرت نقدشوندگی معاملات در حساب صرافی های متمرکز بسیار زیاد است و شما معمولاً می توانید در کمتر از چند ثانیه حجم معاملات بسیار بالایی را در آنها انجام دهید.

 • امکان خرید و فروش تعداد بسیار زیادی از توکن ها
 • کاربرد ها و خدمات بسیار گسترده
 • سرعت بالایی انجام تراکنش ها به دلیل وجود تعداد بیشتر کاربران
 • امکان سهام گذاری ارزهای دیجیتال

مهمترین مزیت های استان که برای انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال می‌توانیم با آنها اشاره داشته باشیم و اتفاقاً همین موارد وجه تمایز اصلی این دسته از صرافی ها با صرافی های غیرمتمرکز نیز هستند. البته معایبی را نیز می‌توانیم برای صرافی های متمرکز در نظر بگیریم که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

معایب صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

نکته بسیار مهمی که قبل از معرفی معایب صرافی متمرکز ارز دیجیتال باید به بررسی آن بپردازیم این است که این معایب برای تمام صرافی ها در شدت و ضعف یکسانی وجود ندارد و ممکن است برخی از این شرکت ها به دلیل شرایطی که دارند نقاط ضعف بیشتری هم داشته باشند. با این حال معرفی معایب صرافی متمرکز باعث می شود تا شما درک بهتری نسبت به شرایط این صرافی ها در بازار پیدا کنید و البته مهمتر از همه چیز مراقبت های بیشتری از دارایی های خود نیز برای معاملات خود انجام دهید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالباید یادآوری کنیم که صرافی های متمرکز دقیقاً شرکت های خصوصی هستند که در کشورهای مختلف ثبت شده اند و احتمال ورشکستگی برای آنها کاملا محتمل است و ورشکسته شدن یک صرافی ممکن است باعث از بین رفتن دارایی کاربران شود.

در صرافی های متمرکز نظارت مستقیمی بر عملکرد و دارایی های کاربران وجود دارد و عملاً احراز هویت در این صرافی ها به صورت کامل و دقیق انجام می‌شود و شما نمی توانید معاملات مخفی در آنها داشته باشید. در واقع حفظ حریم خصوصی در صرافی های متمرکز بسیار ضعیف است.

در صرافی های متمرکز همچنین ممکن است گاهی اوقات کارمزد های معاملاتی بسیار بالاتر از معاملات همتا به همتا در صرافی های غیرمتمرکز باشد و این موضوع نیز چالش بزرگی است که حتما باید به آن نیز دقت کافی داشته باشید.

خطر هک شدن حساب کاربری یکی از معایبی است که صرافی های متمرکز آن را دارند و در گذشته نیز بارها و بارها تکرار شده است.

از جمله دیگر معایب صرافی های متمرکز برای کاربران این است که آنها احتمال کلاهبرداری بودن را افزایش می دهند و در گذشته صرافی های متمرکز زیادی در بازار تعریف شده‌اند که در نهایت کیفیت پایینی داشته و به عنوان یک شرکت کلاهبردار در نظر گرفته شده اند.

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز ارز دیجیتال

یکی دیگر از انواع صرافی ارز دیجیتال که شما می توانید از خدمات آنها نیز برای خرید و فروش رمز ارز ها استفاده کنید که اتفاقاً مزیت های خاص خود را نیز دارند انواع صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال هستند که البته نمونه ایرانی آن ها وجود ندارد و برای این منظور شما تنها می‌توانید از خدمات نمونه‌های خارجی بهره ببرید.

صرافی غیرمتمرکز اصطلاحاً به صرافی های گفته می‌شود که هیچ مرکز خاصی برای آنها وجود ندارد و دقیقاً مانند خود پلتفرم های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز اداره و مدیریت می شوند. با توجه به اینکه این دسته از صرافی ها به صورت غیر متمرکز مدیریت می شوند برای آنها دیگر خبری از حساب های متمرکز برای نگهداری از رمز ارزهای کاربران نخواهد بود و شما اصلاً نمی توانید در این صرافی‌ها حساب کاربری باز کنید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالامکان خرید و فروش ارز دیجیتال در این دسته از صرافی ها با اتصال انواع کیف پول نرم افزاری به آنها امکان پذیر است و شما برای خرید هر ارز دیجیتالی با استفاده از خدمات صرافی غیر متمرکز باید از یکی از کیف پول های نرم افزاری مانند متامسک یا تراست ولت استفاده کرده و در زمان خرید و فروش کیف پول خود را به حساب صرافی متصل و فرایند خرید و فروش خود را انجام دهید.

معمولاً صرافی های غیرمتمرکز برای انجام معاملات کاربران خود نیاز به تامین کنندگان نقدینگی دارند هر چقدر تعداد و دارایی‌های تامین کنندگان نقدینگی برای یک صرافی غیر متمرکز بیشتر باشد خدمات بیشتری نیز از سوی آن صرافی ارائه شده و شما می توانید برای خرید و فروش رمز ارز های بیشتری با استفاده از خدمات آنها اقدام نمایید.

فرایند جذب تامین کنندگان نقدینگی در این دسته از صرافی‌ها نیز به این گونه است که آنها استخرهای نقدینگی بزرگی را اختصاص می‌دهند تا تامین کنندگان نقدینگی با فریز کردن توکن های خود در این استخرها امکان استفاده از این توکن ها برای صرافی برای انجام خرید و فروش کاربران را فراهم آورد و در ازای این فریز کردن توکن ها پاداش‌هایی به تامین کنندگان نقدینگی اعطا می شوند.

با توجه به این موارد می توانید درک کنید که کل فرایند معاملات در صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز با یکدیگر متفاوت است. از این رو معاملاتی متفاوتی نیز برای صرافی های غیرمتمرکز در نظر گرفته شده و شما امکان خرید رمز ارز های خیلی ناشناخته را نیز با استفاده از خدمات این دسته از صرافی ها دارید.

در حال حاضر درصد بسیار کمی از حجم معاملات روزانه رمز ارزها در بازار در صرافی های غیرمتمرکز انجام می‌شود و اکثر حجم معاملات و معمولاً در صرافی های متمرکز اصلی تمرکز دارد.

بهترین صرافی های متمرکز جهان

به معرفی ویژگی ها و شرایط مختلف لازم برای انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال پرداختیم و نکات بسیار مهمی را نیز درباره این صرافی‌ها با شما در میان گذاشتیم که با استفاده از آنها میتوانید در انتخاب یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار اقدام نمایید. اما با توجه به اینکه ما معمولاً در مقالات در کنار معرفی ویژگی ها و شرایط مختلف به صورت متمرکز به هدف مقاله نیز می پردازیم لازم است تا بهترین صرافی های متمرکز جهان را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از این مقاله بتوانید در زمان انتخاب یک صرافی متمرکز برای معاملات خود فرایند ساده تری داشته باشید و راحت تر اقدام کنید.

البته شایان ذکر است که انتخاب یک صرافی متمرکز برای انجام معاملات در بازار حتماً باید تحت تاثیر عوامل مختلفی انجام پذیرد که یکی از مهمترین عوامل ارائه خدمات صرافی های مورد نظر به کاربران ایرانی است. گاهی اوقات ممکن است شما دست روی بهترین صرافی موجود در بازار بیندازید اما صرافی مورد نظر به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نکند و عملا امکان استفاده از آن برای شما وجود نخواهد داشت و این گزینه اهمیت بسیار زیادی در خدمات صرافی های متمرکز دارد که لازم است تا شما دقت کافی به آن داشته باشید.

در لیست زیر ساعی کرده ایم که هم صرافی های بزرگ جهانی را به شما معرفی کنیم و هم صرافی هایی را نیز در نظر بگیریم که به کاربران ایرانی خدمات خود را ارائه می نمایند تا شما بتوانید در لیست مورد نظر به دنبال گزینه های مناسب برای استفاده از خدمات مورد نظر خود باشید.

 • صرافی بایننس – Binance

بهترین صرافی متمرکزصرافی بایننس در حال حاضر به عنوان بهترین صرافی موجود در جهان شناخته می‌شود که درصد قابل توجهی از حجم معاملات بازار نیز به این صرافی مربوط می شود. بایننس در حال حاضر یک صرافی کاملا مرجع در بازار رمز ارزها شناخته می‌شود و هرگونه اتفاقی که برای این صرافی رخ بدهد در بازار ارز دیجیتال نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت. در حقیقت در حال حاضر صرافی بایننس در میان صرافی های متمرکز نقش ارز دیجیتال بیت کوین را برای کل بازار ارز دیجیتال ایفا می نماید. در گذشته که امکان استفاده از خدمات صرافی بایننس بدون نیاز به احراز هویت تا مبلغ مشخصی وجود داشت این صرافی به عنوان محبوب ترین گزینه در میان کاربران ایرانی محسوب می‌شد اما در حال حاضر امکان استفاده از خدمات آن بدون احراز هویت وجود ندارد و کاربران ایرانی نیز به صورت کامل از لیست خدمات این صرافی بزرگ حذف شدند.

 • صرافی هیوبی گلوبال – Huobi Global
 • صرافی کوین بیس – Coinbase
 • صرافی کراکن – Kraken
 • صرافی بیت فینکس – Bitfinex
 • صرافی کوکوین – KuCoin

یک صرافی با اصالت هنگ کنگی است که خدمات بسیار گسترده ای را برای کاربران خود فراهم کرده و به دلیل اینکه امکان استفاده از خدمات آن تا میزان مشخصی بدون احراز هویت وجود دارد در حال حاضر به عنوان محبوب ترین صرافی متمرکز خارجی در میان کاربران ایرانی محسوب می شود. البته صرافی کوکوین در ایران مشابه با صرافی بایننس به دلیل تحریم ها به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی کند اما با این حال به دلیل اینکه شما می توانید بدون احراز هویت وارد حساب صرافی شوید و از خدمات آن تا مبلغ مشخصی استفاده کنید کاربران ایرانی را به سمت خود کشانده است.

 • صرافی اف تی ایکس – FTX

یک صرافی بسیار بزرگ آمریکایی است که تا همین چند ماه پیش به عنوان دومین صرافی بزرگ جهان شناخته می شد اما به دلیل تقلب هایی که مدیران صرافی برای دارایی کاربران خود انجام داد به مرز ورشکستگی و فروپاشی رسید و در حال حاضر اعتماد زیادی نسبت به آن وجود ندارد و حتی بسیاری از کاربران آمریکایی نیز دیگر از خدمات این صرافی برای پیشبرد اهداف خود در بازار ارز دیجیتال استفاده نمی کنند. البته در آینده ممکن است با روی کار آمدن مدیران جدید دوباره شاهد ارائه خدمات صرافی اف تی ایکس به کاربران در قاره آمریکا باشیم که هنوز چنین شرایطی برای آن به وجود نیامده است.

 • صرافی کریپتو دات کام – Crypto.com

یک صرافی بزرگ آسیایی است که امکان استفاده از خدمات آن برای کاربران ایرانی وجود ندارد اما مزیت بزرگی که دارد امکان استفاده از کارت های اعتباری بانکی برای خرید و فروش رمز ارزها در بازار است.

 • صرافی کوینکس – Coinex

یکی دیگر از صرافی های متمرکز بزرگ جهان است که البته در مقایسه با سایر صرافی ها در رتبه‌های بسیار پایین تری قرار دارد اما به دلیل اینکه این صرافی هیچگونه چالشی با کاربران ایرانی ندارد و کاربران ایرانی بدون هیچ مشکلی می توانند از خدمات این صرافی استفاده نمایند بر آن شدیم تا آن را نیز به شما معرفی کنیم. نقطه قوت صرافی کوینکس برای کاربران ایرانی این است که از تعداد بسیار زیادی از رمز ارزهای تعریف شده در بازار پشتیبانی می کند و شما می توانید به راحتی از خدمات این شرکت برای خرید بسیاری از رمز ارزها استفاده کنید. نکته مهم درباره صرافی کوینکس این است که شما حتی می توانید با استفاده از مدارک ایرانی در این صرافی مراحل احراز هویت را نیز انجام داده و به پایان برسانید و از این بابت هیچگونه چالشی وجود نخواهد داشت. دقت داشته باشید که کوینکس از جمله معدود صرافی هایی است که چنین امکانی را برای کاربران ایرانی فراهم کرده است.

آیا صرافی متمرکز هک می‌شود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درباره صرافی متمرکز ارز دیجیتال به خود مشغول کرده باشد این است که آیا امکان هک شدن حساب صرافی متمرکز وجود دارد و یا اینکه نباید نگران این موضوع باشیم. در حال حاضر صرافی‌ها تبلیغاتی بسیار گسترده‌ای برای ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از هک صرافی می کنند که البته بسیاری از این موارد فقط تبلیغات است و در عمل چنین شرایطی را در حساب بسیاری از صرافی ها شاهد نیستیم. اما اگر بخواهیم به صورت کاملا حرفه‌ای به بررسی این موضوع بپردازیم باید شما را با چند دیدگاه مختلف آشنا کنیم.

قبل از هر چیزی باید یادآوری کنیم که در گذشته چنین اتفاقی برای برخی از صرافی‌ها رخ داده و حساب برخی از کاربران از دست رفته است. چنین مواردی در میان صرافی های مختلف بارها و بارها تکرار شده و در این بین برخی از صرافی ها حتی بعد از گذشت ده سال هنوز هم موفق نشدند که دارایی کاربران خود را به آنها برگرداند و به همین دلیل است که هک شدن حساب صرافی چندان امر بعیدی نیست.

نکته مهم دیگری که در این باره باید به آن اشاره کنیم این است که شما باید هک شدن حساب صرافی را با از دست دادن مشخصات حساب خودتان به هر دلیلی و با هر بی احتیاطی جدا بدانید. گاهی اوقات ممکن است شما با ورود به سایت‌های فیشینگ و یا سایر روش های هکری اطلاعات حساب کاربری خود را در یک صرافی در اختیار هکر ها قرار دهید که در اینصورت اصلاً هیچ شبهه‌ای متوجه خود صرافی نخواهد بود و این خود شما هستید که در حفظ و نگهداری مشخصات حساب کاربری خود خوب عمل نکرده اید. با توجه به اینکه موارد این چنینی هر روز در بازار ارز دیجیتال در حال رخ دادن است و بسیاری از کاربران اطلاع ندارند که چگونه مشخصات حساب کاربری خود را از دست دادند. لازم است گوشزد کنیم که در چنین مواقعی خود صرافی هیچ کمکی نمی تواند به شما کمک کند و عملاً هکری که به مشخصات حساب کاربری شما دسترسی پیدا کرده تمام دارایی های شما را صاحب خواهد شد.

اما اگر بخواهیم از این موضوع و از این بی احتیاطی کاربران بگذریم که البته در میان کاربران ایرانی هم به وفور وجود دارد امکان هک شدن خود حساب کاربری صرافی ها نیز وجود دارد و اینگونه نیست که چنین احتمالی را صفر در نظر بگیریم. در گذشته اتفاقات اینچنینی حتی برای صرافی های معتبر و شناخته شده مانند صرافی کوکوین نیز رخ داده است و این صرافی ها متوجه شدند که به دلیل نفوذ های امنیتی حساب معاملاتی کاربران را از دست داده و البته گزینه های معتبر سعی کرده‌اند تا با تامین سرمایه تمام دارایی کاربران خود را به آنها برگردانند.

امنیت صرافی متمرکز چقدر است؟

با عنوان شدن بند قوی درباره هک شدن حساب صرافی متمرکز ارز دیجیتال ممکن است شما با این شائبه روبرو شده باشید که امنیت صرافی متمرکز خیلی بالا نیست و استفاده از خدمات چینی صرافی هایی برای انجام معامله ممکن است چالش‌هایی را برای کاربران به وجود آورد. اگر مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که ما در بسیاری از مقالات بارها و بارها اشاره کرده ایم که یک سرمایه گذار به هیچ وجه نباید رمز ارزهای خود را در حساب یک صرافی متمرکز نگهداری نماید و به محض اینکه شما ارز دیجیتال های مورد نظر خود را برای خرید در نظر گرفتید و آنها را خریداری نموده اید بلافاصله باید آنها را به یک کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال یا یک کیف پول سخت افزاری انتقال دهید تا دیگر نگران امنیت حساب کاربری خود در یک صرافی متمرکز نباشید.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالاین موضوع هم برای صرافی های خارجی و هم برای صرافی های داخلی وجود دارد و هر دو دسته صرافی ها ممکن است چالش‌هایی را از این بابت برای دارایی کاربران به وجود آورند و کما اینکه در گذشته چنین اتفاقاتی برای هر دو دسته رخ داده است. اما به جز این باید یادآوری کنیم که این طور هم نیست که حساب صرافی های متمرکز هر روز در حال حمله و هک شدن است و هر روز شاهد از بین رفتن دارایی کاربران در آنها باشیم.

اگر شما تمام نکات احتیاطی را در نظر بگیرید و با شناخت خطرات ارز دیجیتال به دنبال دوری جستن از آن‌ها باشید این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که بتوانید از رمز ارز های خود به صورت کاملا ایمن و به دور از هرگونه خطر نگهداری کنید.

در این بین صرافی های هم هستند که در تبلیغات خود عنوان می نمایند که از انواع کیف پول توزیع شده برای نگهداری از رمز ارزهای کاربران خود استفاده می نمایند. کیف پول توزیع شده به این معناست که دارایی کاربران در واقع در حساب کاربری آنها در یک پایگاه داده ذخیره نمی شود و بلکه دقیقاً مشابه با شرایط پلتفرم های تعریف شده در حوزه وب ۳ شاهد نگهداری از رمز ارز ها هستیم که البته چنین شرایطی هنوز برای هیچ کدام از صرافی های موجود متمرکز ثابت نشده است و نمی‌توانیم چنین ادعایی را از آنها قبول کنیم.

اگر بخواهیم امنیت صرافی متمرکز ارز دیجیتال را در یک جمع بندی به شما به عنوان کنیم باید عرض کنیم که امنیت این دسته از صرافی ها مناسب و حتی خوب است اما به هیچ وجه تضمینی برای امنیت کامل آنها وجود ندارد و به همین دلیل شما نباید رمز ارز های خود را در حساب یک صرافی متمرکز نگهداری کنید و بلافاصله بعد از خرید آن ها را باید به یک کیف پول کاملاً ایمن انتقال دهید.

تفاوت صرافی متمرکز ایرانی با خارجی چیست؟

صرافی متمرکز ایرانی و صرافی متمرکز خارجی از نظر ماهیت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما از نظر نوع خدمات و شرایط ارائه خدمات تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر داشته و به همین دلیل است که بسیاری از کاربران ایرانی هم به دنبال استفاده از خدمات صرافی های متمرکز خارجی می روند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتالاگر بخواهیم تفاوت هایی میان انواع صرافی متمرکز خارجی و صرافی های متمرکز داخلی را با یکدیگر به صورت لیست وار مرور کنیم موارد زیر می تواند اصلی ترین گزینه ها باشد:

 • حجم معاملات در صرافی های خارجی به مراتب بیشتر است.
 • تعداد توکن های لیست شده برای خرید در صرافی های خارجی به مراتب بیشتر است.
 • امکان استفاده از بازار فیوچرز ارز دیجیتال در صرافی های متمرکز داخلی وجود ندارد.
 • در صرافی های متمرکز خارجی امکان سهام گذاری توکن ها برای رسیدن به سود بیشتر وجود دارد.
 • در خدمات صرافی های خارجی امکان استفاده از فرآیند ارائه ارز دیجیتال وجود دارد که در صرافی های داخلی چنین امکانی وجود نخواهد داشت.
 • در بسیاری از انواع صرافی متمرکز خارجی فرآیند عرضه اولیه ارز دیجیتال انجام می پذیرد و شما می‌توانید در چنین فرآیندهای در آنها شرکت کنید.
 • کارمزد معاملاتی در نظر گرفته شده معمولاً در صرافی های خارجی کمتر است.
 • امکان انجام معامله بر روی نمودار های بیشتری در صرافی های خارجی وجود دارد.

صرافی های خارجی معمولاً از شبکه‌های انتقال بیشتری پشتیبانی می نمایند و این موضوع باعث می شود تا شما بتوانید تمام رمز ارزهای خریداری شده خود را به راحتی به کیف پول ها انتقال دهید در حالی که در بسیاری از صرافی های متمرکز داخلی چنین امکانی وجود ندارد و شما بعد از خرید بسیاری از توکن ها مجبور به نگهداری از آنها در خود حساب صرافی خواهید بود.

در واقع این موارد نشان میدهد که تفاوت میان صرافی های خارجی و صرافی های داخلی اولاً در کیفیت خدمات ارائه شده و ثانیاً در بیشتر بودن خدمات صرافی های خارجی است ولی در غیر این صورت از نظر ماهیت هر دوی آن‌ها صرافی متمرکز محسوب می‌شوند و امکان استفاده از خدمات آنها برای خرید و فروش وجود دارد.

کلام آخر


با توجه به اینکه انتخاب به یک صرافی متمرکز برای انجام معاملات در بازار اهمیت بسیار زیادی دارد و حتما شما باید از میان گزینه‌های موجود بهترین صرافی ها را برای پیشبرد اهداف خود در بازار انتخاب کنید بر آن شدیم تا در این مقاله به صورت کامل و جامع شرایط انواع صرافی متمرکز ارز دیجیتال را برای شما تشریح کنیم و اکنون شما میتوانید با استفاده از این مقاله درک بهتری نسبت به این دسته از صرافی ها داشته باشید و معاملات خود را نیز در آن ها به گونه ای پیش ببرید که بهترین حالت برای شما رخ دهد.

اگر هنوز در انتخاب بهترین صرافی برای پیشبرد اهداف خود مطمئن نیستید سایر مقالات آموزش صرافی ارز دیجیتال را مطالعه نمایید و یا اینکه می توانید در بخش دیدگاه ها سوالات خود را با ما در کانون بورس در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ های منطقی را برای شما ارائه کنیم تا شما بتوانید با کمترین خطرات موجود برای فرایند خرید و فروش در بازار رمز ارز ها اقدام کنید.

فراموش نکنید که امنیت یکی از مهمترین گزینه ها در فرایند سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است اگر شما دقت کافی درباره امنیت معاملات خود نداشته باشید خیلی زود ممکن است تحت تاثیر شرایط مختلف بازار قرار گرفته و نتوانید معاملات خود را به صورت کاملاً حرفه ای پیش ببرید. علاقمندان به کسب آموزش های حرفه ای برای معاملات بازار ارز دیجیتال می توانند در دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کرده و یا پکیج آموزش آنلاین ارز دیجیتال را تهیه نمایند. در هر دو صورت تمام پیش نیازهای لازم برای موفقیت در این بازار در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: