لوگو کانون بورس

آموزش فارکس رایگان از صفر تا صد،زبان ساده برای مبتدیان

شما در حال مطالعه مقاله ۵ از ۴۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

آموزش فارکس صفر تا صد

فارکس چیست و آموزش فارکس بصورت رایگان و از صفر تا صد  چه اهمیتی در زندگی امروز کاربران جهانی دارد؟ کسانی که در این مقاله مهمان ما در کانون بورس هستند، احتمالاً با عبارت فارکس به صورت شنیداری آشنا شده و اطلاعات محدودی درباره این بازار به دست آورده و به دنبال تکمیل این اطلاعات هستند. همچنین کسانی که اطلاعات قبلی خود را فراموش کرده و با به دنبال به روز رسانی اطلاعات خود هستند، نیز می‌توانند در این مقاله با نکات بسیار مهمی درباره بازار فارکس آشنا شوند.

این مقاله برای چه کسانی مناسب است؟

 • برای کسانی که قصد بالا بردن سطح اطلاعات عمومی خود از بازار فارکس را دارند.
 • برای افرادی که به دنبال حضور در دوره آموزش فارکس بوده و یا در این دوره ها شرکت کرده اند.
 • برای کسانی که در صدد تهیه پکیج آموزش فارکس هستند.
 • برای کسانی که به دنبال شروع ورود و معامله در بازار فارکس هستند.
 • برای کسانی که سعی در به روزرسانی اطلاعات خود درباره بازار فارکس را دارند.
 • کسانی که می‌خواهند آموزش رایگان فارکس را به صورت اصولی در دستور کار خود قرار دهند.
 • برای کسانی که ضررهای هنگفتی را در این بازار تجربه نموده‌اند.
 • افرادی که با وجود کسب موفقیت‌های محدود در بازار فارکس به دنبال ارتقاء سطح کیفیت کار خود در بازار هستند.
 • حتی افرادی که در دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کرده و به بازار رمز ارزها علاقه دارند نیز می توانند از این مقاله آموزشی نکات مهمی را برای ترید در ارزهای دیجیتال کسب کنند.
 • و همه افرادی که سعی دارند تا با به روزترین مفاهیم اقتصادی و سرمایه‌گذاری در دنیای امروز آشنا شده و یک گام بزرگ در زندگی برای کسب درآمد دلاری و بالا بردارند.

بازار فارکس در حال حاضر به عنوان مدرن‌ترین و بزرگترین بازار مالی در جهان شناخته شده و کاربران زیادی در سطح جهانی در هر کشور و هر روستایی که هستند، از شرایط این بازار برای سود بردن استفاده می‌نمایند. اما با وجود گذشت چند دهه از زمان به کار افتادن این بازار هنوز هم شاهد هستیم که بسیاری از رمز و رازهای آن مخفی مانده و خیلی از افراد نمی‌توانند به اهداف خود در این بازار برسند.

برای سود بردن از بازار فارکس لازم است تا در درجه اول به خوبی این بازار را شناخته و آن را درک کنید. سپس با طی کردن مراحلی خاص به دنبال آموزش رایگان فارکس باشید. در نهایت این قدم به قدم پیش رفتن می‌تواند تضمین کننده موفقیت شما در این بازار پرتلاطم باشید. برای اینکه اولین قدم ورود به بازار فارکس را محکم و استوار بردارید، این مقاله را برای شما آماده نموده‌ایم.

راهنمای مطالعه نمایش

مفاهیم ابتدایی آموزش فارکس رایگان

آموزش فارکس

برای شروع لازم دانستیم تا آموزش فارکس صفر تا صد و  بصورت رایگان را با آموزش مفاهیم اولیه موجود در این بازار شروع کنیم. این بخش از مقاله صفر تا صد آموزش رایگان فارکس به زبان ساده شما را به صورت کامل با این بازار و شرایط آن آشنا خواهد کرد. در پایان این بخش شما می‌توانید اطلاعات ارزنده‌ای درباره این بازار داشته باشید که حتی می‌توانید از این اطلاعات برای هدفمند نمودن مسیر خود در این بازار نیز استفاده کنید. در ادامه این بخش عناوین زیر را با شما در میان خواهیم گذاشت:

 • فارکس چیست؟
 • چرا بازار فارکس به وجود آمده است؟
 • چرا باید فارکس یاد بگیریم؟
 • آموزش رایگان فارکس به زبان ساده شروعی عالی
 • آموزش رایگان فارکس برای همه در دسترس است
 • ماهیت خرید و فروش در بازار فارکس
 • آیا کاربران ایرانی می‌توانند وارد بازار فارکس شوند؟
 • آیا فارکس غیرقانونی است؟
 • سرمایه‌گذاران اصلی بازار فارکس چه کسانی هستند؟
 • مقایسه بازار فارکس با بازار بورس جهانی و بورس ایران
 • ویژگی‌های بازار فارکس که باید بدانید
 • آیا پکیج آموزش فارکس از صفر تا صد می‌تواند برای یادگیری مناسب باشد؟
 • بازار فارکس بازاری پر از ریسک ضرر و هیجان سود

فارکس چیست؟

کلمه Forex در زبان انگلیسی مخفف عبارت Foreign Exchange Market به معنای بازار تبادل ارزهای خارجی است.  این بازار که از سال ۱۹۷۱ آغاز به کار کرده است، بازاری بین‌المللی برای تبادل ارزهای مختلف از سوی کاربران جهانی است. تصور کنید که شما قصد داریم برای سفر و یا هر دلیل دیگری از اروپا به آمریکا بروید. واحد پول رسمی قاره اروپا یورو است در حالی که واحد پول رسمی آمریکا دلار آمریکا است. از این رو شما برای انجام معاملات و کارهای مالی خود در آمریکا نیاز به در اختیار داشتن دلار آمریکا خواهید داشت. برای این منظور نیاز است تا یوروهای خود را با دلار آمریکا تعویض کرده و به اصطلاح دست به تبادل بزنید. تغییر واحدهای پولی به روش‌های بسیار مختلفی قابل انجام است که بازار فارکس بهترین و مدرن‌ترین روش برای آن می‌باشد.

به عنوان یک روش سنتی شما می‌توانید برای چنین منظوری از خدمات صرافی‌ها و بانک‌ها استفاده کنید. روش‌های غیر مستقیمی که در آنها نیاز به استفاده از خدمات یک سازمان و شرکت ثالث خواهید داشت. اما با استفاده از بازار فارکس شما می‌توانید بدون نیاز به چنین اقدامی و به صورت مستقیم برای تبادل ارزهای مختلف اقدام کنید. بازار فارکس در واقع بازاری است که در آن شما می‌تواند یک ارز را با ارز دیگری به دلخواه تعویض کرده و از این طریق پول خود را چینج نمایید. البته این تعریف نشان دهنده هدف اصلی ایجاد بازار فارکس است . این بازار در حال حاضر بیشتر از اینکه برای چنین امری استفاده شود، به عنوان یک بازار مالی راهی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود کاربران تبدیل شده است. برای اینکه بتوانید در این بازار کسب  سود کنید، در وهله اول باید مراحل آموزش رایگان فارکس را در پیش بگیرید.

چرا بازار فارکس به وجود آمده است؟

در بند قبل در عین بررسی تعریف بازار فارکس، به نوعی به دلیل اصلی به وجود آمدن این بازار نیز اشاره کردیم. در سال‌هایی که این بازار به وجود آمد، بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ اروپا و آمریکا به دنبال راه حلی بودند تا تبادل ارزهای میان خود را ساده‌تر از همیشه انجام دهند. برای مثال بانک مرکزی آمریکا برای عرضه یورو و سایر ارزها به کاربران خود نیاز به در اختیار داشتن منبعی برای این تبادل داشت. همچنین سایر مراکز مشابه در سرتاسر دنیا نیز چنین شرایطی داشتند. با افتتاح بازار فارکس این امکان برای این سازمان‌ها و مراکز به وجود آمد تا پس از آن خیلی راحت و تنها با چند کلیک مقدار ارز مورد نظر خود را به دست آورده و خدمات بهتری را نیز به کاربران خود ارائه نمایند. به این معنی که به وجود آمدن این بازار در اصل به دلیل چنین ارتباطی بوده و است و به مرور تریدرها و سرمایه‌گذاران وارد بازار فارکس شده و با آموزش رایگان فارکس سعی در کسب  سود در آن را دارند.

تاریخچه فارکس

چگونه در بازار فارکس می‌توان اقدام به تبادل دو ارز نمود؟

در بازار فارکس ارزها به صورت جفت با یکدیگر معرفی می‌شوند. برای مثال یورو دلار نشان دهنده تبادل یورو با دلار و برعکس است. کسانی که یورو در اختیار دارند، می‌توانند با فروش یورو در این جفت ارز اقدام به تبدیل آن به دلار نمایند و کسانی که دلار در اختیار دارند، می‌توانند با فروش دلار و خرید یورو اقدام به تبدیل ارز خود به یورو نمایند. این روند برای سایر ارزهای جهانی نیز به همین منوال در جریان است و کاربران سرتاسر جهان می‌توانند برای چنین امری اقدام کنند. البته مسلماً چنین امکانی برای کشورهایی مانند ایران که اقتصادی مهجور و منزوی در جهان داشته و ارتباط کمی با اقتصاد جهانی دارند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

چرا آموزش فارکس از صفر تا صد مهم است؟

حال شاید از خود بپرسید که چرا باید فارکس یاد بگیریم و آموزش فارکس چه اهمیتی دارد؟ اهمیت آموزش رایگان فارکس را می‌توان از چندین جنبه مورد بررسی قرار داد. در درجه اول اهمیت شناخت این بازار را باید در آشنایی با تجارت‌های جهانی قلمداد کنیم. به این معنی که در بازار جهانی و وقتی صحبت از معاملاتی میان کاربران کشورهای مختلف می‌شود، با استفاده از بازار فارکس دیگر نگرانی از بابت تبادل ارز نبوده و میلیاردها دلار را می‌توان تنها در چند ثانیه و با چند کلیک ساده تبادل نمود. از این گذشته این بازار در حال حاضر یک منبع درآمدی و یک بازار بسیار پرهیجان با امکان کسب سود بسیار زیادی است که باعث شده تا کاربران زیادی با درآمدهای بسیار اندک بتوانند صورت قابل توجهی برای خود جمع کنند.

آموزش رایگان فارکس برای همه کسانی که به دنبال داشتن یک زندگی مرفه و بی‌دغدغه نسبت به مسائل مالی هستند، امری لازم و ضروری است. این بازار راه حلی است که با استفاده از آن شما می‌تواند در هر گوشه‌ای از دنیا با آن برای کسب درآمدهای قابل توجه اقدام کنید. نیازی به آموزش زبان و یا تغییر روش خود در هیچ کشوری نداشته و با شناخت اصول لازم برای آن می‌توانید قدمی مطمئن و اثر‌بخش را با آن بردارید. ایرانی‌هایی هم که به دنبال رسیدن به درآمد دلاری هستند، می‌توانند با یادگیری تکنیک‌های معامله کری در این بازار، چنین شرایطی را برای خود ایجاد کنند.

آموزش فارکس

آموزش رایگان و صفر تا صد فارکس به زبان ساده یک شروع عالی

آموزش رایگان فارکس به زبان ساده و قابل فهم باعث می‌شود تا شما از همان ابتدا در روندی قرار داشته باشید که همه مفاهیم لازم را فراگرفته و بعد از تفهیم کامل وارد مرحله بعدی شوید. خیلی از کاربران اصرار دارند تا از همان روز اول ورود به این بازار با همه اصطلاحات و قوانینی که شاید حتی یک بار هم نیاز به آنها پیدا نکنند، آشنا گردند. همین موضوع چالش‌های زیادی را برای آنها به دنبال داشته و باعث می‌شود تا هم از اصل مطلب دور بمانند و هم عمق این بازار را درک نکرده و در نتیجه با شکست‌های پیاپی از این بازار پا پس بکشند. چنین روندی مخصوصاً در میان کاربران ایرانی به شدت رواج پیدا کرده است. اما آموزش رایگان فارکس به زبان ساده راه حلی است مکه شما را از بحران‌های رایج در این بازار دور نگه خواهد داشت.

برای اینکه بتوانید بازار فارکس را به خوبی و به صورت کامل درک کنید لازم است تا:

 • تنها به دنبال کسب اطلاعات سودمند باشید.
 • فقط قوانین لازم و مورد نیاز را بیاموزید.
 • تکرار و تمرین قوانین و اطلاعات به درد بخور بسیار بهتر است آموزش روش‌های جدیدی است که هیچ کس از آنها سودی نبرده است.

واقعیت این است که بازار فارکس و اطلاعات مربوط به آن دریایی است که تمامی ندارد. شما همین الآن با صرف چند ساعت وقت در اینترنت می‌توانید چندین ترابایت فایل آموزشی و جزوات مختلف و تکنیک‌های متنوع مربوط به بازار فارکس را دانلود کرده و در هارد لپ تاپ خود داشته باشید. این روند اما هیچ دردی از شما دوا نکرده و در نهایت شما را به سمت نابودی خواهد کشاند. در آموزش رایگان فارکس به زبان ساده لازم است تا شما تنها به آموزش مفاهیم و اطلاعاتی بپردازید که برای ارتقاء شما ضروری بوده و می‌توانید از آنها در واقعیت بازار نیز استفاده کنید.

آموزش رایگان فارکس برای همه در دسترس است

موهبت دیگری که تمام کاربران به آن دسترسی دارند، آموزش رایگان فارکس است. خوشبختانه اینترنت باعث شده تا درصد قابل توجهی از آموزش‌های حرفه‌ای و عالی برای فارکس به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد. کسانی که علاقمند به آموزش این بازار هستند می‌توانند با استفاده از این آموزش‌ها شرایط بسیار مناسبی برای خود ایجاد نمایند. اما لازم است تا در استفاده از آموزش رایگان فارکس به نکات زیر دقت کافی داشته باشید:

 • در نظر داشته باشید که انبوهی از جزوات و ویدئوها برای آموزش رایگان فارکس در دسترس است که خیلی از آنها اصلاً کاربردی نبوده و نیازی به استفاده از آنها ندارید.
 • انتخاب منبع آموزش رایگان فارکس می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در آینده شرایط کاری یک تریدر داشته باشد.
 • استفاده از منابع آموزشی نامناسب باعث می‌شود تا حتی در صورت دسترسی به آموزش‌های حرفه‌ای نیز شرایط کار برای کاربر سخت شود.
 • با توجه به اینکه این بازار ریسک بسیار زیادی دارد، استفاده از منابع آموزش رایگان فارکس نامناسب می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه‌های کاربران شده و شرایط را برای آنها پیچیده‌تر از همیشه نماید.

با دقت به این نکات است که می‌توانید از آموزش رایگان فارکس نیز استفاده کرده و خود را برای ورود به این بازار پرهیجان آماده نمایید.

ماهیت خرید و فروش در بازار فارکس

یکی از نکات و موارد بسیار مهمی که در آموزش رایگان فارکس باید دقت ویژه‌ای به آن داشته باشید، ماهیت خرید و فروش در بازار فارکس است. البته که روش‌های مختلف تحلیل و آموزش آنها برای کسب سود در این بازار الزامی است، اما باید بدانید که در هر لحظه در حال چه کاری در بازار هستید و از چه فرآیندی قرار است سود کسب کنید. در بازار فارکس همه چیز بر اساس نمودارها و اعداد است. در هر لحظه در بازار شما می‌توانید شاهد یک نسبت برابری برای جفت ارزهای مختلف باشید. برای مثال وقتی عنوان می‌شود که نرخ برابری یورو به دلار ۱.۲ است، به این معنی است مکه هر یورو معادل با ۱.۲ دلار ارزش دارد. این نسبت برای سایر ارزها و جفت ارزها نیز تعریف می‌شود. وقتی شما در جفت ارز یورو به دلار اقدام به خرید می‌کنید، به این معنی است که شما باور دارید که یورو نسبت به دلار تقویت خواهد شد و به زودی شاهد افزایش نرخ برابری این دو ارز از ۱.۲ خواهید بود.

آموزش بازار فارکس

وقتی در همین جفت ارز اقدام به فروش می‌کنید، به این معنی است که تحلیل شما نشان از افت ارزش یورو نسبت به دلار دارد و بر این باورید که نرخ برابری این دو ارز نسبت به هم کمتر از میزان فعلی خواهد شد. ماهیت این خرید و فروش در واقع به سیستم اقتصادی قاره اروپا با آمریکا باز می‌گردد. سیاست‌های بین بانکی این دو قاره و شرایط و ارتباط آنها است که این نرخ برابری را به وجود می‌آورد. در واقع شما با علم بر اینکه نرخ برابری یورو به دلار روند صعودی دارد، حکم به ارتقاء سطح اقتصادی در اروپا نسبت به آمریکا دارید. البته دقت کنید که تضعیف شدن یک ارز نسبت به ارز دیگری به این معنی نیست که آن ارز نسبت به همه ارزها روند نزولی دارد. بلکه همه چیز در بازار به صورت مقایسه‌ای است. به عنوان نموده ممکن است دلار آمریکا در یک لحظه نسبت به یورو با افت ارزش روبرو شود و در همان لحظه نسبت به دلار استرالیا یا دلار کانادا روند صعودی به خود گرفته و تقویت شود. با شناخت ماهیت خرید و فروش در بازار فارکس بهتر می‌توانید روندها و حرکت‌ها را در این بازار درک کنید. همچنین آموزش رایگان فارکس نیز برای شما ساده‌تر از قبل خواهد شد و می‌توانید با اطمینان بیشتری معاملات خود را در بازار پیش ببرید.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند وارد بازار فارکس شوند؟

یکی از سؤالاتی که نه فقط برای بازار فارکس  بلکه برای اکثر بازارهای بین‌المللی برای کاربران ایرانی به وجود می‌آید، امکان ورود به آنها از طریق آی پی‌های ایران است. در بازار کریپتوکارنسی‌ها، بورس جهانی و انواع بازارهای مالی بین‌المللی این چالش وجود دارد. البته دلیل اصلی چنین چالشی تحریم‌های ایران و عدم اتصال مستقیم سیستم بانکی و اقتصاد ایران به اقتصاد جهانی است. سیاست‌های غلط تبیین شده از سوی دولت‌های گذشته باعث شده تا روابط ایران با کشورهای جهان تیره و تار شده و در نتیجه این مهجوری چنین چالش‌هایی را به دنبال داشته است. در واقع این مهم تنها برای ایرانی‌ها چالش برانگیز شده و در ساری کشورها هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد. اما با این حال لازم است تا شرایط ورود ایرانی‌ها به بازار فارکس را تبیین نماییم.

ورود به بازار فارکس برای ایرانی‌ها از طریق هر کارگذاری و هر بروکری امکان‌پذیر نیست و تنها تعداد معدودی از بروکرهای معتبر و بین‌المللی به ایرانی‌ها خدمات ارائه می‌نمایند. این موضوع در سال‌های اخیر چالش‌های زیادی را نیز به دنبال داشته است. از عدم تمدید خدمات رسانی به کاربران ایرانی از سوی برخی از کارگذاری‌ها تا چالش‌های مربوط به واریز و برداشت که باعث شده تا کاربران ایرانی با احتیاط بیشتری اقدام به ورود به این بازار نمایند.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که هر چند چالش‌های بسیار زیادی در این باره وجود دارد، اما با این وجود همه این چالش‌ها به راحتی و با کمی دقت قابل رفع بوده و تنها چالش اصلی آموزش رایگان فارکس و معاملات صحیح و سودده است. همین الآن که شما در حال مطالعه این مقاله هستید، هزاران ایرانی از همین داخل ایران با حساب‌های فعال در بازار فارکس در حال معامله هستند، اما کمتر کاربری را می‌توان پیدا کرد که به یک سود مستمر در این بازار دست یافته باشد. از این رو به جای تمرکز بیش از حد روی چنین مسائلی، بهتر است تمرکز اصلی خود را روی آموزش رایگان فارکس بگذارید تا در بدو ورود به این بازار، خود را از ریسک‌های آن دور نگه دارید.

فارکس در ایران

آیا فارکس غیرقانونی است؟

سؤال دیگری که ممکن است ذهن مخاطبین را به خود مشغول کرده باشد، قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن فارکس می‌باشد. در آموزش رایگان فارکس معمولاً اشاره‌ای به این نکته نشده و کاربران مردد می‌مانند که وارد این بازار شوند یا خیر. برای اینکه به قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن بازار فارکس پی ببرید، لازم است تا در وهله اول به ماهیت و دلیل به وجود آمدن این بازار دقت کنید که در بندهای قبلی به آن اشاره داشتیم. با توجه به چنین نکاتی به راحتی درک می‌کنید که بازار فارکس عملاً یک بازار بسیار پرکاربرد است که می‌تواند هم تجارت‌های بین‌المللی در سطح دولت‌ها را ساده‌تر نماید و هم روند بسیار ساده تری در داد و ستد و زندگی کاربران شخصی و معمولی ایجاد نماید. از این رو باید خیلی خنده‌دار باشد که این بازار را به عنوان یک بازار غیرقانونی تلقی نمود.

اما در کشور ایران شرایط کمی متفاوت است. به دلیل تحریم‌های اقتصاد ایران، بانک‌های داخلی با سیستم بانکی جهانی ارتباط مستقیم نداشته و عملاً سیستم پولی کشور ما در یک بی‌ارتباطی کامل با بانک‌های جهانی به فعالیت خود ادامه می‌‌دهد. از این رو امکان داد و ستد مستقیم از طریق درگاه‌های پرداخت بانک‌های ایرانی با بانک‌های بین‌المللی وجود ندارد. با توجه به اینکه اساس کار بازار فارکس نیز همین ارتباط میان بانک‌های بزرگ کشورها است، از این رو عملاً دولت ایران نمی‌تواند کارکرد مستقیمی از این بازار در اختیار داشته باشید. همین موضوع باعث به وجود آمدن چالش‌هایی در قوانین مربوط به بازار فارکس در ایران شده است. معمولاً کاربران ایرانی که وارد بازار فارکس می‌شوند، بایستی برخی از ریسک‌های مربوط به این بازار را درک کرده و آنها را بپذیرند. با پذیرش این ریسک‌ها دیگر منعی برای حضور در بازار فارکس وجود نداشته و هر کسی می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام نماید.

سرمایه‌گذاران اصلی بازار فارکس چه کسانی هستند؟

با چقدر سرمایه می‌توان به عنوان یک سرمایه‌داران بزرگ و عمده و تأثیرگذار در بازار فارکس فعالیت نمود؟ تصور کنید که کل ارزش بازار سهام نیویورک را به عنوان یک دارایی وارد بازار فارکس کنید. بازار سهام نیویورک در شرایط فعلی در هر روز حدود ۲۵ میلیارد دلار گردش نقدینگی دارد. عددی که در مقایسه با بورس ایران، بورس نیویورک را تبدیل به یک غول بسیار بزرگ می‌نماید. اما همین غول بسیار بزرگ سهام نیویورک در مقایسه با بازار فارکس چیز خاصی نخواهد بود. در حال حاضر گردش نقدینگی در بازار فارکس بیش از ۱۰ تریلیون دلار است. در واقع تمام ارزش سهام بازار نیویورک نیز ارزش چندان قابل توجهی در مقایسه با بازار فارکس نخواهد داشت. البته این موضوع ممکن است یک نگرانی برای آموزش رایگان فارکس برای کاربران به وجود آورد. اما بدی بدانید که روند کسب سود در این بازار برای سرمایه‌داران خرد متفاوت بوده و به همین دلیل نگرانی از این بابت وجود ندارد.

سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران اصلی بازار فارکس را می‌توان به موارد زیر نسبت داد:

 • مؤسسات مالی بسیار بزرگ و غول‌پیکر
 • بانک‌های بزرگ بین‌المللی و بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف
 • مؤسسات بیمه بین‌المللی
 • شرکت‌های اقتصادی و تجاری غول‌آسا کارگذاری‌ها و بروکرهای معتبر بزرگ

ملاحظه می‌کنید که این بازار به قدری بزرگ و گسترده است که حتی بروکرهای بسیار بزرگ نیز نقش خیلی پر رنگی در روند بازار نداشته و عملاً نمی‌توانند روند بازار را خیلی تحت تأثیر قرار دهند. برخی از کاربرانی که با ضرر در این بازار مشغول فعالیت هستند، به صورت کلی آموزش رایگان فارکس را نادیده گرفته و بر این باورند که بروکرها می‌توانند با دست‌کاری معاملات ضررهای بزرگی را برای کاربران رقم بزنند. با توجه به نکته‌ای که در این بند به آن اشاره کردیم، شما می‌توانید با انتخاب یک بروکر معتبر خیال خود را از این بابت راحت کنید. زیرا بروکرهای بزرگ با سرمایه‌های خیلی زیاد هم نمی‌توانند بازار فارکس را تحت تأثیر مستقیم قرار داده و در روند معاملات در آنها ایجاد تغییر کنند.

مقایسه حجم بازار فارکس با بازار بورس جهانی و بورس ایران

لازم است تا برای درک بهتر بازار فارکس این بازار را از نظر حجم و اندازه و همچنین نقدینگی با بازارهای مالی موازی از جمله بازار بورس ایران و بورس جهانی نیز مقایسه کنیم. مقایسه حجم این بازارها به راحتی می‌تواند ارزش آنها را به شما نشان دهد. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار بورس ایران در حدود ۶۰ میلیارد دلار است. البته این میزان نسبت به یک سال گذشته به دلیل ریزشی که رخ داده با کاهش قابل توجهی همراه شده است. در انتهای مرداد ماه سال قبل ارزش بازار بورس ایران به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار نیز رسیده بود. بازار بورس نیویورک که به عنوان بزرگترین بازار بورس در دنیا خود را مطرح کرده است در حال حاضر چیزی حدود ۲۶ تریلیون دلار ارزش دارد. ملاحظه می‌کنید که ارزش بازار بورس ایران اصلاً قابل مقایسه با بازار بورس نیویورک نبوده و این دو بازار فاصله بسیار زیادی با هم دارند.

مقایسه بورس و فارکس

حال مقایسه ارزش این دو بازار با بازار فارکس می‌تواند دید بهتری نسبت به فارکس برای شما ایجاد نماید. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار فارکس به ۲۴۰۰ تریلیون دلار می‌رسد. مشاهده می‌کنید که غول بازار بورس نیویورک در برابر بازار فارکس عملاً ارزش خاصی نداشته و این دو بازار نیز با هم قابل مقایسه نیستند.

مقایسه بازار فارکس با بازار سهام

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از کاربران حتی با آموزش رایگان فارکس با آن روبرو می‌شوند، استفاده از شرایط و تکنیک‌های معاملاتی مناسب برای بازار سهام برای بازار فارکس است. البته که روش‌های تکنیکالی مورد استفاده و پرکاربرد را می‌توان در هر بازاری استفاده نمود. اما روش‌ها و استراتژی‌های معاملاتی مورد استفاده برای بازارهای مختلف می‌تواند تفاوت عمده‌ای داشته باشد. برای مثال روش‌های حجمی در بازار سهام قدرت بسیار بیشتری دارند اما در بازار فارکس کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو لازم دانستیم تا در کنار بررسی تمام موارد مربوط به آموزش رایگان فارکس به مقایسه این بازار با بازار سهام نیز بپردازیم تا امکان تمایز قائل شدن میان این دو برای کاربران ساده‌تر باشد.

بازار فارکس بازار سهام
نقدینگی نقدینگی فارکس به مراتب بیشتر است.
ارزش بازار ارزش بازار فارکس به مراتب بالاتر است.
اهرم معاملاتی دارد. ندارد.
دو طرفه بودن دو طرفه است. در برخی مواقع یک طرفه است.
تنوع دارایی‌ها تنوع دارایی‌های بیشتری دارد.
میزان ریسک میزان ریسک کمتری در بازار سهام شاهد هستیم.
نمود فیزیکی داشتن معاملات سهام‌داری می‌تواند نمود فیزیکی داشته باشد.

ویژگی‌های بازار فارکس که باید بدانید

با مقایسه بازار فارکس و بازار سهام در بند قبلی اکنون می‌توانید درک بهترین نسبت به این بازار داشته باشید. اما برای اینکه مراحل ابتدایی آموزش بورس فارکس را به خوبی طی کنید، لازم است تا ویژگی‌های اصلی بازار فارکس را با شما در میان بگذاریم. بازار فارکس با این ویژگی‌ها شناخته می‌شود:

 • تنوع معاملات و دارایی‌ها

به عنوان یک ویژگی مهم باید به تنوع دارایی‌ها در این بازار اشاره کنیم. شما می‌توانید انبوهی از جفت ارزها، طلا و نقره و بسیاری دیگر از قراردادهای فیوچر را در این بازار معامله کرده و از طریق آنها کسب سود کنید.

 • دو طرفه بودن بازار

یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی این بازار در دو طرفه بودن آن است. به این معنی مکه شما می‌توانید هم با خرید و فروش و هم با فروش و خرید در این بازار سود کسب کنید.

 • نقدینگی بالا

همچنین نقدینگی بالا را نیز می‌توان از جمله ویژگی‌های بارز بازار فارکس قلمداد کرد. در این زمینه این بازار رتبه اول را در میان سایر بازارهای مالی در اختیار دارد.

 • تأثیرناپذیری از حرکت سرمایه‌داران

برخلاف بسیاری دیگر از بازارهای مالی، بازار فارکس به هیچ وجه تحت تأثیر سرمایه‌های بزرگ سرمایه‌داران قرار نمی‌گیرد. بزرگترین سرمایه‌ها نیز در برابر نقدینگی این بازار چیز خاصی محسوب نمی‌شوند. از این رو می‌توان آن را یک بازار کاملاً بدون تأثیر نسبت به حرکت سرمایه‌داران قلمداد نمود.

 • معاملات بی‌واسطه

در بازار فارکس شما تحت تأثیر هیچ دولت و هیچ سازمانی معامله نمی‌کنید. در این بازار همه معاملات به صورت بی‌واسطه و میان کاربران است. این مهم را نیز می‌توان یکی از ویژگی‌های مهم بازار فارکس معرفی نمود.

 • ۲۴ ساعته بودن

همچنین باید به ۲۴ ساعته بودن بازار فارکس نیز اشاره کنیم.

با ویژگی‌های اصلی بازار فارکس آشنا شدید. دقت کنید که بازار فارکس ویژگی‌های دیگری هم دارد که کاربرد کمتری داشته و خیلی استفاده چندانی مخصوصاً برای کاربران ایرانی ندارد. برای مثال شما می‌توانید از این بازار برای چینج پول‌های خود استفاده نمایید. همچنین امکان واریز و برداشت از روش‌های بسیار متنوع نیز کمتر مخصوص کاربران ایرانی است و بیشتر کاربران سایر کشورها می‌تواند از چنین ویژگی‌های استفاده کنند.

ویژگی های بازار فارکس

آیا پکیج آموزش رایگان فارکس از صفر تا صد می‌تواند برای یادگیری مناسب باشد؟

یکی از مواردی که امروز در اینترنت به وفور شاهد آن هستیم، پکیج آموزش فارکس از صفر تا صد است. این پکیج‌ها در بسیاری از مواقع کیفیت لازم را ندارند و محتوای آنها در واقع مجموعه‌ای از مقالات و آموزش‌های رایگان موجود در سایت‌های مختلف است. افراد با جمع‌آوری این مقاله‌ها و قرار دادن چند کتاب الکترونیکی درباره شرایط بازار اقدام به تولید و عرضه یک پکیج آموزش فارکس می‌نمایند. از این رو در هنگام تهیه چنین محصولاتی باید دقت کافی داشته باشید. زیرا انتخاب منابع اشتباه در آموزش فارکس در نهایت می‌تواند خط فکری اشتباهی برای کاربران ایجاد کرده و شرایط آنها را در بازار پیچیده نماید.

لازم است تا کاربران حتی در انتخاب دوره آموزش فارکس نیز دقت بسیار زیادی داشته باشند. حضور در کلاس‌های حضوری آموزش فارکس می‌تواند این موهبت را برای تازه‌کاران به دنبال داشته باشد که در کنار یک استاد با تجربه وارد بازار شده و روندها را با حضور وی بررسی نمایند. امکانی که در پکیج آموزش صفر تا صد فارکس در دسترس نبوده و عملاً امکان انتقال تجارب در آن وجود نخواهد داشت. ویدئوها و مقالات نوشتاری هر چقدر هم که عالی و تأثیرگذار باشند، نمی‌توانند جایگزینی برای آموزش‌های حضوری و در کنار اساتید با تجربه بازار شوند. از این رو لازم است تا کاربران حتماً در چنین مواقعی راه و روش درستی را در پیش بگیرند.

بازار فارکس بازاری پر از ریسک ضرر و هیجان سود

در بخش بعدی به مرور مفاهیم اولیه مربوط به بازار فارکس خواهیم پرداخت و سپس هم آموزش رایگان فارکس را به صورت حرفه‌ای با هم دنبال می‌کنیم. اما قبل از شروع این بخش‌ها و در آخرین بند بخش حاضر لازم دانستیم تا شما را با یک نکته بسیار مهم درباره بازار فارکس آشنا کنیم که عدم دقت به آن می‌تواند حتی در کوتاه مدت باعث از بین رفتن و نابودی کامل سرمایه‌های شما شود. بازار فارکس همان قدر که در کسب سود و سودآوری هیجان‌انگیز و جذاب است، در از دست دادن سرمایه‌ها نیز می‌توانند بسیار سریع عمل کند. اولین اشتباه در این بازار می‌تواند تبدیل به آخرین اشتباه شده و کل سرمایه‌های یک فرد را از بین ببرد.

بازار فارکس بازاری مملوء از ریسک و هیجان است. لازم است تا کاربران با شناخت دقیق این بازار هم هیجانات خود را کنترل نمایند و هم ریسک‌های خود را محدود کنند. این موضوع تنها گزینه‌ای است که می‌تواند در وهله اول مانع از نابودی سرمایه‌ها شود. کاربران بهتر است برای شروع از دست نرفتن سرمایه‌های اولیه و حفظ آنها را به عنوان اولویت اصلی خود انتخاب نمایند. سپس نوبت به ارتقاء سرمایه‌ها می‌رسد. چنین روندی در نهایت می‌تواند زمینه‌سازی اولیه برای موفقیت در بازار فارکس را به دنبال داشته باشد. اگر در این رابطه با اشتباه روبرو شدید، ممکن است در عرض چند روز کل سرمایه خود را از دست بدهید. از این رو لازم است تا از همین ابتدا در کنار آموزش رایگان فارکس به صورت تکنیکالی و حرفه‌ای، با روانشناسی بازار نیز آشنا شده و ذهن خود را برای ورود به یک بازار پرهیجان و پر ریسک آماده کنید.

ویژگی های بازار فارکس

آموزش رایگان مفاهیم ابتدایی بازار فارکس برای مبتدیان

در این بخش از مقاله آموزش جامع رایگان فارکس سعی داریم تا شما را با مفاهیم اولیه موجود در این بازار آشنا نماییم. البته به دلیل گستردگی بسیار زیاد، این مفاهیم می‌توانند تا چند برابر بیشتر هم شوند، اما در واقعیت بسیاری از آنها اصلاً هیچ کاربردی برای تریدر نخواهند داشت. به همین دلیل سعی کرده‌ایم تا اصلی‌ترین مفاهیم مورد نیاز کاربران را تشریح نماییم. شناخت این مفاهیم باعث می‌شود تا خیلی سریع با بازار فارکس اخت گرفته و بتوانید نحوه معامله در آن را درک کنید. همچنین با درک این مفاهیم‌ می‌توانید خیلی راحت‌تر از فایل‌های آموزشی و بازار فارکس نیز استفاده کنید. زیرا بسیاری از فایل‌های آموزشی موجود در اینترنت بدون شرح این مفاهیم تنها به آموزش روش‌های موجود می‌پردازند. اصلی‌ترین و مهم‌ترین مفاهیم اولیه بازار فارکس به شرح زیر هستند:

 • ارز
 • جفت ارز
 • جفت ارز اصلی
 • جفت ارز فرعی
 • ارز پایه
 • بروکر
 • پلتفرم معاملاتی
 • اسپرد یا کمیسیون
 • بای و سل
 • لانگ و شورت
 • بازار گاوی
 • بازار خرسی
 • پیپ
 • پیپت
 • قیمت خرید و فروش (Ask & Bid)
 • پوزیشن
 • لات
 • لوریج یا اهرم
 • مارجین
 • کال مارجین
 • فری مارجین (Free Margin)
 • اکوییتی
 • بالانس
 • سواپ
 • سفارشات آنی
 • سفارشات شرطی
 • Buy Limit
 • Sell Limit
 • Buy Stop
 • Sell Stop
 • حساب دمو
 • حساب ریل
 • استیتمنت
 • حد ضرر
 • حد سود
 • مدیریت سرمایه
 • ترید
 • تریدر

ارز

ارز همان واحد پولی کشورهای مختلف است که البته در بازار فارکس با نمادهای خاصی شناخته می‌شوند. اصلی‌ترین ارزهای موجود در بازار فارکس به شرح تصویر زی هستند:

ارزهای اصلای فارکس

همان طور که در تصویر می‌بینید، نماد هر ارز از دو بخش تشکیل شده است.‌بخش اول دو حرف اول کشور مربوط به آن ارز و بخش دوم نیز حرف اول نام ارز کشور مورد نظر است. اطلاع از این نمادها برای آموزش رایگان فارکس نیز اهمیت زیادی خواهد داشت.

جفت ارز

همان طور که در بندهای گذشته اشاره کردیم، معاملات در بازار فارکس به صورت جفت ارز انجام می‌پذیرد. به این معنی که ارزها در مقابل یکدیگر معامله می‌شوند. مشهورترین و محبوب‌ترین جفت ارز بازار فارکس یورو دلار یا EURUSD است.

جفت ارز اصلی

دلار آمریکا به عنوان اصلی‌ترین ارز موجود در بازار فارکس شناخته می‌شود. بالاترین میزان حجم معاملات بر اساس دلار آمریکا است و بیشترین معاملات نیز روی جفت ارزهای مربوط به دلار آمریکا صورت می‌پذیرد. به همین دلیل جفت ارزهای متشکل از دلار آمریکا و ارزهای اصلی که در بندهای قبلی به تشریح آنها پرداختیم، جفت ارزهای اصلی بازار فارکس را تشکیل می‌دهند. در شکل زیر می‌توانید جفت ارزهای اصلی بازار فارکس را مشاهده کنید:

جفت ارزهای اصلی فارکس

همان طور که ملاحظه می‌کنید در برخی از این جفت ارزها دلار در صورت و در برخی نیز در مخرج است. این ۷ جفت ارز به عنوان جفت ارزهای اصلی بازار فارکس شناخته می‌شوند. اضافه شدن XAUUSD که نماد طلا در بزار فارکس است، جمع این ۷ جفت ارز را تکمیل می‌نماید که بیشتری حجم معاملات روی آنها صورت می‌پذیرد.

جفت ارز فرعی

سایر جفت ارزهای رایج در بازار فارکس به غیر از جفت ارزهای اصلی به عنوان جفت ارزهای فرعی شناخته می‌شوند. دقت کنید که حجم معاملات در جفت ارزهای فرعی مانند AUDCAD به مراتب کمتر از جفت ارزهای اصلی است. بهتر است با این جفت ارزها نیز آشنا باشید. زیرا در آموزش رایگان فارکس درک خواهید کرد که پیاده‌سازی روش‌های تحلیل را بهتر است از جفت ارزهای اصلی آغاز نمایید.

ارز پایه

جفت ارزها از دو ارز دو کشور متفاوت تشکیل شده‌اند. در این جفت ارزها ارزی که در بالای کسر قرار می‌گیرد و یا در بیان جفت ارز نام آن اول آورده می‌شود، به عنوان ارز پایه شناخته می‌گردد. برای مثال در جفت ارز EURUSD ارز یورو به عنوان ارز پایه شناخته می‌شود.

بروکر

در بندهای قبلی اشاره‌های مختصری به بروکر داشتیم. بروکر عنوانی است که به کارگذاری‌های عرضه کننده خدمات فارکس اطلاق می‌گردد. بروکرها در واقعی واسطی میان بازار و معامله گران می‌باشند.

پلتفرم معاملاتی

به نرم افزارها و پلتفرم‌هایی که امکان معاملات فارکس در آنها وجود دارد، اصطلاحاً پلتفرم معاملاتی فارکس اطلاق می‌گردد. متاتریدر ۵ در حال حاضر به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم معاملاتی بازار فارکس شناخته می‌شود.

اسپرد یا کمیسیون

اسپرد یا کمیسیون مقداری از ارزش معامله است که در همان ابتدای باز کردن یک پوزیشن توسط بروکر به عنوان کارمزد ارائه خدمات دریافت می‌شود.

بای و سل

بای و سل نام لاتین خرید و فروش در بازار فارکس است.

لانگ و شورت

اصطلاح لانگ به معنی بای یا خرید و اصطلاح شورت به معنای سل یا فروش است.

بازار گاوی

بازار گاوی اصطلاحی است که بازارهای رو به صعود اطلاق می‌گردد.

بازار خرسی

بازار خرسی اصطلاحی است که به بازارهای رو به نزول اطلاق می‌گردد.

پیپ

واحد نوسان در بازار فارکس پیپ است. در نرخ برابری جفت ارزهای اصلی چهارمین عدد بعد از اعشار نشان دهنده پیپ می‌باشد. در جفت ارزهای متشکل از ین ژاپن با نماد JPY دومین عدد بعد از اعشار نشان دهنده پیپ خواهد بود. نوسانات بازار فارکس معمولاً به پیپ بیان می‌شود.

پیپت

کوچکترین واحد نوسانی در بازار فارکس پیپت است. یک عدد بعد از پیپ در نرخ برابری جفت ارزها با عنوان پیپت شناخته می‌شود.

قیمت خرید و فروش (Ask & Bid)

در بازار فارکس قیمت خرید و قیمت فروش یک جفت ارز با هم متفاوت است. این تفاوت همان میزان اسپرد یا کمیسیون است که بروکر از تریدر به عنوان کارمزد معاملات دریافت می‌نماید.

پوزیشن

به هر معامله در بازار فارکس پوزیشن اطلاق می‌گردد.

لات

واحد تعریف کننده حجم معامله در بازار فارکس لات است. معامله گرانی که سرمایه‌های کمتری دارند، می‌توانند از واحدهای کوچکتری تا ۰.۰۱ لات نیز به عنوان حجم معامله خود استفاده نمایند. یک لات استاندارد معادل با ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا است.

لوریج یا اهرم

ضریبی که بروکرها در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند تا با استفاده از آن چند برابر سرمایه خود را وارد معاملات مختلف نمایند. برای مثال کسی  که از اهرم ۱۰۰ استفاده می‌نماید، می‌تواند تا ۱۰۰ برابر سرمایه موجود خود در بازار معامله نماید.

مارجین

به کل دارایی موجود در حساب شخص مارجین اطلاق می‌گردد.

کال مارجین

کال مارجین اصطلاحی است که به از بین رفتن سرمایه‌ها در بازار فارکس اطلاق می‌گردد. اگر میزان مارجین حساب شما بعد از ضررهای مختلف به عددی برسد که دیگر امکان ورود به هیچ پوزیشنی را نداشته باشید، اصطلاحاً کال مارجین شده‌اید.

فری مارجین (Free Margin)

به مقدار مارجین آزاد بعد از گرفتن پوزیشن‌های مختلف اصطلاحاً فری مارجین اطلاق می‌شود.

اکوییتی

عددی که در آن واحد میزان دارایی شما را با جمع همه ضررها و زیان‌های پوزیشن‌های بسته شده بیان می‌کند، اکوییتی اطلاق می‌گردد.

بالانس

به کل موجودی حساب شما در بازار فارکس اصطلاحاً بالانس گفته می‌شود.

سواپ

سواپ یا بهره بانکی در واقع میزان بهره‌های است که معاملات رازهای مختلف در مقابل هم دارند. اصطلاح سواپ در واقع به تفاوت نرخ بهره بانک‌ها در کشورهای مطلق اطلاق می‌شود. اگر سواپ منفی باشد از حساب ما کسر خواهد شد و اگر سواپ مثبت باشد به حساب ما واریز خواهد شد.

سفارشات آنی

سفارشاتی که در لحظه و بدون درنگ در بازار اجرا می‌کنیم، اصطلاح سفارشات آنی اطلاق می‌گردد.

سفارشات شرطی

سفارشاتی که بنا به شرط‌هایی در بازار اجرا می‌شوند و به صورت آنی نیستند، سفارشات شرطی خواهند بود. ۴ سفارش شرطی رایج در بازار فارکس به شرح زیر هستند:

Buy Limit

اگر به دنبال خرید در یک جفت ارز در قیمتی زیر قیمت فعلی هستید، می‌توانید از این دستور شرطی استفاده کنید.

Sell Limit

اگر به دنبال فروش در جفت ارزی در بالای قیمت فعلی هستید، می‌توانید از این دستور شرطی استفاده کنید.

Buy Stop

اگر به دنبال خرید در جفت ارزی در بالای قیمت فعلی هستید، می‌توانید از این دستور شرطی استفاده کنید.

Sell Stop

اگر به دنبال فروش در جفت ارزی در زیر قیمت فعلی بازار هستید، می‌توانید از این دستور شرطی کمک بگیرید.

انواع دستورات شرطی در فارکس

حساب دمو

حسابی که می‌توانید انعکاس بازار را در آن مشاهده کرده و به صورت غیر واقعی و با پول غیر واقعی در آن معامله کنید. البته تمام تغییرات در این حساب مطابق با بازار اصلی خواهد بود.

حساب ریل

حسابی که به صورت واقعی در آن واریز داشته‌اید و می‌توانید با آن معامله کنید.

استیتمنت

استیتمنت در بازار فارکس اصطلاحی است که به سابقه معاملات یک حساب واقعی اطلاق می‌شود.

حد ضرر

حد ضرر نقطه‌ای است که کاربر تعیین می‌کند که با رسیدن قیمت به آن تحلیل فیلد شده و از پوزیشن خارج می‌گردد.

حد سود

قیمتی که کاربر تعیین می‌نماید که با رسیدن به آن پوزیشن خود را ببندد. حد ضرر و حد سود با استفاده از تحلیل تعیین می‌شوند.

مدیریت سرمایه

روشی برای مدیریت و کنترل ریسک در بازار فارکس است.

ترید

معامله در بازار فارکس با اصطلاح ترید شناخته می‌شود.

تریدر

به فرد معامله کرد در بازار فارکس اصطلاحاً تریدر اطلاق می‌گردد.

آموزش فارکس

پیش نیازهای اصلی آموزش صفر تا صد فارکس بصورت رایگان

در بخش قبلی سعی کردیم تا رایج‌ترین اصطلاحات بازار فارکس را برای شما تشریح کنیم. برای آموزش رایگان فارکس اطلاع از مفهوم این اصطلاحات کاملاً لازم خواهد بود. در این بخش نیز سعی داریم تا پیش نیازهای اصلی بازار را برای شما تعریف کنیم. مانند هر بازار دیگری فارکس نیز نیاز به پیش‌نیازهایی دارد که قبل از هر اقدامی برای ورود به بازار لازم است تا آنها را بیاموزید. در غیر این صورت ممکن است در هنگام معامله با نقص‌هایی روبرو شده و نتوانید اهداف خود را به درستی پیش ببرید. در این بخش برای تشریح پیش نیازهای آموزش رایگان فارکس عناوین زیر را با هم مرور خواهیم نمود:

 • آموزش بورس فارکس
 • آموزش تحلیل فارکس
 • آموزش نرم افزار تحلیل فارکس
 • آموزش بورس جهانی
 • استراتژی معاملاتی فارکس

آموزش بورس فارکس

آموزش رایگان بورس فارکس برای کسانی لازم است مه به دنبال معامله نمادهای بورسی در این بازار هستند. آموزش بورس فارکس مانند ساری بازارهای مالی بوده و نیاز به استفاده از همان تکنیک‌های رایج در چنین بازارهایی دارد. در بازار فارکس بسته به بروکری که از خدمات آن استفاده می‌کنید، شما می‌توانید جفت ارزهای مختلف، فلزات گرانبها، برخی از نمادهای بورسی مانند شاخص S & P و … را معامله کرده و از بالا و پایین شدن قیمت‌ها در آن کسب سود نمایید. با بزرگ‌تر شدن بروکر نیز به تعداد این نماد‌ها و جفت ارزها برای معامله اضافه می‌شود. این مهم باعث می‌شود تا بتوانید خیلی راحت در هر زمانی یکی از گزینه‌های معاملاتی در بازار را انتخاب کرده و سرمایه‌های خود را در یک فرصت مناسب به سمت آن سوق دهید.

آموزش بورس فارکس در چند مرحله صورت می‌پذیرد:

 • شما ابتدا باید با اصطلاحات رایج در این بازار آشنا شوید.
 • سپس نوبت به آموزش تحلیل فارکس می‌رسد.
 • در قدم بعدی شرایط و نحوه ورود به بازار فارکس را درک خواهید کرد.
 • و در نهایت نوبت به آموزش و استفاده از استراتژی‌های معاملاتی در بازار فارکس می‌شود.

آموزش رایگان بورس فارکس می‌تواند کسب  و کار اصلی شما را به وجود آورد. اگر تا کنون به چنین کسب و کاری به عنوان یک منبع درآمد دوم نگاه می‌کردید، با ورود به این بازار می‌توانید با پتانسیل‌های بالای آن آشنا شده و حتی دیگر سایر شغل‌ها و حرفه‌های خود را کنار بگذارید.

البته برخی از افراد با همان سودهای اولیه خود در این بازار تصمیمی می‌گیرند تا شغل اصلی خود را کنار بگذارند و دیگر سراغ آن نروند. بهتر است در این باره کمی آینده نگر باشید. هر چند با آموزش بورس فارکس می‌توانید برای همیشه یک درآمد دلاری مستمر برای خود به وجود آورید، اما بهتر است قبل از ترک شغل اصلی به درآمد قابل توجهی رسیده باشید. برای مثال می‌توانید در صورتی که به مقدار کل حقوق دوران کارمندی باقی مانده خود درآمد داشتید، دست به چنین اقدامی بزنید. همه جوانب احتیاطی باید در نظر گرفته دود تا بهترین شرایط را برای زندگی خود ایجاد نمایید.

آموزش رایگان تحلیل فارکس

قدم بعدی در آموزش رایگان فارکس آموزش تحلیل فارکس است. همه چیز در این بازار به تحلیل شما از آن بستگی دارد. آموزش تحلیل فارکس قدمی بزرگ برای رسیدن به موفقیت در این بازار است. تصورات اشتباه زیادی درباره تحلیل فارکس در میان کاربران ایرانی رواج پیدا کرده است که لازم دانستیم تا نکاتی را برای روشن‌تر شدن این تصورات بازگو کنیم. دقت کنید که:

 • آموزش رایگان تحلیل فارکس امر پیچیده‌ای نیست و هر کس با هر میزان سوادی و با کمی آشنایی با کامپیوتر می‌تواند روش‌های تحلیلی این بازار را فرا گرفته و از آن استفاده نماید.
 • استفاده از سیگنال بازار فارکس به هیچ وجه جایگزینی برای آموزش بورس فارکس نخواهد بود و حتماً لازم است تا کاربران مراحل آموزش تحلیل فارکس را به شخصه پشت سر بگذارند.
 • آموزش رایگان تحلیل فارکس از جمله آموزش‌هایی است که هزینه چندانی برای کاربران به دنبال نخواهد داشت. هر هزینه‌ای که بابت چنین دوره‌هایی می‌پردازید در همان فاصله زمانی دوره به شما بازگردانده خواهد شد. در واقع می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای این دوره‌ها را سپری کنید.
 • آموزش تحلیل فارکس این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا حتی در صورت مشاهده تحلیل سایرین، آنها را تجزیه و تحلیل کرده و در صورت انطباق با شرایط تحلیلی شما برای ورود به بازار اقدام کنید.

نرم افزار فارکس

آموزش رایگان نرم افزار تحلیل فارکس

قدم بعدی در مراحل آموزش رایگان فارکس آموزش نرم افزار تحلیل فارکس است. وقتی صحبت از آموزش نرم افزار می‌شود، خیلی‌ها به یاد نرم افزارهای سنگین مورد استفاده در کارهای گرافیکی می‌افتند که نیاز به ماه‌ها زمان برای یادگیری دارد. اما آموزش نرم افزار تحلیل فارکس شرایط متفاوتی دارد. توسعه دهندگان چنین نرم افزارهایی نهایت سادگی را در آن لحاظ کرده‌اند تا کاربران تازه‌کار نیز خیلی راحت بتوانند از آن استفاده کنند. شما در یک جلسه آموزش ۲ ساعته می‌توانید تا ۹۰ درصد کار با نرم افزار تحلیل فارکس را بیاموزید. این نرم افزارها به قدری ساده هستند که حتی خود شما نیز با مطالعه یک فایل آموزشی ساده می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید.

به جهت اینکه برای تحلیل فارکس نیاز به استفاده از این نرم افزارها خواهید داشت، لازم است تا در همان روزهای ابتدایی آموزش بورس فارکس این آموزش را پشت سر بگذارید تا بعد از یادگیری هر تکنیک و روشی بلافاصله آن را در محیط نرم افزار پیاده‌سازی نمایید. این مهم باعث می‌شود تا تمام مطالب در ذهن شما نهادینه شده و در آینده حتی بدون حضور مربی نیز بتوانید خیلی راحت آنها را به اجرا در آورید. از این رو آموزش نرم افزار تحلیل فارکس را باید از جمله اولین پیش نیازهای آموزش بورس فارکس قلمداد کنیم.

در حال حاضر پرکاربردترین نرم افزار تحلیل فارکس برای کاربران ایرانی نرم افزار متاتریدر ۵ است. این نرم افزار به صورت کاملاً رایگان در دسترس همه قرار دارد و شما با در اختیار داشتن آن می‌توانید به نمودارهای تمام جفت ارزها‌ی موجود در بازار دسترسی داشته باشید.

حجم این نرم افزار خیلی زیاد نیست و برای دانلود و اجرا کردن آن نیز نیاز به حجم بالایی نخواهید داشت. همچنین نرم افزار متاتریدر ۵ خیلی نرم افزار سنگینی هم نیست که نیاز به کامپیوترهای خیلی خاصی داشته باشد. معمولی‌ترین لپ تاپ‌ها نیز امکان استفاده از این نرم افزار را برای کاربر فراهم می‌آورند. دقت کنید که اگر در استفاده از این نرم افزارها خبره‌تر شوید، راحت‌تر می‌توانید تکنیک‌های تحلیل فارکس را در آن پیاده‌سازی کنید. البته خبره شدن در نرم افزار تضمینی برای موفقیت شما در بازار نیست اما عدم شناخت کافی نسبت به محیط نرم افزار می‌تواند ضرر و زیان‌هایی برای شما به دنبال داشته باشد.

آموزش بورس جهانی

بر‌ای کسانی که در بازار فارکس به دنبال کار در بورس جهانی هستند لازم است تا دوره‌های آموزش بورس جهانی را نیز طی کنند. البته آموزش بورس جهانی می‌تواند در هنگام کار با فارکس نیز اهمیت داشته باشد. به صورت کلی آموزش بورس جهانی را می‌توان تکمیل کننده آموزش رایگان فارکس قلمداد نمود.

بورس جهانی تأثیر غیرمستقیم روی جفت ارزها در بازار فارکس دارد. صعودی شدن بازار بورس یک کشور می‌تواند روی تضعیف یا تقویت ارز آن کشور تأثیر مستقیم داشته باشد. همین تأثیر وارد بازار فارکس شده و کاربران با مشاهده این شواهد اقدام به خرید و فروش ارز مورد نظر می‌نمایند. از این رو کاربران آگاه باید همزمان با آموزش بورس فارکس به آموزش بورس جهانی نیز اقدام نمایند. البته این مهم خیلی پیچیده نبوده و تنها بررسی نکات لازم برای بازار سهام می‌تواند برای آن کافی باشد.

شما می‌توانید در نرم افزارهای تحلیل بازار فارکس نمودارهای مربوط به بورس جهانی را نیز مشاهده کرده و اقدام به تحلیل آنها کنید. حتی در صورت عدم سرمایه‌گذاری در بورس جهانی نیز می‌توانید با تحلیل آنها مسیر خود را در بازار فارکس و در جفت ارزها روشن نمایید. بررسی شاخص‌های مربوط به بورس نیویورک، بورس لندن، بورس توکیو و سایر بورس‌های مهم جهان می‌تواند شرایط اقتصادی کشورهای مختلف را به شما نشان دهد. بازارهای اقتصادی مانند بورس و فارکس در نهایت روی هم تأثیر دارند.

حتی در ایران نیز شاهد هستیم که بازار دلار داخلی و بازار بورس نسبت به هم تأثیرپذیر هستند. به همین دلیل آموزش بورس جهانی را نیز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت در بازار فارکس به شما معرفی نمودیم.

استراتژی فارکس

استراتژی معاملاتی فارکس

در نهایت در آموزش رایگان فارکس نوبت به آموزش استراتژی معاملاتی فارکس می‌رسد. جایی که شما باید تمام آموزه‌های خود را گرد هم آورده و بهترین تکنیک‌ها را برای معامله‌گری در بازار فارکس انتخاب کنید. استراتژی معاملاتی در واقع برنامه شما برای ورود و خروج به بازار است. برای اینکه اهمیت استراتژی معاملاتی در بازار فارکس را درک کنید، شما را با چند سؤال مهم همراه می‌نماییم که می‌توانند اهمیت این موضوع را به شما نشان دهند:

 • کدام روش تحلیلی را به عنوان روش اصلی تحلیل خود انتخاب کنیم؟
 • در چه نقطه‌ای می‌توانیم وارد پوزیشن سل یا بای شویم؟
 • نقطه خروج از بازار کدام نقطه است؟
 • از کدام علائم برای خروج از بازار استفاده کنیم؟
 • برای تحلیل روند بازار از کدام ابزارها استفاده نماییم؟
 • کدام سیگنال‌ها قدرت بیشتری برای ورود شما به بازار دارند؟
 • در کدام ساعت و چه روزهایی وارد بازار شویم؟
 • در چه تایم فریمی معاملات خود را انجام دهیم؟

همه این سؤال‌ها اهمیت بسیار زیادی در موفقیت در بازار فارکس دارند. رسیدن به پاسخ تمام آنها نیز با تبیین استراتژی معاملاتی در بازار فارکس امکان‌پذیر خواهد بود. به همین دلیل کاربران لازم است تا همراه با آموزش بورس فارکس به آموزش نحوه تعیین استراتژی معاملاتی در این بازار نیز اقدام کرده و با یک پلن کاملاً مدون برای حضور قدرتمند در این بازار اقدام نمایند. بازار فارکس بازاری مملو از فرصت‌های عالی است که اگر به درستی آنها را مدیریت نکنیم، همین فرصت‌ها تبدیل به ضررهای سنگینی برای کاربران می‌شود. داشتن یک استراتژی مشخص و نظم داشتن در معاملات می‌تواند راه نجاتی برای فرار از ضررها باشد.

آموزش فارکس

گام به گام با آموزش رایگان ورود به بازار فارکس

در این بخش از مقاله آموزش رایگان فارکس سعی داریم تا شما را با مراحل ورود به این بازار آشنا کنیم. دقت کنید که با توجه به اینکه در همان مراحل ابتدایی آموزش بورس فارکس لازم است تا کاربران وارد محیط کاری خود شده و به صورت عملیاتی با چنین محیطی آشنا شوند، از این رو قبل از بررسی دقیق آموزش تحلیل فارکس لازم دانستیم تا این مراحل را با شما عزیزان در میان بگذاریم. البته شایان ذکر است که برای طی کردن هر یک از این مراحل باید دقت ویژه‌ای داشته باشید. زیرا با یک بار دقت دیگر نیازی به تکرار آن نداشته و به راحتی می‌توانید از حساب خود در بازار استفاده نمایید. همچنین سعی کرده‌ایم تا این مراحل را به صورت قدم به قدم برای شما بازگو کنیم تا امکان انجام آن برای شما ساده‌تر شود. در ادامه مراحل ورود به بازار فارکس را تحت گام‌بندی زیر مرور خواهیم نمود:

 • قدم اول: آموزش فارکس
 • قدم دوم: آموزش نرم افزار تحلیل فارکس
 • قدم سوم: تبیین استراتژی و پلن معاملاتی
 • قدم چهارم: فعالیت در دمو و نهایی کردن استراتژی معاملاتی
 • قدم پنجم: انتخاب بروکر
 • قدم ششم: معامله و پایبندی به استراتژی معاملاتی
 • قدم هفتم: بررسی روند معاملات و تجزیه و تحلیل آنها
 • قدم هشتم: ارتقاء سطح کیفیت و افزایش میزان سرمایه

مراحل موفقیت در فارکس

قدم اول: آموزش رایگان فارکس

اولین قدم آموزش رایگان بورس فارکس است. در این مرحله شما باید تمام تکنیک‌ها مربوط به معامله کری در بازار فارکس را بیاموزید. تکنیک‌ها و روش‌های متعددی برای تحلیل بازار فارکس وجود دارد که در بخش بعدی به صورت مفصل به آنها خواهیم پرداخت. برای آموزش تحلیل فارکس نیاز است تا از یک مربی کارآزموده و ب تجربه استفاده نمایید. مربی‌هایی که خود در بازار فعال هستند و با چم و خم بازار آشنا شده‌اند، می‌توانید در قدم‌های اولیه بهترین شرایط را برای ورود کاربران تازه‌کار ایجاد نمایند. این دست از عزیزان با تدریس روش‌های رایج و قدرتمند معامله کری در بازار فارکس و همچنین گوشزد نمودن تجاربی که خود در بازار کسب کرده‌اند، شما را یک قدم بزرگ در بازار جلو خواهند انداخت.

برای اینکه در بازار فارکس شرایط خوبی داشته باشید و از همان روزهای اول خود را از ورود به ضررهای سنگین دور نگه دارید، انتخاب دوره آموزش فارکس اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. در چنین دوره‌هایی شما می‌توانید تکنیک‌های مختلف معامله کری در بازار فارکس را در دموی بازار پیاده‌سازی نموده و خود را با شرایط بازار تطبیق دهید.

قدم دوم: آموزش نرم افزار تحلیل فارکس

قدم دوم مربوط به آموزش رایگان نرم افزار تحلیل فارکس است که در بخش قبلی به صورت مفصل درباره آن توضیح دادیم. البته شایان ذکر است که کاربران باید این مرحله و گام قبلی را به صورت توأمان بیاموزند. زیرا برای پیاده‌سازی تکنیک‌های تحلیل بازار فارکس لازم است تا از چنین نرم افزارهایی استفاده نمایید.

قدم سوم: تبیین استراتژی و پلن معاملاتی

بعد از اینکه به خوبی با تحلیل بازار فارکس و همچنین نرم افزار تحلیل بازار فارکس آشنا شدید، نوبت به تبیین استراتژی معاملاتی و پلن معاملاتی می‌شود. یک پلن معاملاتی از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. از روش‌ها و تکنیک‌های قدرتمند گرفته تا تکنیک‌های مدیریت سرمایه مخصوص بازار فارکس که باید به صورت کامل در پلن شما درج شوند. به صورت کلی استراتژی و پلن معاملاتی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از ابزارهایی برای تعیین جفت ارزهای مناسب برای معامله
 • استفاده از ابزارهایی برای تعیین روند نمودار قیمت در جفت ارز مورد نظر
 • استراتژی تحلیل جفت ارز و پیش‌بینی قیمت در آینده
 • تعیین نقاط ورود به بازار با استفاده از ابزارهای تحلیلی
 • تعیین حد ضرر
 • تعیین حد سود و علائم مربوط به خروج از بازار
 • تعیین زمان‌های معامله‌گری در فارکس
 • تعیین حجم مناسب برای ورود به بازار با توجه به پلن مدیریت سرمایه
 • تعیین زمان ریسک فری کردن پوزیشن ها

و هر چالش دیگری که ممکن است در زمان معامله کری در بازار فارکس پیش روی کاربر باشد، باید در استراتژی و پلن معاملاتی تعیین گردد.

قدم چهارم: فعالیت در دمو و نهایی کردن استراتژی معاملاتی

در قدم چهارم نوبت به حضور در دمو و تست کردن همه آن چیزی می‌رسد که تا کنون جمع کرده‌اید. این مرحله اهمیت بسیار زیادی در فرایند ورود به بازار فارکس دارد. البته که در اکثریت مواقع توسط کاربران تازه‌کار نادیده گرفته شده و کمتر کسی را می‌تواند پیدا کرد که به این مرحله پایبند باشد. به دلیل هیجان زیادی که در افراد تازه‌کار برای ورود به بازار وجود دارد، معمولاً آنها از این مرحله به سادگی می‌گذرند. در نهایت هم در اکثر مواقع همین هیجان زیاد برای کسب سود‌های آنچنانی باعث می‌شود تا کاربران خیلی زود سرمایه‌های خود را در بازار از بین ببرند. در حالی که با تست کردن تمام آموخته‌ها و به ویژه استراتژی معاملاتی می‌توانید ریسک خود را در بازار به حداقل رسانده و قدم بزرگی برای موفقیت در بازار فارکس بردارید.

البته لازم به ذکر است که کاربران باید در دمو دقیقاً مانند شرایط واقعی بازار رفتار نمایند. تمام نکات و قواعد مربوط به پلن معاملاتی و مدیریت سرمایه خود را رعایت کرده و مطابق با اصول و به صورت منظم ترید کنند تا برآیند کار آنها به صورت دقیق مشخص شود. در غیر این صورت استفاده از دمو نیز نتیجه خاصی در بر نداشته و جز اتلاف وقت عایدی دیگری برای کاربران ایجاد نمی‌کند. در دمو شما می‌توانید به صورت زنده اقدام به آموزش رایگان فارکس کنید. آموزش‌های دمو بازار مبتنی بر واقعیت بازار فارکس بوده و در کنار روش‌های تحلیلی، روانشناسی بازار را نیز در بر می‌گیرد. شما با کنترل هیجانات خود در دمو می‌توانید قدرت تصمیم‌گیری خود را بالاتر برده و تبدیل به یک فرد اصول گرا در بازار شوید. هر چقدر این مرحله از فرایند ورود به بازار فارکس را جدی‌تر بگیرید در آینده موفق‌تر ظاهر خواهید شد.

قدم پنجم: انتخاب بروکر

در قدم پنجم از مراحل ورود به بازار فارکس نوبت به انتخاب بروکر مناسب می‌رسد. انتخاب بروکر نیز فرایند چالش‌برانگیزی به خصوص برای کاربران ایرانی است. این مرحله از این جهت اهمیت دارد که تنها یک بار در طول دوران معامله‌گری نیاز به آن دارید و در صورت انتخاب درست دیگر نیازی به تغییر بروکر نیز نخواهید داشت. دقت کنید که حتماً باید معیارهای لازم برای انتخاب بهترین بروکر را در این مرحله لحاظ نمایید. در ادامه این معیارها را برای شما بازگو کرده‌ایم تا در این انتخاب بهترین رفتار را داشته باشید:

 • رگولاتوری بروکر را بررسی کنید

به عنوان اولین و مهم‌ترین معیار باید رگولاتوری‌های بروکر را مورد بررسی قرار دهید. در حال حاضر بروکرهای فعال برای کاربران ایرانی از رگولاتوری‌های مختلفی استفاده می‌نمایند که اکثرا مربوط به کشورهایی مانند قبرس است. دقت کنید که در بخش بررسی رگولاتوری تنها به گفته‌های بروکر اکتفا نکرده و در سایت اصلی سازمان رگوله کننده نیز سرتیفیکیت‌های لازم را مورد بررسی قرار دهید تا ادعای بروکر برای شما ثابت شود. در غیر این صورت ممکن است در دام بروکرهای تقلبی و بی‌نام و نشانی بیفتید که هیچ دفتر کاری مستقلی هم در بازار ندارند.

 • میزان اسپرد معاملاتی جفت ارزها را مورد بررسی قرار دهید

یکی از معیارهای مهمی که می‌تواند در انتخاب بروکر فارکس برای شما مؤثر باشد، دقت به میزان اسپردها و کمیسیون‌های جفت ارزهای مختلف است. اگر در میان بروکرهای مختلف بررسی کرده باشید، میزان اسپرد معاملاتی در هر جفت ارز مقدار نرمالی دارد. در صورتی که اسپرد بروکر مور نظر شما خیلی با میزان نرمال و معمول بازار تفاوت داشت، بهتر است از خدمات بروکر دیگری استفاده نمایید. اسپرد معاملات در جفت ارزهای اصلی و فرعی رایج در حد چند پیپ است.

 • انواع حساب‌های ارائه شده در بروکر را چک کنید

همچنین لازم است تا انواع حساب‌های ارائه شده توسط بروکر را نیز مورد بررسی قرار دهید. در این مرحله انواع حساب‌های ارائه شده را باید از نظر میزان بالانس اولیه و همچنین نوع حساب مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع برخی از حساب‌ها با محدودیت در میزان واریز و برداشت همراه هستند. برای مثال ممکن است سقف ۵۰۰۰ دلاری برای حساب مورد نظر تعیین شده باشد. همچنین ضریب اهرمی ارائه شده برای حساب‌ها نیز ممکن است متفاوت باشد. حتی گزینه‌های معاملاتی در دسترس نیز برای انواع حساب‌های بروکرها متفاوت است. شما باید بر حسب نیاز و مقدار بالانس مورد نظر به انتخاب یکی از حساب‌ها اقدام کنید. در صورتی مکه حساب مورد نظر خود را در یک بروکر پیدا نکردید، از حساب‌های سایر بروکرها نیز دیدن نمایید. این مرحله نیز اهمیت خاص خود را در تعیین بروکر دارد.

 • مارکت میکر و مارکت ریل بودن حساب‌ها را چک کنید

یک معیار مهم دیگر در انتخاب بروکر دقت ب مارکت میکر بودن و یا مارکت ریل بودن آنها است. برای بروکرهای خیلی معتبر و بزرگ جهانی این موضوع اهمیت چندانی ندارد اما برای بروکرهایی که به ایرانی‌ها خدمات می‌دهند، این موضوع اهمیت زیادی خواهد داشت. زیرا امکان تقلب در برخی بروکرهای مارکت میکر نسبت به نمونه‌های مارکت ریل بیشتر است. از این رو باید در این انتخاب نیز دقت کافی داشته باشید. حتی ممکن است نیاز باشد تا این موضوع را در انواع حساب‌های عرضه شده توسط بروکر نیز مورد بررسی قرار دهید.

 • پلتفرم‌های معاملاتی در دسترس را بررسی کنید

بروکرها بسته به کاربرانی مکه به آنها خدمات ارائه می‌دهند، از پلتفرمهای معاملاتی مختلفی استفاده می‌نمایند. متاتریدر ۵ معمول‌ترین پلتفرم و پرکاربردترین آن برای ایرانی‌ها است. پلتفرم‌های دیگری مانند سی تریدر و … را نیز می‌توانید در سبد برخی از بروکرها شاهد باشید. داشتن پلتفرم متاتریدر ۵ برای کاربران ایرانی می‌تواند کافی باشد.

 • میزان اهرم ارائه شده توسط بروکر را مورد بررسی قرار دهید

ضریب اهرمی ارائه شده توسط بروکر نیز اهمیت خاص خود را در این انتخاب دارا است. بروکرها معمولاً ضریب اهرمی ۱ تا ۵۰۰ را ارائه می‌نمایند. هر چند ممکن است برای شروع ضریب اهرمی ۱۰۰ نیز برای تازه‌کارانی که به تازگی آموزش فارکس را پشت سر گذاشته‌اند، کافی باشد، اما با این حال باید بر حسب نیازی که داری دست به این انتخاب بزنید.

 • تنوع گزینه‌های معاملاتی را چک کنید

همچنین باید به گزینه‌های معاملاتی عرضه شده در بروکرها نیز دقت کنید. در حال حاضر امکان معامله جفت ارزها اصلی و فرعی، کریپتوکارنسی‌ها، فلزات گرانبها و شاخص‌های بورس از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین گزینه‌های معاملاتی است که می‌توانید از آنها برای کسب سود استفاده کنید. دقت کنید که در زمان انتخاب بروکر این موارد جزء خدمات آنها باشد. کمتر بروکری را می‌توان پیدا کرد که همه این خدمات را با هم عرضه دارد. از این رو به دنبال آنهایی باشید که بیشترین گزینه‌ها را برای شما فراهم آورده‌اند.

 • روش‌های واریز و برداشت ریالی و سایر روش‌ها را مورد بررسی قرار دهید

همچنین دقت به روش‌های واریز و برداشت نیز اهمیت خاص خود را در انتخاب بروکر دارد. داشتن شرایط واریز و برداشت ریالی می‌تواند خبر خوبی برای کاربران ایرانی باشد. بسیاری از بروکرها با داشتن نمایندگی در ایران این امکان را فراهم آورده‌اند تا کاربران ایرانی امکان این روش واریز و برداشت را داشته باشند. البته روش‌های دیگری مانند پرفکت مانی، وب مانی، پرداخت با ارز دیجیتال و … نیز از جمله روش‌های رایجی است که امروزه بروکرها برای کاربران در نظر می‌گیرند.

 • پشتیبانی و خدمات بروکر را نیز در نظر بگیرید

همچنین در انتها لازم است تا خدمات و پشتیبانی بروکر مورد نظر خود را نیز بسنجید. بروکرها ممکن است پشتیبانی مناسبی نداشته باشند. با توجه به مشکلاتی که ممکن است در زمان معامله برای شما به وجود آید، لازم است تا در زمان انتخاب به این مهم نیز دقت کافی داشته باشید.

نکاتی برای انتخاب بهترین بروکر که باید به آنها دقت کنید:

 • ارائه بونوس و طرح‌های تشویقی برای کاربران تازه وارد می‌تواند یک مزیت برای انتخاب بروکر برای شما باشد.
 • داشتن حساب‌های سوآپ فری یا به اصطلاح حساب‌های اصلاحی می‌تواند یک مزیت برای شما باشد.
 • قدیمی بودن و اعتبار بالا نیز می‌تواند یک مزیت بزرگ برای انتخاب بروکر برای شما باشد.

تمام این موارد در کنار هم می‌تواند باعث انتخاب بهترین کارگذاری و بهترین بروکر فارکس برای شما باشد.

انتخاب بروکر

قدم ششم: معامله و پایبندی به استراتژی معاملاتی

آموزش رایگان فارکس معمولاً با هدف کسب سود است. برای اینکه تنها دغدغه شما فعالیت در بازار و تحلیل آن باشد، لازم است تا مراحل مختلف ورود به بازار فارکس را با دقت انجام دهید تا چالشی در آینده گریبانگیر شما نباشد. در قدم ششم لازم است خیلی آهسته و پیوسته در بازار فعالیت کنید. در این مرحله باید پایبندی به استراتژی و پلن معاملاتی خود را در دستور کار قرار دهید. نظم داشتن در انجام معاملات اهمیت بسیار زیادی در موفقیت شما در این بازار خواهد داشت. در این مرحله باید نظم در معاملات را نیز همزمان با ترید تمرین کنید.

قدم هفتم: بررسی روند معاملات و تجزیه و تحلیل آنها

در قدم هفتم نوبت به بررسی روند معاملات و تجزیه و تحلیل نتایج می‌رسد. البته قبلاً در حساب دمو نیز این مرحله را باید انجام داده باشید. با این وجود در حساب واقعی و ریل نیز لازم است تا به تجزیه و تحلیل نتایج بپردازید. در این مرحله شما باید با توجه به نتایج تجزیه و تحلیل نسبت به بهینه کردن سیستم معاملاتی خود اقدام کنید. برای مثال ممکن است:

 • یک تکنیک تنها روی یک یا چند جفت ارز نتایج بهتری داشته باشد. بنابراین بهتر است آن را تنها روی همین جفت ارزها پیاده‌سازی کنید.
 • ممکن است در برخی از ساعات شرایط معاملات شما بهتر بوده باشد. بنابراین بیشتر حجم معاملات خود را به این ساعت انتقال دهید.
 • ممکن است در یک جفت ارز پوزیشن‌های بای شرایط بهتری نسبت به پوزیشن‌های سل داشته باشند. بنابراین بهتر است در جفت ارز مذکور بیشتر خریدار باشید تا فروشنده

و نکات این چنینی که می‌تواند از تجزیه و تحلیل شما استخراج گردد. این نتایج می‌توانند آینده کاری شما را در فارکس بهتر از همیشه کنند.

قدم هشتم: ارتقاء سطح کیفیت و افزایش میزان سرمایه

در آخرین قدم و آخرین مرحله از فعالیت رد بازار فارکس نوبت به ارتقاء سطح کیفیت مکار و همچنین افزایش سرمایه می‌رسد. با رسیدن به موفقیت‌های اولیه اکنون این جسارت در شما به وجود آمده که بتوانید با حساب‌های بزرگتر به دنبال سودهای بیشتر باشید. در این مرحله می‌توانید با احتیاط کم‌کم میزان بالانس حساب خود را افزایش داده و درآمد مستمری برای خود به صورت ماهانه بسازید.

موفقیت در فارکس

آموزش رایگان روش‌های تحلیل بازار فارکس

سعی کردیم تا تمام نکات لازم و پیش نیازهای آموزش رایگان بورس فارکس را برای شما تبیین کنیم. با دقت به نکات بالا اکنون این شرایط را دارید تا به صورت حرفه‌ای آموزش رایگان فارکس را آغاز کرده و وارد این بازار پرهیجان و پر ریسک شوید. در این بخش از مقاله نیز سعی داریم تا نکات کلیدی و حرفه‌ای مربوط به آموزش و تحلیل فارکس را برای شما بازگو کنیم. برای این بخش عناوین زیر را با شما در میان خواهیم گذاشت:

 • آموزش انواع روش‌های تحلیل فارکس
 • آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس
 • آموزش تحلیل تکنیکال فارکس
 • آموزش استراتژی معاملاتی فارکس

انواع روش‌ های تحلیل فارکس

آموزش رایگان تحلیل فارکس یک گام بسیار مهم و شرط اساسی برای موفقیت در بازار فارکس است. روش‌های مختلفی برای تحلیل بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر یک شرایط خاص خود را دارد. این روش‌ها بیشتر بر اساس تجاربی به دست آمده که در گذشته توسط کاربران کسب شده است. تریدرهای بزرگ با تکیه بر نتایجی که داشته و تجزیه و تحلیل‌هایی که انجام داده‌اند، اقدام به ابداع و توسعه روش‌های تحلیل فارکس نموده‌اند که اکنون این روش‌ها به صورت کامل و جامع در دسترس کاربران قرار دارد. این واقعیت که قیمت دوباره شرایط گذشته خود را تکرار می‌نماید، اصل اساسی است که باعث به وجود آمدن روش‌های تحلیل بازار فارکس شده است. آموزش تحلیل فارکس نیز چیزی جز تکرار همین روش‌ها در شرایط کنونی بازار نیست.

برای مثال شما می‌توانید تأثیر یک خبر سیاسی  یا اقتصادی را روی یک جفت ارز مانند یورو دلار چک کنید. یک خبر اقتصادی در شرایط مشابه همیشه یک تأثیر مشخص را روی این جفت ارز می‌گذارد. از این رو اگر با تکرار چنین خبری روبرو شدید، پر واضح است که دوباره انتظار همان رفتار قبلی را خواهیم داشت. جالب است که درصد بالایی از کاربران با این اتفاقات و تأثیرها آشنا هستند و دقیقاً مطابق با آن رفتار می‌نمایند، همین امر باعث تشدید شرایط نیز می‌شود و حتی ممکن است در برخی مواقع نوسانات و تأثیرهای شدیدتر را نیز به وجود آورد. قیمت در بازار فارکس نیز مانند سایر بازارهای مالی بر اساس میزان عرضه و تقاضا تغییر می‌نماید. از این رو وقتی به چنین مرحله‌ای می‌رسیم، تمام عرضه و تقاضاها در بازار همسو شده و شاهد رخ دادن یک اتفاق مشخص حتی با شدت بیشتر نیز خواهیم بود.

آموزش رایگان تحلیل فارکس نیز دقیقاً یادگیری تمام این اتفاقات است. شما باید در این آموزش بدانید که در گذشته بازار و. در هر جفت ارز با تکرار یک شرایط چه اتفاقی می‌افتد. با این علم شما می‌توانید به عنوان یک تحلیل‌گرد در هر لحظه آینده بازار را پیش‌بینی کرده و برای ورود و خرید و فروش در آن اقدام نمایید.

به صورت کلی تمام ایده‌ها و تکنیک‌های به کار گرفته شده برای تحلیل بازار فارکس در سه روش زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • تحلیل بنیادی بازار فارکس
 • تحلیل تکنیکال بازار فارکس
 • تحلیل فاندامنتال بازار فارکس که ترکیبی از دو روش قبلی است.

روش بنیادی با تکیه بر عوامل تأثیرگذار خبری روی قیمت در جفت ارزهای مختلف صورت می‌پذیرد. روش تکنیکالی با تکیه بر نمودار قیمت انجام می‌شود و روش فاندامنتالی هر دو این تکنیک‌ها را با هم دارا است. در ادامه با تشریح دو روش فاندامنتالی و تکنیکالی سعی داریم تا شما را با نحوه تحلیل فارکس آشنا کنیم.

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس لازمه اصلی برای تحلیل این بازار است. بدون استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های تکنیکالی رایج برای تحلیل فارکس عملاً امکان موفقیت در این بازار وجود ندارد. استفاده روش‌های تکنیکالی بیشترین کاربرد را در میان تریدرهای بازار فارکس دارد. حرفه‌ای‌ترین افراد نیز از‌ایم تکنیک‌ها برای تحلیل فارکس استفاده می‌نمایند. تحلیل تکنیکال سابقه بسیار طولانی در تحلیل بازارهای مالی دارد. عمر این روش حتی از بازار فارکس هم بیشتر است. شواهد نشان می‌دهد که برای اولین بار در قرن ۱۸ و ژاپنی‌ها از این روش تحلیلی برای بررسی بازارهای مالی استفاده نمودند. به مرور ورود ساری تحلیل‌گران و متخصصین اقتصادی باعث شد تا این روش توسعه یافته و در حال حاضر با شرایط موجود به دست ما برسد. آموزش رایگان فارکس به صورت کامل با آموزش تحلیل تکنیکال گره خورده و این دو تبدیل به یک دوره آموزشی همسو شده‌اند. در همه مراکز آموزشی نیز آموزش تحلیل تکنیکال فارکس به عنوان اولویت اصلی تدریس می‌شود . کاربران تازه‌کار نیز در وهله اول با استفاده از این روش وارد بازار فارکس می‌شوند.

آموزش تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال فارکس در واقع دنبال کردن تغییرات قیمت در گذشته و بس دادن آنها به آینده است. تکنیکالیست‌ها بر این باور هستند که قیمت دائماً شرایط گذشته خود را تکرار می‌کند و همه چیز در قیمت نهفته است. این دست از تحلیل‌گران بدون دقت به اخبار و اتفاقات دنیای واقعی و تنها با تکیه بر رفتار قیمت در نمودار اقدام به تجزیه و تحلیل فارکس می‌نمایند و تصمیم خود را نیز بر اساس همین رویدادها می‌گیرند. از انواع نمودارهای رایج گرفته تا اندیکاتورها و تکنیک‌های سیار پیشرفته مانند فیبوناچی یا ایچیموکو همگی تکنیک‌هایی هستند که با دقت به گذشته بازار و بررسی قیمت در گذشته به وجود آمده و امروزه تریدرهای فارکس در حال استفاده از آنها هستند.

مهم‌ترین اصول تکنیکالی که لازم است برای آموزش تحلیل فارکس بیاموزید، به شرح زیر می‌باشند:

 • انواع نمودار قیمت: در وهله اول باید با انواع نمودار قیمت آشنا شوید. نمودار خطی، نمودار میله‌ای و نمودار شمعی یا کندل استیک سه نوع اصلی نمودار رایج مورد استفاده برای تحلیل تکنیکال فارکس هستند. در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس در وهله اول شما باید با اطلاعات موجود در این نمودارها آشنا شوید. نمودار شمعی پراستفاده‌ترین نوع نمودار است و نمودار خطی نیز بیشتر توسط افراد مبتدی و تازه‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • روندها: دومین اصل تکنیکالی که در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس لازم است به آن اشاره کنیم، تشخیص روندها است. سه روند قابل مشاهده روی نمودار قیمت روند صعودی، روند نزولی و روند رنج و نوسانی می‌باشند. در روند صعودی قیمت در حال افزایش، در روند نزولی قیمت در حال کاهش و در روند رنج نیز قیمت در حال درجا زدن در یک محدوده مشخص است.
 • خطوط حمایت و مقاومت: یکی دیگر از نکات مهم در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس آشنایی با خطوط حمایت و مقاومت است. خطوط حمایت خطوطی هستند که در شرایط فعلی در زیر قیمت فعلی قرار داشته و با توجه به گذشته بازار انتظار می‌رود که با رسیدن قیمت به آن، شاهد برگشت دوباره آن به سمت بالا باشیم. خطور مقاومت نیز خطوطی هستند که در بالای قیمت فعلی قرار داشته و انتظار می‌رود تا قیمت با رسیدن به آنها با افت همراه باشد. این خطوط اهمیت بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال فارکس داشته و در همه استراتژی‌ها به کار گرفته می‌شوند.
 • الگوهای روی نمودار قیمت: یکی دیگر از اصول بسیار مهمی که باید در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس به آن بپردازیم، آشنایی با الگوهای هندسی است که نمودار نمایش می‌دهد. حرکت قیمت بر روی نمودار با نظم خاصی همراه بوده و این حرمت دائماً در حال تشکیل اشکال هندسی است که هر یک معنی خاصی داشته و می‌توان با مشاهده آنها آینده بازار را پیش‌بینی نمود. از رایج‌ترین اشکال و الگوهای هندسی مورد استفاده در تحلیل تکنیکال فارکس می‌توان به الگوی پرچم، الگوی سر و شانه، الگوی دو قلو، الگوی سه قلو، الگوی هارمونیک، الگوی مستطیل و انواع مثلث‌ها اشاره کرد. با مشاهده هر یک از این الگوها می‌توان آینده بازار را پیش‌بینی و مطابق با آن وارد بازار شد.
 • اندیکاتور‌های رایج در تحلیل تکنیکال فارکس: نکته بعدی برای آموزش تحلیل تکنیکال فارکس مربوط به اندیکاتورهایی است که در تکنیک‌های مختلف تحلیلی استفاده می‌شوند. البته اگر سری به اینترنت و پلتفرم‌های معامله فارکس بزنید می‌توانید انبوهی از اندیکاتورها را مشاهده کنید که هر یک شرایط و کارکرد خاص خود را دارند. استفاده از همه آنها اصلاً امکان‌پذیر نیست و از این گذشته نیازی هم به استفاده از همه آنها نخواهید داشت. رایج‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای مورد استفاده برای تحلیل تکنیکال فارکس اندیکاتور مکدی، rsi، مووینگ اوریج‌ها، ایچی موکو، باند بولینگر و ATR هستند. سایر اندیکاتورها کاربرد زیادی نداشته و یا اینکه کاربرد آنها با استفاده از همین اندیکاتورها قابل استخراج است.
 • ابزارهای مورد استفاده برای تحلیل: همچنین در پلتفرم‌های تحلیل فارکس می‌توانید تعداد قابل توجهی از ابزارها را نیز مشاهده کنید که برای تحلیل فارکس لازم هستند. در آموزش رایگان فارکس حتماً باید به آموزش این ابزارها نیز پرداخته شود. البته باز هم باید بدانید که همه ابزارها برای تحلیل فارکس لازم نبوده و تنها استفاده از موارد رایج و اصلی برای این تحلیل کافی خواهد بود. اصلی‌ترین ابزارها برای تحلیل تکنیکال فارکس خط روند، فیبوناچی، چنگال اندروز و موج شماری الیوت هستند.
 • روش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی: آخرین جز از اجزای تحلیل تکنیکال فارکس که باید به آن نیز اشاره کنیم، تکنیک‌های مختلفی هستند که می‌توانید با ترکیب آنها اقدام به استخراج یک استراتژی کامل برای معامله در این بازار نمایید. از مهم‌ترین تکنیک‌های رایج در تحلیل تکنیکال فارکس می‌توان به روش‌های فیبوناچی، الیوت، اندروز، پرایس اکشن، استفاده از واگرایی‌ها، دقت به حجم معاملات، الگوهای شمعی، الگوهای هارمونیک، تحلیل هندسی و البته سیگنال‌های اندیکاتورهای مکدی، RSI و مووینگ اوریج‌ها اشاره کرد.

دقت داشته باشید که یک استراتژی معاملاتی در واقع ترکیبی از روش‌هایی است که به معرفی آنها پرداختیم. این روش‌ها هر یک قدرت و ضعف‌های خاص خود را دارند. یک تحلیل‌گر باهوش و آگاه با ترکیب آنها سعی در پوشاندن نقاط ضعف آنها خواهد داشت. این مهم باعث می‌شود تا در نهایت معاملات با کمترین میزان اشتباه و بیشترین میزان سوددهی انجام پذیرد.

تحلیل تکنیکال دریایی است که تمامی نداشته و آموزش همه نکات و تکنیک‌های رایج در آن ممکن است نیاز به سال‌ها زمان داشته باشد. اما واقعاً اصلاً نیازی به آموزش همه این روش‌ها و تکنیک‌ها ندارید. از این گذشته اصلاً بسیاری از آنها کاربرد خاصی نداشته و ممکن است گمراه کننده نیز باشند. از این رو لازم است تا تنها با آموزش تکنیک‌ها و روش‌های خاص و رایج به دنبال بالا بردن سطح کیفیت و عمق فهم خود از این روش‌ها باشید تا اینکه انبوهی از اندیکاتورها و روش‌ها را آموخته و امکان استفاده از آنها را نیز نداشته باشید.

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس تنها با تمرین و ممارست به حد اعلای خود خواهد رسید. شما باید تمام روش‌های موجود و عالی را بارها و بارها در بازار واقعی تست کرده و سپس به دنبال کسب سود از آنها باشید.

آموزش تحلیل فاندامنتال

آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس

در کنار آموزش تحلیل تکنیکال فارکس لازم است تا نکات آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس را نیز کاربران بیاموزند. تحلیل فاندامنتال سبکی از تحلیل است که در آن تحلیل‌گر در کنار بررسی تمام جوانب تکنیکال باید به بررسی اخبار پیرامون فارکس نیز بپردازد. همچنین در این روش همزمان با تحلیل یک جفت ارز سایر جفت ارزها و بازار سهام نیز برای دستیابی به نتیجه بهتر و مطلوب‌تر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

برای مثال در آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس شما باید به روش تحلیل بازار سهام نیز بپردازید. برای اینکه بتوانید قدرت فعلی دلار آمریکا را بسنجید، می‌بایست در کنار بررسی شاخص دلار به بررسی بازار سهام آمریکا پرداخته و روابط آمریکا هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی را با کشورهای دیگر ارزیابی کنید. نتیجه به دست آمده از جمع‌بندی همه این تحلیل‌ها است که می‌تواند به عنوان تحلیل نهایی برای ورود به بازار فارکس انتخاب شود.

اخبار اقتصادی و سیاسی در جهان تأثیر مستقیم روی روندها در بازار فارکس دارند. واقعیت هم این است که این اخبار هستند که روندها را تشکیل می‌دهند. برای مثال وقتی نرخ بهره بانکی در آمریکا معرفی می‌شود، تمام جفت ارزهایی که دلار آمریکا در آن نقش دارد، تحت تأثیر این بخر قرار می‌گیرند.

اگر اخبار مثبت بوده و نرخ بهره پایین آمده باشد، نشان از تقویت دلار در بازار داشته و شاهد رونق گرفتن دلار آمریکا نسبت به سایر ارزها خواهیم بود. همین موضوع برای سایر ارزها نیز به همین ترتیب صادق است. در تحلیل تکنیکال فارکس خیلی به این نکته دقت نمی‌شود اما در آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس شما باید به صورت خاص به این اخبار و اتفاقات نیز دقت داشته باشید. در غیر این صورت نمی‌توانید نتیجه مطلوب و عالی را از بازار کسب کنید. آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس نیاز به بررسی و تمرین‌های بسیار زیادی دارد. شما باید همزمان با تحلیل تکنیکال قیمت به بررسی سایت‌های خبری مهم و معتبر نیز پرداخته و حتی گاهی لازم خواهد بود که به صورت زنده سخنرانی‌های افراد سیاسی و اقتصادی مهم را نیز گوش کنید.

اگر در استفاده از تحلیل فاندامنتال فارکس خیلی مهارت نداشته باشید، احتمال اشتباه در آن بسیار زیاد خواهد شد. از این رو توصیه می‌کنیم تا قبل از به کار گیری این روش حتماً به دقت آن را تمرین کرده و سپس با تکنیک‌های آن وارد بازار شوید. همچنین شما می‌توانید از نکات فاندامنتالی مربوط به بازار فارکس برای کسب تاییدیه سایر روش‌های تکنیکالی نیز استفاده کنید.

استراتزی فارکس

آموزش رایگان استراتژی معاملاتی فارکس

بعد از آموزش رایگان تحلیل تکنیکال فارکس و همچنین آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس نوبت به این می‌رسد که شما با ترکیب همه تکنیک‌هایی که سراغ دارید، یک استراتژی معاملاتی در بازار برای خود ایجاد کرده و مطابق با استراتژی خود فعالیت کنید. دقت کنید که استراتژی شما می‌تواند همزمان از چند تکنیک استفاده نماید. این مهم باعث می‌شود تا شما بتوانید روش‌های مختلف تحلیلی را به کار گرفته و نتایج بهتر و معاملات بیشتری نیز در بازار داشته باشید.

استراتژی‌های بسیار زیادی نیز در بازار فارکس تعریف می‌شوند که البته همگی کارساز نبوده و ممکن است خیلی از آنها اصلاً کارایی لازم را نیز برای فعالیت در این بازار نداشته باشند. به همین دلیل لازم است تا قبل از هر چیزی استراتژی انتخاب شده را در دوره آموزش فارکس ابتدا در شرایط دمو مورد ارزیابی قرار دهید. برای اینکه درک درستی از استراتژی‌های بازار فارکس داشته باشید، لازم دانستیم تا یکی از استراتژی‌های معمول این بازار که اتفاقاً کاربرد زیادی هم دارد را به شما آموزش دهیم.

آموزش رایگان استراتژی باند بولینگر در بازار فارکس

باند بولینگر یک اندیکاتور رایج و پراستفاده در فارکس است که کارکرد بسیار ساده‌ای داشته و می‌توان از آن به عنوان ‌یک استراتژی مجزا و مستقل استفاده نمود. این اندیکاتور از سه جز تشکیل شده است. دو باند کناری و یک خط وسط که حوالی قیمت را در هر تایم فریم در بر می‌گیرند. اگر شما باندهای بولینگر را با Deviation 2 یا ۳ رسم کنید می‌توانید از سیگنال خروج قیمت برای ترید در بازار استفاده نمایید. برای استفاده از این استراتژی به روش زیر عمل کنید:

 • این روش در تایم فریم‌های ۱ ساعته، ۴ ساعته، روزانه و هفتگی قابل استفاده است. بهترین تایم فریم برای آن نیز ۱ ساعت تا روزانه خواهد بود.
 • ابتدا باند بولینگر را با Deviation 3 روی نمودار بیندازید.
 • اگر قیمت در انتهای یک کندل از باندهای کنار بولینگر به بیرون زد و قیمت Close کندل در بیرون از باندهای بولینگر بسته شد، می‌توانید در جهت عکس وارد بازار شوید.
 • حد ضرر در این روش انتهای کندل قبلی است.
 • حد سود در این روش با ورود قیمت به داخل باندهای بولینگر صادر می‌شود.

این روش هر چند به نظر ساده می‌رسد، اما می‌توان از آن به عنوان یک استراتژی عالی در بازار فارکس استفاده کرد. دقت کنید که هر چقدر Deviation اندیکاتور را بالاتر ببرید، احتمال خطا در آن به شدت کاهش می‌باید. تا جایی که با Deviation 4 تقریباً بالای ۹۹ درصد از مواقع این استراتژی درست عمل خواهد کرد. تنها ایراد اصلی بالا بردن Deviation در این استراتژی این است که تعداد سیگنال‌های بسیار کمی می‌توانید از آن استخراج نمایید. پایین آوردن این عدد به زیر ۲ نیز اصلاً مناسب نبوده و ممکن است خطاهای زیادی برای معاملات شما به دنبال داشته باشد.

منابع آموزشی فارکس

بهترین منابع آموزش رایگان فارکس

سعی کردیم تا به صورت کامل به بررسی نکات مربوط به آموزش رایگان بورس فارکس بپردازیم. نکات کلیدی که با استفاده از آنها چراغ راه به صورت کامل برای شما روشن شده و تنها نیاز به اطلاع از جزئیات خواهید داشت. تمام اطلاعات مورد نیز برای ورود و معامله در بازار فارکس در این مقاله مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار گرفت و خارج از این چارچوب حتی نیاز به یک خط اطلاعات بیشتر هم نخواهید داشت. تنها اطلاعات مورد نیاز شما اطلاع کامل از روش‌های ذکر شده و تمرین جزئیات آنها نزد یک فرد کارشناس و مربی بازار فارکس است. با همین روش شما می‌توانید موفقیت خود را در این بازار تضمین کنید. همچنین لازم است تا برخی مقالات و منابع آموزشی لازم برای بازار فارکس را نیز به شما معرفی کنیم تا با مطالعه آنها سطح دانش خود را در این بازار باز هم افزایش دهید. در این رابطه به بررسی عناوین زیر در این بخش از مقاله آموزش رایگان فارکس خواهیم پرداخت:

 • سایت‌های آموزش رایگان بازار فارکس
 • بهترین کتاب‌های آموزش رایگان فارکس
 • دوره‌های حرفه‌ای آموزش رایگان فارکس
 • سایت‌های خبری بازار فارکس

سایت‌های آموزش رایگان بازار فارکس

ابتدا به معرفی سایت‌های آموزشی فارکس می‌پردازیم و آموزش رایگان فارکس با استفاده از مقالات این سایت‌ها می‌تواند قدم بزرگی برای ورود به این بازار باشد.

 • Baby Pips

سایت بیبی پیپس یکی از بهترین سایت‌ها برای آموزش رایگان فارکس است. در این سایت شما می‌توانید از صفر تا صد مراحل آموزش تحلیل تکنیکال فارکس را مشاهده کرده و با دقت روش‌ها و تکنیک‌های لازم را در آن مطالعه کنید. آموزش رایگان فارکس در این سایت به صورت کاملاً حرفه‌ای دنبال شده است و افراد حتی بدون کوچکترین دانش نیز می‌توانید از مقالات این سایت استفاده کرده و سطح خود را در تحلیل تکنیکال فارکس افزایش دهند. این سایت را می‌توان از جمله پر بیننده‌ترین سایت‌های آموزش رایگان فارکس معرفی کرد که در میان کاربران ایرانی نیز طرفداران زیادی دارد. کسانی که زبان انگلیسی خوبی هم ندارند، نیز جای نگرانی نداشته زیرا با یک زبان معمولی نیز می‌توانید از مقالات بیبی پیپس سر در بیاورید.

 • فارکس . کام

فارکس . کام سایت یکی از معتبرترین و شناخته شده‌ترین بروکرهای بین‌المللی است که البته استفاده از خدمات آنها برای کاربران ایرانی قفل است. اما بای این حال می‌توانید در سایت این بروکر بزرگ اطلاعات و مقالات آموزشی ارزنده‌ای را کسب کنید که استفاده از آنها می‌تواند شما را در ارتقاء سطح کیفیت در تحلیل تکنیکال فارکس راهنمایی کند. آموزش رایگان فارکس با استفاده از راهنمایی‌های این سایت نیز از مبتدی تا پیشرفته دنبال شده است.

 • تردینگ ویو

این سایت نیز یکی از سایت‌های عالی برای آموزش رایگان فارکس است. در محتوای این سایت می‌توانید به مجموعه‌ای از اطلاعات در بخش‌های مختلف دسترسی داشته باشید. آموزش‌های تخصصی تحلیل تکنیکال فارکس در کنار تحلیل‌های به روزی که کاربران در سایت قرار می‌دهند، می‌تواند راهنمای بسیار عالی برای افراد تازه‌کار در بازار فارکس باشد. با ورود به این سایت می‌توانید یک پکیج کامل برای آموزش بورس فارکس در اختیار داشته باشید.

 • فارکس فکتوری

سایت فارکس فکتوری نیز کارکرد مشابهی به مانند سایت تریدینگ ویو دارد. با ورود به این سایت نیز علاوه بر مطالب آموزشی ارزنده می‌توانید از تحلیل‌های سایر کاربران نیز استفاده کرده و با استراتژی‌های معاملاتی آنها آشنا شوید.

 • FXStreet

سایت اف ایکس استرتیت نیز از جمله سایت‌های معتبر و شناخته شده برای آموزش رایگان فارکس است. در این سایت نیز شما هم می‌توانید به دنبال آموزش تحلیل تکنیکال فارکس باشی و هم مطالب آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس را نیز دنبال کنید.

 • Investing

سایت اینوستینگ از جمله سایت‌هایی است که در آن می‌توانید با مقالات جامع برای آموزش سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف از جمله بازار فارکس روبرو شده و اطلاعات کاربردی و مفیدی را کسب کنید. اینوستینگ نیز از جمله سایت‌های مرجع در آموزش رایگان تحلیل تکنیکال فارکس می‌باشد.

 • Investopedia

سایت اینوستوپدیا نیز شرایطی مشابه با سایت اینوستینگ داشته و مقالاتی هم رده با آن را برای شما عزیزان آماده کرده است.

بهترین کتاب‌های آموزش رایگان فارکس

کتاب‌های بسیار بی‌شماری در زمینه آموزش رایگان فارکس هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی در دسترس کاربران است. هر چند مطالعه کتاب معمولاً با چالش‌های زیادی همراه است، اما با این حال سعی کرده این تا در این بخش کتاب‌های جذاب و کاربردی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید در بازار فارکس به موفقیت برسید. این سری از کتاب‌ها معمولاً توسط افراد موفق در این بازار تدوین و منتشر شده و علاوه بر تکنیک‌های اجرایی و عملیاتی حاوی اطلاعات روانشناسی مربوط به بازار فارکس نیز هستند که می‌تواند در هر چه بهتر شدن فرایند فعالیت در این بازار به کار آیند.

 • تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نوشته جان مورفی
 • الگوهای شمعی ژاپنی نوشته استیو نیسون
 • معامله گر منضبط نوشته مارک داگلاس
 • معامله‌گری در فارکس نوشته جیم براون

دوره‌های حرفه‌ای آموزش فارکس

استفاده از دوره‌های حرفه‌ای آموزش فارکس قدم دیگری است که می‌توانید با استفاده از آن شرایط خود را در این بازار بهتر کنید. انتخاب دوره آموزش فارکس نیز اهمیت بسیار زیادی در شرایط کاربران در این بازار دارد. اگر به درستی در انتخاب دوره آموزشی اقدام نکنید، شرایط برای شما پیچیده خواهد شد. به صورت کلی بهتر است از دوره‌هایی استفاده کنید که اساتید آنها خود به صورت فعال در بازار فارکس فعالیت داشته و با چم و خم‌های به روز این بازار آشنا هستند.

اگر به این مهم دقت کنید می‌توانید یک دوره عالی و پولساز برای خود انتخاب نمایید. کانون بورس با سال‌ها تجربه اندوزی در ارائه دوره‌های آموزش بورس و فارکس و همچنین با استفاده از خدمات اساتید فعال در این بازارها، شرایطی را برای شما عزیزان فراهم آورده تا بتوانید به صورت کاملاً حرفه‌ای این آموزش‌ها را پشت سر گذاشته و با موفقیت وارد بازار فارکس شوید. رسیدن به درآمد مستمر و کسب موفقیت در این بازار نیازمند تمرین و حضور در دوره‌های حرفه‌ای است. سعی کرده‌ایم تا کامل‌ترین مطالب مورد نیاز برای موفقیت در بازار فارکس را برای شما آماده کنیم.

سایت‌های خبری بازار فارکس

لازم است تا در کنار سایت‌های آموزش رایگان فارکس به معرفی سایت‌های خبری فارکس نیز بپردازیم. این سایت‌ها نیز اطلاعات مفیدی و خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهند. می‌توانید با دنبال کردن اخبار به صورت زنده از طریق آنها با اخبار مؤثر بر بازار فارکس آشنا شده و روش‌های تحلیل خود را در این بازار مطابق با این اخبار تنظیم نمایید. از مهم‌ترین سایت‌های خبری بازار فارکس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بلومبرگ
 • دیلی اف ایکس
 • فارکس فکتوری
 • FXStreet

دانستنی های فارکس

دانستی‌های مهم درباره بازار فارکس

در این بخش از مقاله آموزش رایگان فارکس سعی داریم تا اطلاعات شما را درباره این بازار تکمیل کنیم. اطلاعاتی که در این ‌بخش مرور می‌کنیم، منجر به شناخت بهتر شما از این بازار خواهد شد. هر بازاری مخصوصاً بازارهای مالی در کنار تمام قوانین و قاعده‌هایی که دارد، چم و خم‌هایی را نیز دارا است که با تجربه می‌توان به آنها دسترسی داشت. بازار بهترین معلم برای آموزش این چم و خم‌ها است. در این بخش سعی کرده‌ایم تا برخی از دانستنی‌های مهم بازار فارکس که به صورت تجربی به دست آمده‌اند را با شما در میان بگذاریم. دقت به این اطلاعات باعث می‌شود تا از همان روزهای نخست شروع فعالیت در بازار فارکس روند خوبی را در این بازار طی کنید. لازم است تا یادآوری کنیم که چنین نکاتی را معمولاً کمتر در دوره‌های آموزش فارکس در اختیار شما قرار می‌دهند. زیرا بسیاری از این نکات نیاز به تجربه بالایی دارد. در این بخش سعی کرده‌ایم تا تجربیات فارکسی را تحت عناوین زیر با شما در میان بگذاریم:

 • چند درصد از تریدرهای بازار فارکس سود می‌کنند؟
 • بهترین بروکرهای بازار فارکس
 • بهترین بروکرهای بازار فارکس برای ایرانی‌ها
 • برای ورود به بازار فارکس چقدر باید سرمایه داشته باشیم؟
 • آیا با ۱۰۰ دلار هم می‌توان در بازار فارکس موفق بود؟
 • چه کسانی در بازار فارکس موفق می‌شوند؟
 • بزرگترین تریدرهای فارکس چه کسانی هستند؟
 • آیا بازار فارکس تقلبی است؟
 • آیا حساب کاربران ایرانی در بازار فارکس بسته می‌شود؟
 • آیا بازار فارکس ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته است؟
 • سشن‌های معاملاتی در بازار فارکس کدام‌ها هستند؟
 • بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس چه ساعتی و چه روزهایی است؟
 • مزایای بازار فارکس
 • معایب بازار فارکس
 • متاتریدر ۴ یا متاتریدر ۵ کدام یک بهتر است؟
 • انواع بروکرها در بازار فارکس
 • آیا کلاهبرداری در بازار فارکس واقعیت دارد؟
 • رگولاتوری بروکر پیست؟
 • بهترین اندیکاتور فارکس چیست؟
 • سیگنال بازار فارکس و اعتبار آن

چند درصد از تریدرهای بازار فارکس سود می‌کنند؟

سؤالی که هر چند خیلی کلیشه‌ای شده است اما با این حال یک سؤال بسیار مهم است که کاربران مخصوصاً در اولین قدم‌های آموزش رایگان فارکس از خود می‌پرسند. تعیین درصد قطعی برای تعداد افراد موفق در بازار فارکس چندان کار ساده‌ای نیست. زیرا اولاً افراد در بروکرهای بسیار زیادی دست به معاملات می‌زنند.  نتایج این معاملات نیز در دسترس همگان قرار ندارد. از این رو چنین بررسی عملاً با چالش‌های زیادی همراه است. در تحقیقات که‌تر چند سال گذشته روی تریدرهای بازار فارکس انجام شده، یک نتیجه‌گیری کلی این بوده که ۲۰ درصد افراد در این بازار سود می‌کنند و ۸۰ درصد نیز سرمایه‌های خود را از دست می‌دهند. قانون معروف ۲۰ ۸۰ بازارهای مالی نیز از همین نتیجه‌گیری‌ها نشات گرفته است. اما باید بدانید که این نتیجه‌گیری می‌تواند چالش‌های زیر را به همراه داشته باشد:

 • دقت کنید که در این تحقیقات اطلاعات کارگذاری‌های خاصی در نظر گرفته شده است.
 • محدودیت‌های جغرافیایی و دانش عمومی افراد یک کشور نسبت به بازار فارکس را نیز باید به عنوان یکی از عوامل محدود کننده این تحقیقات بدانیم.

در حال حاضر شواهد و قراین نشان می‌دهد که از میان کاربران ایرانی درصد کمی معمولاً با موفقیت همراه بوده و در اکثر مواقع شاهد بروز ضرر در میان کاربران ایرانی هستیم. عدم دقت به آموزش رایگان فارکس و استفاده از سیگنال‌های اطرافیان را می‌توان از مهم‌ترین دلایل چنین شکست‌هایی در نظر گرفت. افرادی که هنوز هیچ شناختی از بازار ندارند، حجم قابل توجهی از سرمایه‌های خود را وارد فارکس کرده و بعد از مدتی تمام آن را به باد می‌دهند. همین موارد باعث شده تا درصد کمی از کاربران ایرانی در این بازار با موفقیت روبرو شده و به درآمدهای مستمر برسند.

با یک بررسی ساده در کانال‌ها و گروه‌های فارکسی  به راحتی می‌توان متوجه شد که درصد افراد موفق ایرانی در این بازار احتمالاً از یک درصد هم کمتر است. از این رو توصیه می‌کنیم که آموزش رایگان فارکس را خیلی جدی گرفته و بیشتر از اینکه به فکر ورود سریع به این بازار باشید، ابتدا قدم‌های اولیه را با آموزش رایگان فارکس سپری نموده و کم‌کم وارد بازار فارکس شوید.

بهترین بروکرهای بازار فارکس

یکی دیگر از چالش‌هایی که معمولاً در اولین قدم‌های ورود به بازار فارکس برای کاربران ایرانی پیش می‌آید، انتخاب یک بروکر عالی و مطمئن است. بروکرها برای اینکه بتوانند تمام درخواست‌های خرید و فروش کاربران را در زمانی بسیار کوتاه عملیاتی سازند، نیاز به یک تأمین کننده مالی بزرگ دارند. تأمین کننده‌های مالی بازار فارکس معمولاً مؤسسات بسیار بزرگ مالی و یا بانک‌های بزرگ هستند. ب

هترین بروکرها نیز بروکرهایی هستند که خود به صورت مستقیم تأمین کننده مالی بازار فارکس نیز باشند. بانک‌های بسیار بزرگی در سطح بین‌المللی چنین خدماتی را به کاربران ارائه می‌نمایند. در این بین برخی از بروکرها نیز به دلیل ارائه خدمات بسیار عالی و همچنین تجربیات طولانی مدت در ارائه خدمات به کاربران، کاملاً شناخته شده بوده و می‌توان با خیال راحت از اکانت‌های آنها برای ورود به بازار فارکس استفاده کرد.

بروکرهایی مانند Oanda،  FXPro، ForexTime و مواردی از این دست از جمله معتبرترین و شناخته‌ترین بروکرهای ارائه دهنده خدمات ترید در بازار فارکس هستند. البته لازم به ذکر است که استفاده از خدمات این دست از بروکرهای فارکس معمولاً برای کاربران ایرانی قفل است و ایرانی‌ها نمی‌توانند از آی پی ایران از خدمات چنین بروکرهایی استفاده نمایند. تحریم‌های بانکی ایران از یک طرف و تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های عرضه کننده خدمات مالی به ایرانی‌ها از طرف دیگر باعث شده تا این امکان برای کاربران ایرانی وجود نداشته باشد.

این مهم در سال‌های اخیر باعث شده تا بسیاری از بروکرهایی که از قدیم به کاربران ایرانی خدمات می‌دادند نیز از ادامه این همکاری سر باز شده و دیگر به ایرانی‌ها خدمات ندهند. از این رو است که انتخاب بروکر برای کاربران ایرانی با چالش‌های زیادی همراه شده است.

بهترین بروکرهای بازار فارکس برای ایرانی‌ها

اما بهترین بروکرهای فارکس برای کاربران ایرانی کدام است؟ قبل از این بررسی لازم است تا یادآوری کنیم که آموزش رایگان فارکس و استفاده از استراتژی‌های مطمئن نسبت به چنین چالش‌های در اولویت قرار دارد. از این رو نباید تمرکز اصلی خود را برای چنین موضوعاتی اختصاص دهید. تعداد بروکرهایی که به کاربران ایرانی خدمات می‌دهند، خیلی زیاد نیستند اما باز هم انتخاب‌های زیادی برای کاربران ایرانی وجود دارد. چندین بروکر آسیایی و اروپایی امکان استفاده از خدمات خود را برای ایرانی‌ها قفل نکرده و این امکان را برای شما عزیزان فراهم آورده‌اند. کاربران نیز باید با بررسی معیارهای مختلف یک بروکر نسبت ب انتخاب بهترین گزینه برای خود اقدام کنند.

برای ورود به بازار فارکس چقدر باید سرمایه داشته باشیم؟

اگر در دوره‌های حرفه‌ای آموزش فارکس شرکت کرده باشید، باید بدانید که سرمایه‌گذاری با پول زیادی در این بازار در همان بدو ورود ممکن است چالش‌های زیادی برای کاربر ایجاد نماید. به همین دلیل بهتر است برای شروع با مبالغ کم کار خود را آغاز نمایید. این موضوع از چند جنبه حائز اهمیت است. از جمله:

 • یکی از قوانین لازم برای موفقیت در بازار فارکس قوانین مربوط به روانشناسی بازار است. هر چند اصول اولیه مربوط به روانشناسی را می‌تواند در دوره‌های آموزش رایگان فارکس بیاموزید، اما به کار برن این موارد در واقعیت بازار بسیار سخت است و تحت تأثیر هیجانات مختلفی ممکن است شرایط پیچیده شود. به همین دلیل کسانی که با سرمایه‌های کم وارد بازار فارکس می‌شوند، می‌توانند این هیجانات را در خود کنترل کرده و راه‌های ارتقاء سطح روانشناسی خود در بازار فارکس را نیز به مرور بیاموزند.
 • تجربه کردن همیشه شرایط متفاوت تری نسبت به دوره‌های تئوری دارد. حتی استفاده از دمو نیز نیم تواند دقیقاً عینیت بازار را به شما نشان دهد. از این رو لازم است تا کاربران در ابتدا با سرمایه‌های کم وارد بازار شده و به آرامی معلومات خود را در آنم تست کنند. این مهم باعث می‌شود تا در عین تقویت معلومات و پوشاندن نقاط ضعف استراتژی‌ها، ریسکی نیز متوجه سرمایه‌های کاربران نباشد.
 • همچنین کاربران باید بدانند که روشی که نتواند ۲۰۰ دلار را چند برابر کند و آن را از بین می‌برد، ۱۰۰۰۰ دلار را نیز به مرز نابودی خواهد کشاند. بسیاری از کاربران مقصر اصلی شکست خود را در کم بودن سرمایه اولیه می‌دانند در حالی که این موضوع اصلاً صحت نداشته و چنین افرادی به راحتی استعداد از بین بردن سرمایه‌های بزرگ‌تر را نیز دارند.

در حال توصیه می‌کنیم که افراد تازه‌کار و کسانی که به تازگی دوره آموزش فارکس را به اتمام رسانده‌اند، بعد از فعالیت چند ماهه در دمو، با سرمایه‌های کم در حد ۱۰۰ دلاری وارد بازار فارکس شده و کم‌کم و در صورت موفقیت آمیز بودن روش‌های به کار گرفته شده برای افزایش سرمایه خود در بازار اقدام نمایند.

آموزش فارکس

آیا با ۱۰۰ دلار هم می‌توان در بازار فارکس موفق بود؟

اینکه انتظار داشته باشید که با سرمایه ۱۰۰ دلاری به درآمدهای میلیون دلاری رسیده و خود را به عنوان یک میلیاردر فارکسی معرفی کنید، نه چنین امکانی وجود ندارد. فکر کردن به این موضوع مانند فکر کردن به یک قمار است. معامله در بازار فارکس باید با استفاده از روش‌های مدیریت سرمایه و با کنترل ریسک انجام پذیرد. در غیر این صورت چیزی جز نابودی حساب معاملاتی در انتظار شما نخواهد بود. برای همین منظور بهتر است از سرمایه‌های کم نیز شروع کنید. ۱۰۰ دلار برای شروع و ورود به بازار بعد از سپری کردن دوره آموزش فارکس سرمایه مناسبی است. هر چند برای موفقیت و رسیدن به درآمدهای قابل توجه نیاز است تا سرمایه‌های بیشتری وارد بازار نمایید.

چه کسانی در بازار فارکس موفق می‌شوند؟

بازار فارکس بازاری است پول از جیب افراد عجول به جیب افراد صبور منتقل می‌شود. افرادی می‌توانند در بازار فارکس موفق باشند که تمام اقدامات ورود و معامله در این بازار را قدم به قدم سپری کرده و با یک برنامه‌ریزی مشخص در آن اقدام نمایند. از آموزش رایگان فارکس گرفته تا استفاده از دمو برای ترید و سایر مراحل باید قدم به قدم صورت پذیرد. در غیر این صورت ممکن است شرایط بسیار پیچیده شده و موفقیتی در کار نباشد.

داشتن یک استراتژی مشخص که تست شده باشد و بتوان از آن برای معامله در بازار فارکس استفاده نمود، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای موفقیت در بازار فارکس است. در قدم بعدی کاربر باید نظم و رعایت مدیریت سرمایه را نیز به معاملات خود بیفزاید. در صورت وجود این آیتم‌ها و همچنین پایبندی به روش معاملاتی عملاً همه چیز برای موفقیت در بازار آماده است.

هر چند اطلاعات بند قبلی حاوی مطالب مهمی برای موفقیت در بازار فارکس است، اما حتی افرادی که از این موضوع مطلع بوده و به آن واقف هستند نیز به این راحتی‌ها نمی‌توانند جلوی هیجان خود را گرفته و خود را وارد چالش‌های بسیار زیادی می‌نمایند. رعایت همه این نکات حتی با وجود اطلاع از آنها نیز کار ساده‌ای نبوده و نیاز به دقت به مسائل مختلفی است. کاربران باید با تمرین و ممارست هیجان خود را در بازار کنترل کرده و قدم به قدم سطح خود را در بازار ارتقاء بخشند. در غیر این صورت باید خود را برای ورود به جمع ۸۰ درصد افراد شرر کرده آماده نمایند.

بزرگترین تریدرهای فارکس چه کسانی هستند؟

اگر دنیای اینترنت را جستجو کرده و به دنبال بهترین و بزرگترین تریدرهای بازار فارکس باشید، به کمتر نام معتبری بر خواهید خورد. جالب است که اکثر تریدرهای موفق بازار فارکس چه در ایران و چه در خارج کمتر در چشم ظاهر شده و نامی از خود به نمایش می‌گذارند. در حالی که تریدرهای ناموفقی که دائماً در حال ضرر هستند به مراتب در سایت‌ها و کانال‌های مختلف دست به مصاحبه زده و به دنبال جمع کردن افراد بیشتری به گرد خود می‌باشند.

تریدرهای موفق کسانی هستند که با یک روش عالی شروع به معامله کرده و نظم و انضباط در معاملات را به عنوان اولویت اصلی و اولیه خود هرگز از یاد نمی‌برند. دقت کنید که موفقیت در بازار فارکس هیچ ربطی به اسم و رسم نداشته و بیشتر به خود فرد بستگی خواهد داشت.

آیا بازار فارکس تقلبی است؟

تقلبی بودن بازار نیز چالش دیگری است که برخی از کاربران با آن روبرو هستند. در بندهای ابتدایی و قبل از ورود به قسمت آموزش رایگان فارکس سعی کردیم تا ماهیت این بازار را به زبان ساده برای شما بازگو کنیم. در آموزش رایگان فارکس به زبان ساده نیز اشاراتی به شرایط این بازار داشتیم. با دقت به این مطالب به راحتی می‌توان درک کرد که خود بازار فارکس یک بازار پرکاربرد و پر سود برای کاربران است. البته در کنار آن تقلب‌های زیادی نیز صورت می‌پذیرد که هیچ ربطی به خود این بازار نداشته و به دلیل سوء استفاده‌هایی است که برخی از کاربران به دنبال آن می‌روند. سوء استفاده‌هایی مانند سیگنال فارکس، بروکرهای تقلبی و مارکت میکر و مواردی از این دست که هر چند در حیطه بازار فارکس تعریف می‌شوند اما هیچ ربطی به خود این بازار ندارند.

به این ترتیب اگر شما نیز مانند ده‌ها نفر دیگر در دام افراد کلاهبردار گرفتار شدید، بهتر است مقصر را در درجه اول خودتان بدانید که به نکات احتیاطی دقت نکرده و سرمایه‌های خود را در معرض ریسک‌های بزرگ قرار داده‌اید. وگرنه بازار فارکس یک بازار مالی هوشمند و قدمی است که سابقه بسیار زیادی هم دارد. این بازار مالی به قدری هوشمند و قدرتمند است که حتی بزرگترین سرمایه‌داران نیز نمی‌توانند اختلالی در روند معاملات بازار ایجاد نمایند.

آیا حساب کاربران ایرانی در بازار فارکس بسته می‌شود؟

یکی دیگر از چالش‌های ذهنی کاربران از همان روزهای اولیه شروع دوره آموزش فارکس بسته شدن حساب ایرانی‌ها توسط بروکرهای مختلف است. در سال‌های گذشته بروکرهای زیادی بوده‌اند که از خدمات رسانی به ایرانی‌ها انصراف داده و ترجیح داده‌اند تا از کاربران ایرانی خود درخواست برداشت و خالی کردن حساب‌های خود نمایند. در این سال‌ها بارها پیش آمده که برخی از کاربران نیز ادعای بسته شدن حساب خود توسط برخی از بروکرهای بی‌نام و نشان و تازه وارد را کرده‌اند. در وهله اول باید بگوییم که تا کنون حساب هیچ فردی به بهانه ایرانی بودن بسته نشده و هر وقت هم چنین اتفاقی افتاده معمولاً دلایلی به غیر از ایرانی بودن باعث آن بوده است. شرایطی که ممکن است برای کاربران سایر کشورهای جهان نیز به وقوع بپیوندد.

همچنین لازم به ذکر است که بروکرهایی هم که اقدام به عدم خدمات رسانی به ایرانی‌ها نموده‌اند، فرصت یکی دو ماهه‌ای را در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌دهند تا تمام پول‌های خود را از حساب بیرون بکشند. از این رو چنین چالشی به صورت جدی برای کاربران ایرانی مطرح نیست. البته باید یادآور شویم که لازم است تا کاربران حتماً از بروکرهای معتبر و شناخته شده که رگولاتوری مناسبی دارند، برای پیش برد اهداف خود در بازار فارکس استفاده نمایند.

آیا بازار فارکس ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته است؟

بازار فارکس در واقع بازار بین‌المللی کشورهای مختلف است که در کنار عملکرد یکپارچه هر یک شرایط زمانی متفاوتی نیز دارند. این مهم باعث می‌شود تا در طول هفته کاری بازار فارکس به صورت ۲۴ ساعته باز بماند. اما در روزهای شنبه و یک‌شنبه به دلیل تعطیل بودن تمام بازارها، بازار فارکس نیز تعطیل است. همچنین در تعطیلات رسمی میلادی مانند تعطیلات ژانویه نیز این بازار تعطیل خواهد بود. البته تعطیلات تقویم میلادی خیلی زیاد نبوده و تنها چند روز در طول یک سال است.

در بقیه زمان‌ها کاربران می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته در بازار فارکس فعالیت داشته باشند. البته شایان ذکر است که حجم معاملات و عرضه و تقاضا در ساعات مختلف بازار فارکس با یکدیگر متفاوت است. همزمان با آموزش رایگان فارکس شما می‌توانید این ساعت‌ها را نیز در پلن معاملاتی خود لحاظ نموده و در بهترین ساعت‌ها برای معامله در بازار فارکس اقدام کنید.

آموزش فارکس

سشن‌های معاملاتی در بازار فارکس کدام‌ها هستند؟

سشن‌های معاملاتی بسیار زیادی در بازار فارکس تعریف می‌شوند. ۴ سشن اصلی و مهم این بازار، بازار معاملاتی لندن، بازار معاملاتی نیویورک، بازار معاملاتی استرالیا و بازار معاملاتی ژاپن است. البته بازارهای دیگری اعم از چین، سنگاپور، آلمان و … نیز همزمان با این سشن‌ها به فعالیت می‌پردازند که بازه زمانی فعال بودن آنها با این ۴ بازار همپوشانی دارد. سشن‌های معاملاتی بازار فارکس در کشورهای مختلف به شرح زیر است:

 • بازار فارکس در ساعت ۰۱: ۳۰ به وقت ایران در سیدنی گشایش پیدا می‌نماید.
 • در ساعت ۰۴: ۳۰ صبح نیز بازار توکیو باز شده و همزمان با بازار سیدنی به کار خود ادامه می‌دهد. از ساعت ۰۴: ۳۰ به بعد حجم معاملات در بازار فارکس با رشد قابل توجهی همراه می‌شود.
 • در ساعت ۱۰: ۳۰ صبح بازار معاملاتی سیدنی بسته می‌شود اما همچنان فعالیت در بازار توکیو ادامه دارد.
 • در ساعت ۱۱: ۳۰ بازار معاملاتی لندن گشایش پیدا کرده و این بازار به همراه بازار توکیو برای معاملات آماده است.
 • در ساعت ۱۳: ۳۰ ظهر بازار توکیو نیز بسته می‌شود و تنها بازار لندن باز می‌ماند.
 • در ساعت ۱۶: ۳۰ بازار معاملاتی نیویورک باز می‌شود و این بازار در این لحظه با بازار لندن همپوشانی دارد. در این ساعت نیز حجم معاملات با رشد قابل توجهی همراه می‌شود.
 • در ساعت ۱۹: ۳۰ بازار لندن بسته شده و تنها بازار نیویورک به کار خود ادامه می‌دهد.
 • در ساعت ۰۱: ۳۰ صبح نیز همزمان با باز شدن دوباره بازار سیدنی شاهد بسته شدن بازار معاملاتی نیویورک خواهیم بود.

همان طور که اشاره کردیم در این جریان بازارهای دیگری نیز فعالیت می‌نمایند که در همین ساعات همپوشانی دارند. دقت کنید که انجام معاملات به غیر از روزهای تعطیل در آخر هفته‌ها یعنی شنبه و یک‌شنبه به صورت ۲۴ ساعته انجام می‌شود. ساعت‌های اعلام شده در بالا برای فصول بهار و تابستان در ایران معتبر است. در ۶ ماه دوم سال ساعت کاری بازار نیویورک و لندن دست نخورده باقی می‌ماند. ساعات کاری بازار توکیو یک ساعت عقب‌تر می‌رود و ساعات کاری بازار سیدنی نیز ۲ ساعت عقب‌تر می‌رود.

تمامی سشن های معاملاتی را می توانید در سایت فارکس فکتوری نیز مشاهده کنید

بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس چه ساعتی و چه روزهایی است؟

یکی دیگر از نکات بسیار مهم مربوط به آموزش رایگان فارکس اطلاع از بهترین زمان‌ها برای معامله در این بازار است. دقت کنید که وقتی حجم معاملات در بازار پایین است، فرصت خوبی برای کسب سد در اختیار کاربران قرار نگرفته و عملاً در این ساعات تغییرات زیادی را نیز در بازار شاهد نیستیم. به همین دلیل در چنین ساعاتی معامله کردن ممکن است با ضررهای روبرو شود و یا اصلاً به سود نرسد. از این رو شناخت بهترین ساعات و بهترین روزهای معامله در بازار فارکس در کنار آموزش رایگان فارکس اهمیت پیدا می‌نماید. برای این موضوع می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

 • ساعت ۰۴: ۳۰ که بازار توکیو باز می‌شود، حجم معاملات در بازار با افزایش قابل توجهی همراه بوده و می‌تواند ساعت خوبی را برای معامله در فارکس رقم بزند.
 • بهترین زمان برای معامله در بزار فارکس که در واقع پرحجم‌ترین زمان بازار نیز است، ساعت ۰۴: ۳۰ تا ۰۷: ۳۰ است. درست زمانی که بازار لندن و بازار نیویورک به صورت همزمان باز هستند.
 • روز دوشنبه اولین روز کاری بازار فارکس در هفته است. در ساعات اولیه این روز هنوز بازار روند مشخصی به خود نگرفته و ممکن است شرایط برای ترید کردن برای معامله گران کمی سخت باشد.
 • روز جمعه نیز آخرین روز معاملاتی در بازار فارکس است. برای معامله در این روز بهتر است احتیاطی بیشتری داشته باشید. همچنین بیشتر اخبار اقتصادی که روز بازار فارکس تایر دارند، در روز جمعه اعلام می‌شوند. از این رو ممکن است ورود و معامله در بازار فارکس در این روز با چالش‌های بیشتری نسبت به سایر روزها همراه باشد.

با دقت به نکات بالا می‌توانید روند بسیار بهتری در زمان معاملات در بازار فارکس در پیش بگیرید. البته تمام این موارد مستلزم آموزش رایگان فارکس از سوی کاربران خواهد بود. در غیر این صورت حتی حضور در پرحجم‌ترین زمان‌های بازار نیز نمی‌تواند شرایط خوبی را برای کاربر رقم بزند که هیچ، حتی ممکن است شرایط را برای وی به دلیل نوسانات بیشتر بدتر و پرریسک‌تر نیز کند. به همین دلیل بهتر است قبل از هر چیزی آموزش رایگان فارکس را جدی بگیرید و سپس برای این امر اقدام کنید.

مزایای بازار فارکس

اما لازم دانستیم تا مزایا و معایب بازار فارکس را نیز با شما در میان بگذاریم. این بازار نیز مانند سایر بازارهای مالی دارای مزیت‌ها و معایبی است که همراه با آموزش رایگان فارکس باید به آنها نیز پرداخته شود. بازار فارکس یکی از پرطرفدارترین بازارهای مالی برای معامله‌گری و کسب سود است. این بازار شرایط بسیار خاصی دارد که عدم داشتن شناخت کافی نسبت به آنها ممکن است چالش‌های معامله را برای کاربران بسیار زیادی نماید. برای اینکه درک بهتری نسبت به بازار فارکس داشته و با آگاهی بیشتر اقدام به شروع سرمایه‌گذاری در آن کنید، لازم دانستیم تا مهم‌ترین مزیت‌های این بازار را نیز در این بخش با شما در میان بگذاریم.

 • ۲۴ ساعته بودن

به عنوان مزیت اول باید به ۲۴ ساعته بودن این بازار اشاره کنیم. بازار فارکس به صورت ۲۴ ساعته و از بامداد دوشنبه تا ساعات پایانی جمعه ادامه دارد. در هر ساعتی می‌توانید برای ورود و معامله در این بازار اقدام کنید.

 • انعطاف‌پذیری بالا

یکی دیگر از مزیت‌های بازار فارکس انعطاف‌پذیری بالای آن است. به این معنی که شما هم در ساعات منعطف می‌توانید برای معامله در این بازار اقدام کنید و هم این امکان را خواهید داشت که شرایط مختلفی را برای معاملات خود برگزینید. کمترین میزان محدودیت در معاملات را در این بازار تجربه خواهید نمود.

 • دو طرفه بودن

یکی دیگر از مزیت‌های بازار فارکس دو طرفه بودن آن است. برای کسانی که هنوز آموزش رایگان فارکس را نهایی نکرده و به انتهای آموزش‌ها نرسیده باشند، شاید درک دو طرفه بودن بازار کمی سخت باشد، اما این بازار این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا به راحتی بتوانید هم در زمان نزول و هم درز‌مان صعود برای معامله در آن اقدام کنید. به این معنی که اگر تشخیص به صعودی بودن یک روند داشتید، می‌توانید با اقدام به خرید وارد پوزیشن بای شده و با بالا رفتن قیمت کسب  سود کنید. همچنین اگر حکم به نزولی بودن یک روند داشتید نیز می‌توانید در وهله اول اقدام به گرفتن پوزیشن سل یا فروش نموده و با افت قیمت کسب سود نمایید. دقت کنید که پوزیشن بای با یک پوزیشن سل بسته می‌شود و پوزیشن سل نیز با یک پوزیشن بای بسته می‌شود.

 • امکان استفاده از حساب دمو

اشاره کردیم که کاربران می‌توانند بعد از پایان دوره آموزش فارکس و قبل از ورود به بازار واقعی اطلاعات و استراتژی‌های خود را در دموی بازار تست کرده و سپس وارد بازار اصلی شوند. این روند باعث می‌شود تا در طولانی مدت شرایط کار برای تریدر ساده‌تر شود. امکان کنترل هیجانات و تست استراتژی دو مزیت اصلی استفاده از حساب دمو است که حتماً باید مد نظر کاربران تازه‌کار قرار گیرد.

 • شفافیت بالا

از دیگری مزیت‌های بازار فارکس شفافیت بالای این بازار است. هیچ فرد یا گروهی و یا سازمانی در پشت معاملات این بازار قرار نداشته و هیچ حکم دستوری نیز نمی‌تواند روند را در این بازار تغییر دهد و از این رو به راحتی می‌توان بازار فارکس را از جمله شفاف‌ترین بازارهای مالی در جهان نامید.

 • قدرت ضریب اهرمی

به توضیح ضریب اهرمی یا لوریج در بندهای قبلی پرداختیم. این امکان در بازار فارکس وجود دارد که با استفاده از این ضریب شما بتوانید چندین برابر میزان سرمایه خود در بازار به معامله بپردازید. البته شایان ذکر است که ضریب اهرمی مانند یک شمشیر دو لبه عملاً می‌نماید. اگر به درستی از آن استفاده نکنید، ممکن است ریسک‌های زیادی را متوجه معاملات خود کرده و شرایط برای شما بسیار سخت گردد. در هنگام طی کردن مراحل آموزش رایگان فارکس لازم است تا نحوه صحیح استفاده از ضریب اهرمی را نیز بیاموزید.

 • نقد شوندگی بالا

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت‌های بازار فارکس در نقد شوندگی بسیار بلای آن است. تعداد کاربران و حجم معاملات در این بازار به قدری بالا است که سنگین‌ترین معاملات نیز در آن در کمتر از چند صدم ثانیه انجام می‌شود. برای سنجش میزان نقد شوندگی بازار فارکس می‌توانید آن را با بازار بورس ایران مقایسه کنید. شما برای خرید یک سهم در بازار بورس ممکن است نیاز به روزها زمان داشته باشی. در حالی که در کسری از ثانیه در بازار فارکس می‌توانید میلیون‌ها دلار پول و سرمایه را جابجا کنید.

 • هزینه‌های معاملاتی کم

اسپردها اصلی‌ترین هزینه معاملاتی در بازار فارکس هستند که بروکرها به عنوان کارمزد خدمات خود آنها را بر می‌دارند. واقعیت این است که هزینه این معاملات بسیار کم بوده و اصلاً به چشم نمی‌آید. از این رو می‌توان بازار فارکس را یک بازار با کمترین میزان هزینه در نظر گرفت.

 • عدم دخالت دولت‌ها

یکی دیگر از مزیت‌های عالی بازار فارکس در این است که هیچ دولتی در آن دخالت نداشته و همه چیز به صورت مستقیم میان کاربران مختلف صورت می‌پذیرد.

 • گزینه‌های معاملاتی زیاد

همچنین از دیگر مزیت‌های بازار فارکس می‌توان به گزینه‌های زیاد معاملاتی در آن اشاره نمود. جایی که شما می‌توانید انبوهی از جفت ارزها را برای معامله برگزینید.

معایب بازار فارکس

در کنار مزیت‌هایی که برای بازار فارکس برشمردیم این بازار با معایبی هم همراه است. البته بیشتر معایبی که برای این بازار می‌توان برشمرد، بیشتر به خود افراد مربوط می‌شود. در واقع خود ماهیت بازار چندان عیبی نداشته و این معامله کران هستند که با ورود به بازار بدون آموزش و اطلاعات کافی باعث بالا رفتن ریسک‌های معاملاتی برای خود می‌شوند. از این رو توصیه می‌کنیم که قبل از ورود حتماً مراحل آموزش رایگان فارکس خود را به انتها رسانده و بعد از تمرین حتی همین چند عیب ساده را نیز نداشته باشید. دو عیب اصلی بازار فارکس را نیز می‌توان در موارد زیر جستجو نمود.

 • ریسک بسیار بالا

به دلیل استفاده ضریب اهرمی و همچنین نوسانات بسیار یادی بازار در طول روز، شاهد ریسک بالایی در بازار فارکس هستیم. دقت کنید که این عیب نیز بیشتر به خود کاربر باز می‌گردد و خیلی متوجه بازار فارکس نخواهد بود.

 • پرداخت بهره بانکی یا سوآپ

پرداخت بهره بانکی را نیز می‌توان از دیگر معایب این بازار دانست. مؤسسات تأمین سرمایه بروکرها هر شب در ساعت مشخصی سوآپ تمام حساب‌های باز را مشخص می‌نمایند. از این اگر شما حساب بازی در آن ساعت که معمولاً در حوالی نیمه شب است داشته باشید، با سوآپ روبرو می‌شود. البته در صورت تفاوت مثبت نرخ بانکی در جفت ارز مورد معامله ممکن است سوآپ مثبت دریافت کنید.

متاتریدر ۴ یا متاتریدر ۵ کدام یک بهتر است؟

متاتریدر ۴ و متاتریدر ۵ در مجموع ابزارها و شرایط تفاوت آنچنانی با هم ندارند. اصلی‌ترین تفاوت میان این دو پلتفرم معاملاتی در حساب‌هایی است که بروکرها در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. ممکن است یک بروکر به هر دلیلی حساب‌های بهتری در متاتریدر ۴ یا حتی ۵ در اختیار کاربران قرار دهد. از این گذشته با توجه به متفاوت بودن برنامه نویسی اصلی آنها، اندیکاتورها و افزونه‌های در دسترس برای آنها نیز متفاوت است.

برای کسانی که به تازگی در حال ورود به بازار فارکس بوده و هنوز مراحل آموزش رایگان فارکس را سپری می‌نمایند، توصیه می‌کنیم که از متاتریدر ۵ استفاده نمایند. این پلتفرم در حال حاضر شرایط بهتری نسبت به متاتریدر ۴ دارا است. البته شایان ذکر است که پلتفرم‌های دیگری نیز برای معامله در بازار فارکس تعریف شده‌اند که هر یک شرایط خاص خود را دارند. بیشتر بروکرهایی که به ایرانی‌ها خدمات رسانی می‌نمایند، بیشتر از این دو پلتفرم بهره می‌برند.

انواع بروکرها در بازار فارکس

نکته دیگری که همزمان با آموزش فارکس لازم است تا درباره آن نیز اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید، شناخت انواع بروکرها است. بروکرها در بازار فارکس به صورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول بروکرهای به اصطلاح مارکت میکر هستند. همان طور که از اسم این دسته از بروکرها، مشخص است، آنها به جای قرار دادن کاربر در بازار واقعی نمایی از بازار را ساخته و در اختیار آنها قرار می‌دهند.

در چنین بروکرهای در واقع انعکاسی از بازار حقیقی در معرض نمایش و معامله کاربر قرار می‌گیرد. این مهم به دلیل شرایط تأمین سرمایه‌ها است. در چنین بروکرهایی معمولاً امکان تقلب وجود دارد. البته شایان ذکر است که در حال حاضر بروکرهای بسیار معتبر و درجه یک جهانی در این حالت فعالیت نموده و با توجه به رگولاتوری‌های بسیار معتبری که دارند، کاربران نیز با خیال راحت از خدمات آنها استفاده می‌نمایند. این دست از بروکرها برای کاربران ایرانی ممکن است با خطراتی همراه باشند. زیرا احتمال تقلب در آنها بیشتر است.

دسته دوم از بروکرها آنهایی هستند که اتصال مستقیم کاربر  به ابزار حساب‌های به اصطلاح ECN در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این دست از بروکرها هیچ چالشی با کاربر نداشته و هر اتفاقی که در بازار رخ می‌دهد، در حساب‌های آنها نیز به وقوع می‌پیوندد. برای کاربران ایرانی به دلیل اینکه نمی‌توانند از بروکرهای خیلی معتبر و بزرگ جهانی استفاده نمایند، استفاده از خدمات چنین بروکرهایی می‌تواند کیفیت و شرایط بهتری به دنبال داشته باشد.

آیا کلاهبرداری در بازار فارکس واقعیت دارد؟

کلاهبرداری جز اصلی هر بازاری است. تقریباً هر بازاری که انسان‌ها در آن فعالیت دارند، کلاهبرداری را نیز می‌توان عضو جدایی‌ناپذیر آن دانست. کاربرانی که از طرق اصلی نمی‌توانند به درآمدهای مورد نظر خود برسند، از راه‌های غیرقانونی و با سرکیسه کردن سایرین به دنبال کسب درآمد در این بازار رفته و از این جهات روش‌های کلاهبرداری به وجود می‌آیند. بازار فارکس نیز از این امر مستثنی نخواهد بود.

به صورت واضح می‌توان اظهار داشت که کلاهبرداری در بازار فارکس به خود اصلی این بازار و ماهیت آن مرتبط نبوده و این کاربران هستند که برای سودجویی به دنبال کلاهبرداری از سایرین می‌روند. اما لازم است تا همزمان به آموزش رایگان فارکس راه‌های احتیاط در این بازار را نیز آموخته و خود را از چنین کلاهبرداری‌هایی در امان نگه دارید.

رگولاتوری بروکر چیست؟

رگولاتوری در واقع به معنی نظارت است. رگوله بودن یک سازمان و یا نهاد به این معنی است که سازمان‌های دولتی معتبر و قابل اطمینان روی عملکرد آن نظارت دارند. برای مثال یک بانک خصوصی را در ایران در نظر بگیرید که از بانک مرکزی مجوز داشته و زیر نظر این بانک به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اگر تقلب یا مشکلی در عملکرد این بانک‌ها و مؤسسات به وجود بیاید، این بانک مرکزی است که ورود کرده و جلوی زیان کاربران را خواهد گرفت.

عملیات رگولاتوری یک موسسه و دریافت این مجوز نیاز به استفاده از مدارک بسیار زیادی دارد. در سطح بین‌المللی این مجوزها به این راحتی صادر نمی‌شود و قبل از هر اقدامی موسسه رگوله کننده تمام شرایط و جوانب را در نظر می‌گیرد. بروکرهای ارائه کننده خدمات فارکس نیز برای بالا بردن سطح اطمینان کاربران خود برای ورود و معامله از این امر تبعیت نموده و رگولاتوری سازمان‌های مختلف را دریافت می‌نمایند.

وقتی یک بروکر رگوله بوده و یک سازمان بین‌المللی معتبر روی عملکرد آن نظارت داشته باشد، عملاً امکان تقلبی در آن وجود نداشته و یا در صورت بروز زیاد این سازمان رگوله است که جلوی زیان کاربران را خواهد گرفت. هر چقدر سازمان رگوله کننده اعتبار بیشتری داشته باشد، نشان از بالا بودن میزان اعتبار بروکر خواهد بود.

کاربران باید در هنگام انتخاب بروکر مناسب حتماً باید به این مهم دقت کافی داشته باشند. البته بروکرها ممکن است از سازمان‌های مختلفی رگولاتوری داشته باشند و خدمات خود را در هر کشوری با رگوله‌های مختلف عرضه نمایند. برای مثال ممکن است یک بروکر با وجود داشتن رگولاتوری از سازمانی معتبر، از این رگولاتوری برای کاربران ایرانی استفاده نکند. این موضوع نیز باید در زمان انتخاب بروکر مورد توجه قرار گیرد.

بهترین اندیکاتور فارکس چیست؟

یکی دیگر از سؤالات پرتکرار کاربران در وهله اول ورود به بازار فارکس انتخاب بهترین اندیکاتور برای معامله در این بازار است. بیش مار اندیکاتور را می‌توانید در بازار فارکس در اختیار داشته باشید مکه هر یک مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند. اما اگر به دنبال اندیکاتوری هستید که میلیون‌ها دلار پول برای شما به ارمغان بیاورد، در بازار فارکس آن را به دست نخواهید آورد. چنین اندیکاتوری وجود ندارد و وقت خود را نیز نباید روی آن هدر دهید.

مکدی، RSI، مووینگ اوریج‌ها و ده‌ها اندیکاتور دیگر تنها بازارهایی برای فیلتر کردن معاملات اشتباه از معاملات درست هستند و با اشتباهات بسیار زیادی نیز روبرو می‌شوند. از این رو تکیه کردن به آنها نیز می‌تواند چالش‌های خاص خود را به دنبال داشته باشد. لازم است تا کاربران با ترفندها و  ابزارهای مختلف بهترین استراتژی معاملاتی را برای خود تبیین نموده و به دنبال یک مسیر روشن در معامله در بازار فارکس باشند. از این رو توصیه می‌کنیم که هرگز وقت خود را معطوف به پیدا کردن بهترین و پولسازترین اندیکاتور نکرده و فریب تبلیغات این چنینی را نیز نخورید.

خیلی ساده است که اگر کسی چنین اندیکاتوری در اختیار داشت، حتی نیازی به فروش آن نیز برای کسب درآمد نداشته و چنین توجیهاتی چیزی جز تبلیغات دروغ برای به دست آوردن پول از سوی این افراد نیست.

سیگنال بازار فارکس و اعتبار آن

یکی از مواردی که این روزها در ایران بسیار شایع شده و افراد زیادی هم برای کسب سود دست به استفاده از آن می‌زنند، سیگنال خرید و فروش فارکس است که در کانال‌های تلگرامی یا اینستاگرام بسیار شایع بوده و حتی پول‌ها و هزینه‌های زیادی هم برای این سیگنال‌ها درخواست می‌شود. افراد زیادی هم هستند که دوره‌های آموزش رایگان فارکس را نیز نگذرانده و بدون کمترین شناخت نسبت به شرایط بازار و تنها با اتکا به سیگنال‌های ارائه شده در این کانال‌ها اقدام به خرید و فروش می‌نمایند. پرواضح است که انتهای چنین مسیری چیزی جز شکست و نابودی سرمایه نخواهد بود. سیگنال فروشی هر چند با توجیهات مختلفی در بازار فارکس در ایران انجام می‌شود، اما تجربه ثابت کرده که همه این موارد راه به تباهی دارند.

معمولاً افراد موفق سعی می‌کنند تا آموزه‌های خود را به طرق دیگری در اختیار کاربران قرار دهند. این افراد ناموفق هستند که با کپی کردن سیگنال‌ها از روی دست سایرین و اعلام آنها در کانال‌های وی آی پی به دنبال سرکیسه نمودن کاربران تازه‌کاری هستند که راه به جایی در بازار فارکس نبرده‌اند. لازم به یادآوری است که آموزش رایگان فارکس تنها راهی است که در نهایت می‌تواند موفقیت شما را در این بازار تضمین کند.

آموزش رایگان فارکس یا ارز دیجیتال؟

آموزش رایگان فارکس تنها به همین مقاله محدود نمی‌شود. در سری مقالات آموزش رایگان فارکس شما می توانید تمام جزئیات و نکات مربوط به این بازار را آموزش دیده و در نهایت اطلاعات کامل و جامعی برای ورود به بازار فارکس به دست آورید. اما سوال مهم اینجاست که آیا آموزش رایگان فارکس را باید دنبال کنیم یا آموزش رایگان ارز دیجیتال می تواند در نهایت سودآوری بهتری برای ما به دنبال داشته و سرمایه گذاری مطمئن تر باشد. برای اینکه میان بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال یکی را انتخاب کنیم بایستی شرایط این بازار را با یکدیگر مقایسه نماییم. در مقایسه بازار فارکس و ارز دیجیتال به صورت کامل شرایط این بازار را برای شما تشریح کردیم که خلاصه از این شرایط به شرح زیر است:

معامله گری در بازار فارکس برای بازه های زمانی کوتاه مدت مناسب است اما در بازار ارز دیجیتال شما می توانید برای طولانی مدت نیز برای خرید رمز ارز ها اقدام کنید.

در بازار فارکس شما دائماً باید نمودارهای قیمت را دنبال کرده و به دنبال پیدا کردن فرصت مناسب برای معامله گری و یا در نهایت خروج از بازار باشید.

معاملات در بازار فارکس عمدتاً بر اساس تحلیل تکنیکال استوار است و تحلیل فاندامنتال تاثیر چندان زیادی بر روی معاملات شما نخواهد داشت. به همین دلیل معامله گران تنها با اتکا به روش های تحلیل تکنیکال می توانند به موفقیت قابل توجه در این بازار برسند؛ اما در بازار ارز دیجیتال برای انتخاب بهترین رمز ارز برای خرید بایستی به تکنیک های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیز دقت داشته باشید.

در نهایت باید یادآوری کنیم که معامله گری در بازار فارکس و در بازار ارز دیجیتال در هر صورت نیاز به دانش خیلی زیادی داشته و اگر تجربه کافی برای انجام معاملات در بازارهای مالی را نداشته باشید در هر دوی این بازارها محکوم به شکست خواهید شد. اگر تجربه و دانش کافی برای معامله گری در بازارهای مالی را دارید توصیه ما این است که از مزیت های هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال برای انجام معاملات خود استفاده کرده و از پتانسیل سوددهی آنها برای رسیدن به سرمایه های قابل توجه استفاده نمایید.

آموزش رایگان فارکس یا بورس ایران؟

در قدم دوم بایستی نیاز به آموزش رایگان فارکس با نیاز به آموزش رایگان بورس ایران را با شما مورد بررسی قرار دهیم. معامله گری در بازار بورس ایران و بازار فارکس هر دو شرایط خاص خود را داشته و نمی‌توان این دو بازار را از نظر بسیاری از موارد با یکدیگر مقایسه کرد. از یک طرف بازار فارکس پتانسیل سوددهی به مراتب بیشتری از بازار بورس ایران دارد و در سمت دیگر ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس ایران به مراتب کمتر از بازار فارکس است. انتخاب میان یکی از این دو بازار برای انجام معاملات بیشتر از اینکه به ماهیت خود آن بازارها بستگی داشته باشد به شرایط روحی و روانی خود افراد و میزان ریسک پذیری آنها بستگی دارد.

اگر سختی و چالش های مربوط به معامله گری در بازار فارکس را می‌پذیرید معامله گری در این بازار می تواند در نهایت شرایط خوبی برای شما به دنبال داشته باشد. اما اگر آمادگی لازم برای انجام معاملات در بازار فارکس را نداشته باشید عملاً ورود به این بازار می تواند باعث از بین رفتن بخش قابل توجهی از سرمایه‌های شما شود. البته معامله گری در بازار بورس ایران نیز بدون داشتن دانش کافی و تسلط به روش های تحلیلی با چالش های خاص خود روبرو بوده و نمی‌تواند شرایط خوبی برای شما باشد.

درباره مقایسه میان بازار بورس ایران و بازار فارکس نیز توسعه معین است که سرمایه های خود را در هر دو بازار سرمایه گذاری کنید. به این ترتیب که بخشی از سرمایه های خود را وارد بازار فارکس کرده و با استفاده از آن به دنبال رسیدن به سود های قابل توجه و همچنین استفاده از پتانسیل این بازار باشید و بخش دیگری از سرمایه های خود را با ریسک های پایین تر در بازار بورس ایران سرمایه گذاری کنید.

چرا باید در فارکس ترید کنیم؟

جزئیات بسیار مهمی در آموزش رایگان فارکس برای معامله گری در این بازار با شما در میان گذاشتیم که با دقت به این جزئیات می‌توانید روند بسیار خوبی برای معاملات خود در این بازار به وجود آورید. برخی از کاربران با این چالش ذهنی روبرو هستند که آیا ترید در بازار فارکس برای آنها مناسب است یا خیر و یا ریسکی که ترید در این بازار دارد به مقدار سود حاصل از آن می ارزد یا خیر؟

واقعیت این است که در حال حاضر درآمدهای ما در جامعه اقتصادی امروز نباید مبتنی بر زمان باشد. به این معنا که برخلاف گذشته که حقوق و درآمد افراد جامعه متناسب با زمان در نظر گرفته شده از سوی آنها برای کار مد نظر می‌گرفت. در حال حاضر چنین شرایطی ممکن است چالش‌های بسیار زیاد مالی را برای هر کدام از ما به دنبال داشته باشد. معامله گری در بازار فارکس باعث می‌شود تا شما بتوانید بدون محدودیت زمانی به دنبال رسیدن به درآمد باشید. اصطلاح رایجی در معامله گری در بازار فارکس وجود دارد که به نوعی شما می توانید در خواب هم پول در بیاورید.

آموزش فارکس

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

سعی کردیم تا به صورت جامع و کامل به بررسی آموزش رایگان فارکس پرداخته و نکات بسیار مهمی را در این باره با شما در میان بگذاریم. به صورت کلی بازار فارکس برای ایرانی‌هایی که به دنبال کسب  درآمد دلاری هستند، یک بازار بسیار جذاب و دوست داشتنی است. علاقمندان زیادی هر ساله سرمایه‌های خود را وارد بازار فارکس کرده و در این بازار به دنبال ارتقاء آنها هستند. در این بین خیلی‌ها هم بدون توجه به نکاتی که درباره آموزش رایگان فارکس و شرایط سرمایه‌گذاری در این بازار به آنها اشاره کردیم، سرمایه‌های گرانقدر خود را به راحتی از دست می‌دهند. در این بین لازم دانستیم تا در انتها چندی نتیجه‌گیری خیل مهم را با شما در میان بگذاریم.

 • آموزش رایگان فارکس را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید.

هیچ کسب  و کاری بدون آموزش نمی‌تواند درآمدهای قابل توجهی برای کاربر به دنبال داشته اشد. در حال حاضر برای حضور در راحت‌ترین کارها نیز شما باید ابتدا آموزش‌های اولیه لازم را پشت سر بگذارید و سپس با احتیاط وارد بازار شوید. حتی افتتاح یک فروشگاه در گوشه‌ای از شهر نیز باید با تجزیه و تحلیل‌های مختلفی انجام شود. از این رو لازم است تا برای ورود به بازار فارکس آموزش‌های مربوط به آن را جدی بگیرید. هر چقدر آموزش‌های فارکس مورد نظر حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر باشد، احتمال موفقیت شما در این بازار بیشتر خواهد شد. برای اینکه بتوانید یک کسب  و کار عالی در بازار فارکس داشته باشید و درآمد دلاری قابل توجهی نیز برای خود رقم بزنید، در قدم اول نیاز به استفاده از خدمات آموزش رایگان فارکس خواهید داشت.

 • برای سرمایه‌های خود ارزش قائل شوید.

خیلی از کاربران مخصوصاً آنهایی که سرمایه‌های کمی در اختیار دارند، برای سرمایه خود ارزش قائل نبوده و بر این باورند که این سرمایه‌ها نمی‌توانند تضمین کننده موفقیت برای آنها باشد. به خاطر داشته باشید که اگر برای سرمایه‌های کم خود ارزش قائل نشوید، سرمایه‌های بزرگ به سمت شما نخواهند آمد. فارکس بازاری است که می‌تواند سرمایه‌های کوچک شما را به مرور به سرمایه‌های بزرگتر تبدیل نماید. فراموش نکنید که اگر شما با ترید در سرمایه‌های کوچک موفق نباشید، هرگز نمی‌توانید سرمایه‌های بزرگ را نیز رشد دهید. البته که لازمه چنین امری استفاده از دوره‌های حرفه‌ای آموزش فارکس خواهد بود.

 • فارکس بازار یک شبه پول دار شدن نیست.

برخی از کاربران با این دید که بازار فارکس فرصتی برای یک شب پولدار شدن است وارد این بازار می‌شوند. واقعیت این است که تورم بسیار بالا در کشور ما باعث شده تا درآمدهای دلاری محدود نیز تبدیل به یک درآمد بسیاری عالی برای کاربران ایرانی شود. شما نیز با آموزش رایگان فارکس و استفاده از دوره‌های حرفه‌ای باید به دنبال کسب درآمد مستمر در این بازار بوده و دید یک شبه پولدار شدن را از ذهن خود خارج نمایید. در غیر این صورت ممکن است چالش‌های بسیار زیادی را متحمل شده و نتوانید به خواسته‌های اولیه خود در این بازار نیز برسید.

 • با دید درآمد ماهیانه ثابت از بازار فارکس استفاده کنید.

در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله برای شما عزیزان هستیم، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ایران حدود ۲۷۰۰۰ تومان است. اگر شما به صورت روزانه موفق به کسب  درآمد ۱۰۰ دلاری در بازار فارکس شوید، در پایان هر ماه ۳۰۰۰ دلار درآمد خواهید داشت. این رقم چیزی در حدود ۸۰ میلیون تومان درآمد را در پایان هر ماه برای شما به دنبال خواهد داشت. چنین درآمدی می‌تواند مرفه‌ترین زندگی را در ایران برای شما به دنبال داشته باشد. از این رو بهتر است آهسته و پیوسته رفتن را در بازار فارکس به عنوان اولویت اول خود قرار دهید. دقت کنید که روند آموزش رایگان فارکس شما نیز باید به همین ترتیب باشد. از کسانی که فارکس را به عنوان یک بازار خوب برای یک شبه پولدار شدن معرفی می‌نمایند، دوری کنید.

 • فارکس می‌تواند تحولی عظیم در زندگی اقتصادی شما ایجاد کند.

بازار فارکس این استعداد را دارد تا تحولی بزرگ و عظیم در شرایط اقتصادی شما ایجاد نماید. پتانسیل‌های بالا باعث شده تا این بازار امکان رشد برای هر میزان سرمایه را ایجاد کند. البته اگر قدم به قدم و با آموزش رایگان فارکس صحیح و اصولی وارد این بازار شوید، این امکان را خواهید داشت تا خیلی زود ثمره کار خود را مشاهده کرده و بتوانید از مزیت‌های فارکس به نفع خود استفاده کنید. البته رعایت تمام نکاتی که در بندهای این مقاله به آنها اشاره کردیم، لازم خواهد بود.

 • ریسک‌های بازار فارکس را بشناسید.

ده‌ها نفر از همین ایران روزانه سرمایه‌های هنگفتی را در بازار فارکس به باد فنا می‌دهند. نداشتن اطلاعات و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در فارکس، سپردن پول و سرمایه به کسانی که جز از بین بردن سرمایه‌های دیگران کار دیگری بلد نیستند، استفاده از سیگنال فارکس، عضویت در کانال وی آی پی فارکس و روش‌های این چنینی در نهایت منجر به از بین رفتن سرمایه‌های افراد خواهد شد. از این رو توصیه می‌کنیم که با آموزش رایگان فارکس راه را برای خود روشن کرده و هرگز به دنبال چنین برنامه‌هایی نباشید. حتی آموزش رایگان فارکس و استفاده از جزوات آموزش رایگان فارکس به زبان ساده نیز می‌تواند قدم اول خوبی در این راه باشد. فراموش نکنید که هر چند بازار فارکس بازار جذاب و پرهیجانی است، همان قدر هم می‌تواند بی‌رحم و خشن باشد. ریسک‌های زیادی در این بازار پیش روی شما قرار دارد که لازم است تا آنها را شناخته و راهی برای برون رفت از آنها نیز در پیش بگیرید. در غیر این صورت شما نیز تبدیل به یکی از افرادی خواهید شد که سرمایه‌های خود را در فارکس از دست داده‌اند.

 • مطابق با استراتژی خود عمل کنید.

به اهمیت داشتن استراتژی معاملاتی در بازار فارکس اشاره کردیم و تمام نکات ساخت یک استراتژی را نیز مرور نمودیم. لازم است تا یادآوری کنیم که بهترین و بزرگترین تریدرهای جهان نیز به این مهم اذعان داشته و موفقیت در بازار فارکس را در گرو داشتن یک برنامه منظم برای معامله در این بازار می‌دانند. در غیر این صورت هیچ موفقیتی منتظر شما نخواهد بود. اگر از یک دوره حرفه‌ای آموزش رایگان فارکس استفاده کرده باشید، می‌توانید با انواع استراتژی‌های این بازار و همچنین راه‌های ساخت یک پلن معاملاتی برای ترید در بازار فارکس آشنا شده و آنها را در مسیر خود پیاده‌سازی نمایید. این مهم می‌تواند کلید موفقیت شما در این بازار باشد.

 • آموزش های رایگان فارکس را در دمو تمرین کنید.

یکی از مزیت‌های عالی بازار فارکس در این است که شما می‌توانید دقیقاً شرایط بازار واقعی را حتی بدون یک ریال هزینه در دمو تمرین کنید. دمو بازار می‌تواند بهترین معلم برای شما باشد تا از طریق آن بتوانید هم آموزه‌های قبلی خود را تمرین کرده و صحت سنجی کنید و هم روش‌های جدید را نیز در آن بیابید. اگر جز این عمل کنید، احتمالاً باید هزینه این صحت سنجی‌ها را از جیب خود در بازار واقعی بپردازید. بازار فارکس پر از فرصت‌هایی است که هر روز و هر ساعت در اختیار معامله گران قرار می‌گیرد. حال انتخاب با شما است که بدون هیچ تمرینی دارایی خود را در این بازار از بین برید و یا با تمرین و محکم‌سازی جا پای خود، روند بسیار خوبی را در بازار دنبال نمایید.

 • سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

پرسیدن عیب نیست، بلکه ندانستن است که می‌تواند شما را وارد یک چرخه پر از ضرر در بازار فارکس نماید. مشاورین ما در کانون بورس همیشه آماده پاسخگویی به سؤالات شما درباره آموزش رایگان فارکس و ماهیت این بازار هستند. با این خدمات می‌توانید سرمایه‌های خود را از فنا شدن نجات دهید. همچنین این امکان را نیز خواهید داشت تا تجربیات چندین ساله مشاورین ما را در این بازار در اختیار داشته باشید. تجربه رازی بزرگ برای موفقیت در بازار فارکس است.

بازار فارکس چیست؟

فارکس بازاری برای تبادل ارزهای کشورهای مختلف در سطح بین المللی است.

مرکز بازار فارکس در کجاست؟

بازار فارکس یک بازار آنلاین بوده و جای خاصی برای آن تعریف نمی شود. اما مرکز اصلی آن در نیویورک قرار دارد.

آیا بازار فارکس در ایران قانونی است؟

قانون خاصی درباره فعالیت در این بازار تعریف نشده است.

در بازار فارکس چقدر می توان سود کرد؟

این بازار استعداد و پتانسیل بسیار بالایی داشته و سودهای بسیار کلانی از آن می توان استخراج نمود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

3 پاسخ

 1. سلام . این مقاله جزو معدود مقالات طولانی بود که تا آخر مطالعه کردم . چون به شدت مفید و کاربردی بود .

  مطالب به زبان ساده و کاملا جامع بیان شده است و برای یک فردی که سوالات و چالش هایی برای ورود به دنیای فارکس دارد ، بسیار مفید خواهد بود .

  با تشکر فراوان از شما

 2. درود وسپاس از زحمات تهیه کنندگان مطالب بسیار ارزشمند وکامل در ارتباط با بازار فارکس بنظر من مطالب بسیار جامع وکامل وبا نگرش مدبرانه که برای مخاطب یادگیری را تسهیل نموده تنظیم شده است سلامتی ،سعادت دست اندر کاران موسسه آرزوی من است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: