لوگو کانون بورس

سشن ‌های معاملاتی فارکس به وقت ایران

بهترین سشن های فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۱ از ۴۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

سشن ‌های معاملاتی فارکس چیست و آیا می‌توانیم با استفاده از این سشن‌ ها استراتژی معاملاتی بسازیم و از آنها برای ترید در فارکس استفاده کنیم؟ معرفی اندیکاتور سشن ‌های معاملاتی در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان فارکس قدمی بزرگ برای پیشبرد اهداف شما در بازار خواهد بود. برای اینکه بتوانید یک معامله گر موفق در فارکس شوید، به پیش نیازهای مختلفی نیاز خواهید داشت و که یکی از آنها داشتن اطلاعات کاربردی درباره بازار است. در همین راستا در این مقاله سعی می‌کنیم تا نکات کاربردی و مهمی را درباره بهترین سشن ‌های معاملاتی در بازار فارکس با شما در میان بگذاریم که با تکیه به این نکات می‌توانید بهترین شرایط را برای معاملات خود در بازار پیش برده و در زمان‌های بهترین معامله کنید. با ما همراه باشید.

سشن ‌های معاملاتی فارکس چیست

سشن ‌های معاملاتی فارکس در واقع بازه‌های زمانی هستند که بازارهای مالی کشورهای مختلف در آنها باز و بسته می‌شود. به عنوان نمونه مثال بازار بورس ایران از ساعت ۹ صبح باز شده و تا ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه به کار خود ادامه می‌دهد و اگر بازار بورس ایران به بازار جهانی متصل بود اصطلاحاً سشن تهران در این تایم تعریف می‌شد. دقیقا با همان تعریف می‌توان سایر سشن ‌های معاملاتی جهان را نیز تعریف کرد.

بازار فارکس به عنوان یک بازار جهانی و بین المللی از ساعات ابتدایی بامداد روز دوشنبه باز شده و تا ساعت انتهایی روز جمعه‌ در همین شرایط باقی می‌ماند و در روزهای شنبه و یکشنبه کاملاً تعطیل است و هیچ معامله‌ای در آن انجام نمی‌پذیرد. اما همان طور که می‌دانید باز بودن و انجام معامله در بازار فارکس نیاز به فعالیت تعداد کثیری از معامله گران است و در زمانی که ساعات شب را در یک کشور میگذرانیم عملاً کاربران می‌توانند برای معامله در بازار فارکس اقدام کنند و بیشتر آنها خواب هستند.

در طول ۲۴ ساعت شبانه روز با توجه به سرعت چرخش خورشید از سمت شرق به سمت غرب بازارهای بورس جهانی از کشور استرالیا شروع به باز شدن کرده و کم‌کم نوبت به سایر کشورها می‌رسد. البته دقت داشته باشید که ممکن است در بازه زمانی که معاملات جهانی در یک کشور آغاز میشود معاملات کشور استرالیا کاملا بسته شده باشد.

به تایمی که هر کدام از بازارهای کشورهای مختلف در آن باز است اصطلاحا سشن آن کشور اطلاق می‌شود. به عنوان مثال در بازه زمانی که بازار کشور استرالیا باز است از عنوان سشن سیدنی استفاده می‌شود و به این معنا است که در این ساعت معامله گران کشور استرالیا در حال انجام معامله در بازار هستند. البته این به این معنا نیست که کاربران سایر کشور‌ها امکان انجام معامله نداشته باشند بلکه در این ساعت بانک‌های کشور استرالیا در شرایط باز قرار داشته و معاملات خود را در بازار انجام می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود تا حجم مشخصی و مناسبی از معاملات در بازار وجود داشته باشد.

اندیکاتور سشن ‌های معاملاتی اندیکاتوری است که می‌تواند زمان باز و بسته شدن این بازارها را بر روی نرم افزار متاتریدر به شما نشان دهد و شما با استفاده از آن می‌توانید بدانید که در کدام بازار معاملات بیشتر انجام می‌پذیرد.

بهترین سشن های فارکس

تعداد سشن ‌های معاملاتی بازار فارکس

خوب حالا سوال بسیار مهم اینجاست که چه تعداد سشن معاملاتی در بازار فارکس داریم که می‌توانیم بر اساس آنها معاملات خود را تنظیم کنیم؟ اولین سشنی که در بازار فارکس باز میشود، بازار سیدنی است که در همان اولین ساعات بامداد روز دوشنبه باز شده و بانکهای این کشور معاملات خود را آغاز می‌نمایند. بعد از آن نیز به ترتیب از شرق به غرب بازار بورس کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان باز می‌شود و همه آنها را می‌توانیم به عنوان یک سشن معاملاتی تعریف کنیم.

سیدنی، توکیو، سنگاپور، پکن، هنگ کنگ لندن، فرانکفورت، نیویورک و شیکاگو معروف‌ترین و مشهور‌ترین سشن ‌های معاملاتی در بازار فارکس محسوب می‌شوند که البته همپوشانی‌های بسیار زیادی هم در آنها وجود دارد.

در مجموع با توجه به اینکه حجم معاملات بانکها و موسسات مالی در بسیاری از ساعات پوشاننده یکدیگر است ۴ سشن اصلی معاملاتی در بازار فارکس تعیین شده و اکثر معامله‌گران نیز روند معاملات خود را بر اساس این ۴ سشن مدیریت می‌نمایند.

  • اولین سشن معاملاتی در طول ۲۴ ساعت بازار سیدنی است.
  • بعد از بازار سیدنی بازار توکیو باز می‌شود که اصطلاحاً به عنوان سشن آسیا نیز معروف است.
  • سومین سشن معاملاتی مهم در بازار فارکس سشن لندن است که به سشن اروپا نیز معروف است.
  • در نهایت چهارمین و آخرین سشن معاملاتی در بازار فارکس زمان باز و بسته شدن بازار بورس نیویورک است و با بسته شدن این بازار عملاً یک ۲۴ ساعت در بازار فارکس به انتها میرسد.

در تمام طول ۲۴ ساعت معامله گران در سرتاسر جهان می‌توانند با اتصال به پلتفرم‌های معاملاتی خود خرید و فروش‌های خود را در بازار فارکس انجام دهند؛ اما لازم به توضیح است که تنها در زمانی که بازار یک کشور باز است بانک‌های آن در حال انجام معامله در بازار هستند و همین موضوع می‌تواند روی حجم معاملات بر روی لیست جفت ارزهای فارکس تاثیر داشته باشد.

بهترین سشن های فارکس

تایم سشن ‌های معاملاتی

حال که با تعریف سشن ‌های معاملاتی فارکس آشنا شدید، نوبت به بررسی تایم آنها می‌رسد. اندیکاتور سشن ‌های معاملاتی به راحتی این تایم‌ها را روی نمودار در متاتریدر به شما نشان خواهد داد. شناخت تایم سشن ‌های معاملاتی در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد که در ادامه به اهمیت این موضوع را برای شما تشریح خواهیم کرد. اما قبل از آن لازم است تا تایم سشن ‌های معاملاتی بازار فارکس به وقت ایران را به شما معرفی کنیم که به شرح زیر است:

  • سشن سیدنی به عنوان اولین سشن در فارکس از ساعت ۰۱:۳۰ بامداد باز شده و تا ساعت ۱۰:۳۰ صبح ادامه پیدا خواهد کرد.
  • سشن توکیو دومین سه شنبه در بازار فارکس است که از ساعت ۴:۳۰ باز شده و تا ساعت ۱۳:۳۰ ادامه پیدا می‌نماید.
  • سشن لندن سشن بعدی است که در ساعت ۱۱:۳۰ صبح باز شده و تا ساعت ۱۹:۳۰ عصر ادامه پیدا می‌نماید.
  • در نهایت سشن نیویورک نیز در ساعت ۱۶:۳۰ باز شده و تا ساعت ۰۱:۳۰ بامداد فردا ادامه پیدا می‌نماید.

اهمیت سشن ‌های معاملاتی در فارکس

اما اهمیت شناخت سشن‌‌ های معاملاتی در فارکس چیست و چرا لازم است تا حتماً درباره این سشن‌ ها بدانیم؟ اهمیت سشن ‌های معاملاتی در بازار فارکس به موارد و آیتم‌های مختلفی بر می‌گردد که اصلی‌ترین آنها مربوط به حجم معاملات و مقدار نوسانات جفت ارزهای مختلف در این تایم‌ها در بازار است. فرض کنید که شما به دنبال معامله جفت ارز یورو به دلار آمریکا هستید. به نظر شما در زمانی که سشن‌ سیدنی باز است و سشن‌ نیویورک و لندن بسته هستند حجم معاملات قابل توجهی را می‌توانیم برای این جفت ارز شاهد باشیم؟

کاهش حجم معاملات یک جفت ارز باعث می‌شود تا نقدشوندگی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و از طرف دیگر این کاهش حجم باعث کاهش مقدار نوسانات آن نیز خواهد شد. به عنوان مثال اگر جفت ارز یورو به دلار آمریکا قرار باشد در طول یک ۲۴ ساعت ۱۰۰ پیپ نوسان داشته باشد احتمالاً از این ۱۰۰ پیپ در فارکس ۸۰ تا ۹۰ آن در بازه زمانی مربوط به سشن‌ لندن و نیویورک خواهد بود و تنها ۱۰ تا ۲۰ پیپ آن مربوط به تایمی است که سشن‌ سیدنی یا توکیو باز است.

دقیقا مورد مشابهی درباره سایر جفت ارزهای موجود در بازار فارکس نیز به همین ترتیب وجود دارد و شما باید با شناخت زمان باز و بسته شدن بازارهای مختلف جهانی بدانید که در هر لحظه معامله کدام یک از جفت ارز‌ها برای شما مناسب‌تر است می‌تواند سود بهتری را برای شما ایجاد کند.

بهترین استراتژی ترید طلا در فارکس

سشن سیدنی

تایم سشن ‌های معاملاتی را در بالا با شما مرور کردیم و اکنون به خوبی می‌دانید که هر کدام از بازارهای جهانی در چه ساعتی باز شده و در چه ساعتی بسته میشوند. در این ‌بخش به دنبال این هستیم تا چند نکته مهم درباره هر یک از سشن‌ های معاملاتی را با شما در میان بگذاریم که دقت آنها می‌تواند کیفیت معاملات بهتری را برای شما در بازار رقم بزند.

در اولین قدم یک به بررسی سشن‌ سیدنی می‌پردازیم که از همان اولین ساعت روز دوشنبه باز شده و کسانی که به دنبال انجام معامله در طول شب هستند حتماً باید با این جمله معاملاتی به خوبی آشنا باشند.

مسلماً تمام جفت ارزهایی که یک طرف آنها دلار استرالیا قرار دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام معامله در این سشن‌ باشد. به دلیل اینکه اکثر بانک‌های استرالیا در این زمان باز هستند و معاملات گسترده‌ای را انجام می‌دهند به همین دلیل ممکن است جفت ارزهایی که یک طرف آنها دلار استرالیا از حجم معاملات بالاتری داشته و نقدشوندگی بیشتری داشته باشند و همچنین نوسانات آنها نیز بیشتر باشد.

نکته بسیار مهم دیگر درباره سشن‌ سیدنی این است که جفت ارز دلار استرالیا به دلار آمریکا بیشترین حجم معاملات را در این تایم به خود اختصاص می‌دهد. البته همچنین چون کشور استرالیا یکی از بزرگترین کشورهای استخراج کننده طلا در جهان است حجم معاملات قابل توجهی در بازار طلا نیز شاهد خواهیم بود که می‌تواند باعث نوسانات قابل توجه این فلز گرانبها در بازار گردد.

البته نکته بسیار مهم دیگری که درباره سشن‌ سیدنی باید با به آن اشاره داشته باشیم این است که اولین ساعات باز شدن این سشن‌ همراه با زمان رول اور انواع بروکر‌های مختلف موجود در بازار فارکس است و این موضوع ممکن است باعث افزایش قابل توجه اسپرد معاملاتی در این تایم شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در یکی دو ساعت اولیه باز شدن سشن‌ استرالیا دست معامله نزده و صبر کنید تا بازار توکیو نیز باز شود.

سشن توکیو

در میان سشن ‌های معاملاتی فارکس سشن توکیو نیز از جمله مواردی است که حجم معاملات قابل توجهی را در آن شاهد هستیم و بسیاری از معامله‌گران و تریدر‌های ایرانی نیز در این تایم معاملات اولیه خود را در بازار آغاز می‌نمایند.

در میان تایم سشن ‌های معاملاتی تنها تایم مناسبی برای انجام معامله در نیمه شب است و کسانی که به دلیل مشغله کاری و نوع زندگی که دارند به دنبال انجام معامله در این زمان هستند می‌توانند بر روی جفت ارز‌هایی که یک طرف آن‌ها ین ژاپن قرار گرفته باشد معاملات خود را انجام دهند. همچنین جفت ارز دلار به ین ژاپن نیز به دلیل باز بودن بازار استرالیا می‌تواند حجم معاملات قابل توجهی را ایجاد کند.

سشن های معاملاتی فارکس

سشن لندن

در میان تایم سشن ‌های معاملاتی تایم لندن اهمیت بسیار زیادی دارد و حجم بسیار بالایی از معاملات در این تایم انجام می‌پذیرد. مخصوصاً در بازه زمانی که تایم لندن با تایم نیویورک همپوشانی پیدا می‌کند بالاترین حجم معاملات را در بازار فارکس شاهد هستیم و بیشترین میزان نوسانات در جفت ارزهای مختلف در این تایم انجام می‌پذیرد. با این حساب از ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت تهران که سشن‌ نیویورک باز میشود و همچنان سشن‌ لندن نیز باز است، تا ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه شب که سشن‌ لندن بسته می‌شود اما همچنان جمله نیویورک باز است، بالاترین حجم معاملات و نوسانات را در بازار شاهد هستیم و این تایم بهترین زمان برای انجام معامله در بازار فارکس است.

اگر این نکته را نمی‌دانستید و از تمام این مقاله تنها همین نکته را متوجه شدید باز هم برای پیشبرد بسیاری از اهداف شما در بازار فارکس مناسب خواهد بود و می‌تواند شرایط خوبی را برای معاملات شما مخصوصاً معاملات اسکالپ شما به دنبال داشته باشد.

سشن نیویورک

در میان تایم سشن ‌های معاملاتی تایم سشن نیویورک آخرین سشن‌ است که شما میتوانید معاملات خود را در طول ۲۴ ساعت در آن انجام دهید و با بسته شدن این سشن‌ برای چند ساعتی به دلیل رول اور بروکر‌ها احتمالا نمی‌توانید معامله کنید را بهتر است در این تایم‌ها به دلیل بالا بودن اسپرد معاملاتی در بازار فارکس دست از معامله بردارید.

اکثر هیجانات و نوسانات مربوط به بازار فارکس مربوط به ابتدای زمان باز شدن سشن‌ نیویورک است و بالاترین حجم معاملات در بازار نیز در همین تایم به وقوع می‌پیوندد.

سشن های معاملاتی فارکس

بهترین سشن ‌های معاملاتی

حالا از میان سشن ‌های معاملاتی فارکس نوبت به معرفی بهترین آنها میرسد. البته بهترین سشن ‌های معاملاتی وقتی برای شما اهمیت خواهد داشت که بتوانید تا معاملات خود را به سمت آن ببرید و یا در آن بازار در حال معامله باشید وگرنه اگر جفت ارز معاملاتی مورد نظر شما مربوط به سشن‌ توکیو باشد بهتر است در همین تایم معاملات خود را انجام دهید.

اگر بخواهیم از نظر معامله‌گری این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم بهترین سشن‌ معاملاتی در بازار فارکس همان تایمی است که دربند قبلی به آن اشاره کردیم یعنی از زمان باز شدن جمله نیویورک تا زمان بسته شدن سشن‌ لندن. همچنین در ابتدای صبح هم که سشن‌ توکیو باز است و سشن‌ لندن نیز باز می‌شود حجم معاملات قابل قبولی را در بازار شاهد خواهید بود که می‌تواند سود خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد.

اندیکاتور سشن ‌های معاملاتی فارکس

سشن ‌های معاملاتی فارکس نه فقط معرفی کننده یک زمان برای معامله برکه از نظر برخی از استراتژی‌ها و روش‌های معاملاتی نیز بسیار مهم هستند و لازم است تا شما برای پیشبرد اهداف خود در استراتژی‌های موردنظر حتماً سشن‌ های معاملاتی بازار فارکس را به خوبی بشناسید و معاملات خود را بر اساس آنها مدیریت کنید. در این بین اندیکاتور سشن ‌های معاملاتی می‌تواند کارکرد خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد و با استفاده از آن شما می‌توانید سشن ‌های معاملاتی بازار فارکس را بر روی چارت نمودار جفت ارزها در بازار فارکس مشاهده نمایید.

کسانی که از متاتریدر ۴ برای انجام معاملات خود در بازار استفاده می‌کنند می‌توانند با استفاده از اندیکاتور سشن فارکس و کسانی که از متاتریدر ۵ برای انجام معاملات خود در بازار استفاده می‌نمایند می‌توانند با استفاده از اندیکاتور مارکت سشن معاملات خود را در بازار فارکس مدیریت نمایند.

سشن های معاملاتی فارکس

کلام آخر

سشن ‌های معاملاتی بازار فارکس را به صورت کامل به شما معرفی کردیم و نکات لازم برای انجام معاملات بهتر و بهینه‌تر در این زمان را نیز برای شما بازگو کردیم که این کار می‌تواند کارکرد بسیار ایده‌آلی را برای معاملات شما به دنبال داشته باشد و شرایط را فراهم کند تا شما بتوانید معاملات بهتری را در بازار انجام دهید.

همچنین شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌ های آموزش فارکس تهران دانش تحلیل تکنیکال خود را نیز تقویت کرده و از این طریق نیز قدرت معاملاتی بالاتری را برای خود رقم بزنید. همچنین کسانی که فرصت شرکت در کلاسهای آموزشی را ندارند می‌توانند با خرید بهترین پکیج آموزشی فارکس شرایط مشابه را برای خود ایجاد نمایند.

در انتها شما را دعوت می‌کنیم اگر نقطه نظری درباره سشن‌ های معاملاتی در بازار فارکس در ایران را با ما در میان بگذارید تا با اشتراک گذاری تجربه‌ها در نهایت همه ما بتوانیم معاملات بهتری را در بازار فارکس برای خود رقم بزنیم.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

یک پاسخ

  1. سلام،امسال که ساعت هارو تغییر ندادن،یعنی همون طبق روال گذشته باز میشن ؟ نباید تغییر کنن نسبت به ساعت ما که تغییر نکرده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: