لوگو کانون بورس

ژورنال نویسی در فارکس از صفر تا صد

ژورنال نویسی در فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۳۵ از ۴۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

ژورنال نویسی در فارکس چیست و چه تاثیری در میزان موفقیت در فارکس دارد؟ آیا برای موفقیت در معاملات بازار فارکس حتماً باید به دنبال ژورنال نویسی باشیم یا خیلی نیاز حیاتی به ژورنال نویسی نخواهیم داشت؟ بهترین زمان ژورنال نویسی در فارکس چیست و آیا افراد حرفه‌ای هم همچنان باید ژورنال نویسی خود را در این بازار ادامه دهند یا خیر؟ مزیت‌ها و معایب ژورنال نویسی چیست و چه عایدی‌ها و فوایدی را باید از ژورنال نویسی برای انجام معاملات بهتر در بازار فارکس به دست آوریم؟  این‌ها و تمام سوالات دیگری که از ژورنال نویسی در معاملات بازار فارکس در ذهن دارید را قرار است در این مقاله در کانال بورس به شما پاسخ دهیم.

کشور ما در حال حاضر شرایط بسیار بدی از نظر اقتصادی را طی می‌کند و اصلی‌ترین فشار حاصل از بحران‌های اقتصادی در ایران روی گردن مردم عادی ایران قرار گرفته است. قیمت دلار هر روز روند رشد نفجاری را در پیش گرفته و قیمت‌ها در بازار به سرعت در حال افزایش هستند. در شرایطی که دولت از برداشتن موانع ارتقای سطح درآمدی کاربران ایرانی کاملاً عاجز است خود کاربران ایرانی هستند که بایستی به دنبال راهکاری برای رسیدن به درآمدهای بالاتر و بهتر برای رسیدن به اهداف اقتصادی خود باشند. در این بین در میان تمام روش‌هایی که برای بالاتر بردن میزان درآمد و افزایش کیفیت زندگی برای کاربران ایرانی وجود دارد، درآمد دلاری ایده آل‌ترین و بهترین روش ممکن است.

با رسیدن به درآمد دلاری در ایران عملاً شما می‌توانید تمام بحران‌های اقتصادی را پیش رو بگذرانید و در صورت افزایش قیمت‌ها هم هیچگونه نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت. البته یک درآمد دلاری مطلوب و مناسب نه هر درآمد دلاری. از میان تمام روش‌هایی که برای رسیدن به درآمد دلاری در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد روش‌هایی مانند معاملات بازار فارکس جذابیت‌های بسیار بالاتری هم دارند. اما متاسفانه اکثر کاربران ایرانی در معاملات بازارهای مالی مانند بازار فارکس و یا بازار ارز دیجیتال نمی‌توانند موفق عمل کنند و با شکست‌های خیلی سنگینی روبرو می‌شوند. در این بین تکیه بر روش‌هایی که می‌تواند تضمین کننده موفقیت ما در معاملات بازار فارکس یا هر بازار معامله دیگری باشد می‌توان شرایط خوبی را از این بابت ایجاد کرد.

روش‌ها و ترفندهای بسیار زیادی وجود دارند که همه آنها برای رسیدن به موفقیت در معاملات بازار فارکس لازم هستند که یکی از این تکنیک‌ها هم ژورنال نویسی است. البته اکثر کاربران و تریدرهای ایرانی با ژورنال نویسی در فارکس آشنایی چندان زیادی نداشته و نمی‌دانند که اصلاً چه مزیت‌ها و معایبی در آن وجود دارد و چگونه باید آن را پیاده‌سازی کنند. اصلاً هدف از ژورنال نویسی چیست و قرار است با ژورنال نویسی به چه شرایطی در معاملات بازار فارکس برسیم؟ این مقاله می‌تواند شروع قدرتمندی برای شما و تمام کسانی باشد که به دنبال انجام معاملات موفق در بازار فارکس هستند.

راهنمای مطالعه نمایش

ژورنال نویسی چیست؟

قبل از هر چیزی باید به این نکته بپردازیم که ژورنال نویسی چیست و ژورنال نویسی ترید یا ژورنال نویسی فارکس چه معنایی دارد؟ ژورنال نویسی به معنی یادداشت کردن تمام نکات در هر فرایندی است. مثلاً فرض کنید که شما به یک مسافرت تفریحی چند روزه به یک منطقه ناشناخته رفته‌اید و تمام نکات مربوط به سفر را در دفترچه یادداشت خود ضبط می‌کنید. این نکات هم در سفرهای بعدی به این منطقه و هم در تمام سفرهای شما به سایر مناطق هم می‌تواند راهنمای خوبی برای پیشبرد هرچه بهتر سفرهای تفریحی شما باشد.

مثلاً ممکن است در طول این سفر چراغ قوه برای شب را فراموش کرده باشید که با یادداشت آن در سفرهای بعدی در ذهن شما باقی خواهد ماند و دیگر با این چالش روبرو نخواهید شد. به همین ترتیب ژورنال نویسی نه فقط در سفر و تفریح بلکه در زندگی مالی و کسب و کار هم می‌تواند یک عامل جذاب برای پیشبرد هرچه بهتر موفقیت باشد. ژورنال نویسی هم باعث بهتر شدن کیفیت انجام یک شغل و کسب و کار در آینده شده و هم ما را از اشتباهات رایج و قدیمی دور نگه می‌دارد.

در واقع با این حساب ژورنال نویسی را باید یک ابزار کاملا رایگان در نظر بگیریم که باعث می‌شود تا ما بسیاری از هزینه‌های مربوط به اشتباهات در کسب و کارهای حرفه‌ای را نپردازیم. البته مزیت‌های بسیار زیاد دیگری را نیز برای ژورنال نویسی می‌توان عنوان کرد که در ادامه قرار است این مزیت‌ها را برای ژورنال نویسی ترید و ژورنال نویسی در فارکس برای شما مطرح کنیم.

ژورنال نویسی در فارکس

ژورنال نویسی ترید چیست؟

بعد از تعریفی که برای ژورنال نویسی داشتیم حالا نوبت به تعریف ژورنال نویسی ترید می‌رسد. در معنای عام ژورنال نویسی ترید هم همان معنا و تعریفی دارد که در بالا به آن اشاره کردیم. در فرایند ژورنال نویسی ترید شما بایستی تمام تجربیات خود را از یک ترید یادداشت کرده و آن را برای تریدهای بعدی در نظر بگیرید.

بنابراین در قدم اول ژورنال نویسی ترید به یادداشت تمام تجربیات از صفر تا صد امله شما مربوط می‌شود که به صورت جزئی در این باره می‌توانیم موارد زیر را برای شما مطرح کنیم:

 • زمان باز و بسته شدن ترید در بازار
 • دلیل باز و بسته شدن ترید در بازار
 • اگر به حد سود رسید چرا و اگر به حد ضرر رسید چرا
 • نوع معامله اعم از خرید یا فروش بودن
 • جفت ارز معاملاتی
 • استراتژی معاملاتی مورد نظر
 • فیلترهایی در نظر گرفته شده برای جلوگیری از ورود به معاملات زیان آور
 • میزان حد سود و حد ضرر در نظر گرفته شده
 • مدیریت سرمایه مورد استفاده
 • حجم معامله

همگی مواردی هستند که به صورت جزئی در زبان ژورنال نویسی ترید باید مد نظر قرار بگیرند و تمام آنها بایستی در زمان انجام یک معامله در بازار فارکس یادداشت شود. اینکه یادداشت کردن این موارد چه تاثیری در روند معاملات شما خواهد داشت و چه مزایایی برای شما به دنبال دارد در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما در حال حاضر تنها به دنبال تعریف ژورنال نویسی در ترید برای شما هستیم تا شناخت دقیقی نسبت به این موضوع برای شما ایجاد کنیم.

البته شما بایستی در همان زمان ترید تمام موارد بالا را یادداشت کنید زیرا یادداشت کردن این موارد بعد از ایجاد سود یا ضرر ممکن است همان نتیجه اصلی و مهم را برای شما به دنبال نداشته باشد. زیرا بسیار مهم است که شما بر اساس واقعیت‌های یک معامله ژورنال نویسی آن را انجام دهید تا در نهایت بتوانید نقاط ضعف خود را برطرف کرده و روی نقاط قوت خود تاکید بیشتری داشته باشید.

ژورنال نویسی در فارکس

وقتی صحبت از موفقیت در بازار فارکس می‌کنیم بسیاری از کاربران در نگاه اول جبهه می‌گیرند و برای این عقیده هستند که امکان رسیدن به موفقیت در بازار فارکس وجود ندارد. دسته دوم از کاربران هم هستند که موفقیت در معاملات بازار فارکس را در گرو استفاده از استراتژی‌های معاملاتی ایده‌آل دانسته و بر این عقیده هستند که هیچ روشی برای تقویت معاملات در این بازار وجود ندارد. اما وقتی یک روش بسیار ساده و کاملاً رایگان و البته کارآمد را به آنها معرفی می‌کنیم تلاش و پشتکاری برای به کارگیری آن ندارند. بیایید چند مورد از نکاتی که ه صورت کاملاً رایگان در اختیار تمام تریدرهای بازار فارکس قرار داشته و با استفاده از آنها می‌توانند کیفیت بالاتری در معاملات خود در بازار فارکس داشته باشند را با هم مرور کنیم.

 • داشتن پلن معاملاتی
 • داشتن نظم و دسیپلین در معاملات بازار فارکس
 • استفاده همیشه و پایبندی به سیستم‌های مدیریت سرمایه در بازار فارکس
 • کنترل احساسات و هیجانات در معاملات بازار فارکس

چهار موردی که در بالا به آنها اشاره کردیم هر کدام می‌توانند به تنهایی قدرت بسیار بالایی را در معاملات بازار فارکس برای کاربران رقم بزنند اما متاسفانه کمتر تریدری را می‌توان پیدا کرد که حتی به یکی از این موارد به صورت دائمی پایبند باشد. حتی تریدرهای حرفه‌ای که به سود مستمر و ثابت ماهیانه در معاملات بازار فارکس رسیده‌اند هم گاهی اوقات از رعایت این موارد عاجز هستند و شرایط برای آنها نیز ممکن است گاهی وقت‌ها پیچیده شود. خوب حالا تکلیف چیست وقتی به تریدر می‌گوییم که حتماً باید موارد بالا را رعایت کند تا در ترید در بازار فارکس موفق باشد اما وی به هیچ وجه نگاهی به این موارد نداشته و در حال تکرار همان اشتباهات رایج خود است، چه انتظاری از ترید در بازار فارکس برای وی خواهیم داشت؟

اکثر تریدرهای ایرانی در حال از دست دادن سرمایه‌های خود در بازار فارکس هستند و دائماً هزینه‌های بیشتری برای رسیدن به شرایط بهتر در روند معاملات خود می‌کنند. غافل از اینکه بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های قابل توجه و به راحتی می‌توان چنین شرایطی را برای معاملات در بازار فارکس ایجاد کرد. اما ر این مقاله سعی ما بر این است که تا روشی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن بتوانید تمام موارد بالا را برای خود در معاملات بازار فارکس رعایت کنید و تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای در آنها شوید. ژورنال نویسی در فارکس گزینه‌ای است که می‌تواند باعث ایجاد مهارت و تسلط کافی به تمام موارد بالا برای شما شده و کم کم شما را تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای با رعایت تمام نکات مربوط به مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک در معاملات بازار فارکس نماید.

هرگز دنبال مطالعه روزنامه وار مقاله حاضر نباشید و حتماً توصیه می‌کنیم که در این باره سعی کنید تا به نکات گفته شده نگاه ویژه‌ای داشته باشید. اگر تاکنون هیچ کدام از موارد ه شده برای بهینه‌سازی معاملات بازار فارکس برای شما کارساز نبوده و نتوانسته یک شرایط خوبی را برای خود ایجاد کنید این بار یک فرصت دیگر پیش روی شما قرار گرفته تا بتوانید با تقویت مهارت‌های خود در فرایند معامله‌گری در بازار فارکس، به سودآوری مستمر رسیده و تبدیل به تریدر موفق در این بازار شوید. ژورنال نویسی در فارکس می‌تواند چنین شرایطی را برای شما رقم بزند و در این مقاله قرار است تمام نکات مربوط به آن را برای شما بازگو کنیم.

ژورنال نویسی در فارکس

آموزش ژورنال نویسی در فارکس

آموزش ژورنال نویسی در فارکس خیلی پیچیده نیست و قرار نیست شما یک دوره آموزشی چند ده ساعته را برای آموزش ژورنال نویسی در فارکس پشت سر بگذرانید. برای ژورنال نویسی در فارکس لازم است تا نرم‌افزار اکسل را باز کرده و از این پس تمام نکات مربوط به تریدهای خود را در این نرم‌افزار یادداشت نمایید. برای هر ترید شما باید تمام مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم را یادداشت نموده و در به صورت دقیق بدانید که در حال انجام چه فرایند در معاملات خود در بازار فارکس هستید.

نیازمندی های ژورنال نویسی در فارکس

البته برای ژورنال نویسی در فارکس لازم است تا از قبل بسترهای اولیه لازم برای این منظور را آماده کرده باشید. وقتی شما هیچ نظمی در معاملات خود نداشته باشید عملاً ژورنال نویسی نیز در نگاه اول نمی‌تواند کمکی به شما کند. البته مزیت‌های ژورنال نویسی در ترید کم کم حتی در صورت نداشتن نظم اولیه در معاملات نیز برای شما ایجاد خواهد شد و این روند باعث می‌شود تا شما کم کم تبدیل به یک تریدر منظم در معاملات بازار فارکس شوید. اما به هر حال برای اینکه بتوانید بیشترین میزان مزیت و جذابیت را از فرایند ژورنال نویسی به دست آورید نیاز است تا بسترهای اولیه‌ای را برای منظور فراهم کنید.

نکات و مواردی که در ادامه به عنوان نیازمندی‌های ژورنال نویسی در فارکس به آنها اشاره می‌کنیم همگی مواردی هستند که با ژورنال نویسی می‌توانید کیفیت بالاتری در آنها را نیز داشته باشید و آنها را در روند تریدهای خود تقویت نمایید. حتی در صورتی که یکی از این موارد در فرایند معاملات شما وجود نداشته باشد نیز با ژورنال نویسی کم کم به آن خواهید رسید. اما اگر شما یک بستر اولیه هر چند ساده از هر یک از موارد زیر را برای خود آماده کنید در فرایند ژورنال نویسی می‌توانید شرایط به مراتب بهتری را برای خود ایجاد کرده و تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای شوید.

۱- داشتن پلن معاملاتی

اولین بستری که کمک می‌کند تا فرایند ژورنال نویسی شما کاملاً حرفه‌ای باشد داشتن یک پلن معاملاتی است.  اصلا مهم نیست که شما سابقه استفاده از پلان معاملاتی را دارید یا خیر و یا اصلاً تجربه و تسلط کامل برای ساخت یک پلن معاملاتی برای شما وجود دارد یا خیر. فقط کافیست دست به قلم شده و یک پلن معاملاتی برای معاملات خود در بازار فارکس بچینید و با استفاده از همین پلن معاملاتی معاملات خود را آغاز و از ژورنال نویسی برای تقویت آن استفاده کنید.

ژورنال نویسی به صورت مرتب باعث می‌شود تا کم کم پلن معاملاتی شما کامل‌تر شده و تبدیل به یک پلن معاملاتی کاملاً حرفه‌ای شود. اتفاقا ساخت پلن معاملاتی با استفاده از ژورنال نویسی باعث می‌شود تا شما ک پلن معاملاتی فوق العاده حرفه‌ای و با کیفیت بسیار بالا داشته باشید و بتوانید از آن برای روند معاملات خود در بازار استفاده کنید.

۲- نظم در معاملات

دومین نکته‌ای که باعث می‌شود تا ژورنال نویسی شما حرفه‌ای‌تر باشد داشتن نظم در فرایند معاملات بازار فارکس است. البته همانطور که در ادامه مرور خواهیم کرد خود ژورنال نویسی باعث می‌شود تا شما به نظم معاملاتی برسید و دیسیپلین خاصی برای معاملات خود در بازار فارکس داشته باشید. اما به هر حال اگر شما از قبل حتی یک نظم اولیه سردرگم هم در معاملات بازار فارکس داشته باشید می‌توانید با استفاده از ژورنال نویسی کیفیت بسیار ایده آلی را برای خود رقم بزنید و شرایطی را برای خود به وجود آورید تا دیگر نگران از بین رفتن دارایی‌های خود در این بازار نباشید.‌

حداقل شما یک ساعات اولیه مناسب برای انجام ترید در بازار فارکس انتخاب کنید و با پیروی از همین ساعات کم کم شرایط را برای خود به گونه‌ای به وجود آورید که بتوانید تمام نکات ترید خود را بهینه سازید. فراموش نکنید که فرایند بهینه‌سازی با استفاده از ژورنال نویسی به قدری قدرتمند است که می‌تواند هر شرایط سردرگم و آشفته‌ای را برای شما ایده آل نماید. به همین دلیل است که اصرار داریم تا حتی با داشتن نظم نامشخص و سردرگم هم کم کم با استفاده از ژورنال نویسی آنها را برای خود تقویت نمایید.

۳- استفاده از مدیریت سرمایه

استفاده از مدیریت سرمایه کلاسیک هم می‌تواند یکی از بسترهای اولیه لازم برای ژورنال نویسی در ترید باشد. البته همانطور که می‌دانید مدیریت سرمایه نکته‌ای است که معمولاً اکثر کاربران در اجرای دقیق آن در معاملات بازار فارکس ناتوان هستند و به همین دلیل نمی‌توانند شرایط خوبی را برای خود ایجاد کنند. ژورنال نویسی علاوه بر اینکه قرار است شما را با نحوه استفاده از مدیریت سرمایه به صورت کامل و جامع آشنا نماید بلکه می‌تواند ذهن شما را برای استفاده از نکات مربوط به مدیریت سرمایه آماده‌تر کند.

کسانی که در حال استفاده از مزیت‌های ژورنال نویسی در ترید هستند عملاً قدرت بیشتری در پایبندی به سیستم‌های مدیریت سرمایه خود نیز دارا هستند و به همین دلیل می‌توانند معاملات موفق‌تری را برای خود رقم بزنند. اما رسیدن به چنین ایده‌آلی به این راحتی ها نیست و ما حتی با داشتن یک سیستم مدیریت سرمایه ساده و استفاده از ژورنال نویسی است که می‌توانید چنین شرایطی را برای خود رقم بزنید.

ژورنال نویسی در فارکس

مزایای ژورنال نویسی در فارکس

مزایای ژورنال نویسی در فارکس چیست و آیا با استفاده از ژورنال نویسی می‌توانیم به تمام پیش نیازهای لازم برای موفقیت در معاملات بازار فارکس برسیم یا خیر؟ ژورنال نویسی در فارکس ممکن است وقت زیادی را از شما بگیرد اما باید بررسی کنیم که آیا گذاشتن وقت کافی برای ژورنال نویسی در ترید ارزش کافی دارد یا خیر. با بررسی مزایای ژورنال نویسی در فارکس همچنین به دنبال ارتقای سطح اهمیت این موضوع برای شما هستیم تا با این ترفند توانسته باشیم تا شما را ترغیب به استفاده از این روش برای بالاتر بردن کیفیت معاملات خود در این بازار نماییم.

متاسفانه همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم اکثر تریدرهای ایرانی اهمیت زیادی برای ژورنال نویسی قائل نیستند و کمتر تریدر ایرانی را می‌توان پیدا کرد که در کنار استفاده از استراتژی‌ها و روش‌های تحلیل تکنیکال فارکس به دنبال استفاده از ژورنال نویسی برای تقویت معاملات خود نیز باشد. در ادامه با بررسی مزیت‌های ژورنالیستی در ترید در بازار فارکس به این نتیجه خواهید رسید که این روش تا چه حد می‌تواند در تقویت کیفیت معاملات شما موثر باشد و چه روش قدرتمندی برای ارتقای سطح معاملات شما است. البته رسیدن به این مزیت‌ها تنها در شرایطی در دسترس شما قرار خواهد گرفت که به صورت کاملاً منطقی و اصولی به دنبال ژورنال نویسی در معاملات بازار فارکس برای خود باشید. صرف اینکه شما تنها مطالبی را برای مرور ز معاملات خود یادداشت کنید به هیچ وجه مزیت‌های زیر را برای شما ایجاد نخواهد کرد و ژورنویسی شرایط خاص خود را دارد که برای رسیدن به مزیت‌های آن لازم است تا شما به صورت کاملا حرفه‌ای به دنبال ژورنال نویسی باشید.

۱- تسلط بیشتر به استراتژی های معاملاتی

یکی از مهمترین مزیت‌های ژورنال نویسی در فارکس ایجاد تسلط و مهارت بیشتر نسبت به استراتژی‌های معاملاتی است. ژورنال نویسی باعث می‌شود تا شما به جزئیات دقیقی از پلن معاملاتی خود تسلط پیدا کرده و تمام نقاط ضعف خود را کم کم برطرف و تبدیل به یک تریدر فوق العاده حرفه‌ای شوید. وقتی شما تک تک جزئیات مربوط به معاملات خود را یادداشت می‌کنید عملاً می‌دانید که در هر معامله چه اشتباهی انجام داده‌اید و اصلاً استراتژی‌های معاملاتی شما چه باگ‌هایی دارند و چگونه می‌توان آنها را به سمت موفقیت‌های بیشتر سوق داد.

تکرار چند باره ژورنال نویسی برای یک استراتژی معاملاتی باعث می‌شود تا عملاً شما به درک کامل‌تری نسبت به آن رسیده و در زمان استفاده از آن نیز شرایطی را برای خود ایجاد کنید که دیگر درگیر ضرر نشوید. به عنوان مثال فرض کنید که شما در حال استفاده از استراتژی معاملاتی rsi برای انجام معاملات اسکلپ در بازار فارکس هستید. وقتی بازار در یک محدوده کوتاه در حال رنج زدن است سیگنال‌های ارائه شده از سوی اندیکاتور آر اس آی قدرت خیلی زیادی ندارند و نمی‌توان از آنها به سود کافی رسید. همچنین در یک روند صعودی سیگنال‌های فروش صادر شده از طریق اندیکاتور rsi نیز قدرت خیلی بالایی نداشته و استفاده از سیگنال‌های خرید این اندیکاتور می‌تواند کیفیت بالاتری را برای شما رقم بزند.

در یک روند نزولی نیز استفاده از سیگنال‌های فروش rsi قدرت بیشتری برای معاملات داشته و سیگنال‌های خرید آن ممکن است شما را با چالش‌های بسیار زیادی همراه سازد. اما سوال بسیار مهم اینجاست که چگونه می‌توانستیم به چنین نتیجه‌ای برای استفاده از اندیکاتور آر اس آی در روند معاملات اسکلپ بازار فارکس برسیم؟ پاسخ کاملاً روشن است با ژورنال نویسی در فارکس. اگر شما معاملات ناشی از سیگنال‌های اندیکاتور آر اس آی را در یک فرایند چند ماهه یادداشت می‌کردید متوجه می‌شدید که کدام سیگنال‌های این اندیکاتور قدرت بیشتری دارند و کدام یک از سیگنال‌های آن نیز دائماً در حال ورود به ضرر هستند. به همین ترتیب ژورنال نویسی می‌تواند کیفیت بالاتری در سیگنال‌های سایر اندیکاتورها و سایر استراتژی‌های معاملاتی ایجاد نماید و تسلط شما را نسبت به آنها افزایش دهد.

با ژورنال نویسی شما به این درک می‌رسید که اصلاً در چه مواقعی از یک استراتژی معاملاتی استفاده کنید و در چه مواقعی از آن استفاده نکنید. در کدام یک از جفت ارزها استراتژی معاملاتی شما کیفیت بالاتری از خود نشان می‌دهد و در کدام یک از جفت ارزها نیز استفاده از آن قدرت خیلی زیادی برای شما به دنبال نخواهد داشت. استراتژی معاملاتی شما برای پوزیشن‌های خرید مناسب‌تر است یا اینکه در پوزیشن‌های فروش شرایط بهتری را برای شما ایجاد می‌کند. پاسخ تمام این سوالات باعث افزایش قابل توجه تسلط و مهارت شما در معامله‌گری در بازار فارکس خواهد شد که همگی آنها با ژورنال نویسی در ترید در دسترس شما خواهند بود.

۲- ایجاد نظم و دیسپلین ترید

همچنین ژورنال نویسی یک مزیت بسیار بزرگ و جذاب دیگر با خود به همراه دارد و آن هم ایجاد نظم و دیسیپلین برای تریدر است. اگر از میان تمام ویژگی‌های تریدرهای موفق تنها یکی را به عنوان ویژگی اصلی برگزینیم این نظم و دیسیپلین ترید است که بایستی به عنوان گزینه اصلی انتخاب شود. بدون نظم و دیسیپلین در ترید شما تنها در کوتاه مدت می‌توانید در این بازار به موفقیت برسید و در دراز مدت شرایط برای شما اصلاً مناسب نخواهد بود. البته ایجاد نظم و دیسیپلین در ترید به این راحتی نیست و معمولاً کاربران مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی در این باره داشته و نمی‌توانند کیفیت خوبی را برای خود رقم بزنند.

یکی از اصلی‌ترین و مهمترین دلایلی که باعث شده تا اکثر تریدرهای ایرانی در بازار فارکس ناموفق ظاهر شوند و دارایی‌های خود را از دست بدهند نداشتن نظم و دیسیپلین و نداشتن قدرت کافی برای ایجاد نظم و دسیپلین در بازار است. برای اینکه شما بتوانید نظم را در معاملات خود وارد سازید بایستی حتماً از روش‌های عملیاتی استفاده کنید که یکی از آنها ژورنال نویسی است. ژورنالیستی در دراز مدت باعث می‌شود تا شما هم در ساعات معاملاتی و هم در جفت ارزهای معاملاتی خود نظم را وارد معاملات خود نمایید و این مهم می‌تواند یک پله بسیار عالی برای رسیدن به درآمد ثابت ماهیانه و مستمر برای شما باشد.

ژورنال نویسی در فارکس

۳- سودآوری

بله درست متوجه شدی ژورنالیستی می‌تواند شما را از یک تریدر ناموفق و زیان آور به یک تریدر سودآور تبدیل کند. متاسفانه بسیاری از کسانی که در بازار فارکس شکست خورده و یا وارد ضرر می‌شوند به جای اینکه به دنبال راهکارهای حرفه‌ای و عالی برای جبران ضررهای خود باشند درگیر احساسات و هیجانات شده و با افزایش قابل توجه حجم معاملات خود سعی می‌کنند تا در کوتاه مدت ضررهای خود را جبران و وارد سود شوند. در حالی که خود این رفتار به نوعی می‌تواند باعث ایجاد ضررهای بیشتر شده و شرایط بدتری را برای معاملات شما به دنبال داشته باشد.

در این بین راه‌های عملی برای خروج از ضرر وجود داشته که با استفاده از آنها شما می‌توانید هم ضررهای خود را جبران کنید و هم وارد سود شوید و یکی از بهترین این راه‌ها ژورنال نویسی است. در شرایطی که شما به عنوان یک تریدر فکر می‌کنید که نقطه ضعف اصلی شما عدم استفاده از استراتژی‌های معاملاتی ایده آل است اما ن استراتژی‌های قبلی با کمی دقت می‌توانند تبدیل به برگ برنده شما در بازار شوند و ژورنال نویسی کمک می‌کند تا شما به این تسلط و مهارت برسید.

اگر از هم اکنون شما شروع به ژورنال نویسی کرده و نتایج حاصل از ژورنال نویسی خود را در یک بازه زمانی چند ماهه در معاملات خود تاثیر دهید متوجه این موضوع خواهید شد که چقدر این موضوع شرایط را برای شما بهتر خواهد کرد. البته با توجه به اینکه معمولاً نتیجه حاصل از ژورنال نویسی در یک بازه زمانی میان مدت چند ماهه ایجاد می‌شود کمتر کسی قدرت ذهنی لازم و کافی برای اجرای آن را داشته و معمولاً افراد از ژورنال نویسی در میان مدت اجتناب می‌نمایند. رسیدن به قدرت در ترید نیاز به تمرین و پشتکار دارد و ژورنال نویسی می‌تواند اولین قدم برای این منظور برای شما باشد.

۴- تجزیه و تحلیل معاملات گذشته

یکی از مهمترین و جذاب‌ترین مزیت‌های ژورنال نویسی در فارکس امکان تجزیه و تحلیل معاملات گذشته و رسیدن به پاسخ منطقی برای چرایی عمل کردن یا عمل نکردن آنها است. مثلاً فرض کنید که با یکی از استراتژی‌های معاملاتی خود تحت تاثیر اندیکاتور میانگین متحرک به دنبال ورود به معاملات خرید برای خود هستید. فیلتر اولیه برای ورود به معاملات خرید رسیدن قیمت از بالا به میانگین متحرک ۱۰۰ روزه است و شما بلافاصله وارد معامله خرید می‌شوید. این معاملات گاهی اوقات ممکن است بلافاصله شما را وارد سود کرده و گاهی هم می‌تواند ضررهایی را برای شما به دنبال داشته باشد.

اما در کدام یک از موارد میانگین متحرک ۱۰۰ روزه عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد و باعث ورود معاملات شما به سود می‌شود و در کدام یک از موارد نیز شما بلافاصله وارد زیان می‌شوید؟ پاسخ این سوال به این راحتی‌ها برای شما به دست نخواهد آمد جز با ژورنال نویسی آن هم در یک بازه زمانی میان مدت و مناسب چند ماهه. بعد از چند ماه ترید با این استراتژی معاملاتی شما می‌توانید به این درک برسید که میانگین متحرک ۱۰۰ روزه در چه مواقعی می‌تواند عملکرد بهتری از خود نشان بدهد و در چه مواقعی هم استفاده از آن خطرناک است.

کم کم شما فیلترهایی را ایجاد خواهید کرد که با استفاده از آنها می‌توانید از این استراتژی معاملاتی در کیفیت بالاتری استفاده کنید و این مهم حاصل از تجزیه و تحلیل و آنالیز معاملات گذشته شما خواهد بود. پس بسیار مهم است که شما بتوانید با یک تجزیه و تحلیل و آنالیز از معاملات گذشته نقاط ضعف خود را پیدا کرده و به دنبال تقویت نقاط قوت خود بروید. آنالیز معاملات گذشته برای شما به هیچ وجه در دسترس نخواهد بود جز وقتی که از قبل اقدام ژورنال نویسی برای آنها کرده باشید.

۵- استفاده از روش های معاملاتی کارآمد

ژورنال نویسی در ترید همچنین باعث می‌شود تا شما به دنبال استفاده از روش‌ها و استراتژی‌های معاملاتی کارآمد بروید و استراتژی‌های معاملاتی ضعیف را از روند معاملات خود خارج نمایید. هر تریدری بنا به سطح مهارت‌ها و دانش خود از تحلیل تکنیکال و دوره‌های آموزشی که پشت سر گذاشته باشد از استراتژی‌های معاملاتی مختلف و متعددی استفاده می‌کند که کیفیت آنها در بازار با یکدیگر یکسان نیست. اما سوال بسیار مهم اینجاست که کدام یک از این استراتژی‌ها کیفیت بالاتری دارند و می‌توانند قدرت بالاتری را در روند معاملات برای شما ایجاد کنند؟

اگر بخواهیم این سوال را کمی دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر بپرسیم به این نکته می‌رسیم که کدام یک از این استراتژی‌ها در کدام جفت ارزها قدرت بیشتری دارند و کدام یک در یک جفت ارز قدرت کمتری از خود نشان می‌دهند. رسیدن به پاسخ چنین سوالاتی می‌تواند حتی تبدیل به برگ برنده‌ای برای معاملات شما در بازار فارکس باشد و چنین شرایطی برای شما ایجاد نخواهد شد جز با ژورنال نویسی در ترید. ژورنال نویسی باعث می‌شود تا شما بتوانید نقاط ضعف خود را به صورت کامل برطرف کرده و به دنبال انجام معاملاتی با کیفیت به مراتب بالاتر نسبت به گذشته باشید.

متاسفانه در حال حاضر بسیاری از معامله‌گران در بازار فارکس درگیر پیدا کردن یک استراتژی معاملاتی مناسب هستند و دائماً با عوض کردن استراتژی‌های معاملاتی خود شرایطی را دنبال می‌کنند تا معاملات سودآوری را انجام دهند در حالی که در اکثر موارد این استراتژی معاملاتی نیست که نقطه ضعف آنها باشد. نداشتن نظم و دسیپلین در معاملات و عدم کنترل احساسات و هیجانات و همچنین نداشتن درک صحیح نسبت به شرایط استفاده از هر کدام از استراتژی‌های معاملاتی اصلی‌ترین عاملی است که باعث ایجاد ضرر برای بسیاری از کاربران شده است.

شما به راحتی با ژورنال نویسی می‌توانید در روند استفاده از استراتژی‌های معاملاتی خود تبدیل به یک استاد شوید و این موضوع می‌تواند در کوتاه مدت شما را تبدیل به یک تریدر کاملاً حرفه‌ای و سودآور نماید. از این رو بایستی حتماً آن را جدی بگیرید و دنبال استفاده از چنین مزیت‌هایی از ژورنال نویسی برای افزایش کیفیت معاملات خود در بازار فارکس باشید.

۶- بهینه سازی استراتژی های معاملاتی برای هر جفت ارز

در بالا اشاره کردیم که ژورنال نویسی می‌تواند باعث بهینه سازی استراتژی‌های معاملاتی شما شود. اما بهینه سازی استراتژی معاملاتی چیست و قرار است چه اتفاقی در این روند رخ دهد؟ برای اینکه درک بهتری نسبت به بهینه‌سازی استراتژی معاملاتی در بازار فارکس داشته باشید لازم است تا چند سوال مهم را از خود بپرسید.

 • استراتژی معاملاتی من در کدام یک از جفت ارزها عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد و تعداد سیگنال‌های موفق بیشتری را صادر می‌کند؟
 • استراتژی معاملاتی من بیشتر در معاملات خرید کیفیت بالاتری از خود نشان می‌دهد یا در معاملات فروش بهتر عمل می‌کند و سیگنال‌های موفق‌تری را صادر می‌کند؟
 • استراتژی معاملاتی من در کدام تایم فریم عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد و می‌تواند من را با معاملات موفق و سودآور بیشتری همراه سازد؟
 • سیگنال‌های ارائه شده از استراتژی معاملاتی من در چه ساعتی در طول روز درت بیشتری داشته و امکان رسیدن به سود بیشتر را برای من فراهم می‌کند؟

پاسخ تمام این سوالات در نهایت می‌تواند باعث استفاده بهینه‌تر از یک استراتژی معاملاتی شود. ساده‌ترین استراتژی‌های معاملاتی با چنین چالش‌هایی عملکرد به مراتب ایده آلی را در معاملات بازار فارکس ایجاد می‌نمایند و باعث می‌شوند تا شما حتی از یک استراتژی معاملاتی معمولی یک استراتژی با وین ریت بالای ۸۰ درصد بسازید. در حالی که بسیاری از کاربران با صرف هزینه‌های بسیار بالا به دنبال خرید یک استراتژی معاملاتی با احتمال موفقیت بالا هستند شما به راحتی می‌توانید چنین شرایطی را حتی برای استراتژی‌های معاملاتی ساده در دسترس خود نیز بسازید. البته این امکان برای شما وجود نخواهد داشت جز با ژورنال نویسی در فارکس و آنالیز تمام معاملات گذشته.

ژورنال نویسی در فارکس

۷- انتخاب زمان مناسب برای ترید در فارکس

همچنین ژورنال نویسی در ترید باعث می‌شود تا شما از این پس زمان‌های مشخص و بهینه‌ای را برای انجام معاملات خود در این بازار انتخاب کنید. درباره انتخاب زبان مناسب برای ترید فاکتورهای بسیار متعددی نقش دارند که شما قرار است تمام این فاکتورها را در فرایند ژورنال نویسی خود وارد ساخته و در نهایت یک زمان بهینه و عالی را برای خود انتخاب کنید.

مسلماً انتخاب بهترین زمان برای ترید بسته به سشن‌ های بازار فارکس داشته و اینگونه نیست که در هر بازه زمانی در طول روز بتوان کیفیت معاملات مطلوبی را به دنبال داشت. زمان شروع سشن بازار نیویورک و همزمان شدن آن با بازار لندن به دلیل حجم معاملات بسیار بالا بیشترین میزان نوسانات را ایجاد می‌کند و ترید در این بازه زمانی ممکن است معاملات موفق قابل توجهی آن هم در تایم بسیار کوتاه برای شما رقم بزند. همچنین زمانی که بازار نیویورک باز است و یا همزمان شدن بازار لندن و بازار توکیو نیز ممکن است چنین شرایطی را برای شما ایجاد کند. اصلاً بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر نحوه باز و بسته شدن بازار در سشن‌ های معاملاتی بازار فارکس هستند.

اما نکته بسیار مهم اینجاست که استفاده از این مفاهیم و این نکات برای هر استراتژی معاملاتی ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است یک استراتژی معاملاتی در بازار لندن کیفیت بهتری از خود نشان دهد و در بازار نیویورک سیگنال‌های اشتباه زیادی داشته باشد. با توجه به اینکه استراتژی‌های معاملاتی در بازار فارکس مبتنی بر رفتار معامله‌گران ایجاد می‌شوند اینکه بک تست‌ها و ایده‌سازی اولیه استراتژی معاملاتی بر اساس رفتار کدام دسته از کاربران در بازار فارکس باشد، کیفیت متفاوتی از آن استراتژی معاملاتی را در ساعات متفاوت بازار فارکس ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال ممکن است یک استراتژی معاملاتی توسط یک تریدر معروف ژاپنی ساخته شده باشد که بیشترین میزان معاملات خود را در بازار توکیو انجام داده است. تمام فیلترها و مواردی که در این استراتژی معاملاتی به کار گرفته شده همگی مربوط به بازار توکیو هستند و ممکن است این استراتژی در زمان باز بودن بازار ژاپن کیفیت بسیار بالایی داشته باشد اما در بازار نیویورک شرایط خوبی از خود نشان ندهد. شما به راحتی با ژورنال نویسی می‌توانید به این درک رسیده و در زمانی از استراتژی معاملاتی خود استفاده کنید که بیشترین میزان موفقیت را برای شما رقم بزند. موفقیت در فارکس در دسترس شما است به شرطی که شما مانند یک فرد حرفه‌ای در این بازار رفتار نمایید.

۸- بهینه سازی زمان در ترید

همچنین مزیت دیگری که برای ژورنال نویسی در فارکس می‌توانیم به آن اشاره کنیم بهینه‌سازی زمان در فرایند ترید است. تفاوت این مزیت با مزیت قبلی این است که شما در این مزیت عملاً می‌توانید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری معاملات خود را انجام داده و اصطکاک خیلی زیادی با بازار نداشته باشید. برخی از کاربران هستند که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب در صبح نرم‌افزار متاتریدر خود را باز کرده و چند دقیقه قبل از اینکه به خواب بروند آن را می‌بندند. در تمام طول این مدت در حال ترید و پیدا کردن سیگنال‌های معاملاتی هستند و سعی می‌کنند تا از تمام موقعیت‌ها استفاده کنند.

طبق آنچه که از نظر بسیاری از تریدرها باقیمانده در چنین مواقعی معمولاً تریدرها نمی‌توانند روند موفقی را برای خود رقم بزنند و معاملات آنها با زیان‌های بیشتری همراه خواهد شد. شما باید بتوانید یک مدیریت کامل و دقیق از زمان ترید خود داشته باشید و شرایطی را برای خود فراهم آورید که خیلی اصطکاک بالایی برای معاملات شما در بازار ایجاد نشود. برای اینکه شما بتوانید چنین کیفیتی را در روند معاملات خود ایجاد کنید لازم است تا حتماً آنالیزی از رفتار گذشته خود ایجاد کرده و چنین شرایطی برای شما در دسترس نخواهد بود جز با ژورنال نویسی در ترید.

۹- عدم تکرار اشتباهات گذشته

شاید خیلی جالب باشد اگر برای شما عنوان کنیم که یکی از رایج‌ترین اشتباهات معامله‌گران در بازار فارکس تکرار اشتباهات گذشته و ورود به معاملات زیان آوری است که قبلاً مانند آن را تجربه کردند. یک تریدر ممکن است ده‌ها بار یک اشتباه را در معاملات بازار فارکس تکرار نماید. اگر شما حتی به عنوان یک تریدر تازه کار بتوانید از تکرار اشتباهات گذشته اجتناب نمایید و یا اشتباهات رایج ترید در فارکس را شناسایی کرده و آنها را در معاملات خود تکرار نکنید روند بسیار خوبی را در معاملات خود ایجاد خواهید کرد و حتی با عدم دسترسی به استراتژی‌های معاملاتی خیلی قدرتمند هم می‌توانید سودآوری خود را در این بازار آغاز کنید.

متاسفانه بیشترین میزان از دست رفتن دارایی‌ها در بازار فارکس تحت تاثیر تکرار اشتباهات گذشته است و تریدرها هم معمولاً کیفیت بالایی در عدم تکرار اشتباهات گذشته ندارند. اگر شما بتوانید اشتباهات معاملاتی گذشته خود را شناسایی کرده و از تکرار آنها در معاملات خود پرهیز کنید شرایط برای شما بسیار ایده‌آل خواهد شد و کم کم می‌توانید معاملات موفقی را برای خود رقم بزنید. اما عدم تکرار اشتباهات گذشته به این راحتی‌ها نخواهد بود و شما معمولاً بایستی قدرت ذهنی خود را به مراتب افزایش دهید تا از اشتباهات گذشته درس بگیرید.

ژورنال نویسی در بازار فارکس یکی از روش‌هایی است که باعث می‌شود تا شما اشتباهات معاملاتی قدیمی خود را شناسایی کرده و از تکرار آنها در بازار خودداری نمایید. ژورنال نویسی کمک می‌کند تا شما شرایط به مراتب بیداری در این باره پیدا کرده و حداقل مانند یک فرد تازه کار در این باره عمل نکنید.

۱۰- مدیریت بیشتر روی هیجانات

همچنین یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های ژورنال نویسی در فارکس را بایستی به مدیریت بیشتر روی احساسات و هیجانات نسبت دهیم. اگر شما فقط چند ماه سابقه‌ای و تجربه معامله‌گری در بازار فارکس را داشته باشید به خوبی می‌دانید که عدم کنترل احساسات و هیجانات چقدر می‌تواند برای شما زیان آور باشد و چه شرایط سختی را برای شما ایجاد خواهد کرد. کنترل احساسات و هیجانات نیز به این راحتی‌ها در دسترس تمام کاربران وجود ندارد و اتفاقاً یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست اکثر تریدرها در بازار فارکس عدم کنترل همین احساسات و هیجانات است.

حتی تریدرهای حرفه‌ای هم با این چالش روبرو هستند و نمی‌توانند کنترل مناسبی روی احساسات و هیجانات خود در فرایند معاملات خود داشته باشند. تریدرهای حرفه‌ای گاهی اوقات اذعان می‌دارند که اکثر معاملات زیان آور آنها زمانی رقم می‌خورد که روی احساسات خود کنترل نداشته و در بازار به صورت هیجانی رفتار می‌نمایند. گذر از چنین شرایطی نیاز به ذهن فوق العاده قدرتمندی دارد و معمولاً به این راحتی‌ها در دسترس تمام کاربران قرار نمی‌گیرد. اگر شما بتوانید روی احساسات و هیجانات معاملات خود در بازار کنترل خوبی داشته باشید از معاملات زیان آور دور مانده و از همان ابتدا معاملات سودآور را در دستور کار خود قرار می‌دهید.

توسط تریدرهای مختلف روش‌های متعددی برای کنترل بیشتر روی احساسات و هیجانات پیشنهاد می‌شود که در اکثر مواقع این ژورنال نویسی معاملاتی است که بیشترین شانس را برای کاربران ایجاد می‌کند. وقتی شما دائماً در حال ژورنال نویسی باشید عملاً وارد هیچ معامله‌ای نمی‌شوید که دلیلی برای ورود به آن نداشته باشد و قبل از اینکه شما یک معامله را آغاز کنید دلایل لازم برای ورود به آن را در ذهن خود یادآور خواهید شد. چنین روندی باعث می‌شود تا عملاً تمام معاملات شما حتی مواردی که وارد زیان هم می‌شوند بر اساس یک رفتار کاملاً منطقی انجام پذیرفته باشند. این مهم در طولانی مدت باعث می‌شود تا شما تبدیل به یک تریدر موفق و عالی در معاملات بازار فارکس شوید.

ژورنال نویسی در ترید

معایب ژورنال نویسی در فارکس

با نکات و مواردی که به آنها اشاره کردیم به نظر شما چه معایبی را می‌توان برای ژورنال نویسی در ترید در نظر گرفت؟ آیا اصلاً ژورنال نویسی در فارکس عیب و ایرادی هم دارد یا خیر؟ شاید در نگاه اول اینکه شما برای هر ترید در بازار فارکس لازم باشد تا نرم‌افزار اکسل را باز کرده و جزئیات ترید خود را یادداشت کنید یک زمان مضاعف از شما بگیرد اما آیا واقعاً این زمان گذاشتن برای موفقیت در بازار حرفه‌ای مانند بازار فارکس یک عیب محسوب می‌شود؟

اکثر تریدرهایی که به دلیل نداشتن قدرت ذهنی لازم دائماً در حال از دست دادن دارایی‌های خود در بازار فارکس هستند حتی همین وقت کوتاه را نیز برای ژورنال نویسی قائل نیستند و ترجیح می‌دهند تا تبدیل به یک تریدر تازه کار شده و به همین ترتیب به روند معاملات اشتباه خود را ادامه دهند. هیچ عیبی برای ژورنال نویسی در بازار فارکس وجود ندارد به جز اینکه شما به صورت حرفه‌ای و کارآمد این روش را به کار نگیرید و در نتیجه نتایج حاصل از آنالیز آن نیز برای شما ایده آل نباشد. اگر شما با اصول مشخص به دنبال ژورنال نویسی در ترید باشید می‌توانید از این مهم برای افزایش کیفیت معاملات خود در این بازار استفاده کنید و هیچ نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت.

ژورنال نویسی ترید در اکسل

ژورنال نویسی ترید در اکسل باعث می‌شود تا شما بدون نیاز به هیچ‌گونه نرم‌افزار پولی بتوانید جزئیات دقیق معاملات خود را در نرم‌افزار حرفه‌ای اکسل یادداشت کرده و البته از قابلیت‌های نرم‌افزار برای تجزیه تحلیل و آنالیز داده‌های حاصل از ژورنال نویسی خود نیز استفاده کنید. همانطور که احتمالاً می‌دانید اکسل یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارها برای آنالیز داده‌ها و تفاده از نمودارهای مختلف برای درک هرچه بهتر داده‌ها است و این منظور برای تجزیه و تحلیل و آنالیز داده‌های حاصل از معاملات گذشته شما در بازار فارکس نیز بسیار کمک حال خواهد بود.

از این رو ژورنال نویسی ترید در اکسل باعث می‌شود که علاوه بر اینکه شما از یک نرم‌افزار رایگان و با امکانات بسیار زیاد برای ژورنال نویسی خود استفاده می‌کنید، بتوانید در همان نرم‌افزار تمام آنالیزهای خود را از داده‌های به دست آمده نیز انجام دهید. در حال حاضر اکثر تریدرهای حرفه‌ای از نرم‌افزار اکسل برای ژورنال نویسی ترید استفاده می‌نماید و شما نیز می‌توانید از این پس یکی از این افراد باشید.

ژورنال نویسی در اکسل بسیار ساده است و چندان چالشی برای شما به دنبال نخواهد داشت و تنها با صرف وقت بسیار کوتاه در زمان هر ترید می‌توانید نکات لازم درباره آن را در نرم‌افزار اکسل یادداشت کنید. استفاده از قابلیت‌های جذاب نرم‌افزار اکسل همچنین در ادامه باعث می‌شود تا فرایند ژورنال نویسی برای شما ساده‌تر و جذاب‌تر هم باشد و بتوانید این روند را در طولانی مدت با دغدغه‌های کمتری ادامه دهید. همین الان نرم‌افزار اکسل خود را باز کرده و یک شیت برای ژورنال نویسی در بازار فارکس برای خود ایجاد کنید و از این پس نکات مربوط به تمام تریدهای خود را در آن یادداشت نمایید.

ژورنال نویسی در ترید

نرم افزار ژورنال نویسی ترید

بهترین نرم‌افزار ژورنال نویسی ترید همان اکسل است که در بالا به معرفی آن پرداختیم. اما نرم‌افزارهای دیگری هم برای منظور روی کار آمده‌اند که یا به صورت پولی و با پرداخت اشتراک ماهیانه و یا به صورت رایگان به آنها دسترسی دارید. توصیه خود ما این است که برای ژورنال نویسی خود سراغ چنین نرم‌افزارهایی نروید و کار خود را کاملا ساده کنید. وقتی اکسل به عنوان یک نرم‌افزار قدرتمند در اختیار تمام کاربران آن هم به صورت رایگان قرار دارد و می‌توانید از این نرم‌افزار به راحتی حتی در گوشی موبایل خود هم استفاده کنید، رفتن سراغ نرم‌افزارهایی که کیفیت آنها مورد بررسی قرار نگرفته یک اشتباه بزرگ از جانب شما خواهد بود.

به این موضوع دقت کنید که اگر شما به دنبال استفاده از نرم‌افزار برای ژورنال نویسی بروید و بعد از یک بازه زمانی طولانی ‌افزار مورد نظر با چالش روبرو شود عملاً شما تمام یادداشت‌های خود را از دست خواهید داد و این موضوع می‌تواند حتی روی روحیه شما در ترید هم تاثیر منفی گذاشته و باعث ورود ضرر در معاملات شما شود. از این رو توصیه می‌کنیم که در این باره تحمل بیشتری داشته باشید و به دنبال استفاده از نرم‌افزار اکسل برای ژورنال نویسی بروید تا سایر نرم‌افزارهای موجود در اپ استور و گوگل پلی.

ژورنال نویسی در دفتر یادداشت

خیلی از افراد هستند که برای ژورنال نویسی و یا هر وع دیگری خیلی اعتقاد به استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف نداشته و ترجیح می‌دهند تا از کاغذ و قلم برای یادداشت کردن چنین نکاتی استفاده نمایند. ژورنال نویسی در دفتر یادداشتم در اختیار تمام کاربران قرار دارد و شما حتی با استفاده از یک دفتر یادداشت هم می‌توانید به دنبال یادداشت کردن جزئیات معاملات خود در بازار مانند بازار فارکس باشید. البته استفاده از دفتر یادداشت برای یه ژورنال نویسی در فارکس یک نقطه ضعف بسیار بزرگ برای شما ایجاد خواهد کرد و آن هم عدم امکان مدیریت داده‌ها با سرعت بالا است.

برای اینکه شما داده‌ها را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و در نهایت از آنها برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود در بازار فارکس استفاده کنید لازم به تجزیه و تحلیل و آنالیز آنها خواهید داشت. با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند اکسل به راحتی می‌توانید داده‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید اما ادداشت کردن آنها در کاغذ ممکن است شما را با چالش‌های روبرو سازد و عملاً امکان تجزیه و تحلیل و آنالیز داده‌ها را از شما با سرعت بالا سلب کند. البته نباید کتمان کنیم که خود ما در برهه‌ای به دنبال استفاده از کاغذ و قلم برای ژورنال نویسی بودیم که جذابیت خاص خود را داشت و هنوز هم بسیاری از تریدرها از این روش استفاده می‌کنند. برای آنالیز داده‌ها هم تنها کافی است یک روز چند ساعت فرصت وقت گذاشته و داده‌ها را وارد نرم‌افزار نموده و آنها را مورد آنالیز قرار دهید.

ژورنال نویسی در ترید

چرا حتما باید ژورنال نویسی داشته باشیم؟

پاسخ سوال اینکه چرا باید حتماً در فارکس ژورنال نویسی داشته باشیم برای ربران با سطح مهارت‌های معامله‌گری متفاوت است. پاسخ این سوال برای افراد حرفه‌ای شرایط متفاوتی با کسانی دارد که به تازگی معاملات بازار فارکس را آغاز کردند و هنوز به سودآوری در این بازار نرسیدند. اما به هر حال لازم است که این چالش ذهنی کاربران را پاسخ دهیم که چرا حتماً باید ژورنال نویسی داشته باشیم.

درباره پاسخ این سوال نکات مختلفی را می‌توانیم بیان کنیم که همگی آنها اهمیت خاص خود را دارند. همانطور که می‌دانید نحوه تغییرات قیمت جفت ارزها در بازار فارکس در طول زمان دائماً در حال تغییر بوده است و این تغییرات در ادامه نیز ادامه دارد. به همین دلیل بسیاری از روش‌ها و تحلیل‌های تکنیکال قوی در گذشته در حال حاضر نمی‌توانند جذابیتی برای معامله‌گران داشته باشند و استفاده از آنها به هیچ وجه نمی‌تواند کیفیت خوبی برای معاملات ایجاد کند. اما چگونه می‌توان به این نتیجه رسید که روش‌های گذشته دیگر کارکرد خود را ندارند و باید به دنبال استفاده از استراتژی‌های جدیدتر و بهتر باشیم؟ بله ژورنال نویسی در ترید.

با کسب آموزش‌های جدیدتر و استفاده از روش‌ها و استراتژی‌های جدیدتر در معاملات بازار فارکس حتماً باید بررسی کنیم که آیا روش مورد نظر کیفیت لازم را دارد یا اینکه استفاده از آن نمی‌تواند شرایط خوبی را برای ما ایجاد کند. اما چگونه می‌توانیم چنین بررسی را داشته باشیم؟ بله با استفاده از ژورنال نویسی در فارکس.

ممکن است در برهه‌ای از زمان و یا در ساعت‌هایی در طول روز یک استراتژی بر روی یک جفت ارز کیفیت خوبی نداشته باشد و ما از این موضوع غافل بمانیم و دائماً در حال انجام معاملات اشتباه باشیم. چگونه می‌توانیم به این موضوع پی ببریم؟ با استفاده از ژورنال نویسی در ترید.

نوع روندها در جفت ارزها در ساعات مختلف با یکدیگر متفاوت است و استفاده از یک استراتژی معاملاتی در ساعات مختلف کیفیت متفاوتی را برای تریدر رقم خواهد زد. چگونه می‌توانیم نتیجه‌گیری دقیقی برای این موضوع داشته باشیم؟ تنها با استفاده از ژورنال نویسی در فارکس.

دقت داشته باشید که هر یک از مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم همگی اهمیت بسیار بالایی برای موفقیت در معاملات بازار فارکس دارند و اگر شما به آنها نگاه حرفه‌ای نداشته باشید نمی‌توانید کیفیت معاملات خوبی را برای خود رقم بزنید. ژورنال نویسی در ترید باعث می‌شود تا شما دائماً در حال بهتر کردن شرایط معاملاتی خود باشید و هیچ نقطه ضعفی از چشمان شما دور نماند. این مهم باعث می‌شود تا شما معاملات خود را به سمت نقاط قوت خود پیش ببرید و نقاط ضعف خود را نیز کم کم برطرف کنید. بله برای رسیدن به درآمد پایدار ماهیانه در معاملات بازار فارکس استفاده از ژورنال نویسی در این بازار اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت و بدون ژورنال نویسی عملاً دست شما از چنین مواردی خالی می‌ماند.

ژورنال نویسی در ترید حتی می‌تواند باعث شود تا شما استراتژی‌های معاملاتی شخصی خود را نیز در بازار ایجاد کرده و از آنها تست بگیرید که این تست‌ها در نهایت شما را تبدیل به یک تریدر عالی در این بازار خواهد کرد.

حتما بخوانید: آموزش رایگان فارکس

جمع بندی

درباره ژورنال نویسی در ترید و ژورنال نویسی در فارکس برای شما صحبت کردیم و سعی کردیم تا نکات کامل و جامعی را در این باره با شما در میان بگذاریم. نکاتی که در این مقاله به آنها پرداخته شد همگی مواردی هستند که کمک می‌کنند تا شما انس موفقیت بسیار ایده‌آلی را در بازار فارکس به دست آورید و شرایطی را به وجود آورید که فارکس تبدیل به یک کسب و کار موفق با میزان درآمد جذاب ماهیانه برای شما شود.

البته ترفندها و مهارت‌های مختلفی برای رسیدن به موفقیت در بازار فارکس نیاز خواهید داشت که ژورنال نویسی تنها یکی از آنها است. تمام تلاش ما در مقالات آموزش رایگان فارکس این است که بتوانیم نقطه نظرات جذاب برای رسیدن به موفقیت در این بازار را برای شما فراهم آوریم و در این باره سعی کردیم تا مجموعه مقالات کاملی را گرد هم آوریم. مطالعه تمام و کمال مقالات آموزش رایگان فارکس در کانون بورس می‌تواند حتی شماره‌ها نسبت به بسیاری از دوره‌های آموزشی پولی هم در مهارت‌های بالاتری قرار دهد و کیفیت معاملات بهتری را برای شما رقم بزند.

همچنین شما برای ارتقای سطح کیفیت معاملات خود در این بازار می‌توانید از دوره آموزش فارکس در کانون بورس استفاده کنید که بر اساس متدهای بین‌المللی و حرفه‌ای و به صورت کاملاً کاربردی برای موفقیت در فارکس تدوین شده است. همچنین کسانی که فرصت کافی برای شرکت در دوره حضوری فارکس را ندارند می‌توانند با خرید پکیج آموزش آنلاین فارکس به پیش نیازها و بسترهای اولیه لازم برای موفقیت در این بازار دست پیدا کنند.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به ژورنال نویسی در فارکس دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشد و یا نقطه نظری درباره این موضوع دارید آن را با ما در میان بگذارید. بررسی تجربیات سایر کاربران باعث می‌شود تا میزان مهارت‌های معامله‌گران فارکس در ایران افزایش پیدا کند و با به اشتراک گذاری تجربیات خود از ژورنال نویسی در ترید شما هم می‌توانید در این باره سهیم باشید. همچنین ما در آکادمی کانال بورس سعی می‌کنیم تا تمام چالش‌های پیش رو  موجود در ذهن معامله‌گران فارکس را در ادامه در همین مقاله مورد بررسی قرار دهیم تا ژورنال نویسی در ترید تبدیل به یک کار کاملاً عادی برای تمام تریدرهای ایرانی شود.

سوالات متداول

ژورنال نویسی در ترید چیست؟

ژورنال نویسی در ترید در واقع یادداشت کردن تمام جزئیات مربوط به یک ترید در زمان معامله است.

اهمیت ژورنال نویسی در ترید چیست؟

مهمترین اهمیت ژورنال نویسی در ترید پیدا کردن نقاط ضعف در فرایند معاملات و افزایش مهارت‌های معامله‌گری در بازار است.

آیا برای موفقیت در معاملات بازار فارکس نیاز به ژورنال نویسی داریم؟

بله ژورنال نویسی می‌تواند یکی از عوامل موفقیت در فارکس باشد.

آیا بدون ژورنال نویسی هم می‌توان در معاملات بازار فارکس به موفقیت رسید؟

اگر هم امکان موفقیت بدون ژورنال نویسی در بازار فارکس وجود داشته باشد نیاز به زمان به مراتب بیشتری نسبت به شرایطی که شما از ژورنال نویسی استفاده می‌کنید خواهد داشت.

آیا برای ژورنال نویسی حتماً باید نرم‌افزار خریداری کنیم؟

خیر شما از نرم‌افزارهای رایگان مانند اکسل هم می‌توانید برای ژورنال نویسی در فارکس استفاده کنید.

آیا ژورنال نویسی فقط برای افراد تازه کار لازم است؟

خیر ژورنال نویسی از جمله مواردی است که برای تمام معامله‌گران در بازار فارکس از مبتدی گرفته تا حرفه‌ای لازم است اما نوع ژورنال نویسی برای افراد تازه کار و حرفه‌ای با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: