لوگو کانون بورس

اصطلاح پیپ در فارکس چیست و چند پیپ باید در ماه سود کنیم؟

اصطلاح پیپ در فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۰ از ۴۰ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

پیپ در فارکس یعنی چه و چگونه می‌توانیم اصطلاح پیپ در فارکس را محاسبه و مقدار آن را برای هر جفت ارز تعیین کنیم؟ در آموزش رایگان فارکس تمام تلاش ما ارائه بهترین و کامل‌ترین نکات برای سرمایه گذاری و ترید در این بازار است. عدم شناخت اصطلاحاتی مانند پیپ در فارکس ممکن است شما را از برخی از مزیت‌های این بازار و استراتژی‌های قدرتمند دور نگه دارد. البته در همین ابتدا باید یادآور شویم که شناخت معنای پیپ در فارکس و نوه محاسبه آن، اطلاعات اولیه و پایه‌ای مربوط به این بازار است و قرار نیست با درک ماهیت پیپ شما بتوانید سودهای خود را در بازار ۱۰ برابر کنید، اما بدون درک ماهیت چنین اصطلاحاتی، ممکن است نتوانید آنچنان که باید به صورت حرفه‌ای در فارکس رفتار نمایید.

اصطلاح پیپ در فارکس چیست

معنای پیپ در فارکس را قبلا به صورت مختصر در مقاله اصطلاحات رایج فارکس با هم مرور کردیم. اصطلاح پیپ در بازار فارکس در واقع یک واحد اندازه گیری برای تغییرات قیمت است و اگر واحدهای اندازه گیری کاربردی را لیست کنیم، تبدیل به کوچکترین واحد اندازه‌هایی نوسانات قیمت خواهد شد. برای اینکه از همین ابتدا درک شما را نسبت به این اصطلاح کامل کنیم، یک مثال بسیار ساده را با هم مرور خواهیم کرد.

معنی پیپ در فارکسفرض کنید که قیمت یک کالا در بازار ۱۰ تومان است، در صورتی که قیمت این کالا ۱۱ تومان شود، شاهد ۱ تومان افزایش قیمت آن بوده‌ایم. در این مثال تومان واحد اندازه گیری تغییرات قیمت است. البته در بازار تجارت ایران در گذشته واحدهای کوچکتری هم مانند قران داشتیم. در بازار امریکا این تغییرات قیمت با دلار و کوچکتر از آن سنت تعیین می‌شود. در بازار کریپتوکارنسی معمولا تغییرات قیمت بر اساس درصد تعیین می‌شود. در آموزش رایگان ارز دیجیتال متذکر شدیم که سیستم مدیریت سرمایه در این بازار بر اساس تغییرات قیمت به درصد مدیریت می‌شود. در بازار فارکس اما از واحد متفاوتی نسبت به درصد و دلار استفاده می‌شود و این واحد همان پیپ است.

وقتی قیمت برابری یک جفت ارز در بازار فارکس افزایش یا کاهش پیدا می‌کند، این نوسان به پیپ تعیین و اعلام می‌گردد. با این حساب اگر قیمت بیت کوین در یک روز ۱۰ درصد تغییر نماید، قیمت جفت ارز یورو به دلار ممکن است ۵۰ تا ۱۰۰ پیپ تغییر کند.

پیپ یا PIP مخفف Price Interest Point است که از سوی معامله گران به عنوان واحدی برای مشخص کردن تغییرات و نوسان قیمت لیست جفت ارزهای فارکس استفاده می‌شود. مقدار نوسانات هر جفت ارز به شرایط آن بستگی دارد. جفت ارزهای آرام‌تر و نرم‌تر مانند یورو به دلار در طول هر ۲۴ ساعت می‌توانند در حدود ۱۰۰ پیپ نوسان داشته باشند. البته این مقدار بر اساس اخبار فاندامنتالی بازار و یا اخبار اقتصادی و سیاسی ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. در عوض جفت ارزهای وحشی‌تر مانند طلا یا پوند به ین می‌توانند نوسانات ۲۰۰ پیپی را نیز در طول روز به صورت معمول داشته باشند.

هر پیپ در فارکس چقدر است

درباره اصطلاح پیپ در فارکس صحبت کردیم و همچنین اشاره به مقدار نوسانات جفت ارزهای مختلف در این بازار بر اساس این واحد نیز داشتیم؛ اما سوال بسیار مهم اینجاست که هر پیپ در فارکس چقدر است و چگونه می‌توانیم بر روی نمودار متوجه شویم که بازار چند پیپ نوسان داشته و چقدر تغییر کرده است؟ با طرح این سوال باید درک کرده باشید که پیپ در هر یک از جفت ارزهای فارکس یکسان نیست و تفاوت‌هایی در مقدار آن وجود دارد. برای اینکه مقدار پیپ نوسانات قیمت جفت ارزها را مشخص کنیم، باید آنها را به دو دسته تقسیم نماییم. دسته اول جفت ارزهایی هستند در هیچ طرف آن ین ژاپن (JPY) حضور ندارد و دسته دوم جفت ارزهایی هستند که یک طرف آنها ین ژاپن است.

در جفت ارزهای بدون ین ژاپن قیمت برابری معمولا به صورت یک عدد اعشاری بیان می‌شود که در خیلی از بروکرها بعد از اشعار چهار رقم درج می‌شود. چهارمین رقم بعد از اعشار در قیمت این جفت ارزها نشان دهنده پیپ و تغییرات آن است. اگر قیمت یورو به دلار از ۱.۱۲۱۱ به ۱.۱۲۱۶ افزایش پیدا کند، به این معنی است که قیمت این جفت ارز در بازار ۵ پیپ افزایش پیدا کرده است. دقت داشته باشید که در برخی از بروکرها نیز شاهد استفاده از ۵ رقم بعد از اعشار هستیم، در این شرایط باید شما را با اصطلاح پیپت نیز آشنا کنیم. پیپت واحد اندازه گیری کوچکتری از پیپ است که معمولا در معاملات کاربرد ندارد و در خرید و فروش بانک‌ها و موسسات بزرگ کاربرد خود را نشان می‌دهد. هر پیپ می‌تواند ۱۰ پیپت باشد.

در جفت ارزهایی که یک طرف آن ین ژاپن است، این موضوع کمی متفاوت خواهد بود. در این جفت ارزها معمولا قیمت با دو رقم بعد از اعشار مشخص می‌شود که رقم دوم بعد از اعشار همان پیپ است و در صورت استفاده از ۳ رقم بعد از اعشار، رقم سوم پیپت خواهد بود.

پیپ در بازار فارکس

محاسبه پیپ در فارکس

کم کم اصطلاح پیپ در فارکس را با نکات تخصصی‌تر و حرفه‌ای تری تشریح می‌کنیم تا بتوانید از آن برای معاملات حرفه‌ای خود در بازار استفاده کنید. در بند قبلی اشاره مختصری به نحوه محاسبه پیپ در فارکس داشتیم. برای محاسبه پیپ در فارکس باید جمع و تفریق اعشاری را آموزش دهیم که احتمالا همه شما با آن آشنا هستید. اگر دو قیمت برابر را از هم کم کنیم، اختلاف به دست آمده در واقع همان پیپ است.

در صورتی که قیمت یک جفت ارز که یک طرف آن ین است، ۱.۳۰ باشد و بعد از نوسان به ۱.۴۵ برسد، شما می‌توانید با تفریق ۱.۳۰ از ۱.۴۵ مقدار پیپ نوسان را به دست آورید که در این مثال ۱۵ پیپ خواهد شد. در این حالت قیمت این جفت ارز ۱۵ پیپ افزایش پیدا کرده است. برای مثال دوم بهتر است سراغ یک جفت ارز غیر ین ژاپن و البته از نوع کاهش برویم. در صورتی که قیمت یورو به دلار از ۱.۲۵۲۰ به ۱.۲۵۰۸ برسد، کافی است که این دو عدد را از هم کم کنید. در این مثال قیمت جفت ارز یورو به دلار ۱۲ پیپ کاهش پیدا کرده است. به همین راحتی شما می‌توانید مقدار پیپ در جفت ارزهای فارکس را تعیین و استفاده کنید.

هر پیپ چند دلار است

احتمالا بسیاری از شما بعد از باز کردن مقاله اصلاح پیپ در فارکس به دنبال بررسی این موضوع بوده‌اید که هر پیپ در این بازار چند دلار محسوب می‌شود؟ برخلاف بازار کریپتو که در آن درصد تغییرات قیمت را دقیقا می‌توان به دلار تبدیل کرد، در بازار فارکس موضوع کمی متفاوت است و تبدیل پیپ به دلار وابسته به عامل دیگری با عنوان حجم است. اینکه شما با چه حجمی وارد یک معامله شده باشید، می‌تواند تاثیر مستقیمی روی تبدیل پیپ به دلار داشته باشد. به سادگی نمی توان گفت که اگر یک پیپ سود کرده‌ایم یعنی یک دلار به دست آورده ایک یا کمتر یا بیشتر.

برای این منظور باید حجم معامله خود را در نظر بگیرید. حجم در بازار فارکس به صورت لات و نسبت‌های آن بیان می‌شود. یک لات استاندارد معادل با ۱۰۰ هزار دلار آمریکا است. اگر شما با یک لات وارد یک معامله شده باشید و بازار فقط ۱ پیپ به سود شما حرکت کند، هر پیپ معادل با ۱۰ دلار برای شما خواهد شد. البته در اکثر مواقع.

اگر حجم معامله خود را تغییر دهید، تبدیل پیپ به دلار نیز برای شما عوض خواهد شد. در صورتی که با ۰.۱ لات وارد معامله شده باشید که معادل با ۱۰ هزار دلار است، هر پیپ نوسان قیمت برای شما معادل با ۱ دلار خواهد شد. در صورتی که حجم ترید شما ۰.۰۱ لات یا همان ۱۰۰۰ دلار باشد، هر پیپ برای شما ۰.۱ دلار یا ۱ سنت خواهد شد و اگر شما ۱۰ پیپ سود کنید، تازه سود شما به ۱ دلار خواهد رسید.

پیپت در فارکس

جدول ارزش هر پیپ در فارکس

بر اساس مواردی که در بند قبلی به آنها اشاره کردیم، شما می‌توانیم یک جدول ارزش پیپ در فارکس را برای شما گردآوری کنیم تا با نگاه کردن به آن به راحتی بتوانید مقدار هر پیپ در لاتیج‌های مختلف را به دست آورید. جدول ارزش هر پیپ در فارکس به شرح زیر خواهد بود:

ارزش هر پیپ استاندارد به دلار لاتیج معامله
۱۰ دلار ۱ لات
۵ دلار ۰.۵ لات
۱ دلار ۰.۱ لات
۰.۵ دلار ۰.۰۵ لات
۰.۱ دلار ۰.۰۱ لات

دقت داشته باشید که این تبدیل پیپ به دلار برای اکثر جفت ارزها به همین ترتیب است اما در ادامه متوجه خواهید شد که برای برخی از جفت ارزها ممکن است این تبدیل با تغییرات اندکی روبرو باشد.

ارزش هر پیپ در جفت ارزهای مختلف

موضوعی که درباره آن در حال صحبت کردن هستیم، به ارزش پیپ یا PIP Value معروف است. ماشین حساب‌های بسیار زیادی در سایت‌های مختلف برای تبدیل ارزش پیپ به دلار در جفت ارزهای موجود در بازار ایجاد شده‌اند که یکی از بهترین‌های آنها را می‌توانید در ماشین حساب پیپ به دلار سایت بیبی پیپس مشاهده کنید. با ورود به این ماشین حساب تنها کافی است جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب و سپس با ورد کردن حجم مورد نظر، ارزش پیپ را مشاهده کنید. البته رد‌بخش حجم این سایت باید لاتیج را به صورت دلاری مشخص نمایید. به عنوان مثال اگر ۰.۰۱ لات معامله می‌کنید، مقدار حجم ر ۱۰۰۰ دلار و اگر ۱ لات معامله می‌کنید، حجم را ۱۰۰۰۰۰ دلار وارد کنید.

با توجه به اینکه پرداخت کارمزد هر معامله در بازار فارکس بر اساس ارز دوم یا همان ارز متقابل است، در هر جفت ارز ارزش پیپ نیز به جفت ارز دوم تعیین می‌شود. به عنوان مثال اگر بخواهیم ارزش پیپ جفت ارز یورو به پوند انگلیس را به دلار تعیین کنیم، ابتدا باید این ارزش را به پوند به دست آورده و سپس عدد به دست آمده پوند را به دلار تبدیل نماییم.

در زمان نگارش این مقاله قیمت برابری جفت ارز یورو به پوند انگلیس برابر با ۰.۸۷۲۵۱ است. دقت کنید که چهارمین رقم از این عدد پیپ را به ما نشان می‌دهد. اگر شما با ۱۰۰۰ دلار یا همان ۰.۰۱ لات وارد معامله شده باشید و نرخ برابری پوند به دلار آمریکا نیز ۱.۲۶۳۱۸۵ باشد، ارزش پیپ یورو به پوند برابر با ۰.۱۲۶۳۱۹ دلار خواهد شد.

البته این تفاوت‌های اندک ارزش پیپ رد جفت ارزهای مختلف چندان اهمیت بالای معاملاتی ندارند و قرار نیست درک یا عدم درک تبدیل پیپ به دلار برای شما تبدیل به یک برگ برنده شود. در هر حال این استراتژی معاملاتی و سبک و پلن معاملات شما است که می‌تواند این پیپ‌ها را به شکل سود وارد حساب شما کند.

اصطلاح پیپ در فارکس طلا

با توجه به اینکه طلا در بازار فارکس در جفت ارز طلا به دلار آمریکا معامله می‌شود، از این رو ارزش پیپ این جفت ارز نیز مطابق با سایر کراس‌های دلار برای با همان جدول ارزش پیپ در بالا خواهد بود. البته برای کسانی که در حال انجام معامله در بازار واقعی هستند، این بررسی باید با در نظر گرفتن مقدار اسپرد معاملات انجام پذیرد. برخی از کاربران بعد از اینکه معامله آنها ۱۰ پیپ وارد سود می‌شود و با حجم ۰.۱ لات هم وارد شده‌اند، انتظار ۱۰ دلار سود دارند، در حالی که مقدار اسپرد از این سود کم شده است و ممکن است شما در سود کمتری باشید.

با توجه به این نکته برای تعیین مقدار سود به دلار بعد از نوسانات جفت ارزها باید اسپرد معاملاتی آنها را نیز در نظر بگیرید. در غیر این صورت محاسبات شما چندان دقیق نخواهد بود.

۱۰۰ پیپ چند دلار است

با توجه به محاسباتی که در بندهای قبلی برای شما ارئه کردیم، جواب دادن به این سوال نیز برای شما ساده خواهد بود. حالا به راحتی می‌توانید این نتیجه گیری را انجام دهید که هر ۱۰۰ پیپ در معاملات شما چقدر می‌ارزد. این موضوع دقیقا به حجم معامله شما بستگی خواهد داشت. با فرض اینکه حجم ترید شما ۰.۱ لات یا ۱۰ هزار دلار باشد، هر ۱۰۰ پیپ می‌تواند تبدیل به ۱۰۰ دلار سود در حساب معاملاتی شما شود. در بقیه حجم‌ها نیز به همان نسبت افزایش یا کاهش حجم، مقدار ۱۰۰ پیپ به دلار نیز افزایش یا کاهش پیدا خواهد کرد.

هر پیپ چند درصد است

هر پیپ چند درصد است

تبدیل نوسانات قیمت جفت ارزها در بازار فارکس به درصد چندان فرایند دشواری نیست و شما برای این منظور می‌توانید از همان روابط ساده درصد گیری استفاده کنید. اگر شما قیمت قبلی را از قیمت جدید کم کرده و حاصل را بر قیمت قبلی تقسیم و در ۱۰۰ ضرب کنیم، درصد تغییرات قیمت جفت ارز به دست خواهد آمد. در این حالت اگر جفت ارز مورد نظر ۱۰ پیپ حرکت کرده باشد، به راحتی می‌توانید هر پیپ حرکت آن را به درصد نیز مدل‌سازی نمایید.

به عنوان مثال فرض کنید که قیمت یورو به دلار از ۱.۱۲۲۰ به ۱.۱۲۵۰ رسیده باشد. در این صورت این جفت ارز ۳۰ پیپ افزایش قیمت داشته است. برای محاسبه درصد تغییرات قیمت کافی است که اختلاف این دو قیمت را به دست آوریم که برابر با ۰.۰۰۳ خواهد شد. حالا با تقسیم ۰.۰۰۳ بر ۱.۱۲۲۰ و ضرب کردن حاصل در صد می‌توانیم درصد تغییرات قیمت را برابر با ۰.۲۷ % به دست آوریم. در واقع قیمت این جفت ارز در حدود ۰.۲۷ درصد تغییر داشته است.

کلام آخر

اصطلاح پیپ در فارکس را با هم معنی کردیم و سعی کردیم تا با مثال‌های مختلف این اصطلاح را برای شما به صورت کامل و شفاف تعریف کنیم. پیپ از آن دست از اصطلاحاتی است که تمام کاربران برای تردید در بازار فارکس باید درباره آن بدانند. البته اطلاع از این اصطلاحات تضمین کننده موفقیت شما نیست و باید همراه با آن با اصول مدیریت سرمایه در فارکس و روش‌های معاملاتی در این بازار نیز آشنا باشید.

در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا بهترین ترفندها و استراتژی‌های معاملاتی در بازار فارکس را به شما آموزش دهیم. با شرکت در دوره فارکس می‌توانید کامل‌ترین پکیج استراتژی‌های حرفه‌ای معاملاتی در این بازار را در اختیار داشته باشید. ۱۲ استراتژی معاملاتی به همراه آموزش کامل تحلیل تکنیکال فارکس در این دوره به شما آموزش داده خواهد شد. همچنین در صورتی که چالشی با مفهوم پیپ در بازار فارکس دارید نیز می‌توانید آن را در‌بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ کارشناسان ما را نیز جویا گردید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

3 پاسخ

  1. سلام
    سایت بسیار عالی دارید
    لطفا لینک واتساپ یا کانال تلگرام بگذارید. تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: