لوگو کانون بورس

اشتباهات رایج معامله گران فارکس | از این اشتباهات دوری کنید!

اشتباهات رایج معامله گران فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۳۱ از ۴۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

شناخت اشتباهات رایج معامله گران فارکس یکی از مهمترین قدم‌هایی است که معامله گران بازار فارکس باید به آن برسند. متاسفانه درصد قابل توجهی از ضرر و زیان‌هایی که در معاملات بازار فارکس برای کاربران پیش می‌آید حاصل اشتباهاتی است که بارها و بارها تکرار شده و هر بار هم معامله گران جدید بدون توجه به تجربه معامله گران سابق، در حال رقم زدن همان اشتباهات هستند. درک اشتباهات رایج در بازار فارکس و در نظر گرفتن روش‌هایی برای جلوگیری از بروز آنها می‌تواند فرصت معاملاتی به مراتب بهتری را در این بازار برای کاربران رقم بزند. در این مقاله در کانون بورس در کنار شما هستیم تا به بررسی تمام اشتباهات رایج معامله گران فارکس پرداخته تا درک لازم برای جلوگیری از این اشتباهات را برای شما فراهم آوریم.

بازار فارکس یکی از بهترین و جذاب‌ترین بازارهای مالی برای ترید و سرمایه گذاری کوتاه مدت است. روش‌های سرمایه گذاری معمولاً برای بازارهای زمانی طولانی مدت کاربرد داشته و کاربرانی که به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت و تریدهای چند ساعته هستند، انتخابی بهتر از بازار فارکس ندارند. این بازار پتانسیل بسیار بالایی برای رشد ارزش دارایی کاربران دارد و حتی شما این امکان را خواهید داشت تا در کمتر از چند دقیقه ارزش دارایی‌های خود را در آن به چندین برابر مقدار اولیه افزایش دهید.

در آن سو ریسک سرمایه گذاری در بازار فارکس نیز به مراتب بالا است و حتی امکان از بین رفتن تمام دارایی کاربران در کمتر از چند دقیقه وجود دارد. اگر شما بدون در نظر گرفتن نکات لازم برای معامله‌گری در بازار فارکس وارد این بازار شوید، سرمایه‌های خود را در ریسک بسیار بالایی قرار خواهید داد و حتی امکان از بین رفتن آنها نیز برای شما وجود دارد. در این بین روش‌های مختلفی برای جلوگیری از ضرر و بهتر کردن شرایط معاملات در بازار فارکس وجود دارد که یکی از آنها شناخت اشتباهات رایج معامله گران فارکس است.‌

آمارها نشان از این دارد که درصد قابل توجهی از کاربران تازه وارد بازار فارکس یا کسانی که این بازار را با شکست ترک می‌کنند، همان مسیر را طی می‌کنند که افراد شکست خورده قبلی طی کرده‌اند و جا پای آنها دائماً در این بازار تکرار می‌شود. متاسفانه مقاومت بسیار زیادی در برابر درک این حقیقت از سوی بسیاری از کاربران تازه وارد وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا این اشتباهات دائماً تکرار و سرمایه‌های ارزشمندی در این بازار از بین برود. در کانون بورس در کنار شما هستیم تا تمام بسترهای اولیه لازم برای معامله‌گری در بازار فارکس را در اختیار شما قرار دهیم و در این مقاله نیز نوبت به بررسی اشتباهات رایج در بازار فارکس می‌رسد.

راهنمای مطالعه نمایش

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

اشتباهات رایج معامله گران فارکس گاهی اوقات از یک رفتار بسیار ساده نشات می‌گیرد. در بسیاری از مواقع تریدرهای بازار فارکس بعد از عدم موفقیت در این بازار و داشتن معاملات زیان آور به فکر تعویض استراتژی معاملاتی خود می‌افتند و یا سعی در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس دارند تا به نوعی میزان تسلط و دانش خود را برای معامله‌گری در این بازار افزایش دهند. البته نه اینکه این روش‌ها کارساز نبوده و به کارگیری آنها را توصیه نکنیم اما واقعیت اینجاست که در بسیاری از مواقع دلیل اصلی این شکست‌ها اشتباهات رایجی است که معامله گران انجام می‌دهند.

بازار فارکس یک بازار معاملاتی بسیار پیچیده است که اگر شما بتوانید به درک صحیح رفتار قیمت‌ها در آن برسید پول پارو خواهید کرد. رسیدن به چنین درکی نیاز به تسلط کامل به روش‌های تحویل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال فارکس دارد و در کنار آن شما باید قدرت معاملاتی و روانشناسی خود را نیز در بازار افزایش دهید. وقتی شما از نظر ذهنی و روانی هنوز آماده انجام معاملات پرریسک در بازار فارکس نباشید عملاً شرایط برای شما ایده‌آل پیش نخواهد رفت و ممکن است حتی در صورت استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی نیز مانند یک فرد شکست خورده بازار را ترک کنید.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

شناخت اشتباهات رایج معامله گران فارکس یکی از قدم‌هایی است که شما می‌توانید در این راهبرداری تا مسیر پیشرفت خود را باز کرده و حتی با استفاده از استراتژی‌های معاملاتی قبلی خود روند رو به رشدی را در این بازار در پیش بگیرید. در این مقاله قرار است مهم‌ترین اشتباهاتی که معمولاً معامله گران تازه وارد در معاملات بازار فارکس انجام می‌دهند را با شما در میان گذاشته و همچنین روش‌هایی برای جلوگیری از بروز آنها را نیز با شما در میان بگذاریم.

البته احتمالاً شما روزنامه‌وار در حال مطالعه این مقاله و اشتباهاتی هستید که در آن ذکر می‌کنیم اما واقعیت اینجاست که اصلاً چنین هدفی از نگارش این مقاله نداریم و بیشتر سعی داریم تا از این مقاله به عنوان یک هشدار جدی و یک راه و رسم معاملاتی در بازار فارکس برای شما پرده برداریم. اگر تاکنون با وجود تسلط به روش‌های معامله‌گری در بازار فارکس نتوانسته‌اید شرایط خوبی در معاملات خود در این بازار به وجود آورید شاید علت اصلی چنین مشکلی عدم تسلط به روش‌های ارتقای روانشناسی بازار فارکس است.

توصیه می‌کنیم که اشتباهاتی که در ادامه به عنوان رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی در بازار فارکس با شما در میان می‌گذاریم را به خوبی و با دقت بالا مطالعه کرده و حتی در صورت نیاز از آنها یادداشت برداری از این پس در معاملات خود روش‌هایی برای جلوگیری از بروز آنها را در پیش بگیرید. همین یک رفتار ساده و بدون نیاز به صرف هیچ هزینه‌ای می‌تواند روند معاملاتی به مراتب بهتری را در بازار فارکس برای شما رقم بزند.

۱- داشتن اهداف اشتباه

معرفی اشتباهات رایج در بازار فارکس را با معرفی یکی از رایج‌ترین این اشتباهات یعنی انتخاب اهداف اشتباه برای معاملات آغاز می‌کنیم. خوب ۲۰۰ دلار در حساب معاملاتی خود دارید و قصد دارید تا در یک ماه آینده حساب معاملاتی خود را به ۵۰ هزار دلار رسانده و احتمالاً برای ماه بعدتر نیز سعی در تبدیل آن به یک حساب یک میلیون دلاری دارید. تمام این اهداف برای بازار فارکس کاملاً در دسترس است و این بازار پتانسیل لازم برای تبدیل یک حساب ۲۰۰ دلاری به یک حساب یک میلیون دلاری را در بازه زمانی دو ماهه را دارد اما آیا واقعاً شما می‌توانید چنین هدفی را رقم بزنید؟

شاید با خود بیندیشید که انتخاب این هدف تاثیری بر روی روند معاملات شما ندارد حتی اگر موفق به به ثمر رساندن آن نشوید. اما نکته اینجاست که نوع رفتار شما در فرایند معاملات بازار فارکس دقیقاً بر اساس اهدافی است که در پیش می‌گیرید و وقتی شما چنین اهداف دور از دسترسی دارید دست به معاملات هیجانی زده و همین موضوع می‌تواند اولین پله‌های ورود شما به شکست در بازار فارکس را رقم بزند.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی توصیه می‌کنیم که حتماً اهداف در دسترس و مشخصی را برای معاملات خود در نظر بگیرید. دقت کنید که هدف‌های شما برای معاملات در این بازار هم باید در دسترس و هم باید مشخص و معین باشد. نداشتن هیچ هدفی برای انجام معاملات نیز به خودی خود مشکل بزرگی است که می‌تواند شما را به سمت شکست در بازار فارکس پیش ببرد.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۲- ورود بدون آموزش به فارکس

از اشتباهات رایج معامله گران فارکس می‌توانیم ورود به این بازار بدون داشتن آموزش‌های اولیه لازم اشاره داشته باشیم. بسیار جالب است که کاربران در شرایط عادی برای اینکه یک کسب و کار بسیار ساده را آموزش دیده و از آن برای رسیدن به درآمد استفاده کنند ماه‌ها زمان می‌گذرند اما هرگز شرایطی را برای خود در نظر نمی‌گیرند که برای ورود به بازار فارکس نیز چند ماه زمان گذاشته و به آموزش‌های حرفه‌ای در این بازار بپردازند.

البته هر چند صرفاً استفاده از هر منبع آموزشی نمی‌تواند تضمین کننده موفقیت کاربران در بازار فارکس باشد اما به هر حال آموزش حرفه‌ای یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین پیش نیازهای لازم برای موفقیت در بازار فارکس است و لازم است تا تمام معامله گران قبل از هر اقدامی با استفاده از یک دوره آموزشی نحوه معامله‌گری در بازار فارکس را به صورت کامل و جامع فرا بگیرند.

در یک دوره آموزشی کامل بازار فارکس شما باید به تمام ترفندهای معامله‌گری در این بازار دسترسی پیدا کرده و بهترین استراتژی‌های معاملاتی را نیز در آن بشناسید. در واقع در پایان دوره آموزشی مورد نظر هیچ نکته مخفی از معاملات بازار فارکس نباید برای شما باقی بماند. دقت کنید که ورود به فارکس یک چرخه کاملاً مشخص دارد و اینگونه نیست که شما بدون دقت به شرایط این چرخه معاملات خود را در بازار آغاز کنید.

۳- نداشتن پلن معاملاتی فارکس

از اشتباهات رایج در بازار فارکس می‌توانیم به نداشتن پلن معاملاتی نیز اشاره کنیم. پلن معاملاتی باعث می‌شود تا شما معاملات کاملاً منظم و هدفمندی را در بازار فارکس در پیش بگیرید و به هیچ وجه تحت تاثیر هیجانات و اخبار مختلف پیش رو قرار نگیرید. البته داشتن پلن معاملاتی یک قدم است و تسلط و اجرای دقیق و مو به موی آن قدم دیگری است که شما همراه با یک پلن معاملاتی موثر باید در پیش بگیرید.

وقتی شما هنوز دانش لازم برای داشتن یک پلن معاملاتی را ندارید و نمی‌توانید یک پلن معاملاتی موثر برای خود بسازید عملاً شما هنوز آماده ورود به بازار فارکس برای معاملات آن نیستید. از همان اولین معامله‌ای که در این بازار انجام می‌دهید باید قوانین مشخص شده در پلن معاملاتی خود را به کار بگیرید و تنها و تنها وارد معاملاتی شوید که تمام فاکتورهای در نظر گرفته شده در پلن معاملاتی شما را دارا هستند.

اگر شما یک دوره آموزشی حرفه‌ای و عالی را برای ورود به بازار فارکس در پیش گرفته و در کنار آن از یک پلن معاملاتی ایده‌آل پیروی کنید قطعاً موفقیت شما در این بازار تضمین شده خواهد بود.

۴- نداشتن استراتژی های معاملاتی مشخص

از دیگر اشتباهات رایج معامله گران فارکس می‌توانیم به نداشتن استراتژی‌های معاملاتی مشخص و مبتنی بر شرایط بازار فارکس اشاره داشته باشیم. تحلیل تکنیکال دنیای بسیار بزرگی است و روش‌های مختلفی را در تحلیل تکنیکال می‌توانید برای پیش‌بینی قیمت و معامله استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که هر کدام از استراتژی‌های معاملاتی موجود در تحلیل تکنیکال برای بازار فارکس مناسب نبوده و شما حتماً باید از استراتژی‌هایی برای انجام معامله در این بازار استفاده کنید که بر اساس رفتارشناسی تغییرات قیمت جفت ارزهای فارکس باشند.

گاهی اوقات یک استراتژی معاملاتی کاملاً ساده اما منطبق بر شرایط تغییرات قیمت جفت ارزها به مراتب می‌تواند تاثیر پذیری بیشتری روی کیفیت معاملات شما نسبت به مواقعی داشته باشد که شما از یک استراتژی معاملاتی پیچیده استفاده می‌کنید. اگر شما در یک دوره آموزشی حرفه‌ای و تخصصی برای بازار فارکس شرکت کرده باشید احتمالاً با استراتژی‌های معاملاتی آشنا خواهید شد که دقیقاً منطبق بر همین بازار هستند و کیفیت لازم برای رسیدن به سود را برای شما ایجاد می‌کنند.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۵- عدم پایبندی به استراتژی معاملاتی

از اشتباهات رایج در بازار فارکس می‌توانیم به عدم پایبندی به استراتژی‌های معاملاتی و یا کنار گذاشتن آن بعد از چند شکست اشاره داشته باشیم. خیلی از افراد با وجود داشتن استراتژی معاملاتی مشخص تحت تاثیر هیجانات و احساسات از آن پیروی نمی‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود تا آنها به مرور با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شوند.

همچنین خیلی از افراد هم هستند که بعد از چند شکست و انجام معامله اشتباه دست از پایبندی به استراتژی معاملاتی خود برداشته و سراغ یادگیری سایر استراتژی‌های معاملاتی موجود می‌روند. این رفتار نیز در نهایت می‌تواند منجر به شکست در معاملات بازار فارکس شده و شرایط بدی را برای معامله گران این بازار به وجود آورد.

رفتارشناسی چنین اتفاقاتی در معاملات بازار فارکس بیشتر به عدم استفاده از یک دوره آموزشی حرفه‌ای و منطبق بر معاملات بازار فارکس برمی‌گردد. اگر شما از یک دوره آموزشی حرفه‌ای و عالی استفاده کرده باشید دقیقاً با استراتژی‌های معاملاتی منطبق بر شرایط تغییرات قیمت جفت ارزها روبرو شده و عملاً نسبت به آنها اطمینان کامل خواهید داشت و سعی در عوض کردن آنها نیز ندارید.

۶- نداشتن پلن مدیریت سرمایه در فارکس

متاسفانه بسیاری از افراد اصلاً شناختی نسبت به روش‌های مختلف مدیریت سرمایه در فارکس ندارند و یا خیلی از کسانی هم که با مدیریت سرمایه در بازار فارکس آشنا هستند، اهتمامی برای استفاده از یکی از این روش‌ها در معاملات خود ندارند. جالب است بدانید که به گواه بسیاری از متخصصین و افراد با سابقه در معاملات بازار فارکس بیشترین میزان تاثیرگذاری بر روی موفقیت معاملات را باید در پلن‌های مدیریت سرمایه ببینید و اگر شما از این پلن‌ها بی‌بهره باشید، عملاً شانس بسیار بزرگی را از معاملات خود خواهید گرفت.

۷- عدم پایبندی به پلن مدیریت سرمایه

معرفی اشتباهات رایج در بازار فارکس را با بررسی عدم پایبندی به پلن مدیریت سرمایه ادامه می‌دهیم که یکی از مهم‌ترین اشتباه های رایج در فارکس است و در صورت عدم دقت به این موضوع ممکن است چالش‌های بسیار زیادی پیش روی سرمایه‌گذاری شما در این بازار قرار بگیرد.

به صورت کلی معامله گران بازار فارکس تمایل زیادی برای رسیدن به سودهای بسیار بالا دارند و مدیریت سرمایه به جهت کنترل میزان ریسک معمولاً ان ورود به معاملاتی با ریسک‌های بسیار زیاد را از کاربران می‌گیرد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که در حال استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه در معاملات بازار فارکس هستند نمی‌توانند به این سیستم‌ها متمرکز باقی بمانند و همین موضوع باعث می‌شود تا کم کم با ریسک‌های بسیار بالا تمام دارایی خود را از دست بدهند.

مسیر معاملات در بازار فارکس کاملاً مشخص است. شما می‌توانید یا با استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه یک روش معامله گری مناسب برای خود در نظر گرفته و کم کم به ارزش دارایی‌های خود در این بازار بیفزایید و یا اینکه بدون دقت به هیچ کدام از روش‌های مدیریت سرمایه بعد از مدت کوتاهی تمام دارایی‌های خود را در بازار از دست بدهید.

این انتخاب دقیقاً با شماست که کدام روش را برای معاملات خود برگزینید و چه شرایطی را برای خود ایجاد کنید. به هر حال عدم دقت به این موضوع می‌تواند یک چالش بسیار بزرگ برای شما باشد و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً روی یک روش مدیریت سرمایه مدرن تمرکز داشته و بر اساس آن معاملات خود را پیش ببرید.

۸- ترید چندین جفت ارز به صورت همزمان

یکی از اشتباهات رایج در بازار فارکس که معامله گران به این سادگی‌ها از آن دست برنمی‌دارند ترید چندین جفت ارز به صورت همزمان در این بازار است. اگر شما از یک استراتژی معاملاتی مناسب استفاده کنید این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید تنها با معامله بر روی یک یا نهایتاً دو جفت ارز به سیگنال‌های کافی رسیده و معاملات خود را پیش ببرید.

دقت داشته باشید که هر جفت ارز در بازار فارکس داستان مخصوص به خود را دارد و اینطور نیست که شما بتوانید با یک استراتژی معاملاتی یکسان بر روی تمام جفت ارزها شرایط مشابهی را برای خود ایجاد کنید. از طرف دیگر معامله بر روی یک یا دو جفت ارز باعث می‌شود تا کم کم شما روند حرکت آنها را به صورت کامل درک کنید و بتوانید از این درک بالا برای انجام معاملات بهتر روی آنها استفاده کنید.

برخلاف نظر بسیاری از اساتیدی که هرگز موفقیتی در ترید به دست نیاورده و تنها مدرس دوره آموزش فارکس هستند، معامله بر روی تمام ۲۸ جفت ارز به هیچ وجه نمی‌تواند شرایط خوبی برای شما ایجاد کند و لازم است تا در این باره دقت بیشتری نموده و معاملات خود را به سمت یک یا دو جفت ارز پیش ببرید.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۹- استفاده از روش های بدون حد ضرر

بررسی اشتباهات رایج معامله گران فارکس را با معرفی یکی از بدترین اشتباهات یعنی استفاده از استراتژی‌های بدون حد ضرر توسط برخی از معامله گران در این بازار ادامه می‌دهیم. استفاده از استراتژی‌های بدون حد ضرر برای بازار فارکس خطر بسیار زیادی دارد و حتی یک بار اشتباه در این راستا می‌تواند باعث از بین رفتن تمام حساب معاملاتی شما شود. از این رو توصیه می‌کنیم که حتماً از استراتژی‌های معاملاتی بدون حد ضرر استفاده نکرده و تنها به دنبال استفاده از روش‌های معاملاتی باشید که از حد ضرر در آنها استفاده می‌شود.

۱۰- نداشتن شناخت کافی نسبت به بهترین استراتژی های معاملاتی

همچنین از جمله اشتباهات رایج در بازار فارکس می‌توانیم به نداشتن شناخت کافی نسبت به بهترین استراتژی‌های معاملاتی مناسب برای این بازار اشاره کنیم. متاسفانه بسیاری از کاربران به دلیل نداشتن دانش کافی در تحلیل تکنیکال فارکس قدم در مسیرهای اشتباه گذاشته و از استراتژی‌های معاملاتی غیر مرتبط با این بازار برای ورود به آن استفاده می‌کنند. بازار فارکس یک بازار بسیار حساس است و شما نمی‌توانید بدون داشتن دانش کافی معاملات موفقی را در این بازار برای خود رقم بزنید.

استفاده از استراتژی‌های معاملاتی بهینه شده برای بازار فارکس یکی از مهم‌ترین قدم‌های موفقیت برای معامله گران بازار فارکس محسوب می‌شود. رسیدن به چنین استراتژی‌هایی یا باید از طریق استفاده از دوره‌های آموزشی فوق العاده انجام پذیرد و یا اینکه تجربه خیلی بالایی در معاملات بازار فارکس داشته و بتوانید استراتژی معاملاتی شخصی‌سازی خود را استفاده کنید.

۱۱- عدم شناخت کافی نسبت به پلن مدیریت سرمایه مدرن

در حال حاضر شرایط معاملات در بازار فارکس با آن چیزی که در گذشته‌های دور در این بازار شاهد بودیم کاملاً متفاوت است. استفاده از پلن‌های مدیریت سرمایه مدرن می‌تواند قدرت معاملاتی شما را در این بازار به میزان قابل توجهی افزایش دهد و کسانی که از این استراتژی‌ها و پلن‌ها استفاده نکنند قاعدتاً در خسران بزرگی خواهند بود. متاسفانه اکثر کاربران ایرانی شناخت کافی نسبت به استراتژی‌های مدیریت سرمایه مدرن نداشته و بیشتر از استراتژی‌های مدیریت سرمایه کلاسیک برای پیشبرد اهداف مالی خود در بازار فارکس استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند در نهایت ضررهایی را برای آنها به دنبال داشته باشد.

با استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه مدرن شما می‌توانید حتی با استفاده از سرمایه‌های کوچک نیز شرایط جذابی را در معاملات خود ایجاد کرده و به دنبال رسیدن به سودهای به مراتب بزرگ بروید. امکانی که در استفاده از پلن‌های مدیریت سرمایه کلاسیک در دسترس کاربران وجود نخواهد داشت.

۱۲- اتکا به سیگنال فارکس

یکی از بدترین اشتباهاتی که بسیاری از معامله گران با آن روبرو می‌شوند استفاده از سیگنال‌های معاملاتی برای انجام معامله و گرفتن پوزیشن در بازار فارکس است. گاهی اوقات نداشتن دانش تکنیکالی گاهی اوقات هم نرسیدن به سود از روش‌های مورد استفاده از جمله دلایلی هستند که باعث ایجاد چنین شرایطی برای معامله گران بازار فارکس می‌شوند. با اتکا به سیگنال فارکس عملاً شما نمی‌توانید شرایط جذابی را برای معاملات خود ایجاد کنید و در نهایت شکست تنها مقصد پیش روی شما در این باره خواهد بود.

فراموش نکنید که کسانی که در حال ارائه سیگنال معاملاتی بازار فارکس هستند در صورت تن قدرت کافی معاملاتی می‌توانستند از همین سیگنال‌ها برای رسیدن به سودهای جذاب استفاده کنند. سیگنال فارکس و رسیدن به سود با این سیگنال‌ها چیزی جز توهم نیست و در نهایت چیزی جز شکست برای استفاده کنندگان به دنبال نخواهد داشت.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۱۳- استفاده زیاد از اندیکاتورها

این اشتباه مخصوصاً در میان کاربران تازه کار به شدت رایج است و آنها معمولا به جای استفاده از استراتژی‌های مبتنی بر پرایس اکشن به دنبال استفاده زیاد از اندیکاتورها می‌روند و همین موضوع می‌تواند چالش‌های زیادی برای آنها در روند معاملات ایجاد کند. پرایس اکشن یکی از بهترین روش‌های معاملاتی در بازار فارکس محسوب می‌شود و استفاده از تکنیک‌های مدرن پرایس اکشن می‌تواند شرایط جذابی برای معامله گران ایجاد نماید. در حالی که اندیکاتورها معمولاً با اشتباهات زیادی همراه هستند و پایبند بودن به استراتژی‌های مبتنی بر اندیکاتورها ضرر و زیان زیادی در بازار فارکس به دنبال خواهد داشت.

توصیه می‌کنیم که برای هرچه بهتر کردن شرایط معاملات خود در بازار فارکس استفاده از اندیکاتورها را تنها برای دریافت تاییدیه در نظر بگیرید و خیلی سراغ استراتژی‌های مبتنی بر آنها نروید. البته نه اینکه اندیکاتورها را به صورت کامل از روند تحلیلگری خود در بازار فارکس حذف کنید اما استفاده از آنها به تنهایی نمی‌تواند شرایط خوبی برای معاملات شما ایجاد کند.

۱۴- تاثیرپذیری از احساسات در معاملات

همچنین از دیگر اشتباه های رایج در فارکس تاثیرپذیری از احساسات در معاملات است. واقعیت اینجاست بسیاری از کاربرانی که حتی تسلط کامل و کافی بر روی روش‌های تحلیل تکنیکال دارند و دانش و سواد خوبی برای معامله گری در این بازار را به دست آورده‌اند اما به دلیل تاثیر پذیری از احساسات در معاملات نمی‌توانند به موفقیت قابل توجهی برسند.

احساسات معمولاً باعث می‌شود تا کاربران دست به معاملاتی بزنند که به هیچ وجه کیفیت لازم را نداشته و این دسته از معاملات معمولاً در نهایت به شکست منجر می‌شود. بسیار مهم است که شما حتماً از یک روند منطقی برای انجام معاملات خود استفاده کنید و برای این منظور نیاز است تا حتماً احساسات و عواطف را از معاملات خود دور نگه دارید.

۱۵- طمع در برخی از فرصت های معاملاتی

از اشتباهات رایج معامله گران فارکس می‌توان به طمع برای ورود به برخی از فرصت‌های معاملاتی اشاره کرد. برخی از کاربران برای رسیدن به سودهای بسیار بالا سعی می‌کنند تا ریسک معاملات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و این طمع در نهایت منجر به از بین رفتن تمام دارایی‌های آنها در بازار خواهد شد.

برخی از افراد نیز با وجود اینکه متوجه می‌شوند که یک فرصت معاملاتی برای آنها به صورت کامل از بین رفته اما به طمع رسیدن به سودهای جذاب وارد آنها می‌شوند. این روند در نهایت می‌تواند تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ برای سرمایه‌گذاری در بازار فارکس شده و شکست تنها نتیجه‌ای است که در نهایت برای کاربر ایجاد خواهد شد.

۱۶- انتخاب بروکر ضعیف

همچنین بسیاری از کاربران هم هستند که بی‌توجه به نکات مهم انتخاب بهترین بروکر فارکس فقط سعی می‌کنند تا حساب معاملاتی خود را باز نمایند. دقت داشته باشید که انتخاب بروکر اهمیت بسیار زیادی برای بالاتر بردن امنیت معاملات در این بازار دارد و اگر شما در این باره هرگونه سهل انگاری داشته باشید ممکن است حتی در صورت انجام معاملات درست نیز باز هم دارایی خود را از دست بدهید.

با توجه به اینکه امکان پیگیری شکایت از بروکرهای بازار فارکس برای کاربران ایرانی وجود ندارد عملاً انتخاب بروکر معتبر اهمیت بسیار زیادی برای بالاتر بردن امنیت معاملات خواهد داشت. از یک طرف بروکره نامعتبر ممکن است تمام سرمایه شما را ضبط کرده و امکان دسترسی به آن را از شما بگیرد و از طرف دیگر هم ممکن است با ایجاد شادوهای قیمتی مانع از انجام معاملات درست و بهینه برای شما شود که این موضوع نیز در نهایت منجر به از بین رفتن دارایی‌های شما حتی در صورت انتخاب مسیر درست برای معاملات خواهد شد. بهتر است موضوع انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان را کاملاً جدی بگیرید و در این باره تحمل کافی داشته باشید.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۱۷- عدم به روز رسانی آموزش ها

دقت داشته باشید که بازار فارکس دائماً در حال تغییر است و هر روز شاهد رونمایی از روندهای جدیدتر و نحوه تغییرات متفاوت‌تر قیمت‌ها نسبت به گذشته در این بازار هستیم. این موضوع بیشتر به دلیل تغییر رفتار بازیگران اصلی بازار فارکس است که باعث می‌شود تا روند حرکت قیمت جفت ارزها در این بازار کاملاً متفاوت باشد.

بر این اساس شما باید دائماً آموزش‌های خود را در بازار فارکس به روز رسانی کرده و از تکنیک‌های جدیدتر برای انجام معامله در این بازار استفاده کنید. رسیدن به چنین شرایطی تنها در صورت استفاده از آموزش‌های آپدیت و به روز برای شما در دسترس خواهد بود و برای این منظور باید سراغ بهترین آموزشگاه فارکس در ایران بروید.

۱۸- اشتیاق زیاد برای ثروت زیاد

بسیاری از کاربران با این دیدگاه وارد بازار فارکس می‌شوند که در یک بازه زمانی بسیار کوتاه ثروت بسیار زیادی به دست آورند و این موضوع باعث می‌شود تا روند معاملات آنها نیز به نوعی برنامه‌ریزی شود که به سمت رسیدن به ثروت زیاد بروند. این مهم باعث می‌شود تا عملاً شاهد بالاتر رفتن قابل توجه ریسک معاملات برای این دسته از عزیزان باشیم که اشتباه بسیار بزرگی خواهد بود.

کاربرانی که روند معاملات خود را بر این پایه و اساس در بازار فارکس بچینند نمی‌توانند شرایط مطلوبی را برای خود ایجاد کنند. چشم طمع آنها باعث می‌شود تا در نهایت با ریسک‌های بسیار بالا حتی سودهای قبلی خود را نیز به بازار پس بدهند و کم کم مانند یک فرد شکست خورده بازار فارکس را یک بازار تقلبی معرفی نمایند.

۱۹- به فکر انتقام از بازار هستند

حس انتقام جویی به دلیل از بین رفتن دارایی‌ها در معاملات گذشته یکی دیگر از اشتباهات رایجی است که معمولاً معامله گران بازار فارکس دست به آن می‌زنند. کاربران برای اینکه بتوانند اشتباهات گذشته خود را جبران کرده و دوباره ضررهایی گذشته را جبران کنند اقدام به انجام معاملات با ریسک بالا می‌نمایند که بیشتر به دید انتقام جویی از بازار است.

داشتن چنین دیدگاهی یک اشتباه بسیار بزرگ برای معامله گران بازار فارکس خواهد بود و باعث می‌شود تا اگر حتی دانش کافی برای انجام معاملات بهینه در این بازار را داشته باشید باز هم نتوانید تبدیل به یک معامله گر قدرتمند شوید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً حتی اگر در گذشته با ضررهایی در بازار فارکس روبرو شده‌اید روند معاملات خود را بدون در نظر گرفتن اشتباهات گذشته و ضررهای قبلی و با دید یک سرمایه‌گذاری جدید در بازار پیش ببرید.

۲۰- بازار نمی داند که شما چک دارید

برخی از افراد برای جبران کردن کمبودهایی که در شرایط مالی زندگی خود در لحظه دارند اقدام به انجام معامله می‌نمایند. مثلاً افراد زیادی هستند که وقتی یک بدهی در بازار دارند سریعاً یک پول بسیار کمی را وارد بازار فارکس کرده و سعی می‌کنند تا با ریسک بالا بدهی مورد نظر را جبران کنند. دقت داشته باشید که این موضوع دقیقاً باعث دخیل کردن احساسات و عواطف در روند معاملات در بازار فارکس می‌شود و اگر شما نتوانید جلوی این احساسات را بگیرید شکست خواهید خورد.

بازار به هیچ وجه نمی‌داند که شما بدهکار هستید و برای پرداخت بدهی‌های خود باید مبلغ قابل توجهی را به دست آورید. اما در این سو شما به این دید که سرمایه‌های هنگفتی برای جبران بدهی‌های خود به دست آورید وارد بازار می‌شوید و در نهایت چیزی جز شکست برای شما در دسترس نخواهد بود.

۲۱- تصمیم گیری از قبل برای ورود به معامله

از جمله اشتباهات رایج معامله گران فارکس همچنین می‌توان به تصمیم گیری های عجولانه و قبل از ورود به یک معامله اشاره کرد. بسیاری از کاربران هستند که بدون توجه به شرایط بازار و تنها بر اساس اخباری که به گوش خودشان رسیده از قبل تصمیم می‌گیرند که وارد معاملات خرید شوند یا روند معاملات فروش را در پیش بگیرند.

البته هرچند در ظاهر این موضوع مفید به نظر می‌رسد اما واقعیت این است که این افراد بیشتر از اینکه در قدم بعدی به دنبال تحلیل تکنیکال منطقی نمودار یک جفت ارز در بازار فارکس باشند، سعی می‌کنند تا حتماً پوزیشن‌های متناسب با پیش‌بینی قبلی خود در بازار ایجاد کرده و حتی در صورت نبودن معاملات مبتنی بر فروش یا خرید، با تصمیمات خلق الساعه چنین پوزیشن‌هایی را برای خود در بازار به وجود می‌آورند که در نهایت منجر به شکست آنها می‌شود.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۲۲- اور ترید

از دیگر اشتباه های رایج در فارکس می‌توان به اورترید اشاره کرد. اور ترید به این معنا است که شما تعداد معاملات بسیار زیادی در بازار فارکس داشته باشید و دائماً در حال جابجا کردن نوع پوزیشن‌های خود در بازار باشید. بسیاری از افراد بدون دقت به استراتژی معاملاتی خود وارد تایم فریم یک دقیقه شده و دائماً در حال اخذ پوزیشن‌های خرید و فروش در بازار هستند.

بسیاری از معامله گران حرفه‌ای و با تجربه که به موفقیت‌های بسیار جالب توجهی در بازار فارکس رسیدن بر این عقیده هستند که ذهن معامله گر بعد از پوزیشن سوم دیگر کارایی اولیه را نداشته و درصد قابل توجهی از دانش فنی افراد در این مواقع کم می‌شود. عملاً وقتی شما یک سوم قدرت ذهنی اولیه خود را برای انجام معامله و تحلیل تکنیکال یک جفت ارز در بازار فارکس داشته باشید، امکان رسیدن به موفقیت نیز برای شما دور از دسترس خواهد بود.

دقیقاً به همین دلیل وقتی شما با تریدهای خیلی زیاد معاملات خود را در بازار فارکس انجام می‌دهید، خیلی زود سردرگم شده و دائماً در روندهای اشتباه وارد معامله می‌شوید تا کم کم تمام دارایی حساب معاملاتی شما از بین برود. این موضوع یکی از رایج‌ترین اشتباهات معامله گران در این بازار است و دائماً توسط افراد تازه کار نیز تکرار می‌شود.

۲۳- عدم آنالیز اخبار فاندامنتالی

بسیاری از افراد هستند که با وجود تسلط کامل و کافی به تحلیل تکنیکال فارکس از آنالیز اخبار مربوط به این بازار عاجز هستند. گاهی اوقات روند حرکت قیمت جفت ارزها در بازار فارکس بر اساس اخبار حاکم بر بازار رخ می‌دهد و اگر شما تسلط کامل و کافی به این موضوع نداشته باشید و یا تحلیل فاندامنتال فارکس را نادیده بگیرید، خیلی زود با اشتباهات بزرگ در معاملات خود روبرو خواهید شد و حتی ممکن است دارایی‌های خود را به صورت کامل از دست بدهید.

البته نه اینکه شما به دنبال تحلیل همیشگی و بررسی تمام اخبار مربوط به فارکس باشید، بلکه توصیه ما این است که در کنار استفاده از روش‌های مختلف مبتنی بر تحلیل تکنیکال فارکس از تحلیل اخبار حاکم بر این بازار نیز دور نمانده و حتماً این نکته را مد نظر قرار دهید.

۲۴- نداشتن انضباط معامله گری

از جمله بدترین اشتباهات رایج در معاملات فارکس می‌توانیم به نداشتن انضباط معامله گری اشاره داشته باشیم. یک فرد تازه کار با انضباط معامله گری به مراتب می‌تواند شرایط بهتری را در بازار فارکس نسبت به فرد حرفه‌ای بدون انضباط معامله گری برای خود ایجاد کند. یک هزارتوی بسیار بزرگ را در نظر بگیرید که قرار است از ابتدا به انتهای آن بروید.

اگر شما از همان ابتدا یک روند مشخص را برای پیمودن این هزارتو در نظر گرفته و تمام مسیرها را به خاطر بسپارید عملاً حتی در صورت وجود اشتباهات مختلف در نحوه حرکت در نهایت به مسیر اصلی هدایت خواهید شد. اما اگر شما تمام قدم‌های خود را نادیده بگیرید و به هیچ وجه مسیرهایی از قبل طی شده را در نظر نداشته و کاملاً نامنظم این هزارتو را طی کنید، فقط شانس است که ممکن است شما را به انتهای هزارتو برساند و در بازار فارکس شانس هیچ جایی در روند معاملات ندارد.

۲۵- رویا پردازی های مداوم

اشتباهات رایج در فارکس مخصوصاً برای معامله گران تازه کار دائماً در حال تکرار است و یکی از این اشتباهات نیز رویا پردازی‌های مداوم برای رسیدن به ثروت‌های زیاد حتی با سرمایه‌های بسیار کم است. معامله گران با این دیدگاه که می‌توانند در بازار فارکس در کمتر از چند ساعت سرمایه خود را چند هزار برابر نمایند، معاملات خود را پیش می‌برند و این موضوع که بیشتر شبیه رویا پردازی است در نهایت منجر به انجام معاملات با ریسک بسیار بالا خواهد شد.

توصیه می‌کنیم که به بازار فارکس مانند یک کسب و کار کاملاً منطقی نگاه کرده و انتظار منطقی از روند معاملات خود در بازار داشته باشید. اگر شما بتوانید یک رفتار و انتظار منطقی را در ذهن خود از بازار فارکس متصور شده و معاملات خود را نیز بر اساس همین انتظارات منطقی پیش ببرید، کم کم ذهن شما آماده رسیدن به ثروت‌های بالا نیز در بازار فارکس خواهد شد و حتی می‌توانید رویاهای اولیه خود را نیز به واقعیت تبدیل کنید.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۲۶- ورود به بازار با سرمایه کم

بسیاری از معامله گران هم هستند که با سرمایه خیلی کم وارد بازار فارکس می‌شوند و انتظار دارند تا با این سرمایه کم معاملات موفقی را برای خود رقم بزنند. ورود به بازار فارکس با سرمایه کم به دلیل نوسانات شدیدی که این بازار دارد معمولاً چالش‌های بسیار زیادی به دنبال خواهد داشت و مارجین پایین یکی از بزرگترین مشکلات کاربران و معامله گران بازار فارکس است.

نکته بسیار جالب اینجاست که بسیاری از معامله گران در نهایت به این نتیجه می‌رسند که معامله گری با سرمایه کم در بازار فارکس به هیچ وجه نمی‌تواند شرایط خوبی را برای آنها ایجاد کند اما واقعیت اینجاست که اکثر افراد بعد از از دست دادن حجم قابل قبولی از سرمایه‌ها به این نتیجه می‌رسند که در نهایت حتی ممکن است آنها را برای همیشه از بازار فارکس دور نگه دارد.

۲۷- ورود به بازار با سرمایه زیاد

همچنین ورود به بازار فارکس در همان ابتدا با سرمایه بسیار زیاد نیز یک اشتباه بسیار بزرگ برای معامله گران است. شما باید حساب‌های مختلفی را در بازار فارکس مدیریت نمایید و در ابتدای ورود به این بازار سرمایه خیلی سنگینی را وارد نسازید تا تسلط شما نسبت به استراتژی‌های معاملاتی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

شاید برای شما عجیب به نظر برسد اما یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کاربران تازه کار در بازار فارکس انجام خطاهای انسانی در روند معاملات است. اگر شما با سرمایه‌های خیلی زیاد و با ریسک بالا این خطاهای انسانی را مرتکب شوید عملاً بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست خواهید داد و  با قرار گرفتن در باتلاق جبران دائماً شرایط را برای خود پیچیده‌تر می‌کنید. به این ترتیب توصیه می‌کنیم که روند معاملات خود را با سرمایه کم آغاز کرده و کم کم بعد از تسلط کامل و کافی به بازار سرمایه خود را به میزان قابل قبولی افزایش دهید.

۲۸- دستکاری مداوم معاملات

یکی دیگر از اشتباهات رایج در فارکس دستکاری مداوم معاملات برای رسیدن به هدف اصلی است که معمولاً در نهایت منجر به ضررهای سنگین برای کاربران می‌شود. وقتی معامله وارد زیان می‌شود معامله گر برای اینکه معامله را با زیان نبندد حد ضرر خود را به میزان قابل توجهی جابجا می‌نماید و یا اینکه اصلاً حد ضرر خود را برای معامله مورد نظر حذف می‌کند.

همچنین در آن سو نیز برخی از معامله گران به محض اینکه معامله آنها کمی وارد سود می‌شود سریعاً حد ضرر را به قیمت سر به سر می‌آورند و این موضوع در نهایت می‌تواند تبدیل به یک چالش بزرگ برای آنها شده و معاملات بسیار زیاد سودآور را برای آنها به صورت کامل از بین ببرد. توصیه می‌کنیم که حتماً به استراتژی معاملاتی خود به صورت کامل و جامع پایبند باشید و به هیچ وجه به دنبال تغییر در شرایط یک معامله بعد از وارد شدن به آن نباشید.

۲۹- عدم پایبندی به حد ضرر

از اشتباهات رایج معامله گران فارکس همچنین می‌توانیم به عدم پایبندی به حد ضرر در معاملات اشاره داشته باشیم. بسیاری از معامله گران هستند که به هیچ وجه به حد سود و حد ضرر معاملات خود توجهی نداشته و سعی می‌کنند بر اساس احساسات و عواطف این پارامترهای مهم پوزیشن‌های معاملاتی خود را در نظر بگیرند.

بسیار مهم است که شما یک حد ضرر مناسب و ایده‌آل برای معاملات خود در نظر گرفته و در صورت رسیدن قیمت به این حد ضررها حتماً بدون توجه به شرایط حاکم بر بازار از آن معاملات خارج شوید. پایبندی به حد ضرر هرچند ممکن است در یک یا چند معامله شما را وارد ضرر کند اما در نهایت از شما یک معامله گر کاملاً منظم و قدرتمند خواهد ساخت.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۳۰- بالا بردن بی دلیل حجم

بسیاری از افراد هستند که بدون دقت به شرایط معاملات خود به دنبال افزایش حجم معاملاتی برای رسیدن به سود بیشتر هستند. افزایش حجم در دیدگاه بسیاری از کاربران دلایل مختلفی دارد. برخی‌ها به دلیل داشتن سرمایه کم با افزایش حجم معاملات به دنبال رسیدن به سودهای قابل توجه هستند که یک دیدگاه کاملاً اشتباه است و به عواقب آن اشاره کردیم.

برخی از افراد بعد از یک صعود حجم معاملات خود را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند تا سود حاصل از معاملات بازار فارکس در نهایت برای آنها ایده آل و بسیار عالی باشد. همچنین افرادی هم هستند که برای جبران ضررهای گذشته حجم معاملات خود را به میزان زیادی افزایش می‌دهند که این موضوع در نهایت می‌تواند یک اشتباه بزرگ برای آنها باشد.

البته نه اینکه شما هرگز دست به حجم معاملات خود در بازار فارکس نزده و همیشه یک حجم مشخص و معین برای آن در پیش بگیرید. بلکه شما بر اساس شرایطی که معاملات شما در بازار دارد و یا نحوه دسترسی به معاملات و همچنین مارجین موجود در آن اقدام به انتخاب بهترین میزان سرمایه برای تمام کاربران نمایید.

۳۱- ورود به بازار در ساعات نامناسب

همچنین شما باید معاملات خود را به گونه‌ای پیش ببرید که در ساعات مناسبی برای شروع معاملات خود پشت چارت باشید. دقت به نکاتی مانند حجم معاملات در طول روز و یا انتخاب پوزیشن‌های متناسب با ساعات بازار فارکس یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند روند بهتری را در معاملات این بازار برای شما رقم بزند.

اگر شما دقت کافی به ساعات معامله گری در بازار فارکس نداشته باشید حتی در صورت استفاده از استراتژی‌های معاملاتی ایده‌آل نیز نمی‌توانید به موفقیت قابل توجهی برسید.

۳۲- تاثیرپذیری زیاد از اخبار

تحلیل فاندامنتال فارکس اهمیت بسیار زیادی برای انجام معاملات بهتر در این بازار دارد اما قرار نیست شما تمام معاملات خود را به صورت کامل تحت تاثیر اخبار حاکم بر بازار فارکس بچینید. اخبار همیشه یک تاثیری نسبی بر روی روند قیمت جفت ارزها دارند و شما باید با استفاده از تحلیل تکنیکال بتوانید بهترین پوزیشن‌ها را حتی در صورت اخبار مختلف نیز برای خود به ارمغان آورید.

تاثیرپذیری زیاد از اخبار باعث می‌شود تا شما دائماً وارد معاملاتی شوید که به هیچ وجه از نظر تکنیکالی قابل پیش‌بینی و تایید نیستند و همین موضوع است که ضررهای زیادی را برای کاربران تازه کار رقم می‌زند.

۳۳- معامله با ذهن ناآماده

وقتی ذهن شما برای انجام معامله در بازار فارکس آماده نباشد عملاً چالش بسیار زیادی پیش روی شما قرار خواهد گرفت و نمی‌توانید از حداکثر قدرت و توان معاملاتی خود استفاده کنید. این موضوع دقیقاً مانند شرایطی است که شما با یک ذهن و بدن کاملاً خسته پشت فرمان ماشین خود نشسته و برای یک مسافرت طولانی اقدام کنید.

در چنین شرایطی دیر یا زود شما با یک تصادف بسیار شدید روبرو خواهید شد و همین موضوع می‌تواند خسران بسیار بزرگی برای شما به دنبال داشته باشد. بازار فارکس دقیقاً شرایط مشابهی دارد و برای اینکه شما بتوانید در این بازار روند معاملات موفقی را داشته باشید حتماً باید از قبل ذهن خود را آماده کنید و با ذهن آماده پوزیشن‌های خود را بگیرید.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۳۴- توجیه اشتباهات و مسئولیت پذیر نبودن

مسئولیت پذیری یکی از مهمترین نکات معامله گری در بازار فارکس است به این ترتیب که اگر شما در این بازار به سودهای بسیار بالا برسید مسئولیت این سودها به عهده خود شما خواهد بود و موفقیت آنها افتخاری برای خود شما است. همچنین ضرر کردن نیز دقیقاً به همین ترتیب است و مسئولیت آن به عهده خود شما خواهد بود.

اگر شما مسئولیت معاملات خود را چه در سود و چه در ضرر بپذیرید باعث می‌شود تا روند معاملات بهتری را در آینده انجام دهید اما توجیه اشتباهات باعث می‌شود تا شما دائماً همان اشتباهات را تکرار و تکرار کنید. با این حساب بسیار مهم است که شما در روند معاملات خود در بازار فارکس مسئولیت پذیر باشید و هرگز به دنبال توجیه اشتباهات خود نروید.

۳۵- ترس زیاد از ضرر

ضرر کردن اتفاق بسیار بدی در بازار است و اگر شما دائماً ضرر کنید حتی ممکن است از نظر روحی نیز به هم بریزید. اما بسیاری از افراد هستند که به دلیل ترس زیاد از ضرر حتی نمی‌توانند وارد فرصت‌های معاملاتی بسیار ایده آل به وجود آمده بر اساس استراتژی معاملاتی خود شوند. این دسته از افراد حتی در صورت وجود تعداد فرصت‌های معاملاتی قابل توجه نیز نمی‌توانند معاملات موفقی را داشته باشند و ریسک‌پذیری لازم برای انجام معامله در بازار فارکس را ندارند.

برای این دسته از عزیزان توصیه می‌کنیم که یا به دنبال اغزایش مقدار ریسک معاملاتی خود رفته و یا اینکه به جای انجام معامله در بازار فارکس از مزیت‌های سایر بازارهای مالی استفاده کنند. معامله گری در بازار ارز دیجیتال و یا بازار بورس ایران از جمله بازارهای مالی هستند که می‌توانند جذابیت‌های قابل توجهی را نزدیک به بازار فارکس برای افراد این چنینی ایجاد کنند.

۳۶- راضی شدن به سودهای کوچک

از اشتباهات رایج در فارکس راضی شدن معامله گر به سودهای بسیار کوچک است. اگر شما دائماً به سودهای کوچک راضی شده و روند معاملات خود را به گونه‌ای پیش نبرید که شرایط را برای رسیدن به سودهای بزرگ برای خود فراهم آورید نمی‌توانید در نهایت در این بازار موفق باشید.

البته نه اینکه به امید رسیدن به سودهای بزرگ تمام معاملات موفق خود را نیز از دست بدهید اما بعد از چند معامله موفق با سود کوچک بهتر است با استفاده از تریل استاپ شرایط را برای رسیدن به سودهای بزرگ در یک معامله برای خود ایجاد نمایید تا جذابیت‌های بازار فارکس برای شما به حداکثر برسد.

۳۷- نداشتن استراحت ذهنی و بدنی

از اشتباهات رایج در معاملات فارکس نداشتن استراحت کافی هم از نظر ذهنی و هم از نظر بدنی برای افراد است. در این بند ما به صورت کاملاً دقیق درباره استایل زندگی و سبک زندگی افراد صحبت می‌کنیم که برای معامله گری در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد.

ورزش کردن و داشتن استراحت کافی در طول شبانه روز و همچنین استفاده از غذاهای مقوی از جمله نکاتی است که باعث می‌شود تا شما شرایط بسیار بهتری در معاملات بازار فارکس برای خود رقم بزنید. شاید با خود تصور کنید که این موضوع کاملاً اشتباه است و خیلی به آن دقت نداشته باشید اما واقعیت اینجاست که از میان تمام معامله گران موفق در بازار فارکس اکثر آنها چنین شرایطی را برای خود رقم می‌زنند.

۳۸- نداشتن ژورنال معاملاتی

ژورنال معاملاتی به این معنا است که شما تمام سوابق معاملاتی خود را یادداشت کرده و دائماً آنها را تجزیه و تحلیل کنید تا بهترین شرایط را برای خود ایجاد نمایید. داشتن ژورنال معاملاتی مزیت‌های بسیار زیادی برای معامله گران در بازار فارکس دارد و باعث می‌شود تا آنها نقاط ضعف خود را به راحتی شناسایی کرده و آنها را تقویت نمایند و همچنین روی نقاط قوت خود بیشتر تمرکز کنند.

مثلاً ممکن است در ژورنال معاملاتی شما به این نتیجه برسید که بیش از ۹۰ درصد معاملات شما بر روی جفت ارز یورو به دلار موفقیت آمیز بوده اما بر روی طلا اکثر معاملات شما شکست خورده است. رسیدن به این موضوع تنها با داشتن ژورنال معاملاتی است و عملاً داشتن چنین ژورنالی باعث می‌شود تا شما تمرکز بیشتری در بازار داشته و موفقیت‌های بیشتری را برای خود رقم بزنید. در صورتی که نداشتن ژورنال معاملاتی باعث می‌شود تا شما تبدیل به یک معامله گر کور در بازار فارکس شوید که دائماً از این سو به آن سو در حال حرکت است و هیچ خبری از شرایط خود در بازار ندارد. ژورنال معاملاتی می‌تواند تبدیل به یک نقشه کل مسیر بازار فارکس برای شما باشد.

اشتباهات رایج معامله گران فارکس

۳۹- کمک نگرفتن از راهنما

از دیگر اشتباهات رایج معامله گران فارکس کمک نگرفتن از راهنما است. حتی اگر راهنمایی که برای معاملات خود انتخاب کرده‌اید برای شما هزینه‌هایی هم به دنبال داشته باشد باز هم می‌ارزد که از راهنمایی‌های یک فرد موفق و متخصص در معاملات بازار فارکس استفاده کنید. راهنما باعث می‌شود تا شما اشتباهات رایج معامله گران در بازار فارکس را تکرار نکرده و با قرار دادن پای خود جای پای افراد موفق خیلی سریع‌تر از زمان معمول در این بازار به موفقیت برسید.

نکته‌ای که در این بند به آن اشاره کردیم می‌تواند مهم‌ترین و اصیل‌ترین نکته برای انجام معاملات موفق در بازار فارکس باشد و حتماً توصیه می‌کنیم که نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

حتما بخوانید: میلیاردر شدن در ترید

۴۰- درس نگرفتن از اشتباهات گذشته

انجام یک یا چند معامله اشتباه و به صورت کلی اشتباه کردن در معاملات بازار فارکس امری کاملاً طبیعی است و ممکن است هر کسی با هر میزان تسلطی روی روش‌های تحلیلی در این بازار از این اشتباهات انجام دهد. اما موضوع مهمی که تفاوت میان معامله گر موفق و ناموفق را در بازار فارکس رقم می‌زند درس گرفتن و درس نگرفتن از این اشتباهات است.

کسانی که تبدیل به معامله گران موفقی در بازار می‌شوند کسانی نیستند که هیچ اشتباهی در بازار انجام ندهند بلکه کسانی هستند که از اشتباهات گذشته درس می‌گیرند و با تکرار نکردن آنها به موفقیت می‌رسند. در آن سو کسانی که اشتباهات خود را دائماً تکرار کرده و هیچ درسی از آنها نمی‌گیرند در این بازار با شکست روبرو شده و تمام دارایی‌های خود را از دست می‌دهند.

نکاتی که در این مقاله به عنوان اشتباهات رایج معامله گران در بازار فارکس به آنها اشاره کردیم هرچند به نظر ساده برسند اما واقعیت معامله گران ایرانی در معاملات بازار فارکس هستند و توصیه می‌کنیم که حتماً دقت کافی و کامل به این موضوعات داشته باشید. حتی اگر در این مقاله توانسته باشیم تا ذهن شما را نسبت به دور ماندن از یک اشتباه رایج در بازار فارکس متوجه کنیم، کمک زیادی به شما کرده‌ایم که می‌تواند در نهایت حتی باعث موفقیت شما در بازار نیز شود.

بدترین اشتباهات رایج در معاملات فارکس

اشتباهات رایج معامله گران فارکساشتباهات رایج در معاملات فارکس را به صورت کامل و جامع با شما در میان گذاشتیم و نکات کافی برای دور ماندن از این اشتباهات را نیز برای شما بیان کردیم. واقعیت اینجاست که این اشتباهات هرچند در برخی از مواقع بسیار ساده به نظر می‌رسند اما دائماً در حال تکرار توسط معامله گرانی هستند که شناخت کافی نسبت به آنها ندارند. حالا با شناخت اشتباهات رایج در فارکس یک برگ برنده بزرگ در اختیار شما قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توانید با کمترین هزینه تبدیل به یک معامله گر موفق و سودآور در بازار فارکس شوید.

در این بخش از مقاله تصمیم گرفتیم تا بزرگترین و بدترین اشتباهاتی که ممکن است معامله گران در شروع معاملات خود در بازار فارکس مرتکب شوند را با شما در میان بگذاریم. البته انتخاب بدترین اشتباهات رایج در معاملات بازار فارکس به این راحتی ها نیست و ما نمی‌توانیم اهمیت یکی از این اشتباهات را نادیده بگیریم. اما به هر حال تجربه نشان می‌دهد که برخی از اشتباهات می‌تواند ضرر و زیان بیشتری به دنبال داشته باشد و برون رفت از چالش‌های درگیر شدن با این دسته از اشتباهات بسیار سخت‌تر خواهد بود.

بسیار مهم است که شما از اشتباهات دیگران درس بگیرید و آنها را تکرار نکنید و بهتر از آن این است که شما از اشتباهات خودتان درس بگیرید و دائماً آنها را در بازار تکرار نکنید. تکرار بدترین اشتباهات رایج معامله گران در بازار فارکس می‌تواند ضرر و زیان بسیار گسترده‌ای را برای شما به دنبال داشته باشد. در ادامه ۵ مورد از بدترین اشتباهات معامله گران در بازار فارکس که تشریح کامل آنها را در بالا برای شما بیان کردیم را به شما معرفی می‌کنیم.

۱- نداشتن آموزش های حرفه ای

۲- ورود به بازار با سرمایه کم

۳- اهداف معاملاتی اشتباه

۴- نداشتن پلن مدیریت سرمایه و ریسک

۵- نداشتن استراتژی معاملاتی مناسب

شما کدام اشتباهات را بیشتر تکرار می کنید؟

به نظر شما کدام یک از اشتباهاتی که در این مقاله به معرفی آنها پرداختیم بیشتر تکرار می‌شوند و ممکن است شرایط بدتری را برای شما ایجاد نمایند؟ اگر شما هم از جمله کسانی هستید که این اشتباهات را تکرار می‌کنید بهتر است با داشتن یک ژورنال معاملاتی پی به این موضوع برده و شرایط را برای معاملات خود در بازار بهتر کنید.

واقعیت این است که بسیاری از افراد حتی نمی‌دانند که در حال تکرار کدام اشتباه هستند و تا آخر و تا زمانی که تمام سرمایه خود را در بازار از دست بدهند هم پی به این موضوع نمی‌برند. دقت داشته باشید که تا زمانی که شما اشتباهات خود را نشناسید و ندانید که کدام اشتباهات را تکرار می‌کنید عملاً هر چقدر هم به بازار سرمایه وارد کنید تمام آنها را از دست خواهید داد.

بنابراین بهتر از شما با یک تحمل کامل و کافی در قدم اول اشتباهات خود را در بازار بشناسید و سپس به دنبال برطرف کردن آنها و شروع معاملات موفق در بازار باشید. همین موضوع می‌تواند یکی از بهترین قدم‌ها برای رسیدن به سود ثابت در معاملات بازار فارکس باشد.

کلام آخر

اشتباهات رایج معامله گران فارکس را به صورت کامل و جامع با شما در میان گذاشتیم و حالا شما اطلاعات کامل و دقیقی در این باره دارید. اگر شما بعد از شناخت این اشتباهات باز هم آنها را در بازار تکرار کنید دیگر هیچ شانسی برای موفقیت شما در بازار فارکس وجود ندارد و بهتر است دور معامله گری در بازار فارکس را خط کشیده و سراغ استفاده از مزیت‌های بازار مالی دیگری بروید.

فراموش نکنید که تکرار اشتباهات رایج در معاملات فارکس چیزی جز ضرر برای شما به دنبال نخواهد داشت و اگر به این شرایط نرسید عملاً نمی‌توانید تبدیل به یک معامله گر سودآور در بازار فارکس شوید. در کانون بورس به عنوان بهترین آموزشگاه فارکس در کنار شما هستیم تا تمام پیش نیازهای لازم برای موفقیت در این بازار را در اختیار شما قرار دهیم. در همین راستا شما می توانید با خرید بهترین پکیج آموزش فارکس تمام نکات حرفه ای معامله گری در این بازار را در اختیار داشته و دیگر بی دغدغه در آن معامله کنید. اتفاقی که البته با کمی علاقه از سوی شما می توان بهترین اتفاق مالی زندگی شما را رقم بزند. در کانون بورس همراه شما در بازارهای مالی هستیم.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: