لوگو کانون بورس

تخصصی ترین راهنمای انتخاب بروکر فارکس برای ایرانی ها

راهنمای انتخاب بروکر فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۴ از ۴۰ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

در یکی دیگر از مقالات آموزش رایگان فارکس با بررسی تخصصی راهنمای انتخاب بروکر فارکس برای کاربران ایرانی با شما همراه هستیم. انتخاب یک بروکر مناسب برای انجام معاملات در بازار فارکس برای کاربران ایرانی با چالش‌های بسیار زیادی همراه است. اگر تجربه کافی در فعالیت در بازار فارکس را داشته و با کاربران متعددی درباره انتخاب بروکر صحبت کرده باشید، احتمالاً صحبت از کلاهبرداری های زیادی به گوشتان خورده که همه این صحبت‌ها به نوعی هشداری برای شما هستند تا در انتخاب بروکر مناسب فارکس برای خود دقت عمل بیشتری داشته باشید. برای حل این چالش:

 • ابتدا اهمیت انتخاب یک بروکر مناسب برای فارکس را بررسی خواهیم کرد.
 • سپس معیارهای مهم انتخاب بهترین بروکر ها را برای کاربران ایرانی تشریح می‌کنیم تا این انتخاب برای شما ساده‌تر شود.
 • در قدم بعدی سعی کرده‌ایم تا به معرفی بهترین بروکر های جهان و بهترین بروکر ها برای کاربران ایرانی بپردازیم.

در کنار این مطالب مواردی از کلاهبرداری های بروکر های مختلف را نیز به شما معرفی خواهیم کرد که دقت به این کلاهبرداری ها می‌تواند هشداری بزرگ برای افراد مبتدی که در حال ورود به فارکس هستند باشند.

راهنمای مطالعه نمایش

بروکر فارکس چیست

در مقاله اصطلاحات رایج فارکس در کنار تشریح تمام اصطلاحات و نکات مهم مربوط به این بازار یک تعریف مختصر از بروکر ها در بازار فارکس نیز ارائه دادیم. بروکر فارکس در واقع یک شرکت واسط میان بازار فارکس با کاربران و تریدر ها است تا معامله گران را به هسته این معاملات متصل کرده و امکان انجام معامله در بازار فارکس را برای آنها فراهم آورند. این تعریف نشان می‌دهد که برای سرمایه گذاری در بازار فارکس استفاده از خدمات یک بروکر برای کاربران و سرمایه گذاران الزامی است و از این گذشته ورود به فارکس بدون وجود این بروکرها برای کاربران خرد عملاً امکان‌پذیر نخواهد بود.

بروکرها به طرق مختلف کاربران را به معاملات فارکس متصل می‌نمایند. در ادامه در تشریح انواع حساب ها در بروکر های فارکس به عملکرد مختلف بروکر ها خواهیم پرداخت که می‌تواند شناخت بهتری نسبت به آنها برای شما ایجاد کند. برخلاف بازار ارز دیجیتال که در آن بازار انواع صرافی ارز دیجیتال از قوانین خیلی مشخصی پیروی نمی‌کنند، بروکر ها در بازار فارکس حتماً باید تحت مجوز کاملاً معتبر باشند و خدمات خود را برای کاربران بیمه نمایند. ارائه خدمات بروکر فارکس در سطح گسترده می‌توانند نیاز به نقدینگی بسیار زیادی داشته باشد.

اهمیت انتخاب بروکر فارکس برای ترید

اصطلاحات بازار فارکس

اما اهمیت انتخاب بروکر مناسب برای فارکس چیست و چرا لازم است تا کاربران قبل از ورود به این بازار نکات لازم برای انتخاب بهترین بروکر را مطالعه کرده و در هنگام انتخاب نیز دست روی بهترین گزینه بگذارند؟ اگر در گپ و گفت های مربوط به بازار فارکس در بیان کاربران قدیمی و باتجربه این بازار شرکت کرده باشید، احتمالاً با نمونه های بسیار مختلفی از کلاهبرداری های برخی از شرکت‌ها که به عنوان بروکر در این بازار فعالیت می‌کنند آشنا هستید.

بروکر های فارکس با توجه به شرایطی که دارند این قابلیت را دارا هستند تا در معاملات کاربران تغییراتی انجام داده و شرایط را به نفع خود تغییر دهند. در شرایط معمول درآمد حاصل از فعالیت بروکر ها در بازار فارکس بیشتر ناشی از دریافت کارمزدها و انواع کمیسیون ها از تریدر ها است؛ اما وقتی صحبت از بازار سازی در بازار فارکس می‌شود عملاً بروکر ها می‌توانند با اقداماتی بر علیه معاملات و پوزیشن های اخذ شده از سوی کاربران با ایجاد زیآن‌های مختلف برای آنها کسب سود نمایند.

با توجه به این نکات و موارد عملاً انتخاب یک بروکر معتبر برای ورود به فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً باید در این باره تمام تمهیدات لازم در نظر گرفته شود. انجام معامله در بازار فارکس به‌خودی‌خود ریسک های بسیار زیادی دارد و عدم انتخاب یک بروکر مناسب و مطمئن برای فارکس می‌تواند این ریسک ها را چندین برابر بیشتر کند. در واقع عدم انتخاب بروکر مناسب برای فارکس باعث می‌شود تا شما در کنار نگرانی های مربوط به استراتژی معاملاتی و معاملات خود از بابت فعالیت‌های بروکر نیز نگرانی های زیادی داشته باشید.

در ادامه با بررسی اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل اهمیت انتخاب بروکر مناسب برای فارکس اهمیت این موضوع را بیش از پیش به شما نشان خواهیم داد.

امنیت معاملات


اولین موضوع مهم در انتخاب بروکر مناسب حفظ امنیت معاملات در این بازار است. اکثریت کاربرانی که در بازار فارکس مشغول به فعالیت و معامله هستند از استراتژی‌های با استاپ لاس استفاده کرده و عملاً یک حرکت کوچک بازار بر علیه معامله آنها می‌تواند زیان بسیار بزرگی برای حساب کاربری آنها به دنبال داشته باشد. یک بروکر کلاهبردار حتی بدون اینکه کاربر متوجه شود قیمت یک جفت ارز را کمی علیه معامله وی تغییر داده و باعث می‌شود تا استاپ لاس معاملاتی وی فعال گردد. از این رو برای حفظ امنیت معاملات هم که شده حتماً باید کاربران در انتخاب بروکر مناسب برای فارکس دقت ویژه‌ای داشته باشند.

از این گذشته امنیت معاملات در بازار فارکس برای کاربران ایرانی معنی‌های دیگری هم دارد. تحریم‌ها یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای کاربران ایرانی هستند که هر لحظه این خطر می‌تواند حساب کاربری آنها را تهدید کند. عدم اجازه برداشت پول از حساب کاربری یکی از موارد امنیتی است که ممکن است با عدم انتخاب بروکر مناسب برای فارکس معامله گران در این بازار را تهدید نماید.

در سال‌های اخیر بروکر های کلاهبردار به راحتی به خودشان اجازه داده‌اند تا بخش قابل توجهی از حساب کاربری معامله گران را با بهانه‌های واهی ضبط کنند. به عنوان مثال برخی از بروکر ها به بهانه انجام تقلب در حین معاملات درصد قابل توجهی از سرمایه کاربران خود را از حساب کاربری آنها برداشت می‌نمایند.

جلوگیری از ورود به دام کلاهبرداران


نحوه ورود به فارکس

عدم انتخاب بروکر مناسب برای فارکس همچنین باعث می‌شود تا شما یک قدم بزرگ به سمت کلاهبرداران نیز نزدیک شوید. بروکر های نامعتبر معمولاً برای واریز و برداشت پول از شرکتها و افراد معتبری استفاده نکرده و از این رو کاربران را به سمت کلاهبرداری های رایج در این باره نیز هدایت می‌کنند.

بارها و بارها گزارش شده که پول های واریز شده کاربران ایرانی قبل از ورود به حساب کاربری در بروکر توسط برخی از افراد کلاهبردار ضبط شده است. بروکرهای معتبر معمولاً سعی می‌کنند برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی از خدمات شرکت‌های معتبر و شناخته شده استفاده کرده و از این بابت هیچگونه نگرانی این برای کاربران خود ایجاد نکنند.

فرصت‌های سرمایه گذاری بیشتر


انتخاب بروکر مناسب همچنین می‌تواند باعث امکان استفاده از فرصت‌های بیشتر سرمایه گذاری برای شما نیز شود. در بروکرهای معتبر جفت ارزهای بسیار بیشتری برای معامله عرضه شده و از این گذشته کامودیتی های زیادی نیز برای معامله گری در دسترس هستند. به صورت کلی معامله گری در بازار فارکس نسبت به بازارهای مانند بازار بورس و بازار ارز دیجیتال تنوع کمی در روش های سرمایه گذاری دارد. اگر شما در این بین از یک بروکر معتبر و شناخته شده استفاده نکنید عملاً همین فرصت‌های کم را نیز برای خود محدود خواهید کرد.

در بسیاری از بروکر ها حتی امکان انجام معامله بر روی ارزهای دیجیتال نیز فراهم است تا از این طریق کاربران بتوانند از تنوع بسیار بالاتری از روش های سرمایه گذاری در این بازار استفاده کنند. امکان دسترسی به همه این فرصت ها تنها بستگی به نحوه انتخاب بروکر فارکس از سوی شما خواهد داشت. خوشبختانه همین تعداد محدود بروکر هایی که به کاربران ایرانی خدمات خود را ارائه می‌کنند، تنوع قابل قبولی از روش های سرمایه گذاری را ارائه کردند که می‌تواند یک مزیت بزرگ برای تریدر های ایرانی باشد. البته به صورت کلی اگر بخواهیم شرایط بروکر های همکار با تریدر های ایرانی را بررسی کنیم احتمالاً باید عدم دسترسی به بروکر های خیلی معتبر را به عنوان یکی عیب بزرگ برای کاربران ایرانی بدانیم.

ابزارهای حرفه‌ای‌تر


انتخاب بروکر مناسب همچنین منجر به استفاده از ابزارهای حرفه‌ای‌تر و به‌روزتر برای انجام معامله و تحلیل جفت ارز ها نیز خواهد شد. در حال حاضر بسیاری از بروکرهای بازار فارکس در کنار ارائه ابزارهای معمولی و رایج برای تحلیل تکنیکال جفت ارز ها برخی از ابزارهای کاملاً حرفه‌ای‌تر و خاص‌تر را نیز رونمایی کرده‌اند که شما نیز می‌توانید با انتخاب بروکر مناسب به این ابزارها در دسترسی داشته باشید.

امکان استفاده از ابزارهای حرفه‌ای‌تر برای انجام معامله در بازار فارکس مزیت‌های بسیار زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت اگر تجربه کافی در این بازار را داشته باشید با این مزیت‌ها آشنا هستید. همچنین بروکرهای معتبر و شناخته شده برای اینکه کاربران بیشتری را ترغیب استفاده از خدمات خود نمایند، با ارائه ابزارهای حرفه‌ای‌تر و چه تمایزی میان خود و بروکر های معمولی ایجاد کرده‌اند‌.

حجم معاملات بالاتر


اصطلاحات بازار فارکس

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌هایی که با انتخاب بروکر مناسب و ایده آل برای سرمایه گذاری به آن دسترسی خواهید داشت، سرمایه گذاری در یک بازار با حجم معاملات بسیار بالا است. با توجه به اینکه روند قیمت‌ها در جفت ارزهای حاضر در بازار فارکس بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تغییر می‌کند، از این جهت حجم معاملات در بازار اهمیت بسیار زیادی برای داشتن یک بازار کاملاً ایمن خواهد داشت.

البته دقت کنید که تأمین کنندگان نقدینگی نیز تأثیر بسیار زیادی روی میزان حجم معاملات در بروکر ها دارند که در هنگام این انتخاب می‌توانید با بررسی تأمین کنندگان نقدینگی از این نظر نیز بروکر خود را ارزیابی نمایید.

محدودیت‌های انتخاب بروکر مناسب برای فارکس برای ایرانی ها

راهنمای انتخاب بروکر فارکس را با تشریح محدودیت‌های انتخاب بروکر برای کاربران ایرانی ادامه می‌دهیم. حالا که با اهمیت انتخاب مناسبترین و بهترین بروکر فارکس آشنا شده و اهمیت این موضوع را به خوبی درک می کنید، لازم دانستیم تا قبل از معرفی معیارها و فاکتورهای موثر بر انتخاب بهترین بروکر برای کاربران ایرانی ابتدا محدودیت‌های موجود در این مسیر را به شما معرفی کنیم.

اصلی‌ترین چالش برای انتخاب بروکر فارکس برای کاربران ایرانی این است که اکثریت قریب به اتفاق بروکرهای معتبر به دلیل تحریم‌های آمریکا از ارائه خدمات به کاربران ایرانی پرهیز می‌نمایند. شاید اگر لیست بروکرهای همکار با تریدر های ایرانی را در چند سال گذشته مرور کنید متوجه خواهید شد که سال به سال از تعداد این لیست کاسته شده و هر سال بروکرهای بسیار معتبری از ارائه خدمات به کاربران ایرانی سر باز زدند. به عنوان مثال بروکر ایکس ام (XM) که یکی از بروکر های بسیار معتبر بازار فارکس محسوب می‌شود تا همین چند سال پیش خدمات خود را در اختیار کاربران ایرانی قرار داده بود.

اگر بخواهیم کاملاً واقع‌بینانه انتخاب بروکر مناسب برای کاربران ایرانی در بازار فارکس را ارزیابی کنیم عملاً باید اعتراف کنیم که کاربران ایرانی مجبور هستند که از میان بروکرهای ضعیف تعریف شده در بازار فارکس یکی را انتخاب نمایند. اکثر بروکر هایی که به کاربران ایرانی خدمات خود را ارائه می‌دهند در بازارهای بین‌المللی طرفداران زیادی نداشته و مقبولیت قابل قبولی نیز ندارند. نکته بسیار جالب این است که درآمد قابل توجه این بروکرها نیز از معاملات کاربران ایرانی است.

این نکات به وضوح نشان می‌دهد که انتخاب بروکر مناسب برای کاربران ایرانی امری بسیار چالش‌برانگیز است و اگر در انتخاب این مورد کمی سهل‌انگاری کنید ممکن است شرایط بسیار وخیمی را برای سرمایه گذاری خود در بازار فارکس ایجاد نمایید.

راهنمای انتخاب بروکر مناسب فارکس برای ایرانیان

راهنمای انتخاب بروکر مناسب فارکس برای ایرانیاننوبت به راهنمای انتخاب بروکر مناسب فارکس برای کاربران ایرانی می‌رسد. با اینکه محدودیت‌هایی که در بند های قبلی به آنها اشاره کردیم عملاً انتخاب یک بروکر ایده آل و عالی را برای کاربران ایرانی غیرممکن می‌سازد، اما برای انتخاب بهترین گزینه از میان موارد موجود نیز لازم به یک بررسی کامل و جامع وجود دارد.

در ادامه سعی کرده‌ایم تا ابتدا فاکتورها و معیارهای انتخاب بهترین بروکر را به شما معرفی کنیم که با بررسی فاکتورها امکان انتخاب یک بروکر معتبرتر برای شما وجود داشته باشد؛ اما لازم به توضیح است که در بسیاری از این موارد و این فاکتورها عمل شما نمی‌توانید ایده‌آل‌ترین شرایط را برای خود انتخاب کنید.

هر کدام از بروکر های همکار با کاربران ایرانی ممکن است در یک یا چند مورد از فاکتورهای معرفی شده در ادامه نقاط ضعفی داشته باشند. به همین دلیل شما بایستی تمام این معیارها را برای تمام بروکر های موجود بررسی کرده و در نهایت بهینه‌ترین حالت ممکن را انتخاب کنید. هر چند ممکن است بهینه‌ترین حالت ممکن برای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس نیز چندان انتخاب ایده‌آلی برای کل این بازار در سرتاسر جهان نباشد.

۱- امنیت بروکر


راهنمای انتخاب بروکر فارکس با معرفی یک معیار بسیار مهم و حیاتی به نام امنیت بروکر آغاز می‌کنیم. داشتن امنیت در بازارهای مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و عملاً ورود به بازاری که امنیت آن تضمین شده نباشد خطرات بسیار زیادی برای تریدر ها به دنبال خواهد داشت. متأسفانه چه در بازار فارکس و چه در بازار ارز دیجیتال بروکر ها و انواع صرافی ارز دیجیتال به جای اینکه تبدیل به یک شرکت با خدمات بسیار خوب برای کاربران ایرانی شوند، ریسک معاملاتی آن‌ها را افزایش داده‌اند.

در حال حاضر بروکرها با استفاده از کدهای برنامه نویسی شده این امکان را دارند تا تمام معاملات کاربران را تحت نظر قرار داده و حتی دخل و تصرف‌های نیز در آنها انجام دهند. نکته بسیار جالب این است که امکان شناسایی این دخل و تصرف‌ها حتی برای افراد خیلی حرفه‌ای نیز به سختی وجود دارد تا چه برسد به افراد مبتدی و تازه‌کار.

با توجه به این نکات انتخاب یک بروکر با امنیت بسیار بالا می‌تواند یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین فاکتورها برای این انتخاب باشد. به عنوان یک گزینه بسیار عالی می‌توانید برای سنجش امنیت یک بروکر در بازار فارکس سابقه آن را در میان کاربران ایرانی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید که این امر از طریق شبکه‌های ارتباط جمعی برای شما وجود خواهد داشت.

۲- رگولاتوری بروکر


نحوه ورود به فارکس

یکی دیگر از نکات و فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس بحث مربوط به رگولاتوری آن است. رگولاتوری یک بروکر در واقع مجوز و یا ضمانت‌نامه‌ای است که از سوی یک شرکت بسیار معتبر برای فعالیت آن در بازار فارکس عرضه می‌شود. اگر بخواهیم رگولاتوری بروکر ها در بازار فارکس را با بازار بورس داخلی مقایسه کنیم بایستی به مجوز فعالیت کارگزاری‌ها از سوی سازمان بورس اشاره کنیم. این مقایسه نشان می‌دهد که عملاً بروکری که رگولاتوری نداشته باشد به هیچ وجه مناسب سرمایه گذاری نبوده و قطعاً باید آن را از لیست انتخاب‌های خود خط بزنید.

اما بررسی فاکتور بسیار مهم رگولاتوری در بروکر های فارکس به همین مورد خلاصه نشده و همچنان چالش‌های بسیار زیادی در این باره پیش روی شما قرار خواهد داشت. واقعیت این است که شرکت‌های ارائه دهنده رگولاتوری به بروکرهای فارکس نیز از نظر اعتبار و کیفیت در شرایط یکسان نیستند. اعتبار ضمانت‌نامه برای سنجش کیفیت کار یک شرکت امنیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال ارائه دسته‌چک معتبر به عنوان ضمانت‌نامه به مراتب می‌تواند از ارائه سفته برای این منظور بهتر باشد. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات رگولاتوری در بازار فارکس نیز عملاً از این جهت تفاوت‌های زیادی با هم دارند. برای درک راحت ترین موضوع لازم است ابتدا معتبرترین و شناخته شده ترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات رگولاتوری در بازار فارکس را به شما معرفی کنیم که به شرح زیر هستند:

 • رگولاتوری SEC آمریکا
 • رگولاتوری FCA انگلیس
 • رگولاتوری ASIC استرالیا
 • رگولاتوری CySEC قبرس
 • رگولاتوری FMA نیوزیلند
 • رگولاتوری Bafin آلمان
 • رگولاتوری FINMA سوئیس
 • رگولاتوری MIFID اتحادیه اروپا

البته بیشتر رگولاتوری هایی که در بروکرهای مختص کاربران ایرانی ارائه می‌شود، شامل موارد بالا نبوده و شاهد استفاده از بروکرهایی به شرح زیر در آنها هستیم:

 • رگولاتوری FSC جزیره موریس
 • رگولاتوری FSC جزایر ویرجین بریتانیا
 • رگولاتوری FSA جمهوری سیشل
 • رگولاتوری IFSC بلیز
 • رگولاتوری FSA سنت وینسنت

که همگی از جمله رگولاتوری هایی با اعتبار متوسط و پایین هستند و خیلی نمی‌توان روی آنها حساب ویژه باز کرد. این دست از رگولاتوری ها به رگولاتوری های آفشور (Offshore) معروف هستند. از این گذشته این رگولاتوری ها از این جهت برای کاربران ایرانی ارائه می‌شود که در جزایری به دور از قوانین مربوط به دولت آمریکا و تحریم‌ها قرار داشته و از این رو ارائه خدمات به کاربران ایرانی با این رگولاتوری ها بلامانع است. از این گذشته به دلیل نبود مالیات در این کشورها و جزایر نیز بسیاری از بروکرها به دنبال استفاده از آنها هستند.

دقت داشته باشید که بسیاری از بروکرهایی که در ادامه مخصوص کاربران ایرانی معرفی می‌کنیم، ممکن است در سایت خود رگولاتوری های معروف و معتبری را ارائه نمایند، اما مهم این است که با کدام رگولاتوری به کاربران ایرانی خدمات می‌دهند؛ زیرا اکثر بروکرها دارای چندین رگولاتوری مختلف بو. ده و طبق قوانین جاری خود به کاربران کشورهای مختلف از رگولاتوری های مختلف خدمات می‌دهند. بهترین بروکرهای مخصوص ایرانی ها نیز معمولا با این رگولاتوری های ضعیف خدمات خود را در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌دهند. به عنوان یک نکته مهم وقتی یک بروکر رگولاتوری های معتبری دارد، حتی اگر با رگولاتوری های ضعیف تر به کاربران ایرانی خدمات بدهد، باز هم می‌تواند نشانه اعتبار بالای آن در بازار جهانی تلقی شده و دقت به این نکته اهمیت زیادی خواهد داشت.

یک واقعیت دردناک:

برخلاف گذشته در حال حاضر حتی یک بروکر رگوله شده توسط یکی از سازمانهای معتبر جهانی به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی کند.

۳- کارمزدهای پایین تر و هزینه‌های کاملاً شفاف


راهنمای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس با بررسی شرایط کارمزدها و هزینه‌های مختلف اخذ شده توسط این شرکت‌ها ادامه می‌دهیم. قبل از هر چیزی باید یادآوری کنیم که در حال حاضر بروکرها هزینه‌های مختلفی را از کاربران دریافت می‌نمایند که به شرح زیر است:

 • کارمزد معاملات یا اسپرد
 • کمیسیون
 • سوآپ

برای انتخاب یک بروکر مناسب و ایده آل برای بازار فارکس باید بررسی کنید که حتماً بروکر مورد نظر شما حداقل میزان هزینه‌ها را برای انجام معاملات در بازار فارکس از شما اخذ نماید. با توجه به اینکه هزینه‌ها ممکن است برای انجام معاملات سنگین بسیار زیاد شوند از این رو دقت به این مهم اهمیت زیادی خواهد داشت.

اما مهمتر از کارمزدها و هزینه‌های پایین در انتخاب بروکر مواردی مانند امنیت و رگولاتوری قرار دارد که نسبت به این موضوع در اولویت بیشتری قرار داشته و انتخاب یک بروکر با کارمزد بالاتر اما امنیت و اطمینان بیشتر به مراتب می‌تواند انتخاب ایده آل تر و بهتری برای همه تریدرها باشد.

از این گذشته باز هم با اولویت بیشتر نسبت به کارمزدها و هزینه‌های پایین بایستی به شفاف بودن هزینه‌ها در بروکر ها اشاره کنیم. اخذ کمیسیون هایی با درصد های نامعلوم و یا اسپرد مخفی یکی از چالش‌های بسیار بزرگی است که باعث شده تا کاربران ایرانی در انجام معاملات خود در بازار فارکس با مشکلات زیادی روبرو باشند. در واقع اخذ کارمزد بالاتر اما به صورت کاملاً شفاف به مراتب می‌تواند شرایط بهتری نسبت به اخذ کارمزدهای پایین اما با هزینه‌های نامعلوم باشد.

مانند دو بند قبلی بایستی خیال شما را از بابت شرایط کارمزدها و هزینه‌ها نیز در بازار فارکس برای کاربران ایرانی راحت کنیم. درصد قابل توجهی از بروکر های همکار با کاربران ایرانی اقدام به اخذ هزینه‌های مخفی و حتی اسپرد مخفی می‌نمایند و از این گذشته خیلی نباید به فکر استفاده از خدمات یک بروکر با کارمزد پایین و بهینه باشید. در بررسی این موضوع توفیق چندانی به دست نخواهید آورد اما نهایت تلاش خود را برای انتخاب یک برو که با هزینه‌های کاملاً شفاف انجام دهید.

۴- امکان واریز و برداشت ریالی


نحوه ورود به فارکس

راهنمای انتخاب بروکر فارکس را با بررسی شرایط واریز و برداشت ریالی در این شرکت‌ها ادامه می‌دهیم. برای بررسی و ارزیابی این موضوع نیز چالش خاصی پیش روی شما قرار ندارد؛ زیرا عملاً بروکر هایی که کاربران ایرانی را تحریم کرده و به آنها خدمات ارائه نمی‌کنند امکان واریز و برداشت ریالی را برای کاربران ایرانی فراهم کرده و تمام بروکر های همکار با کاربران ایرانی نیز چنین امکانی را برای آنها فراهم کرده‌اند.

بروکر های همکار با کاربران ایرانی معمولاً از سوی برخی از افراد امین و یا برخی از شرکت‌ها در داخل ایران پشتیبانی می‌شود و شما می‌توانید با انتقال پول خود به حساب این شرکت‌ها و یا افراد حساب کاربری خود را در بروکر مورد نظر خود شارژ کنید. دقیقاً همین روند برای برداشت پول از حساب کاربری نیز وجود دارد و بعد از ثبت درخواست شما در بروکر از سوی این افراد و یا شرکت‌ها برای انتقال پول به حساب شما با شما تماس گرفته می‌شود.

اما نکته بسیار مهمی که درباره واریز و برداشت ریالی به بروکر های همکار با کاربران ایرانی باید به آن اشاره کنیم سرعت انجام این تراکنش ها است. حتماً بررسی کنید که بروکر مورد نظر شما با سرعت بسیار بالایی چنین خدماتی را در اختیار شما قرار دهد. با توجه به اینکه اکثر بروکر های همکار با کاربران ایرانی به دنبال رسیدن به سود های خود از فعالیت ما و شما هستند، در این باره چالش خاصی نداشته و خدمات خود را با کیفیت بسیار بالا به شما ارائه خواهند داد. حداقل اینکه وقتی قرار بر پول گرفتن از خیلی نباید به دنبال بروکرها بدویم.

۵- پلتفرم های معاملاتی در دسترس


برای انتخاب بروکر در متاتریدر یا سایر پلتفرم های معاملاتی در دسترس نیز بایستی یک بررسی کامل داشته باشیم. پلتفرم معاملاتی هرچقدر شرایط بهتری داشته باشد امکان انجام معاملات راحت تر در آن نیز وجود خواهد داشت. نکته بسیار جالب این است که ارائه پلتفرم های معاملاتی با امکانات بهتر و خدمات بیشتر تبدیل به یک وسیله رقابت برای بروکرهای مختلف شده و این شرکتها با این ارائه به دنبال ایجاد بهترین شرایط برای ترغیب کاربران به سمت استفاده از خدمات خودشان هستند.

در حال حاضر از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پلتفرم های معاملاتی عرضه شده در بازار فارکس در بروکر های مختلف می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • متاتریدر ۴ (MT4)
 • متاتریدر ۵ (MT5)
 • نینجا تریدر (Ninja Trader)
 • سی تریدر (C-Trader)

اما در این رده نیز شرایط برای کاربران ایرانی چندان جالب نیست و به جز دو گزینه اول که پلتفرم های کاملاً رایج بوده و در تمام بروکرها ارائه می‌شوند دسترسی به سایر پلتفرم ها برای کاربران ایرانی در دسترس نیست. بروکر های بزرگ دنیا در ارائه پلتفرم ‌های اختصاصی سعی دارند تا وجه تمایز میان خود و سایر بروکرها ایجاد نمایند اما در حالی که در میان بروکر های همکار با کاربران ایرانی چنین رقابتی وجود ندارد و عملاً ایرانی های حاضر در بازار فارکس از این نظر نیز به مزیت خاصی دسترسی نخواهند داشت.

۶- نحوه پشتیبانی بروکر


راهنمای انتخاب بروکر فارکس را با بررسی نحوه پشتیبانی بروکر از کاربران ایرانی ادامه می‌دهیم. در این باره ابتدا باید بررسی کنید که بروکر مورد نظر شما خدمات پشتیبانی به زبان فارسی را برای شما فراهم کرده باشد. خوشبختانه این امر توسط اکثر بروکرهای همکار با کاربران ایرانی فراهم شده و عملاً چالش خاصی در این باره وجود ندارد اما در نظر داشته باشید که خدمات پشتیبانی برخی از این بروکرها بسیار ضعیف بوده و مدت زمان پاسخگویی آنها به نیاز کاربران بسیار زیاد است.

در واقع به جز چند بروکر معتبر و شناخته شده همکار با کاربران ایرانی سایر بروکرها عملاً پشتیبانی خوبی نداشته و به همین دلیل محبوبیت بالایی نیز در میان بسیاری از تریدرهای ایرانی ندارند.

البته به عنوان یک نکته تجربی باید یک نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم. هرگز برای بررسی پشتیبانی فارسی یک بروکر از منابع فارسی جستجو نکرده و حتماً از چت آنلاین و یا ارتباط با خود بروکر اقدام به دریافت آیدی پشتیبان فارسی نمایید. تقلب و کلاهبرداری در این رده در بازار فارکس بسیار زیاد شده و کاربران زیادی هم به دلیل عدم آگاهی پول های خود را در اختیار افرادی قرار می‌دهند که هیچ ارتباطی به بروکرهای فارکس ندارند.

شما در همان بدو ورود به یک بروکر از طریق چت آنلاین و یا ایمیل و یا سایر راه‌های تعریف شده در سایت اصلی خود بروکر، از آنها بخواهید که آیدی پشتیبان فارسی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف در اختیار شما قرار دهند. این امر می‌تواند اطمینان خاطر شما را نسبت به واریز و برداشت ریالی نیز کاملاً راحت نماید.

۷- تنوع حساب های معاملاتی و امکان ورود به سرمایه های کم


راهنمای انتخاب بروکر مناسب فارکس برای ایرانیانبرای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس بایستی به بررسی تنوع حسابهای معاملاتی عرضه شده در بروکر نیز بپردازیم. در حال حاضر شاهد هستیم که بروکر های مختلف حساب های مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند تا با توجه به شرایط موجود یکی از این حساب ها را انتخاب کرده و سپس برای ترید و سرمایه گذاری در بازار فارکس اقدام نمایند.

دقت کنید که حساب های ارائه شده در بروکر های فارکس هم از نظر نحوه عملکرد و هم از نظر مشخصات اصلی مانند حداقل وجه مورد نیاز برای باز کردن حساب و یا میزان کارمزدها و هزینه‌ها تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

حساب هایی که در زیر معرفی می‌کنیم معمول‌ترین و رایج‌ترین حساب های ارائه شده از سوی بروکر های مختلف به کاربران برای سرمایه گذاری در این بازار هستند؛

 • حساب استاندارد
 • حساب پرو
 • حساب VIP
 • حساب ECN
 • حساب متا ۴
 • حساب متا ۵

دقت به نکات تجربی و کاربردی زیر می‌تواند شما را در بررسی حساب های ارائه شده از سوی بروکرها راهنمایی کند:

اولاً حتماً باید چک کنید که بروکر مورد نظر شما حساب متا ۵ را داشته باشد. با توجه به اینکه متاتریدر ۵ در حال حاضر محبوب‌ترین پلتفرم معاملاتی برای کاربران ایرانی است از این رو بروکر مورد نظر شما نیز بایستی چنین حسابی را در اختیار شما قرار دهد.

در ثانی بایستی چک کنید که حداقل سرمایه لازم برای باز کردن یکی از این حساب ها در بروکر مورد نظر شما با بودجه شما تطابق داشته باشد. برخی از بروکر ها برای باز کردن حساب کاربری در همان شروع کار مبالغ بسیار زیادی می‌طلبد که ممکن است از عهده شما خارج باشد.

سایر حساب ها نیز از نظر نحوه عملکرد تفاوت‌های بسیار خاصی با یکدیگر دارند که حتماً باید با علم به این تفاوت ها اقدام به انتخاب یکی از آنها کنید. در ادامه این مقاله و در بخش‌های بعدی به تعریف نحوه عملکرد انواع حساب ها در بازار فارکس خواهیم پرداخت که حتماً لازم است این بخش را به دقت مطالعه کنید تا در نهایت انتخاب بهترین بروکر فارکس برای شما کاملاً ایده آل باشد.

۸- واریز و برداشت آنی


انتخاب بروکر مناسب برای فارکس حتماً باید با بررسی شرایط واریز و برداشت آنی در این بروکرها صورت پذیرد. در حال حاضر برخی از بروکر های همکار با کاربران ایرانی در بازار فارکس امکان واریز و برداشت را در کمتر از چند دقیقه برای کاربران فراهم کرده‌اند. البته به صورت معمول واریز معمولاً با این شرایط روبرو است اما برداشت می‌تواند ۲۴ تا ۴۸ ساعت با تأخیر صورت پذیرد.

۹- لوریج و خدمات ارائه شده


انتخاب بروکر مناسب برای فارکس باید با بررسی میزان لوریج و خدمات ارائه شده دیگر از سوی بروکر انجام شود. بروکرها خدمات مختلف دیگری نیز دارند که می‌توانید با استفاده از این خدمات شرایط بهتری برای خود برای معاملات فارکس ایجاد کنید.

به عنوان مثال یکی از رایج‌ترین خدمات برخی از بروکر ها برای افرادی که برای اولین بار در حال باز کردن حساب کاربری هستند ارائه مبلغ قابل توجهی با عنوان بونوس یا هدیه باز کردن حساب به آنها می‌باشند. این مزیت باعث می‌شود تا شما بتوانید در کنار سرمایه اصلی خود از سرمایه عرضه شده از سوی بروکر نیز برای انجام معاملات خود استفاده کرده و به سود بیشتری برسید.

البته دقت داشته باشید که این خدمات به هیچ وجه نباید برای شما فریبنده و ترغیب کننده باشد و حتماً باید با ارزیابی سایر فاکتورها و معیارهای گفته شده در این مقاله ابتدا یک بروکر مناسب و معتبر انتخاب کنید و سپس از میان بروکر های انتخاب شده آنهایی که چنین خدماتی را دارند در اولویت اصلی خود قرار دهید.

۱۰- نظر کاربران قدیمی


یکی دیگر از نکات مهم که باید در راهنمای انتخاب بروکر فارکس به بررسی و معرفی آن بپردازیم، تجربیات کاربرانی است که در گذشته از بروکر مورد نظر شما استفاده کرده‌اند. دقت به تجربیات کاربران قدیمی به مراتب می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. در بسیاری از مواقع از روی ظاهر و شرایط مندرج در سایت رسمی یک بروکر هم می‌توان به مقایسه و بررسی کامل آن پرداخت. در چنین مواقعی نظر کاربران قدیمی و افرادی که از خدمات این بروکر استفاده کرده باشد می‌تواند ملاک و معیار خوبی برای بررسی کیفیت خدمات آن باشد.

در بسیاری از مواقع ممکن است بررسی‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته بر روی یک بروکر نشان از کیفیت مناسب آن برای فعالیت تریدرهای ایرانی باشد اما وقتی تجربیات کاربران قدیمی را در آن بررسی کنید متوجه خواهید شد که اشکالات زیادی در ارائه خدمات آن وجود دارد.

به عنوان مثال یکی از بروکر های بسیار قدیمی همکار با کاربران ایرانی با وجود داشتن رگولاتوری بسیار قدرتمند و همچنین خدمات بسیار ایده آل، در حال حاضر در بحث برداشت وجه چالش‌هایی را برای کاربران ایرانی به وجود آورده و برخی از کاربران مدعی هستند که بعد از گذشت یک ماه هنوز موفق به برداشت وجوه خود از حساب کاربری در این بروکر نشدند.

ملاحظه می‌کنید که با یک بررسی ساده در شبکه های اجتماعی و مشاهده نظرات کاربران گذشته این بروکر به راحتی می‌توانید آن را از لیست انتخاب‌های خود خارج کرده و فریب خدمات ظاهری آن را نخورید. نکته بسیار جالب درباره این بروکر که Hycm نام دارد، سابقه فوق‌العاده طولانی آن در ارائه خدمات به کاربران ایرانی و ما شاهد هستیم که در حال حاضر با وجود اینکه هیچگونه تحریمی علیه کاربران ایرانی نداشته اما در بخش برداشت وجه چالشهای را برای کاربران ایجاد کرده است.

بررسی نظرات کاربران قدیمی همچنین در مسائل مختلف دیگری نیز می‌تواند شما را در هنگام انتخاب مناسب‌ترین بروکر برای فارکس یاری سازد. به عنوان مثال با استفاده از نظرات کاربران قدیمی می‌توانید درک بهتری نسبت به نحوه ارائه خدمات مختلف توسط یک بروکر داشته باشید. خیلی از بروکر ها با وجود اینکه سابقه و اعتبار مناسب در بازار دارند اما به صورت کاملاً مخفی اقدام به دزدی از حساب کار را نکرده و از ترفندهای مانند داشتن ربات‌های معامله‌گر بر روی حساب کاربری کاربران اقدام به ایجاد ضرر برای آن‌ها می‌نمایند که این امر می‌تواند تمام معاملات کاربران را تحت‌الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی برای نحوه ارائه خدمات توسط یک بروکر تنها با استفاده از استناد به نظر کاربران قدیمی آن امکان‌پذیر خواهد بود.

۱۱- حجم معاملات و محبوبیت


همچنین برای انتخاب بروکر در متاتریدر لازم است تا به میزان محبوبیت و حجم معاملات از صورت گرفته در آن نیز دقت داشته باشید. مخصوصاً در بروکر هایی که حساب ECN ندارند و تمام معاملات در حساب‌های آنها با استفاده از فرآیند مارکت میکر انجام می‌پذیرد، این امر اهمیت به مراتب بیشتری نیز خواهد داشت.

وقتی حجم معاملات در یک بروکر پایین باشد عملاً امکان تقلب در معاملات نیز برای آن زیاد خواهد بود زیرا در چنین شرایطی معمولاً درآمد بروکر خیلی بالا نیست و احتمال استفاده از اقداماتی بر علیه معاملات کاربران و آنها وجود خواهد داشت. البته هرچند بالا بودن حجم معاملات و بالا بودن میزان محبوبیت یک بروکر در میان تریدر ها نیز نمی‌تواند تضمین کننده رفتار درست و عادلانه آن با کاربران باشد اما با این حال پایین بودن حجم معاملات و میزان محبوبیت بروکر می‌تواند عاملی مهم و تاثیر گذار در این امر باشد.

۱۲- بیمه مسئولیت یا نوع رگولاتوری


برای انتخاب بروکر مناسب برای فارکس همچنین نوع رگولاتوری و بیمه مسئولیت بروکر را نیز بایستی مورد بررسی قرار دهید. در حال حاضر بهترین و معتبرترین بروکر های جهان دارایی موجود در حساب کاربری کاربران خود را بیمه می‌نمایند به این ترتیب که اگر هرگونه چالشی اعم از هک با ورشکستگی در بروکر رخ دهد، شرکت بیمه مسئولیت پرداخت تمام دارایی موجود در حساب کاربری تریدر را به عهده می‌گیرد.

در حال حاضر بسیاری از بروکرهای معتبر جهان حساب‌های کاربری چندین میلیون دلاری را با استفاده از سازمانهای کاملاً معتبر و شناخته شده بیمه می‌نمایند خیال کاربران خود را از بابت حفظ دارایی کامل راحت نمایند. بهترین بروکر های مناسب برای فارکس برای ایرانیان نیز در برخی موارد چنین شرایطی را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند. در یکی دو مورد از این بروکرها شاهد هستیم که حساب کاربران ایرانی تا سقف ۲۰ هزار دلار بیمه می‌شود. همچنین برخی از بروکر ها نیز حساب کاربری های بالاتر از ۵۰ هزار دلار را تا سقف یک میلیون دلار بیمه می‌نمایند.

از این رو شما می‌توانید با دقت به این موضوع شرایط بهتری را برای بالا بردن امنیت معاملات خود فراهم آورید؛ زیرا در بسیاری از مواقع دیده شده است که با بروز چالش های خارجی بر روی خدمات یک بروکر حساب کاربری کاربران بسته شده و عملاً امکان برداشت و از آن‌ها نیز وجود نخواهد داشت.

۱۳- تنوع بالای جفت ارز ها


فارکس چیست

انتخاب بروکر در متاتریدر برای انجام معامله و ترید به تنوع بالای فرصت‌های معاملاتی نیز بستگی دارد. انواع روش های سرمایه گذاری ارز دیجیتال را در مقالات مربوط به این بازار با هم مرور کردیم و شما درک کردید که در بازار ارز دیجیتال امکان انجام معاملات بسیار زیادی برای کاربران وجود دارد. به صورت کلی بالا بودن تنوع روش های معاملاتی باعث می‌شود تا کاربران بتوانند در نهایت بهترین گزینه را برای معاملات خود انتخاب کنند.

هرچند تنوع روش های معاملاتی در بازار فارکس نسبت به بازار ارز دیجیتال کمتر است اما با این حال تعداد جفت ارزهای بسیار زیادی در این بازار برای کاربران در دسترس است تا بتوانند استراتژی های معاملاتی خود را بر روی آنها پیاده سازی نمایند؛ اما جفت ارزهای ارائه شده در بروکر های مختلف برای انجام معاملات با هم یکسان نیست. در زمان انتخاب بروکر مناسب، شما می بایستی جفت ارزهای معاملاتی ارائه شده توسط بروکر را نیز مورد بررسی قرار دهید.

در حال حاضر اهم فرصت های معاملاتی که در بروکر های معتبر جهان در اختیار تریدر ها برای معامله‌گری قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

 • جفت ارزهای اصلی
 • جفت ارزهای فرعی یا کراس
 • کامودیتی ها یا فلزات گرانبها و نفت
 • محصولات کشاورزی
 • ارزهای دیجیتال
 • سهام بزرگترین شرکت‌های جهان
 • شاخص های بورس

تریدر های ایرانی علاقه بسیار زیادی به انجام معاملات برای جفت ارزهای اصلی و جفت ارزهای فرعی دارند. در میان کامودیتی ها و فلزات گرانبها نیز انجام معاملات بر روی طلا و نفت در میان بسیاری از کاربران رایج شده است. همچنین تریدر سهام بزرگترین شرکت های جهان مانند اپل یا مایکروسافت و البته شاخص های بسیار بزرگ بورس جهانی مانند شاخص نزدک و شاخص s&p از جمله هدف های اصلی تریدر های ایرانی برای انجام معامله است.

همچنین به تازگی انجام معامله بر روی ارزهای دیجیتال نیز به صورت CFD در برخی از بروکر ها برای کاربران فراهم آمده است و شما می‌توانید با انتخاب بروکر مناسب تمام این فرصت های معاملاتی را در اختیار داشته باشید. البته فرصت های معاملاتی دیگر نیز در بازار فارکس در اختیار تریدر ها و کاربران قرار دارد اما مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم اصلی‌ترین و مهم‌ترین گزینه‌ها هستند و حتماً در انتخاب بروکر مناسب برای فارکس به این موارد دقت کافی داشته باشید.

البته اگر در بازار ارز دیجیتال فعالیت داشته و از روش های مختلف سرمایه گذاری در این بازار استفاده می‌کنید عملاً نیازی به معاملات آنها در بازار خارج نخواهد داشت اما در غیر این صورت وجود نمودارهای رمز ارزهای اصلی در متاتریدر یک بروکر نیز می‌تواند چندین فرصت معاملاتی جذاب را برای شما ایجاد نماید.

یک نکته بسیار مهم دیگر در انتخاب روش‌های سرمایه گذاری و استفاده از فرصت‌های مختلف معاملاتی در بازار فارکس دقت به اسپرد و کارمزد معاملات است. اولاً باید بدانید که کارمزد معاملات در بروکر های مختلف با همدیگر یکسان نیست و ممکن است یک بروکر برای جفت ارزهای مختلف کاربردهای متفاوتی را در نظر گرفته باشد. از این گذشته کارمزد معاملات بر روی جفت ارزهای مختلف در یک بروکر نیز می‌تواند تفاوت هایی با هم داشته باشد. با توجه به این موضوع بایستی در انتخاب جفت ارزهای معاملاتی دقت بیشتری کرده و از این گذشته در هنگام انتخاب بروکر نیز میزان کارمزدها را برای آنها در نظر بگیرید.

۱۴- سرعت بالای اجرای دستورات


انتخاب بروکر در متاتریدر حتماً بایستی با بررسی سرعت اجرای دستورات در آن نیز باشد. اجرای دستورات و سفارش با سرعت بسیار بالا در بروکر های فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد و این امر می‌تواند معاملات بسیار بهتری را برای کاربران رقم بزند. دقت داشته باشید که پایین بودن سرعت اجرای دستورات یک بروکر حتی می‌تواند باعث شود تا قیمت یک سفارش چندین بار جا به جا شده و عملا شما نتوانید به سود مناسب موردنظر در معاملات خود برسید.

از این گذشته سرعت پایین اجرای دستورات در بروکر فارکس باعث می‌شود تا در بسیاری از مواقع و به دلیل بالا بودن سرعت نوسانات عملا شما نتوانید پوزیشن و معامله مورد نظر خود را اخذ کرده و از یک فرصت بسیار طلایی برای معامله باز خواهید ماند.

اگر در مقاله اصطلاحات رایج فارکس با ما همراه بوده باشید، با مفهوم دو عبارت ریکوییت (Requote) و اسلیپیج (Slippage) آشنا هستید. وقتی سرعت اجرای دستورات در بازار فارکس در یک بروکر کم باشد عملاً کاربران بارها و بارها با این دو مورد روبرو خواهند شد. ریکوئیت به این معنا است که به دلیل سرعت بالای نوسانات سرعت بروکر کفاف اجرای دستور شما را نداشته و به همین دلیل معامله شما انجام نشده است. در این پیام بروکر از شما می‌خواهد تا در قیمت دیگری معامله خود را انجام دهید.

اسلیپیج نیز به این معنا است که به دلیل سرعت کم و اجرای دستورات در بروکر عملاً سفارش شما با چند درصد اختلاف انجام شده است و شرایط آن نسبت به شرایط تعیین شده از سوی شما با تغییراتی همراه بوده است.

با دقت به همین دو مورد به راحتی می‌توان به اهمیت سرعت اجرای دستورات در بازار فارکس در بروکر های مختلف پی برد. هر چقدر سرعت اجرای دستورات در یک بروکر بیشتر باشد، به هیچ وجه چالش‌های پیش روی کاربران وجود نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است که اتفاق افتادن این موارد به ندرت در برخی از بهترین بروکرهای جهان نیز امر بعیدی نیست؛ اما زیاد بودن تعداد دفعات آن به معنای سرعت پایین معاملات در بروکر مورد نظر شما خواهد بود.

۱۵- سابقه فعالیت های بروکر


نحوه ورود به فارکس

همچنین در راهنمای انتخاب بروکر فارکس بایستی به سابقه فعالیت یک بروکر نیز بپردازیم. البته در نظر داشته باشید که سابقه فعالیت به هیچ وجه نمی‌تواند معیاری مهم برای سنجش کیفیت یک بروکر در بازار فارکس باشد؛ زیرا همانطور که در بالا اشاره کردیم بسیاری از بروکرهای با قدمت بسیار بالا در حال حاضر چالش‌های زیادی را برای کاربران خود ایجاد کرده‌اند؛ اما خوبی سابقه طولانی فعالیت یک بروکر در بازار فارکس این است که حداقل می‌توانید به اسکم نبودن آن پی ببرید.

وقتی یک بروکر به تازگی در بازار فارکس راه‌اندازی شده و خدمات خود را به کاربران ارائه می‌کند عملاً سنجش های بسیار قدرتمندی برای بررسی و ارزیابی آن وجود ندارد و شرایط فعالیت آن در آینده برای کاربران و تریدرها مانند یک جعبه سیاه خواهد بود. وقتی یک دهه از فعالیت یک بروکر در بازار فارکس داشته باشد تازه کاربران می‌توانند با شرایط ارائه خدمات در آن آشنا شده و کیفیت کار آن را بررسی و ارزیابی نمایند. به صورت کلی توصیه می‌کنیم که برای شروع به انجام معاملات خود در بازار فارکس دست روی بروکر های تازه به بازار معرفی شده نگذاشته و حتماً از بروکر های قدیمی استفاده کنید.

۱۶- تأمین کنندگی نقدینگی یا لیکوئیدی پرووایدر در بروکرها

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب بهترین بروکر برای ایرانیان باید به بررسی آن بپردازیم تأمین کننده نقدی برای بروکرها است. بهترین بروکر های جهان و آنهایی که اعتبار بسیار بالایی در میان کاربران و جهانی دارند برای اجرای دستورات و سفارش های کاربران معاملات خود را به تأمین کنندگان نقدینگی بسیار معتبر و بزرگ جهانی متصل می‌نمایند.

برای درک هرچه بهتر این موضوع ابتدا لازم است با تأمین کننده نقدینگی یا همان لیکوئیدیتی پرووایدر را در بازار فارکس به شما معرفی کرده و بهترین این سازمان‌ها را نیز معرفی کنیم‌

همانطور که میدانید برای اینکه سفارشات در بازار فارکس با سرعت بسیار بالای انجام پذیرد حتماً باید طرف مقابل معاملات شما حاضر بوده و حجم کافی از معاملات در بازار جهانی برای اجرای سریع دستورات در دسترس باشد. تأمین کنندگان نقدینگی در واقع بزرگترین بانک ها و سازمآن‌های مالی جهان هستند که انجام معاملات در آنها به شدت بالا است و هر روز شاهد میلیاردها دلار جابجایی نقدینگی در میان آنها هستیم. وقتی معاملات در یک بروکر به چنین تامین‌کنندگان نقدینگی متصل باشد عملاً کاربران می‌توانند با خیال راحت معاملات خود را پیش برده و در بالاترین سرعت ممکن نیست سفارشات خود را انجام شده بدانند.

در حال حاضر بهترین بروکر های همکار با کاربران ایرانی معمولاً به تأمین کنندگان نقدینگی خیلی بزرگ متصل نبوده و تنها تعداد محدودی از آنها چنین شرایطی را برای تریدر های ایرانی فراهم آورده اند.

معرفی انواع حساب ها در بروکر فارکس

برای انتخاب بهتری بروکر فارکس یکی از مهم ترین نکات دقت به شرایط حساب ها در آن است. دقت کنید که حساب‌های کاربری در بازار فارکس عملکرد متفاوتی دارند. از این رو باید در نظر داشته باشید که از خدماتی استفاده کنید که شرایط ایمنی را از این نظر برای شما ایجاد کند. به صورت کلی در حال حاضر دو نوع حساب در بروکرهای فارکس ارائه می‌شود که این حساب ها به شرح زیر هستند.

حساب مارکت میکر (Market Maker)


یکی از انواع حساب‌های رایج در بروکرهای فارکس که در انواع صرافی ارز دیجیتال نیز مشابه آن وجود دارد، حساب مارکت میکر است. مارکت میکر اصطلاحی است که برای حساب‌هایی استفاده می‌شود که در آن یک طرف معاملات خود بروکر است. به این معنی که در این حساب ها خبری از طرف مقابل معامله نیست و بروکر در طرف دیگر معاملات شما را مدیریت می‌نماید. وجود حساب مارکت میکر در بروکرها مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد. اصلی‌ترین عیب این حساب این است که از بروکر شما از نظر اعتبار و رگولاتوری در شرایط خوبی نباشد، می‌تواند از این روند سوء استفاده نماید. به عنوان مثال با دید استاپ های کاربران، قیمت خرید و فروش را به نفع خود تغییر دهد.

البته وجود حساب‌های مارکت میکر در بروکرهای معتبر نیز یک مزیت بزرگ است. در این حساب ها سرعت اجرای دستورات بسیار بالا است و نقدینگی بسیار بالا له کاربران کمک می کند تا بدون ریکوییت (Requite) یا اسلیپیج برای انجام معاملات خود اقدام نمایند. از این رو وجود این حساب نباید مبنی بر کلاهبردار بودن بروکر باشد؛ اما با این حال دقت کنید که استفاده از این حساب ها تنها در بروکرهای مطمئن قابل اعتماد خواهد بود؛ زیرا عملاً در بروکر های ضعیف احتمال بالایی برای دستکاری قیمت‌ها در این نوع حساب وجود دارد. کارمزد این نوع حساب ها در بروکرها نیز بیشتر است. این مهم به دلیل وجود تأمین کنندگان نقدینگی برای این نوع از حساب ها در بروکرها است که باید سود سرمایه گذاری خود را دریافت نمایند.

حساب ارتباط الکترونیکی یا ECN (Electronic Communication Networks)


حساب‌های ECN نوع دیگری از حساب ها در بروکرها است. در این حساب ها کاربران و تریدرها به صورت مستقیم به هسته معاملات و موسسات تأمین کننده بزرگ نقدینگی در بازار متصل می شوند و عملاً دیگر خبری از قیمت گذاری بروکر یا تأمین نقدینگی برای آن نیست. این حساب ها دقیقاً با شرایط خود بازار حرکت کرده و نوسانات شدید روی آنها تأثیر مستقیم خواهد داشت. به این معنی که ممکن است کاربران در زمان معاملات با ریکوئیت ها و اسلیپیج های زیادی روبرو شوند.

استفاده از حساب‌های ECN در بروکرهای کمتر شناخته شده معمولا مزیت‌های بیشتری داشته که اصلی‌ترین آنها بالا بودن امنیت این نوع حساب ها است؛ زیرا بروکر نمی‌تواند به صورت مستقیم روی قیمت‌ها در این نوع حساب ها تأثیر داشته باشد. از این گذشته به دلیل عدم دخالت سرمایه‌های تأمین کننده نقدینگی یا لیکوئیدی پرووایدرها در این نوع حساب ها، عملاً کارمزد آنها نیز کمتر است.

بهترین بروکر فارکس کدام است؟

فارکس چیست انتخاب بروکر مناسب برای فارکس را با معرفی بهترین بروکرهای جهان ادامه می‌دهیم. البته رتبه بندی های بسیار زیادی برای بروکرها در جهان وجود دارد که هر یک از این رتبه بندی ها بر اساس معیارهای خاصی است. در این بخش سعی کرده‌ایم تا بهترین بروکرها را از نظر شهرت و محبوبیت به شما معرفی کنیم. بروکرهایی که هر یک خدمات بسیار ارزنده ای ارائه کرده و کاربران این بروکرها می‌توانند با اطمینان کاکل شرایط معامله در بازار فارکس را داشته باشند.

 • FXPro

یکی از بزرگترین بروکرهای جهان بروکر FXPro است. این بروکر در کشور انگلیس توسعه پیدا کرده و از سال ۲۰۰۶ خدمات خود را ارائه می‌نماید. FXPro در کشورهای انگلیس، قبرس و موناکو شعباتی داشته و انواع مختلفی از حساب ها را نیز در دسترس کاربران خود قرار داده است. البته امکان حضور در این بروکر برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم‌های ارائه شده وجود ندارد. این بروکر با اینکه سابقه خیلی طولانی ندارد، اما با این حال به دلیل مزیت‌های بسیار زیاد در همین سال های کنم به محبوبیت قابل توجهی رسیده است.

 • IG Broker

بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت در بازار فارکس باعث شده تا بروکر IG تبدیل به یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین شرکت‌ها در این زمنیه شود. بروکر IG نیز اصلی‌ترین شعبه خود ارد ر کشور انگلیس دایر کرده و رگولاتوری های مختلفی را نیز برای کاربران در دسترس قرار می دهد.

 • iForex

یکی دیگر از بروکرهای اروپایی عالی در بازار فارکس بروکر iForex است. این بروکر نیز با رگولاتوری های مختلف اطمینان بالایی را برای کاربران ایجاد کرده است. هر چند شرایط لازم برای انتخاب iForex نیز برای کاربران ایرانی وجود نداشته و ای بروکر عالی نیز ایرانی ها را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

 • Forex.com

Forex.com نیز یکی دیگر از بزرگترین بروکرهای جهان است. دفتر اصلی این بروکر در آمریکا است اما در سایر کشورهای جهان نیز شعبات زیادی دارد. Forex.com از سال ۱۹۹۹ در بازار فارکس به ارائه خدمات خود می‌پردازد.

 • OANDA Broker

یکی دیگر از بزرگ‌ترین و بهترین بروکرهای فارکس OANDA است. این بروکر از سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین بروکر های فارکس محسوب می‌شود. کاربران بسیار زیادی در سرتاسر جهان از خدمات OANDA استفاده می‌نمایند.

 • FXCM

همچنین FXCM را نیز می‌توان در لیست بهترین بروکر ها تعریف کرد. این بروکر آمریکایی خدمات بسیار ارزنده ای به کاربران ارائه می‌نماید و حتی در میان کاربران آسیایی و اروپایی نیز به شهر خوبی رسیده است.

بهترین بروکر فارکس در اروپا

انتخاب بروکر مناسب برای فارکس را با معرفی بهترین بروکر فارکس در اروپا ادامه می‌دهیم. در بخش قبلی سعی کردیم تا بهترین بروکرهای فارکس را به شما معرفی کنیم که در این لیست می‌توانید بهترین های اروپا را نیز مشاهده کنید؛ اما در نظر داشته باشید که کاربران در کشورهای مختلف جهان معمولا محدودیتی در انتخاب بروکرها ندارند. کاربران در اکثر کشورهای اروپایی می‌توانند بهترین بروکرها را برای انجام معاملات خود انتخاب نمایند. البته برخی از بروکرها هستند که به دلیل قوانین خاص، خدمات خود را به کاربران آمریکایی ارائه نمی‌کنند.

FXPro ، iForex و IG از بزرگ‌ترین بروکرهای فارکس در اروپا هستند که سال های زیادی در این بازار سابقه داشته و به همین دلیل به محبوبیت زیادی رسیده اند. به دلیل حجم بسیار بالایی که بازار بورس لندن دارد، بزرگترین بروکرهای اروپا نیز مربوط به این کشور هستند. البته معمولا بروکرها شعباتی در سایر کشورها نیز اداره می‌نمایند تا امکان ترغیب کاربران سایر کشورها به استفاده از خدمات خود را نیز داشته باشند. از این گذشته کشورهایی مانند قبرس و موناکو نیز به دلیل عدم تبعیت از قوانین مالیاتی تبدیل به بهترین کشورها برای راه‌اندازی بروکرهای مختلف شده است.

بهترین بروکر فارکس برای اسکالپ

انتخاب بروکر در متاتریدر نیاز به بررسی‌های بسیار متفاوتی دارد که اصلی‌ترین معیارها و نکات این بررسی را در بالا با هم بررسی کردیم؛ اما وقتی صحبت از انجام معاملات اسکالپ در بازار فارکس می‌شود شرایط بایستی کاملاً ایده آل در نظر گرفته شده و حتماً بروکر انتخاب شده نیز بایستی این شرایط را داشته باشد.

 • انجام معاملات اسکالپ در بازار فارکس نیاز به سرعت بسیار بالایی از معاملات دارد از این رو بروکر مورد نظر شما حتماً باید در سرعت اجرای دستورات شرایط خوبی داشته باشد.
 • حجم معاملات بالا و اتصال به تأمین کنندگان نقدینگی بسیار بزرگ یکی دیگر از نکاتی است که برای انتخاب بهترین بروکر برای اسکالپ در بازار فارکس باید به آن دقت داشته باشید.
 • بهترین بروکر فارکس برای اسکالپ همچنین بایستی دارای شبکه اتصال قدرتمندی نیز باشد. به عنوان مثال امکان اتصال شبکه معاملات اروپا به مراتب می‌تواند شرایط بهتری نسبت به اتصال به شبکه معاملات آسیا داشته باشد.

با بررسی این موارد و دقت به شرایط بروکر ها در هر یک از آن‌ها شما می‌توانید بهترین بروکر را برای انجام معاملات اسکالپ انتخاب کنید. هرچند خیلی توصیه به استفاده از روش های سرمایه گذاری اسکالپ در بازار فارکس نداریم اما با این حال وقتی یک بروکر شرایط ایده آلی برای انجام چنین معاملاتی داشته باشد عملاً کیفیت بالایی داشته و می‌تواند انتخاب خوبی برای انجام معاملات معمولی در بازار فارکس نیز باشد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

فارکس چیست راهنمای انتخاب بروکر فارکس را در این بخش با معرفی بهترین بروکر ها برای کاربران ایرانی ادامه می دهیم. تعداد بروکرهای معتبر و شناخته شده جهانی که خدمات خود را در اختیار کاربران ایرانی قرار می دهند بسیار کم است اما با این حال بروکر های بسیار زیادی هستند که چنین شرایطی را برای ایرانی ها فراهم آورده اند. البته بسیاری از این بروکرها اصلا شرایط مناسبی نداشته و به هیچ وجه انتخاب خوبی برای انجام معاملات در بازار فارکس نخواهند بود.

بسیاری از شرکت ها به دلیل اینکه امکان درآمدزایی از تریدر های ایرانی برای آنها بسیار جذاب است اقدام به راه‌اندازی بروکر هایی کردند که این بروکرها به هیچ وجه کیفیت و اعتبار کافی نداشته و استفاده از خدمات آنها نیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل سعی کردیم تا در این بخش آنها به معرفی بروکر های با سابقه و با اعتبار کافی بپردازیم؛ اما لازم است قبل از بررسی این بروکرها چند نکته بسیار مهم و حیاتی را با شما در میان بگذاریم.

اول آن باید بدانید که معرفی شرایط یک بروکر فارکس در ادامه این مطلب به هیچ وجه به این معنا نیست که ما در مجموعه کانون بورس این رو که را تایید کرده و شما را به استفاده از خدمات آن ترغیب می‌کنیم. برخی از خود این بروکرها نیز ممکن است چالش‌های بسیار زیادی داشته باشند که چه بسا به برخی از این چالش ها در طول معرفی آنها اشاره میکنیم.

همچنین باید اشاره کنیم که اگر نام بروکری در این لیست وجود نداشته و یا هنوز تصمیم به معرفی آن نگرفته‌ایم، به معنی بی کیفیت بودن و غیر مناسب بودن آن برای تریدر های ایرانی نیست. چه بسا در آینده ممکن است برای اضافه کردن به این لیست بروکرهای دیگری را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم حتی شما نیز می‌توانید در بخش دیدگاه ها بروکرهای مورد نظر خود را با ما در میان بگذارید تا به بررسی آنها نیز بپردازیم.

در نهایت باید متذکر شویم که انتخاب بروکر فارکس برای انجام معاملات کار بسیار حساسی است و حتماً شما باید تمام بررسی‌های لازم را در این باره انجام داده و به هیچ وجه به معرفی محدود و مختصر آنها در این مقاله اکتفا نکنید. تنها نصیحت بزرگی که در این باره شما داریم این است که برای بررسی یک بروکر حتماً از منابع معتبر بین‌المللی استفاده کرده و به هیچ وجه نکات ارائه‌ شده در برخی از سایت ها و کانال های تلگرامی برای انتخاب بروکر اقدام نکنید؛ زیرا بسیاری از این کانال ها و سایت ها در واقع به عنوان واسطه برای بروکر های مختلف فعالیت داشته و با قرار دادن لینک ثبت نام بروکر ها به دنبال کسب درآمد از شما هستند و از این رو بایستی نهایت دقت و توجه را به این موضوع داشته باشید.

معرفی بروکر ها در این بخش به هیچ وجه به معنای تایید کامل آنها نیست و عدم معرفی بروکر نیز به معنای نامناسب بودن آن برای کاربران ایرانی نخواهد بود. از این رو مسئولیت انتخاب یک بروکر و کار کردن با آن به عهده خود کاربران است.
 • Alpari


یکی از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان بروکر آلپاری است. این بروکر داستان بسیار طولانی با کاربران ایرانی داشته و سابقه فعالیت آن در این بازار نیز به سال های بسیار دوری بر می‌گردد. داستان بروکر آلپاری بسیار جالب است. این بروکر قبلاً در بسیاری از کشورهای جهان اعم از کشور انگلیس، نیوزیلند و آمریکا شعبه فعالی داشته و به عنوان یکی از بهترین بروکرهای جهان خود را معرفی کرده است؛ اما یک اتفاق باعث شده تا شعبات انگلیس و آمریکای آن با ورشکستگی روبرو شده و نتواند نیازهای کاربران خود را برآورده سازد.

بعدها آلپاری که دفتر اصلی آن در کشور روسیه است، خدمات خود را در اختیار کاربران ایرانی نیز قرار دارد. در زمان‌های دور که رقیب چندان بزرگی برای بروکر آلپاری برای تریدرهای ایرانی وجود نداشت، این بروکر تبدیل به انتخاب اصلی کاربران بود؛ اما در حال حاضر از میزان محبوبیت آن کاسته شده است.

مزیت های بروکر آلپاری برای ایرانیان
 • دسترسی به تعداد بسیار زیادی از جفت ارزها و کامودیتی ها برای معامله
 • قدمت و سابقه بسیار طولانی در بازار فارکس و همکاری با تریدرهای ایرانی
 • نداشتن سیستم دریافت کمیسیون از تریدرها
 • ارائه حساب‌های ECN
 • سرعت بسیار بالای معاملات
 • امکان واریز و برداشت ریالی

بروکر آلپاری یکی از اصلی‌ترین اولویت های بسیاری از تریدرهای ایرانی است. مخصوصاً افراد که سابقه طولانی در این بازار دارد در سال های خیلی دور انتخابی جز آلپاری نداشته و به همین دلیل هنوز هم در حال استفاده از خدمات آن هستند. آلپاری اما امروزه با نقطه ضعف‌هایی مانند پشتیبانی ضعیف نسبت به سایر بروکرها را دارا است؛ اما با این حال نمی‌توان مزیت های آن را مانند داشتن سایت فارسی و فعالیت گسترده در شبکه های اجتماعی و بخش بلاگ سایت برای ارائه آموزش های حرفه‌ای به تریدرهای ایرانی گذشت.

 • Fibo Group


راهنمای انتخاب بروکر مناسب فارکس برای ایرانیانیکی دیگر از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان فیبو گروپ است. این بروکر نیز شهرت خاصی میان کاربران ایرانی داشته و خیلی از تریدرهای ایرانی سابقه طولانی مدتی در استفاده از خدمات آن دارند. این بروکر از سال ۱۹۹۸ تاسیس شده و در حال حاضر قدمت ارائه خدمات آن در بازار فارکس به بیش از ۲۳ سال می‌رسد. البته ارائه خدمات در بازار فارکس برای این بروکر تنها مختص کاربران ایرانی نیست و کاربران سایر کشورها نیز در حال استفاده از خدمات فیبوگروپ می‌باشند. یکی از بزرگ‌ترین مشخصه‌های بروکر فیبوگروپ این است که این بروکر در کشورهای بسیار زیادی شعبات خود را دایر کرده و از این نظر می‌توان اعتماد بیشتری نسبت به خدمات فیبوگروپ داشته باشید.

مزیت های بروکر فیبو گروپ برای ایرانیان
 • روش های مختلف واریز و برداشت ریالی برای کاربران ایرانی
 • امکان استفاده از تنوع بالایی از جفت ارزها و فرصت های معاملاتی
 • رگوله شده توسط بزرگترین سازمآن‌های نظارتی در جهان
 • ارائه خدماتی مطابق با بهترین استانداردهای بین‌المللی حتی برای کاربران ایرانی
 • سرعت بالای انجام معاملات
 • اسپردهای بسیار پایین که یکی از اصلی‌ترین دلایل جذابیت آن برای تریدرهای ایرانی شده است. البته همچنان اسپردهای آن نسبت به بهترین بروکرهای جهان اختلاف فاحشی دارد.

بروکر فیبو گروپ یکی از بروکرهایی است که تمام قوانین مربوط به بروکرها را می‌توانید به صورت دقیق در آن مشاهده کنید. همین مزیت باعث شده تا خیلی از افراد با تجربه بالا در بازار فارکس به دنبال استفاده از خدمات آن باشند.

 • USGFX

یکی دیگر از بهترین و مناسب‌ترین بروکرهای فارکس برای ایرانی ها بروکر USGFX است. این بروکر نیز اعتبار بسیار زیادی در بازار فارکس داشته و در میان کاربران ساری کشورها نیز یک بروکر معروف و مشهور است. چندین بار جایزه بهترین بروکر استرالیا و بهترین بروکر ارائه دهنده خدمات به کاربران اسیایی را دریافت کرده است. سرعت بسیار بالای انجام معاملات USGFX نیز باعث شده تا خیلی از کاربران به دنبال استفاده از خدمات آن باشند. لیکوئیدی پرووایدر اصلی بروکر USGFX بانک بزرگ Saxobank است که معرف حضور کاربران و تریدرها در این بازار است.

بروکر USGFX در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده و از آن سال ارائه خدمات به کاربران در این بازار را آغاز نموده است. این بروکر شعبات مختلفی در استرالیا، آمریکا و برخی از کشورهای آسیایی دارد. البته شروع همکاری USGFX با کاربران ایرانی سابقه کتری نسبت به سال تاسیس آن دارد. USGFX از مان آغاز همکاری با کاربران ایرانی حتی در بدترین شرایط نیز اقدام به ارائه تحریم ایرانی ها نکرده است. تنوع قابل قبولی از حساب ها را در این بروکر نیز در اختیار خواهید داشت.

مزیت های بروکر USGFX برای ایرانی ها
 • دسترسی به فرصت های بسیار زیاد معاملاتی در جفت ارزها و کامودیتی های مختلف
 • ارائه انواع حساب‌های معاملاتی ECN با سرعت بسیار بالا
 • رگولاتوری بسیار قدرتمند (البته این بروکر با وجود داشتن رگولاتوری های قدرتمند مانند ASIC خدمات خود را به کاربران ایرانی با رگولاتوری های آفشور ارائه می‌نماید.)
 • امکان شارژ و برداشت ریالی برای کاربران ایرانی
 • پشتیبانی بسیار عالی ۲۴ ساعته به زبان فارسی
 • همچنین در صورتی که حساب کاربری با پول زیادی در این بروکر باز کنید، می‌توانید ضمانت های لازم از معتبرترین بانک های استرالیا را نیز برای آنها دریافت نمایید.

یکی از اصلی‌ترین معایب بروکر USGFX اسپردهای بالای آن نسبت به سایر بروکرها است که البته مزیت های بسیار عالی این بروکر باعث شده تا این عیب خیلی در چشم نباشد. USGFX در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین اولویت های درصد قابل توجهی از تریدرهای ایرانی است.

 • HYCM

یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین بروکرهای مناسب برای ایرانیان HYCM است. بروکر HYCM در سال ۱۹۷۷ تاسیس شده و از این نظر از جمله بروکرهای بسیار با سابقه در سرتاسر جهان نیز محسوب می‌شود. این بروکر در طول سال های بسیار زیاد فعالیت خود در بازار فارکس توانسته محبوبیت قابل قبولی به دست آورد. از ان گذشته می‌توانید رگولاتوری های بسیار زیادی اعم از FCA یا CySec را نیز در آن در دسترس داشته باشید.

بروکر HYCM قابلیت های بسیار زیادی دارد که یکی از اصلی‌ترین آنها امکان انجام معامله بر روی بیش از ۳۰۰ جفت ارز مختلف است.

مزیت های بروکر HYCM برای ایرانیان
 • دارای رگولاتوری های قدرتمند
 • سابقه فعالیت بسیار طولانی در بازار فارکس
 • سرعت بسیار بالای معاملات
 • امکان انجام معاملات بر روی کریپتوکارنسی ها

بروکر HYCM متاسفانه پشتیبانی خوبی به زبان فارسی ندارد. از این گذشته گزارشات مختلفی درباره تاخیر بسیار طولانی برای برداشت های ریالی در این بروکر نیز مشاهده می‌شود. اگر به دنبال استفاده از خدمات بروکر HYCM برای معاملات در بازار فارکس برای خود هستید، حتماً باید بررسی کاملی از شرایط آن داشته و سپس برای این منظور اقدام کنید.

 • A.Markets


فارکس چیست

بروکر A.Markets یکی از معدود بروکرهایی است که با سابقه فعالیت زیاد همچنان خدمات خود را در اختیار کاربران ایرانی قرار می دهد. در میان بروکرهای همکار برای کاربران ایرانی، A.Markets یکی از قدیمی ترین ها است. برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان بایستی حتماً شرایط آن را بررسی کنید. این بروکر در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده و از زمان آغاز فعالیت آن در حال حاضر بیش از ۱۴ سال می گذرد. البته نه از نظر قدمت و نه از نظر قابلیت ها این بروکر به هیچ وجه قالب مقایسه با بهترین بروکرهای جهان نیست و از این رو خیلی نباید روی این موضوع حساسیت داشته باشید؛ اما با این حال در میان بروکرهای مناسب فارکس برای ایرانی ها یکی از گزینه‌های مناسب محسوب می‌شود.

دفتر مرکزی اصلی بروکر A.Markets در شهر پودگوریکا در کشور مونته نگرو قرار داشته و خدمات و مزیت های بسیار زیادی دارد که آن را تبدیل به یکی از بهترین ها در لیست بهترین بروکر فارکس برای ایرانی ها نموده است.

مزیت های بروکر A.Markets
 • یکی از اصلی‌ترین مزیت های بروکر Markets که باعث شده تا آن را در لیست بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان قرار دهیم، سرعت بسیار بالای معاملات در آن است. این مهم به دلیل اتصال این بروکر به تأمین کنندگان نقدینگی معتبر و شناخته شده است که چنین شرایطی را برای آن فراهم آورده اند.
 • استفاده از به روز ترین تکنولوژی ها برای ایجاد خدماتی عالی برای مشتریان را نیز می‌توان به مزیت های بروکر Markets اضافه نمود.
 • یکی از بهترین مزیت های Markets که آن را در لیست بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان بسیار درخشان می‌نماید، بیمه حساب مشتریان تا سقف ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا است. همچنین A.Markets برای حفاظت بیشتر از حساب مشتریان در برابر حوادث مختلف، تمام حساب‌های مشتریان را در بخش های جداگانه ای نسبت به حساب‌های عملیاتی خود نگهداری می‌نماید.
 • واریز و برداشت ریالی با کمترین کمیسیون ها و با سرعت بسیار بالا را نیز باید به عنوان یک مزیت بزرگ برای Markets در نظر بگیریم. متاسفانه بسیاری از بروکرها در این زمینه با چالش های زیادی همراه هستند.
 • یکی از مزیت های بسیار خوب Markets این است که کاربران در پلتفرم معاملاتی این بروکر کمتر با چالش ریکوئیت روبرو خواهند بود. چالشی که در اکثر بروکرهای مناسب برای ایرانی ها وجود دارد. در کمتر از ۳۰ میلی ثانیه می‌توانید سفارشات آنی مورد نظر خود را در این بروکر انجام دهید.
 • رگولاتوری بروکر Markets از سازمان FSA است و از این نظر نیز شرایط خوبی را می‌توان برای آن متصور بود.
 • همچنین شما می‌توانید از خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته این بروکر نیز استفاده کنید. هم به صورت تلفنی و هم به صورت چت آنلاین امکان استفاده از این خدمات را در Markets خواهید داشت.
 • همچنین در سایت و شبکه های اجتماعی Markets نیز می‌توانید تحلیل های روزانه از جفت ارزها را به زبان فارسی مشاهده کرده و از آنها استفاده کنید.

در اولین باری که در بروکر A.Markets حساب باز می‌کنید، می‌توانید از بونوس رایگان آن نیز به اندازه ۱۵ درصد واریز خود استفاده نمایید.

 • ICM

یکی از خوشنام ترین بروکرهای مناسب برای ایرانیان در بازار فارکس بروکر iCM است. بروکر iCM از سال ۲۰۰۹ تاسیس شده و خدمات خود را در اختیار کاربران و تریدرهای ایرانی نیز قرار داده است. این بروکر نیز جذابیت ها و شرایط خاص خود را داشته و تبدیل به یکی از انتخاب های بسیاری از کاربران شده است. آدرس دفتر اصلی این بروکر در امارات است و رگولاتوری های مختلفی مانند رگولاتوری FSA را نیز در اختیار دارد. البته کاربران دقت داشته باشند که دو بروکر متفاوت اما با نماد یکسان در بازار فارکس فعالیت دارند که هر دو امکان استفاده از خدمات خود برای کاربران ایرانی را می دهند. بروکر ICM Capital و بروکر ICM Brokers هستند که شما می‌توانید شرایط هر دو آنها را برای ورود به بازار فارکس و انجام معاملات در نظر بگیرید.

 • FXTM

یکی دیگر از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان بروکر FXTM است. FXTM مخفف عبارت Forex Time است اما در همان روزهای ابتدای تاسیس با چالش های بسیار زیادی روبرو شد. خیلی از کاربران دلیل نامگذاری این بروکر به FXTM را شباهت زیاد آن به FXCM (یکی از بهترین بروکرهای جهان) می‌دانستند. این ترفند برای جذب مخاطب بیشتر بود. FXTM در سال ۲۰۱۱ و توسط یکی از بنیان‌گذاران بروکر آلپاری توسعه پیدا کرده و از آن زمان به ارائه خدمات به کاربران مختلف که ایرانی ها نیز از آن جمله هستند می‌پردازد. FXTM را می‌توانید در کشورهای مختلفی و حتی در قاره‌های مختلفی مشاهده کنید؛ زیرا شعبات بسیار زیادی از آن وجود دارد.

FXTM البته به صورت رسمی در کشور قبرس تاسیس شده و رگولاتوری های این کشور را نیز دارا است. هر چند سابقه فعالیت FXTM نسبت به سایر بروکرهای همکار با کاربران ایرانی چندان بالا نیست اما با این حال در همین مدت کم توانسته مقبولیت مناسبی را در میان تریدرهای ایرانی کسب نماید.

مزیت های بروکر FXTM برای ایرانیان
 • امکان واریز و برداشت ریالی از طرق مختلف و حتی امکان استفاده از خدمات شرکت های معتبر برای این منظور. همچنین این خدمات با سرعت بسیار بالایی نیز انجام می‌شود.
 • امکان استفاده از خدماتی مانند پرفکت کانی نیز برای واریز و برداشت از حساب‌های این بروکر وجود دارد.
 • پشتیبانی فارسی و عالی FXTM را نیز باید به عنوان یکی از مزیت های اصلی آن بدانیم.
 • امکان افتتاح حساب در زمانی بسیار اندک و با همان مدارک شناسایی ایرانی نیز در FXTM وجود دارد.
 • امکان دسترسی به تنوع قابل توجهی از انواع حساب‌های معاملاتی آن هم با سرمایه‌های کم
 • سرعت بالای اجرای معاملات آنی
 • استفاده از لیکوئیدی پرووایدرهای قدرتمند بازار فارکس برای فعالیت در این بازار

FXTM هنوز تبدیل به اولویت اصلی کاربران و تریدرهای ایرانی نشده است اما با این حال به دلیل ارائه خدمات به زبان فارسی و حتی استفاده از سایت این بروکر به زبان فارسی، تعداد تریدرهای ایرانی در این بروکر روز به روز در حال افزایش هستند. اتفاقی که باعث شده تا آن را نیز در لیست بهترین بروکرهای فارکس برای کاربران ایرانی معرفی کنیم.

 • IFCMarkets

یکی دیگر از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانی ها بروکر IFCMarkets است. قبل از معرفی بروکر IFCMarkets بایستی یک نکته بسیار مهم برای انتخاب مناسب‌ترین بروکر فارکس ارائه کنیم. راه‌اندازی و تاسیس یک بروکر در بازار فارکس نیاز به سرمایه زیادی نداشته و خیلی نظارت دقیقی هم روی این موضوع نیست. از این رو تعداد بروکرهای تقلبی در این بازار بسیار زیاد شده است. بسیاری از بروکرهای جدید که جعلی بوده و تنها قصد کلاهبرداری از کاربران را دارند، با نام های مشابه با سایر بروکرها فعالیت می‌نمایند. از این دست بروکرها بسیار زیاد است و استفاده از خدمات آنها نیز خطرناک خواهد بود. با توجه به اینکه کاربران ایرانی چالش های زیادی در فارکس دارند، تریدرهای ایرانی نیز تبدیل به اصلی‌ترین هدف این دست از بروکرها شده است. از این رو در هنگام انتخاب و بررسی بهترین بروکر برای ایرانیان حتماً باید مراقب این دست از بروکرها باشید.

بروکر IFCMarkets نیز رقبایی با نام های مشابه دارد. منظور ما در این بررسی IFCMarkets با لوگوی سبز رنگ است و حتماً باید لوگوی این بروکر را با دقت مشاهده کنید. این بروکر از سال ۲۰۰۶ در کشور انگلیس توسعه پیدا کرده و با رگولاتوری های مختلفی نیز فعالیت می‌نماید. FSC، FSA و CySec اصلی‌ترین رگولاتوری های IFCMarkets برای کاربران هستند.

مزیت های بروکر IFCMarkets برای ایرانی ها
 • امکان افتتاح حساب با مبالغ بسیار پایین حتی ۱ دلار
 • امکان واریز و برداشت ریالی به صورت کاملاً مطمئن
 • امکان انجام معامله روی بیش از ۶۰۰ نماد مختلف در بازار فارکس
 • دسترسی کاربران به پلتفرم های معاملاتی مختلف
 • دارای پشتیبانی فارسی
 • امکان دسترسی به حساب سوآپ فری یا حساب اسلامی
 • دسترسی به انواع مختلفی از حساب‌های معاملاتی در بازار فارکس

بروکر IFCMarkets در ماه های اخیر چالش‌هایی را پشت سر گذاشته است. چالش‌هایی مانند مسدود کردن حساب برخی از تریدرهای ایرانی به دلایل مختلف مانند تقلب در انجام معاملات و استفاده از رگولاتوری های بسیار ضعیف باعث شده تا محبوبیت آن در میان تریدرها با افت زیادی روبرو شود.

 • LiteForex

یکی دیگر از محبوب‌ترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان لایت فارکس است. بروکر لایت فارکس در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده و از نظر سابقه و قدمت در میان بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانی ها در شرایط خوبی قرار دارد. بروکر لایت فارکس در میان بسیاری از تریدرهای ایرانی شناخته شده بوده و خیلی‌ها در حال حاضر در حال استفاده از خدمات این بروکر می‌باشند. لایت فارکس نیز مزیت ها و خدمات خود برای کاربران ایرانی فراهم کرده است که در ادامه به تشریح آنها می‌پردازیم.

مزیت های بروکر لایت فارکس برای ایرانیان
 • لایت فارکس سابقه خوبی در بازار فارکس دارد و همین امر می‌تواند اعتمادها نسبت به آن را افزایش دهد.
 • تعداد بالای کاربران ایرانی در این بروکر را نیز می‌توان به عنوان یک مزیت دیگر برای آن در نظر گرفت.
 • ارائه تنوع بالایی از حساب‌های مختلف از جمله حساب‌های ECN عرضه شده توسط تکنولوژی های مدرن را نیز باید به مزیت های این بروکر اضافه کنیم.
 • سفارشات خود را در لایت فارکس با سرعت بالایی در اختیار خواهد داشت و این موضوع نیز می‌تواند تفاوت فاحشی میان آن با سایر بروکرهای مناسب برای کاربران ایرانی ایجاد نماید.
 • ثبت نام در فارکس در بروکر لایت فارکس بسیار ساده و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.
 • درخواست های واریز و برداشت پول در لایت فارکس نیز با سرعت بالایی در دسترس است و این مهم را نیز می‌توانیم از مزیت های عالی آن برای کاربران ایرانی معرفی کنیم. روش های واریز و برداشت بسیار متنوعی را نیز در این بروکر در دسترس خواهید داشت.
 • امکان استفاده از حساب سوآپ فری یا اسلامی را نیز باید به مزیت هایی اضافه کنیم که لایت فارکس را تبدیل به یکی از بهترین بروکرها برای ایرانیان کرده است.

مزیت های بسیار زیاد دیگری را نیز می‌توان برای بروکر لایت فارکس تعریف کرد. بروکری که در جزایر مارشال ثبت شه و فرصت های معاملاتی زیادی را نیز برای کاربران خود فراهم می آورد؛ اما بایستی متذکر شویم که لایت فارکس در حال حاضر انتخاب اول کاربران ایرانی نیست و این موضوع شاید به دلیل کارمزدهای بالاتر آن نسبت به سایر بروکرهای مناسب برای ایرانی ها باشد.

 • Windsor

یکی از قدیمی ترین و معروف ترین بروکرهای مناسب برای ایرانی ها در بازار فارکس بروز Windsor است. بروکر Windsor سابقه فعالیت بسیار طولانی در بازار فارکس داشته و اعتبار قابل توجهی در میان تریدرهای سایر کشورها نیز دارد. دفتر مرکزی این بروکر در بلیز است و دارای رگولاتوری های CySec و IFSC نیز بوده و از رگولاتوری IFSC به تریدرهای ایرانی خدمات خود را ارائه می‌نماید. این بروکر از سال ۱۹۸۸ وارد بازار فارکس شده و در میان بهترین بروکرها برای ایرانیان جایگاه خوبی دارد.

مزیت های بروکر Windsor برای ایرانی ها
 • امکان انجام معاملات کاملاً ایمن و بی‌خطر
 • سرعت بالای معاملات
 • امکان واریز و برداشت ریالی

یکی از اصلی‌ترین چالش های تریدرها با بروکر Windsor عدم امکان استفاده از پلتفرم های معاملاتی مختلف است. تنها پلتفرم در دسترس در این بروکر، MetaTrader 4 است. از این رو خیلی‌ها رغبت زیادی برای استفاده از خدمات آن ندارند. همچنین پشتیبانی این بروکر نیز به زبان فارسی به نقاط ضعفی همراه است. از این رو باید در انتخاب آن با دقت بیشتری عمل کنید.

کلاهبرداری های رایج در بروکر فارکس

سیگنال بورس در بخش انتهایی این مقاله لازم دانستیم تا برخی از کلاهبرداری های رایج در بروکر های فارکس را با شما مرور کنیم تا در شناخت این بروکرها بهتر عمل کرده و بدانید که در صورت عدم دقت به این انتخاب چالش‌های ممکن است پیش روی شما قرار داشته باشد.

 • بروکر ها می‌توانند حساب کاربری کاربران ایرانی را به راحتی مسدود کرده و عملاً هیچ راهی برای پیگیری قانونی این موضوع نیز در دسترس کاربران ایرانی قرار نخواهد داشت. به صورت معمول شرکت های بزرگ و رگولاتوری های معتبر شکایتهای رسیده از میان کاربران ایرانی را خیلی در درجه اهمیت بالایی قرار نداده و به آن توجه خاصی ندارند.
 • جلوگیری از برداشت وجه یکی دیگر از چالش‌هایی است که ممکن است در بروکر ها برای کاربران ایرانی ایجاد نمایند.
 • ارائه نمودارهای خلاف واقعی بازار فارکس در پلتفرم معاملاتی یکی دیگر از روش های کلاهبرداری است که بروکرها از این طریق به دنبال ایجاد ضرر به حساب کاربران خود هستند.
 • در برخی مواقع مشاهده شده است که برخی از بروکر ها بر روی حساب معاملاتی کاربران خود در پلتفرم های معاملاتی اقدام به نصب ربات‌های معامله‌گری می‌نمایند که به صورت مخفیانه در خلاف جهت معاملات کاربران باعث ایجاد ضرر برای آنها می‌شود. جالب است که امکان تشخیص وجود چنین ربات‌هایی برای افراد تازه کار به این راحتی‌ها وجود نداشته باشد تا افراد حرفه‌ای نیز نمی‌توانند خیلی ساده این ربات ها را تشخیص دهند.
 • اسپرد مخفی یکی دیگر از چالش‌ها و تقلب هایی است که بروکر ها ممکن است در هنگام انجام معاملات کاربران برای آنها رقم بزنند. اسپرد مخفی باعث می‌شود تا هزینه معاملات شما چندین برابر بیشتر شده و از این گذشته در بسیاری از مواقع همین هزینه اضافی باعث می‌شود تا معاملات شما در ضرر بسته شود.
 • واید کردن اسپرد در برخی از مواقع و در برخی از ساعت ها آن هم به صورت غیر معقول یکی دیگر از روش های تقلب بروکر ها در حساب کاربری تریدر ها است که می‌تواند باعث فعال شدن استاپ لاس آنها گردد.

یک تجربه شیرین برای انتخاب بهترین بروکر فارکس

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس در این بخش از مقاله سعی داریم تا یک تجربه بسیار شیرین و جذاب برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای کاربران ایرانی را به شما عرض کنیم. ابتدای زمان ورود امام به بازار فارکس بود که با کمترین میزان تجربه و با مطالعه چند مقاله بعد از سپری کردن دوره آموزشی به دنبال انتخاب بهترین بروکر فارکس برای انجام معاملات بودیم.

افراد زیادی بودند که در آن زمان پیشنهادات خود را برای انتخاب بهترین گروه ارائه داده و نکات لازم را نیز عرضه داشتند. واقعیت این است که در یک تجربه بسیار شیرین به هیچکدام از این پیشنهادات به صورت کاملاً جدی نگاه نکرده و سعی کردیم از روی همین فاکتورها و معیارها دست به انتخاب بهترین گزینه بزنیم. هرچند تجربه خیلی زیادی در انتخاب بروکر نداشتیم اما نهایتاً یک بررسی کامل و جامع باعث شد تا بدون شناخت قبلی بتوانیم بهترین و ایده‌آل‌ترین بروکر فارکس برای کاربران ایرانی را انتخاب کرده و از مزیت‌های آن استفاده کنیم. اکنون بعد از گذشت سال‌ها تجربه ثابت کرده که بسیاری از کاربران ایرانی در حال کوچ کردن به سمت استفاده از خدمات بروکر مورد نظر ما هستند.

بنابراین به شما نیز توصیه می‌کنیم که به جای تبعیت کورکورانه از پیشنهادات سایرین برای انتخاب بهترین بروکر فارکس خودتان به شخصه با بررسی‌های لازم در اینترنت و در نظر گرفتن تمام معیارها و فاکتورهای بالا بهترین بروکر را برای خود انتخاب کنید.

جمع‌بندی


راهنمای انتخاب بروکر فارکس را به صورت کاملاً تخصصی و حرفه‌ای با شما همراه بودیم و نکات بسیار مهمی برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان را نیز بررسی کردیم. همچنین به معرفی معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین بروکر های ارائه دهنده خدمات به کاربران ایرانی نیز پرداخته و مزیت های آن‌ها را نیز به شما عنوان نمودیم. در نهایت باید یادآوری کنیم که انتخاب بروکر مناسب برای فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً باید در این انتخاب نهایت تلاش خود را داشته باشید زیرا یک انتخاب اشتباه می‌تواند حتی معاملات سوده شما را نیز با ضررهای سنگینی روبرو کرده و عملاً امکان برداشت سرمایه‌ها را نیز از شما سلب نماید.

در حقیقت اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم و به بروکر های ارائه دهنده خدمات به کاربران ایرانی با نگاه بی‌طرفانه بنگریم، این بروکرها در بازار فارکس بین‌المللی اعتبار و کیفیت خیلی بالایی نداشته و امکان بروز تقلب در آنها نیز بسیار زیاد است. در همین لحظه که در حال نگارش این مقاله هستیم حتی صحبت‌ها و چالش‌هایی میان معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین بروکر های ارائه دهنده خدمات به کاربران ایرانی نیز شنیده می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً با دقت بسیار بالا بروکر هایی را انتخاب کنید که در فاکتورها و معیارهای بیان شده بهینه‌ترین و بهترین شرایط ممکن را دارا هستند.

تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس رقم زدن بهترین شرایط ممکن برای انجام معاملات در بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال و همچنین بازار بورس برای شما عزیزان است. در همین راستا در کنار ارائه مقالات آموزش رایگان فارکس و آموزش رایگان ارز دیجیتال سعی کرده‌ایم تا حرفه‌ای‌ترین دوره فارکس و دوره ارز دیجیتال را نیز برای شما تدوین کرده و کامل‌ترین و جامع‌ترین نکات لازم برای ورود به این بازارها را نیز برای شما فراهم آوریم. با شرکت در دوره فارکس و یا تهیه پکیج غیرحضوری آموزش فارکس می‌توانید نکات لازم برای انتخاب بهترین بروکر را نیز در دسترس داشته و از آنها نیز برای این منظور استفاده کنید.

در انتهای این مقاله لازم است یک نکته بسیار مهم و حیاتی را درباره انتخاب بروکر بازار فارکس با شما در میان بگذاریم. مجموعه کانون بورس هیچگونه فعالیتی به عنوان واسطه‌گری برای بروکرهای فارکس نداشته و به هیچ وجه کاربران را دعوت به استفاده از خدمات بروکر خاصی نمی‌کند. از این رو بایستی متذکر شویم که مسئولیت انتخاب بروکر و چالش های آن کاملاً به عهده خود شما عزیزان خواهد بود. تمام تلاش ما و محتویات این مقاله نیز برای راهنمایی هرچه بهتر به رسیدن به بهترین انتخاب برای شما است.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

4 پاسخ

 1. ممنون از توضیحات کاملتون… ولی در اخر نگفتین این تجربه شیرین و این بروکر مدنظرتون چه بروکری هستش؟

 2. باسلام خانه سرمایه بروکر آلپاری را جهت فعالیت معرفی نمود که مدت دو ماه است که در این بروکر معامله می کنم که در این مدت چندین مورد دزدی آشکار دیده ام ولی تکلیف نیست نمی دونم چکار کنم…ولی دنبال فرصت مناسب هستم بروکر دیگری با آگاهی کامل انتخاب کنم… قصد دارم من بعد تمام معاملات را فیلم برداری کنم در صورت مشاهده تخلف موضوع در شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی کنم

 3. با سلام
  بررسی بروکر فارکس برای ایرانیان واقعا کار تخصصی و پیچیده ای هست که خیلی اوقات به خاطر منافع شون واقعیت رو نمی گن خیلی ممنون از مطلب خوب و جامع تون. فارکس۳۶۰ هم اخیرا قالب جدید و جذابی برای معرفی بروکرهای فارکس ارائه کرده ممنون از مطلب خوبتون

 4. به نظرم واقعا به دلیل نقش مهم و غیر قابل انکار بروکرهای فارکس در مسیر کسب درآمد از بازارهای مالی، یافتن بروکری منطبق با خواسته ها و سلایق کاربر نمیشه گفت کدوم بروکر بهترینه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: