لوگو کانون بورس

چرا در فارکس ضرر میکنیم | معجزه جبران ضرر در فارکس

چرا در فارکس ضرر میکنیم
شما در حال مطالعه مقاله ۲۴ از ۴۰ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

چرا در فارکس ضرر میکنیم و چه راه‌حل هایی برای جبران ضرر در فارکس وجود دارد؟ اگر نیم نگاهی به تجربیات کاربران در بازار فارکس بیندازید به راحتی متوجه خواهید شد که درصد قابل توجهی از آنها درگیر جبران ضررهای در فارکس هستند و دائما معامله‌گران جدید از خود می پرسند که چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند. اینکه چرا در فارکس ضرر می کنیم دلایل و عوامل مختلفی دارد، اما مهمتر از این دلایل این است که شما علاقه به شناخت آنها دارید و ترجیح داده‌اید تا وقت خود را صرف مطالعه درباره این موضوع کنید. با این حساب ورود شما را به این مقاله باید تبریک بگوییم، زیرا اگر در این مقاله حاضر هستید و به دنبال بررسی دلایل ضرر کردن در این بازار پر هیاهو می باشید در واقع شما یک معامله گر مسئولیت پذیر بوده و می دانید که ضرر هم جزئی از بازار فارکس است و به دنبال ایجاد شرایطی هستید که از ضرر ها در این بازار دور مانده و به دنبال انجام معاملات بهینه و عالی برای خود باشید.

از قدیم می‌گویند که اولین قدم برای جبران ضرر قبول کردن آن است. تا وقتی که شما ضرر کردن را قبول نکنید عملاً نمی توانید راه‌حلی برای برون رفت از آن نیز داشته باشید. متاسفانه در اکثر منابع و سایت های مربوط به بازار فارکس، این بازار تبدیل به محلی برای رسیدن به درآمد های چند میلیون دلاری شده و هیچ صحبتی از ضررهای رایج و هنگفت این بازار نمی شود؛ در حالی که درصد قابل توجهی از معامله گران در بازار فارکس زیان‌ده هستند و نمی توانند معاملات سودآوری داشته باشند. برخلاف تمامی مقالات و سایت ها در کانون بورس تمام تلاش ما ارائه راهکارهای عالی برای جلوگیری از ضرر کردن در معاملات بازار فارکس است و یکی از مهم‌ترین قدم های ما در این راه ارائه مقالات آموزش رایگان فارکس و تجربیات خودمان در طول سالها معامله گری در این بازار برای شما عزیزان است.

در این مقاله نیز تصمیم بر آن داریم تا تمام دلایل ضرر کردن در بازار فارکس را با شما در میان بگذاریم و درباره هر یک از این دلایل به صورت کامل و جامع صحبت کنیم تا در نهایت بتوانیم روش هایی برای جلوگیری از تکرار آنها را نیز در اختیار شما قرار داده باشیم. البته مقالات این چنینی در سایر منابع و سایت های آموزش فارکس وجود دارد اما ما در کانون بورس علاوه بر روش های معمولی که ممکن است معامله‌گران و کاربران تحت تاثیر آنها ضرر نمایند به دنبال معرفی روش ها و نکات تجربی نیز هستیم که ممکن است این نکات را در هر منبع و سایتی در اختیار نداشته باشید.

هر چند در این مقاله قرار نیست بهترین استراتژی معاملاتی در بازار فارکس را به شما معرفی کنیم اما فراموش نکنید که بخش اعظمی از شانس موفقیت شما در این بازار مربوط به روانشناسی معاملاتی است و مطالعه مقاله می تواند قدرت کنترل هیجانات را برای شما در بازار فارکس به میزان قابل توجهی افزایش دهید. اگر جایی شما بودیم به مطالب این مقاله حتی مهمتر از انتخاب یک استراتژی معاملاتی برای خرید و فروش در بازار فارکس نگاه می کردیم.

راهنمای مطالعه نمایش

چرا در فارکس ضرر میکنیم

چرا در فارکس ضرر میکنیم سوال بسیار مهمی است که جدایی از بحث پاسخی که برای آن خواهیم داشت به عنوان یک نکته بسیار مهم برای تریدر های این بازار محسوب می شود. کاربران بسیار زیادی هستند که حتی ضررهای خود را قبول نداشته و دائم به دنبال معرفی بهانه‌های مختلفی هستند تا ضرر های خود را پشت این بهانه‌ها قائم کنند.

 • برخی ها ترجیح می دهند تا بروکر ها را دلیل اصلی ضرر کردن خود معرفی نمایند و هیچ ایرادی به سبک معاملاتی خود وارد نمی سازند.
 • برخی از افراد اخبار منفی را دلیل اصلی ضرر های خود معرفی می کنند و معتقد هستند که روش معاملاتی آن ها و نوع رفتار آنها در بازار هیچ نقصی ندارد.

هر دو دسته کاربران بالا هیچ وقت از خود نمی پرسند که چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند و اصلاً به دنبال رسیدن به دلایل ضرر در این بازار نیز نبوده و احتمالاً جزء کاربران مطالعه کننده این مقاله هم نیستند. اما واقعیت این است که بازار فارکس یک بازار بسیار پرهیجان و تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد و احتمال ضرر در آن با توجه به اهرم معاملاتی بسیار زیاد است.

چرا در فارکس ضرر میکنیمدلایل و عوامل بسیار زیادی وجود دارند که حتی یکی از آنها نیز می‌تواند عامل بسیار بزرگی برای ضرر کردن معامله گران در بازار باشد. شناخت عوامل و دلایل ضرر کردن در بازار فارکس مزیت های بسیار زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت از جمله مهمترین این مزیت ها می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

برای اینکه شما یک نقطه ضعف را برطرف کنید ابتدا باید آن را بشناسید و شناخت دلایل ضرر کردن در بازار فارکس دقیقاً همین شناخت نقاط ضعف معاملات شما در بازار است.

وقتی شما به دنبال شناخت دلایل و عوامل ضرر کردن در بازار فارکس هستید در واقع قبول کرده اید که ضرر هم جزئی از معاملات این بازار هست و این می‌تواند از دیدگاه روانشناسی فرصت بسیار مهمی برای شما باشد تا بتوانید از این پس معاملات اشتباه خود را جبران کرده و به دنبال انجام معاملات بهتر نسبت به گذشته باشید.

واقعیت این است که اگر شما خود را برای ضرر کردن در بازار فارکس آماده نکنید این ضرر ها شما را نابود خواهند کرده و توصیه می‌کنیم که از همان ابتدا ذهنیت خود را به سمتی پیش ببرید که بتوانید در مقابل ضرر ها از رفتارات هیجاناتی پرهیز نمایید. در غیر این صورت این ضررها تمام معاملات شما را در بر گرفته و عملاً تمام حساب کاربری شما کم کم از بین خواهد رفت و دیگر نمی توانید فکری به حال برگشت آن ها نمایید. در ادامه سعی کرده ایم تا تک تک عوامل تاثیرگذار بر روی ضرر کردن معامله گران در بازار فارکس را به شما معرفی کرده و مهمتر از آن روشهای برون رفت از این ضررها و جلوگیری از آنها را نیز برای شما تشریح نماییم. این مقاله می تواند گنجینه برای انجام معاملات موفق در بازار فارکس برای شما باشد.

هدف گذاری اشتباه برای ورود به فارکس

شاید اگر تمام منابع و سایت های مختلف را که درباره موضوع چرا در فارکس ضرر میکنیم مقاله نوشته اند و نکات مختلفی را معرفی کردند بگردید، احتمالاً هیچ صحبتی درباره هدف گذاری معامله گران برای ورود به بازار فارکس نشده و اگر معدود مقاله‌ای هم به این نکته اشاره داشته باشد آن را در انتهای مقاله و به صورت خیلی جزئی بیان می نماید. اما لازم است تا هدف‌گذاری اشتباه برای ورود به بازار فارکس را به عنوان مهمترین و اصلی‌ترین عامل ضرر در این بازار معرفی نماییم که به هیچ وجه هیچ شانسی برای موفقیت معامله گران باقی نمی گذارد و در نهایت حتی حساب های کاربری میلیون دلاری را نیز از بین خواهد برد.

از خود بپرسید که هدف شما از ورود به بازار فارکس چیست و به دنبال رسیدن به چه چیزی در این بازار هستید؟ حالا پاسخ خود را با گزینه هایی که در پایین به آنها اشاره میکنیم مقایسه کنید:

 • اگر شما به دنبال میلیاردر شدن در بازار فارکس هستید حتماً شکست خواهید خورد.
 • اگر شما با یک سرمایه ۱۰۰ دلاری وارد بازار فارکس شده و به دنبال سودآوری در این بازار هستید حتماً شکست خواهید خورد.
 • اگر شما معاملات خود را در بازار فارکس با یک مارجین بسیار کم آغاز کرده و به دنبال رسیدن به سود های قابل توجه و خرید خانه و خودرو در دنیای واقعی هستید حتما شکست خواهید خورد.

هر مسیری و هر بازاری اهداف خاص خود را دارد و شما نمی توانید از یک بازار انتظاری بالاتر از شرایط واقعی آن داشته باشید. بسیار مهم است که شما از فرایند ورود به بازار فارکس یک هدف منطقی برای خود در نظر گرفته و به دنبال رسیدن به سود معقول نسبت به شرایط این بازار باشید در غیر اینصورت این هدف اشتباه در نهایت شما را به سمت شکست خواهد کشاند.

اما راهکار چیست و چه هدفی می تواند در بازار فارکس ما را به موفقیت بکشاند؟ نکته ای که در اینجا بیان می‌کنیم مختص بازار فارکس است و ربطی به بازار ارز دیجیتال و بازار بورس ایران ندارد. توصیه ما این است که به بازار فارکس مانند یک کسب و کار تازه نگاه کنید که قرار است یک سود خوب از آن به دست آورید و به عنوان یک کسب و کار در زندگی خود از آن استفاده نمایید.

حالا باید بنشینید و با خود بگویید که از یک کسب و کار چه انتظاری دارید و قبل از آن چه بستر هایی برای موفقیت در کسب و کار لازم خواهید داشت. از آموزشهای ابتدایی گرفته تا انتخاب بروکر مناسب برای معامله گری از جمله بسترهای لازم برای موفقیت در این بازار هستند و مهمتر از همه اینها باید بدانید که یک کسب و کار یک سود معقول به نسبت سرمایه گذاری شما در اختیار شما قرار می دهد. اگر شما یک کسب و کار را با یک سرمایه یک میلیارد تومانی آغاز کرده باشید می توانید در ماه انتظار رسیدن به یک سود معقول ده درصدی که معادل با صد میلیون تومان است داشته باشید؛ اما اگر تمام سرمایه شما در یک کسب و کار ۱۰۰ میلیون تومان باشد نمی توانید انتظار داشته باشید که هر ماه یک سود ۱۰۰ میلیون تومانی از آن به دست آورید.

رسیدن به یک سود حدود ۱۰ درصد در بازار فارکس یک اتفاق بسیار عالی و ممتاز است و تریدری که بتواند چنین شرایطی را برای خود ایجاد کند یک تریدر موفق خواهد شد. در واقع این نکته که در این بند آن اشاره می‌کنیم ماهیت بازار فارکس برای سرمایه گذاری است و شما باید به نسبت این ماهیت به دنبال انتخاب هدف مناسب برای آن باشید. اگر هدف شما برای ورود به بازار فارکس با توجه به این ماهیت تفاوت شگفتی دارد، به هیچ وجه وارد این بازار نشده و به دنبال استفاده از ابزار دیگری برای سرمایه‌گذاری باشید.

انتخاب مسیر اشتباه برای ورود به فارکس

مالباختگان فارکس همیشه معتقد هستند که هیچ قدمی را در این بازار اشتباه برنداشته‌اند و تمام آموزش های آنها بهترین آموزش های موجود در بازار فارکس است و گاهی اوقات هم حتی آموزش های ارائه شده از سوی بهترین اساتید فارکس ایراد می گیرند و معتقد هستند که آنها بیشتر در حال معرفی روش های زیان آور برای معامله گران تازه وارد می باشند. وقتی شما از خود می پرسید که چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند باید به این نکته نیز اعتقاد داشته باشید که شما احتمالاً در طول مسیر قدمی را اشتباه برداشته‌اید و مسیر اشتباهی را برای ورود به بازار فارکس انتخاب کرده‌اید.

در واقع بعد از اینکه شما یک هدف منطقی و معقول برای سرمایه گذاری در بازار فارکس انتخاب کردید و این بازار را برای ترید در نظر گرفتید، حالا نوبت به آن رسیده تا شرایط ورود به فارکس را در پیش بگیرید و یک روش معقول و منطقی برای این منظور در نظر داشته باشید.

از انتخاب آموزشگاه مناسب و دوره آموزشی حرفه ای گرفته تا باز کردن حساب دمو برای انجام معاملات آزمایشی و حتی ترید کردن در کنار یک مربی یا فرد با تجربه نکاتی هستند که شما باید در فرایند ورود به بازار فارکس در نظر بگیرید تا موفقیت شما در این بازار از همان ابتدا با شانس بالای رقم بخورد.

نکته بسیار جالب درباره بسیاری از افرادی که در حال معامله در بازار نفر هستند این است که آنها حتی آموزش های ابتدایی لازم برای معامله گری در بازار فارکس را نیز فرا نگرفته و تنها با مطالعه یک مقاله رایگان یا مشاهده یک پکیج آموزشی بسیار ضعیف معاملات خود را در این بازار آغاز کردند که نشان از یک ورود کاملا اشتباه به این بازار دارد.

برای اینکه اهمیت انتخاب مسیر درست برای ورود به بازار فارکس را بیشتر درک کنید باید شما را با همان مثال قبلی یعنی در نظر گرفتن بازار فارکس به عنوان یک کسب و کار همراه سازیم. برای اینکه یک کسب و کار راه اندازی شده و سپس به درآمد اولیه و حتی سود برسد بایستی قدم های مختلفی را بردارید و اینگونه نیست که از همان روز اول بتوانید در کسب و کار خود در قله افتخار قرار بگیرید. دقیقا چنین شرایطی را باید درباره بازار فارکس نیز در نظر بگیرید و بتوانی در یک مسیر درست معاملات این بازار را آغاز کنید.

برای اینکه یک کسب و کار از شرایط صفر به سودآوری برسد، لازم است تا ابتدا بسترهای لازم را برای آن در نظر بگیرید و سپس شرایط لازم برای سود آوری را فراهم آورید. اگر شما هیچ تخصصی در معاملات بازار فارکس ندارید و هنوز تجربیات شما برای انجام معامله در این بازار تکمیل نشده است عملاً هنوز آمادگی لازم برای انجام این معاملات نداشته و بهتر است برای کسب و کار خود و موفقیت آن بیشتر تلاش کنید.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

آموزش های ضعیف و ناکارآمد

یکی از مهمترین و اساسی ترین پاسخ ها برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم در نظر گرفتن نحوه آموزش معامله گری در این بازار است. به نظر شما بهترین روش برای آموزش فارکس کدام است و کدام دوره حرفه‌ای می‌تواند ایده‌آل ترین شرایط برای یادگیری روش های معاملاتی در این بازار را برای شما فراهم آورد؟ واقعیت این است که با توجه به محدودیت های بسیار زیادی که برای ورود به بازار فارکس برای کاربران ایرانی وجود دارد سیستم آموزشی این بازار در کشور ما بسیار ضعیف بوده و تعداد آموزش های با کیفیت موجود بسیار اندک است.

آیا اگر اینترنت را برای بهترین دوره آموزشی فارکس جستجو کرده باشید با منابع بسیار زیادی رو به رو شوید اما نتیجه جستجوی ما این بوده که اکثریت این منابع به هیچ وجه کیفیت لازم برای آموزش یک بازار پر هیجان و پر ریسک را ندارند و تنها شما را با پوسته اولیه این بازار آشنا خواهم کرد که به هیچ وجه نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در این بازار باشد.

معامله گری در بازار فارکس نیاز به آموزش های کاملا حرفه ای و کاربردی دارد و اینگونه نیست که هر آموزشی بتواند شرایط لازم برای موفقیت شما را در این بازار فراهم آورد. یک دوره آموزشی خوب و ایده آل حتما باید شرایط زیر را برای شما فراهم آورد:

 • شناخت کامل مفاهیم اولیه معامله گری در بازار فارکس
 • درک کامل ماهیت انجام معاملات در بازار فارکس
 • دانش تحلیل تکنیکال پیشرفته و کاربردی برای انجام معاملات فارکس
 • دانش فاندامنتالی پیشرفته و کاربردی برای انجام معاملات بازار فارکس و آنالیز جفت ارزها در این بازار
 • معرفی بهترین استراتژی های مدرن معاملاتی در بازار فارکس
 • معرفی بهترین و مدرن ترین سیستم های مدیریت سرمایه در فارکس
 • ارائه کامل آموزش های مربوط به روانشناسی در بازار فارکس
 • تقویت ذهنیت و روانشناسی خود معامله گر در طول دوره آموزشی

دقت داشته باشید که در یک دوره آموزشی شما باید تمام موارد بالا را به بهترین نحو آموزش ببینید و حتی در طول دوره در جلسات کارگاهی تمام موارد بالا را در کنار استاد با تجربه و موفق در بازار فارکس تمرین کنید. اگر بخواهیم یک نصیحت دوستانه به شما داشته باشیم و تجربه حدود یک دهه خود را در معاملات بازار فارکس با شما در میان بگذاریم توصیه ما این است که شما بدون استفاده از خدمات یک استاد با تجربه و موفق در معاملات بازار فارکس به هیچ وجه نمی توانید در این بازار موفق ظاهر شوید.

برخلاف بسیاری دیگر از آموزش های رایج مانند آموزش نرم افزارهای مهندسی برای آموزش فارکس شما حتما باید از کسی استفاده کنید که قبلاً در این بازار معاملات خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و به عنوان یک تریدر موفق در بازار فارکس شناخته می شود. متاسفانه در حال حاضر اکثر کسانی که در حال ارائه مطالب آموزشی بازار هستند کسانی هستند که حتی بلد نیستند متاتریدر را باز کنند و به هیچ وجه معاملات موفقی را در این بازار نداشته‌اند. این دسته از افراد به دلیل نرسیدن به درآمد در فرآیند ترید در بازار فارکس تصمیم گرفتند تا از طریق خدمات آموزشی فارکس درآمد مناسبی به دست آورند و آموزش های آنها نیز چندان کیفیت لازم برای موفقیت شما را به دنبال نخواهد داشت.

با این حساب انتخاب یک دوره آموزشی عالی برای جلوگیری از ضرر در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر شما در این انتخاب اشتباه میکنید عملا نمی توانید تبدیل به یک معامله گر موفق شده و دائماً در فکر جبران ضرر و فارکس خواهید بود.

نداشتن نظم و انضباط در معامله گری حتی برای حرفه ای ها

مالباختگان فارکس یک وجه مشترک بسیار بزرگ دارند آن هم نداشتن نظم و انضباط در فرایند معاملات این بازار است. اگر شما در معاملات بازار فارکس نظم و انضباطی نداشته باشید عملا نمی توانید تبدیل به یک معامله گر موفق شده و حتی با استفاده از بهترین و استثنایی ترین استراتژی معاملاتی نیز نمی تواند موفقیت شما را در این بازار رقم بزند.

اینکه چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند پاسخ های روشن مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پاسخ ها همین نداشتن نظم و انضباط در فرایند معاملات است. البته در بسیاری از منابع و مقالات به نداشتن نظم و انضباط در معامله گری اشاره شده و یکی از اصلی ترین دلیل شکست معامله گران در بازار فارکس نیز همین موضوع باعث شده است؛ اما در هیچ مقاله‌ای ندیدیم که تعریف مشخصی از نظم و انضباط در معاملات بازار فارکس ارائه نماید و معمولاً این دلیل به صورت کلیشه ای دائماً در حال تکرار در منابع و سایت های مختلف به عنوان یکی از عوامل ضرر در این بازار است. شما باید ذهن پرسش‌گری داشته باشید و از خود بپرسید که اصلاً نظم و انضباط در معاملات بازار فارکس چیست و ما باید چه فرایندی را در پیش بگیریم که معاملات خود را با نظم پیش ببریم؟

از نظر ما تعریف نظم و انضباط در معاملات بازار فارکس به شرح زیر است:

 • شما باید بدانید که کدام یک از جفت ارزهای بازار را ترید می‌کنید.
 • تمام استراتژی های معاملاتی شما بایستی موبه‌مو مشخص شده باشد و هرگز هیچ معامله خارج از استراتژی های مشخص شده اخذ نکنید.
 • ساعات فعالیت شما در طول روز در بازار فارکس باید دقیقاً مشخص باشد و در همین ساعات ترید های خود را آغاز کنید.
 • تک‌تک جزئیات مربوط به معاملات خود را باید یادداشت نمایید و هرگز اشتباهات رخ داده در معاملات قبلی را تکرار نکنید.
 • حتماً باید قبل از ورود به هر معامله تمام جزئیات مربوط به آن را در نظر گرفته و تمام جوانب را در نظر بگیرید تا در نهایت سود یا ضرر حاصل از معامله مورد نظر دقیقاً مطابق با استراتژی معاملاتی شما باشد.
 • برای هر روز و هر هفته و هر ماه در فرایند معاملات خود باید هدف مشخصی داشته باشید و بعد از رسیدن به این هدف معاملات خود را قطع کنید.
 • فقط و فقط در همان چارچوب معاملاتی اصلی خود وارد بازار شده و از آن خارج شوید و هرگز و تحت هیچ شرایطی فعالیت خارج از این چارچوب انجام ندهید.

ما به شما قول می دهیم که اگر تمام این نکات را در فرآیند معاملات خود در بازار فارکس در پیش بگیرید و آنها را رعایت کنید هرگز در این بازار شکست نخواهید خورد و با اتخاذ حتی یک سیستم معاملاتی بسیار ساده نیز احتمال موفقیت شما در معاملات فارکس بسیار زیاد خواهد شد. در واقع منظور ما این است که با دقت این چند نکته، اهمیت بیشتری از داشتن یک استراتژی معاملاتی پیشرفته دارد و اگر شما هم این نکات را مد نظر قرار دهید دیگر چالش های مربوط به انتخاب استراتژی پیچیده را نیز نخواهید داشت.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

نداشتن ژورنال معاملاتی در فارکس

یکی دیگر از پاسخ هایی که برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم آماده کرده‌ایم نداشتن ژورنال معاملاتی برای کسانی است که در این بازار فعالیت می نمایند. البته دوباره باید یادآوری کنیم که در مقالات و سایت های دیگر نیز این گزینه به عنوان یکی از اشتباهات رایج معامله گران در بازار فارکس معرفی شده و یکی از اصلی ترین عواملی است که می‌تواند دلیل ضرر کردن تریدر ها نیز باشد. اما دوباره در هیچ مقاله و سایت نمی توانید جزئیات مربوط به داشتن یک ژورنال معاملاتی را مشاهده کنید و در اکثر مقالات تنها اشاره مختصری به عنوان یکی از اشتباهات رایج کاربران شده است.

دقت کنید که ژورنال معاملاتی تفاوت زیادی با پلن معاملاتی دارد و این دو گزینه را نباید با یکدیگر اشتباه بگیرید. پلن معاملاتی همان چیدمان چارچوب معاملات شما در بازار فارکس است که در بند قبلی به صورت کامل به آن اشاره کردیم و شما باید به صورت کامل و جامع آن را نوشته باشید که چه رفتاری را در بازار انجام میدهید و وارد چه معاملاتی می شوید. ژورنال معاملاتی به معنی یادداشت کردن جزئیات تمام معاملات شما در بازار از نقطه ورود و دلیل ورود گرفته تا نقطه خروج و دلیل خروج و دلیل شکست و یا سود شما از معامله مورد نظر.

اگر شما دفترچه یادداشت یک تریدر ۱۰ سال گذشته را پیدا کنید در وقاع شما یک گنج پیدا کرده‌اید که ارزش بسیار زیادی دارد و می توانید آن را در حراج تهران به فروش بگذارید. اگر شما تمام معاملات خود را در بازار فارکس موبه‌مو یادداشت کرده و نکته برداری نمایید. در نهایت این شانس را خواهید داشت تا در یک بازه زمانی مشخص کسب و کار خود را در بازار فارکس به سمت موفقیت پیش ببرید. شاید برای شما کمی عجیب به نظر برسد اگر اشاره کنیم که اکثر معامله‌گران دائماً در حال تکرار اشتباهات گذشته خود هستند و همین اشتباهات تکراری باعث ضرر آنها در فارکس میشود.

داشتن معاملات باعث می شود تا شما جزئیات دقیق معاملات خود را بدانید و دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نکنید و حتی با یک جمع بندی دقیق بتوانید استراتژی معاملاتی خود در بازار را نیز تقویت کرده و از روش های بهتری برای معاملات خود استفاده نمایید.

استفاده از استراتژی های غیرتخصصی و ضعیف در فارکس

مالباختگان فارکس همچنین دائما به دنبال انتخاب استراتژی های بهتر و ایده‌آل‌تر برای معاملات خود در بازارهای مالی هستند و روش هایی را جستجو می کنند که بتوانند با استفاده از آنها درصد موفقیت بسیار بالایی را به دست آورند. البته اگر شما یک معامله گر حرفه ای در بازار فارکس باشید می دانید که استراتژی های معاملاتی تاثیر خاص خود را در معاملات شما دارند و وجود یک استراتژی قدرتمند به هیچ وجه نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در این بازار باشد و حتی با استفاده از سیستم های مدیریت سرمایه قدرتمند در کنار یک استراتژی معمولی می توان سود خوبی به دست آورد.

اما این موضوع به این معنا نیست که شما از استراتژی های غیر تخصصی و بسیار ضعیف در معاملات فارکس استفاده نمایید. در واقع جمیع نکات و بسترهای لازم برای موفقیت در فارکس است که زمینه‌ساز سودآوری شما در این بازار خواهد شد. اگر شما هم یکی از عوامل موفقیت در معاملات فارکس را در اختیار نداشته باشید نمی توانید معاملات موفقی را برای خود رقم بزنید و در نتیجه شکست برای شما تبدیل به یک امر عادی خواهد شد.

با این حساب اگر به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند هستید حتماً باید استراتژی معاملاتی خود را نیز امتحان کنید و بسنجید که آیا شما در حال استفاده از یک استراتژی معاملاتی مدرن و مناسب برای ترید در فارکس هستید یا اینکه نه اصلاً استراتژی شما مناسب برای این بازار نیست.

البته دوباره باید تکرار کنیم که داشت یک استراتژی قدرتمند، تضمین کننده موفقیت شما در بازار فارکس نیست اما لازمه آن است. در حال حاضر قویترین و بهترین استراتژی های معاملاتی بر پایه اصول پرایس اکشن هستند و شما نیز می توانید با آموزش پرایس اکشن و یادگیری روش هایی مانند کندل استیک در فارکس استراتژی های معاملاتی به روز و قدرتمندی در اختیار داشته باشید که با ترکیب آنها با یک سیستم مدیریت سرمایه بتوانید شانس موفقیت خود را در فارکس به حداکثر میزان ممکن برسانید.

عدم رعایت اصول مدیریت سرمایه در فارکس

مالباختگان فارکس همچنین نقطه اشتراک دیگری هم دارند و آن هم عدم رعایت اصول مدیریت سرمایه در معاملات بازار فارکس است. مدیریت سرمایه نقش بسیار مهمی برای موفقیت در این بازار دارد و شما بدون داشتن یک سیستم مدیریت سرمایه قدرتمند هیچ شانسی برای موفقیت در معاملات بازار فارکس ندارید؛ حتی اگر از بهترین استراتژی ها هم استفاده کنید باز هم احتمال موفقیت شما بسیار پایین خواهد بود و بعد از مدتی تمام دارایی های خود را در فارکس از دست خواهید داد.

مدیریت سرمایه یکی از روش هایی است که باعث می شود تا شما بتوانید ریسک معاملات خود را در بازار فارکس به حداقل میزان ممکن برسانید و رعایت این نکات حتی در ضرر نیز می‌تواند شرایط لازم برای جبران ضرر را برای شما فراهم آورد. البته در حال حاضر بسیاری از کاربران در حال استفاده از سیستم های مدیریت سرمایه بسیار قدیمی هستند که کارکرد خود را از دست داده و عملا امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

سیستم های مدیریت سرمایه کلاسیک و قدیمی مانع از سنگین شدن ضرر های شما در معاملات بازار فارکس می شود اما این سیستم ها دیگر برای ارتقای سطح کیفیت معاملات شما چندان جذاب نبوده و نمی توانید از آنها به این طریق استفاده کنید. در حالیکه در سیستم های مدیریت سرمایه مدرن بازار فارکس شما این امکان را خواهید داشت که حتی با یک استراتژی متوسط نیز شرایط بسیار ایده آلی را برای معاملات خود ایجاد نمایید و بتوانید روند معاملات خود را نسبت به گذشته به میزان قابل توجهی تغییر دهید.

وقتی شما در حال انجام معامله هستید اینکه چه ایده‌ای و چه هدفی از معامله مورد نظر دارید، دقیقاً با استفاده از سیستم های مدیریت سرمایه مدرن قابل تعیین است و با استفاده از این سیستم ها شما در هر لحظه می توانید تعیین کنید که در چه شرایطی و در چه وضعیتی قرار دارید و چه حرکتی را برای معاملات خود انجام دهید.

بسیاری از معامله‌گران قدیمی تنها بعد از اینکه استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه مدرن را به معاملات خود اضافه کرده‌اند توانسته‌اند تا در این بازار موفق شوند و به شما نیز توصیه می‌کنیم که حتماً این سیستمها را آموزش ببینید و از آنها در معاملات خود در بازار فارکس استفاده کنید. نداشتن یک سیستم معاملاتی مدرن در بازار فارکس دقیقاً رفتن به یک جنگ بدون هیچ گونه سپر دفاعی و سنگر برای شما است. در چنین شرایطی هرچقدر هم قدرت حمله خوبی داشته باشید و با یک اسلحه بسیار قدرتمند به سمت دشمن شلیک کنید، بازهم حتی یک تیر هوایی نیز ممکن است به شما برخورد کرده و تمام زحمات شما را به باد بدهد.

لازم است تا درباره سیستم های مدیریت سرمایه یک نکته بسیار جالب را با شما در میان بگذاریم که مرور آن جذابیت خاص خود را خواهد داشت. تیم توسعه دهنده نرم افزار متاتریدر سال ها قبل یک مسابقه بسیار جالب ترتیب داده بود و در این مسابقه از شرکت کنندگان خواسته بود که با رعایت کامل و دقیق سیستم مدیریت سرمایه تمام دارایی موجود در یک حساب کاربری را از بین ببرند. برنده مسابقه کسی بود که می توانست با رعایت دقیق تمام نکات سیستم مدیریت سرمایه تمام دارایی موجود در یک حساب کاربری را به صورت کامل از بین ببرد.

نکته بسیار جالب درباره مسابقه این بود که واقعاً کسی نمی توانست با رعایت کامل سیستم مدیریت سرمایه تمام دارایی موجود در یک حساب کاربری را از بین ببرد و عملا هیچ کاری نمی‌توانست برنده مسابقه باشد. توصیه میکنیم که حتما درباره این اتفاقا کمی فکر کنید و یک نتیجه گیری کامل و کاربردی از آن داشته باشید تا در نهایت می توانید از آن برای ارتقای سطح کیفیت معاملات خود در بازار فارکس و جلوگیری از ورود به ضرر استفاده نمایید.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

عدم کنترل احساسات و روانشناسی معاملات در فارکس

پاسخ بعدی ما برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم نداشتن کنترل دقیق احساسات و همچنین عدم تسلط بر روانشناسی معاملات در بازار فارکس است. اگر منابع آموزشی مختلف فارسی‌ زبان موجود برای ورود به بازار فارکس را مرور کنید، ده ها منبع آموزشی مختلف برای آموزش تحلیل تکنیکال فارکس را در اختیار خواهید داشته بسیار از آنها حتی نکاتی را به شما می آموزد که نیازی به استفاده از آنها در بازار فارکس ندارید و کاربردی هم نیستند.

اما وقتی نوبت به آموزش روانشناسی معاملاتی در فارکس و نحوه کنترل احساسات در این بازار می رسد تمام منابع آموزشی چیزی جز چند خط ساده در اختیار شما قرار نمی دهند و اکثر این نکات نیز نکاتی کاملاً کلیشه‌ای است و شما نمی توانید با استفاده از آنها تسلط خود را برای هیجانات در بازار فارکس بالا ببرید.

حالا بیایید به این موضوع از جنبه دیگری نگاه کنیم. به نظر شما کدام یک از دانش های مورد نیاز برای معامله گری در بازار فارکس اهمیت بیشتری دارند و می‌توانند تاثیر بیشتری روی موفقیت ما در معاملات بازار فارکس بگذارند؟ بله همه ما می‌دانیم که تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد اما واقعیت این است که درصد تاثیرگذاری تسلط بر روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس به مراتب بیشتر از تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال است.

حالا این نکته را با نقطه قبلی یعنی کم بودن میزان آموزش های مربوط به روانشناسی و زیاد بودن آموزش های مربوط به تحلیل تکنیکال مقایسه کنید تا بفهمید و درک کنید که چرا آموزش های موجود در اینترنت کیفیت لازم برای پرورش یک تریدر حرفه ای و موفق را ندارد و معمولاً استفاده از آنها منجر به شکست می شود.

متاسفانه این ذهنیت هم در میان کاربران در بازار فارکس پیش نیامده و آنها هنوز هم با وجود اینکه می دانند روانشناسی اهمیت بسیار زیادی در موفقیت آنها دارد اما نمی توانند به خود بقبولانند که حتماً برای روانشناسی و اصول آن نیز باید وقت بگذارند و آموزش ببینند. همین حالا اگر در انتهای این پاراگراف ما شما را دعوت به یادگیری چند استراتژی فوق العاده پیشرفته موجود برای بازار فارکس نموده و بابت آموزش این استراتژی‌ها یک هزینه ده میلیون تومانی از شما بگیریم اکثر شما راغب به شرکت در این دوره خواهید بود اما وقتی صحبت از آموزش روانشناسی نموده و یک هزینه ۵ میلیون تومانی برای ایجاد تسلط کافی و کامل روی معاملات بازار فارکس در نظر بگیریم کمتر کسی حاضر به شرکت در این دوره خواهد شد.

این نشان می دهد که کاربران قبل از ورود به بازار فارکس این ذهنیت را ندارند که حتماً باید درباره شرایط روانشناسی معاملات خود را آموزش ببینند و به تسلط کامل و کافی برای موضوع برسند. شاید اگر اولین دوره آموزش فارکسی که در کشور ما برگزار می شد به جای پرداختن به اصول تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال اصول روانشناسی در این بازار را آموزش می داد در حال حاضر تعداد معامله گران موفق ایرانی در فارکس به مراتب بیشتر از شرایط کنونی بود.

مارجین پایین و هدف های میلیاردی

مالباختگان فارکس همچنین یک بهانه دیگر نیز برای ضرر کردن در این بازار دارند که اتفاقاً این بهانه درست است و رفع آن برای جلوگیری از ضرر نیاز خواهد بود. دقت داشته باشید که داشتن مارجین پایین در فرایند معاملات بازار فارکس شرایط بسیار پیچیده ای را برای شما ایجاد می کند و به این راحتی‌ها نمی توانید احساسات و هیجانات خود را در این وضعیت کنترل کنید.

وقتی در حال استفاده از یک سیستم مدیریت سرمایه خوب هستید و همچنین استراتژی های معاملاتی قدرتمندی هم در اختیار دارید ولی حساب شما وارد سود نمی شود یکی از مهمترین نکات مارجین پایین حساب شما است. وقتی مارجین معاملاتی کمی دارید به هیچ وجه نمی توانید وارد معاملات با حجم بالا شوید و همین موضوع باعث می شود تا سود حاصل از معاملات شما بسیار کم باشد. مارجین پایین یک احساس روانی بسیار بد را در ذهن شما ایجاد کرده و باعث می شود تا با فشار بسیار بزرگی از احساسات و عواطف خود روبرو باشید و فشار در نهایت هر تریدری را به سمت شکست خواهد کشاند.

در مقاله مقایسه بورس یا فارکس اشاره کردیم که هر دو بازار بورس ایران و بازار فارکس در ابتدای ورود نیاز به سرمایه خیلی زیادی ندارند و حتی با سرمایه های کم نیز می‌توان در این بازارها به ترید و معامله گری پرداخت؛ اما در واقعیت اگر شما با مارجین بسیار پایین معاملات خود را آغاز کنید در مدت زمان بسیار کوتاه متوجه خواهید شد که امکان سودآوری برای شما وجود ندارد و همین موضوع تبدیل به یک چالش ذهنی بسیار بزرگ برای شما خواهد شد.

در بسیاری از مواقع وقتی شاگردان ما درباره دلیل عدم سود دهی در بازار فارکس از ما میپرسند و ما حساب معاملاتی آنها را تجزیه و تحلیل می کنیم دقیقا به همین نکته می رسیم که مارجین پایین علت ضرر آنها در معاملات بازار فارکس است.

با این حساب مارجین پایین حساب معاملاتی در فارکس را نیز می‌توان یکی از پاسخ های بسیار مهم برای پرسش چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند در نظر گرفت.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

نادیده گرفتن مدیریت ریسک در فارکس

پاسخ دیگری که برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم به ذهن می‌رسد بهره نگرفتن از روش های مدیریت ریسک در فارکس است. روشها و ابزارهای مختلفی برای کنترل ریسک در معاملات بازار فارکس وجود دارد و اگر شما بتوانید از این روشها و ابزارهای استفاده کنید در نهایت این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا ضرر های خود را در فارکس به حداقل میزان ممکن برسانید و سود های خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

مدیریت ریسک یک اصل مهم اقتصادی است و برای تمام روش های سرمایه گذاری حتماً باید از بهترین روشهای مدیریت ریسک استفاده شود و اگر شما در یک روش سرمایه گذاری مدیریت ریسک را نادیده بگیرید عملا نمی توانید خود را یک فرد موفق در بازار مورد نظر بدانید و خیلی راحت شکست خواهید خورد. با رعایت مدیریت ریسک شما در واقع در حال کنترل هیجانات خود در بازار هستید و این موضوع باعث می‌شود تا در نهایت و در درازمدت بتوانید یک ذهنیت فوق العاده قدرتمند در ترید در بازار فارکس داشته باشید.

متاسفانه اکثر معامله‌گرانی که وارد بازار فارکس می شوند در ابتدای ورود به این بازار سرمایه قابل توجهی در اختیار نداشته و به همین دلیل نمی توانند روی معاملات خود تمرکز کامل و کافی داشته باشند. واقعیت این است که تمام ما از ورود به بازار فارکس به دنبال رسیدن به سود قابل توجهی هستیم و با توجه به اینکه امکان رسیدن به سود قابل توجه با مارجین پایین وجود ندارد به همین دلیل شکست تنها نتیجه ای است که در معاملات ما رقم خواهد خورد.

ورود سریع برای جا نماندن از فرصت ها

مالباختگان فارکس در یک اشتباه دیگر نیز دقیقاً مانند هم عمل می‌کنند و آن هم عجله کردن برای ورود به معاملات مختلف در بازار است. فرض کنید که شما از یک استراتژی معاملاتی جذاب در بازار فارکس استفاده می‌کنید که می‌توانید از آن برای ورود های مختلف استفاده نمایید اما هربار بلافاصله بعد از رسیدن به نزدیک های محل ورود اقدام به ورود به یک معامله کرده و متوجه می شود که معامله شما با زیان بسته میشود.

این اشتباه برای بسیاری از تریدر ها در بازار فارکس وجود دارد و آنها معمولا نمی توانند کنترل دقیقی روی هیجانات در بازار فارکس داشته باشند و ورود های سریع در فرصت های معاملاتی باعث می شود تا آنها تعداد معاملات اشتباه و زیان‌آور بسیار زیادی داشته باشند. دقت داشته باشید که فرصت ها در بازار فارکس بسیار زیاد هستند و دائما شاهد تکرار این فرصت ها در جفت ارزهای مختلف هستید و اگر شما تمرکز کافی بر روی معاملات خود داشته باشید می توانید از بسیاری از این فرصت‌ها استفاده کنید.

اما متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از معامله‌گران با این چالش روبرو هستند که فکر می کنند این فرصت بهترین فرصت معاملاتی است و حتماً باید از آن استفاده نمایند در حالی که همین موضوع باعث ورود سریع آن ها به بازار می شود. ورود سریع به بازار معمولاً بر خلاف چارچوب معاملاتی و استراتژی معاملاتی در نظر گرفته شده است و همین موضوع باعث می‌شود تا معامله‌گر نتواند شرایط ایده آلی را برای معاملات خود ایجاد نمایند و با شکست بازار را ترک خواهد کرد.

این نکته نیز می‌تواند شما را به پاسخ پرسش چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند برساند. اگر شما کم‌کم شرایطی را برای معاملات خود فراهم آورید که نیاز به ورود سریع و بدون فکر بازار نداشته باشید تعداد معاملات موفق شما افزایش پیدا خواهد کرد و حتی اگر ضرر هم کرده باشید کم کم ضرر های شما را با این شیوه جبران خواهند شد.

ورود به فرصت های از دست رفته

مالباختگان فارکس همچنین یک اشتباه دیگر را نیز در معاملات خود تکرار می کنند و آن هم ورود به فرصت های از دست رفته است. وقتی قیمت فعلی یک جفت ارز در بازار فارکس از زمانی که استراتژی معاملاتی شما سیگنال ورود داده فاصله قابل توجهی داشته باشد عملا ورود به معامله مورد نظر برای شما منطقی نیست و شما با ورود به معامله مورد نظر روی سیستم مدیریت ریسک خود در بازار فارکس پا خواهید گذاشت.

با این حساب شما هم نباید خیلی سریع و قبل از ورود سیگنال، وارد یک معامله شوید و هم ورود تاخیری به یک سیگنال بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهی نیز اشتباه بزرگی خواهد بود که هر دو باعث ایجاد ضرر در فرایند معاملات شما در بازار فارکس خواهد شد. در واقع هر دوی این نکات اشتباهات رایج در معامله گری در این بازار هستند اگر شما نتوانید روی آنها کنترل خوبی داشته باشید نمی توانید معاملات خود را به خوبی مدیریت نمایید و به همین دلیل است که خیلی از افراد با وجود استفاده از استراتژی های معاملاتی قدرتمند همچنان در این بازار شکست می خورند و نمی توانند شرایط خوبی را برای معاملات خود به وجود آورند.

ترید در شکست ها

یکی دیگر از پاسخ هایی که برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم عدم دقت به شکست ها در سطوح تکنیکالی است اگر شما به این موضوع دقت داشته باشید دائماً معاملات خود را با زیان های بسیار بزرگ خواهید بست. همانطور که می‌دانید بازیگران اصلی بازار فارکس بانک ها و موسسات مالی بسیار بزرگ هستند و آنها هستند که رفتار اصلی قیمت ها در جفت ارزهای مختلف را تعیین می کنند. وقتی شما بر روی یک حمایت در حال خرید یک جفت ارز باشید و یا بعد از شکست یک مقاومت به دنبال خرید آن بروید در واقع باید منتظر بمانید تا بانک‌ها و موسسات مالی نیز در جهت معامله شما خرید های خود را انجام دهند تا در نهایت ترید شما با موفقیت به سرانجام برسد.

دقت داشته باشید که شما نمی توانید معاملات بانک ها و موسسات مالی بزرگ را در فارکس مشاهده کنید ولی آنها با استفاده از دسترسی که دارند به راحتی می‌توانند نوع معاملات و حد ضرر و حد سود شما را در معاملات بازار فارکس مشاهده نمایند. این موضوع باعث شده تا بانک‌ها و موسسات مالی به راحتی بتوانند حد ضرر شما را در معاملات فعال نموده و باعث ایجاد ضرر برای شما شوند.

ایجاد یک حرکت در جهتی که باعث فعال شدن حد ضرر معامله گران شود، در واقع با اصطلاح هانت شناخته می شود. در این وضعیت هر چند ممکن است در ظاهر قیمت توانسته باشد یک سطح تکنیکالی را بشکند اما در واقعیت شکست یک شکست جعلی بوده و بعد از مدتی دوباره قیمت به روند قبلی خود برخواهد گشت و به همین دلیل است که ما به گرانی که با شکست مواجه می‌کند معمولاً با ضرر های بسیار سنگینی از معامله خارج شده و نمی توانند شرایط خوبی را در فارکس برای خود ایجاد نمایند.

متاسفانه استراتژی های معاملاتی بسیار زیادی همسو با شکست در بازار فارکس تعریف شده و افراد بسیار زیادی هم از این استراتژی ها در معاملات خود استفاده می نمایند و جالب است که در بسیاری از منابع آموزشی نیز همین استراتژی ها به کاربران تدریس می شود. اگر شما هم از آن دسته از معامله‌گرانی هستید که دائماً با شکست ترید میکنید و درصد قابل توجهی از معاملات شما با زیان بسته می شود بهتر است به دنبال استفاده از استراتژی هایی باشید که اصول آنها مبتنی بر شکست نبوده و در سطوح تکنیکالی همسو با خود سطح تکنیکالی مورد نظر معاملات خود را باز نمایید.

ترید کردن با شکست دقیقاً مانند این است که شما تبدیل به یک طعمه‌ای جذاب و شیرین برای بانک‌ها و موسسات مالی شبیه به آنها به راحتی می توانند تنها با صرف هزینه های بسیار کم حد ضرر شما را فعال کرده و سود خوبی از این روش به دست آورند.

اگر شما یک معامله گر با تجربه در بازار فارکس باشید به راحتی می‌توانید از این شرایط در امان بمانید و نحوه معاملات خود را به گونه ای پیش ببرید که در نهایت در نقاط کاملاً مطمئن وارد بازار شده و درگیر چنین شرایطی نشوید.

تحلیل تکنیکال دریایی به عمق ۱ سانتی متر

مالباختگان فارکس معمولا به دنبال آموزش روش های مختلف تحلیل تکنیکال هستند و هر روز نیز آموزش های جدیدی را در این باره تهیه می‌کنند در حالی که در بالا اشاره کردیم که تسلط کامل به تحلیل تکنیکال نیز نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در این بازار باشد. برای اینکه بتوانید در نهایت از تمام دانسته های خود به بهترین شکل در بازار فارکس استفاده کنید لازم است تا تمام بستر های اولیه لازم برای معامله گری در بازار فارکس را به میزان کافی در اختیار داشته باشید و در همه آنها به تسلط کافی برسید.

تحلیل تکنیکال دانش بسیار گسترده ای است که آموزش تمام جزئیات آن برای هیچ‌ کسی ممکن نیست و برای اینکه شما بتوانید تمام جزئیات تحلیل تکنیکال را به صورت کامل و جامع بیاموزید لازم است تا سال ها وقت خود را تنها صرف آموزش های مربوط به تحلیل تکنیکال نمایید که این موضوع نیز برای شما امکان پذیر نخواهد بود.

از این شاخه پریدن به آن شاخه در تحلیل تکنیکال باعث میشود تا کاربران در نهایت تبدیل به اقیانوسی به عمق یک سانتیمتر شوند که هیچ فایده ای ندارد و به هیچ وجه نمی توان از آن در بازار برای معاملات استفاده نمود. اگر شما تنها روی یک یا چند استراتژی محدود تمرکز داشته باشید و فقط از آنها برای انجام معاملات خود استفاده کنید در نهایت شانس شما برای موفقیت در بازار فارکس به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و دیگر نیازی به آموزش های بیشتر در تحلیل تکنیکال نخواهید داشت. اما متاسفانه شاهد هستیم که درصد قابل توجهی از کاربران به جای تمرکز بر روی یک روش تکنیکال ای دائما درحال آموزش های بیشتر هستند و همین موضوع باعث به هم خوردن تمرکز آنها در بازار هم می شود.

با این حساب برای کسانی که به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش چرا معامله گران در فارکس ضرر می کنند هستند باید این نکته را نیز اضافه کنیم که عدم تمرکز بر روی یک یا چند روش تکنیکالی است که باعث می‌شود تا کاربران نتوانند از تحلیل تکنیکال به‌خوبی در معاملات بازار فارکس استفاده کنند. البته احتمالا اگر شما هم به این باور نرسیده‌اید که آموزش های بیشتر در تحلیل تکنیکال نمی تواند موفقیت شما را در این بازار تضمین کند به همین ترتیب آموزش های بیشتر را ادامه خواهد داد و دائماً در حال استفاده از پکیج های آموزشی مختلف برای بهینه کردن معاملات خود خواهید بود که در نهایت هیچ سودی برای شما به دنبال نخواهد داشت.

نکته بسیار جالب درباره بسیاری از افراد موفق در معاملات بازار فارکس این است که اکثر آنها پروفسور تحلیل تکنیکال نیستند و تنها با اتکا به چند روش مناسب و جذاب و تمرکز بر روی آنها است که معاملات خود را در این بازار پیش می برند. همینطور نکته جالب تر این است که دقیقاً همین رفتار دلیل اصلی موفقیت آنها در بازار است و شما اگر به دنبال آموزش های بیشتر هستید دقیقاً رفتار برعکسی نسبت به این تریدرهای موفق در بازار دارید و نباید انتظار داشته باشید که معاملات شما منجر به سودآوری در بازار فارکس برای شما شود.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

مسئولیت پذیر نیستید

پاسخ بعدی که برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم برای شما آماده کرده‌ایم مسئولیت پذیر نبودن در معاملات بازار فارکس است. همانطور که می دانید عوامل بسیار مختلفی در کنار یکدیگر بر روی قیمت یک جفت ارز تاثیر دارند و اگر شما تمام این عوامل را در لحظه در نظر نگیرید ممکن است شانس موفقیت خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. فرض کنید که چند دقیقه قبل از اعلام یک خبر اقتصادی بسیار مهم در بازار فارکس معامله خود را بر روی یک جفت ارز باز کرده‌اید و بلافاصله بعد از ورود به معامله شاهد ایجاد یک ضرر بسیار سنگین هستید.

سوال بسیار مهم ما اینجاست که در چنین مواقعی چه کسی مسئول این ضرر است آیا شما خودتان بایستی از قبل زمان اعلام اخبار را می دانستید و یا اینکه اعلام یک خبر اقتصادی دلیل اصلی زیان شما در بازار شده است. کسانی که معمولاً با بهانه های مختلف به دنبال پیدا کردن مقصر برای زیان های خود هستند در واقع مسئولیت معاملات خود را نپذیرفته و دائم به دنبال پیدا کردن جایگزینی برای خود در ضرر ها میگردند.

وقتی شما مسئولیت‌پذیر باشید و مسئولیت تمام معاملات خود را چه در سود و چه در ضرر بپذیرید در واقع شانس این را خواهید داشت تا زیان های خود را مدیریت نمایید و می‌توانید بیشتر وارد معاملاتی شوید که سود قابل توجهی برای شما ایجاد خواهند کرد. اما اگر شما مسئولیت زیان‌های خود را نپذیرید عملاً به دنبال رفع نواقص نیز نخواهید بود و همین موضوع باعث می‌شود تا شکست های متوالی را در بازار تجربه کنید و نتوانید روند کلی معاملات خودرو ها در جهت سود هدایت کنید و در نهایت برایند معاملات شما زیان آور خواهد بود.

البته باید شما را تحسین کنیم؛ زیرا اگر در حال مطالعه این مقاله هستید در واقع شما مسئولیت معاملات و زیان های خود را پذیرفته و می دانید که هیچ کسی به غیر از خود شما مسئول اصلی شرایط پیش آمده در حساب کاربری شما نیز و خودتان هم باید به دنبال روشی برای برون رفت از این چالش باشید.

خرید سیستم معاملاتی

مالباختگان فارکس دائما در منابع و سایت های مختلف به دنبال خرید سیستم معاملاتی هستند و حتی حاضر هستند که مبالغ هنگفتی را برای خرید این سیستم های معاملاتی بپردازند که همین موضوع باعث می‌شود تا آنها علاوه بر زیان‌ده بودن در معاملات فارکس در خرید سیستم های معاملاتی نیز هزینه های بسیار زیادی را متقبل شوند. صحبت ما با این افراد این است که اگر یک سیستم معاملاتی شانس موفقیت شما را در بازار افزایش میداد خود فروشنده این سیستم به جای کسب درآمد از فروش سیستم معاملاتی، به دنبال استفاده از آن در بازار میرفت و سعی میکرد با یک درآمد جذاب و قابل توجه برای خود با استفاده از سیستم معاملاتی مورد نظر ایجاد نماید.

اما وقتی شما وارد زیان می شوید تمام ذهنیت شما به دنبال جبران ضرر بوده و به هیچ وجه نمی توانید یک رفتار منطقی برای برون رفت از این چالش داشته باشید. به همین دلیل است که کسانی که در حال فروش سیستم های معاملاتی ضعیف هستند نیز می توانند درآمد خوبی داشته باشند و به راحتی سیستم های معاملاتی را با قیمت های بسیار گزاف در اختیار کاربران قرار می دهند و از این طریق سود خوبی به دست می آورند.

نکته بسیار مهم بعدی که درباره خرید سیستم معاملاتی باید به آن اشاره داشته باشیم این است که وقتی شما به دنبال خرید سیستم معاملاتی هستید در واقع سیستم معاملاتی مورد نظر هیچگونه سنخیتی با آموزش های شما ندارد و استفاده از آن نیز به صورت طبیعی نباید در دستور کار شما قرار بگیرد. در واقع این آموزش‌ها و دانش شما است که باید تبدیل به یک سیستم معاملاتی در معاملات بازار فارکس شود. و قتی شما دانش لازم برای استفاده از یک سیستم را نداشته باشید نمی توانید استفاده درست و بهینه از آن نمایید. اگر این دو نکته را در کنار یکدیگر قرار دهید به خوبی متوجه خواهید شد که خرید سیستم معاملاتی به هیچ وجه نمی تواند شانس شما را برای موفقیت در بازار فارکس افزایش دهند و توصیه می‌کنیم که به دنبال چنین راه‌حلی نباشید.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید بهتر است پای صحبت معامله گران موفق قدیمی بازار فارکس بنشینید و درباره خرید سیستم معاملاتی با آنها مشورت کنید. معامله‌گران قوی و موفق به شما یادآور خواهند شد که به هیچ وجه خرید سیستم معاملاتی راه چاره مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار فارکس نیست و این روش بارها و بارها توسط افراد مختلف امتحان شده و در نهایت تبدیل به دلیلی برای ضررهای بیشتر آنها در بازار نیز شده است.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

استفاده زیاد از اندیکاتورها

نکته بعدی که آن را نیز می‌توانیم در لیست مواردی که می توانند پاسخ پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم باشند قراردهیم استفاده زیاد از اندیکاتور ها در معاملات بازار فارکس است. اندیکاتور در واقع تابعی از رفتار قیمت است و سیگنال های خرید و فروش خود را با تاخیر بسیار زیاد نسبت به قیمت صادر می نماید. وقتی شما از اندیکاتور ها به صورت گسترده در معاملات خود در بازار فارکس استفاده می‌کنید ریسک معاملاتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده و شانس موفقیت خود را نیز کاهش خواهید داد.

از ابتدای پیدایش بازار فارکس تاکنون هزاران اندیکاتور مختلف به وجود آمده اند که جذاب ترین و بهترین آنها کاملا رایگان هستند و شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید آنها را در اختیار داشته باشید. اما در این بین عدم دقت به نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم و ورود به ضرر باعث می‌شود تا افراد دائماً به دنبال خرید اندیکاتور های جدید باشند که هیچ کدام از این اندیکاتور ها نمی تواند باعث موفقیت آنها در بازار فارکس شود.

این رفتار اشتباه معامله گران بازار فارکس باعث شده تا آن دسته از افرادی که در حال فروش اندیکاتور هم هستند به سود قابل توجهی در معاملات بازار فارکس برسند و به راحتی بتوانند اندیکاتور بدرد نخور خود را با مبالغ بسیار هنگفت به دست افراد شکست خورده در بازار فارکس برسانند. دوباره باید یادآوری کنیم که اگر یک اندیکاتور میتوانست زمینه ساز موفقیت شما در معاملات بازار فارکس شود عملا شما به هیچ وجه به اندیکاتور مورد نظر دسترسی نداشتید و خود فرد فروشنده با همان اندیکاتور یک سود چند میلیون دلاری را در بازار برای خود رقم میزد. در حالی که تمام درآمد چنین افرادی تنها از فروش همین اندیکاتور ها از نظر شما اقدام به خرید آنها نکنید آنها به هیچ وجه هیچ درآمدی نخواهند داشت.

سیگنال فارکس

مالباختگان فارکس در یک رفتار اشتباه دیگر به دنبال خرید سیگنال فارکس هستند. البته این رفتار اشتباه تنها مختص بازار فارکس نبوده و در سایر بازارهای مالی مانند بازار ارز دیجیتال و بازار بورس نیز چنین رفتاری از سوی معامله گران رخ می دهد. سیگنال خرید ارز دیجیتال و سیگنال بورس از جمله اشتباهات پرتکراری است که معامله گران در سایر بازارهای مالی آنها را تکرار می نمایند و در نهایت معاملات خود را با ضرر به انتها رسانده و تمام دارایی خود را به راحتی از دست می دهند.

استفاده و خرید سیگنال فارکس دقیقا شرایط مشابهی با خرید سیستم معاملاتی و خرید اندیکاتور دارد و استفاده از سیگنال های معاملاتی در بازار فارکس نیز معمولاً برای کسانی است که از ترید در این بازار نتوانستند به موفقیت برسند و به دنبال استفاده از روش های جایگزین مانند فروش سیگنال ها به کاربرانی هستند که آنها نیز توانایی لازم برای تحلیل گری در بازار فارکس را ندارند.

درباره سیگنال فارکس لازم است تا چند نکته بسیار مهم با شما در میان بگذاریم که شاید دقت به این نکات باعث شود تا شما راه روش بهتری را برای جلوگیری از ورود به ضرر در معاملات بازار فارکس برای خود در نظر بگیرید.

در وهله اول باید یادآور شویم که بسیاری از کانال های ارائه دهنده سیگنال فارکس این سیگنال ها را از سایر کانال ها کپی می کنند و حتی دانش لازم برای باز کردن متاتریدر را نیز ندارند تا چه برسد به تحلیل تکنیکال و ارائه سیگنال معاملاتی. در بسیاری از مواقع در آن سوی یک کانال ارائه دهنده سیگنال فارکس یک نوجوان ۱۴ ساله نشسته که از درآمد حاصل از فروش این سیگنال ها بسیار خوشحال است و شما در حال از دست دادن سرمایه های خود با استفاده از آنها هستید.

نکته بسیار مهم دیگری که درباره سیگنال فارکس باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از این سیگنال ها بدون در نظر گرفتن مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه بوده و ورود به آنها ممکن است شما را با ضرر های بسیار سنگینی روبه‌رو سازد. نکته بسیار جالب و جذاب دیگر درباره انواع سیگنال ها در بازار فارکس این است که اگر بخواهیم با ابتدایی ترین اصول تحلیل تکنیکال نیز آنها را در بازار مورد سنجش قرار دهیم متوجه خواهیم شد که آنها هیچ گونه تاییدی ندارند و استفاده از آن‌ها چیزی جز یک خودکشی مالی در بازار فارکس نیست.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

انفجار اطلاعاتی

گاهی اوقات پاسخ های ما برای پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما با توجه به تجربه بسیار بالایی که در این بازار داریم این نکات همگی کاملا واقعی هستند و اگر شما به آنها دقت کنید ممکن است با ضرر های بسیار زیادی در بازار فارکس را برای همیشه ترک کنید. یکی از این نکات عجیب هم انفجار اطلاعاتی در بازار فارکس است.

بیش از هزاران منابع آموزشی مختلف که به زبان فارسی و چه به زبان انگلیسی درباره بازار فارکس در اختیار شما قرار دارد و شما می توانید سالها به مطالعه منابع بپردازید اما به هیچ وجه نمی توانید با آنها موفق شوید. چه در زمینه آموزش تحلیل تکنیکال و چه در زمینه آموزش تحلیل فاندامنتال اطلاعات بسیار زیاد چیزی به جز یک سم بزرگ برای معاملات بازار فارکس نیست.

متاسفانه کسانی که معاملات خود را با زیان میبندند علاقه بیشتری به مطالعه منابع بیشتر دارند و به همین دلیل تمرکز آنها بیشتر به هم میخورد و ضررهای بیشتری هم تجربه می کنند. البته نه اینکه بخواهیم کیفیت و اطلاعات موجود در منابع آموزشی مختلف را زیر سوال ببریم اما انفجار اطلاعاتی همیشه راهی به سمت شکست است و در هیچ بازاری و در هیچ روش سرمایه گذاری داشتن اطلاعات خیلی زیاد زمینه ساز موفقیت کاربران نشده است.

نکته جالب که درباره انفجار اطلاعاتی در بازار فارکس باید با آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از روش های توسعه پیدا کرده برای معامله گری در بازار فارکس با یکدیگر هماهنگی ندارند و استفاده همزمان از آنها باعث میشود تا معامله گر نتواند سمت و سوی مناسبی برای خود در نظر بگیرد. حالا تصور کنید که شما بخواهید از انبوهی از این اطلاعات به همین ترتیب استفاده نمایید و انتظار دارید که این اطلاعات منجر به موفقیت شما در معاملات بازار فارکس شود.

به هیچ فرصتی نه نمی گوییم

مالباختگان فارکس عادت دارند تا از تمام فرصت های معاملاتی به وجود آمده برای خود استفاده نمایند و به هیچ فرصتی نه نمی گویند. البته منظور ما از فرصت در این بند فرصت هایی است که کیفیت لازم را ندارند و معامله گری با استفاده از آنها به هیچ وجه نمی تواند کیفیت کافی برای سودآوری در بازار فارکس را به دنبال داشته باشد. تریدرهای موفق در بازار فارکس مانند تمساح عمل می کنند. تمساح عادت دارد تا هر روز و هر ساعت به دنبال شکار نباشد و با انتظار بسیار زیاد یک شکار بسیار بزرگ برای خود فراهم می آورد. جالب است بدانید که این شکار بسیار بزرگ برای چند روز کافی خواهد بود و دیگر نیازی به شکار جدید نخواهد داشت.

شما نیز در معاملات بازار فارکس دقیقا باید رفتاری مانند تمساح داشته باشید. هر چند ممکن است فرصت های معمولی بسیار زیادی پیش روی شما قرار بگیرد اما شما باید از بهترین آنها استفاده کنید و هر چند این موضوع ممکن است باعث کاهش تعداد معاملات شما در بازار شود اما کیفیت آن ها را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد و باعث می شود تا شما بتوانید برایند معاملات فوق العاده جذابی را داشته باشید.

نکته بسیار جالب درباره نوع استفاده از فرصت های معاملاتی این است که بسیاری از افراد موفق در بازار فارکس در طول یک هفته تنها یک یا دو معامله باز می کنند اما همین یک یا دو معامله به قدری برای آنها سود آور است که می تواند حقوق چند ماهه یکی کارمند را برای آنها به ارمغان آورد. اما افراد شکست خورده و تازه کاران در بازار فارکس دائماً در حال تغییر نمودارها هستند و هر روز ممکن است رابطه مختلفی را در بازار باز کنند.

لازم به یادآوری است که به هیچ وجه تعداد معاملات زیاد زمینه ساز موفقیت تریدرها نبوده و همیشه کسانی در این موضوع موفق بودند که معاملات کمتر اما با کیفیت بالاتر را در بازار باز کرده باشند. اگر شما هم بتوانید سبک معاملاتی خود را به این سمت پیش ببرید در نهایت این شانس را خواهید داشت که حتی ضررهای خود را جبران نماید و به دنبال یک درآمد ثابت ماهیانه در بازار فارکس باشید. البته این موضوع مستلزم ایجاد و فراهم شدن سایر بسترهای لازم برای موفقیت در بازار فارکس است که باید به آنها نیز دقت کنید.

چرا در فارکس ضرر میکنیم

طمع برای رسیدن به سود زیاد

مالباختگان فارکس همچنین در یک رفتار عجیب تمایل بسیار زیادی برای رسیدن به سود خیلی بالا در معاملات بازار فارکس دارند و دوست دارند تا معاملات خود را برای مدت زمان بسیار زیادی باز نگه دارند تا سود بسیار زیادی به دست آورند. موضوع وقتی بدتر می‌شود که آنها برای رسیدن به این سود زیاد به دنبال استفاده از حجم معاملات بالا آن هم با مارجین کم باشند.

حتما درباره طمع در معاملات بازار فارکس اطلاعات کافی دارید و می دانید که طمع کردن در معاملات این بازار چقدر می تواند برای شما زیان آور باشد. داشتن یک رفتار منطقی باعث می شود تا شما بتوانید از بازار فارکس به سود خوبی برسید؛ اما متاسفانه بسیاری از کاربران نمی‌توانند همین رفتار منطقی را داشته باشد و به همین دلیل است که تعداد افراد ناموفق در این اوضاع به مراتب بیشتر از تعداد افراد موفق است.

افزایش حجم غیرمنطقی

یکی دیگر از پاسخ های که باید به پرسش چرا در فارکس ضرر میکنیم بدهیم افزایش غیرمنطقی حجم معاملات برای رسیدن به سود های قابل توجه در معاملات بازار فارکس است. انتخاب حجم برای هر معامله باید بر اساس اصول مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک باشد و شما نمی توانید شخصاً حجم معاملات خود را انتخاب نمایید. افزایش غیرمنطقی حجم معاملات هر چند ممکن است در یک معامله سود خوبی را نیز برای شما به دنبال داشته باشد اما در نهایت زمینه‌ساز ضرر کردن شما خواهد شد.

کلام آخر

حالا به خوبی متوجه شدید که چرا در فارکس ضرر میکنیم و عدم رعایت چه نکاتی باعث میشود تا معامله گران در بازار فارکس نتوانند شرایط خوبی را برای خود ایجاد نمایند. توصیه می کنیم که تمام نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم را به دقت در ذهن داشته باشید و حتی آنها را در گوشه‌ای یادداشت کنید تا بتوانید با عدم تکرار آنها مانع از ورود معاملات خود به ضرر شوید.

آن دسته از معامله‌گرانی هم که به دنبال آموزش های حرفه ای بازار فارکس هستند، می‌توانند با شرکت در دوره حضوری فارکس و یا خرید پکیج آنلاین آموزش فارکس تمام جزئیات لازم برای معامله گری در این بازار را در اختیار داشته باشند و با تقویت روانشناسی و استفاده از سیستم های مدیریت سرمایه مدرن آموزش داده شده در این پکیج تبدیل به یک تریدر موفق شوند.

منبع: اینوستوپدیا

سوالات متداول

چرا در فارکس ضرر میکنیم ؟

 • دلایل زیادی برای ضرر در فارکس وجود دارد که بیشتر به دلایل روانشناسی و پلن معاملاتی بازمی گردد.

آیا می توان در فارکس میلیاردر شد؟

 • رسیدن به درآمدها بالا در این بازار در دسترس است، اما فارکس بازار یک شبه میلیاردر شدن نیست.

چه کسانی در فارکس ضرر می کنند؟

 • کسانی که در معاملات خود نظم و انضباط ندارند.

آیا می توان ضررهای فارکس را جبران کرد؟

 • با داشتن یک سیستم مدیریت سرمایه و استراتژی های معاملاتی مدرن بله.
ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

3 پاسخ

 1. کسی ک هنوز مقطع ابتدایی را با موفقیت پشت سر نگذاشته، هرگز نمی‌تواند در دانشگاه و یا دروس دبیرستان ب موفقیت برسد
  بورس ایران، یه بازار بسیار بسیار ساده اس ک ب دلیل تحریم‌های وابستگی بسیار ناچیزی ب اقتصاد جهانی و ب سیاست سایر کشورها دارد و فقط با زیر نظر داشتن فعالیت‌های دولت ایران ک بسیار ساده و قابل درک هستند ( ب نسبت فعالیت سیاسی_ اقتصادی سایر کشورهای مهم) ب راحتی میتوان آینده را برای یک سهم بورسی پیش‌بینی کرد
  حالا کسی ک توان تجزیه و تحلیل در بورس ایران را نداشته و دچار شکست‌های سنگین شده، چطور می‌توان امید داشت ک در فارکس موفق عمل کند؟؟
  همانطور ک نویسنده محترم ب درستی اشاره فرمودند، فارکس ابزاریست ک تعداد شکستها بسیار بیشتر از موفقیت‌هاس و اغلب تریدرها در این بازار در تلاش برای جبران خسارتند
  شما در قبال همسر و فرزندانتان و حتی در قبال آینده خود و آرامش خودتان مسولید، لطفا بی‌گدار ب آب نزنید

 2. بازار فارکس هم مثل بقیه ی بازارها بجز بورس و طلاست هر چند با امدن فیوچرز اونجا هم قمار خونه شده با یه خبر استاپ لاس رو میزنن حالا نهنگها باید ببینن کدوم سمت چرب تر هست فرقی هم براشون نداره شورت یا لانگ در یه لحظه نقدینگیها رو میبلهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: