لوگو کانون بورس

جبران ضرر در فارکس | روش‌های کاربردی و مطمئن

جبران ضرر در فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۳ از ۴۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

جبران ضرر در فارکس یکی از شرایطی است که معمولا اکثر تریدرها در آن گرفتار می‌شوند و بسیاری از معامله گران به دنبال استفاده از روش‌هایی هستند که بتوانند ضررهای خود را جبران نمایند. جبران ضرر در فارکس به این راحتی‌ها در دسترس نیست و برای این منظور لازم است تا شما حتما تمرکز بالایی داشته باشید. نکته بسیار جالب درباره جبران ضرر در فارکس این است که اگر شما یک حساب کاربری در ضرر را در اختیار افرادی قرار دهید تا کنون هیچ اقدامی روی آن حساب کاربری نداشته‌اند، احتمالا رسیدن به موفقیت برای آنها بسیار زیاد است؛ اما اگر همان شخص که از ابتدا روی حساب کاربری مورد نظر فعالیت نموده باشد و در ضرر باشد، نمی‌تواند تصمیمات درستی گرفته و ممکن است بیشتر در ضرر فرو برود.

در آموزش رایگان فارکس نکات بسیار مهم تجربی را برای تریدر شدن در این بازار با شما در میان گذاشته‌ایم و اکنون نوبت به این رسیده تا درباره جبران ضرر در این بازار نیز با شما صحبت نماییم. برای اینکه بتوانید از این وضعیت خارج شوید، حتما باید در قدم اول از هیجان و احساسات دور بمانید. در غیر این صورت شما بیشتر در ضرر فرو خواهید رفت.

در این مقاله تمام تلاش ما ارائه نکاتی مفید و کاربردی برای کسانی است که سعی در بیرون آمدن از ضرر در فارکس دارند. البته توصیه می‌کنیم که اگر هم اکنون حساب کاربری شما در ضرر قرار دارد و به دنبال راه چاره هستید، ابتدا معاملات خود را متوقف کرده و سپس مقاله چرا در فارکس ضرر میکنیم و این مقاله را به صورت کامل مطالعه کنید و سپس دوباره معاملات خود را از سر بگیرید. تنها در این صورت است که شانس موفقیت برای شما زنده خواهد شد و بقیه دارایی خود را نیز از دست نخواهید داد.

جبران ضرر در فارکس

معامله‌گری در بازار فارکس و سودآوری در این بازار مراحل مختلفی دارد و اگر شما در هر کدام از مراحل دقت کافی نداشته باشید یک مرحله عقب خواهد افتاد و ممکن است به جای اینکه به دنبال استفاده بهینه از درآمدهای خود در این بازار باشید در این مقاله به دنبال جبران ضرر در فارکس بگردید. در واقع منظور ما این است که اگر شما به دنبال جبران ضرر‌های گذشته خود در بازار فارکس هستید، در واقع یک جایی از مسیر قدم‌های اشتباه برداشته‌اید و نقاط ضعفی دارید که اصلی‌ترین اقدام شما برای جبران ضرر شناخت این نقاط ضعف و برطرف کردن آنها است.

بیایید این موضوع را با یک مثال بسیار ساده برای شما روشن کنیم. فرض کنید که شما در اکثر مواقع وارده معاملاتی می‌شوید که نسبت سود به زیان آنها کمتر از یک است. در این معاملات اگر شما ضرر کنید، ضرر بسیار سنگین‌تری نسبت به زمانی‌هایی خواهید داشت که معاملات شما با سود بسته شود. حالا اگر شما با این مشکل روبرو شوید و نتوانید آن را به خوبی شناسایی کنید و به دنبال استفاده از روش‌های دیگری برای جبران ضرر بگردید عملاً تمام تلاش به سرانجام نخواهد نشست. به همین دلیل است که شما در قدم اول باید اقدام به شناسایی نقطه ضعف خود در معاملات فارکس نموده و سپس با توجه به نقطه ضعف به وجود آمده برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

تمام تلاش ما در این مقاله این است که شما را با نقاط ضعف مختلف و رایج کاربران آشنا کنیم تا شما بتوانید از این موارد برای شناخت نقطه ضعف خود و معاملات استفاده نموده و سپس با راه حل‌هایی که به شما ارائه می‌کنیم به دنبال برون رفت از این چالش‌ها باشید و حتی ضررهای گذشته خود را جبران کنید.

باتلاق جبران در فارکس چیست؟

جبران ضرر در فارکسیکی از اصطلاحات بسیار مهمی که از گذشته در بازار فارکس وجود داشته و هنوز هم در میان کاربران رایج است باتلاق جبران است. فرض کنید که شما در حساب کاربری خود در فارکس هزار دلار پول دارید. در چند معامله اول، شما وارد ضرر شده و ۱۰ درصد از دارایی اولیه خود را در بازار از دست میدهید. در این وضعیت مقدار پول موجود در حساب کاربری شما به ۹۰۰ دلار کاهش پیدا خواهد کرد. حالا نکته مهم این است که شما به دنبال جبران ضرر هستید و یک معامله را باز کرده و ۱۰ درصد در آن سود می‌کنید. اما نکته جالب این است که اگر شما ۱۰ درصد از ۹۰۰ دلار موجود را سود کنید حساب کاربری شما ۹۹۰ دلار خواهد شد و نمی‌توانید به هزار دلار اولیه برسید.

باتلاق جبران در واقع اشاره به نوع نگرش و ذهنیت معامله گران در بازار فارکس بعد از ورود به ضرر دارد. با توجه به اینکه ورود به ضرر هم باعث از بین رفتن دارایی کاربران می‌شود و هم روی ذهن و روح آنها فشار بسیار سنگین وارد می‌سازد و به همین دلیل آنها نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرد و برای اینکه بتوانند ۹۰۰ دلار خود را به هزار دلار تبدیل کنند وارد یک معامله با ریسک بسیار زیاد و حجم بالا شده و ایجاد ضرر در همان معامله باعث می‌شود تا مقدار پول از دست رفته آنها بیشتر هم شود.

این چرخه دائماً در معاملات این دسته از افراد تکرار می‌شود و آنها در یک باتلاق بسیار سنگینی فرو می‌روند که برون رفت از این باتلاق تنها و تنها در صورت از دست رفتن تمام این سرمایه‌ها امکان پذیر خواهد بود و آنها به اندازه‌ای در این باتلاق دست و پا می‌زنند تا تمام هزار دلار موجود از بین برود. در اصطلاح برای این شرایط از باتلاق جبران در فارکس استفاده می‌شود اما در واقع همان اشاره به نکات روانشناسی حاکم بر ذهنیت معامله‌گران در ضرر دارد.

اگر شما بعد از وارد شدن به ضرر نتوانید کنترل خوبی بر روی ذهنیت خود داشته باشید نخواهید توانست ضرر‌های از دست رفته را جبران کنید و در نهایت معاملات خود را با زیان‌های بیشتری خواهید است و به همین ترتیب شرایط شما ادامه پیدا خواهد کرد. بر این اساس سعی کنید تا علاوه بر نکاتی که در این مقاله به شما یادآوری می‌کنیم روی ذهنیت خود نیز کار کنید و به جای اینکه به دنبال جبران ضرر باشید معاملات خود را بر اساس اصول و چارچوب اصلی استراتژی معاملاتی خود را بچینید.

ضرر نکردن در فارکس را بیاموزید

شما باید در زمان جبران ضرر در فارکس ضرر نکردن در این بازار را به خوبی بیاموزید. فرض کنید که شما حساب معاملاتی خوبی در بازار فارکس داشته و در حال حاضر یک سود خوبی هم بدست آورده‌اید. تصمیم شما بر این است که بخشی از این سود را وارد یک معامله‌ای با ریسک بسیار بالا نموده تا به دنبال استفاده از پتانسیل بالای بازار فارکس برای سودآوری قابل توجه خود باشید. این موضوع را نه تایید می‌کنیم و نه صحبتی درباره آن داریم اما برای کسی که در سود قرار دارد چنین رفتاری کاملا توجیه پذیر خواهد بود.

اما شما که در معاملات خود در ضرر هستید نمی‌توانید به فکر افزایش حجم معاملاتی برای رسیدن به سود‌های بالا باشید. در واقع رفتار معامله گران در بازار فارکس برعکس است و به جای اینکه در ضرر‌ها ریسک معاملات خود را کاهش دهند و کم کم ارزش دارایی خود را به همان ارزش اولیه برسانند سعی می‌کند تا با افزایش قابل توجه به ریسک در مدت زمان کوتاه این مسیر را طی کنند و همین موضوع باعث ضرر‌های بیشتر برای آنها می‌شود.

در واقع نکته ما به این موضوع اشاره دارد که اگر شما در ضرر هستید بایستی همین مقدار دارایی موجود در حساب کاربری خود را غنیمت شمرده و به نوعی رفتار کنید که هیچ ضرر بیشتری در حساب کاربری شما ایجاد نشود. اگر شما بتوانید این ذهنیت را در خود پرورش دهید بعد از مدت کوتاه علاوه بر اینکه ضرر‌های خود را جبران خواهد کرد می‌توانید ترید‌های موفقی را نیز در فارکس برای خود رقم بزنید و کم کم تبدیل به یک معامله گر کاملا موفق شوید.

بسیاری از کسانی که وارد ضرر می‌شوند نمی‌توانند ذهنیت خود را به چنین شرایطی می‌رساند و به همین دلیل است که آنها امکان جبران ضرر را هم نخواهند داشت و کم کم به سمتی پیش می‌روند که تمام دارایی خود را در بازار از دست بدهند. در یک کلام راه حل جبران ضرر در معاملات بازار فارکس بالا بردن میزان ریسک نیست بلکه شما باید با کاهش ریسک به دنبال جبران ضرر‌های وارد شده به حساب معاملاتی خود باشید.

جبران ضرر در فارکس با نکات کاربردی

حالا نوبت به این رسیده تا نکات مفید و کاربردی برای جبران ضرر در فارکس را با شما در میان بگذاریم که استفاده از این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید این مسیر را با اطمینان بیشتری کنید. اصلاً به دنبال شعار دادن نیستیم و به هیچ وجه قصد نداریم تا روش‌های رویایی را برای برون رفت از این چالش در بازار فارکس با شما در میان بگذاریم. بارها و بارها در منابع مختلف مشاهده کردیم که کاربران برای برون رفت از ضرر به انجام روش‌های مانند مارتینگل دعوت می‌شوند که ریسک بسیار زیادی دارد و باعث می‌شود تا آنها سرمایه بیشتری را نیز از دست بدهند.

بسیاری از نکاتی که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت حاصل تجربه بسیار بالای ما در معاملات بازار فارکس است. البته این تجربیات به سادگی و رایگان به دست آمده و ما بارها و بارها روشهای مختلف را امتحان کرده‌ایم تا در نهایت به این اطمینان رسیده‌ایم که می‌توان با استفاده از برخی از راه حل حاضر‌های وارد شده در بازار فارکس را جبران کرد.

نکته بسیار مهمی که قبل از ورود به معرفی نکات باید با شما در میان بگذاریم این است که بهتر است نکات معرفی شده در ادامه را به خوبی در نظر داشته باشید و از آنها به صورت کاربردی برای برون رفت از چالش‌هایی مانند ضرر در بازار فارکس استفاده کنید. مطالعه روزنامه‌وار این نکات به هیچ وجه دردی از شما دوا نخواهد کرد و نمی‌توانید از آنها استفاده نمایید. اگر یک ژورنال معاملاتی در اختیار دارید حتماً این نکات را نیز وارد ژورنال معاملاتی خود نمایید تا بتوانید از آنها به صورت کاربردی در معاملات خود استفاده نمایید.

آموزش کاربردی ببینید

جبران ضرر در فارکس تنها با استفاده از استراتژی ‌ها و روش‌های کاربردی و مدرن مورد استفاده در شرایط کنونی بازار فارکس امکان پذیر است و شما برای رسیدن به چنین شرایطی حتما باید به صورت کاربردی آموزش ببینید. آموزش کاربردی در بازار فارکس به این معنا است که شما همان روش‌ها و نکاتی را بیاموزید که استفاده از آنها در بازار فارکس به کار شما می‌آید و می‌توانید با استفاده از آنها پول بدست آورید.

بازار فارکس یک بازار بسیار هیجان انگیز است و آموزش‌های بسیار زیادی درباره این بازار وجود دارد که بسیاری از این آموزش‌ها به هیچ وجه کیفیت لازم برای پرورش ذهن یک معامله گر را ندارد. واقعاً درصد قابل توجهی از مطالب آموزشی مربوط به بازار فارکس هر چند ممکن است مطالب جذابی باشند اما به هیچ وجه به درد معامله‌گری نمی‌خورد و یادگیری مطالب چیزی جز پراکنده کردن ذهن و به هم خوردن تمرکز نخواهد بود.

استفاده از آموزش ‌های کاربردی باعث می‌شود تا شما تمرکز بالاتری داشته باشید و تنها از روش‌های استفاده کنید که امتحان خود را در بازار فارکس پس داده و گزینه مناسبی برای معامله‌گری در این بازار هستند. در عوض شما می‌توانید به جای این مسیر دیگری را انتخاب کنید که در آن هزاران مطلب آموزشی مختلف را آموزش ببینید اما در نهایت نتوانید از این مطالب آموزشی حتی یک دلار در بازار فارکس سود به دست آورید. دقت کنید که کیفیت یک مطلب آموزشی مربوط به معامله‌گری در بازار فارکس به جذابیت آن در صفحه مانیتور مربوط نیست و وقتی یک آموزش کاربردی و جذاب است که بتوان از آن در بازار پول بدست آورد.

چند استراتژی معاملاتی مناسب انتخاب کنید

جبران ضرر در فارکس نیاز به استفاده از استراتژی ‌های معاملاتی قدرتمند دارد اما نه صد استراتژی معاملاتی. توصیه ما این است که به جای اینکه ده‌ها استراتژی معاملاتی مختلف در اختیار داشته و از همه آنها استفاده کنید چند استراتژی معاملاتی مناسب آموخته و تمرکز خود را بر روی استفاده از همین استراتژی ‌های معاملاتی بگذارید.

اگر به دنبال انتخاب استراتژی معاملاتی هستید توصیه ما استفاده از استراتژی ‌های معاملاتی مبتنی بر پایه پرایس اکشن و الگوهای کندل استیک در فارکس است که می‌تواند قدرت معاملاتی شما را به میزان قابل توجهی افزایش تعداد و وضعیت‌های مانند کم بودن حد ضرر و بالا بودن حد سود را برای شما به دنبال داشته باشد.

متاسفانه شاهد هستیم که اکثر قابل توجهی از کاربران و معامله گران ایرانی در بازار فارکس تمرکز اصلی خود را برای انتخاب استراتژی معاملاتی می‌گذراند اما در حالی که استراتژی معاملاتی در نهایت می‌تواند حدود ۲۰ درصد روی کیفیت معاملات شما در بازار تاثیر بگذارد و تاثیر اصلی در معاملات شما مدیریت سرمایه و اصول روانشناسی حاکم و بازار خواهد بود که شما باید خود را در آنها تقویت کنید.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید لازم است تا یک مثال بسیار ساده را با شما مرور کنیم. اگر دو نفر با دانش معاملاتی یکسان و شرایط یکسان باهم  وارد بازار فارکس شوند، هرچند استراتژی معاملاتی مورد استفاده در هر دو نفر یکسان است اما لزوما هر دو نتیجه یکسانی نخواهند داشت. به همین دلیل است که استفاده از یک استراتژی معاملاتی همه چیز در بازار فارکس نیست. حالا اگر شما یک حساب در بازار فارکس داشته باشید که وارد ضرر شده و بخواهید روی همین حساب معاملات خود را باز کنید، به دلیل فشار روانی بسیار زیاد ممکن است ضرر‌های بیشتری نیز برای خود رقم بزنید. در حالیکه اگر فردی با همان میزان دانش تحلیلی شما و با استفاده از همان استراتژی ‌های در دسترس شما بخواهد همین حساب را رشد دهد به راحتی می‌توانند ضررهای آن را جبران کرده و شرایط خوبی را نیز در معاملات برای حساب شما رقم بزند.

جبران ضرر در فارکس

یک پلن سرمایه گذاری بنویسید

جبران ضرر در فارکس نیاز به استفاده از یک پلن سرمایه گذاری کاملا مشخص و مدون دارد و شما حتماً باید از این پلن سرمایه گذاری در معاملات خود به صورت دقیق استفاده کنید. اگر مقاله چرا در فارکس ضرر میکنیم را در کانون بورس مطالعه کرده باشید حتماً می‌دانید که یکی از اصلی‌ترین دلایل ضرر کردن معامله گران در این بازار نداشتن یک پلن سرمایه گذاری مناسب است. متاسفانه کاربران در اکثر موارد پلن سرمایه گذاری ندارند و بدون هیچ گونه نظمی در حال انجام معامله در بازار هستند و اگر شما هم همین روند را تکرار کنید علاوه بر اینکه نمی‌توانید ضرر‌های خود را جبران نماید بلکه در ضررهای بیشتری هم فرو خواهید رفت.

همین اکنون به شما می‌گوییم که اگر شما پلن سرمایه گذاری در بازار فارکس ندارید و آن را تهیه نکنید هیچ دیدگاهی و هیچ روشی نمی‌تواند شما را در این بازار تبدیل به یک معامله گر موفق نماید و امکان جبران ضرر‌ها نیز برای شما وجود نخواهد داشت. شاید اگر روزی تمام دلایل و عوامل شکست در بازار فارکس از بین بروند و تنها یک عامل وجود داشته باشد که تفاوت میان معامله گر موفق و ناموفق را رقم بزند آن عامل همین داشتن پلن مدیریت سرمایه گذاری در این بازار خواهد بود.

توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از اینکه شروع به انجام معاملات جدید برای جبران ضرر در فارکس کنید ابتدا همه چیز را کنار گذاشته و یک پلن سرمایه گذاری کاملا مشخص و عالی برای خود در بازار بچینید و از این پس تمام معاملات خود را بر اساس همین پلنگ در پیش بگیرید. معامله‌گری در بازار فارکس بدون داشتن پلن سرمایه گذاری دقیقا مانند پریدن در یک اقیانوس بسیار بزرگ است که قرار است با شنا کردن به انتهای آن برسید. اگر قبلا کسی رسیده باشد شما هم خواهید رسید.

تعداد تریدرهای خود را کاهش دهید

نکته بعدی که برای جبران ضرر در فارکس باید به آن اشاره داشته باشیم درباره تعداد ترید‌ها در این بازار است. برخی از معامله‌گران عادت دارند که بامداد دوشنبه که بازار فارکس باز میشود متاتریدر را باز کرده و شروع به تحلیل تمام جفت ارزها کرده و تا غروب جمعه بازار بسته میشود متاتریدر را ببندند. از این روش معامله‌گری و از این متد سرمایه گذاری در بازار فارکس سود به دست نیامده و نخواهد آمد.

شما به عنوان یک تریدر موفق باید یاد بگیرید که تنها از فرصت‌های بسیار جذاب و ایده آل در معاملات بازار فارکس استفاده کنید و تایم خیلی زیادی را نیز پشت نمودار نمانید زیرا این تایم زیاد باعث می‌شود تا شما نتوانید به خوبی از فرصت‌های معاملاتی استفاده کنید و استراتژی ‌های معاملاتی شما نیز ورود‌های اشتباه را به شما خواهند داد.

مالباختگان فارکس

از فیلترهای بیشتر برای ترید استفاده کنید

تاکنون استراتژی معاملاتی شما در بازار فارکس از چه نکاتی برای تایید معامله شما استفاده می‌کرد و شما چند مورد را در لحظه چک میکردی تا یک معامله را در بازار باز کنید؟ وقتی شما در ضرر قرار دارید و بایستی به دنبال کاهش ریسک معاملاتی خود بگردید بهتر از فیلتر‌های بیشتری برای ورود به یک معامله استفاده کنید. البته همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم در ارائه نکات مربوط به جبران ضرر بیشتر به دنبال معرفی روش‌های کاربردی هستیم و سعی داریم تا به جای شعار دادن نکاتی را به شما معرفی کنیم که استفاده از آنها بتوانند حساب کاربری شما را تقویت کند. با این حساب شما باید از ما بپرسید که منظور از فیلتر‌های بیشتر برای معامله‌گری چیست؟

برخی از فیلتر‌هایی که در تحلیل نمودار قیمت جفت ارزها در بازار فارکس می‌توانید از آنها استفاده کنید را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد:

به عنوان مثال اگر شما تاکنون از حمایت ‌ها و مقاومت ‌های یک ساعته و چهار ساعته برای معامله‌گری استفاده میکردید از این پس بهتر است معاملات خود را تنها معطوف به حمایت‌ ها و مقاومت‌ های موجود در تایم فریم روزانه کنید.

یکی دیگر از فیلترهای بسیار کاربردی و عالی در معاملات بازار فارکس استفاده از الگوهای شمعی در زمان ورود به معامله است. در واقع شما وقتی وارد یک معامله می‌شوید که علاوه بر استراتژی معاملاتی شما الگوهای شمعی نیز معامله شما را تایید نمایند.

شکست خط روند کوتاه مدت در تایم فریم‌های کوتاه ۵ دقیقه و یک دقیقه یکی دیگر از فیلتر‌هایی است که می‌تواند شما را وارد معاملات مطمئن تری کند.

استفاده از فیلترهای بیشتر یک عیب بزرگ با خود به همراه دارد و یک مزیت بسیار بزرگتر برای شما ایجاد خواهد کرد. ایراد اصلی این نکته این است که فیلترهای بیشتر مانع از ورود شما به بسیاری از معاملات خواهد شد و ممکن است شما بسیاری از فرصت‌های معاملاتی جذاب را از دست بدهید. جذابیت اصلی این روش هم این است که شما وارد معامله نمی‌شوید مگر اینکه آن را با سود ببندید.

اگر این نکته و سایر نکات موجود در این مقاله و سایر مقالات مربوط به آموزش رایگان فارکس را در کانون بورس مطالعه کرده باشید به این نقطه نظر خواهید رسید که ما بیشتر به دنبال کاهش تعداد معاملات و افزایش کیفیت آنها هستیم. این استراتژی در طول یک دهه گذشته باعث شده تا ما بتوانیم در بازار فارکس به موفقیت برسیم و یک سود ثابت ماهانه برای خود رقم بزنیم و سعی داریم تا آنها را در ذهن شما نیز جا بیندازیم تا شما نیز بتوانید با استفاده از همین متد معاملات موفقی را برای خود رقم بزنید. وگرنه به جای گفتن این نکات و کشیدن این مقاله چالش با هم می‌توانست مانند سایر سایت‌ها و منابع تنها چند بعدی ساده را با شما در میان گذاشته و این مقاله را به انتها برسانیم.

جبران ضرر در فارکس

تعداد جفت ارزهای معاملاتی خود را کاهش دهید

بیایید یک بار دیگر لیست جفت ارزهای موجود در بازار فارکس را با هم مرور کنیم و درباره آن‌ها صحبت کنیم. تعداد جفت ارزهای معاملاتی بسیار زیادی در بازار فارکس وجود دارد که همه آنها می‌توانند در طول روز فرصت‌های معاملاتی مختلفی را برای ما ایجاد کند. از یورو به دلار گرفته تا کراس‌های دلار نیوزیلند و دلار استرالیا همگی جفت ارزهای هستند که نوسانات بسیار زیادی در طول روز داشته و شما می‌توانید فرصت‌های معمولی بسیار زیادی را با استفاده از تحلیل تکنیکال همه آنها به دست آورید.

دیدگاه شما درباره استفاده از انواع جفت ارزهای موجود در بازار فارکس برای معامله‌گری چیست؟ آیا ترجیح می‌دهید که تمام نمودار‌های موجود را به صورت کامل مورد آنالیز قرار داده و از تمام فرصت‌های موجود استفاده نمایید و یا اینکه سعی می‌کنید تا تمرکز اصلی خود را بر روی یک یا دو جفت ارز گذاشته و روند تغییرات قیمت آنها را به صورت کامل مورد آنالیز قرار دهید؟ کسی که در حال تحلیل و بررسی نمودار قیمت تمام جفت ارزهای موجود در بازار فارکس است هرچند ممکن است با استفاده از استراتژی ‌های معاملاتی شخصی شرایط خوبی را برای خود رقم بزند اما در نهایت نمی‌تواند روی نحوه تغییرات قیمت تمامی جفت ارزها تسلط کامل و کافی داشته باشد.

تفاوت معامله‌گری که در حال استفاده از تمام جفت ارزهای تعریف شده در بازار فارکس برای معامله‌گری با کسی که تنها از یک یا دو جفت ارز برای ترید استفاده می‌کند دقیقا مانند یک پزشک عمومی و یک جراح متخصص است. یک جراح متخصص روی حرفه خود تسلط کامل دارد و به خوبی میتواند تمام جزئیات جراحی را برای شما تشریح کند اما پزشک عمومی تنها در حال ارائه روش‌های عمومی برای درمان برخی از بیماری‌ها است که خیلی از وقت‌ها جواب نمی‌دهند.

برای کسانی که در ضرر سنگین قرار دارند داشتن یک رویکرد جراح متخصصی در بازار فارکس می‌تواند شرایط خوبی را به وجود آورد. از این رو شما به جای اینکه تمام جفت ارزها را مورد آنالیز قرار دهید تمرکز خود را بر روی یک یا دو جفت ارز قرار داده و تنها از فرصت‌های معاملاتی ایجاد شده در آنها استفاده می‌کنید. در چنین حالتی چند وضعیت مختلف برای شما به وجود خواهد آمد که لازم است و آنها را باهم آنالیز کنیم.

در درجه اول ممکن است فرصت‌های معاملاتی کمتری پیش روی شما قرار بگیرد که البته چندان عیب بزرگی نیست و بهتر است زیرا در چنین شرایطی کیفیت معاملات شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و به جای اینکه در ده معامله ۵ معامله زیان آور و ۵ معامله سودآور داشته باشید می‌توانید دو معامله سودآور داشته و درآمد قابل توجهی را نیز در بازار فارکس به دست آورید.

این روش به شما کمک می‌کند تا روند نوسانات قیمت دو جفت ارز مورد نظر را به صورت کامل مسلط شوید و در هر لحظه بدون اینکه آنها چه رفتاری ممکن است از خود نشان دهند. این رفتارشناسی در نهایت منجر به این موضوع می‌شود که شما بتوانید درصد معاملات خطای خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و بعد از گذشت یک بازه زمانی چند ماهه به این نتیجه خواهید رسید که در هر لحظه می‌توانید کندل بعدی تشکیل شده در نمودار جفت ارز مورد نظر خود را پیش‌بینی کنید.

دقت داشته باشید که یک ورزشکار حرفه‌ای روی یک ورزش تخصص دارد و برای رسیدن به درآمد و سلامت فیزیکی از آن استفاده می‌کند. در حالی که ممکن است شما برای شرایط عمومی از هر ورزشی استفاده کنید ولی شما یک ورزشکار حرفه‌ای نخواهید بود و ممکن است بعداً شما نیز نسبت به ورزشکاران حرفه‌ای شرایط متفاوتی داشته باشد. انتخاب یک یا دو جفت ارز برای ترید در بازار فارکس در مقابل تحلیل تمام جفت ارزها مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد؛ اما ما بارها این مزیت‌ها و معایب را مورد بررسی و آنالیز قرار داده‌ایم و تجربه بالای ما نشان می‌دهد که اگر شما از این روش استفاده کنید شانس موفقیت شما در بازار به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد و ضررهای حساب کاربری شما نیز کم کم جبران خواهد شد.

برای اینکه این مقاله را برای شما کاربردی‌تر هم کرده باشیم لازم است تا چند جفت ارز معاملاتی بسیار مناسب برای این انتخاب را به شما معرفی کنیم. اگر شما از سیستم‌ های مدیریت سرمایه قدرتمند و استراتژی ‌های معاملاتی با حد ضرر بسیار کوچک استفاده می‌کنید جفت ارزهای مانند طلا یا پوند به ین نمی‌توانند گزینه‌های خوبی برای شما باشند. این جفت ارزها نوسانات بسیار شدید و زیادی در طول روز دارند و پتانسیل سودآوری از آنها بسیار زیاد است اما فراموش نکنید که معاملات آنها نیز بیشتر خواهد بود و اگر شما دقت کافی نداشته باشید ممکن است با ضرر‌های بسیار زیادی بازار را ترک کنید.

برای کسانی که به دنبال کاهش ریسک معاملات خود در معاملات بازار فارکس هستند گزینه پیشنهادی ما جفت ارز یورو به دلار است. البته نه اینکه این جفت ارز معاملاتی کمی داشته باشد یا اینکه نوسانات آن در طول روز خیلی زیاد نباشد اما یورو به دلار از نظر تکنیکالی شرایط بسیار خوبی دارد و معمولا اکثر استراتژی ‌های تحلیل تکنیکال را می‌توان برای آن مورد استفاده قرار داد.

مالباختگان فارکس

روی معاملات خود تمرکز بیشتری داشته باشید

یکی دیگر از روش‌هایی که برای جبران ضرر در فارکس باید به آن اشاره داشته باشیم، بالا بردن تمرکز روی معاملات است. با بالا رفتن تمرکز روی معاملات این شانس را دارید تا بتوانید تعداد معاملات موفق خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید و از طرف دیگر معاملات زیان آور را کم کنید. البته شاید تمرکز کردن روی معاملات باعث کاهش تعداد تریدهای شما رد بازار گردد که البته دقیقا همین انتظار را نیز از آن داریم. اگر شما تعداد تریدهای کمتر اما با کیفیت تری داشته باشید، در نهایت شانس این را خواهید داشت که حتی یک حساب زیان ده را نیز کم‌کم رشد داده و آن را به موفقیت برسانید.

تمرکز روی معاملات باعث می‌شود تا شما کم کم وارد یک چرخه موفق شوید و مسیر خود را کاملا مشخص نمایید. فرض کنید که شما در حال سفر به شهری هستید که بارها و بارها به آن سفر کرده و با هر قدم از جاده نیز به خوبی آشنا می‌باشید. از تمام سرعت گیرها اطلاع دارید و می‌دانید که در کجای مسیر می‌توانید با سرعت بالا حرکت کنید و در کجاها لازم است تا سرعت خود را کم نمایید. با تمرکز کردن در معاملات در بازار فارکس نیز دقیق چنین شرایطی برای شما ایجاد می‌شود و می‌توانید از این طریق مسیر خود را در این بازار و معاملات آن کاملا روش نمایید.

برای ژورنال نویسی آماده شوید

برای جبران ضرر در فارکس به دنبال ژورنال نویسی و درس گرفتن از اشتباهات گذشته بروید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، لازم است تا یک تجربه بسیار مهم را در معاملات بازار فارکس با شما در میان بگذاریم. در سال‌های ۹۲ که به تازگی وارد معاملات بازار فارکس شده بودیم، تمام استراتژی ‌های مدرن آنزمان را فرا گرفته و معاملات خود را به صورت منظم پیش می‌بردیم، اما در بسیاری از مواقع معاملات با ضرر بسته می‌شد و هر چقدر هم دنبال نقاط ضعف خود بودیم، نتیجه‌ای به دنبال نداشت. در واقع نقطه ضعف اصلی ما در آن موقع نداشتن یک ژورنال معاملاتی بود تا بتوانیم شرایط خود را در تریدهای مختلف بسنجیم و این اشتباهات را در آینده تکرار نکنیم.

در نهایت این بررسی‌ها منجر شد تا شروع به یادداشت‌برداری از تریدها خود کرده و در انتها به این نتیجه رسیدیم که باید کمی استراتژی معاملاتی خود را برای نقاط ورود بهینه نماییم. همین موضوع ساده باعث افزایش قابل توجه تعداد معاملات سودآور ما در بازار فارکس شد. اتفاقی که برای تمام تریدرها به همین ترتیب رقم می‌خورد و شما نیز با داشتن یک ژورنال معاملاتی می‌تواند مانع از ضررهای تکراری در فارکس برای خود شوید.

متاسفانه شرایط و ذهنیت معامله گران ایرانی در فارکس به گونه‌ای است که چندان اهمیتی برای این نکته قائل نیستند و هر برا و بعد از شکست‌های مختلف بر این باور هستند که این بار تیر آنها به هدف خواهد نشست و تبدیل به یک تریدر موفق در فارکس خواهند شد. این چرخه دائما برای آنها تکرار شده و هر بار هم به شکست منجر می‌شود. شما می‌توانید از همین حالا معاملات خود را در فارکس قطع کرده و حتما بعد از تهیه یک ژورنال معاملاتی به دنبال رسیدن به موفقیت در این بازار باشید یا اینکه همان چرخه معیوب قبلی را ادامه داده و هر بار شکست‌های قبلی را تکرار نمایید.

مالباختگان فارکس

یک سیستم مدیریت سرمایه داشته باشید

جبران ضرر در فارکس نیاز به استفاده از یک سیستم مدیریت سرمایه دقیق و بهینه دارد. شاید تصور کنید که در حال شعار دادن هستیم، اما این موضوع اهمیت بسیار زیادی برای جبران ضرر در معاملات فارکس دارد. اگر شما دقت کافی روی معاملات خود نداشته باشید، نمی‌توانید به موفقیت برسید. سیستم مدیریت سرمایه به شما کمک می‌کند تا ضررهای بسیار کمی داشته و از طرف دیگر سودهای خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

در شرایط عادی و وقتی یک تریدر هنوز معاملات خود را آغاز نکرده، رعایت مدیریت سرمایه چالش‌های خاص خود را دارد و معمولاً کاربران نمی توانند چنین شرایطی را برای خود ایجاد کنند. حالا اگر یک تریدر در ضرر قرار بگیرید که این چالش به مراتب پیچیده‌تر نیز خواهد شد. توصیه می‌کنیم که حتما حتی اگر در ضرر هستید، از سیستم‌های مدیریت سرمایه برای تقویت معاملات خود استفاده نمایید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا خیلی سریع در مسیر درست گام برداشته  و روندی را ایجاد کنید که کم کم ضررها جبران شده و حتی به سود برسید.

منظم و با برنامه ترید کنید

جبران ضرر در فارکس با نظم امکان پذیر است. اگر شما بتوانید نظم را به معاملات خود در بازار فارکس وارد سازید، هر کاری از شما بی‌می‌آید. ار شما در حین کار و سفر و در هر حالتی ترید می‌کنید، در واقع مسیر منتهی به شکست را طی می‌نمایید. ترید در فارکس به این راحتی‌ها نیست که شما بتوانید در هر حالتی و هر وضعیتی خود را وارد این بازار کرده و چند معامله اخذ نمایید. برای موفقیت در فارکس لازم است تا حتما به دنبال یک روش منظم‌سازی معاملات بروید. در غیر این صورت هیچ سیستمی و هیچ آموزشی شما را نجات نخواهد داد.

برای منظم شدن در معاملات بازار فارکس باید چند پیش زمینه اولیه را فراهم آورید که به شرح زیر هستند:

  • یک دفتر بردارید و تمام چارچوب معاملاتی خود را در آن بنویسید.
  • استراتژی ‌های معاملاتی مد نظر خود را به صورت دقیق با ذکر نقطه و ورد و خروج یادداشت نمایید.
  • پلن مدیریت سرمایه خود را یادداشت کرده و مطابق با آن معاملات خود را در نظر بگیرید.
  • یک دفتر هم برای یادداشت کردن جزئیات معاملات خود تهیه کنید.

البته در حال حاضر می‌توانید برای تمام موارد بالا از نرم افزاری مناسب مانند اکسل یا نمونه‌های مشابه کمک بگیرید، اما با توجه به اینکه دسترسی به این نرم افزارها معمولا ممکن است در هر زمان امکان پذیر نباشد، داشتن یک دفتر معاملاتی می‌تواند نظم را به معاملات شما در این بازار هدیه دهد.

هیجانی رفتار نکنید

مالباختگان فارکس هرگز نمی‌توانند هیجانات خود در این بازار را مدیریت نمایند و اسیر هیجاناتی هستند که آنها را به سمت پرتگاه شکست می‌کشاند. هیجان و احساست سم بزرگی برای معاملات در بازارهای مالی می‌باشند و اگر شما نتوانید این هیجانات را کنترل کنید، شکست شما در بازار حتمی خواهد بود. یکی از بهترین روش‌های جبران ضرر در فارکس همین کنترل هیجانات است. اگر شما در مواقعی که وارد ضرر شده‌اید، بیشتر تقلا کرده و احساس‌تر رفتار نماید، شانس شما برای موفقیت و جبران ضرر کمتر خواهد شد و احتمالا در ضرر بیشتری فرو می‌روید.

بسیار مهم است که بتوانید احساسات خود را کنترل کرده و بر اساس اصول حاکم بر معاملات خود و بر اساس چارچوب از پیش تعیین شده معاملات خود را هدایت کنید. حتی اگر در ضرر هنگفتی قرار دارید، این موضوع می‌تواند شما را یاری سازد تا کم کم مسیر بهتری را برای معاملات خود در نظر گرفته و به سمتی پیش بروید که موفقیت شما رد بازار تضمین شد باشد.

درباره کنترل هیجانات و احساسات در فارکس باید یک نکته بسیار مهم را نیز با شما در میان بگذاریم. همان طور که احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید، کنترل احساسات در این بازار به این سادگی‌ها نیستید و از عهده هر کسی بر نمی‌آید. برای این منظور حتما باید از یک پلن معاملاتی استفاده کرده و تبدیل به معامله گر منظم شوید. اگر شما معامله گر منظمی نباشید، بی‌خود تلاش می‌نمایید و امکان سودآوری در این بازار برای شما وجود نخواهد داشت. پس بهتر است برای کنترل احساسات خود در قدم اول معاملات خود را در بازار منظم نمایید.

مالباختگان فارکس

کلام آخر

درباره جبران ضرر در فارکس صحبت کردیم و نکات بسیار مهمی را نیز در این باره با شما در میان گذاشتیم. اکنون شما به خوبی پاسخ سوال چرا در فارکس ضرر میکنیم را می‌دانید و همچنین با روش‌هایی آشنا هستید که با استفاده از آنها می‌توانید مانع از بروز این ضررها شده و معاملات خود را به سمت سودآوری پیش ببرید. اتفاقی که می‌تواند از شما یک ترید موفق در فارکس بسازد و بتوانید به سود خوبی نیز در این بازار برسید.

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که همین که شما به دنبال پاسخ پرسش چرا معامله گران در فارکس ضرر می‌کنند هستید، یعنی اینکه مسئولیت ضررهای خود را پذیرفته و یک قدم بزرگ جلوتر آمده‌اید و موفقیت در فارکس در دسترس شما قرار دارد. حالا با درک نکات بسیار مهم و تجربی که با شما در میان گذاشتیم، این شانس را دارید تا روش خود را تغییر داده و مانند یک فرد حرفه‌ای در فارکس ترید کنید.

در مجموعه کانون بورس آمادگی لازم برای ارائه تمام خدمات کافی برای موفقیت در فارکس را برای شما داریم. در همین راستا شما می‌توانید هم از مقالات آموزش رایگان فارکس استفاده کنید و هم با شرکت در دوره حضوری فارکس شرایط لازم برای معاملات سودآور در این بازار را داشته باشند. کسانی که فرصت کافی برای شرکت در دوره فارکس را به صورت حضوری ندارند، با تهیه پکیج آموزش آنلاین فارکس می‌توانند مانند یک دانش پذیر در کلاس حاضر شده و زمینه ساز موفقیت خود در این بازار باشند.

در انتها شما را دعوت می‌کنیم که اگر نقطه نظری درباره دلایل ضرر کردن تریدرها در فارکس دارید که در این مقاله به آن اشاره نشد، حتما آن را با ما در ‌بخش دیدگاه‌ها در میان بگذارید. بی‌صبرانه منتظر شنیدن نظرات شما درباره دلایل ضرر کردن در فارکس هستیم. بیان کردن این تجربیات در نهایت می‌تواند بسترهای لازم برای ارتقاء قابل توجه سطح کیفیت کاربران در این بازار را فراهم آورد. همچنین کسانی که تجربه ورود به ضرر در فارکس را دارند و سپس از آن خارج شده اند نیز می توانند تجربیات گرانبهای خود را با ما در انتهای این مقاله در میان بگذارند. با مطالعه این نظرات همه کاربران می توانند از این نکات برای جبران ضرر در فارکس استفاده کرده و شرایطی را برای خود ایجاد کنند که دیگر نگران از بین رفتن سرمایه های خود نباشند. رسیدن به چنین وضعیتی بدون در نظر گرفتن نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، امکان پذیر نیست.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: