لوگو کانون بورس

اشتباهات رایج معامله گران | فارکس و ارز دیجیتال

اشتباهات رایج معامله گران
شما در حال مطالعه مقاله ۲۶ از ۴۰ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

اشتباهات رایج معامله گران در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توانیم از این اشتباهات اجتناب کنیم؟ صحبت درباره رسیدن به سودهای کلان در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال بسیار زیاد است و هر سایت و شبکه اجتماعی را که باز کنید در حال ارائه روش‌هایی برای رسیدن به سود در معاملات این بازارها است، اما کمتر سایتی را می‌توانید پیدا کنید که به دنبال معرفی اشتباهات رایج معامله‌ گران در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال و همچنین ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از بروز این اشتباهات باشد. تمام بازارهای مالی از بازار بورس ایران گرفته تا بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال پتانسیل بسیار بالایی برای سودآوری دارند اما دقت کنید که معامله‌گری در این بازارها بدون ریسک هم نیست و شما حتماً باید تخصص و تبحر بسیار زیادی داشته باشید تا بتوانید در این بازارها پول به دست آورید.

در سری مقالات آموزش رایگان فارکس و همچنین آموزش رایگان ارز دیجیتال سعی کرده‌ایم تا تمام نکات لازم برای معامله‌گری در این بازارها را در اختیار شما قرار داده و تجربیات معاملات خود را در این بازارها برای شما بازگو کنیم. با مطالعه این مقالات شما می‌توانید حتی مانند کسی که در یک دوره آموزشی کامل شرکت کرده معاملات خود را در بازارهای مالی آغاز نمایید و حتی به سود برسید. در این مقاله نیز نوبت به بررسی اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی می‌شود. واقعیت این است که کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که برخی از این اشتباهات را در معاملات خود انجام ندهد و نکته بسیار مهم این است که هر کدام از این اشتباهات در بازار ممکن است چند صد دلار هزینه روی دست شما باقی بگذارد.

متاسفانه معامله‌ گران در بازار فارکس به نوعی رفتار می‌نمایند تا خودشان تمام اشتباهات و مسیرهای غلط را تجربه نمایند و بابت این اشتباهات هزینه‌های خیلی سنگینی را نیز می‌پردازند. در حالی که عقل حکم می‌کند که از تجربیات دیگران در این باره استفاده کرده و مسیرهایی را برای معامله‌گری در بازارهای مالی انتخاب کنید که از هر نظر ایمن و بدون ریسک هستند. مطالعه مقالات این چنینی معمولا برای علاقه‌مندان به معامله‌گری در بازارهای مالی اهمیت خیلی زیادی پیدا نمی‌کند و تعداد کمی از معامله‌ گران مبتدی تصمیم می‌گیرند تا با کسب این تجربیات روند معاملات خود را در بازار بهینه نمایند. اتفاقا به همین دلیل است که تعداد افراد موفق در معاملات بازارهای مالی خیلی زیاد نیست و معمولاً اکثر کاربران انگیزه‌های زیاد اما انتخاب اهداف اشتباه در بازارهای مالی با شکست روبرو می‌شوند. در این مقاله متوجه خواهید شد که چه رفتاری باعث ایجاد ضرر در فارکس و ارز دیجیتال برای شما می‌شود و اجتناب کردن از چه هیجاناتی می‌تواند شما را از ضررهای این بازارهای مالی در امان نگه دارد.

اشتباهات رایج معامله گران

قبل از هر چیزی کمی با خود تامل کنید، آیا شناخت اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی اهمیتی برای شما دارد یا خیر؟ اینترنت پر از مقالاتی است که برای رتبه‌بندی در گوگل نگارش شده‌اند. جدا از اینکه این مقالات کیفیت لازم را داشته باشد یا خیر، اما نه خود نویسنده توجهی به استفاده کاربران از محتوای مقاله مورد نظر دارد و نه کاربران حتی چنین مقالاتی را تا نصفه مطالعه می‌کنند در حالی که قرار است یک محتوای بسیار مهم و حیاتی برای معاملات بازارهای مالی ارائه شود و کاربران از آن استفاده کاربردی نمایند.

در کانون بورس اما سیاست ما برای نگارش مقالات نسبت به تمام سایت‌های ارائه دهنده خدمات آموزش بازارهای مالی کاملاً متفاوت است. اگر شما مقالات ما را در بخش‌های مختلف مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که محتوای این مقالات کاملاً با مقالات معمول موجود در اینترنت متفاوت است و ما بیشتر از اینکه دنبال انتقال برخی از کدها و پیام‌های کاملاً تکراری درباره شرایط معامله‌گری در بازارهای مالی باشیم بیشتر به دنبال ارائه تجربیات خود ش از ۱۰ سال معامله‌گری در بازار فارکس و ارز دیجیتال به کاربران ایرانی داریم و سعی داریم تا این تجربیات را به گونه‌ای ارائه کنیم که هم افراد مبتدی و هم افراد حرفه‌ای بتوانند از آن برای بهینه کردن روند معاملات خود در بازار استفاده نمایند.

اشتباهات رایج معامله گران

شاید جالب باشد بدانید که خت اشتباهات رایج معامله‌ گران باید یکی از اولین درس‌ها برای کسانی باشد که به دنبال ورود به بازارهای مالی هستند ولی معمولاً این دسته از اطلاعات زمانی به افراد می‌رسد و موقعی معامله‌ گران به دنبال شناخت اشتباهات رایج معامله‌ گران می‌روند که کار از کار گذشته و آنها سرمایه بسیار سنگینی را در بازار از دست داده و حالا به فکر چاره و جبران و ورود به مسیر جدیدی هستند.

تفاوتی ندارد که در کجای مسیر باشید و چه رفتاری را تاکنون در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال و حتی بازار بورس برای خود رقم زده باشید. در هر صورت توصیه می‌کنیم که تمام نکاتی که در این مقاله به عنوان اشتباهات رایج معامله‌ گران مبتدی و حرفه‌ای در بازارهای مالی به شما معرفی می‌کنیم را جدی بگیرید و حتماً آنها را در گوشه یادداشت کنید تا دیگر سرمایه‌های خود را برای چنین اشتباهاتی از دست ندهید.

ایده‌آل گرایی در آموزش

اشتباهات رایج معامله گران از زمانی که به فکر ورود به بازار فارکس و یا بازار ارز دیجیتال افتاده‌اید چه آموزش‌هایی را پشت سر گذاشته کدام دوره‌های آموزشی نظر شما را برای یادگیری مفاهیم مربوط به این بازارها به خود جلب کرده است؟ اصلاً می‌دانید که چند دوره آموزشی برای یادگیری معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال وجود دارد و حجم آن دوره‌های آموزشی چقدر است؟

نمی‌دانیم که تا چه حد در این باره اطلاعات دارید اما در فضای اینترنت را جستجو کنید همین حالا می‌توانید بیش از چند ترابایت مطالب آموزشی برای ورود به بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال پیدا کنید که همه آنها هر چقدر هم که شبیه هم باشند توسط اساتید مختلفی ارائه شده و ن است چند نکته متفاوت نسبت به سایر دوره‌ها به دانش شما برای معامله‌گری در بازارهای مالی اضافه کنند. خوب حالا تکلیف چیست کدام یک از این دوره‌های آموزشی را برای ورود به بازارهای مالی انتخاب می‌کنید و آیا اصلاً شرکت در یک دوره آموزشی چه به صورت حضوری و چه به صورت غیر حضوری شما را برای ورود به این بازار راضی خواهد کرد؟

یکی از اولین و مهم‌ترین اشتباهاتی که اکثر معامله‌ گران برای ورود به بازارهای مالی با آن روبرو هستند، عدم تصمیم گیری مناسب برای انتخاب بهترین دوره آموزشی برای ورود به بازارهای مالی است. درصد قابل توجهی از دوره‌های آموزشی موجود یا کیفیت لازم برای معامله‌گری در بازارهای مالی را ندارند و یا اینکه آموزش‌های ارائه شده در آنها اصلاً در بازار تست نشده و آموزش دهنده اصلاً به موفقیتی با استفاده از روش‌های مورد تدریس نرسیده است.

با این حساب اولین و مهم‌ترین اشتباه رایج معامله‌ گران را باید در انتخاب دوره آموزشی اشتباه در نظر بگیریم. همین انتخاب اشتباه است که باعث می‌شود تا آنها در بازار به نتیجه نرسیده و به دنبال استفاده از دوره‌های آموزشی جدید و جدید و جدیدتر بروند و همینطور برای یادگیری بازار هزینه بپردازند در حالی که هیچ کدام از این روش‌ها نتیجه‌ای برای آنها به دنبال ندارد. در مقاله معرفی انواع سبک‌های تحلیل تکنیکال و انواع سبک‌های پرایس اکشن سعی کردیم تا روش‌های مختلف معاملاتی در بازارهای مالی را به شما معرفی کنیم. جالب است بدانید که برای هر کدام از روش‌های تعریف شده در تحلیل تکنیکال ۱۰ دوره آموزشی با کیفیت و شرایط مختلف وجود دارد و در هر کدام از این دوره‌های آموزشی شما می‌توانید مطلب متفاوتی را مشاهده کنید.

توصیه می‌کنیم که حتماً یک دوره آموزشی مناسب انتخاب کنید که اساتید دوره مورد نظر با روش‌های ارائه شده به موفقیت رسیده باشند و شما نیز همین روش‌ها را برای موفقیت در بازار به کار بگیرید. در واقع هم انتخاب یک دوره آموزشی کاربردی و جذاب برای ورود به معاملات بازار فارکس اهمیت دارد و همین که شما بتوانید  همین آموزش‌ها تمرکز داشته باشید و فقط از آنها در معاملات خود در بازار استفاده کنید در نهایت می‌تواند کلید موفقیت شما در معاملات بازار فارکس باشد.

دنبال استراتژی خفن نباشید

نوبت به معرفی یکی از اشتباهات رایج معامله‌ گران می‌رسد که اتفاقاً نه فقط برای افراد مبتدی بلکه حتی برای حرفه‌ای‌ها نیز وجود دارد و آنها نیز درگیر چنین اشتباه بزرگی هستند. همانطور که می‌دانید معامله‌گری در بازار فارکس نیاز به استراتژی معاملاتی مشخص دارد و اگر شما استراتژی معاملاتی مناسب برای این بازار نداشته باشید نمی‌توانید معاملات خوبی برای خود رقم بزنید و از این گذشته معاملات شما کاملاً بی‌نظم هم خواهد بود. واقعیت این است که معامله‌گری در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس بدون داشتن استراتژی معاملاتی عملاً نتیجه جز شکست به دنبال ندارد و هیچ کسی نمی‌تواند در چنین شرایطی در این بازار به موفقیت برسد.

اما روی دیگر سکه داشتن یک استراتژی معاملاتی این است که کاربران به جای اینکه استراتژی معاملاتی خود تمرکز داشته و کم کم آن را بهینه نمایند، دائماً به دنبال پیدا کردن استراتژی‌های خفن هستند و حتی هزینه‌های بسیار قابل توجهی را نیز برای این منظور پرداخت می‌نمایند. اینکه شما یک استراتژی معاملاتی مناسب داشته باشید و شرایط استراتژی معاملاتی شما متناسب با شرایط روز بازار فارکس و بازار کریپتو باشد اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت شما دارد و لازمه معامله‌گری در این بازارها نیز است.

اشتباهات رایج معامله گران بارها و بارها در مقالات مختلف اشاره کرده‌ایم که هیچ استراتژی خفن و معجزه آسایی وجود ندارد و شما تنها با تمرکز و داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید به دنبال رسیدن به درآمد مناسب در بازارهای مالی باشید و معامله‌گری تنها با تکیه بر نظم شما را به درآمد دلاری خواهد رساند. در بسیاری از منابع ‌گری در بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال تبدیل به یکی از بهترین روش‌های رسیدن به درآمد دلاری در ایران معرفی شده اما در واقعیت بسیاری از کاربران به دلیل همین اشتباهات رایج معامله‌ گران نمی‌توانند در این بازارها موفق عمل کنند.

در اینترنت شما می‌توانید بیش از صدها استراتژی معاملاتی پیدا کنید که شانس موفقیت با استفاده از آنها با هم متفاوت است اما جالب است بدانید که بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی که توسط بسیاری از کاربران کنار گذاشته می‌شوند، سودهای خوبی می‌دهند و خیلی‌ها با همین استراتژی ها در حال معامله‌گری در بازارهای مالی هستند. در خیلی از مواقع دو نفری که دقیقاً با استراتژی‌های مشابهی در حال معامله هستند نتایج مختلفی می‌گیرند و یکی سود خوبی به دست آورده و دیگری حتی نمی‌تواند در بازار سرمایه اولیه خود را حفظ کند.

تجربه بیش از چندین ساله ما در معاملات بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال نشان می‌دهد که موفقیت در این بازارها با پیدا کردن استراتژی‌های خفن به دست نیامده و تنها با تکیه بر اصول مهم معامله‌گری است که شما می‌توانید روند خوبی را برای معاملات خود در این بازار ایجاد کنید. علاوه بر این دنبال استراتژی‌های خفن بودن در معاملات بازار فارکس باعث می‌شود تا شما مجبور به پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی هم شوید که این هزینه‌های بسیار گزاف خودشان می‌توانند ضرر هنگفت مالی برای شما باشند.

آغاز ورود به بازار با حجم بالا

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین پیش نیازهای لازم برای موفقیت در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال داشتن یک حساب معاملاتی مناسب با حجم مناسب برای هر کدام از این بازارها است. اگر شما بالانس کمی در حساب معاملاتی خود در بازار فارکس و یا بازار ارز دیجیتال داشته باشید، نمی‌توانید در معاملات خود احساسات را کنار بگذارید و نتیجه چنین فرایندی باعث ایجاد ضرر برای شما خواهد شد. برای اینکه بتوانید روی استراتژی معاملاتی خود تمرکز کافی داشته باشید و از این گذشته هیجانات بسیار بالا را نیز وارد معاملات خود نکنید نیاز است تا حتماً حجم مشخصی پول و سرمایه در اختیار داشته باشید تا با یک رفتار منطقی به سود خوبی برسید و این سود خوب برای شما قابل قبول باشد.

وقتی شما در حساب معاملاتی خود پول کمی دارید، عملاً نمی‌توانید با حجم بالایی معامله کنید و معامله با حجم بالا با استفاده از لوریج باعث می‌شود تا شما درگیر هیجانات و احساسات شده و مدیریت سرمایه را نادیده بگیرید. به همین دلیل است که داشتن یک حساب معاملاتی مناسب برای معامله‌گری در بازار فارکس و ارز دیجیتال لازمه موفقیت در این بازارها محسوب می‌شود. در این بین ورود با حجم بسیار بالا در همان ابتدای معامله‌گری در این بازار نیز یک اشتباه بسیار بزرگ از سوی معامله‌ گران مبتدی است.

وقتی شما هنوز تجربه معامله‌گری در بازار فارکس یا بازار فیوچرز ارز دیجیتال را ندارید ابتدا باید با پول کمی شرایط معامله‌گری در این بازارها را بیاموزید و تجربه کنید و کم کم با افزایش میزان تجربه بتوانید به دنبال رسیدن به سود و افزایش حجم معاملاتی خود بروید. ورود به این بازارها با حجم بسیار بالا و بالانس خیلی زیاد باعث می‌شود تا شما تحت تاثیر هیجانات اولیه و عدم تسلط کافی به استراتژی‌های معاملاتی و سیستم‌های مدیریت سرمایه، سرمایه زیاد خود را از دست داده و از همان ابتدا دیگر تمایلی به ورود به این معاملات و بازارها نداشته باشید.

داشتن یک حساب معاملاتی کم در ابتدای ورود به بازارهای مالی باعث می‌شود تا اولاً شما تجربیات اولیه معاملات این بازارها را با ضرر بسیار کم پشت سر بگذرانید و از این گذشته در صورت ضرر دیدن هم سرمایه زیادی از دست ندهید و همچنین به شرایط خود در ادامه معاملات بازار فارکس امیدوار بمانید. با این حساب نتیجه می‌گیریم که بهترین رفتار برای تعیین حجم مورد نظر برای معاملات بازار فارکس این است که شما ابتدا حجم کمی برای حساب کاربری خود در نظر بگیرید و کم کم با افزایش میزان مهارت و تجربه معاملاتی خود بتوانید حجم پول زیادی را وارد بازار فارکس و ارز دیجیتال کرده و به دنبال رسیدن به یک سود منطقی در این بازارها باشید.

نادیده گرفتن مدیریت سرمایه

اشتباهات رایج معامله گران برای موفقیت در معاملات بازار فارکس شما نیاز به داشتن چهار دانش بسیار مهم و حیاتی دارید. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو دانش بسیار مهم تحلیلی هستند و در کنار آنها تسلط بر اصول روانشناسی در معاملات بازار فارکس و همچنین استفاده از مدرن‌ترین روش‌های مدیریت سرمایه چهار دانشی هستند که موفقیت در بازار فارکس به آنها نیاز دارد و بدون داشتن این چهار دانش عملاً امکان رسیدن به موفقیت در فارکس وجود ندارد. حالا شما به عنوان یک معامله‌گر بازار فارکس چه در سطح مبتدی و چه در سطح نیمه حرفه‌ای اگر روش‌های مدیریت سرمایه را نادیده بگیرید و از آنها در معاملات خود استفاده نکنید نمی‌توانید شانس موفقیتی در رسیدن به سود در این بازار داشته باشید.

درباره مدیریت سرمایه در فارکس صحبت بسیار زیاد است و روش‌های بسیار مدرنی هم برای آن توسعه پیدا کرده است که شما می‌توانید از این روش‌ها برای انجام معاملات خود استفاده کنید. به عنوان مثال یکی از ‌هایی که درباره معاملات بازار فارکس به آن اشاره می‌شود این است که معامله‌ گران این بازار می‌توانند بدون استراتژی معاملاتی و تنها با تکیه بر روش بسیار ساده اما با داشتن یک سیستم مدیریت سرمایه موفق شوند اما حتی با استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی بدون داشتن سیستم مدیریت سرمایه مناسب امکان موفقیت در معاملات بازار فارکس وجود ندارد.

در واقع در بیان بسیاری از معامله‌ گران قدیمی بازار فارکس استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه حتی مهمتر از استراتژی‌های معاملاتی یاد شده و به همین دلیل است که اکثر دوره‌های آموزشی نیز استفاده از یکی از سیستم‌های مدیریت سرمایه چه مدیریت سرمایه کلاسیک و چه مدیریت سرمایه‌ مدرن به شدت تاکید میشود.

معامله‌ گران مبتدی که به تازگی معاملات خود را در بازار فارکس آغاز کرده‌اند حتی اگر با سیستم‌های مدیریت سرمایه آشنا باشند به دلیل نداشتن معاملات منظم و هیجانات بسیار زیادی که دارند معمولاً ریت سرمایه را نادیده می‌گیرند و همین موضوع تبدیل به یکی از اشتباهات رایج معامله‌ گران مبتدی در بازار فارکس و حتی بازار ارز دیجیتال شده است. بله همه ما می‌دانیم که تکیه به هر سیستم‌های مدیریت سرمایه باعث می‌شود تا بخشی از سود شما از بین برود و حجم معاملات شما کاهش پیدا کند. حتی این امکان وجود دارد که مدیریت سرمایه مانع از ورود شما به برخی از معاملات بازارهای مالی شود و به همین دلیل است که رعایت کردن آن به این سادگی‌ها نخواهد بود.

وقتی شما اصول مشخصی را به عنوان مدیریت سرمایه برای معاملات خود در بازارهای مالی در نظر بگیرید و همیشه طبق همین اصول و چهارچوب عمل کنید احتمال زیان آور بودن معاملات برای شما به حداقل میزان ممکن خواهد رسید. فراموش نکنید که افراد حرفه‌ای و کسانی که سال‌ها تجربه معاملات موفق در بازارهای مالی دارند این نکته را برای معاملات خود در نظر گرفته و همچنین در مشاورات خود نیز به آن تاکید ویژه دارند. توصیه می‌کنیم که اگر سال‌ها یا ماه‌ها است که استراتژی‌های معاملاتی مختلف را در معاملات خود استفاده می‌کنید اما به موفقیت نمی‌رسید این بار یک سیستم مدیریت سرمایه قدرتمند برای معاملات خود در نظر بگیرید و در کنار آن از یک استراتژی معاملاتی خوب استفاده کنید تا تفاوت استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه مدرن را در معاملات خود شاهد باشید.

نکته بسیار مهم درباره استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه این است که اگر شما حتی با یک روش معاملاتی با احتمال موفقیت ۵۰ درصدی نیز معاملات خود را آغاز کنید، به دلیل شرایطی که مدیریت سرمایه برای شما ایجاد می‌کند این شانس را خواهید داشت که حتی با این روش‌های معاملاتی نیز به موفقیت قابل توجهی برسید. مدیریت سرمایه باعث می‌شود تا ضررهای شما در بازارهای مالی به شدت کاهش پیدا کند و از این گذشته وارد معاملاتی شوید که اگر در آنها به سود برسید میزان سود شما چندین برابر ضرر ناشی از معامله مورد نظر خواهد بود.

به عنوان مثال اگر شما برای معاملات خود در بازار فارکس تنها معاملاتی را در نظر بگیرید که نسبت ریوارد به ریسک برای آنها بیشتر از ۶ باشد و همچنین از یک استراتژی معاملاتی ۵۰ درصد در بازار استفاده کنید، در هر ۶ معامله ۳ معامله شما وارد ضرر شده و سه معامله شما به سود خواهد رسید. اما دقت داشته باشید که هر معامله سودآور شما ۶ برابر یک معامله زیان آور شما است و با یک حساب کتاب ساده به راحتی از این ۶ معامله شما به ۱۵ برابر سودآوری خواهید رسید. همین حساب کتاب بسیار ساده نشان از اهمیت بسیار بالایی استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه در معاملات بازارهای مالی دارد که البته بسیاری از کاربران آن را نادیده می‌گیرند و تنها به دنبال رسیدن به استراتژی‌های خفن هستند.

دیر وارد شدن به معاملات

فرض کنید که در حال تحلیل یک جفت ارز در بازار فارکس و یا یک ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی هستید و استراتژی معاملاتی شما سیگنال ورود را صادر کرده است اما از زمان ورود به معامله مقداری گذشته و در حال حاضر بخشی از مسیری که معامله باید طی کند طی شده است. با توجه به اینکه ممکن است استراتژی معاملاتی شما یک شکارگر خیلی عالی باشد و سود حاصل از ورود به معامله مورد نظر بسیار جذاب هم به نظر برسد عملکرد شما در چنین مواقعی چه خواهد بود؟

یکی از اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی این است که هرچند از روش تحلیلی خوبی استفاده می‌کنند اما بر این باور هستند که فرصت‌های معاملاتی دیگر به آنها روی خوش نشان نداده و سریعاً برای ورود به چنین معاملاتی اقدام می‌نمایند. این اشتباه معمولاً باعث می‌شود تا آنها یا حد ضررهای بسیار بزرگی برای معاملات خود در نظر بگیرند که در صورت حادث شدن ضرر بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست خواهد داد و در طرف مقابل هم ممکن است با در نظر گرفتن حد ضررهای کوچک و غیر استاندارد حتی در صورتی که معامله در جهت مورد نظر معامله‌گر حرکت کند باز هم حد ضرر وی فعال شده عملاً شانس موفقیت در چنین مواقعی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

فرصت‌ها در بازارهای مالی مانند اتوبوس‌هایی هستند که هر چند دقیقه یکبار وارد یک ایستگاه اتوبوس می‌شوند و اگر شما  و تحمل کافی داشته باشید می‌توانید سوار یکی از این اتوبوس‌ها شده و به مقصد برسید. دویدن پشت سر اتوبوسی که حرکت کرده و یا عجله کردن برای رسیدن به موقع به ایستگاه قبل از رسیدن به اتوبوس از آن دست از اشتباهاتی است که معمولاً باعث رفتارهای هیجانی در بازارهای مالی شده و در اکثر مواقع چیزی جز ضرر پیش روی معامله‌ گران قرار نمی‌دهد. نکته بسیار جالب‌تر این است که معمولاً افرادی که در ضررهای سنگینی قرار داشته و به دنبال جبران ضرر در فارکس هستند چنین رفتارهایی را بیشتر از خود نشان می‌دهند.

موفقیت در معاملات بازار فارکس تنها با تکیه بر رعایت اصول و چهارچوب معاملاتی است و اگر شما هر بار اصول و چهارچوب معاملاتی خود را زیر پا بگذارید نمی‌توانید در معاملات این بازار به سود برسید و در نتیجه کم کم باید خود را برای زیان‌های بسیار زیاد آماده کنید. برای معامله‌ گران حرفه‌ای ورود به چنین معاملاتی که زمان ورود به آنها گذشته بسیار خنده‌دار است و آنها بلافاصله ترجیح می‌دهند تا شرایط لازم برای ورود به معامله بعدی را جستجو نمایند. به شما نیز توصیه می‌کنیم که اگر استراتژی معاملاتی شما سیگنال ورود صادر کرد اما بازار از محل ورود حرکت کرده و در حال حاضر حد ضرر بسیار بزرگی برای معامله مورد نظر وجود دارد عملاً نمی‌توانید وارد آن شوید و بهتر است دنبال فرصت معاملاتی دیگری برای معامله‌گری باشید.

اشتباهات رایج معامله گران

زود وارد شدن به معاملات

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌ گران زود وارد شدن به معاملاتی است که هنوز سیگنال دقیق ورود به آنها صادر نشده اما به جهت شرایطی که بازار دارد معامله‌گر تصمیم می‌گیرد که برای جا نماندن از سود حاصل از معامله وارد بازار شود. قیمت در مسیر خود به ۱ مقاومت بسیار سنگین رسیده و بسیاری از کاربران تصمیم به فروش دارند و تصمیم دارند تا یک معامله فروش را در خلاف جهت برخورد قیمت به مقاومت باز کنند. برای اینکه شما در چنین مواقعی یک معامله فروش باز کنید لازم است تا فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید تا در نهایت معامله شما به موقع و تحت شرایط کاملاً عالی باز شود. اما بسیاری از افراد هستند که در چنین مواقعی بدون دقت به این شرایط سریعاً یک معامله فروش باز می‌کنند تا اگر قیمت با سرعت بسیار زیادی به سمت پایین برگشت بتوانند به سود خوبی برسند.

حالا فرض کنید که قیمت با یک کندل بسیار بزرگ مقاومت پیش روی خود را به سمت بالا بشکند و شاهد رفتار هیجانی برای قیمت باشید. معامله‌گری که در محل برخورد قیمت به مقاومت وارد معامله فروش شده حالا در ضرر بسیار بزرگی قرار دارد و سعی می‌کند تا بلافاصله معامله را در همین مقدار ضرر ببندد و با خیال اینکه قیمت به دنبال شکستن مقاومت است و دوباره برای جا نماندن از سود یک معامله جذاب به دنبال ورود به معامله خرید رفته و سعی می‌کند تا معامله خرید خود را باز کند در حالی که بلافاصله قیمت در جهت عکس دوباره برگشته و وارد محدوده مقاومتی می‌شود.

اگر فکر می‌کنید که ما در بالا یک داستان تخیلی تعریف کردیم باید بدانید که سخت در اشتباه هستید و چنین اتفاقی هر روز و هر ساعت و هر دقیقه برای معامله‌ گران رخ می‌دهد و آنها تحت تاثیر همین رفتارهای هیجانی هستند که در حال ضرر کردن در بازارهای مالی هستند. دلیل اصلی زیان آور بودن چنین معاملاتی این است که معامله‌گر بدون در نظر گرفتن فیلترهای موجود و با عدم دقت به استراتژی معاملاتی خود سعی می‌کند خیلی زود و به طمع رسیدن به سود بالا معامله خود را باز کند.

اتفاقات این چنینی باعث می‌شود تا معامله‌گر در دفعات مختلف با ضررهای سنگینی روبرو شود و در نهایت به این باور برسد که بازار به دنبال ایجاد ضرر برای وی است و دستکاری‌های قیمتی را در بروکرهای مختلف عمدی تعریف کند. در حالی که همه ما می‌دانیم که چنین رفتارهایی از جمله رفتارهای معمول و طبیعی در بازارهای مالی مانند بازار فارکس است و اگر شما دقت کافی به آن نداشته باشید تحت تاثیر همین رفتارهای هیجانی با ضررهای بسیار سنگینی روبرو خواهید شد.

فراموش نکنید که بازار فارکس یک بازار جمع صفر است و وقتی شما در حال خرید یک جفت ارز هستید در آن سو فرد دیگری وارد معامله فروش می‌شود و شما باید به دنبال رسیدن به پاسخ این پرسش باشید که چرا فرد دیگری در حال ورود به معامله برعکس معامله شما است. اگر شما تمام جوانب را در نظر بگیرید خیلی زود وارد معاملات نشده و بعد از صادر شدن تمام فیلترها معامله خود را باز خواهید کرد.

البته در این بین دیدگاهی هم وجود دارد که اگر معامله‌گر سریعاً معامله خود را باز نکند ممکن است دیگر فرصت ورود به جفت ارز مورد نظر را پیدا نکرده و عملاً از فرصت معاملاتی مورد نظر باز بماند. در این باره می‌توانیم دو پاسخ و دو راه حل خیلی خوب را در اختیار شما قرار بدهیم که خود ما نیز در بازار از همین دو راه حل برای جلوگیری از ورود به ضرر استفاده می‌کنیم:

اولاً باید یادآوری کنیم که یک رفتار هیجانی ممکن است سریعا با رفتار هیجانی متقابل روبرو شود و به همین دلیل است که در اکثر مواقع معامله‌ گران اگر صبر کافی داشته باشند فرصت ورود به معاملات مختلف را پیدا خواهند کرد و حتی می‌توانند در شرایط بهتری و در نقطه بهتری معامله خود را باز کنند.

دومین نکته در این باره این است که اگر به هر دلیلی فرصت ورود به معامله مورد نظر را پیدا نکردید اصلاً نگران نباشید و به دنبال پیدا کردن فرصت معاملاتی دیگری بروید. همانطور که در بالا اشاره کردیم بازارهای مالی پر از فرصت‌های مختلفی هستند که هر لحظه از راه می‌رسند و اگر شما تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شوید شانس موفقیت بسیار بالایی را برای خود رقم خواهید زد.

لوریج بالا در ترید

معاملات زیاد

از دیگر اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی اقدام برای معاملات بسیار زیاد آن هم در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه است. در منابع مختلف برای معرفی معاملات زیاد معمولاً از اصطلاحی با عنوان اوور ترید استفاده می‌شود. بله همه ما می‌دانیم که استفاده از ده‌ها استراتژی معاملاتی شما می‌توانید در هر روز بیش از ۱۰ معامله باز کنید و شرایط متفاوتی را نیز در هر کدام از معاملات داشته باشید. اما آیا به نظر شما باز کردن تعداد معاملات زیاد می‌تواند تضمین کننده موفقیت شما باشد و یا اینکه شما را به سمت ضرر کردن پیش می‌برد؟

برخلاف سایر منابع موجود در اینترنت که انجام معاملات زیاد در بازارهای مالی را به عنوان یک اشتباه معرفی می‌کنند و هیچ دلیلی برای آن نمی‌آورند در اینجا سعی داریم تا بررسی این اشتباه را به صورت کاملاً حرفه‌ای برای شما انجام دهیم. اگر باز کردن معاملات زیاد برای شما هیچگونه چالشی نداشته باشد و بتوانید در تمام معاملات باز شده همان شرایط اولیه را داشته باشید در نهایت تعداد معاملات زیاد باعث می‌شود تا سود بیشتری هم به دست آورید. با این حساب چرا انجام معاملات زیاد باید تبدیل به یک چالش بزرگ شود و آن را در لیست اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی تعریف کنیم؟

برای این منظور باید به این نتیجه برسیم که انجام معاملات زیاد در طول هر روز دقیقاً با شرایط یکسان انجام می‌پذیرد و اگر شما در حال استفاده از یک استراتژی معاملاتی هستید در تمام معاملات همان استراتژی معاملاتی را با شرایط یکسان به کار می‌برید و سیستم‌های مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک شما نیز همان شرایط را دارا است. اما آیا واقعاً چنین اتفاقی می‌افتد؟

برای پاسخ دادن به این پرسش به نظر برخی از بزرگترین و قدیمی‌ترین تریدرها و معامله‌ گران بازار فارکس و بازار بورس بین‌المللی نگاه می‌کنیم. این افراد معتقد هستند که بعد از انجام دومین معامله دیگر مغز نمی‌تواند همان شرایط ایده‌آل اولیه را برای باز کردن یک معامله در بازار داشته باشد و تحت تاثیر هیجانات و رفتارهایی قرار می‌گیرد که در همین دو معامله قبلی در بازار رخ داده و افزایش زمان نگاه کردن به نمودارها باعث می‌شود تا در نهایت تصمیم‌گیری‌های اشتباه جای خود را با تصمیم گیری‌های منطقی و معقول عوض کنند.

دقیقاً به همین دلیل است که اکثر کسانی که معاملات زیادی را در بازار و در طول روز باز می‌کنند معمولاً افراد شکست خورده هستند و نمی‌توانند به موفقیت قابل توجهی در بازارهای مالی برسند. از طرف دیگر افزایش تعداد معاملات باعث می‌شود که هزینه‌های بسیار زیادی را نیز در معاملات بازار پرداخت کنید و همین موضوع نیز دلیل دیگری برای کاهش میزان سودهای شما در بازار و یا حتی افزایش ضررهای شما خواهد بود.

احتمالاً متوجه شدید که تریدرهای برتر جهان ایده‌آل‌ترین تعداد معاملات در طول هر روز را دو معامله در نظر می‌گیرند و انجام معامله بیش از دو معامله را ی معامله‌ گران چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه‌ای غیرمنطقی تلقی می‌کنند. با این حساب به شما توصیه می‌کنیم که به دنبال انجام معاملات خیلی زیاد در بازار نباشید و بیشتر از این تبدیل به یک شکارچی شوید. کسانی که مانند یک شکارچی در بازارهای مالی رفتار می‌نمایند،حتی با یک یا چند معامله در طول هفته نیز می‌توانند به سود مناسب و معقولی برسند و تکرار همین رفتار در نهایت منجر به موفقیت قابل توجه آنها در معاملات بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال می‌شود.

اشتباهات رایج معامله گران مبتدی

نداشتن ژورنال معاملاتی

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی که معمولاً تمایز اصلی میان معامله‌ گران موفق و معامله‌ گران ناموفق نیز نداشتن ژورنال معاملاتی است. ژورنال معاملاتی به این معنا است که شما تمام معاملات خود را در بازار یادداشت کرده و بعد از رسیدن به نتیجه چه در ضرر و چه در سود شرایط معامله را به صورت کامل تشریح کنید. اگر شما چنین اقدامی انجام دهید مزیت‌های بسیار زیادی را برای خود ایجاد خواهید کرد که در نهایت این مزیت‌ها باعث می‌شود تا قدرت بیشتری نیز برای معاملات بعدی داشته باشید.

ژورنال نویسی باعث می‌شود تا شما اشتباهات گذشته را در معاملات خود تکرار نکنید و جلوگیری از بروز اشتباهات گذشته در نهایت می‌تواند شانس شما را برای موفقیت افزایش دهد. بسیاری از معامله‌ گران و کاربران هستند که یک روش اشتباه را دائماً تکرار کرده و حتی با چند بار ضرر دیدن از استراتژی و روش معاملاتی خود نیز سعی در بهینه کردن آن ندارند. این موضوع نشان می‌دهد که این دسته از افراد ژورنال معاملاتی نداشته و اصلاً برآوردی از فرایند معاملات خود در بازار ندارند.

مزیت دیگری که می‌توانیم برای ژورنال نویسی به آن اشاره داشته باشیم شناخت استراتژی‌های معاملاتی قوی‌تر و بهتر است. اگر شما همزمان از چند استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنید ژورنال نویسی باعث می‌شود تا شما قوی‌ترین آن را تشخیص دهید و همچنین به این نتیجه برسید که کدام استراتژی معاملاتی در کدام جفت ارز و در چه شرایطی و در چه ساعتی می‌تواند شرایط بهتری را برای معاملات شما به وجود آورد.

بسیاری از معامله‌ گران حرفه‌ای به این نتیجه رسیدند که برخی از روش‌های معاملاتی در یک جفت ارز نتیجه بسیار خوبی به دنبال دارد اما در جفت ارز دیگری به هیچ وجه کارگشا نبوده و معمولاً با ضرر همراه می‌شود. اگر شما ژورنال نویسی را در روند معاملات خود آغاز کنید عملاً میتوانید چنین مواردی را تشخیص داده و به دنبال انجام معاملاتی بروید که دقیقاً شرایط ایده آل را به صورت دائم برای شما ایجاد کرده اند.

با ژورنال نویسی شما می‌توانید از معاملات اشتباه خود دست بردارید و معاملات درست خود را بیشتر تکرار کنید و همین روند در نهایت باعث می‌شود تا در یک بازه زمانی طولانی مدت ۶ ماهه تا یک ساله شما تبدیل به معامله‌گری شوید که شاید از هر ۲۰ معامله تنها یک معامله زیان آور داشته باشید و آن هم با ضرر بسیار کوچک و یا حتی بدون ضرر بسته شود. به همین دلیل است که برای داشتن یک ژورنال معاملاتی در منابع مختلف بسیار تاکید شده است و لازم است تا شما حتماً به این نکته توجه داشته باشید.

در آن روی سکه معامله‌ گرانی که ژورنال معاملاتی ندارند عملاً این مزیت‌ها را نخواهند داشت و از این گذشته دائماً در حال تکرار اشتباهات خود هستند که همین موضوع باعث می‌شود تا آنها اصلاً تمرکز کافی نداشته باشند و از همان ابتدا به عنوان یک معامله‌گر شکست خورده در بازار معرفی شوند.

اشتباهات ترید

صبور نبودن

بررسی اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی را با یکی دیگر از اشتباهاتی که معمولاً ط بسیاری از افراد تکرار می‌شود یعنی صبور نبودن ادامه می‌دهیم. متاسفانه صبور نبودن باعث بروز چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی در معاملات بازارهای مالی می‌شود و افراد هم نمی‌توانند کنترل خوبی روی این موضوع داشته باشند. هم در معاملات سودآور و هم در معاملات زیان آور لازم است تا شما صبر و تحمل داشته باشید و نتیجه نهایی کار شما بر اساس شرایطی که وجود دارد تعیین شود. اگر شما در سودها صبور نباشید بخش قابل توجهی از سودهای معاملات خود را از دست خواهید داد و اگر در ضررها صبور نباشید معاملات خود را با زیان‌های مختلف خواهید بست.

همچنین صبور نبودن باعث ورود زود به معاملات و یا ورود دیر به معاملاتی می‌شود که از دست رفته‌اند و به همین دلیل است که اصرار داریم تا معامله‌ گران در بازارهای فارکس و ارز دیجیتال صبر و تحمل خود را تقویت نمایند تا بتوانند مانند یک حرفه‌ای و شکارچی در این بازار معامله کنند. بسیاری از معامله‌ گران قدیمی و با سابقه بازار فارکس معامله‌گری در این بازار را مانند شکار تمساح تلقی می‌کنند. تمساح برای شکار کردن مدت زمان بسیار زیادی را بی‌حرکت و در یک جا متوقف می‌شود و در نهایت موفق می‌شود تا شکار مورد نظر خود را به چنگ آورد. جالب است بدانید که تمساح در هر بار شکار لقمه بسیار بزرگی به دست می‌آورد و حتی برای چند روز دیگر نیاز به شکار جدید نخواهد داشت.

برای اینکه چنین روحیه‌ای در معاملات بازارهای مالی داشته باشی لازم است حتماً صبر و تحمل را نیز در احساسات خود تقویت کنید. بدون صبر و تحمل عملاً شما به هیچ وجه نمی‌توانید شرایط خوبی در معاملات خود ایجاد نمایید و دائماً در حال ورود به معاملات زیاد و اشتباهات بزرگ خواهید بود.

حرص و طمع در ترید

رویاپردازی در ترید

یکی دیگر از چالش‌های بسیار بزرگی که برای معامله‌ گران در بازارهای مالی وجود دارد رویاپردازی در ترید و دنبال معاملات شگفت انگیز در بازه های زمانی کوتاه مدت است. رویا پردازی جنبه‌های مختلفی در ترید دارد و معامله‌گران در شرایط مختلفی برای موفقیت در بازارهای مالی اقدام به رویا پردازی در ترید می‌کنند. به عنوان مثال کسی را تصور کنید که در بازار تنها ۱۰۰ دلار دارایی دارد و سعی دارد تا در طول چند ماه مقدار دارایی خود را به چندین هزار دلار برساند. کاری نداریم که این رویا و این شرایط اصلاً منطقی است یا خیر اما به این موضوع دقت داشته باشید که چنین رویا پردازی باعث می‌شود تا معامله‌گر دست به اقدامات هیجانی بزند تا شرایط لازم به رسیدن به رویای خود را فراهم آورد.

چنین معامله‌ گرانی معمولاً دم به دقیقه در حال انجام معامله هستند و تمام اشتباهات رایج معامله‌ گران را به صورت یکجا اما از نگاه خود به دید منطقی انجام می‌دهند. معامله‌ گران در این شرایط هم با حجم بسیار بالا وارد معاملات می‌شوند و هم از فرصت‌های بسیار کوچک نیز برای معامله‌گیری در بازار استفاده می‌نمایند که در نهایت منجر می‌شود آنها همین ۱۰۰ دلار خودرو نیز به بازار بدهند و شکست خورده از بازار خارج شوند.

این دسته از رویا پردازی‌ها و اتفاقات در بازارهای مالی بسیار زیاد است و گریبانگیر بسیاری از معامله‌ گران شده آنها را با شکست‌های بسیار سنگین روبرو کرده است. اگر شما به دنبال انجام معاملات بهینه در بازار هستید حتماً باید یک رفتار منطقی را در پیش بگیرید و بر اساس اهداف منطقی مورد نظر معاملات خود را باز کنید.

شما از ورود به بازار فارکس چه هدفی را دنبال می‌کنید و رسیدن به چه میزان سودی می‌تواند شرایط مورد نظر را برای شما فراهم آورد؟ در واقع منظور ما از این بند این است که هدف معامله‌ گران در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی برای شرایط آنها دارد و اگر به این موضوع دقت کافی نداشته باشید ممکن است تحت تاثیر رفتارهای هیجانی قرار گرفته و عملاً معاملات شما به سمت شکست پیش برود. در واقع اهداف مورد نظر برای تریدرها در بازار فارکس به صورت مستقیم روی عملکرد آنها تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل است که شما باید از رویا پردازی در این بازار خود را دور نگه دارید.

وقتی شما در حال رویا پردازی هستید ذهن شما فرصت‌های معاملاتی موجود در بازار را به مانند فرصت‌هایی می‌بیند که می‌تواند شما را به این رویاها برساند و در نتیجه شما را به سمت اتخاذ تصمیم‌هایی پیش می‌برد که نتیجه آن تصمیم‌ها چنین شرایطی را رقم بزند. در اکثر مواقع چنین تصمیم‌هایی با ماهیت اصلی معاملات بازار فارکس تناقض دارد و به همین دلیل است که معامله‌ گران در این مواقع با شکست روبرو شده و نمی‌توانند شرایط خوبی را برای معاملات خود رقم بزنند. فراموش نکنید که در بازار فارکس خبری از رویا پردازی‌های شما نیست و بازارگردان نمی‌داند که شما چه رویایی را در ذهن دارید.

لوریج بالا در ترید

لوریج بالا

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌ گران برای ترید در بازارهای مالی اتخاذ لوریج‌های بسیار بالا و غیرمنطقی برای معاملات است. همانطور که می‌دانید در معاملات بازار فارکس شما می‌توانید از اهرم معاملاتی استفاده کنید و همچنین معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال نیز چنین شرایطی را برای شما به وجود آورده است. وقتی شما در حال معاملات خود هستید فقط داشتن یک استراتژی معاملاتی برای پیشبرد اهداف کفایت نمی‌کند و در کنار استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی باید نکات دیگری مانند سیستم‌های مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک و حتی تعیین حد ضرر و حد سود و لوریج معاملاتی را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

به نظر شما بهترین ضریب اهرمی برای انجام معاملات بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال چه ضریبی است؟ در بازار فارکس معمولاً کمترین ضریب مورد استفاده توسط معامله‌ گران ۱۰۰ است و برخی از بروکرها امکان استفاده از ضریب اهرمی ۱۰۰۰ را نیز برای معامله‌ گران فراهم کردند که ریسک بسیار زیادی را برای آنها فراهم می‌آورد. با توجه به اینکه شما در بازار فارکس نمی‌توانید هر لحظه ضریب اهرمی خود را تغییر دهید بنابراین باید بر اساس سیستم مدیریت سرمایه خود یک ضریب اهرمی در نظر گرفته و دائماً از آن برای انجام معاملات خود استفاده کنید.

برای معامله‌ گران مبتدی که هنوز تجربه بالایی برای ترید در بازار فارکس ندارند استفاده از پایین‌ترین ضریب اهرمی می‌تواند بهترین گزینه باشد و ریسک معاملات آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. برای کسانی که به دنبال ترید در بازار فیوچرز ارز دیجیتال هستند تصمیم گیری برای ضریب اهرمی باید بر اساس سیستم‌های مدیریت سرمایه و حد ضرر و حد سود آنها در نظر گرفته شود.

گاهی اوقات با توجه به میزان دارایی که شما در بازار دارید حتی نیاز به استفاده از ضریب اهرمی هم نداشته و می‌توانید با ضریب اهرمی یک معامله خود را آغاز نمایید. اینکه شما در معاملات بازار فیوچرز برای هر معامله یک ضریب اهرمی ثابت در نظر بگیرید نمی‌تواند نشان از استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه برای شما باشد.

بسیاری از کاربران توصیه می‌کنند که برای معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال استفاده از ضریب اهرمی ۳ تا ۵ می‌تواند شرایط خوبی را رقم بزند و تصمیم عاقلانه‌ای است اما در نظر داشته باشید وقتی شما از ضریب اهرمی ۳ در این بازار استفاده می‌کنید در واقع ریسک معاملات خود را تا سه برابر افزایش می‌دهید. انتخاب ضریب اهرمی در معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال دقیقاً باید بر اساس سیستم‌های مدیریت سرمایه انجام پذیرد و اگر شما یک مدیریت سرمایه‌ای در اختیار ندارید که ضریب اهرمی مناسب را برای شما تعیین کند بهتر است در معاملات خود تجدید نظر کرده و آموزش‌های خود را دوباره مرور کنید.

حرص و طمع در ترید

تعدد تعداد نمودارها

شما در بازار فارکس و در بازار ارز دیجیتال می‌توانید تعداد بسیار زیادی از نمودارهای معاملاتی را در اختیار داشته باشید و بر روی تعداد بسیار زیادی از جفت ارزها و یا رمز ارزها معامله کنید. افزایش تعداد نمودارهای معاملاتی باعث می‌شود تا شما بتوانید از فرصت‌های معاملاتی بسیار بیشتری استفاده کنید اما این همان اشتباهی است که بسیاری از معامله‌ گران مخصوصاً در ابتدای ورود به بازارهای مالی مرتکب می‌شوند. وقتی شما نمودارهای زیادی را برای ترید و معامله‌گری انتخاب می‌کنید در واقع ذهن خود را باید به گونه‌ای تنظیم کنید که بتواند رفتارهای مختلف معامله‌ گران را تجزیه و تحلیل کند.

همانطور که می‌دانید اصلی‌ترین معامله‌ گران در بازار ارز دیجیتال نهنگ ارز دیجیتال است و در بازار فارکس نیز بانک‌ها و موسسات مالی مختلف سکاندار اصلی معاملات در این بازار هستند. دقت کنید که رفتار نهنگ‌های ارز دیجیتال همیشه مشابه با یکدیگر نیست و موسسات و بانک‌های مالی نیز رفتار مشابهی را در جفت ارزهای مختلف رقم نمی‌زنند. بنابراین وقتی شما در حال تحلیل و ارزیابی نمودار قیمت جفت ارزهای مختلف و رمز ارزهای مختلف هستید در واقع به دنبال ارزیابی و بررسی شرایط رفتاری چندین نهنگ ارز دیجیتال و چندین بانک بزرگ در بازار هستید.

به نظر خودتان شما قدرت تحلیلی رفتار تعداد بسیار زیادی از نهنگ‌ها و بانک‌ها و موسسات بالی مختلف را دارید؟ به همین دلیل است که استفاده از چندین چارت برای تحلیلگری و معامله‌گری باعث می‌شود تا ذهن شما در نهایت تصمیمات مناسبی نگیرد و همین موضوع رو شرایط بدی را در فرایند معاملاتی برای شما رقم خواهد زد.

اما بشنوید از مزیت‌های انتخاب یک یا ۲ نمودار برای تحلیلگری و ترید. وقتی شما در بازه زمانی طولانی مدت تنها یک یا دو نمودار را برای تحلیلگری و ترید انتخاب می‌کنید این امکان را برای خود فراهم بیاورید تا به مرور زمان به صورت کامل با رفتار جفت ارز مورد نظر آشنا شده و بتوانید علاوه بر استراتژی معاملاتی از نظر شهودی نیز درک کنید که نمودار مورد نظر در چه جهتی حرکت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا شما به جای اینکه یک تحلیلگر عادی و معمولی در چند ۱۰ نمودار باشید تبدیل به یک تحلیلگر حرفه‌ای و متخصص بر روی یک یا دو نمودار باشید و در هر لحظه بدانید که نمودار مورد نظر قرار است در چه جهتی حرکت کند.

موضوعی که در این بند برای شما بازگو کردیم به نظر خیلی موضوع ساده‌ای می‌رسد و اکثر معامله‌ گران نیز خیلی علاقه‌ای به رعایت کردن آن ندارند اما می‌خواهیم یک نکته بسیار مهم درباره این موضوع را با شما در میان بگذاریم. این بند از مقاله ما می‌تواند کلید رسیدن به سرمایه‌های بسیار زیاد و ثروت تمام نشدنی در بازارهای مالی برای شما باشد. اگر شما ۶ ماه تا یک سال این روند را ادامه دهید شرایطی را برای خود به وجود خواهید آورد که امکان رسیدن به سودهای بسیار زیاد را برای شما فراهم می‌آورد. البته اگر بتوانید در این مسیر ثابت قدم باشید و دائماً نمودار دو جفت ارز و یا دو ارز دیجیتال مورد نظر خود را برای ترید ارزیابی کنید.

اشتباهات ترید

عدم کنترل احساسات

عدم کنترل احساسات یکی دیگر از چالش‌هایی است که معمولاً معامله‌ گران و تریدرها در بازارهای مالی به آن روبرو هستند. به محض اینکه احساسات و عواطف وارد روند ترید‌ها و معاملات در بازار می‌شود شما نمی‌توانید کنترل خوبی بر روی آنها داشته باشید و در نتیجه معاملات خود را با ضررهای مختلف خواهید بست. معامله‌گری اصول و چهارچوب مشخصی دارد و اگر شما نتوانید این اصول و چارچوب را در معاملات خود رعایت کنید نمی‌توانید به سود برسید.

شرایطی را در نظر بگیرید که شما یک یا چند معامله زیان آور در بازار داشته‌اید و بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست داده و حالا به دنبال ورود به یک معامله جدید هستید. آیا ذهن شما در این شرایط کاملاً آماده معامله جدید است و در هنگام مله‌گری به هیچ وجه رفتار گذشته و ضررهای قبلی را در نظر نمی‌گیرد؟ اگر شما به شرایطی رسیدید که در زمان انجام معامله به هیچ وجه رفتارهای گذشته را در نظر نگرفته و تحت تاثیر آنها قرار نگیرید شما می‌توانید ادعا کنید که تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای در بازار فارکس و ارز دیجیتال شده‌اید.

یک استراتژی معاملاتی ممکن است چندین فیلتر مختلف برای جلوگیری از شکست در فرایند معاملات داشته باشد و ذهن شما باید آماده در نظر گرفتن تمام این فیلترها باشد تا در نهایت بتواند شما را به سمت سود بکشاند. وقتی احساسات و عواطف درگیر معاملات می‌شود عملاً شما نمی‌توانید قدرت معامله‌گری خود را مانند روز اول حفظ کنید و شرایط برای شما در فرایند معامله بسیار پیچیده خواهد شد. برای اینکه قدرت معاملاتی خود را در بازار حفظ کنید لازم است تا حتماً کنترل خوبی روی احساسات و عواطف خود داشته باشید و ترس و طمع شما را وادار به ورود به معاملات مختلف نکند.

آموزش ترید فارکس

دنبال جبران ضرر بودن

دنبال جبران ضرر بودن یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی است. البته نه اینکه شما نباید ضررهای خود را جبران کنید اما وقتی شما معاملات جدید خود را تحت تاثیر ضررهای گذشته انجام می‌دهید شروع ضررهای سنگین برای شما در بازار است.

درباره نحوه جبران ضرر در فارکس و ایننکه چرا در فارکس می‌ بازیم صحبت کرده‌ایم و نکات بسیار مهم و حیاتی را در این باره با شما در میان گذاشتیم. توصیه می‌کنیم که حتماً این مقاله‌های مهم را درباره معامله‌گری در بازار فارکس مطالعه کرده و از روش‌هایی که برای جبران ضرر در آنها معرفی کرده‌ایم استفاده کنید. اگر شما در مواقعی که در معاملات گذشته ضرر کرده‌اید نتوانید کنترل خوبی روی خود داشته باشید ضررهای شما بیشتر خواهد شد و کم کم باید از بازار خداحافظی کنید.

آموزش های غیرحرفه ای

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی آموزش‌های غیرحرفه‌ای است. ممکن از شما تنها با مطالعه یک pdf آموزشی و یا یک دوره آموزشی دانلودی بسیار ضعیف برای ورود به بازارهای مالی اقدام کنید که در این شرایط عملاً شانس شما برای موفقیت در این بازارها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد و نمی‌توانید معاملات سودآوری برای خود رقم بزنید.

در حال حاضر معامله‌گری در بازارهای مالی بسیار حرفه‌ای شده است و برای این نحوه معامله‌گری لازم است تا شما تجربه بالایی پیدا کرده و از آموزش‌های فوق‌العاده حرفه‌ای و به روز استفاده کنید. استفاده از آموزش‌های غیر حرفه‌ای می‌تواند در آینده تبدیل به چالش بسیار بزرگی برای شما شود. زیرا در این صورت اگر هم یک آموزش حرفه‌ای خوب در اختیار داشته باشید نمی‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید.

ترید تعصبی

ترید تعصبی

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله گران در بازارهای مالی داشتن دید تعصبی به ترید است. کاربرانی که حتی چند ماه هم از یک استراتژی معاملاتی استفاده نکرده اند، اما بر این تصور هستند که استراتژی آنها بهترین استراتژی تاریخ جهان است و با آن می توانند قله های افتخار در بازار فارکس و ارز دیجیتال را درنوردند. اتفاقی که در نهایت باعث ضررهای بسیار سنگین می شود. داشتن دید تعصبی در ترید یکی از سموم بزرگی است که ممکن است پیش پای هر تریدری در برهه ای از زمان باشد.

اگر شما در زمان ترید به درستی تصمیم بگیرید و یا سراغ روش هایی بروید که قبلا امتحان خود را پس داده باشند، در نهایت ترید کردن برای شما ساده تر شده و می توانید با وین ریت بالایی معاملات خود را پیش ببرید. واقعیت این است که هیچ استراتژی صد در صد در بازار نداریم و تمام استراتژی های موجود ممکن است تحت تاثیر شرایط با شکست روبرو شوند. به همین دلیل است که در بالا اشاره کردیم که نباید دنبال استراتژی های خفن باشید بلکه با ترکیب استراتژی های قوی با مدیریت سرمایه و کنترل احساسات باید معاملات خود را در این بازار پیش ببرید.

ترید تعصبی باعث می شود تا شما چالش ها ئ موانع پیش رو را به خوبی نبینید و حتی از فیلترهای موجود نیز برای بهینه کردن معاملات خود استفاده نکنید. اتفاقی که در نهایت مشا را تبدیل به یک معامله گر بی نظم کرده و مقدمات لازم برای از بین رفتن تمام سرمایه ها را در بازار برای شما فراهم می آورد با دقت به همین موارد است که شما می توانید از اشتباهات رایج ترید دور بمانید و معاملات خود را به نحوی پیش ببرید که کمترین میزان ریسک به آنها وارد شود. البته اگر این نصیحت ها را گوش کنید.

آموزش ترید فارکس

انتخاب ساعات نامناسب ترید

شما در چه ساعتی ترید می کنید؟ اصلا بهترین زمان ترید در فارکس چه ساعتی است و در چه زمانی می توانید بیشتری سود را به دست آورید؟ اصلا به این موضوع فکر کرده اید یا اینکه در ره زمانی که قسمت شود پشت چارت می ننشینید و تریدهای خود را آغاز می کنید؟ متاسفانه این هم از آن دست از اشتباهاتی است که اکثر تریدرها با آن روبرو هستند. برای اینکه معاملات موفقی در بازار داشته باشید، نیاز است تا برای هر لحظه از حضور خود در بازار برنامه داشته باشید و این موضوع مستلزم داشتن ایده زمانی برای ترید هم است.

درباره سشن های بازار فارکس صحبت کردیم و زمان باز و بسته شدن این بازار را برای شما تشریح کردیم. بازار هر روز در ساعت ۰۱:۳۰ بامداد با باز شدن بازار سیدنی باز می شود و در طول روز با باز شدن بازار توکیو و سپس لندن و در نهایت نیویورک به کار خود ادامه می دهد و همین روند هر ۲۴ ساعت تکرار و در روز های شنبه و یکشنبه به وقت تهران نیز بازار تعطیل است. همچنین در تعطیلات رسمی نیز ممکن است شاهد تعطیل شدن برخی از این بازارها باشید که در این صورت در تایم آنها معاملات متوقف خواهد بود.

با در نظر گرفتن این تایم زمانی، عملا شما نمی توانید در هر لحظه برای ترید و معامله گری در بازار اقدام کنید. وقتی بازار سیدنی و توکیو با هم باز هستند، حجم معاملات خیلی بالا نیست و حرکت جفت ارزها ملایم است. در این زمان تنها می توان برای ترید هایی با  زمان های بالا حساب کرد. در زمان باز شدن بازار لندن حجم معاملات به مقدار محسوسی افزایش پیدا کرده و کم کم شاهد رشد های سریع تر در جفت ارزهای فارکس خواهید بود. در نهایت بالاترین حجم معاملات را نیز در زمان همزمان شدن بازار لندن و نیویورک شاهد خواهید بود که در این تایم بیشتری سرعت حرکت جفت ارزها را در بازار فارکس شاهد هستیم.

با دقت به این موارد باید زمان ترید در بازار را بر اساس استراتژی معاملاتی و همچنان زمانی که در طول روز دارید تنظیم کنید. نه اینکه در هر تایمی بازار طلبید، پای چارت بنشینید و پوزیشن بگیرید. این نکته نیز می تواند در دراز مدت شناخت شما را نسبت به شرایط بازار بهینه تر نماید. توصیه می کنیم که حتما آن را جدی بگیرید.

نداشتن سیستم معاملاتی

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله گران عدم استفاده از یک سیستم معاملاتی مشخص و چارچوب مند است. البته نداشتن استراتژی معاملاتی به این معنی نیست که معامله گر سواد تحلیل و ترید ندارد خیر، بلکه معامله گر در این وضعیت تنها از روش ها و استراتژی ها به صورت پراکنده برای ترید استفاده می کند و خبری از روش های دقیق و یک چارچوب مشخص نیست. برای ترید در فارکس روش های بسیار زیادی وجود دارد.

  • شما می توانید از تحلیل تکنیکال کلاسیک استفاده کنید.
  • امکان استفاده از پرایس اکشن کندلی را خواهید داشت.
  • می توانید سراغ پرایس اکشن مدرن بروید.
  • از الگوی هندسی مانند مثلث، مستطیل، پرچم و … استفاده کنید.
  • سراغ ترید با فیبوناچی بروید.
  • از الگوهای هارمونیک برای ترید استفاده کنید.

و ده ها روش دیگر برای ترید در این بازار وجود دارد که همگی شرایط خاص خود را دارند. شما می توانید از تمام این روش ها و سبک ها بهره مند شوید ولی باید آنها را در قابل یک چارچوب مشخص و استراتژی معاملاتی معین تعریف کنید. در واقع باید از قبل برای شما مشخص باشد که قرار است روی چارت چه کنید. در کجای چارت وارد شوید و با چه روشی ترید خود را دنبال کنید.

اگر هنوز به این شرایط در معاملات بازار فارکس نرسیده اید، شما هنوز برای معامله گری در این بازار آماده نیستید و باید برای آن بیشتر سعی کنید. ترید در فارکس بدون در نظر گرفتن این موارد مانند ماهیگیری در یک رودخانه پر از ماهی اما بدون قلاب و یا تور ماهیگیری است. شما به هدف صید وارد آب خواهید شد اما با دست خالی ماهی گرفتن و از این سو به آن سو پریدن، سودی برای شما ایجاد نخواهد کرد. بهتر است حتما برای ترید در فارکس به دنبال تعیین یک چارچوب مشخص بروید و این چارچوب را روی کاغذ بیاورید. این مهم می تواند بخشی از ژورنال معاملاتی شما باشد. البته جزئیات بیشتری درباره انتخاب استراتژی معاملاتی در فارکس است که باید آنها را بدانید و برای آنها آموزش ببینید، اما در این مقاله همین قدر بدانید که بدون داشتن استراتژی معاملاتی مشخص نمی توانید در فارکس کاری از پیش ببرید.

آموزش ترید فارکس

معاملات شکست

تنوع بسیار زیادی از استراتژی های معاملاتی در بازارهای مالی وجود دارد که بسیاری از آنها در حال ترید شکست ها هستند. ورود به معامله بعد از شکست حمایت و مقاومت تبدیل به یکی از روش های معامله گری عادی شده  و به همین دلیل است که خیلی ها با حد ضررهای سنگینی بازار را ترک می کنند. واقعیت این است که وقتی شما شکست را ترید می کنید، ممکن است با چالش های بسیار زیادی روبرو شده  و نتوانید شرایط خوبی را برای خود فراهم آورید.

در بازاری مانند بازار فارکس امکان مشاهده اردرهای برای کاربران عادی وجود ندارد، اما بانگ ها و موسسات مالی با سرمایه های بسیار زیادی که دارند، می توانند تجمع اردرهای کاربران را مشاهده کنند. وقتی حجم بالایی از اردرها در جهت شکست وجود داشته باشد، بانک ها برای هانت کردن و فعال کردن این اردرها یک حرکت هیجانی را ترتیب می دهند و سپس قیمت دوباره به همان مسیری طبیعی خود برمی گردد. به همین دلیل است که خیلی ها در معاملات شکست نمی توانند به سود برسند.

توصیه ما در کانون بورس به افراد مبتدی این است که در قدم اول و در ابتدای معاملات خود در بازارهای مالی سراغ شکست نروند و در جهت اصلی ترید کنند. یعنی اگر قیمت در مسیر خود به یک مقاومت رسید، تنها از استراتژی هایی استفاده نمایند که برگشت قیمت را شکار می کند. البته نه اینکه ترید شکست اشتباه باشد، بلکه نیاز به تجربه بیشتر و استفاده از تکنیک های پیچیده تر دارد. اگر شما بعدها تجربه خود را افزایش داده و با قدرت بیشتری ترید کنید در نهایت می توانید به موفقیت با این روش ها امیدوار باشید، اما در ابتدای ورود شما بهترین شکار برای شکارچیان بزرگ شده و دائما در حال ضرر کردن هستید. با این حساب اگر کمی باهوش باشید، ترید در شکست را از لیست استراتژی های خود حذف می کنید و سعی می کنید از روش های دیگری برای ورد به معامله استفاده کنید.

نادیده گرفتن اخبار

یکی دیگر از اشتباهاتی که می توانیم برای تریدرها به آن اشاره کنیم، نادیده گرفتن اخبار است. بله خود ما هم می دانیم که یکی از اصلی ترین اصول تحلیل تکنیکال این است همه چیز در قیمت نهفته است و برای تحلیل با این روش نیازی به بررسی و ارزیابی اخبار است، اما فارکس است و هزار نوع تغییر در قیمت ها. هر خبر اقتصادی می تواند شرایط یک جفت ارز را به کل تغییر داده و باعث رفتارهای هیجانی در بازار شود. تغییراتی که حتی می توانند استراتژی معاملاتی شما را با شکست روبرو سازند و باعث از بین رفتن دارایی های شما شوند. با این حساب باید برای فرار از این مشکل به دنبال راه چاره باشید.

چه بخواهید و چه نخواهید اخبار در روند قیمت ها در بازارهای مالی تاثیر مستقیم دارند. البته منظور ما خبرهایی است که تاثیر خود را در لحظه و با شدت بالا می گذارند. در این مواقع ممکن است استراتژی معاملاتی شما روند اصلی را به خوبی پیش بینی کرده باشد، اما به دلیل یک نوسان بسیار شدید در لحظه، حد ضرر مشا فعال شده و عملا نتوانید از فرصت به دست آمده استفاده کنید و معامله شما با ضرر بسته شود. به این ترتیب شما یک معامله سودآور را با یک معامله زیان ده عوض خواهید کرد؛ در صورتی که اگر به اخبار و شرایط ناشی از آن دقت می کردید، می توانستی این چالش را از معاملات خود دور نگه دارید.

در بازاری مانند بازار فارکس که تاثیر پذیری از اخبار اقتصادی بیشتر هم هست، دقت به این موضوع اهمیت بیشتری هم دارد. اگر شما بتوانید زمان معاملات خود را به گونه ای تنظیم کنید که در مواجهه با اخبار ترید نکنید، احتمال اجتناب از این چالش ها برای شما بیشتر خواهد شد. بهتر است در زمان ترید خود نیز چک کنید تا نزدیکی های اخبار نباشید و در این زمان ها ترید انجام ندهید. برای چک کردن زمان اخبارهای اقتصادی نیز می توانید از سایت فارکس فکتوری کمک بگیرید که یک سایت مرجع برای اعلام اخبار اقتصادی مرتبط با جفت ارزهای بازار فارکس است.

آموزش ترید ارز دیجیتال

استفاده از سیگنال خرید

یکی از بدترین اشتباهات رایج معامله گران برای ترید در بازارهای مالی استفاده از سیگنال خرید ارز دیجیتال یا سیگنال خرید فارکس است. این دست از تریدرها دو دسته هستند. دسته اول کسانی که هیچ تجربه ای در معاملات فارکس نداشته و حتی دوره های آموزش این بازار را نیز پشت سر نگذاشته اند و تنها با ورود به یک حساب معاملاتی در حالی استفاده از سیگنال های خرید و فروش می باشند. با این دسته از افراد اصلا کاری نداریم؛ زیرا اصلا آنها معامله گر نیستند که بخواهیم برای آنها اشتباهات رایج تعریف کنیم. شکست خوردن این افراد حتمی است و دیر یا زود آنها تمام سرمایه خود را تسلیم بازار خواهند کرد.

دسته دوم اما کسانی هستند که تجربه معامله در فارکس را داشته و دوره های آموزشی مورد نیاز برای ترید در این بازار را نیز پشت سر گذاشته اند. این دسته از افراد نیز ممکن است به دلایل مختلفی برای استفاده از سیگنال فارکس اقدام نمایند. سودده نبودن معاملات قبلی و یا عدم اعتماد به استراتژی های معاملاتی را می توان از جمله دلایل مهم و اصلی برای استفاده این افراد از سیگنال فارکس و ارز دیجیتال در نظر گرفت.

البته هنوز هم مشکل بزرگی به وجود نیامده و سیگنال گرفتن هنوز چالشی ایجاد نمی کند. مشکل اصلی در نحوه استفاده از سیگنال های معاملاتی خواهد بود. وقتی تریدر بدون هیچ بررسی و نگاهی از آن سیگنال ها در معاملات خود استفاده کند، خیلی زود با مشکلات عدیده ای روبرو شده و نمی تواند به خوبی ترید نماید. در این مدل استفاده از سیگنال احتمال از بین رفتن تمام سرمایه ها نیز وجود دارد.

در روش دوم تریدر می تواند با الهام گرفتن از سیگنال های معاملاتی آنها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد و هر کدام که با استراتژی معاملاتی وی تطبیق داشت، از آنها استفاده کند. این روش استفاده از سیگنال می تواند بهتری روش برای آن باشد.

تجربه ثابت کرده که اکثر کسانی که در حال استفاده از سیگنال هستند، تحلیل شخصی خود را وارد نکرده و سیگنال ها را به همان صورت در بازار به اجرا در می آورند. این دست از افراد معمولا نمی توانند به موفقیت دائم در بازار برسند و بعد از گذشت مدتی و کمی سود، کم کم تمام سرمایه های خود را تسلیم بازار کرده و مانند یک فرد ورشکسته از بازار خارج می شوند.

نداشتن ریکاوری ذهنی

دوشنبه تا جمعه ترید در فارکس و شنبه و یکشنبه ترید در ارز دیجیتال این همان برنامه ریزی رو به شکست برای معامله گران در بازارهای مالی است. اگر شما برنامه ریزی درست و خوبی برای معامله گری نداشته باشید، نمی توانید موفقیت خود را در این بازارها تصمیم کنید. ذهن انسان تحت تاثیر محیط پیرامون ممکن است خسته شود و با چالش های زیادی روبرو گردد. برای اینکه بتوانید از ذهن در برابر این چالش ها مراقبت کنید نیاز است تا حتما برای آن نیز استراحت در نظر بگیرید.

استراحت دادن به مغز هم باید به صورت روزانه و با فعالیت های مختلف باشد و هم باید هر از چندگاهی به صورت کامل از بازار دور باشید و ترید را فراموش کنید. وقتی شما ذهن آماده ای برای ترید نداشته باشید، نمی توانید بهترین راندمان را از آن انتظار داشته و در نتیجه تصمیمات شما در بازار نیز با چالش روبرو خواهد بود. برای اینکه بتوانید دقیقا مطابق با اصول معامله گری خود در بازار ترید کنید، نیاز است تا چالش های پیش رو را شناسایی کرده و ذهن خود را برای مبارزه با آنها آماده کنید.

جالب است بدانید که داشتن ذهن آماده باعث می شود تا شما در مواقع مختلف تصمیمات به مراتب بهتری بگیرید. از ضررهای بزرگ خود را در امان نگه داشته و همچنین به دنبال رسیدن به سودهای خیلی زیاد بروید. این همان رویه ای است که بسیاری از تریدهای بزرگ آن را در پیش گرفته و سعی می کنند تا خود را برای بازار آماده نگه دارند.

در مبحث مربوط به روانشناسی بازار فارکس و همچنین روانشناسی بازار ارز دیجیتال چند بار متذکر شدیم که معامله گران معمولا این موارد را نادیده گرفته و توجه زیادی به آنها ندارند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که ترید کردن بدون نیاز به ریکاوری ذهنی و روانشناسی نیز می تواند برای آنها موفقیت آمیز باشد و به این مسائل دقت ندارند. در حالی که دقت به همین موارد است که می تواند شرایط خوبی را برای آنها رقم بزند. توصیه می کنیم که برای ترید در فارکس ساعات مشخصی در نظر بگیرید و هر از چندگاهی نیز در بازار استراحت کنید. این روند باعث می شود تا قدرت معاملاتی شما نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا نماید.

آموزش ترید ارز دیجیتال

ترس و طمع غیرمنطقی

ترس و طمع لازمه معامله‌گری در بازارهای مالی هستند و حتماً شما باید در نظر بگیرید که بدون ترس و طمع امکان انجام معاملات سودآور برای شما رقم نمی‌خورد. در هنگام ورود به یک معامله باید ترس داشته باشید و این ترس باید منجر به اتخاذ تصمیمات بهتر و استفاده از راهکارهای مختلف برای جلوگیری از ضرر برای شما شود و در هنگام ورود به سود هم طمع باید باعث شود تا شما به دنبال رسیدن به سودهای بالاتر و بیشتر باشید اما ترس و طمع غیر منطقی می‌تواند تبدیل به یک سم بزرگ برای معاملات شما شود.

ترس و طمع غیرمنطقی باعث می‌شود تا شما رفتارهای هیجانی در بازار داشته باشید و همین نوع رفتار است که در نهایت منجر به شکست‌های سنگین برای معامله‌ گران و تریدرها می‌شود. اگر شما بتوانید ترس و طمع خود را کنترل کرده و از آنها برای بهتر کردن شرایط معاملات خود در بازار استفاده کنید در نهایت شانس شما برای رسیدن به سودهای بالا در بازار فارکس و ارز دیجیتال نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

اشتباهات رایج معامله گران مبتدی

تمام مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم از جمله اشتباهات رایج معامله‌ گران مبتدی هم هستند و افراد تازه کار نیز به مراتب بیشتر از افراد حرفه‌ای این اشتباهات را در بازار تکرار می‌نماید. اگر تجربه معاملاتی مناسبی در بازار ندارید و هنوز به قدرت معامله‌گری بالایی نرسیدید توصیه می‌کنیم که حتماً تمام نکات معرفی شده با در بالا را در نظر داشته باشید. اگر شما تنها بتوانید از اشتباهات رایج معامله‌ گران مبتدی خود را دور نگه دارید شانس موفقیت شما در بازارهای مالی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و در همان ابتدای ورود به این بازارها با ضررهای بزرگ روبرو نخواهید شد.

یکی از مهمترین اصول مدیریت سرمایه در بازارهای مالی در ابتدای ورود به این بازارها ضرر نکردن است و در قدم بعدی شما می‌توانید به دنبال افزایش میزان سودهای خود باشید. با اتخاذ تصمیمات درست و همچنین در نظر گرفتن اشتباهاتی که سایر معامله‌ گران انجام داده‌اند این شانس برای شما به راحتی به وجود خواهد آمد تا بتوانید مانع از ضررهای خود در بازار شده و به دنبال رسیدن به سودهای بالا باشید.

حتما بخوانید: اشتباهات رایج در بورس

کلام آخر

درباره اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال صحبت کردیم و سعی کردیم تا اکثر اشتباهات رایجی که در این باره وجود دارد را با شما در میان بگذاریم. نگاه کردن به این اشتباهات برای ما خیلی جالب است. زیرا بسیاری از افراد هستند که دائماً در حال تکرار این اشتباهات هستند و از اشتباهات گذشتگان درس نمی‌گیرند و ترجیح می‌دهند تا با صرف هزینه‌های بسیار زیاد در بازار دوباره این اشتباهات را تکرار کرده و سپس برای کنترل آنها اقدام کنند. در حالی که در این مقاله ما به صورت کامل و رایگان تمام اشتباهات معامله‌ گران را با شما در میان گذاشتیم که می‌تواند سرلوحه فعالیت‌های شما در بازارهای مالی باشد.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم که اگر به دنبال معاملات حرفه‌ای و سودآور در بازار فارکس هستید نیم نگاهی به دوره آموزش فارکس و البته دوره آموزش ارز دیجیتال ما در کانون بورس بیندازید و سرفصل‌های این دوره‌ها را مرور کرده و از همه مهمتر نظرات کاربران را نیز درباره این دوره‌ها جویا شوید. در این دوره‌ها بهترین استراتژی‌های معاملاتی و بهترین روش‌های معامله‌گری در بازارهای مالی را به شما آموزش خواهیم داد تا از این پس درگیر اشتباهات رایج در فرایند معاملات خود نشوید و بتوانید شرایط بهتری را برای خود رقم بزنید.

همچنین از شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی درباره باهات رایج معامله‌ گران در بازارهای مالی دارید آنها را در انتهای همین مقاله و در پایین با ما در میان بگذارید تا این بحث‌ها در نهایت منجر به انجام معاملات بهینه‌تر و بهتر توسط معامله‌ گران ایرانی در بازارهای مالی شود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: