لوگو کانون بورس

آموزش حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال | نحوه معامله گری حرفه ای

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال
شما در حال مطالعه مقاله ۵ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست و چگونه می توانیم با آموزش حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال به دنبال معامله گری در بازارهای مالی باشیم؟ دنیای بزرگ تحلیل تکنیکال انتها ندارد و آموزش تحلیل تکنیکال نیز نیاز به صرف زمان بسیار زیادی خواهد داشت. برای اینکه شما بتوانید با سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال مانند سایر پارامترهای تحلیلی آشنا شوید لازم است ابتدا با مفهوم این اصطلاح آشنا شده و در قدم بعدی روشهای بکارگیری این سطوح را در معاملات بازارهای مالی بدانید.

حمایت و مقاومت از آن دسته از پارامترهایی هستند که از همان روز اول به وجود آمدن تحلیل تکنیکال در این روش تحلیلی تعریف شده و همچنان نیز با وجود پیدایش روش های بسیار مدرن و انواع تحلیل تکنیکال حرفه ای هنوز هم از جمله پارامترهای مهم محسوب می‌شوند و معمولاً در اکثر استراتژی های معاملاتی از آنها به عنوان یک پارامتر مهم برای تجزیه و تحلیل نمودار قیمت استفاده می شود.

نکته بسیار جالب تر درباره حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال این است که بسیاری از افراد و معامله‌گران تنها با شناخت دقیق و رسیدن به تسلط کافی بر روی همین پارامتر معاملات خود را در بازارهای مالی مانند بازار فارکس یا بازار ارز دیجیتال پیش می‌برند و سایر پارامترهای تحلیل تکنیکال را در استراتژی معاملاتی خود به کار نمی گیرند. جالب اینجاست که این معامله‌گران معمولا افراد موفقی در بازارهای مالی هم هستند و توانسته‌اند به سود مستمر در ترید در بازار برسند.

برای اینکه آموزش سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال در این مقاله بپردازیم ابتدا سعی کردیم تا نیم‌نگاهی به سایر منابع فارسی موجود در این باره بیاندازیم. متاسفانه اکثر آموزش های موجود در باره این پارامتر یا ناقص هستند و یا اطلاعات کاربردی برای ورود به معاملات با استفاده از این پارامترها را در اختیار کاربران قرار نمی دهند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در این مقاله در کنار ارائه مفهوم اصلی حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال درباره روش های حرفه ای و کاربردی استفاده از این سطوح برای معامله گری در بازارهای مالی نیز با شما صحبت کنیم.

بر این اساس به این مقاله بیشتر از اینکه بدید آموزش سطوح حمایت و مقاومت در پرایس اکشن نگاه کنید بهتر است به آن به عنوان یک مقاله آموزش استراتژی معاملاتی حرفه ای در بازارهای مالی توجه داشته باشید. استراتژی هایی که به راحتی می توان از آنها در بازارهای مختلف مالی مانند بازار بورس یا بازار فارکس و حتی بازار ارز دیجیتال استفاده کرد و اتفاقاً درصد موفقیت این استراتژی ها نیز به میزان قابل توجهی بالا خواهد بود. این مقاله جذاب و استثنایی را درباره حمایت و مقاومت از دست ندهید.

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

قبل از اینکه به تعریف حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال بپردازیم و نکات معامله گری درباره این پارامتر را با شما در میان بگذاریم لازم است تا چند نکته بسیار مهم را در این باره مرور کنیم. به عنوان یک نکته بسیار مهم باید اشاره کنیم که حمایت ها و مقاومت ها نیز مانند سایر پارامترهای تحلیل تکنیکال به مرور زمان دستخوش تغییراتی شده اند و شاهد توسعه آنها برای رسیدن به پاسخ های بهتر در فرایند تحلیل قیمت بودیم.

این نکته درباره سایر پارامترهای این روش تحلیلی نیز صادق است و از گذشته تا کنون از خط روند گرفته تا سطوح فیبوناچی و الگوهای هارمونیک همیشه مطابق با نوع رفتار معامله گران در بازارهای مالی تغییر یافته اند و همیشه ورژن های جدید این پارامترها شرایط بهتری برای معامله گری در بازارهای مالی را ایجاد کرده است.

توسعه یک پارامتر تکنیکالی بیشتر بر اساس نوع رفتار معامله گران جدید در بازار است. وقتی نوع رفتار نسبت به یک اتفاق در بازار تغییر پیدا می کند عملاً روشهای تکنیکالی به کار گرفته شده برای تجزیه و تحلیل آن ها نیز بایستی تغییر یابد. متاسفانه بسیاری از آموزش های مربوط به پارامترهای مختلفی تکنیکالی مانند حمایت و مقاومت در منابع فارسی بر اساس اطلاعات قدیمی است و استفاده از آنها در بازارهای مالی نمی تواند موفقیت چندانی را برای معامله گران رقم بزند.

البته در این مقاله سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال را به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی و مطابق با آخرین به روز رسانی های مربوط به این پارامتر با شما در میان خواهیم گذاشت تا بتوانید به راحتی از این روش برای انجام معاملات بهتر در بازار استفاده کنید.

اهمیت آموزش حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

درباره اهمیت یادگیری و تسلط کامل به سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل قیمت مختلف را می‌توان بیان کرد. از یک طرف بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که این روش ها بسیار قدیمی شده و یا استفاده از آنها به تنهایی نمی تواند موفقیت قابل توجهی را در معاملات بازارهای مالی رقم بزند زیرا معمولاً بازیگران اصلی بازار این سطوح را مشاهده کرده و حد ضرر معامله گران را فعال می نمایند. هرچند این دیدگاه بیشتر به جهت نوع رفتار بازیگران تازه وارد بازار های مالی به وجود آمده اما آنقدر ها هم درست نیست.

در همین شرایط کنونی استفاده از سطوح حمایت و مقاومت بدون سایر پارامترهای تکنیکالی هم می تواند معاملات خوبی را برای کاربران رقم بزند. البته که اضافه شدن سایر پارامترهای تکنیکالی و استفاده از آنها شرایط بهتری را برای معامله گران ایجاد خواهد کرد، اما خود حمایت ها و مقاومت ها نیز پیش بینی مناسبی از روند قیمت ایجاد کرده و شما با کمی دقت و البته کسب تجربه در استفاده از این سطوح می توانید از آنها برای داشتن معاملات عالی در بازارهای مختلف استفاده کنید.

جدایی از این موضوع آموزش حمایت ها و مقاومت ها در تحلیل تکنیکال برای تمام کاربران کاملا لازم و ضروری است. اگر انواع سبک های پرایس اکشن را مورد بررسی قرار دهید متوجه خواهید شد که تقریباً هیچ استراتژی معاملاتی را نمی توان پیدا کرد که در آن از حمایت ها و مقاومت ها استفاده نشده باشد. در اکثر مواقع امکان استفاده از ستاپ های معاملاتی تنها در مواقعی وجود دارد که قیمت به یک حمایت یا مقاومت برخورد کرده باشد و یا یکی از این دو را شکسته باشد.

با این تعریف و با این نکته باید این نتیجه‌گیری را داشته باشیم که اگر شما به درک کامل و صحیحی از حمایت ها و مقاومت ها در نمودار قیمت نرسید عملاً دانش شما در تحلیل تکنیکال ناقص است و امکان موفقیت در ترید در بازارهای مالی نیز از این طریق برای شما وجود نخواهد داشت.

تعریف حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکالآموزش سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال را با ارائه تعریف این سطوح ادامه میدهیم. حمایت و مقاومت در واقع نقاطی بر روی نمودار قیمت هستند که قبلاً قیمت به آنها واکنش نشان داده و در ادامه نیز انتظار داریم تا این واکنش رخ دهد. همانطور که میدانید قیمت در بازار به صورت زیگزاگ حرکت می‌کند و این حرکات زیگزاگ باعث به وجود آمدن پریود ها که همان دره ها و قله ها هستند می شود.

تمام دره ها و قله های تشکیل شده بر روی نمودار قیمت در واقع در نقش حمایت و مقاومت ظاهر شده و می‌توانند نقاط بحرانی در نظر گرفته شود که احتمال واکنش قیمت به آنها بسیار زیاد است. در این بین سطوحی که در بالای قیمت فعلی بازار قرار داشته باشند به عنوان مقاومت شناخته شده و همچنین سطوحی که در پایین قیمت فعلی بازار قرار داشته باشند به عنوان حمایت در نظر گرفته می شوند.

با این تعریف به راحتی می‌توانید به این نکته برسید که وقتی یک حمایت شکسته می شود بلافاصله به مقاومت تبدیل شده وقتی مقاومتی شکسته می شود بلافاصله به حمایت تبدیل خواهد شد. دقت داشته باشید که سطوح حمایتی و مقاومتی در واقع PRZ یا همان زون هایی هستند که احتمال برگشت قیمت از آنها بسیار زیاد است و معامله گران و تریدر ها در بازارهای مالی دایما این سطوح را بر روی نمودار خود ترسیم می نمایند تا در صورت رسیدن قیمت آنها برای معامله اقدام کنند.

در برخورد قیمت به حمایت و مقاومت ۴ حالت زیر امکان پذیر است:

 • در برخورد قیمت به حمایت منتظر برگشت قیمت از روند نزولی به صعودی هستیم.
 • در برخورد قیمت به مقاومت منتظر برگشت قیمت از روند صعودی به نزولی هستیم.
 • در صورتی که قیمت یک مقاومت را به سمت بالا بشکند انتظار داریم تا با قدرت زیاد در روند صعودی ادامه پیدا کند.
 • در صورتی که قیمت یک حمایت را به سمت پایین شکسته شود، انتظار داریم تا قیمت با قدرت زیاد در روند نزولی ادامه پیدا کند.

به این ترتیب باید درک کنید که آنقدر ها هم ساده نیست که بلافاصله بعد از برخورد قیمت به نقاط و سطوح حمایتی و مقاومتی بخواهید در یک جهت وارد معامله شوید. حتماً باید با شناخت و درک این نواحی و نحوه برخورد و قیمت آنها بهترین عملکرد را برای معامله خود در نظر بگیرید. نکاتی که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت بهتر می توانید این سطوح را در بازار تشخیص داده و معامله خود را نیز بر اساس شرایط موجود در نظر بگیرید.

روانشناسی حمایت

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که چرا یک ناحیه حمایتی باعث می شود تا قیمت از روند نزولی به روند صعودی تبدیل شود و چرا در این ناحیه خریداران زیادی وجود دارند؟ پاسخ پرسش به روانشناسی و رفتار معامله گران در نواحی حمایتی برمیگردد.

تعداد بسیار زیادی از معامله گران در بازارهای مالی وقتی یک ناحیه حمایتی را بر روی نمودار مشاهده میکنند و قیمت به این ناحیه حمایتی نزدیک می شود بلافاصله وارد معاملات خرید شده و حجم بالای تقاضا برای خرید باعث می شود تا قیمت سریعاً به سطح مورد نظر واکنش نشان داده و از آن برگردد. به همین دلیل به صورت پیش فرض انتظار داریم که بعد از برخورد قیمت به ناحیه حمایتی بلافاصله از روی آن بلند شده و به روند صعودی برگردد.

از این گذشته معامله گرانی که در گذشته در این ناحیه معامله کرده‌اند و باعث به وجود آمدن آن بر روی نمودار شده‌اند نیز، با رسیدن دوباره قیمت به این نواحی بقیه سفارشات خود را ثبت کرده و سعی میکنند تا بهترین معاملات را برای خود انجام دهند. بانک ها و موسسات مالی بزرگ که به دنبال تبدیل دارایی های خود هستند معمولاً در نواحی حمایتی معاملات خود را انجام می‌دهند و با توجه به اینکه حجم معاملات موسسات مالی و بانک ها بسیار بالا است ممکن است در دفعه اولی که قیمت یک ناحیه حمایتی را میبیند تمام سفارشات آنها پرداخت شده و به همین دلیل در برخورد بعدی بقیه سفارشات آنها انجام میشود.

با این حساب یک سطح حمایتی را باید نواحی مناسب برای پر شدن حجم معاملات موسسات مالی نیز در نظر بگیریم که قدرت چنین ناحیه‌ای را بسیار بیشتر می نماید. دقت داشته باشید که اگر شما تشخیص دهید که یک سطح حمایتی دارای پوزیشن های پر نشده موسسات مالی و بانک ها است می توانید با قدرت بالا در آن برای خرید اقدام کنید و سود خوبی به دست آورید.

آموزش تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال

روانشناسی مقاومت

مقاومت از نظر روانشناسی شرایط برعکسی با حمایت دارد. وقتی قیمت در مسیر خود به یک ناحیه مقاومت برخورد میکند عملاً انتظار داریم که قیمت از روند صعودی برگشته و وارد روند نزولی شود و این موضوع به دلیل تجمع بسیار بالای فروشندگان در این ناحیه و عرضه بسیار بالا است. وقتی دیدگاه اکثر معامله‌گران در یک سطح مقاومتی نزولی شدن قیمت است به همین دلیل معاملات فروش بسیار زیادی در این ناحیه قرار می‌گیرد که همین معاملات فروش بسیار بالا در واقع باعث بالا رفتن قابل توجهی عرضه در این ناحیه می شوند.

افزایش میزان عرضه نتیجه ای جز نزولی شدن قیمت را به دنبال نخواهد داشت و به همین دلیل است که در نواحی مقاومتی باید به دنبال معاملات فروش باشیم. همچنین بانک‌ها و موسسات مالی نیز دقیقاً در چنین نواحی معاملات خود را انجام می دهند و اگر شما بتوانید سطح مقاومتی را تشخیص دهید که قبلاً در آن معاملات پر نشده بانک‌ها و موسسات مالی قرار گرفته باشد می توانید برای ورود به معاملات فروش اقدام کنید.

البته شایان ذکر است که امکان انجام معاملات فروش در بازار های یک طرفه مانند بازار بورس ایران برای شما وجود ندارد و برای این منظور تنها می توانید از مزیت های بازار فارکس و یا بازار فیوچرز ارز دیجیتال استفاده کنید.

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

انواع حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

بعد از تعریف حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال و بررسی روانشناسی این سطوح بر روی نمودار قیمت حالا نوبت به آن رسیده تا درباره انواع حمایت ها و مقاومت ها با شما صحبت کنیم. همانطور که در تعریف اشاره کردیم حمایت و مقاومت در واقع خطوط و سطوحی هستند که انتظار داریم قیمت به آنها واکنش نشان داده و برگردد.

در تعریف پرایس اکشن کلاسیک پیوت های تشکیل شده و روی نمودار که در اثر حرکت زیگزاگی قیمت به وجود می آیند، اصلی ترین و مهمترین حمایت ها و مقاومت های موجود بر روی نمودار قیمت هستند که معامله بر روی آنها می‌تواند قدرت قابل توجهی برای شما به دنبال داشته باشد. اما موضوع اینجاست که پیوت ها تنها خطوط حمایتی و مقاومتی نبوده و در پرایس اکشن از ابزارهای دیگری نیز برای ترسیم خطوط حمایتی و مقاومتی استفاده می‌شود که بد نیست درباره آنها نیز بدانید.

 • حمایت و مقاومتی که در اثر حرکت زیگزاگی قیمت و به عنوان پیوت تشکیل می شوند در واقع حمایت ها و مقاومت های استاتیک موجود بر روی نمودار هستند.
 • همانطور که در مقاله خط روند چیست اشاره کردیم، خط روند نیز از جمله حمایت ها و مقاومت های قدرتمند موجود در بازار است و به عنوان حمایت و مقاومت داینامیک قیمت شناخته می شود.
 • مووینگ اوریج ها از دیگر حمایت ها و مقاومت های موجود بر روی نمودار هستند که هرچقدر شماره مووینگ اوریج بالاتر رود قدرت حمایت و مقاومت تشکیل شده بر روی نمودار نیز بیشتر خواهد شد.
 • با ترسیم کانال بر روی نمودار قیمت شما می توانید آن را در یک بازه مشخص محدود کنید که هم کف و هم سقف کانال نقشه حمایت و مقاومت را دارند.
 • اعداد رند پیشروی قیمت می توانند نقش حمایت و مقاومت را ایفا نمایند و معمولاً بسیاری از معامله‌گران به این اعداد واکنش نشان داده و باعث بالا رفتن میزان قابل توجهی در عرضه و تقاضای موجود بر روی قیمت می شوند.
 • ابر ایچیموکو در اندیکاتور ایچیموکو نیز می تواند خاصیت حمایت و مقاومتی داشته باشد و باعث برگرداندن قیمت شود.
 • اندیکاتور باند بولینگر از دیگر اندیکاتور هایی است که می تواند بر روی نمودار قیمت نواحی حمایت و مقاومتی را به وجود آورد.
 • ابزار چنگال اندروز از دیگر ابزارهای است که با ترسیم و استفاده از آن بر روی نمودار میتوانید سطوح حمایت و مقاومتی جدید را به وجود آورید.
 • یکی از مهم ترین و قدرتمندترین سطوح حمایتی و مقاومتی بر روی نمودار قیمت درصد های فیبوناچی هستند که اتفاقاً قدرت بسیار زیادی داشته و بسیاری از معامله‌گران در حال استفاده از آن ها برای خرید و فروش در بازارهای مالی می باشند.

ملاحظه می‌کنید که ابزارها و روش‌های بسیار زیادی برای پیدا کردن حمایت و مقاومت بر روی نمودار قیمت وجود دارد و شما با استفاده از تمام این ابزارها می توانید در نهایت تصمیم بگیرید که بهترین ناحیه برای برگشت قیمت کدام ناحیه است و معاملات خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کنید.

خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

احتمالاً در منابع مختلف با اصطلاح خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال آشنا شده اید. خطوط حمایت و مقاومت با ترسیم یک خط افقی بر روی پیوت های تشکیل شده در گذشته قیمت ایجاد میشوند.  در واقع اگر شما بر روی نقاط برگشتی قیمت در گذشته نزدیک یک خط افقی ترسیم کنید خطوط حمایت و مقاومت را ترسیم کرده اید که استعداد لازم برای برگرداندن قیمت را دارند.

در گذشته در روش معاملاتی پرایس اکشن از خطوط حمایت و مقاومت برای پیدا کردن نواحی عرضه و تقاضا استفاده می‌شوند و معامله‌گران تنها با ترسیم یک خط نواحی را بر روی نمودار مشخص می‌کردند که احتمال برگشت قیمت از آن ها بسیار زیاد است و معاملات خود را بر روی چنین نواحی انجام می دادند. اما با گذشت زمان و پیدایش روش های مدرن تر در پرایس اکشن در حال حاضر به جای خطوط حمایت و مقاومت از سطوح استفاده می شود.

این موضوع دقیقا همان چیزی است که در ابتدای مقاله به عنوان توسعه و مدرن تر شدن حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال به آن اشاره کرد. بررسی و آنالیز رفتار معامله گران در بازارهای مالی ما را به این سمت پیش برده که بهتر است برای ترسیم یک زون حمایتی و مقاومتی از یک ناحیه یا سطح استفاده کنیم زیرا خطوط معمولاً به راحتی در آنها نفوذ رخ می دهد و امکان انجام معامله به این راحتی ها در آن وجود نخواهد داشت.

وقتی شما یک خط را به عنوان یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی در نظر میگیرید معاملات شما نیز در یک بازه قیمتی بسیار محدود انجام پذیرفته و حد ضرر و بسیار کوچکی برای شما در نظر گرفته خواهد شد. با توجه به اینکه رفتار قیمت ممکن است در این مواقع هیجانی شود تنها یک حرکت سریع حد ضرر شما را فعال خواهد کرد و شما را از ورود به یک معامله سودآور و جذاب دور نگه میدارد. اما وقتی شما از یک سطح حمایتی و مقاومتی استفاده کرده باشید عملاً این امکان را خواهید داشت تا نگران نفوذ کوچک قیمت بر روی این سطوح نباشید.

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن را می‌توان به عنوان جذاب ترین سطوح برای انجام معامله در بازارهای مالی در نظر گرفت. در ادامه با آموزش سطح حمایت و مقاومت بر روی نمودار قیمت متوجه خواهید شد که سطوح بسیار مختلف با قدرت های متفاوتی را میتوان بر روی نمودار ترسیم کرد که هر یک از آنها شرایط خاص خود را برای انجام معامله دارند. اما قبل از آن لازم است تا چند نکته بسیار مهم درباره سطوح را با شما در میان بگذاریم.

دقت داشته باشید که انواع حمایت و مقاومت که در بالا به آنها اشاره کردیم می توانند در تشکیل یک سطح حمایتی یا مقاومتی نقش داشته باشند. اتفاقا وقتی ابزار های مختلف در تشکیل چنین نواحی نقش داشته باشند قدرت آنها به مراتب بیشتر هم خواهد شد. وقتی همزمان با تشکیل یک ناحیه حمایتی شاهد قرار گرفتن یک سطح فیبوناچی بر روی آن نیز باشیم قدرت چنین سطحی به مراتب نسبت به سطوح معمولی بیشتر خواهد شد و انجام معامله بر روی چنین نواحی می تواند درصد معاملات موفق ما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

همین جزئیات و نکات بسیار ریز است که باعث می‌شود تا برخی از افراد معاملات موفقی را در بازارهای مالی برای خود رقم بزنند و برخی با وجود رعایت اصول تحلیل تکنیکال و معامله گری بر روی سطوح حمایت و مقاومت نتوانند شرایط خوبی را برای خود رقم بزنند. شما نیز می‌توانید با درک سطوح حمایت و مقاومت و البته سنجش میزان اعتبار و قدرت آنها معاملات خود را به سمتی پیش ببرید که وین ریت بسیار بالایی برای شما رقم بزنند.

آموزش سطح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

آموزش سطح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال می تواند یکی از آموزش های بسیار مهم برای معامله گران در بازارهای مالی باشد و اگر شما به درک کاملی درباره نحوه ترسیم این سطوح برسید، می توانید قدرت معاملاتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در این بخش از مقاله سعی داریم تا چند مورد از کاربردی ترین و بهترین روش های تعیین سطوح حمایت و مقاومت را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این سطوح را به بهترین نحو ممکن ترسیم کرده و از آنها برای انجام معاملات خود در بازار استفاده کنید.

دقت داشته باشید که روش هایی که برای ترسیم سطح حمایت و مقاومت در ادامه با شما در میان می گذاریم در واقع روش های بسیار مدرنی هستند که حتی در بسیاری از دوره های آموزشی پولی نیز به آنها پرداخته نمی‌شود و درک چنین روشهایی می تواند قدرت معاملاتی فوق العاده بالایی را برای شما رقم بزند و توصیه میکنیم که حتما آنها را بر روی نمودار قیمت تمرین کرده و تسلط خود را به چنین روشهایی افزایش دهید.

ترسیم سطوح حمایت و مقاومت با کندل استیک

یکی از بهترین روش ها برای ترسیم سطح حمایت و مقاومت استفاده از شمع ها بر روی نمودار است. اگر شما ۱ سطح به وجود آمده با استفاده از چندین شدو شمع ها بر روی نمودار تحلیل کنیم می توانید یک سطح حمایتی و مقاومتی داشته باشید. اگر تعداد شدو های قابل توجهی در یک ناحیه برای ترسیم چنین سطحی وجود نداشت می توانید بالاترین قسمت شادو را به پایین ترین قسمت شادو شمع متصل نموده و چنین سطحی را ایجاد کنید.

کندل استیک یکی از بهترین و مدرن ترین روش ها برای ترسیم سطوح حمایت و مقاومت بر روی نمودار است و اگر شما تسلط کافی بر روی این روش پیدا کنید می توانید نواحی فوق العاده جذابی را برای معاملات خود در نظر بگیرید.

ترسیم سطوح حمایت و مقاومت با تایم فریم

یکی دیگر از روش هایی که با استفاده از آن می توانید سطوح حمایت و مقاومت را ترسیم کنید استفاده از تایم فریم است. شما میتوانید از تایم فریم های بالاتر شروع کرده و خطوط حمایت و مقاومت را ترسیم و در تایم فریم های پایین تر با اضافه کردن خطوط حمایت و مقاومت جدید آنها را تبدیل به سطح نمایید. دقت داشته باشید که در این روش حتماً و حتماً باید شما از تایم فریم های بالاتر کار خود را آغاز کرده و معیار اصلی انتخاب شما خطوط حمایت و مقاومت تایم فریم بالاتر باشد.

ترسیم خطوط حمایت و مقاومت با ابزارهای تکنیکال

همچنین شما می توانید با استفاده از ابزار های رایج و محبوب تحلیل تکنیکال نیز برای ترسیم این خطوط اقدام کنید. وقتی یکی از درصد های فیبوناچی نزدیک یک خط حمایت یا مقاومت قرار گرفته باشد و یا یک عدد رند نزدیک چنین خطی قرار داشته باشد شما می‌توانید با اتصال این خطوط به هم یک سطح ترسیم کرده و از آن به عنوان سطح حمایت و مقاومت برای انجام معاملات خود در بازار استفاده کنید.

ترسیم خطوط حمایت و مقاومت با استفاده از ابزارهای تکنیکال نیز می‌تواند قدرت معاملاتی قابل توجهی را برای شما به وجود آورد و این سطوح نیز می توانند قیمت را در جهت معکوس هدایت کنند.

تشخیص حمایت و مقاومت

در بالا روشهای ترسیم سطوح حمایت و مقاومت را برای شما تشریح کردیم که می توانید با استفاده از آنها این سطوح را ترسیم نموده و از آنها برای معاملات خود استفاده کنید. اما بسیاری از کاربران هستند که قدرت تشخیص خوبی برای سطوح حمایت و مقاومت نداشته و نمیتوانند به خوبی سطوح و خطوط معتبر موجود در بازار را ترسیم نمایند. یا اینکه به دلیل وجود پریود های بسیار زیاد در گذشته قیمت نمیدانند که کدام پیوت را معیار اصلی خود برای ترسیم خطوط حمایت و مقاومت در نظر بگیرند.

تشخیص حمایت و مقاومت بسته به استراتژی معاملاتی و البته تایم فریم مورد نظر شما برای انجام معامله شرایط متفاوتی خواهد داشت. اگر به دنبال انجام معاملات بلندمدت هستید میتوانید از حمایت ها و مقاومت های تشکیل شده در تایم فریم های بالاتر برای ورود به معامله استفاده کنید و در صورتی که به دنبال انجام معاملات کوتاه مدت چند ساعت در بازار فارکس یا بازار فیوچرز ارز دیجیتال می باشید می توانید سراغ تایم فریم های پایین تر بروید. اگر تصور می‌کنید که سطح حمایتی و مقاومتی در نظر گرفته شده از سوی شما برای معامله اعتبار کافی را ندارد بهتر است حتماً از سطوحی استفاده کنید که ترکیبی از حمایت ها و مقاومت های مختلف باشند و یا برای انجام معامله در تایم فریم پایین از سطوح حمایت و مقاومت تشکیل شده در تایم فریم بالاتر استفاده کنید.

به این معنا که در تایم فریم بالاتر از سطوح حمایت و مقاومت را ترسیم کرده و سپس به تایم فریم پایین بروید و در صورت برخورد قیمت بین سطوح برای معامله اقدام کنید. این روش باعث می‌شود که حتی در صورت شکست ناحیه حمایتی و مقاومتی به وجود آمده، شما سود خوبی را به دست آورید و معاملات خود را در کوتاه مدت به همین ترتیب پیش ببرید.

شکست حمایت و مقاومت

در بالا اشاره کردیم که با شکست هر ناحیه حمایتی یا مقاومتی ناحیه مورد نظر عملکرد برعکس خواهد داشت. به این معنا که اگر حمایت بشکند تبدیل به مقاومت خواهد شد و اگر مقاومت بشکند تبدیل به حمایت خواهد شد. این موضوع احتمالاً باید این دیدگاه را در ذهن شما ایجاد کند که سطوح حمایت و مقاومت نیز ممکن است بشکند و همیشه درست عمل نکنند.

درباره شکست سطوح حمایت و مقاومت باید چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم که استفاده از این نکات باعث می شود تا شما حتی از قبل مناطق حمایتی و مقاومتی که احتمال شکست آنها وجود دارد را تشخیص داده و معاملات خود را به گونه ای پیش ببرید که اسیر چنین روندهایی در بازار نشوید.

 • وقتی قیمت در مسیر خود با مومنتوم بسیار بالا به یک ناحیه حمایتی و مقاومتی می‌رسد احتمال شکست آن بسیار بالاتر از شرایط عادی خواهد بود.
 • در صورتی که ناحیه حمایتی و مقاومتی ترسیم شده در تایم فریم بسیار پایین باشد احتمال شکست آن به مراتب بیشتر است.
 • سطوح حمایتی و مقاومتی ترسیم شده با استفاده از درصد های ضعیف تر فیبوناچی احتمال شکست بالاتری دارند.
 • در صورتی که شکست یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی با بدنه یک کندل بزرگ انجام پذیرد احتمالاً شکست مورد نظر واقعی است.

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن

حمایت و مقاومت معتبر

بسیار مهم است که شما حتماً حمایت ها و مقاومت های معتبر موجود بر روی نمودار را تشخیص داده و معاملات خود را تنها به سمت استفاده از این دسته از حمایت ها و مقاومت ها پیش ببرید. شناخت حمایت و مقاومت معتبر بازار باعث می شود تا شما به جای اینکه ده‌ها معامله مختلف با احتمال سوددهی پایین داشته باشید، تعداد معاملات کمتر اما با درصد موفقیت بیشتر را برای حساب کاربری خود رقم بزنید که در نهایت این موضوع باعث سودآوری قابل توجه به حساب کاربری شما خواهد شد.

البته سوال بسیار مهم اینجاست که ما چگونه می توانیم حمایت و مقاومت معتبر بازار را تشخیص دهیم و برای معامله از آن استفاده نمایید؟ به صورت کلی حمایت و مقاومت هایی که شرایط خاصی داشته باشند اعتبار بالاتری داشته و معامله گری بر روی آنها می‌تواند وین ریت بالا تری را برای شما رقم بزند. ویژگی هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم از جمله مواردی هستند که می توانند شما را در تشخیص حمایت و مقاومت معتبر بازار راهنمایی کنند:

 • سطوح حمایت و مقاومت که در تایم فریم های بالاتر ترسیم شده باشند اعتبار بیشتری دارند و قدرت اثرگذاری بیشتری را نیز در بازار دارند. تایم فریم روزانه و تایم فریم هفتگی می توانند بهترین گزینه برای ترسیم حمایت و مقاومت معتبر بازار باشند.
 • سطوح حمایت و مقاومت که در نزدیکی های اعداد رند تشکیل شده باشند اعتبار و قدرت بیشتری برای معامله گر ایجاد می نمایند و استفاده از آن ها هرچند به ندرت پیش می آید اما می تواند شرایط بسیار ایده آلی را برای معاملات شما ایجاد کند.
 • همراه شدن یک سطح حمایت یا مقاومتی با درصد های اصلی و مهم فیبوناچی نیز می تواند اعتبار آنها را افزایش دهد و باعث انجام معاملات با قدرت بیشتر برای تریدر شود.
 • درباره تعداد برخورد های موجود برای تشکیل یک حمایت و مقاومت دو دیدگاه مختلف وجود دارد. در دیدگاه اول که معمولاً کسانی که پرایس اکشن کلاسیک کار میکنند به آن اعتقاد دارند هر چقدر تعداد برخوردهای انجام گرفته روی یک مقاومت یا حمایت بیشتر باشد قدرت آن نیز بیشتر خواهد بود. اما در دیدگاه مدرن تر وقتی قیمت در دفعات اول با یک حمایت و مقاومت برخورد می کند احتمال برگشت آن به مراتب بیشتر است.
 • در بازار های مدرن مالی مانند بازار فارکس استفاده از حالت دوم برای تعیین اعتبار حمایت و مقاومت گزینه بهتری خواهد بود و می تواند قدرت معاملاتی بیشتری را برای شما ایجاد نماید. به صورت کلی استفاده از راهکارهای دیدگاه های مدرن در حال حاضر در تحلیل تکنیکال پاسخ بهتری را برای معامله گران ایجاد خواهد کرد و می‌تواند گزینه بهتری برای انجام معامله در بازار باشد.
 • حمایت و مقاومت های تشکیل شده در پیوت های ماژوری اعتبار و قدرت بیشتری نسبت به پیوت های مینوری دارند.

با دقت به این موارد شما می توانید حمایت ها و مقاومت های معتبر موجود بر روی نمودار قیمت را شناسایی کرده و معاملات خود را تنها به سمت این دسته از حمایت ها و مقاومت ها را ببرید.

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن

معامله گری با حمایت و مقاومت

در این بخش از مقاله آموزش حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال سعی داریم تا کمی کاربردی‌تر صحبت کرده و معامله گری با استفاده از این سطوح را به شما آموزش دهیم. البته همانطور که میدانید روش ها و استراتژی های بسیار زیادی با استفاده از حمایت‌ها و مقاومت ها به وجود آمده و شما می توانید در منابع مختلف تعداد بسیار زیادی از ستاپ های معاملاتی را پیدا کنید که از این طریق به وجود آمده و اتفاقاً استفاده از آن‌ها می‌تواند شرایط خوبی برای معاملات ما در بازارهای مالی ایجاد کند.

البته در قدم اول شما باید آموزش ببینید که چگونه در حمایت ها و مقاومت ها معامله کنید و از چه سبکی برای انجام معاملات بهینه در بازار استفاده نمایید. در برخورد قیمت با حمایت و مقاومت چهار حالت مختلف به وجود می‌آید که در بالا به آنها اشاره کردیم. حالا نوبت به این رسیده تا نحوه خرید و فروش در حمایت و مقاومت را در لحظه برخورد قیمت با آنها مورد بررسی قرار دهیم تا شما بیاموزید که در چنین مواقعی چه تصمیمی بگیرید. دقت داشته باشید که توصیه ما تنها استفاده از حمایت ها و مقاومت های معتبر موجود در بازار است وگرنه استفاده از همه سطوح حمایتی و مقاومتی ممکن است سیگنال‌های اشتباه زیادی را برای معاملات شما به وجود آورد.

خرید در حمایت

وقتی قیمت در یک روند نزولی به یک حمایت برخورد میکند معامله گران بر این باور هستند که قیمت برگشته و یک روند صعودی را آغاز خواهد کرد. اما ما به شما می گوییم که اصلاً مهم نیست که قیمت کاملاً برگردد و تبدیل به یک روند صعودی شود، بلکه شما در چنین مواقعی می توانید حتی از یک اصلاح قیمتی ساده نیز برای رسیدن به سود و انجام معامله استفاده کنید.

در زمان برخورد قیمت به یک حمایت شما می توانید با داشتن یک ستاپ معاملاتی مشخص وارد معامله خرید شوید و وقتی به سود خوبی رسیدید از آن خارج شوید و قرار نیست که شما روزهای زیادی را در این معامله باقی بمانید به امید اینکه قیمت به صورت کامل به روند صعودی برگردد و ده ها هزار درصد به شما سود بدهد.

برای ورود به معامله خرید در زمان برخورد قیمت به یک حمایت می توانید از تاییدیه های مختلفی استفاده کنید که وجود آنها می‌تواند قدرت معاملاتی بیشتری را برای شما به وجود آورد. به عنوان مثال الگوهای شمعی در فارکس یا کندل استیک در بورس می‌توانند تاییدیه های بسیار قدرتمندی در زمان برخورد قیمت به یک حمایت باشند و شما بایستی به دنبال تشکیل الگوهای برگشتی کندل استیک در چنین مواقعی باشید تا با قدرت بالا تر معامله کنید.

 الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی یکی از قویترین تاییدیه ها برای ورود به معامله هستند اگر شما همراه با حمایت ها و با قیمت های معتبر موجود در بازار از آنها نیز استفاده کنید می توانید انتظار انجام معاملات سودآور زیادی را برای خود داشته باشید.

یکی دیگر از تاییدیه های بسیار جذابی که در زمان برخورد قیمت به حمایت و مقاومت می‌توانید از آن برای ورود به معاملات با اطمینان بالا استفاده کنید تشکیل الگوهای هندسی در کنار این سطوح است. تشکیل الگوهای هندسی برگشتی مانند سروشانه یا کنج نزولی و حتی دو قلو و سه قلو کف می تواند از جمله نشانه های پر قدرت عمل کردن یک حمایت باشد و شما با دیدن این الگوهای هندسی می توانید معاملات خود را با قدرت بالاتری انجام دهید.

از دیگر تاییدیه هایی که برای ورود به معامله خرید در زمان برخورد قیمت با یک حمایت می توانیم به آن اشاره داشته باشیم تشکیل الگوهای هارمونیک همزمان در این نواحی است. الگوهای هارمونیک هم از آن دسته از الگوهای هستند که مورد توجه معامله گران بسیار زیادی قرار گرفته و افراد زیادی در بازارهای مالی با دیدن این الگوها معاملات خود را انجام می دهند. به همین دلیل در زمانی که شاهد تشکیل یک الگوی هارمونیک در موقع برخورد قیمت با یک حمایت باشید می توانید با قدرت بالا برای ورود به معامله اقدام نمایید.

آخرین تاییدیه که برای ورود به معامله خرید در برخورد قیمت به یک حمایت باید به آن اشاره کنیم همزمان شدن درصد های مهم فیبوناچی با کلیه سطوح در بازار است. تشکیل کلاستر های فیبوناچی در نزدیکی سطوح حمایتی و مقاومتی قدرت قابل توجهی برای آنها ایجاد می‌کند و شما در صورتی که چنین درصد هایی را در کنار سطوح حمایت و مقاومت معتبر موجود در بازار مشاهده کنید، می توانید با احتمال بسیار بالا وارد معامله خرید شوید و سود خوبی از این معامله به دست آورید.

نکته بسیار مهمی که در زمان ورود به معامله خرید در برخورد قیمت به یک حمایت باید به آن دقت داشته باشید بررسی نسبت ریوارد به ریسک بر اساس حد سود و حد ضرر معامله شما است. در صورتی که نسبت ریوارد به ریسک معامله شما کمتر از یک باشد عملا ورود به آن معامله بر اساس اصول مدیریت سرمایه در بازارهای مالی منطقی نیست و شما نباید چنین معامله‌ای را انجام دهید. هرچقدر این نسبت برای معامله شما بیشتر باشد میزان سودآوری شما در معاملات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن

فروش در مقاومت

دومین روش استفاده از حمایت و مقاومت برای معامله گری در بازارهای مالی فروش در مواقعی است که قیمت در یک روند صعودی و از پایین به بالا به یک مقاومت برخورد می نماید و شما می توانید تمام تاییدیه هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم را هم زمان در زمان برخورد مشاهده کنید. البته شایان ذکر است که ورود به معاملات فروش تنها در بازارهای مالی دو طرفه امکان پذیر است و در بازار بورس ایران در حال حاضر چنین شرایطی برای شما وجود ندارد.

تشکیل هر یک از الگوهای کندل استیک یا الگوهای هندسی یا الگوهای هارمونیک و حتی با وجود درصد های مهم فیبوناچی می تواند تضمین کننده معامله فروش شما در زمان برخورد قیمت به یک مقاومت باشد.

البته شما می توانید برای بالا بردن اطمینان معامله خود هم در زمان برخورد قیمت به یک مقاومت و هم در زمان برخورد به یک حمایت از قطع تریگر در تایم فریم های پایین تر استفاده کنید. برای این منظور تنها کافیست دو یا سه تایم فریم از تایم فریم مورد تحلیل پایین تر رفته و خط روند نمودار را ترسیم کنید و بعد از شکست این خط روند وارد معامله مورد نظر در بازار شوید.

خرید بعد از شکست مقاومت

سومین روش معامله گری با استفاده از حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال خرید بعد از شکست یک مقاومت در یک روند صعودی است. اگر بعد از برخورد قیمت به یک مقاومت شاهد شکسته شدن آن در بازار باشید و قیمت بتواند خود را به بالای مقاومت مورد نظر برساند عملاً شما می توانید برای ورود به یک معامله خرید در آن اقدام کنید اما قبل از آن باید برخی از جوانب احتیاط را در نظر بگیرید تا شکست مورد نظر حتما یک شکست واقعی باشد.

برای ورود به معامله خرید در چنین مواقعی بایستی دو مرحله مهم را پشت سر بگذارید. در مرحله اول باید حتما تاییدیه های لازم برای معتبر بودن شکست را بگیرید و در قدم دوم لازم است و منتظر بمانید قیمت به سطح شکسته شده پولبک بزند و بر روی پولبک معامله خود را انجام دهید.

از جمله مهمترین و اصلی ترین معیار های یک شکست واقعی در یک سطح مقاومتی می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

در صورتی که شکست سطح مقاومتی با بدنه یک کندل قدرتمند انجام پذیرفته باشد شکست مورد نظر واقعی خواهد بود. دقت کنید که حتماً باید حداقل دو سوم کندل شکست در بالای سطح مقاومتی تشکیل شده باشد تا شما بتوانید از آن به عنوان یک کندل شکست استفاده کنید. همچنین باید مراقب باشید که کندلی که یک سطح مقاومتی را به سمت بالا میشکند هرگز تبدیل به یک الگوی کندلی برگشتی نشود.

افزایش حجم معاملات مخصوصاً در بازار بورس ایران یکی دیگر از نشانه های است که می‌تواند قدرت یک شکست در سطح مقاومتی را به شما نشان دهد. معمولاً در زمان برخورد قیمت به یک سطح مقاومتی و شکست آن می توانید انتظار افزایش قابل توجه حجم معاملات را داشته باشید.

از دیگر نشانه هایی که می توانیم برای یک شکست معتبر به آن اشاره داشته باشیم افزایش قابل توجه مومنتوم در زمان برخورد قیمت به سطح مقاومتی موردنظر است. برای این منظور تنها کافی است شیب حرکتی قیمت را قبل از برخورد به سطح مقاومتی و در زمان برخورد با یکدیگر مقایسه کنید. در زمانی که شیب خط برخورد قیمت به سطح مقاومتی افزایش پیدا کرده باشد نشان از این دارد که قیمت با مومنتوم بسیار بالاتری در حال شکست است و این موضوع می‌تواند اعتبار شکست مورد نظر را افزایش دهد.

اگر با استفاده از این نکات به این نتیجه رسید که یک سطح شکسته شده اعتبار قابل توجهی دارد و می‌توانید روی شکست آن حساب کنید حالا نوبت به این رسیده تا در زمان پولبک به سطح شکسته شده برای ورود به معامله خرید اقدام کنید. دقت داشته باشید که انواع مختلفی از پولبک ها ممکن است در زمانه شکسته شدن یک سطح مقاومتی ایجاد شود که هر یک از آنها ارزش معاملاتی خود را دارند.

وقتی شما برای پولبک به سطح شکسته شده منتظر بمانید دو حالت پیش روی شما قرار خواهد گرفت. در درجه اول ممکن است قیمت اصلاً پولبک نزند و مسیر صعودی خود را ادامه دهد که در این صورت شما نمی توانید وارد معامله شوید. در حالت دوم قیمت بر روی سطح مقاومتی شکسته شده پولبک میزند و شما می‌توانید معامله خود را در بازار آغاز کنید.

ممکن است با خود بیندیشید که در چنین روش معاملاتی درصد قابل توجهی از معاملات و روندهای صعودی را از دست خواهید داد و این موضوع ممکن است تعداد معاملات کمتری را برای شما رقم بزند. اما تجربه بالای ما در معاملات بازارهای مالی نشان میدهد که استفاده از این استراتژی باعث افزایش قابل توجه تعداد معاملات برنده برای شما خواهد شد و از این گذشته شما را از بسیاری از معاملات زیان آور در بازار دور نگه میدارد.

با توجه به اینکه رفتار بازیگران بزرگ بازارهای مالی می تواند نقش اصلی را در انجام معاملات سودآور برای شما رقم بزند به همین دلیل چنین رفتاری است که شما را از احساسات و هیجانات بازار دور نگه خواهد داشت و باعث می شود تا شما با یک رفتار منطقی معاملات خود را در بازار مدیریت نمایید.

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن

فروش بعد از شکست حمایت

آخرین روش خرید و فروش با استفاده از حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال ورود به معامله فروش بعد از شکست یک سطح حمایتی در یک روند نزولی است. اگر در یک روند نزولی یک سطح حمایتی با توجه به معیارهای شکست معتبر شکسته شود و سپس شاهد پولبک به سطح شکسته شده باشید می توانید برای ورود به معامله فروش در بازار اقدام کنید.

روش انجام معامله و نکات لازم برای انجام یک معامله بهتر دقیقاً مشابه با همان نکات و مواردی است که در زمان شکسته شدن یک ناحیه مقاومتی در بالا به آنها اشاره کردیم. نکته مهم برای انجام چنین معاملات این است که شما می توانید با کسب تجربه راندمان معاملات بهتری را برای خود رقم بزنید و شرایطی را به وجود آورید که اکثر معاملات شما با سودهای قابل توجه بسته شود.

دقت داشته باشید که نکاتی که در بالا برای انجام معامله خرید و فروش با استفاده از حمایت و مقاومت به آنها اشاره کردیم همگی نکات کاملا حرفه ای و تجربی هستند که حتی بسیاری از مدرسین بازارهای مالی نیز از آنها اطلاع ندارند. اما نکته مهم تر این است که بسیاری از روش های معاملاتی در بازارهای مالی جنبه آموزشی ندارند و شما تنها با تکرار و تمرین و تسلط بیشتر به نحوه تغییرات قیمت می‌توانید از آن‌ها در معاملات خود استفاده کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر در بازارهای مالی یک فرد تازه کار محسوب می شوید حتماً تمام این روش ها را در حالت دمو و بدون داشتن یک حساب با پول واقعی امتحان کنید و موقعی که تسلط شما به استفاده از آنها به میزان قابل توجهی رسید معاملات واقعی خود را در بازار آغاز نمایید.

حمایت و مقاومت در بورس به زبان ساده

حمایت و مقاومت در بورس به زبان ساده تمام نکاتی است که در بالا به آنها اشاره کردیم و شما با استفاده از این نکات می توانید معاملات فوق العاده جذابی را در بازار بورس ایران داشته باشید. نکته بسیار جالب درباره معاملات بازار بورس ایران با استفاده از حمایت و مقاومت این است که هنوز این روش تحلیلگری در بازار بورس قدرت بسیار زیادی دارد و کسانی که حتی سایر روش‌های مدرن معامله گری در بازارهای مالی را ندارند با استفاده از همین روش ها می توانند معاملات موفق بسیار زیادی را در بازار بورس ایران برای خود رقم بزنند و سودآوری قابل توجهی داشته باشند.

نگاه ها به حمایت ها و مقاومت ها در نمودار قیمت در بازار بورس ایران نگاه های کاملاً حرفه ای است و اگر شما کمی روی نحوه معامله گری با استفاده از این سطوح تمرین کنید و آنها را بر روی نمودار قیمت سهام در بازار بورس ایران مشاهده نمایید می توانید قدرت معامله‌گری قابل توجهی را برای خود رقم بزنید.

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

حمایت و مقاومت در ارز دیجیتال

حمایت و مقاومت در ارز دیجیتال نیز استراتژی معاملاتی قدرتمندی است و شما می توانید با به کارگیری تمام نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم در معاملات بازار ارز دیجیتال نیز شرایط خوبی را برای خود رقم بزنید. البته استفاده از استراتژی های مبتنی بر حمایت و مقاومت استاتیک در بازار ارز دیجیتال شرایط خاص خود را دارد و حتماً شما باید موارد مهمی را در این معاملات در نظر بگیرید.

بازار ارز دیجیتال در حال حاضر یک بازار بسیار وحشی است که نوسانات بسیار زیادی را در طول روز در این بازار شاهد هستیم و این نوسانات بالا می‌تواند استراتژی های مبتنی بر حمایت و مقاومت را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال بارها و بارها مشاهده شده که یک سطح حمایتی یا مقاومتی به خوبی عمل کرده و قیمت را در جهت معکوس برگردانده است اما قیمت قبل از برگشت با یک شادو به سطح حمایتی و مقاومتی موردنظر نفوذ کرده است. معامله گران حرفه ای بازارهای مالی در چنین مواقعی از اصطلاح استاپ هانتینگ استفاده می‌کنند و این اصطلاح به این معنا است که بازار با جمع کردن حد ضرر معامله گران روند طبیعی خود را در پیش گرفته است.

با این حساب با استفاده از چند نکته می توانید از حمایت و مقاومت به صورت بهینه شده در بازار ارز دیجیتال و معاملات فیوچرز استفاده کنید.

مهم ترین نکته برای استفاده از حمایت و مقاومت در ارز دیجیتال این است که شما حد ضرر خود را با فاصله بیشتری نسبت به سایر بازارهای مالی از سطوح حمایتی و مقاومتی قرار دهید. به عنوان مثال اگر شما در بازار فارکس ضرر خود را تنها چند پیپ بالاتر از مقاومت یا چند پیپ پایینتر از حمایت می گذارید. در بازار ارز دیجیتال بهتر است این فاصله افزایش پیدا کند تا نگران استاپ هانتینگ معامله گران بزرگ نباشید.

از دیگر نکاتی که در استفاده از آن می‌توانید از حمایت و مقاومت در ارز دیجیتال به خوبی استفاده کنید اتکا به حمایت ها و مقاومت های معتبر موجود در بازار است. در این بازار شما باید سعی کنید که تنها با استفاده از حمایت ها و مقاومت های معتبر معاملات خود را انجام دهید و همچنین تمام تاییدیه های لازم برای ورود به یک معامله را نیز در زمان برخورد قیمت در نظر بگیرید.

حمایت و مقاومت در فارکس

حمایت و مقاومت در فارکس نیز جذابیت های بسیار زیادی برای معامله‌گر ایجاد می‌کند و شما در این بازار نیز می توانید با استفاده از حمایت و مقاومت معاملات سودآور و جذاب زیادی را برای خود رقم بزنید. نکته بسیار قابل توجه درباره حمایت و مقاومت در فارکس این است که بسیاری از استراتژی های معاملاتی قدرتمند مورد استفاده در این بازار با استفاده از حمایت و با قیمت تشکیل شده و همین سطوح حمایتی و مقاومتی قدرت معاملاتی بالایی دارند.

بازار فارکس نسبت به بازار ارز دیجیتال رفتار ملایم تری دارد و سطوح حمایتی و مقاومتی در این بازار قدرت بیشتری را برای معامله گر ایجاد می کند. اگر شما در بازار فارکس فعالیت دارید توصیه می کنیم که حتماً استفاده از حمایت ها و مقاومت ها را برای معاملات خود مورد نظر داشته باشید و حتماً با تمرین و تسلط بیشتر نسبت به نحوه معامله گری با استفاده از سطوح حمایتی و مقاومتی شرایط ایده آلی را برای خود در معاملات بازار فارکس ایجاد کنید.

خوشبختانه بازار فارکس این ویژگی و مزیت را برای شما به دنبال خواهد داشت که بتوانید از یک حساب دمو برای تمرین نحوه معامله گری با سطوح حمایت و مقاومتی استفاده نمایید. در چنین شرایطی شما می توانید بدون صرف هیچ گونه هزینه ای تسلط خود را به نحوه معامله گری با استفاده از سطوح بالا ببرید.

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس

پروفسور حمایت و مقاومت شوید

بسیاری از افرادی که تحلیل تکنیکال را آموزش می بینند و نحوه معامله گری در بازارهای مالی با استفاده از استراتژی های تکنیکال را متوجه می شوند دیگر با حمایت و مقاومت ها کار زیادی نداشته و بر این دید هستند که نمی توانند با حمایت و مقاومت معاملات موفقی را رقم بزنند. در حالی که معامله گران حرفه ای و بسیاری از افراد موفق در بازارهای مالی معاملات خود را تنها با استفاده از حمایت و مقاومت پیش میبرند و همین استراتژی ها باعث سودآوری قابل توجهی آنها در بازار میشود.

انتخاب با خود شما است که از حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال استفاده کنید یا اینکه به دنبال استفاده از استراتژی های پیچیده تر بروید اما ما با سالها تجربه در بازارهای مالی به شما توصیه می کنیم که برای موفقیت در هر یک از بازارهای مالی حتماً پروفسور حمایت و مقاومت شوید. وقتی شما تسلط حداکثری روی نحوه معامله گری با استفاده از این سطوح داشته باشید در نهایت در یک بازار مالی مانند بازار فارکس یا بازار ارز دیجیتال پول پارو خواهید کرد. فراموش نکنید که هر چقدر رفتار ساده‌تری در فرآیند معاملات خود در بازارهای مالی در پیش بگیرید قدرت معاملاتی شما نیز در بازار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

کلام آخر

در آموزشگاه فارکس در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا تمام استراتژی های معاملاتی برای معامله گری در این بازار را با شما در میان بگذاریم و شما می توانید با شرکت در این دوره قدرتمندترین استراتژی های مورد استفاده در بازار های مالی با استفاده از سطوح حمایتی و مقاومتی را در اختیار داشته باشد. همچنین اگر فرصت کافی برای شرکت در دوره حضوری را ندارید با استفاده از پکیج غیر حضوری فارکس نیز می توانید شرایط مشابهی را برای خود به وجود آورید.

تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس ایجاد بهترین شرایط برای معامله گران ایرانی در بازارهای مالی است و در همین راستا علاوه بر ارائه بهترین و ایده آل ترین دوره های آموزشی اقدام به تحریر مقالات آموزش رایگان تحلیل تکنیکال نیز برای شما نموده ایم که نمونه آن همین مقاله است که در آن نکات فوق العاده ارزنده و مهمی را با شما در میان گذاشتیم که این نکات حتی در بسیاری از دوره های پولی موجود در بازار نیز به این راحتی ها در دسترس نخواهد بود.

در انتها شما را دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به سطوح حمایت و مقاومت در بازار های مالی دارید که در این مقاله به آنها اشاره نشده حتماً دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید و یا اگر انتقادی نسبت به روش ارائه مطالب آموزشی در مقالات رایگان آموزش تحلیل تکنیکال دارید آنها را نیز به ما انتقال دهید تا در اسرع وقت نکات مد نظر شما در این مقالات در نظر گرفته شود.

منبع: بیبی پیپس

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

2 پاسخ

 1. آفتابه لگن ۷ دست! شام وناهار هیچی!
  دوساعت وقت ما را برای خواندن مطلب گرفتی، غیراز روده درازی وپرحرفی های بیخود چیزی عاید هیچ کس نمی شه! ترجمه شاید تحت اللفظی!
  مرد حسابی این رابدان! مثال ها بهتر از مفاهیم به مخاطب می آموزانند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: