لوگو کانون بورس

انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال | بورس, فارکس و ارز دیجیتال

انواع خطوط حمایت و مقاومت
شما در حال مطالعه مقاله ۷ از ۱۷ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال کدام‌ها هستند و کدام یک اعتبار بیشتری نسبت به بقیه دارند؟ صحبت درباره سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال بسیار زیاد است و درصد قابل توجهی از استراتژی‌های معاملاتی به کار گرفته شده در بازارهای مالی مانند بازار فارکس یا بازار بورس ایران و حتی بازار ارز دیجیتال با استفاده از حمایت‌ ها و مقاومت ‌ها به وجود می‌آیند. قبلاً در مقالات مختلف آموزش تحلیل تکنیکال سعی کرده‌ایم تا نکات بسیار مهمی درباره استفاده از حمایت‌ ها و مقاومت ‌ها در بازارهای مالی را به شما ارائه کنیم و اکنون زمان این رسیده تا یکی دیگر از این نکات را با شما در میان بگذاریم.

شناخت انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال باعث می‌شود تا شما بتوانید از کاربردهای بیشتری از این سطوح در تحلیل تکنیکال و معاملات خود استفاده کنید. در بسیاری از مواقع شناخت انواع خطوط حمایت و مقاومت در فارکس یا سایر بازارهای مالی باعث می‌شود تا شما معاملاتی را انجام دهید که خیلی‌ها از آنها غافل می‌شوند و به سودهایی برسید که جذابیت‌های بسیار زیادی برای شما به دنبال دارد. خیلی از اوقات بازار از جایی برمی‌گردد که به هیچ وجه فکر آن را نمی‌کنیم و انتظار آن را نداریم در حالی که اگر شما انواع خطوط حمایت و مقاومت را بشناسید بهتر می‌توانید درباره چنین فضاهایی تصمیم‌گیری کنید و مدیریت بهتری روی معاملات خود داشته باشید. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا تمام ابزارها و روش‌هایی که می‌توانیم با استفاده از آنها سطوح حمایت و مقاومت به وجود آوریم را برای شما تشریح کنیم و در ادامه نیز سعی خواهیم کرد تا این مقاله را دائماً به روز رسانی کنیم. با توجه به اینکه رفتار معامله‌گران دائماً در حال تغییر است و از این گذشته هر روز هم شاهد رونمایی از ابزارهای جدیدی برای معرفی خطوط حمایت و مقاومت هستیم از این رو تصمیم گرفتیم تا این به روز رسانی‌ها را برای ارائه روش‌ها و راهکارهای جدید برای پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت در این مقاله در دستور کار خود قرار دهیم.

انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

معامله‌گران و تکنیکالیست‌ها از روش‌های بسیار مختلفی برای پیدا کردن خطوط حمایت و مقاومت استفاده می‌نماید. هرچند در حال حاضر در تکنیکال پیشرفته و در انواع سبک‌ های پرایس اکشن از سطوح حمایت و مقاومت و سطوح عرضه و تقاضا برای تحلیلگری استفاده می‌نمایند و دیگر خطوط جای خود را به سطوح داده‌اند، اما به هر حال ما برای ترسیم سطوح حمایت و مقاومت در بازار و بر روی نمودار حتماً باید ابتدا انواع خطوط حمایت و مقاومت را بشناسیم و سپس با استفاده از آنها این سطوح را ترسیم کنیم.

وقتی شما هنوز شناخت کافی نسبت به انواع خطوط حمایت و مقاومت نداشته باشید عملاً نمی‌توانید از آنها برای ساخت سطوح هم استفاده کنید و نوع تحلیل شما در بازار ناقص خواهد بود. گاهی اوقات برای تعیین حد سود و گاهی اوقات برای تعیین حد ضرر می‌توان از این خطوط استفاده کرد و اتفاقاً کاربرد آنها برای انجام معاملات بهتر در بازار بسیار مهم است.

ممکن است شما در یک معامله به دنبال رسیدن به یک سود مشخص باشید اما غافل از اینکه یک مقاومت قدرتمند در مسیر صعودی قیمت قرار گرفته و شما آن را نمی‌شناسید و پیدا نکرده‌اید. قیمت تا این مقاومت بالا می‌آید و سپس شاهد کاهش قیمت خواهید بود. در چنین مواقعی ممکن است شما حتی یک معامله سودآور را به صورت کامل از دست بدهید و این موضوع می‌تواند یک خسران بسیار بزرگ برای معاملات شما در بازارهای مالی مخصوصاً بازار فارکس باشد. به همین دلیل است که شناخت این خطوط اهمیت فوق العاده زیادی برای انجام معاملات سودآور در بازارهای مالی دارد و لازم است تا شما حتماً دقت خوبی نسبت به آنها داشته باشید.

نکته مهم بعدی درباره این خطوط این است که عملاً کیفیت و اعتبار آنها نیز نسبت به یکدیگر متفاوت است و اینگونه نیست که تمام خطوطی که در ادامه معرفی می‌کنیم دارای اعتبار یکسانی باشند. از یک طرف شما هر چقدر در تایم فریم‌های بالاتر این خطوط را ترسیم کنید اعتبار آنها بالاتر خواهد رفت و از طرف دیگر برخی از آنها نیز به جهت واکنش تعداد معامله‌گران بیشتر دارای قدرت معاملاتی بیشتری هم هستند. بنابراین همراه با معرفی این خطوط سعی می‌کنیم تا میزان اعتبار و کاربردهای آنها را نیز در بازارهای مالی برای شما تشریح کنیم تا اگر به دنبال استفاده از آنها هستید بتوانید به صورت کاملاً حرفه‌ای از آنها برای ساخت استراتژی‌های معاملاتی خود استفاده کنید.

انواع خطوط حمایت و مقاومت

سطوح حمایتی و مقاومتی در شکستگی های نمودار

اولین نوع از انواع حمایت‌ ها و مقاومت ‌ها که در بازارهای مالی باید به معرفی آنها بپردازیم، سطوح عرضه و تقاضایی هستند که در شکستگی‌های قیمت در نمودار به وجود می‌آید. مسلماً این سطوح رایج‌ترین و محبوب‌ترین و البته معتبرترین سطوح حمایتی و مقاومتی محسوب می‌شوند و بسیاری از تریدرها به محض رسیدن قیمت به آنها از استراتژی‌های معاملاتی مختلف برای گرفتن پوزیشن چه در جهت شکست که این سطوح و چه در جهت برگشت روند استفاده می‌کنند.

البته شما باید حتماً آموزش ببینید تا به صورت کاملاً حرفه‌ای بتوانید سطوح حمایت و مقاومت را در شکستگی‌های نمودار ترسیم کنید و بهترین شرایط را از این بابت برای تحلیلگری خود ایجاد کنید. متاسفانه بسیاری از کاربران و تحلیلگران به راحتی می‌توانند محل ترسیم سطوح حمایت و مقاومت را تشخیص دهند اما به دلیل ترسیم اشتباه معمولاً از فرصت‌های معاملاتی باز می‌مانند و نمی‌توانند یک معامله عالی و جذاب برای خود رقم بزنند.

درباره سطوح حمایت و مقاومت ترسیم شده در شکستگی‌های نمودار بایستی نکات زیر را با شما در میان بگذاریم که دقت به این نکات می‌تواند کارکرد این سطوح و خطوط را برای شما بهینه‌تر و قدرت استراتژی معاملاتی استفاده شده با آنها را نیز افزایش دهد.

  • در درجه اول باید اشاره کنیم که حمایتی و مقاومتی ترسیم شده در شکستگی‌های تایم فریم‌های بالا مانند روزانه و هفتگی به مراتب می‌تواند قدرت بالاتری داشته باشد.
  • خطوط حمایتی و مقاومتی که در پیوت‌های ماژوری ترسیم شده باشند اعتبار و قدرت بیشتری خواهند داشت و احتمال برگشت روند در آنها به مراتب بیشتر از بقیه است.
  • در صورتی که سطوح حمایتی و مقاومتی ترسیم شده همزمان با سایر انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال که در ادامه با معرفی آنها می‌پردازیم به وجود آیند قدرت استفاده از آنها برای گرفتن معاملات بیشتر خواهد شد.
  • هر چقدر سطوح ترسیم شده در بازار ضخامت کمتری داشته باشند قدرت معاملاتی آنها بیشتر خواهد بود.
  • استفاده از سطوح حمایتی و مقاومتی قدرتمند تعریف شده در نمودار قیمت برای اسکالپ و رسیدن به سودهای بسیار کم در تایم کوتاه می‌تواند یک روش معاملاتی بسیار عالی برای شما باشد و سود خوبی را در دراز مدت برای شما ایجاد کند.

خط روند حمایت و مقاومت داینامیک

دومین نوع از انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال خط روند است. حتماً می‌دانید که خط روند چیست و چه روش‌هایی برای ترسیم خط روند در نمودار قیمت وجود دارد. وقتی قیمت روند صعودی به خود گرفته از اتصال دره‌ها به یکدیگر شما می‌توانید یک خط روند صعودی ترسیم کنید و وقتی قیمت روند نزولی به خود گرفته با اتصال قله‌ها به یکدیگر شما می‌توانید یک خط روند نزولی ترسیم کنید. خط روند نزولی و صعودی خاصیت حمایتی و مقاومتی دارند و در صورتی که قیمت به آنها برخورد کند احتمال برگشت آنها بسیار زیاد خواهد بود.

دقت داشته باشید که نه فقط خط روند بلکه تمام خطوط حمایت و مقاومتی که در این مقاله به معرفی آنها می‌پردازیم در صورت شکست به دیگری تبدیل خواهد شد. بنابراین در صورت برخورد قیمت به هر کدام از خطوط حمایتی و مقاومتی علاوه بر اینکه می‌توان در خلاف جهت وارد معامله شد، امکان ورود به معامله در جهت روند و بعد از شکست سطوح مورد نظر نیز برای معامله‌گران در بازار وجود دارد.

خط روند در کیفیت‌های مختلفی ترسیم می‌شود و اعتبار خطوط روند مختلف برای یک موج با یکدیگر متفاوت خواهد بود. این واقعیت نشان می‌دهد که قدرت خط روند به عنوان خاصیت حمایتی و مقاومتی نیز بر اساس اعتبار آن متفاوت است و شما هر چقدر خط روند معتبر‌تری در بازار پیدا کنید، با قدرت بیشتری می‌توانید معاملات خود را پیش ببرید. استفاده از خطوط روندی که در گذشته اعتبار خود را از دست داده باشند و قیمت آنها را شکسته باشد برای معامله‌گری ممکن است چالش برانگیز باشد و باعث ایجاد ضررهایی برای شما شود. یکی از بهترین استراتژی‌های معاملاتی در بازارهای مالی مخصوصاً بازار فارکس برخورد اول به خط روند است که شما باید حتماً در آموزش فارکس درباره این روش معاملاتی اطلاعات لازم را به دست آورده و از آن به عنوان یک استراتژی معاملاتی با وین ریت بسیار بالا استفاده کنید.

کانال خطوط حمایت و مقاومت

نوبت به معرفی یکی دیگر از انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال رسیده است که کاربرد بسیار زیادی دارد و مخصوصاً در معاملات بازار ارز دیجیتال شاهد استفاده مکرر تحلیلگران از آن هستیم. کانال یکی از بهترین روش‌های شرطی‌سازی قیمت رمز ارزها است و شما با ترسیم کانال‌های با اعتبار بالا می‌توانید از آنها برای معامله‌گری استفاده کنید.

یک طرف کانال معمولاً خط روند است و طرف دیگر آن به عنوان خط داینامیک حمایتی و مقاومتی شناخته می‌شود و در صورت برخورد به قیمت به آن انتظار برگشت آن را خواهیم داشت. البته وقتی تحلیل بسیاری از افراد فعال در بازارهای مالی را نگاه می‌کنیم معمولاً آنها در ترسیم کانال‌ها با چالش‌های بسیار زیادی روبرو هستند و نمی‌توانند کانال‌های خوبی را برای نمودار قیمت ترسیم نمایند.

یک کانال هم در کف و هم در سقف حتماً باید حداقل از دو پیوت تشکیل شده باشد و هر چقدر این پیوت‌ها ماژوری تر و قوی‌تر باشند اعتبار کانال شما نیز بیشتر خواهد شد. در صورتی که شما بتوانید یک کانال با کیفیت بالا بر روی نمودار قیمت ترسیم نمایید احتمال موفقیت معاملات شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که می‌تواند در بالا بردن اعتبار کانال‌ها برای شما مثمر ثمر باشد دقت به شیب خطوط کانال است. وقتی شیب خطوط کانال به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند عملاً قیمت در حال رشد‌های فزاینده و یا افت‌های شارپی است که در چنین مواقعی معمولاً کانال نمی‌تواند به خوبی عمل کند و معامله‌گری با آن با ضررهای زیادی همراه خواهد بود. در حالی که اگر یک کانال شیب ملایمی داشته باشد قدرت بیشتری خواهد داشت و معامله‌گری به آن نیز احتمال سودآوری بیشتری را برای شما به دنبال خواهد داشت.

انواع خطوط حمایت و مقاومت

درصدهای فیبوناچی و کلاسترهای فیبو

یکی از مدرن‌ترین و به روزترین انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال که معمولاً بسیاری از معامله‌گران مبتدی اطلاعی از آن ندارند و یا از آن در معاملات خود استفاده نمی‌کنند درصدهای مهم فیبوناچی است. فیبوناچی یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارها در تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود که در اکثر استراتژی‌های معاملاتی از آن استفاده می‌شود و تمام کسانی که به دنبال انجام معاملات قدرتمند در بازار هستند حتماً از درصدهای مهم فیبوناچی در معاملات خود بهره می‌برند.

درصدهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال و معاملات بازارهای مالی کاربردهای بسیار متنوعی دارد و شما می‌توانید از این ابزار هم برای تعیین حد ضرر و هم برای تعیین حد سود و حتی برای ورود به معامله استفاده کنید. در واقع شما بدون استفاده از هیچ ابزار دیگری و به تنهایی با همین فیبوناچی قدرت این را خواهید داشته‌ تا معاملات خود را مدیریت کنید و اتفاقاً این ابزار قدرت بسیار بالایی برای مدیریت معاملات نیز برای شما ایجاد خواهد کرد.

در صورتی که درصدهای مهم فیبوناچی در یک منطقه تجمع کرده باشند این تجمع به عنوان کلاستر فیبوناچی شناخته می‌شود و قدرت بسیار بالایی به عنوان حمایت و مقاومت خواهد داشت. دقت داشته باشید که بسیاری از معامله‌گران برای اسکالپ در بازار فارکس از درصدهای فیبوناچی استفاده می‌نمایند و این ابزار برای این روش معاملاتی بسیار قدرتمند است. هر کدام از خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال کاربردهای خاص خود را دارند و کاربرد بسیار مهم خطوط تشکیل شده از درصدهای فیبوناچی هم برگشت دادن مقطعی روند قیمت است.

با استفاده از این ابزار شما می‌توانید حتی در قدرتمندترین روندها نیز چند ده پیپ سود در خلاف جهت روند به دست آورید و ابزار فیبوناچی یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارها برای پیدا کردن نقاطی است که پتانسیل بسیار بالایی برای برگشت روند دارند. اگر شما بتوانید به تسلط خوبی برای استفاده از فیبوناچی در معاملات خود برسید قدرت معاملاتی شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و رسیدن به این منظور تنها با تمرین امکان‌پذیر است.

قیمت های رند در بورس, ارز دیجیتال و فارکس

یکی دیگر از انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال که اتفاقاً اهمیت آن برای بسیاری از معامله‌گران مخفی مانده قیمت‌های رند است. قیمت‌های رند یک جور بار روانی است که معامله‌گران با آن روبرو می‌شوند و در این قیمت‌ها اقدام به معامله در خلاف جهت روند می‌نمایند. فرض کنید که قیمت یک ارز دیجیتال در حال رسیدن به ۱۰۰۰ دلار است و یا قیمت دوج کوین در حال رسیدن به یک دلار است. در چنین مواقعی معمولاً بسیاری از معامله‌گران ترس از این دارند که روند در خلاف جهت برگردد و به همین دلیل خیلی سریع اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌نمایند. همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت‌هایی مانند ۱۰۰۰ دلار و یک دلار تبدیل به حمایت و مقاومت شده و خاصیت برگشت دادن روند را به خود بگیرند.

دقیقاً چنین اتفاقی در بازار بورس ایران و بازار فارکس نیز رخ می‌دهد و وقتی قیمت جفت ارزها در بازار فارکس و یا قیمت سهام در بازار بورس ایران به اعداد رند می‌رسد عملاً معامله‌گران به دنبال سیو سود خود خواهند بود. البته قیمت‌های رند خاصیت حمایتی هم دارند و در صورتی که یک روند نزولی به آنها برخورد کند انتظار داریم تا شاهد برگشت روند باشیم.

قیمت‌های رند قدرت بسیار بالایی دارند و همراه شدن آنها با سایر خطوط حمایت و مقاومت که به بررسی آنها می‌پردازیم می‌تواند یک سطح برگشتی فوق العاده قدرتمند را به وجود آورد. البته نکته بسیار مهم درباره قیمت‌های رند تشخیص بهینه و استاندارد آنها است که بسیاری از معامله‌گران معمولاً چنین تشخیصی ندارند. به عنوان مثال برای دوج کوین قیمت یک دلار قیمت رند محسوب می‌شود و در صورتی که دوج کوین بتواند در آینده به این عدد برسد احتمالاً شاهد یک خاصیت مقاومتی در آن خواهیم بود. اما دیگر قیمت یک دهم و دو دهم و پنج دهم دلار برای دوج کوین اعداد رندی محسوب نمی‌شوند.

به همین ترتیب قیمت‌هایی مانند ۱۰ هزار دلار یا ۱۰۰ هزار دلار برای بیت کوین می‌توانند اعداد رندی باشند در حالی که خیلی از معامله‌گران بر این باور هستند که ۲۵ هزار دلار هم عدد رندی برای بیت کوین است که البته چنین نیست. برای جفت ارز یورو به دلار قیمت برابری ۱ می‌تواند عدد رند باشد و خاصیت حمایت و مقاومتی داشته باشد. برای بسیاری از سهم‌های تعریف شده در بازار بورس ایران نیز قیمت‌هایی مانند هزار تومان یا ۱۰۰ تومان می‌توانند اعداد رندی باشند که خاصیت حمایت و مقاومتی داشته باشند.

اگر به دنبال تحلیل شاخص بورس ایران هستید اعدادی مانند یک میلیون واحد یا دو میلیون واحد به عنوان اعداد رند محسوب می‌شوند و دیگر اعداد موجود در میان این دو عدد را نمی‌توانیم به عنوان قیمت‌های رند در نظر بگیریم و از آنها به عنوان حمایت و مقاومت استفاده کنیم. دقت به این نکات برای تعیین اعداد رند اهمیت بسیار زیادی دارد تا شما بتوانید از این روش برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود استفاده کنید و دچار اشتباه نشوید.

مووینگ اوریج ها

یکی دیگر از ابزارهایی که با استفاده از آن نیز می‌توانید به دنبال ترسیم خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال باشید اندیکاتورها هستند. اندیکاتور مووینگ اوریج که قبلاً به تشریح و تعریف آن در اندیکاتورهای فارکس و بهترین اندیکاتورهای ارز دیجیتال پرداختیم، این خاصیت را برای معاملات ما در بازارهای مالی به وجود می‌آورد. تمام مووینگ اوریج‌ها خاصیت حمایت و مقاومتی داینامیک دارند و در صورتی که قیمت به آنها برخورد کند انتظار برگشت قیمت را خواهیم داشت.

البته در این بین بسیار مهم است که شما از مووینگ اوریج‌های استاندارد استفاده کنید تا قدرت معاملاتی شما با استفاده از این اندیکاتور افزایش پیدا کند. به عنوان مثال قدرت حمایت و مقاومتی که میانگین متحرک شماره ۱۰۰ دارد به مراتب بیشتر از میانگین متحرک شماره ۶۰ است. از جمله مهم‌ترین میانگین متحرک‌های تعریف شده در بازارهای مالی برای استفاده به عنوان خطوط حمایت و مقاومت می‌توانیم به میانگین متحرک شماره ۲۰۰ و ۱۰۰ اشاره کنیم که خاصیت حمایت و مقاومتی فوق العاده قدرتمندی دارند.

همچنین مووینگ اوریج‌هایی مانند شماره ۶۰ و شماره ۳۰ و حتی شماره ۹ نیز از این بابت شرایط خوبی دارند و می‌توانید از آنها نیز حتی برای انجام معاملات بسیار کوتاه مدت و اسکالپ در بازار فارکس استفاده کنید. البته هر چقدر شماره اندیکاتور پایین می‌آید و همچنین شما از این اندیکاتور در تایم فریم‌های پایین‌تر استفاده می‌کنید اعتبار خطوط ترسیم شده برای شما کمتر خواهد شد.

یک نکته بسیار مهم معاملاتی که از تجربه در فرایند معاملات در بازارهای مالی به دست می‌آید این است که ممکن است مووینگ اوریج‌های مختلف در نمودار قیمت کالاهای مختلف رفتار متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است در نمودار طلا در بازار فارکس مووینگ اوریج شماره ۲۰۰ قدرت بیشتری داشته باشد و استفاده از آن به عنوان حمایت و مقاومت قدرت معاملاتی بسیار خوبی را برای شما ایجاد کند و در نمودار قیمت بیت کوین مووینگ اوریج شماره ۱۰۰ برای شما چنین شرایطی را ایجاد کند.

رسیدن به چنین نکات بسیار مهم معاملاتی تنها با تجربه به دست می‌آید و شما اگر بتوانید از مووینگ اوریج‌ها در گذشته بازار استفاده کنید و قدرت آنها را برای نمودار قیمت جفت ارزهای مختلف در فارکس یا رمز ارزهای مختلف در بازار ارز دیجیتال مورد آنالیز قرار دهید در نهایت می‌توانید قدرت معاملاتی بیشتری با استفاده از آنها به دست آورید.

ترید در فارکس

کندل های بیس یا گره

همچنین در معرفی خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال باید به بررسی و معرفی سطوح حمایتی مدرن و به روز نیز اشاره داشته باشیم که بیشتر از آنها به عنوان سطوح عرضه و تقاضا یاد می‌شود. یکی از این سطوح بیس یا گره است که بر روی نمودار قیمت تشکیل می‌شود و در صورتی که قیمت دوباره به این گره‌های معاملاتی برگردد می‌توانیم از آنها به عنوان حمایت و مقاومت استفاده کنیم. استفاده از گره‌های معاملاتی یا بیس‌ها به عنوان حمایت و مقاومت نه فقط در بازار فارکس بلکه در بازار بورس ایران و در بازار ارز دیجیتال نیز قدرت قابل توجهی برای شما ایجاد خواهد کرد.

وقتی قیمت در یک محدوده بسیار کوچک شروع به رنج زدن کرده و کندل‌های بسیار کوچکی در کنار یکدیگر تشکیل می‌دهد در واقع نمودار قیمت در حال تشکیل یک بیس یا گره معاملاتی است. گره معاملاتی به عنوان یکی از مناطق مستعد به عنوان سطوح عرضه و تقاضا شناخته می‌شود و در صورتی که قیمت دوباره به آنها برگردد می‌توان از این ویژگی آنها برای انجام معامله استفاده کرد. البته برای استفاده بهینه از این سطوح برای معامله‌گری در بازارهای مالی لازم است تا شما حتماً دوره آموزش ارز دیجیتال را پشت سر گذاشته باشید و درباره نحوه استفاده از گره‌های معاملاتی بیشتر بدانید.

استفاده از گره معاملاتی مخصوصاً در معاملات بازار فارکس می‌تواند قدرت معاملاتی بسیار زیادی را برای شما ایجاد کند و معمولاً گره‌های معاملاتی می‌توانند حتی نقاطی برای رسیدن به سودهای بسیار بالا برای معامله‌گران در این بازار باشند. البته نحوه استفاده از گره‌های معاملاتی در بازار فارکس بسیار پیشرفته و مدرن است و معمولاً در انواع سبک‌ های تحلیل تکنیکال پیشرفته به آنها اشاره می‌شود.

اوردربلاک

همچنین یکی دیگر از سبک‌های مدرن برای تعیین حمایت و مقاومت برای نمودار قیمت در تحلیل تکنیکال اردربلاک است که بیشتر مخصوص معامله‌گرانی است که از سبک آی سی تی در معاملات خود در بازارهای مالی استفاده می‌نمایند. اردربلاک‌ها کندل‌هایی هستند که معمولاً تقاضاهای بسیار زیادی برای خرید و فروش در آنها ایجاد شده و توانسته‌اند تا نمودار قیمت را چه در جهت صعود و یا چه در جهت نزول جهش دهند. در یک تعریف ساده اوردر بلاک به آخرین کندل نزولی در شروع یک روند صعودی و یا آخرین کندل صعودی در شروع یک روند نزولی اطلاق می‌شود که معمولاً حجم معاملات بالایی داشته باشند.

از اردر‌بلاک‌ها برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت در تمام بازارهای مالی از جمله بازار فارکس و ارز دیجیتال و حتی بازار بورس می‌توان استفاده کرد. با توجه به اینکه این کندل از روش‌های مدرن و پیشرفته برای تعیین سطوح عرضه و تقاضا در بازارهای مالی است قدرت قابل توجهی را نیز برای آن می‌توانیم در نظر بگیریم که البته این قدرت قابل توجه زمانی در دسترس شما قرار خواهد گرفت که بتوانید به تسلط کامل و کافی برای شناسایی بهترین اوردر بلاک‌ها در بازارهای مالی برسید.

متاسفانه خیلی از کاربران با وجود اینکه می‌دانند اوردر بلاک یک سطح عرضه و تقاضای بسیار قدرتمند است و می‌توانند از آن در تحلیل تکنیکال استفاده کنند اما تسلط کافی و تجربه لازم برای شناسایی آن را ندارند و معمولاً در این باره با اشتباه روبرو می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود تا علاوه بر اینکه نتوانند از خاصیت آن استفاده کنند بلکه معاملات زیان آور قابل توجهی را نیز داشته باشند. البته نه فقط اردربلاک بلکه تمام خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال بایستی با تمرین در ذهن شما تداعی شود و شما تا زمانی که به تسلط کافی درباره آنها نرسید نباید از آنها استفاده کنید و حتی نباید انتظار رسیدن به سود با استفاده از آنها را نیز داشته باشید.

حمایت و مقاومت در فارکس

ابر ایچیموکو

یکی دیگر از اندیکاتورهایی که از آن نیز می‌توان برای ترسیم خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال استفاده کرد ابر ایچیموکو است. البته اندیکاتور ایچیموکو به صورت کلی یکی از حرفه‌ای‌ترین و خاص‌ترین اندیکاتورهای تعریف شده در بازارهای مالی برای تحلیل تکنیکال است و معمولاً بسیاری از کاربران در فرایند استفاده از این اندیکاتور با چالش‌های بسیار زیادی روبرو هستند. مفاهیم بسیار پیچیده‌ای در پشت هر یک از خطوط ترسیم شده در اندیکاتور ایچیموکو وجود دارد که برای استفاده بهتر از این اندیکاتور باید به تمام این مفاهیم تسلط کامل و کافی داشته باشید.

خیلی از کاربران اطلاعات کاملی درباره اندیکاتور ایچیموکو ندارند و نمی‌توانند از آن به خوبی برای انجام معاملات در بازارهای مالی استفاده کنند. در این بین شما می‌توانید اندیکاتور ایچیموکو را با برداشتن تمام خطوط آن و باقی نگه داشتن ابر ایچی بهینه کنید. ابر ایچیموکو به تنهایی و بدون سایر خطوط ترسیم شده در این اندیکاتور نیز می‌تواند خاصیت حمایت و مقاومتی خوبی برای شما در نمودار قیمت ایجاد کند. هرجا که ابر ایچی ضخامت بسیار زیادی داشته باشد و قیمت به آن برخورد کند، خاصیت حمایت و مقاومتی قدرتمندتری خواهد داشت و هرجا که ابری ضخامت کمتری داشته باشد احتمال شکسته شدن آن در صورت برخورد قیمت بیشتر خواهد شد.

شما به راحتی می‌توانید از همین تکنیک برای استفاده از ابزار ایچیموکو برای پیدا کردن خطوط حمایت و مقاومت در فارکس یا در ارز دیجیتال و حتی در بازار بورس ایران استفاده نمایید و یک حمایت و مقاومت مدرن را در اختیار داشته باشید. البته استفاده از ابر ایچیموکو به تنهایی برای انجام معامله در بازارهای مالی کافی نیست و ممکن است شما تحت تاثیر چالش‌هایی که ابر ایچیموکو دارد با ضررهای مختلفی همراه شوید. اما ابر ایچیموکو یکی از بهترین و ایده آل‌ترین فیلترها برای ایجاد معاملات بهتر در بازارهای مالی است و شما با انداختن این ابر بر روی نمودار قیمت سهام مورد نظر خود می‌توانید استراتژی معاملاتی خود را بهینه‌تر کنید.

ترازهای چنگال اندروز

یکی از جذاب‌ترین و بهترین ابزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال چنگال اندروز است که متاسفانه بسیاری از معامله‌گران و کاربران شناخت کافی و لازم نسبت به آن ندارند و استراتژی‌های معاملاتی چنگال اندروز را نیز نمی‌دانند. این چنگال یکی از قدرتمندترین ابزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که می‌توان از آن برای پیشبرد اهداف تکنیکالی استفاده کرد و اگر شما دقت کافی بر روی آن داشته باشید و با استراتژی‌های ج با چنگال هم آشنا باشید می‌توانید از این استراتژی‌ها برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود استفاده کنید.

وقتی شما این چنگال را بر روی نمودار قیمت قرار می‌دهید ترازهای مختلفی از آن بر روی دار قیمت قرار می‌گیرند که معمولاً همه آنها نمی‌توانند قدرت بالایی در تحلیل تکنیکال به عنوان خطوط حمایت و مقاومت داشته باشند. تنها محورهای کناری اصلی و محور وسط چنگال است که خاصیت حمایت و مقاومتی قابل توجهی دارد و شما حتی می‌توانید از این خطوط برای انجام معاملات مستقیم در بازار نیز استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با ترکیب کردن چنگال با سایر روش‌های معاملاتی مانند واگرایی بر روی نمودار قیمت قدرت معاملاتی بیشتری را برای خود رقم زده و درصد موفقیت معاملات خود را بالاتر ببرید.

خطوط روند نیمه معتبر

درباره خطوط روند در بالا به عنوان یک حمایت و مقاومت داینامیک صحبت کردیم و اهمیت این خط را نیز برای شما تشریح نمودیم. اما خطوط روند دیگری هم در بازار و بر روی نمودار قیمت وجود دارند که معمولاً نمی‌توانیم به آنها به عنوان خطوط روند استاندارد نگاه کنیم. این خطوط روند احتمالاً از به هم پیوستن پیوت‌های نامربوط به یکدیگر به وجود می‌آیند که البته آنها هم می‌توانند خاصیت حمایت و مقاومتی داشته باشند.

به عنوان مثال اگر شما یک دره از یک موج را به یک دره دیگر در موج دیگری متصل کنید عملاً خط روند ترسیم شده یک خط روند استاندارد نخواهد بود اما همین خط هم می‌تواند خاصیت حمایت و مقاومتی داشته باشد. یا وقتی شما یک دره را به یک قله در یک موج یا موج دیگر متصل کرده و آن را امتداد می‌دهید، در واقع شما یک خط روند نیمه معتبر ترسیم کرده‌اید که اعتبار قابل توجهی دارد و می‌توانید از آن برای انجام معامله استفاده نمایید.

خطوط روند نیمه معتبر به تنهایی قدرت خیلی زیادی ندارند و به این دلیل که خیلی از کاربران این خطوط را نمی‌بینند انجام معامله با آنها می‌تواند ریسک‌هایی را برای شما به دنبال داشته باشد. اما نکته بسیار مهم اینجاست که خطوط روند نیمه معتبر قدرت بسیار بالایی به عنوان فیلتر معاملاتی دارند و اگر شما در کنار سایر استراتژی‌های معاملاتی از آنها استفاده کنید می‌توانید شرایط به مراتب بهتری را در معاملات خود رقم بزنید.

حمایت و مقاومت در فارکس

باندهای بولینجر

همچنین یکی دیگر از اندیکاتورهایی که می‌تواند در ترسیم خطوط حمایت و مقاومت در بورس یا در فارکس و ارز دیجیتال به ما کمک کند باندهای بولینجر هستند. باند بولینجر اندیکاتوری است که با انتخاب آن شما بر روی نمودار قیمت ۳ تراز مختلف را در اختیار خواهید داشت که دو تراز به عنوان ترازهای کناری مانند توپ پینگ پنگ قیمت را به این طرف و آن طرف می‌کشانند و یک تراز نیز در وسط خاصیت حمایت و مقاومتی را ایفا می‌کند.

در استفاده از این اندیکاتور شما می‌توانید از باندهای کناری آن برای ایجاد خاصیت حمایت و مقاومتی استفاده کنید که قدرت قابل توجهی دارند و اگر شما دویشن اندیکاتور را بالاتر ببرید قدرت حمایت و مقاومتی این اندیکاتور برای شما بیشتر هم خواهد شد. این اندیکاتور به تنهایی می‌تواند یک ابزار معاملاتی برای شما باشد و از آن برای انجام معامله در بازارهای مالی مخصوصاً در بازار فارکس برای اسکالپ در تایم فریم‌های بسیار پایین استفاده نمایید. البته اندیکاتورهایی مانند باند بولینجر قدرت معاملاتی خیلی بالایی ندارند و بهتر است اگر به دنبال استفاده از آن در بازارهای مالی برای معاملات خود هستید از سایر ابزارها نیز در کنار آنها استفاده کنید.

انواع خطوط حمایت و مقاومت در بورس

یکی از چالش‌هایی که معامله‌گران در بازار بورس با آن روبرو هستند این است که آنها معتقدند بسیاری از روش‌های معرفی شده در تحلیل تکنیکال مدرن در بازار بورس ایران جواب نمی‌دهد در حالی که این دیدگاه کاملاً اشتباه است. رفتار معامله‌گران در بازارهای مالی تقریباً مشابه با یکدیگر است ولی هرچند به دلیل حجم معاملات ممکن است تفاوت‌هایی در نوع شکل‌گیری روندها در آنها وجود داشته باشد اما به هر حال تمام روندها در تمام بازارهای مالی بر اساس رفتار معامله‌گران به وجود می‌آید.

تمام خطوط و سطوحی که به عنوان حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال به معرفی آنها پرداختیم قابل استفاده در تحلیل تکنیکال بورس نیز هستند. البته مسلماً استراتژی‌های معاملاتی متفاوتی در بازار بورس ایران نسبت به بازار فارکس یا ارز دیجیتال وجود دارد و شما باید یاد بگیرید که از این خطوط به نحو احسن و به بهترین شکل در بازار بورس ایران استفاده کنید تا از آنها نیز به سود برسید. همانطور که اشاره کردیم صرف شناختن تمام سطوح و خطوط حمایتی و مقاومتی تضمین کننده موفقیت شما در معاملات بازارهای مالی نیست و لازم است تا شما با تمرین و تکرار و همچنین ایجاد استراتژی‌های قدرتمند با ترکیب آنها بتوانید معاملات سودآوری را حتی در بازار بورس ایران برای خود رقم بزنید.

حمایت و مقاومت در فارکس

انواع خطوط حمایت و مقاومت در فارکس

انواع خطوط حمایت و مقاومت در فارکس کاربردهای بسیار زیادی دارند و این بازار به شدت مستعد استفاده از این ابزارها برای استراتژی‌های معاملاتی قدرتمند است. در بازار فارکس هم برای معاملات کوتاه مدت که از آنها به عنوان اسکالپ یاد می‌شود و هم برای معاملات طولانی مدت‌تر در چند روز نیز می‌توان از تمام این خطوط استفاده کرد. به عنوان مثال اگر شما تمام خطوط حمایت و مقاومتی که در این مقاله به معرفی آنها پرداختیم را در تایم فریم روزانه و هفتگی ترسیم کنید و سپس در تایم فریم‌های کوتاه مانند یک دقیقه و ۵ دقیقه به دنبال استفاده از استراتژی‌های معاملاتی حاکم بر بازار فارکس در این نواحی باشید قدرت معاملاتی فوق العاده زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

در یک تحقیق گسترده تحلیل گران به این نتیجه رسیدند که استفاده از استراتژی‌های معاملاتی ضعیف در نواحی حمایتی و مقاومتی ترسیم شده در تایم فریم‌های بالا باعث می‌شود تا شانس موفقیت شما در بازار فارکس به ۸۰ درصد برسد. در واقع اگر شما همان استراتژی‌های معاملاتی که در حال حاضر در بازار فارکس استفاده می‌کنید را فقط در سطوح حمایت و مقاومتی معتبر مورد استفاده قرار دهید شانس موفقیت شما و رسیدن به سود مستمر به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

ممکن است با خود بگویید که وقتی شما معاملات خود را فقط به سطوح حمایت و مقاومت معتبر و شکل گرفته در تایم فریم‌های روزانه و هفتگی انتقال دهید فرصت‌های معاملاتی کمتری پیش روی شما قرار خواهد گرفت، اما وقتی نتایج معامله‌گران نشان می‌دهد که همین فرصت‌های معاملاتی کم می‌تواند قدرت معاملاتی زیادی را برای آنها رقم زده و آنها را به سود مستمر در بازه‌های زمانی ماهانه برساند، عملاً این چالش خیلی وارد نخواهد بود و بهتر از شما هم روند این چنینی را برای معاملات خود در پیش بگیرید.

انواع خطوط حمایت و مقاومت در ارز دیجیتال

استفاده از خطوط حمایت و مقاومت در معاملات بازار ارز دیجیتال نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد و شما در این بازار نیز می‌توانید تمام این خطوط را برای استراتژی‌های معاملاتی مختلف به کار بگیرید. مهمترین نکته در استفاده از خطوط حمایت و مقاومت در بازار ارز دیجیتال این است که در این بازار معمولاً نوسانات قیمتی بسیار شدید است و اگر شما به دنبال استفاده از این خطوط برای تعیین حد ضرر و حد سود هستید، بهتر از فاصله استاندارد خود را کمی بیشتر کنید تا از این طریق هم وارد معاملات اشتباه نشده و هم اینکه بیخود یک معامله سودآور را از دست ندهید.

در تحلیل بیت کوین این امکان برای شما وجود دارد که به راحتی با استفاده از همین سطوح حمایتی و مقاومتی نمودار قیمت بیت کوین را شرطی‌سازی کرده و به دنبال انجام معاملات عالی و بهینه بر روی همین سطوح باشید. همچنین با تعیین سطوح حمایت و مقاومتی بر روی نمودار قیمت بیت کوین شما می‌توانید بهترین زمان برای خرید و فروش آلت کوین‌ ها را نیز به دست آورید که می‌تواند یک سرمایه‌گذاری ایده آل را در این بازار برای شما رقم بزند.

انواع خطوط حمایت و مقاومت در پرایس اکشن

در این مقاله سعی کردیم تا در کنار معرفی تمام خطوط حمایتی و مقاومتی که در تحلیل تکنیکال کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند به معرفی سطوح حمایتی و مقاومتی در پرایس اکشن مدرن نیز بپردازیم. اگر شما از علاقمندان به استفاده از روش‌های مختلف پرایس اکشن در معاملات بازارهای مالی هستید حتماً باید با سطوح حمایت و مقاومتی مدرن نیز آشنا باشید و استفاده از آنها را نیز در دستور کار خود در معاملات بازارهای مالی قرار دهید.

ویژگی‌های مثبت بسیار زیادی را می‌توانیم برای سطوح تعریف کنیم که به کارگیری آنها باعث می‌شود تا شما این مزیت‌ها را به دست آورید. حد ضررهای بسیار کوچک و نسبت ریوارد به ریسک‌های بسیار بالا از جمله اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از سطوح حمایتی و مقاومتی مدرن در پرایس اکشن برای شما در معاملات بازارهای مالی خواهد بود. اگر به عنوان یک تریدر در بازار فارکس فعال هستید استفاده از این سطوح را هرگز از دست ندهید و حتماً با شرکت در دوره‌های آموزشی به تجربه کافی برای استفاده از آنها در بازار فارکس برسید.

انواع خطوط حمایت و مقاومت در تریدینگ ویو

برای ترسیم تمام خطوط حمایت و مقاومت می‌توانید از خدمات سایت تریدینگ ویو استفاده کنید. تریدینگ ویو یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین سایت‌ها برای به کارگیری ابزارهای مختلف تعریف شده در تحلیل تکنیکال است و اگر شما بتوانید به شناخت کافی نسبت به شرایط استفاده از خدمات این سایت برسید و از ابزارهای تعریف شده در پلتفرم تریدینگ ویو استفاده کنید، این امکان را برای خود به وجود خواهید آورد تا بتوانید از معاملات به مراتب ایده آل‌تری استفاده نموده و شانس موفقیت خود را در بازارهای مالی افزایش دهید. این روزها کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که برای تحلیل قیمت سهام یا جفت ارزها در بازار فارکس و رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال از خدمات سایت تریدینگ ویو استفاده نکند. شما می‌توانید با آموزش استفاده از شرایط این سایت به ابزارهای مختلف تعریف شده در آن نیز دسترسی داشته باشید و از این طریق قدرت معاملاتی خود را نیز افزایش دهید. یکی از مهمترین نکات برای موفقیت تریدرها در بازار‌های مالی تسلط به ابزارهای تعریف شده در تحلیل تکنیکال در پلتفرم‌هایی مانند تریدینگ ویو است.

حتما بخوانید: پولبک چیست؟

کلام آخر

در پایان این مقاله هستیم و شما در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از انواع خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال را می‌شناسید که با به کارگیری تمام آنها می‌توانید قدرت معاملاتی فوق‌العاده زیادی را برای خود در بازارهای مالی رقم بزنید. وقتی شما از خطوط حمایت و مقاومت بیشتری بر روی نمودار و در زمان تحلیل تکنیکال استفاده کنید این قدرت را خواهید داشت تا شناخت دقیق‌تری بر روی سطوح برگشتی قیمت داشته باشید و پیش بینی بهتری نیز از روند نمودار قیمت برای خود ایجاد کنید. شناخت این خطوط همچنین باعث می‌شود تا شما بسیاری از فرصت‌های معاملاتی بازار را از دست ندهید و از این گذشته وقتی در سود هستید در بهترین نقاط برای خروج از معامله خود اقدام کنید.

در دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شده در کانون بورس ما شرایط لازم برای ایجاد شناخت کامل تمام خطوط حمایت و مقاومت را برای شما به وجود آورده‌ایم و شما با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید به تسلط کامل و کافی برای استفاده از انواع این خطوط در تحلیل تکنیکال برسید. شرکت در این دوره‌ها می‌تواند پایانی برای تمام شکست‌های شما در بازارهای مالی باشد و شروع یک سرمایه‌گذاری عالی در این بازارها.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر خطوط حمایت و مقاومت دیگری در تحلیل تکنیکال می‌شناسید که در این مقاله به آنها نپرداختیم و یا تجربه‌ای از استفاده از هر یک از سطوح عرضه و تقاضای معرفی شده در این مقاله را دارید تجربیات و نکات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. با جمع شدن این دیدگاه‌ها اولاً ما سعی می‌کنیم تا این مقاله را بر اساس نیاز شما به روز رسانی کنیم و ثانیاً خود شما نیز می‌توانید با استفاده از تجربیات همدیگر قدرت معاملاتی بهتری را برای خود رقم بزنید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: