لوگو کانون بورس

وین ریت چیست | وین ریت در فارکس چیست

وین ریت در فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۹ از ۴۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

وین ریت چیست و وین ریت در فارکس چه کاربردی دارد و آیا می‌توانیم از آن برای سنجش کیفیت کار تریدرهای مختلف استفاده کنیم یا خیر؟ اصطلاحات بازارهای مالی بسیار زیاد هستند و البته شناخت بسیاری از آنها اصلاً برای معامله‌گری در این بازار نیاز نیست اما برخی از اصطلاحات هر چند به خودی خود تاثیری روی کیفیت معاملات ما ندارند اما شناخت آنها باعث می‌شود تا ما بتوانیم دید بهتری نسبت به شرایط معاملات خود داشته باشیم و معاملات خود را به گونه‌ای پیش ببریم که امکان ارزیابی بهتر آنها برای ما مقدور باشد.

فرض کنید که شما در یک بازه زمانی یک ساله در حال انجام معامله هستید و در طول یک سال از استراتژی‌های مختلف معاملاتی هم استفاده کرده‌اید؟ وین ریت کدام یک بالاتر است و آیا اصلاً محاسبه وین ریت در فارکس اهمیت دارد یا خیر؟ این روزها در هر کدام از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی موجود که به موضوعات مربوط به ترید و معامله‌گری در بازار فارکس و ارز دیجیتال می‌پردازند صحبت از وین ریت و درصد موفقیت معاملات است و اگر شما شناخت کافی نسبت به این موضوع نداشته باشید تحت تاثیر این تبلیغات قرار خواهید گرفت.

با این حساب نه فقط برای اینکه خودتان به دنبال بررسی و ارزیابی کیفیت معاملات خود در بازار باشید بلکه برای بررسی کیفیت کار سایر تریدرها هم نیاز دارید تا درباره برخی از اصطلاحات مانند وین ریت در فارکس بدانید. در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان فارکس در کنار شما هستیم تا به بررسی کامل این چالش پرداخته و نکات بسیار مهمی را درباره آن با شما در میان بگذاریم. در این مقاله متوجه خواهید شد که چگونه تریدری با وین ریت بالای ۹۰ درصد در نهایت معاملات خود را با زیان می‌بندد اما تریدری با وین ریت ۶۰ درصد می‌تواند معاملات سودآوری را برای خود رقم بزند. همچنین به این نتیجه خواهید رسید که اگر به دنبال بررسی کیفیت کار یک تریدر و معامله‌گر در بازار هستید صرفاً توجه به وین ریت معاملات وی نمی‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد و برای منظور لازم است تا به بررسی آیتم‌های بیشتری بپردازید که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

وین ریت چیست

قبل از هر چیزی شما باید بدانید که وین ریت چیست و این اصطلاح در واقع برای معرفی چه شرایطی استفاده می‌شود؟ وین ریت در معنای تحت الفظی خود به معنی نرخ برد یا درصد موفقیت است و نشان دهنده این است که شما در یک فرایند چند درصد از فعالیت‌های خود را با موفقیت انجام داده‌اید. به عنوان مثال اگر شما از ۱۰ سوالی که قرار است در یک آزمون به آن پاسخ دهید بتوانید به ۸ سوال پاسخ دهید در واقع وین ریت شما در این آزمون ۸ از ۱۰ یا ۸۰ درصد بوده است.

وین ریت در بازارهای مالی نیز دقیقاً به همین معنی استفاده می‌شود و در واقع نشان دهنده درصدی از معاملات موفق شما است و نشان دهنده موضوع است که شما از کل معاملاتی که انجام می‌دهید چه تعدادی از آنها را موفق می‌شوید. دقت داشته باشید که وین ریت یا درصد موفقیت به هیچ وجه ارتباطی به میزان سود حاصل از یک معامله در بازارهای مالی ندارد و به صورت کلی بیانگر این است که شما چند درصد از معاملات خود را با سود بسته‌اید و چند درصد از آنها را با ضرر بسته‌اید.  البته این اصطلاح به تنهایی با ابهاماتی نیز در بررسی نتایج حاصل از معاملات شما دارد که در ادامه این ابهامات را نیز معرفی خواهیم کرد و روش‌هایی برای سنجش هرچه بهتر معاملات به شما ارائه خواهیم نمود.

وین ریت در فارکس چیست

وین ریت در فارکستعریف وین ریت در فارکس همان تعریفی است که برای این اصطلاح در بازارهای مالی به آن اشاره کردیم. بسیار مهم است که بدانید وین ریت در فارکس چیست و کاربرد آن در معاملات این بازار چگونه می‌تواند شما را به سمت انجام معاملات بهتر هدایت کند. وین ریت در معاملات بازار فارکس حتی بیشتر از سایر بازارها مورد استفاده قرار می‌گیرد و تبدیل به ابزاری برای سنجش کیفیت کار معامله‌گران شده است. وقتی شما در معامله پیاپی در ۵ مورد شکست می‌خورید و ۵ مورد از این معاملات برای شما موفقیت آمیز می‌شود نشان از این دارد که وین ریت معاملات شما ۵۰ درصد است. سوال بسیار مهمی که تمام کاربران قبل از ورود به بازار فارکس از خود می‌پرسند این است که با چه وین ریتی می‌توان در این بازار موفق بود و آیا برای رسیدن به سود مستمر در بازار فارکس حتماً باید شانس موفقیت ۸۰ و ۹۰ درصدی داشته باشیم و یا اینکه با شانس موفقیت‌های پایین‌تر هم می‌توان در معاملات این بازار به موفقیت رسید؟

اتفاقا اصلی‌ترین دلیل که باعث شد تا این مقاله را برای شما تدوین کنیم همین بررسی کاربرد وین ریت در معاملات بازار فارکس و استفاده از آن برای بهینه کردن نتیجه معاملات است. متاسفانه عدم درک صحیح اصطلاحات این چنینی باعث شده تا بسیاری از کاربران با رویکردهای اشتباهی معاملات خود را در بازار آغاز نمایند و حتی وقتی دنبال سیگنال فارکس می‌روند هم با تصمیمات اشتباه معاملات خود را پیش ببرند. برای اینکه در نهایت شما بتوانید از این اصطلاح برای انجام معاملات بهتر و بالاتر بردن راندمان خرید و فروش خود در بازار فارکس استفاده کنید لازم است تا برخی از نکات آن را با شما در میان بگذاریم که در ادامه ابتدا کاربرد آن را مرور خواهیم کرد و سپس با استفاده از همین کاربرد سعی می‌کنیم تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه کنیم.

کاربرد وین ریت در فارکس و ارز دیجیتال

کاربردهای مختلفی را می‌توان برای وین ریت در فارکس و ارز دیجیتال در نظر گرفت که هر کدام از این کاربردها می‌توانند ما را در فرایند معاملات یاری کنند. البته مهمتر از خود کاربردهای وین ریت در بازار فارکس این است که ما چگونه می‌توانیم از این کاربردها برای بهتر کردن شرایط معاملات خود استفاده کنیم وگرنه لیست کردن کاربرد یک اصطلاح از اصطلاحات بازار فارکس چندان نمی‌تواند برای ما جذاب باشد و کمکی به معاملات ما نیز نخواهد کرد. برای اینکه بتوانیم از کاربرد وین ریت برای بهینه کردن شرایط معاملات خود استفاده کنیم باید آن را هم برای استراتژی‌های معاملاتی و هم برای خود تریدر مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم.

وین ریت استراتژی

وقتی صحبت از وین ریت استراتژی در بازار فارکس می‌شود به این معنا است که یک استراتژی معاملاتی در چند درصد مواقع معاملات موفقی را برای ما رقم می‌زند و در چند درصد مواقع نیز شاهد شکست استراتژی مورد نظر خواهیم بود. به صورت کلی نسبت معاملات موفق به معاملات زیانده با استفاده از یک استراتژی در بازار فارکس به عنوان وین ریت استراتژی مورد نظر معرفی می‌شود. به این ترتیب وقتی یک استراتژی معاملاتی در ۱۰ معامله در ۸ مورد شکست می‌خورد و تنها در دو مورد موفق می‌شود به این معنا است که وین ریت استراتژی مورد نظر ۲۰ است و وقتی یک استراتژی در همان ۱۰ معامله در ۶ معامله موفق می‌شود نشان از این دارد که وین ریت استراتژی مورد نظر ۶۰ درصد است.

حالا سوال اینجاست که از این وین ریت چه استفاده‌هایی ما می‌توانیم برای بالاتر بردن کیفیت استراتژی‌های معاملاتی داشته باشیم؟ در درجه اول شما می‌توانید موارد زیر را برای وین ریت استراتژی معاملاتی مورد نظر خود مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید تا شرایط استفاده از آن را تغییر دهید و یا اصلاً به کل دیگر از آن استفاده نکنید.

ممکن است یک استراتژی در فرایند انجام معاملات بر روی یک جفت ارز خاص وین ریت بالاتری رقم بزند ولی در سایر جفت ارزهای فارکس وین ریت کمتری داشته باشد. پس شما باید وین ریت استراتژی معاملاتی مورد نظر خود را بر روی تمام جفت ارزهای بازار فارکس مورد آنالیز قرار دهید و به این نتیجه برسید که از استراتژی مورد نظر بر روی معاملات کدام جفت ارز استفاده کنید و در کدام جفت ارز استفاده از آن نمی‌تواند برای شما مثمر ثمر باشد.

گاهی اوقات ممکن است وین ریت یک استراتژی معاملاتی در بازار فارکس فقط برای معاملات خرید شرایط بسیار خوبی داشته باشد ولی برای معاملات فروش شاهد درصد موفقیت قابل توجهی برای آن نباشیم. اگر شما بتوانید به چنین دیدگاهی درباره یک استراتژی برسید می‌توانید از آن فقط برای معاملات خرید استفاده کنید و در صورت اقدام برای انجام معاملات فروش سراغ سایر استراتژی‌های معاملاتی خود بروید.

همچنین شما می‌توانید وین ریت استراتژی‌های معاملاتی خود را برای موارد دیگری مانند:

  • سشن‌های بازار فارکس
  • همراه شدن با سایر فیلترهای معاملاتی
  • روزهای انجام معامله
  • حجم معامله

و مواردی از این دست نیز مورد بررسی و آنالیز قرار دهید و در نهایت بیشترین میزان بهینه‌سازی را بر روی استراتژی معاملاتی مورد نظر خود انجام دهید. این فرایند باعث می‌شود تا عملاً شما یا از یک استراتژی اصلاً استفاده نکنید و یا از استراتژی معاملاتی در بهینه‌ترین شرایط ممکن استفاده کرده و بالاترین میزان راندمان را از آن داشته باشید. شاید در ابتدای امر برای شما کمی دور از ذهن باشد اما واقعیت این است که استفاده از این نکته باعث می‌شود تا شما حتی از ضعیف‌ترین استراتژی‌های معاملاتی نیز بیشترین میزان سودآوری را در بازار فارکس داشته باشید. ما همیشه به معامله‌گران تازه کار پیشنهاد می‌کنیم که به جای اینکه به دنبال استراتژی معاملاتی معجزه‌گر و شگفت انگیز بروند همان استراتژی‌های معاملاتی در اختیار خود را از طریق بررسی وین ریت در شرایط مختلف بهینه نمایند.

البته در زمان محاسبه وین ریت استراتژی معاملاتی در بازار فارکس چالش‌هایی هم وجود دارد که حتماً باید به این چالش‌ها نیز دقت کافی داشته باشید تا مبادا نوع بررسی شما برای درصد موفقیت استراتژی‌های معاملاتی تحت تاثیر آنها قرار بگیرد. نکاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم اهمیت بسیار زیادی برای این بررسی دارند و اگر شما به آنها دقت نکنید عملاً نتیجه بررسی شما موفقیت آمیز نخواهد بود و نمی‌توانید یک برآورد کامل و دقیق از استراتژی معاملاتی مورد استفاده خود در بازار فارکس داشته باشید.

اصطلاحی در بازار فارکس با عنوان تریل استاپ داریم که در این فرآیند معامله‌گر وقتی وارد سود می‌شود حد ضرر معامله خود را خارج کرده و آن را بر روی نقطه ورود قرار می‌دهد تا از این طریق دیگر ریسک معامله به صفر برسد. همچنین با افزایش میزان سود ممکن است معامله‌گر حد ضرر معامله را حتی بالاتر آورده و در جایی قرار دهد که حتی در صورت حد ضرر خوردن باز هم به مقداری سود دست یابد. حالا نکته مهم اینجاست که اگر شما به دنبال بررسی وین ریت یک استراتژی معاملاتی هستید حتماً باید چنین معاملاتی را در گروه معاملات سودآور قرار دهید زیرا عملاً خود نرم‌افزار متاتریدر نمی‌تواند چنین جداسازی را انجام دهد و معمولاً اکثر نرم‌افزارهایی که وین ریت حساب می‌کنند چنین معاملاتی را در گروه معاملات زیان آور قرار می‌دهند. بنابراین حتماً باید دقت کافی به این موضوع داشته باشید تا مبادا نحوه محاسبه وین ریت یک استراتژی در بازار فارکس و یا حتی بازار ارز دیجیتال برای شما چالش برانگیز شود.

البته دوباره باید متذکر شویم که علاوه بر وین ریت فاکتورهای دیگری هم وجود دارند که در زمان بررسی و آنالیز یک استراتژی معاملاتی باید مد نظر قرار بگیرند تا کیفیت آن به صورت کامل سنجیده شود. احتمالاً در مقاله جداگانه به بررسی تمام فاکتورهای موثر بر روی کیفیت یک استراتژی معاملاتی خواهیم پرداخت. اما در نهایت به خاطر داشته باشید که مواردی از جمله میزان درادان یا حداکثر ضرر یک معامله، میزان بزرگی حد ضرر، زمان لازم برای به نتیجه رسیدن معامله، تعداد فرصت‌های معاملاتی در روز و در هفته و مواردی از این دست نیز برای سنجش کیفیت یک استراتژی معاملاتی باید مورد بررسی قرار بگیرد تا در نهایت شما بتوانید بالاترین راندمان را در آن داشته باشید.

وین ریت در فارکس

وین ریت تریدر

دومین بررسی ما برای وین ریت در فارکس بررسی شرایط وین ریت تریدر است. منظور ما از وین ریت تریدر درصد موفقیت معامله‌گر در بازار فارکس یا بازار ارز دیجیتال با استفاده از تمام استراتژی‌های معاملاتی و در تمام مواقع در یک بازه زمانی مشخص است. اگر شما بخواهید در یک بازه زمانی یک ماهه تعداد کل معاملات موفق خود را بر تعداد کل معاملات خود تقسیم کنید، در واقع در حال محاسبه وین ریت معاملاتی خود در یک بازه زمانی یک ماهه هستید.

اهمیت وین ریت تریدر در این است که شما بسنجید که کیفیت کار شما در بازار فارکس چگونه است. گاهی اوقات دو تریدر که در آن واحد در حال استفاده از استراتژی‌های معاملاتی یکسانی هستند اما شرایط معاملاتی متفاوتی دارند و این موضوع به روانشناسی معاملاتی آنها برمی‌گردد. از این رو ممکن است نتیجه وین ریت تریدر با نتیجه وین ریت استراتژی معاملاتی کاملاً متفاوت باشد و شما باید هر دو مورد را برای معاملات خود مورد بررسی و آنالیز قرار دهید تا از نتایج آنها برای بهتر کردن شرایط معاملات خود استفاده کنید. البته شایان ذکر است که وین ریت خیلی بالا برای یک تریدر به هیچ وجه به معنی ایده آل بودن معاملات وی نیست و حتماً باید موارد دیگری را نیز در این بررسی در نظر بگیرید که در ادامه به آنها نیز اشاره خواهیم کرد.

بهترین وین ریت برای ترید

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از تریدرها را به خود مشغول کرده این است که بهترین وین ریت برای ترید در بازار فارکس چقدر است و بهترین وین ریت فارکس را چند باید در نظر بگیرند تا بتوانند معاملات موفقی را در این بازار رقم بزنند؟ نکته بسیار مهم اینجاست که وین ریت به تنهایی به هیچ وجه نمی‌تواند معیار خوبی برای سنجش کیفیت معاملات یک تریدر باشد و در واقع اصلاً گزینه خوبی برای این موضوع نیست و با چالش‌های بسیار زیادی همراه است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم اگر شما معامله‌گری باشید که دائماً حد ضرر معاملات خود را با رفتن به سود بیشتر جابجا می‌کنید عملاً وین ریت معاملات شما به هیچ وجه نمی‌تواند نشان دهنده کیفیت کار شما باشد. حتی اگر این موضوع را هم در نظر نگیریم باز هم وین ریت با چالش‌های دیگری هم همراه است که اتکا به نتیجه آن به تنهایی ممکن است شما را گمراه کند و یا نتوانید سنجش کامل و خوبی از خود داشته باشید و یا نتوانید در هنگام سنجش کیفیت کار سایر تریدرها خوب عمل کنید.

تریدرهای بسیار زیادی هستند که با وین ریت ۵۰ تا ۶۰ درصد می‌توانند معاملات خوبی را برای خود رقم بزنند و به سود مستمر در بازار فارکس برسند و خیلی از تریدرها هستند که با وین ریت ۸۰ تا ۹۰ درصد هم موفق به رقم زدن سود مستمر در معاملات بازار فارکس نیستند و دائماً در حال ضرر هستند. این موضوع نشان می‌دهد که ریت به هیچ وجه نمی‌تواند معیار مناسبی برای سنجش کیفیت کار یک معامله‌گر باشد. بنابراین اگر به دنبال این هستید که یک وین ریت مناسب برای معاملات خود در نظر بگیرید که با رسیدن به آن بتوانید به سود مستمر برسید بهتر است فاکتورهای دیگری را در این بررسی وارد کنید که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

وین ریت ۱۰۰ درصد داریم؟

به نظر شما وین ریت ۱۰۰ در معاملات بازار فارکس یا ارز دیجیتال وجود دارد یا خیر؟ حال اگر نخواهیم دقیقاً ۱۰۰ را لحاظ کنیم به نظر شما وین ریت بالای ۹۵ در این بازار وجود دارد و معامله‌گرانی هستند که بتوانند چنین شرایطی را در معاملات خود رقم بزنند یا خیر؟ برای اینکه بتوانیم یک پاسخ کاملاً منطقی و دقیق به این پرسش بدهیم تصمیم گرفتیم تا برخی از پلتفرم‌های معاملاتی را مورد بررسی و آنالیز دهیم تا وین ریت معامله‌گران را مشاهده کرده و به این نتیجه برسیم که آیا اصلاً چنین وین ریت‌هایی در بازار فارکس وجود دارد یا خیر.

نکته بسیار جالبی که در بررسی ما به وجود آمد این است که تعداد معامله‌گران بسیار زیادی مخصوصاً در معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال وجود داشتند که وین ریت بالای ۹۵ درصد داشتند. شاید با خود بیندیشید که چنین معامله‌گرانی از چه استراتژی‌هایی معاملاتی استفاده می‌کنند و چگونه در حال رقم زدن چنین درصد موفقیتی برای معاملات خود مخصوصاً در معاملات بازار ارز دیجیتال می‌باشند در حالی که ادامه بررسی ما پرده از این راز برمی‌دارد.

تریدرهای زیادی بودند که با وین ریت ۹۵ درصد کال مارجین شده و تمام دارایی خود را در بازار ارز دیجیتال از دست داده بودند و تعداد این تریدرها بسیار هم زیاد بود و جالب است که آن‌هایی هم که به چنین شرایطی نرسیده بودند سودهای خیلی ناچیزی داشتند و اصلاً نمی‌توانستیم سودهای حاصل از معاملات آنها را به عنوان سود خوب در نظر بگیریم. بسیاری از معامله‌گران هستند که برای معاملات خود اصلاً حد ضرر قائل نمی‌شوند و حد سودهای بسیار کوچکی را نیز برای آنها در نظر می‌گیرند.

به عنوان مثال فرض کنید که شما در تمام معاملات خود در بازار فیوچرز به هیچ وجه هیچ حد ضرری نداشته باشید و حد سود شما در معاملات نیز ۵ درصد باشد. اگر شما تمام معاملات خود را با ضریب اهرمی ۱۰ انجام دهید،عملاً در سر و صورتی که معامله شما نیم درصد وارد سود شود حد سود شما فعال خواهد شد و می‌توانید از آن به عنوان یک معامله سودآور یاد کنید. حالا برای بسیاری از این معامله‌گران پیش آمده که معامله آنها تا ۹۵ ضرر هم پیش رفته و سپس برگشته و در نهایت با ۵ درصد سود بسته شده است. همچنین معمولاً این معامله‌گران با حجم معامله‌های بسیار کم ۲ تا ۱۰ دلاری وارد معامله می‌شدند و عملاً حتی سود ۵ درصدی هم برای آنها سودی محسوب نمی‌شد که بخواهیم به آن استناد کنیم.

توصیه ما این است که خیلی به دنبال وین ریت‌های خیلی بالا نباشید و این ذهنیت را از خود دور کنید که حتماً برای موفقیت در معاملات بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال لازم است تا وین ریت ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی داشته باشید. واقعیت این است که اگر شما تمام اصول معامله‌گری در بازار فارکس را بدانید و آنها را رعایت کنید و بتوانید از استراتژی معاملاتی با وین ریت ۶۰ تا ۷۰ درصد استفاده کنید احتمال رسیدن شما به سود مستمر بسیار زیاد خواهد بود و قطعاً در این بازار پیروز خواهید شد.

در همین مقاله سعی می‌کنیم تا نکاتی را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از آنها شما حتی با استراتژی‌های معاملاتی با وین ریت ۵۰ تا ۶۰ هم بتوانید شانس موفقیت خیلی قابل توجهی برای خود رقم بزنید و به شرایطی برسید که عملاً در بازه های زمانی یک ماهه سود خوبی از بازار به دست آورید.

وین ریت چیست

آیا وین ریت بالا نشانه سود زیاد است؟

به این سوال در بالا پاسخ دادیم و اشاره کردیم که به هیچ وجه وین ریت بالا نشانه سودآور بودن یک معامله‌گر نیست و حتی ممکن است تریدری با وین ریت ۹۵ تمام دارایی خود را در بازار از دست بدهد.

برای اینکه درک کنید که همیشه وین ریت بسیار بالا نشانه سودآور بودن معامله‌گر نیست و بالا بودن وین ریت معاملاتی نشانه این نیست که تریدر به سود مستمر در معاملات بازار فارکس رسیده است لازم است تا یک مثال بسیار ساده را با شما در میان بگذاریم.

معامله‌گری را تصور کنید که در تمام معاملات خود با حد سود ۲ درصد و حد ضرر ۲۰ درصد وارد معامله می‌شود. از طرف دیگر هم تصور کنید که وین ریت معاملاتی تریدر داستان ما ۸۰ درصد است و وی در هر ۱۰ معامله در ۸ معامله شرایط خوبی را برای خود ایجاد می‌کند اما در دو معامله نیز شکست می‌خورد.

اگر همین شرایط برای ۱۰ معامله اول تریدر رقم بخورد عملاً این تریدر در ۸ معامله شرایط موفقی را برای خود رقم می‌زند و در دو ترید نیز حد ضرر وی فعال خواهد شد. رسیدن به ۸ معامله موفق با سود ۲ باعث می‌شود تا تریدر سود ۱۶ درصدی را به دست آورد و در عوض دو معامله شکست خورده نیز باعث می‌شود تا تریدر به ضرر ۴۰ درصدی برسد. در این مثال با وجود اینکه تریدر موفق شده تا در ۱۰ معامله در ۸ معامله شرایط خوبی داشته باشد اما در مجموع و در حالت برآیند ۲۴ درصد ضرر کرده است که نشان دهنده اشتباهات بسیار زیادی در معاملات وی است.

کلاهبرداری با وین ریت در فارکس

متاسفانه بازار کلاهبرداری با استفاده از وین ریت بسیار بالا در حال حاضر بسیار داغ است و معامله‌گران زیادی با نشان دادن وین ریت معاملاتی بالا در حال فریب دادن کاربران هستند. از وین ریت بالا مخصوصاً در معاملات بازار فارکس برای جذب سرمایه و یا شرکت در دوره‌های آموزش ارز دیجیتال و آموزش فارکس و یا حتی حضور در کانال سیگنال فارکس استفاده می‌شود. متاسفانه کاربران هم اطلاعات کافی درباره این موضوع ندارند و بلافاصله بعد از مشاهده وین ریت بالا به این نتیجه می‌رسند که تریدر مورد نظر فوق العاده قدرتمند است و می‌تواند شرایط معاملاتی خوبی را برای وی رقم بزند.

با کسب اطلاعات لازم درباره وین ریت در فارکس شما می‌توانید از این پس مانند یک حرفه‌ای با این موضوع برخورد کرده و در صورت ارائه وین ریت بالا توسط یک تریدر در لحظه تصمیم نگیرید که شرایط معاملاتی خوبی در معاملات وی وجود این موضوع حتی برای بررسی معاملات شخصی خود شما نیز اهمیت خواهد داشت.

ضرر سنگین با وین ریت بالا

همانطور که در مثال بالا برای شما تشریح کردیم ممکن است حتی یک تریدر با وین ریت بالا با ضرر بسیار سنگینی همراه شود و کل دارایی خود را از دست بدهد. اتفاقا کسانی که دائماً به فکر بالا بردن وین ریت معاملاتی خود هستند و تمام فیلترهای لازم را به نحوی در نظر می‌گیرند تا وین ریت معاملات آنها افزایش پیدا کند با یک شکست و یا یک ضرر درصد قابل توجهی از تمام دارایی‌های خود را از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند به همان شرایط اولیه برگردند.

تریدرهایی در جهان وجود دارند که با وجود دانش بسیار زیاد اما به دلیل نداشتن تسلط کامل و کافی بر روی روانشناسی معاملاتی با وجود استفاده استراتژی‌های معاملاتی با وین ریت بسیار بالا دائماً در حال شکست خوردن هستند و نمی‌توانند به سود مستمر در معاملات بازار فارکس برسند.

کال مارجین شدن در فارکس با وین ریت بالا

در بندهای قبلی اشاره کردیم که حتی ممکن است معامله‌گری با وین ریت بسیار بالا شاهد از بین رفتن تمام دارایی‌های خود نیز شود و شرایطی برای وی به وجود آید که شاهد کال مارجین شدن معاملات خود در بازار فارکس نیز باشد. با توجه به اینکه وین ریت تنها درصد معاملات موفق را نشان می‌دهد و عملاً بازگو کننده‌ای نیست که هر کدام از این معاملات چه مقدار سود و یا ضرر را برای شما ایجاد کرده عملاً نمی‌تواند بازگو کننده دقیق شرایط معاملاتی شما در بازار باشد و برای منظور لازم است تا شما فاکتورهای دیگری مانند نسبت ریوارد به ریسک را نیز در نظر بگیرید.

اتفاقا بسیار پیش آمده که معامله‌گران که وین ریت بسیار بالایی دارند و در هر ۱۰ معامله در ۹ معامله موفق ظاهر می‌شوند در همان یک معامله تمام دارایی خود را به بازار تقدیم نمایند و این چرخه برای آنها دائماً تکرار می‌شود.

وین ریت چیست

چگونه تریدر را بسنجیم؟

برای اینکه شما یک تریدر را بسنجید و به این نتیجه برسید که شرایط خوبی در معاملات وی در حال رقم خوردن است لازم است تا نکات مختلفی را در نظر بگیرید که یکی از این نکات هم بررسی میزان رشد دارایی‌ها در فرایند معاملات بازارهای مالی است. به عنوان مثال اگر وین ریت معاملاتی یک تریدر در بازار فارکس خیلی بالا باشد شما می‌توانید با آنالیز میزان رشد دارایی‌های وی در حساب معاملاتی به این نتیجه برسید که آیا این وین ریت معاملاتی واقعی است یا خیر.

متاسفانه عدم توجه بسیاری از کاربران به همین موضوع باعث شده تا کلاهبرداری‌های بسیار زیادی در بازار فارکس رخ دهد و خیلی از افراد نمی‌توانند شرایط خوبی برای خود به وجود آورند. توصیه ما این است که اگر به دنبال سنجش کیفیت کار یک تریدر هستید در کنار دقت به وین ریت معاملاتی سایر فاکتورهای معاملاتی مانند میزان رشد مارجین حساب معاملاتی را نیز آنالیز کنید تا در نهایت آنالیز شما کامل و دقیق باشد تو اگر به دنبال پرداخت پول به تریدر مورد نظر برای سرمایه گذاری هستید حتماً از این جهت چالشی برای شما به وجود نیاید.

وین ریت بالا با ریوارد به ریسک خوب

یکی از نکات بسیار مهمی که کمک می‌کند تا شما هم در معاملات شخصی خود در بازار فارکس و هم در آنالیز شرایط سایر تریدرها شرایط خوبی داشته باشید بررسی همزمان وین ریت و ریوارد به ریسک معاملات است. اگر تریدری همزمان وین ریت بالایی در معاملات خود داشته باشد و از ریوارد به ریسک‌های بالای نیز استفاده کند شرایط برای وی بسیار ایده آل خواهد شد.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنی لازم است تا یک مثل بسیار ساده را نیز در این باره با شما در میان بگذاریم که می‌تواند اهمیت استفاده از ریوارد به ریسک بالا را در معاملات برای شما مشخص کند. تریدری را فرض کنید که با یک استراتژی معاملاتی با وین ریت ۵۰ درصد در معاملات بازار فارکس ترید می‌کند و تنها وارد معاملاتی می‌شود که نسبت ریوارد به ریسک برای آنها ۶ به ۱ باشد.  بیایید برای این وضعیت حساب کتاب کنیم که این تریدر در ۱۰ معامله اول چه شرایطی خواهد داشت و چند درصد سود یا ضرر می‌کند.

با توجه به اینکه وین ریت معاملاتی تریدر ۵۰ درصد است عملاً در ۱۰ معامله در ۵ معامله شکست خواهد خورد و در ۵ معامله نیز می‌تواند حد سود خود را در اختیار داشته باشد. با توجه به اینکه نسبت ریوارد به ریسک معاملات تریدر ۶ به یک است عملاً هر معامله سودآور می‌تواند ۶ معامله زیان آور را پوشش دهد. در واقع اولین معامله سودآور تریدر در بازار فارکس تمام ۵ معامله شکست خورده خود را کاملاً پوشش خواهد داد و حتی باعث می‌شود تا معامله‌گر در سود مختصری هم باقی بماند. چهار معامله موفق دیگر نیز تریدر را به سود بسیار زیادی خواهد رساند و این موضوع نشان از این دارد که این تریدر می‌تواند موفقیت قابل توجهی را در بازار در اختیار داشته باشد.

مثالی که در بالا برای شما بازگو کردیم نشان از اهمیت بسیار زیاد دقت به نسبت ریوارد به ریسک همراه با وین ریت در معاملات بازارهای مالی مخصوصاً بازار فارکس است و اگر شما چنین اهتمامی برای معاملات خود داشته باشید می‌توانید به سودهای هیجان انگیزی در معاملات خود برسید.

وین ریت در ارز دیجیتال

روش های بالا بردن وین ریت در ترید

چگونه می‌توانیم وین ریت در فارکس را افزایش دهیم و شرایطی را به وجود آوریم که درصد معاملات موقت ما چه در بازار فارکس و چه در بازار ارز دیجیتال افزایش پیدا کند؟ این سوال همان سوالی است که یک معامله‌گر حرفه‌ای باید از خود بپرسد و اتفاقاً نتیجه و پاسخ این سوال را نیز در فرایند معاملات خود درگیر کند تا بتواند شرایطی را به وجود آورد که سود بیشتری در بازارهای مالی به دست آورد. متاسفانه بسیاری از افراد هیچ علاقه‌ای به بررسی روند معاملاتی خود نداشته و تنها در حال استفاده از چند استراتژی معاملاتی و امتحان کردن آنها در بازارهای مالی هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا آنها دائماً دارایی خود را از دست بدهند.

در ادامه روش‌ها و تکنیک‌های کاربردی را به شما معرفی خواهیم کرد که با به کارگیری آنها شما می‌توانید هم وین ریت معاملاتی خود در بازار فارکس را افزایش دهید و هم اینکه شرایطی را برای خود به وجود آورید تا به سود مستمر در معاملات این بازار برسید. استفاده از این تکنیک‌ها نه برای شما هزینه‌ای به دنبال خواهد داشت و نه اینکه چالش خاصی با آنها خواهید داشت ولی تنها این اراده نه چندان قوی است که شما را از استفاده از این تکنیک‌ها و روش‌ها باز می‌دارد.

۱- مدیریت ریسک و سرمایه

اولین تکنیکی که می‌توانیم برای بالا بردن وین ریت در فارکس با آن اشاره داشته باشیم استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در فارکس است. مدیریت ریسک در فارکس و تکنیک‌های مدیریت سرمایه مدرن باعث می‌شود تا شما حتی بتوانید با وین ریت‌های بسیار پایین هم شانس رسیدن به سودهای قابل توجه را داشته باشید و شرایط بهتری را برای معاملات خود رقم بزنید.

البته اتکا به سیستم‌های مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه هر چند به نظر ساده می‌رسند اما متاسفانه خیلی از افراد نمی‌توانند از آنها استفاده نمایند و همین موضوع باعث به چالش کشیده شدن معاملات آنها در بازار می‌شود. توصیه می‌کنیم که حتماً تمرین‌های لازم برای به کارگیری تمام روش‌های مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در بازار را داشته باشید و از این تکنیک‌ها برای بالا بردن شانس موفقیت خود استفاده کنید.

۲- استفاده از استراتژی های معاملاتی مدرن

دومین نکته برای بالا بردن وین ریت در معاملات بازارهای مالی استفاده از استراتژی‌های معاملاتی مدرن است. البته ما هیچ وقت به دانشجویان توصیه نمی‌کنیم که به دنبال پیدا کردن استراتژی‌های معاملاتی شگفت انگیز و معجزه‌گر بروند و تنها اشاره ما به استفاده از دترین و بهترین سبک‌های پرایس اکشن و سبک‌های تحلیل تکنیکال در معاملات بازارهای مالی است. اگر شما بتوانید از استراتژی‌های معاملاتی استفاده کنید که در آن از سبک‌های جدید پرایس اکشن استفاده شده این شانس را خواهید داشته‌ تا وین ریت بالاتری برای معاملات خود رقم بزنید و شرایطی را به وجود آورید که دیگر نگران ضرر و یا نرسیدن به سود مورد نظر در بازار نباشید.

البته لازم به توضیح است که به تنهایی استفاده از یک استراتژی معاملاتی با وین ریت بالا نمی‌تواند تضمین‌گر موفقیت شما در بازارهای مالی باشد و برای منظور لازم است تا از سایر تکنیک‌ها مانند روش‌های مدیریت سرمایه در معاملات بازار فارکس نیز استفاده کنید تا شرایط برای شما کاملاً ایده آل باشد.

وین ریت در ارز دیجیتال

۳- تست استراتژی در دمو

یکی دیگه از مهمترین روش‌های بالا بردن وین ریت معاملات و وین ریت استراتژی معاملاتی در بازار فارکس معمولاً خیلی‌ها از آن استفاده نمی‌کنند و یا تمایلی به استفاده از آن ندارند تست کردن استراتژی‌ها در حالت دمو است. وقتی شما استراتژی‌های معاملاتی خود را در حالت دمو تست می‌کنید این شانس را دارید تا با تمام گپ ها و چالش‌های استراتژی معاملاتی خود آشنا شده و در معاملات واقعی شرایطی را به وجود آورید که دیگر این چالش‌ها گریبان‌گیر شما نشود.

در واقع تمام نکاتی که برای تست استراتژی معاملاتی برای بالا بردن وین ریت در ابتدای مقاله به آنها اشاره کردیم را شما می‌توانید در حساب دمو انجام دهید تا در نهایت تصمیم بگیرید که استراتژی معاملاتی شما بر روی کدام جفت ارز می‌تواند کارکرد بهتری داشته باشد تا دیگر مجبور نشوید که برای تست استراتژی در بازار واقعی هزینه‌ای پرداخت کنید.

۴- به اندازه ترید کنید

نکته دومی که باعث بالا رفتن وین ریت معاملاتی شما می‌شود این است که به اندازه ترید کنید و خیلی به دنبال فرصت‌های ضعیف در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال نروید زیرا این فرصت‌ها هم باعث می‌شود تا شما ضررهای بیشتری پرداخت کنید و هم اینکه وین ریت معاملاتی شما کاهش پیدا کند. متاسفانه بسیاری از کاربران عادت دارند تا با کمترین فرصت‌های ایجاد شده در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال وارد معامله شده و به همین دلیل است که درصد قابل توجهی از سرمایه‌های آنها از بین می‌رود.

۵- مارجین بالا

بالاتر بردن مارجین و استفاده از یک مارجین مناسب در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال نکته دیگری است که می‌تواند شرایط بهتری را برای شما ایجاد کرده و باعث بالا رفتن وین ریت معاملات شما در بازار فارکس شود. بارها و بارها در مقالات مختلف اشاره کرده‌ایم که برای موفقیت در بازارهای مالی لازم است تا شما مارجین مناسبی داشته باشید و ورود به این بازارها با مارجین بسیار کم نمی‌تواند شرایط خوبی را برای شما به وجود آورد. ورود به بازارهای مالی با مارجین بسیار پایین باعث از بین رفتن تمام دارایی‌های شما می‌شود و به هیچ وجه روش خوبی برای انجام معامله و سرمایه گذاری در بازارهای مالی نیست.

۶- روانشناسی معاملاتی

یکی دیگر از نکاتی که باعث می‌شود تا وین ریت در فارکس افزایش پیدا کند کار کردن بر روی روانشناسی معاملاتی و بالاتر بردن قدرت کنترل هیجانات و احساسات در معاملات بازارهای مالی مخصوصاً بازار فارکس است. متاسفانه خیلی از کاربران تمام تمرکز خود را بر روی انتخاب بهترین استراتژی معاملاتی و بهترین بروکر فارکس می‌گذارند در حالی که دقت به روانشناسی معاملاتی می‌تواند اهمیت به مراتب بیشتری داشته باشد. حتی در اکثر دوره‌های آموزش ارز دیجیتال و آموزش فارکس هم کمتر به موضوع روانشناسی معاملاتی پرداخته می‌شود و معمولاً تمام مدرسین در حال بررسی و ارائه نکات مربوط به تحلیل تکنیکال در فارکس و تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال هستند.

شما می‌توانید با استفاده از تجربیات معامله‌گران قدیمی و یا شرکت در دوره‌های آموزشی حرفه‌ای که به این موضوع نیز می‌پردازند قدرت کنترل احساسات و هیجانات خود را به حداکثر میزان ممکن رسانده و شرایطی را برای خود به وجود آورید تا شانس موفقیت شما در معاملات بازارهای مالی افزایش پیدا کند.

وین ریت در ارز دیجیتال

۷- آموزش کاربردی و حرفه ای

همچنین آخرین توصیه ما برای بالاتر بردن وین ریت در فارکس و یا معاملات ارز دیجیتال استفاده از دوره‌های آموزشی کاربردی و حرفه‌ای است. همان قدر که عدم شرکت در دوره‌های آموزشی و عدم آموزش دیدن می‌تواند باعث از بین رفتن دارایی‌های شما در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال شود شرکت در یک دوره آموزشی ضعیف و غیر کاربردی هم به همان میزان شما را به سمت از بین رفتن تمام دارایی‌ها خواهد کشاند. با توجه به این نکته توصیه می‌کنیم که حتماً در یک دوره آموزشی حرفه‌ای و شناخته شده شرکت کرده و تمام نکات لازم برای معامله‌گری در بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال را در این دوره‌ها آموزش ببینید. این نکته می‌تواند شرایطی را به وجود آورد که شما از همان ابتدا معاملات موفقی را در بازارهای مالی برای خود رقم بزنید و دیگر نگران از بین رفتن سرمایه‌های خود در بازار نباشید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا برای شما به صورت کامل تشریح کنیم که وین ریت چیست و وین ریت در فارکس چیست. همچنین کاربردهای وین ریت و نحوه استفاده از آن برای بهینه کردن استراتژی‌های معاملاتی و بالا بردن شانس موفقیت در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال را نیز برای شما تشریح نمودیم. حالا شما می‌توانید یک نگاه کاملاً حرفه‌ای به وین ریت داشته باشید و از این پس دیگر فریب تریدرهایی را نخواهید خورد که با کارنامه معاملاتی با وین ریت ۹۰ درصدی در حال ارائه سیگنال در شبکه‌های اجتماعی مختلف هستند.

واقعیت این است که بسیاری از کاربران همین اطلاعات ساده را نیز در اختیار ندارند و آگاهی آنها نسبت به معاملات بازارهای مالی بسیار پایین است و همین موضوع باعث شده تا هم معاملات خود آنها با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شود و هم در زمان استفاده از سیگنال‌های معاملاتی و یا خدمات سایر سایت‌ها نیز نتوانند شرایط خوبی را برای خود رقم بزنند و دائماً در حال ضرر کردن در بازار فارکس و ارز دیجیتال هستند.

شما می‌توانید با شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال یا دوره آموزش فارکس تمام نکات لازم برای معامله‌گری در این بازارها را در اختیار داشته باشید و بتوانید از استراتژی‌های معاملاتی مخصوص این بازارها با وین ریت معاملاتی قابل توجه استفاده کنید. علاوه بر آموزش اصطلاحاتی مانند وین ریت شما با اصطلاحات رایج و کاربردی در بازارهای مالی و مدیریت سرمایه در این بازارها نیز آشنا خواهید شد تا بتوانید در کنار استفاده از یک استراتژی معاملاتی قابل توجه و با کیفیت بالا بتوانید شرایط معاملاتی خوبی برای خود رقم بزنید. شایان ذکر است که تمام دوره‌های آموزشی در کانون بورس علاوه بر کلاس‌های حضوری به صورت آنلاین و پکیج‌های آموزشی ضبط شده در کلاس‌ها نیز در دسترس است و این دوره‌های آنلاین دائماً در حال به روز رسانی است و در حال حاضر نیز شما می‌توانید آخرین به روز رسانی این دوره‌ها را در همین یکی دو ماه گذشته خریداری کرده و در صورتی که فرصت کافی برای شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارید از این خدمات ما برای آموزش معامله‌گری در بازارهای مالی استفاده کنید.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به وین ریت در فارکس یا ارز دیجیتال دارید و یا تجربه‌ای از بررسی وین ریت معامله‌گران مختلف دارید که می‌تواند به سایر معامله‌گران ایرانی کمک کند آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. جمع شدن تمام این دیدگاه‌ها باعث می‌شود تا تمام معامله‌گران ایرانی بتوانند با کیفیت بسیار بالا فرایند سرمایه گذاری خود در بازار ارز دیجیتال و ترید در فارکس را پیش ببرد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: