لوگو کانون بورس

موفقیت در فارکس با ۵ راز حیاتی!

موفقیت در فارکس
شما در حال مطالعه مقاله ۳۴ از ۴۰ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

موفقیت در فارکس در دسترس است یا اینکه باید آن را یک رویا بدانیم؟ از یک طرف دغدغه رسیدن به درآمد دلاری و ایجاد یک زندگی با رفاه اقتصادی در میان کاربران ایرانی هر روز شدیدتر از گذشته می‌شود و از طرف دیگر انتخاب بهترین روش درآمد دلاری در ایران چالش مهم‌تری است که ذهن همه کاربران را به خود درگیر کرده است و کمتر کسی در این مسیر توانسته به پاسخی کاملاً قطعی و مطمئن برسد. از روش‌های حرفه‌ای تجارت و بازرگانی که بگذریم که در دسترس همه کاربران قرار ندارد، معامله‌گری در بازارهای مالی مانند بازار فارکس تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌ها شده و هر کسی در میان گزینه‌های روی میز خود سری هم به بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال هم می‌زند. اما آیا می‌توان در فرایند ترید در بازار فارکس موفق بود و ترید فارکس تا چقدر روشی مطمئن برای رسیدن به درآمد دلاری است؟

در این مقاله در کانال بورس در کنار شما هستیم تا به تشریح کامل ترفندهای موفقیت در فارکس پرداخته و نکاتی را با شما در میان بگذاریم که استفاده از آنها ما را به این موفقیت نزدیک‌تر خواهد کرد. البته از همین ابتدا باید بازگو کنیم که صرفاً با مطالعه یک مقاله و به ذهن سپردن چند نکته ساده هرگز امکان موفقیت در فارکس به این سادگی‌ها در دسترس نخواهد بود و شما باید برای این منظور تمرین داشته و با کسب مهارت‌های لازم معامله‌گری در بازار فارکس را تبدیل به یک کسب و کار موفق برای خود نمایید.

افراد بسیار زیادی در حال حاضر از همین ایران خودمان وارد بازار فارکس شده و سرمایه‌های خود را در این بازار از دست می‌دهند و خبری از درآمد دلاری در فارکس برای آنها نیست. در این بین خیلی‌ها هم هستند که آموزش‌های حرفه‌ای لازم را نیز پشت سر گذاشته و با تکنیک‌های معامله‌گری در بازار فارکس آشنا هستند اما باز هم نمی‌توانند موفقیتی را در معاملات بازار فارکس داشته باشند. معامله‌گری در بازار فارکس نیاز به سب مهارت در فاکتورهای مختلفی است و شما با رسیدن به تسلط کافی در تمام این فاکتورها است که می‌توانید موفقیت خود را در این بازار تضمین شده بدانید.

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین فاکتورهای رسیدن به موفقیت در فارکس بحث روانشناسی معاملاتی و بالاتر بردن ذهنیت معامله‌گری در این بازار است که در تمام دوره‌های آموزشی به آن کمتر پرداخته می‌شود. تقریباً در تمام دوره‌های آموزش فارکس اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوع، بحث تحلیل تکنیکال فارکس و گاهی هم تحلیل فاندامنتال فارکس است اما مهم‌ترین بخشی که تبدیل به قطعه گمشده پازل موفقیت در این بازار است بحث روانشناسی است. البته روانشناسی در بازار فارکس بسیار فراتر از آن چیزی است که در ذهن دارید. حتی نیاز است تا برای رسیدن به قدرت کافی در فرایند روانشناسی در بازار فارکس از روش‌های علمی و عملی استفاده کرده و با تقویت قدرت ذهن خود، نگاه متفاوتی نسبت به معامله‌گری در این بازار داشته باشید.

با همین اوصاف و شرایط در این مقاله قرار است نکات و ترفندهایی را با شما در میان بگذاریم که کمک می‌کند تا ه موفقیت در معاملات بازار فارکس نزدیک‌تر شوید. مهمترین نکات منفی پیش رو را با شما در میان خواهیم گذاشت تا در درجه اول این نکات منفی را ذهن و عملکرد خود در معاملات فارکس دور کنید و سپس ۵ راز حیاتی برای رسیدن به موفقیت در فارکس را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت. قرار نیست بعد از انتهای این مقاله شما تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای و موفق در فارکس شوید اما نکاتی که با شما در میان می‌گذاریم لازمه موفقیت شما در این بازار است و بدون این نکات موفقیتی پیش روی شما قرار نخواهد گرفت. پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده این نکات را به صورت کاملاً عملیاتی در معاملات خود به کار بگیرید و نتیجه استفاده از این نکات را حس کنید. صرفاً مطالعه مقاله مانند یک روزنامه به هیچ وجه نمی‌تواند کمکی به موفقیت شما در معاملات بازار فارکس نماید و ترید در فارکس بیش از پیش نیاز به رسیدن به مهارت‌های عملی حتی در مسائل روانشناسی ترید دارد.

موفقیت در فارکس

موفقیت در فارکس

قبل از هر چیزی باید به این نکته بپردازیم که موفقیت در فارکس در گرو رسیدن به تسلط و مهارت در چه فاکتورها و چه نکاتی است. متاسفانه بسیاری از افراد تازه کاری که معاملات بازار فارکس را آغاز می‌کنند، بر این باور هستند که تسلط به روش‌های تحلیل تکنیکال فارکس و یا استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی در بازار فارکس موفقیت آنها را تضمین شده خواهد کرد، در صورتی که اصلاً چنین شرایطی برای معاملات بازار فارکس وجود ندارد و تسلط به روش‌های تحلیل تکنیکال و استفاده از استراتژی‌های معاملاتی تنها چند درصد از مسیر موفقیت در این بازار است. برای اینکه بتوانید موفقیت خود را در بازار فارکس تضمین شده بدانید بایستی در تمام فاکتورهای زیر به تسلط و مهارت کافی برسید:

مسلماً در قدم اول باید با مفاهیم اولیه معاملاتی در بازار فارکس آشنا باشید که رسیدن به آن برای تمام کاربران به راحتی در دسترس است.

در قدم بعدی نوبت به آموزش تحلیل تکنیکال فارکس می‌رسد. این بخش چالش‌های بسیار زیادی دارد و اینگونه نیست که صرفاً با استفاده از یک دوره آموزش فارکس یا خرید یک پکیج آموزش فارکس بتوان به تسلط کامل و کافی در تحلیل تکنیکال فارکس رسید. در حال حاضر از روش‌های بسیار مدرن در تحلیل تکنیکال فارکس استفاده می‌شود که به کارگیری آنها نیاز به تمرین بسیار زیادی داشته و آموزش‌های حرفه‌ای لازم را نیز می‌طلبد. از انواع سبک‌ های پرایس اکشن گرفته تا انواع سبک‌ های تحلیل تکنیکال هر کدام مزیت‌ها و معایب خاص خود را داشته و شما باید بهترین روش را انتخاب و برای استفاده از آن به تسلط کامل و کافی برسید.‌ در حال حاضر روش‌های معاملاتی مانند rtm یا ict و حتی رایس اکشن مدرن همگی می‌توانند مسیری برای موفقیت شما باشند اما برای منظور کافی نیستند.

در قدم بعدی نوبت به رسیدن به تسلط کافی در تحلیل فاندامنتال فارکس می‌رسد. تحلیل فاندامنتال همه دنیای بسیار گسترده‌ای است که البته موفقیت در فارکس خیلی در گرو تسلط کامل به تمام نکات مربوط به تحلیل فاندامنتال نیست.  رسیدن به تسلط نسبی در این روش تحلیلی در بازار فارکس می‌تواند بستر لازم برای موفقیت شما در این بازار را فراهم آورد.

در قدم بعدی نوبت به تدوین یک پلن معاملاتی و استراتژی معاملاتی مشخص برای ترید در بازار فارکس است. در این مرحله شما باید تمام آموزش‌های خود را در مراحل قبلی جمع آوری کرده و آن را تبدیل به یک پلن معاملاتی نمایید. همچنین موضوع مهم دیگری که باید در پلن معاملاتی شما با آن پرداخته شود تکنیک‌های مدیریت سرمایه مدرن است. مدیریت سرمایه یکی از بهترین روش‌های مدیریت ریسک در بازار فارکس است و شما با استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه می‌توانید تا حد قابل قبولی خود را از ضررهای سنگین در این بازار دور نگه دارید که این مهم می‌تواند یک عدم بسیار بزرگ برای رسیدن به موفقیت در فارکس باشد. پلن معاملاتی مزیت‌های بسیار زیادی برای شما دارد و باعث می‌شود تا تبدیل به یک تریدر منظم و با دسیپلین شوید و در صورت نداشتن پلن معاملاتی عملاً موفقیت شما در فارکس امکان‌پذیر نخواهد بود.

بعد از فراهم کردن تمام مراحل بالا یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت در معاملات بازار فارکس یش روی شما قرار می‌گیرد که حتماً باید درباره آن به خوبی بیندیشید و به تسلط کامل در آن برسید. شاید اگر بخواهیم زان تاثیرگذاری هر یک از فاکتورهای بالا را در موفقیت در معاملات بازار فارکس جدول‌بندی و رتبه‌بندی کرده و به هر یک درصدی را نسبت دهیم، ۵۰ درصد از لازمه موفقیت شما موارد بالا هستند و ۵۰ درصد از بستر اولیه موفقیت شما در این بازار به دانش کافی در روانشناسی بازار فارکس می‌رسد. این مقاله یعنی بررسی رازهای موفقیت در فارکس همگی نکاتی هستند که کمک می‌کند تا شما تسلط بیشتری در روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس داشته باشید.

صدها مورد می‌توانیم مثال بزنیم که افرادی بودند که با وجود تسلط کامل و کافی به تحلیل تکنیکال و استراتژی معاملاتی همچنان نتوانستند موفقیتی را در معاملات بازار فارکس داشته باشند و این موضوع دقیقاً به عدم تسلط کافی به روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس توسط آنها مربوط می‌شود. تسلط به روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس و اشتن دیسیپلین و نظم معاملاتی با یکدیگر رابطه تنگاتنگی دارد و اگر شما از نظر روانشناسی آماده معاملات بازار فارکس نباشید نمی‌توانید در این بازار موفقیت چندانی به دست آورید.

موفقیت در فارکس

درصد موفقیت در فارکس

نکته بعدی که باید در بررسی روش‌های موفقیت در فارکس به آن بپردازیم درصد موفقیت در این بازار است. البته هیچ وقت از تریدرهای ایرانی آمار رسمی از نظر میزان موفقیت منتشر نشده و تمام آمارها همگی یا گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای هستند و یا اینکه از طریق صحبت با جامعه تریدر ایران به دست می‌آیند. گاهی اوقات اذان می‌شود که تنها ۱۰ درصد از تریدرها در سرتاسر جهان در بازار فارکس موفق هستند و ۹۰ درصد افرادی که در حال ترید در بازار فارکس هستند دائماً در حال از دست دادن سرمایه‌های خود می‌باشند.

در آمار دیگر تنها ۵ درصد از تریدرهای ایرانی به عنوان تریدرهای موفق در بازار فارکس معرفی می‌شوند و ۹۵ از کسانی که در حال ترید در بازار فارکس هستند همگی در این بازار شکست می‌خورند. همچنین در آمار دیگر ۲۰ درصد از تریدرها در فارکس به عنوان تریدرهای موفق معرفی شده‌اند و ۸۰ افراد در این بازار شکست خورده هستند.

اصلا نمی‌دانیم که کدام یک از این آمارها رسمی و دقیق است در کدام یک از آنها تنها گمانه زنی سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف اقتصادی و مالی است. اما آنچه که مسلم است این است که اکثر تریدرها چه ایرانی و چه خارجی در بازار فارکس نمی‌توانند به موفقیت کافی برسند و در حال از دست دادن سرمایه‌های خود هستند. پس اگر به دنبال درصد موفقیت در بازار فارکس هستید احتمالاً باید درصد کمی را برای آن در نظر بگیرید و با افزایش میزان مهارت و تسلط خود به فاکتورهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، سعی کنید خود را در تیم برنده قرار دهید. چیزی که مسلم است این است که موفقیت در فارکس به این راحتی‌ها در دسترس نخواهد بود و شما برای منظور نیاز به کسب مهارت‌های لازم و کافی و دانش بالا دارید.

احتمال موفقیت در فارکس

درباره احتمال موفقیت در فارکس بایستی چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم که اتفاقاً اهمیت بسیار زیادی هم دارند. در نظر داشته باشید که برخلاف تصور بسیاری از کاربران:

 • کسانی که قدرت تحلیل تکنیکال بیشتری داشته باشند لزوماً تبدیل به افراد موفق در بازار فارکس نخواهند شد.
 • دانش متوسط تحلیل تکنیکالی هرچند می‌تواند چالشی برای کاربران باشد اما زمینه ساز شکست قطعی کاربران در این بازار نخواهد بود.
 • استفاده از یک روش ساده اما با تسلط بسیار بالا می‌تواند روش عالی برای رسیدن به موفقیت در این بازار باشد و استفاده از روش‌های متعدد به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت در معاملات بازار فارکس نیست.

در نهایت شما باید به عنوان یک تریدر بازار فارکس بدانید که این بازار چالش‌های خاص خود را دارد و تمام نکات و معیارهایی که می‌تواند احتمال موفقیت در معاملات این بازار را افزایش دهند را بدانید و با تقویت آنها شرایط بهتری را برای خود فراهم آورید. اگر بخواهیم به معاملات بازار فارکس مانند یک سایت شرط‌بندی نگاه کنیم عملاً تفاده از تمام روش‌های معاملاتی هم به تنهایی نمی‌توانند تضمین کننده موفقیت شما باشند و شما باید از اصول حاکم بر معاملات این بازار پیروی نمایید.

تمام تریدرها از ابتدا تاکنون مسیر رشد و تعالی خود را در معاملات بازار فارکس با افت و خیز‌های بسیار زیادی تجربه کردند. بسیار مهم است که شما در زمان افت ارزش دارایی‌ها و ضرر دیدن در بازار فارکس تسلط خود را به بازار از دست نداده و درگیر هیجانات و احساسات نشوید. همین عامل می‌تواند تضمین کننده موفقیت شما در بازار و باقی‌ماندن طولانی مدت شما در معاملات فارکس باشد. در ادامه کمک خواهیم کرد تا شما در این باره شرایط بهتری پیدا کرده و معاملات خود را به سمتی پیش ببرید که در نهایت به سمت موفقیت و تریدهای جذاب برود.

عوامل موفقیت در فارکس

نوبت به بررسی عوامل موفقیت در فارکس می‌رسد. در این بخش از مقاله قرار است مسیر موفقیت در بازار فارکس را برای شما تشریح کنیم تا دانید که در چه شرایطی می‌توانید شانس موفقیت خود را در این بازار به حداکثر میزان ممکن برسانید. البته که ا بایستی برای هر کدام از عوامل موفقیت در بازار فارکس برنامه‌ریزی مشخصی داشته و از کیفیت بالایی برای آموزش‌های لازم در این باره استفاده کنید.

 • استفاده از آموزش‌های حرفه‌ای و بتنی بر روش‌های عملیاتی در بازار فارکس
 • داشتن ذهنیت برنده نسبت به معاملات بازار فارکس
 • داشتن اهداف مناسب و کارآمد برای معامله‌گری در بازار فارکس
 • استفاده از بهترین تکنیک‌های مدیریت سرمایه در فارکس
 • کنترل احساسات و هیجانات در بهترین شکل ممکن در معاملات بازار فارکس
 • داشتن دیسیپلین و نظم معاملاتی
 • استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی در بازار فارکس

همگی از جمله مهمترین عوامل موفقیت در بازار فارکس هستند که شما باید برای هر یک از آنها یک برنامه‌ریزی دقیق داشته و بتوانید آنها را در معاملات خود ارتقا دهید. در صورتی که در هر یک از این موارد نقاط ضعفی در شما وجود داشته باشد عملاً رسیدن به موفقیت برای شما به این راحتی‌ها در دسترس نخواهد بود و نیاز به مرین و ممارست‌های بیشتری دارید تا بتوانید شانس موفقیت خود را در بازار فارکس افزایش دهید. دقت داشته باشید که حتی در صورتی که یکی از موارد بالا با ضعف بسیار شدیدی در معاملات شما روبرو باشد رسیدن به موفقیت در بازار فارکس برای شما بسیار سخت خواهد شد.

متاسفانه خیلی از کاربران تمرکز اصلی خود را برای ارتقای سطح کیفیت تحلیل تکنیکال فارکس در نظر می‌گیرند در حالی که تحلیل تکنیکال تنها بخشی از عوامل موفقیت در این بازار است و عدم دقت به سایر موارد می‌تواند حتی تبدیل به نقطه ضعفی برای استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی تکنیکالی برای شما شود. کسی که قدرت ذهنی خوبی نداشته باشد نمی‌تواند از بهترین استراتژی‌های معاملاتی و تکنیکالی در این بازار استفاده کند در حالی که افرادی با ذهن آماده حتی با ساده‌ترین روش‌های تکنیکالی هم می‌توانند موفقیت خوبی را در معاملات فارکس داشته باشند. در مجموع تمام این شرایط و عوامل در کنار یکدیگر عمل می‌کنند و باعث تقویت هم می‌شوند تا معامله‌گر بتواند شرایط خوبی در ترید در فارکس داشته باشد.

موفقیت در فارکس

راههای موفقیت در فارکس

حالا نوبت به بررسی راه‌های موفقیت در فارکس می‌رسد. در این بخش از مقاله قرار است مسیری را برای شما روشن کنیم که با تکیه بر آن می‌توانید شانس موفقیت خود را در بازار فارکس به میزان قابل توجهی افزایش دهید. البته ما در مقالات گذشته در آکادمی کانون بورس بارها و بارها راه‌های موفقیت در فارکس را برای شما مرور کرده و نکات لازم در این باره را با شما در میان گذاشتیم. در این مقاله قرار است یک مسیر کلی از فرایند موفقیت در بازار فارکس را با شما در میان بگذاریم تا در نهایت بدانید که اهمیت نکاتی که در ادامه مقاله برای شما مرور می‌کنیم چقدر زیاد هستند و چقدر می‌توانند روی میزان موفقیت شما در این بازار تاثیر داشته باشند.

همچنین لازم به توضیح است که راه‌هایی که برای موفقیت در ادامه برای شما مرور می‌کنیم همگی به ترتیب هستند و شما باید این قدم‌ها را مو به مو و به ترتیب پشت سر بگذرانید. همچنین سعی می‌کنیم نکات لازم را نیز برای موفقیت هرچه بهتر در گذراندن این راه‌ها را نیز برای شما مرور نماییم.

اولین قدم آموزش است.

اولین قدم موفقیت در بازار فارکس آموزش است. آموزش فارکس بسیار پیچیده است و به این راحتی‌ها شما نمی‌توانید اذعان داشته باشید که یک دوره کامل آموزش فارکس را پشت سر گذرانده‌اید. برای اینکه شما بتوانید در فرایند آموزش فارکس بهترین عملکرد را داشته باشید اولاً باید بهترین دوره آموزش فارکس را انتخاب کرده و در کنار آن از خدمات بهترین استاد فارکس استفاده کنید. متاسفانه دوراهی آموزشی مناسب و با کیفیت بالا در کشور ما و به زبان فارسی خیلی زیاد وجود ندارند و اکثر دوره‌های موجود چیزی جز پوسته‌ای از معاملات بازار فارکس را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند.

شاید اگر واقع بین باشیم از میان تمام دوره‌های موجود تنها یکی دو دوره وجود دارد که اساتید آنها خودشان تریدرهای موفق در بازار فارکس هستند و می‌توانند درآمد مناسبی را در هر ماه از معاملات بازار فارکس به دست آورند. به همین دلیل است که اکثر کسانی که دوره‌های آموزشی فارکس را پشت سر می‌گذارند نمی‌توانند به کیفیت معاملات خوبی رسیده و در نهایت با شکست بازار فارکس را ترک می‌کنند. شما باید بیشترین میزان حساسیت را در انتخاب بهترین دوره آموزش فارکس داشته باشید و از میان دوره‌های موجود گزینه‌ای را انتخاب کنید که از هر نظر برای ورود به این بازار شما را آماده کند. حتی صرف هزینه‌های بالا برای پرداخت شهریه دوره فارکس هم به نوعی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد البته اگر دوره مورد نظر کیفیت لازم را داشته باشد.

تمرین و ممارست در حساب دمو

در دومین مرحله و دومین قدم از مراحل موفقیت در بازار فارکس شما باید در یک حساب دمو تمرین کنید. تمام آموزه‌های خود را در دوره آموزش فارکس بایستی جمع آوری کرده و آنها را تبدیل به یک پلن معاملاتی نمایید. این پلن معاملاتی نیاز به بروز رسانی و بالاتر رفتن کیفیت دارد و بهترین راه برای منظور تمرین و ممارست در حساب دمو است.

باز کردن حساب دمو در هر کدام از انواع بروکرهای فارکس کاملاً رایگان است و شما به راحتی می‌توانید از این خدمات بدون نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای استفاده کنید. بعد از باز کردن حساب دمو شما بایستی برای یک بازه زمانی ۵ تا ۶ ماهه استراتژی‌های معاملاتی خود را به صورت دقیق و کاملاً حرفه‌ای در بازار فارکس امتحان کنید. البته این دوره نباید سرسری گرفته شود و شما تنها قرار نیست یک سری معاملات بازار فارکس را برای خود مدیریت کنید. بلکه معاملات شما در این دوره باید به گونه‌ای باشد که در انتها بتوانید یک نتیجه‌گیری کلی از روند معاملات خود داشته باشید. سوال هایی که در این مرحله از مسیر موفقیت در فارکس باید به آنها پاسخ دهید موارد زیر هستند:

 • بهترین استراتژی شما برای معامله در بازار فارکس کدام است؟
 • کیفیت هر کدام از استراتژی‌های معاملاتی شما در بازار فارکس چیست؟
 • بهترین جفت ارز برای معاملات شما کدام است؟
 • استفاده از کدام یک از فیلترها باعث می‌شود تا کیفیت معاملات شما بهتر شود؟
 • معامله در بازار فارکس در چه ساعاتی برای شما مناسب‌تر است و کیفیت بالاتری برای شما به وجود می‌آورد؟
 • در هر روز و در هر هفته و هر ماه چه تعداد معامله و ترید در بازار فارکس باید داشته باشید؟
 • بیشتر در معاملات خرید موفق عمل می‌کنید یا معاملات فروش برای شما شرایط بهتری ایجاد می‌کند؟
 • برای ورود به معاملات فارکس باید از چه حجمی استفاده کنید و بهترین تکنیک مدیریت سرمایه برای معاملات شما در فارکس چیست؟
 • اسپرد معاملاتی بروکر شما در هر یک از جفت ارزها چقدر است و بهترین جفت ارز برای معاملات از نظر میزان اسپرد کدام است؟
 • کارمزدها و کمیسیون‌های معاملاتی چقدر است و آیا تاثیر روی روند معاملات شما دارد یا خیر؟
 • در صورت شکست در یک یا چند معامله چه تغییری باید در روند معاملات خود داشته باشید؟
 • استراتژی شما در زمان رسیدن به موفقیت و تریدهای جذاب در بازار چیست؟
 • رسیدن به چه حجم و چه درصدی در هر ماه یا هر هفته برای شما موفقیت محسوب می‌شود؟
 • برای سودهای خود در بازار فارکس چه برنامه‌ای دارید و چگونه آنها را از بازار خارج می‌کنید؟
 • چه روش‌هایی را برای بهتر کردن ذهنیت خود نسبت به معاملات بازار فارکس در نظر گرفته و چگونه قرار است خود را از هیجانات این بازار دور نگه دارید؟
 • مهمترین زمان‌ها برای اعلام اخبار در بازار فارکس کدام است و در این مواقع چه تاثیری در روندها در بازار فارکس ایجاد می‌شود؟
 • هر کدام از اخبار فاندامنتالی و اقتصادی چه تاثیری در روند جفت ارزهای مختلف در بازار فارکس دارد؟
 • کدام یک از جفت ارزها با یکدیگر همپوشانی داشته و روندهای مشابه با یکدیگر را در بازار رقم می‌زنند؟
 • کدام یک از اندیکاتورها می‌توانند کمک حال شما برای ایجاد معاملات بهتر در بازار فارکس باشد؟
 • آیا بروکر مورد نظر شما کیفیت لازم برای انجام معاملات در بازار فارکس را دارد یا خیر؟

این قبیل سوالات بسیار زیاد هستند و شما باید همه این سوالات را قبل از اینکه پول واقعی وارد بازار فارکس کنید پاسخ دهید و برای منظور بهترین راه تمرین و ممارست در حساب دمو است. اما متاسفانه اکثر کاربران ایرانی اهمیت زیادی برای معاملات دمو در بازار فارکس قائل نیستند. خیلی‌ها فقط در چند روز و آن‌هایی هم که در بازارهای زمانی مناسب اقدام به معاملات خود در حساب دمو می‌کنند به هیچ وجه به آنها نگاه حرفه‌ای نداشته و تنها در حال تمرین کردن برای گرفتن پوزیشن بای و سل در بازار فارکس هستند. دقت داشته باشید که رسیدن به پاسخ سوالات بالا ممکن است هزینه‌های بسیار زیادی برای شما در معاملات بازار فارکس داشته باشد و اگر شما از همان حساب واقعی برای این منظور استفاده کنید در نهایت نیاز به پرداخت هزینه‌های بسیار بالایی خواهید شد.

برای جلوگیری از بالاتر رفتن هزینه‌های یادگیری شما نیز بهتر است معامله‌گری در حساب دمو را جدی بگیرید و حتماً در یک دوره زمانی مناسب معاملات خود را در این بازار مدیریت کنید. یکی از دلایل اصلی که تعداد افراد موفق در معاملات بازار فارکس کم است این است که اکثر معامله‌گران چنین مراحلی را پشت سر نمی‌گذارند و همین موضوع باعث شکست آنها می‌شود. تقریبا هیچ کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که تمام مراحل بالا را پشت سر گذاشته و بعد از تمرین در معاملات بازار فارکس شکست خورده باشد.

موفقیت در فارکس

تنظیم نهایی پلن معاملاتی

بعد از اینکه شما به خوبی در معاملات حساب دمو تمرین کردید و به تمام سوالات بالا پاسخ دادید حالا بهترین زمان برای آن است که شما پلن معاملاتی خود را به روز رسانی کرده و نقطه نظرات جدید را به آن اضافه کنید. حالا شما باید از تمام اندوخته‌های خود در حساب دمو برای انجام معاملات حرفه‌ای استفاده نمایید و برای این منظور تدوین پلن معاملاتی بیشترین اهمیت را برای شما خواهد داشت. تنظیم پلان معاملاتی در این مرحله نسبت به مرحله قبلی بسیار اهمیت بیشتری دارد زیرا شما علاوه بر آموزش‌های اولیه خود در تحلیل تکنیکال قرار است نکات تجربی را نیز به پلن معاملاتی خود اضافه کنید.

فراموش نکنید که از این پس قرار است شما مو به مو مراحل موجود در پلن معاملاتی خود را طی کنید و هر تصمیمی که برای تنظیم پلن معاملاتی خود می‌گیرید بایستی قابل اجرا باشند و شما هم به آنها پایبند باشید. بنابراین هم باید از فیلترهای مناسب برای جلوگیری از ورود به ضرر را در پلن معاملاتی خود در نظر بگیرید و همین که پلن معاملاتی خود را به گونه‌ای در نظر بگیرید تا فرصت‌های معاملاتی به میزان مناسبی در اختیار شما قرار بگیرد. هرگونه سهل انگاری در تنظیم پلن معاملاتی در این مرحله می‌تواند تبدیل به یک چالش بزرگ در فرایند معاملات شما در بازار فارکس شود و در نهایت منجر به شکست شما گردد.

ورود به معاملات بازار فارکس با پول کم

در قدم بعدی نوبت به تست پلن معاملاتی در حساب اصلی و واقعی است. همانطور که می‌دانید روانشناسی ترید در معاملات بازار فارکس در حساب دمو چندان تاثیر زیادی نداشته و در حساب واقعی است که شما ذهنیت خود را باید برای معاملات این بازار آماده کنید. در این مرحله شما باید یک حساب واقعی در بازار فارکس باز کرده و مقدار کمی پول وارد حساب کاربری خودنمایید. دقت کنید که این مرحله به هیچ وجه برای موفقیت شما در بازار فارکس نیست و قرار نیست شما در حساب معاملاتی باز کرده وارد سودهای بسیار شگفت‌انگیزی شوید.

هدف اصلی شما از باز کردن یک حساب با بالانس اولیه کم در این مرحله موارد زیر است:

 • در درجه اول باید استراتژی‌های معاملاتی و پلن معاملاتی که در مرحله قبلی آن را تدوین کرده‌اید را در این مرحله مورد آزمایش و امتحان قرار دهید.
 • همچنین رسیدن به تسلط کافی از نظر روانشناسی برای معاملات بازار فارکس نیز هدف اصلی دیگری در این مرحله است.

رسیدن به نظم و دیسیپلین معاملاتی در این مرحله اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند و تا زمانی که شما در یک بازه زمانی چند ماهه موفق به سودآوری در این حساب نشوید، باز کردن حساب اصلی برای شما با خطرات بسیار زیادی همراه است. شما بایستی سعی کنید تا حداقل در یک بازه زمانی ۶ ماهه در این حساب معاملاتی به سود برسید و سپس سراغ مرحله بعدی بروید.

ایجاد یک حساب کاربری با سرمایه مناسب و شروع معاملات

حالا شما برای انجام معاملات در بازار فارکس آماده هستید و شانس موفقیت شما در این بازار بسیار زیاد است و حالا وقت آن رسیده تا یک حساب معاملاتی حرفه‌ای با میزان بالانس اولیه مناسب باز کنید. با توجه به اینکه میزان بالانس اولیه حساب معاملاتی شما تاثیر بسیار زیادی در میزان موفقیت شما دارد از این رو حتماً باید میزان بالانس اولیه مناسبی را در نظر بگیرید. اگر شما با استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه در مرحله قبلی توانسته باشید موفقیت خود را به دست آورید و حساب شما از دست نرفته باشد در این مرحله با داشتن یک بالانس خوب به راحتی می‌توانید موفقیت خود را در بازار فارکس رقم بزنید.

۵ تصور اشتباه برای موفقیت در فارکس

مسیر موفقیت در فارکس را برای شما روشن کردیم و حالا نوبت به معرفی تصورات اشتباه و در ادامه نکات حیاتی برای موفقیت در این بازار است. برای اینکه رازهای موفقیت در فارکس را برای شما تدوین کنیم در قدم اول باید شما را با تصورات و اشتباهاتی که بسیاری از کاربران برای شروع معاملات بازار فارکس دارد آشنا نماییم. متاسفانه خیلی از کاربرانی که به دنبال شروع معاملات خود در بازار فارکس هستند با توجه به عدم وجود دوره‌های آموزشی حرفه‌ای مناسب مسیر اشتباهی را از همان ابتدا در نظر گرفته و با تصورات اشتباهی معاملات این بازار را آغاز می‌کنند.

شناخت این تصورات اشتباه و جلوگیری از ریشه دواندن آنها در ذهن اهمیت بسیار زیادی برای کاربران دارد زیرا در اکثر موارد تریدرهایی که چنین تصوراتی را دارند حتی در ادامه با وجود دسترسی به دوره‌های آموزشی حرفه‌ای مناسب هم نمی‌توانند روند موفقیت آمیزی را در بازار فارکس برای خود در پیش بگیرند. این تصورات اشتباه به گونه‌ای ذهن کاربران را به خود درگیر می‌کند که آنها هیچ شانسی برای گذر از آن این تصورات نمی‌بینند. همین موضوع در ادامه تبدیل به سد بزرگی برای جلوگیری از موفقیت برای آنها خواهد شد و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از چنین چاله‌های بزرگی در معاملات بازار فارکس به راحتی عبور کرده باشد.

دقت داشته باشید که همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد و شما برای اینکه بتوانید معاملات موفقی را در این بازار برای خود رقم بزنید باید در درجه اول ذهنیت خود را آماده کنید و آماده کردن ذهنیت تنها با داشتن تصورات درست از بازار فارکس به دست می‌آید. برنامه‌ریزی کردن برای موفقیت نیاز به کسب دانش اولیه لازم را دارد و این موضوع در قدم اول بایستی با پایش ذهنی کاربران انجام پذیرد.

۱- دنبال بهترین استراتژی بودن

اولین تصور اشتباه برای کاربران در بازار فارکس این است که آنها دائماً به دنبال پیدا کردن بهترین استراتژی معاملاتی با وین ریت بسیار بالا هستند. وین ریت در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد اما وقتی این موضوع برای شما اهمیت قابل توجهی پیدا خواهد کرد که بتوانید در تمام فاکتورهای موثر در موفقیت خود به شرایط خوبی برسید. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم افراد بسیار زیادی هستند که با استفاده از یک استراتژی معاملاتی ساده با وین ریت ۵۰ درصدی می‌توانند معاملات موفقی را در بازار فارکس برای خود رقم بزنند اما در طرف مقابل کسانی هم هستند که با استراتژی‌های معاملاتی بسیار پیشرفته با وین ریت ۹۰ درصد به موفقیت چندانی در معاملات بازار فارکس رسیده و دائماً در حال از دست دادن دارایی‌های خود در این بازار هستند.

فراموش نکنید که هیچ استراتژی معجزه آسایی در بازار فارکس وجود ندارد و تمام استراتژی‌هایی که چه به صورت پولی و چه به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد همگی نقاط ضعف و قوت خاص خود را خواهند داشت. وقتی میزان تاثیرگذاری استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی در معاملات بازار فارکس تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد از شانس موفقیت شما در این بازار است عملاً نمی‌توانید حتی به بهترین استراتژی معاملاتی برای موفقیت در این بازار اتکا کنید.

موفقیت در فارکس

۲- ترید برای رسیدن به سود میلیاردی در کوتاه مدت

بازار فارکس را باید به شکل یک کسب و کار نگاه کنید که در بازه‌های زمانی مشخص مثلاً ماهانه می‌تواند سرمایه جذابی را در اختیار شما قرار دهد. سودآوری در بازار فارکس نرخ مشخصی دارد و اگر شما به دنبال رویاپردازی و رسیدن به سود میلیاردی در کوتاه مدت در این بازار باشید عملاً هیچ شانسی برای موفقیت شما وجود نخواهد داشت.

رسیدم به سود میلیاردی باعث می‌شود تا شما ریسک‌هایی را انجام دهید که خارج از فرایند مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک در بازار فارکس است و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً این رویا را از ذهن خود دور کرده و به دنبال انجام معاملاتی برای رسیدن به یک درآمد ثابت ماهانه بر اساس میزان بالانس اولیه خود باشید.

اکثر تریدرهای ایرانی که وارد بازار فارکس می‌شوند با یک حساب ۱۰۰ دلاری به دنبال رسیدن به سود چند میلیون دلاری آن هم در یک بازه زمانی چند هفته هستند که در نهایت این روند باعث از بین رفتن تمام دارایی آنها در بازار خواهد شد. دقت داشته باشید که بازار فارکس تنها بازاری است که می‌تواند تبدیل به یک شغل ثابت برای شما شده و درآمد ثابت ماهانه را برای شما رقم بزند. این درآمد ثابت ماهانه به میزان تسلط و مهارت‌های شما و در کنار آن به بالانس اولیه شما در بازار بستگی خواهد داشت. سرمایه اولیه لازم برای فارکس و سرمایه اولیه مناسب معاملات فارکس حتماً باید رعایت شده باشد و شما بر اساس این سرمایه اولیه است که می‌توانید میزان موفقیت خود را در هر ماه در معاملات بازار فارکس تنظیم کنید.

۳- ترید احساسی

سومین اشتباه و تصور رایج در میان کاربران این است که معمولاً به دنبال ترید احساسی می‌روند. مخصوصاً در زمانی که یک یا دو معامله از کاربران وارد شکست و ضرر می‌شود آنها سریعاً مسیر ترید احساسی را در پیش گرفته و به دنبال تریدهایی هستند که خیلی سریع تمام ضررهای آنها را جبران و منجر به موفقیت قابل توجه آنها در بازار شود. این دیدگاه و این تصور هم مسیر شکست را برای کاربران به دنبال داشته و منجر به از بین رفتن تمام دارایی‌ها می‌شود.

موفقیت در فارکس

۴- خرید اندیکاتور، سیگنال و ربات

خرید اندیکاتور یا سیگنال و حتی ربات‌های معامله‌گر همگی جذابیت‌های خود را ای معاملات بازار فارکس دارند اما به هیچ وجه این سیگنال‌ها اندیکاتورها و ربات‌ها تضمین کننده موفقیت شما نخواهند بود. همونطور که می‌دانید میزان رسیدن به درآمد در بازار فارکس به هیچ وجه محدودیتی ندارد و اگر شما بتوانید استراتژی معاملاتی ۱۰۰ درصدی در این بازار پیدا کنید که اصلاً وجود ندارد، در هر بازه زمانی ماهانه می‌توانید میلیاردها دلار به دست آورید. حالا به نظر شما کسی که میلیاردها دلار سرمایه در اختیار دارد وقت خود را صرف فروش یک اندیکاتور یک میلیون تومانی خواهد کرد یا اینکه تمام ۲۴ ساعت خود را صرف ارائه سیگنال معاملاتی در کانال تلگرام خود می‌نماید؟

واقعا خنده‌دار است که بسیاری از کاربران بر این باور هستند که استفاده از یک اندیکاتور یا سیگنال یا ربات معامله‌گر می‌تواند تضمین کننده موفقیت آنها در بازار فارکس باشد و حتی خود فروشندگان این کانال‌ها نیز چنین شرایطی را برای خود متصور نیستند. البته به دنبال زیر سوال بردن موضوع سیگنال فارکس نیستیم و استفاده از سیگنال فارکس هم شرایط خاص خود را دارد. سیگنال فارکس یا ربات‌ها و حتی اندیکاتورها تنها فیلترهایی هستند که می‌توانند شما را به سمت معاملات موفق سوق دهند و اصلاً به هیچ وجه نمی‌توانید روی آنها حساب ۱۰۰ درصدی داشته باشید.

بدون هیچگونه ملاحظه‌ای عنوان می‌کنیم که تمام سیگنال‌ها و تمام ربات‌ها و اندیکاتورها تنها قدمی بسیار کوچک برای رسیدن به موفقیت شما در بازار فارکس هستند و اگر شما به صورت کامل به آنها اتکا کنید ممکن است در یک یا چند معامله به سود برسید اما در نهایت مسیر شما به شکست خواهد رسید. اگر کانالی ادعا می‌کند که با سیگنال‌های یک ماهه خود توانسته سود ۱۰ هزار پیپی را برای کاربران خود ایجاد کند عملاً یر قابل باور است که چنین شخصی به دنبال وقت بسیار زیاد ۲۴ ساعته برای ارائه سیگنال‌ها در بازار داشته باشد.

۵- در فارکس نمی توان موفق بود

همچنین تصور اشتباه دیگری که در میان اکثر تریدرهای بازار فارکس وجود دارد این عکس که آنها نمی‌توانند در بازار فارکس موفق باشند و اصلاً موفق بودن در بازار فارکس امکان‌پذیر نیست. در حال حاضر تریدرهای خیلی زیادی در سرتاسر دنیا هستند که معاملات موفقی را در این بازار داشته و به سودهای هنگفتی رسیده و رفاه اقتصادی کامل را برای خود ایجاد کرده‌اند. حتی تریدرهای ایرانی هم به این مرحله رسیدن و شرایط خوبی از این بابت دارند و شما هم می‌توانید یکی از این افراد باشید.

بازار فارکس با تمام چالش‌هایی که دارد یک بازار عالی برای رسیدن به درآمد دلاری بالا و جذاب است و اگر شما بتوانید مسیر موفقیت در این بازار را به خوبی طی کنید امکان رسیدن به درآمدهای جذاب ماهانه را برای خود ایجاد خواهید کرد. بنابراین نه معامله‌گری و ترید در بازار فارکس را ساده بیانگارید و فرض را بر این بگیرید که با کمترین میزان آموزش می‌توانید در ترید در فارکس به موفقیت برسید و نه ترید در بازار فارکس و موفقیت در این بازار را غیر ممکن تصور کنید. با تلاش و ممارست امکان موفقیت در این بازار برای تمام کاربران با هر میزان سوادی وجود دارد.

۵ راز حیاتی برای موفقیت در فارکس

حالا نوبت به معرفی ۵ راز حیاتی برای موفقیت در فارکس برای شما می‌شود که با تکیه بر این پنج راز می‌توانید شرایط بسیار ایده‌آلی را برای معاملات خود در این بازار در پیش گرفته و در نهایت به موفقیت برسید. فراموش نکنید که همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم هیچ استراتژی ۱۰۰ درصدی در بازار فارکس وجود ندارد و هیچ رازی نیست که بتواند به تنهایی شما را تبدیل به تریدر موفق در این بازار کند. اتفاقاً کسانی که چنین تصوری را دارند دائماً در حال خرید روش‌ها و اندیکاتورهای جدید هستند و هر روز هزینه‌های بیشتری را در بازار صرف می‌کنند که در نهایت تمام این هزینه‌ها نیز منجر به موفقیت آنها در معاملات بازار فارکس نمی‌شود.

برای اینکه شما بتوانید تبدیل به یک تریدر موفق و سودآور در بازار فارکس شوید بایستی تمام مراحلی که در بالا به آنها اشاره کردیم را به صورت کاملاً حرفه‌ای در پیش بگیرید و رازهایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم کمک می‌کند تا شما مسیر موفقیت در این بازار را به خوبی بپیمایید. در واقع رازهایی که در ادامه برای شما مرور می‌کنیم همان قدم‌هایی هستند که تریدرهای موفق آنها را برداشتند و تکرار این قدم‌ها می‌تواند شما را نیز تبدیل به یک تریدر موفق کند. نکاتی که در ادامه برای شما عنوان خواهیم کرد گاهی اوقات بسیار هم ساده هستند اما متاسفانه کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که به این نکات توجه کاملی داشته باشد.

۱- یک روش مدرن بیاموزید و روی آن تمرکز کنید

موفقیت در فارکسبه عنوان اولین نکته شما را توصیه می‌کنیم که حتماً از یک ره آموزشی حرفه‌ای برای ورود به بازار فارکس استفاده کنید و تمام نکات لازم برای معامله‌گری در این بازار را در آن بیاموزید. به هیچ وجه قرار نیست شما ده‌ها دوره آموزشی مختلف را برای موفقیت در بازار فارکس پشت سر بگذرانید و اتفاقاً استفاده از دوره‌های آموزشی متعدد می‌تواند تبدیل به یک چالش بزرگ برای معاملات شما شود. به جای اینکه شما چندین دوره آموزشی را پشت سر بگذارانید بایستی یک دوره آموزشی را چندین بار مرور کنید تا به میزان مهارت و تسلط بیشتری در آن برسید.

حالا اگر شما دوره آموزشی مناسبی انتخاب نکرده باشید عملاً مرور چند باره آن علاوه بر اینکه سودی برای شما به دنبال نخواهد داشت بلکه می‌تواند میزان ضررهای شما در بازار را سنگین‌تر کند. به همین دلیل باید حساسیت بسیار بالایی در انتخاب بهترین دوره آموزش فارکس داشته باشید و سعی کنید تا از دوره استفاده کنید که هیچ ضعفی را برای شما باقی نگذارد. در دوره آموزشی مورد نظر علاوه بر تحلیل تکنیکال و معرفی استراتژی معاملاتی بایستی تمنیک‌های مدیریت سرمایه و روش‌های کنترل ریسک و کنترل ضرر را نیز آموزش داده شود و عملاً شما باید از قبل بررسی کنید که دوره مورد نظر شما چنین شرایط و سرفصل‌هایی دارد یا خیر. توصیه می‌کنی که نیم نگاهی به سرفصل‌های دوره آموزش فارکس در کانون بورس داشته باشید و از کاربران قدیم ما در این باره سوال کنید.

۲- پلن معاملاتی داشته باشید

شما برای انجام معامله و ترید در بازار فارکس فقط دو مسیر دارید یا اینکه یک پلن معاملاتی مشخص داشته و از آن پیروی کنید تا شانس موفقیت داشته باشید و یا اینکه شکست بخورید. معاملات بازار فارکس از این موضوع خارج نیست و اگر شما پلن معاملاتی نداشته باشید عملاً نمی‌توانید در این بازار به موفقیت برسید و تمام تقلاها و چالش‌های شما در این بازار در نهایت منجر به شکست خواهد شد.

در بالا سوالاتی را برای شما برای رسیدن به پاسخ در زمان استفاده از حساب دمو مطرح کردیم که همگی آنها باید در پلن معاملاتی برای شما مشخص و واضح باشند. داشتن یک پلن معاملاتی کامل بایستی اولویت اصلی شما در معاملات بازار فارکس باشد و قبل از اینکه شما سرمایه قابل توجهی را وارد این بازار نمایید بایستی به پلن معاملاتی مشخص خود برسید. پلن معاملاتی در بازار فارکس شامل سرفصل‌های مختلفی است که تمام سرفصل‌ها بایستی به صورت کاملاً حرفه‌ای برنامه‌ریزی شده باشند.

 • نکات مربوط به زمان ترید و معامله در بازار فارکس
 • انتخاب جفت ارزهای مناسب برای ترید
 • استراتژی‌های معاملاتی
 • روش‌های مدیریت سرمایه
 • روش‌های مدیریت ریسک
 • روش‌های کنترل هیجانات و احساسات
 • روش‌های جلوگیری از ضرر
 • ترفندهای مربوط به ورود معاملات به زیان
 • نحوه مدیریت سودها

و کوچکترین جزئیات برای ترید در بازار فارکس همگی باید در پلن معاملاتی در نظر گرفته شده باشند و صفر تا صد مراحل کار شما در این بازار بایستی از قبل مشخص باشد. شما هیچ تریدری را نمی‌توانید پیدا کنید که بدون داشتن پلن معاملاتی تبدیل به یک تریدر موفق در بازار فارکس شده باشد و شما هم نمی‌توانید چنین شرایطی را برای خود رقم بزنید. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتماً یک پلن معاملاتی حرفه‌ای را برای خود تدوین کرده و سپس به دنبال موفقیت در فارکس باشید.

۳- مدیریت سرمایه فراموش نشود

سومین راز حیاتی برای موفقیت در فارکس استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه است. متاسفانه اکثر تریدرهای ایرانی درباره مدیریت سرمایه در فارکس دیدگاه مناسبی نداشته و انتخاب‌های خوبی از این بابت ندارند. بله همه ما می‌دانیم که مدیریت سرمایه با جلوگیری از ریسک‌های بالا ممکن است سود حاصل از معاملات را برای ما کمتر کند اما بدون مدیریت سرمایه قطعاً شما در بازار شکست می‌خورید.

نکته بسیار جالب درباره تکنیک‌های مدیریت سرمایه این است که بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای حتی عنوان می‌کنند که بدون استفاده از یک استراتژی معاملاتی خوب و تنها با تکیه بر مدیریت سرمایه عالی می‌توانند در بازار به سود برسند اما با استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی و بدون مدیریت سرمایه شانس موفقیت در این بازار بسیار اندک و نزدیک به صفر است.

وقتی چنین دیدگاهی برای تریدرهای حرفه‌ای در معاملات بازار فارکس وجود دارد عملاً شما باید بدانید که مدیریت سرمایه چه اهمیت زیادی دارد و حتماً باید از تکنیک‌های مدرن مدیریت سرمایه برای پیشبرد اهداف خود در بازار فارکس استفاده کنید. استفاده از این تکنیک‌ها در نهایت می‌تواند شانس موفقیت شما را در بازار به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

۴- روی احساسات خود کار کنید

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین رازهایی که می‌تواند شانس شما را برای موفقیت در فارکس افزایش دهد تمرکز روی احساسات و کنترل آنها است. چه در زمان رسیدن به سود و چه در زمان وارد شدن به معاملات زیان آور شما باید احساسات خود را کنترل نمایید. کنترل احساسات نقش تاثیرگذاری در میزان موفقیت شما در معاملات بازار فارکس خواهد داشت و بدون درک صحیح از احساسات به هیچ وجه نمی‌توانید معاملات موفقی را در این بازار برای خود رقم بزنید.

موفقیت در فارکس

۵- دیسپلین راز اصلی موفقیت در ترید فارکس

در انتها هم قرار است آخرین و مهم‌ترین راز برای موفقیت در معاملات بازار فارکس را به شما معرفی کنیم و آن هم دیسیپلین و نظم معاملاتی در این بازار است. هرگز هیچ تریدری بدون داشتن دیسیپلین شانس موفقیت در بازار فارکس را ندارد و دیسیپلین حتی می‌تواند از تریدرهای بسیار ضعیف با دانش معاملاتی کم هم افراد موفق در بازار فارکس بسازد. اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که حتی بهترین استراتژی معاملاتی هم نمی تواند جایگزینی برای آن باشد.

حتما بخوانید: فارکس چیست؟

جمع بندی

به انتهای مقاله رسیدیم و حالا شما می‌دانید که چه رازهایی برای موفقیت در فارکس وجود دارد. البته شاید شما هم بسیاری از رازهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم را ساده بی‌انگارید و به تصور اینکه خیلی اهمیت خیلی زیادی ندارند به آنها نگاه کنید در حالی که این اشتباه همان اشتباهی است که اکثر تریدرهای ایرانی مرتکب می‌شوند. اگر شما نتوانید مهارت‌های معامله‌گری در فارکس را در هر یک از موارد بالا تقویت کنید عملاً شانس شما برای رسیدن به موفقیت در این بازار بسیار کم خواهد شد.

برای کسانی که به دنبال از دست دادن سرمایه‌های خود در بازار فارکس هستند این نکات چندان اهمیتی ندارد و اگر شما از جمله کسانی هستید که سعی در رسیدن به موفقیت در معاملات بازار فارکس هستید حتماً باید این موارد را در دستور کار خود قرار دهید. شرکت در دوره‌های آموزشی حرفه‌ای فارکس در کانون بورس می‌تواند قدم اولی خوبی برای موفقیت در این بازار برای شما باشد.

در انتها همچنین توصیه می‌کنیم که اگر نقطه نظری درباره شرایط رسیدن به موفقیت در معاملات بازار فارکس دارید آن را با ما در میان بگذارید تا در نهایت با جمع شدن تمام نقطه نظرات امکان رسیدن به موفقیت در این بازار برای همه کاربران ایرانی در دسترس باشد.

سوالات متداول

آیا امکان موفقیت در فارکس وجود دارد؟

بله امکان موفقیت در معاملات بازار فارکس وجود دارد.

آیا با بهترین استراتژی معاملاتی می‌توان در بازار فارکس موفق بود؟

استفاده از استراتژی‌های معاملاتی خوب در معاملات بازار فارکس لازمه موفقیت است اما برای آن کافی نخواهد بود.

موثرترین عامل در موفقیت در فارکس چیست؟

داشتن ذهنیت برنده و تسلط به روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس مهمترین عامل در موفقیت در این بازار است.

آیا با خرید اندیکاتور یا ربات و یا سیگنال فارکس می‌توان در این بازار به موفقیت رسید؟

خیر همه موارد می‌توانند فیلتری برای معاملات بهتر باشند اما به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت در فارکس نخواهند بود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

یک پاسخ

 1. بعد از خیلی مدت ها اولین مقاله ای بود که همه واقعت ها را بیان کرده بود و بطور خلاصه بیان نمود که فارکس چیست و چگونه وارد این بازار شویم.
  از نویسنده عزیز خیلی ها سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: