لوگو کانون بورس

بیت کوین چیست؟

شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۵ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست و چرا باید درباره آن بدانیم؟ قیمت بیت کوین چیست و از کجا می‌توانیم قیمت این ارز دیجیتال را استخراج کنیم؟ اگر به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه دارید و یا فکر می‌کنید که زمان آن رسیده که حداقل از نظر شناخت با رمز ارزهای آشنا شوید، بهترین گام آموزش رایگان ارز دیجیتال شروع از شناخت بیت کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال جهان است. بیت کوین دری به سوی آینده است. حتی دوره ارز دیجیتال بدون آموزش بیت کوین نیز یک دوره ناقص خواهد بود.

 در آینده‌ای نزدیک اگر درباره بیت کوین اطلاعات کافی نداشته باشید، خسران بزرگی را در زندگی پیش روی خود خواهید دید. مطابق هدف و چشم‌اندازی که در ارتقاء سطح دانش و افزایش اطلاعات کاربران ایرانی در کانون بورس داریم، در این مقاله سعی کرده‌ایم بدون نیاز به هیچ پیش نیازی، همه اطلاعات لازم درباره بیت کوین را در اختیار شما قرار دهیم. در انتهای این مقاله شما با مفاهیم زیر درباره بیت کوین آشنا خواهید شد.

 • بخش ۱: تعریف بیت کوین
 • بخش ۲: تاریخچه بیت کوین
 • بخش ۳: قیمت گذاری و پشتوانه بیت کوین
 • بخش ۴: استخراج و موجودی بیت کوین
 • بخش ۵: تراکنش‌ها و کیف پول بیت کوین
 • بخش ۶: آموزش خرید بیت کوین
 • بخش ۷: بلاکچین، امنیت و شبکه بیت کوین
 • بخش ۸: اطلاعات کاربردی درباره بیت کوین
 • پرسش‌های متداول درباره بیت کوین
راهنمای مطالعه نمایش

تعریف بیت کوین

در بخش اول از آموزش بیت کوین سعی داریم تا شما را با مفاهیم اولیه این ارز دیجیتال آشنا کنیم. هر چند این مفاهیم به نظر ساده هستند، اما اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل و پیش بینی قیمت این ارز در آینده دارند. از این رو لازم است تا به دقت به آنها توجه نمایید. مفاهیم اولیه بیت کوین را می توانید تحت عناوین زیر در ادامه مطالعه کنید:

 • بیت کوین چیست؟
 • ماهیت بیت کوین چیست؟
 • هدف بیت کوین چیست؟
 • بیت کوین چگونه کار می‌کند؟
 • بیت کوین چیست به زبان ساده

آموزش بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست و چرا ارزشمند شده است؟ اگر با مفهوم ارز دیجیتال آشنا باشید، قاعدتاً باید درباره بیت کوین هم شنیده باشید. بیت کوین اولین ارز دیجیتال معرفی شده در جهان است. در واقع مفهوم ارز دیجیتال به معنای امروزی با روی کار آمدن بیت کوین تعریف شده است. همچنین در میان بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال معتبر بیت کوین بهترین آنها نیز است. بهترین بودن در ارزهای دیجیتال از نظر ارزشمندی و اعتبار سنجیده می‌شود.

بیت کوین به‌عنوان اولین ارز رمز نگاری شده در سال ۲۰۰۹ پا به زندگی انسان‌ها گذاشته است. مفهوم اولیه بیت کوین از همان ماهیت ارز و پول نشاءت می‌گیرد. به این ترتیب اگر بخواهیم بیت کوین را به زبان ساده تعریف کنیم باید آن را وسیله‌ای برای دادوستد در عصر دیجیتال امروز بنامیم. وسیله‌ای که وجود آن نه به کسی نه به دولتی و نه به شرکتی وابسته نیست. هیچ بانکی آن را تولید و عرضه نمی‌کند. هیچ پشتوانه‌ای اعم از بانک یا دولت و یا طلا ندارد و تمام ارزش آن نیز به دلیل محبوبیت در میان کاربران امروزی است. البته برای درک اینکه قیمت بیت کوین چیست و چرا با وجود این ویژگی‌ها به شدن محبوب شده بایستی اطلاعات بیشتری درباره این ارز دیجیتال به شما ارائه نماییم.

برای اینکه بیت کوین را بهتر درک کنید، شما را با یک مقایسه ساده روبرو می‌کنیم.

قبل از اینکه پول به‌عنوان وسیله‌ای برای دادوستد در میان انسان‌ها رواج پیدا نماید، معاملات معمولاً از طریق کالا به کالا انجام می‌شد. اما پول شرایط این دادوستدها را بهبود بخشید. با روی کار آمدن پول امکان ارزش‌گذاری خالص برای هر کالایی در معاملات وجود داشت. پول هم به خوی خود تکه کاغذی بیش نیست و این ماهیت آن است که به آن ارزش می‌دهد. اکنون جامعه جهانی برای دادوستدهای خود به چیزی بهتر از پول نیاز دارد. بیت کوین به وجود آمده تا جایگزینی ارزشمندتر، بهتر، ایمن‌تر و همگانی‌تر برای پول در میان انسان‌ها باشد.

بیت کوین چیست

ماهیت بیت کوین چیست؟

یکی از مواردی که کمک می‌کند تا درک درستی از پاسخ سؤال قیمت بیت کوین چیست داشته باشید، درک ماهیت این ارز دیجیتال است که در این بخش سعی داریم آن را به زبان ساده برای شما بیان کنیم.

ماهیت بیت کوین چیست و چه تفاوتی با پول و طلا دارد؟ کسانی که شناخت کافی نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ندارند، به‌واسطه شنیدن عبارت‌هایی مانند ارز، سکه، توکن، کوین و … بیت کوین را به‌عنوان سکه‌ای مانند سایر سکه‌های طلا تصور می‌کنند. احتمالاً مشاهده عکس‌های کامپیوتری ارائه شده از بیت کوین نیز در این تصویر‌سازی کاربران را حمایت می‌کند. اما ماهیت بیت کوین چیز دیگری است. برخلاف پول، طلا و سکه بیت کوین هیچ ماهیت فیزیکی ندارد و تمام تصاویری که از سکه بیت کوین می‌بینید، تصاویر کامپیوتری است که به دلیل ارزش بالای این ارز دیجیتال مشابه با سکه‌های طلا تصویر‌سازی شده است.

ماهیت بیت کوین را می‌توان یک واحد پولی در دنیای دیجیتال تعریف کرد. اگر تاکنون برای پرداخت هزینه‌ها و یا قیمت خریدهای خود نیاز داشتید که در یک حساب بانکی پول داشته باشید و یا برای خرید از کشوری به کشور دیگر نیاز به تغییر واحد پولی داشتید، اکنون با بیت کوین به هیچکدام از این موارد نیاز نخواهید داشت. برخلاف بانک‌ها که دارای دفاتر و اسناد کاملاً محرمانه هستند، تمام تراکنش‌های بیت کوین در یک دفتر عمومی در دسترس است. شبکه بیت کوین به‌عنوان یک شبکه غیرمتمرکز عمل کرده و امکان برقراری تراکنش را برای کاربران فراهم می‌آورد. شبکه‌ای که هیچ پشتوانه مادی نداشته و هیچ تضمینی هم برای ارزشمندی آن وجود ندارد.

ماهیت بیت کوین چیست

هدف بیت کوین چیست؟

هدف بیت کوین چیست و آیا این هدف می‌تواند در آینده نیز ارزشمند باشد؟ نیاز پدر اختراع است. زندگی انسان نشان می‌دهد که هر وقت نیاز به ابزاری داشته و یا باید سیستم و نظامی بهبود پیدا می‌کرده، سریعاً از ترفندی جدید استفاده کرده است. زندگی انسان همیشه با ایده‌های جدید، ابزارهای مدرن‌تر و راحتی بیشتر گره خورده است. هدف از بیت کوین نیز دقیقاً بهبود شرایط گذشته خاکم بر نظام پولی  و بانکی جهان است. بیایید چالش‌های نظام پولی و بانکی قبل از بیت کوین که هنوز هم برخی از آنها وجود دارد را بررسی کنیم:

 • نظام مالی کشورها و جامعه بین‌المللی ثبات چندانی نداشته و دائماً شاهد معرفی قوانین جدید در آن هستیم.
 • بانک‌ها به‌عنوان سرمایه‌دار وظیفه مدیریت و کنترل پول‌های کاربران را به عهده دارند.
 • برای یک تراکنش ساده ساعت‌ها و شاید روزها زمان لازم بود.
 • همه‌چیز در نهایت در سود بانک‌ها و بانک داران خلاصه می‌شد.
 • دولت‌ها تصمیم گیرنده اصلی درباره پول مردم بودند.
 • قبل از اینکه کاربران اقدامی نمایند، حساب‌های آنها از پرداخت مالیات و جرائم مالی مختلف خالی می‌شد.
 • خدمات مالی در برخی از کشورها بسیار ضعیف بود.
 • تورم مانند ویروسی تمام دارایی‌های نقدی کاربران را می‌بلعید.

آیا با این وجود نیاز به تغییر و تحولی بزرگ این بار به نفع مردم در نظام بانکی احساس نمی‌شود؟ هدف از بیت کوین را می‌توان برطرف کردن همه این چالش‌ها و مشکلات دانست. جدای از اینکه بیت کوین چقدر در رسیدن به این اهداف موفق بوده است، اهداف بیت کوین را می‌توان در موارد زیر بیان کرد:

 • یکی از اهداف اصلی بیت کوین خارج شدن دادوستدهای مالی کاربران از زیر نظر دولت‌ها و سرمایه‌داران است.
 • افزایش سرعت تراکنش‌های مالی در سطح بین‌المللی
 • عدم نیاز به وجود واسطه‌ها یا به اصطلاح طرف سوم در دادوستد‌ها که امروزه در اختیار بانک‌ها و مؤسسات مالی است.
 • کمتر کردن هزینه تراکنش‌های مالی
 • بالا بردن شفافیت‌های مالی در تراکنش‌ها
 • بالا بردن امنیت دادوستدهای مالی

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه پاسخ پرسش بیت کوین چیست, به خوبی درک کنید، لازم است تا با نحوه کار این ارز دیجیتال آشنا شوید. در بند قبل به‌صورت مفصل درباره اینکه هدف بیت کوین چیست, نکات مهمی را بیان کردیم. اما ماهین این ارز دیجیتال کمی متفاوت است. ماهیت اصلی کارکرد بیت کوین مشابه با نقال و انتقال مالی آنلاین در سیستم بانکی است. با این تفاوت مکه در سیستم بیت کوین دیگر طرف ثالثی وجود نداشته و تبادل میان اعضا و کاربران به‌صورت مستقیم صورت می‌پذیرد. اگر بیت کوین را به‌عنوان یک واحد برای ارزش‌گذاری کالاها و اجناس تلقی کنیم، می‌توان برای هر کالایی نسبت به بیت کوین ارزشی در نظر گرفت. برای مثال ارزش کالای X می‌تواند ۰.۵ بیت کوین باشد. در شرایط عادی شما برای خرید این کالا باید یک حساب بانکی داشته باشید.

بعد از تحویل کالا مقدار ارزش آن به واحد پولی را از حساب بانکی خود به حساب بانکی فروشنده انتقال دهید. هر چند مالک این حساب‌ها شما هستید، اما برای وجود آنها و یا استفاده از آن نیاز به‌طرف سومی به نام بانک هست. با وجود بیت کوین دیگری این نیاز حذف شده و شما می‌توانید ارزش کالای مذکور را به مقدار ۰.۵ بیت کوین از کیفی پول نرم‌افزاری خود که هیچ نهاد و بانکی به آن دسترسی ندارد، به کیفیت دیجیتالی فروشنده انتقال دهید.

بیت کوین درون یک شبکه دیجیتالی به‌عنوان بلاک چین پایه‌گذاری شده است. هر تراکنشی در شبکه بیت کوین مانند یک بلوک در این شبکه اضافه می‌شود که قابل مشاهده برای تمام عموم است. البته اطلاعات شناسایی افراد انجام دهنده این تراکنش‌ها برای هیچ‌کسی قابل نمایش نیست.

حالا با درک اینکه بیت کوین چگونه کار می‌کند، بهتر از قبل می‌توانید پاسخ پرسش هدف بیت کوین چیست را در ذهن تصور نموده و این ارز دیجیتال را به خوبی بشناسید.

بیت کوین چیست به زبان ساده

در انتهای بخش اول این مقاله شما را با یک تعریف ساده از بیت کوین همراه می‌کنیم تا به‌صورت کامل نسبت به این ارز دیجیتال شناخت پیدا کرده باشید. بیت کوین چیست به زبان ساده می‌تواند تعریف زیر را دربر داشته باشد:

بیت کوین یک واحد پولی تعریف شده برای دنیای امروز است که نه ماهیت فیزیکی دارد و نه نیاز به تولید و تکثیر توسط یک بانک و دولتی. مردم می‌توانند ارزش کالاهای خریداری شده خود را با بیت کوین بپردازند بدون اینکه نیاز به افتتاح حساب در بانک یا موسسه داشته  و یا از خدمات شخص ثالثی برای این منظور کمک بگیرند.

با این تعریف از بیت کوین چیست به زبان ساده به راحتی می‌توان درک کرد که این ارز دیجیتال با چه هدفی ساخته شده است. پیش بینی های زیادی نشان می‌دهد که بیت کوین در آینده می‌تواند تبدیل به ارز واحد جهانی شده و به‌عنوان واحدی برای پرداخت ارزش کالاها در سرتاسر جهان شود.

تاریخچه بیت کوین چیست

تاریخچه بیت کوین

بخش دوم از مقاله بیت کوین چیست به بررسی تاریخچه این ارز دیجیتال مربوط می شود. گذشته پلی برای پیش بینی و تحلیل آینده است. تحلیل بیت کوین نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. از این رو لازم است تا به دقت تاریخچه بیت کوین را نیز بدانید. این تاریخچه را در مطالبی کاربردی و مهم تحت عناوین زیر برای شما فراهم آورده ایم:

 • چه کسانی بیت کوین را به وجود آورد؟
 • ساتوشی ناکاموتو کیست؟
 • بیت کوین چگونه ایجاد شد؟
 • بیت کوین توسط چه کسانی کنترل می‌شود؟
 • آیا بیت کوین حاصل فعالیت سازمان جاسوسی است؟

چه کسانی بیت کوین را به وجود آوردند؟

در این بخش از مقاله بیت کوین چیست, سعی داریم تا اطلاعات کامل و به دور از شایعاتی درباره سازدگان این ارز دیجیتال ارائه نماییم.

مخترع، کاشف، برنامه‌نویس، خالق و یا هر عنوان دیگری که روی سازنده بیت کوین بگذاریم، به شایعات زیادی در این باره می‌رسیم. از رد پای سازمان‌های جاسوسی گرفته تا هویت‌هایی که بیشتر از یک اسم مستعار رشد نکرده‌اند. اولین نشانه‌ای که از بیت کوین در جهان پدیدار شد، خریداری دامنه اینترنتی bitcoin.org در سال ۲۰۰۸ بود که به نام فردی با نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خریداری شده بود. خود این فرد یکی از بزرگ‌ترین مجهولات تاریخچه بیت کوین است. اما چیزی که از شواهد و قراین پیداست این است که فردی به نام ناکاموتو ایده اولیه آن را ارائه داده و سپس به کمک برنامه‌نویس‌های در جهان اعم از Martii Malmi از کشور فنلاند و Gavin Andresen از آمریکا آن را توسعه داده است.

در سال ۲۰۱۰ ناکاموتو مسئولیت دامنه این سایت را نیز به توسعه دهندگان جدید اهدا کرد و از آن پس این افراد و برنامه‌نویسان معمولی هستند که در حال توسعه شبکه بیت کوین می‌باشند. سوم ژانویه ۲۰۰۹ نیز تاریخ اولین بلاک منتشر شده از بیت کوین است که به نام ساتوشی ناکاموتو ثبت شده است.

بیت کوین از کجا میاد

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

صحبت کردن درباره بیت کوین و پاسخ دادن به پرسش بیت کوین چیست, همیشه با یک نام گره خورده است که هنوز اطلاعات دقیقی درباره آن در دسترس نیست. اما واقعاً ساتوشی ناکاموتو کیست؟

هر چند افسانه‌ها و داستان‌ها، ناکاموتو را به‌عنوان قهرمان اصلی و نابغه جهانی معرفی کرده‌اند، اما اطلاعات موجود برای فردی با این نام به همین چند خط محدود می‌شود. بقیه اطلاعات و موارد همگی شایعاتی است که از سوی سایت‌ها و مجله‌ها منتشر شده است. حتی به نظر همین اسم نیز نامی مستعار است که از یک فرد باقی‌مانده است. در سال ۲۰۱۲ یک سایت اینترنتی اقدام به ارائه اطلاعاتی درباره ناکاموتو کرد. به گفته این سایت ناکاموتو یک ژاپنی ۳۷ ساله است. البته اگر نام ساتوشی ناکاموتو را در گوگل سرچ کرده باشید با یک عکس روبرو خواهید شد که اصلاً منبع اصلی و معتبر بودن آن نیز ثابت نشده است.

در دل مقاله‌ها و وبلاگ‌هایی که به دنبال افشای اطلاعات مربوط به این فرد رفته‌اند نیز می‌توان دلایلی برای مخفی‌کاری سازندگان بیت کوین مشاهده کرد. دلایلی مانند اینکه کسی بیت کوین را وابسته به مرکز و یا فردی نداند و یا مشکلات امنیتی که ممکن است برای سازنده بیت کوین به وجود آید، ازجمله  نکاتی است که درباره مخفی ماند ناکاموتو می‌توان به آنها اشاره کرد. هر ساله نیز در گوشه‌ای از جهان فردی خود را با عنوان ناکاموتو و به‌عنوان خالق بیت کوین معرفی می‌نماید که هر بار این مسئله تبدیل به شایعه‌ای بیش نشده است.

بیت کوین چگونه ایجاد شد؟

سال‌های اولیه پیدایش بیت کوین پر از رازهایی است که هنوز هم ندانسته باقی‌مانده است. از این رازهای مخفی که بگذریم، اتفاقات تاریخی زیر می‌تواند مشروح پیدایش و توسعه بیت کوین در جهان باشد:

 • سال ۲۰۰۷: برای اولین بار نام فردی به نام ساتوشی ناکاموتو و پروژه بیت کوین در جهان مطرح شد.
 • ۱۸ آگوست ۲۰۰۸: سایت اینترنتی bitcoin.org در شبکه اینترنت به ثبت رسید.
 • ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹: اولین تراکنش در شبکه بیت کوین میان ساتوشی و هال فاینی که یک فعال در زمینه توسعه ارزهای دیجیتال بود، انجام شد.
 • ۵ اکتبر ۲۰۰۹:   برای اولین بار نرخ تبادلات بیت کوین به مقدار در دلار برابر با ۱.۳۰۹.۰۳ بیت کوین معرفی شد.
 • ۲۲ می‌۲۰۱۰: اولین تراکنش بیت کوینی میان کاربران عادی برای سفارش یک پیتزا به ثبت رسید. در این سفارش برای یک پیتزا به ارزش ۲۵ دلار ۱۰ هزار بیت کوین درخواست شده بود.

در ادامه نیز شبکه بیت کوین روزبه‌روز گسترش پیدا کرد و شاهد بروز اتفاقات جدیدی در شبکه این رمز ارز بودیم.

ماهیت بیت کوین چیست

بیت کوین توسط چه کسانی کنترل می‌شود؟

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌ها و ویژگی‌های بیت کوین که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد، این است که این ارز دیجیتال تحت کنترل هیچ فرد، نهاد، موسسه یا دولتی نسبت. تمام تراکنش‌های در شبکه این ارز دیجیتال توسط کاربران درون شبکه انجام می‌پذیرد. از تائید تراکنش‌های انجام شده تا تثبیت آنها همگی در یک روند مشخص توسط کاربران درون شبکه انجام می‌پذیرد. حتی شما نیز می‌توانید با تهیه دستگاه‌های مخصوص وارد روند تائید و تثبیت این تراکنش‌ها شده و حتی از این طریق درآمد کسب کنید.

بیت کوین از کجا میاد

آیا بیت کوین حاصل فعالیت سازمان جاسوسی است؟

این هم یکی از چالش‌هایی است که برخی از کاربران با آن روبرو هستند. در حال حاضر هیچ نشانه، دلیل و مشخصه‌ای از حضور سازمان‌های جاسوسی در بیت کوین دیده نشده است و هیچ‌کدام از اهداف این پروژه نیز با اهداف سازمان‌های جاسوسی همخوانی ندارد. در واقع سیستم‌های بانکی سنتی و معمولی شرایط راحت‌تر و بهتری را برای سازمان‌های جاسوسی فراهم می‌آورند تا به اطلاعات و حساب‌های کاربران دسترسی داشته و انتقال پول و تراکنش‌های انجام شده را پیگیری نمایند.

بسیاری از افرادی که به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش قیمت بیت کوین چیست و دلایل افزایش قیمت این ارز دیجیتال می‌روند، با دیدن قیمت های بالای این ارز دیجیتال ناخودآگاه با این موضوع هم روبرو می‌شوند که ممکن است چنین مراکزی در پشت پرده بیت کوین فعال باشند. این موضوع تنها یک شایعه بوده و هیچ نشانه‌ای هم برای اثبات آن وجود ندارد. در بخش هدف بیت کوین چیست و بررسی ماهیت این ارز دیجیتال نکاتی را عنوان کردیم که وجود آنها می‌تواند اعلام کننده مغایرت شرایط این ارز دیجیتال با اهداف سازمان‌های جاسوسی باشد.

قیمت گذاری و پشتوانه بیت کوین

معرفی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین یکی از مهم ترین بخش های آموزش این ارز دیجیتال محسوب می شود. دقت کنید که ارزهای دیجیتال دارای یک دسته عوامل تاثیرگذار قیمتی عمومی هستند که روی قیمت تمام آنها تاثیر دارد و یک دسته عوامل اختصاصی که تنها روی ارزهای خاصی تاثیر دارد. از این رو شما باید تمام عوامل عمومی و خصوصی موثر بر قیمت ارز دیجیتال ها را ارزیابی کنید. این بخش را می توانید طبق عناوین زیر مطالعه کنید:

 • بیت کوین چگونه قیمت گذاری می‌شود و عوامل مؤثر در قیمت آن
 • پشتوانه بیت کوین چیست؟
 • تفاوت بیت کوین با طلا و ارزهای معمولی
 • آیا بیت کوین ارزش ذاتی دارد؟
 • ویژگی‌های بیت کوین
 • چرا بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال است؟

بیت کوین چگونه قیمت گذاری می‌شود و عوامل مؤثر در قیمت آن

برای اینکه بدانید قیمت بیت کوین چیست, ابتدا باید با عوامل مؤثر بر قیمت آن آشنا گردید.

برخلاف ارزهای فیات و به اصطلاح پول کاغذی، سیستم ارزش‌گذاری بیت کوین به‌هیچ‌وجه تحت کنترل کسی یا افرادی نبوده و این رفتار کلیت عموم کاربران و همچنین شرایط خود این ارز است که در این قیمت گذاری تأثیر دارند. به‌صورت کلی نحوه ارزش‌گذاری او قیمت گذاری بیت کوین را نمی‌توان با ارزهای رایج سنتی مقایسه نمود. در این بخش با بررسی عوامل مؤثر زیر بر روند قیمت گذاری بیت کوین در این باره بیشتر به توضیح می‌پردازیم:

 • عرضه و تقاضا
 • امنیت و اعتبار شبکه بیت کوین
 • هزینه تولید و استخراج بیت کوین
 • تعداد ارزهای دیجیتال استخراج شده
 • کیفیت و سرعت عمل شبکه
 • قوانین وضع شده دولت‌ها
 • اخبار سیاسی و اقتصادی مربوط به بیت کوین
 • هارد فورک‌ها
 • رقبا

بررسی تمام این موارد می‌تواند پاسخ مناسبی برای پرسش قیمت بیت کوین چیست, برای شما به دنبال داشته باشد. در ادامه همه این موارد را بررسی می‌کنیم.

عرضه و تقاضا

مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل در ارزش‌گذاری و قیمت گذاری بیت کوین، عرضه و تقاضا است. مانند سایر واحدهای ارزشمند اعم از طلا، میزان عرضه و تقاضای کاربران تأثیر مستقیم و بیشتری تأثیر را در قیمت گذاری بیت کوین دارد. هر چقدر میزان عرضه کمتر و تقاضای بیشتر باشد، قیمت بیت کوین نیز با رشد بیشتری همراه خواهد بود. از این رو است که با هر بار اقدام برخی از سرمایه‌گذاران بزرگ برای ورود به شبکه بیت کوین و سرمایه‌گذاری در آن و به عبارتی با افزایش تقاضا، قیمت این ارز با رشدهای انفجاری همراه می‌شود.

امنیت و اعتبار شبکه بیت کوین

برخلاف کالاهایی مانند طلا و یا ارزهای فیات، امنیت و اعتبار برای ارزهای دیجیتال اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. البته تأثیر این امر را می‌توان در افزایش تقاضا برای آن دید. هر چقدر امنیت یک شبکه ارز دیجیتال بیشتر باشد، با استقبال بیشتری نیز همراه شده و کاربران زیادی برای سرمایه‌گذاری در آن اقدام می‌نمایند.

هزینه تولید و جایزه استخراج  بیت کوین

همان‌طور که می‌دانید مقدار مشخصی بیت کوین تعریف شده است که با رسیدن به زمان پایان همه بیت کوین‌ های استخراج شده دستمزد استخراج گران نیز کمتر شده است. هر چقدر این هزینه بیشتر شود، به‌مراتب قیمت بیت کوین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. زیرا استخراج کنندگان به دلیل هزینه بالای تولید و استخراج سعی دارند با قیمت‌های بیشتری دارایی‌های به دست آورده خود را به فروش برسانند. این امر در تجارت سنتی نیز امری طبیعی است.

تعداد ارزهای دیجیتال استخراج شده

روزبه‌روز به تعداد ارزهای دیجیتال بیت کوین استخراج شده اضافه می‌شود. تأثیر تعداد بیت کوین‌ های استخراج شده بیت کوین با سایر ارزهای دیجیتال بر روند قیمتی آن یکسان نیست. در ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین که تعداد مشخصی از آن تعریف شده با افزایش تعداد ارزها و رسیدن به حد نهایی میزان استخراج به قیمت آن نیز اضافه می‌شود.

کیفیت و سرعت عمل شبکه

همچنین یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت بیت کوین کیفیت و نحوه عملکرد شبکه آن است. عدم بروز اختلال و بالا رفتن سرعت عمل تراکنش‌های می‌تواند استقبال بیشتری را از این ارز دیجیتال ایجاد نماید.

قوانین وضع شده دولت‌ها

هر چند نه در سطح خیلی زیاد اما در سطح کم سیاست‌های اعمال شده از سوی برخی دولت‌های بزرگ نیز می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر داشته باشید. قوانین مانند ممنوع شدن بیت کوین، قانونی کردن آن و مواردی از این دست می‌تواند در قیمت این ارز دیجیتال تأثیر داشته باشد.

اخبار سیاسی و اقتصادی مربوط به بیت کوین

بروز برخی از خبرهای سیاسی و اقتصادی مربوط به بیت کوین نیز می‌تواند بر قیمت آن تأثیر داشته باشد. برای مثال سرمایه‌گذاری افراد مشهور و محبوب و یا سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در بیت کوین می‌تواند از خبرهای خوب مربوط به این بیت کوین باشد که می‌تواند تأثیر مستقیمی روی قیمت آن داشته باشد.

اگر در سال‌های اخیر کلید واژه قیمت بیت کوین چیست را در موتورهای جستجو سرچ کرده باشید، با تاثیرات این عامل بر این قیمت بیشتر روبرو شده اید؛ زیرا در سال‌های گذشته این عامل یکی از عوامل مؤثر پر رنگ در قیمت این ارز دیجیتال بوده است.

هارد فورک‌ها

هارد فورک‌ها نیز از دیگر مواردی هستند که می‌توانند روی قیمت بیت کوین تأثیر داشته باشند. هارد فورک بیت کوین با عنوان بیت کوین کش با دلیل کیفیت قابل توجه و مزایای زیاد در روند قیمت این ارز دیجیتال تأثیر مثبت داشت و باعث بالاتر رفتن آن نیز شد.

رقبا

رقابت در هر عرصه‌ای می‌تواند یکی از عوامل مهم و مؤثر در قیمت گذاری باشد. در بازار ارزهای دیجیتال نیز این امر به همین منوال صادق است. کاربران همیشه به دنبال بهترین‌ها برای خود می‌باشند. از این رو رونق گرفتن یک ارز می‌تواند سیل کاربران را به سمت آن بکشاند. این امر نیز تحت تأثیر نحوه عملکرد شبکه هر یک از ارزهای دیجیتال باشد. البته در سال‌های اخیر بیت کوین بهترین ارز دیجیتال موجود در جهان باقی‌مانده و قیمت این ارز به‌عنوان پرچم‌دار ارزهای دیجیتال بوده است. به این صورت که افزایش قیمت در این ارز باعث بالا کشیده شدن بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال شده و پایین آمدن آن نیز باعث شده تا سایر ارزهای دیجیتال نیز روند مثبتی در قیمت خود نداشته باشند.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

یکی از سؤالات مهمی که قبل از سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به ذهن مخاطب می‌رسد این است که پشتوانه بیت کوین چیست و چرا باید به آن اعتماد داشته باشیم؟

در ابتدای کلام اشاره کردیم که یکی از ویژگی‌های ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین نداشتن پشتوانه است. این سؤال البته برای کاربران پیش می‌آید که چرا باید به ارزی که هیچ پشتوانه‌ای ندارند، اعتماد کرده و سرمایه‌های خود را روی آن قرار دهند. البته این یکی از ریسک‌های مهم سرمایه‌گذاری روی بیت کوین  و سایر ارزهای دیجیتال است. اما با این حال کیفیتی که این ارزها و شرایط رفاهی که آنها ارائه می‌نمایند، باعث این مقبولیت شده است.

تفاوت بیت کوین با طلا و ارزهای معمولی

در این بخش از مقاله بیت کوین چیست، به دنبال بررسی تفاوت‌های میان بیت کوین و طلا و پول‌های معمولی هستیم. کاربرانی که به دنبال سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال و یا طلا هستند، همیشه با این چالش روبرو می‌شوند که بین بیت کوین و طلا کدام را انتخاب نمایند. واقعاً باید طلا بخریم یا بیت کوین؟ واقعیت این است که مقایسه طلا و بیت کوین و بازار این دو از نظر ماهیت درست نیست. برای مثال تصور کنید که شما قصد سرمایه‌گذاری در بازار ایران را داشته باشید. آیتم‌ها و موارد مختلفی در مقابل شما قرار دارند. بازار طلا، بازار مسکن، بازار بورس و … می‌توانند از اهداف سرمایه‌گذاری باشند. در این بین برخی از افراد ترجیح می‌دهند به دلیل شرایطی مانند نقدینگی بالا به دنبال بازار ارز بروند. برخی‌ها بازار مسکن را به دلیل ریسک پایین‌تر ترجیح می‌دهند و برخی هم به دنبال زرق و برق طلا کشیده می‌شوند.

جدای از اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها انتخاب درستی باشند یا خیر، در مقایسه آنها بیشتر ویژگی‌های بازارها و شرایط فعلی آنها باید در نظر گرفته شود. به این معنی که ممکن است در برهه فعلی بازار بورس گزینه بهتری نسبت به بازار مسکن باشد و در برهه‌ای هم شرایط برعکس باشد. در مقایسه بیت کوین و طلا نیز باید به این نکته اشاره کنیم که ماهیت این دو بازار با یکدیگر متفاوت است و سرمایه‌گذاری روی آنها باید تحت بررسی‌های مختلفی اعم از بازه زمانی مورد نظر برای سرمایه‌گذاری و … صورت پذیرد.

در مقایسه بیت کوین با پول معمولی نیز باید نبود هیچ ماهیت فیزیکی برای بیت کوین اشاره کنیم. به نکات مهم مربوط به این مقایسه اعم از شرایط پشتوانه‌ای آنها و امکان مدیریت پول توسط دولت‌ها اشاره کردیم که می‌توانند معیار مقایسه این دو باشند. همچنین در بخش هدف بیت کوین چیست نیز واقعیت‌هایی را از این ارز دیجیتال بیان کردیم که می‌توانند از مهم‌ترین تفاوت‌های میان این ارز دیجیتال با مواردی مانند طلا و پول معمولی باشند.

آیا بیت کوین ارزش ذاتی دارد؟

یکی از سؤالات بسیار مهمی که در بسیاری از مواقع کاربران درباره بیت کوین دارند، درباره ارزش ذاتی این ارز دیجیتال است. با توجه به اینکه در این مقاله سعی داریم تا به‌صورت کامل و جامع به تفسیر پاسخ سؤال بیت کوین چیست، بپردازیم و تمام واقعیت‌های مربوط به این ارز دیجیتال را عنوان کنیم، لازم است تا چنین مسائلی را نیز برای کاربران بازگو کنیم. این سؤال نه فقط برای کاربران بدون تجربه و بلکه در برخی مواقع برای تحلیل گران و افراد متخصص در زمینه پیش بینی بیت کوین نیز دارند. به دلیل مؤثر بودن ارزش ذاتی کالاها در تحلیل فاندامنتالی آنها، پاسخ این سؤال می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

در عناوین قبلی هم که به تشریح پاسخ سؤال بیت کوین چیست پرداختیم، تا حدودی درباره ارزش ذاتی بیت کوین مسائلی را عنوان کردیم. به‌صورت کلی ارزش ذاتی واقعیتی است که بیشتر به‌عنوان یک مفهوم منطقی و فلسفی از ارزش یک کالا تعریف می‌شود. به این معنی که مهجور شدن کالای مورد نظر و یا از بین رفتن تقاضاهای مردم برای آن هر چند در کوتاه مدت می‌تواند باعث افت قیمتی برای آن گردد، اما رزش ذاتی باعث می‌شود تا در دراز مدت شرایط به گونه دیگری رقم بخورد. چنینی اتفاقی در طول زمان و با جلب اعتماد مردم برای کالای مورد نظر به دست آمده است. ارزش ذاتی را در حال حاضر می‌توان برای مواردی مانند طلا، مسکن، سهام و … تفسیر نمود.  هنوز متخصصان ارزش ذاتی برای بیت کوین متصور نیستند. البته شاید در آینده شرایط به گونه دیگری رقم بخورد.

چرا بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال است؟

در این بخش از مقاله بیت کوین چیست, به بررسی دلایل با ارزش شدن آن در میان کاربران امروز می پردازیم.

خیلی از کاربران با این پرسش روبرو شده‌اند که چرا بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال است و سرمایه‌گذاری اصلی سرمایه‌داران در ارزهای دیجیتال روی این ارز صورت می‌پذیرد؟ ارزش بیت کوین نه به دلیل کیفیت قابل توجه شبکه بلاک چین آن و نه به‌عنوان اولین ارز دیجیتال بودن آن است. بلکه استقبال بیشتر کاربران و تقاضای بیشتر برای این ارز دیجیتال باعث شده تا ارزش آن در بازار ارزهای دیجیتال در بالاترین رده قرار گیرد.

برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید، به چند مقایسه ساده نیاز خواهید داشت. بهتر است بدانید که:

 • بیت کوین از نظر حجم تعداد کوین‌ها و توکن‌ها بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان نیست.
 • از نظر کارایی و کیفیت شبکه، ارزهای دیجیتال جدیدتر شرایط بهتری نسبت به بیت کوین دارند.
 • سرعت تراکنش‌های سایر از ارزهای دیجیتال از بیت کوین بیشتر است.
 • امنیت بیت کوین عالی است اما با این وجود بیت کوین در این رده نیز نمی‌تواند در صد جدول ارزهای دیجیتال قرار گیرد.

همه این موارد نشان می‌دهد که این تقاضا و استقبال کاربران از این ارز دیجیتال است که باعث ارزشمندترین شدن آن شده است. با توجه به انقلاب بزرگ قیمتی این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر، سرمایه‌ای زیادی به سمت آن کشیده شده و کاربران ترجیح می‌دهند بیشتر از اینکه به دنبال یک ارز دیجیتال جدید باشند، سراغ ارز دیجیتالی بروند که امتحان خود را پس داده باشد.

ویژگی‌ های ارز دیجیتال بیت کوین

وقتی با پرسش بیت کوین چیست روبرو شده و به دنبال حل معمای این ارز دیجیتال می‌روید، متعاقباً اطلاع از مواردی مانند ویژگی‌های بیت کوین می‌تواند یکی از مهم‌ترین اطلاعات مورد نیاز باشد. در این بخش به‌صورت کامل سعی داریم تا تمام ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای این ارز دیجیتال را با شما مرور کنیم. حتی آنهایی که به دنبال رسیدن به پاسخ سؤال قیمت بیت کوین چیست نیز هستند، با توجه به تأثیرگذاری ویژگی‌های هر رمز ارزی روی قیمت آن، لازم است تا با این ویژگی‌ها نیز آشنا باشند.

 • غیرمتمرکز بودن

در بخش بیت کوین چیست به زبان ساده, به‌صورت مختصر به بررسی این ویژگی از ارز دیجیتال بیت کوین پرداختیم. غیرمتمرکز بودن اولین و مهم‌ترین ویژگی بیت کوین و شاید دلیل اصلی به وجود آمدن آن است. غیرمتمرکز بودن بیت کوین نشان می‌دهد که این ارز در هیچ جای دنیا متمرکز نیست. یعنی شما نمی‌توانید دنبال ساختمان مرکزی بیت کوین باشید یا سازمان بیت کوین معنی ندارد. بانک مرکزی بیت کوین نیز امری تعریف نشده است. هر جای دنیا می‌تواند پایگاهی برای این ارز دیجیتال باشد. از هر جایی می‌توان آن را استخراج کرد و یا خریدوفروش نمود. بیت کوین چینی یا آمریکایی و … نداریم. هیچ‌کسی و یا سازمانی به‌صورت خاص مسئول کنترل بیت کوین، تراکنش‌های آن، تائید معتبر بودن آن و مواردی از این دست را ندارد. این ویژگی در واقع همان تفاوتی است که بیت کوین نسبت به ارزهای سنتی رقم زده است.

در حال حاضر عوامل مختلفی بر قیمت این ارز دیجیتال تأثیرگذار هستند. اما با افزایش سطح آگاهی کاربران یکی از عواملی که می‌تواند در پاسخ پرسش قیمت بیت کوین چیست, نقش زیادی ایفا کند، همین غیرمتمرکز بودن این ارز خواهد بود. این ویژگی در آینده‌ای نزدیک تبدیل به یک مزیت عالی برای بیت کوین خواهد شد.

 • شفافیت بالا

وقتی یک معامله در حساب‌های بانکی و در سیستم بانکی بین‌المللی انجام می‌پذیرد، هیچ‌کسی جز مالکین بانک به شرایط این تراکنش دسترسی ندارند. بانک دارها می‌دانند که چه مقدار پول از حساب چه کسی در کدام کشور به حساب چه فردی در چه کشوری و به چه شماره حسابی انتقال پیدا کرده است. این جمله نشان می‌دهد که اولاً حریم خصوصی این افراد در دسترس بانک‌ها قرار داشته و این امر غیرقابل‌اجتناب است. همچنین سایرین نمی‌دانند که چه نقل و انتقال‌هایی در بین بانک‌ها وجود دارد. اما حالا ببینید شبکه بیت کوین برای این منظور چه فرآیندی را پیش‌بینی نموده است.

البته اگر هنوز با پاسخ سؤال شبکه بیت کوین چیست، همراه نشده‌اید نگران نباشید. زیرا در ادامه به آن خواهیم رسید. اما قبل از آن بدانید که تمام تراکنش‌های در این شبکه به‌صورت شفاف انجام می‌پذیرد. به این عنوان که تمام افراد و کاربرانی که به این شبکه دسترسی داشته  و به اصطلاح در حال استخراج بیت کوین هستند، می‌توانند حجم و شرایط انتقال تراکنش‌ها را ببینید. به این معنی که من و شما نیز می‌توانیم وارد شبکه شده و این نقل و انتقال‌ها را مشاهده کنیم. اما جالب است که مقدار تراکنش‌ها مشخص اما کاربرانی که این تراکنش‌ها را میان خود انجام می‌دهند، به‌صورت کدهایی مشخص می‌شود. از این جهت حتی بزرگ‌ترین سازمان‌های جاسوسی نیز نمی‌توانند بدانند که پشت هر حسابی چه کسی قرار داشته و یا حساب مقصد متعلق به کیست.

 • رعایت حریم خصوصی

در بند قبل در عین ارائه یک پاسخ مختصر به سؤال شبکه بیت کوین چیست، به نحوه رعایت حریم خصوصی در این شبکه نیز اشاره کردیم. در این شبکه برخلاف بانک که همه اطلاعات شخصی یک فرد اعم از آدرس، شمار تلفن و … در دسترس قرار دارد، هیچ شناختی نسبت به صاحبان حساب‌ها وجود نداشته و حریم خصوصی افراد کاملاً رعایت شده است.

 • سرعت بالا

نسبت به سیستم بانکداری سنتی تمام نقل و انتقال‌ها در شبکه بیت کوین با سرعت بسیار خوبی انجام می‌شود. نقل و انتقال در این شبکه برای هر تراکنش بیشتر از چند دقیقه به طول نمی‌کشد. یکی از پاسخ هایی که برای پرسش‌ هدف بیت کوین چیست ارائه می‌شود، همین افزایش سرعت مبادلات مالی در جهان است.

 • غیرقابل بازگشت و غیرقابل انکار

برای کسانی که به دنبال آشنایی با بیت کوین هستند و همچنین پاسخ پرسش‌های تخصصی درباره این ارز دیجیتال مانند شبکه بیت کوین چیست را دنبال می‌نمایند، آشنایی با تمام ویژگی‌های این ارز دیجیتال امری ضروری است. یکی از ویژگی‌های مهمی که حتماً لازم است درباره بیت کوین بدانید، غیرقابل بازگشت بودن و غیرقابل انکار بودن آن است. به این معنی که بعد از انجام یک تراکنش دیگر به‌هیچ‌وجه امکان بازگشت آن وجود ندارد و تنها اگر دریافت کننده بخواهد می‌تواند آن را به حساب فرستنده اولیه دوباره انتقال بدهد که این یک تراکنش جدید در شبکه بیت کوین خواهد بود. همچنین فردی که بیت کوین دریافت کرده نیز نیم تواند دریافت آن را انکار کند.

 • دیجیتالی بودن

در بندهای قبلی که به بررسی پاسخ پرسش قیمت بیت کوین چیست پرداختیم، درباره دیجیتالی بودن این ارز و عدم وجود هیچ اسکناس و یا سکه فیزیکی در آن صحبت کردیم.

 • امکان راه‌اندازی ساده

برای باز کردن یک حساب بانکی ساده شما نیاز به پر کردن ده‌ها فرم و ده‌ها امضاء دارید. فکر مردن به پروسه باز کردن یک حساب نیز استرسی در وجود ما ایجاد می‌نماید تا چه برسد به زمانی که ناچار به این امر باشیم. اما برای حضور در شبکه بیت کوین و معامله در آن تنها نیاز به چند دقیقه زمان دارید. با داشتن اینترنت در هر گوشه‌ای از دنیا می‌توانید برای این امر اقدام کنید. البته یک نکته مهم هم در عملیات راه‌اندازی بیت کوین حائز اهمیت است که مربوط به فراموش نکردن رمز اولیه است. دقت کنید که با فراموش کردن این رمز دیگر هیچ راهی برای بازگرداندن دارایی‌های بیت کوینی شما وجود نخواهد داشت. از این رو باید در جایی مطمئن آن را نگهداری کنید.

در پاسخ به سؤال هدف بیت کوین چیست, امکان راه اندازی ساده را نیز می‌توان به‌عنوان یک هدف عالی برای این ارز دیجیتال برشمرد. هدفی که به مرور به‌عنوان یکی از اصول اولیه توسعه ارزهای دیجیتال نیز معرفی شده است.

 • ارزش‌گذاری بیت کوین بر اساس تقاضا برای آن است

در بخش‌های قبلی که به بررسی پاسخ پرسش قیمت بیت کوین چیست پرداختیم، نکاتی را درباره نحوه ارزش‌گذاری این رمز ارز و همچنین عوامل مؤثر برای آن بازگو نمودیم. میزان تقاضا اصلی‌ترین فاکتور در قیمت گذاری بیت کوین است و برخلاف پول و اسکناس سنتی، فعالیت دولت‌ها در آن نقشی ندارد.

 • کمیسیون تراکنش‌ها به انتخاب کاربر است

یکی دیگر از ویژگی‌های بیت کوین در انتخابی بودن کمیسیون تراکنش‌ها است. به این معنی که در زمان انتقال در شبکه بیت کوین این فرد انتقال دهنده است که تصمیم می‌گیرد چقدر برای این انتقال کمیسیون پرداخت نماید. مسلماً هر چقدر مبلغ بیشتری برای آن در نظر گرفته شود، عملیات نقل و انتقال سریعتر انجام خواهد شد اما این امر داوطلبانه بوده و هیچ اجباری در آن نیست.

ویژگی‌های اصلی ارز دیجیتال بیت کوین را با هم مرور کردیم. البته ویژگی‌های دیگری مانند انعطاف‌پذیری بالا‌تر نسبت به پول معمولی، امکان تقسیم‌پذیری به واحدهای کوچکتر، مقبولیت در میان عموم، امنیتی بالا، امکان حمل در کیف پول‌های فیزیکی ارز دیجیتال و مواردی از این دست را نیز می‌توان به ویژگی‌های این ارز دیجیتال اضافه کرد.

استخراج بیت کوین

به چهارمین بخش از مقاله آموزش بیت کوین رسیدیم. جایی که نوبت به بررسی روند استخراج و موجودی این ارز دیجیتال در جهان رسیده است. بیت کوین فرایند خاصی برای استخراج دارد و تعداد کل سکه های آن نیز محدود خواهد بود. برای اینکه نسبت به این موضوع درک بهتری داشته باشید، لازم است تا عناوین زیر را با ما مرور کنید:

 • چقدر بیت کوین داریم؟
 • تولید بیت کوین جدید چگونه صورت می‌پذیرد؟
 • استخراج بیت کوین چگونه است؟
 • تجهیزات و نیازمندی‌های لازم برای استخراج بیت کوین
 • دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟
 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟
 • بهترین دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟
 • نکاتی برای خرید دستگاه استخراج بیت کوین برای کاربران
 • ماینر بیت کوین چیست؟
 • استخراج بیت کوین به زبان ساده
 • درآمد حاصل از استخراج بیت کوین
 • تا چه زمانی می‌توان بیت کوین استخراج کرد؟
 • استخر استخراج بیت کوین چیست؟
 • کمیسیون و مقدار جایزه برای استخراج بیت کوین
 • پس از استخراج همه بیت کوین‌ها تکلیف چه خواهد شد؟
 • هاوینگ بیت کوین چیست؟
 • آیا استخراج بیت کوین اثرات مخرب زیست محیطی دارد؟
 • آیا به دست آوردن بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

چقدر بیت کوین داریم؟

یکی دیگر از سؤالاتی که همیشه درباره بیت کوین مطرح است، مقدار بیت کوین استخراج شده، موجود، گم شده و اطلاعاتی از این دست است. در ادامه این بخش به بررسی نکات مهمی درباره استخراج خواهیم پرداخت و همچنین به‌صورت دقیق به پرسش ماینر بیت کوین چیست نیز می‌پردازیم. اما قبل از آن اطلاعات آماری را مربوط به مقدار بیت کوین با هم مرور می‌کنیم. در زمان نگارش این مقاله:

 • کل بیت کوین‌ های استخراج شده ۱۸,۷۲۳,۵۵۰ واحد است.
 • تعداد کل بیت کوین‌ های استخراج نشده نیز ۲,۲۷۶,۴۵۰ واحد است.
 • در حال حاضر به‌صورت متوسط در هر روز ۹۰۰ بیت کوین استخراج می‌شود.
 • تاکنون ۸۹.۱۶ درصد از کل بیت کوین‌ های تعیین شده استخراج شده و در دست استفاده است.
 • تعداد کل واحدهای بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود می‌شود.

چالش دیگری با عنوان بیت کوین‌ های گم شده  و یا از دست رفته نیز وجود دارد. همان‌طور که رد بندهای قبلی اشاره کردیم، در صورتی که کاربر رمز ورود به شبکه را گم کند، عملاً تمام بیت کوین‌ های خود را از دست خواهد داد. اشتباه از سوی کاربر در حین نقل و انتقال بیت کوین باعث گم شدن دائمی آنها می‌شود. اما با توجه به اینکه همه بیت کوین‌ها در بلاک چین بیت کوین مشابه هم هستند، هیچ تمایزی را نیم توان بین آنها و سایر بیت‌ها در نظر گرفت. تنها راه برای شناسایی بیت کوین‌ های گم شده دقت به این موضوع است که این بیت کوین‌ها برای مدت زمانی طولانی معامله نمی‌شوند. در یک پیش‌بینی صورت گرفته بر اساس گزارش‌های رسیده، بیان می‌شود که تا زمان تمام شدن تمام بیت کوین‌ها حدود ۳ تا ۴ میلیون از آنها از دست خواهند رفت.

آموزش استخراج بیت کوین

تولید بیت کوین جدید چگونه صورت می‌پذیرد؟

یکی از سرفصل‌های اصلی و مهمی که در تشریح پاسخ سؤال بیت کوین چیست باید به آن بپردازیم، روش‌های تولید و استخراج این ارز دیجیتال است.

تولید بیت کوین در شبکه این ارز دیجیتال با عنوان استخراج معروف است. ارزهای دیجیتال عموماً به دو طریق تولید می‌شوند. برخی نیاز به استخراج نداشته و توسط خود تولید کننده اصلی عرضه شده‌اند. برخی دیگر مانند بیت کوین با عملیات استخراج تولید می‌شوند. برای تولید بیت کوین نیاز به ابزارهای الکترونیکی خاصی وجود دارد. این ابزارها در کنار پردازشگرهای قدرتمند عملیات استخراج بیت کوین را انجام می‌دهند. استخراج بیت کوین هم به این معنی نیست که با بیل و کلنگ به جان معادن زیر زمینی بیفتید. بلکه هر برای که تراکنشی در سیستم و شبکه بیت کوین انجام می‌پذیرد، مقدار اندکی بیت کوین به‌عنوان جایزه به ماینر و استخراج کننده آن اعطا می‌شود که این بیت کوین اعطا شده جدید بوده و قبلاً در شبکه تعریف نشده است. این فرایند اصطلاحاً روش تولید بیت کوین و یا استخراج آن است. در ادامه تخصصی‌تر به فرایند استخراج بیت کوین می‌پردازیم.

استخراج بیت کوین چگونه است؟

استخراج بیت کوین چیست و چگونه صورت می‌پذیرد؟ وقتی تراکنشی در شبکه بیت کوین انجام می‌پذیرد، لازم است تا صحت و سقم آن به اثبات رسیده و تائید شود. بعد از این مرحله است که تراکنش مورد نظر تائید شده و انجام می‌شود. بیت کوین از یک بلاک اصلی به‌عنوان بلاک چین بیت کوین تشکیل می‌شود که خود این بلاک از تراکنش‌های قبلی بیت کوین به وجود آمده است. هر تراکنش جدید نیز به‌عنوان یک بلاک جدید به این شبکه منتقل می‌شود. اما قبل از انتقال بلاک جدید لازم است تا صحت و سلامت و به اصطلاح اعتبار آن چک شود. برای سنجش اعتبار بلاک جدید نیاز به حل یک معادله بسیار پیچیده ریاضی است که حل آن نیاز به کامیپوترهایی با قدرت پردازش قوی و بسیار سریع دارد.

فرایند حل این معادلات توسط افرادی به‌عنوان ماینر و یا استخراج کننده صورت می‌پذیرد. شبکه بیت کوین نیز در قبال کار و زحمتی که این افراد با دستگاه‌ها و تجهیزات در دسترس خود انجام می‌دهند، مقداری بیت کوین جدید در اختیار آنها قرار می‌دهد. این بیت کوین‌ های جدید اصطلاحاً استخراج شده و کل این فرایند با عنوان فرایند استخراج بیت کوین شناخته می‌شود.

استخراج بیت کوین

تجهیزات و نیازمندی‌های لازم برای استخراج بیت کوین

برای اینکه عملیات استخراج بیت کوین انجام شود، نیاز به دستگاه‌های سخت افزاری مخصوصی وجود دارد. هر کدام از این تجهیزات نیز نقش خاص خود را در این فرایند دارند. اصلی‌ترین وسیله مورد نیاز برای استخراج بیت کوین دستگاه استخراج مخصوصی این رمز ارز یا همان ایسیک (ASIC) است که در ادامه به‌صورت کامل به تشریح آن می‌پردازیم. اما تجهیزات دیگری به شرح زیر نیز برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین لازم است:

 • کیف پول بیت کوین

نرم‌افزارهای با عنوان کیف پول بیت کوین هستند که وظیفه نگهداری آنها را برای کاربر به عهده دارند. استخراج کننده یا ماینر‌های بیت کوین نیز برای نگهداری بیت کوین‌ های استخراج شده نیاز به آن خواهند داشت.

 • اینترنت ثابت

یکی دیگر از ابزارهای لازم برای استخراج بیت کوین اینترنتی ثابت است. منظور از اینترنتی ثابت اینترنتی است که پایدار بوده و با قطع و وصلی همراه نیست. سرعت و حجم اینترنت برای این منظور خیلی اهمیت چندانی نداشت ه و تنها پایدار بودن آن مهم است.

 • انرژی برق

یکی از مهم‌ترین چالش‌های استخراج بیت کوین در حال حاضر برق است. فرایند استخراج بیت کوین نیازمند انرژی برق بسیار زیادی است.

 • تجهیزات تهویه و فن و سیستم خنک‌کننده

به‌صورت کلی مصرف بالای انرژی برق و در پس آن عملیات سنگین دستگاه استخراج کننده بیت کوین گرما و صدای زیادی تولید می‌نمایند. برای اینکه مشکل گرما خیلی حاد نشده و به خود این دستگاه‌ها آسیب وارد نشود، لازم است تا ماینر از دستگاه‌های خنک‌کننده و سیستم تهویه استفاده نماید.

دستگاه ماینینگ بیت کوین

دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟

اما دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟ آیا با هر وسیله‌ای مانند کامپیوتر شخصی می‌توان برای استخراج بیت کوین اقدام کرد؟ واقعیت این است که در ظاهر هیچ محدودیتی برای استخراج بیت کوین وجود ندارد، اما به جهت پیچیده بودن مسائل ریاضی لازم برای اثبات کار تراکنش‌ها، لازم است تا از تراشه‌ها و پردازشگرهای خیلی قدرتمند برای این منظور استفاده شود. ASIC تراشه مخصوصی است که با قدرت پردازش بسیار عالی برای استخراج بیت کوین ساخته شده است. دستگاه‌های ماینینگ نیز امروزه در مدل‌ها و برندهای مختلفی تولید و در دسترس کاربران قرار می‌گیرند. دقیقاً نمانند موبایل‌ها که برندها و شرکت‌های مختلفی با کیفیت‌ها و مشخصات مختلف آنها را می‌سازند، دستگاه‌های استخراج نیز همین شرایط را دارند.

از مهم‌ترین مشخصات مربوط به دستگاه استخراج بیت کوین می‌توان به میزان مصرف برق، قدرت هش، قدرت پردازش و قیمت آن اشاره کرد که در زمان خرید و انتخاب باید به آنها دقت شود.

حال که با پاسخ پرسش دستگاه بیت کوین چیست روبرو شدید، شاید علاقمند به خرید یکی از این دستگاه‌ها و اقدام برای سرمایه‌گذاری به وسیله آن نمایید. اما لازم است بدانید که این دستگاه‌ها نکات بسیار تخصصی هم دارند که در زمان خرید باید به آنها دقت کنید.

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟

برای کسانی که به دنبال کسب‌وکار استخراج بیت کوین می‌روند، احتمالاً رسیدن به پاسخ سؤال قیمت دستگاه استخراج بیت کوین چیست نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. شرکت‌هالی بسیار زیادی و معتبری در سرتاسر جهان اقدام به تولید و عرضه دستگاه استخراج بیت کوین کرده‌اند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را داشته و از این گذشته قیمت آنها نیز متعاقباً با توجه به مشخصاتی که دارند متفاوت خواهد بود. برای اینکه درک درستی از قیمت دستگاه استخراج بیت کوین چیست داشته باشید، ابتدا باید با عوامل مؤثر بر این قیمت آشنا شده و پس با معرفی بهترین دستگاه‌های موجود در بازار ایران، متناسب با نیاز خود برای خرید آنها اقدام کنید.

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

عوامل مؤثر در قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

قیمت دستگاه استخران بیت کوین چیست را می‌توانید با ارزیابی عوامل زیر مورد بررسی قرار داده و آن را برآورد کنید:

قدرت پردازش دستگاه: قدرت پردازش دستگاه که از آن با عنوان هش ریت نیز یا دمی‌شود، مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی دستگاه استخراج بیت کوین است که اصلی‌ترین تأثیر را نیز روی قیمت این دستگاه خواهد داشت. هر چقدر این مقدار برای یک دستگاه بالاتر باشد، کیفیت و قدرت آن در استخراج بیت کوین بالاتر بوده و در نتیجه قیمت محصول نیز بالاتر خواهد رفت. در حال حاضر دستگاه‌های استخراج بیت کوین موجود در بازار ایران، دارای قدرت هش ۱۴ تا ۵۰ تراهش بر ثانیه هستند.

میزان مصرف برق:  دومین عامل اصلی در تعیین قیمت دستگاه استخراج بیت کوین، میزان مصرف برق دستگاه مورد نظر است. مسلماً هر چقدر میزان منصرف برق دستگاه کمتر باشد، کیفیت آن بیشتر بوده و قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. دقت کنید که میزان مصرف برق یک دستگاه استخراج بیت کوین می‌تواند تأثیر ۵۰ تا ۸۰ درصدی در قیمت آن داشته باشد. دستگاه‌های پرمصرف استخراج بیت کوین معمولاً باقیمت‌های بسیار پایین‌تری عرضه می‌شوند اما باز هم است قابل از آنها بسیار کمتر است.

عوامل دیگری مانند وزن و اندازه، شرکت و برند تولید کننده، طول عمر و مواردی از این دست نیز روی قیمت دستگاه استخراج بیت کوین تأثیر دارند.

قیمت دستگاه اسیک

بهترین دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟

با بررسی عوامل بالا به راحتی می‌توانید اقدام به ارزیابی و تعیین بهترین دستگاه استخراج بیت کوین نمایید. اما با همه این اوصاف بهترین دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟ در حال حاضر کاربران ایرانی می‌توانند به تولیدات شرکت‌های بسیار معتبری مانند AntMiner، Bitmain،  Whatsminer، MicroBT و چند برند دیگر دسترسی داشته باشند. هر یک از این شرکت‌ها اعتبار بسیار بالایی در ساخت دستگاه استخراج بیت کوین داشته و از برندهای شناخته شده در بازار جهان محسوب می‌شود. کاربران با خرید هر یک از این برندها می‌توانند برای استخراج این ارز دیجیتال اقدام نمایند. البته تولیدات شرکت بیت مین در این بین طرفداران بیشتری داشته و البته قیمت محصولات این شرکت نیز به نسبت بالاتر است. خرید این محصولات باید متناسب با نیاز و هدف کاربر صورت پذیرد.

نکاتی برای خرید دستگاه استخراج بیت کوین برای کاربران

لازم است تا در حین بررسی قیمت دستگاه بیت کوین چیست، به بررسی نکاتی درباره خرید این دستگاه‌ها نیز بپردازیم. کاربرانی که به دنبال کسب درآمد از استخراج بیت کوین هستند، با کسب چنین اطلاعاتی می‌توانند در خرید دستگاه مورد نظر خود بهتر عمل نمایند. به‌صورت کلی دقت به نکات زیر در زمینه خرید دستگاه استخراج بیت کوین اهمیت فراوانی خواهد داشت:

 • دقت کنید که در شرایط فعلی که مسئله مصرف برق و قیمت آن حساسیت‌های بسیار زیادی در جامعه پیدا کرده، هرگز نباید سراغ دستگاه استخراج بیت کوین با مصرف بالا بروید. حتی ارزان بودن این دستگاه‌ها نیز توجیه کافی برای خرید آنها نخواهد داشت و اقدام به چنینی خریدی می‌تواند شما را از اهداف خودتان دور کند.
 • هر چند خرید گران‌ترین دستگاه استخراج بیت کوین را توصیه می‌کنیم، اما دقت کنید که با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت بیت کوین در شرایط کنونی، خرید یک دستگاه گران‌تر که قدرت پردازش بیشتری داشته باشد، به‌مراتب می‌تواند شرایط بهتری را از نظر کسب درآمد برای کاربر به دنبال داشته باشد.
 • برند تولید کننده دستگاه استخراج بیت کوین نیز می‌تواند از مهم‌ترین نکات در خرید این دستگاه باشد. بهتر است حتماً سراغ دستگاه‌هایی بروید که برند مشهوری پشت سر تولید آنها نشسته باشد.
 • همچنین در زمان خرید دستگاه استخراج بیت کوین بهتر است از فروشنده‌های بنام و معتبر کمک بگیرید. خرید چنین دستگاهی از فروشنده‌های بی نام و نشان و یا خرید محصولات کارکرده از دست کاربر می‌تواند ضرر و زیان زیادی برای شما به دنبال داشته باشد.

ماینر بیت کوین چیست؟

به بررسی روند استخراج بیت کوین و همچنین تعریف دستگاه استخراج بیت کوین پرداختیم. اما ماینر بیت کوین چیست؟ احتمالاً شما هم در مقالات مختلف با این اصطلاح روبرو شده اسد. ماینر یک کلمه انگلیسی با معنی استخراج کننده است. در واقع به کسی که عملیات استخراج بیت کوین را انجام می‌دهد، استخراج کننده یا ماینر اطلاق می‌شود. در بندهای قبلی اشاره کردیم که برای اینکه یک تراکنش در سیستم بیت کوین تائید شود، نیاز به صحت سنجی آن با استفاده از معادلات ریاضی پیچیده وجود دارد. عملیات مربوط به این صحت سنجی توسط ماینرها صورت می‌پذیرد. البته این عملیات ذهنی و محاسباتی نیست؛ بلکه این کامپیوترها و دستگاه استخراج کننده بیت کوین است که به‌عنوان ابزار اصلی ماینر برای این کار به کار گرفته می‌شود.

وجود ماینرها امری ضروری برای شبکه بیت کوین است. دقت کنید که با افزایش تعداد ماینرها هم سرعت کار شبکه افزایش پیدا مرده و هم امنیت شبکه بالا می‌رود. زیرا این افراد دائماً در حال چک کردن تراکنش‌های انجام گرفته درون شبکه بیت کوین هستند.

استخراج بیت کوین به زبان ساده

استخراج بیت کوین به زبان ساده

در این بخش برای اینکه چالش استخراج بیت کوین را به‌صورت قابل فهم و ساده بیان کنیم، شما را با یک مثال ساده در این باره روبرو می‌نماییم. فرایند استخراج بیت کوین نیز بر اساس همین مثال اما در ابعاد بزرگتر انجام می‌پذیرد.

تصور کنید که بنده به‌عنوان یک کاربر عددی بین ۱ تا ۱۰۰ را در ذهن در نظر گرفته و آن را روی یک کاغذ می‌نویسم. کاغذ را در یک پاکت قرار داده و آن را مهروموم می‌کنم. حال از سه نفر می‌خواهم که حدس‌های خود را نسبت به این عدد بیان کنند. هر عددی مساوی و یا کوچکتر با عدد در نظر گرفته می‌تواند پاسخ صحیحی باشد. حال فرض کنید که عدد در نظر گرفته شده ۱۲ باشد. کسی که عدد ۱۵ را حدس زده باشد، اشتباه کرده و از فرایند خارج می‌شود. کاسنی که عدد ۱۰ و ۸ را حدس زده باشند هر دو درست گفته‌اند. همچنین هیچ مزیتی نسبت به عدد ۱۰ که به ۱۲ نزدیکتر است وجود ندارد.

استخراج بیت کوین نیز دقیقاً بر همین پایه و با حدس ماینرها انجام می‌پذیرد. با این تفاوت که عدد در نظر گرفته شده یک عدد ۶۴ رقمی است و میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به دنبال حدس زدن این عدد هستند. در فرایند استخراج بیت کوین علاوه بر اینکه عدد حدس زده شده باید مناسب باشد، ماینر باید اولین نفری باشد که عدد مورد نظر را حدس می‌زند. به عبارتی دقت و سرعت در کنار هم باعث استخراج بیت کوین می‌شود. این مثال می‌تواند تعریف خوبی برای پاسخ به سؤال ماینر بیت کوین چیست نیز باشد.

درآمد حاصل از استخراج بیت کوین

به تشریح پاسخ دو چالش ذهنی کاربران یعنی دستگاه استخراج بیت کوین چیست و ماینر بیت کوین چیست پرداختیم. کاربران زیادی هستند که به دنبال کسب درآمد از این ‌روش درآمدزایی بیت کوین وارد شبکه آن می‌شوند. اما لازم است قبل از هر چیزی اطلاعات لازم در این باره را پیدا کرده و از آن گذشته یک برآورد دقیق نسبت به شرایط درآمدزایی این روش داشته باشید. به‌صورت کلی عوامل مختلفی بر میزان درآمدزایی از این طریق تأثیر دارند. در گذشته که هم تعداد ماینرها کمتر بود و هم فرایند استخراج بیت کوین ساده‌تر  درآمد حاصل از فرایند استخراج بیت کوین قابل تأمل بود. اما امروزه قبل از هر چیزی باید یک برآورد دقیق از این درآمد داشته باشید. اگر عوامل مؤثر بر این موضوع را به دو دسته هزینه‌ها و درآمدها تقسیم کنیم، ستون هزینه‌های مربوط به آن از اجزای زیر تشکیل می‌شود:

 • قیمت دستگاه ماینینگ بیت کوین
 • استهلاک دستگاه ماینینگ و تعمیرات آن
 • قیمت برق و میزان برق مصرفی
 • سختی کار بیت کوین

همچنین در ستون درآمدها نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کیفیت دستگاه ماینینگ و قدرت آن
 • میزان کمیسیون تراکنش بیت کوین
 • قیمت بیت کوین

با جمع و تفریق کردن اعداد به دست آمده برای هر یک از این موارد می‌توان به‌صورت حدودی میزان درآمد حاصل از استخراج بیت کوین را محاسبه کرد. در حال حاضر در ایران و جهان واحدهای ضرر ده استخراج بیت کوین نیز وجود دارد. درآمدهای میلیونی نیز برای برخی از کاربران در این فرایند تعریف می‌شود. البته اگر در بخش دستگاه استخراج بیت کوین چیست دقت کرده باشید، احتمالاً باید بدانید که برآورد این هزینه‌ها می‌تواند برای دستگاه‌های مختلف، متفاوت باشد.

روند استخراج بیت کوین

تا چه زمانی می‌توان بیت کوین استخراج کرد؟

برای کسانی که به دنبال حضور در حرفه استخراج بیت کوین هستند، یکی از مسائل مهمی مدت زمانی است که طول می‌کشد تا تمام بیت کوین‌ها استخراج شود. برای درک این موضوع به نکات زیر دقت کنید:

 • از همان ابتدا مقدار مشخصی بیت کوین تعیین شده که ۲۱ میلیون واحد است. بعد از رسیدن تعداد بیت کوین‌ها به این عدد دیگر عملیات استخراج بیت کوین جدید وجود نخواهد داشت.
 • با گذشت زمان عملیات استخراج بیت کوین سخت‌تر  پیچیده‌تر و رقابتی‌تر می‌شود.
 • همچنین میزان کمیسیون و جایزه حاصل از استخراج بیت کوین نیز به مرور زمان کم می‌شود. (هاوینگ بیت کوین که در ادامه تشریح خواهیم نمود)
 • در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون واحد بیت کوین استخراج نشده باقی‌مانده است.

شاید اگر به این موضوع از نظر زمانی و بدون دقت به عواملی که در بالا اشاره کردیم بپردازیم، زمان زیادی تا اتمام همه بیت کوین‌ های استخراج شده باقی نمی‌ماند. زیرا از سال ۲۰۰۹ تاکنون که حدود ۱۲ سال از استخراج اولین بیت کوین گذشته، ۱۸.۵ میلیون واحد از آن استخراج شده است. به نظر برای ۲.۵ میلیون واحد باقی‌مانده زمان زیادی لازم نیست. اما با در نظر گرفتن سخت‌تر شدن شرایط استخراج بیت کوین پیش‌بینی می‌شود که برای استخراج بقیه بیت کوین‌ها چیزی حدود ۱۰۰ سال زمان لازم است.

بهترین دستگاه استخراج بیت کوین

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

یکی دیگر از مفاهیمی که به مرور در شبکه بیت کوین به وجود آمده است، استخر استخراج است. در ابتدا فرایند بیت کوین به‌صورت مستقیم انجام می‌شد. یعنی هر کار به‌صورت مستقیم وارد شبکه شده و در این فرایند شرکت می‌کرد. در آن زمان هم تعداد ماینرها کمتر بود و هم دستگاه‌ها رقابت یکسانی برای استخراج بیت کوین داشتند. اما امروز شرایط متفاوت شده است. برخی از افراد ثروتمند در برخی نقاط جهان با مستقر کردن دستگاه‌های بسیار پیشرفته و به تعداد بسیار زیاد قدرت پردازش بسیار بالایی برای پردازش تراکنش‌ها در بیت کوین را داشته و خیلی سریع مسائل آن را حل می‌کنند. با توجه به اینکه در حال حاضر استخراج بیت کوین بسیار پیچیده شده، قدرت و کیفیت دستگاه استخراج تأثیر بسیار زیادی روی این فرایند دارد. از این رو افراد به تنهایی عملاً شانسی در رقابت با این مزارع استخراج بیت کوین نخواهند داشت.

در این بین برای اینکه کاربران شخصی نیز بتوانند از طریق استخراج بیت کوین به سوددهی برسند، استخر استخراج به وجود آمده است. استخر استخراج در واقع یک محیط مجازی است که در آن استخراج‌کننده‌های خرد قدرت پردازش دستگاه‌های ماینینگ خود را گرد هم می‌آورند تا از این طریق با یک تجمع، قدرت قابل قبولی برای رقابت با مزارع بزرگ بیت کوین داشته باشند. استخرهای مختلف حاصل همکاری استخراج‌کننده‌های مختلف در جهان است و شما نیز در صورت اقدام برای استخراج بیت کوین باید به عضویت یکی از این استخرها در آید. در غیر این صورت عملاً هیچ شانسی برای استخراج بیت کوین نخواهید داشت.

کمیسیون و مقدار جایزه برای استخراج بیت کوین

در حال حاضر  و در اواسط سال ۲۰۲۱ استخراج کننده و ماینرها برای ایجاد هر بلاک جدید در شبکه بیت کوین نیاز به ۱۰ دقیقه  زمان دارند. جایزه اضافه شدن هر بلاک به شبکه بیت کوین که به اصطلاح جایزه بلاک نیز نامیده می‌شود، ۶.۲۵ واحد بیت کوین است. این میزان جایزه با هر ۲۱۰۰۰۰ بلاکی که به شبکه اضافه شود، نصف می‌شود. اضافه شدن این میزان بلاک به حدود ۴ سال زمان نیاز خواهد داشت.

پس از استخراج همه بیت کوین‌ها تکلیف چه خواهد شد؟

این سؤال نیز یکی از چالش‌هایی است که ماینرها و استخراج کننده‌ها با آن روبرو هستند. البته در بند قبل اشاره کردیم که طبق پیش‌بینی‌ها هنوز زمان بسیار زیادی برای اتمام استخراج تمام بیت کوین‌ها باقی‌مانده است اما لازم است در این باره نکاتی را با هم مرور کنیم. این نکات برای کسانی که به دنبال پاسخ پرسش دستگاه استخراج بیت کوین چیست, هتسند نیز اهمیت زیادی دارد تا در مسیر درست سرمایه‌گذاری نمایند.

با اتمام استخراج همه بیت کوین‌ها عملاً دیگر بیت کوین جدیدی .جود ندارد که به استخراج کننده‌ها تعلق بگیرد. این امر باعث می‌شود تا رقابتی در میان ماینرها وجود نداشته و از این گذشته انگیزه‌ای هم در میان آنها وجود نداشته باشد. از این رو لازم است تا شبکه جایزه و دستمزد دیگری برای این دست از افراد در نظر بگیرد. طبق شرایط در نظر گرفته در این زمان نقل و انتقال در شبکه بیت کوین با هزینه‌ها و مقدار کمیسیون‌هایی همراه است که این کمیسیون‌ها به استخراج کننده‌ها خواهد رسید. در این بین چند نکته مهم دیگر به شرح زیر وجود دارد:

 • در درجه اول باید بدانید که لازم است تا میزان این تراکنش‌ها به‌قدری جذاب باشد که تا استخراج کننده‌ها را پشت سیستم خود باقی نگه دارد.
 • از این گذشته لازم است تا قیمت بیت کوین نیز به‌قدری افزایش یافته باشد که دارندگان آن برای پرداخت این مبالغ مشکلی نداشته و با خیال راحت این فرایند را انجام دهند.

از این رو این واقعیت را می‌توان برای زمان اتمام استخراج همه بیت کوین‌ها پیش‌بینی کرد.

هاوینگ بیت کوین چیست

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین یکی از قوانینی است که از طرف سازنده یا همان ساتوشی ناکاموتو تنظیم شده است. طبق این قانون با هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک جدیدی که از زنجیره بلوک بیت کوین اضافه می‌شود، مقدار دستمزد ناشی از استخراج بیت کوین و یا همان جایزه بلاک به نصف کاهش می‌باید. به عبارتی در حال حاضر جایزه بلاک برای ماینرها به ازای هر واحد استخراج بیت کوین ۶.۲۵ واحد بیت کوین است. بعد از اضافه شدن ۲۱۰۰۰۰ واحد به بلوک بیت کوین این مقدار به نصف کاهش پیدا کرده و بعد از آن استخراج این رمز ارز جایزه کمتری برای استخراج کننده‌ها به دنبال خواهد داشت.

به طور متوسط هر ۴ سال یک‌بار پدیده هاوینگ در شبکه بیت کوین به وقوع می‌پیوندد. در شروع استخراج بیت کوین در سال ۲۰۰۹ جایزه اضافه شدن هر بلاک جدید برای ماینرها ۵۰ واحد بیت کوین بود. این عدد در اولین هاوینگ به ۲۵ واحد کاهش یافت. همچنین دومین هاوینگ آن را به ۱۲.۵ واحد و سومین هاوینگ نیز آن را به ۶.۲۵ واحد کاهش داد. با توجه به اینکه هر ۱۰ دقیقه‌ی بلوک جدید به زنجیره بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شود، بنابراین هر ۱۰ دقیقه در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین نیز تولید می‌شود.

آیا استخراج بیت کوین اثرات مخرب زیست محیطی دارد؟

یکی از چالش‌هایی که باعث شده تا بسیاری از افراد جامعه نظر منفی روی بیت کوین داشته باشند، اثرات مخربی است که بیت کوین روی زیست محیط می‌گذارد. مصرف بالای برق لازم برای استخراج بیت کوین باعث می‌شود تا هم مصرف انرژی در جهان به دشت افزایش یابد. این امر نیز می‌تواند اثرات زیست محیطی مخربی به بار آورده و شرایط را برای طبیعت سخت نماید. استفاده از ترفندهای کاهش مصرف انرژی مانند قرار دادن مزارع استخراج بیت کوین در محیط‌های سرد و خنگ یکی از راه‌هایی است که توسط برخی از افراد استفاده شده است اما همچنان این چالش در میان جامعه وجود دارد.

آیا به دست آوردن بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

یکی دیگر از چالش‌هایی که ممکن است برای کاربران بیت کوین به وجود آمده باشد، به دست آوردن بیت کوین رایگان می‌باشد. به‌صورت کامل به بررسی پاسخ سؤال استخراج بیت کوین چیست پرداختیم. قیمت تمام شده استخراج بیت کوین را نیز تا حدی بررسی کردیم. همچنین به بررسی سؤال دستگاه ماینر چیست نیز پرداختیم. به نظر شما آیا با وجود چنین دستگاه‌های گران‌قیمتی چرا باید افراد آنها را انتخاب کرده و سراغ به دست آوردن رایگان بیت کوین نروند؟ واقعیت این است که اولاً به دست آوردن هر چیز گران‌بهایی نیاز به هزینه‌های خاص خودش را دارد. از این گذشته چرا باید افراد و شرکت‌هایی چیز به این ارزشمندی را به کاربران به‌صورت رایگان اهدا نمایند؟

در سال‌های اخیر به دلیل جذابیت‌های بسیار بالایی که بیت کوین برای کاربران پیدا کرده، خیلی از شرکت‌ها و کسب‌وکار برای سوءاستفاده از علاقه مردم به بیت کوین سراغ استفاده از آن رفته‌اند. برای مثال سایت‌هایی هستند که در ازای شرکت کاربران در طرح‌های تبلیغاتی آنها مقدار ناچیزی بیت کوین می‌پردازند. تمام این تبلیغات چیزی جز اتلاف وقت نیست. حتی کاربران کشورهای خارجی نیز به این بیت کوین ها دسترسی نخواهند داشت. از این جهت بیهوده وقت خود را صرف چنین تبلیغات و شعارهایی نکرده و به دنبال سرمایه‌گذاری‌های مطمئن باشید. با رسیدن به پاسخ سؤال بیت کوین چیست، می‌توانید یک قدم از افرادی که اطلاعات کافی در این باره ندارند، پیش بیفتید.

کیف پول بیت کوین

تراکنش‌ها و کیف پول بیت کوین

بررسی تراکنش ها و کیف پول های مناسب نیز از مهم ترین بخش های آموزش بیت کوین محسوب می شود. برای کسانی که به فکر سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال و مخصوصاً بیت کوین هستند، شناخت این موارد اهمیت بسیار زیادی دارد. در این بخش تحت عناوین زیر به بررسی بهترین کیف پول های بیت کوین خواهیم پرداخت:

 • تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌پذیرد؟
 • هر تراکنش بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟
 • آیا بیت کوین آینده تراکنش‌های مالی در جهان است؟
 • معاملات بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟
 • آدرس بیت کوین چیست؟
 • هش بیت کوین چیست؟
 • نرخ هش یا هش ریت در بیت کوین چیست؟
 • برای خرید بیت کوین نیاز به چه چیزهایی داریم؟
 • کیف پول بیت کوین چیست؟
 • بهترین کیف پول‌های بیت کوین

تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌پذیرد؟

یکی از ابهامات و سؤالات مهم درباره شبکه بیت کوین در مورد نحوه انجام تراکنش‌ها در آن است. در این بخش سعی داریم تا در چند پرده به‌صورت کاملاً شفاف و مفهوم نحوه انجام تراکنش‌ها را در شبکه بیت کوین برای شما شرح دهیم.

پرده اول: شبکه بیت کوین چیست؟ 

بیت کوین جدای از ارز دیجیتال نامیده شدن خود، یک برنامه کامپیوتری مانند هزاران برنامه دیگر است. هسته مرکزی شبکه بیت کوین یک دفتر فایل دیجیتال است که در آن سابقه تراکنش‌های بیت کوین‌ها نگهداری می‌شود. این دفتر با عنوان دفتر کل یا ledger شناخته می‌شود. اضافه شدن و کم شدن اطلاعات و دارایی‌های کاربران در این دفتر توسط خود کاربران بیت کوین صورت می‌پذیرد. هر کاربر می‌تواند با یک دستگاه کامپیوتر به شبکه بیت کوین متصل شده و طبق ساختار برنامه در به‌روزرسانی اطلاعات آن همکاری کند. به این کامپیوترها که به شبکه بیت کوین متصل می‌شوند، اصطلاحاً نود (Node) گفته می‌شود.

پرده دوم: نودها وارد می‌شوند

یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های تراکنش‌ها در بیت کوین، مربوط به پرده دوم آن است. نودها یا همان کامپیوترهای متصل به شبکه وظیفه کنترل تراکنش‌ها را نیز به عهده دارند. به این معنی که وقتی کاربر A تقاضای انتقال مقداری از بیت کوین موجود در حساب خود به کاربر B را به شبکه ارسال می‌نماید، این نودها هستند که این پیام را دریافت کرده و آن را در شبکه به اجرا درمی‌آورند.

پرده سوم: کلید خصوصی و عمومی کیف پول بیت کوین 

در این مرحله درخواست انتقال بیت کوین باید در شبکه توسط نودها بررسی شود. مانند وقتی که شما برای نقد کردن یک چک وارد بانک می‌شود و بانک امضای صاحب چک را بررسی می‌نماید تا از صحت آن مطمئن شود، در این بخش نیز صحت انتقال بیت کوین باید در شبکه مورد ارزیابی قرار گیرد. برای این منظور از دو کلید که کدهایی از ترکیب اعداد و حروف هستند، استفاده می‌شود. کلید خصوصی و کلید عمومی که در کیف پول دیجیتال شما قرار دارد. درخواست انتقال بیت کوین در شبکه با کلید خصوصی صورت می‌پذیرد. نودها نیز برای صحت سنجی تراکنش صورت گرفته از کلید عمومی شما استفاده می‌نمایند. این دو کلید کاملاً از یکدیگر مجزا هستند، اما ارتباط ریاضی معنی‌دار اما پیچیده‌ای بین آنها برقرار است. همین ارتباط منطقی عامل صحت سنجی انتقال انجام گرفته از سوی کاربر A خواهد بود.

پرده چهارم: اعتبار سنجی تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

این پرده از شبکه بیت کوین مربوط به اعتبار سنجی مقدار بیت کوین موجود است. به این معنی که شبکه باید مقدار موجودی بیت کوین شما را نیز با تراکنش صورت گرفته تطابق دهد. برای این منظور از پیوندهایی به نام input استفاده می‌شود. این پیوندها در واقع سابقه تراکنش‌های قبلی موجود در شبکه بیت کوین هستند که به نام کاربر A ثبت شده‌اند. اگر یادتان باشد در پرده اول توضیح دادیم که شبکه بیت کوین تنها سابقه تراکنش‌ها را در خود دارد. پس به‌راحتی امکان اعتبار سنجی هر کاربر در آن وجود خواهد داشت. به این ترتیب شبکه مقدار موجودی بیت کوین کیف پول شما را بررسی کرده و در صورت تائید تراکنش انجام می‌شود.

هر تراکنش بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟

همچنین مدت زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین نیز سؤال بسیار مهمی است که کاربران با آن روبرو هستند. مدت زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین تحت تأثیر دو عامل مهم یعنی میزان شلوغ بودن شبکه بیت کوین و مقدار کارمزد تعیین شده توسط ارسال کننده می‌تواند متفاوت باشد. در حال حاضر به‌صورت متوسط زمان لازم برای انجام هر تراکنش ۱۰ دقیقه است. اما طبق شرایط این امکان می‌تواند تا دو روز هم طول بکشد. هر چقدر مقدار کارمزد تعیین شده بیشتر باشد، سرعت انجام تراکنش نیز بیشتر خواهد شد. شلوغ نبودن شبکه و تعداد نودهای فعال در بلاک چین نیز از دیگر عوامل مؤثر در تعیین سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین است.

کارمزد هر تراکنش بیت کوین چقدر است؟

یکی از ویژگی‌های که برای ارز دیجیتال بیت کوین شمرده می‌شود، رایگان بودن تراکنش‌ها در آن است. اما عملاً در حال حاضر چنین چیزی را شاهد نیستیم و تراکنش‌های رایگان هرگز در این شبکه انجام نمی‌شوند. البته دلیل این امر با دلیل هزینه‌بر بودن نقل و انتقال پول در حساب‌های بانکی کاملاً متفاوت است. در سیستم بانکی این بانک است که درصدی از تراکنش را به‌عنوان کارمزد بر می‌دارد. اما در شبکه بیت کوین نودها و افراد استخراج کننده نقش اصلی را در انتقال بیت کوین دارند.

ماینرها برای دریافت دستمزد ناشی از فعالیت خود دو راه پیش رو دارند. در درجه اول کشف بلاک جدید در حال حاضر ۱۲.۵ بیت کوین برای آنها درآمد دارد. جدای از این کارمزد تراکنش‌ها عامل دوم تعیین کننده در درآمد این افراد است. حال اگر شما تراکنشی را بدون کارمزد در شبکه بیت کوین ارسال کنید، هیچ نود، ماینر و استخراج‌کننده‌ای برای تائید آن اقدام نمی‌کند. از این رو کاربران مجبور هستند که برای انجام تراکنش در شبکه کارمزد بپردازند. مقدار تراکنش در شبکه بیت کوین به شرایط مختلفی اعم از میزان محبوبیت این ارز دیجیتال بستگی داشته و در طول زمان متغیر است. در حال حاضر برای تراکنش هر یک بیت کوین لازم است تا کاربر ۰.۰۰۰۵۱۵۰۰ واحد بیت کوین بپردازد.

آیا بیت کوین آینده تراکنش‌های مالی در جهان است؟

پیش بینی اینکه در آینده قیمت بیت کوین چیست و یا این ارز دیجیتال چقدر می‌تواند همین قدر محبوب باقی بماند، یکی از چالش‌های اصلی کاربران این ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

پیش‌بینی آینده کمی دشوار است و نیاز به بررسی فاکتورهای بسیار مهمی دارد. امروزه ارزهای دیجیتال در سطح گسترده در سرتاسر جهان گسترش یافته‌اند. روزبه‌روز هم به تعداد کاربران آنها اضافه می‌شود. اینکه بیت کوین حتماً آینده تراکنش‌های مالی در جهان باشد، قابل پیش‌بینی نیست اما هر چه است شواهد نشان می‌دهد که قرار نیست وضعیت کنونی عملکرد بانک‌ها خیلی دوام داشته باشد و به‌زودی باید منتظر تغییرات گسترده‌ای در آن باشیم.

آدرس بیت کوین چیست

آدرس بیت کوین در واقع یک کد حاوی ترکیبی از اعداد و حروف انگلیسی است که می‌توانید با آن اقدام به خریدوفروش بیت کوین نمایید. این آدرس‌ها برای هر کیف پول منحصربه‌فرد بوده و معمولاً از ۲۶ تا ۳۵ کاراکتر تشکیل می‌شوند. آدرس‌های بیت کوین معمولاً با یکی از اعداد ۱ یا ۳ آغاز می‌شوند. کد زیر یک نمونه از آدرس بیت کوین محسوب می‌شود.

۱BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2

هش بیت کوین چیست

هش در واقع یک تابع پیچیده ریاضی است که داده‌های ورودی را به یک داده مشخصی با طول ثابت تبدیل می‌نماید. استفاده از قابلیت هش در بیت کوین برای تطابق بلاک‌ها با بلاک‌های قبلی استفاده می‌شود. هش یکی از پرکاربردترین توابع در اینترنت و فضای مجازی است که باعث ایمن شدن شبکه مورد نظر می‌شود. همچنین باید اشاره کنیم که هش یک تابعه یک‌طرفه است. به این معنی که وقتی داده ورودی یکسان باشد، همیشه تابع هش یک مقدار ثابت را نتیجه خواهد داشت. اما هرگز نمی‌توان از داده خروجی به داده ورودی رسید. بلاک‌های موجود در بلاک چین بیت کوین باید با یک ارتباط ریاضی منطقی و البته پیچیده به یکدیگر متصل شوند. وظیفه اصلی هش در بیت کوین ارتباط بلاک‌ها به یکدیگر است.

نرخ هش یا هش ریت در بیت کوین چیست

اصطلاح دیگری که میان کاربران بیت کوین رواج دارد، هش ریت یا نرخ هش است که به هش پاور نیز معروف است. این اصطلاح معیاری برای سنجش کیفیت کار دستگاه ماینر است. به این معنی که هر چقدر قدرت و عملکرد یک دستگاه ماینر بیشتر باشد، هش ریت آن بالاتر خواهد بود.

برای خرید بیت کوین نیاز به چه چیزهایی داریم؟

برای خرید بیت کوین نیاز به داشتن امکانات خاصی نداشته و تنها یک خط اینترنتی می‌تواند ابزار لازم برای این خرید را برای شما فراهم آورد. برای خرید بیت کوین نیاز به ابزارهای زیر خواهید داشت:

 • نصب  یک کیف پول دیجیتال
 • ثبت‌نام در پلتفرم یک صرافی ارز دیجیتال
 • پیدا کردن یک فروشنده

کیف پول بیت کوین چیست

کیف پول وسیله‌ای برای نگه داشتن پول است. شما برای نگه داشتن پول کاغذی خود اقدام به تهیه کیف پول کرده و پول‌های خود را درون آن قرار می‌دهید. برای نگهداری ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین نیز نیاز به کیف پول خواهید داشت. با توجه به اینکه این ارزها بعد فیزیکی نداشته و دیجیتالی هستند، کیف پول آنها نیز دیجیتالی بوده و به‌صورت نرم‌افزار خواهد بود. کیف پول بیت کوین در واقع نرم‌افزاری است که آدرس بیت کوین‌ های شما را در خود نگهداری می‌نماید. برای ذخیره کردن بیت کوین می‌بایست از این کیف پول‌ها استفاده کنید.

کیف پول بیت کوین را می‌توان به‌صورت نرم‌افزار در پلتفرم‌های موبایل و لپ تا نصب کرد. همچنین نسخه‌های وب آن نیز موجود است. البته کیف پول‌های سخت افزاری هم برای این منظور توسعه یافته‌اند که عملکرد مشابهی با کیفیت پول‌های نرم‌افزاری دارند، با این تفاوت که نیاز به نصب آنها نداشته و به‌صورت دستگاه‌هایی مانند فلش هستند.

بهترین کیف پول‌های بیت کوین

کیف پول‌های مناسب برای ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های مختلفی توسعه می‌یابند. دقت کنید که برخی از کیفی پول‌ها به‌صورت اختصاصی برای یک ارز دیجیتال ساخته شده‌اند اما امروزه اکثریت کیفی پول‌های معتبر و رایج از تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌نمایند. در ادامه انواع کیف پول‌های مناسب برای بیت کوین را در پلتفرم‌های مختلف معرفی می‌کنیم.

کیف پول‌های مناسب برای بیت کوین در موبایل:

 • کیف پول نرم‌افزاری تراست والت (Trust Wallet)
 • کیف پول نرم‌افزاری اکسودس (Exodus)
 • کیف پول نرم‌افزاری بیت کوین والت (Bitcoin Wallet)
 • کیف پول نرم‌افزاری الکتروم (Electrum)
 • کیف پول نرم‌افزاری مای سلیوم (Mycelium)
 • کیف پول نرم‌افزاری بلو والت (Blue Wallet)

کیف پول‌های مناسب برای بیت کوین در لپ‌تاپ:

 • کیف پول نرم‌افزاری اکسودس (Exodus)
 • کیف پول نرم‌افزاری الکتروم (Electrum)

کیف پول‌های سخت افزاری مناسب برای بیت کوین:

 • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trexor)

کیف پول‌های تحت وب مناسب برای بیت کوین:

 • کیف پول تحت وب بلاکچین دات کام (Blockchain.com)

دقت کنید که کیف پول‌های بسیار زیادی برای پشتیبانی از بیت کوین توسعه یافته‌اند که با جستجو در مقالات آموزشی بیت وین می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. اما در این بخش سعی کردیم تا معروف‌ترین  ایمن‌ترین و متداول‌ترین کیف پول‌ های مناسب برای بیت کوین را به شما معرفی کنیم.

خرید بیت کوین

آموزش خرید بیت کوین

به بخش پر هیجان آموزش خرید بیت کوین رسیدیم. قبل از ورود به این بخش لازم است تکرار کنیم که بخش های قبلی اطلاعاتی کاربردی هستند که برای تحلیل فاندامنتال بیت کوین نیاز به استفاده از آنها دارید. از این رو اگر هنوز در این باره با چالشی روبرو هستید و سوالی ذهن شما را درگیر کرده یک بار دیگر مطالب بالا را مرور نمایید. حتی می توانید سوالات خود را در انتها و در بخش دیدگاه ها با ما در میان گذاشته و پاسخ های متخصصین ما را نیز جویا شوید. سپس برای آموزش خرید بیت کوین می توانید از عناوین زیر استفاده کنید:

 • آموزش گام به گام خرید بیت کوین
 • از کجا می‌توانیم بیت کوین بخریم؟
 • معتبرترین صرافی‌های بیت کوین کدام‌ها هستند؟
 • بهترین صرافی بین المللی برای خرید بیت کوین برای ایرانی ها
 • صرافی ارز دیجیتال بایننس
 • صرافی کوینکس CoinEX
 • مزیت‌های صرافی بین‌المللی برای خریدوفروش بیت کوین
 • ویژگی‌های یک صرافی خوب برای خرید و فروش بیت کوین
 • آشنایی با نحوه خرید بیت کوین در صرافی ها و بازارهای جهانی

آموزش گام به گام خرید بیت کوین

یکی از ترس‌ها و چالش‌هایی که کاربران در همان بدو شروع کار با ارزهای دیجیتال با آن روبرو می‌شوند، روش خرید بیت کوین است. خیلی از کاربران هم هستند که به دلیل نداشتن اطلاعات لازم ترجیح می‌دهند که اصلاً نخرند. اما بایستی هشدار دهیم که با وجود اصطلاحات و عناوین مختلفی مانند شبکه بیت کوین، هش، هش ریت، بلاک چین و …، خریدوفروش بیت کوین بسیار ساده بوده و نیاز به فرایند سخت و پیچیده‌ای ندارد. در ادامه به‌صورت گام به گام و کاملاً کاربردی روند خرید بیت کوین را برای شما تشریح می‌نماییم:

گام اول: یک کیف پول بیت کوین نصب کنید.

از میان کیف پول‌هایی که در بند قبلی به آنها اشاره کردیم، متناسب با شرایط استفاده خود و پلتفرم در دسترس از میان لپ‌تاپ یا موبایل یکی را انتخاب کرده و به‌صورت رایگان نصب کنید.

گام دوم: در یک صرافی معتبر اکانت باز کنید.

حالا نوبت به پیدا کردن فروشنده بیت کوین است. فروشندگان بیت کوین را می‌توانید از دو طریق پیدا کنید. یا به‌صورت مستقیم با دارندگان بیت کوین در تماس باشید و به‌صورت مستقیم از آنها اقدام به خرید ارز دیجیتال بیت کوین نمایید. یا باید در پلتفرم‌های مخصوص برای خریدوفروش بیت کوین که همان صرافی‌ها هستند، برای خرید این ارز دیجیتال اقدام نمایید. هم صرافی‌های کاملاً معتبر خارجی و هم صرافی‌های ایرانی بسیار زیادی این خدمات را به شما عرضه می‌دارند که در ادامه معتبرترین آنها را معرفی خواهیم کرد.

گام سوم: احراز هویت

در قدم سوم لازم است تا اقدام به احراز هویت نمایید. با توجه به اینکه هیچ قانون حمایتی از کاربران شبکه بیت کوین در ایران وجود ندارد، از این رو باید تمام جوانب را در خرید این ارز دیجیتال در نظر بگیرید. بهتر است در زمان خرید مشخصات طرف مقابل خود را دریافت کنید تا از این بابت مشکلی پیش روی شما نباشد.

گام چهارم: انتقال پول

اگر از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال برای خرید بیت کوین اقدام نموده باشید، از بابت انتقال پول مشکلی نخواهد بود. شما تنها با شارژ کردن اکانت خود در صرافی مورد نظر می‌توانید اقدام به پرداخت هزینه خرید بیت کوین خود نمایید. در صورت خرید مستقیم اما باید شماره حساب فرد مقابل را دریافت کرده و هزینه لازم را به حساب وی انتقال دهید.

معتبرترین صرافی‌ های بیت کوین کدام‌ها هستند؟

معتبرترین صرافی های بیت کوین چیست و ایرانی‌ها می‌توانند از امکانات کدام یک از این صرافی ها استفاده نمایند؟

کاربران ایرانی هم می‌توانند از طریق صرافی‌های خارجی و بین‌المللی و هم از طریق صرافی‌های داخلی برای خرید بیت کوین اقدام نمایند. در این بخش به معرفی معتبرترین صرافی‌های بیت کوین در ایران و خارج می‌پردازیم.

معتبرترین صرافی‌ های داخلی بیت کوین

 • صرافی کریپتولند
 • صرافی نوبیتکس
 • صرافی والکس
 • صرافی اکسیر
 • صرافی رمزینکس
 • صرافی اکس کوینو

معتبرترین صرافی‌ های بین‌المللی بیت کوین

 • صرافی بایننس Binance
 • صرافی هوبی گلوبال Huobi Global
 • صرافی کوین بیس پرو Coinbase Pro
 • صرافی کراکن Kraken
 • صرافی کارنسی Currency
 • صرافی کوینکس CoinEx

بهترین صرافی بین المللی برای خرید بیت کوین برای ایرانی ها

در ادامه مقاله بیت کوین چیست، به بررسی بهترین صرافی های بین الملیی معاملات بیت کوین برای ایرانی ها می پردازیم. همانطور که می دانید خرید فروش ارزهای دیجیتال و حتی سهان های کشورهای دیگر در ایران با چالش های زیادی روبرو است. به دلیل وجود تحریم های یک طرفه، بسیاری از پلتفرم ها و صرافی ها خدمات خود را به ایرانی ها ارائه نداده و یا استفاده از خدمات آنها نیاز به استفاده از IP خارجی دارد که با خدماتی مانند VPN و VPS در دسترس کاربران ایرانی قرار می گیرد. در ضمن هر روز هم شایعاتی مبنی بر از بین رفتن سرمایه های ایرانی ها در صرافی های بین الملایی به میان می آید. قبل از هر چیزی باید عرض کنیم که کاربران نباید به شایعات مربوط به این موضوع دقت کرده و تنها با اخبار موثق برای انجام کارهای خود اقدام نمایند.

در حال حاضر صرافی های ایرانی و داخلی نیز امکان خرید ارزهای دیجیتال مختلف مانند بیت کوین را برای کاربران ایرانی فراهم آورده اند. البته به دلیل حجم کم خرید و فروش در این صرافی ها خیلی ها به دنبال استفاده از خدمات صرافی های بین المللی هستند. به دلیل اینکه سعی کرده ایم تا مقاله بیت کوین چیست را به‌صورت کامل کاربردی برای شما به نگارش در آوریمف لازم دانستیم تا مهم ترین و بهترین صرافی های بین المللی ارز دیجیتال را نیز به شما معرفی نماییم. در حال حاضر دو صرافی بیشتری کاربر ایرانی را به خود می بینند که در ادامه به تشریح هر یک می پردازیم.

صرافی ارز دیجیتال بایننس

صرافی بایننس مطمئنا معروف ترین و معتبرترین صرافی ارزهای دیجتال در سرتاسر جهان است. این صرافی چینی که شعبه های مختلفی در بسیاری از کشورها دارد، یکی از بزرگترین صرافی ها در جهان است. بسیاری از متخصصان و تحلیل گران بزرگ تحلیل های خود را بر اساس نتایج حاصل از معاملات کاربران صرافی بایننس انجام می‌دهند.

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک صرافی خوب برای ارزهای دیجیتال داشتن تعداد کاربران زیادی است که باعث می‌شود تا حجم معاملات بالا رفته و نقد شوندگی بیت کوین نیز در آن‌ها بالاتر باشد. در چنین صرافی‌هایی معمولاً افراد با پول‌های زیادی نمی‌توانند روی قیمت بیت کوین تأثیر داشته باشند. ب همین دلیل مهم تصمیم گرفتیم تا در مقاله بیت کوین چیست، به معرفی صرافی‌های معتبر نیز بپردازیم.

صرافی بایننس در حال حاضر خدمات خود را برای کاربران ایرانی با استفاده از IP خارجی فراهم آورده است. به این معنی که برای باز کردن حساب در این صرافی و انجام معاملات در آن باید از سرویس‌های VPN و VPS استفاده کنید. البته اعتبار بالای این صرافی مانع از بلوکه کردن حساب کاربران ایرانی می‌شود. اما با این حال تحریم‌ها و همچنین ارتباط مستقیم مدیران این صرافی با طرف‌های آمریکایی باعث شده تا ارائه خدمات به کاربران ایرانی با محدودیت‌هایی روبرو باشد.

صرافی کوینکس CoinEX

یکی دیگر از بزرگ‌ترین صرافی‌های بین‌المللی صرافی کوینکس است که اعتبار بسیار زیادی داشته و کاربران زیادی هم در این صرافی مشغول به انجام معاملات خود هستند. یک خبر خوب برای کاربران ایرانی این است که صرافی کوینکس تا زمان نگارش مقاله بیت کوین چیست، تمام خدمات خود را به تمام کاربران ایرانی بدون هیچ تحریمی ارائه می‌دهد. برای ورود و معامله با استفاده از پلتفرم‌های صرافی کوینکس نیازی به VPN و VPS هم ندارید. در ماه‌های اخیر به همین دلیل تعداد ایرانی‌های بسیار زیادی در پلتفرم کوینکس ثبت نام کرده و از خدمات این صرافی برای پیش برد اهداف خود استفاده می‌نمایند. مراحل ثبت نام و انجام معامله در پلتفرم صرافی کوینکس بسیار ساده است و کاربران می‌توانند در کمتر از نیم ساعت تمام کارهای مربوط به ثبت نام در این صرافی را انجام دهند.

مزیت‌های صرافی بین‌المللی برای خرید و فروش بیت کوین

شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید از خدمات صرافی‌های بین‌المللی برای خریدوفروش بیت کوین استفاده کنیم؟ به دلیل اینکه خریدوفروش بیت کوین تحت نظارت هیچ سازمان و ارگانی صورت نمی‌پذیرد، از این جهت داخلی و خارجی بودن صرافی مورد نظر برای خریدوفروش بیت کوین به خودی خود هیچ مزیتی برای کاربر به دنبال نخواهد داشت. اما چند نکته بسیار مهم در انتخاب صرافی مناسب برای خرید و فروش بیت کوین وجود دارد که با دقت به آن‌ها باید برای این منظور اقدام کنید. اگر با بررسی و ارزیابی مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، یک صرافی داخلی مناسب پیدا کردید، هیچ منعی برای خریدوفروش بیت کوین در آن نخواهید داشت.

ویژگی‌های یک صرافی خوب برای خرید و فروش بیت کوین

در این بخش از مقاله بیت کوین چیست، به بررسی ویژگی‌های یک صرافی خوب برای خریدوفروش بیت کوین می‌پردازیم. با دقت به این موارد می‌توانید در انتخاب بهترین صرافی برای خرید و فروش بیت کوین اقدام کنید.

 • صرافی مورد نظر باید شناخته شده و معتبر باشد.
 • تعداد کاربران زیادی باید در صرافی مورد نظر معامله نمایند.
 • دسترسی به پلتفرم‌های معاملاتی خوب بیکی از ویژگی‌های یک صرافی ایده آل برای خریدوفروش بیت کوین است.
 • راحت بودن فضای سایت صرافی نیز لازمه معرفی یک صرافی مناسب برای این منظور است.
 • همچنین صرافی مورد نظر باید از نظر تعداد ارزهای دیجیتالی که امکان معامله آن‌ها را برای کاربران قرار داده است، در وضعیت مطلوب و مناسبی باشد.

معامله کردن با استفاده از خدمات چنین صرافی‌هایی باعث می‌شود تا خیال راحت‌تری برای کاربر به وجود بیاید که می‌توانید این مزیت‌ها را در صرافی بایننس و کوینکس در اختیار داشته باشید.

آشنایی با نحوه خرید بیت کوین در صرافی‌ ها و بازارهای جهانی

برای معامله بیت کوین در صرافی‌ها نیاز به ابزارهایی دارید. در قسمت راهنمای خرید بیت کوین در بخش‌های قبلی مقاله بیت کوین چیست، به‌صورت کامل این نیازمندی‌ها را معرفی کردیم و شرایط لازم برای آن‌ها را نیز بررسی نمودیم. اما لازم است تا نکات دیگری را نیز به این دانستنی‌ها اضافه کنیم. در وهله اول کاربران باید با مخفف بیت کوین در بازارهای مالی آشنا باشند. بیت کوین در بازارهای مالی و در پلتفرم‌های معاملاتی صرافی‌های بین‌المللی با سه حرف BTC به نمایش گذاشته می‌شود. از این رو برای خرید این ارز دیجیتال و جستجو برای آن می‌بایست این سه حرف را جستجو کنید.

از این گذشته برای خرید ارز دیجیتال بیت کوین باید در قبال آن ارز دیگری نیز بپردازید. امکان خرید بیت کوین به‌صورت مستقیم با دلار، یورو، پوند و چند ارز فیات دیگر و یا سایر ارزهای دیجیتال برای کاربران وجود دارد. با تکیه بر این نکات می‌توانید در هنگام اقدام برای خرید بیت کوین اطمینان بیشتری برای معاملات خود ایجاد نمایید.

شبکه بلاک چین بیت کوین

بلاکچین، امنیت و شبکه بیت کوین

امنیت و شبکه بلاک چین یکی از مهم ترین اطلاعات درباره هر ارز دیجیتالی است. از این رو در آموزش بیت کوین نیز باید به صورت کامل به این موضوع پرداخته شود. در این بخش برای بیان ساده و روان مفهوم شبکه بیت کوین عناوین زیر را با شما در میان می گذاریم:

 • شبکه بیت کوین چیست؟
 • بلاک چین بیت کوین چیست؟
 • مکانیزم اجماع اثبات کار چیست؟
 • امنیت بیت کوین چگونه است؟
 • آیا احتمال هک کردن شبکه بیت کوین وجود دارد؟

شبکه بیت کوین چیست؟

اگر در مقالات مربوط به بیت کوین درباره شبکه این ارز دیجیتال مطالعه کرده باشید، احتمالاً با لغت‌ها و اصطلاحات بسیار قلمبه‌سلمبه روبرو شده‌اید که فهم شبکه بیت کوین را سخت‌تر می‌نمایند. در این بخش برای سؤال شبکه بیت کوین چیست؟ به دنبال ارائه یک تعریف ساده و قابل فهم هستیم.

شبکه به مجموعه‌ای از گره‌ها اطلاق می‌شود که با یکدیگر در ارتباط هستند. وجود و یا عدم وجود هسته برای تشکیل شبکه الزامی نیست، اما شبکه‌های معمولاً از هسته‌هایی هم تشکیل می‌شوند. شبکه بیت کوین حاصل متصل شدن نودها به یکدیگر است. نودها یا همان گره‌ها در واقع کاربرانی هستند که در شبکه بیت کوین به‌عنوان ماینر فعالیت دارند. هر کامپیوتری که به این شبکه متصل می‌شود، یک گره جدید به شبکه بیت کوین اضافه می‌نماید. تمام این نودها در کنار هم به دنبال ساختن بلوک‌های جدید در شبکه بلاک چین بیت کوین می‌باشند. به این معنی که حاصل تلاش ماینرها در نهایت یک هسته اصلی یعنی بلاک چین بیت کوین را می‌سازد.

شبکه بیت کوین یک شبکه همتا به همتا است که تمام تراکنش‌ها و پروتکل‌ها در آن به‌صورت رمزنگاری شده قرار می‌گیرند. تمام تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه بیت کوین درون یک زنجیره بلوکی ذخیره می‌شوند. زنجیره بلوکی که هسته اولیه شبکه بیت کوین از آن تشکیل شده یک نرم‌افزار متن باز است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط فردی به نام ساتوشی منتشر شد.

بلاک چین بیت کوین چیست؟

برای درک هر چه بهتر پاسخ سؤال شبکه بیت کوین چیست, می بایست به تشریح بلاک چین این ارز دیجیتال بپردازیم.

بلاک چین یک فناوری عمومی است و استفاده از آن تنها مختص بیت کوین نیست. این عبارت از دو کلمه به هم چسبیده Block به معنی بلوک و Chain به معنی زنجیره تشکیل شده است. بلاک چین به معنی بلوک‌هایی است که به‌صورت زنجیر‌وار به یکدیگر متصل هستند. به زبان ساده اگر بخواهیم بلاک چین بیت کوین را تعریف کنیم باید آن را یک سیستم ثبت اطلاعات و تراکنش‌ها بنامیم. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قاب نمایش برای تمام اعضا در شبکه هستند. بلاک‌ها در سیستم بلاک چین توسط هش‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. هر هش در یک بلوک به هش بلوک قبلی مرتبط است و تنها همین هش است که به هش بلاک قبلی مرتبط است.

مکانیزم اجماع اثبات کار در شبکه بیت کوین چیست؟

همچنین یکی دیگر از اصطلاحاتی که برای پاسخ به سؤال شبکه بیت کوین چیست, باید مورد بررسی قرار گیرد، مکانیزم اجماع اثبات کار است.

مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) یا الگوریتم اجماع سازوکاری است که ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از تقلب و حملات اینترنتی به درون شبکه استفاده می‌نمایند. هر چند این مکانیزم برای اولین بار در سیستم بیت کوین استفاده نشده و عمر بالاترین نسبت به این ارز دیجیتال دارد، اما با این حال بیت کوین این مکانیزم را با شرایط بسیار خاصی در شبکه خود به کار گرفت. مکانیزم اجماع اثبات کار در واقع فرآیندی است که در آن ماینرها باید یک معامله بسیار پیچیده ریاضی را برای ارتباط میان بلاک‌ها حل نمایند. در نهایت این فرایند منجر به افزایش بلوک‌ها در بلاک چین می‌شود.

امنیت بیت کوین چگونه است؟

شرایط امنیتی بیت کوین چیست و آیا این شرایط به‌قدری پایدار است که بتواند کاربران این ارز دیجیتال را برای همیشه به شبکه بیت کوین امیدوار نگه دارد؟

امنیت بیت کوین از چند جنبه قابل بررسی است. در بسیاری از مواقع از گوش  و کنار اخباری مبنی بر هک شدن بیت کوین‌ های یک فرد به گوش می‌رسد و یا برخی از کاربران ادعا می‌نمایند که توانسته‌اند به شبکه بیت کوین دسترسی پیدا نمایند. جدای از اینکه این شایعات چقدر درست هستند و چقدر غلط، امنیت شبکه بیت کوین را نباید با امنیت کیف پول‌های الکترونیکی مورد استفاده توسط کاربران یکی بدانید. دقت کنید که وقتی صحبت از امنیت بیت کوین می‌شود، در واقع منظور امنیت شبکه بیت کوین و بلاک چین آن است که تحت هیچ شرایطی قابل نفوذ و دست‌کاری نخواهد بود. تمام تراکنش‌ها در این شبکه به رؤیت رسیده و عملاً امکان دست‌کاری در آنها وجود ندارد. از این رو از این جنبه امکان همه سایبری به بیت کوین وجود ندارد.

هر بیت کوین حاوی یک آدرس و کلید اختصاصی است که در بالا توضیح دادیم که عملاً امکان هک آن نیز وجود ندارد. بهترین هکرهای دنیا برای هک این کلیدها نیاز به بیش از صدها سال زمان خواهند داشت که عملاً این مهم را غیرممکن می‌نماید. اما امکان هک کیف پول‌های الکترونیکی و یا استخراج رمز کیف پول‌ها توسط هکر به طرق مختلف وجود دارد که این موضوع به بیت کوین مربوط نبوده و سیستم کیف‌های الکترونیکی باید مورد بررسی قرار گیرد.

امنیت بیت کوین

اطلاعات کاربردی درباره بیت کوین

داشتن اطلاعات کاربردی مربوط به این ارز دیجیتال نیز بخش مهمی است که لازم است در آموزش بیت کوین به آن بپردازیم. این بخش از آموزش نیز اهمیت بسیار زیادی در تحلیل قیمت بیت کوین و پیش بینی آن برای آینده خواهد داشت. این بخش را می توانید تحت عناوین زیر مطالعه کنید:

 • روش‌های کسب  درآمد از بیت کوین
 • آیا امکان خرید بیت کوین در ایران وجود دارد؟
 • مزایا و معایب بیت کوین به زبان ساده
 • نقش کامپیوترهای کوانتومی در آینده بیت کوین
 • حمله ۵۱ درصدی چیست؟
 • ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین
 • مقایسه بیت کوین با ارزهای دیگر
 • بیت کوین کش چیست و چرا به وجود آمده است؟
 • آیا بیت کوین کش می تواند باعث نابودی بیت کوین شود؟
 • مقایسه بیت کوین با دلار آمریکا
 • آیا امکان نابودی بیت کوین وجود دارد؟
 • مهم‌ترین عواملی که می‌توانند باعث نابودی بیت کوین شوند
 • روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا بازارهای داخلی؟
 • منابع اینترنتی آموزشی بیت کوین
 • کتاب‌های آموزش بیت کوین

روش‌های کسب  درآمد از بیت کوین

روش‌های بسیار مختلفی برای کسب درآمد از بیت کوین تعریف می‌شود. البته که بسیاری از این‌ روش‌ها چیزی جز اتلاف وقت نیست و اصلاً آنها را توصیه نمی‌کنیم. روش‌هایی مانند سایت‌های کلیکی که در قبال کلیک روی تبلیغات مقدار بسیار ناچیزی بیت کوین به شما اهدا می‌نمایند، چیزی جز اتلاف وقت نیست. از این رو در این بخش بیشتر به دنبال معرفی روش‌های واقعی و منطقی کسب درآمد از بیت کوین هستیم. برخی از این ‌روش‌ها به‌صورت مستقیم و برخی نیز به‌صورت غیرمستقیم شما را از بیت کوین به درآمد می‌رسانند. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

 • کسب سود از بیت کوین با نوسان گیری از آن

در این روش شما می‌توانید با خرید بیت کوین در قیمت‌های پایین‌تر و فروش آنها در قیمت‌های بالاتر سود کسب کنید. همچنین با توجه به وجود بازارهای دوطرفه می‌توانید در جهت عکس نیز نوسان گیری کرده و سود کسب کنید. دقت کنید که برای درآمدزایی از این ‌روش در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین لازم است تا دانش و مهارت کافی را کسب کنید. تسلط به نحوه تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین می‌تواند بهترین شرایط را برای کاربران فراهم آورد.

 • استخراج بیت کوین

ماینرها نیز درآمد قابل توجهی از بیت کوین دارند. شما نیز می‌توانید با دسترسی به ابزارهای مورد نیاز برای استخراج بیت کوین از این تکنیک اقدام به درآمدزایی در شبکه بیت کوین نمایید.

 • وبلاگ نویسی درباره بیت کوین

سایت‌های خبری بیت کوین نیز ازجمله سایت‌هایی هستند از تبلیغات خود درآمد قابل توجهی کسب می‌نمایند. اگر اطلاعات کافی درباره بیت کوین دارید، می‌توانید از این تکنیک برای کسب درآمد استفاده نمایید.

 • آموزش کسب درآمد از بیت کوین

امروزه علاقه‌مندان زیادی به دنبال کسب آموزش‌های لازم درباره بیت کوین هستند. از این رو اگر دانش کافی درباره آن را دارید، می‌توانید با استفاده از خدمات آموزشی اقدام به کسب درآمد از بیت کوین نمایید.

آیا امکان خرید بیت کوین در ایران وجود دارد؟

خرید بیت کوین از ایران نیز امکان‌پذیر است. به‌راحتی می‌توانید هم از طریق ثبت‌نام در صرافی‌های بین‌المللی و هم از طریق ثبت‌نام در صرافی‌های داخلی و با استفاده از کیف پول‌هایی که معرفی کردیم، برای خرید بیت کوین اقدام نمایید.

مزایا و معایب بیت کوین به زبان ساده

احتمالاً تاکنون پاسخ پرسش‌های بیت کوین چیست و چرا باید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنیم را درک کرده‌اید. در این بخش سعی داریم تا برای بالا بردن سطح اطلاعات شما درباره شبکه بیت کوین و سرمایه‌گذاری در آن مزایا و معایب بیت کوین را به زبان ساده برای شما مرور کنیم.

مهم‌ترین مزایای بیت کوین که باید بدانید به شرح زیر می‌باشند:

 • امکان سرمایه‌گذاری حتی با سرمایه‌های کوچک برای همه کاربران
 • امکان پرداخت هزینه خرید لوازم مختلف در سرتاسر دنیا بدون نیاز به تغییر واحد پولی
 • امنیت بالا
 • شفافیت
 • کارمزد پایین تراکنش‌ها
 • آینده‌ای روشن برای کسب سود
 • تورم‌زدایی

مهم‌ترین معایب بیت کوین که باید بدانید به شرح زیر می‌باشند:

 • معامله‌گری بیت کوین نیاز به داشتن دانش کافی دارد.
 • بازار با ریسک‌های مختلفی روبرو است.
 • احتمال دخالت دولت در کار سرمایه‌گذاران داخلی وجود دارد.
 • امکان فراموشی رمز و از بین رفتن دارایی در کیف پول نیز یکی از معایب کار با بیت کوین است.

نقش کامپیوترهای کوانتومی در آینده بیت کوین

یکی از پدیده‌هایی که این روزها بسیار بر سر زبان‌ها افتاده و بیت کوین را نیز با چالش بزرگی روبرو کرده است، کامپیوترهای کوانتومی است. بحث کردن درباره کامپیوترهای کوانتومی و بررسی نحوه کار آنها نیاز به ده‌ها مقاله دارد. اما به‌صورت ساده می‌توانیم این کامپیوترها به شرح زیر بیان کنیم.

کامپیوترهای کلاسیکی که امروزه در دسترس کاربران قرار دارند، بر اساس سیستم دودویی عمل می‌نمایند. در این سیستم داده‌ها می‌توانند یا مقدار صفر را داشته باشند و یا مقدار یک. به این ترتیب سیستم در آن واحد می‌تواند یک حالت را مورد بررسی قرار دهد. اما در کامپیوترهای کوانتومی داده‌ها در عین حال می‌توانند ۰ یا ۱ یا هر دو باشند. در این کامپیوترها یک بیت می‌تواند در عین حال دو حالت مختلف را داشته باشد. دو بیت به ۴ حالت و ۳ بیت به ۸ حالت. این مهم باعث می‌شود تا سرعت تراکنش و پردازش اطلاعات در آنها نسبت به کامپیوترهای کلاسیک چند برابر باشد.

هر چند هنوز کامپیوترهای کوانتومی کشف نشده و توسعه نیافته‌اند و اختراع آنها در حد شایعاتی است، اما همین شایعات باعث شده تا بسیاری از چالش‌ها برای سرمایه‌گذاران بیت کوین به وجود ‌آید. چالش‌هایی مانند:

 • امکان حدس زدن کلید خصوصی از روی کلید عمومی در شبکه بیت کوین
 • بالا رفتن احتمال حمله‌های سایبری به شبکه بیت کوین

ذهن مخاطبین بیت کوین را به خود درگیر کرده و برخی از افراد فعال در این عرصه نظریاتی را نیز ارائه داده‌اند. واقعیت این است که بلاک چین بیت کوین در حال حاضر نیز امنیت بالایی داشته و در برابر بسیاری از حملات محتمل حتی با بهترین کامپیوترهای کوانتومی نیز مقاوم است. اما با این وجود نباید تحت هر شرایطی بالا رفتن احتمالات بالا را نادیده گرفت. در این بین متخصصین شبکه بیت کوین بر این باورند که امکان ارتقاء شبکه فعلی بیت کوین به بلاک چین کوانتومی نیز وجود دارد تا عملاً حتی بعد از توسعه کامپیوترهای کوانتومی نیز امکان رسوخ به شبکه آن وجود نداشته باشد.

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

یکی از مواردی که لازم دانستیم تا در مقاله بیت کوین چیست، به بررسی آن بپردازیم، حمله ۵۱ درصدی است که در دنیای ارزهای دیجیتال تعریف شده است. به وجود آمدن کامپیوترهای کوانتومی باعث شده تا شایعات مربوط به حمله ۵۱ درصدی باز ه مسر باز کرده و بسیاری از کاربران نیز در این باره نگران شده‌اند. اما برای اینکه بدانید که آیا چنین حمله‌ای امکان‌پذیر است یا خیر ابتدا باید تعریفی درست از آن داشته باشیم. در بخش شبکه بیت کوین چیست به بررسی شرایط تراکنش‌ها در این شبکه پرداختیم. همان‌طور که اکنون می‌دانید، تائید تراکنش‌ها در این شبکه توسط کاربران و افراد صورت می‌پذیرد. حال تصور کنید که یک فرد اختیار ۵ درصد از این شبکه را به عهده بگیرد.

در این شرایط امکان جابجایی تراکنش‌ها و حتی انجام تکراری آنها توسط کاربر مذکور وجود خواهد داشت. حمله ۵۱ درصدی اصطلاحی است که به چنین شرایطی اشاره دارد که در آن یک فرد اختیار ۵ درصد شبکه بیت کوین را به عهده گرفته باشد. البته در بخش مربوط به امنیت شبکه بیت کوین چیست به‌صورت کامل شرایط مربوط به چنین حمله‌هایی را بررسی کردیم. واقعیت این است که چنین اتفاقی در حال حاضر کاملاً دور از ذهن می‌باشد.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین

کسانی که به دنبال پاسخ سؤال بیت کوین چیست هستند، معمولاً در ذهن ایده‌هایی برای سرمایه‌گذاری روی این ارز را نیز دارند. اما سرمایه‌گذاری روی بیت کوین با چه چالش‌هایی همراه است؟

سرمایه‌گذاری چه روی بیت کوین و چه روی هر ارز دیجیتال و حتی هر بازار مالی دیگری با ریسک‌هایی همراه است. شاید در نگاه اول سرمایه‌گذاری‌های این‌چنینی بسیار جذاب به نظر برسند که همین‌طور نیز هستند. اما تجربه نشان داده که نادیده گرفتن ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این مواقع می‌تواند عواقب بسیار بدی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. برای اینکه بتوانید با خیالی راحت‌تر در شبکه بیت کوین به کسب درآمد پرداخته و از این طریق سرمایه‌های خود را چند برابر کنید، آشنایی با ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین می‌تواند یک قدم بزرگ باشد. به‌صورت کلی می‌توان ریسک‌های زیر را برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین در نظر گرفت:

 • نوسان زیادبیت کوین به‌مانند بسیاری دیگر از بازارهای مالی با نوسانات بسیار شدیدی همراه است و ممکن است در چند دقیقه درصد قابل توجهی از سرمایه با افت روبرو شود و یا حتی برعکس.
 • گم کردن اطلاعات کیف پولیکی دیگر از خطرات سرمایه‌گذاری در بیت کوین مشکلات مربوط به از بین رفتن اطلاعات کیفی پول الکترونیکی است. اگر به این موضوع دقت نکنید، تمام سرمایه شما از بین خواهد رفت.
 • هک شدن کیف پول الکترونیکیهمچنین امکان هک کیف پول الکترونیکی بیت کوین نیز البته با احتمال بسیار ضعیف وجود دارد.
 • قانونی نبودن بیت کوینعدم پذیرش قانونی بیت کوین توسط بسیاری از دولت‌ها نیز باعث بالا رفتن ریسک سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال شده است.
 • امکان اشتباه در کار با شبکهدقت کنید که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین در کامپیوترها خلاصه شده‌اند. از این رو با توجه به احتمالات اشتباه در هنگام عملیات کامپیوتری این احتمالات در زمان کار با بیت کوین نیز وجود دارد.

با وجود ریسک‌هایی که برای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین تعریف کردیم، اما همچنان سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال از جذابیت‌های مالی بسیار زیادی برای کاربران برخوردار بوده و مزیت‌های آن می‌تواند نسبت به این ریسک‌ها برتری داشته باشند. همه‌چیز به دانش و تجربه افراد در چنین سرمایه‌گذاری‌هایی بستگی دارد.

مقایسه بیت کوین با ارزهای دیگر

سعی مردیم تا با بررسی تمام چالش‌های مربوط به این ارز دیجیتال، تشریح کاملی برای پاسخ سؤال بیت کوین چیست برای شما رقم بزنیم. در این بخش با مقایسه این ارز با سایر ارزهای دیجیتال رقیب سعی داریم تا شناخت شما را نسبت به آن کامل‌تر کنیم.

بیت کوین با اتریومدومین ارز دیجیتال مطرح جهان در حال حاضر بعد از بیت کوین، اتریوم است. این ارز دیجیتال نیز با اهدافی تقریباً مشابه اما با تفاوت‌های بارز در سیستم بلاک چین طراحی و توسعه یافته است. سرعت بالاتر اتریوم باعث شده تا در سال‌های گذشته ۱۹ درصد از بازار ارزهای دیجیتال به آن تعلق داشته باشد. این ارز دیجیتال بر اساس اجرای قراردادهای هوشمند استوار است و امکان هیچ‌گونه تقلب در آن وجود ندارد. با وجود رشد و توسعه بسیار زیاد در بازار اتریوم اما هنوز هم این ارز با بیت کوین و محبوبیت آن فاصله زیادی دارد.

بیت کوین با لایت کوینلایت کوین یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که تشابه زیادی در سیستم آن با بیت کوین وجود دارد. اما این ارز دیجیتال که در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شده از نظر سرعت تراکنش‌ها فوق‌العاده شرایط بهتری نسبت به بیت کوین دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر بیت کوین را مشابه با طلا در نظر بگیریم، لایت کوین می‌توانند به‌مثابه نقره باشد.

بیت کوین با کاردانویکی از ارزهای دیجیتالی که امروزه به شدت بر سر زبان‌ها افتاده، ارز دیجیتال کاردانو است. آینده ارز دیجیتال کاردانو کاملا روشن است. جالب است بدانید که مؤسس این ارز با ارز اتریوم یک نفر است. استفاده از فناوری‌های بسیار پیشرفته و همچنین یک فناوری بلاک چین قدرتمند سرمایه‌گذاران زیادی را به سمت سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال کشانده است.

بیت کوین با استلاریکی از سریع‌ترین و البته کم هزینه‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در جهان در حال حاضر استلار است. در شبکه استلار امکان انجام هزاران تراکنش تنها در چند ثانیه وجود دارد. این امر باعث شده تا بسیاری از متخصصین استلار را به‌عنوان جایگزینی شایسته برای بیت کوین تلقی نموده و این ارز دیجیتال را به‌عنوان آینده تراکنش‌های مالی در جهان معرفی نمایند. آینده ارز دیجیتال استلار می تواند شبیه به بیت کوین باشد.

بیت کوین و بیت کوین کشبیت کوین کش یکی از هارد فورک‌های بیت کوین است. این ارز دیجیتال نیز که همزاد بیت کوین محسوب می‌شود، نمونه ارتقاءیافته این ارز دیجیتال محسوب می‌شود. استقبال از این ارز نیز نه به مقدار بیت کوین اما قابل توجه بوده است.

بیت کوین و تترتتر که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده است، به اصطلاح یک استیبل کوین محسوب می‌شود. ساختار عملکردی استیبل کوین‌ها با ارزهایی مانند بیت کوین تفاوت‌های قابل توجهی دارد. داشتن یک شبکه کامل امن و همچنین سرعت بالای تراکنش‌ها و کم بودن نوسانات تتر باعث شده تا خیلی‌ها این ارز دیجیتال را به‌عنوان جایگزینی برای پول‌های کاغذی تعریف نمایند.

بیت کوین و مونرومونرو یکی دیگر از ارزهای دیجیتال معروف و معتبری است که این روزها صحبت‌های زیادی درباره آن می‌شود. این ارز دیجیتال جایگاه خود را به‌عنوان یکی از امن‌ترین ارزهای دیجیتال پیدا کرده است. امکان ردیابی مونرو به دلیل استفاده از یک کد رمزنگاری فوق‌العاده غیرممکن است. البته این امر باعث شده تا بسیاری از افراد برای اهداف پولشویی از آن استفاده نمایند.

بیت کوین کش چیست و چرا به وجود آمده است؟

در بخش‌های قبلی مقاله بیت کوین چیست به بررسی فورک در بیت کوین پرداختیم و همچنین بیت کوین کش را نیز به عنوان تنها فورک ارز دیجیتال بیت کوین معرفی کردیم. اما بیت کوین کش چرا به وجود آمده و اصلاً آیا نیازی به وجود آن هست یا خیر؟ اگر به‌صورت دقیق مقاله بیت کوین چیست را مطالعه کرده باشید، بایستی بدانید که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال در دنیا معرفی شده اما بهترین ارز دیجیتال از نظر کیفیت و ساختار نیست و رقبای بسیار سرسختی دارد. برخی از ارزها به دلیل استفاده از تکنولوژی های به‌روزتر و همچنین در نظر گرفتن ایده‌های ارزهای قبلی به‌مراتب می‌توانند کیفیت بالاتری داشته باشند. اصل اساسی به وجود آمدن فورک ها در ارزهای دیجیتال رفع مشکلات قبلی و به نوعی به‌روز کردن آنها با تکنولوژی های روز دنیا است. بیت کوین کش نیز به همین دلیل به وجود آمده است تا معایب بیت کوین را از بین ببرد.

به عنوان مثال یکی از اصلی‌ترین معایب بیت کوین که با وجود بیت کوین مکش دیگر در آن می‌بینیم، سرعت بالای تراکنش‌های بیت کوین کش است. اما از نظر ساختاری بیت کوین کش شباهت بسیار زیادی به خود بیت کوین داشته و به نوعی نمی‌توان آن را یک ارز دیجیتال جدید و مستقل معرفی کرد.

آیا بیت کوین کش می‌تواند باعث نابودی بیت کوین شود؟

اگر اطلاعات کافی درباره بیت کوین کش نداشته باشید، ممکن است این سؤال در ذهن شما به وجود آید که با وجود بیت کوین کش که شرایط و ظرفیت بهتر و بیشتری نسبت به بیت کوین دارد، دیگر چه نیازی به خود بیت کوین داریم؟ البته یکی از دلایلی که متخصصان برای نابودی برخی از ارزهای دیجیتال برشمرده‌اند، به وجود آمدن فورک ها هستند. وجود فورک های زیاد که شرایط بسیار بهتری نسبت به ارز دیجیتال اصلی دارند، به مرور زمان می‌توانند باعث نابودی و به فراموشی سپرده شدن ارز دیجیتال اصلی گردند. البته این موضوع در حال حاضر برای بیت کوین و بیت کوین کش صدق نمی‌کند. اگر بخش مقایسه ارزهای دیجیتال با بیت کوین را مطالعه کرده باشید، احتمالاً با میزان مقبولیت و جذابیت‌های بیت کوین نسبت به سایر ارزها آشنا هستید. پرواضح است که چنین مقبولیت و محبوبیت بالایی نمی‌تواند به صرف به وجود آمدن یک فورک از بین برود.

مقایسه بیت کوین با دلار آمریکا

یکی دیگر از مواردی که در مقاله بیت کوین چیست باید به تشریح و بررسی آن بپردازیم، ارتباط و مقایسه میان بیت کوین و دلار است. به‌صورت کلی دلار آمریکا در سرتاسر دنیا به‌عنوان قدرتمندترین ارز شناخته می‌شود. البته قدرتمند بودن با گران‌ترین ارز بودن تفاوت‌هایی دارد که در بررسی آن به مباحث اقتصاد و تحلیل بنیادی بازمی‌گردد. با همه این اوصاف دلار به‌عنوان یک طرف قضیه سرمایه‌گذاری مردم روی مواردی مانند طلا  و یا بیت کوین است. به این معنی که به دلیل بیشترین استفاده از دلار برای دادوستد در جهان و همچنین به‌عنوان یک ارز تأثیرگذار در اقتصاد بسیاری از کشورها، دلار تبدیل به یک ارز برای سرمایه‌گذاری در میان کاربران شده است. در این بین خروج سرمایه‌ها از دلار و ورود آنها به طلا از گذشته تاکنون باعث شده تا نمودار قیمت دلار و طلا رابطه معکوس با یکدیگر داشته باشند.

حال که بیت کوین نیز شرایط مشابهی مانند ارتباط طلا با دلار پیدا کرده، وارد همچنین رابطه‌ای با دلار شده است. به این معنی که افزایش قیمت دلار در جهان، منجر به کاهش و افت قیمت بیت کوین می‌گردد.  کاهش قیمت دلار نیز افزایش قیمت دلار را به دنبال دارد. مقایسه نمودار شاخص دلار و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که کف و سقف دو نمدار دقیقاً در یک زمان و به‌صورت همزمان تشکیل شده‌اند. این موضوع برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت و میان مدت روی بیت کوین هستند، می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. همچنین برای درک بهتر بیت کوین چیست نیز می‌توانید به این موضوع مهم دقت داشته باشید. تحلیل و پیش بینی قیمت دلار نیز یکی از موارد مهم برای تحلیل بیت کوین است.

آیا امکان نابودی بیت کوین وجود دارد؟

این سؤال نه فقط برای ارز دیجیتال بیت کوین بلکه برای سایر ارزهای دیجیتال نیز صادق است. بسیاری از کاربران شخصی و حتی متخصصین نیز در این زمینه صحبت‌ها و اظهارنظرهایی کرده و به نگارش نظرات خود درباره آینده بیت کوین پرداخته‌اند. اگر این مقاله را به‌دقت مطالعه کرده باشید، اکنون می‌توانید تا حدی به پاسخ این سؤال دست پیدا کنید. پاسخ این سؤال در واقع در پاسخ سؤال بیت کوین چیست نهفته است. طبق آنچه گفته شد، بیت کوین ارز دیجیتالی است که برای ارتقاء سطح کیفیت دادوستدهای مالی در جهان به روی کار آمده و سرمایه‌گذاری روی آن، هدفی نبوده که بیت کوین سازان به دنبال آن بوده‌اند. از این گذشته محدود بودن بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد یکی از دلایلی است که خیلی‌ها معتقدند می‌تواند با هدف اصلی آن در تضاد باشد. البته گروهی هم هستند که این ویژگی را برای بیت کوین یک مزیت می‌دانند. هر چه هست، پیش بینی اینکه بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال قرار است به کل از بین رفته و چیز دیگری جایگزین آنها شود، به این سادگی‌ها نیست.

بسیاری از متخصصین سرمایه‌گذاری معتقدند که تا زمانی که خیلی از کاربران در سرتاسر دنیا به معامله ارزهایی که به دور از نظارت بانک‌های بزرگ جهان صورت می‌پذیرد، علاقه داشته باشند، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال میز به کار خود ادامه می‌دهند.

 • کشورهایی که دائماً با مشکلاتی مانند تحریم روبرو هستند، از علاقه‌مندان بزرگ بیت کوین محسوب شده و سعی در رفع چالش‌های خود با استفاده از مزیت‌های بیت کوین بر می‌آیند.
 • بسیاری از افراد ثروتمند برای فرار از مالیت بانک‌های بزرگ سعی در ذخیره پول‌های خود در قابل شبکه ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین بر می‌آیند.
 • عدم فروش بیت کوین توسط دارندگان نیز می‌تواند دلیلی برای افزایش قیمت بی‌رویه آن باشد.

اینها همگی مواردی هستند که در بندهای قبلی و در تشریح پاسخ سؤال بیت کوین چیست، به بررسی آنها پرداختیم.  وجود این دلایل نشان می‌دهد که نابود شدن بیت کوین بیشتر از اینکه به سازمان‌ها و نهادهای دولتی بستگی داشته باشد، به افراد و اشخاص معامله کننده آنها بستگی دارد.

مهم‌ترین عواملی که می‌توانند باعث نابودی بیت کوین شوند

برای اینکه شرایط نابودی بیت کوین و از بین رفتن کامل آن را به‌صورت جامع درک کرده باشید، لازم است تا شما را با دلایلی که می‌توانند باعث نابودی کامل این ارز دیجیتال شوند، آشنا کنیم. البته لازمه درک این عوامل، داشتن اطلاعات کافی درباره بیت کوین چیست و معنی مفهوم اصطلاحات مربوط به این ارز دیجیتال است که در بندهای قبلی به آن اشاره کردیم. دقت کنید که عواملی که در ادامه مرور می‌کنیم، تجربه و نظر بسیاری از متخصصان ارزهای دیجیتال است که سعی کرده‌ایم به‌صورت منصفانه در کنار معرفی آنها، نقدهایی را نیز به این نظرها داشته باشیم.

 • مشکلات و محدودیت‌های مربوط به اینترنت

در شرح بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند، اشاره کردیم که این ارز دیجیتال و البته سایر ارزها به‌صورت مستقیم به دنبال دیجیتال و اینترنت وابسته هستند و از بین رفتن اینترنت می‌تواند دلیلی بر نابودی کامل آنها باشد. هر چند بروز این مشکل می‌تواند دلیلی حتمی بر نابودی بیت کوین باشد، اما بروز آن خیلی بعید است. زیرا نابودی اینترنت در زیرساخت‌های آن در دنیای که ما در آن هستیم، عملاً بسیار بعید است و از این گذشته می‌تواند به نابودی زندگی در قرن جدید نیز منجر شود. بدون اینترنتی عملاً درصد بالایی از فعالیت‌ها در روی کره خاکی از میان خواهند رفت. اما بروز محدودیت‌های اینترنتی در برخی کشورها می‌تواند منجر به حذف کاربران آنها از شبکه جهانی بیت کوین گردد.

 • مشکلات مربوط به انرژی برق در جهان

در حال حاضر استخراج بیت کوین ارتباط کاملاً مستقیمی با انرژی برق دارد. از این رو بروز هر چالشی در انرژی برق می‌تواند استخراج این ارز دیجیتال را با مشکلاتی روبرو سازد. در چنین شرایط دو حالت پیش روی بیت کوین قرار می‌گیرد. یا قیمت این ارز باید به‌قدری افزایش یابد که استخراج کنندگان را ترغیب به استخراج آن نماید و یا باید شاهد نابودی بیت کوین باشیم. در این صورت نیز به نظر نابودی بیت کوین خیلی بعدی به نظر می‌رسد . این پیش بینی نیز بسیار دور از ذهن می‌باشد.

 • همبستگی تمام دولت‌ها برای از بین بردن بیت کوین

در تشریح سؤال بیت کوین چیست، به بررسی ارتباط آن با دولت‌ها پرداختیم. در حال حاضر دولت‌های جهان به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول به دنبال تطابق درآمدهای خود با ارزهای دیجیتال رفته و افزایش قیمت ارزهای دیجیتال باعث منفعت آنها نیز می‌شود. دسته دوم دولت‌هایی هستند که هنوز هیچ اقدامی در این باره نکرده و گسترده شدن بیت کوین می‌تواند منجر به نابودی کامل نظام بانکی آنها گردد. هر چند در صورت همبستگی دولت‌ها برای از بین بردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌تواند تهدیدی بزرگ برای آن به شمار رود، اما با این حال این نظریه نیز خیلی بعید و دور از ذهن به نظر می‌رسد.

 • بروز ایراد اساسی در شبکه بیت کوین

کافی است تا یک بیت کوین از بلاک چین این ارز دیجیتال توسط هکرها دزدیده شود. در این شرایط است که در عرض چند ساعت باید منتظر نابودی کامل بیت کوین باشیم. البته در تفسیر پاسخ سؤال بیت کوین چیست، به‌صورت کامل توضیح دادیم که از نظر امنیت این ارز دیجیتال، یکی از امن‌ترین شبکه‌ها را داشته و حتی به نسبت شرایط امنیتی بسیاری از بانک‌های بزرگ نیز به‌مراتب بهتر است. اما با این حال بروز ایراد اساسی در شبکه آن می‌تواند شروعی برای نابودی کامل آن باشد.

روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا بازارهای داخلی؟

شاید این سؤال نیز برای شما عزیزان پیش آمده باشد که در سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و خرید بیت کوین بهتر است یا سرمایه‌گذاری و خرید از بازارهای داخلی مانند بازار بورس یا بازار مسکن و سکه و … . سرمایه‌گذاری یک مقوله کاملاً متمایز با بررسی یک کالا است. کسانی که به فکر سرمایه‌گذاری هستند، لازم است تا در آن واحد بازارهای مختلف را مورد برسی قرار داده و با توجه به جمیع جوانب برای نتیجه نهایی تصمیم‌گیری نمایند. هدف ما از ارائه مقاله بیت کوین چیست، بررسی کامل این ارز دیجیتال و ارائه اطلاعات کامل و مفید درباره این ارز بود. به هیچ وجه درصدد این نبودیم که کاربران بدون داشتن اطلاعات لازم از سایر بازارها برای خرید و فروش بیت کوین اقدام نمایند.

جدای از این بحث سرمایه‌گذاری را نباید به یک کالا اختصاص داد. تمام کارشناسان معتقد هستند که شما باید سبدی از سهام مختلف را داشته باشید. به این معنی که مقدار مبلغ مورد نظر برای سرمایه‌گذاری را در بازارهای مختلفی اعم از بازار ارز، بازار طلا، بازار سکه، بازار بورس، بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارها تقسیم کرده و سبدی از سهام برای خود ایجاد کنید. حالا با مطالعه مقاله بیت کوین چیست، شناخت کافی نسبت به بیت کوین نیز پیدا کرده‌اید و می‌توانید از این پس این ارز دیجیتال را نیز به عنوان یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در برنامه‌های خود داشته باشید.

استیکینگ بیت کوین چیست و چگونه از این روش سرمایه گذاری استفاده کنیم؟

یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال استیک کردن انواع ارز دیجیتال است. استیک کردن به این معنا است که شما ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری کرده و آن را در حساب یک صرافی و یا کیف پول و هر پلتفرم دیگری فریز می کنید. صرافی و یا کیف پول مورد نظر از ارز دیجیتال فریز شده شما برای خدمات خود استفاده کرده و از بابت این موضوع سودی را به شما می‌دهد. در واقع در این روش ما بعد از مدتی هم ارز های دیجیتال خود را در اختیار خواهید داشت و هم می توانید سود حاصل از استیک کردن آن را نیز دریافت کنید. پلتفرم های مختلف سود های مختلفی را نیز برای استیک کردن ارز دیجیتال بیت کوین در نظر گرفتند که شما می توانید با مطالعه قوانین آن ها در نهایت بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

در حال حاضر امکان استیک کردن ارز دیجیتال بیت کوین در صرافی کوکوین و یا کیف پول تراست ولت برای کاربران فراهم شده است. البته پلتفرم های دیگری مانند صرافی بایننس یا سایر صرافی های معتبر نیز چنین امکانی را برای کاربران خود فراهم کردند که شما بنا به شناخت و شرایط می‌توانید از هر کدام از این پلتفرم ها برای استیک کردن بیت کوین استفاده کنید.

یک نکته بسیار مهم درباره استیکینگ در بازار ارز دیجیتال این است که حتماً باید سراغ پلتفرم های معتبر و شناخته شده بروید. زیرا تبلیغات فوق العاده شدید در این باره در سایت های مختلف وجود دارد که بسیاری از این پلتفرم ها تقلبی بوده و به دنبال کلاهبرداری کردن هستند.

استخراج بیت کوین بهتر است یا خرید آن؟

استخراج ارز دیجیتال بیت کوین نیز یکی از روش های درآمدزایی از این رمز ارز برای کاربران است. در مقاله آموزش استخراج بیت کوین به صورت کامل و جامع شرایط و فرایند استخراج ارز دیجیتال را برای شما تشریح کرده و درآمدها و هزینه های مورد نیاز و همچنین دستگاه های مورد نیاز را نیز به شما معرفی کردیم. واقعیت این است که استخراج بیت کوین نیاز به تهیه کردن دستگاه های زیادی داشته و هزینه‌های زیادی را نیز روی دست شما باقی می گذارد و برای کسانی که سرمایه کافی برای تهیه هر چه بهتر این دستگاه ها ندارند به هیچ وجه نمی تواند روش مناسبی باشد. اما برای کسانی که امکانات و شرایط کافی و لازم برای استخراج رمز ارز را دارند می تواند یک روش مناسب برای درآمدزایی و رسیدن به بیت کوین باشد.

در عوض شرایط خرید این رمز ارز برای تمام کاربران در دسترس از شما می توانید به هر مقدار بیت کوین را از بازار خریداری کرده و آن را در هر یک از انواع کیف پول ارز دیجیتال نگهداری نمایید.

روی بیت کوین سرمایه گذاری کنیم یا طلا؟

انتخاب میان سرمایه گذاری بر روی بیت کوین و یا خرید طلا یکی دیگر از چالش‌هایی است که تحلیلگران و معامله گران بازار با آن روبرو هستند. واقعیت این است که چه خرید بیت کوین و چه خرید طلا هر کدام وضعیت های خاص خود را داشته و نباید این دو روش درآمدزایی را از طریق بازارهای مالی با هم مقایسه کرد. توصیه ما این است که بخشی از سرمایه های خود را برای خرید بیت کوین اختصاص داده و بخش دیگری از آن را در بازار طلا سرمایه گذاری کنید تا از این طریق هم بتوانید از مزیت های سرمایه گذاری برای هر دوی این موارد استفاده نمایید و هم ریسک سرمایه‌گذاری خود را نیز به حداقل میزان ممکن برسانید.

سرمایه گذاری بر روی بیت کوین و سرمایه گذاری بر روی طلا به صورت همزمان این مزیت را برای شما به دنبال دارد که نگران به چالش کشیدن هر یک از آنها نخواهد بود زیرا بخش قابل توجهی از سرمایه های شما در بازار مقابل کاملا حفظ می شوند. اگر تحلیلگر حرفه ای هستید و می توانید هم نمودار بیت کوین هم نمودار قیمت طلا را به خوبی تحلیل و پیش بینی کنید توصیه می‌کنیم که از هر دوی این موارد برای سرمایه گذاری استفاده کنید زیرا می توانند شرایط فوق العاده ای داری را از نظر مالی و سرمایه گذاری برای شما رقم بزنند‌.

روش های مدیریت ریسک و خطر در سرمایه گذاری روی بیت کوین

در مقاله آموزش مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال و معرفی خطرات بازار ارز دیجیتال به صورت کامل و جامع این شرایط را برای شما تشریح کردیم. اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی بیت کوین هستید با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید به نوعی میزان ریسک و خطر وارد شده به سرمایه های خود را به حداقل برسانید:

 • از تکنیکهای مدیریت سرمایه در بازار ارز دیجیتال برای معاملات خود استفاده کنید.
 • شرایط تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال را بشناسید و حتماً قوانین آن را در معاملات خود پیگیری نمایید.
 • بهترین کیف پول ارز دیجیتال را انتخاب کرده و برای نگهداری بیت کوین های خود از آن استفاده کنید.
 • از صرافی های معتبر برای خرید این رمز ارز اقدام کنید.
 • کم کم و با گذشت زمان از مدت سرمایه‌گذاری خود سعی کنید تا پول اصلی خود را از بازار خارج کرده و تنها با سود های خود به سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال ادامه دهید.
 • حتماً آموزش های لازم برای تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال بیت کوین را پشت سر گذاشته و با درک صحیح و درست از هر دو این روش های تحلیلی به دنبال سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال بروید.

منابع آموزشی بیت کوین

در اینترنت منابع بسیار زیادی برای آموزش بیت کوین تعریف شده است که استفاده از هر یک از آنها می‌تواند راه‌حلی عالی برای آموزش شبکه بیت کوین باشد. تنها کافی است یک‌بار کلید واژه بیت کوین چیست را در گوگل جستجو کنید تا به مقالات زیادی دسترسی داشته باشید. آموزش‌های بیت کوین به دو دسته آموزش‌های تئوری و آموزش‌های تحلیلی تقسیم می‌شود. آموزش‌های تئوری بیت کوین را می‌توانید در سایت‌های اینترنتی معتبری ازجمله موارد زیر در دسترس داشته باشید:

 • کوین تلگراف Coin Telegraph
 • بیت کوین مگزین Bitcoin Magazine
 • وبلاگ کانون بورس
 • کوین بیس بلاگ The CoinBase Blog
 • کوین دسک CoinDesk
 • اینوستوپدیا investopedia

هر چند شما می‌توانید آموزش‌های مربوط به تحلیل بیت کوین را نیز در منابع آموزشی بالا دنبال کنید، اما برای ورود به بازار پر ریسک بیت کوین برای سرمایه‌گذاری لازم است تا با قدرت و اطلاعات بیشتر اقدام کنید. شرکت در دوره‌های اختصاصی آموزش معامله ارزهای دیجیتال می‌تواند یکی از بهترین شرایط را برای کاربران و علاقه‌مندان به این بازار فراهم آورد. اختصاص دادن درصدی از سرمایه در نظر گرفته شده برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال به این آموزش‌ها یک سرمایه‌گذاری قدرتمند و در نهایت کسب سودهای بیشتر را برای شما رقم خواهد زد.

کتاب‌های آموزش بیت کوین

به بررسی برخی از سایت‌های مهم و معتبر درباره بیت کوین چیست و رسیدن به اطلاعات بیشتر درباره این ارز دیجیتال پرداختیم. البته تمام مسائل موجود در این سایت‌ها را به‌صورت کامل می‌توانید در کانون بورس نیز در اختیار داشته باشید. در این بین کتاب‌هایی هم با موضوع بیت کوین چیست وجود دارند که استفاده از آنها نیز می‌تواند اطلاعات کاربران را درباره این ارز دیجیتال افزایش دهد. در ادامه با معرفی کتاب‌های آموزش بیت کوین چیست، شما را با معروف‌ترین آنها آشنا خواهیم نمود.

کتاب اساتید بیت کوین –  Mastering Bitcoin

نویسنده این کتاب اطلاعات جامعی درباره بیات کوین دارد و سمینارهای بسیار زیادی در سطح جهان با عنوان بیت کوین چیست برگزار کرده است. آندریاس آنتونوپولوس یکی از معروف‌ترین نویسندگان درباره ارزهای دیجیتال و بیت کوین است که کتاب حاضر را با هدف ارائه نکاتی بسیار مهم درباره برنامه نویسان ارزهای دیجیتال و بیت کوین به نوشته تحریر در آورده است. کتاب برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ روانه بازار شده و در سال ۲۰۱۷ نیز ویرایش دوم آن انتشار پیدا کرده است. اگر از متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بیت کوین هستید، می‌توانید با مطالعه این کتاب اطلاعات خود را چندین برابر کنید.

کتاب استاندارد بیت کوین –  The Bitcoin Standard

یکی دیگر از کتاب‌های مشهور در زمینه بیت کوین چیست، کتاب استاندارد بیت کوین نوشته سین الدین آموس می‌باشد. نویسنده این کتاب یک اقتصاددان بزرگ بوده و فعالیت‌های بسیار زیادی حتی قبل از بیت کوین در زمینه سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی داشته است. در این کتاب نویسنده به تشریح مسائل مربوط به بیت کوین از همان ابتدا و با در نظر گرفته مسائل بسیار ابتدایی پرداخته است. کتاب با توضیحاتی درباره تاریخچه پول در جهان آغاز و با بررسی تاریخچه طلا در نهایت به‌طرف تفسیر و توضیح بیت کوین چیست می‌رود.

آموس در این کتاب بیت کوین را به‌عنوان ارزی جایگزین برای نظام بانکداری جهانی معرفی کرده و در انتها به بررسی مزیت‌های بیت کوین در این رابطه می‌پردازد. مطالعه کتاب استاندارد بیت کوین برای علاقه‌مندان به این ارز دیجیتال می‌توانید بسیار آموزنده باشد.

کتاب عصر ارزهای دیجیتال – The Age of Cryptocurrency

یکی دیگر از کتاب‌هایی که باید درباره تشریح بیت کوین چیست به آن اشاره کنیم، کتاب عصر ارزهای دیجیتال است. نویسندگان این کتاب یعنی مایکل کیسی و پاول وینا به بررسی بیت کوین به‌صورت پایه‌ای و اصولی پرداخته و این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک عامل بسیار مؤثر در اقتصاد جهانی در سال‌های آینده می‌دانند. در این کتاب نیز شما می‌توانید اطلاعات اولیه و ابتدایی را نظیر تاریخچه پول و طلا به دست آورده و سپس تمام مسائل مربوط به بیت کوین را نیز درک کنید. انتشار این کتاب مربوط به سال ۲۰۱۸ میلادی است و نسبت به دو کتاب قبلی جدیدتر است.

کلام آخر

به‌صورت جامع و کامل به بررسی مباحث مربوط به بیت کوین چیست پرداختیم. با مطالعه این مقاله درباره بیت کوین چیست شما می‌توانید اطلاعات جامعی را درباره این ارز دیجیتال پیدا کرده و حتی برای تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری کردن و یا نکردن روی آن نیز اقدام کنید. در انتهای مقاله بیت کوین چیست، سعی داریم تا یک نکته بسیار مهم و کلیدی را با شما عزیزان در میان بگذاریم. کاربران باید دقت کننده که معامله روز ارزهای دیجیتال با حساسیت‌های بسیار بالایی همراه است. هرگز خرید بیت کوین را با خرید یک منزل مسکونی در شهر تهران یکسان تلقی نکنید. حتی خرید بیت کوین با خرید سهام نیز تفاوت‌هایی دارد. لازم است تا کسانی که به دنبال معامله‌گری و سرمایه‌گذاری روی بیت کوین هستند:

 • ابتدا به‌صورت عمومی با این ارز دیجیتال آشنا شوند. در این مقاله سعی کردیم تا تمام نکات لازم درباره بیت کوین چیست را با شما در میان بگذاریم.
 • در قدم بعدی نوبت به کسب دانش لازم برای تحلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌رسد. این آموزش‌ها را باید نزد متخصص و فرد با تجربه در این ارزها پشت سر بگذارید. برای این منظور می‌توانید از دوره‌های فوق تخصصی آموزش معامله‌گری ارزهای دیجیتال در کانون بورس استفاده کنید.

در نهایت قبل از خرید نیز بهتر است با کارشناسان با تجربه‌تر مشورت کرده و سپس اقدام کنید. در کانون بورس سعی کرده‌ایم تا مجموعه‌ای از همه نیازمندی‌های لازم برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در قالب یک دوره کامل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. معامله‌گری تخصص ما است. در آموزش آنلاین ارز دیجیتال یا دوره حضوری ارز دیجیتال سعی کرده ایم تا تمام نکات لازم برای معامله گری در این بازار را با شما در میان بگذاریم.

پرسش‌های متداول درباره بیت کوین

در انتهای این مقاله پرسش‌های متداول و رایجی که کاربران ارزهای دیجیتال دارند را با شما عزیزان در میان گذاشته و پاسخ‌های آنها را نیز ذکر می‌کنیم. در طول مقاله سعی کردیم تا از ابعاد مختلفی به بررسی پاسخ سؤال بیت کوین چیست بپردازیم، در انتها نیز لازم دانستیم تا برخی از چالش‌های ذهنی کاربران را بررسی نماییم.

اگر شما نیز سوالی در ذهن دارید که در این مجموعه سوالات قرار نگرفته، در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

آیا ممکن است نتوانیم بیت کوین خود را بفروشیم؟ 

این نگرانی مخصوصاً برای کسانی که به تازگی وارد بازار بیت کوین می‌شوند، به شدت وجود دارد. واقعیت این است که خریدوفروش بیت کوین تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضا است. نقد شوندگی این ارز دیجیتال نیز بیشتر به پلتفرم و صرافی بستگی دارد که در آن به معامله می‌پردازید. هر چقدر تعداد کاربران صرافی بیشتر باشد، نقدشوندگی بیت کوین نیز بالاتر خواهد بود. اما به‌صورت کلی فروش بیت کوین خیلی کار پیچیده‌ای نیست و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

آیا دولت‌ها می‌توانند مانع از ادامه کار شبکه بیت کوین شوند؟ 

شبکه بیت کوین یک شبکه کاملاً مستقل است و برای از بین بردن کامل آنها تنها راه از بین بردن کامل اینترنت در دنیا است. غیر از این راهی برای از بین بردن بیت کوین وجود ندارد. اما دولت‌ها می‌توانند با اتخاذ سیاست‌هایی خریدوفروش ارز دیجیتال بیت کوین را در داخل محدود نموده و آن را با چالش‌هایی روبرو سازند.

آیا امکان نابود شدن بیت کوین وجود دارد؟

نابود شدن بیت کوین به‌صورت فنی و در سیستم اینترنتی عملاً وجود نداشته و غیرممکن است. اما اگر منظور از نابودی بی‌ارزش شدن این ارز دیجیتال است، چنینی پیش‌بینی بسیار سخت و غیرقابل دسترس است.

آیا بیت کوین توسط دولت‌های جهان به رسمیت شناخته شده است؟

سیاست‌های دولت‌ها در قبال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود. دسته‌ای معاملات این ارزها را کاملاً قانونی دانسته و آنها را به رسمیت می‌شناسند. دسته دوم هیچ واکنشی نسبت به این ارزها نداشته و در این کشور مانند ایران معاملات بیت کوین نه قانونی است و نه غیرقانونی. دسته سوم نیز کشورهایی هستند که ارزهای دیجیتال را ممنوع نموده‌اند. در بسیاری از کشور ازجمله ژاپن، سنگاپور، آلمان، بریتانیا، استرالیا و برخی از ایالت‌های آمریکا بیت کوین به رسمیت شناخته شده و حتی به‌عنوان ابزاری برای دادوستد استفاده می‌شود.

بیت کوین بهتر است یا طلا؟ 

حالا که به خوبی با پاسخ پرسش بیت کوین چیست آشنا شده اید، بهتر می‌توانید این ارز دیجیتال را با سایر ارزها مقایسه کنید. نوع نام‌گذاری و معرفی بیت کوین باعث شده تا خیلی‌ها این ارز دیجیتال را به‌عنوان رقیبی برای طلا پنداشته و دائماً به دنبال مقایسه این دو باشند. واقعیت این است که ساختار این دو کاملاً با یکدیگر متفاوت بوده و وجود و یا عدم وجود یکی از آنها تحت تأثیر دیگری نیست. رقابتی هم بین بیت کوین و طلا وجود ندارد. سرمایه گذران نیز باید تحت شرایط خاص نسبت به انتخاب یکی از این دو برای سرمایه‌گذاری اقدام نمایند. البته تحلیل و پیش بینی قیمت طلا نیز می تواند از نکات مهم برای تحلیل بیت کوین باشد.

بیت کوین چه استفاده‌هایی برای مردم و کاربران جهانی دارد؟ 

بیت کوین می‌تواند در آینده به جای پول فیات و معمولی روشی برای پرداخت هزینه‌ها باشد.

رقبای بیت کوین کدام ها هستند؟

در حال حاضر ارز‌های اتریوم، تتر، استلار، کاردانو، بیت کوین کش را می‌توان ازجمله مهم‌ترین رقبای بیت کوین نامید.

برای خرید بیت کوین چقدر باید پول داشته باشیم؟ 

با توجه به اینکه امکان خرید بیت کوین در واحدهای بسیار خرد نیز برای کاربران وجود دارد، با سرمایه‌های کم چند میلیونی نیز می‌توان برای خریدوفروش بیت کوین اقدام نمود.

آیا برای کار کردن با بیت کوین نیاز به اطلاع از نحوه کار تراکنش‌های آن داریم؟ 

دقیقاً مانند اینترنت که شما بدون نیاز به اطلاع از شرایط و ساختار آن می‌توانید تمام استفاده‌های لازم را از آن ببرید، در شبکه بیت کوین نیز بدون نیاز به اطلاع از نحوه کار تراکنش‌ها این امکان برای کاربر وجود دارد که در این شبکه فعالیت داشته باشد.

آیا می‌توان کلید خصوصی یک کاربر را در شبکه بیت کوین حدس زد؟ 

یکی از اصطلاحات پرکاربرد در تشریح پاسخ سؤال بیت کوین چیست, کلید خصوصی است. دقت کنید که کلید خصوصی کیف پول شما نشان دهنده میزان دارایی شما و همچنین مالکیت شما به بیت کوین‌های موجود در کیف پول است. اگر کسی به این کلید دسترسی پیدا کند، می‌تواند بیت کوین‌ها شما را صاحب شود. همچنین اگر آن را گم کنید، بیت کوین‌های شما از دست می‌رود. اما آیا هکرها می‌توانند کلید خصوصی شما را حدس بزنند؟ برای حدس زدن کلید خصوصی نیاز به بررسی ۲۱۶۰   احتمال مختلف است. برای درک بزرگی این عدد تعداد دانه‌های شن موجود در کره زمین را اگر در خود این عدد ضرب کنید، باز هم فاصله زیادی تا این عدد خواهید داشت. عملاً احتمال حدس زدن کلید خصوصی توسط هکرها غیرممکن است.

در صورت گم شدن رمز کیف پول الکترونیکی امکان بازگرداندن بیت کوین‌ها وجود دارد؟ 

عملاً در این صورت هیچ راهی در حال حاضر برای بازگرداندن بیت کوین‌ها تعریف نشده است و این امکان در حال حاضر غیرممکن است.

آیا بیت کوین به عنوان ابزاری برای پولشویی و فرار مالیاتی است؟ 

همچنین یکی دیگر از پرسش‌هایی که لازم است در پاسخ به سؤال بیت کوین چیست به بررسی آن بپردازیم، اقدام برای پولشویی از طریق بیت کوین است. واقعیت این است که اولاً راه‌های بسیار ساده‌تر و بهتری برای پولشویی و فرار مالیاتی وجود دارد. کسی که معاملات بیت کوین را برای چنین کاری در نظر بگیرید، یکی از سخت‌ترین راه‌حل‌ها را در پیش گرفته است. ثانیاً در حال حاضر بسیاری از کشورها برای معاملات ارزهای دیجیتال از کاربران مالیات می‌گیرند و در آینده نیز شاهد ابداع سازوکاری برای پرداخت مالیات از سوی معامله گران بیت کوین خواهیم بود. از این رو در نظر گرفتن بیت کوین به عنوان ابزاری برای پولشویی خیلی اعتبار نداشته و چنین استفاده‌ای هم در سطح وسیع از این ارز دیجیتال نمی‌شود.

آیا بیت کوین تقلبی است؟ 

یکی از اظهارنظرهایی که گاه‌وبیگاه در سایت‌های مختلف ممکن است با آن روبرو شوید، تقلبی بودن بیت کوین است. اگر مقاله بیت کوین چیست را به‌صورت کامل مطالعه کرده باشید، به راحتی می‌تواند این اظهار نظر را باطل بدانید. این اظهار نظر از سوی برخی از افراد به ‌قصد و نیت‌های مختلفی انجام گرفته است.

چه راه‌هایی برای خرید و تهیه بیت کوین وجود دارد؟

در بررسی بیت کوین چیست و در قسمت نحوه خرید بیت کوین به این موضوع پرداختیم. به‌صورت کلی امکان خرید بیت کوین از روش‌های زیر وجود دارد:

 • خرید بیت کوین از صرافی
 • خرید بیت کوین به‌صورت شخصی از کاربرانی که بیت کوین دارند.
 • استخراج بیت کوین با دستگاه ماینر
 • دریافت بیت کوین در ازای کار و یا فروش یک کالا به افراد دارنده بیت کوین

آیا دولت می تواند تمام بیت کوین های کاربران ایرانی را ضبط کند؟ 

همچنین ممکن است این سؤال نیز ذهن شما را درباره بیت کوین به خود مشغول کرده باشد. هر چند این بحث در مقاله بیت کوین چیست یک بحث تخصصی محسوب نمی‌شود، اما برای افزایش سطح آگاهی کاربران لازم است تا به بررسی آن نیز بپردازیم. به‌صورت کلی قوانین داخلی هر کشوری تحت تأثیر دولت و اقدامات آن است. هیچ کشوری دیگری نمی‌تواند در ضبط کردن و یا ضبط نکردن دارایی‌های بیت کوین کاربران ایرانی توسط دولت ایران اقدامی نماید. از این رو این مهم تنها یک رویکرد داخلی خواهد بود. اما با این وجود به جز برای کسانی که به‌صورت غیرقانونی اقدام به استخراج بیت کوین از طریق دزدی برق انجام می‌دهند، دولت تضمینی برای ضبط بیت کوین کاربران ندارد. عملاً هم ‌چنین رفتاری را در گذشته نیز از دولت ایران ندیده‌ایم.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: