لوگو کانون بورس

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین | نحوه معامله گری و تحلیل

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین
شما در حال مطالعه مقاله ۳ از ۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین چیست و چگونه می‌توانیم با ارزیابی این عوامل اقدام پیش‌بینی قیمت بیت کوین کرده و از این عوامل برای معامله‌گری در بازار کریپتوکارنسی استفاده کنیم؟ جالب است اگر بدانید که شما با بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین و آشنایی با نحوه معامله‌گری و تحلیل این عوامل می‌توانید حتی سایر کوین ها را نیز خریداری کرده و روی آنها سرمایه گذاری کنید. برای کسانی که به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده‌آل در بازار ارز دیجیتال هستند فاکتورها و المان‌های مختلفی نیاز است که یکی از مهم‌ترین آنها شناخت و آشنایی با نحوه ارزیابی عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین است. اینکه قیمت این ارز دیجیتال چگونه تغییر می‌کند اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه گذاری عالی در این بازار دارد.

البته شناخت عوامل موثر بر نحوه نوسانات قیمت پادشاه بازار ارز دیجیتال یک موضوع است و نحوه تاثیرگذاری این عوامل روی معاملات شما در بازار موضوع دیگری است که لازم است تا درباره آن نیز بدانید و از این طریق کیفیت سرمایه گذاری خود را افزایش دهید. در این مقاله در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا به بررسی تمام عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت بیت کوین پرداخته و در نهایت نظرات حرفه‌ای برای نحوه استفاده از این تحلیل‌ها برای سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال را نیز به شما عنوان کنیم.

البته قرار نیست در انتهای مقاله شما تحلیلگر و مطالعه‌گر بیت کوین شوید اما به هر حال می‌توانید مانند یک فرد حرفه‌ای که در حال انجام معامله در بازار کریپتوکارنسی است، تحت تاثیر عوامل و اخبار مختلف به ارزیابی نوسانات قیمت بیت کوین پرداخته و تصمیم بگیرید که قیمت آن چه روندی در پیش خواهد گرفت. برای یک بررسی کامل و دقیق روی نحوه تغییرات قیمت این ارز دیجیتال در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

به نظر شما بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین چه تاثیری روی نحوه معامله‌گری ما در این بازار دارد و آیا اصلاً باید برای منظور اقدام کنیم یا خیر؟ اکثر معامله‌گران بازار کریپتوکارنسی ران از روش‌ها و تکنیک‌های تحلیل تکنیکال بیت کوین برای بررسی و ارزیابی این ارز دیجیتال استفاده می‌نمایند. تحلیل تکنیکال یکی از بهترین و جذاب‌ترین روش‌های تحلیل بازار ارز دیجیتال است و تکنیک‌های بسیار زیادی را می‌توانیم در دانش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در نظر بگیریم.

اما در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که استفاده از روش‌های تکنیکالی نتوانسته کیفیت معاملات خوبی را برای کاربران رقم بزند. در بسیاری از مواقع عدم توجه به عوامل موثر بر قیمت بیت کوین باعث می‌شود تا استفاده از روش‌های تحلیل تکنیکال چندان کارآمد نباشد و معاملات شما در این بازار با زیان همراه گردد.

این موضوع وقتی مهمتر می‌شود که اگر بدانید نحوه نوسانات قیمت ارز دیجیتال بیت کوین بر روی نوسانات سایر ارزهای دیجیتال نیز تاثیر مستقیم داشته و در صورتی که دقت کافی به این موضوع نداشته باشید ممکن است حتی معاملات شما در روی سایر توکن ‌های موجود در بازار نیز با چالش روبرو شود. البته اینگونه نیست که روش‌های به کار گرفته شده در تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال همیشه در تناقض با یکدیگر باشند و در خیلی از مواقع شاهد هستیم که این دو روش با یکدیگر همپوشانی دارند. همپوشانی تاثیر تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی همچنین باعث می‌شود تا پیش بینی دقیق‌تری برای نوسانات قیمت بیت کوین در اختیار کاربران قرار بگیرد.

البته قرار نیست شما هر روز و هر ساعت به دنبال بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین باشید و برای منظور معمولاً باید برای بازه‌های زمانی بلند مدت اقدام کرده و تنها اخبار لحظه‌ای را برای منظور به صورت لحظه‌ای و روزانه چک کنید. درصد قابل توجهی از عوامل اقتصادی و اخبار حاکم بر بازار ارز دیجیتال در بازارهای زمانی بلند مدت از پیش قابل بررسی و پیش‌بینی هستند و از این بابت هیچگونه چالشی پیش روی معامله‌گران قرار ندارد. تنها اخبار لحظه‌ای و اتفاقات ناگهانی رخ داده بر روی بیت کوین هستند که می‌تواند شرایط متفاوتی را برای معامله‌گری در این بازار برای شما رقم بزند که در ادامه به بررسی کامل نحوه ارزیابی این اخبار معامله‌گری با آنها نیز خواهیم پرداخت.

تاثیر بیت کوین در بازار ارز دیجیتال

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم تنها روی خود این ارز دیجیتال تاثیر نداشته و روی قیمت سایر آلتکوین‌ های تعریف شده در بازار نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد. اما چرا این اتفاق می‌افتد و چرا اگر ما معامله‌گر اتریوم یا سرمایه‌گذار کاردانو هستیم نیز باید با عوامل موثر بر قیمت بیت کوین آشنا باشیم و از آنها برای انجام معاملات بهینه‌تر بر روی این دسته از توکن‌ها استفاده کنیم؟

این موضوع به نوع رفتار معامله‌گران در بازار کریپتوکارنسی برمی‌گردد. برای اینکه به درک بهتری نسبت به این موضوع برسید لازم است تا چند نکته بسیار مهم درباره شرایط بازار ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم. اگر بخواهیم حجم نقدینگی موجود در تمام ارزهای دیجیتال را با یکدیگر جمع کرده و به هر کدام یک نسبت بدهیم فکر می‌کنید نسبت بیت کوین در این جمع و تفریق چقدر خواهد شد؟

این اصطلاح که با عنوان دامیننس بیت کوین شناخته می‌شود در واقع نشان دهنده میزان سلطه بیت کوین در بازار کریپتوکارنسی است که در طول سال‌های اخیر همیشه در حدود ۵۰ درصد بوده و کمی بالا و پایین نوسان کرده است. این موضوع به این معناست که ۵۰ درصد نقدینگی بازار ارز دیجیتال متعلق به بیت کوین بوده و ۵۰ درصد بقیه را سایر آلت کوین ها به خود اختصاص داده‌اند. با این حساب استفاده از اصطلاح پادشاه ارز دیجیتال برای بیت کوین چندان هم بی دلیل نیست.

وقتی ۵۰ درصد از یک بازار مربوط به یک کالا باشد عملاً نحوه تغییرات قیمت آن می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی سایر کالاها داشته باشد و این موضوع درباره بازار ارز دیجیتال و بیت کوین نیز به همین ترتیب صادق است. هر دلیلی که باعث نوسانات قیمت بیت کوین شود عاملی برای ایجاد نوسانات در قیمت سایر آلتکوین ها خواهد بود.

دومین نکته تاثیرگذار در این موضوع بررسی نحوه احساسات و رفتار معامله‌گران تحت تاثیر اخبار مربوط به بیت کوین است. فرض کنید که قیمت بیت کوین با یک شیب بسیار بالا در حال نزول باشد و شما معامله‌گر کاردانو باشید. آیا نمی‌ترسید که حتماً اتفاقی افتاده که تمام معامله‌گران بیت کوین در حال فروش هستند و قیمت این ارز دیجیتال روند نزولی به خود گرفته؟

وقتی قیمت بیت کوین روند نزولی به خود می‌گیرد بسیاری از کاربران با احساسات منفی روبرو شده و نمی‌توانند کنترل خوبی روی معاملات خود داشته باشند. در نهایت این احساسات روی معاملات آنها تاثیر گذاشته و تبدیل به یک عامل مهم برای تصمیم گیری چه برای خرید و چه برای فروش توکن‌ها می‌شود. البته در شرایط برعکس وقتی که روند قیمت بیت کوین صعودی باشد هم احساسات امیدوار کننده برای کاربران پیش می‌آید و آنها ترجیح می‌دهند تا معاملات خود را به سمت خرید پیش ببرند و این موضوع در نهایت باعث افزایش قیمت تمام آلت کوین ها خواهد شد.

ذکر این نکته اهمیت تحلیل و بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین برای آنالیز و معامله‌گری بر روی سایر آلت کوین ها را به خوبی به شما نشان می‌دهد. موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود بدانید که حتی تحلیل تکنیکال صورت گرفته بر روی نمودار قیمت سایر آلت کوین ها نیز ممکن است تحت تاثیر همین عوامل قرار گرفته و با چالش‌های مختلفی همراه شود. ممکن است شما یک ارز دیجیتال را خریداری کنید و به دنبال رسیدن به سود باشید اما هر چند از نظر تکنیکالی همه چیز به نفع شماست به دلیل ریزش قیمت بیت کوین معامله شما با ضرر همراه باشد.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کویننوبت به بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین می‌رسد. قبل از اینکه تک به تک این عوامل را با یکدیگر مقایسه کرده و نحوه تاثیرگذاری آنها را بر روی نوسانات قیمت بیت کوین مورد آنالیز قرار دهیم لازم است تا چند نکته بسیار مهم را در این باره با شما در میان بگذاریم. به صورت کلی قیمت بیت کوین در بازار تحت تاثیر رفتار معامله‌گران که با اصطلاح عرضه و تقاضا شناخته می‌شود نوسان می‌کند.

اگر اکثر معامله‌گران در بازار به دنبال خرید بیت کوین باشند و تقاضا برای خریدان افزایش پیدا کند عملاً شاهد افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود و در صورتی که اکثر کاربران به دنبال فروش بیت‌کوین های خود رفته و عرضه در بازار افزایش پیدا کند طبیعتاً قیمت بیت کوین روند نزولی به خود خواهد گرفت.

با این حساب ما باید به دنبال بررسی و ارزیابی عواملی باشیم که روی احساسات و نظر کاربران درباره خرید یا فروش بیت کوین تاثیر می‌گذارد. ما با آنالیز عواملی که روی شرایط عرضه و تقاضای بیت کوین تاثیر می‌گذارد می‌توانیم به سنجش آنها پرداخته و در نهایت تصمیم بگیریم که هر کدام از این عوامل چه تاثیری روی احساسات و ذهنیت معامله‌گران در بازار می‌گذارد.

پس با این حساب هر عاملی که روی شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر بیت کوین تاثیر بگذارد به نوعی روی قیمت آن نیز موثر خواهد بود. در ادامه با معرفی هر یک از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین بررسی می‌کنیم که هر کدام از این عوامل چه نوع رفتاری را برای کاربران رقم می‌زند و در نهایت این رفتار چه نتیجه‌ای را در روند قیمت بیت کوین باقی می‌گذارد.

هاوینگ

اولین پدیده‌ای که در بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی روند نوسانات قیمت بیت کوین باید به بررسی آن بپردازیم هاوینگ است. هاوینگ پدیده‌ای است که معمولاً هر چهار سال رخ می‌دهد و بعد از هر ۲۱۰ هزار بلوک استخراج شده در شبکه بلاکچین بیت کوین، پاداش ماینرها و استخراج کنندگان این ارز دیجیتال نصف می‌شود. با نصف شدن عرضه بیت کوین به بازار کمتر خواهد شد و این موضوع به این معناست که عملاً تعداد بیت‌کوین هایی در معرض فروش در بازار کمتر می‌شود.

دقت داشته باشید که هاوینگ تنها با نصف کردن پاداش ماینرها نیست که باعث تاثیرگذاری بر روی شرایط عرضه و تقاضا در بازار بیت کوین می‌شود و روی احساسات و عواطف معامله‌گران در بازار نیز تاثیر مستقیم خواهد داشت. بررسی آمارها و داده‌های گذشته نشان می‌دهد که هر بار به پدیده هاوینگ بیت کوین نزدیک می‌شویم، رفتار معامله‌گران در بازار کریپتوکارنسی شرایط خاصی به خود می‌گیرد و شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال در بازار هستیم.

معامله‌گران بازار ارز دیجیتال با این دیدگاه که هاوینگ همیشه با کاهش عرضه و افزایش تقاضا روند افزایشی بر روی بیت کوین ایجاد می‌کند با این دیدگاه و ذهنیت معاملات خود را در پیش می‌برند که خرید می‌تواند بهترین گزینه باشد و در نتیجه افزایش تقاضا برای خرید تمام آلت کوین ها در بازار نیز شکل می‌گیرد و همین موضوع می‌تواند یک روند صعودی جذاب را در بازار کریپتوکارنسی رقم بزند.

سختی استخراج بیت کوین

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین سختی استخراج این ارز دیجیتال است. استخراج یا ماینینگ یه صورت مستقیم روی شرایط عرضه بیت کوین در بازار تاثیر دارد و هر چقدر سختی استخراج بیت کوین افزایش پیدا کند عملاً ماینرها به بیت کوین های کمتری دست پیدا خواهند کرد و همین موضوع عرضه کمتر بیت کوین در بازار را نتیجه داده و باعث افزایش قیمت می‌شود. در آن طرف وقتی سختی استخراج بیت کوین کاهش پیدا کند عملاً روند قیمت کاهشی خواهد بود و شاهد افزایش عرضه در بازار خواهیم بود.

سختی استخراج بیت کوین فاکتوری تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله حجم معاملات و تعداد تراکنش‌ها در بازار است. با توجه به اینکه شبکه بلاکچین بیت کوین یک شبکه بلاکچین کاملاً محدود است و چالش‌های بسیار زیادی برای تایید تراکنش‌ها با سرعت بالا را دارد از این رو با افزایش تعداد تراکنش‌ها شاهد حجم بالای معاملات و سختی استخراج بیت کوین خواهیم شد. با سخت شدن استخراج بیت کوین دستگاه‌های معمولی مانند کامپیوترهای خانگی دیگر نمی‌توانند در فرایند استخراج این ارز دیجیتال شرکت کنند و تنها دستگاه‌های ماینینگ خیلی قدرتمند هستند که کاربرد این چنینی پیدا خواهند کرد.

پس در ذهن خود داشته باشید که سختی استخراج با نوسانات قیمت بیت کوین با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. به این معنا که اگر سختی استخراج افزایش پیدا کند قیمت بیت کوین نیز بالاتر خواهد رفت و اگر سختی استخراج کم شود شاهد کاهش قیمت بیت کوین خواهیم بود.

اخبار بیت کوین

بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی بیت کوین را با ارزیابی اخبار حاکم بر خود بیت کوین ادامه می‌دهیم. بیت کوین دارای شبکه گسترده‌ای است و افراد زیادی در شبکه این ارز دیجیتال فعال هستند و هرگونه رفتار این افراد می‌تواند روی روند قیمت بیت کوین نیز تاثیر داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانیم به ایجاد اختلال در شبکه بیت کوین اشاره داشته باشیم که این خبر یک خبر منفی محسوب می‌شود و باعث افت قیمت در بازار خواهد شد. البته تاکنون هیچ چالشی از این بابت در شبکه بلاکچین بیت کوین رخ نداده و تنها هشداری دادیم که اگر در آینده با چنین وضعیتی روبرو شدید احتمالاً باید سریعاً کوین های خود را در بازار به فروش برسانید.

بالا رفتن کارمزدها در شبکه و اخباری که به صورت مستقیم به شبکه بلاکچین بیت کوین مربوط می‌شود در این دسته‌بندی از اخبار قرار می‌گیرند و تاثیر آنها نیز روی روند قیمت بیت کوین معمولاً لحظه‌ای و خیلی سریع است. در صورتی که خبر مورد نظر مثبت باشد افزایش قیمت را در بازار رقم می‌زند و در صورتی که خبر مورد نظر منفی باشد شاهد ریزشی شدن قیمت در بازار خواهیم بود.

اخبار ارز دیجیتال

از دیگر عوامل موثر بر قیمت بیت کوین می‌توانیم به اخبار حاکم بر کل بازار ارز دیجیتال نیز اشاره داشته باشیم. البته برخلاف اینکه یک خبر کوچک بر روی بیت کوین ممکن است قیمت همه آلت کوین ها را تحت تاثیر قرار دهد قرار نیست هر خبر کوچکی روی یک آلت کوین قیمت بیت کوین را نیز تحت تاثیر قرار دهد. مثلاً اگر ارز دیجیتال شیبا در حال توکن سوزی باشد این توکن سوزی ممکن است افزایش قیمت شی را رقم بزند اما تاثیری روی قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

آلت کوین ها دائماً در معرض اخبار مختلف قرار دارند و قرار نیست همه این اخبار را برای بررسی نوسانات قیمت بیت کوین مورد بررسی قرار دهیم. اما برخی از اخبار ارز دیجیتال به جهت ابعاد وسیعی که دارند روی قیمت بیت کوین نیز تاثیر گذاشته و حتی روند آن را تغییر می‌دهند. مثلاً همین چندی پیش بود که یکی از بزرگترین صرافی‌های جهان به عنوان صرافی ftx اعلام ورشکستگی کرد و با شرایط به وجود آمده شاهد نزول‌های قیمتی شدیدی در بازار کریپتوکارنسی بودیم.

از این دسته از اخبار که سر و صدای بسیار زیادی به پا کرده و روی احساسات و تصمیمات اکثریت معامله‌گران در بازار کریپتوکارنسی تاثیر می‌گذارد نمی‌توان به سادگی عبور کرد. تاثیر این اخبار بر اساس حجم آنها در لحظه و شدت آنها نیز بر این اساس متغیر است. گاهی اوقات یک خبر این چنینی ممکن است یک یا چند ساعت روند بیت کوین را نزولی کند، گاهی اوقات اخبارهایی مانند همین ورشکستگی صرافی اف تی ایکس می‌تواند برای چند هفته تا چند ماه روند نزولی را برای بیت کوین و سایر آلت کوین ها رقم بزند.

دقت داشته باشید که اخبار ارز دیجیتال معمولاً تاثیر منفی روی قیمت بیت کوین دارند و تاثیر مثبت آنها چندان قابل مشاهده نیست. مثلاً اگر شبکه یک ارز دیجیتال با استقبال روبرو شود قرار نیست قیمت بیت کوین نیز روند صعودی به خود بگیرد. یا اگر یک صرافی خدمات ارزنده‌ای ارائه کرده و اتفاقات خوبی در شبکه بسیاری از آلت کوین ها رخ دهد معمولاً تاثیر مثبت روی قیمت بیت کوین نخواهد داشت. البته این موضوع با افزایش استقبال کاربران به نوعی یک تاثیر غیر مستقیم روی رفتار معامله‌گران بیت کوین می‌گذرد اما این تاثیر به صورت غیر مستقیم و در دراز مدت خواهد بود.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

اخبار مهم اقتصادی

اخبار اقتصادی مهم جهان نیز می‌تواند روی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیم داشته باشد. البته بازار ارز دیجیتال هنوز به آن شرایط نرسیده که تمام اخبار اقتصادی روی روندها در این بازار تاثیر داشته باشد اما اخبار مهم اقتصادی را می‌توانیم همین حالا هم روی روندها در این بازار تاثیرگذار بدانیم.

اخبار اقتصادی می ‌توانیم به دو دسته از اخبار قابل پیش‌بینی و غیرقابل پیش‌بینی تقسیم کنیم. اخبار اقتصادی قابل پیش‌بینی معمولاً مواردی مانند اعلام نرخ بهره بانکی یا اعلام نرخ بیکاری در کشورهای بزرگ و توسعه یافته است که روی اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته و در نتیجه روی روند بیت کوین هم تاثیر می‌گذارد. مسلماً در صورتی که این اخبار شرایط بد اقتصادی را رقم بزند قیمت بیت کوین روند صعودی به خود خواهد گرفت و در صورتی که این اخبار شرایط خوب و مساعد اقتصادی را رقم بزنند باعث کاهش قیمت بیت کوین خواهند شد.

دقت داشته باشید که در صورت به وجود آمدن شرایط بد اقتصادی در سرتاسر جهان کاربران برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به سمت بازارهای مالی با ریسک بالا مانند بازار طلا و بازار بیت کوین می‌گیرند و در مواقع بروز شرایط بد اقتصادی این دسته از بازارها روند صعودی به خود بگیرند. در شرایط برعکس وقتی شرایط مساعد اقتصادی در جهان حاکم باشد کاربران ترجیح می‌دهند تا از روش‌هایی برای سرمایه گذاری از روش‌های استفاده کنند که ریسک کمتری را برای آنها به دنبال دارد و در این مواقع معمولاً سرمایه‌ها از بازار بیت کوین و طلا خارج شده و به سمت بازارهای با ریسک پایین مانند بازار مسکن می روند.

دسته دوم اما اخبار اقتصادی هستند که در لحظه قابل پیش‌بینی نبوده و به صورت لحظه‌ای رخ می‌دهند و در این مواقع بسته به نوع اخبار و شرایط آن شاهد بروز اتفاق متفاوتی در روند قیمت بیتکوین خواهیم بود. مثلاً فرض کنید که ارزش سهام شرکت تسلا که یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران بیت کوین هست با افزایش در بازار بورس نیویورک روبرو شود و این موضوع به نوعی روی احساسات معامله‌گران بیت کوین تاثیر گذاشته و نوسانات مثبت را در قیمت این ارز دیجیتال رقم می‌زند.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

اخبار مهم سیاسی

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین همچنین می‌توانیم در اخبار مهم سیاسی نیز جستجو کنیم. البته هنوز نمی‌توانیم تاثیرپذیری قیمت بیت کوین را با میزان تاثیر پذیری قیمت بورس و طلا تحت تاثیر اخبار مهم سیاسی یکی بدانیم و این دو هنوز فاصله بسیار زیادی با هم دارند اما به هر حال بیت کوین هم به نوعی تحت تاثیر اخبار مهم سیاسی قرار می‌گیرد.

از اخبار مربوط به جنگ گرفته تا نحوه ارتباط کشورها با یکدیگر از جمله اخباری هستند که ممکن است چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت روی روند بیت کوین تاثیر مستقیم داشته باشد. البته ارزیابی نحوه تاثیرگذاری اخبار مهم سیاسی که در لحظه رخ می‌دهد روی روند بیت کوین کمی چالش برانگیز است و البته این تاثیر هم گذرا و لحظه‌ای خواهند بود. فقط این تصمیمات مهم سیاسی در کشورهای بزرگ و توسعه یافته است که می‌تواند در دراز مدت بر روی قیمت بیت کوین تاثیر داشته باشد که آنها نیز بر اساس نوع نگاه کشورها به روی بیت کوین تاثیر خود را خواهند گذاشت.

رفتار معاملاتی نهنگ ها

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت بیت کوین رفتار معاملاتی نهنگ‌های بیت کوین است. حتماً می‌دانید که نهنگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی شرایط بیت کوین می‌گذارد. نهنگ‌ها اصطلاحاً به کسانی گفته می‌شود که حجم سرمایه بسیار سنگینی دارند و ورود و خروج آنها به روی بیت کوین می‌تواند تاثیر مستقیمی روی رفتار سایر کاربران بگذارد. فرض کنید که یک سرمایه‌دار بسیار بزرگ تصمیم بگیرد چند میلیارد دلار از سرمایه خود را از بیت کوین خارج کرده و وارد بازار دیگری کند به نظر شما کسانی که این رفتار را مشاهده کنند چه تاثیری از آن خواهند گرفت؟

مسلماً کاربران به این نتیجه‌گیری می‌رسند که افزایش قیمت بیت کوین به پایان رسیده و احتمالاً باید شاهد ورود قیمت به یک روند اصلاحی باشیم و در نتیجه تصمیم به خروج از بیت کوین گرفته و همین رفتار به صورت دومینوار ریزش قیمت بیت کوین را رقم می‌زند.

در شرایط برعکس اگر چند نهنگ تصمیم به خرید بیت کوین و سرمایه گذاری بیشتر روی این ارز دیجیتال بگیرند و سایر کاربران نیز با مشاهده این رفتار ترغیب سرمایه گذاری بر روی بیت کوین شده و حجم خرید این ارز دیجیتال در بازار افزایش پیدا خواهد کرد. با افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین روند آن صعودی شده و این موضوع هم به این ترتیب قابل ارزیابی و تحلیل است. تاثیرپذیری قیمت بیت کوین از رفتار نهنگ‌ها را می‌توانیم یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در این باره بدانیم که نیاز به تحلیل و ارزیابی بسیار دقیقی دارد و شما با آنالیز و تحلیل آنچین بیت کوین می‌توانید به این درک تحلیلی برسید.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

وضع قوانین حمایتی یا ضد بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین همچنین تحت تاثیر وضع قوانین حمایتی یا ضد بیت کوین در نظر گرفته شده از سوی دولت‌ها و حکومت‌های مختلف است. این دست از اخبار هم از آن دسته از اخبارهایی است که به نوعی روی شرایط استقبال کاربران از بیت کوین و بازار ارز دیجیتال تاثیر مستقیم می‌گذارد. در سال‌های اخیر بارها و بارها شاهد چنین شرایط و وضع قوانین این چنینی بوده‌ایم که به نوعی نوسانات بیت کوین را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

در این باره می‌توانیم مثال‌های مختلفی را نیز مطرح کنیم که اتفاقاً مرور این مثال‌ها می‌تواند درک شما را نسبت به نحوه تاثیرگذاری وضع قوانین حمایتی یا ضد بیت کوین روی قیمت این ارز دیجیتال بیشتر کند. در سال‌های گذشته یک بار کشور چین تصمیم گرفته‌ها انجام معامله در بازار ارز دیجیتال را برای تمام کاربران خود ممنوع اعلام کند و همین موضوع در دراز مدت روند کاهشی را برای قیمت این ارز دیجیتال رقم زد. یا در یک اقدام دیگر کشور السالوادور تصمیم گرفت تا معاملات بیت کوین را در کشور خود کاملاً قانونی کرده و از آن برای مبادلات دولتی نیز استفاده نماید که همین موضوع انگیزشی برای بسیاری از کاربران در بازار کریپتوکارنسی برای خرید هرچه بیشتر این ارز دیجیتال شد.

در نهایت شما باید با آنالیز این دست از قوانین و وضع آنها توسط حکومت‌ها و دولت‌ها به این نتیجه برسید که آیا روند قیمت بیت کوین در دراز مدت کاهشی خواهد بود و یا به فکر خرید بیت کوین باشید.

مقبولیت بیشتر بیت کوین در میان کاربران جهانی

هرچند در حال حاضر بیت کوین یک ارز دیجیتال کاملاً شناخته شده است و افراد زیادی در حال انجام معامله بر روی این ارز دیجیتال هستند اما به هر حال هنوز هم چالش‌های بسیار زیادی مانند چالش‌های مربوط به نگهداری از بیت کوین در یک کیف پول ایمن و یا معاملات آن در صرافی‌هایی که باگ امنیتی دارند وجود دارد. از طرف دیگر هنوز هم انجام معامله در بازار کریپتوکارنسی برای بسیاری از افراد در سرتاسر جهان سخت است و آنها تسلط لازم روی استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای این چنینی را ندارند.

در آینده با مقبولیت هرچه بیشتر بیت کوین و افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری بر روی آن می‌توانیم شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال در بازار باشیم. دقت داشته باشی که مقبولیت بیت کوین معمولاً یک تاثیرگذاری طولانی مدت روی قیمت این ارز دیجیتال دارد و اینگونه نیست که در لحظه بخواهیم این نوع رفتار را آنالیز و مورد ارزیابی قرار دهیم.

تاثیر سیاست های فدرال رزرو آمریکا روی بیت کوین

در عوامل موثر بر قیمت بیت کوین همچنین باید نیم نگاهی به تاثیر سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا نیز داشته باشیم. کشور آمریکا به عنوان بزرگترین کشور اقتصادی جهان شناخته می‌شود و اقتصاد آن روی اقتصاد سایر کشورها و بازارهای مالی تاثیر مستقیم دارد و بیت کوین نیز از این امر مستثنا نخواهد بود. در صورتی که اقتصاد کشور آمریکا انقباضی و شرایط بد قرار بگیرد عملاً سرمایه‌گذاران در این کشور تصمیم می‌گیرند تا سرمایه‌های خود را در بازارهایی مانند بازار بورس یا بیت کوین و طلا سرمایه گذاری کنند. تعیین شرایط بد و سیاست‌های انقباضی در اقتصاد آمریکا به عهده فدرال رزرو است و از این  می‌توانیم نوع سیاست‌های فدرال رزرو را بر روی قیمت بیت کوین موثر بدانیم.

از طرف دیگر در صورتی که اقتصاد آمریکا شرایط خوبی به خود بگیرد معمولا سرمایه‌ها به سمت بازارهای با ریسک پایین‌تر خواهد رفت و این موضوع می‌تواند نکته منفی در نوسانات قیمت بیت کوین شده و شاهد کاهش قیمت این ارز دیجیتال در طولانی مدت باشیم.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

رفتار اینفلوئنسرهای بیت کوین

از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین همچنین می‌توان به رفتار اینفلوئنسرهای تعریف شده در شبکه این ارز دیجیتال اشاره کرد. این فلوانسرها معمولاً افرادی هستند که در بازار کریپتوکارنسی کاملاً شناخته شده بوده و نوع رفتار آنها روی نوع رفتار معامله‌گران در این بازار تاثیر مستقیم دارد. برای مثال برخی از مهم‌ترین اینفلوئنسرهای بازار کریپتوکارنسی را می‌توانیم در موارد زیر معرفی کنیم:

  • ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل شرکت تسلا
  • ویتالیک بوترین به عنوان مدیرعامل مجموعه اتریوم
  • چارلی لی
  • رائول پال
  • چانگ پنگ ژائو
  • جان مکافی

از جمله افرادی هستند که حتی توییت‌ها و سخنان آنها درباره بیت کوین نیز می‌تواند روی قیمت این ارز دیجیتال حتی در کوتاه مدت تاثیر داشته باشد. ممکن است یکی از افراد حتی دیدگاه و نظر شخصی خود را درباره شرایط بیت کوین با ما در میان بگذارد اما همین دیدگاه شخصی نیز ممکن است در لحظه باعث افت یا افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین شود.

حتما بخوانید: هاوینگ بیت کوین

جمع بندی

به بررسی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین پرداختیم و نحوه استفاده و تحلیل این عوامل را نیز در بازار برای شما بیان کردیم تا از این پس بتوانید خیلی راحت عوامل موثر بر قیمت بیت کوین را آنالیز کرده و از این آنالیز برای معامله‌گری در بازار کریپتوکارنسی استفاده کنید.

همچنین علاقه‌مندان به یادگیری این روش‌های تحلیلی می‌توانند با شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال یا خرید پکیج آموزش ترید ارز دیجیتال به تمام نیازمندی‌های لازم برای معامله‌گری در این بازار دست پیدا کرده و یک سرمایه گذاری مطمئن را برای خود رقم بزنند. در کانون بورس در کنار شما هستیم تا امکان یک سرمایه گذاری مطمئن و جذاب را در بازارهای مالی مانند بازار بورس یا فارکس و حتی بازار ارز دیجیتال برای شما رقم بزنیم.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم اگر دیدگاهی نسبت به عوامل موثر بر قیمت بیت کوین دارید و یا عاملی در ذهن دارید که در این مقاله به آن اشاره نشد آنها را در بخش دیدگاه‌ها با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا با هم افزایی دانش‌ها شاهد افزایش و ارتقای سطح کیفیت معاملات کاربران ایرانی در بازار باشیم.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: