تحلیل بیت کوین

مقدمه

تحلیل بیت کوین هم برای افرادی که روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند ، یا می خواهند سرمایه گذاری کنند اهمیت دارد و هم برای افرادی که روی سایر ارز های دیجیتال سرمایه گذاری می کنند به این دلیل که بیت کوین لیدر و رهبر بازار می باشد و تغییرات قیمت آن روی سایر رمز ارز ها نیز تاثیر می گذارد . بنابراین حتی اگر قصد سرمایه گذاری روی بیت کوین را ندارید و آلت کوین ها مد نظر شما هستند ، ولی باز هم باید حتما تحلیل بیت کوین را بدانید .

این روزها که اوضاع ارزهای دیجیتال مطلوب است و به عنوان پدیده‌ای نوظهور با کاربردهای فراوان از آنها یاد می‌شود، نیاز به شناخت و کسب آگاهی درباره‌ آنها بیش از هر زمانی است. ارزهای دیجیتال یکی از تغییرپذیرترین و غیر قابل پیش‌بینی‌ترین بازارهای مالی هستند که تاکنون مشاهده شده‌اند. ارزش بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی به صورت مداوم تغییر می‌کند و ارزش این ارزها لحظه‌ای است. ارزهای دیجیتال دارای تنوع  بسیار زیادی هستند که بیشتر آنها کارکرد و ویژگی‌های مشابه با یکدیگر دارند در این میان معروف‌ترین آنها بیت کوین است، در حال حاضر چیزی حدود ۴۰ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۶۰درصد در اختیار سایر ارزها می باشد.

تحلیل روز بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین سه شنبه ۳۰ شهریور

۳۰ شهریور ۱۴۰۰

قیمت بیت کوین نتوانست بالاتر از محدوده حمایتی ۴۶۰۰۰ دلار باقی بماند. در نتیجه، همانطور که دیروز هم گفتیم، شاهد کاهش شدید BTC تا زیر سطح ۴۵۰۰۰ دلار بودیم. بیت کوین برای ورود به منطقه نزولی، چندین ناحیه حمایتی را در نزدیکی سطوح ۴۴۰۰۰ دلار و ۴۳۰۰۰ دلار شکست. این کاهش تا زیر تراز ۴۲۰۰۰ […]

بیت کوین در واقع آمیخته است  از خلاقیت، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار گذاشتن واسطه‌ها در امور مالی و بانکی مختلف که تراکنش‌های مالی را در سطحی بین‌المللی مقدور می سازد. براساس همین دلایل  است که در مدت کوتاه ظهورش توانست توجه زیادی از سوی فعالان بازار را به خود جلب کند. هر ساله نیز به تعداد مراکزی که بیت کوین را به عنوان پول قبول می‌کنند افزوده می‌شود، همچنین این امکان وجود دارد که دو فرد برای مبادلات آسان میان خود از بیت کوین به عنوان پول استفاده کنند. پس بیت کوین فقط صرفا یک سرمایه‌گذاری نیست و می‌تواند به عنوان پول نیز کاربرد داشته باشد.

موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال باعث شد که بسیاری از توسعه دهندگان با تغییراتی کلی یا جزئی ارزهای دیجیتال جدیدی معرفی کنند. در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ نوع رمزنگاری متفاوت وجود دارد که همه آنها در کمتر از ۵ سال ایجاد شده اند. جالب است بدانید که بیت‌کوین و انواع ارز دیجیتال در بستری کاملا غیرمتمرکز قابل‌استفاده می باشند و این دستاوردی تصادفی است که در طی کار کردن روی تولید پول دیجیتالی به دنیا معرفی گردید.  امکان هک کردن بیت کوین نیز غیر ممکن نیست اما احتمال آن ناچیز است بیت‌ کوین بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود و استخراج‌کننده‌های بسیار زیادی برای استخراج بیت کوین از شبکه با یکدیگر رقابت نموده و بر تراکنش‌های شبکه نظارت می‌کنند.

بنابراین اگر یک هکر بخواهد این شبکه را هک کند و اطلاعاتی را در آن تغییر دهد، می بایست ۵۱ درصد دستگاه‌های کامپیوتری متصل به شبکه بیت کوین را هک نماید، این عمل به دلیل صرف انرژی و هزینه‌ی زیادی که برای شخص هکر دارد، انگیزه هک این شبکه را از بین می‌برد و تقریبا به صفر می رساند. ارز دیجیتال بیت کوین  در زمان طراحی و پیاده سازی دارای ارزش ۱۱،۱۴۵ دلار یعنی چیزی معادل ۱ درصد بود. براساس تجزیه و تحلیل های صورت گرفته شده، حجم معاملات در بیت کوین به طور قابل توجهی در حال افزایش می باشد و ارزش آن روز به روز بالاتر می رود.

خرید و فروش ارز دیجیتال در مقایسه با معاملات در بازارهای سنتی‌تری مانند فارکس تفاوت اساسی از خودشان نشان می‌دهند. چراکه این ارزها دارایی‌های نو ظهوری  هستند که کمترین تاثیرپذیری را از محرک‌های اثرگذار اعم از سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی و غیره بر بازارها می‌گیرند. تعداد کاربران جهانی کرپیتوکارنسی بیش از ۱۰۶ میلیون نفر می باشد، تحلیل گران ارزهای دییتال معمولا افزایش تعداد کاربران این بازار را با افزایش قیمت بیت کوین مرتبط می‌دانند.  در توصیف اجمالی بیت کوین به نقل قولی از بیل گیتس ‌بنیانگذار مایکروسافت اکتفا می کنیم که بیان داشته است “بیت‌کوین واقعاً هیجان انگیز است؛ چراکه نشان می‌دهد که تا چه حد می‌تواند ارزان باشد و این رمز ارز بهتر از پول است چون مجبور نیستید که به صورت فیزیکی آن را با خود حمل نمایید. در صورتی که برای تراکنش‌های بزرگ، پول چندان جالب و خوشایند نیست”.

تحلیل بیت کوین و روند قیمتی رو به رشد

شاید بیت کوین را بتوان بزرگ‌ترین انقلاب در حوزه فناوری بعد از ظهور اینترنت دانست اما تضمینی وجود ندارد که بیت کوین با تبدیل‌شدن به یک ارز ذخیره جهانی، در کنار دلار یا با جایگزینی آن، بتواند حداکثر کارایی خود را در عمل اثبات کرده و محقق نماید. امروزه بیت کوین یک ارز مستقل و کاملا شناخته شده می باشد،  مشخص است که وقتی اتفاقاتی چون وقوع جنگ، شیوع بیماری مانند کرونا و … در دنیا مشاهده می شود، سرمایه گذاران دارایی های خود را به کالایی مطمئن مانند طلا تبدیل می کنند تا ارزش آن حفظ شود.

اما نگهداری و سرمایه گذاری بر روی این کالاها به علت پرداخت مالیات و موضوع نقدشوندگی تبعات خاص خود را دارد اما امروزه افراد به دلیل شناخته شدن ارز دیجیتال در دنیا و از طرفی عدم پرداخت مالیات و عوارض در انجام خرید و فروش و همچنین نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در کنار سودآوری قابل توجه به این بازار روی آورده اند و این موضوع باعث شده تا قیمت بیت کوین و سایر ارزهای مجازی افزایش یابد. از سال ۲۰۰۹ میلادی که بیت‌کوین در انجمن‌های اینترنتی ظهور کرد تا به امروز، این ارز دیجیتال مسیر پر نوسانی را طی کرده است و موجب جذابیت فراوان آن برای ریسک پذیری سرمایه گذاران برای دریافت سودهای چند صد درصدی شده است.

در طول چند ماه گذشته، بعد از رشد بیش از ۵ برابری قیمت بیت کوین ، شاهد افزایش بی‌­نظیر ارزش نخستین رمز ارزها بوده‌­ایم و بیت کوین توانسته است در این مدت کوتاه اوج قیمت‌های جدید را به ثبت برساند. با افزایش تمایلات به بیش از ۲۹ رمزارز پرطرفدار از میان چند هزار ارز دیجیتالی موجود در جهان، سهم بیت‌کوین در جذب سرمایه موجود در بازار ارز‌های مجازی به رقم قابل قبولی رسیده است. در نتیجه، این میزان افزایش و توسعه در ارزش بیت کوین باعث برخی پیش بینی ها و تحلیل ها در این بازار مالی شده است و تحلیل گران این جامعه به دنبال شکل­‌گیری نقطه­­ عطفی دیگر برای افزایش ارزش بیت ­کوین می‌باشند.

طبق مدل انباشت به عرضه (stock -to- flow model) در چند ماه آینده قیمت بیت ­کوین حتی به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید که یکی از محرک های این افزایش قیمت میزان پذیرش در حال رشد بیت کوین است که به‌وسیله تمام پیشرفت‌هایی که در حال حاضر در حال انجام است ممکن شده است. قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله ۶۲۱۵۳ دلار است. باوجود نوسانات کوتاه‌مدت، تحلیل‌گران بر این نکته اتفاق نظر دارند  که روند صعودی قیمت بیت کوین کماکان پابرجاست و به نظر می‌رسد روند فعلی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال با روند صعودی سال ۲۰۱۷ متفاوت باشد چراکه طبق گزارشات مختلف، مهمترین دلیل این تفاوت، افزایش تعداد کاربران ارزهای دیجیتال نسبت به گذشته است.

برخی مزایای بیت‌کوین که آینده خود و آینده بازارهای مالی جهان را دگرگون می کند

  • ارز دیجیتالِ نقطه به نقطه: با بیت کوین به هیچ دولتی وابستگی ندارید

 

  • قابلیت انتقال وسیع و امن داده­ها: بیت‌کوین می‌تواند هزاران بیت اطلاعات را با رمزگذاری ایمن، به هر نقطه از جهان ارسال کند.

 

  • بلاک‌چین: بلاک‌چین باعث حذف تمامی مراحل کاغذبازی‌های انتقال پول می شود. فناوری بلاکچین (Blockchain) در بازارهای انرژی برای مدیریت داده ها ، ردیابی مالی و تعامل مورد استفاده قرار می گیرد. براساس گزارشات ، پذیرش این فناوری ها شامل کاهش هزینه های بهره برداری (operational costs) و هزینه سرمایه ای (capital expenditure) خواهد بود. با افزایش خودکارسازی، بلاکچین (blockchain) برای امنیت و یکپارچگی داده ها به کار خواهد رفت. میزان سرمایه گذاری در بلاکچین (Blockchain) در بازارهای انرژی تا سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار خواهد بود.

 

  • محدود بودن تعداد بیت‌کوین: این خاصیت تورم زدای بیت‌کوین باعث می‌شود تا ارزش آن برای همیشه پایدار باقی بماند. در حال حاضرتقریبا ۹۰ درصد کل موجودی بیت کوین استخراج شده است، در حالی که علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی در حال افزایش است. نرخ استخراج، در هر ده دقیقه برای یک دوره ۴ ساله، یک میزان ثابت است، با این حال ورود سکه‌های استخراج شده به صرافی‌ها و محل خریدوفروش است که می‌تواند به عنوان عرضه‌ی تاثیرگذار شناخته شود.

 

  • ارزش یکسان فارغ از هر ملت و کشور: یک بیت‌کوین در کشور ایران هم ارزش با بیت‌کوین در آمریکا است.

 

  • سرعت انتقال: بیت‌کوین معاملات شما را در عرض ظرف چند ثانیه انجام می‌دهد.

 

  • ایجاد مشاغل جدید: مانند بازاریابی و رسانه‌های اجتماعی، زیاد شدن مشاغل آی‌تی و غیره

 

 مشکلات و چالش­های پیش روی افزایش قیمت بیت کوین

مشکلات ساختاری و فاندامنتالی در بازار ارزهای دیجیتالی وجود دارند که به دلایل متفاوتی بوجود آمده اند از جمله کم بودن اطلاعات از فضای کریپتو، رویکردهای عجیب اقتصادی (اقتصاد مبتنی بر توکن) و حتی کم بودن سن این بازار (که بیت کوین به مراتب بهتر از سایرین است ) موجب شده تا مشکلاتی ازاین‌دست پیش بیایند. گلدشتاین می‌گوید در سال ۲۰۳۰ هزینه تراکنش‌ برای ارسال بیت کوین (روی لایه بلاک چین اصلی) احتمالاً  به میزان زیادی بالا خواهد بود. این نظریه به احتمال زیاد درست است و دور از واقعیت نیست چراکه در غیر این صورت ماینرها انگیزه‌ای برای ادامه استخراج نخواهند داشت.

با گذشت زمان، هزینه تراکنش به‌تدریج به بخش بزرگی از آنچه ماینرها به دست می‌آورند، تبدیل خواهد شد؛ و رویدادهای هاوینگ («هاوینگ» که برخی موارد نیز «هاونینگ» (The Halvening) نامیده می‌شود، لحظه‌ای از پیش تعیین شده است که طی آن، یارانه هر بلوک بیت کوین، نصف می‌شود. هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک بیت کوین که استخراج شود، یک‌بار، پاداش استخراج بیت‌کوین کاهش پیدا می‌کند و در واقع، به ازای هر بلوک، پاداش کمتری به کاربر می‌رسد. قابل توجه است که معنای لغوی کلمه «هاوینگ» (Halving)، نصف شدن است) پاداش بلاک را کاهش می‌دهند تا در نهایت در سال ۲۱۴۰، هنگامی‌که فرایند استخراج به اتمام می‌رسد، پاداش بلاک نیز به صفر  خواهد رسید. به نظر گلدشتاین، تا سال ۲۰۳۰، استفاده از بلاک چین اصلی بسیار پرهزینه می‌شود و در آن زمان، عجیب خواهد بود اگر بخواهید برای چیزی کمتر از ۱۰۰ دلار، بیت کوین پرداخت کنید.

استفاده روزمره از بیت کوین مستلزم کاهش نوسانات قیمتی خواهد بود رائول پال (Raoul Pal)، مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس (Goldman Sachs) این مسئله را سد محکمی در مقابل خرج‌کردن روزانه بیت کوین می‌داند. البته تا سال ۲۰۳۰ نوسانات قیمت بیت کوین کمتر خواهد شد، اما این برای تبدیل بیت کوین به ارزی مناسب جهت خرید لوازم روزمره کفایت نمی کند.

به هر حال غالب افراد نمی‌خواهند با این سطح ریسک ارز دیجیتالی مقابله کنند پس قبل از اینکه بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی اصلی به تصویب برسد، بایستی این نوسانات قیمت با ثبات‌تر شود. البته تعداد صاحبان کسب‌کارهایی که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت انتخاب می کنند روز به‌ روز در حال افزایش است؛ اما به‌ هر حال به از میان رفتن پاداش‌هایی که به شکل بیت کوین به ماینرها برای تائید اعتبار تراکنش‌ها تعلق می‌گیرد، کارمزد تراکنش‌ها کمی غیرمعمول به نظر می‌رسد و بیشتر مردم ترجیح می‌دهند به‌جای فروش بیت کوین‌هایشان برای کسب سود، آن‌ها را ذخیره کنند.

برخی گزارشات نشان می‌دهد که در بازار جهانی از بازار رمزارز‌ها برای جلوگیری از رشد بازار طلا استفاده می‌شود تا پول به سمت رمزارز‌ها حرکت کند چرا که چین با شدت هر چه تمام‌تر به دنبال خرید طلا در دنیا است بنابراین قیمت این رمز ارزها می تواند متاثر سیاست های اتخاذی این دولت ها در ارتباط با طلا باشد. پدیده قوی سیاه (Black Swan) به معنای اتفاقی پیش‌بینی‌نشده اما مهم است که تأثیری قابل‌توجه بر شرایط داشته باشد برخی احتمال هک شدن بیت کوین را بیان می کنند هرچند که این نظریه چندان محتمل نیست اما می تواند چنین اخباری بر نوسانات قیمت بیکوین سایه اندازد در پاسخ به این افراد  گلدشتاین می‌گوید هزینه و امکان‌پذیری تهیه تجهیزات استخراج به اندازه‌ای که یک شرکت یا یک دولت بتواند به برتری قدرت استخراج دست یابد و بلاک چین بیت کوین را نابود یا دستکاری کند، بیش از حد زیاد است.

یکی دیگر از موانع موجود در راه بیت کوین سوئ استفاده هایی است که مجرمین با هویت ناشناس انجام می دهند بیت کوین، به ویژه در روزهای اولیه توزیع، به دلیل استفاده در   Dark Web در فعالیت‌های پولشویی یا خرید کالاهای غیرقانونی بسیار استفاده می شد و تنها منبع واقعی پرداخت ناشناس برای افرادی محسوب می‌شد که می‌خواستند مواد مخدر یا سلاح‌های غیرقانونی خرید و فروش کنند. در حقیقت ناشناس بودن منبع پرداخت به این روندها کمک می‌کند و از سوی دیگر حل این مشکلات اغلب دشوار خواهد بود.

یکی دیگر از مشکلاتی که گریبان گیر بیت کوین می باشد مصرف بالای برق طی پروسه استخراج می باشد نکته جالب اینجاست که اگر بیت کوین را به عنوان یک کشور تصور کنیم برق مصرفی توسط بیت‌کوین، این کشور را در رتبه سی و نهمین کشور مصرف کننده برق دنیا قرار می‌دهد و استخراج بیت کوین در دنیا حدوداً به اندازه کشورهای شیلی و بنگلادش مصرف برق دارد البته بطور کلی حدود ۳۹ درصد از کل برق مصرفی که برای استخراج بیت کوین در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد از منابع تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی بوده است.

چی لو، استراتژیست کاربلد مدیریت دارایی گروه بانکداری فرانسه معتقد است که قیمت ارزهای رمزنگاری در نهایت سقوط خواهد کرد که وی علت آن را  تغییر در سیاست های پولی یا مقررات دولتی می داند. چی لو به این نکته اشاره دارد که استفاده از رمزنگارها به عنوان ارز جای نقد و بررسی دارد چرا که بیت کوین نه پول است و نه ذخیره ارزش است، بلکه «وسیله ای برای دلالان و سفته بازان» می باشد و  او عرضه ثابت بیت کوین را یکی از اشکالات آن برای دارایی بودن می داند و اذعان دارد که  برخلاف برداشت متعارف که عرضه محدود بیت کوین را یک مزیت می دانند این عرضه ثابت یک مشکل بزرگ در مسیر پول محسوب شدن بیت کوین است.

چی لو ادعا می کند که این محدودیت های عرضه، قالبیت ارزهای رمز پایه را به عنوان پول قانونی از بین می برد، زیرا یک منبع پولی ثابت توانایی اجرای سیاست های ضد سیکل را از بانک های مرکزی سلب می کند و استدلال نهایی این استراتژیست حول این محور است که ارزهای دیجتالی ویژگی های مورد نظر دولت‌ها  را ندارد کشورها برای محافظت از سیستم های پولی و ارزهای خود و توانایی مالیات دادن و مدیریت اقتصاد گام برمی دارند.

در مجموع در این رابطه می توان نتیجه گیری کرد که در شرایط فعلی، بیت کوین از شروط کافی جهت تلقی شدن شبیه شکل سنتی پول به آن نحوی که ما در ذهن داریم، برخوردار نیست. پول، سه کارویژه اساسی در اقتصاد مدرن انجام می دهد که عبارت اند از  ابزاری برای معامله و تبادل اقتصادی است، ابزاری برای ذخیره ارزش است و به عنوان یک واحد رسمی در حساب و کتاب ها مالی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما با وجود تمامی حمایت هایی که در سال های اخیر از سوی برخی سامانه ها و سیستم های مالی از رمز ارزِ بیت کوین صورت گرفته است، با این وجود بیت کوین هنوز هم نتوانسته جای خود را در نظام مالی بین المللی باز کند. با توجه به چالش های موجود که بر سر راهِ استفاده از بیت کوین در چهارچوب معاملات روزمره وجود دارد، بسیار سخت و بعید است که بتوانیم آن را به عنوان ابزاری مناسب جهت معاملات اقتصادی و تبادلات مالی لحاظ کنیم.

تحلیل بیت کوین در کوتاه مدت

رائول پال (Raoul Pal)، مدیرعامل شرکت گلوبال مَکرو اینوِستِر (Global Macro Investor) خروج بیت کوین از محدوده نوسان سه ماه اخیر را نشانه‌ای از قوت گرفتن شتاب (مومنتوم) فنی آن می‌داند و اذعان دارد  که این امر حاکی از آن است که بیت کوین به‌زودی روند صعودی شدیدی را شروع خواهد نمود.

برخی تحلیلگران به خروج حجم بالای بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال اشاره می‌کنند و این موضوع را نشانه‌ای از تجمع این بیت کوین‌ها در نزد سرمایه‌گذاران کلان می‌دانند. باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که صعود قیمت بیت کوین، به ثباتی نسبی در بازار آلت‌ کوین‌ها منجر خواهد شد و قیمت دلاری این آلت کوین‌ها در طی این مدت افزایش کوچکی را تجربه کند، اما قیمت آن ها نسبت به بیت کوین چندان افزایش نخواهد داشت و روند صعودی آلت کوین‌ها درصورتی آغاز  خواهد شود که بیت کوین رکورد جدید خود را ثبت نماید و نوسانات پس از آن را نیز طی کرده باشد.

همانطور که از گراف زیر نیز مشخص می باشد همچنان تقاضا برای حفظ قیمت در بالای سطح ۶۰,۰۰۰ دلار در تلاش هستند که نشان‌دهنده دفاع قوی از این سطح قیمتی می باشد و RSI در محدوده ۷۰ می باشد. به طور کلی با در نظر گرفتن روند کنونی ارزهای دیجیتال، انتظار می رود در کوتاه مدت تا انتهای  سال ۲۰۲۱ نیز روند مثبت رشد ارزهای دیجیتال ادامه خواهد یافت. با گسترش روزافزون کاربرد این رمز ارزها در کارهای روزمره و نیز صنایع مختلف انتظار می‌رود تقاضا برای ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت‌کوین که سرآمد این حوزه هستند در سال ۲۰۲۱ افزایش قابل توجهی داشته باشد و این عوامل در نهایت به افزایش قابل توجه قیمت این دارایی‌های دیجیتال منجر گردد.

در دوره های قبلی افزایش بیت کوین، افزایش قیمت های خیره کننده بیت کوین، هربار با سقوط های قابل توجهِ حتی تا ۸۰ درصدی روبرو بوده است و  بر خلاف سهام و یا اوراق قرضه، تعیین ارزش بنیادین بیت کوین، به راحتی امکان پذیر نیست. همانطور که اشاره شد ارزشِ رمز ارز بیت کوین کاملاً به نحوه تفکر و دیدگاه مردم به ارزش آن و میزان پذیرش جامعه بستگی دارد. برخی از تحلیلگران بازارهای مالی بر این مطلب اتفاق نظر دارند که  که ارزش بیت کوین می تواند به بیش از ۴۰۰ هزار دلار هم افزایش یابد در مقابل این گروه عده‌ای دیگری هستند نظیر آنچه کارشناسان “بانک آو آمریکا/ Bank of America” اعلام کرده اند  و معتقد هستند که ارزش کنونی بیت کوین، جلوه ای از “مادرِ حباب هاست” و خیلی زود قیمت این رمز ارز، سقوط آزاد را تجربه خواهد کرد.

پیش بینی و تحلیل بیت کوین از دید برخی از صاحب نظران

سرمایه گذاران و فعالان بازارهای مالی مطرح نظرات متفاوت و ضد و نقیضی درباره آینده این رمز ارز دارند، برخی از آن‌ها معتقدند که قیمت بیت کوین در ده سال آینده اعدادی را تجربه می‌کند که اگر امروز به آن اشاره شود کمتر کسی آن را باور می‌کند و البته برخی دیگر از سرمایه‌گذاران معتقدند که بیت‌کوین آینده جذابی برای سرمایه‌گذاری ندارد و قیمت آن در سال‌های آینده بسیار پایین تر از قیمت کنونی این رمز ارز می‌باشد. در ادامه به نظر چند تن از اهالی بازارهای مالی می پردازیم از جمله مدیر عامل  Xapo، ونسز کاسارز  (Wences Casares) که معتقد است که در آینده بیت کوین موفق می شود در مکانی بالاتر یا در کنار ارزهای ذخیره ای مانند دلار، به عنوان یک گزینه جایگزین، عمل ‏کند.

مایکل نووگراتز بنیانگذار شرکت سرمایه گذاری ارزهای رمزنگاری شده «گلکسی دیجیتال» پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین تا پایان سال می‌تواند از ۱۰۰ هزار دلار عبور کند.

همچنین تایلر وینکلووس که از جمله بنیانگذار صرافی ارز دیجیتال جمینی است اذعان کرده است، که بازی بیت کوین هنوز در “در مرحله قبل از شروع” است. ایشان اظهار نمود که این مرحله به زودی به پایان  خواهد ‌رسید و بسیاری از سرمایه گذاران در سال گذشته با خریدهای بزرگی به این بازار پیوسته‌اند. یا اینکه ویلی وو که از برجسته  ترین فعالان بازارهای مالی است اعتقاد دارد که: « چرخه فعلی  منجر به عبور سرمایه کل بیت‌کوین از یک‌تریلیون دلار شد و در چرخه بعدی روند به نحوی خواهد بود که به شکستن حد نصاب ارزش کل بازار طلا منجر می‌شود.»

در گزارشی تیم درپر(Tim Draper) گزارش کرده است که بیت کوین یکی از امن‌ترین روش‌های ذخیره و نگه‌داری دارایی‌ها است و می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به قیمت ۲۶۰ هزار دلار برسد. اما در این بین رابرت کیوساکی، نویسنده مشهور کتاب پرفروش “پدر پولدار پدر فقیر” پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین طی ۵ سال آینده به ۱.۲ میلیون دلار خواهد رسید.

این نویسنده و سرمایه دار شناخته شده در دسامبر سال گذشته به طور دقیق پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۵۰ هزار دلار می رسد، توماس فیتزپاتریک، رئیس جهانی محصول بینش بازار CitiFX Technicals است، او بیت کوین را ۳۱۸،۰۰۰ دلار تا سال ۲۰۲۲ پیش بینی کرد.

برادران وینکلوس، میلیاردرهای مشهور بیت کوین، گفته‌اند که بیت کوین توانایی دستیابی به قیمت ۵۰۰۰۰۰ دلار تا سال ۲۰۳۰ را دارد. کیم دات کام  موسس Megaupload بر این باور است که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰,۰۰۰دلار خواهد رسید. همات پالیهاپیتیا موسس Social Capital و یکی از مالکان Golden State Warriors قیمت بیت کوین را برای سال ۲۰۳۰ به بعد یک میلیون دلار پیش بینی کرده است. سایت Bitcoin نیز در گزارشی به نقل از « Crypto Research Report»، بر اساس روش ارزش‌گذاری با نام مدل «معادله مبادله» پیش‌بینی نموده است که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۵ به رقم ۳۴۱ هزار دلار و در سال ۲۰۳۰ به رقم ۳۹۸ هزار دلار خواهد رسید.

کاترین کولی (Catherine Coley) مدیرعامل Binance US اشاره کرده است که تا  پایان سال ۲۰۲۱ بیت کوین به مبلغ ۷۵،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید.

در ادامه وینی لینگهام، یکی از بنیانگذاران شرکت سیویک، ادعا می‌کند که قیمت هر بیت کوین تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند چیزی بین ۳۰۰۰۰۰ دلار تا ۱ میلیون دلار باشد. موسسه سرمایه‌گذاری ای‌آر‌کی (ARK) پیش‌بینی کرده که اگر تمام شرکت‌های حاضر در شاخص S&P500 فقط یک درصد از پول نقد خود را روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند اعداد ۹۰ تا ۱۰۰هزار دلار نیز خواهد رسید و اگر میزان تخصیص به ۱۰ درصد برسد، آن‌گاه رشد قیمت رمز ارز بیت کوین تا ۴۰۰ هزار دلار دور از دسترس نخواهد بود.

الیزابت استارک (Elizabeth Stark)، مدیر شرکت لایتنینگ لبز (Lightning Labs) در تفهیم جایگاه بیت کوین درآینده بیان دارد که بسیاری از موارد استفاده مهم بیت کوین طی ۱۰ سال آتی، چیزهایی هستند که در حال حاضر به نظر ما غیر ممکن و یا عجیب به حساب آیند، آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) از فعالین معروف حوزه ارزهای دیجیتال معتقد است که هیچ مورد استفاده ای به تنهایی برای بیت کوین متصور نیست بطور مثال نمی‌توان گفت که بیت کوین صرفاً به‌عنوان ذخیره ارزش و حفظ سرمایه مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا به تنهایی واسطه مبادله خواهد بود یا به روش‌های بی‌شمار دیگری اما به تنهایی به کار گرفته خواهد شد بلکه در آینده بیت کوین در مکان‌های مختلف، تمامی این موارد استفاده را محقق خواهد کرد و بصورت توام و همزمان شامل همه موارد خواهد بود.

بر اساس نظرات پیتر مک‌کورماک (Peter McCormack)، این نظریه را می‌توان تقریباً قطعی یا با احتمال بسیار بالا ممکن دانست که بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال در آینده خودنمایی خواهد کرد و بیت کوین به روند فعلی خود ادامه می‌دهد، افراد و جوامع بیشتری آن را می‌پذیرند و ارزش شبکه آن  افزایش می‌یابد و حتی واحدهای دولتی مانند صندوق‌های بازنشستگی، خزانه‌های سلطنتی و ترازنامه‌های دولتی نیز از آن استفاده خواهند کرد و شاید ارزش بازار بیت کوین از ارزش بازار طلا نیز فراتر خواهد رفت (جالب است که مقدار کلی بیت کوین و طلا، هر دو تنها از طریق استخراج (mining) افزایش می یابد تنها تفاوت در این است که طلا در دنیای واقعی و معادن طبیعی استخراج می شود اما بیت کوین در دنیای دیجیتال و با به اشتراک گذاری قدرت پردازش کامپیوتر به دست می آید). ایسایا جکسون (Isaiah Jackson)، نویسنده کتاب «بیت کوین و آمریکای سیاهپوستان» (Bitcoin & Black America)، نیز بیان دارد که چون استفاده از تسهیلات و خدمات بانکی  برای همه یکسان نیست با آمدن بیتکوین سایه این ناعدالتی ها برچیده خواهد شد. الکس گلدشتاین (Alex Gladstein)، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر، معتقد است که افراد فکر می‌کنند که بیت کوین زمانی به موفقیت می‌رسد که بتوانید با آن یک شیئ ملموس خرید. اما، این تصور اشتباه است و برای اثباتِ موفقیت بیت کوین لازم نیست حتماً بتوانید با آن در لحظه شیئی را سفارش داد. با این حال در حال حاظر بیت کوین به عنوان واسطه مبادله پرداخت‌های بین‌المللی و حواله‌های ارزی استفاده می‌شود و در کشورهایی که ارز ملی ضعیفی دارند، کاربرد دارد.آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano)، سرمایه‌گذار و کارآفرین بزرگ آمریکایی به بیت کوین در آینده به ارز ذخیره‌ای اینترنتی از جانب مردم معتقد است.

جمع بندی نهایی در مورد تحلیل بیت کوین

اصلاحاتی که طی سال‌های اخیر در این رمز‌ارز انجام شده است بدون شک، آن را تبدیل به جانشینی قوی برای ارزهای معمول کرده است. گویا این پول دیجیتالی قرار است یک بار دیگر همه پیش‌بینی‌های معقول بازار دلاری را به چالش بکشد.

بیت کوین ارزش واقعی خود را در روزهای سخت و غیر عادلانه نشان خواهد داد. اگرچه که دولت‌ها قادر هستند علیه آن مقرراتی وضع کنند اما واضح است که هر صدمه ‌ای که به بیت ‌کوین وارد شود موقت خواهد بود.

به عبارت دیگر میتوان گفت که امروزه دیگر کسی جلودار بیت کوین و به صورت کلی ارزهای دیجیتال و دنیای غیر متمرکز نخواهد بود و سخن آخر اینکه تقریبا تمامی کسانی که در حوزه رمز ارز و بیت کوین در حال فعالیت هستند، اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین در آینده با افزایش همراه خواهد بود و ما می توانیم انتظار داشته باشیم که این ارز دیجیتال رشدهای قیمت باورنکردنی داشته باشد.

در پایان توصیه می شود جهت فراگیری تحلیل بیت کوین و مهارت های سرمایه گذاری در ارز های دیجیتالی در دوره ارز دیجیتال بزرگان شرکت نمایید . دوره آموزش ارز دیجیتال بزرگان هم بصورت حضوری در شهر تهران و هم بصورت غیر حضوری و در قالب پکیج آموزشی ارز دیجیتال بزرگان ارائه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۹٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۷ میلیون تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۷٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۶ میلیون تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: