قیمت دلار + نمودار قیمت لحظه‌ای دلار

کسب اطلاعات درباره قیمت دلار تبدیل به یکی از پیش‌نیازهای زندگی ما ایرانی‌ها شده است. اگر از قیمت این ارز در داخل کشور بی‌اطلاع هستید، نمی‌توانید برنامه مالی مناسبی در زندگی داشته باشید. اگر با عوامل افزایش قیمت دلار در ایران آشنا نیستید، نمی‌توانید برای سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و بازار‌های مختلف اقدام کنید. تحلیل و پیش بینی قیمت دلار تبدیل به یکی از فعالیت‌های روزمره زندگی در ایران شده است. برای رسیدن به موفقیت‌های مالی در زندگی به این تحلیل‌ها نیاز دارید و لازم است تا اطلاعات کافی و کاربردی را نیز در این باره کسب کرده و با استفاده از آن‌ها خود را از آسیب‌های مالی در امان نگه دارید. در این مقاله در کانون بورس سعی داریم تا کامل‌ترین و جامع‌ترین اطلاعات لازم درباره قیمت دلار و پیش بینی آن به شما ارائه کرده و یک قدم بزرگ مالی با شما همراه باشیم. 

بررسی مسائل مربوط به قیمت دلار نیاز به اطلاع از مفهوم برخی از اصطلاحات رایج در این بازار دارد. اطلاعاتی مانند دلار نیمایی، دلار سبزه میدان، دلار فردایی و مواردی از این دست که هر روز در خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌ها می‌شنویم، همگی از دل بازار دلار بیرون می‌آیند. در ابتدای این مقاله به تشریح معنی و مفهوم هر یک از این اصطلاحات خواهیم پرداخت. سپس به کاربردهای هر یک در بازار اشاره می‌کنیم و در قدم نهایی نیز ابزارهای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار را به کار خواهیم گرفت تا اطلاعات شما را درباره بازار دلار به حداکثر برسانیم. همچنین می‌توانید از اطلاعات این مقاله برای افزایش آگاهی‌های خود نسبت به آینده قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ و سال‌های آتی نیز استفاده کنید. 

فهرست مطالب

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا تمام موضوعات رایج درباره دلار و قیمت آن را برای شما تشریح کنیم تا در نهایت بی‌نیاز از هر مقاله و مطلب آموزشی دیگری، به شناخت کافی درباره این ارز تأثیرگذار در زندگی ما ایرانی‌ها برسید. فهرست مطالب این مقاله به شرح زیر است: 

بخش اول: مفاهیم مربوط به قیمت دلار

بخش دوم: تحلیل قیمت دلار

بخش سوم: قیمت لحظه ای دلار در بازار ایران 

بخش چهارم: دانستنی‌هایی مهم درباره قیمت دلار در بازار ایران 

بخش پنجم: منابع آموزشی مربوط به قیمت دلار

بخش ششم: بررسی سؤالات متداول درباره قیمت دلار

بخش اول: مفاهیم مربوط به قیمت دلار

 • چرا باید با قیمت دلار و عوامل مؤثر بر آن آشنا باشیم؟ 
 • انواع قیمت دلار در ایران و تشریح و تعریف آن‌ها 
 • قیمت دلار سبزه میدان 
 • قیمت دلار نیمایی
 • قیمت دلار سنا 
 • قیمت دلار بازار آزاد
 • قیمت دلار تهران 
 • قیمت دلار مشهد 
 • قیمت دلار سلیمانیه 
 • قیمت دلار هرات
 • حواله دلار
 • دلار فردایی
 • ارز دولتی
 • بالاخره کدام قیمت دلار را باید به عنوان قیمت اصلی در نظر بگیریم؟ 
 • عوامل مؤثر بر قیمت دلار 
 • عوامل افزایش قیمت دلار در ایران 
 • عرضه کم و تقاضای زیاد از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران 
 • شکست در سرمایه‌گذاری‌هایی مانند بورس از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران 
 • عدم اعتماد به دستگاه اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار  در ایران
 • تورم و افت ارزش پول ملی از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران 
 • بی‌اعتمادی شهروندان به بانک‌ها 
 • بحران‌های نظامی در منطقه 
 • تحریم‌ها از افزایش قیمت دلار در ایران 
 • آیا بازی‌های سیاسی دولت پشت پرده افزایش قیمت دلار در ایران است؟ 
 • چرا مردم دلار می‌خرند؟ 

pastedGraphic.png

چرا باید با قیمت دلار و عوامل تأثیرگذار بر آن آشنا باشیم؟ 

هر چند در ظاهر واحد پول ملی کشور ما ریال و یا حتی تومان است، اما در حقیقت این دلار آمریکا است که تعیین‌کننده‌ترین نقش را در قیمت محصولات و کالاهای مختلف دارد. حتی نرخ کرایه‌های تاکسی در ایران نیز برحسب قیمت لحظه‌ای دلار تعیین می‌شود. البته این موضوع خیلی پدیده دور از ذهنی نیست. به جهت اینکه اقتصاد کشور آمریکا به عنوان اقتصاد اول جهان، تعیین‌کننده‌ترین نقش را در بازارهای جهانی دارد، مسلماً قیمت دلار آمریکا نیز ملاک تعیین قیمتی بسیاری از کالاها و ارزها در سرتاسر جهان بوده و این امر تنها مربوط به بازار ایران نمی‌باشد. در هر کشوری تأثیرگذاری قیمت دلار با شدت و ضعف‌های مختلفی وجود داشته و تأثیر این ارز بر بازارهای داخلی کشورها امری اجتناب‌ناپذیر است. از این رو به جای اینکه به دنبال چرایی تأثیر قیمت دلار در شرایط زندگی امروزی باشیم، بهتر است شرایط تطبیق‌پذیری با نوسانات قیمت این ارز را آموخته و سرمایه‌های خود را نیز بر اساس این نوسانات رشد دهیم. 

شاید از خود بپرسید که در دنیا ارزهای دیگری هم وجود دارند که نسبت به دلار قیمت بالاتری دارند. برای مثال ارزهایی مانند دینار کویت و یا پوند انگلیس و حتی یورو در مقایسه با دلار معمولاً گران‌تر هستند، اما دلار به جهت اینکه بیشترین میزان کاربرد را در معاملات سرتاسر جهان دارد، به عنوان تأثیرگذارترین ارز خود را معرفی کرده است. عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت دلار در هر کشوری متناسب با شرایط آن کشور تعیین می‌شود. عوامل افزایش قیمت دلار در ایران نیز تابعی از شرایط اقتصادی داخلی و روابط خارجی کشور است. کاربران ایرانی برای اینکه بتوانند زندگی خود را مطابق با معیارهای جهانی تطبیق نمایند، لازم است تا قبل با عوامل مؤثر بر قیمت این راز آشنایی کامل داشته باشند. 

انواع قیمت دلار و اصطلاحات رایج در بازار

اگر هنوز هیچ سر رشته‌ای از قیمت دلار و یا عوامل مؤثر بر افزایش قیمت دلار در ایران ندارید، نگران نباشید. زیرا قرار است در ادامه به بررسی تک‌تک این موضوعات بپردازیم. در انتهای این مقاله هیچ نقطه تاریکی درباره دلار و قیمت آن پیش روی شما قرار نخواهد داشت. برای شروع لازم است تا شما را با چند اصطلاح مهم درباره قیمت دلار آشنا کرده و تعریفی از آن‌ها نیز ارائه کنیم. احتمالاً در سایت‌ها، روزنامه‌ها و اخبار اصطلاحات زیر به گوشتان خورده است. اگر تاکنون درباره آن‌ها اطلاعات دقیقی نداشتید، اکنون می‌توانید به زبان ساده آن‌ها را درک کنید. 

 • قیمت دلار سبزه میدان 
 • قیمت دلار نیمایی
 • قیمت دلار بازار آزاد
 • قیمت دلار تهران 
 • قیمت دلار مشهد 
 • قیمت دلار سلیمانیه 
 • قیمت دلار هرات
 • حواله دلار
 • دلار فردایی
 • ارز دولتی
 • قیمت دلار سنا

آشنایی با این اصطلاحات چند مزیت عمده برای شما به دنبال خواهد داشت. درجه اول دیگر با شنیدن نام آنها سردرگم نخواهید شد. از همه مهم‌تر می‌دانید که یک از این قیمت ها قیمت اصلی دلار در بازار هستند و شما برای خرید و فروش و کارهای مختلف مربوط به این ارز باید به کدام قیمت اتکا کنید. همچنین در ادامه سعی خواهیم کرد تا مراجعی برای مشاهده قیمت هر یک از انواع دلار در بازار نیز معرفی کنیم تا از این طریق امکان مشاهده لحظه ای قیمت این ارز را نیز داشته باشید. 

pastedGraphic_1.png

قیمت دلار سبزه میدان چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ 

قیمت دلار سبزه میدان یکی از اصطلاحات رایجی است که اگر چند روزی هم در بازار دلار گشتی زده باشید، به آن بر خورده‌اید. برای کسانی که اطلاع ندارند، باید عرض کنیم که سبزه میدان یک مدیان بزرگ قدیمی در بازار بزرگ تهران است. این مکان محلی برای جمع شدن تعداد زیادی از دلالان دلار و افرادی است که هر روز دلار خرید و فروش می‌نمایند. به جهت حضور دلالان زیاد در این میدان و بالا رفتن عرضه و تقاضا در این محیط، قیمت خاص این میدان به عنوان قیمت دلار سبزه میدان معروف است. در اصطلاح رایج به این دلار، دلار سبزه نیز گفته می‌شود. البته مکان‌های دیگری نیز در تهران چنین حالتی دارند که نسبت به سبزه میدان کمتر شناخته شده هستند. برای مثال پاساژ افشار در میدان فردوسی و یا چهار استامبول نیز تعریف کننده دلار افشار و دلار چهار راه استامبول هستند که سنبه به دلار سبزه میدان کمتر در چشم می‌باشند. 

قیمت دلار سبزه میدان در واقع به عنوان قیمت بازار تهران نیز شناخته می‌شود. این قیمت تأثیر بسیار زیادی روی قیمت روز و لحظه‌ای دلار در تهران و ایران دارد. نحوه محاسبه قیمت ارز در بازار تهران نیز به روش‌های مختلفی است. معمول‌ترین روش، محاسبه قیمت دلار بر  اساس قیمت درهم امارات است. با تبدیل نرخ درهم امارات به ریال ایران، این نرخ تعیین کننده نرخ دلار فردایی سبزه میدان است و قیمت دلار سبزه میدان نیز تعیین کننده قیمت دلار بازار تهران می‌باشد. 

برای اطلاع از قیمت دلار سبزه میدان از کجا باید اقدام کنیم؟ 

با تعریف دلار سبزه و نحوه تعیین قیمت دلار سبزه میدان آشنا شدید. با توجه ب اینکه این نرخ از مهم‌ترین نرخ‌های دلار در ایران محسوب می‌شود، اطلاع از آن نیز بسیار ضروری است. اما از کجا باید به این نرخ دسترسی داشته باشیم؟ برای این منظور دو روش ساده پیش روی شما قرار دارد. یا بایستی به‌صورت فیزیکی به این محل مراجعه کرده و قیمت لحظه‌ای دلار سبزه میدان را از دلالان در این مکان جویا شوید، یا اینکه می‌توانید از اطلاعات سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارائه دهنده این قیمت استفاده کنید. قیمت دلار سبزه میدان ملاک نمودار لحظه‌ای قیمت دلار در سایت‌های مختلف نیز می‌باشد. از این رو اطلاع از این قیمت برای کاربران اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. 

قیمت دلار نیمایی چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ 

نظام یکپارچه معاملات ارزی که به اصطلاح و به‌صورت مخفف نیما خوانده می‌شود، نرخ دیگری برای دلار آمریکا در ایران است. در سال ۱۳۹۷ به دلیل نوسانات بسیار شدید قیمت دلار در تهران و همچنین عدم امکان تأمین نیازهای شرکت‌های بزرگ واردکننده که برای کارهای خود نیاز به دلار دارند، دولت اقدام به راه‌اندازی این سامانه نمود. سامانه نیما که می‌توانید قیمت دلار نیمایی را رد آن مشاهده کنید، سامانه‌ای است که در آن صرافی‌های ارز به عنوان فروشنده فعالیت دارند. در این سامانه شرکت‌های بزرگ می‌توانند برای تأمین نیازهای ارزشی خود دلار خریداری کرده و از این طریق دیگر نیازی به اقدامات روش‌های سنتی را نخواهند داشت. متولی اصلی سامانه نیما بانک مرکزی است و تمام فعالیت‌ها در این سامانه زیر نظر بانک مرکزی صورت می‌پذیرد. شرکت‌های واردکننده بدون نیاز به سفارش‌های بانکی می‌توانند از طریق این سامانه اقدام به تأمین ارز مورد نیاز خود نمایند. 

تعیین قیمت دلار نیمایی نیز بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می‌پذیرد. با توجه به اینکه صرافی‌های معتبر به عنوان عاملین فروش در این سامانه فعالیت دارند، تمام اتفاقات در بازار تهران و قیمت دلار بازار در قیمت دلار نیمایی نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. مزیت‌های این سامانه بیشتر برای افراد واردکننده و شرکت‌های بزرگ تعریف شده است. در ارز نیمایی ۴ بازیگر اصلی تعیین کننده قیمت و شرایط هستند.

 • شرکت‌های بزرگ واردکننده کالا
 • شرکت‌های صادر کننده کالا 
 • واسطه گران که بانک‌ها و صرافی‌ها هستند.
 • سیاست‌گذاران اصلی که متولی آن‌ها بانک مرکزی است. 

pastedGraphic_2.png

نحوه مشاهده قیمت دلار نیمایی 

مشاهده و اطلاع از قیمت دلار نیمایی چندان برای کاربران عادی معمول نیست و نیازی هم به اطلاع از این قیمت برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ندارید. اما با این حال می‌توانید قیمت دلار نیمایی را نیز از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی عرضه کننده این قیمت مشاهده کنید. 

قیمت دلار سنا (سامانه بانک مرکزی) چیست؟ 

سامانه سنا سامانه‌ای است که بانک مرکزی برای اعلام میانگین قیمت دلار تعیین کرده است. این سامانه ملاک تبادل ارز از طریق صرافی‌های معتبر است و قیمت این سامانه میانگین وزنی معاملات دلار در صرافی‌ها است. صرافی‌ها موظف هستند که میزان دلار معامله شده و قیمت آن را در سامانه بانک مرکزی ثبت نمایند. در سامانه سنا شما می‌توانید میانگین قیمتی این معاملات را بر اساس حجم معامله هر صرافی در لحظه مشاهده کنید. به دلیل میانگین‌گیری در این سامانه، قیمت دلار سنا معمولاً تفاوت‌هایی با قیمت دلار بازار آزاد دارد. 

قیمت دلار بازار آزاد چیست و چگونه تعیین می‌شود؟ 

درباره قیمت دلار سبزه میدان نکات همی را ارائه دادیم. قیمت در بازار تهران با عنوان قیمت دلار بازار آزاد نیز شناخته می‌شود. البته آزاد بودن این بازار به این مفهوم نیست که در هیچ چارچوبی قرار نداشته و قیمت‌ها در آن می‌تواند با نوسانات خیلی زیاد همراه باشد. قیمت دلار در بازار کشورهایی مانند ایران که محدودیت‌های ورود ارز در آن‌ها وجود دارد، تحت تأثیر مستقیم فعالیت‌های دولت است. حتی در بازار نیز اصلی‌ترین فروشنده و اصلی‌ترین خریدار دولت و بانک‌ها هستند. از این رو قیمت دلار بازار آزاد نیز تا حدودی متناسب با فعالیت‌های دولت تعیین می‌شود. عرضه و تقاضای مردم عادی و خریداران خرد تأثیرات اندک و لحظه‌ای را در این بازار به دنبال خواهد داشت. 

قیمت دلار بازار آزاد را از کجا بدانیم؟ 

قیمت دلار اعلام شده از سوی سایت‌های مختلف همان قیمت دلار بازار آزاد است که مبنای معاملات دلاری در داخل کشور نیز محسوب می‌شود. برای تبدیل پول خود به دلار شما باید به این قیمت توجه نمایید. البته دقت کنید که قیمت خرید و فروش دلار همیشه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. این تفاوت کارمزدی است که صرافی‌ها برای تبدیل دلار بر می‌دارند. 

قیمت دلار تهران چیست؟ 

یکی دیگر از اصطلاحات مهمی که ممکن است در بازار دلار با آن آشنا شده باشید، قیمت دلار تهران است. یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسانات قیمت دلار میزان عرضه و تقاضا است. با توجه به اینکه خرید و فروش دلار در ایران هنوز به‌صورت کامل مکانیزه نشده و الکترونیکی نیست، از این رو میزان عرضه و تقاضا در هر شهری می‌تواند تابعی از جمعیت و تعداد افراد سرمایه‌گذار روی دلار باشد. به این ترتیب در هر لحظه ممکن است قیمت دلار تفاوت‌هایی در شهرهای مختلف داشته باشد. هر چند در نهایت این قیمت‌ها به تعادل می‌رسند، اما در لحظه ممکن است شرایط متفاوتی نسبت به هم داشته باشند. قیمت دلار تهران در واقع همان قیمت لحظه‌ای دلار در بازار آزاد تهران است. 

قیمت دلار مشهد  چیست؟ 

مشهد نیز یکی از شهرهای بسیار مهم با میزان عرضه و تقاضای زیاد برای دلار است. از این رو قیمت دلار مشهد نیز یکی از قیمت‌های مشهور و رایج میان کاربران است. اگر در این شهر برای معامله دلار اقدام کنید، در بازار مشهد بایستی از قیمت دلار مشهد مطلع شده و سپس برای تبدیل پول خود اقدام نمایید. 

قیمت دلار سلیمانیه چیست؟ 

سلیمانیه یکی از شهرهای مرزی کشور عراق با ایران است. دلار در این شهر تحت تأثیر بازارهای جهانی نوسان می‌نماید. به دلیل آزاد بودن معاملات ارزی در کشور عراق با سرتاسر دنیا، از این امکان عرضه دلار در شهرهای این کشور با قیمت‌های متناسب با بازار دنیا نیز وجود دارد. کشور ایران اما به دلیل تحریم‌ها از این شرایط دور است. از این رو قیمت دلار در کشورهای همسایه نیز به عنوان معیاری برای تعیین قیمت دلار در ایران شناخته می‌شود. یکی از این قیمت‌ها نیز قیمت دلار سلیمانیه است. این قیمت ملاک معاملات دلاری در داخل کشور نیست اما تحلیلگران قیمت دلار در داخل کشور، در هنگام بررسی‌ها و محاسبات خود قیمت دلار سلیمانیه را نیز وارد می‌سازند. 

قیمت دلار هرات چیست؟ 

هرات افغانستان نیز دقیقاً شرایطی مشابه با قیمت دلار سلیمانیه دارد. قیمت دلار در این شهر نزدیک ایران نیز تأثیر مستقیمی روی قیمت دلار در داخل ایران دارد. از این رو این قیمت نیز برای کاربران ایرانی مهم شده است. علاوه بر قیمت دلار هرات و قیمت دلار سلیمانیه، قیمت دلار دوبی نیز یکی دیگر از قیمت‌های تأثیرگذار در قیمت دلار داخلی می‌باشد. 

حواله دلار

حواله یکی از روش‌های انتقال ارز در سیستم‌های مالی امروزه است. برای مثال تصور کنید که شما قصد تبدیل پول خود به دلار را دارید و قرار است این دلار را در کشور امارات هزینه کنید. حالا به جای اینکه از بانک مبداء در داخل کشور به‌صورت مستقیم اسکناس دلار دریافت کنید، حواله دلار دریافت کرده و در یکی از شعب این بانک در امارات با ارائه این حواله معادل دلاری آن را پرداخت می‌نمایید. حواله دلار به نوعی روشی برای انتقال دلار در میان بانک‌ها و افراد است.