لوگو کانون بورس

پولبک چیست | آموزش حرفه ای ترید با پولبک

پولبک چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۶ از ۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

پولبک چیست و آیا می توانیم از آن برای انجام معامله و ترید در بازارهای مالی استفاده کنیم یا اینکه چندان کاربرد قابل توجهی برای ما به دنبال نخواهد داشت؟ پولبک در فارکس و پولبک در ارز دیجیتال از جمله اصطلاحات رایج هستند که برای تحلیل تکنیکال و بررسی نمودار می توان از آن استفاده کرد. پولبک چیست در بورس هم می تواند یکی از تعاریف بسیار مهم باشد که حتی معامله گران در بازار بورس ایران نیز می‌توانند از این اصطلاح تحلیل تکنیکال برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود استفاده کنند.

در میان تمام مباحث آموزش تحلیل تکنیکال پولبک شرایط خاص خود را دارد. برخلاف بسیاری از ابزارها و روش های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال که از آنها می توان برای تاییدیه برای ورود به معاملات استفاده کرد، پولبک حتی می تواند به عنوان تریگر ورود به معاملات نیز در نظر گرفته شود و کسانی که به دنبال انجام معاملاتی با اطمینان بالاتر هم هستند می توانند با پولبک برای ورود به معامله در بازارهای مالی مانند بازار فارکس یا بازار بورس ایران اقدام نمایند.

وقتی منابع مختلف آموزش تحلیل تکنیکال را در کنار هم مرور می کردیم متوجه شدیم که آموزش های بسیار گوناگونی درباره پولبک در بازار های مالی ارائه شده و انواع روش های بسیار زیادی نیز برای استفاده از پولبک در فرایند معاملات معرفی شده اند؛ البته دقت داشته باشید که بسیاری از روش های معاملاتی معرفی شده برای پولبک در حال حاضر کیفیت لازم را نداشته و استفاده از آنها در معاملات واقعی ممکن است ضرر هایی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. با توجه به این موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی پولبک پرداخته و این روش معاملاتی را برای شما کاملاً شفاف و واضح ارزیابی کنیم.

پولبک چیست

پولبک چیست؟ پولبک در واقع اصلاح قیمتی است که بعد از شکسته شدن سطوح حمایت و مقاومت در نمودار قیمت به وجود می آید. به عنوان مثال وقتی یک سطح حمایتی به سمت پایین شکسته می شود، تمام معامله گران بر این عقیده هستند که قیمت روند نزولی را در پیش خواهد گرفته و کاهش پیدا خواهد کرد. اما در این بین قیمت ابتدا یک اصلاح به سمت بالا انجام داده و بعد از برخورد دوباره به آن سطح حمایتی به روند نزولی ادامه می دهد. به این اصلاح قیمتی که منجر به برخورد دوباره به سطح شکسته شده میشود اصطلاحاً پولبک گفته میشود.

با این تعریفی که از پولبک داشتیم در واقع می‌توان هر اصلاح قیمتی در روند های بزرگتر را به عنوان یک پولبک در نظر گرفت. اگر به نمودار قیمت ها در بازار ارز دیجیتال نگاه کنید متوجه می شوید که دائماً در مسیر حرکت های صعودی بزرگ شاهد اصلا های قیمتی هستیم که این اصلاح ها همان پولبک در ارز دیجیتال است. با توجه به اینکه قیمت تمام طول مسیر خود را به صورت زیگزاگ حرکت می کند در هر بار شروع یک رالی بزرگ در جهت اصلی روند نیاز دارد تا یک سطح حمایتی و مقاومتی را بشکند که بعد از شکست دوباره با پولبک کار خود را ادامه می‌دهد.

پولبک یعنی چه

پولبک چیستاصطلاح پولبک یا به انگلیسی Pullback یعنی برگشت و قلاب. نمای ظاهری یک پولبک بر روی نمودار قیمت دقیقا شبیه به یک قلاب است و به همین دلیل از این اصطلاح برای معرفی آن استفاده شده است. البته استفاده از کلمه ای با معنی قلاب برای یک اصطلاح تکنیکالی می‌تواند دلایل دیگری مانند فریب معامله‌گران نیز در آن باشد.

یک قلاب هرچند در نگاه اول طعمه خوبی برای ماهی ها محسوب می شود، اما در نهایت آنها را فریب داده و به دام می اندازد. پولبک نیز دقیقاً شرایط مشابهی دارد. وقتی شما و اکثر کاربران در بازارهای مالی شاهد به وجود آمدن یک پولبک هستید با تصور اینکه روند برگشته ممکن است وارد یک معامله در خلاف جهت روند اصلی شوید، اما با ظاهر شدن پولبک معاملات آنها با زیان بسته شده و عملاً بخشی از دارایی های خود را به بازیگران اصلی بازار تقسیم می نمایند.

بیایید این موضوع را با یک مثال بسیار ساده برای شما تفهیم کنیم. فرض کنید که قیمت در مسیر یک روند صعودی با یک مقاومت برخورد کرده و عملاً شما منتظر برگشت قیمت از این مقاومت و نزولی شدن آن هستید. اما قیمت به بالای مقاومت نفوذ کرده و احتمال شکست آن نیز کاملاً محتمل می شود. در چنین مواقعی که کسانی که قبلاً برای انجام معامله فروش اقدام می‌کردند حالا درصد انجام معامله خرید برخواهند آمد.

دقیقاً در چنین شرایطی است که پولبک در بازار به وجود می آید. حالا کسانی که اقدام به خرید کردند نیز وارد زیان شده و مشاهده می‌کنند که قیمت در خلاف جهت آنها در حال حرکت است. در واقع بازار در حال فریب دادن کاربران است و در ظاهر چنین نشان می‌دهد که قیمت بعد از شکست مقاومت دوباره برگشته و در حال نزول است. در حالی که این برگشت فقط یک اصلاح کوچک خواهد بود و بعد از برخورد دوباره به سطح مقاومتی شکسته شده به سمت بالا هدایت خواهد شد.

چنین رفتارهایی در بازار های مالی مانند بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس برای فریب دادن معامله گران به وجود آمده و اگر شما یک تریدر باهوش و با تجربه باشید فریب چنین رفتارهایی را در بازار نخواهید خورد. بسیار مهم است که شما با تمام ماهیت رفتار های تکنیکالی بازار آشنا باشید و روانشناسی آنها را درک کنید تا در صورت بروز چنین شرایطی از انجام معامله خودداری نمایید.

انواع پولبک چیست

اما انواع پولبک چیست و هر یک از انواع پولبک چه تفسیری برای معامله گران در بازارهای مالی دارند و چگونه می توانیم از آنها برای انجام معامله استفاده کنیم؟ پولبک در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی در انواع مختلفی ظاهر می‌شود و اتفاقاً نوع پولبک اهمیت بسیار زیادی برای انجام یک معامله عالی دارد. با حرفه ای‌تر شدن معامله‌گران بازار بورس ایران در حال حاضر در بازار بورس ایران نیز شاهد تشکیل انواع پولبک هستیم و اگر شما حتی در بازار بورس ایران فعالیت دارید نیز می بایست با مفهوم پولبک آشنا باشید و از آن برای انجام معاملات بهتر استفاده کنید.

تقسیم بندی انواع پولبک در بازارهای مالی بر اساس شرایط به وجود آمدن آن ها بر روی نمودار انجام می پذیرد اما دقت داشته باشید که این شرایط خود وابسته به رفتار معامله گران در بازارهای مالی است و اینگونه نیست که پولبک به همین راحتی و بدون هیچگونه روانشناسی در انواع مختلف خود تشکیل شود.

وقتی شما شاهد یک پولبک در بازار هستید، بسته به اینکه کدام یک از انواع پولبک تشکیل شده باشد می توانید تصمیم متفاوتی را برای معامله خود در نظر بگیرید و این موضوع معاملات شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. با توجه به اینکه شرایط معامله در زمان مشاهده انواع پولبک ها با یکدیگر متفاوت است از این رو حتماً باید با انواع آنها و همچنین ماهیت تشکیل آنها آشنا باشید تا بتوانید معاملات خود را به صورت بهینه مدیریت کنید.

انواع پولبک در سه دسته تقسیم بندی می شود که در ادامه به معرفی هر یک از این سه دسته، هم از نظر شکل ظاهری و هم از نظر ماهیت اقدام خواهیم کرد. البته دقت داشته باشید که این تقسیم بندی بر اساس نوع رفتار پولبک با سطح مقاومتی یا حمایتی شکسته شده انجام می پذیرد.

پولبک عادی یا لست کیس

معرفی انواع پولبک در بازارهای مالی را با ارزیابی پولبک عادی آغاز میکنیم که به لست کیس یا بوسه وداع و بوسه خداحافظی نیز معروف است. پولبک عادی معروف ترین و رایج ترین پولبک موجود در بازارهای مالی است که معمولاً بسیاری از کاربران انتظار آن را دارند و بعد از تشکیل شدن چنین پولبکی برای معامله اقدام می نمایند.

اما تعریف لست کیس در پولبک چیست؟ اگر بعد از شکست یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی قیمت وارد یک اصلاح شده و پولبک بزند و در انتهای این اصلاح همان ناحیه حمایتی و مقاومتی شکسته شده را تاچ کرده و سپس در مسیر اصلی خود قرار بگیرد، اصطلاحاً پولبک عادی در بازار تشکیل شده است. اصلی ترین مشخصه این نوع پولبک در بازارهای مالی تاچ شدن سطح حمایتی و یا مقاومتی شکسته شده در بازار در زمان اصلاح است.

اگر شما سطح حمایتی و مقاومتی تشکیل شده که در روند بازار شکسته شده است را به عنوان یک معیار در نظر بگیرید، با تشکیل پولبک عادی می توانید وارد معامله در خلاف جهت پولبک شده و از معیارهای مانند تشکیل الگوهای پرایس اکشن یا حتی شکست خط روند در تایم فریم های پایین تر برای ورود به معامله استفاده کنید. در ادامه سعی خواهیم کرد تا نکات بیشتری را درباره نحوه ورود به معامله با استفاده از پولبک عادی با شما در میان بگذاریم تا اگر به دنبال خرید و فروش در بازار های مالی و ترید در بازار ها هستید بتوانید از این مفهوم برای انجام معاملات عالی استفاده کنید.

پولبک عادی در بازارهای مالی زمانی به وقوع می پیوندد که حجم بسیار زیادی از سفارشات دقیقاً در روی سطح حمایتی و مقاومتی تشکیل شده قرار گرفته باشند و با رسیدن قیمت در اصلاح به این سفارشات شاهد حرکت شارپی قیمت در خلاف جهت پولبک خواهیم بود.

پولبک چیست

پولبک داخلی

دومین نوع از انواع پولبک که باید به معرفی آن بپردازیم پولبک داخلی است. پولبک داخلی حالتی است که در آن قیمت بعد از شکست یک ناحیه حمایتی و مقاومتی و ورود به اصلاح برای پولبک به سطح حمایتی و مقاومتی شکسته شده نفوذ می نماید و بعد از نفوذ دوباره برگشته و مسیر خود را ادامه می‌دهد. در این نوع پولبک شرایط برای معامله بسیار سخت خواهد شد و احتمال دارد که شما هم فریب نزولی شدن بازار و هم فریب صعودی شدن بازار را در زمان شکست و پولبک بخورید و باید برای معامله در این نوع پولبک بسیار هوشمندانه عمل کنید.

پولبک در ارز دیجیتال معمولاً از نوع پولبک داخلی است و قیمت بعد از اصلاح به سطح حمایتی و مقاومتی شکسته شده نفوذ می نماید. در این مواقع بسیاری از معامله‌گران با این دید به بازار نگاه می‌کنند که شکست به وجود آمده قبل از پولبک یک شکست غیر واقعی و فیک بوده و قیمت دوباره به مسیر قبلی برگشته است اما با برگشت قیمت و وقتی با این صحنه مواجه می‌شوند که پولبک داخلی به وجود آمده حد ضرر آن ها فعال خواهد شد.

نکته بسیار مهمی که درباره پولبک داخلی باید به آن اشاره داشته باشیم این است که در این نوع پولبک با شرایط بسیار ضعیفی برای ورود به یک معامله در خلاف جهت پولبک همراه هستیم. زیرا عملاً ناحیه حمایتی و مقاومتی شکسته شده قدرت بالایی برای برگرداندن روند ندارد و قیمت در اصلاح خود حتی به این سطوح نفوذ کرده است. تمایل ضعیف به ادامه روند بعد از شکست دقیقا همان نکته‌ای است که این نوع سبک را برای انجام معامله کمی دشوار جلوه می دهد و اگر با این پولبک وارد معامله شویم باید تمام نکات احتیاطی را در نظر گرفته و بعد از به وجود آمدن شرایط قدرتمند لازم برای ورود به معامله اقدام کنید.

پولبک خارجی

سومین نوع از انواع پولبک در بازار های مالی که باید به معرفی آن بپردازیم پولبک خارجی است. در پولبک خارجی معمولا شاهد این هستیم که قیمت بعد از شکست یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی نمی‌تواند به سطح حمایتی و مقاومتی شکسته شده برگردد و از کمی فاصله از آن جهت خود را پیدا می کند. در این نوع پولبک عملاً معامله گرانی که به دنبال انجام معامله در زمان برخورد قیمت به ناحیه حمایتی و مقاومتی شکسته شده هستند به دلیل نرسیدن قیمت به آن نمی توانند وارد معامله شوند و مجبور هستند که از روش‌های دیگری برای پر کردن سفارشات خود استفاده کنند.

به یاد داشته باشید که با توجه به اینکه فاصله تشکیل پولبک خارجی از سطح حمایتی و مقاومتی شکسته شده مشخص نیست،بنابراین مشخص کردن یک نقطه ورود بر اساس خود پولبک ممکن است چالش هایی را به دنبال داشته باشد و بهتر است به دنبال انتخاب نقطه ورود مناسب تری با سایر روش ها مانند کشیدن خط تریگر باشید.

بهترین نوع پولبک چیست

حالا که به خوبی می‌دانید پولبک چیست و چقدر می تواند در معاملات بازار ارز دیجیتال کاربرد داشته باشد باید کمی درباره شرایط استفاده از این تکنیک در فرآیند معاملات با شما صحبت کنیم. پولبک در ارز دیجیتال و فارکس از جمله تکنیک های بسیار پرکاربرد و عالی معاملاتی است و کاربران بسیار زیادی از این تکنیک برای پیشبرد معاملات خود استفاده می کنند. در اولین قدم برای اینکه بتوانید از پولبک به بهترین شکل برای معاملات خود استفاده کنید شناخت بهترین نوع پولبک برای ترید است.

هرچند انجام معامله با استفاده از پولبک معمولی یا لست کیس بسیار ساده تر و دقیق تر است اما جالب است بدانید که پولبک خارجی بهترین نوع پولبک برای معامله گری و ترید است. همانطور که در بالا اشاره کردیم پولبک در واقع یک اصلاح قیمتی است و وقتی شما با اصلاح قیمتی قدرتمندی روبرو باشید عملاً روند اصلی قدرت زیادی نداشته و این موضوع می تواند یک چالش بزرگ برای معامله گران باشد. وقتی در بازار شاهد به وجود آمدن پولبک داخلی باشید در واقع روند اصلی به قدری ضعیف است که حتی بسته حمایتی یا مقاومتی شکسته شده نتوانسته قیمت را نگه دارد و قیمت به آنها نفوذ کرده است.

از طرفی دیگر در پولبک معمولی نیز قیمت موفق شده خود را به سطح حمایت یا مقاومتی شکسته شده برساند. هر چند در این شرایط عملاً قیمت به این سطوح نفوذ نکرده است اما با این حال اصلاح قیمت تا سطح حمایتی یا مقاومتی نشان از یک روند معمولی در بازار دارد که البته با بالا رفتن حجم سفارشات ممکن است با یک واکنش شدید روبرو شود.

در میان انواع پولبک که به شما معرفی کردیم پولبک خارجی قویترین نوع آن است. در پولبک خارجی عملاً قدرت روند اصلی به قدری زیاد است که اصلاح قیمتی حتی نمی تواند قیمت را تا سطح حمایتی و مقاومتی شکسته شده پایین بیاورد. به همین دلیل احتمالا روند اصلی با قدرت به مراتب بیشتری نسبت به سایر انواع پولبک به حرکت خود ادامه خواهد داد و شانس موفقیت در این نوع پولبک به مراتب بیشتر است.

البته همانطور که در بالا اشاره کردیم برای انجام معامله با استفاده از این نوع پولبک باید شرایط خاصی را در نظر بگیرید و حتماً از روش هایی مانند کشیدن خط تریگر در تایم فریم های پایین تر استفاده کنید. همچنین ترکیب پرایس اکشن با این نوع پولبک نیز می‌تواند بهترین نقاط برای ورود به معامله را برای شما ایجاد کند.

پولبک در پرایس اکشن

پولبک در پرایس اکشن یکی از جذاب ترین روش های معاملاتی از و کسانی که به تکنیک های مختلف پرایس اکشن تسلط دارند و با استفاده از آن معامله می کنند، به خوبی با قدرت پولبک آشنا بوده و می دانند که استفاده از این تکنیک تا چه حد می تواند معاملات بهتری را برای آنها ایجاد کند. البته پیدا کردن تسلط کامل و کافی برای استفاده از پولبک در پرایس اکشن نیاز به تجربه بسیار بالایی دارد و حتماً شما باید آموزش های حرفه ای لازم در این باره را پشت سر گذاشته باشید.

در بسیاری از مواقع ممکن است کل فرایند شکست یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی و پولبک به آن در یک کندل در تایم فریم بالا انجام پذیرد و شما مدلسازی این رفتار را بتوانیم در تایم فریم های کوچکتر مشاهده کنید. گاهی اوقات پولبک در پرایس اکشن تنها با سایه شمع ها قابل مشاهده است و شما تنها در یک کندل فرصت دارید که معامله مورد نظر خود را باز کنید و از آن برای رسیدن به سود استفاده کنید.

از پولبک در پرایس اکشن هم میتوان برای ورود به معامله استفاده کرد و هم از آن می‌توان به عنوان تاییدیه همراه با سایر استراتژی های معاملاتی استفاده نمود. به عنوان مثال ترکیب کردن پولبک با الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال یا در فارکس می تواند قدرت معاملاتی قابل قبولی را برای شما ایجاد کند. همچنین ترکیب کردن پولبک در با خط روند نیز یکی دیگر از استراتژی های بسیار قدرتمند در معاملات بازارهای مالی خواهد بود.

در گذشته درباره واگرایی در تحلیل تکنیکال نیز با شما صحبت کردیم که با ترکیب کردن واگرایی ها و پولبک ها نیز می توانید روند بسیار خوبی برای معاملات خود در پیش بگیرید. در زمانی که به یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی پولبک زده می‌شود و شما هم زمان شاهد به وجود آمدن یک واگرایی بر روی نمودار قیمت هم جهت با روند اصلی باشید به راحتی میتوانید با قدرت بالاترین معامله خود را آغاز کنید.

با ترکیب کردن این مواردی که در پرایس اکشن معمولاً کاربرد بسیار زیادی دارند با پولبک شما می توانید به خوبی معاملات خود را در بازارهای مالی در پیش بگیرید و استراتژی های شخصی قدرتمندی را نیز برای خود بسازید. نکته بسیار جالب اینجاست که بسیاری از معامله‌گران تنها با استفاده از همین روش های ساده معاملات خود را در بازارهای مالی با موفقیت پیش می‌برند و شما نیز می‌توانید یکی از این افراد موفق باشید.

پولبک چیست

پولبک چیست بورس

سوال پولبک چیست در بورس هم همان پاسخ قبلی را دارد و اگر شما با روش های استفاده از پولبک در معاملات بازارهای مالی آشنا باشید به خوبی می توانید از همین روش ها در بازار بورس ایران نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید که بعد از شکست یک ناحیه مقاومتی در بازار بورس ایران و پولبک زدن قیمت به روی آن شما می توانید معامله خود را برای خرید سهام مورد نظر آغاز کنید.

با توجه به اینکه بازار بورس ایران یک بازار یک طرفه است و شما تنها از خرید سهام در قیمت پایین تر و فروش آن در قیمت بالاتر می توانید سود به دست آورید عملاً امکان استفاده از پولبک بعد از شکست ناحیه حمایتی را نخواهید داشت و تنها می‌توانید از شکست  ناحیه مقاومتی و پولبک به آن برای معاملات خود استفاده نمایید.

برای این که بتوانید با پولبک در بورس معاملات خوبی برای خود رقم بزنید لازم است تا چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم که اتفاقاً نکات بسیار کلیدی و کاربردی هستند و این نکات را به راحتی نمی توانید در هر منبعی در اختیار داشته باشید.

اولین نکته برای استفاده از پولبک در بورس این است که شرایط پولبک را با شرایط شاخص کل بورس ایران مقایسه کنید و در صورتی که شرایط برای خرید سهام به خوبی فراهم بود می توانید معامله خود را با قدرت بالایی آغاز کنید.

همراه شدن واگرایی ها با پولبک یکی دیگر از استراتژی های بسیار قدرتمند در بازار بورس برای شما خواهد بود و می توانید از آن برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود استفاده کنید.

با توجه به اینکه تایم فریم های خیلی پایین در بازار بورس ایران کاربرد خیلی زیادی ندارند از این رو شما حتی می‌توانید همزمان با نشست قیمت بر روی سطح مقاومتی شکسته شده وارد معامله شده و خرید خود را انجام دهید.

حتما بخوانید: عنوان لینک

پولبک در ارز دیجیتال چیست

پولبک در ارز دیجیتال هم از جمله روشهای تکنیکالی بسیار قدرتمند است و شما می‌توانید از آن برای معامله گری در بازار اسپات و بازار فیوچرز استفاده نمایید. البته استفاده از پولبک در ارز دیجیتال شرایط خاص خود را دارد و حتماً باید چند نکته بسیار مهم برای استفاده از این سبک معاملاتی در بازار ارز دیجیتال را در نظر داشته باشید تا در نهایت اسیر نحوه تغییرات قیمت در این بازار نشوید.

قیمت رمز ارزها در بازار معمولاً با نوسانات بسیار زیاد در طول روز همراه است و این نوسانات بسیار شدید هم هستند. شدت بالای نوسانات قیمت در بازار ارز دیجیتال باعث می شود تا شما در یک لحظه شاهد رفتار قیمت بر روی نواحی حمایتی و مقاومتی شده و به همین دلیل اکثر پولبک ها از نوع پولبک داخلی خواهد بود.

اولین نکته‌ای که در معاملات بازار ارز دیجیتال با استفاده از پولبک باید به آن دقت داشته باشید قرار دادن حد ضرر با فاصله بیشتر نسبت به سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس ایران و بازار فارکس است. با توجه به نوسانات بسیار شدید بازار ارز دیجیتال توصیه می کنیم که حتماً در تعیین حد ضرر مناسب برای معاملات خود دقت زیادی داشته باشید تا اسیر رفتار های اینچنینی بازار کریپتوکارنسی نشوید.

پولبک در فارکس چیست

پولبک در فارکس یکی از قدرتمندترین و بهترین نکات تکنیکالی برای معامله گران است و اکثر کسانی که در حال انجام معامله در بازار فارکس هستند حتماً از پولبک نیز در فرآیند معاملات خود استفاده می نمایند. استفاده از پولبک در فارکس هم برای ورود به معاملات خرید و هم برای ورود به معاملات فروش با توجه به دو طرف بودن بازار امکان پذیر است و در این باره هیچ گونه چالشی پیش روی کاربران قرار نخواهد داشت.

پولبک در فارکس از این جهت اهمیت دارد که بسیاری از استراتژی های معاملاتی را به راحتی می‌توان با استفاده از پولبک بهینه تر کرد. اگر شما همراه با سایر الگوها و روش های معاملاتی پرایس اکشن در فارکس بتوانید از پولبک نیز استفاده کنید قدرت معاملاتی شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و میتوانید شانس موفقیت خود در بازار را به میزان قابل توجهی بالا ببرید و وین ریت معاملاتی بالاتری را برای خود به ثبت برسانید.

انواع پولبک

روانشناسی پولبک چیست

اکنون به خوبی می دانید که پولبک چیست و پولبک در فارکس و ارز دیجیتال چقدر می تواند در معاملات ما به کار آید. اما سوال بسیار مهمتر این است که دلیل پولبک چیست و چرا باید بعد از شکسته شدن یک سطح حمایتی و مقاومتی شاهد اصلاح قیمتی و برخورد دوباره قیمت به آن سطح باشیم. دلیل پولبک را باید در روانشناسی بازار فارکس و ارز دیجیتال و همچنین بازار بورس مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

با توجه به اینکه تعیین کننده اصلی روند قیمت ها در بازار های مالی بازیگران اصلی آن بازار هستند بنابراین روانشناسی به وجود آمدن پولبک را نیز باید در رفتار بازیگران اصلی آن بازار مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار دهیم. با توجه به اینکه بازیگران هر بازاری بالاترین میزان حجم معاملات مربوط به آن بازار را در اختیار دارند از این رو وقتی قیمت یک روند مشخص به خود می گیرد این سرمایه بازیگران اصلی بازار است که آن را هدایت می کند.

وقتی قیمت یک ساعت حمایتی می‌رسد تمام معامله گران بر این عقیده هستند که قیمت از بسته حمایتی برگشته و روند صعودی خواهد شد. برای اینکه قیمت بتواند چنین سطح حمایتی را بشکند نیاز به انرژی بسیار زیادی دارد و این انرژی زیاد همان حجم بالای پول بازیگران بازار است. اما وقتی اولین نشانه های شکست یک سطح حمایتی در نمودار ظاهر می شود ممکن است بلافاصله شاهد یک واکنش بسیار سریع باشیم که قیمت را با شتاب بسیار زیاد به سمت پایین بکشاند.

در مواقعی این چنینی عملاً ممکن است بسیاری از سفارشات معاملات بازیگران اصلی بازار پر نشده باشد و به همین دلیل قیمت دوباره به همان سطح حمایتی برمی گردد تا این سفارشات پر شود و سپس دوباره روند طبیعی بازار ادامه پیدا می نماید.

دقیقا روانشناسی مشابهی در سطوح مقاومتی نیز به همین ترتیب وجود دارد. بعد از شکست یک سطح مقاومتی و به وجود آمدن اولین نشانه های شکست شاهد استقبال بسیار زیاد معامله‌گران برای ورود به معاملات خرید هستیم که این موضوع می‌تواند باعث افزایش شارپی قیمت شود و برای اینکه سفارشات بازیگران اصلی بازار پر شود قیمت دوباره به سطح مقاومتی پولبک خواهد زد.

این موضوع نشان از این دارد که از نظر ماهیت روانشناسی پولبک دقیقاً منعکس‌کننده یک رفتار کاملاً معمولی معامله گران و بازیگران بازارهای مالی است و تحت تاثیر رفتار آنها چنین شرایطی بر روی نمودار قیمت به وجود می آید. جالب است بدانید که حتی انواع پولبک در بازارهای مالی نیز دقیقاً مطابق با هم این روانشناسی ایجاد میشود. در پولبک داخلی معامله گران بزرگ بازار برای رسیدن به یک انرژی مناسب برای شروع حرکت جدید اقدام به شکار استاپ معامله گران می نمایند که سرمایه خیلی زیادی در بازار ندارند. همین موضوع باعث می‌شود تا در حرکت ناشی از پولبک قیمت حتی به سطح شکسته شده قبلی نفوذ نماید.

ترید با پولبک

نحوه ترید با پولبک چیست چگونه می توانیم از پولبک در فارکس و بازار ارز دیجیتال برای انجام معاملاتی با احتمال موفقیت بالاتر استفاده کنیم؟ ترید با پولبک با استفاده از استراتژی ها و روش های بسیار زیادی امکان پذیر است و شما در تمام بازارهای مالی می توانید با ترکیب چند استراتژی با پولبک، از این روش تکنیکی برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود استفاده کنید.

در ادامه مراحل ترید با پولبک را با شما در میان می گذاریم که با استفاده از این مراحل می توانید معاملات خود را مدیریت کنید:

اولین قدم برای استفاده از پولبک در فارکس و یا بازار بورس ایران و بازار ارز دیجیتال این است که شما سطوح حمایتی و مقاومتی معتبر و نزدیک به شرایط فعلی قیمت را رسم کنید. دقت داشته باشید که سطوح حمایتی و مقاومتی ترسیم شده حتماً باید معتبر باشند و تمام نکات لازم برای ترسیم سطوح حمایت و مقاومت را در آن در نظر گرفته باشید.

در دومین قدم باید رفتار قیمت را در زمان نزدیک شدن به سطوح حمایتی و مقاومتی دنبال کنید. بسیار مهم است که قیمت در زمان نزدیک شدن به یک سطح حمایتی و مقاومتی که قرار است آن را بشکند مومنتوم قابل توجهی داشته باشد. در بازار بورس ایران ممکن است این مومنتوم با افزایش حجم معاملات همراه باشد.

در قدم بعدی بایستی منتظر باشید تا شکست سطح حمایتی و مقاومتی ترسیم شده مسجل شود. دقت کنید که صرف اینکه قیمت به یک ساعت حمایتی و مقاومتی برخورد کرده و به آن نفوذ نماید به معنی شکست آن نیست و شما حتماً باید نکات مختلفی را برای بررسی کیفیت این شکست در نظر بگیرید. مشاهده کندل تثبیتی شکست یکی از مهم ترین ویژگی ها برای معرفی شکست های واقعی در بازار است که می تواند هشدار خوبی برای تمایز میان شکست های واقعی و غیر واقعی باشد.

در قدم بعدی حالا شما باید اصلاح قیمت بر روی سطح حمایتی یا مقاومتی شکسته شده را دنبال کنید و به دنبال پیدا کردن استراتژی های معاملاتی خود در انتهای این اصلاح و یا همان انتهای پولبک باشید.

حد ضرر در معاملات پولبک معمولاً کمی با فاصله از حمایت یا مقاومت شکسته شده خواهد بود و حد سود نیز می تواند حمایت یا مقاومت بعدی پیشروی قیمت باشد.

ترید با پولبک

استراتژی معامله با پولبک

حالا سوال بسیار مهم این است که استراتژی معامله با پولبک چیست چگونه می توانیم در زمان مشاهده این تکنیک در نمودار قیمت از آن برای ورود به معامله استفاده کنیم. پولبک در فارکس و ارز دیجیتال هم برای ورود به معاملات خرید و هم برای ورود به معاملات فروش قابل استفاده است. استراتژی های بسیار متنوعی را نیز می توان با پولبک ترکیب کرد و برای ورود به معامله از آنها استفاده نمود.

به عنوان مثال یکی از مهمترین و اصلی ترین استراتژی های معاملاتی که می توان آن را با پولبک ترکیب کرد و معاملات بسیار موفقی را در بازارهای مالی رقم زد تشکیل الگوهای کندل استیک برگشتی در انتهای پولبک است. الگوهایی مانند الگوی چکش یا ستاره صبحگاهی و عصرگاهی در انتهای پولبک ها می توانند نشانه قدرتمندی برای ورود به معامله برای معامله گران باشند.

شکست خط روند خود پولبک یکی دیگر از استراتژی های معاملاتی قدرتمند برای ورود به معامله در بازارهای مالی است. البته همانطور که در بالا اشاره کردیم در بسیاری از مواقع پولبک در تایم فریم های بالا تنها در یک کندل رخ می دهد و خیلی نمی توان خط روند مشخصی را برای آن در نظر گرفت. در چنین مواقعی شما می‌توانید خط روند پولبک را در تایم فریم های پایین تر ترسیم کرده و بعد از شکست خط روند برای معامله وارد شوید.

پولبک بعد از شکست سطوح حمایت و مقاومت

پولبک در فارکس ، ارز دیجیتال و بورس بهتر است بعد از شکست سطوح حمایت و مقاومت مورد استفاده قرار بگیرد و استفاده از این تکنیک بعد از شکست خطوط حمایت و مقاومت ممکن است همان کاربردهای اصلی لازم را برای شما به دنبال نداشته باشد.

شکست سطوح حمایت و مقاومت باعث می‌شود تا شما بتوانید از این سطوح برای تعیین حد ضرر مناسب نیز استفاده کنید. استفاده از سطوح حمایت و مقاومت باعث می‌شود تا قدرت معاملاتی شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند و حتما توصیه می کنیم که این موضوع را در فرآیند معاملات خود در بازار فارکس و ارز دیجیتال در نظر داشته باشید.

پولبک بعد از شکست خط داینامیک

پولبک در فارکس و ارز دیجیتال و بازار بورس ایران بعد از شکست خط داینامیک نیز قابل بررسی و استفاده است. شما وقتی شاهد شکسته شدن یک خط داینامیک می‌تواند یک حمایت و مقاومت در بازار باشد هستید می‌توانید بعد از پولبک به این خط داینامیک شکسته شده برای ورود به معامله اقدام کنید.

البته بهترین زمان برای ورود به معامله مواقعی است که خط داینامیک و سطوح استاتیک به صورت همزمان شکسته باشند و شما بتوانید از شکست هر دو آنها به صورت همزمان برای ورود به معامله استفاده کنید.

پولبک بعد از شکست مووینگ اوریج

اکنون به خوبی می دانید که دلیل پولبک چیست. با این حساب شما بعد از شکسته شدن انواع حمایت و مقاومت که مووینگ اوریج هم یکی از آنها است به راحتی میتوانید از این سبک معاملاتی استفاده کنید. وقتی یکی از مووینگ اوریج های نمودار قیمت می شکند شما به راحتی می توانید بعد از پولبک قیمت به این سطوح وارد معامله شوید. البته ما می دانیم که شکسته شدن یک سطح حمایتی و مقاومتی تحت تاثیر پارامترها و عوامل مختلفی ممکن است قدرت و اعتبار بیشتر یا کمتری داشته باشد اما میانگین متحرک از آن دسته از اندیکاتور هایی است که می تواند قدرت کافی برای ورود به معامله را در بازارهای مالی برای شما رقم بزند و همراه کردن پولبک با این اندیکاتور قدرت معاملاتی شما را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

اگر به دنبال استفاده از فرصت های معاملاتی ایجاد شده با پولبک به میانگین متحرک هستید، نکات و توصیه های زیر می تواند شرایط بهتری را برای شما به دنبال داشته باشد:

حتما سعی کنید که از پولبک به میانگین متحرک صد و بالاتر استفاده کنید تا قدرت معاملاتی بیشتری داشته باشید.

برای انجام معاملات با قدرت بیشتر بهتر است به دنبال استفاده از میانگین متحرک در تایم فریم روزانه و بالاتر بروید.

استفاده از این سبک معاملاتی در بازار ارز دیجیتال با چالش‌های بسیار زیادی همراه است و برای موفقیت در این بازار با استفاده از این استراتژی لازم است تا شما حتما از حد ضرر های مناسب استفاده کنید. زیرا در بسیاری از مواقع قیمت به ناحیه پولبک زده شده نفوذ کرده و اگر شما حد ضرر مناسبی نداشته باشید تمام معاملات شما با زیان بسته خواهد شد.

نکته بعدی برای استفاده از پولبک به میانگین متحرک بستن معاملات بعد از یک سود مناسب و یا ریسک پذیری کردن آنها بعد از وارد شدن به درصدی سود است. به این معنا که قرار نیست شما بعد از ورود به معامله با استفاده از این استراتژی برای مدت زمان طولانی در معامله مورد نظر باقی بمانید و بهتر است به دنبال انجام معاملات کوتاه مدت یا میان مدت با استفاده از این استراتژی معاملاتی هم در بازار فارکس و هم در بازار بورس ایران و بازار ارز دیجیتال باشید.

پولبک در فارکس

مزیت های ترید با پولبک

پولبک در فارکس و ارز دیجیتال هم به صورت دو طرفه قابل استفاده است و در بازار بورس ایران نیز می توانید به صورت یک طرفه و فقط برای معاملات خرید از این سبک معاملاتی استفاده نمایید. دقت داشته باشید که استفاده از پولبک برای ترید یک عیب بسیار بزرگ به دنبال خواهد داشت که در بند بعدی به صورت کامل بررسی آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن لازم است تا آب مزیت های استفاده از پولبک در فرایند معاملات بازارهای مالی را با شما در میان بگذاریم تا قدرت این استراتژی را به خوبی درک کنید.

  •  اولین و جذاب ترین مزیت که استفاده از پولبک برای ترید برای شما به دنبال دارد این است که حد ضرر های بسیار کوچکی را برای شما رقم خواهد زد و حتی در صورتی که معاملات شما با زیان همراه باشد ضرر خیلی بزرگی نخواهید داشت.
  •  دومین مزیت ترید با پولبک امکان ورود به معامله در بهترین شرایط و بهترین نقاط است تا شما بیشترین مقدار سود را در یک رالی روند قیمت در اختیار داشته باشید.
  • مزیت دیگری که برای ترید با پولبک در بازارهای مالی می توانیم آن اشاره داشته باشیم این است که این استراتژی قدرت بسیار زیادی داشته و استفاده از آن می تواند وین ریت بسیار بالایی را برای شما به دنبال داشته باشد.

دقت کنید که حتی اگر شما به دنبال استفاده مستقیم از پولبک در معاملات خود نباشید می توانید با سایر استراتژی های رایج و کاربردی در بازارهای مالی این سبک معاملاتی را ترکیب کرده و از این طریق از قدرت بالای آن برای بهینه کردن هرچه بیشتر معاملات خود استفاده کنید.

آیا پولبک فرصت های بازار را از ما می گیرد؟

پولبک در فارکس و ارز دیجیتال گاهی اوقات ممکن است با یک چالش بسیار بزرگ همراه باشد. همانطور که احتمالا خودتان هم حدس زده اید ممکن است هر شکستی در نمودار قیمت همراه با پولبک نباشد و این موضوع این دیدگاه را برای ذهن معامله گر ایجاد می کند که اگر بعد از هر شکست منتظر پولبک باشد ممکن است بسیاری از فرصت های موجود در بازارهای مالی را از دست بدهد.

اتفاقاً این موضوع کاملاً درست است و در بسیاری از مواقع پیش آمده که کاربران بعد از منتظر ماندن برای پولبک نتوانسته‌اند وارد معامله شوند و در نتیجه فرصت مورد نظر برای آنها از بین رفته است. اما درصد قابل توجهی از معامله‌گرانی هم که برای پولبک منتظر نماند و بلافاصله بعد از شکست وارد معامله شده اند شاهد برگشت قیمت و فعال شدن حد ضرر خود بوده اند.

با این حساب دو دیدگاه پیش روی معامله گران در بازارهای مالی قرار می گیرد که دیدگاه اول بسیار پر ریسک است و ممکن است خطرات بسیار زیادی را برای معامله گران به وجود آورد و دیدگاه دوم ریسک کمتری دارد و ممکن است برخی از فرصت های معاملاتی را از معامله گر دور کند.

حالا شما باید انتخاب کنید که کدام دیدگاه برای شخصیت شما مناسب تر است و به دنبال استفاده از کدام استراتژی می توانید معاملات بهتری را برای خود رقم بزنید. در این باره توصیه ما این است که حتماً منتظر پولبک باشید و شکست هایی که در آنها پولبک رخ نمیدهد را از لیست معاملات خود خارج کنید. داشتن این دیدگاه هر چند منجر به کاهش تعداد معاملات شما می‌شود اما در نهایت درصد معاملات موفق شما را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد و می‌تواند قدرت معاملاتی بیشتری را برای شما ایجاد کند.

کلام آخر

اکنون به‌خوبی می‌دانید که پولبک چیست و چه کاربردهایی در بازارهای مالی برای انجام معاملات ایده آل دارد. پولبک در فارکس یکی از بهترین روش های معاملاتی است که می تواند قدرت معاملات شما را در این بازار به میزان قابل توجهی افزایش دهد و حتی باعث بالابردن وین ریت سایر استراتژی های معاملاتی شما شود. پولبک در ارز دیجیتال نیز البته با دقت به نکات بسیار حرفه‌ای می‌تواند یک ابزار بسیار عالی برای معامله گری باشد. در نهایت پولبک در بورس نیز جذابیت های خاص خود را دارد و شما در بازار بورس نیز می توانید با استفاده از این الگو معاملات خوبی را برای خود رقم بزنید.

در دوره بزرگان بورس و یا دوره حضوری آموزش فارکس می توانید با انواع پولبک ها و روش استفاده از آنها در بازارهای مالی به خوبی و حرفه ای آشنا شده و روند معاملات ایده آلی را برای خود فراهم آورید. در این دوره‌ها ما سعی کرده ایم تا تمام نکات لازم برای معامله گری با استفاده از پولبک را برای شما تدوین نموده و در عین حال به صورت همزمان در کنار استاد این روشها را در بازار استفاده کنید.

در انتها شما را دعوت می کنیم اگر دیدگاهی درباره پولبک در تحلیل تکنیکال دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشد آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا تجربه تمام معامله‌گران درباره نحوه استفاده از این سبک معاملاتی در بازارهای مالی افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: