لوگو کانون بورس

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال | تشخیص و ترید با بهترین الگوها

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال
شما در حال مطالعه مقاله [part not set] از ۵ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال از آن دسته از الگوهایی هستند که کاربرد بسیار زیادی داشته و کمتر معامله گری را در بازارهای مالی میتوان پیدا کرد که از این الگوها برای معامله گری و ترید استفاده نکند. اگر تسلط کامل و کافی برای الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال پیدا کنید و بتوانید معاملات خود را با استفاده از آنها را مدیریت نمایید براحتی می توانید شرایط به مراتب بهتری را نسبت به قبل از شناخت این الگوها برای خود ایجاد کرده و معاملات سودآور جذابی نیز داشته باشید. با توجه به اینکه تجربه ثابت کرده که استراتژی های توسعه پیدا کرده با استفاده از الگوهای هندسی می توانند قدرت معاملاتی بسیار زیادی داشته باشند از این رو برای تمام معامله‌گران لازم و ضروری از تا شناخت دقیق و کاملی نسبت به این الگو ها پیدا نمایند.

برخلاف سایر مقاله های موجود در اینترنت درباره الگوهای هندسی در پرایس اکشن که بیشتر به تعریف و بررسی ظاهری این الگوها می پردازند در این مقاله در کنار بررسی و معرفی مفاهیم اولیه سعی داریم تا استراتژی های معاملاتی حرفه‌ای را با استفاده از الگوهای هندسی برای شما تشریح نماییم. در ادامه متوجه خواهید شد که الگوهای هندسی تا چه حد می توانند شرایط خوبی برای انجام معامله در بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال برای ما به ارمغان آورند و این موضوع اهمیت بسیار زیادی در آموزش تحلیل تکنیکال دارد. برای کسانی که به دنبال آموزش پرایس اکشن و استفاده از الگوهای پرایس اکشن در معاملات خود در بازارهای مالی هستند این مقاله اهمیت فوق العاده زیادی دارد.

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال چیست؟

تعریف الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال دقیقاً همان تعریف خود تحلیل تکنیکال است. تحلیل تکنیکال در واقع مرور و ارزیابی اتفاقات گذشته بازار و تعمیم دادن آن به آینده است. مرور و بررسی گذشته اتفاقات در روند قیمت ها باعث به وجود آمدن الگوهای مختلف می‌شود که این الگو ها بسته به شکل ظاهری و شرایطی که دارند با نامگذاری های مختلفی همراه هستند. در این بین برخی از الگو ها که از نظر شکل ظاهری شبیه به الگوهای هندسی مانند مثلث و مستطیل می شوند با الگوهای هندسی در پرایس اکشن معروف بوده و از آنها برای معامله می توان استفاده کرد.

اگر نمودار قیمت جفت ارزها در بازار فارکس و یا ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار دهید در نهایت این امکان برای شما به وجود خواهد آمد تا بتوانید تعداد بسیار زیادی از الگوهای هندسی روبه‌رو شده و روند آینده قیمت را با استفاده از آنها پیش‌بینی و تجزیه و تحلیل نمایید. الگوهای هندسی هم در انتهای روند ها و هم در میانه روند ها در حال تشکیل شدن هستند و اگر شما تسلط کافی برای تشخیص هر چه بهتر این الگوها را داشته باشید در نهایت این شانس را خواهید داشت تا با استراتژی های معاملاتی بسیار قدرتمند معاملات خود را انجام دهید.

پس با این حساب در همین ابتدای مقاله شما به این درک رسیده‌اید که الگوهای هندسی از نظر ظاهری دقیقاً همان الگوهای هندسی هستند که ما در دوران ابتدایی با آنها آشنا شدیم و درباره آنها می دانیم. البته در تحلیل تکنیکال و بررسی و ارزیابی شرایط آینده قیمت بایستی کمی تخصصی تر با الگوهای هندسی آشنا شده و پارامترهای مختلفی از این الگوها را به شما معرفی کنیم که احتمال آن ها را در دوران ابتدایی یاد نگرفته‌اید و درباره آنها نمی دانید.

آیا می توان با الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال ترید کرد؟

این که با الگوهای هندسی در بازارهای مالی مانند بازار فارکس یا بازار ارزهای دیجیتال بازار بورس ایران میتوان ترید و معامله گری کرد یا خیر از دو جنبه قابل بررسی است. جنبه اول اینکه این الگوها خط تریگر و امکان معامله را برای کاربران فراهم میکنند است و جنبه دوم این است که آیا استراتژی های معاملاتی شکل گرفته با استفاده از الگوهای هندسی و در کل ترید با الگوهای هندسی قدرت معاملاتی قابل توجهی دارد یا خیر.

پاسخ این سوال درباره الگو های مختلف تعریف شده در تحلیل تکنیکال با یکدیگر یکسان نیست و ممکن است شما نتایج متفاوتی را برای معامله گری با استفاده از الگوهای مختلف کسب کنید.

بررسی امکان ترید و معامله گری با استفاده از این الگو ها از نظر امکان دریافت نقطه ورود و همچنین هدف قیمتی مثبت است و تمام الگوهای هندسی تعریف شده در پرایس اکشن قابلیت این فرآیند را برای معامله گران در بازار فراهم می نمایند. شما به راحتی می توانید با تشخیص این الگوها بر روی نمودار قیمت از آن ها در بهترین نقاط برای معامله‌گری استفاده کنید و معاملات فوق العاده ایده آلی داشته باشید.

درباره کیفیت معاملات با استفاده از الگوهای هندسی در بازارهای مالی باید چند نکته مهم را با شما در میان بگذاریم. اول اینکه این الگوها قدرت قابل ملاحظه‌ای برای پیش‌بینی قیمت دارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند شرایط خوبی را برای معامله گران در بازارهای مالی ایجاد کند اما تجربه و توصیه ما این است که همراه با الگوهای هندسی از سایر استراتژی های معاملاتی نیز استفاده شود و این الگوها با سایر استراتژی های معاملاتی مانند الگوهای کندل استیک در بورس یا الگوهای شمعی در فارکس تقویت شوند.

استراتژی ها و روش های معاملاتی بسیار زیادی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با الگوهای هندسی ترکیب کرد و یک استراتژی بسیار قدرتمند و ایده آل را به وجود آورد. در انتهای این مقاله سعی خواهیم کرد تا چند مورد از استراتژی ها و سبک های معاملاتی مختلف را برای استفاده با الگوهای هندسی به شما معرفی کنیم که با این استفاده می توانید از این الگو ها برای انجام معاملاتی با وین ریت بسیار بالا استفاده کنید و معاملات موفقی را در بازارهای مالی برای خود رقم بزنید.

انواع الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکالبا توجه به نکاتی که درباره الگو های هندسی در تحلیل تکنیکال بیان کردیم حالا کم‌کم نوبت به این رسیده تا به صورت تخصصی درباره این الگوها با شما صحبت کنیم و شرایط استفاده از آنها برای انجام معامله در بازارهای مالی را نیز تشریح نماییم. در اولین قدم نوبت به معرفی انواع الگوهای شکل ‌گرفته در نمودار قیمت می رسد که با این شناخت شما میتوانید استفاده بهینه تری از الگوهای هندسی در معاملات خود داشته باشید.

دقت داشته باشید که الگوهای هندسی بر اساس اینکه در ابتدای یک روند و یا در انتهای آن تشکیل شوند به دو دسته الگوهای هندسی ادامه دهنده روند و الگوهای هندسی معکوس کننده روند تقسیم می شوند. هر یک از این الگوها تعریف خاص خود را داشته و در زمان معامله باعث با استفاده از راهکار هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد به دنبال تشخیص آنها باشید.

الگوهای هندسی ادامه دهنده روند

الگوهای هندسی ادامه دهنده روند آنهایی هستند که معمولاً در وسط یک روند صعودی و نزولی تشکیل شده و بعد از شکسته شدن این الگو ها روند قبلی همچنان مسیر خود ادامه می دهد. دقت داشته باشید که قیمت در داخل خود الگوی هندسی ادامه دهنده روند ممکن است روند خلاف جهت روند است یا بزرگ داشته باشد اما در نهایت بعد از اینکه الگو به صورت کامل تشکیل و شکسته شد، همان روند قبل از تشکیل الگو را در بازار مشاهده خواهیم کرد.

به عنوان مثال یکی از الگوهای ادامه دهنده روند الگوی پرچم است که معمولاً در وسط روندها تشکیل می شود. اگر ما در بازار به صورت کلی شاهد یک الگوی صعودی باشیم الگوی پرچم تشکیل شده در میانه یک روند صعودی نزولی خواهد بود. دقت داشته باشید که در این وضعیت روند اصلی بازار همچنان صعودی است و قیمت در داخل الگوی پرچم یک مسیر نزولی کوتاه مدت را طی می کند که در واقع همان اصلاح قیمتی آن محسوب می شود.

الگوهای هندسی معکوس کننده روند

دومین نوع از انواع الگوهای هندسی به الگوهای هندسی معکوس کننده روند معروف هستند. این دسته از الگو ها معمولاً در انتهای روندهای بازار تشکیل شده و بعد از اینکه الگو به صورت کامل تشکیل و شکسته شد عملاً روند بازار بر خلاف روند قبل از ورود به الگو خواهد بود و شاهد تغییر روند خواهیم بود. دقت داشته باشید که نقاط اشتراک میان الگوهای مهندسی معکوس کننده و ادامه دهنده روند نیز وجود دارد که معمولاً بعد از شکسته شدن خط اصلی و تریگر این الگوها میتوان درباره آنها تصمیم گیری نمود.

به عنوان مثال یکی از الگوهای معکوس کننده روند الگوی دوقلو است که یا در انتهای روند صعودی و یا در انتهای روند نزولی تشکیل می شود و بعد از اینکه الگو به صورت کامل تشکیل و شکسته شد شاهد برعکس شدن روند قبل از ورود به الگو خواهیم بود.

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال

با تعریف انواع الگوهای هندسی حالا شما بهتر می توانید این الگو ها را برای معاملات خود استفاده کنید؛ اما در مهمترین بخش از این مقاله لازم است تا ابتدا تک‌تک الگوهای هندسی را به شما معرفی کرده و البته روش استفاده از آنها برای ترید و معامله گری را نیز با شما در میان بگذاریم.

دقت داشته باشید که در ادامه همراه با معرفی هر یک از این الگوها روش ترید اختصاصی و ایده آل با هر یک از آنها را با شما در میان خواهیم گذاشت و در ادامه سعی خواهیم کرد تا برخی از استراتژی های کاربردی که می توان آنها را با الگوهای هندسی ترکیب و برای معامله گری در بازار استفاده کرد را به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم که این مقاله را موبه‌مو مطالعه کرده و حتی در زمان مطالعه یادداشت برداری کنید تا در نهایت بتوانید یک استراتژی معاملاتی قدرتمند با استفاده از الگوهای هندسی در بازارهای مالی مانند بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال برای خود رقم بزنید و حتی اگر معامله گر بازار بورس ایران هستید نیز به راحتی از این الگوها برای معامله گری استفاده کنید.

الگوی دو قلو کف و سقف

اولین مورد از انواع الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال که باید به معرفی آن بپردازیم الگوی دوقلو کف و دوقلو سقف است. همانطور که از اسم این الگو پیداست قرار است شما بر روی نمودار یک دوقلو ببینید. در صورتی که این الگو در انتهای یک روند صعودی تشکیل شود به دوقلو سقف معروف است و در صورتی که در انتهای یک روند نزولی تشکیل شود به دوقلو کف معروف است.

همانطور که احتمالا متوجه شدید الگوی دوقلو یک الگوی معکوس کننده روند است و در انتهای روند ها تشکیل شده و در صورتی که بعد از تشکیل عمل کند باعث معکوس شدن روند قبلی خواهد شد.

الگوی دوقلو یکی از الگوهای پرتکرار و رایج بر روی نمودار قیمت است و شما به وفور می توانید این الگو را بر روی نمودار قیمت رمز ارزها و جفت ارزها در فارکس مشاهده نمایید و حتی در بازار بورس ایران نیز کاربرد بسیار زیادی برای معاملات دارد و می‌توانید از آن برای انجام معامله و خرید سهام ایده آل استفاده کنید.

در یک روند صعودی قرار است قیمت دائماً سقف های جدید تر بالاتر از سطح قبلی تشکیل دهد؛ اما اگر در یک حرکت نتواند سقف قبلی را به سمت بالا بشکند و سقفی همتراز با سقف قبلی خود تشکیل دهد در واقع شاهد به وجود آمدن الگوی دوقلو سقف بر روی نمودار خواهیم بود. در الگوی دوقلو سقف در نمودار قیمت دو قله ایجاد شده با هم همتراز هستند ولی بر روی اندیکاتور هایی مانند مکدی و آر اس آی می‌توانید واگرایی را میان این دو قله مشاهده کنید.

البته وقتی دو سقف یک الگوی دو قلو و تشکیل شده هنوز شما نمی توانید برای ورود به معامله اقدام کنید و باید منتظر بمانید تا این الگو تکمیل شود. اگر از دره ایجاد شده میان دو سقف الگو یک خط افقی ترسیم کنید در واقع خط گردن الگوی دوقلو سقف و ترسیم شده است و زمانی که این خط گردن به سمت پایین بشکند الگوی دوقلو سقف عمل کرده و شما می توانید برای ورود به معامله فروش از آن استفاده کنید.

الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال

با استفاده از الگوی دوقلو سقف و تنها می‌توانید در بازار های دوطرفه مانند بازار فارکس و بازار کریپتوکارنسی معامله فروش باز کنید.

در شرایط برعکس اگر در یک روند نزولی که قرار است دره های جدید تر پایین تر از دره های قبلی تشکیل شوند قیمت، یک دره همتراز با دره قبلی تشکیل دهد و همزمان شاهد واگرایی بر روی اندیکاتور های رایج هم باشید در واقع در انتهای یک روند نزولی الگوی دوقلو کف تشکیل شده است. الگوی دوقلو کف می تواند قیمت ارز دیجیتال یا سهام مورد نظر شما را به سمت بالا هدایت نماید و یک الگوی قدرتمند برای ورود به معامله خرید محسوب می شود.

اگر در قله ایجاد شده میان دو دره الگوی دوقلو کف یک خط افقی ترسیم کنید در واقع شما خط گردن الگوی دوقلو کف را ترسیم کرده و در صورتی که این خط گردن به سمت بالا بشکند سیگنال قدرتمندی برای ورود به معامله خرید توسط الگو صادر شده است.

الگوی دوقلو کف و دوقلو سقف هم در تمام بازارهای مالی کاربرد دارند و هم به عنوان یک الگوی کامل امکان استفاده از آنها برای ترید و معامله نیز وجود دارد و هیچ گونه محدودیتی از این بابت پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

در ادامه نکاتی را با شما در میان می گذاریم که دقت به آنها می تواند اعتبار یک الگوی دوقلو کف و سقف را برای شما افزایش دهد:

  • در صورتی که الگوی تشکیل شده در تایم فریم بالاتری باشد اعتبار آن بیشتر خواهد بود.
  • در صورتی که میان قل اول الگو با قل دوم الگو شاهد واگرایی بر روی اندیکاتور های رایج و کاربردی باشید اعتبار الگو بیشتر خواهد بود.
  • در صورت تایید الگو توسط الگوهای کندل استیک قدرت و اعتبار دوقلو کف و سقف شما بیشتر خواهد شد.
  • در بازار بورس ایران اگر خط گردن الگوی دوقلو با حجم معاملاتی بالایی بشکند میتوانید اعتبار الگوی دوقلو کف را به مراتب بیشتر بدانید. تارگت و هدف قیمتی الگوی دوقلو کف و سقف به همان اندازه ارتفاع دره ها و قله های تشکیل شده توسط این الگو است.

الگوی سه قلو کف و سقف

الگوی بعدی که باید به شما معرفی کنیم الگوی سه قلو کف و سه قلو سقف است که دقیقا مشابه با الگوی دوقلو بوده اما این بار به جای دو دره یا قله همتراز شاهد به وجود آمدن سه قله یا دره همتراز بر روی نمودار خواهید بود. در واقع الگوی سه قلو کف و سقف همان الگوی دوقلو کف و دوقلو سقف است که خط گردن آن عمل نکرده و قیمت موفق شده یک بار دیگر خود را به کف و سقف اکسترمم تشکیل شده برساند.

دقت داشته باشید که الگوی سه قلو کف و سقف هم از جمله الگوهای معکوس کننده روند است و اعتبار آن زمانی بیشتر خواهد بود که خط گردن تشکیل شده توسط دو دره یا دو قله وسط سه قلو همتراز با یکدیگر باشند. هرچقدر شیب خط گردن تشکیل شده الگوی سه قلو بیشتر باشد از اعتبار این الگو کمتر خواهد شد و احتمال موفقیت آن نیز کم می شود.

نکاتی که در بالا برای اعتبار الگوی دوقلو کف و دوقلو سقف در بالا اشاره کردیم برای الگوی سه قلو نیز وجود دارد و شما با تکیه بر همان نکات می توانید بهترین الگوهای سه قلو را برای معامله گری در بازارهای مالی مورد استفاده قرار دهید. دقت داشته باشید که در میان الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال الگوی سه قلو نیز از جمله الگوهای رایج و پر تکرار از اما میزان تکرار را نسبت به الگوی دوقلو به مراتب کمتر است.

همچنین برای دوستانی که سعی دارند با استفاده از الگوی سه قلو دست به معامله بزنند لازم به توضیح است که این الگو ممکن است در ادامه تبدیل به یک مستطیل شود و شما حتماً باید منتظر بمانید تا خط گردن الگو شکسته شده و سپس برای خرید وارد بازار شوید. اگر برای معامله گری با استفاده از این الگو عجله داشته باشید ممکن است در دام شرایط بازار گرفتار شده و معاملات خود را با ضرر ببندید.

هدف قیمتی معقول در نظر گرفته شده برای الگوی سه قلو کف و سقف نیز دقیقاً مشابه با الگوی دوقلو و اندازه ارتفاع دره ها و قله های تشکیل دهنده الگو خواهد بود.

حتما بخوانید: صفر تا صد واگرایی

الگوی سر و شانه نزولی و صعودی

یکی از جذابترین و بهترین الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال که باید به معرفی و بررسی شرایط استفاده از آن در بازارهای مالی بپردازیم الگوی سروشانه است که از جمله الگوهای معکوس کننده روند است و معمولاً در انتهای روند صعودی و یا در انتهای روند نزولی تشکیل می شود. الگوی سروشانه که در انتهای روند نزولی تشکیل شده باشد به الگوی سروشانه صعودی معروف بوده و الگوی سر و شانه به در انتهای روند صعودی تشکیل شده باشد به الگوی سر و شانه نزولی معروف است.

از نظر ظاهری این الگو دقیقاً شبیه به دو شانه و سر انسان است و شما اگر الگوی مشابه با الگوی دو شانه و سر انسان بر روی نمودار قیمت مشاهده کردید میتوانید به تشکیل الگوی سر و شانه شک کنید. اگر شما از انتهای شانه اول الگو به انتهای شانه دوم الگوی یک خط متصل کرده و این خط را از دو طرف ادامه دهید در واقع خط گردن الگوی سر و شانه را ترسیم کرده و در زمانی که این خط گردن بشکند شما می‌توانید در جهت شکست وارد معامله شوید.

سر و شانه

دقت داشته باشید که هر چقدر شیب خط گردن الگوی سر و شانه کمتر باشد اعتباری نور بیشتر خواهد بود و اگر شیب خط گردن این الگو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند عملاً شما نمی توانید بر روی این الگو حساب باز کنید و معامله گری با آن با ریسک بسیار زیادی همراه خواهد بود. لازم به توضیح است که الگوی سر و شانه در صورتی که در شرایط ایده آل قرار بگیرد یک الگوی قدرتمند برای تغییر روند است و معامله با آن نیز می تواند قدرت بالایی را برای شما رقم بزند.

تشکیل الگوی سر و شانه در تایم فریم های بالاتر اعتبار بیشتری را برای آن ایجاد خواهد کرد و احتمال موفقیت با انجام معامله با استفاده از این الگو ها برای شما بیشتر خواهد شد. امکان استفاده از الگوی سر و شانه برای معامله گری هم در بازار بورس و فارکس و هم در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و در بازار فارکس و بازار فیوچرز ارز دیجیتال شما می‌توانید حتی در جهت دوطرفه نیز با استفاده از این الگو برای معامله گری اقدام کنید.

در صورتی که شما یک خط از بالاترین نقطه سر و شانه نزولی یا پایین ترین نقطه سروشانه صعودی به خط گردن آن وصل کرده و این خط را به همین میزان بعد از شکسته شدن خط گردن ادامه دهید در واقع هدف قیمتی الگوی سر و شانه ترسیم شده است.

الگوی مثلث

معرفی الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال را با بررسی شرایط یکی دیگر از این الگوها یعنی الگوی مثلث ادامه میدهیم. الگوی مثلث از نظر شکل ظاهری دقیقا مانند یک مثلث است و شما با مشاهده ایجاد یک مثلث بر روی نمودار قیمت می‌توانید به این ببرید که یک الگوی هندسی مثلث بر روی نمودار قیمت به وجود آمده است.

الگوی مثلث معمولاً هم می تواند ادامه دهنده روند باشد و هم می تواند به عنوان یک الگوی معکوس کننده روند از آن استفاده کرد. بنابراین شما باید منتظر بمانید و ببینید که مثلث تشکیل شده بر روی نمودار قیمت از کدام سمت می شکند و بر اساس جهت شکست برای معامله گری با استفاده از این الگو اقدام کنید. هرچقدر یکی از اضلاع مثلث به خط افقی نزدیکتر باشد معمولاً مثلث از آن جهت می شکند و روند بعدی بعد از تشکیل مثلث نیز در جهت شکسته مورد نظر خواهد بود.

بر روی نمودار قیمت ممکن از دو مثلث تشکیل شود که نمونه اول یک مثلث معمولی است و در مدل ۲ ممکن است شما شاهد به وجود آمدن یک مثلث پهن شونده بر روی نمودار قیمت باشید. مثلث پهن شونده هر چند ممکن است روند فعلی را تحت تاثیر قرار دهد اما اعتبار بسیار کمی دارد و توصیه میکنیم که از این نوع مثلث برای معامله گری در بازارهای مالی استفاده نکنید.

الگوی مثلث

مثلث معمولی یکی از الگوهای بسیار پرتکرار در بازارهای مالی از شما هر روز و هر ساعت می توانید شاهد تشکیل این الگو بر روی نمودار قیمت باشید. هدف قیمتی الگوی مثلث به اندازه قاعده آن است و بعد از رسیدن به ارتفاع همتراز با قاعده هدف قیمتی مثلث به وقوع پیوسته است.

تشکیل الگوی مثلث در تایم فریم های بالاتر می تواند اعتبار این الگو را افزایش دهد و شما بر اساس شناخت خود نسبت به شرایط عرضه و تقاضا و همچنین الگوهای کندل استیک در پرایس اکشن می توانید قبل از شکست مثلث، تشخیص دهید که این الگوی مثلث یک الگوی ادامه دهنده است یا می تواند یک الگوی معکوس کننده روند فعلی باشد.

دقت داشته باشید که بلافاصله بعد از تشکیل الگوی مثلث نمی توانید وارد معامله شوید و حتماً باید منتظر بمانید تا یکی از اضلاع مثلث شکسته شده و حتی اگر به دنبال انجام یک معامله مطمئن تر با استفاده از این الگو هستی باید منتظر بمانید تا قیمت بعد از شکست به آن پولبک بزند. در صورت ورود به معامله بعد از پولبک احتمال موفقیت شما در فرایند معاملات به مراتب بیشتر خواهد شد و می‌توانید معاملات سودآور بیشتری را برای خود رقم بزنید.

الگوی مستطیل

یکی دیگر از الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال که می تواند یک الگوی ادامه دهنده روند در نظر گرفته شود الگوی مستطیل است. اگر قیمت در مسیر خود در یک روند در زمان اصلاح یک مستطیل افقی تشکیل دهد، در واقع شما شاهد به وجود آمدن الگوی مستطیل بر روی نمودار بوده‌اید. الگوی مستطیل از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به الگوی سه قلو دارد و البته ممکن است این الگو کمی طولانی تر از الگوی سه قلو شود اما با این حال شکل ظاهری آن در نهایت شبیه به یک مستطیل خواهد بود.

روانشناسی الگوی مستطیل به این طریق است که قیمت در یک روند دراز مدت خود تصمیم گرفته تا مدتی را استراحت نماید و این استراحت با توجه به قدرت بسیار بالای روند فعلی در یک حرکت افقی خواهد بود و اصلا حتی نمی تواند قیمت را به سمت پایین بکشاند. دقیقا به همین دلیل است که الگوی مستطیل یکی از قدرتمندترین الگوهای هندسی تشکیل شده بر روی نمودار است و در صورتی که قیمت می تواند آن را بشکند شاهد یک روند بسیار پر قدرت بر روی نمودار خواهیم بود و می تواند معامله سودآور جذابی را حتی در یک تایم بسیار کوتاه برای معامله گران در بازارهای مالی ایجاد کند.

الگوی مستطیل

هدف قیمتی الگوی مستطیل دقیقاً هم رده با طول مستطیل خواهد بود. با این حساب هرچقدر یک مستطیل در بازه زمانی طولانی تری تشکیل شود می تواند هدف قیمتی بالاتری را نیز برای معامله گران به وجود آورد. نکته بسیار مهم درباره الگوی مستطیل این است که این الگو از نظر شکل ظاهری شبیه به یک محدوده رنج و روی نمودار قیمت نیز خواهد بود. اگر شما بتوانید سقف و کف مناسب برای این محدوده را تشخیص داده و آن را ترسیم کنید در نهایت امکان یک معامله سودآور و جذاب را برای خود ایجاد خواهید کرد.

الگوی کنج صعودی و نزولی

یکی دیگر از الگوهای بسیار جذابی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد الگوی کنج صعودی و نزولی است و این الگو نیز دقیقاً هم می تواند یک الگوی ادامه دهنده و هم می تواند یک الگوی معکوس کننده روند باشد. الگوی کنج در واقع همان الگوی مثلث است با این تفاوت که دو ضلع الگوی کنج شیب یکسان از نظر مثبت و منفی بودن نسبت هم دارند در حالیکه شیب دوز الگوی مثلث از نظر مثبت و منفی بودن در خلاف جهت یکدیگر است.

طبق یک قاعده تکنیکالی الگوی کنج بر خلاف روند خود الگو می شکند. در واقع اگر هر دو ضلع الگوی کنج نزولی باشند قیمت در جهت صعود خواهد شکست و روند بعد از الگو صعودی خواهد بود اما اگر دو ضلع الگوی کنج صعودی باشند قیمت در خلاف جهت صعود یعنی در یک روند نزولی خواهد شکست.

البته این نکته که درباره الگوی کنج معرفی کردیم یک نکته عمومی است و ممکن است همیشه صادق نباشد. با این حساب اگر به دنبال انجام معامله با استفاده از الگوی کنج هستید حتماً باید منتظر بمانید تا الگو تشکیل شده و حتماً یکی از ضلع های آن شکسته شود. همچنین در صورتی که به دنبال انجام معامله مطمئن‌تر در بازار هستید بهتر است منتظر بمانید تا بعد از شکست قیمت بر روی یک ضلع شکسته شده پولبک بزند و سپس وارد معامله شوید.

الگوی کنج

تعیین هدف قیمتی الگوی کنج دقیقاً مانند الگوی مثلث و اعصاب اندازه قاعده آن خواهد بود. دقت داشته باشید که الگوی کنج بخصوص در نمودار قیمت لیست جفت ارزهای فارکس به صورت مکرر تکرار می شود و اگر شما بتوانید نحوه معامله گری با استفاده از الگوی کنج را به صورت دقیق بدانید و به آن مسلط شوید می‌توانید معاملات فوق العاده جذابی را برای خود در بازار رقم بزنید.

الگوی پرچم نزولی و صعودی

یکی دیگر از الگوهای بسیار جذاب و پرتکرار در بازارهای مالی که ارزش معامله‌گری هم دارد الگوی پرچم است که به عنوان یک الگوی ادامه دهنده روند شناخته شده و در صورتی که شاهد تشکیل این الگو در یک روند باشید احتمالا بعد از شکسته شدن الگو شاهد ادامه روند قبل از ورود به پرچم خواهید بود.

الگوی پرچم از نظر شکل ظاهری دقیقا مشابه با یک پرچم است که میله آن همان روند قبل از ورود به الگو است و اصلاح قیمتی که در روند اصلی انجام میپذیرد به عنوان بخش اصلی پرچم شناخته می شود. دقت داشته باشید که در یک روند صعودی پرچم به شکل نزولی تشکیل می شود و در یک روند نزولی پرچم میشه صعودی تشکیل می شود که هر دو نشان دهنده یک اصلاح در روند اصلی هستند.

الگوی پرچم

ترید با الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال

سعی کردیم تا معرفی الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال را به گونه‌ای پیش ببریم که شما بتوانید از این الگو ها برای معامله گری در بازارهای مالی استفاده کنید و حتی هدف قیمتی این الگوها را نیز برای شما مشخص کرده ایم تا بتوانید یک معامله کاملا اصولی را با استفاده از آن داشته باشید. همچنین اگر بخواهید برای هر یک از الگوهای هندسی یک حد ضرر در نظر بگیرید پایین ترین قسمت الگو در روندهای نزولی و بالاترین قسمت الگو در روندهای صعودی می‌تواند به عنوان حد ضرر معامله در فرآیند ورود به پوزیشن با استفاده از الگوهای هندسی در نظر گرفته شود.

در این بخش از مقاله به دنبال معرفی استراتژی ها و روش های اساسی هستیم تا ترکیب کردن آنها با الگوهای هندسی بتوانید قدرت معاملاتی به مراتب بیشتری را برای خود ایجاد کرده و با شرایط بهتری در بازارهای مالی معامله کنید.

یکی از رایج ترین تکنیک ها برای ترکیب با الگوهای هندسی حمایت و مقاومت است. در صورتی که بر روی سطوح حمایت و مقاومت شاهد تشکیل یک الگوی هندسی معکوس کننده روند باشید قدرت این الگو به مراتب بیشتر خواهد شد و شما می‌توانید با اطمینان بیشتری برای ورود به معامله با استفاده از آن اقدام کنید. الگوی هندسی تشکیل شده برای سطوح حمایت و مقاومت در واقع تایید کننده این سطوح هستند و به معامله گر این موضوع را نشان می‌دهند که احتمالاً سطح حمایت و مقاومت ای عمل خواهد کرد.

همچنین در صورتی که بر روی درصد های فیبوناچی شاهد تشکیل الگوی معکوس کننده روند باشید قدرت الگوی تشکیل شده به مراتب بیشتر خواهد بود و شما می توانید با اطمینان بیشتری برای معامله با استفاده از الگوی مورد نظر اقدام کنید.

الگوهای هندسی در پرایس اکشن

کلام آخر

درباره انواع الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال با هم صحبت کردیم و نکات بسیار مهمی برای معامله گری با استفاده از این الگوها را نیز با شما در میان گذاشتیم. الگوهای هندسی و استفاده از آنها برای انجام معامله در میان تریدر ها بسیار رایج هستند و افراد بسیار زیادی در بازارهای مالی از این الگوها برای انجام معامله استفاده می نمایند. بسیار مهم است که شما نحوه تشخیص دقیق و صحیح این الگو ها را در بازار تمرین کرده و تسلط کامل و کافی برای آن برسی تا در نهایت شانس موفقیت شما با استفاده از معامله گری با استفاده از این الگو ها به مراتب بیشتر شود.

در دوره حضوری بورس در مجموعه کانون بورس و همچنین در پکیج غیر حضوری ارز دیجیتال در بخش آموزش تحلیل تکنیکال می‌توانید تمام نکات لازم برای معامله گری با استفاده از الگوهای هندسی را در اختیار داشته باشید و به تسلط کامل و کافی برای استفاده از این الگوها برای انجام معامله در بازارهای مالی برسید.

در انتها شما را دعوت می کنیم اگر نقطه نظری درباره الگوهای هندسی در تحلیل تکنیکال دارید و یا الگوی را می شناسید که در این مقاله به آن پرداخته نشده، آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت برای بررسی الگوی مورد نظر شما اقدام کنیم و این مقاله روز به روز برای معامله گران بازارهای مالی تکمیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: