لوگو کانون بورس

بررسی کامل و جامع امنیت و خطر ارز دیجیتال

خطر ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۱۱ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

امنیت و خطر ارز دیجیتال یکی از مسائل مهم و ضروری است که باید درباره این پدیده به آن پرداخته شود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در آموزش رایگان ارز دیجیتال بوده که کمتر به آن پرداخته شده است. حتی در دوره آموزش ارز دیجیتال و پکیج غیر حضوری ارز دیجیتال نیز کمتر به این موضوع پرداخته می‌شود. مقالات و پکیج های ارائه شده به دلیل اینکه به دنبال ترغیب کاربران برای خرید ارزهای دیجیتال هستند، کمتر به مسائل امنیتی و خطرات ارزهای دیجیتال می‌پردازند.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با حساس‌ترین مسائل مربوط دنیای ارزهای دیجیتال یعنی امنیت و خطرات آنها آشنا کنیم. دقت به این مسائل باعث می‌شود تا روند سرمایه گذاری بهتری در این بازار داشته باشید. تصمیم گرفتیم فارغ از مسائل تبلیغاتی و ترغیب برای خرید ارزهای دیجیتال به صورت کاملاً بی‌طرفانه به بررسی خطرات ارز دیجیتال بپردازیم. با ما در این مقاله جذاب همراه باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

خطر ارز دیجیتال چیست

خطر ارز دیجیتال چیست و چرا عدم دقت به آن می‌تواند مشکلات زیادی را برای کاربران و تریدرها به دنبال داشته باشد؟

خطر ارز دیجیتال

ارز دیجیتال از جمله پدیده هایی است که در همین یک دهه گذشته وارد زندگی بشر شده است. از این رو خیلی ها شناخت کافی نسبت به آن ندارند. حتی در ایران ما هستند کسانی که میلیون ها تومان در این بازار سرمایه گذاری کرده‌اند، اما با الفبای اولیه آن نیز حتی آشنا نیستند. خطر ارز دیجیتال به مواردی اشاره دارد که ممکن است همین سرمایه های چند میلیون تومانی را یک شبه به باد دهد.

البته که بازار ارز دیجیتال به خودی خود دارای ریسک های بسیار زیادی است. مانند سایر بازارهای مالی، این بازار نیز با افت و خیزهای بسیار زیادی همراه بوده و سرمایه گذاری در آن با چالش های زیادی همراه است. ممکن است رمز ارزی که شما انتخاب کرده‌اید، یک رمز ارز نامرغوب بوده و خیلی زود سرمایه شما از دست برود.

تسلط بر تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارز دیجیتال تا حدی می‌تواند ریسک سرمایه گذاری در این بازار را برای شما کاهش داده و خطر بازار ارز دیجیتال را کمتر کند. اما به غیر این خطرات، خطرهای دیگری هم هستند که در این بازار وجود داشته و روبرو شدن با آنها غیر قابل اجتناب خواهد بود. لازم دانستیم تا در یک مقاله کامل و جامع به بررسی این خطرات نیز بپردازیم.

آیا ارز دیجیتال کلاهبرداری است ؟

آیا ارز دیجیتال کلاهبرداری است ؟ یکی از خطرات ارز دیجیتال که همه ما ممکن است حداقل برای چند لحظه که شده به آن فکر کرده باشیم، کلاهبرداری بودن این ارزها است. خطر های ارز دیجیتال به دسته های مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه این دسته ها را معرفی خواهیم کرد. اما کلاهبرداری بودن این رمز ارزها امر دیگری است که ترجیح دادیم به صورت جداگانه به آن بپردازیم.

در درجه اول باید اشاره کنیم که کلاهبرداری عضو جدایی ناپذیر تمام بازارهای مالی است و این امر تنها مختص به یک بازار نخواهد بود. از بازارهای مالی داخلی مانند بازار بورس و سکه و طلا و دلار گرفته تا بازارهای بین المللی مانند فارکس و بازار ارز دیجیتال از این امر مستثنی نیستند. از این رو لازم است تا خود کاربران این بازارها با دقت به نکات و تمهیداتی خود را از چنین خطرهایی دور نگه دارند. در غیر این صورت ممکن است این کلاهبرداری ها دامن گیر آنها نیز شود.

“بازار ارز دیجیتال به معنی واقعی خود کلاهبرداری نیست و یک بازار کاملاً قانونی است. اما با این حال برخی از افراد سودجو ممکن است کلاهبرداری هایی در آن داشته باشند.”

خطرات ارز دیجیتال

خطرات ارز دیجیتال به بخش های مختلفی تقسیم می‌شود. شناخت خطر ارز دیجیتال از این نظر اهمیت دارد که کاربران با دقت بیشتری می‌توانند مانع از بروز آنها برای خود شده و از این طریق سرمایه های خود را به دور از ریسک و چنین خطراتی نگه دارند. عدم شناخت این خطرات نیز باعث می‌شود تا کاربران بدون آشنایی وارد بازار شده و مسلماً در دام یکی از این خطرات بیفتند.

البته بازار ارز دیجیتال یک بازار کاملاً پویا است و هر روز شاهد ایجاد تغییراتی در آن هستیم. از این رو معرفی خطراتی که هنوز در این بازار به وجود نیامده امکان پذیر نیست. با این حال شناخت خطرات همیشگی بازار رمز ارزها اولین قدمی است که کاربران می‌توانند برای شناخت هر چه بهتر این بازار داشته باشند.

حتی برخی از کارشناسان و اساتید آموزش رمز ارزها معتقدند که این خطرات باید قبل از ورود به ابزار توسط کاربران شناسایی شده و سپس سرمایه گذاری در این بازار صورت پذیرد. در غیر این صورت ممکن است چالش های بسیار زیادی گریبانگیر کاربران شود.

خطر ارز دیجیتال

حتی ممکن است شما با بررسی این خطرات دیگر تمایلی برای سرمایه گذاری در این بازار نداشته باشید. از این رو خطراتی که در ادامه بررسی می‌کنیم را به صورت دقیق و کامل مطالعه کرده و حتماً آنها را در ذهن داشته باشید.

خطر سیگنال ارز دیجیتال

“خطر ارز دیجیتال هم شامل خطرهای سیستمی می‌شود که برخورد با آنها اجتناب ناپذیر خواهد بود و هم شامل خطرات غیرسیستمی است که نوع رفتار کاربر و ترید باعث بروز آنها می‌شود.”

خطرات دسته اول و دوم هر یک با تمهیدات خاص خود قابل پیشگیری هستند. خطر سیگنال ارز دیجیتال یکی از خطرات غیرسیستمی است که به صورت کلی وجود نداشته و تنها با توجه به نوع رفتار کاربر به وجود می‌آیند. این خطر در سایر بازارهای مالی اعم از بازار فارکس, بازار بورس، بازار طلا و سکه و دلار و … نیز وجود دارد.

افراد زیادی هستند که توانایی تحلیل رمز ارزها و انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را ندارند. هم‌چنین این افراد به دلیل عدم شناخت این بازار خیلی زود وارد ضرر شده و نمی‌توانند سرمایه های خود را در آن مدیریت نمایند. از این رو دچار خسران می‌شوند.

در این بین برخی از این افراد راه دیگری را در پیش گرفته و از ترفند دیگری سعی دارند تا پول به دست آورند و آن هم ارائه سیگنال ارز دیجیتال است. سیگنال ارز دیجیتال از چند طرق ساخته و در دسترس شما عزیزان و مخصوصاً تازه کاران قرار می گیرد:

 • ممکن است این سیگنال یک کپی از سیگنال های عرضه شده در سایر کانال ها باشد.
 • ممکن است این سیگنال ها یک کپی از کانال های خارجی فعال در این حرفه در بازار رمز ارزها باشد.
 • ممکن است این سیگنال ها از سایت های مختلف استخراج شود.
 • ممکن است این سیگنال ها از طرف افرادی صادر شود که خود سررشته در بازار نداشته و نمی‌توانند تحلیل درستی از بازار داشته باشند.

در همه این موارد سیگنال ارز دیجیتال یک خطر بزرگ پیش روی کاربران است که می‌تواند سرمایه های هنگفتی از آنها را از بین ببرد. حتی برخی از سودجویان پا را از این امر هم فراتر گذاشته و برای سفته بازی به دنبال ارائه سیگنال ارز دیجیتال می‌روند.

این افراد بعد از خرید شت کوین و ارز دیجیتال بی ارزش بازار سعی دارند تا قیمت آن را با تبلیغ بالا ببرند. کاربران این کانال ها بدون داشتن این اخبار و تنها به واسطه اعتمادی که دارند، ارزهای معرفی شده را خریداری کرده و در دامی می‌افتند که خروج از آنها با ضرر بسیار زیادی همراه خواهد بود.

راه پیشگیری از خطر سیگنال ارز دیجیتال

برای جلوگیری از ورود به این خطر شما باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • سعی کنید که خودتان روش های تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را آموزش ببینید.
 • به هیچ وجه تنها با نظر دیگران برای خرید یک ارز دیجیتال اقدام نکرده و هر نظری را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهید.
 • در کانال های VIP ارز دیجیتال عضو نشده و به هیچ وجه به این کانال ها اعتماد نکنید.

به خاطر داشته باشید که افراد موفق در بازار رمز ارزها دنبال ارائه این سیگنال ها نرفته و ترجیح می‌دهند تا با آموزش، آموزه های خود را به دیگران انتقال دهند. ارائه سیگنال ارز دیجیتال کار افراد شکست خورده‌ای است که هیچ راهی برای موفقیت در این بازار بلد نیستند.

خطرات ارز دیجیتال

خطر بسته شدن ارز دیجیتال

اگر مقاله شت کوین چیست ما را در بخش مقالات سایت دنبال کرده باشید، می‌دانید که ارزهایی وجود دارند که بعد از یک مدت ممکن است بسته شده و ارزش آنها به صفر برسد. حالا اگر شما در این ارزها سرمایه گذاری کرده باشید، مسلماً سرمایه های خود را از دست خواهید داد.

دقت کنید که چنین اتفاقی قبلاً نیز در دنیای رمز ارزها به وقوع پیوسته و شاهد آن بوده‌ایم. از این رو باید این خطر ارز دیجیتال را نیز جدی بگیرید. در غیر این صورت ممکن است شرایط برای شما پیچیده شود.

شت کوین ها و میم کوین هایی که هیچ هدف خاصی در توسعه آنها وجود ندارد، ممکن است شما را به این مسری هدایت نماید. سرمایه گذاری روی این ارزها از این جهت جذاب است که قیمت بسیاری پایینی داشته و معمولاً با سودهای بسیار بالایی نیز در کوتاه مدت همراه خواهند بود. همین امر باعث می‌شود تا تریدرهای تازه کار و افراد بی خبر از روش های تحلیل ارز دیجیتال به دنبال ورود به آنها باشند.

تبلیغات روی این ارزها نیز بسیار زیاد است و نهنگ ها همیشه سعی دارند که قیمت این ارزها را بالاتر ببرند. کاربران به راحتی جذب چنین ارزهایی شده و سرمایه های گران قدر خود را در این بازار وارد می‌نمایند. دقت داشته باشید که این خطر می‌تواند به شدت شرایط بدی را در سرمایه گذاری روی ارزها برای شما ایجاد نماید.

روش جلوگیری از خطر بسته شدن ارز دیجیتال

در مقاله تحلیل بیت کوین شما را با بهترین روش های تحلیل ارزهای دیجیتال آشنا کردیم. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله به صورت رایگان با این روش ها آشنا شوید. این مهم باعث می‌شود تا بتوانید راحت‌تر از قبل ارزهای دیجیتال معتبر و اصلی را با شت کوین ها از هم متمایز نمایید. به همین راحتی این مهم برای شما امکان پذیر خواهد شد.

“سعی کنید تا روی ارزهای دیجیتال آینده دار سرمایه گذاری کرده و سراغ رمز ارز های شت کوین و میم کوین نروید. حتی المقدور در صورت سرمایه گذاری روی آنها نیز این امر را در کوتاه مدت انجام دهید.”

خطر کلاهبرداری ارز دیجیتال

به مقوله کلاهبرداری ارز دیجیتال در بخش های قبلی اشاره کردیم. کلاهبرداری ارز دیجیتال به قسم ها و شکل های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه با معرفی هر یک از این اقسام کلاهبرداری دید بهتری نسبت به شرایط ورود به بازار رمز ارزها برای شما فراهم خواهیم آورد.

انواع کلاهبرداری ارز دیجیتال به شرح زیر هستند:

 • کلاهبرداری با تبلیغات

تبلیغات با بازار رمز ارزها عجین شه است. همین امر نیز تبدیل به یک خطر ارز دیجیتال شده و کاربران بدون شناخت نسبت به پشت پرده این تبلیغات به راحتی فریب آنها را می‌خورند. افراد سرمایه دار با هزینه، شبکه های اجتماعی با بیش از یک میلیون نفر کاربر ایجاد کرده و از طریق همین کانال ها سعی می‌کنند تا ارزهای دیجیتال مد نظر خود را به صورت غیرمحسوس تبلیغ نمایند.

کاربران نیز با دیدن حجم عظیمی از کاربرانی که درصدد خرید ارز دیجیتال تبلیغ شده هستند، به راحتی فریب خورده و در صف خرید ارز دیجیتال مذکور قرار می‌گیرند. همین امر باعث می‌شود تا قیمت این شت کوین ها با افزایش زیادی روبرو شده و سرمایه گذاران اصلی به سود هنگفتی برسند.

راه‌حل جلوگیری از افتادن در دام تبلیغات

برای اینکه در دام تبلیغات همراه با سوء نیست نیفتید، در درجه اول بهتر است مطالعه مجله ها، شبکه های اجتماعی و سایت های زرد را کنار گذاشته و اطلاعات و اخبار را از منابع معتبر پیگیری کنید. هم‌چنین آموزش ارز دیجیتال نیز می‌تواند یک راه‌حل عالی برای برون رفت از این شرایط باشد.

با شناخت روش های تحلیل ارز دیجیتال و بررسی ارزهای معرفی شده در سایت های مختلف می‌تواند تبلیغات زرد را تشخیص دهید.

 • کلاهبرداری با توسعه ارز های دیجیتال شت کوین

توسعه ارزهای دیجیتال شت کوین و بی در و پیکر نیز یکی دیگر از روش های کلاهبرداری ارز دیجیتال شده است. خطر توسعه ارز دیجیتال شت کوین می‌تواند گریبان همه ما را بگیرد. حتماً می‌دانید که هر کس حتی بدون دانش برنامه نویسی لازم می‌تواند وارد شبکه بلاک چین اتریوم شده و یک ارز دیجیتال به نام خود ثبت کند. حال تصور کنید که شما برای خرید ارز دیجیتالی که توسط یک نوجوان در گوشه ای از دنیا توسعه یافته شده و آن را خریداری نمایید.

دقت کنید که بسیاری از ارزهای این چنینی به صورت مستقیم با هدف کلاهبرداری توسعه یافته و بعد از اینکه سود خوبی به توسعه دهندگان رساند، دیگر هیچ اثری از آنها باقی نخواهد ماند. به همین دلیل حتماً باید با دقت زیاد وارد بازار رمز ارزها شوید. برای خرید ارزهای دیجیتال تازه، سعی کنید وایت پیپر ارز دیجیتال مذکور را مطالعه نموده و بعد از تحلیل کلی، آن را انتخاب نمایید.

 • کلاهبرداری با سبد گردانی ارز دیجیتال

سبد گردانی نیز تبدیل به یکی از راه های کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال شده است. البته هستند سبدگردانانی که با خلوص نیت اقدام به سرمایه گذاری برای کاربران نموده و سودهای خوبی هم به آنها می‌رسانند؛ اما با این حال درصد این افراد کم است. بسیاری از سبدگردانان در این بازار دست به کلاهبرداری زده و سرمایه های کاربران را به باد می‌دهند. عدم شناخت نسبت به بازار ارز دیجیتال و نحوه سرمایه گذاری در آنها یکی از مشکلاتی است که باعث می‌شود تا کاربران در این دام بیفتند.

خطرات ارز دیجیتال

 • کلاهبرداری با پامپ و دامپ

هم‌چنین پامپ و دامپ نیز تبدیل به یک روش کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال شده است. در این روش کلاهبرداری افرادی سودجو سرمایه های خود را وارد یک ارز کرده و شروع به تبلیغ آن ارزها در رسانه های در اختیار خود می‌نمایند. این مهم باعث می‌شود تا خریداران تازه کار و تریدرها به سمت خرید این ارزها کشیده شوند.

افزایش تقاضا برای خرید ارز دیجیتال باعث افزایش قیمت آن می‌شود. همین امر باعث می‌شود تا در یک مدت بسیار کم و تنها در کمتر از ۲۴ ساعت، قیمت ارز دیجیتال مذکور با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی همراه شود.

به محض افزایش قابل توجه قیمت، سرمایه گذاران بزرگ سرمایه های خود را با فروش آنها به افراد فریب خورده از بازار خارج می‌نمایند. در این بین سایر خریداران دیگر نمی‌توانند برای فروش ارز دیجیتال خود اقدام نمایند. این دست از افراد حتی در صورت عرضه دارایی های خود نیز خریداری برای آن پیدا نخواهند کرد. همین امر باعث می‌شود تا میزان عرضه بیشتر شده و در نتیجه شاهد کاهش قیمت شدید ارز دیجیتال مربوط باشیم.

جلوگیری از خطر پامپ و دامپ ارز دیجیتال

چنین اقدامی در دنیای رمز ارزها تنها در ارزهای دیجیتالی امکان پذیر است که حجم معاملات بسیار کمی دارند. از این رو با انتخاب ارزهای بهتر و ایده آل تر می‌توانید خود را از این دام در امان نگه دارید. امکان ایجاد پامپ و دامپ در ارزهایی مانند بیت کوی، اتریوم و ارزهای پرمعامله بسیار کم است. از این رو با انتخاب ارز درست این چالش را نیز از خود دور نگه خواهید داشت.

 • طرح پانزی و هرمی برای کلاهبرداری در ارز دیجیتال

طرح های پانزی و هرمی یکی از اقسام کلاهبرداری هایی است که در قرن بیست و یکم در ایران نیز به شدت رواج پیدا کرد. این طرح ها به این صورت است که فرد یا گروهی با وعده پول و ثروت زیاد، مبلغ قابل توجهی را از افراد زیردست گرفته و به آنها نیز همین راه‌حل را پیشنهاد می‌دهند تا با دعوت سایرین به طرح، مبلغی از آنها دریافت کنند.

“در این سیستم ها سود هر فرد و گروه از افراد زیر دست و زیرشاخه آن تأمین می‌شود. با افزایش زیرشاخه ها کم‌کم کاربران متوجه می‌شوند که هیچ محصولی وجود نداشته و همه چیز تنها تبلیغات زردی است که از همان نفر اول شروع شده است. از این رو دیگر تمایل به حضور در این گروه ها کم شده و عملاً درصد قابل توجهی از افراد با ضررهای هنگفت روبرو می‌شوند. “

همین اتفاق در رمز ارزها می‌تواند یک خطر بزرگ باشد. این خطر ارز دیجیتال از جمله خطرهای غیر سیستمی است که کاربران می‌توانند با آموزش روش های تحلیل پروژه های مختلف از ورود به آن خودداری نمایند.

 • کلاهبرداری در زمینه استخراج ارز دیجیتال

یکی دیگر از انواع کلاهبرداری در ارز دیجیتال مربوط به استخراج این ارزها است. خطر ارز دیجیتال در زمینه استخراج می‌تواند هزینه های بسیار زیادی را روی دست کاربران بگذارد. از فروش دستگاه های گران قیمت معیوب و به درد نخور گرفته تا استفاده از ابزارها و تجهیزات دیگران بدون اطلاع آنها از مهم ترین موارد کلاهبرداری ارز دیجیتال در زمینه استخراج است.

مسلماً داشتن آگاهی های لازم و ایجاد امنیت لازم برای شبکه استخراج خانگی می‌تواند اصلی ترین راهکار جلوگیری از بروز مشکلاتی نظیر کریپتوجکینگ باشد.

معرفی و ارائه بدافزارهای استخراج نیز یکی دیگر از ترفندهای کلاهبرداران در این زمینه است. لازم است تا حتماً به این موضوع نیز دقت لازم را داشته باشید. در غیر این صورت تمام هزینه ها و زحمات خود را برای استخراج ارز دیجیتال به باد خواهید داد.

خطرات ارز دیجیتال

 • سیستم های کسب درآمد کاذب در بازار ارز دیجیتال

بسیاری از سایت ها نیز با ایجاد سیستم درآمد کاذب و استفاده از نیروهای انسانی مجانی با قول ارائه پاداش هایی از رمز ارزها از آنها کلاهبرداری می‌نمایند. دقت کنید که کمتر سایت معتبری را می‌توان پیدا کرد که برای کارهای تبلیغاتی به کاربران خود ارز دیجیتال دهد. این روش کلاهبرداری متأسفانه هنوز هم در بین بسیاری از کاربران قابل اجرا است. مخصوصاً کسانی که توانایی تحلیل بازار را نداشته و برای حضور در بازار ارز دیجیتال به دنبال روش های این چنینی و مطمئن می‌روند، این ترفند کارساز می‌شود.

 • کلاهبرداری در عرضه اولیه ارز دیجیتال یا ICO

یک تحقیق گسترده نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد عرضه اولیه های ارز دیجیتال اسکم بوده و افراد پشت این عرضه های اولیه به دنبال کلاهبرداری از کاربران هستند. این امر می‌تواند خطر بسیار بزرگی را برای سرمایه گذاری در این رازها به دنبال داشته باشد.

توسعه دهندگان در زمان عرضه اولیه با تبلیغات گسترده، مبالغ اولیه بسیار زیادی را جمع آوری می‌نمایند. اما در نهایت به قول های خود عمل نکرده و تمام سرمایه های کاربران را صاحب می‌شوند.

“ارز دیجیتال Confido و Centra از جمله نمونه های بارز کلاهبرداری ارز دیجیتال هستند که دومی حتی موفق به جمع آوری بیش از ۳۲ میلیون دلاری از کاربران نیز شد.

دقت کنید که حتی اگر افراد مشهور نیز حامی یک پروژه ارز دیجیتال باشند، به معنی معتبر بودن آن نیست و باید تحقیقات بیشتری درباره آنها داشته باشید.”

خطرات بازار ارز دیجیتال

یک دسته بندی از خطر ارز دیجیتال به شما ارائه نمودیم. همچنین در کنار معرفی خطرات ارز دیجیتال به ارائه نکاتی برای برقراری امنیت این ارزها نیز پرداختیم. با دقت به این نکات می‌توانید شرایط بهتری از نظر امنیت در بازار ارز دیجیتال برای خود رقم بزنید. در این بخش، دسته دیگری از خطرات بازار ارز دیجیتال را با شما مرور می‌کنیم که می‌توانید با دقت به آنها با اطمینان بیشتری این کسب و کار را آغاز نمایید. بازار ارزهای دیجیتال مملوء از خطرات است که جز با آگاهی نمی‌توان از آنها عبور کرد.

خطر صرافی ارز دیجیتال

خطر صرافی ارز دیجیتال نیز از جمله خطراتی است که ممکن است گریبانگیر شما عزیزان شود. اگر با این خطر آشنا نبوده و تمهیدات لازم را برای آن در نظر نگیرید، ممکن است شرایط برای شما پیچیده شده و اصلاً بدون هیچ معامله ای، سرمایه خود را از دست دهید. از جمله اصلی ترین خطرات صرافی ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احتمال دارد که صرافی مورد نظر ارائه خدمات به ایرانی ها را متوقف کرده و از این رو سرمایه های شما در حساب کاربریتان ضبط گردد.
 • این احتمال وجود دارد که صرافی به هر دلیل کارمزدهای بسیار زیادی بابت معاملات از شما کم کند.
 • امکان کلاهبردار بودن صرافی نیز یکی از خطرات مربوط به این کسب و کار است.
 • نبود هیچ قانون مشخص برای صافی ها و عدم وجود نظارت بر آنها را نیز می‌توان یکی از خطرات صرافی بازار ارز دیجیتال دانست.
 • کمبود نقدینگی و عدم امکان معامله در زمان درست را نیز می‌توان یکی دیگر از خطرات صرافی های ارز دیجیتال دانست.

انتخاب یک صرافی مطمئن و عالی یکی از بهترین قدم ها برای موفقیت در بزار ارزهای دیجیتال است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در یک مقاله مجزا و به صورت کامل و جامع به بررسی این موضوع برای شما عزیزان بپردازیم.

خطر ریسک های خرید و فروش ارز دیجیتال

هم‌چنین ریسک معاملات را نیز می‌توان به عنوان خطر ارز دیجیتال در نظر گرفت. این خطر یک خطر غیرسیستمی است و کاربران می‌توانند با استفاده از تکنیک های مدرن آن را برای همیشه برای خود حل کنند. مانند هر بازار مالی دیگر بازار رمز ارزها نیز چالش های خاص خود را دارد. اگر نتوانید در این بازار موفق عمل کنید، خود شما مسئول اصلی خواهید بود.

از مهم ترین خطرات خرید و فروش ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تله پامپ و دامپ
 • نوسانات بسیار زیاد و شدید در قیمت
 • کمبود حجم و نقدینگی در برخی از ارزهای دیجیتال

“آموزش اولین قدم برای ورود پرقدرت به بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. از این رو سعی کنید تا به جای ورود با عجله و بدون شناخت، از تکنیک های به روز برای فیلتر کردن معاملات اشتباه خود استفاده کنید. “

خطر کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال را نیز می‌توان به عنوان یک خطر ارز دیجیتال در نظر گرفت. این خطر هر چند سیستمی است و ممکن است هر کسی حتی در صورت دقت نیز با آن روبرو شود، اما با این حال با شناخت بهترین و معتبرترین کیف پول های ارز دیجیتال و استفاده از آنها، این خطر را به حداقل میزان خود کاهش خواهید داد. از این رو سعی کنید تا حتماً در این باره بهترین تصمیم را بگیرید.

از مهم ترین خطرات مربوط به کیف پول ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وجود کیف پول های کلاهبردار بسیار زیادی در سطح بازار
 • اشتباه در عملیات انتقال ارز دیجیتال و از دست رفتن آنها
 • از دست رفتن کلید خصوصی و در نتیجه از بین رفتن ارزهای دیجیتال

هزینه کردن برای داشتن یک کیف پول دیجیتالی ایمن می‌تواند یک راه‌حل برای فراموشی همیشگی این خطر باشد. استفاده از راهکارهای مختلف ایجاد امنیت ارز دیجیتال باعث می‌شود تا تمرکز شما به صورت مستقیم به مست معاملات رفته و کمتر نیاز به حل چالش های این چنینی داشته باشید.

امنیت ارز دیجیتال

امنیت ارز دیجیتال در ایران

امنیت ارز دیجیتال در ایران یکی از مهم ترین نکات برای کاربران است. مانند همه بازارهای مالی بین المللی در بازار ارز دیجیتال نیز چالش های ما ایرانی ها چند برابر سایر کاربران است.

 • اولین چالش درباره امنیت ارز دیجیتال در ایران مربوط به قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن آنها است. دقت کنید که در حال حاضر هیچ منعی برای معاملات ارز دیجیتال و استخراج آنها در ایران وجود نداشته و حضور در این بازار کاملاً قانونی است.
 • چالش دوم امنیت ارز دیجیتال در ایران به عدم ارائه خدمات صرافی های معتبر به ایرانی ها مربوط می‌شود.
 • به کار گرفتن روش های مختلف کلاهبرداری نیز امنیت ارز دیجیتال در ایران را تهدید می‌نماید. افراد زیادی از ناآگاهی های کاربران سوء استفاده کرده و به دنبال استفاده از تکنیک های مختلف کلاهبرداری از کاربران هستند.
 • سوء استفاده از مدارک شناسایی در زمان احراز هویت را نیز می‌توان یکی از چالش های اصلی در امنیت ارز دیجیتال در ایران نامید.
 • فیلتر شدن سایت برخی از صرافی ها را نیز باید بها ین مهم اضافه نمود.

امنیت صرافی ارز دیجیتال ایرانی

همان طور که می‌دانید، صرافی های ایرانی بسیار زیادی نیز به صورت آنلاین اقدام به ارائه خدمات آنلاین در این بازار نموده و از این رو کاربران ایرانی می‌توانند برای خرید ارزهای دیجیتال مد نظر خود از خدمات این صرافی ها استفاده نمایند. اما این مهم در کنار تمام مزیت ها، چالش هایی را نیز به وجود آورده است. از این رو حتی می‌توان صرافی های ایرانی را به عنوان یک خطر ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی نامید. امنیت صرافی ارز دیجیتال ایرانی چالش های زیر را برای کاربران به دنبال دارد:

 • کلاهبردار بودن صرافی که در سال های اخیر بارها و بارها شاهد آن بوده‌ایم.
 • عدم وجود نظارت دقیق به نحوه کارکرد این صرافی ها
 • حجم معاملات پایین و عدم امکان فروش ارز دیجیتال مذکور در زمان معامله
 • سرعت پایین تراکنش ها

انتخاب بهترین صرافی ایرانی می‌تواند یک از راهکارهای برون رفت از این دردسرها دانست. برای این منظور نیز در ادامه مقالات آموزش ارز دیجیتال شما را یاری خواهیم کرد.

امنیت ارز دیجیتال

امنیت سایت ارز دیجیتال

سایت ارز دیجیتال نیز می‌تواند خطراتی برای کاربران فعال در این بازار به دنبال داشته باشد. سایت های زرد و کلاهبردار بسیار زیادی در این بازار فعالیت دارند. از این رو نباید به همه آنها اعتماد کرد.

برخی از افراد سودجو با ثبت سایت هایی با دامین های مشابه با سایت های معتبر اقدام به دریافت مشخصات کاربران نموده و از این طریق اقدام به هک اطلاعات آنها می‌نمایند. این امر می‌تواند باعث از بین رفتن سرمایه های شما حتی در بهترین و ایمن ترین صرافی ها و کیف پول ها شود. برای مثال اگر شما اطلاعات حساب کاربری خود در یک صرافی را به اشتباه در این سایت ها وارد کنید، دارایی های خود را با چالش بسیار بزرگی روبرو نموده اید.

برخی از سایت ها نیز با تبلیغات گسترده در گوگل سعی می‌کنند تا ترافیک زیادی برای سایت خود ایجاد کرده و از این طریق اعتمادپذیری کاربران را نسبت به خود افزایش دهند. هیچ سایتی را بدون تحقیق به عنوان یک سایتی معتبر قلمداد نکنید.

هک DNS نیز یکی از راه های کلاهبرداری سایت ها ارز بازار ارز دیجیتال است. خطر ارز دیجیتال در سایت ها با گستردگی بسیار زیادی همراه است. در این ترفند، هکرها با هک DNS، ترافیک سایت های معتبر را به یک سایت تقلبی هدایت کرده و شما بدون هیچ شکی اطلاعات خود را در یک سایت تقلبی وارد می‌کنید. تمام جزئیات سایت تقلبی با سایت اصلی مشابه است و امکان تشخیص و تمایز آنها از هم به این راحتی ها امکان پذیر نیست.

هر دو روش بالا را می‌توان از طریق ایمیل نیز انجام داد. در این روش ایمیل هایی حاوی لینک سایت های اسکم برای کاربر ارسال می‌شود. با و ورود به این سایت ها و وارد مردن اطلاعات خود باید از سرمایه های خود در این بازار خداحافظی کنید.

حتی مشاهده شده که برخی از کلاهبرداران با درست کردن اپلیکیشن های تقلبی نیز اقدام به دزدیدن اطلاعات کاربران می‌نمایند. از این رو اگر به دنبال دانلود اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال خود هستید، حتماً باید آن را از سایت خود صرافی دانلود نموده و سپس از آن استفاده کنید.

امنیت ارز دیجیتال

عواقب ارز دیجیتال

حضور در بازار ارز دیجیتال در کنار تمام مزیت ها، عواقبی را نیز می‌تواند به دنبال داشته باشد. شناخت این عواقب یک نیاز اساسی برای کاربران این بازار است. در کنار معرفی موارد مختلف خطر ارز دیجیتال در این بخش شما را با عواقب ارز دیجیتال نیز آشنا می‌کنیم:

 • از بین رفتن تمام و کمال و یا بخش اعظمی از سرمایه ها
 • عدم امکان چینج کردن ارز دیجیتال به ریال
 • مسدود شدن تمام حساب ها
 • از بین رفتن ارزهای دیجیتال و در نتیجه از بین رفتن سرمایه ها

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

امنیت کیف پول ارز دیجیتال اهمیت بسیار زیادی برای داشتن اطمینان خاطر در این بازار دارد. برای اینکه بتوانید معاملات خود را سر و سامان داده و ارزهای دیجیتال خود را در یک مکان ایمن نگهداری کنید، نیاز است تا حتماً از کیف پول های ایمن استفاده نمایید.

کیف پول های سخت افزاری ایمن ترین کیف پول ها برای بازار ارز دیجیتال است. با استفاده از آنها می‌توانید روند بهتری برای معاملات خود ایجاد کنید. هم‌چنین دقت به فرایند رد و بدل کردن آدرس ها نیز از نکات مهم برای ایجاد امنیت کیف پول ارز دیجیتال است.

امنیت ارز دیجیتال

نکاتی مهم برای حفظ امنیت ارز دیجیتال و جلوگیری از بروز خطر

روبرو شدن خطر ارز دیجیتال امری اجتناب ناپذیر است. در این بین راه‌حل هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید این خطرات را به حداقل رسانده و مانع از بروز مشکل در حساب کاربری خود شوید. برای این منظور می‌توانید از نکات زیر استفاده نمایید:

 • به هیچ وجه به درخواست کلید خصوصی کیف پول خود پاسخ ندهید. چنین اشخاص و سایت هایی حتماً کلاهبردار هستند.
 • اگر برای حضور در یک فضا و سرمایه گذاری خود لازم است تا از سایرین نیز دعوت به عمل آورید، شما در حال همکاری با یک سایت و مجموعه کلاهبردار هستید. حتماً به این موضوع دقت داشته باشید.
 • وعده سودهای فضایی و بسیار زیاد نیز یکی دیگر از شواهد کلاهبردار بودن طرف مقابل شما است. چه افراد و چه سایت های ارائه دهنده این وعده ها کلاهبردار هستند. اگر چنین امری برای آنها مقدور بود، حتماً خود را تبدیل به میلیاردرهای بزرگ جهان کرده و نیازی به همکاری با شما نداشتند.
 • هرگز با پروژه هایی که قبلاً از کاربران خود سوء استفاده کرده‌اند، استفاده نکنید.
 • هرگز به مطالب و نکات ارائه شده از سوی سایت یک ارز دیجیتال و یا حامیان آن اعتنا نکرده و اطلاعات مربوط به هر ارز را از سایت های معتبر و شناخته شده استخراج کنید.
 • استفاده از آنتی ویروس های قوی که از ورود هکرها به رایانه شخصی شما جلوگیری می‌کنند نیز یکی دیگر از راه کاری ایجاد امنیت ارز دیجیتال است. این ترفند می‌توانید خطر ارز دیجیتال را برای شما کمتر کند.

امنیت ارز دیجیتال

نکاتی برای افزایش امنیت ارز دیجیتال

هم‌چنین کاربران حرفه‌ای لازم است تا تمهیدات لازم برای امنیت ارز دیجیتال را نیز انجام دهند. ترفندهای زیر می‌تواند باعث افزایش امنیت ارز دیجیتال برای شما شود:

 • رمز عبور خود به پلتفرم های مختلف از جمله صرافی، کیف پول و .. را دائماً تغییر دهید.
 • کلید خصوصی و رمزهای خود را در جایی ایمن نگهداری نمایید.
 • هرگز اطلاعات خود را در اختیار هیچ فرد دیگری قرار ندهید.
 • حتماً دقت کنید که از اتصال فلش های ناشناخته که ممکن است حاوی فایل های مخرب باشند، به کامپیوتر خود جلوگیری کنید.
 • از وارد کردن رمز عبور خود در کامپیوترهای دیگران برای ورود به حساب کاربری خود اجتناب کنید.
 • هر نرم افزاری را روی کامپیوتر و موبایل حاوی اطلاعات مهم خود در بازار ارز دیجیتال نصب نکنید.
 • قبل از دانلود هر نرم افزار یک بار اعتبار آن را بررسی کنید.
 • وارد سایتی های اسکم نشده و راهکاری برای تمایز آنها در نظر بگیرید.
 • استفاده از موبایل به جای لپ تاپ می‌تواند امنیت ارز دیجیتال را برای شما افزایش دهد.
 • هرگز با موبایل حاوی اطلاعات مهم ارز دیجیتال، به شبکه اینترنت عمومی متصل نشوید.
 • از صرافی های متمرکز معتبر برای انجام معاملات خود کمک بگیرید.
 • استفاده از کیف پول سرد نیز می‌تواند این امنیت را افزایش دهد.
 • سرمایه های خود را در صرافی های مختلف و رد کیف پول های مختلف نگهداری کنید. البته همه آنها باید ایمن و معتبر باشند.
 • حتماً و حتماً سعی کنید آدرس سایت های مهم اعم از سایت صرافی را به صورت دستی وارد کنید.
 • مراقب حملات فیشینگ که به انواع آن در بخش امنیت سایت ارز دیجیتال اشاره کردیم، باشید.

سه اصل مهم ایجاد امنیت ارز دیجیتال

در انتهای این مقاله سعی داریم تا شما را به سه اصل، سه قدم و سه نکته بسیار مهم برای حفظ امنیت ارز دیجیتال آشنا کنیم. اگر تمام تمهیدات لازم برای این سه اصل را در نظر گرفته باشید، دیگر خطر ارز دیجیتال نیز شما را کمتر تهدید خواهد کرد.

 • حتماً از سرمایه خود در برابر سرقت به هر نحوی جلوگیری کنید.
 • حتماً مراقب باشید تا سرمایه خود را گم نکنید.
 • راه‌حلی در نظر بگیرید که بعد از مرگ عزیزانتان بتوانند به سبد سرمایه شما دسترسی داشته باشند.

امنیت ارز دیجیتال

آیا لونا یک طرح پانزی بود؟

نمی توان درباره خطرات ارز دیجیتال صحبت کرد و اشاره به شرایط پیش آمده برای ارز دیجیتال لونا نداشته باشیم. لونا به عنوان توکن بومی شبکه ترا بعد از یک صعود فوق‌العاده قدرتمند و رسیدن به قیمت های قابل توجه حدود ۶۵ دلاری ناگهان تمام ارزش خود را از دست داد و شاهد ریزش قابل توجه آن بودیم. ریزش شدید ارز دیجیتال لونا باعث به وجود آمدن دیدگاه‌های مختلفی درباره بازار ارز دیجیتال شد.

 • بسیاری بر این باور رسیدند که تمام رمز ارزها در واقع طرح های پانزی هستند و از آنها برای کلاهبرداری استفاده می شود.
 • در دیدگاه دیگر کاربران به این نتیجه رسیدند که سرمایه گذاری بر روی آلت کوین ها به هیچ وجه نمی تواند شرایط خوبی داشته باشد و بیت کوین به عنوان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است.
 • زمزمه هایی در میان برخی از کاربران به عنوان به پایان رسیدن بازار ارز دیجیتال به گوش رسید.
 • خیلی ها سریعاً سرمایه های خود را از بازار ارز دیجیتال خارج کرده و حتی چالش هایی برای سایر استیبل کوین ها در بازار ارز دیجیتال ایجاد شد.

در واقع به وضوح می توان بیان کرد که نابود شدن ارز دیجیتال لونا یک خطر دیگر به خطرات ارز دیجیتال اضافه کرد و چالش های ذهنی کاربران در این بازار را بیشتر نمود. اینکه پروژه ارز دیجیتال لونا یک طرح پانزی بود یا خیر اهمیت چندانی ندارد. موضوع اصلی اینجاست که تمام ارزهای دیجیتال ممکن است چنین شرایطی داشته باشند اگر شما در انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه گذاری دقت کافی نداشته باشید ممکن است به مشکلات سرمایه گذاران این رمز ارز دچار شوید. همان‌طور که مشاهده کردید دقت به تیم توسعه دهنده یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال است.

اگر یک رمز ارز تیم توسعه دهنده قدرتمندی نداشته باشد عملاً سرمایه‌گذاری بر روی آن با ریسک های بسیار زیادی روبرو بوده و ممکن است تمام سرمایه های شما در پی این سرمایه گذاری از بین برود. به همین دلیل توصیه می کنیم که خطرات ارز دیجیتال را جدی گرفته و به این راحتی ها سرمایه های خود را بر روی یک ارز دیجیتال قرار ندهید.

کیف پول خود را به هر صرافی متصل نکنید

یکی از نکات و مواردی که با دقت به آن می توانید خطرات ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری خود کاهش دهید دقت به نحوه استفاده از انواع کیف پول ارز دیجیتال است. در حال حاضر بسیاری از صرافی ها من‌جمله انواع صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال شرایطی را برای کاربران فراهم کردند که بدون نیاز به واریز ارز دیجیتال و تنها با اتصال کیف پول نرم افزاری خود بتوانند و انجام معامله در پلتفرم آنها بپردازند. البته این موضوع یک مزیت بزرگ برای فعالان و سرمایه گذاران در این بازار محسوب می شود.

اما با این حال باید اشاره کنیم که اتصال کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال به صرافی های غیر مجاز و نامعتبر ممکن است چالش‌های بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته و در نهایت حتی باعث از بین رفتن تمام سرمایه های شما در بازار نیز شود. برای این منظور دقت داشته باشید که اولاً تنها از خدمات صرافی های مجاز و معتبر استفاده کنید و ثانیاً در کیف پول های نرم افزاری قابل اتصال به صرافی های غیرمتمرکز مانند کیف پول متامسک تنها به اندازه مورد نظر برای معامله ارز دیجیتال داشته باشید.

در حال حاضر بسیاری از سایت‌های فیشینگ با ایجاد شباهت های ظاهری به صرافی های غیرمتمرکز به دنبال کلاهبرداری از معامله گران در بازار ارز دیجیتال هستند و شرایطی را فراهم می آورند تا کاربران و اساس به اتصال کیف پول نرم افزاری خود به این سایت ها شده و در نهایت اقدام به سرقت دارایی ها می نمایند.

خطر بسته شدن حساب کاربران ایرانی در اثر تحریم ها

یکی دیگر از خطرات ارز دیجیتال که باید به بررسی آن بپردازیم خطر بسته شدن حساب کاربران ایرانی در اثر تحریم‌ها است. ممکن است یک صرافی ارز دیجیتال و یا یک پلتفرم و حتی تیم توسعه دهنده یک استیبل کوین مانند تتر تصمیم به رعایت قوانین مربوط به تحریم کاربران ایرانی گرفته و تمام کاربران ایرانی را از لیست خدمات خود خارج و در نتیجه حساب های آنها را مسدود نماید.

چنین اتفاقی در بازار ارز دیجیتال قبلاً با شدت کمتری رخ داده و برخی از صرافی ها مانند بایننس کوین حساب کاربران ایرانی را مسدود کرده اما اجازه خروج دارایی‌ها را در یک بازه زمانی مشخص به آنها داده‌اند. اگر در مقاله آموزش رایگان فارکس و نحوه انتخاب بروکر فارکس با ما همراه بوده باشید احتمالاً نمی دانید که در بازار فارکس نیز اتفاق مشابهی برای کاربران ایرانی رخ داده و در گذشته برخی از بروکر ها بر اثر تحریم ها حساب کاربران ایرانی را مسدود کرده‌اند.

روش های جلوگیری از بسته شدن حساب کاربران ایرانی

بسته شدن حساب کاربران ایرانی یکی از مهم‌ترین چالش ها و خطرات ارز دیجیتال برای معامله گران ایرانی محسوب می شود. متأسفانه این خطر غیرقابل اجتناب بوده و حتی استفاده از ترفندهای مختلف نیز نمی تواند تضمین کننده عبور از این چالش باشد. اما با این حال بر اساس تجربه  داریم تا ترفندها و روش هایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تا حدی این چالش بزرگ را از بین برده و حداقل احتمال آن را برای خود کاهش دهید.

البته دقت داشته باشید که زمان استفاده از این ترفند ها و راه‌حل‌ها قبل از وارد شدن به چنین بحث هایی است. اگر شما این ترفند ها را به تاخیر انداخته و آن را به زمان به وجود آمدن تحریم‌ها موکول کنید عملا نمی توانید از آنها استفاده نمایید. از این رو توصیه می‌کنیم که اگر در بازار ارز دیجیتال فعال هستید و سرمایه های شما در این بازار برای شما اهمیت دارد این ترفند ها را جدی گرفته و از هم اکنون برای جلوگیری از خطرات ارز دیجیتال آنها را در معاملات خود در نظر بگیرید.

۱- ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول نرم افزاری نگهداری کنید نه حساب صرافی

خیلی از کاربران به دلیل تنبلی و یا سایر موارد عادت کرده‌اند تا ارزهای دیجیتال خود را در حساب صرافی ها نگهداری نمایند. دقت کنید که محل نگهداری ارز های دیجیتال کیف پول ارز دیجیتال است نه حساب صرافی. اگر قرار بر این بود که شما ارزهای دیجیتال خود را در حساب صرافی نگهداری کنید عملاً دیگر نیازی به پیدایش و به وجود آمدن انواع کیف پول ارز دیجیتال نبود. انواع کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال و کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال و حتی کیف پول کاغذی ارز دیجیتال در دسترس هستند تا شما بتوانید رمز ارزهای خود را وارد آن ها کرده و برای بازه های زمانی طولانی مدت در آنها نگهداری کنید.

با توجه به اینکه کیف پول ها رمز ارزها را به صورت متمرکز نگهداری نمی کنند و شما را از بابت تحریم ها هیچ چالشی نخواهد داشت بنابراین با انتقال رمز ارز های خود از حساب صرافی به کیف پول خود می توانید با خیال راحت از آنها نگهداری کنید. همچنین توصیه می‌کنیم که حتماً از انواع کیف پول معتبر و شناخته شده ارز دیجیتال برای این منظور استفاده کنید.

۲- از بیش از یک کیف پول استفاده کنید

بسته به نوع سرمایه گذاری شما بایستی از بیش از یک کیف پول ارز دیجیتال برای نگهداری رمز ارزهای خود استفاده نمایید. به عنوان مثال شما می توانید بخشی از ارز های دیجیتال که قصد نگهداری آنها را برای بازه های زمانی طولانی مدت دارید را به یک کیف پول انتقال داده و یک کیف پول دیگر برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت خود استفاده کنید. در بسیاری از مواقع طبق استراتژی های معاملاتی ممکن است یک دسته از ارزهای دیجیتال را برای بازه های زمانی کوتاه مدت خریداری کرده باشید و نیاز باشد تا آنها را بعد از گذشت مدتی به حساب صرافی خود انتقال دهید.

وقتی از یک کیف پول ارز دیجیتال زیاد استفاده می کنید و بارها و بارها ارزهای دیجیتال موجود در آن را به حساب صرافی انتقال داده و یا برعکس رفتار می کنید در حقیقت کیف پول مورد نظر ممکن است با خطرات بیشتری همراه شده و امکان از بین رفتن سرمایه های موجود در آن بیشتر شود. به همین دلیل شما بایستی ارزهای دیجیتال اصلی که قرار است برای بازه های زمانی بلند مدت آنها را نگهداری نمایید را بایستی در کیف پول هایی قرار دهید که دائماً در حال استفاده از آن‌ها نیستید.

همچنین استفاده از خدمات دو برند مختلف معتبر کیف پول ارز دیجیتال نیز می‌تواند چالش های شما را در این باره کاهش دهد. با این ترفند اگر مشکلی از بابت نرم افزاری یا سخت افزاری برای بنیاد یک کیف پول به وجود آمد شما بخشی از سرمایه های خود را همچنان حفظ نمایید.

۳- ممکن است نهاد تتر حساب کاربران ایرانی را مسدود کند، از سایر استیبل کوین ها نیز استفاده کنید

یکی دیگر از چالش هایی که به تازگی صحبت درباره آن در بازار ارز دیجیتال زیاد شده است امکان مسدود کردن حساب کاربران ایرانی توسط استیبل کوین تتر است. با توجه به اینکه پشتوانه اصلی این استیبل کوین دلار آمریکاست و از قوانین کشور آمریکا پیروی می نماید به همین دلیل احتمال برای بنیاد این رمز ارز وجود دارد. هرچند تتر در حال حاضر محبوب ترین و بهترین استیبل کوین موجود در بازار محسوب می‌شود اما با این حال شما می‌توانید از مزیت های سایر استیبل کوین ها مانند یو اس تی کوین و یا استیبل کوین صرافی بایننس استفاده نمایید.

ذخیره کردن بخشی از دارایی ها با این استیبل کوین ها نیز می‌تواند خطرات ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری شما کمتر نماید. در نهایت برای رسیدن به موفقیت در این بازار بایستی تمام این موارد را به دقت در معاملات خود در نظر بگیرید.

۴- از آی پی ثابت خارج از ایران استفاده کنید

به عنوان یکی دیگر از پیشنهادات برای در امان ماندن از خطر تحریم‌ها بهتر است در زمان استفاده از خدمات صرافی های ارز دیجیتال خارجی حتماً از آی پی ثابت خارج از ایران استفاده کنید. بسیاری از انواع صرافی ارز دیجیتال برای ارائه خدمات خود نیاز به احراز هویت را در نظر نگرفته و احراز هویت در آنها اجباری نیست. با توجه به عدم نیاز به احراز هویت تنها راه تشخیص ایرانی بودن در چنین پلتفرم‌هایی دقت به آی پی کاربران است.

اگر شما همیشه از آی پی ثابت خارج از ایران برای استفاده از خدمات انواع صرافی ارز دیجیتال استفاده نمایید، احتمال تشخیص ایرانی بودن شما برای صرافی ها بسیار سخت شده و از این رو می توانید خود را از چالش های تحریم و مسدود کردن حساب کاربران ایرانی در امان نگه دارید.

البته که رعایت کردن تمام موارد بالا به هیچ وجه تضمین کننده در امان ماندن حساب شما از بحث تحریم ها نیست اما با این حال رعایت این موارد می‌تواند تا میزان قابل توجهی احتمال وقوع چنین شرایطی را برای حساب کاربری شما کاهش دهد. به همین دلیل توصیه می کنیم که حتماً از هم اکنون معاملات خود را در بازار ارز دیجیتال بر اساس همین موارد پایه گذاری کرده و عادت کنید تا این نکات را در معاملات خود به کار ببندید.

حتما بخوانید: طرح پانزی چیست؟

جمع بندی از امنیت و خطرات ارز دیجیتال

سعی کردیم تا تمام موارد خطر ارز دیجیتال را به صورت کامل در یک مقاله مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. هر چند این بازار پر ریسک دارای خطراتی است که شناخت همه آنها به این راحتی ها نخواهد بود، اما با دقت به تمام نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید برای همیشه خیال خود را از بابت کیفیت معاملات خود در این بازار راحت نمایید.

خیلی دوست داریم تا در انتها خطرات ارز دیجیتال و امنیت این ارزها را برای شما به دو دسته اصلی تقسیم کنید.

 • دسته اول خطراتی هستند که مربوط به اشتباه در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارزهای دیجیتال می باشند.
 • دسته دوم نیز خطرات غیر از تحلیل و خرید و فروش این ارزها بوده و به موارد حاشیه ای ارتباط دارند.

تلاش ما در مجموعه کانون بورس برطرف کردن تمام چالش های مربوط به این بازار است. آموزش ارز دیجیتال قدم اصلی و مهمی برای برطرف کردن چالش های مربوط به خرید و فروش این ارزها است و البته ارائه نکات امنیتی نیز راهکاری برای برون رفت از چالش دوم می‌باشد.

سوالات مهم درباره امنیت ارز دیجیتال و خطرات این بازار

در انتها نیز سعی داریم تا شما را با سوالات رایج درباره امنیت ارز دیجیتال و خطر این ارزها آشنا کنیم. دقت به این موارد می‌تواند شما را به سمت خریدهایی مطمئن و ایده آل راهنمایی نماید. همچنین اگر سوالی در ذهن داشتید که در این مقاله به آن پرداخته نشد، می‌توانید آنها را در انتها با ما در میان بگذارید. منتظر شنیدن نظرات شما نیز هستیم.

 • آیا ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

در حال حاضر فعالیت در این بازار در ایران هیچ منع قانونی ندارد.

 • آیا بازار ارز دیجیتال کلاهبرداری است؟

این بازار نیز مانند سایر بازارهای مالی دارای خطرات و کلاهبرداری هایی است اما این موضوع به معنی کلاهبرداری بودن کلیت بازار رمز ارزها نخواهد بود.

 • آیا می‌توان امنیت ارز دیجیتال را افزایش داد؟

بله. با نکات مهمی که در این مقاله مرور کردیم، می‌توانید امنیت ارز دیجیتال را افزایش دهید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: