لوگو کانون بورس

معایب ارز دیجیتال چیست

معایب رمز ارز ها
شما در حال مطالعه مقاله ۱۷ از ۴۷ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

معایب ارز دیجیتال چیست و چرا باید درباره آن بدانیم؟ در سری مقالات آموزش رایگان ارزهای دیجیتال، نوبت به بررسی معایب این ارزها رسیده است. در بسیاری از مراکز حرفه ای برگزار کننده دوره ارز دیجیتال معمولاً کمتر صحبت از معایب شده و بیشتر به مزایای این ارزها پرداخت می‌شود. اما همانطور که ما در یک مقاله جداگانه به صورت کامل و جامع به بررسی مزایای ارز دیجیتال پرداختیم، لازم دانستیم تا برای روشن تر شدن شرایط فعالیت در این بازار، معایب آن را نیز با شما در میان بگذاریم. در نهایت با مقایسه میان مزایا و معایب شما می‌توانید روند بهتری برای معاملات خود در این بازار فراهم آورید. همراه شما هستیم.

راهنمای مطالعه نمایش

اهمیت شناخت معایب ارز دیجیتال چیست

اما اهمیت شناخت معایب ارز دیجیتال چیست و چرا باید نسبت به این موارد نیز تسلط کامل داشته باشیم؟ دقت کنید که هر بازاری برای سرمایه گذاری دارای ریسک ها و مزیت هایی است. از بازار مسکن و بازار خودرو گرفته تا بازار بورس و بازار فارکس همگی دارای چالش‌ های مخصوص به خود هستند. اما اینکه ما پول‌ های خود را در کدام یک از این بازارها سرمایه گذاری کنیم، بستگی به همین مزیت ها و معایب دارد.

معایب ارز دیجیتال

برای مثال یکی از روش های رایج سرمایه گذاری در میان کاربران ایرانی، باز کردن حساب های پس انداز در بانک بود. در حال حاضر میزان سود تعلق گرفته به این حساب‌ها به قدری کم است که حتی کفاف  حفظ ارزش دارایی های نقدی در برابر تورم را نمی دهد. به همین دلیل این روش سرمایه گذاری از سبد کاربران حذف شده و جایگزین های بهتری برای آن انتخاب شده است.

شناخت مزایا و معایب ارز دیجیتال نیز نقطه عطفی است تا شما بتوانید این بازار را با سایر بازارهای مالی مقایسه کنید. علاوه بر این رسیدن به این شناخت یک مزیت بزرگ دیگر نیز برای کاربران و تریدرهای ارز دیجیتال به دنبال خواهد داشت. این مهم باعث می‌شود تا کاربران با معایب ترید ارز دیجیتال نیز آشنا شده و بتوانند از های دیجیتال خوب را از موارد تقلبی تشخیص دهند. از این رو حتی برای علاقه‌مندان به این بازار و کسانی که ریسک‌ های حضور در آن را پذیرفته‌اند نیز نیاز است تا با این معایب آشنا شده و روند بهتری برای معاملات خود فراهم آورند. در کنار این معایب شما می‌بایست با خطرات ارز دیجیتال نیز آشنا شده و ریسک های معاملاتی خود را به حداقل برسانید.

معایب ارز دیجیتال چیست

در مقاله مزایای ارزهای دیجیتال اشاره کردیم که امکان بررسی تمام مزایا برای تک‌تک ارز ها به صورت کلی وجود ندارد. ممکن است یک مزیت در یک ارز دیجیتال وجود داشته باشند و در بسیاری از آنها نیز چنین مزیتی وجود نداشته باشد. از این گذشته شدت و ضعف هر یک از مزیت ها نیز در رمز ارزها متفاوت خواهد بود. برای مثال با اینکه سرعت تراکنش های اتریوم به اندازه کافی بالا است، سرعت تراکنش ها در شبکه ارز دیجیتال سولانا چندین هزار برابر اتریوم است. دقیقاً همین موارد برای بررسی معایب ارز های دیجیتال نیز ز وجود دارد.

معایب ارز دیجیتال

در ادامه سعی خواهیم کرد تا مهمترین معایب بازار ارز دیجیتال را برای شما مشخص کنیم. اما دقت داشته باشید که بسیاری از این معایب ممکن است برای یک از وجود نداشته باشد و یا ارز دیجیتال های جدیدی در بازار شکل بگیرند که این معایب را نیز برطرف نمایند.

اصلی ترین معایب ترید ارز دیجیتال را در ادامه در بندهای زیر بررسی خواهیم کرد:

 • کمبود قوانین نظارتی از یک مزیت تا عیب بزرگ
 • هنوز طرفداران رمز ارزها خیلی کمتر از حد انتظار هستند.
 • دولت ها همیشه می توانند یک مانع بزرگ باشند.
 • بازار پر از تقلب و کلاهبرداری است.
 • امان از پامپ و دامپ ها و نوسانات بزرگ
 • امنیت همیشه جای سوال دارد.
 • ارزش ذاتی یک مسئله مهم است.
 • هنوز به اندازه کافی گسترده نشده است.
 • عدم مقبولیت در جوامع بزرگ
 • بی ثباتی
 • چالش های کار با فناوری‌های پیچیده

۱- کمبود قوانین نظارتی از یک مزیت تا عیب بزرگمعایب ارز دیجیتال

یکی از معایب ارز های دیجیتال نبود هیچگونه قوانین و مقررات نظارتی برای توسعه و کلیت این بازار است. به عنوان مثال این مهم باعث شده تا هر فردی امکان ساخت یک ارز دیجیتال را در شبکه بلاک چین داشته باشد. هیچ تضمینی برای با کیفیت بودن و مفید بودن ارز دیجیتال مذکور وجود نداشته و هیچ قانون و مقرراتی هم وجود ندارد که جلوی شکل‌گیری و توسعه یک ارز دیجیتال نامرغوب و به اصطلاح کلاهبرداری را بگیرد.

تشخیص اینکه یک رمز ارز شرایط خوبی داشته و امکان رشد آن در آینده وجود دارد یا خیر، به عهده خود کاربر است. بر خلاف سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس یا بازار فارکس که در آن‌ها تمام شرایط و موارد بر اساس یک قوانین مشخص شده شکل می گیرند، در بازار رمز ارزها خبری از این قوانین و مقررات نخواهد بود. همین امر می‌تواند یک عیب بزرگ برای آن باشد.

البته ذکر این نکته بسیار مهم است که بدانید وجود یک سازمان و ارگان تنظیم کننده قوانین و مقررات برای ارز های دیجیتال و نظارت در بازار، با ماهیت این رمز ارزها کاملاً در تناقض است. عدم وجود شخص ثالث و عدم اتکا به ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی یکی از ویژگی‌های اصلی رمز ارزها می باشد. از این رو وجود این عیب در بازار ارز های دیجیتال اجتناب ناپذیر خواهد بود. کاربران می‌توانند با شناخت ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب، شرایط لازم برای دور ماندن از کلاهبرداری ها و تقلب‌های رایج در این بازار را برای معاملات خود فراهم آورند.

۲- هنوز طرفداران رمز ارزها خیلی کمتر از حد انتظار هستند

از دیگر معایب ارز های دیجیتال می توان به کم بودن تعداد طرفداران و کاربران فعال در این بازار اشاره کرد. البته بازار رمز ارزها در یک دهه گذشته با رشد و توسعه بسیار زیادی همراه شده است. در حال حاضر نیز اخبار مربوط به رمز ارز ها از اخبار های بسیار ترند بازار محسوب شده و هر روز در خبرگزاری های مختلف راجع به آنها می شنویم. حتی در ایران خودمان نیز فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای درباره رمز ارزها در حال جریان است.  اما با این وجود آمارها و تحقیقات نشان می دهد که هنوز تعداد کاربران جهانی فعال در این بازار بسیار پایین است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال

برای یک مثال یک تحقیقات در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که تا اواسط سال ۲۰۲۱  تنها ۸ درصد از جمعیت این کشور میل به حضور در بازار رمز ارزها داشته و سرمایه اندک یا زیاد را در این بازار سرمایه گذاری کرده اند. این مهم نشان می‌دهد که بازار ارز دیجیتال برای تبدیل شدن به یک بازار محبوب و اولویت اصلی کاربران هنوز با چالش های زیادی همراه است.

البته لازم است و در انتهای این بند یک خبر بسیار خوب و جذاب را نیز درباره این بازار به شما ارائه کنیم. با توجه به اینکه هنوز اغلب کاربران علاقه‌ای به حضور در بازار ارز های دیجیتال از خود نشان نداده‌اند، با ورود این دسته از کاربران در آینده می‌توان رشدهای بسیار چند برابری را برای رمز ارزها امکان‌پذیر دانست. اتفاقی که می‌تواند سرمایه گذاران فعلی بازار ارز های دیجیتال را تبدیل به میلیاردر های ۱۰ ساله آینده جهان کند.

۳- دولت ها همیشه می توانند یک مانع بزرگ باشند

بله دولت ها همیشه می توانند یک مانع بسیار بزرگ برای شکل‌گیری بازارهای مالی مانند بازار رمز ارزها باشند که امکان کنترل آنها را ندارند.  این مورد از مهمترین معایب ارز دیجیتال در ایران این نیز است.  برخلاف نکاتی که درباره سایر بازارهای مالی مانند فارکس و بورس به آنها اشاره کرده ایم، در بازار رمز ارز ها هیچ نظارتی از سوی دولت ها وجود ندارد. به همین دلیل هیچ سودی از تراکنش‌های کاربران نیز به دولت ها تعلق نمی گیرد. عدم سوددهی بازارهای ارزهای دیجیتال به صورت پیش فرض به دولت ها می‌تواند دلیلی برای جلوگیری و ممانعت از شکل‌گیری آنها از سوی دولتمردان باشد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال

پس می‌توان یکی از معایب ترید ارز دیجیتال را به بحث های سیاسی و اقتصاد کلان کشورها نسبت داد. برای مثال همین چندی پیش دولت چین هرگونه معاملات ارز های دیجیتال را برای کاربران خود ممنوع اعلام کرد. حتی امکان سرویس‌دهی بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال نیز به کاربران چینی در حال حاضر وجود ندارد. هر کشوری بنا بر سیاست‌های اقتصادی خود می‌تواند چنین تصمیمی را اتخاذ نماید. گسترده‌تر شدن چنین تصمیم‌هایی حتی می‌تواند موجب از بین رفتن بازار ارز های دیجیتال نیز شود.

۴- بازار پر از تقلب و کلاهبرداری است

از دیگر معایب خرید ارز دیجیتال می توان به وجود تقلب‌ها و کلاهبرداری های بسیار زیاد در این بازار اشاره کرد. با توجه به نبود هیچگونه نظارت و بازرسی و شرایط این بازار، کلاهبرداری های بسیار زیادی را در آن شاهد بوده‌ایم. جالب است بدانید که وجود هکر ها و افراد سارق در این بازار بسیار رسمی بوده و این دسته از کاربران بدون هیچگونه پیگرد قانونی و قضایی می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. در نهایت اگر شما تمام رمز ارزها و دارایی‌های خود را نیز در این بازار به دلیل کلاهبرداری و تقلب از دست بدهید، امکان شکایت به هیچ نهادی را نخواهید داشت.

۵- امکان از پامپ و دامپ ها و نوسانات بزرگ مزایا و معایب ارز دیجیتال

اگر مقاله فرهنگ لغت ارز های دیجیتال را  مطالعه کرده باشید،  با مفهوم پامپ و دامپ در این بازار آشنا هستید. پامپ و دامپ نیز از معایب بسیار بزرگ بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. حتی در معرفی معایب ارز دیجیتال در ایران می توان به این مورد به‌ صورت تاکیدی اشاره نمود. هر چند این اتفاق به صورت طبیعی در بازار ارز دیجیتال رخ می دهد، اما در پشت پرده آن یک کلاهبرداری کاملاً واضح و روشن اتفاق می‌افتد.

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که بررسی معایب خرید ارز دیجیتال می‌تواند مزیتی برای تریدرها در این بازار باشد تا خود را از کلاهبرداری ها و ریسک های بزرگ این بازار در امان نگه دارند. پر واضح است که اکنون شما می‌دانید که پامپ و دامپ بیشتر از اینکه یک فرصت معاملاتی برای کسب سودهای آنچنانی در یک مدت زمان کوتاه باشد، یک کلاهبرداری به حساب می آید. دوری کردن از چنین فرآیندی توصیه این است که به صورت مؤکد به تمام کاربران داریم. حتی افراد حرفه ای نیز بایستی از این شرایط سرمایه های خود را دور نگه دارند.

۶- امنیت همیشه جای سوال دارد

یکی دیگر از معایب خرید ارز دیجیتال از ناشناخته ماندن شرایط امنیتی مربوط به رمز ارزها است.  هرچند تبلیغات بسیار گسترده‌ای درباره امنیت بلاک چین و رمز ارزها در نشریات و خبرگزاری های مختلف ارائه می‌شود و در واقع امنیت بیشتر از اینکه یک عیب برای این بازار به حساب بیاید به عنوان مزیت اصلی آن شناخته می‌شود، اما همچنان بررسی شرایط امنیتی یک رمز از برای کاربران عادی بسیار پیچیده است.

۷- ارزش ذاتی یک مسئله مهم است معایب رمز ارز ها

یکی دیگر از معایب ترید ارز دیجیتال مسئله نبود ارزش ذاتی برای رمز ارزها هست. در مقاله آموزش  بازار فارکس، و همچنین آموزش و پیش بینی بازار بورس، اشاره کردیم که یکی از اصلی ترین نشانه های قوی بودن یک سهم بررسی ارزش ذاتی آن است. کاربران در چنین بازارهایی می توانند با خیال راحت بر روی مواردی مانند طلا سرمایه گذاری نمایند زیرا چنین کالاهای فیزیکی به صورت خودکار دارای یک ارزش ذاتی است که هرگز از بین نمی رود. اما چنین شرایطی در بازار رمز ارزها وجود ندارد.

هرچند در مواردی بسیار اندک مانند استیبل کوین ها، شاهد استفاده از موارد فیزیکی مانند پول نقد به عنوان پشتیبان هستیم، اما همچنان این عیب بزرگ برای رمز ها وجود دارد و بیت کوین با این همه ارزش و سودی که در سال های اخیر به کاربران خود اهدا کرده است نیز از این امر مستثنی نمی‌باشد. در مقاله بیت کوین چیست اشاره کرده که این رمز ارز نیز در حال حاضر هیچ پشتوانه فیزیکی نداشته و تمام شرایط وجود آن بر پایه اینترنت و دنیای مجازی است.

۸- هنوز به اندازه کافی گسترده نشده است

همچنین از دیگر معایب ارز های دیجیتال می توان به عدم گستردگی آن اشاره کرد. هرچند برای کسانی که در این بازار فعالیت دارند و در طول روز با افراد زیادی که نسبت به این بازار تسلط کافی دارند در ارتباط هستند، جامعه آماری کاربران ارز های دیجیتال بسیار زیاد است، اما در مقایسه با بازارهای مالی مانند بازار بورس یا بازار فارکس و یا حتی بازار طلا، تعداد کاربران بسیار زیادی در بازار رمز ارزها فعالیت کند. عدم گستردگی همیشه می‌تواند یک عیب بزرگ برای کاربران باشد. همچنین از دیگر معایب عدم گستردگی یک بازار مالی می‌توان به کاهش امنیت آن اشاره کرد.

۹- عدم مقبولیت در جوامع بزرگ

جالب است بدانید که یکی از معایب ارز های دیجیتال از عدم مقبولیت قابل قبول آن در جوامع بزرگ است. همانطور که در مقاله ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب اشاره کردیم، تعداد کاربران و افراد بسیار کمی از جامعه انسانی در حال استفاده بردن از شرایط بازار رمز ارزها هستند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد ثروتمند مانند ایلان ماسک با وارد کردن سرمایه های قابل توجه می توانند یک ارز دیجیتال را چندین برابر رشد داده و یا خروج از آن باعث افت قیمت آن شوند. با ایجاد مقبولیت بیشتر و ورود کاربران بیشتر به این بازار، نقدینگی شبکه های ارز دیجیتال افزایش پیدا کرده و دیگر چنین شرایطی برای افراد ثروتمند فعال در این بازار وجود نخواهد داشت.

۱۰- بی ثباتی

از دیگر معایب ترید ارز دیجیتال می توان به بی‌ثباتی این بازار اشاره کرد. نوسانات بسیار زیاد در مدت زمانی بسیار کوتاه باعث می‌شود تا کاربران با هیجان وارد بازار شوند، غافل از اینکه چنین شرایطی می‌تواند مانند یک سم مهلک سرمایه‌ های آنها را از بین ببرد.

معایب رمز ارز ها

توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از هر چیزی آموزش ‌های لازم درباره ترید در بازار ارز دیجیتال را دنبال کرده و سپس با آگاهی لازم سرمایه های خود را وارد این بازار کنید. در غیر این صورت باید آماده از دست رفتن سرمایه های گرانقدر خود باشید. بازار ارز های دیجیتال به همان میزان که دارای جذابیت برای کسب سود است، پتانسیل بالایی برای از بین بردن سرمایه های کاربران را نیز دارا است.

۱۱- چالش های کار با فناوری‌های پیچیده

چالش کار با فناوری‌های پیچیده و زمخت از دیگر معایب خرید ارز دیجیتال می باشد. دقیقاً به همین دلیل است که اکثریت کاربران حاضر در این بازار افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال می‌باشند. کاربران در رده های سنی پایین‌تر از ۱۸ و یا بالاتر از ۳۵ معمولاً دانش کافی برای استفاده از فناوری‌هایی را ندارند. همچنین حوصله کافی برای یادگیری استفاده از این فناوری‌ها نیز در چنین افرادی وجود ندارد. همین امر باعث شده تا هم تعداد کاربران فعال در این بازار کاهش پیدا کند و هم سرمایه های کمتری نیز در بازار رمز ارز ها وارد شود.

در ادامه این روند توسعه رمز ارزها، با ساده‌تر شدن فرآیند کار با آنها می توان این چالش را از بین برد. در حال حاضر نیز شاهد روی کار آمدن برخی از رمز ارزها و شبکه های بلاک چین با روش کار بسیار ساده هستیم.

توسعه بی رویه توکن ها از معایب ارز دیجیتال

در بررسی معایب ارز دیجیتال باید یک نکته بسیار مهم را درباره این بازار با شما در میان بگذاریم که اتفاقاً همین نکته باید در فرایند سرمایه‌ گذاری شما در این بازار نیز مورد توجه قرار بگیرد. متاسفانه هیچگونه قانونی برای توسعه توکن‌ ها در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد و هر روز شاهد توسعه توکن‌ های بسیار زیادی در بازار هستیم که بسیاری از آنها اصلاً هیچ کاربردی نداشته و تنها برای سودآوری تیم توسعه دهنده به وجود می‌آیند. توسعه بی‌رویه توکن‌ ها باعث می‌شود تا اولاً خطرات ارز دیجیتال به مراتب افزایش پیدا کند و شما ندانید که کدام رمز ارز می‌تواند شرایط مطمئن‌تری برای سرمایه‌ گذاری داشته باشد و از طرف دیگر تعداد رمز ارزهای کلاهبرداری نیز افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا سرمایه‌ گذاری در بازار رمز ارزها با چالش‌های بیشتری روبرو باشد.

بله همه ما می‌دانیم که تنوع در روش‌های سرمایه‌ گذاری در یک بازار یکی از مزیت‌های بسیار بزرگ آن محسوب می‌شود اما این تنوع در روش‌های سرمایه‌ گذاری وقتی ارزنده است که تمام دارایی‌های به وجود آمده ارزشمند باشند و حداقل به سمت ارزش آفرینی پیش بروند. به عنوان مثال وقتی به بازار بورس نگاه می‌کنیم هر چند ممکن است هر ساله تعداد شرکت‌های جدیدتری در این بازار معرفی شوند و تنوع روش‌های سرمایه‌ گذاری در این بازار برای خرید انواع مختلف سهام افزایش پیدا کند اما دقت داشته باشید که تمام شرکت‌ها برای ورود به بازار بورس باید معیارهای بسیار مختلفی را داشته باشند و از این گذشته خود این شرکت‌ها هم به دنبال سودآوری و ارتقای سطح کیفیت مالی خود هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا خرید بدترین سهام شرکت‌ها در بازار بورس هم باز هم یک توجیه مناسبی داشته باشد.

اما این موضوع در بازار ارز دیجیتال شرایط کاملاً متفاوتی دارد و هر ارز دیجیتالی ممکن است برای ارتقای سطح کیفیت تلاش نکند. خیلی از رمز ارزها تنها برای کلاهبرداری به وجود آمده و بعد از اینکه تیم توسعه دهنده آنها به سود خوبی رسید از بین می‌روند. این موضوع نشان از این دارد که افزایش بی‌رویه تعداد توکن‌ ها را باید یکی از مهم‌ترین معایب ارز دیجیتال در نظر بگیریم. شما حتماً باید کاملاً هوشمندانه در این بازار سرمایه‌ گذاری کنید تا مانع از به وجود آمدن چالش‌های بسیار بزرگ در فرایند سرمایه‌ گذاری خود شوید.

معایب ارز دیجیتال در ایران

به بررسی معایب ترید در بازار رمز رازها پرداختیم. اما لازم دانستیم تا معایب ارز دیجیتال در ایران را به صورت جداگانه برای شما عنوان کنیم. با توجه به شرایط خاصی که برای کاربران ایرانی در چنین بازارهایی وجود دارد، معایب آنها نیز با شدت و ضعف‌های مختلفی نسبت به کاربران خارجی دنبال می‌شود. از این رو لازم است تا ایرانی ها با دقت بیشتری به این بازار وارد شده و سرمایه های خود را در معرض ریسک های بزرگ قرار ندهند.

معایب رمز ارز ها

به جز تمام موارد بالا که برای تمام کاربران جهانی عمومیت دارد، از جمله اصلی ترین معایب ارز دیجیتال در ایران موارد زیر را می توان نام برد:

 • بحث تحریم ها همیشه مانعی بر سر راه ایرانی ها است. ممکن است دارایی های کاربران ایرانی به همین دلیل از سوی برخی از سایت ها مسدود شود.
 • مشکلات مربوط به واریز و برداشت های ریالی و یا انتقال ارز را نیز می توان عیب دیگری از این بازار برای ایرانی ها دانست.
 • نبود سخت افزاری مفید برای تریدرها مانند دستگاه های ATM فروش بیت کوین و یا صرافی های با امنیت بالا را نیز می توان به این موارد اضافه نمود.

خطر از بین رفتن سرمایه ها در بازار فیوچرز ارز دیجیتال

در بررسی معایب ارز دیجیتال بایستی اشاره‌ای به خطر از بین رفتن سرمایه ها در بازار فیوچرز در ارز دیجیتال داشته باشیم. بازار فیوچرز ارز دیجیتال شرایط لازم برای انجام معاملات به صورت دو طرفه را برای علاقه مندان به این نوع روش معاملاتی و نوسان گیری فراهم کرده و شما با ورود به این بخش از بازار ارز دیجیتال می توانید به راحتی به دنبال رسیدن به سود های قابل توجه در بازه های زمانی کوتاه مدت باشید. اما واقعیت این جا است که این بازار در کنار پتانسیل بسیار بالایی که برای سوددهی دارد به همان میزان نیز شرایط لازم برای ضرر کردن را نیز برای شما فراهم می آورد.

در صورتی که دانش کافی برای ترید ارز دیجیتال را نداشته و یا با اصول ترید ارز دیجیتال آشنا نباشید، عملاً ورود به این بازار می تواند خطرات بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد که یکی از مهم‌ترین این خطرات از بین رفتن سرمایه های شما در بازه های زمانی کوتاه مدت است. وقتی شما از مواردی مانند حد ضرر در ارز دیجیتال و یا مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال در انجام معاملات خود استفاده نکرده و نتوانید کنترل خوبی برای پوزیشن های معاملاتی خود ایجاد نمایید عملاً ممکن است با چنین خطر بزرگی روبرو شوید.

خطر افتادن در دام سایت های فیشینگ و سایر انواع کلاهبرداری ها

همچنین این خطر نیز برای شما وجود دارد که ممکن است در دام سایت‌ های فیشینگ و انواع کلاهبرداری ها رایج در این بازار گرفتار شوید. بازار ارز دیجیتال در کنار تمام مزیت هایی که دارد شرایط بسیار ایده آل برای ورود کلاهبرداران و افراد سودجو را نیز فراهم کرده و خیلی از سایت های فیشینگ و کلاهبرداری با سوء استفاده از ناآگاهی های کاربران به دنبال رسیدن به سودهای مورد نظر خود هستند. اقدامات چنین سایت ها و افرادی در شرایط فعلی بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد شده و شاهد گسترده تر شدن این فعالیت‌ها نیز هستیم.

هرگونه بی احتیاطی و یا عدم دقت ممکن است شما را به دام چنین سایت هایی بکشاند و باعث بروز مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی برای شما شود که یکی از اصلی ترین این چالش ها از دست رفتن بخش قابل توجهی از دارایی های شما خواهد بود. تنها با یک کلیک اشتباه ممکن است امکان ورود به حساب کاربری خود را برای هکرها و افراد کلاهبردار فراهم آورید و از این طریق تمام دارایی های خود را از دست بدهید. در نظر داشته باشید که به دلیل غیر متمرکز بودن و عدم نظارت هیچ سازمان و یا دولتی بر روی بازار ارز دیجیتال امکان پیگیری چنین کلاهبرداری هایی نیز به سختی وجود خواهد داشت و شما در صورت گرفتار شدن در دام سایت های فیشینگ سرمایه های خود را به صورت کامل از دست می‌دهید.

پیچیده‌تر شدن شرایط معاملات در بازار فیوچرز

نکته بعدی که در مقایسه با ارز دیجیتال باید اشاره داشته باشیم پیش بودن زیاد شرایط معاملات بازار فیوچرز است. انجام معامله در بازار فیوچرز ارز دیجیتال پتانسیل بسیار بالایی برای رسیدن به سود های قابل توجه برای معامله گران ایجاد می نماید اما انجام این معاملات با پیچیدگی های بسیار زیادی روبرو است. شما بایستی درک فوق‌العاده زیادی از انواع روش های به روز و مدرن تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال داشته باشیم و با استفاده از این استراتژی‌ ها شرایط فوق‌العاده‌ای را برای خود در بازار فیوچرز را هم بزنید اما شرایط همیشه به نفع شما خواهد بود و ممکن است پیچیدگی‌های زیادی در این مسیر گریبانگیر شما شوند.

علاوه بر دانش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال لازم است تا شما در علم روانشناسی ارز دیجیتال نیز تجربه خوبی داشته باشید و بتوانید در موقعیت ها و شرایط بحرانی مختلف کنترل کاملی بر روی احساسات و هیجانات خود ایجاد کنید. در صورت نداشتن چنین شرایطی عملاً امکان انجام معاملات بهینه برای شما وجود نخواهد داشت و ممکن است عملکرد شما در بازار فیوچرز کاملاً برعکس شده و منجر به از بین رفتن سرمایه های شما شود.

چالش های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در معایب ارز دیجیتال باید به بررسی آن نیز بپردازیم چالش های مربوط به تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال است. در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال لازم است تا شما پارامتر ها و المان های مختلف موثر بر روی کیفیت یک ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و در نهایت درباره خوب یا بد بودن آن برای آینده تصمیم گیری کنید. در این مسیر چالش های بسیار زیادی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

در وهله اول شما باید هم دانش فوق‌العاده زیاد و هم تجربه بسیار بالایی در تحلیل تمام المان ها و پارامتر های مربوط به تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال داشته باشید تا بتوانید یک بررسی کامل و جامع بر روی رمز ارز های مورد نظر خود انجام دهید. از این گذشته دسترسی به اطلاعات کاملاً درست و کامل یک ارز دیجیتال دیگر چالشی است که ممکن است در چنین روش تحلیلی پیش روی شما قرار گرفته باشد.

در حال حاضر بسیاری از سایت ها و منابع عرضه دهنده چنین اطلاعاتی به هیچ و معتبر نبوده و ممکن است شما با اطلاعات غلط به دنبال تحلیل فاندامنتال رمز ارز مورد نظر خود بروید. در چنین وضعیتی حتی در صورت استفاده از بهترین تکنیک های تحلیل فاندامنتال نیز ممکن است تحلیل های شما با چالش روبرو شده و نتوانید روند خوبی برای معاملات خود در بازار ایجاد کنید. در حال حاضر بسیاری از معامله‌گران و تحلیل گرانی که به دنبال نگه داشتن طولانی مدت رمز ارز های خود هستند از روش های تحلیل فاندامنتال برای بررسی شرایط رمز ارز های مورد نظر خود استفاده می نمایند. با توجه به اهمیت این روش تحلیلی حتماً باید به دنبال انتخاب بهترین سایت های ارز دیجیتال رفته و اطلاعات خود را از منابع معتبر و مرجع استخراج کنید. سایت کوین مارکت کپ به آدرس اینترنتی www.coinmarketcap.com می تواند یکی از بهترین منابع برای استخراج اطلاعات فاندامنتالی رمز ارزهای مختلف برای شما باشد.

چالش های انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری از میان تعداد بالای رمز ارز

در مقاله مزایای ارز دیجیتال اشاره کردیم که معامله گران و تحلیل گران در این بازار می توانند از انواع مختلفی از رمز ارزها برای سرمایه گذاری خود استفاده کنند. این امر در کنار تمام مزیت هایی که دارد باعث به وجود آمدن برخی چالش‌ها و معایب نیز شده است. در حال حاضر انتخاب از میان تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال ممکن است شما را به اشتباه می کشاند و باعث ورود به معاملات رمز ارزهای با اصطلاح میم کوین و یا زرد ارزها شود.

بسیاری از معامله‌گران بدون دقت وارد انجام معاملات بر روی زرد ارز ها شده و از این طریق سرمایه های خود را در خطرات بسیار سنگین قرار میدهند. خرید چنین رمز ارزهای در واقع چیزی کم از شرط بندی ندارد و امکان بروز موفقیت در چه معاملاتی بسیار پایین است. ماهیت بازارهای سرمایه و بازارهای مالی در استفاده از روش ‌های تحلیلی قدرتمند برای انجام تحلیل های درست و در نهایت انجام معاملات بهینه است. وگرنه فضا برای شرط بندی و انجام معاملات به صورت شانسی در کازینو ها و خرید بلیط های بخت آزمایی برای شما فراهم آمده است.

چالش های از بین رفتن برخی از ارزهای دیجیتال مانند پروژه لونا

یکی دیگر از معایب ارز دیجیتال این است که ممکن است هر لحظه با از بین رفتن برخی از رمز ارزها شرایط در این بازار بسیار پیچیده شده و حتی ارزهای دیجیتال خوب نیز نتوانند همان روند همیشگی خود را در بازار طی کنند. همین چند روز پیش بود که ارز دیجیتال لونا به عنوان یکی از ده ارز دیجیتال برتر دنیا ناگهان به صورت کامل شبکه خود را از دست داد و شاهد به صفر رسیدن قیمت این رمز ارز بودیم که همین خبر شوکه کننده باعث شد تا بازار ارز دیجیتال برای چند هفته شرایط بسیار بدی را پیدا کنید.

چنین چالش هایی همیشه در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و در صورتی که شما دقت لازم برای انتخاب بهترین رمز ارزها برای سرمایه گذاری را نداشته باشید، ممکن است درگیر چنین چالش هایی شوید. بعد از از بین رفتن کامل شبکه ارز دیجیتال لونا بود که حتی گمانه‌زنی‌ها برای از بین رفتن ارز دیجیتال بیت کوین نیز در میان بسیاری از تحلیلگران و معامله گران به وجود آمد. چنین اتفاقاتی در تاریخ بازار ارز دیجیتال چندین بار رخ داده و در آینده نیز ممکن است شاهد چنین مواردی برای رمز ارزهای مختلف باشیم.

واقعیت این است که تا قبل از به وقوع پیوست نابودی کامل شبکه ارز دیجیتال ترا کمتر کسی این تصور را داشت که چنین اتفاقی برای این ارز دیجیتال رخ دهد. از این رو تصور این چنینی برای رمز ارز های بالا رده بازار بسیار کم بوده و بروز چنین چالش های ممکن است سرمایه های کاربران را با خطر بسیار سنگینی روبرو سازد.

خطر نابود شدن سرمایه ها در نقل و انتقال نادرست

از دیگر معایب ارز دیجیتال که بایستی به آن نیز اشاره داشته باشیم خطر نابود شدن سرمایه شما در نقل و انتقالات نادرست رمز ارزها است. همانطور که می دانید برای انتقال ارزهای دیجیتال شبکه های مختلفی در دسترس شما قرار دارد که هر یک از این شرکت ها شرایط خاص خود را دارد. به عنوان مثال وقتی شما در حال انتقال ارز دیجیتال های مورد نظر خود از طریق استاندارد ERC20 هستید، در واقع شما در حال استفاده از شبکه بلاکچین و رمز ارز اتریوم می باشید. در چنین وضعیتی هم آدرس دریافت کننده ارزهای دیجیتال و هم شبکه انتخاب شده برای انتقال رمز ارز ها بایستی بر روی این استاندارد تنظیم شده باشند. در غیر اینصورت رمز ارسال شما به آدرس هایی انتقال پیدا می‌کند که عملاً امکان دسترسی به آنها وجود ندارد و در واقع شما سرمایه های خود را با این اشتباه از دست می دهید.

بروز چنین چالش هایی که معمولاً بسیار ساده و دور از ذهن هستند بارها و بارها در بازار ارز دیجیتال برای کاربران رخ داده و بسیاری از کاربران از این طریق تمام دارایی های خود را در بازار از دست داده‌اند. اگر شما نتوانید به خوبی چنین مواردی را در سرمایه گذاری خود در بازار ارز دیجیتال مدیریت کنید و دست به اشتباهات این چنینی بزنید ممکن است چالش‌های بسیار زیادی علاوه بر خطراتی که در بندهای قبلی برای شما بر شما داریم پیش روی شما قرار بگیرند.

بررسی مزایا و معایب ارز دیجیتال

در مقاله مزایای ارز دیجیتال به بررسی فواید این بازار پرداختیم و در این مقاله نیز معایب ترید در ارز دیجیتال را با شما مرور کردیم. حالا نوبت به این رسیده تا این مزایا و معایب را به صورت خلاصه‌وار و در حالت مقایسه‌ای با هم ببینیم. بررسی مزایا و معایب ارز دیجیتال باعث می‌شود تا شما نیز راحت‌تر بتوانید درباره شرایط حضور در این بازار تصمیم‌گیری کنید.

جدول مقایسه مزایا و معایب ارز دیجیتال:

مزایای ارز های دیجیتال معایب ارز های دیجیتال
رعایت حریم خصوصی و اطلاعات شخصی امکان بالای کلاهبرداری و تقلب
امکان انتقال فوری ریسک بالای نوسانات و زیان
امنیت بسیار بالا بی ثباتی و ناپایداری بالا
ویژگی های ضد تورم خطر حملات سایبری
بدون واسطه بودن غیر قابل بازگشت
بدون کنترل حاکمیت نداشتن مقبولیت کافی
پتانسیل سوددهی بالا گسترده نبودن
تنوع بالا در امر سرمایه گذاری نبود قوانین نظارتی
کارمزدهای پایین تر امکان مداخله دولت ها
سادگی در استفاده
شفافیت
فعال به صورت ۲۴ ساعته

جمع بندی از معایب ارز های دیجیتال

به بررسی معایب ترید ارز دیجیتال پرداختیم و نکات بسیار مهمی را برای سرمایه گذاران در این بازار برشمردیم. اما اگر شما هنوز برای سرمایه گذاری در این بازار با چالش روبرو بوده و سردرگم هستید، در انتها قصد داریم تا یک جمع‌بندی از این مزایا و معایب داشته باشیم.

اگر مزایا و معایب ارز دیجیتال را به صورت کامل دنبال کرده باشید، احتمالاً خودتان درک کرده‌اید که مزایای ورود به بازار از معایب آن بیشتر بوده و رمز ارزها می‌توانند پتانسیل بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران خود داشته باشند. با این حال ریسک ها و خطرات که در این بازار وجود دارد، مانع از تصمیم‌گیری درست برای کاربران می‌شود.

برای اینکه از مزیت های بازار ارز های دیجیتال غافل بمانید و نه گرفتار معایب آن شوید، قبل از هر چیزی بایستی هدف خود را از حضور در این بازار مشخص نمایید. کلید موفقیت اصلی در بازار ارز های دیجیتال آموزش است. حضور در دوره ارز دیجیتال حرفه‌ای اولین قدم برای کسانی است که سعی دارند تا ریسک های این بازار را برای خود به حداقل برسانند. برای کسانی که با دید بلند مدت وارد بازار رمز ارزها می‌شوند، و همچنین از قبل آموزش ‌های لازم را نیز سپری کرده و یا یک پکیج آموزش ارز دیجیتال حرفه‌ای را تهیه و از آن استفاده کرده باشند، این بازار می‌تواند فوق‌العاده‌ترین شرایط را برای آنها به دنبال داشته باشد.

معایب رمز ارز ها

نظر شما درباره معایب ارز دیجیتال چیست؟


مقاله بررسی معایب رمز ارز ها هنوز به پایان نرسیده است. ما هر ماه بازار کریپتوکارنسی ها را بررسی کرده و در صورتی که چالش های جدیدی در این بازار مشاهده نمودیم، آنها را نیز برای شما ارزیابی خواهیم کرد. شما نیز اگر نظری درباره معایب این بازار دارید، در بخش دیدگاه ها آنها را با ما در میان گذاشته تا ما در اولین فرصت برای ارزیابی و بررسی آنها نیز اقدام کنیم. به اشتراک گذاری تجربیات یکی از اصلی ترین راه‌های موفقیت در بازار رمز ارز ها مخصوصاً برای کاربران ایرانی است. در کانون بورس با شما همراه هستیم.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: