لوگو کانون بورس

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۹ از ۴۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه آموزش رایگان ارز دیجیتال صفر تا صد رایگان در این مقاله سعی داریم تا شما را با مفاهیم مربوط به وایت پیپر آشنا کنیم. در دوره حضوری ارز دیجیتال و هم چنین دوره آنلاین آموزش ارز دیجیتال به صورت کامل و واضح به بررسی این سند درباره ارزهای دیجیتال پرداخته‌ایم، در این مقاله نیز به صورت رایگان تمام مفاهیم مربوط به این سند ارزهای دیجیتال را با شما در میان می‌گذاریم.

تحلیل و آنالیز ارزهای دیجیتال کار چندان پیچیده ای نیست. اما به شرطی که شما به اسناد کاربردی و مهم آنها استناد کرده و به دنبال روش های تحلیلی درست و منطقی باشید. اینترنت مملوء از اطلاعات درباره این ارزها است. هر کسی با هر سطح سوادی سعی کرده تا به بررسی موضوعات مختلف در مورد این ارزها پرداخته و توضیحاتی را چه درست و چه غلط به کاربران ارائه نماید.

جدای از بررسی درستی این اطلاعات لازم است اشاره کنیم که همه آنها برای تحلیل و ارزیابی بهترین ارز دیجیتال کاربرد ندارد. وایت پیپر ارزهای دیجیتال از جمله مواردی است که برای تحلیل فاندامنتال آنها بسیار کاربردی و لازم خواهد بود.

راهنمای مطالعه نمایش

وایت پیپر چیست

در مقاله اصطلاحات رایج ارزهای دیجیتال سعی کردیم تا به صورت مختصر به معرفی وایت پیپر ارز دیجیتال پرداخته و تشریحی به زبان ساده و روان درباره آن داشته باشیم. عبارت وایت پیپر در معنی تحت الفظی به معنی کاغذ سفید است. وایت به معنی سفید و پیپر نیز به معنی کاغذ است. البته در زبان فارسی کمتر از کلمه کاغذ سفید برای تشریح این سند درباره ارزهای دیجیتال استفاده شده و بیشتر از آن با عنوان وایت پیپر یاد می‌شود.

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست

وایت پیپر در واقع سندی است که توسعه دهندگان ارز دیجیتال در زمان معرفی آن به بازار تمام موارد مربوط به رمز ارز مورد نظر را در آن تشریح می‌نمایند. رمز ارزها با اهداف و شرایط مختلفی توسعه یافته‌اند. وایت پیپر ارز دیجیتال سندی است که در آن می‌توانید به تمام این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

تاریخچه وایت پیپر یا اوراق سفید

اگر برای تعریف اوراق سفید از ویکی پدیا کمک گرفته باشید، در مقاله مربوط این سند به عنوان راهنمایی برای کاربران به منظور درک هر چه بهتر و حل یک مشکل یاد شده است. اوراق سفید با این معنی و مفهوم برای اولین بار توسط دولت آمریکا توسط چرچیل مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۲۲ اوراق سفید چرچیل برای تشریح بسیاری از مسائل دولتی و بعد از آن مسائل تجاری در کسب و کار و بازاریابی مورد استفاده قرار گرفت.

البته اوراق سفید یا وایت پیپر در آن زمان خیلی ربطی به ارزهای دیجیتال نداشت. وایت پیپر ارز دیجیتال معنی و مفهومی جدید است که به یکی دو دهه گذشته باز می‌گردد. این عبارت البته با همان مفهوم اولیه این بار برای ارزهای دیجیتال بعد از پیدایش بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت.

هدف از وایت پیپر ارز دیجیتال چیست

برای تریدرهای ارزهای دیجیتال، بیشتر از اینکه هدف وایت پیپر این رمز ارزها اهمیت داشته باشد، محتوای آن است که مورد توجه قرار می‌گیرد. اما لازم است تا اهداف وایت پیپر را نیز برای شما تشریح کنیم. به صورت کلی هدف از وایت پیپر یک ارز دیجیتال تشریح تمام شرایط مربوط به آن است. توسعه دهنده در این سند که معمولاً به صورت یک فایل پی دی اف ارائه می‌شود سعی دارد تا:

 • در درجه اول خود ارز دیجیتال را به شما معرفی نماید. معرفی یک ارز دیجیتال می‌تواند شامل موارد زیادی باشد. نام ارز دیجیتال، مخفف آن و اطلاعات این چنینی که باعث شناخت اولیه کاربر نسبت به آن می‌شود.
 • هم چنین معرفی تیم توسعه دهنده نیز یکی دیگر از اهداف وایت پیپرها است.
 • معرفی بلاک چین و سیستمی که ارز در آن توسعه پیدا می‌نماید، یکی دیگر از اهداف این اوراق سفید می‌باشد.
 • معرفی هدف اصلی از توسعه یک ارز دیجیتال را می‌توان اصلی ترین هدف در ارائه وایت پیپر تعریف کرد. در واقع در این اسناد به صورت کامل و واضح شرح داده می‌شود که ارز دیجیتال مربوطه به چه دلیل توسعه پیدا کرده و در آینده خود چه اهدافی را دنبال می‌نماید.

اصلی ترین اهداف وایت پیپر ارز دیجیتال مواردی است که با هم مرور کردیم. مشاهده می‌کنید که این اهداف تأثیر بسیار زیادی روی تحلیل فاندامنتال یک رمز ارز دارد که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست

اهمیت وایت پیپر ارزهای دیجیتال چیست

اهمیت وایت پیپر ارز دیجیتال را می‌توان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد. اینکه این اوراق چه استفاده‌ای داشته و چرا حتماً لازم است تا یک ارز دیجیتال این سند را داشته باشد، اهمیت خاصی دارد.

تصور کنید که یک پروژه ارز دیجیتال به تازگی راه اندازی شده و به مرحله عرضه اولیه یا ICO رسیده است. در زمان عرضه اولیه معمولاً تیم ها و مالکین اولیه ارزها به دنبال جمع کردن سرمایه های لازم برای توسعه شبکه اولیه ارز دیجیتال مذکور و تبلیغات برای آن هستند. حال شما به عنوان یک کاربر روی کدام ارز دیجیتال سرمایه گذاری می‌کنید؟ رمز رازی که هیچ اطلاعاتی از آن در دست نیست یا رمز ارزی که با تمام اهداف و شرایط آن آشنا هستید و می‌توانید شرایط آینده آن را تحلیل کنید.

هم چنین در زمان فعلی نیز برای تحلیل و پیش بینی آینده یک ارز لازم است تا اطلاعات مهمی درباره آن ارزیابی شوند. اطلاعاتی مانند هدف از توسعه ارز دیجیتال، تیم توسعه دهنده و اطلاعاتی از این دست که اکثراً می‌توان در وایت پیپر به آن دسترسی پیدا کرد. از این رو بسیار مهم است تا ارز دیجیتال هایی که به تازگی ارائه می‌شوند، حتماً وایت پیپر داشته باشند. هر چند هیچ اجباری در این باره وجود نداشته  و نمونه‌هایی از ارزهای موفقی هم داریم که اصلاً وایت پیپری برای آن تعریف نشده است یا حداقل در زمان معارفه این سند در دسترس نبوده و بعداً عرضه شده است.

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست

کاربرد وایت پیپر ارز دیجیتال چیست

در مقاله تحلیل بیت کوین به اهمیت استفاده از این سند برای تحلیل فاندامنتال بیت کوین و البته سایر ارزهای دیجیتال اشاره کردیم. کاربرد صلی وایت پیپر ارز دیجیتال در تحلیل فاندامنتال آن و پیش بینی وضعیت آن در آینده است. برای مثال فرض کنید که شما با یک شت کوین یا میم کوین روبرو شده‌اید و قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید. یکی از اسنادی که می‌توان با بررسی آن به این موضوع پی برد، وایت پیپر ارز مربوطه است.

وایت پیپر به شما کمک می‌کنید که از نظر ارزش، یک ارز دیجیتال را برای آینده مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. یکی از اصلی ترین عوامل مؤثر بر آینده ارز دیجیتال اهداف آن است. هر چقدر اهداف بهتری برای یک ارز تعریف شده باشد، می‌توان آینده بهتری برای آن در نظر گرفت. برای این تحلیل نیاز به وایت پیپر خواهید داشت.

بخش های مختلف وایت پیپر ارز دیجیتال

برای اینکه هر چه بیشتر با وایت پیپر آشنا شده و محتوای این سند مهم و معتبر را درک کنید، لازم دانستیم تا بخش های مختلف آن را مرور کرده و معرفی نماییم. بررسی این موارد باعث می‌شود تا زمانی که با یک وایت پیپر روبرو می‌شود، آن را به خوبی ارزیابی کنید. هم چنین در صورت نیاز به یک بخش از وایت پیپر، آن را به صورت خاص مورد ارزیابی قرار دهید.

 • چکیده یا Abstract

اولین بخش از یک وایت پیپر بیان مختصری از محتوای این سند است. مانند هر متن دیگری، وایت پیپر نیز یک مقدمه مختصر دارد که در آن تمام محتوای مقاله به صورت مختصر معرفی شده و کاربر با شرایط محتوای سند آشنا می‌شود. با مطالعه چکیده شما می‌توانید به شرایط کلی وایت پیپر آگاه شوید.

 • مقدمه یا Introduction

دومین بخش از وایت پیپر ارز دیجیتال به بیان یک مقدمه مربوط می‌شود. در این بخش نویسنده سعی می‌کند تا یک مقدمه چینی برای بیان کل مطلب موجود در سند داشته باشد. در این بخش شما می‌توانید به اطلاعاتی به شرح زیر دسترسی داشته باشید:

 • مقدمه بر ماهیت شبکه بلاک چین ارز دیجیتال
 • ماهیت کلی ارز دیجیتال نیز در این بخش بیا نمی‌شود.
 • هم چنین نویسنده در این بخش به معرفی بازاری که قرار است رمز ارز در آن عرضه شده و ورد کند، نیز می‌پردازد.

وایت پیپر بیت کوین

 • بیان مشکل یا Problem

اولین بخش بسیار مهمی که در وایت پیپر ارز دیجیتال باید آن را به صورت دقیق مطالعه کنید، این بخش است. در این بخش نویسنده سعی دارید تا شما را با چالشی آشنا کند که ارز دیجیتال مذکور قرار است برای حل و برطرف کردن آن وارد بازار رمز ارزها گردد. چالش های بسیار زیادی را می‌توان در این بخش گنجاند. ارزهای دیجیتال هدفمند معمولاً بخش بررسی مشکل پر و پیمانی دارند. هم چنین اهمیت چالش مذکور نیز در این بخش به صورت کامل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 • توضیح ارز دیجیتال یا Description

این بخش نیز با اهمیت بسیار زیادی در وایت پیپر ارز دیجیتال همراه است. در توضیح ارز دیجیتال نکات بسیار حیاتی و مهمی عنوان می‌شود که برای تحلیل و ارزیابی آن اهمیت زیادی خواهد داشت. در این بخش به صورت کامل به بررسی پلتفرم ارز دیجیتال پرداخته شده و نحوه عملکرد رمز ارز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با مطالعه بخش توضیحات شما می‌توانید به نحوه کارکرد رمز ارز مسلط شوید. هم چنین در این بخش به خدمات و سرویس هایی که پلتفرم ارز دیجیتال مذکور ارائه می‌دهد، دسترسی خواهید داشت. در پایان این بخش می‌توانید اهداف حاصل از ارز دیجیتال را درک کرده و مشکلات و چالش هایی که قرار است توسط آن حل شوند را نیز متوجه شوید.

 • جزئیات فنی یا Technical Details

در بخش جزئیات فنی به بررسی مشخصات فنی ارز دیجیتال پرداخته می‌شود. در این بخش شما با نحوه کد نویسی و توسعه بلاک چین ارز دیجیتال آشنا شده و شرایط عرضه توکن آن را نیز متوجه می‌شوید. این بخش به نوعی تکمیل کننده بخش قبلی است.

 • معرفی توکن یا Token

یکی از مهم ترین بخش های وایت پیپر راز دیجیتال بخش توکن است. اگر ارز دیجیتال مربوط کوین باشد به بررسی شرایط کوین و اگر توکن باشد به بررسی شرایط توکن آن پرداخته می‌شود. همان طور که می‌دانید هر ارز دیجیتالی ساز و کاری دارد. مقایسه پذیری ارز دیجیتال و بررسی فواید آن مهم ترین مواردی است که در این بخش از وایت پیپر به آن پرداخته می‌شود.

 • جزئیات عمومی شرایط عرضه توکن یا کوین

شرایط عرضه هر ارز دیجیتال مختص خود آن است. در این بخش از وایت پیپر به صورت کامل و جامع به بررسی شرایط عرضه توکن برای عموم پرداخته می‌شود. اطلاعاتی اعم از تعداد توکن های کلی، تعداد توکن های عرض شده در مرحله اول، نحوه استخراج و عرضه بقیه توکن ها و مواردی از این دست را می‌توانید رد این بخش مشاهده کنید. اطلاعات مربوط به این بخش نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

 • نقشه راه

یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهمی که در وایت پیپر ارز دیجیتال به آن دسترسی خواهید داشت، نقشه راه است. نقشه راه به این معنی است که تیم توسعه دهنده برای آینده رمز ارز چه برنامه‌ای دارد؟ آپدیت های آنچه زمانی عرضه خواهد شد و در آینده باید منتظر چه تغییراتی در روند آن باشیم؟ تمام این اطلاعات را به عنوان نقشه راه در وایت پیپر در دسترس خواهید داشت.

وایت پیپر اتریوم

 • معرفی تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال نیز از جمله اطلاعات بسیار مهمی است که می‌بایست در زمان تحلیل آن مورد ارزیابی قرار گیرد. تیم توسعه هر چقدر قدرت بیشتری داشته و شناخته شده تر باشد، نشان از اعتبار بیشتر ارز دیجیتال خواهد داشت. در این بخش از وایت پیپر به بررسی مشخصات تیم توسعه دهنده و سرمایه گذاران روی ارز پرداخته می‌شود. توصیه می‌کنیم که این قسمت را نیز به دقت مطالعه نمایید.

 • جمع‌بندی نهایی

در انتهای وایت پیپر ارز دیجیتال یک جمع‌بندی از اطلاعات مندرج در آن درج می‌شود. در جمع‌بندی نیز اطلاعات گفته شده به صورت خلاصه وار بیان شده  و معمولاً در این بخش سعی می‌شود تا کاربران را ترغیب به خرید و سرمایه گذاری روی آن نمایند.

قیمت ارز وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر در واقع سندی است که در آن اطلاعات مربوط به یک ارز دیجیتال درج شده و برای اکثر ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخی به اشتباه بر این تصور هستند که این کلمه خود یک ارز دیجیتال است. البته با توجه به اسامی بسیار عجیب و غریبی که امروزه در بازار رازهای دیجیتال شاهد آنها هستیم، چنین نامی هم خیلی عجیب نیست. اما باید بدانید که وایت پیپر نام یک ارز دیجیتال خاص نیست که به دنبال قیمت آن باشید.

وایت پیپر بیت کوین چیست

وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸ و توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو ارائه شده است. در این سند تمام اطلاعات مربوط  به بیت کوین اعم از شرایط استخراج گرفته تا شبکه بلاک چین آن درج شده است. بخش های مختلف وایت پیپر بیت کوین به شرح زیر است:

 • چکیده وایت پیپر بیت کوین
 • مقدمه وایت پیپر بیت کوین
 • تراکنش ها
 • سرور برچسب زمانی
 • گواه اثبات کار
 • شبکه
 • انگیزه
 • احیای فضای دیسک
 • تایید پرداخت تسهیل شده
 • ترکیب و تقسیم ارزش
 • حریم خصوصی وایت پیپر بیت کوین
 • محاسبات
 • نتیجه گیری وایت پیپر بیت کوین

با مطالعه این سند بهتر ای پیش می توانید درباره آینده بیت کوین تصمیم بگیرید.

وایت پیپر پولکادات

وایت پیپر اتریوم

وایت پیپر ارز دیجیتال اتریوم توس مؤسس این ارز یعنی ویتالیک بوترین نوشته شده است. اتریوم یکی از ارزهای دیجیتالی است که اهداف بسیار زیادی برای توسعه آن وجود دارد. برای این ارز دیجیتال می‌توان مزیت های بسیار زیادی تعریف کرد. از این رو وایت پیپر اتریوم نیز یکی از کامل ترین و جامع ترین وایت پیپرها است که اطلاعات بسیار زیادی دارد. از جمله محتوای موجود در وایت پیپر اتریوم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تاریخچه ارزهای دیجیتال
 • بیت کوین به عنوان یک سیستم
 • درخت های مرکل
 • معرفی جایگزین های اپلیکیشن بلاک چین
 • معرفی اتریوم
 • سیستم های توکن
 • مشتقات مالی
 • سیستم شهرت و هویت
 • ذخیره سازی فایل غیرمتمرکز
 • دغدغه ها و چالش ها
 • هزینه ها
 • محاسبه اتریوم
 • مقیاس پذیری
 • نتیجه گیری در وایت پیپر اتریوم

برای درک هر چه بهتر آینده ارز دیجیتال اتریوم بررسی این سند الزامی خواهد بود.

وایت پیپر شیبا

وایت پیپر شیبا را نیز می‌توانید در سایت این ارز دیجیتال مشاهده کنید. البته باید خاطر نشان کنیم که شیبا یک میم کوین بوده و در بدو تولد اهداف خاصی برای آن تعریف نشده است. از این رو خیلی نباید برای تحلیل ارز شیبا روی وایت پیپر آن اتکا داشته باشید. در مقاله ارز دیجیتال شیبا چیست سعی کردیم تا به صورت کامل شرایط این ارز را به شما معرفی کنیم.

وایت پیپر ترون

وایت پیپر ترون

یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی که باید درباره وایت پیپر آن توضیحات لازم را ارائه کنیم، ترون است. وایت پیپر ترون را نیز می‌توانید در سایت این ارز دیجیتال مشاهده کنید. با توجه به اهمیتی که این ارز دیجیتال دارد، مطالعه وایت پیپر آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. محتوای وایت پیپر ترون را می‌توانید به شرح عناوین زیر مطالعه کنید:

 • چارچوب فنی کلی
 • پلتفرم رسانه اجتماعی ترون
 • شبکه همتا به همتای ثبت کاربر
 • شبکه پوششی dht
 • پلتفرم بلاک چین ترون
 • قرارداد هوشمند
 • ذخیره سازی محتوای ترون
 • پروتکل ذخیره فایل
 • ویژگی های و تقابل های فنی
 • راه حل فنی
 • بازار سرگرمی و دلیل ضرورت ترون
 • ماژول اقتصادی ترون
 • ساختار ترون

وایت پیپر ترون نیز یکی از جامع ترین وایت پیپرها در میان وایت پیپر های ارز های دیجیتال را دارا است. مطالعه این سند باعث می شود تا به راحتی آینده ارز دیجیتال ترون را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

وایت پیپر دوج کوین

وایت پیپر دوج کوین را نیز می‌توانید دریافت کرده و مطالعه کنید. در نظر داشته باشید که دوج کوین نیز یک میم کوین محسوب می‌شود. در ابتدای توسعه این ارز شاهد هیچ هدف خاصی در توسعه آن نبودیم. اما به مرور شاهد معرفی اهدافی برای این ارز دیجیتال نیز بودیم. با مطالعه وایت پیپر دوج کوین می‌توانید اطلاعات دقیقی درباره این ارز دیجیتال و ماهیت آن پیدا کنید. هم چنین با این مطالعه می توانید درک بهتری نسبت به آینده ارز دیجیتال دوج کوین نیز داشته باشید.

وایت پیپر کاردانو

وایت پیپر پولکادات چیست

پولکادات یکی از پرکاربردترین و معتبرترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. وایت پیپر پولکادات نیز یکی از وایت پیپرهای جامع است که می‌توانید از آن برای ارزیابی این ارز استفاده کنید.

وایت پیپر کاردانو

وایت پیپر کاردانو در سال ۲۰۰۹ توسط چارلز هاسکین نوشته شده است. این ارز دیجیتال نیز اعتبار بسیار زیادی در بازار دارد. از این رو لازم است تا بر ارزیابی دقیق آن اقدام به مطالعه وایت پیپر آن نمایید. در وایت پیپر کاردانو به اطلاعات مفیدی درباره شرایط تراکنش ها، مقیاس پذیری و مواردی از این دست خواهید داشت. پیش بینی آینده ارز دیجیتال کاردانو با مطالعه این وایت پیپر ساده تر از گذشته خواهد شد.

وایت پیپر ریپل چیست

ریپل یکی از آینده دارترین ارزهای دیجیتال است. وایت پیپر جدید ریپل نیز همین چندی پیش ارائه شد. وایت پیپر جدید ریپل با عنوان آینده ارزهای دیجیتال ملی معرفی شده و می‌توانید با مطالعه آن به اطلاعات بسیار دقیقی دست پیدا کنید. وایت پیپر ریپل نیز حاوی اطلاعات بسیار مفیدی است که حتی می‌توان از آنها برای تحلیل سایر ارزهای دیجیتال نیز استفاده نمود.

وایت پیپر بیت کوین

آیا تحلیل وایت پیپر ارز دیجیتال ضروری است؟

تحلیل وایت پیپر برای بررسی و ارزیابی فاندامنتال یک ارز کاملاً ضروری است. هر چند مطالعه وایت پیپر تنها یک بار کافی بوده و با همان یک بار می‌تواند برای همیشه خیال خود را از بابت کیفیت رمز ارز مربوطه راحت کنید. توصیه می‌کنیم که اگر درک زبان انگلیسی بالایی دارید، حتماً وایت پیپر ارز دیجیتال را به زبان اصلی و رسمی مطالعه کنید. در غیر این صورت می‌توانید از تجربه وایت پیپر برخی از ارزها استفاده نمایید.

آیا تحلیل وایت پیپر ارز دیجیتال کافی است؟

نکته بسیار مهم در تحلیل و بررسی یک ارز این است که وایت پیپر به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات کاملی درباره شرایط یک ارز در اختیار شما قرار دهد. برای مثال ممکن است در وایت پیپر یک ارز اهدافی را مشاهده کنید که در واقعیت این ارز به آنها نرسیده و اصلاً در حال حاضر نمی‌توان چنین اهدافی را برای آن تعریف کرد. از این رو لازم است تا برای تحلیل کامل یک ارز علاوه بر وایت پیپر به مطالعه سایر اطلاعات مربوط به آن نیز بپردازید. تنها در این صور است که مطمئن خواهید شد که تحلیل درستی از شرایط ارز دیجیتال مذکور داشته و سرمایه گذاری صحیح انجام دهید.

آیا اطلاعات وایت پیپر همیشه درست است؟

اطلاعات وایت پیپر تنها اهدافی است که در زمان عرضه اولیه توسط توسعه دهنده برای آن تعریف شده است. ممکن است بسیاری از این اهداف اصلاً قابل دسترس نباشد و یا در زمان فعلی آنها تحقق نیافته باشند. از این رو اطلاعات موجود در وایت پیپر در کنار مطالعه باید مورد بررسی قرار گیرند. در غیر این صورت اطلاعات مندرج در این سند ممکن است شما را گمراه نماید.

وایت پیپر اتریوم

وایت پیپرها همیشه راست نمی گویند!

نکته بسیار مهمی که بایستی درباره وایت پیپر ها به آن اشاره داشته باشیم، این است که این اسناد وحی منزل نبوده و قرار نیست تمام مطالب بیان شده در آنها کاملاً درست و بدون نقض باشد. اتفاقا به دلیل اعتماد بسیار زیادی که بسیاری از کاربران بر روی وایت پیپر ها پیدا کرده‌اند این اسناد تبدیل به جایگاه مناسبی برای تقلب و کلاهبرداری شده است. تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال بنا به سیاست‌ها و شرایط و همچنین میزان شناخت خود نسبت به بازار می‌تواند هر مطلبی را در وایت پیپر ارز دیجیتال خود قرار دهد. اما این مطالب حتی ممکن است احتمال رسیدن به آنها نیز بسیار ضعیف باشد.

اگر شما در حال بررسی وایت پیپر یک ارز دیجیتال هستید حتماً باید در گذشته به خوبی بررسی کنید که تیم توسعه دهنده شرایط لازم برای رسیدن به اهداف مختلف در نظر گرفته شده در وایت پیپر را نیز فراهم کرده و در این مسیر به موفقیت های هم رسیده باشد. هدف ما از ارائه این نکته این نیست که اعتماد شما را نسبت به وایت پیپر ارز دیجیتال را از بین ببریم و یا دیدگاه شما را نسبت به این اسناد عوض کنیم. در حقیقت ما به دنبال این هستیم که یک دیدگاه و نظر حرفه ای برای شما ایجاد نمایید تا از این پس تنها با اتکا به یک سند کاغذی که هیچ سازمان و یا ارگانی آن را تایید نکرده به دنبال خرید و فروش رمز ارز های خود نروید. فاکتورها و عوامل موثر بسیار زیادی وجود دارند که تمام آنها بایستی برای این منظور مورد بررسی قرار بگیرند.

وایت پیپر انگلیسی بخوانید

همچنین نکته دیگری که باید درباره وایت پیپر ارز دیجیتال با نشانه داشته باشیم مطالعه نسخه اصلی و زبان انگلیسی این سند است. در حال حاضر در برخی از سایت ها مشاهده می کنیم که نسخه ترجمه شده و فارسی برخی از وایت پیپرها موجود است و این خدمات توسط برخی از سایت ها ارائه می شود. اما در بررسی دقیق این نسخه های ترجمه شده به راحتی می‌توان به تناقضات بسیار زیادی پی برد که با نسخه اصلی تفاوت های بسیار زیادی دارند.

اگر مطالب بیان شده در وایت پیپر ارز دیجیتال به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تصمیم گیری شما قرار داده می‌شود از این رو توصیه می کنیم که حتماً از نسخه انگلیسی و اصلی این سند برای بررسی های خود استفاده کنید. در بسیاری از مواقع افراد که ترجمه اسناد را در دستور کار خود قرار می‌دهند، دانش خیلی زیادی در بازار ارز دیجیتال نداشته و تنها سطح زبان انگلیسی بسیار بالا و خوبی دارند. به همین دلیل در ترجمه برخی از اصطلاحات با چالش روبرو شده و نمی توانند منظور دقیقه تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال را به شما برسانند.

اهمیت وایت پیپر در تحلیل ارزها

شاید این سوال مهم در ذهن شما ایجاد شده که اهمیت وایت پیپر در تحلیل ارزها چیست؟ اصلا باید برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال سراغ وایت پیپر برویم یا خیر؟ در این باره نظرات مختلفی وجود دارد. در درجه اول لازم به توضیح است که بسیاری از موارد ذکر شده در وایت پیپر اصلا به واقعیت تبدیل نشده و تنها اهدافی هستند که اصلا ممکن است به آنها نرسید. با این اوصاف شما در حال مطالعه دیدگاه ذهنی تیم توسعه دهنده رمز ارز مورد نظر برای خود خواهید بود که این مهم آن را کمی بی ارزش می نماید.

در درجه دوم می توانیم اهمیت وایت پیپر در تحلیل فاندامنتال را در استخراج نکات مهم مربوط به تیم توسعه دهنده و کاربردهای آن بدانیم. در این جنبه این کاغذ می تواند برای تحلیل اهمیت داشته باشد.

از دیدگاه ما وایت پیپر تنها برای برخی از موارد می تواند دید خوب تحلیل ایجاد نماید. اگر رمز ارزی وایت پیپر دارد و وایت پیپر آن به صورت حرفه ای تهیه دشهف نشان از این دارد که می توانیم روی آن حساب کنیم. در غیر این صورت رمز ارز مورد نظر خیلی عالی نیست و سرمایه گذاری بر روی آن پر ریسک است. استفاده بیش از این از وایت پیپر نیاز به تخصص و بررسی های حرفه ای بسیار زیادی است که ممکن است برای یک تحلیل گر و معامله گر بازار ارز دیجیتال چندان مناسب نباشد.

جمع‌بندی از وایت پیپر ارز دیجیتال

وایت پیپر یکی از اسنادی است که مطالعه آن برای هر ارز دیجیتال نیاز به وقت زیادی ندارد. هر کسی تنها با چند دقیقه وقت می‌توان آن را برای هر ارز دیجیتالی استخراج کرده و مطالعه نماید. اما همین مطالعه ساده می‌تواند شما را با نکات بسیار زیادی درباره ارزهای دیجیتال آشنا کرده و در نهایت امکان سرمایه گذاری بهتر را برای شما فراهم آورد. با این ترفند می‌توانید آمار بسیار بهتری برای خرید و فروش خود در بازار رمز ارزها رقم بزنید.

بسیاری از ضررها و زیان ها در این بازار به دلیل ناآگاهی هایی است که به دلیل عدم مطالعه شرایط ارزها سراغ کاربران می‌رود. در این مقاله از کانون بورس سعی کردیم تا شما را به صورت کامل بیا وایت پیپر ارز دیجیتال آشنا کرده و برای همیشه چالش مربوط به این سند را برای شما حل کنیم.

سوالات رایج درباره وایت پیپر ارز دیجیتال

برخی از مهم ترین سوالات و چالش های ذهنی شما عزیزان درباره وایت پیپر ارز دیجیتال را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم. اگر شما نیز سوالی در این باره دارید که در این مقاله با پاسخ آن روبرو نشدید، در انتها و در بخش دیدگاه ها منتظر شنیدن آنها هستیم.

 • وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر یا کاغذ سفید به معنی سندی است که در آن تشریح کاملی از شرایط یک موضوع درج می‌شود.

 • وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟

وایت پیپر ارز دیجیتال سندی است به شکل پی دی اف که در آن تمام مسائل مربوط به ارز دیجیتال اعم از اهداف و دلایل توسعه درج می‌شود.

 • وایت پیپر هر ارز دیجیتالی را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

با مراجعه به سایت هر ارز دیجیتال می‌توانید به صورت مستقیم به این سند دسترسی داشته باشید.

 • آیا استفاده از وایت پیپر برای تحلیل یک ارز دیجیتال کافی است؟

خیر. برای این منظور نیاز به ارزیابی اطلاعات دیگری هم خواهید داشت.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: