لوگو کانون بورس

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال از مبتدی تا پیشرفته

نمودار شمعی در ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۴۴ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال از صفر تا حرفه ای با شما عزیزان همراه هستیم. تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یکی از بهترین روش های تحلیلی به کار گرفته شده برای رمز ارزها است. این روش از دیرباز در سایر بازارهای مالی مورد استفاده قرار گرفته و یک روش تحلیلی عالی محسوب می شود. متعاقباً در بازار رمز ارزها نیز به دلیل تبعیت از قوانین تحلیل تکنیکال، این روش ها خیلی سریع جای خود را باز کرده است. این مقاله آموزشی را نیز می توانید به عنوان یکی دیگر از سرفصل های آموزش رایگان ارز دیجیتال مرور کرده و حتی آن را برای تمرین های بیشتر ذخیره کنید.

دقت کنید که هدف های مختلفی را در این مقاله برای شما در نظر گرفته ایم. آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال را ابتدا با نکات ابتدایی و معرفی اولیه دنبال خواهیم کرد تا کاربرانی که کمترین شناخت را نسبت به این نوع نمودار دارند، بتوانند آشنایی نسبی پیدا کنند. سپس الگوهای شمعی و انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال به کار گرفته شده در تحلیل های حرفه ای را مرور خواهیم کرد و در نهایت به عنوان هدف اصلی استراتژی های فوق مدرن و حرفه ای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال برای تحلیل رمز ارزها را مرور خواهیم کرد. از این رو هم کاربران تازه کار و هم افراد حرفه ای به خوبی می توانند از محتویات این مقاله برای پیش برد اهداف تحلیل خود در بازار استفاده نمایند.

نکات کلیدی مقاله:

 • نمودار شمعی تنها یکی از انواع نمودارهای تکنیکالی در دسترس برای تحلیل رمز ارزها است.
 • نمودار شمعی ارز دیجیتال حرفه ای ترین نوع نمودار برای تحلیل تکنیکال است که افراد حرفه ای از این روش برای پیش برد اهداف تکنیکالی خود استفاده می نمایند.
 • درصد قابل توجهی از بهترین استراتژی های تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای شمعی به وجود آمده است.
 • الگوهای شمعی به دلیل واکنش بسیار سریع به رفتار قیمت، خیلی زود می توانند روند را به تریدر مشخص نموده  و شرایط را برای بهینه کردن شرایط برای وی ایجاد نمایند.
 • ترکیب سایر ابزارهای تکنیکالی با انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال می تواند قدرت این الگوها و روش ها را افزایش دهد.
راهنمای مطالعه نمایش

نمودار شمعی ارز دیجیتال چیست؟

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال را با یک تعریف از این نوع نمودار همراه هستیم. تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یکی از روش های فوق العاده حرفه ای در این بازار است. به همین دلیل جذابیت آن در میان کاربران بسیار زیاد شده است. از این رو باید بررسی این نمودار را از تعریف ابتدایی آن آغاز کنیم.

نمودار شمعی که به عناوین دیگری مانند کندل استیک، شمعی ژاپنی و مواردی از این دست نیز معروف است، برای اولین بار توسط یک دانشمند ژاپنی وارد بازارهای مالی شده و دلیل نام گذاری آن به این نام نیز شباهت بسیار زیادی است که شکل های تشکیل دهنده این نمودار با شمع ژاپنی دارد. دقت کنید که تعریف اطلاعات این شمع ها برای هر تایم فریم ممکن است متفاوت باشد. در این مقاله منظور ما در همه موارد تایم فریم روزانه است که متعاقباً شما می توانید همین اطلاعات و داده ها را برای سایر تایم فریم ها نیز به همین صورت بسط بدهید.

در هر روز معاملاتی داده های بسیار زیادی در قیمت یک ارز دیجیتال به وقوع می پیوندد. هر نموداری بنا به شرایط برخی از این اطلاعات را به شما نشان می دهد. برای مثال در نمودار خطی شما تنها می توانید آخرین قیمت هر ارز دیجیتال در طول یک روز را مشاهده کنید. نمودار شمعی با ساختاری مکه دارد، اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد. از این گذشته شکل و شمایلی که هر کندل در طول هر روز تشکیل می دهد، اهمیت تحلیلی داشته و از این رو از آن می توان برای تحلیل  و پیش بینی قیمت برای روزهای آتی استفاده نمود.

الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال

چرا نمودار شمعی در ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال را با بیان اهمیت این نمودار در تحلیل بازار رمز ارزها ادامه می دهیم. همان طور که می دانید تریدرهای حرفه ای از بهترین و ایده آل ترین روش های تحلیلی در بازار ارز دیجیتال استفاده می‌نمایند و استراتژی هایی می توانند شرایط مناسبی برای معامله گری در این بازار داشته باشند که قدرت قابل توجهی داشته و البته تعداد کاربران بسیار زیادی در حال استفاده از آن‌ها نیز باشد.

تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال از آن جهت اهمیت دارد که در حال حاضر کاربران زیادی در حال استفاده از این روش های تحلیلی در بازار هستند و عدم تسلط کافی به این روش ممکن است شما را از بسیاری از فرصت های معاملاتی در این بازار دور کند و از آن گذشته تا باعث ورود به معاملاتی در خلاف جهت حرکت بسیاری از تریدر ها شده و درصد قابل توجهی از معاملات شما را با زیان همراه سازد.

برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید لازم است تا یک مثال بسیار ساده را با شما در میان بگذاریم. فرض کنید که در شرایط کنونی استراتژی معاملاتی شما که الگوهای شمعی و الگوهای کندل استیک در آن نقشی ندارند حکم به نزول بودن بازار داده و شما در بازار فیوچرز ارز دیجیتال به دنبال ورود به یک معامله فروش هستید. در همین زمان الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال که تعداد بسیار زیادی از کاربران از این الگوها برای انجام معاملات خود استفاده می نمایند شرایط را برای یک معامله خرید بهتر می بینند و از این رو بسیاری از افراد در حال ورود به معاملات خرید با استفاده از این الگو ها هستند. در چنین شرایطی برای معامله شما در بازار چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

آیا جز این است که درصد قابل توجهی از معاملات شما در چنین شرایطی با زیان قابل توجه روبرو شده و شما نمی توانید معاملات موفق را در بازار برای خود رقم بزنید؟ واقعیت این است که حتی اگر شما به دنبال استفاده مستقیم از الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نیستید حتما باید نحوه استفاده از این الگو ها را بدانید و شرایط آنها را بر روی نمودار قیمت رمز ارز مورد نظر خود مورد بررسی قرار دهید تا دیدگاه درصد قابل توجهی از کاربران را نسبت به شرایط کنونی در مورد معاملات خرید یا فروش بسنجید.

در واقع شما میتوانید استراتژی معاملاتی مخصوص خود را داشته و از آن برای ورود به معاملات استفاده کنید اما در کنار آن الگوهای شمعی را بشناسید و در مواقعی که الگوهای شمعی مخصوصاً در تایم فریم بالا حکم به شرایط برعکس نسبت به معامله شما می دهند از ورود به معامله خودداری کنید.

در نهایت اگر بخواهیم در یک جمله اهمیت نمودار شمعی در ارز دیجیتال را برای شما تشریح کنیم بایستی اهمیت این روش معاملاتی را در اطلاع از دیدگاه درصد قابل توجهی از معامله گران تعریف کنیم که می تواند تاثیر بسیار زیادی برای انجام معاملات موفق تر در این بازار برای شما داشته باشد.

الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال

جایگاه نمودار شمعی در تحلیل تکنیکال

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال همچنین به جهت جایگاهی که این روش تحلیلی در تحلیل تکنیکال دارد یکی از مهمترین مباحث آموزشی محسوب می شود. در واقع در اکثر استراتژی ها و روش های تحلیل تکنیکال و انواع سبک های تحلیل تکنیکال استفاده از الگوهای شمعی و کندل استیک اهمیت بسیار زیادی دارند و در واقع اکثر تحلیلگران از هر روش تحلیلی که استفاده می نمایند به نوعی از الگوهای شمعی نیز استفاده کرده و استفاده از نمودار شمعی در ارز دیجیتال هستند.

تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال مزیت ها و کاربردهای بسیار زیادی برای معامله گران دارد و می تواند آنها را از ورود به معاملات زیان آور نجات دهد. معامله گران با استفاده از الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال می‌توانند شرایط زیر را برای خود ایجاد نمایند:

 • تعیین بهترین نقاط ورود به بازار برای رسیدن به حداکثر میزان سود ممکن
 • تعیین بهترین نقاط خروج از بازار برای جلوگیری از ورود معاملات به زیان و به دست آوردن بیشترین سود
 • استفاده به عنوان فیلتری برای جلوگیری از ورود به معاملات اشتباه
 • برای نوسان گیری در ارز دیجیتال
 • برای انجام معاملات اسکالپ در بازار فیوچرز ارز دیجیتال
 • برای بررسی رفتار معامله گران و نهنگ ارز دیجیتال
 • برای تعیین تارگت در معاملات مختلف

ملاحظه می کنید که کاربردهای نمودار شمعی در ارز دیجیتال بسیار زیاد است و شما می توانید از این نمودار برای رسیدن به اهداف مختلفی در این بازار استفاده نمایید. به همین دلیل بسیار مهم است که حتماً به صورت کامل و جامع تمام الگوهای کندل استیک را فراگرفته و در زمینه استفاده از آنها در بازار به تسلط کامل و کافی برسید. شرایط در حال حاضر به گونه ای است که عملاً عدم استفاده از نمودار شمعی در ارز دیجیتال باعث میشود تا شما بتوانید به خوبی از تحلیل تکنیکال در این بازار استفاده کنید و بسیاری از روش‌های تکنیکالی برای شما غیر قابل استفاده خواهد شد.

تحلیل تکنیکال به صورت کامل با الگوهای شمعی گره خورده و بدون استفاده از الگوهای شمعی بسیاری از استراتژی های حال حاضر درصد موفقیت بسیار کمی پیدا خواهند کرد. همچنین در بهترین سبک های پرایس اکشن نیز از الگوهای شمعی به عنوان یکی از بهترین روش های معاملاتی استفاده می شود و بزرگترین معامله گران بازارهای مالی از جمله بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس از این روش در معاملات خود استفاده می نمایند.

همچنین لازم به توضیح است که استفاده از نمودار شمعی تنها مخصوص بازار ارز دیجیتال نبوده و الگوهای کندل استیک در بورس و الگوهای شمعی در فارکس نیز کاربرد بسیار زیادی داشتند و در این بازارها نیز از این روش معاملاتی برای انجام معاملات در بازه های زمانی کوتاه مدت و چه در بازه های زمانی بلند مدت استفاده می شود.

چقدر می توانیم به تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال مطمئن باشیم؟

تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال همانطور که احتمالا متوجه شدید یکی از بهترین و باحال ترین روش های تحلیلی در بازار های مالی مانند ارز دیجیتال است. سوال بسیار مهم اینجاست که چقدر می توانیم به تحلیل نمودار شمعی در ارز دیجیتال مطمئن باشیم و از این روش به عنوان یک روش ایده آل برای سرمایه گذاری و خرید و فروش رمز ارز ها مخصوصاً در بازه های زمانی کوتاه مدت استفاده کنیم؟

الگوهای شمعی در ارز دیجیتالوقتی صحبت از استفاده از الگوهای شمعی به عنوان یک استراتژی معاملاتی در بازار فیوچرز ارز دیجیتال یا انجام معاملات اسپات در این بازار می شود، با چند دیدگاه مختلف می توانیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

برخی از کاربران از الگوهای شمعی در ارز دیجیتال به عنوان یک سیگنال برای بررسی یک رمز استفاده می نمایند و در واقع مشاهده یک الگوی شمعی به آنها این هشدار را می‌دهد که سایر استراتژی های معاملاتی موجود در تحلیل تکنیکال را بر روی نمودار رمز ارز مورد نظر پیاده سازی کنند.‌ در چنین مواقعی معمولاً خیلی نمی‌توانیم الگوهای شمعی را به عنوان یک ابزار برای تحلیل تکنیکال مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم و در واقع این الگوها در نقش ارائه دهنده سیگنال اولیه ظاهر شده اند.

برخی دیگر از کاربران و معامله گران در بازار ارز دیجیتال از الگوهای کندل استیک برای فیلتر کردن معاملات خود استفاده می نمایند. به عنوان مثال با استفاده از یک استراتژی معاملاتی یک رمز ارز و نمودار آن را مورد بررسی و آنالیز قرار داده و سپس از الگوهای کندل استیک به دنبال دریافت تاییدیه هستند تا هم شانس موفقیت خود را در بازار افزایش دهند و هم امکان ورود به معاملات اشتباه را نیز به حداقل میزان ممکن برسانند.

آیا انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال همان پرایس اکشن است؟

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال را با بررسی یکی دیگر از موضوعاتی که برای بسیاری از کاربران مورد سوال است ادامه میدهیم. درصد قابل توجهی از معامله گران در حال استفاده از بهترین سبک های پرایس اکشن در فرآیند معاملات خود در بازارهای مالی هستند که بازار ارز دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به عنوان یکی از بازارهای مالی حرفه ای این سبک از معاملات در بازار رمز ارزها نیز برقرار است. اما در این بین سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال همان استفاده از پرایس اکشن برای تحلیل و بررسی قیمت ها در این بازار محسوب می شود و یا اینکه در استفاده از الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال ما به دنبال استفاده از سایر روشهای تحلیلی در این بازار هستیم؟

البته قبل از این که پاسخ این پرسش را به شما بدهیم یک موضوع خیلی مهم تر را با شما در میان بگذاریم و آن هم عدم اهمیت نامگذاری های مختلف برای انواع تحلیل ها در بازار های مالی است. اگر شما به درک کاملی نسبت به نحوه استفاده از الگوهای کندل استیک در بازار ارز دیجیتال برسید و بتوانیم با این الگوها معاملات موفقی را برای خود رقم بزنید دیگر چه اهمیتی دارد که این الگو ها جز کدام سبک معاملاتی و تحلیلی محسوب می‌شوند. اما متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از کاربران درگیر اسامی شده و معمولاً وقت بسیار زیادی از زمان خود را صرف پیدا کردن عناوین مختلف برای الگوهای تحلیلی در بازارهای مالی از جمله بازار رمز ارزها می نمایند.

اما از این نکته که بگذریم بله الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال در واقع یکی از زیر مجموعه های معاملات پرایس اکشن هستند که البته در سایر استراتژی ها و سبک های معاملاتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال بسیار احتمال اینکه از الگوهای شمعی در انواع سبک های معاملات اندیکاتوری نیز استفاده شود بسیار زیاد است و معامله‌گران ترجیح می دهند تا از بهترین راه حل ها برای رسیدن به بهترین نتایج در این بازار استفاده کنند.

کجا می توانیم نمودارهای شمعی ارز دیجیتال را مشاهده کنیم؟

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال را به بررسی نحوه مشاهده این نمودارها برای رمز ارزهای مختلف در بازار ارز دیجیتال ادامه می‌دهیم. برای تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال حتماً لازم است تا شما از یک پلتفرم معاملاتی بهره ببرید که به تمام جزئیات مربوط به این نمودار ها دسترسی ایجاد کرده و شما بتوانید در واقع تحلیل شمعی خود را بر روی تمام رمز ارزهای موجود در بازار با استفاده از این پلتفرم انجام دهید.

الگوهای شمعی در ارز دیجیتالبرای این منظور هم می‌توانیم پلتفرم انواع صرافی ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم و هم بهترین پلتفرم برای استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال در تحلیل نمودار های شمعی در بازار ارز دیجیتال یعنی سایت تریدینگ ویو را به شما معرفی کنیم. برای دسترسی به نمودار های شمعی با استفاده از پلتفرم صرافی های مختلف شما تنها کافیست وارد پلتفرم مورد نظر شده و سپس نمودار مربوط به هر یک از رمز ارز های مورد نظر خود را مشاهده کنید. دقت داشته باشید که در پلتفرم ها صرافی شما تنها به نمودار ای از رمز ارزهای مورد نظر خود دسترسی پیدا خواهید کرد که در آن صرافی تعریف شده باشند و از این گذشته تنها تاریخچه ای از نمودار آنها را مشاهده خواهید کرد که از آن تاریخ به بعد در صرافی مورد نظر لیست شده باشند.

با توجه به محدودیت های این چنینی توصیه ما به تمام معامله گران در بازار ارز دیجیتال استفاده از مزیت های بسیار بالای سایت تردینگ ویو است. در این سایت شما می‌توانید نمودار شمعی را برای تمام رمز ارزهای موجود در بازار به راحتی و به صورت رایگان مشاهده کرده و علاوه بر آن به تمام ابزارهای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نیز دسترسی داشته باشید تا در نهایت بتوانید از این ابزارها برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود در بازار استفاده کنید.

البته نکته بسیار مهمی که درباره استفاده از نمودارهای موجود در سایت تریدینگ ویو باید به آن اشاره کنیم این است که در این سایت نیز در واقع شما نمودار های موجود در پلتفرم صرافی های مختلف را در دسترس خواهد داشت می‌توانید صرافی مورد نظر را انتخاب و در نهایت نمودار رمز ارز مورد نظر خود را در آن صرافی مشاهده کنید. این شرایط به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید به راحتی هر ارز دیجیتالی را در صرافی های مختلف مورد بررسی و آنالیز قرار داده و در نهایت از نموداری استفاده کنید که بیشتر کاربران از آن استفاده می نمایند.

در حال حاضر اکثریت کاربران در بازار ارز دیجیتال که به دنبال استفاده از ابزارهای مختلف و تحلیل تکنیکال هستند از نمودار های موجود در صرافی بایننس برای معاملات خود استفاده می کنند و شما هم می توانید با مشاهده نمودار شمعی برای رمز ارزهای مختلف ترین صرافی به دنبال انجام معاملات بهینه و استاندارد برای خود باشید.

چه کسانی از تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال استفاده می کنند؟

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال با بررسی یک واقعیت دیگر درباره استفاده از این روش معاملاتی در بازار ارز دیجیتال ادامه می دهیم. برخلاف اینکه الگوهای کندل استیک در کدام یک از انواع سبک های تحلیلی قرار می‌گیرند شناخته که چه کسانی از روش تحلیلی برای معاملات خود در بازار ارز دیجیتال استفاده می‌کند اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید در این باره بدانید.

وقتی تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یا هر سبک تحلیلی دیگری در دسترس معامله‌گران بسیار زیادی در بازار قرار گرفته باشد و اکثر معامله‌گران از این سبک استفاده نمایند میزان تطابق شرایط حرکت رمز ارزها با الگوهای کندل استیک یا سبک تحلیلی مورد نظر بیشتر خواهد شد.

بسیاری از تحلیلگران هستند که به صورت مستقیم از الگوهای کندل استیک و نمودار شمعی برای ورود به بازار انجام معامله استفاده می نمایند و هم خیلی ها هرچند ممکن است به صورت مستقیم از این الگوها برای ورود به معامله استفاده کنند اما از آنها برای سیگنال گیری و یا تایید معاملات خود استفاده می‌کنند که نشان از قدرت بسیار بالای این الگو ها در تحلیل قیمت رمز ارزها دارد. به همین دلیل است که اصرار داریم شما حتماً الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال را به صورت کامل فرا گرفته و حتماً در زمان تحلیل گری این الگوها را بر روی نمودار خود مشاهده کنید.

نمودار شمعی در ارز دیجیتال

 

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال

تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال یکی از رایج ترین و بهترین روش های تحلیلی در بازار رمز ارز که شما حتی بدون شرکت در دوره ارز دیجیتال و یا خرید پکیج های آموزشی تنها با مطالعه مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال در سایت کانون بورس میتوانید به آنها مسلط شده و از آن در بازار استفاده کنید. البته در حال حاضر احتمالا بسیاری از شما در حال استفاده از این روش ها و الگوها در بازار هستید و برای افزایش میزان اطلاعات خود و شناخت الگو های بیشتر وارد این مقاله شده اید.

اما به هر حال افراد زیادی هم هستند که شناخت کافی و لازم نسبت به الگوهای کندل استیک در بازار رمز ارزها نداشته و هنوز استفاده چندانی از این الگوها در معاملات خود ندارند. به همین دلیل است که از همان ابتدای مقاله تصمیم گرفتیم تا شرح کاملی نسبت به این الگو ها در بازار رمز ارزها ارائه کرده و شما را برای انجام معاملات در بازار به صورت کاملا حرفه ای با استفاده از این الگو ها آماده کنیم.

در ادامه نیز تلاش ما بر این است تا آموزش الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال را از مبتدی آغاز کرده و کم کم نکات حرفه ای را نیز به مفاهیم این مقاله اضافه کنیم. این مهم باعث می‌شود تا هم افراد تازه کار بتواند از محتوای مقاله برای رسیدن به درک کامل نسبت به الگوهای شمعی در ارز دیجیتال اقدام کنند و هم افراد با تجربه تر نیز اطلاعات خود را درباره این الگوها در بازار کامل تر کرده و در نهایت روش معامله گری خود را قوی تر کنند.

آموزش نمودار شمعی در دوره ارز دیجیتال

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال همچنین معمولا یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سرفصل های آموزش تحلیل تکنیکال در دوره های حرفه ای است اگر شما در یک دوره آموزشی حرفه ای شرکت کرده باشید احتمالاً باید این الگوها را نیز بشناسید و حتماً از قبل آنها را در سرفصل های آموزشی مورد نظر خود در نظر بگیرید. البته معمولا مشاهده ارائه مطالب متنوع درباره تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال در دوره های مختلف داشتیم که این موضوع هم به دلیل تنوع بسیار بالای الگوهای کندل استیک است.

اگر بخواهیم یک واقعیت بسیار مهم درباره الگوهای کندل استیک را با شما در میان بگذاریم این است که این الگو ها تعداد بسیار زیادی دارند اما بسیاری از الگوهای تعریف شده خیلی کاربردی در فرایند معاملات و تحلیل نداشته و استفاده از آن‌ها ممکن است تا برای شما گمراه کننده باشد.

هر کسی بنا به سطح یادگیری و دانشی که در معاملات بازار ارز دیجیتال دارد الگوهای مختلف را در زمان ارائه مطالب آموزشی به کاربران خود در نظر می گیرد و همین موضوع است که ممکن است باعث ایجاد تفاوت هایی در سرفصل های آموزش نمودار شمعی در بازار ارز دیجیتال ایجاد کند. همچنین مورد مهمترین است که در بسیاری از مواقع نیز تنها نام و عناوین مورد استفاده برای بسیاری از الگوهای شمعی با یکدیگر متفاوت است و کاربرد آنها در تحلیل معمولاً شرایط یکسانی دارد.

با توجه به این نکات توصیه می‌کنیم که حتماً الگوهای کندل استیک در تحلیل ارز دیجیتال را به صورت حرفه‌ای و مفهومی آموزش ببینید و در زمان استفاده از آنها نیز سعی کنید تا با درک صحیح که نسبت به روانشناسی کاربران بر چنین مواقعی دارید به یک نقطه نظر کامل درباره روند ها در بازار برسید. در غیر این صورت ممکن است در زمان استفاده از الگوها کاربرد آنها از ذهن شما خارج شده و معاملاتی در جهت اشتباه نیز اتخاذ کنید.

کندل یا شمع چیست و چه اطلاعاتی دارد؟

آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال با معرفی اصطلاحات رایج در ارز دیجیتال درباره کندل ها و نمودار های شمعی ادامه می دهیم. بسیار مهم است که از همان اطلاعات پایه شما آموزش های مربوط به کندل استیک و نمودارهای شمعی در بازار ارز دیجیتال را به صورت کاملاً کاربردی و برپایی اصول تکنیکالی آموزش ببینید و بتوانید از همین کاربرد ها در روند معاملات خود استفاده نمایید.

با توجه به اینکه در منابع مختلف صحبت های بسیار زیادی درباره انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال شده و الگوهای بسیار زیادی نیز در این روش تکنیکالی معرفی شده اند ممکن است با مطالعه آنها ذهنیت شما نسبت به شرایط معاملات در این بازار کاملاً تغییر پیدا کند و حتی به این عقیده رسید که یادگیری این حجم از مطالب برای شما چندان ساده نیست. اما واقعیت این است که درصد قابل توجهی از مطالب ارائه شده درباره الگوهای کندل استیک در بازار ارز دیجیتال به هیچ وجه کاربردی نیستند و یادگیری آنها نیازی از شما برآورده نمی سازد. با این حساب تصمیم گرفتیم در این مقاله تنها نکات و مواردی را به شما آموزش دهیم که کاربردی بوده و در حال حاضر به معامله گران در حال استفاده از آن ها برای انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال هستند.

نمودار شمعی در ارز دیجیتال

یک کندل در نمودار شمعی در ارز دیجیتال حاوی اطلاعات مختلفی است که شما با دیدن کندل مورد نظر می توانید به این اطلاعات دست یابید.

اولین نکته ای که با مشاهده یک نمودار شمعی و یک کندل می توانید به آن برسید قیمت باز شدن کندل است. قیمت باز شدن کندل قیمتی است که برای اولین بار در چند مدل مورد نظر به وقوع پیوسته است و معمولاً برابر با قیمت بسته شدن کندل قبلی است.

دومین قیمتی که می‌توانید از یک کندل به دست آورید قیمت بسته شدن است. قیمت بسته شدن آخرین قیمتی است که یک کندل به خود دیده است. این قیمت ممکن است بر اساس شکل ظاهری و شرایط کندل هم بالاتر از قیمت باز شدن و هم پایین تر از آن و حتی برابر با آن باشد.

یکی دیگر از اطلاعات مشاهده شده در یک کندل بالاترین قیمت است. بالاترین قیمت رقمی است که در یک کندل در حداکثر قیمت شاهد آن بوده ایم. در نمودار کندل استیک ارز دیجیتال معمولاً بالاترین قیمت در بالاترین جایگاه یک کندل قرار می‌گیرد اما اگر آموزش نمودار شمعی در بورس ایران را مطالعه کرده باشید با نمونه ای از کندل ها نیز آشنا شده اید که در آن بالاترین قیمت می تواند با قیمت باز شدن و قیمت بسته شدند و حتی پایین ترین قیمت یکسان باشد که از آن با عنوان صف خرید و فروش یاد میشود.

چهارمین قیمتی که با مشاهده یک کندل می توانید به آن پی ببرید پایین ترین قیمت است که دقیقا در نقطه برعکس بالاترین قیمت قرار می گیرد.

همچنین مورد بعدی که با مشاهده کندل در نمودار شمعی در ارز دیجیتال می توانید به آن پی برد این است که در تایم تشکیل شدن این کندل قیمت روند نزولی داشته و یا روند صعودی داشته است. در صورتی که قیمت بسته شدن پایین تر از قیمت باز شدن باشد اصطلاحا کندل مورد نظر نزولی بوده و در صورتی که قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن باشد اصطلاحاً کندل مورد نظر صعودی بوده و قیمت روند صعودی به خود گرفته است.

یک کندل در نمودار شمعی از دو جز تشکیل می شود. جزء اول بدنه کندل است که معمولاً با یک مستطیل توپر و توخالی نمایش داده می‌شود و جز دوم نیز سایه کندل است که با یک خط به نمایش در می آید. بر اساس این که بدنه یک کندل و یا سایه آن چه اندازه ای داشته باشند و نسبت به یکدیگر چه رشدی کرده باشند الگوهای کندلی با معیار روانشناسی مختلف تشکیل میشوند که میتوان از آنها برای انجام معامله در بازار ارز دیجیتال استفاده کرد. در ادامه نیز ما قرار است الگوهای شمعی شکل گرفته بر روی نمودار قیمت رمز ارزها را بر اساس همین شکل ظاهری آنها از نظر اندازه سایه و بدنه برای شما تشریح کنیم.

کندل صعودی

کندلی صعودی اصطلاحا کندلی است که قیمت بسته شدن در آن بالاتر از قیمت باز شدن قرار میگیرد. این نوع کندل معمولاً بر روی نمودار شمعی ارز دیجیتال به رنگ سبز به نمایش در می آید که البته شما می توانید در تنظیمات نمودار خود این رنگ و شرایط آن را تغییر دهید. صعودی یا نزولی بودن یک کندل در تشکیل الگوهای کندلی اهمیت خاص خود را دارد و به همین دلیل شما بایستی با صعودی و نزولی بودن آن ها نیز آشنا باشید

 کندل نزولی

کندل نزولی اصطلاحاً به کندلی گفته می‌شود که در آن قیمت بسته شدن پایین تر از قیمت باز شدن باشد. وقتی یک کندل نزولی در نمودار قیمت تشکیل می شود به این معنا است که در مدت آن تشکیل این کندل قیمت در مجموعه یک روند نزولی را طی کرده و شاهد افت قیمت رمز ارز مورد نظر در بازار بوده ایم.

در آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال نوع کندل ها اهمیت خاص خود را دارد و حتما شما باید در زمان استفاده از الگوهای کندل استیک برای معامله گری در بازار فیوچرز ارز دیجیتال به نوع آنها نیز دقت کافی داشته باشید.

نمودار شمعی در ارز دیجیتال

انواع الگوهای نمودار شمعی ارز دیجیتال

در معرفی انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال نوبت به بررسی الگوهای مختلف شمعی در بازار می رسد. این بخش از آموزش نمودار شمعی ارز دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً شما باید این بخش را به صورت کامل و دقیق در ذهن داشته باشید و حتماً در زمان استفاده از الگوهای کندل استیک نکاتی که همراه با آموزش آنها بیان میکنیم را مد نظر قرار دهید تا بتوانید معاملات موفقی را از این طریق برای خود رقم بزنید.

نمودار شمعی در ارز دیجیتال رایج ترین نموداری است که برای تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد و اگر شما بتوانید به درک درستی از الگوهای مختلف شمعی نیز بررسی می توانید قدرت معامله گری خود را چندین برابر افزایش دهید.

انواع الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال را بر اساس این که الگو از چند کندل تشکیل شده باشد به سه دسته زیر تقسیم می نمایند:

 • انواع الگوی تک کندلی
 • انواع الگوی دو کندلی
 • انواع الگوی ۳ کندلی

این دسته بندی دقیقاً بر اساس تعداد کندل هایی است که در هر الگو وجود دارند و شرایط دیگری در تنظیم آنها در نظر گرفته نشده است. البته در یک دسته بندی دیگر الگوهای کندلی را می توانیم به الگوهای برگشتی و ادامه دهنده روند تقسیم نمایید که در ادامه همراه با معرفی این الگو ها به نوع آن ها از نظر برگشتی و ادامه دهنده بود نیز اشاره خواهیم کرد که شناخته آنها از این نظر نیز اهمیت خاص خود را دارد و حتماً شما بایستی بر اساس این شناخت از این الگو ها متناسب با روند نمایش داده شده توسط آنها برای معامله استفاده کنید.

به عنوان مثال وقتی در یک روند صعودی یک الگوی ادامه دهنده روند شکل می گیرد به این معنا است که روند حاضر قدرت قابل توجهی داشته و حتی شما بایستی بر اساس این الگو در مسیر صعودی اقدام به خرید ارز دیجیتال مورد نظر کنید و برای فروش از آن استفاده نکنید.

 الگوی کندل دوجی (Doji)

آموزش الگوهای شمعی در بورس یکی از رایج ترین و معمول ترین الگوهای کندل استیک که در انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال می توانید آن را مشاهده کنید الگوی کندلی دوجی است. الگوی کندلی دوجی اصطلاحاً به انواعی از کندل ها گفته می شود که بدنه بسیار کوچکی داشته و سایه های بلندی دارند. ممکن است یک الگوی دوجی فقط از یک طرف سایه داشته باشد اما در هر حال بعد نهایی آن بسیار کوچک و نزدیک به یک خط است.

دقت داشته باشید که اگر یک الگوی کندلی سایه های بلندی داشته باشد اما بعد نه آن نیز کاملا واضح و بزرگ به نظر برسد به عنوان پین بار شناخته می شود و در گروه الگوهای دوجی قرار نمی گیرد. تصویر الگوهای کندل استیک تک کندلی برگشتی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد که همگی یک پین بار محسوب می‌شوند اما تعریف آنها از الگوی دوجی متفاوت است.

الگوی تک کندلی دوجی از نظر روانشناسی به این معنا است که معامله گران دید قطعی نسبت به قیمت ارز دیجیتال مورد نظر نداشته و هنوز به تصمیم قطعی در این باره نرسیده اند که روند باید صعودی باشد یا نزولی.

در تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال شناخت روانشناسی الگوهای تشکیل شده اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً شما بایستی الگو ها را بر اساس ماهیت آنها مورد بررسی قرار دهید. در الگوی دوجی قیمت باز شدن و قیمت بسته شدند بسیار نزدیک به یکدیگر است و حتی ممکن است این دو قیمت کاملاً یکسان و برابر باشند. الگوی دوجی به صورت قطعی نمی‌تواند یک الگوی برگشتی در نمودار قیمت باشد و حتما باید توسط سایر کندل های بعدی تایید شود. اما با این حال یک اخطار بسیار مهم برای اتمام روند خیلی است و ممکن است بعد از تشکیل کندل دوجی شاهده برگشت قیمت نیز باشیم. مخصوصاً اگر کندل بعدی یک کندل قدرتمند در جهت خلاف روند فعلی باشد.

الگوی کندل دوجی بر اساس شکل ظاهری به چهار نوع مختلف تقسیم می شود. در ادامه هر چهار نوع این الگوی کندلی را که می توانید از آن ها در تحلیل نمودار شمعی در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید به شما معرفی می کنیم.

  الگوی کندل سنگ قبر (Gravestone)

یکی از انواع الگوهای دوجی که در تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال می توانیم از آن استفاده کنیم الگوی سنگ قبر است. یک الگوی کندل سنگ قبر در‌ نمودار شمعی در ارز دیجیتال نشان دهنده اتمام روند فعلی و برگشت روند است البته اگر با کندل بعد از خود تایید شود. این الگو معمولاً هم در انتهای روند صعودی و هم در انتهای روند نزولی تشکیل شده اما اعتبار بیشتر آن زمانی است که در انتهای یک روند صعودی تشکیل شود و نمودار قیمت را به سمت نزول هدایت کند.

کندل سنگ قبر دارای یک سایه بسیار بلند و قیمت باز شدن و بسته شدن برابر است. وقتی این سایه بلند در انتهای روند صعودی و در بالای قیمت باز شدن و بسته شدن باشد به این معنا است که با وجود اینکه قیمت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده اما قدرت بالای فروشندگان باعث شده تا دوباره به سمت پایین نزول کند و این موضوع نشان از قدرت بالای فروشندگان داشته که می تواند نشانه برگشت روند باشد.

ماهیت الگوی سنگ قبر در انتهای یک روند صعودی نشان دهنده افزایش قدرت فروشندگان و تحلیل رفتن قدرت خریداران است. در صورتی که این الگوی کندلی بعد از خود با یک مارابوزو نزولی همراه شود به راحتی می تواند نمودار قیمت را از صعودی به نزولی تغییر دهد.

کندل دوجی سنجاقک

کندل دوجی سنجاقک از نظر شکل ظاهری دقیقاً برعکس الگوی سنگ قبر است و در آن سایه پایینی کندل بسیار بلند بوده و قیمت باز شدن و بسته شدن با هم برابر هستند. الگوی سنجاقک معمولاً در انتهای یک روند نزولی تشکیل شده و در صورت تایید شدن با کندل بعد از خود می تواند قدرت بسیار بالایی برای برگشت دادن روند نزولی به صعودی داشته باشد.

روانشناسی کندل دوجی سنجاقک دقیقاً برعکس الگوی سنگ قبر است و در این الگو با وجود این که فروشندگان توانسته‌اند قیمت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند اما بازهم خریداران با قدرت بسیار بالا قیمت را به سمت بالا کشانده و در نهایت قیمت در همان قیمت باز شدن بسته شده است. با این حساب الگوی سنجاقک می تواند نشان دهنده افزایش قدرت خریداران ثبت فروشندگان شود.

کندل دوجی پایه بلند

یکی دیگر از انواع الگوهای کندلی که زیر مجموعه الگوی دوجی در کندل استیک از الگوی کندل دوجی پایه بلند میباشد. دوجی پایه بلند به این معنا است که سایه این کندل بسیار بزرگ بوده و بدنه آن در مقابل سایه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. قطعا ایده آل ترین شرایط ممکن است تا کندل دوجی پایه بلند هیچ بدنه ای نداشته باشد و بدنه ی آن تبدیل به یک خط که نشان از برابر بودن قیمت آغازین و قیمت پایانی دارد شود. از طرفی دیگر سایه ها ممکن است در هر دو جهت را به میزان قابل توجهی رشد کرده باشد و شاهد یک الگوی دوجی پایه بلند در بازار باشیم.

اگر بخواهیم دوجی پایه بلند را از نظر روانشناسی برای شما تجزیه و تحلیل کنیم بایستی به بلاتکلیف بودن خریداران و فروشندگان اشاره داشته باشیم و اینکه معامله گران می دانند که نمودار و شرایط قیمت به چه طرفی خواهد بود. معمولاً تشکیل الگوی کندل دوجی پایه بلند باعث میشود تا یک روند در بازار آغاز شود و خریداران و فروشندگان دائماً در حال رقابت برای بالا و پایین بردن قیمت رمز ارز مورد نظر شما باشند.

دقت کنید که در یک الگوی کندل دوجی پایه بلند هم باید سایه بالایی و همسایه پایینی بلند باشند و کوتاه بودن یک طرف آن را تبدیل به یکی از الگوهای سنگ قبر یا سنجاقک خواهد کرد. معامله گری با استفاده از این الگو را چندان توصیه می کنیم و حتی اگر معامله بازی در بازار رمز ارزها داری با دیدن این الگو باید این هشدار برای شما به وجود آید که ممکن است روند در خلاف جهت مورد نظر شما برگردد پس باید شرایط لازم برای خروج سریع از بازار در صورت برگشت روند را در نظر بگیرید اما نیاز به خروج سریع از بازار نخواهید داشت.

در بسیاری از مواقع با تشکیل الگوی کندل دوجی پایه بلند محل برخورد قیمت با حمایت ها و مقاومت ها و حتی خط روند می‌توان به این دیدگاه رسید که معامله‌گران همگی سطوح حمایتی و مقاومتی مورد نظر را مشاهده کرده اما نمی دانند که قیمت می تواند آنها را بشکند یا خیر. از این رو همگی منتظر می مانند و شرایط قیمت را دنبال می کنند تا در صورت تثبیت شدن هر یک از دو روند صعودی یا نزولی در جهت روند مورد نظر وارد معامله شده و از این طریق سرمایه گذاری خود را در بازار پیش ببرند.

کندل دوجی چهار قیمت

آخرین نوع از انواع الگوی دوجی که باید به معرفی آن بپردازیم الگوی دوجی چهار قیمت است. در این الگو هیچ سایه بالایی یا پایینی وجود نداشته و بعد نیز بسیار کوچک و نزدیک به یک خط صاف است. کندل دوجی چهار قیمت به این معنا است که قیمت آغازین و پایانی و همچنین بالاترین و پایین ترین قیمت در تایم فریم موردنظر یکی بوده و معامله گران اصلا معامله خاصی نتوانستند انجام دهند و به همین دلیل قیمت از جای خود تکان نخورده است. منطقه کمک می کند که چنین الگویی را در یک بازار هیجانی مانند بازار ارز دیجیتال مشاهده نکنیم و به همین دلیل است که شما در نمودار قیمت رمز ارزهای مختلف می توانید چنین الگویی را مشاهده نمایید.

الگوی کندلی ۴ قیمت و معمولاً در بازار بورس ایران بیشتر رخ می دهد و اگر شما کندل استیک در بورس را دنبال کرده و مطالعه کرده باشید می دانید که هر وقت شاهد صف خرید یا صف فروش در یک روز معاملاتی در بازار باشید الگوی کندلی ۴ قیمت در نمودار سهام مورد نظر قابل مشاهده خواهد بود.

الگوی چکش (Hammer)

نمودار شمعی در ارز دیجیتال بررسی و آموزش انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال را با معرفی یکی دیگر از الگوهای رایج و جذاب در این روش تحلیلی یعنی الگوی چکش ادامه میدهیم. الگوی چکش یکی از الگوهای است که هم کارکرد فوق العاده عالی و ایده آلی در تحلیل نمودار رمز ارزها دارد و همین که یک الگوی پرتکرار مخصوصاً در انتهای روند ها محسوب می شود. قبل از هرچیزی باید به تشریح ویژگی‌های ظاهریه الگوی چکش در کندل استیک بپردازیم.

الگوی چکش دارای یک بدنه کوچک است که آن را به عنوان یکی از پین بار های موجود در الگوهای کندل استیک معرفی می کند. همانطور که میدانید الگوهای دوجی و چکش و همچنین مرد دار آویخته به عنوان این بار نیز شناخته می شوند.

الگوی چکش دارای یک بدنه کوچک و یک سایه پایینی بسیار بلند و سایه بالایی کوتاه است. رنگ بدنه چکش به هیچ وجه اهمیت ندارد اما اگر رنگ آن صعودی باشد کیفیت الگو بیشتر خواهد شد. احتمالاً متوجه شدید که چرا در نمودار شمعی در ارز دیجیتال از عنوان چکش برای لوگو استفاده شده است و آن هم به دلیل شباهت بسیار زیاد ظاهری آن به چکش است.

الگوی چکش که معمولاً قدرت برگرداندن روند را نیز دارد در انتهای روندهای نزولی تشکیل شده و هشداری برای برگشت روند و شروع روند صعودی جدید است. هر چقدر سایه پایینی چکش بلندتر باشد و رنگ بدنه آن نیز سبز باشد سیگنال برگشت روند نزولی به روند صعودی قدرتمند تر خواهد بود و شما می توانید با اطمینان بیشتری درباره این الگو در بازار صحبت کنید.

یکی از مهمترین کاربردهای الگوی چکش در تحلیل نمودار رمز ارز ها وقتی است که این الگو همزمان با برخورد قیمت به یک سطح حمایتی تشکیل شده باشد. در چنین مواقعی است که اکثر معامله‌گران به دنبال انجام معاملات در روند صعودی بوده و به دنبال خرید رمز ارز مورد نظر می روند. از نظر روانشناسی نیز این الگو دقیقاً نشان دهنده دیدگاه ذهنی معامله‌گران نسبت به برگشت روند نزولی به صعودی است.

در انتهای یک روند نزولی فروشندگان موفق شدند قیمت را به میزان قابل توجهی پایین بکشند اما قدرت خریدار آن تا حدی بوده که تمام این افت قیمت را جبران و حتی موفق شده آن را کمی بالاتر از قیمت ورودی نیز ببرد. با این تفاسیر تشکیل الگوی چکش در انتهای یک روند نزولی می تواند نشانه عالی برای برگشت روند باشه و بسیاری از معامله‌گران در حال استفاده از این الگو برای انجام معاملات خود هستند.

همچنین ممکن است الگوی چکش با شکل ظاهری برعکس نیز در بازار تشکیل شود که خیلی از کاربران آن را با الگوی چکش برعکس می شناسند اما این الگو در انتهای یک روند نزولی به هیچ وجه قدرت الگوی چکش را نداشته و نمی تواند تضمین کننده یک معامله جذاب و ایده آل برای شما در بازار باشد. از این گذشته از الگوی چکش معکوس معمولاً با عنوان الگوی ستاره ثاقب نیز یاد می‌شود که در انتهای یک روند صعودی تشکیل شده و می تواند قدرت بسیار زیادی برای برگشت دادن روند داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال انجام معاملات با درصد موفقیت بالا تر هستید بهتر است از الگوی چکش در انتهای یک روند نزولی استفاده کنید و الگوی چکش معکوس را بیشتر در انتهای یک روند صعودی مورد استفاده قرار دهید. البته قدرت این الگو زمانی بیشتر خواهد شد که الگوی چکش معکوس به صورت نزولی و به رنگ قرمز در انتهای یک روند صعودی تشکیل شود.

الگوی مرد دار آویخته (Hanging Man)

الگوهای شمعی در ارز دیجیتال یکی دیگر از انواع الگوهای کندلی در بازار رمز ارزها که در تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال کاربرد قابل توجهی دارد الگوی مرد دار آویخته است که معمولاً در انتهای روند صعودی تشکیل شده و می‌تواند باعث برگشت روند و تغییر آن از سعودی به نزولی شود. این الگو از نظر ظاهری ممکن است با الگوی چکش اشتباه گرفته شود اما دقت داشته باشید که روانشناسی آن نسبت به الگوی چکش متفاوت است و معمولاً در انتهای یک روند صعودی تشکیل می شود. اما از نظر شکل ظاهری شباهت بسیار زیادی به الگوی چکش دارد.

در حقیقت ما میتوانیم به الگوی چکش که در انتهای یک روند صعودی تشکیل شده باشد مرد به دار آویخته اطلاق کنیم که قدرت این را دارد که روند صعودی را به اتمام رسانده و آن را تبدیل به یک روند نزولی نماید. همزمان شدن تشکیل این الگو با یک سطح مقاومتی می تواند یک نشانه بسیار قدرتمند برای برگشت روند و شر بسیاری از معامله‌گران در چنین شرایطی از آن برای انجام معامله در بازار استفاده می نماید.

همچنین باید یادآوری کنیم که الگوی چکش وقتی اعتبار بیشتری در نمودار شمعی در ارز دیجیتال دارد که رنگ آن سبز و صعودی باشد و الگوی مرد دار آویخته زمان اعتبار بیشتری خواهد داشت که رنگ آن قرمز یا نزولی باشد.

الگوی اینگالف صعودی و نزولی

نمودار شمعی در ارز دیجیتال یکی دیگر از انواع الگوهای رایج و پرتکرار در تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال الگوی اینگالف است که معمولاً نشانه قدرتمند برای تغییر روند فعلی بوده و هم ممکن است در انتهای یک روند نزولی و هم در انتهای یک روند صعودی شاهد تشکیل شدن آن باشید. برای اینکه به بررسی روانشناسی این الگو در نمودار شمعی در ارز دیجیتال بپردازیم ابتدا لازم است تا شکل ظاهری این الگو را با شما در میان بگذاریم.

دقت کنید که الگوی اینگالف معمولاً یک الگوی دو کندلی است اما در برخی از مواقع می توان از آن به عنوان یک الگوی چند کندلی نیز یاد کرد. اگر بخواهیم این الگو را به صورت یک الگوی دو کندلی تعریف کنیم شکل ظاهری آن به این شکل خواهد بود که ابتدا با هر شرایطی در انتهای یک روند صعودی یا نزولی تشکیل شده و از بالا تا پایین تمام بخش‌های کندل اول را در برمی گیرد و تبدیل به یک کندل بسیار بزرگ در جهتی میشود که نمودار قرار است به سمت آن پیش برود. دقت کنید که رنگ و شکل ظاهری کندل اول در این الگو اهمیت خیلی زیادی ندارد اما شکل ظاهری و رنگ کندل دوم بسیار مهم است و حتما باید در خلاف جهت روند فعلی و یک کندل با بدن های بسیار بزرگ باشد.

گاهی اوقات ممکن است چند کندل به صورت پی درپی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و یک محدوده ی رنج را به وجود آورند و در نهایت کندل اصلی الگوی اینگالف  تمام کندل های رنج را به صورت یکپارچه درهم بگیرد. در چنین مواقعی است که ممکن است این الگو به صورت چند کندلی در بازار مشاهده شود اما قدرت آن همچنان پابرجا خواهد بود.

نکته بعدی که درباره شکل ظاهری الگوی اینگالف باید به آن اشاره کنیم این است که ممکن است کندل دوم موفق نشود که تمام بخش‌های کندل اول از سایه ها و بدنه را در بر بگیرد و تنها قسمتی از آن را بپوشاند. در یک قانون کلی حتماً لازم است که کندل دوم حداقل ۵۰ درصد کندل اول را پوشانده باشد اما هر چقدر این پوشانندگی بیشتر شده باشد اعتبار این الگو بیشتر خواهد شد و معامله با آن می تواند شانس موفقیت شما را به حداکثر میزان ممکن برساند.

بسیاری از معامله‌گران حرفه ای تنها موقعی از این الگو برای انجام معامله استفاده می‌کنند که کندل دوم صد در صد کندل اول را پوشانده باشد.

اگر از نظر روانشناسی این الگو را برای شما تعریف کنیم به تعریف زیر خواهیم رسید. الگوی اینگالف در انتهای یک روند صعودی به این معنا است که فروشندگان جدید با قدرت بسیار زیاد وارد بازار شده و یک عرضه فوق العاده زیاد را در بازار ایجاد کردند که باعث به وجود آمدن یک کندل قدرتمند بر خلاف جهت تمام مدل های قبلی شده و همچنین قدرت تمام خریداران انتهای روند را پوشانده است. در انتهای یک روند نزولی نیز تحلیل برعکسی را باید برای الگوی اینگالف در بازار تعریف کنیم که شما میتوانید با همزمان شدن تشکیل این الگو با سطوح حمایتی و مقاومتی به سادگی می توان از آن برای ورود به معامله در جهت تشکیل الگو استفاده کرد و به راحتی یک معامله موفق را در بازار رقم زد.

دقت داشته باشید که اگر الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال را بخواهیم به دو دسته الگوهای ادامه دهنده و معکوس کننده روند تقسیم کنیم الگوی اینگالف به عنوان یک الگوی معکوس کننده روند شناخته خواهد شد. قدرت این الگو نسبت به بسیاری از الگوهای معکوس کننده روند بیشتر است و به همین دلیل معامله‌گران بیشتری از آن برای انجام معامله در بازار ارز دیجیتال استفاده می‌نمایند.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال

سایر الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال

 • الگوی ستاره صبحگاهی
 • الگوی ستاره عصرگاهی

دو الگوی پر تکرار دیگر در معاملات بازار رمز ارزها هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. اما در واقعیت را بخواهید این دو الگو را می توان به راحتی به الگوهای دو کندلی و تک کندلی ساده کرد و خیلی نباید خود را درگیر چنین اسامی نمایید. به صورت کلی توصیه اصلی ما برای معامله گران در بازار ارز دیجیتال که به دنبال استفاده از الگوهای کندل استیک برای انجام معاملات خود هستند این است که به جای یادگیری عناوین مختلف برای الگوهای رایج در این روش تحلیلی به دنبال درک روانشناسی حاصل از شرایط شکل گیری آنها باشند تا بدون هیچگونه چالشی بتوانند از این الگوها برای انجام معاملات موفق در بازار استفاده کرده و حتی دیگر نگران فراموش کردن شکل ظاهری الگو ها نیز نباشند.

بسیار مهم است که شما ماهیت این الگوها را در بازار درک کنید و با ماهیت آنها به دنبال انجام معامله در بازار باشید. درک ماهیت الگوهای کندل استیک باعث می شود تا شما از انجام معاملات اشتباه با استفاده از آن‌ها اجتناب کرده و تنها به دنبال ورود به پوزیشن هایی باشید که احتمال موفقیت آنها بسیار بالا است.

همچنین الگوهای دیگری مانند مارابوزو که یک کندل بسیار بزرگ با بدنه وسیع و سایه های بسیار کوچک در جهت روند است و الگوهای سه کلاغ سیاه و سه سرباز سفید نیز در بازار تعریف می‌شوند که الگوهای ادامه دهنده بوده و با تشکیل آنها در واقع شما می توانید پی به این نتیجه ببرید که روند فعلی قدرت زیادی دارد اما خیلی ارزش معاملاتی نداشته و نمی توان از آنها برای دریافت سیگنال ورود به بازار استفاده کرد. زیرا اگر بخواهید از این الگوها برای ورود به معامله استفاده کنید احتمالاً با حد ضرر بسیار بزرگی روبرو خواهد بود و عملاً ورود به چه معامله نمی تواند یک معامله مناسب برای شما در بازار باشد.

استراتژی ترکیب انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال با مقاومت ها و حمایت ها

انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال با تحلیل‌های متفاوتی همراه است و شما تنها زمانی می‌توانید این تحلیل ها را به حداکثر قدرت ممکن برسانید که آنها را با سایر تکنیک های تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال ترکیب کنید و از این طریق شرایط را برای خود در مقام آورید که استراتژی معاملاتی شما شانس موفقیت حداکثری را برای شما ایجاد کند. یکی از بهترین و ایده آل ترین استراتژی های معاملاتی در بازار نیز ترکیب انواع الگوهای کندل استیک با سطوح حمایتی و مقاومتی است.

وقتی در نمودارهای شمعی ارز دیجیتال شما سطوح حمایتی و مقاومتی قدرتمند را البته به درستی ترسیم کرده و مشخص کرده باشید در زمان برخورد قیمت به این نواحی باید به دنبال تشکیل شدن الگوهای مختلف کندل استیک برگشتی باشید و در صورت مشاهده این الگوها بلافاصله برای انجام معامله در بازار وارد شوید. این ترکیب می تواند یک استراتژی با احتمال موفقیت بسیار بالا را برای شما ایجاد کند و استفاده از آن در نهایت معاملات سودآوری را برای شما ایجاد خواهد کرد.

البته در کنار نواحی حمایتی و مقاومتی امکان ترکیب الگوهای کندل استیک با سایر ابزارها و روش های تحلیل تکنیکال مانند ابزار فیبوناچی و حتی تحلیل اندیکاتور نیز وجود دارد و شما با استفاده از این روش ها می توانید قدرت معامله گری خود را در بازار به میزان قابل توجهی افزایش داده و دیگر نگران انجام معاملات زیان آور برای خود نباشید.

استراتژی ترکیب نمودار شمعی ارز دیجیتال با خط روند

نمودارهای شمعی ارز دیجیتال همچنین امکان ترسیم خط روند را نیز برای شما ایجاد می نمایند و شما می‌توانید با ترسیم بهترین خط روند برای هر نمودار به دنبال تشکیل شدن همزمان الگوهای کندل استیک با خطوط روند باشید. وقتی یک الگوی کندل استیک برگشتی در روی خط روند تشکیل می شود به این معنا است که احتمال بسیار زیاد خط روند موردنظر عمل خواهد کرد و شما باید شاهد پرتاب قیمت به سمت خلاف جهت برخورد آن با خط روند باشید.

همچنین در صورتی که در روی خط روند شاهد تشکیل الگوهای کندل استیک ادامه دهنده روند باشید نشان از این دارد که به احتمال زیاد خط روند موردنظر شکسته خواهد شد و روند فعلی رمز ارز مورد نظر شما نیز در جهت شکست خط روند خواهد بود.

به همین راحتی شما می توانید از این الگو ها برای انجام معاملات موفق تر و بهتر استفاده کنید و از ورود خود به معاملات اشتباه با سایر استراتژی های معاملاتی رایج در بازار ارز دیجیتال نیز جلوگیری کنید. وقتی یک استراتژی نشان از برگشت روند در زمان برخورد قیمت با خط روند دارد و ما هم زمان یک الگوی کندل استیک ادامه دهنده روند بر روی خط روند تشکیل می شود شما باید از انجام معامله در جهت استراتژی مورد نظر اجتناب کرده و سعی کنید در چه مواقعی از بازار دور بمانید.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال

تعیین حد ضرر در تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال

همچنین باید یادآوری کنیم که یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای الگوهای کندل استیک در بازار ارز دیجیتال که شما می توانید در انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال از آن استفاده کنید تعیین بهترین حد ضرر برای معاملات است. حد ضرر تعیین شده توسط الگوهای شمعی هم بسیار کوچک خواهد بود و هم به دلیل استفاده بسیار زیاد کاربران از این الگوها قدرت قابل‌ملاحظه‌ای نیز خواهد داشت و حتی می‌تواند باعث جلوگیری از ورود معاملات شما به زیان شده و معاملات موفقی را در بازار برای شما رقم بزند.

حتما بخوانید: حد ضرر در ارز دیجیتال

کلام آخر

انواع نمودار شمعی ارز دیجیتال و الگوهای کندل استیک در این بازار را به شما معرفی کردیم و شرایط و نحوه انجام معامله با آنها را نیز برای شما تشریح کردیم. البته که الگوهای کندل استیک که در نمودارهای شمعی ارز دیجیتال می توانید آنها را مشاهده کنید به تنهایی تضمین کننده موفقیت شما در این بازار نخواهند بود و برای انجام معاملات موفق نیاز است تا شما از روش‌های تحلیلی دیگر نیز در کنار این الگوها استفاده کنید.

از این گذشته نمودار شمعی در ارز دیجیتال تحلیل های بسیار متنوعی روبرو است و اگر شما به دنبال انجام یک معامله کاملاً موفق و ایده آل در بازار هستید حتماً لازم است تا به تسلط کامل و کافی نسبت به نحوه استفاده از این الگوها در بازار برسید. یکی از بهترین روش های رسیدن به تسلط بالا و کافی برای انجام معامله با الگوهای کندل استیک در نمودار شمعی ارز دیجیتال تمرین و پیدا کردن چند باره این الگوها در نمودار قیمت است. همچنین شما با معامله گری در کنار یک استاد و کسی که تجربه بسیار زیادی در بازار دارد نیز می توانید تسلط و کیفیت معامله گری خود را با استفاده از الگوهای کندل استیک به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

در سایت کانون بورس در کنار شما هستیم تا تمام پیش نیازهای لازم برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم و در این راه هم سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال و هم امکان شرکت کردن در دوره ارز دیجیتال را برای شما فراهم کرده ایم تا از این طریق شما میتوانید آموزش های حرفه ای لازم برای معامله گری در این بازار را بیاموزید و احتمال موفقیت خود را در فرایند سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

در انتها در کنار شما هستیم تا در بخش دیدگاه ها شاهد نظرات و دیدگاه های شما درباره الگوهای کندل استیک در بازار ارز دیجیتال باشیم. اگر تجربه معامله گری با این الگوها را دارید و یا چالشی در ذهن شما درباره نحوه استفاده از الگوهای کندل استیک در معاملات ارز دیجیتال برای شما ایجاد شده می توانید آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: