لوگو کانون بورس

استیک ارز دیجیتال چیست | مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال

استیک ارز دیجیتال چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۸ از ۳۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

استیک ارز دیجیتال چیست و درباره آن چه می‌دانید؟ احتمالاً اصطلاح استیک در ارز دیجیتال را شنیده باشید و شاید هم درباره مفهوم استیک در ارز دیجیتال نکاتی را می‌دانید. اما می‌دانید که ما همیشه در سایت کانون بورس به دنبال ارائه نکاتی به شما هستیم که معمولاً در سایر منابع به آنها اشاره نمی‌شود و بیشتر حاصل تجربیات ما در بازارهای مالی برای سرمایه ‌گذاری هستند. البته مسلماً کاربرانی که هنوز شناخت کافی نسبت به طریقه استیک ارز دیجیتال ندارند و به دنبال این هستند که با این مفهوم به تازگی آشنا شوند نیز در این مقاله می‌توانند مهمان ما باشند زیرا قرار است تمام نکات لازم درباره آن را با شما در میان بگذاریم تا این مقاله تبدیل به یک مقاله جامع و کامل درباره استیک در بازار ارز دیجیتال شود.

بعد از تعریف و معرفی اولیه این روش سرمایه ‌گذاری در ارز دیجیتال به دنبال بررسی مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال خواهیم رفت و در نهایت نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت. برای کسانی که به فکر یک سرمایه ‌گذاری مطمئن و بی‌خطر در بازار ارز دیجیتال هستند انتخاب رمز ارز مناسب و همچنین شناخت روش‌های مختلف سرمایه ‌گذاری در این بازار اهمیت بسیار زیادی دارد. متاسفانه بسیاری از کاربران ایرانی به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی‌های لازم بر این باور هستند که برای رسیدن به سود در بازار ارز دیجیتال تنها می‌توانند از مزیت‌های بازار فیوچرز ارز دیجیتال استفاده کنند و یا اینکه سراغ معامله‌گری در بازار اسپات بروند که به دلیل داشتن چالش‌های بسیار زیاد و همچنین ریسک‌های معاملاتی سنگین با شکست روبرو شده و د قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست می‌دهند.

در حالی که اگر کمی اطلاعات خود را بالا ببرید متوجه خواهید شد که روش‌های سرمایه ‌گذاری بسیار متنوعی در بازار ارز دیجیتال در دسترس شما قرار دارد و تکیه به تنها خرید و فروش ارز دیجیتال نمی‌تواند جذابیت‌های این بازار را برای شما مشخص کند. البته فرایند استیک تنها روش سرمایه ‌گذاری و درآمدزایی در بازار رمز ارزها نیست که ریسک بسیار پایینی داشته باشد و روش‌های دیگری نیز برای این منظور در دسترس هستند. کم کم در مقالات مختلف بررسی تمام روش‌های کم ریسک سرمایه ‌گذاری در بازار رمز ارزها خواهیم پرداخت و نکات لازم برای استفاده از آنها را با شما در میان می‌گذاریم. با توجه به اینکه استیک تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه ‌گذاری در بازار رمز ارزها شده به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این روش سرمایه ‌گذاری را در این مقاله به صورت کامل و جامع برای شما مورد بررسی و آنالیز قرار دهیم.

هدف ما در کانون بورس برای نگارش این مقاله بیشتر از اینکه معرفی کامل استیک کردن در بازار ارز دیجیتال باشد، به دنبال این هستیم که شما را وارد این فضای سرمایه ‌گذاری کرده و شرایطی را فراهم آوریم تا شما بتوانید از مزیت‌های استیک در بازار ارز دیجیتال نیز استفاده کرده و خود را تنها محدود به روش‌های پرریسک سرمایه ‌گذاری در بازار ارز دیجیتال نکنید.

راهنمای مطالعه نمایش

استیک ارز دیجیتال چیست

قبل از هر چیزی باید بدانید که استیک ارز دیجیتال چیست و از اصطلاح استیک در ارز دیجیتال در چه زمانی استفاده می‌شود و این روش سرمایه ‌گذاری و درآمدزایی چه مزایا و مایعی برای شما به دنبال دارد. در واقع بندهای ابتدایی مقاله درباره تشریح این روش سرمایه ‌گذاری و معرفی هرچه بهتر آن به شما هستند تا شما خودتان با نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال آشنا شده و بتوانید میزان درآمد حاصل از این فرایند را با سایر روش‌های سرمایه ‌گذاری در این بازار مقایسه کنید.

فرض کنید که شما ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه در اختیار دارید که به دنبال سپرده‌گذاری آن در بانک هستید. بانک ملت برای یک سپرده ۲۰۰ میلیون تومانی در طول بازه زمانی یک ساله ۲۲ سود در نظر گرفته و بانک سپه برای همین مقدار و در همین بازه زمانی سود ۲۴ درصدی را اعطا می‌کند. سراغ بانک‌های خصوصی می‌روید و متوجه می‌شوید که بانک شهر سود ۲۶ درصدی را به این حساب سپرده گذاری شما پرداخت می‌کند. در تمام این بانک‌ها شرط اصلی رسیدن به این مقدار سود باقی نگه داشتن تمام سرمایه در یک بازه زمانی یک ساله است. برای اینکه بررسی دقیق‌تری داشته باشید سراغ برخی از موسسات مالی هم رفته و از آنها نیز میزان درصد سود این سپرده گذاری را جویا می‌شوید. احتمالاً اگر سراغ موسساتی مانند ثامن و فردوسی و مواردی از این دست بروید حتی ممکن است با سودهای ۳۰ درصدی نیز مواجه شوید که به نسبت بانک‌های دولتی سود بالاتری دارند.

نحوه سرمایه ‌گذاری شما در بانک‌ها کاملاً مشخص است و شما قرار است یک سرمایه اولیه را در این بانک‌ها سپرده گذاری کرده و در یک بازه زمانی مشخص از پیش تعیین شده سود کاملاً مشخصی را دریافت کنید. ریسک این روش سرمایه ‌گذاری بیشتر به انتخاب نوع بانک و شرایط آن برمی‌گردد. بانک‌های دولتی هرچند ممکن است سود کمتری را به شما اعطا نمایند اما ریسک قرار دادن سپرده در آنها کمتر است و در عوض ممکن است خطرات بیشتری در سرمایه ‌گذاری شما در موسسات مالی وجود داشته باشد. همچنین ریسک سپرده گذاری در بانک‌های خصوصی نیز بیشتر از بانک‌های دولتی و کمتر از موسسات مالی خواهد بود. حالا شما باید بر اساس میزان ریسک پذیری و بررسی که انجام داده‌اید انتخاب کنید که سپرده خود را در کجا سرمایه ‌گذاری کنید.

استیک ارز دیجیتال چیست

کل فرایند استیک کردن رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال نیز به همین ترتیب است. در بازار ارز دیجیتال سرمایه اولیه شما برای سپرده‌گذاری توکن‌های مختلفی هستند که در این بازار تعریف شده‌اند. بیت کوین، اتریوم، اتم، کازماس، سولانا، پولکادات ده‌ها ارز دیجیتال مختلفی که در این بازار تعریف شده شرایط استیک کردن و یا سپرده گذاری را در دسترس شما قرار می‌دهند. در قدم اول باید پول خود را تبدیل به یکی از این رمز ارزها نمایید که برای این منظور باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد. تا اینجا فقط به خاطر داشته باشید که میزان سود حاصل از استیک کردن رمز ارزهای مختلف با یکدیگر برابر نیست و از این گذشته هر ارز دیجیتالی را نمی‌توانید در هر پلتفرمی استیک کنید. البته علاوه بر این دو موضوع کیفیت و پتانسیل سودآوری خود رمز ارز مورد نظر در بازار نیز در این انتخاب دخیل خواهد بود که در یک مقاله جامع لازم است تا این موضوع را برای شما بررسی کنیم.

پول خود را که تبدیل به یکی از این توکن‌ها کردید باید سراغ انتخاب بانک که در بازار ارز دیجیتال پلتفرم‌های مختلف تعریف شده هستند بروید. در این پلتفرم‌ها بازه زمانی سپرده گذاری و سود حاصل از این سپرده گذاری از قبل کاملاً مشخص و معین است. شما توکن‌های خود را وارد پلتفرم مورد نظر کرده و آنها را برای بازه زمانی مشخص فریز می‌کنید. در نهایت در زمانی که شما توکن‌های خود را از حالت فریز خارج می‌کنید سود حاصل از این سپرده گذاری با توجه به همان نرخ از پیش تعیین شده محاسبه شده و به حساب شما واریز خواهد شد. سود حاصل از فرایند استیک کردن رمز ارزها دقیقاً مانند سپرده‌گذاری در بانک تضمین شده است و تنها ریسک‌های پیش روی شما در این روش سرمایه ‌گذاری انتخاب ارز دیجیتال مناسب و همچنین انتخاب پلتفرم مطمئن و قابل اعتماد برای آن است.

استیکینگ در ارز دیجیتال چیست

حالا تا اندازه‌ای می‌دانید که استیک ارز دیجیتال چیست و چه شرایطی دارد. اصطلاح استیک در ارز دیجیتال با یک عبارت دیگر به عنوان استیکینگ معرفی می‌شود که دقیقاً مشخص کننده همین مفهوم است و معنی دیگری ندارد. استیکینگ به معنی قفل کردن توکن‌ها در یک پلتفرم سوددهی حاصل از فرایند استیک است. البته شایان ذکر است که همانطور که در بالا اشاره کردیم پلتفرم‌های مختلفی در این باره وجود دارند که سود حاصل از استیک کردن در آنها با یکدیگر متفاوت است ولی میزان ریسک استفاده از آنها نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد.

به عنوان مثال ممکن است سود حاصل از استیکینگ ارز دیجیتال اتم در یک پلتفرم ۱۵ درصد در سال باشد ولی در پلتفرم دیگری بتوانید از استیک همین توکن ۲۵ درصد سود به دست آورید. در چنین مواقعی نکته بعدی که باید به آن دقت داشته باشید میزان اطمینان مربوط به هر یک از این پلتفرم‌ها است که آن هم با یکدیگر متفاوت است. دقیقاً مانند بانک‌های دولتی و موسسات مالی در بازار ارز دیجیتال نیز پلتفرم‌ها بر اساس میزان محبوبیت و مشهور بودن آنها و تعداد کاربرانی که دارند به انواع پلتفرم‌های مطمئن و کم ریسک و پلتفرم‌های نامطمئن و با ریسک بالا تقسیم می‌شوند.

استیک ارز دیجیتال

طریقه استیک در ارز دیجیتال چیست

حالا نوبت به این رسیده تا بدانید که طریقه استیک ارز دیجیتال چیست و چگونه قرار است توکن‌های خود را در یک پلتفرم فریز کنیم تا به دنبال رسیدن به سود از آنها باشیم. دقت به این نکات باعث می‌شود تا شما مفهوم اصطلاح استیک در ارز دیجیتال را بهتر درک کرده و در زمان سرمایه ‌گذاری بر اساس این روش نیز عملکرد بهتری داشته باشید. همچنین به این موارد اضافه کنید که شما باید نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال را نیز تشخیص دهید تا از این طریق در نهایت یک سرمایه ‌گذاری کاملاً آگاهانه برای خود رقم بزنید.

با طی کردن چند مرحله بسیار ساده به راحتی می‌توانید فرایند استیک در بازار ارز دیجیتال را به پایان رسانده و از این روش سرمایه ‌گذاری برای سودآوری خود استفاده کنید. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

اولین قدم در طریقه استیک ارز دیجیتال مربوط به انتخاب توکن مناسب برای این روش سرمایه ‌گذاری است. شما باید نحوه انتخاب بهترین ارز برای استیک را بدانید و بر اساس اصولی که در این باره وجود دارد یک یا چند مورد از بهترین توکن‌های موجود در بازار برای استیک کردن را انتخاب کرده و در نهایت به دنبال استفاده از این فرایند سرمایه ‌گذاری در بازار باشید.

قدم دوم انتخاب پلتفرم مناسب برای استیک کردن است. در این باره شما باید با سایت‌های معتبر استیک ارز دیجیتال آشنا باشید و بر اساس میزان اعتبار و همچنین میزان سوددهی آنها در فرایند استیک یکی از آنها را انتخاب کنید. البته اگر از تعداد توکن‌های بیشتری بر اساس میزان سرمایه و اهدافی که دارید برای این روش سرمایه ‌گذاری استفاده می‌نمایید می‌توانید سراغ چند پلتفرم معتبر به صورت همزمان رفته و از مزیت‌های همه آنها به صورت همزمان استفاده کنید.

حالا وقت آن رسیده تا توکن مورد نظر را به حجم دلخواه خریداری کرده و توکن‌های خود را به پلتفرم انتخاب شده انتقال دهید. این مرحله هر چند بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد اما اگر به آن دقت کافی نداشته باشید ممکن است لش‌های بسیار زیادی همراه شده و حتی با وارد کردن آدرس‌های اشتباهی تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید.

در پلتفرم مورد نظر وارد بخش استیک ارز دیجیتال شده و در این بخش باید توکن خود را جستجو نمایید. در هر پلتفرمی برای هر ارز دیجیتال شرایط استیکینگ متفاوتی وجود دارد که حتماً باید آنها را مطالعه کنید. در ادامه معمول‌ترین شرایط استیکینگ ارز دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد که برای اکثر پلتفرم‌ها و اکثر توکن‌ها به همین ترتیب است.

در قدم بعدی نوبت به فریز کردن توکن‌ها می‌رسد. فریز کردن توکن‌ها در یک پلتفرم ارز دیجیتال دقیقاً همان واریز کردن پول به حساب سپرده گذاری در بانک است و قرار است در طول یک بازه زمانی مشخص شده پول شما در این سپرده گذاری باقی بماند و توکن‌های شما نیز در حالت فریز باقی بماند. در سپرده گذاری بانک عملاً در این بازه زمانی نمی‌توانید پول خود را از حساب خارج کنید و در صورت خارج کردن پول از حساب دیگر سودی به شما تعلق نخواهد گرفت. در بازار ارز دیجیتال اما شرایط کمی متفاوت است. یک بازه زمانی مشخص برای فریز کردن توکن‌ها در نظر گرفته می‌شود که اصلاً شما در این بازه زمانی حتی اگر بخواهید هم نمی‌توانید توکن‌های خود را خارج کنید.

حالا دیگر نحوه استیک کردن در ارز دیجیتال برای شما به پایان رسیده و دیگر چالش دیگری را نخواهید داشت و باید منتظر بمانید تا در بازه زمانی مشخص شده سود حاصل از این فرایند به حساب شما واریز شود. البته در بسیاری از پلتفرم‌های حرفه‌ای موجود در حال حاضر این صعود به صورت لحظه‌ای نیز برای شما محاسبه شده و هر بار که توکن‌های فریز شده خود سر بزنید می‌توانید مقدار سود حاصل از فرایند استیک را تا آن زمان مشاهده نمایید. هوشمندانه سرمایه گذاری کنید.

استخر استیکینگ چیست؟

اصطلاح استیک در ارز دیجیتال مفاهیم مختلف دیگری هم با خود به همراه دارد که برای درک هرچه بهتر این روش سرمایه‌ گذاری باید درباره آنها نیز بدانید. از نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال گرفته تا اینکه بدانیم نحوه استیک در ارز دیجیتال چیست همگی اهمیت خاص خود را دارند و باید به بررسی کامل آنها نیز بپردازیم. یکی دیگر از مفاهیمی که در این بین به درک آن نیاز پیدا خواهید کرد استخر استیکینگ است.

مفهوم استخر استیکینگ به نحوه سودآوری از این روش سرمایه‌ گذاری برمی‌گردد. وقتی شما توکن‌ های خود را در یک پلتفرم فریز می‌کنید و به حالت استیک در می‌آورید، پلتفرم مورد نظر از این توکن‌ ها استفاده‌های مختلفی کرده و درصدی از سود حاصل از این استفاده‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. ممکن است از آنها برای تامین نقدینگی استفاده کند و یا اینکه به عنوان یک نود در شبکه رمز ارزهای مختلف فعالیت کرده و سود حاصل از فعالیت خود را به دست آورد.

استخر استیکینگ جایی است که کاربران می‌توانند به صورت دسته جمعی توکن‌ های خود را به حالت یکپارچه در آن قرار دهند تا بتوانند از تعداد بسیار بالای توکن‌ های جمع آوری شده برای هر یک از این روش‌های درآمدزایی استفاده کرده و از این طریق سود خوبی را از فرایند استیکینگ به دست آورند و پاداش آن را با یکدیگر تقسیم کنند. حتی خود شما نیز می‌توانید یک استخر استیکینگ جدید بسازید اما معمولاً برای رسیدن به سود قابل توجه باید سراغ استخرهای موجود رفته و از مزیت‌های آنها برای سودآوری استفاده کنید.

استخرهای معتبر با تبلیغات بسیار گسترده بران زیادی دارند و توکن‌ های بسیار زیادی هم در آنها جمع آوری می‌شود. راه‌اندازی یک استخر جدید نیاز به تلاش بسیار زیاد و کار گروهی داشته و از عهده هر کسی و حتی از هر شرکتی برنمی‌آید. وقتی شما سرمایه خود را وارد یک استخر استیکی می‌کنید می‌توانید در سود حاصل از فعالیت‌های استخر مورد نظر شریک شوید. دقت داشته باشید که درصدی از سود به وجود آمده متعلق به خود تیم توسعه دهنده استخر مورد نظر است و بقیه سود به تناسب مقدار دارایی میان اعضا تقسیم می‌شود.

البته معمولاً یک حداقل مبلغ برای سپرده گذاری در استخرها تعیین می‌شود و شما حداقل باید این مقدار تعیین شده را برای سپرده گذاری در نظر بگیرید. برای کسانی که به صورت حرفه‌ای در فرایند استیکینگ در بازار ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند و سابقه خوبی در این باره داشته و به تمام جزئیات لازم برای سودآوری نیز واقف هستند استفاده از استخرها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. اما افراد تازه کار که هنوز تجربه کافی برای انتخاب توکن‌ های برتر برای استیکینگ را نداشته و در شروع فعالیت سرمایه‌ گذاری با استفاده از روش استیکینگ هستند استخرها می‌توانند گزینه مناسبی برای رسیدن به یک درآمد مناسب و ایده‌آل برای آنها باشد. البته در این شرایط نیز شما باید به دنبال انتخاب بهترین استخرها باشید تا بتوانید با امنیت کامل سرمایه‌ گذاری خود را انجام دهید. دقت داشته باشید که کلاهبرداری در استخرهای موجود در اینترنت بسیار زیاد است و بسیاری از آنها ممکن است حتی توکن‌ های شما را پس ندهند. به همین دلیل در زمان انتخاب استخر فقط سود معرفی شده توسط آنها را در نظر نگیرید و حتماً روی اعتبار و شرایط استخر مورد نظر نیز جستجوی کاملی داشته باشید تا از این جهت سرمایه‌های شما درگیر کلاهبرداری‌ها و ریسک‌های بزرگ نشود.

استیک ارز دیجیتال

کجا استیک کنیم؟

حالا به خوبی می‌دانید که استیک ارز دیجیتال چیست و همچنین به صورت کامل با طریقه استیک ارز دیجیتال نیز آشنا شدید و مراحل استیکینگ را به صورت کامل برای شما تشریح کردیم. اما سوال دیگری که در مقاله استیک در ارز دیجیتال چیست باید به بررسیان بپردازیم این است که ما کجا می‌توانیم استیک کنیم و هر کدام از پلتفرم‌های موجود برای استیک کردن چه معایب و مزایایی دارد. البته دقت داشته باشید که ما در یک مقاله جداگانه به بررسی معتبرترین سایت‌ها برای استیک کردن خواهیم پرداخت و نکات لازم درباره آنها را با شما در میان می‌گذاریم. اما با توجه به اینکه در این مقاله قرار است تمام جزئیات مربوط به استیکینگ را با شما در میان بگذاریم برخی از مهم‌ترین پلتفرم‌ها و سایت‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

قبل از اینکه سایت‌های مختلف در دسترس برای استیکینگ را به شما معرفی کنیم لازم است تا چند نکته بسیار مهم را با هم مرور نماییم. انتخاب پلتفرم مناسب برای استیک کردن اهمیت بسیار زیادی دارد و شما به هیچ وجه نباید این موضوع را سرسری بگیرید. معمولا بسیاری از کاربران که اطلاعات کاملی در این باره ندارند در زمان انتخاب بهترین پلتفرم برای استیک کردن سراغ آنهایی می‌روند که بیشترین سود را به آنها بدهد که این تصور کاملاً اشتباه است و ممکن است باعث شود تا شما تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید.

کیف پول اتمیک ولت یکی از معتبرترین و بهترین پلتفرم‌ها برای استیک کردن رمز ارزها محسوب می‌شود که همین چندی پیش مورد حمله هکرها قرار گرفت و هر چند تیم توسعه دهنده این کیف پول تمام دارایی کاربران را به آنها برگرداند اما دقت کنید که وقتی برای اتمیک ولت چنین اتفاقی می‌افتد سایر پلتفرم‌های ناشناس و نامعتبر که دیگر جایگاه خاص خود را دارند. با توجه به این نکته اولین موضوع مهمی که در انتخاب بهترین پلتفرم برای استیک کردن باید به آن دقت داشته باشید امنیت و اطمینان است.

امنیت و اطمینان یک پلتفرم بر اساس آیتم‌های مختلفی تعیین می‌شود که محبوبیت و مشهور بودن و تعداد کاربران بالا از جمله اصلی‌ترین این موارد هستند. دقت کنید که به هیچ وجه قرار نیست شما یک استخر استیکینگ جدید یا یک سایت معتبر جدید کشف کنید که تاکنون هیچکس آن را کشف نکرده و توکن‌ های خود را برای رسیدن به سودهای چند صد درصدی در آن استیک نمایید. این دست از سایت‌ها و پلتفرم‌ها معمولاً بهترین گزینه‌ها برای کلاهبرداری هستند و ممکن است شما دارایی‌های خود را به صورت کامل در آنها از دست بدهید.

بله هرچند سود حاصل از استیک اهمیت خاص خود را دارد و شما حتماً باید این موضوع را در نظر بگیرید اما مهم‌تر از رسیدن به سود امنیت پلتفرم مورد نظر است. در واقع شما باید در میان پلتفرم‌های کاملاً ایمن که امنیت بسیار بالایی داشته باشند به دنبال انتخاب بهترین گزینه برای استیک کردن توکن‌ های در دسترس خود باشید. نکات و موارد دیگری مانند حداقل و حداکثر زمان لازم برای استیک کردن و یا هزینه‌های مربوط به این فرایند سرمایه‌ گذاری از جمله دیگر مواردی هستند که در زمان انتخاب بهترین سایت و بهترین پلتفرم برای استیک کردن باید به آن دقت داشته باشید. در ادامه برخی از این پلتفرم‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

استیکینگ در صرافی ایرانی

بله شما می‌توانید در حساب کاربری خود در صرافی‌های داخلی نیز به دنبال استیک کردن رمز ارزهای خود باشید. البته در حال حاضر تعداد صرافی‌های داخلی خیلی زیادی این امکان را برای شما فراهم نکرده‌اند و تنها می‌توانید از یکی دو مورد از آنها برای منظور استفاده کنید که آنها نیز طبق شرایط بین‌المللی برای ارائه سود در فرایند استیکینگ اقدام می‌نمایند.

در مورد انتخاب صرافی‌های داخلی برای استیک کردن رمز ارزها باید چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم که اتفاقاً اهمیت بسیار زیادی در این باره دارند و عدم دقت آنها ممکن است باعث بروز چالش‌های بسیار زیادی در این فرایند سرمایه‌ گذاری برای شما شود.

دقت کنید که به صرف اینکه یک صرافی داخلی باشد به هیچ وجه نمی‌تواند امنیت کامل را برای شما ایجاد کند و به معنی این نیست که صرافی مورد نظر به هیچ وجه کلاهبرداری نبوده و شما می‌توانید با اطمینان کامل دارایی‌های خود را در آن استیک کنید. اگر ما بخواهیم به تجربه خود صرافی‌های داخلی را برای استیک کردن و یا هر کاربرد دیگری دسته‌بندی کنیم آنها را به دو دسته با اطمینان بسیار بالا و با اطمینان بسیار پایین تقسیم خواهیم کرد. تعداد صرافی‌هایی که اعتماد به آنها بسیار زیاد و قابل توجه است در بازار ایران بسیار کم هستند و تعداد صرافی‌هایی که اعتماد به آنها بسیار کم است به وفور در بازار ایران پیدا می‌شوند.

با این حساب بسیار مهم است که شما حتماً از خدمات صرافی‌های معتبر و شناخته شده برای استیکینگ استفاده نموده و سراغ گزینه‌های ضعیف و یا با ریسک بسیار بالا نروید. مسلماً صرافی‌هایی که شناخت نسبت به آنها بسیار پایین‌تر است برای ترغیب کاربران اعلام به سودهایی به مراتب بیشتری می‌نمایند که به هیچ وجه نباید فریب چنین تبلیغاتی را بخورید.

نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال در صرافی‌های داخلی تفاوتی با پلتفرم‌های بین‌المللی ندارد و شما در همان ابتدای فرایند استیک کردن می‌توانید سود حاصل از این سرمایه‌ گذاری را مشاهده کنید. البته شما باید سود حاصل از استیکینگ در صرافی‌های داخلی را با پلتفرم‌های بین‌المللی مقایسه کنید تا در نهایت در یک بازه زمانی ۱ یا چند ساله کلاه سرتان نرود و بتوانید بیشترین میزان سود را به دست آورید. انتخاب ما میان یک صرافی داخلی ایمن با سود کمتر نسبت به یک پلتفرم بین المللی با ریسک بالا اما سود بیشتر صرافی داخلی است اما میان صرافی داخلی و یک پلتفرم بین‌المللی ایمن گزینه دوم را انتخاب می‌کنیم.

استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ در صرافی خارجی

قبل از اینکه من و شما بدانیم استیک ارز دیجیتال چیست صرافی‌های خارجی تمام جزئیات مربوط به این روش سرمایه‌ گذاری را استخراج کرده و خدمات لازم را در این باره نیز به کاربران خود ارائه می‌دادند. آنها بهتر از ما می‌دانند که استیک در ارز دیجیتال چیست و این روش چقدر می‌تواند برای آنها درآمدزا باشد. بله شما از حساب صرافی‌های خارجی نیز می‌توانید برای استیک کردن رمز ارزها و توکن‌ های در دسترس خود استفاده کنید که اتفاقاً پلتفرم‌های مطمئن و قابل اعتمادی هستند و هم سود حاصل از سرمایه‌ گذاری در آنها نیز قابل توجه خواهد بود. صرافی‌های خارجی در واقع می‌توانند در نقش یک استخر استیکینگ ظاهر شده و با جمع آوری تعداد توکن‌ های بسیار زیاد به سود قابل توجهی از آنها برسند. البته دقت کنید که قرار نیست سود حاصل از فرایند استیک در صرافی‌های خارجی به میزان قابل توجهی برای شما افزایش پیدا کند و آنها فقط درصدی از سود فعالیت‌های خود را در اختیار سرمایه‌گذاران خود قرار می‌دهند.

اگر به دنبال استفاده از پلتفرم صرافی‌های خارجی برای استیکینگ هستید باید چند نکته بسیار مهم را درباره آنها با شما در میان بگذاریم تا بتوانید یک سرمایه‌ گذاری آگاهانه در آنها برای خود رقم بزنید.

متاسفانه در حال حاضر اکثر صرافی‌های بین‌المللی معتبر و شناخته شده خدمات خود را از کاربران ایرانی به دلیل تحریم‌ها دریغ کرده‌اند و شما نمی‌توانید از خدمات صرافی‌های معتبر مانند بایننس و کوین بیس و حتی در ماه‌های اخیر کوکوین برای استیک کردن استفاده کنید. با این حساب دو راه حل پیش روی شما قرار خواهد داشت که باید یکی از آنها را برای استفاده از این روش سرمایه‌ گذاری در نظر بگیرید.

اولین روش انتخاب پلتفرم‌های ناشناخته‌تر است که در حال حاضر خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه می‌نمایند که انتخاب آنها می‌تواند یک چالش بسیار بزرگ ناامنی را در فرایند سرمایه‌ گذاری شما ایجاد کند. از این گذشته تعداد توکن‌ هایی که می‌توان در این صرافی‌ها استیک کرد هم خیلی زیاد نیست و شما با محدودیت‌های این چنینی نیز در این رده روبرو خواهید بود. همچنین سود حاصل از استیک کردن در این صرافی‌ها نیز ممکن است چندان قابل توجه نباشد و عملاً انتخاب آنها برای این فرایند به هیچ وجه نمی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

دومین راه حل این است که خطرات تحریم را به جان بخرید و سرمایه‌های خود را برای استیک کردن به حساب صرافی‌های بین‌المللی معتبر انتقال دهید. برای این منظور شما می‌توانید از آی پی خارجی استفاده نمایید که البته به هیچ وجه تضمین کننده امنیت شما نخواهد بود و ممکن است دارایی‌های خود را به صورت کامل از دست بدهید. توصیه ما این است که اگر اصرار زیادی به استفاده از پلتفرم صرافی‌های خارجی برای استیکینگ دارید حتماً از حساب یکی از اقوام و دوستان خود که در خارج از کشور حضور داشته و دارای پاسپورت خارجی است برای باز کردن حساب در این پلتفرم‌ها استفاده کرده و به دنبال استیک کردن رمز ارزهای خود در یک حساب وریفای شده کاملا معتبر باشید.

البته روش‌های جایگزین دیگری توسط کاربران ایرانی به کار گرفته می‌شود که توصیه به استفاده از آنها نداریم ولی روش‌ها ممکن است در دراز مدت ریسک بسیار زیادی برای سرمایه‌های شما ایجاد کرده و باعث از بین رفتن تمام آنها شود. با توجه به اینکه فرایند استیک یک فرایند سرمایه‌ گذاری طولانی مدت است خطر ناشی از تحریم‌ها در آن حساب شما را بیشتر تهدید می‌کند و ممکن است در دراز مدت صرافی پی به ایرانی بودن شما برده و عملاً شما تمام دارایی‌های خود را به راحتی از دست بدهید.

روش‌های جایگزین مانند استفاده از ابزارهای ایجاد کننده آی پی ثابت خارجی یا وریفای کردن حساب با مدارک جعلی از جمله روش‌هایی هستند که برخی از کاربران ایرانی از آنها استفاده می‌کنند و ما کاملاً متعجب هستیم که آنها چگونه چنین خطر بزرگی را برای دارایی‌های خود به جان خریده اند.

در کل صرافی‌های خارجی شرایط خوبی برای سودآوری از طریق استیک ارز دیجیتال دارند اما استفاده از پلتفرم آنها برای کاربران ایرانی به این راحتی‌ها در دسترس نیست و به همین دلیل اگر شرایط خوبی از این بابت ندارید توصیه به استفاده از این روش و این پلتفرم‌ها برای استیک کردن نداریم. فراموش نکنید که استیک کردن فرایند سرمایه‌ گذاری طولانی مدت است و اگر شما از پلتفرمی کاملاً ایمن استفاده نکنید خطرات بسیار زیادی را برای سرمایه‌های خود خواهید خرید.

استیکینگ در سایت های معتبر

خوشبختانه نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال در پلتفرم‌ها و سایت‌های مختلف تقریباً مشابه با یکدیگر است و به همین دلیل است که ما می‌توانیم یک برآورد کاملاً دقیقی درباره شرایط استیکینگ در سایت‌های معتبر و پلتفرم‌های مختلف نسبت به یکدیگر داشته باشیم. البته در این مقاله قرار نیست سایت‌های معتبر موجود برای استیکینگ را به شما معرفی کنیم و برای منظور یک مقاله جداگانه را می‌توانید در سایت کانون بورس دنبال کنید اما لازم است تا شرایط استیک کردن در این سایت‌ها را برای شما تشریح کنیم.

سایت‌های بسیار زیادی وجود دارند که خدمات استیک کردن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و شما نیز می‌توانید از خدمات این سایت‌ها استفاده کنید. البته به همان مقدار که می‌توانی نسبت به امنیت سرمایه‌ گذاری در این سایت‌ها مشکوک باشید، نمونه‌های معتبر بسیار زیادی از آنها نیز در دسترس است که شما می‌توانید با اطمینان بالا سرمایه‌ گذاری خود را در آنها آغاز کرده و به دنبال استیک کردن رمز ارزهای خود باشید.

برخی از این سایت‌ها به صورت استخر استیکینگ فعالیت خود را انجام می‌دهند و شما تحت تاثیر قوانینی کاملاً مشخص و مشابه با استخرهای استیکینگ وانید از خدمات آنها استفاده کنید و برخی از سایت‌ها نیز دقیقاً مشابه با پلتفرم صرافی‌ها به دنبال ارائه خدمات استیکینگ هستند. معمولا در اکثر سایت‌های معتبر شما می‌توانید امکان استیک کردن اکثر توکن‌ های معتبر و شناخته شده را داشته باشید و از این بابت محدودیت خاصی وجود ندارد. اما باز هم برای انتخاب سایت بهتر و ایده آل‌تر برای استیکینگ لازم است تا یک جستجوی کامل داشته باشید.

دوباره تاکید می‌کنیم که بهتر است حتماً امنیت را به عنوان اولویت اول خود در این انتخاب در نظر بگیرید و سپس به دنبال بررسی سایر موارد از جمله سود حاصل از استیکینگ و یا شرایط دیگر بروید. استیک کردن در سایت‌ها می‌تواند شرایط خوبی را از نظر میزان سودآوری برای شما به دنبال داشته باشد به شرطی که سایر نکات مربوط به استیکینگ از جمله انتخاب بهترین ارز برای استیک و انتخاب سایت معتبر و ایمن را نیز در نظر گرفته و به آنها نیز دقت کافی داشته باشید.

در زمان انتخاب بهترین سایت برای استیک کردن رمز ارزها همچنین به ارائه خدمات آنها به کاربران ایرانی نیز دقت کنید و به صرف اینکه از فیلترشکن برای ورود به سایت مورد نظر استفاده می‌کنید به دنبال این روش سرمایه‌ گذاری در آن نروید. در نظر داشته باشید که بسیاری از سایت‌ها نیز دقیقاً مشابه با صرافی‌ها خدمات خود را به کاربران ایرانی قطع کرده‌اند و آنها را تحت تاثیر تحریم‌های ارائه شده در لیست ممنوع خود قرار داده اند. استیکینگ در این سایت‌ها نیز می‌تواند خطرات مشابه با صرافی‌های این چنینی را برای شما رقم بزند و نباید به دنبال استفاده از آنها برای این منظور باشید.

استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ در کیف پول نرم افزاری

شاید بسیاری از شما که وارد مقاله استیک ارز دیجیتال چیست شده‌اید، اولین شناخت خود را نسبت به پلالتفرم‌های رایج برای استیک کردن را در کیف پول‌ های نرم‌ افزاری مشاهده کرده‌اید. کیف پول‌ های نرم‌ افزاری دم دست‌ترین گزینه‌ها برای استیک کردن رمز ارزها مخصوصاً برای کاربران ایرانی هستند که معمولاً تحت تاثیر تحریم‌ها قرار نگرفته و شما می‌توانید به راحتی از پلتفرم آنها برای استیک کردن استفاده نمایید. البته استیک کردن در کیف پول‌ های نرم‌ افزاری هم شرایط خاص خود را دارد و حتماً باید تمام جوانب را در این باره در نظر بگیرید تا فرایند استیکینگ برای شما کاملاً ایمن و ایده‌آل باشد. برای این منظور نکاتی که در ادامه با شما در میان می‌گذاریم می‌توانند راهنمای خوبی برای استیک کردن رمز ارزها در کیف پول‌ های نرم‌ افزاری باشند.

دقت کنید که هرچند تعداد کیف پول‌ های نرم‌ افزاری که کاربران ایرانی را محدود کرده و آنها را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌اند کم هستند اما با این حال چنین گزینه‌هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال کیف پول نرم‌ افزاری اکسودوس که یکی از بهترین و شناخته شده‌ترین کیف پول‌ های نرم‌ افزاری در جهان است ارائه خدمات به کاربران ایرانی را محدود کرده و شما نمی‌توانید از خدمات این کیف پول برای روش‌های مختلف سرمایه‌ گذاری مانند استیکینگ و یا حتی نگهداری از رمز ارزهای خود استفاده کنید. بنابراین این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشید و قبل از هر چیزی این شرایط را در کیف پول نرم‌ افزاری مورد نظر خود بررسی کنید.

کیف پول‌ های نرم‌ افزاری برای استیک کردن رمز ارزها را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم. دسته اول کیف پول‌ هایی هستند که عمومی داشته و تعداد توکن‌ های بسیار زیادی را می‌توان در آن نگهداری و استیک کرد و دسته دوم آن‌هایی هستند که فقط برای نگهداری و استیک کردن چند توکن خاص توسعه پیدا کرده‌اند. تراست ولت و اتمیک ولت بهترین نمونه‌ها برای دسته اول و کیف پول یورویی و ترون لینک بهترین نمونه برای گزینه‌های دوم هستند.

هیچ محدودیتی در انتخاب یک یا چند کیف پول برای استیک کردن پیش روی شما قرار ندارد و شما می‌توانید به صورت همزمان از مزیت‌های چند کیف پول برای این منظور استفاده کرده و بالاترین سود ممکن را با رعایت تمام نکات امنیتی برای خود به دست آورید.

دقت کنید که سود حاصل از استیک کردن توکن‌ های مختلف در تمام کیف پول‌ ها با یکدیگر یکسان نیست و شما باید بررسی کنید که کدام کیف پول امن و مطمئن بالاترین میزان سود را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته دوباره باید تاکید کنیم که میزان سود و البته امنیت ۲ ویژگی هم رده با یکدیگر هستند که برای انتخاب بهترین کیف پول برای استیک کردن باید به صورت همزمان با آنها دقت کنید. صرف انتخاب یک کیف پول به دلیل سود بالاتر نمی‌تواند شرایط خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد و ممکن است شما را در معرض خطر نابودی سرمایه‌ها قرار داده و چالش‌های بسیار زیادی را برای شما ایجاد کند.

در اکثر کیف پول‌ های رایج و معتبر معمولاً ین کننده‌های نقدینگی مختلفی وجود دارند که سود حاصل از سرمایه‌ گذاری آنها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان نمونه اگر به دنبال استیک کردن ارز دیجیتال پولکادات در کیف پول تراست والت باشید در این کیف پول چند تامین کننده نقدینگی مختلف سود متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که باید بالاترین سود را انتخاب کنید.

یک نکته تجربی بسیار مهم هم در فرایند استیک کردن توکن‌ ها در کیف پول‌ های نرم‌ افزاری برای ما ایجاد شده که لازم دانستیم تا آن را نیز با شما در میان بگذاریم تا در ایده‌آل‌ترین شرایط از این روش سرمایه‌ گذاری استفاده کنید. وقتی وارد پلتفرم یک کیف پول برای استیک کردن می‌شوید و بخش استیکینگ را انتخاب می‌کنید در این بخش لیکوییدی پرووایدرهای مختلفی پیش روی شما قرار می‌گیرند که شما می‌توانید هر یک از آنها را برای استیک کردن توکن‌ های خود برگزینید.

در این مواقع اکثر کاربران گزینه ای را انتخاب می‌کنند که بیشترین سود حاصل از این فرایند سرمایه‌ گذاری را در اختیار آنها قرار دهد. اما جالب است که تجربه ثابت کرده که امنیت سرمایه‌ گذاری در هر کدام از این گزینه‌ها با هم یکسان نیست. البته نه اینکه توکن‌ های اصلی شما در معرض خطر قرار داشته باشند و این موضوع تحت مراقبت پلتفرم تراست والت قرار دارد. اما شما ممکن است گزینه‌ای را انتخاب کنید که در ظاهر سود بالایی در اختیار شما قرار دهد اما در عمل نه فقط اینکه این مقدار سود را برای شما تامین نکند بلکه ممکن است حتی در یک بازه زمانی هیچ سودی به فعالیت شما پرداخت نکند.

تجربه به ما ثابت کرده که در نظر گرفتن اعتبار در این مرحله از فرایند استیکینگ نیز اهمیت خاص خود را دارد و شما باید به دنبال گزینه‌ای باشید که اعتبار زیادی برای آن وجود دارد. با در نظر گرفتن این موضوع هرچند ممکن است کمی سودهای حاصل از فرایند سرمایه‌ گذاری در روش استیکینگ برای شما کاهش پیدا کند اما در نهایت شما نسبت به رسیدن به این سود مطمئن خواهید شد. فراموش نکنید که رسیدن به یک سود ۱۰ درصدی در یک بازه زمانی یک ساله بهتر از این است که شما به امید رسیدن به سود ۲۰ درصدی باشید اما هیچ چیزی عاید شما نشود.

معایب استیک ارز دیجیتال

استیکینگ در پروژه های دیفای

گزینه دیگری که در فرایند استیکینگ پیش روی شما قرار دارد استفاده از پروژه‌های دیفای است. پروژه‌های دیفای هم مانند سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف گزینه‌های معتبر و نامعتبر دارند و خطرات مربوط به هک شدن لتفرم‌ها را نیز تهدید می‌کند و شما نمی‌توانید بدون بررسی امنیت به دنبال انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌ گذاری در پروژه‌های دیفای باشید. دقیقاً مانند سایر پلتفرم‌ها هم سود حاصل از فعالیت در پلتفرم‌های مختلف دیفای با یکدیگر متفاوت است و هم امنیت آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

برای اینکه اهمیت استفاده از پروژه‌های دیفای برای استیکینگ را بیشتر درک کنید لازم به یادآوری است که در حال حاضر یکی از بزرگترین هک های دنیا در یکی از پروژه‌های دیفای رخ داده و اگر شما دقت کافی به این موضوع نداشته باشید ممکن است تحت تاثیر چنین چالشی قرار گرفته و تمام دارایی‌های خود را به راحتی از دست بدهید.

نکته بسیار مهم درباره پروژه‌های دیفای این است که شما علاوه بر استیک کردن توکن‌ های خود می‌توانید از آنها برای رسیدن به سایر روش‌های درآمدزایی و سودآوری نیز استفاده کنید. به عنوان مثال یکی از جذاب‌ترین و بهترین روش‌های درآمدزایی با استفاده از پروژه‌های دیفای وام گرفتن از آنها است. شما می‌توانید درصدی از ارزش توکن‌ های خود را که در یک پروژه دیفای برای دریافت وام قرار می‌دهید به عنوان وام دریافت کرده و دوباره با این توکن‌ های جدید سرمایه‌ گذاری کنید.

فرایند کار در این پروژه‌ها بسیار ساده است و نها قرار است توکن‌ هایی مانند بیت کوین و اتریوم را وارد پروژه‌های دیفای کرده و آنها را در پروژه‌های دیفای استیک کنید. حالا بسته به نوع پروژه می‌توانید ۵۰ تا ۹۰ درصد ارزش دارایی‌های استیک شده خود را به صورت وام اما به تتر دریافت کنید دوباره با این تترها سرمایه‌ گذاری دیگری در بازار انجام دهید. در صورتی که در این مواقع رمز ارزهای خریداری شده از سوی شما ن پیش بینی قبلی را داشته باشند می‌توانید انتظار داشته باشید که سود حاصل از این روش سرمایه‌ گذاری به میزان قابل توجهی برای شما افزایش پیدا خواهد کرد و چندین برابر بیشتر سود به دست خواهید آورد. البته پروژه‌های دیفای برای وامدهی سود مختصری هم در نظر می‌گیرند که باید این سود را نیز به آنها پرداخت نمایید. معمولا سود حاصل از وام‌های دریافتی از پروژه‌های دیفای نسبت به نوسانات قیمتی که رمز ارزهای مختلف دارند بسیار کمتر است و اگر شما تجربه و تخصص لازم برای انتخاب توکن‌ های مناسب برای خرید را داشته باشید می‌توانید یک سرمایه‌ گذاری فوق‌العاده جذاب برای خود رقم زده و در یک بازه زمانی یک ساله ارزش سود حاصل از سرمایه‌ گذاری‌های خود را چندین برابر کنید.

تعداد ارزهای دیجیتال حوزه دیفای در حال حاضر بسیار زیاد است و پلتفرم‌های بسیار مختلفی در این حوزه تعریف شده‌اند که نمی‌توانیم شما را دعوت به استفاده از خدمات همه آنها کنیم. اعتبار پروژه و همچنین بررسی فاندامنتالی آن می‌تواند شما را در انتخاب بهترین پروژه دیفای راهنمایی کند.

سایت های معتبر استیک ارز دیجیتال

آیا هر ارزی را می توان استیک کرد؟

سوال بسیار مهم بعدی که باید به آن پاسخ دهیم این است که آیا هر ارزی را می‌توان در بازار استیک کرد یا خیر؟ این سوال از آنجایی اهمیت دارد که ان استیک کردن تمام توکن‌ ها وجود ندارد و شما باید به دنبال توکن‌ هایی باشید که شرایط استیک کردن آنها در بازار وجود دارد. البته در این باره می‌توانیم نکات مختلفی را با شما در میان بگذاریم تا به درک کاملی نسبت به شرایط استیک کردن رمز ارزها برسید.

اول اینکه روش‌های مختلفی برای سرمایه‌ گذاری از توکن‌ های در دسترس وجود دارد که استیک تنها یکی از آنها است. به این معنا که ممکن است شما به دنبال رسیدن به صعود از فرایند سرمایه‌ گذاری بر روی توکن‌ هایی مانند بیت کوین باشید. همانطور که می‌دانید امکان استیک کردن ارز دیجیتال بیت کوین وجود ندارد و فرایند سودآوری برای دارندگان این توکن استخراج بیت کوین است. از این گذشته برخی از پلتفرم‌ها هم شرایطی را به وجود آورده‌اند که شما می‌توانید با فریز کردن بیت کوین‌ های خود در آن که مخصوص پلتفرم‌های دیفای است به سود حاصل از سپرده گذاری برسید.

در مجموع باید برای شما عنوان کنیم که در بازار ارز دیجیتال تنها امکان استیک کردن توکن‌ هایی وجود دارد که پلتفرم آنها از الگوریتم اثبات سهام به جای اثبات کار استفاده کرده باشند و تنها این دسته از رمز ارزها را می‌توان در لیست گزینه‌های مجاز برای استیکینگ قرار داد. پس با این حساب شما باید وایت پیپر ارز دیجیتال مورد نظر خود را مطالعه کنید تا ببینید که آیا از الگوریتم اثبات سهام استفاده کرده یا الگوریتم اثبات کار پایه گذار پلتفرم توکن مورد نظر شما بوده است.

البته با توجه به اینکه همه ما می‌دانیم که بیت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده کرده است و در شرایط طبیعی نمی‌توان آن را استیک کرد اما همانطور که اشاره کردیم در برخی از پلتفرم‌های دیفای شما می‌توانید برای تامین نقدینگی بیت کوین‌ های خود را به آنها بسپارید و در ازای این موضوع وام بگیرید و سود به دست آورید.

از این گذشته تمام توکن‌ هایی که در آنها از الگوریتم اثبات سهام استفاده شده باشد هم گزینه مناسبی برای استیک کردن نیستند. البته هرچند میزان سودآوری یکی از آیتم‌های بسیار مهم در این باره است اما منظور ما اصلاً ربطی به میزان سودآوری ندارد. وقتی یک توکن در پلتفرم‌های معتبر و معروف در شرایط استیکینگ قرار نگرفته باشد عملاً شما نمی‌توانید آن را در لیست گزینه‌های مورد نظر خود برای استیک قرار دهید و باید سراغ سایر توکن‌ ها بروید.

وقتی صحبت از استیک می‌شود شما باید پارامترها و آیتم‌های مختلفی را برای انتخاب خود در نظر بگیرید و در مجموع تمام این پارامترها در کنار هم است که می‌تواند این شرایط را برای شما ایفا نماید. در نظر داشته باشید که هرچند قرار است در یک بازه زمانی یک یا چند ساله به سود بسیار خوبی از فرایند استیک کردن برسید اما در قدم اول شما باید هوشیار باشید و گزینه مناسبی را برای منظور انتخاب نمایید. کمی تلاش و جستجوی منطقی در ابتدای اقدام برای فرایند استیکینگ می‌تواند در طول یک سال خیال شما را کاملا راحت کرده و شرایطی را به وجود آورد که دیگر نگرانی از این بابت برای شما ایجاد نشود. پروسه انتخاب گزینه مورد نظر برای کردن از انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر گرفته تا انتخاب پلتفرم مناسب برای این منظور ادامه پیدا می‌کند.

معایب استیک ارز دیجیتال

شرایط استیکینگ در ارز دیجیتال

همراه با نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال و همچنین طریقه استیک ارز دیجیتال لازم است تا شما با شرایط استیکینگ هم در این بازار آشنا شوید زیرا این شرایط ممکن است کار شما را در آینده پیچیده‌تر کند. البته دقت داشته باشید که در هر پلتفرمی که دنبال استیک کردن هستید شرایط به صورت کامل و شفاف توضیح داده شده و شما در زمان استیک کردن توکن‌ های خود می‌توانید این شرایط را مشاهده کنید. البته مطالعه و بررسی شرایط استیکینگ در بازار ارز دیجیتال در پلتفرم‌های مختلف یکی از مراحل مهم استیک کردن است و شما از قبل باید این مراحل را برای پلتفرم مورد نظر خود بررسی کرده باشید.

اولین مورد از شرایط استیکینگ مربوط به میزان سود حاصل از استیکینگ در بازه‌های زمانی مشخص است. فراموش نکنید که قرار نیست تمام پلتفرم‌ها برای تمام توکن‌ ها سود مساوی برای استیک کردن در نظر گرفته باشند و شرایط برای آنها در پلتفرم‌های مختلف متفاوت خواهد بود. در زبان استیک کردن باید ببینید که در یک بازه زمانی یک ساله چه مقدار سود به این سپرده گذاری شما تعلق می‌گیرد. نکته بسیار جالب اینجا است که حتی در یک پلتفرم هم به دلیل وجود لیکویدی پرووایدرهای مختلف ممکن است سود حاصل از استیک حتی برای یک توکن نیز متفاوت باشد. به عنوان مثال در یک سایت ممکن است ۱۰ درصد سود برای استیک کردن ارز دات در لیکویدی پرووایدر بایننس دریافت کنید و در همین سایت و برای همین ارز دیجیتال ممکن است با لیکوئیدی پروایدر کوین بیس به سود ۱۲ درصدی برسید.

دومین شرط از شرایط استیکینگ به بازه زمانی مربوط می‌شود که حداقل باید توکن‌ های شما در این بازه زمانی در پلتفرم مورد نظر فریز باشند. به عنوان مثال ممکن است یکی از شروط استیک کردن ارز سولانا در کیف پول تراست ولت حداقل زمان فریز کردن ۳۰ روزه برای آن باشد. به این ترتیب اگر شما در این پلتفرم توکن‌ های سولانا خود را فریز نمایید تا ۳۰ روز نمی‌توانید به آنها دست بزنید و به هیچ وجه اجازه خارج کردن توکن‌ های خود را از حالت فریز نخواهید داشت.

یکی دیگر از شروط استیکینگ این است که میزان سود حاصل از این فرایند در یک بازه زمانی مشخص ممکن است به شما تعلق بگیرد و شما حداقل باید به این مقدار زمان توکن‌ های خود را در حالت فریز و حالت استیک باقی نگه دارید. گاهی اوقات برخی از افراد بعد از چند روز توکن‌ های خود را از حالت فریز خارج می‌نمایند ولی مشاهده می‌کنند که سود حاصل از این فرایند به آنها تعلق نگرفته است. دقت کنید که حتماً از قبل شرایط مربوط به پرداخت سود در استیکینگ توکن مورد نظر را مطالعه کرده باشید.

سود حاصل از استیک در ارز دیجیتال چقدر است

حالا که به خوبی درک کردید که استیک ارز دیجیتال چیست نوبت به این رسیده تا درباره نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال نیز با شما صحبت کنیم تا بفهمید که در این روش سرمایه‌ گذاری قرار است چه مقدار سود به دست آورید. درباره سود حاصل از استیکینگ دو نکته مهم وجود دارد که نکته اول سود تضمین شده در نظر گرفته شده در پلتفرم‌های مختلف برای فریز کردن توکن‌ های موجود در بازار ارز دیجیتال است و نکته دوم هم سایر پارامترهای موثر بر سود حاصل از استیکینگ خواهد بود که در بند بعدی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

برای اینکه سود حاصل از استیکینگ در ارز دیجیتال را بدانید لازم است تا چند موضوع مختلف را با شما در میان بگذاریم. اولاً اینکه ار سود در نظر گرفته شده برای این فرایند سرمایه‌ گذاری برای توکن‌ های مختلف متفاوت است. به عنوان نمونه از فریز کردن توکن سولانا ممکن است به سود ۱۰ درصدی برسید ولی از فریز کردن توکن اتم ممکن است سود ۲۵ درصدی در طول یک سال برای شما به دست آید.

دوم اینکه سود حاصل از استیک یک ارز دیجیتال در پلتفرم‌های مختلف نیز با هم متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما سولانا را در تراست والت استیک کنید به سود ۸ درصدی خواهید رسید و اگر از اتمیک ولت برای استیک سولانا استفاده نمایید ممکن است حتی سود ۱۲ درصدی نیز در دسترس شما قرار بگیرد.

همچنین سود حاصل از استیک توکن‌ ها در لیکوییدی پرووایدرهای مختلف نیز با هم متفاوت است. وقتی شما وارد کیف پول تراست ولت می‌شوید و به دنبال این هستید که ارز ترون را در آن استیک کنید، در یکی از مراحل استیک شما باید انتخاب کنید که توکن‌ های خود را در کدام لیکوییدی پرووایدر فریز می‌کنید. لیکویدی پرووایدرها می‌توانند صرافی‌ها یا استخرهای استخراج یا حتی پلتفرم‌های دیفای باشند که حجم قابل توجهی از توکن‌ ها را در اختیار داشته و می‌توانند از این طریق سود قابل توجهی را برای خود ایجاد نمایند. در میان لیکوئیدی پرووایدرها هم ممکن است صرافی بایننس از فریز کردن توکن ترون سود ۵ درصدی به شما بدهد و استخر استخراج دیگری هم وجود داشته باشد که از فریز کردن توکن ترون سود ۶ درصدی در اختیار شما قرار دهد.

با این حساب باید متوجه شده باشید که هر چند سود حاصل از استیک کردن توکن‌ ها در بازار ثابت و مشخص است اما این مقدار تحت تاثیر عوامل مختلف یعنی نوع توکن، پلتفرم مورد نظر برای استیک و لیکوییدی پرووایدر مورد نظر متفاوت خواهد بود و شما باید در این باره بهترین تصمیم را بگیرید تا در نهایت سود حاصل از استیکینگ برای شما به حداکثر میزان ممکن برسد. در انتخاب تمام این موارد بهتر است اعتبار را نیز در نظر بگیرید تا تحت تاثیر چالش‌های موجود در فرایند استیکینگ قرار نگیرید.

نحوه محاسبه سود استیک

نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال

نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال یکی از مهمترین مباحثی است که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم تا شما به درک کاملی نسبت به پتانسیل این روش سرمایه‌ گذاری برسید. در خیلی از مواقع شاهد هستیم که وقتی عنوان می‌شود که سود حاصل از فرایند استیکینگ یک ارز دیجیتال ۵ درصد است خیلی‌ها این نتیجه‌گیری دارند که این روش سرمایه‌ گذاری اصلاً مناسب نیست و به هیچ وجه نمی‌توان روی آن حساب کرد. اما دقت داشته باشید که سود حاصل از استیکینگ بسیار می‌تواند برای شما جذاب باشد. بیایید نحوه محاسبه سود استیکینگ در ارز دیجیتال را برای یک توکن برای شما مثال بزنیم تا به درک کاملی از این موضوع برسید.

فرض کنید که امروز قیمت دلار در بازار آزاد ایران ۵۰ هزار تومان است و شما به دنبال استیک کردن ارز سولانا با سود ۱۲ درصدی برای یک بازه زمانی ۲ ساله آن هم با خرید ۲۰۰ عدد سولانا در پلتفرم اتمیک ولت هستید. فرض بعدی ما این است که سولانا بتواند در طول یک بازه زمانی دو ساله سود ۴۰۰۰ درصدی را نیز برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد نماید. حالا بیایید با هم حساب کنیم که در طول این بازه زمانی ۲ ساله چه مقدار سود از فرایند استیک کردن سولانا در اتمیک ولت در دسترس شما خواهد بود.

با توجه به فرضی که در بالا کردیم ارزش و قیمت توکن‌ های سولانا در طول این بازه زمانی قرار است ۴۰ برابر شود. از آنجایی که سود حاصل از استیکینگ نیز دقیقاً مطابق با همان توکن به شما پرداخت می‌شود در واقع شما توکن‌ هایی را در این فرایند سرمایه‌ گذاری به دست می‌آورید که نسبت به شرایط امروز قیمت آنها ۴۰ برابر افزایش پیدا کرده است. ۱۲ درصد از ۲۰۰ عدد توکن ۲۴ توکن خواهد شد. با توجه به اینکه بازه سرمایه‌ گذاری ۲ ساله است شما می‌توانید ۴۸ توکن از این فرایند سرمایه‌ گذاری سود به دست آورید.

اگر بعد از ۴۰ برابر شدن قیمت سولانا ارزش توکن‌ های این ارز دیجیتال در بازار به ۶۰۰ دلار برسد عملاً ارزش ۴۸ توکن خاصل از فرایند سرمایه‌ گذاری در استیکینگ ۲۸۸۰۰ دلار خواهد بود. نکته بعدی که در این نحوه محاسبه سود حاصل از استیکینگ باید به آن اشاره داشته باشیم افزایش نرخ قیمت دلار در بازار آزاد ایران است که در دو سال معمولاً با شگفتانه های بسیار زیادی در این باره روبرو هستیم. حالا اگر قیمت دلار هم در این بازه زمانی دو برابر شده باشد در واقع شما باید ارزش ۲۸۸۰۰ دلار به نرخ دلار امروز را نیز در ۲ ضرب کنید تا در نهایت سود حاصل از این فرایند برای شما به دست آید. ملاحظه می‌کنید که هرچند استیکینگ یک روش سرمایه‌ گذاری با سود تضمین شده است اما تبدیل به یک سرمایه‌ گذاری فوق‌العاده جذاب و ایده‌آل شد و شما می‌توانید با این مقدار سود حتی با آن به عنوان یک روش سرمایه‌ گذاری مطمئن و ایده‌آل هم نگاه کنید.

نحوه محاسبه سود استیک

مزایای استیک ارز دیجیتال

مزایای استیک ارز دیجیتال چیست و آیا این روش سرمایه‌ گذاری می تواند مزیت‌های زیادی را برای ما به ارمغان آورد یا اینکه گزینه‌های بهتری هم در بازار ارز دیجیتال برای این منظور در دسترس ما قرار دارد؟ با معرفی مزایای استیک در بازار رمز ارزها به دنبال این موضوع هستیم تا شما بتوانید مقایسه بهتری نسبت به این روش سرمایه‌ گذاری با سایر روش‌های سرمایه‌ گذاری موجود در بازار ارز دیجیتال داشته باشید. دقت کنید که مقایسه شما برای انتخاب بهترین گزینه سرمایه‌ گذاری باید از طریقه استیک ارز دیجیتال گرفته تا مزیت‌ها و معایب حاکم بر این روش را در نظر بگیرد و شما تمام جوانب را باید در نظر بگیرید.

وقتی در میان انتخاب روش‌های مختلف سرمایه‌ گذاری سراغ تنها یک عامل می‌روید، این چالش برای شما به وجود می‌آید که نتوانید مقایسه کاملی داشته باشید و عملاً انتخاب شما نیز ممکن است به بهترین گزینه نینجامد. به عنوان مثال اگر سود حاصل از فرایند سرمایه‌ گذاری به روش استیکینگ را با روش‌های دیگر مقایسه کنید عملاً شما نمی‌توانید برآورد درستی از این روش داشته باشید و انتخاب شما روش جایگزین دیگری خواهد بود. از طرف دیگر اگر فقط اطمینان و تضمین سود را در نظر بگیرید مسلماً انتخاب شما در میان تمام روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازار ارز دیجیتال استیکینگ خواهد بود. به همین دلیل است که اصرار داریم تا شما تمام جنبه‌های مربوط به این روش سرمایه‌ گذاری را آموخته و در نهایت تصمیم بگیرید که استیکینگ برای شما بهتر است یا حتی خرید ارز دیجیتال و هولد کردن آن برای طولانی مدت.‌

استیک جایگزینی مقرون به صرفه برای ماینینگ

یکی از مهمترین مزیت‌های استیکینگ مقرون به صرفه بودن آن نسبت به ماینینگ است. در فرایند استخراج بیت کوین و استخراج سایر رمز ارزها عملاً شما باید به فکر استفاده از انرژی‌های بسیار زیادی باشید و همین انرژی‌های زیاد نیاز به پرداخت هزینه‌های هنگفت از سوی شما دارد. در حالی که برای استیکینگ نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نخواهید داشت و قرار نیست دستگاه جدیدی بخرید. تمام زحمتی که برای این فرایند سرمایه‌ گذاری باید بکشید این است که در یک پلتفرم معتبر ثبت نام کرده و توکن‌ های خود را به آدرس ولت پلتفرم مورد نظر انتقال دهید.‌

استیکینگ ارز دیجیتال یک روش درآمدزایی منفعل

استیکینگ در واقع می‌تواند یک روش درآمدزایی منفعل را برای شما به وجود آورد. دقیقاً مانند اینکه شما به دنبال سرمایه‌ گذاری و خرید طلا هستید و با برآورد قیمت طلا به این نتیجه رسیده‌اید که در حال حاضر بهترین قیمت برای خرید آن است. حالا تحلیل و پیش‌بینی طلا به شما نشان می‌دهد که بهتر است یک سال بعد طلاهای خود را به فروش برسانید. در طول این یک سال انتظار دارید که طلا سود بسیار هنگفتی را در اختیار شما قرار دهد اما سوال ما اینجا است که در طول این یک سال طلاهای شما چه خواهد شد؟ آیا فقط آن را در جایی ایمن قرار می‌دهید تا در روز موعود اقدام به فروش طلاهای خود کرده و سود حاصل از افزایش نرخ آن را به دست آورید؟

جالب است بدانید که در حال حاضر بانک‌ها و موسسات مالی بسیار مختلفی قرار دارند که از روی طلا به شما سود می‌دهند و اگر شما طلاهای خود را در طول یک سال در اختیار آنها قرار دهید می‌توانید یک سود تضمین شده هم به دست آورید که این سود علاوه بر سود حاصل از افزایش قیمت طلا خواهد بود. این درآمد اضافه بر درآمد افزایش قیمت طلا به نوعی یک درآمد منفعل برای شما محسوب می‌شود.

فرایند استیکینگ در بازار ارز دیجیتال نیز دقیقاً شرایطی مشابه دارد و وقتی شما از این فرایند به دنبال رسیدن به سود هستید در واقع می توانید به فکر یک درآمدزایی منفعل باشید که علاوه بر درآمد حاصل از افزایش قیمت توکن‌ های خریداری شده توسط شما در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

به راحتی درآمد خود را چند برابر کنید

طریقه استیک ارز دیجیتال بسیار ساده است و شما با استفاده از این روش سرمایه‌ گذاری خیلی راحت می‌توانید درآمدهای خود را چندین برابر کنید. دقت داشته باشید که وقتی ما می‌گوییم سود حاصل از استیکینگ یک توکن در پلتفرم‌های معتبر ۵ درصد است به این معنا نیست که شما فقط برای رسیدن به این ۵ درصد سرمایه‌ گذاری بر روی توکن مورد نظر را در نظر بگیرید. در حقیقت شما یک رمز ارزی را در بازار پیدا کرده‌اید که پتانسیل بسیار زیادی برای سودآوری داشته و خرید و نگهداری از آن برای طولانی مدت می‌تواند سود هنگفتی را در اختیار شما قرار دهد. حالا چه بهتر که امکان استیک کردن آن نیز وجود دارد و با استیک کردن آن در یک پلتفرم می‌توانید ۵ درصد نیز سودهای خود را افزایش دهید.

البته همونطور که در بالا در نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال به آن اشاره کردیم این سود بیشتر از ۵ درصد نیز خواهد شد و می‌توانید حساب ویژه‌ای روی آن داشته باشید.

استیک به راحتی خوردن استیک!

طریقه استیک ارز دیجیتال بسیار ساده است و اگر شما هیچ دانش قبلی در این باره هم نداشته باشید به راحتی می‌توانید از این روش سرمایه‌ گذاری برای رسیدن به سود استفاده کنید. استیک کردن برای تمام کاربران در دسترس است و هیچگونه چالشی خاصی در این باره وجود نداشته و شما تنها با خرید چند توکن قابل استیک استفاده از یک پلتفرم معتبر و شناخته شده به راحتی می‌توانید از این روش سرمایه‌ گذاری به سود برسید.

دقت داشته باشید که ساده بودن یا پرچالش بودن یک روش سرمایه‌ گذاری اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید این ویژگی را خیلی سرسری بگیرید. تجربه ثابت کرده که وقتی چالش‌های مربوط به یک روش سرمایه‌ گذاری بیشتر می‌شود و نیاز به دانش و تبحر زیادی برای آن ا می‌کنیم عملاً خطرات را نیز بیشتر شده و احتمال خطا نیز افزایش پیدا می‌کند.

بدون نیاز به خرید تجهیزات استخراج

اگر به خوبی درک کرده باشید که استیک ارز دیجیتال چیست حتماً می‌دانید که در این روش سرمایه‌ گذاری برخلاف استخراج ارز دیجیتال هیچ نیازی به هیچ تجهیزاتی ندارید و به راحتی می‌توانید با وارد شدن به یک پلتفرم معتبر طریقه استیک ارز دیجیتال از مزیت‌های این روش استفاده کنید و سود حاصل از آن را به دست آورید.

البته قرار است در این باره یه چند نکته دیگر هم با شما در میان بگذاریم که شنیدن آنها خالی از لطف نیست. استیک کردن در رمز ارزهایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌نمایند دقیقاً در مقابل استخراج رمز ارزها در پلتفرم‌هایی است که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌نمایند. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند و روند سرمایه‌ گذاری بر روی آن با روش استخراج است. در آن برهه سایر رمز ارزهای معتبر و معروف هم به همین ترتیب توسعه پیدا کردن اما کم کم با چالش‌های مربوط به بالا رفتن هزینه‌ها و همچنین خطرات بسیار زیاد زیست محیطی حاصل از استفاده از انرژی بسیار زیاد برای استخراج رمز ارزها باعث شد تا کم کم الگوریتم اثبات سهام جایگزین بهتری برای الگوریتم اثبات کار در نظر گرفته شود. حتی اتریوم نیز بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه استخراج پلتفرم خود را به اثبات سهام تغییر داد و در حال حاضر جز گزینه توکن‌ های قابل استیک قرار گرفته است.

معایب استیک ارز دیجیتال

معایب استیک ارز دیجیتال چیست؟ یکی از مهمترین نکاتی که باید درباره این روش سرمایه‌ گذاری به بررسی و معرفی آن بپردازیم معایب آن است. شناخت معایب استیک ارز دیجیتال باعث می‌شود تا شما دقیقاً بدانید که ر است در چه شرایطی سرمایه‌ گذاری کنید و در نهایت سود و ضرر حاصل از این سرمایه‌ گذاری برای شما چه خواهد بود. یک سرمایه‌ گذاری ایده‌آل و جذاب وقتی برای شما رقم می‌خورد که تمام جوانب و شرایط مربوط به آن را در نظر بگیرید و در نهایت بهینه‌سازی کاملی بر روی ریسک معاملات داشته باشید. وقتی شما حتی نمی‌دانید که در فرایند استیکینگ قرار است چه خطراتی سرمایه‌های شما را تهدید کند عملاً نمی‌توانید یک سرمایه‌ گذاری ایده آل و مطمئن روی آن داشته باشید و در نتیجه با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهید شد.

متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از کاربران علاقه‌ای به شنیدن معایب روش‌های مختلف سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی از جمله بازار کریپتو کارنسی را ندارند و بلافاصله بعد از شنیدن اینکه یک روش سرمایه‌ گذاری ممکن است سود خوبی در اختیار آنها قرار دهد خیال خود را از بابت ورود راحت می‌بینند و سریعا سرمایه‌های سنگینی را برای روش سرمایه‌ گذاری مورد نظر در نظر می‌گیرند.

در معرفی معایب استیک ارز دیجیتال تمام تلاش ما بر این است که واقعیت‌های این روش سرمایه‌ گذاری را با شما در میان بگذاریم تا اگر به دنبال استفاده از این روش برای رسیدن به سود در بازار ارز دیجیتال هستید حتماً تمام جوانب را در نظر گرفته باشید. البته شناخت این معایب اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث می‌شود تا شما نسبت به شرایط سرمایه‌ گذاری خود در آینده آگاه‌تر شوید. وقتی شما ندانید که چه چالش‌هایی در آینده پیش روی شما قرار دارد عملاً برای آنها هیچ گونه امه‌ریزی نخواهید داشت و ممکن است تحت تاثیر این چالش‌ها حتی سودهای خود را نیز از دست بدهید. دقیقاً همان اتفاقی که در فرایند ترید نیز برای بسیاری از کاربران ایرانی در بازار ارز دیجیتال رخ می‌دهد و آنها تمام دارایی‌های خود را در بازار فیوچرز ارز دیجیتال از دست می‌دهند.

در واقع با شناخت معایب ارز دیجیتال شما باید بتوانید از این معایب برای پیشبرد هرچه بهتره شرایط سرمایه‌ گذاری خود استفاده کنید. شما می‌توانید طبق یک برنامه‌ریزی اصولی شرایط را به گونه‌ای پیش ببرید که در آینده هیچگونه اختلالی در فرایند سودآوری شما در استیکینگ رخ ندهد و بتوانید تمام انتظارات خود را از این روش درآمدزایی به دست آورید.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

برای بلند مدت جواب می دهد

معایب استیک ارز دیجیتال با معرفی یکی از معایب آن آغاز می‌کنیم که احتمالاً برای بسیاری از شما خوشایند نیست. بسیاری از کاربرانی که برای سودآوری و سرمایه‌ گذاری وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند به دنبال این هستند که در مدت زمانی بسیار کوتاه ارزش دارایی‌های خود را چندین برابر کرده و بتوانند به سود بسیار زیادی در بازار برسند. بسیاری از کاربران ایرانی به دنبال این هستند که با یک سرمایه‌ گذاری ۱۰۰ دلاری در بازار رمز ارزها در یک بازه زمانی یک ماهه چند صد هزار دلار به دست آورند و برای همیشه از کار کردن بازنشسته شوند در حالی که این تصور دقیقاً عامل اصلی از بین رفتن تمام دارایی کاربران ایرانی در بازار ارز دیجیتال است.

گذشته از این موضوع باید یادآوری کنیم که روش‌های مختلف سرمایه‌ گذاری در بازار ارز دیجیتال هر کدام پتانسیل سودآوری خاص خود را داشته و شما نمی‌توانید از همه آنها انتظار رسیدن به سود قابل توجه در بازه زمانی کوتاه مدت داشته باشید. علاوه بر این باید یادآوری کنیم که طبق اصول مهم اقتصادی میزان ریسک و میزان سود حاصل از یک فرایند سرمایه‌ گذاری رابطه مستقیم با یکدیگر دارند و هر چقدر سود حاصل از سرمایه‌ گذاری شما افزایش پیدا کند ریسک آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر و در شرایط برعکس هر چقدر سود حاصل از فرایند سرمایه‌ گذاری شما کاهش پیدا کند ریسک آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد و می‌توانید به دنبال رسیدن به سودهای تضمین شده و ۱۰۰ درصدی باشید.

با این تفسیر به راحتی می‌توان درک کرد که وقتی سود حاصل از فرایند استیکینگ در بازار رمز ارزها تضمین شده است و شما قطعاً به سود در نظر گرفته شده خواهید رسید عملاً ریسک سرمایه‌ گذاری بر روی آن بسیار کاهش پیدا می‌کند. چنین روش‌های سرمایه‌ گذاری معمولاً زود بازده نبوده و در دراز مدت می‌تواند سود مورد نظر را برای شما ایجاد کنند. در حال حاضر سودهای در نظر گرفته شده برای فرایند استیکینگ از  ۵ درصد تا ۳۰ درصد متفاوت است اما دقت کنید که این مقدار سود در یک بازه زمانی یک ساله به شما تعلق می‌گیرد و نمی‌توانید منتظر باشید که هر روز ده‌ها درصد سود از استیکینگ دریافت کنید.

البته درباره این عیب استیکینگ در بازار ارز دیجیتال باید یک نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم. استیکینگ در واقع یک روش موازی برای سودآوری در بازار رمز ارزها است و قرار نیست به عنوان روش اصلی شما در نظر گرفته شود. وقتی شما یک ارز دیجیتالی را برای رسیدن به یک سود می‌خرید و قرار است آن را در قیمت‌های بالاتر به فروش برسانید در طول این بازه زمانی که ممکن است ۱ تا ۲ سال طول بکشد، می‌توانید از مزیت‌های حاصل از فرایند استیکینگ استفاده کرده و سود سرمایه‌ گذاری خود را در بازه‌های زمانی طولانی مدت افزایش دهید. دقت کنید که وقتی سود حاصل از استیکگه ارز دیجیتال ۵ درصد اعلام می‌شود و قیمت خود توکن مورد نظر شما هم در این بازه زمانی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده باشد و از طرف دیگر قیمت دلار در بازار آزاد ایران نیز بیشتر شده باشد عملاً شما یک سرمایه‌ گذاری با سود بسیار جذاب را در این بازه زمانی برای خود رقم زده‌اید.

خطر نوسانات بالای ارز دیجیتال

اگر به خوبی درک کرده باشید که استیک ارز دیجیتال چیست با این عیب بزرگ آن نیز آشنا شده‌اید و می‌دانید که قرار است بر اساس نوسانات بازار رمز ارزها سود حاصل از فرایند استیکینگ برای شما تغییر کند. به این مورد از معایب استیک ارز دیجیتال بایستی دقت بسیار زیادی داشته باشید و حتماً آن را در بررسی‌های خود مد نظر قرار دهید.

وقتی شما طریقه استیک ارز دیجیتال را فرا گرفتید و به دنبال استفاده از این فرایند می‌روید باید دقت کنید که توکن مورد نظر شما نباید تحت تاثیر خطر نوسانات خیلی بالا در بازی‌های زمانی کوتاه مدت در خلاف جهت روند مورد نظر شما باشد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید تصور کنید که قیمت اتریوم در حدود ۱۰ هزار دلار قرار دارد و شما به فکر استفاده از مزیت‌های استیکینگ در بازار رمز ارزها هستید.

انتظار شما این است که مقداری اتریوم خریداری کرده و آن را در یکی از کیف پول‌ های نرم‌ افزاری استیک کنید و در یک بازه زمانی یک ساله سود ۱۰ درصدی را نیز از این استیک به دست آورید. اگر شما ۱۰۰ توکن اتریوم خریداری نمایید قع در بازار یک میلیون دلار سرمایه‌ گذاری کرده‌اید و این ۱۰۰ توکن را در یک پلتفرم استیک قرار می‌دهید. سود ۱۰ درصدی حاصل از استیکینگ در یک بازه زمانی یک ساله ۱۰ توکن اتریوم را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد. اگر در طول این بازه زمانی یک ساله قیمت اتریوم از ۱۰ هزار دلار به ۲۰ هزار دلار رسیده باشد، جدا از بحث ایش ارزش دارایی‌های شما بر اساس افزایش قیمت خود اتریوم ۱۰ درصدی که از استیکینگ دریافت می‌کنید نیز تبدیل به ۱۰ توکن اتریوم با قیمت ۲۰ هزار دلار می‌شود.

حالا اگر شرایط برعکس باشد و قیمت اتریوم ناگهان به ۱۰۰ دلار برسد، جدای از بحث ضرری که در فرایند کاهش قیمت اتریوم گریبانگیر سرمایه‌ گذاری شما خواهد شد ۱۰ درصد یعنی ۱۰ توکن اتریوم به صورت جایزه از فرایند استیکینگ به شما تعلق می‌گیرد که این ۱۰ توکن در بازار ارزش ۱۰۰۰ دلاری دارند.

با این حساب شرایط نوسانات قیمت توکن‌ های استیک شده می‌تواند روی فرایند سرمایه‌ گذاری شما تاثیر مستقیم داشته باشد و اگر شما توکنی را انتخاب کنید که با افت قیمتی قابل توجهی روبرو شود عملاً سود مورد انتظار برای شما ایجاد نخواهد شد و حتی توکن‌ های جایزه پرداخت از طریق استیک هم نمی‌تواند ضررهای شما را در بازار جبران نماید.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

حداقل زمان لازم برای استیک

یکی دیگر از معایب استیک ارز دیجیتال این است که شما باید در یک بازه زمانی مشخص حتماً رمز ارزهای خود را استیک کرده و امکان استفاده از آنها را ندارید و حتماً باید توکن‌ های شما در حالت فریز باقی بماند. تعیین مدت زمان لازم برای فریز ماندن توکن‌ ها بسته به پلتفرم و نوع توکن مورد نظر شما دارد و ممکن است از دو هفته تا یک ماه این بازه زمانی متغیر باشد. البته دقت کنید که برای اینکه شما تمام سود حاصل از فرایند استیکینگ را به دست آورید باید حتماً سرمایه‌ گذاری خود را به مدت طولانی ۱ یا ۲ ساله در نظر بگیرید اما  در ابتدای فرایند سرمایه‌ گذاری قصد دارید تا توکن‌ های خود را خارج کنید، حتماً باید حداقل زمان لازم برای ابتدای ورود به این فرایند سرمایه‌ گذاری را در نظر داشته باشید.

ریسک ورود به استخر استیکینگ

یکی دیگر از معایب استیک ارز دیجیتال مربوط به زمانی است که شما به دنبال استفاده از استخر استیکینگ برای رسیدن به سود در این فرایند سرمایه‌ گذاری باشید. برخلاف تصور بسیاری از کاربران که بر این باور هستند که استخرها هیچگونه چالشی نداشته و استفاده از آنها بدون هیچ گونه خطری امکان‌پذیر است بسیاری از استخرهای تعریف شده چه برای فرایند استخراج و چه برای فرایند استیکینگ با خطرات بسیار زیادی روبرو هستند و ممکن است حتی شاهد کلاهبرداری از آب درآمدن آنها نیز باشید. بسیار مهم است که  به دنبال انتخاب یک استخر استیکینگ مناسب برای این روش سرمایه‌ گذاری هستید حتماً گزینه‌های مختلف را به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار داده و در نهایت دست روی گزینه بگذارید که حداکثر میزان اطمینان را برای شما فراهم آورد.

به صورت کلی نه فقط مقوله استیکینگ بلکه تمام فرایندهای سرمایه‌ گذاری در بازار ارز دیجیتال معمولاً با ریسک‌های قابل توجهی روبرو هستند و اگر شما دقت کافی به آنها نداشته باشید با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهید شد. درباره خطرات ارز دیجیتال بارها و بارها صحبت کرده‌ایم و نکات لازم در این زمینه را با شما در میان گذاشتیم. این خطرات در تمام روش‌های سرمایه‌ گذاری از خرید و فروش رمز ارزها گرفته تا استیکینگ وجود دارند و اگر شما دقت کافی به ترفندهای جلوگیری از ایجاد خطر داشته باشید ممکن است با یکی از آنها روبرو شده و هر کدام از این خطرات حتی ممکن است تمام دارایی‌های شما را از بین ببرد.

برای کسانی که تجربه خیلی بالایی در فرایند سرمایه‌ گذاری در بازار ارز دیجیتال نداشته و شناخت خوبی نسبت به پلتفرم‌های موجود برای استیکینگ ندارند توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال استفاده مزیت‌های استیکینگ هستند فقط سراغ پلتفرم‌هایی بروند که کاملاً شناخته شده بوده و اطمینان بالایی برای سرمایه‌ گذاری در آنها وجود دارد. پلتفرم‌هایی مانند کیف پول تراست والت و یا کیف پول اتمیک ولت می توانند بهترین گزینه برای کسانی باشند که هنوز به درک کاملی از شرایط بازار ارز دیجیتال نرسیدند و در ابتدایی‌ترین قدم‌های سرمایه‌ گذاری در این بازار قرار گرفتند.

ریسک لیکیوئیدی پرووایدرهای تقلبی

معایب استیک ارز دیجیتال نشان می‌دهد که این روش سرمایه‌ گذاری چندان هم بدون خطر نیست و حتماً شما باید تمام جوانب و شرایط را در نظر بگیرید تا بتوانید به دنبال یک روش سرمایه‌ گذاری مطمئن و سود تضمین شده از فرایند استیکینگ باشید. البته به صورت کلی مفهوم استیک در ارز دیجیتال نشان از یک روش سرمایه‌ گذاری کم خطر و با سود تضمین شده اما کم را دارد اما به این معنا نیست که شما بیگدار به آب بزنید و بدون در نظر گرفتن تمام شرایط و جوانب به دنبال استفاده از فرایند استیکینگ در بازار باشید.

یکی دیگر از ریسک‌هایی که در این بازار سرمایه‌ گذاری شما را تهدید می‌کند ریسک لیکوییدی پرووایدرهای تقلبی است که در ابتدای امر به شما چراغ سبز نشان داده و سود بسیار زیادی را برای شما در نظر می‌گیرند اما در ادامه حتی سود حداقلی را نیز برای شما در نظر نگرفته و شما همان سرمایه اولیه خود را این بار بعد از گذشت مدت زمانی طولانی می‌توانید از حالت استیکینگ خارج کنید.

دقت داشته باشید که این دسته از لیکوییدی پرووایدرها ا در پلتفرم‌های غیر معتبر و ناشناخته نیستند و ممکن است در پلتفرم‌های معتبر نیز برخی از آنها حاضر باشند که لازم است تا دقت کاملی به شرایط آنها داشته باشی تا مانع از ایجاد چنین خسران‌هایی برای شما در بازار شوند.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

احتمال هک شدن پروژه دیفای

معایب استیک ارز دیجیتال با معرفی یکی دیگر از خطرات مربوط به این روش سرمایه‌ گذاری برای شما ادامه می‌دهیم که البته در گذشته نیز رخ داده و چیز تازه‌ای نیست. بله درست متوجه شدید احتمال هک شدن پروژه‌های مختلف در نظر گرفته شده برای فرایند استیکینگ نیز وجود دارد و ممکن است یک هکر تمام دارایی کاربران را در یک پلتفرم به سرقت ببرد. یکی از بارزترین نمونه‌های به وجود آمده در گذشته فرایند هک دائو بود که در آن یک پروژه دیفای بسیار بزرگ توسط هکرها مورد حمله قرار گرفت و تمام دارایی کاربران از بین رفت. دقیقاً همین اتفاق بود که باعث شد تا شاهد به وجود آمدن فورک جدیدی از اتریوم باشیم و اتریوم قدیمی تبدیل به اتریوم کلاسیک شد و در حال حاضر یک ارز دیجیتال اتریوم جدید را در بازار شاهد هستیم.

دقت داشته باشید که هک شدن پلتفرم‌های در نظر گرفته شده برای استیکینگ رمز ارزها در سال‌های جدید نیز رخ داده و همین چندی پیش بود که کیف پول اتمیک ولت هک شد. این کیف پول هم اعلام کرد که دارایی کاربران در معرض خطر حمله هکرها قرار گرفته و بخش قابل توجهی از این دارایی‌ها به صورت کامل از بین رفته است.

نکته بسیار مهمی که در این باره باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از افراد بر این باور هستند که این اتفاق برای پلتفرم مورد نظر آنها رخ نمی‌دهد و قرار نیست سرمایه‌های آنها در معرض خطر حمله هکرها قرار بگیرد. اما شاید باور نکنید اما خود ما هم در چند ماه گذشته مقداری از دارایی‌های خود را در کیف پول اتمیک ولت قرار داده بودیم که مورد حمله هکرها قرار گرفت اما خوشبختانه اتفاقی برای دارایی‌های ما رخ نداد.

در این بین اگر شما دارایی‌های خود را در یک پلتفرم معتبر و شناخته شده قرار دهید ممکن است حتی در صورت حمله هکرها باز هم تیم توسعه دهنده پلتفرم مورد نظر خود برای حفظ اعتبار خود در بازار تمام دارایی‌های کاربران را برگرداند. به عنوان نمونه یک بار صرافی کوکوین مورد حمله هکرها قرار گرفته و بعدها مشاهده کردیم که تیم توسعه دهنده این صرافی تمام دارایی کاربران را به آنها برگرداند و شاهد اتفاق ناگواری در این باره نبودیم. حتی کیف پول اتمیک ولت هم در همین مدت کوتاه‌ها تمام دارایی کاربرانی که توکن‌ های آنها به سرقت رفته بود را برگرداندند و از این بابت هم چالشی به وجود نیامد.

دقت داشته باشید که برگشت دارایی‌ها تنها و تنها به این دلیل بود که آنها صرافی‌ها و پلتفرم‌های معتبری را برای نگهداری از توکن‌ های خود در نظر گرفته بودند. اگر شما به این موضوع دقت نداشته باشید ممکن است در صورت حمله هکرها تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید.

احتمال هک شدن استخر استیک

همچنین از دیگر معایب استیک ارز دیجیتال می‌توانیم به احتمال هک شدن استخر استیکینگ اشاره کنیم. همانطور که در بالا اشاره کردیم برخلاف تصور بسیاری از کاربران استخرهای استیکینگ همیشه در معرض خطر حمله هکرها قرار دارند. اگر شما دقت کافی به این موضوع نداشته باشید ممکن است تحت تاثیر همین چالش تمام دارایی‌های خود را از دست داده و بعد از این موضوع همدیگر پشیمان شدن فایده‌ای نخواهد داشت.

متاسفانه وقتی ما طریقه استیک ارز دیجیتال را توضیح می‌دهیم و به اهمیت انتخاب پلتفرم معتبر و مناسب برای این فرایند اشاره می‌کنیم خیلی‌ها آن را نادیده می‌گیرند و بر این باور هستند که فقط باید یک توکن مناسب انتخاب کرده سرمایه‌ گذاری خود را در فرایند استیکینگ انجام دهند. دقیقاً همین نادیده‌گیری این جزئیات است که باعث می‌شود تا بسیاری از کاربران ایرانی تمام دارایی‌های خود را در بازار از دست داده و دیگر راهی برای بازپس‌گیری آنها نداشته باشند. دقت داشته باشید که این چالش‌ها مخصوصاً برای کاربران ایرانی چندین برابر کاربران جهانی است و به دلیل تحریم‌های موجود و عدم امکان استفاده از بسیاری از استخرهای استیکینگ معتبر و شناخته شده کاربران ایرانی باید دقت بیشتری هم داشته باشند.

هک شدن استخر استیکینگ به این معنا است که هکر تمام توکن‌ های فریز شده در استخر مورد نظر را به سرقت برده و عملاً دیگر حتی امکان بازگرداندن آنها توسط مسئولین استخر وجود ندارد. از طرفی آنها سرمایه‌ای لازم برای بازپس دادن این سرمایه‌ها را نداشته و عملاً متوجه می‌شوید که شما دیگر هیچ دارایی ندارید. این مهم بیشتر برای استخرهایی رخ می‌دهد که اعتبار زیادی نداشته و امنیت آنها چندان بالا نیست اما معمولاً شاهد هستیم که سود بسیار بالایی برای استیکینگ توکن‌ های مختلف در نظر می‌گیرند تا کاربران را ترغیب به فریز کردن دارایی‌های خود نمایند.

بهترین روش استیک در ارز دیجیتال

اکنون به خوبی می‌دانید که استیک ارز دیجیتال چیست و همچنین مزایا و‌ معایب استیک ارز دیجیتال را نیز به صورت کامل و جامع برای شما تشریح کردیم. اما سوال بسیار مهم اینجاست که با تمام این شرایط بهترین روش استیک ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توانیم در این روش سرمایه‌ گذاری به دنبال رسیدن به بیشترین حجم سود و دارایی باشیم. پاسخ این پرسش اهمیت بسیار زیادی برای یک روش سرمایه‌ گذاری بسیار عالی دارد و در این بخش سعی داریم تا پاسخی را به شما ارائه کنیم که دقیقاً همین شرایط را برای شما ایجاد کند.

فرض کنید که در فرایند استیکینگ ارز دیجیتال twt که توکن بومی کیف پول تراست ولت است شما می‌توانید به سود ۲۵ درصدی برسید. مسلماً کیف پول تراست ولت برای ترغیب کردن کاربران به خرید این توکن و فریز کردن آن این مقدار سود را در نظر گرفته و عملاً هیچ دلیل منطقی دیگری برای این مقدار سود وجود ندارد. در چنین مواقعی ممکن است به ذهن شما برسد که انتخاب این توکن و فریز کردن آن برای استیک کردن می‌تواند بهترین روش استیک کردن رمز ارزها آن هم در کیف پول معتبر و شناخته شده تراست ولت باشد. اما اصلاً چنین موضوعی واقعیت ندارد و این روش سرمایه‌ گذاری می‌تواند اشتباه بزرگی از سوی شما باشد.

وقتی شما با هدف استیک کردن به دنبال انتخاب توکن‌ های مختلف می‌روید عملاً میزان سود در نظر گرفته شده توسط پلتفرم‌های مختلف مانند تراست والت و اتمیک ولت تبدیل به یک اولویت بسیار بزرگ برای انتخاب توکن‌ ها برای شما خواهند شد. این موضوع شرایطی را به وجود می‌آورد که عملاً شما به جای اینکه یک توکن خیلی ایده‌آل و جذاب برای رسیدن به سود بسیار عالی در بازه زمانی طولانی مدت انتخاب کنید به دنبال برگزیدن توکن‌ هایی باشید که در فرایند استیک کردن قرار است از آنها سود خوبی بگیرید.

این روش استیک کردن کاملاً اشتباه است و شما باید به جای قرار گرفتن در این مسیر ابتدا با استفاده از ترفندهای موجود در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال دنبال انتخاب بهترین توکن‌ ها برای سرمایه‌ گذاری بروید. حالا در صورتی که در نهایت توکن مورد نظر را می‌توانستید در یک پلتفرم مانند کیف پول تراست والت استیک کنید و یا بین دو گزینه به چالش افتادید و یکی از گزینه‌های مورد چالش شما سود خوبی در فرایند استیکینگ داشت، می‌توانید نتایج حاصل از بررسی پلتفرم‌های مختلف برای استیک کردن را نیز در انتخاب خود دخیل دهید.

در این روش استیک کردن رمز ارزها عملاً شما به دنبال رسیدن به سود قابل توجهی حاصل از افزایش قیمت آنها در بازارهای زمانی طولانی مدت خواهید بود و سود حاصل از استیکینگ فقط یک اضافه کاری برای شما است. در این حالت شما ده‌ها هزار درصد را به عنوان اولویت اصلی انتخاب خود در نظر می‌گیرید و سپس در صورت امکان به دنبال رسیدن به یک سود تضمین شده هم خواهید بود که یک رفتار کاملاً منطقی و عاقلانه است. اما وقتی شما سود حاصل از استیکینگ را اولویت اصلی خود در نظر می‌گیرید عملاً این چالش برای شما به وجود می‌آید که یک سود تضمین شده بسیار کم را اولویت قرار داده و خود  را از مزیت‌های رسیدن به پتانسیل‌های بسیار بالای برخی از توکن‌ ها برای رسیدن به سودهای چند هزار برابری دور نگه می‌دارید. یک رفتار کاملا اشتباه و نابخشودنی.

بهترین ارز دیجیتال برای استیک با بیشترین سود

استیک یک روش کلاهبرداری!

مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال را با هم مورد بررسی قرار دادیم و تمام خطرات مربوط به این روش سرمایه‌ گذاری را با شما در میان گذاشتیم. حالا سوال بسیار مهمی اینجاست که آیا واقعاً استیک کردن یک روش کلاهبرداری است و باید از آن دوری کنیم یا اینکه می‌تواند یک روش مناسب برای یک سود جذاب باشد؟ راستش را بخواهید تا زمانی که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار وارد یک بازار نشده و شرایط مختلف سرمایه‌ گذاری در آن را امتحان نکنید، نمی‌توانید پاسخ پرسش‌های این چنینی را به صورت دقیق در ذهن خود تداعی کرده و عملاً حتی پاسخ‌های ما هم برای شما قانع کننده نخواهد بود.

همانطور که در طریقه استیک ارز دیجیتال این فرایند سرمایه‌ گذاری یک روش دو سر برد هم برای شما و هم برای پلتفرمی است که به دنبال استیک کردن توکن‌ های خود در آن هستید و به همین دلیل است که خیلی‌ها به دنبال استفاده از آن هستند و خود ما نیز از این فرایند سرمایه‌ گذاری به سود مناسبی رسیده‌ایم. واقعیت این است که استیکینگ به هیچ وجه یک روش کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال نیست اما از آن سوء استفاده‌ها و کلاهبرداری‌های بسیار زیادی می‌شود و اگر شما در این باره هوشیار عمل نکنید ممکن است تحت تاثیر چالش‌های بسیار زیادی قرار گرفته و تمام دارایی‌های خود را به راحتی از دست بدهید.

خطرات ارز دیجیتال و کلاهبرداری‌های مربوط به این بازار تنها مربوط به فرایند استیکینگ نیست و شما در سایر روش‌های سرمایه‌ گذاری نیز ممکن است چنین چالشی را مشاهده کنید و اگر به آنها دقت نکنید حتی تمام سرمایه‌های خود را نیز در خطر ببینید. با این حساب به هیچ وجه نمی‌توانیم خطرات موجود در فرایند استیکینگ را به این موضوع تامین دهیم که این روش سرمایه‌ گذاری کاملاً کلاهبرداری است. توصیه می‌کنیم که حتماً کلاه خود را سفت بگیرید به جای اینکه همسایه را دزد خطاب کنید.

کلام آخر

در انتهای این مقاله هستیم و شما اکنون به خوبی و به صورت کامل می‌دانید که استیک ارز دیجیتال چیست. همچنین با مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال نیز آشنا شدید و به خوبی می‌توانید این روش سرمایه‌ گذاری را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده درباره خوب و بد بودن آن یک تصمیم‌گیری دقیق داشته باشید. با شناخت نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال نیز این امکان برای شما به وجود آمده تا بتوانید این روش سرمایه‌ گذاری را با سایر روش‌های موجود مقایسه کنید تا در نهایت تصمیم بگیرید که آیا ورود شما به این روش می‌تواند منطقی باشد یا اینکه نه سود حاصل از آن خیلی سود مناسبی نیست و بهتر است به دنبال انتخاب روش دیگری برای سرمایه‌ گذاری خود بروید.

تصمیم گیری در مورد موضوع بالا دقیقاً به خود شما بستگی دارد و ما خیلی نمی‌خواهیم در این باره اصرار خاصی به شما داشته باشیم. تنها توصیه ما این است که اگر به دنبال استفاده از مزیت‌های این روش هستید بهتر است حتماً طریقه استیک ارز دیجیتال را به صورت مو به مو و دقیق اجرا کرده و هرگز از هیچ کدام از مراحل این فرایند سرمایه‌ گذاری سرسری عبور نکنید زیرا ممکن است خطرات بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. بهترین روش استیک ارز دیجیتال را برای این روش سرمایه‌ گذاری برگزینید تا سود حاصل از این فرایند نیز در نهایت به حداکثر میزان ممکن برای شما برسد. موفقیت دور از دسترس نیست به شرطی که شما کاملاً هوشمندانه عمل کنید و سرمایه‌های خود را تحت تاثیر رفتار ناآگاهانه خود به خطر نیندازید.

همچنین کاربران علاقمند به آموزش‌های بیشتر درباره روش‌های مختلف سرمایه‌ گذاری در بازار ارز دیجیتال می‌توانند در دوره آموزش ترید ارز دیجیتال در کانون بورس شرکت کرده و تمام جزئیات لازم برای یک سرمایه‌ گذاری موفق و ایده‌آل در این بازار را فرا بگیرند. همچنین امکان خرید پکیج آنلاین آموزش ارز دیجیتال برای کسانی که فرصت کافی برای شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند نیز فراهم آمده ام کاربران ایرانی به راحتی بتوانند آموزش‌های حرفه‌ای لازم برای سرمایه‌ گذاری در این بازار را در دسترس داشته باشند.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر تجربه‌ای در فرایند استیکینگ توکن‌ ها در بازار ارز دیجیتال دارید و یا نکته‌ای در ذهن دارید که در این مقاله به آن اشاره نشد حتماً تمام نقطه نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. اشتراک گذاری تجربه‌ها همیشه باعث می‌شود تا شما بتوانید دیدگاه بهتری نسبت به این بازار پیدا کرده و روش سرمایه‌ گذاری بهینه‌تری نیز برای خود برگزینید. ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در صورت نیاز راهنمایی‌های لازم درباره استیکینگ و چالش‌های شما درباره این روش سرمایه‌ گذاری را به صورت کامل به شما ارائه کنیم.

  • استیک ارز دیجیتال به زبان ساده چیست؟

استیک ارز دیجیتال به زبان ساده ده گذاری توکن‌ ها در پلتفرم‌های مختلف برای رسیدن به یک سود تضمین شده از پیش تعیین شده است.

  • بهترین روش استیک ارز دیجیتال چیست؟

بهترین روش استیک ارز دیجیتال این است که شما بهترین توکن‌ ها را از نظر پتانسیل سودآوری در دراز مدت انتخاب کرده و در صورتی که امکان استیک کردن آنها در پلتفرم‌های معتبر مانند تراست ولت و یا پلتفرم صرافی‌های معتبر وجود دارد، از استیک کردن توکن‌ های خود نیز به سود برسید.

  • کدام ارزها را استیک کنیم؟

تنها امکان استیک کردن رمز ارزهایی وجود دارد که از الگوریتم اثبات سهام در پلتفرم خود استفاده کرده باشند. سولانا، اتم، پولکادات، زیلیکا، ترون و لونا کلاسیک از جمله رمز ارزهای بسیار جذاب برای استیک کردن در بازار هستند.

  • مزایای استیک ارز دیجیتال چیست؟

از جمله اصلی‌ترین مزایای استیک کردن توکن‌ ها در بازار ارز دیجیتال می‌توانیم به رسیدن به سود تضمین شده اشاره داشته باشیم که علاوه بر سود حاصل از فرایند افزایش قیمت توکن‌ ها در بازار برای شما به وجود خواهد آمد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

3 پاسخ

  1. مقاله بسیار جامع و مفیدی هست اگر در انتها خلاصه را هم بنویسید خوب است.

  2. مقاله جامع و کاملی بود اگر در انتها خلاصه نویسی گردد بسیار مفید خواهد بود.

  3. اگر قرار باشه استیک هم ریسک پذیر باشه خوب چه امنیتی برای سرمایه گذاری می ماند ؟ همان بانک انگار بهتر بنظر میرسه، رئیس داره ، سند مالی می‌دهند، به پولت می توانی بروی سر بزنی ، پولت جایگاه و صاحب داره ، و هر زمان خواستی سر قرارداد پولت را از بانک خارج کنی ، اما بنظر میرسد صرافی و بورس اول و آخر ریسک و خطر امنیت سرمایه را رقم میزنه .؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: