لوگو کانون بورس

مزایا و معایب ترید | ارز دیجیتال و فارکس

مزایا و معایب ترید
شما در حال مطالعه مقاله ۳۴ از ۳۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

مزایا و معایب ترید چیست و آیا شغل تریدری در ایران می‌تواند یک شغل بسیار جذاب محسوب شود؟ درباره درآمد شغل تریدری در ایران به صورت کامل صحبت کردیم و نکات حرفه‌ای مهمی را نیز برای شما در این باره بیان کردیم. رسالتی که در کانون بورس برای آگاه سازی معامله‌گران بازار ارز دیجیتال و فارکس در پیش گرفته‌ایم، در این مقاله ما را به سمت معرفی مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال و مزایا و معایب ترید فارکس کشانده است.

واقعیت اینجاست که اکثر منابعی که در حال معرفی مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال یا فارکس هستند، شاید در ظاهر قرار است یک مقاله آگاه‌سازی را در اختیار شما قرار دهند اما واقعیت اینجاست که بسیاری از این سایت‌ها خودشان ارائه دهنده خدمات بازار کریپتوکارنسی یا ارز فارکس بوده و عملاً خیلی ترجیحشان بر این نیست که شما از این بازارها دور باشید. بنابراین معمولاً در چنین مقالاتی مزایای ترید نسبت به معایب آن بیشتر معرفی شده و در نهایت کاربران ترغیب به حضور در ین شغل می‌شوند.

اما در کانون بورس اصلاً قرار بر این منوال نیست و تمام تلاش ما بر این است تا مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال و مزایا و معایب ترید فارکس را به صورت کامل و بدون هیچگونه نگاه مغرضانه به شما معرفی کنیم. سعی داریم تا به صورت کاملاً بی‌طرفانه مزایا و معایب ترید را بررسی کرده تا شما بتوانید درباره اینکه تریدر شوید یا خیر یک تصمیم درست بگیرید. همچنین بررسی مزایا و معایب این شغل باعث می‌شود که کسانی که از گذشته آن را انتخاب کرده و هنوز به موفقیت در آن نرسیده‌اند نیز با بررسی این معایب نقاط ضعف خود را پیدا کرده و نگاه حرفه‌ای‌تری نسبت به شرایط خود در معاملات بازارهای مالی داشته باشد.

بنابراین توصیه می‌کنیم که این مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده و از هر کدام از نکات گفته شده در طی معرفی مزایا و معایب ترید به دنبال پیدا کردن نقاط ضعف و قوت خود باشید تا از این پس شغل تریدری تبدیل به یک شغل جذاب برای شما شود و یا اینکه به صورت کامل از حضور در این شغل استعفا داده و سراغ شغل دیگری بروید.

راهنمای مطالعه نمایش

مزایا و معایب ترید

مزایا و معایب ترید

وقتی این ایده در ذهن ما شکل گرفت که مزایا و معایب ترید را به شما معرفی کنیم، در نگاه اول انبوهی از مزایا و معایب موجود در سایت‌های مختلف پیش روی ما قرار گرفت که اتفاقاً بسیاری از آنها جالب هم بود. اما در نهایت ما به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از مزایا و معایب ترید به صورت آنچه هست بیان نشده و تجربه نقشی در تعیین این مزایا و معایب در منابع مختلف نداشته است. در واقع خیلی راحت می‌توان حدس زد که بسیاری از مقالاتی که درباره مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال یا مزایا و معایب ترید فارکس به نگارش درآمده، بیشتر از اینکه توسط فرد حرفه‌ای یا تریدر بیان شود، گفته‌های فردی بی‌تجربه در این بازار بوده که از روی مقالات مختلف این مزایا و معایب را به نگارش درآورده است.

با توجه به این نکته تصمیم ما در این مقاله این است که در کنار تمام مزایا و معایبی که به صورت بالقوه برای ترید در بازارهای مالی می‌توان به آنها اشاره کرد، مزایا و معایبی را به شما معرفی کنیم که از روی تجربه به دست آمده و در کمتر مقاله و در کمتر منبعی می‌توانید آنها را مشاهده کنید. از این جهت هم این مقاله می‌تواند حتی تجربیات یک تریدر را نیز در ذهن شما تداعی کند و شرایط لازم برای موفقیت و رسیدن به سود بیشتر را نیز برای شما ایجاد نماید.

مزایای ترید

متعاقباً در اولین بخش از مقاله باید به بررسی مزایای ترید بپردازیم. روش‌های مختلفی از سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی پیش روی کاربران ایرانی قرار می‌گیرد که یکی از جذاب‌ترین و بهترین‌های آنها ترید است. ترید در واقع روشی است که شما در کوتاه مدت می‌توانید سودآوری خود را در بازار به دست آورید و قرار نیست برای مدت زمان طولانی معاملات خود را در آن باز نگه دارید. در واقع ترید کردن را می‌توان به ورود و خروج به معاملات در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه مدت کمتر از یک روز در نظر گرفت که در نهایت می‌توان از طریق این سودهای به دست آمده یک درآمد ثابت ماهیانه داشت.

با این حساب ترید را باید تنها روشی از سرمایه‌گذاری در نظر بگیریم که امکان رساندن ما به درآمد ثابت ماهیانه در آن وجود دارد و به همین دلیل ترید را حتی می‌توانیم یک شغل تعریف کنیم. دقت داشته باشید که سرمایه‌گذاری شغل نیست زیرا درآمد ثابت ماهیانه نداشته و عملاً ما به دنبال رسیدن به سودهای بسیار زیاد و جذاب در بازی‌های زمانی بلند مدت در آن هستیم. در حالی که ترید می‌تواند تبدیل به یک شغل برای رسیدن به درآمد ماهیانه شود. اما ترید شغل راحتی نیست و هرچند سود حاصل از آن می‌تواند بسیار شیرین و جذاب باشد، اما نیاز به تخصص و مهارت بسیار زیادی داشته و کار هر کسی نیست که تبدیل به یک تریدر موفق شود. اما تریدر موفق چه مزیت‌هایی با خود به همراه دارد و کسی که تبدیل به یک تریدر عالی می‌شود چه دلخوشی‌هایی را با خود به همراه خواهد داشت؟ مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال و مزایا و معایب ترید فارکس را در ادامه با معرفی مزایای این شغل آغاز می‌کنیم.

مزایا و معایب ترید

پتانسیل رسیدن به درآمد بسیار بالا

اولین مزیتی که ترید کردن برای هر کسی ایجاد می‌کند امکان رسیدن به درآمدهای بیشتر و بیشتر و بیشتر است. برخلاف شغل‌های سنتی که برای افزایش درآمد شما احتمالاً باید یک سال منتظر بمانید، با ترید کردن شما هر ماه می‌توانید درآمد بیشتری به دست آورید و از این گذشته حتی در یک بازه زمانی یک ماهه هم پتانسیل رسیدن به درآمدهای بسیار بالا و شگفت‌انگیز برای شما وجود دارد.

اگر در بازار فارکس ترید می‌کنید امکان ورود به معاملات با اهرم به حدود ۳۰۰۰ برابری برای شما در دسترس است و در بازار کریپتو کارنسی نیز امکان ورود به معاملاتی با اهرم تا ۱۰۰۰ نیز در دسترس شما قرار می‌گیرد. با این اهرم‌های معاملاتی شما می‌توانید به معاملات بسیار بزرگتری نسبت به سرمایه اولیه خود وارد شده و در نهایت سودآوری بسیار جذابی را برای خود رقم بزنید. پس نتیجه می‌گیریم که ترید کردن از نظر میزان درآمد به هیچ وجه شغل محدودی نیست و احتمالاً در میان تمام شغل‌های دنیا بایستی آن را جذاب‌ترین گزینه برای رسیدن به درآمدهای بسیار زیاد حتی در بازه‌های زمانی کوتاه مدت در نظر بگیریم.

ترید شغلی بدون مکان و زمان

برای ترید کردن شما هیچ محدودیتی برای قرار گرفتن در یک مکان خاص ندارید و هیچ زمان خاصی نیز برای تریدر شدن برای شما تعریف نشده است. بازار فارکس از ساعت ۱:۳۰ بامداد روز دوشنبه باز شده و تا ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد روز شنبه ادامه پیدا می‌کند. بنابراین شما در طول ۵ روز و به صورت ۲۴ ساعته می‌توانید در این بازار ترید کنید. بازار ارز دیجیتال هم که به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته باز بوده و حتی تعطیلات رسمی هم در این بازار تعریف نشده است.

با این حساب از نظر زمانی هیچگونه محدودیتی برای تریدر شدن وجود ندارد و شما در هر بازه‌ای از طول شبانه روز می‌توانید سراغ ترید کردن بروید. البته اصولی برای زمانبندی ترید هم در بازار فارکس و هم در بازار ارز دیجیتال وجود دارد اما به هر حال نمی‌توانیم محدودیتی از نظر زمانی برای تریدر شدن در نظر بگیریم.

همچنین در کنار عدم محدودیت زمانی، در هر مکانی هم شما می‌توانید ترید کنید. در هر گوشه‌ای از ایران یا جهان که باشید تنها با داشتن یک لپ‌تاپ و اینترنت امکان ورود به بازارهای مالی برای شما در دسترس است و می‌توانید به راحتی درآمد ماهیانه خود را در این شغل رقم بزنید.

دسترسی سریع و آسان

ابزارهای لازم برای تریدر شدن کاملاً در دسترس کاربران قرار دارند و شما به سادگی می‌توانید در هر مکانی این ابزارها را در اختیار بگیرید. اگر شما همین امروز تصمیم بگیرید که تریدر شوید بلافاصله می‌توانید از طریق لپ تاپ خود به یک صرافی ارز دیجیتال یا یک بروکر فارکس متصل شده و بعد از باز کردن حساب کاربری و واریز پول که به صورت کاملاً اینترنتی و آنلاین انجام می‌پذیرد، شغل خود را شروع کنید.

درآمد دلاری

احتمالاً جذاب‌ترین مزیت تریدر شدن مخصوصاً برای کاربران ایرانی امکان رسیدن به درآمد دلاری در این شغل است. روش‌های درآمد دلاری در ایران متنوع بوده اما همه کاربران می‌دانند که در حال حاضر ایده آل‌ترین و بهترین روش برای رسیدن به درآمد دلاری مخصوصاً برای عموم کاربران ایرانی، معامله‌گری و ترید در بازارهای مالی مانند بازار فارکس و ارز دیجیتال است و شما نیز به عنوان کاربر به راحتی می‌توانید از این طریق درآمد دلاری جذابی برای خود رقم بزنید.

با توجه به اینکه قیمت دلار در ایران دائماً در حال نوسان است و معمولاً هم نوسانات قیمت دلار مثبت است، از این رو درآمد حاصل از این شغل خود به خود نیز با حفظ همان شرایط اولیه برای شما بیشتر خواهد شد. یعنی اگر شما ۵ سال پیش هر ماه ۱۰۰۰ دلار درآمد در بازارهای مالی از طریق ترید داشتید و هم اکنون و بعد از ۵ سال هم دوباره همان ۱۰۰۰ دلار را برای خود بسازید، خود به خود درآمد شما به عدد بسیار شگفت‌انگیزی رسیده است که این موضوع از جمله مزیت‌های جذابه تریدری است.

ارزهای دیجیتال جدید آینده دار

ترید یک شغل بین المللی

ترید کردن از جمله معدود شغل‌هایی است که به صورت کاملاً بین‌المللی و در هر جای دنیا می‌توانید از آن به سود و درآمد برسید. نکته بسیار جالب اینجاست که هیچ گواهینامه خاصی برای تریدر شدن وجود ندارد و شما چه در ایران و چه در هر کشور دیگری در دنیا امکان تریدر شدن را دارید و می‌توانید به تریدر شدن به عنوان یک شغل بین‌المللی نگاه کنید. برای بسیاری از شغل‌های سنتی حتی اگر بتوانید در خارج امکانی برای آن داشته باشید، تنها با اخذ گواهینامه‌های لازم برای شما در دسترس خواهد بود در حالی که برای تریدر شدن این چالش‌ها پیش روی شما قرار ندارد.

امکان استفاده از مزیت‌های بازارهای بین‌المللی

در حال حاضر حتی شغل‌های معمولی که امکان رسیدن به درآمد دلاری را برای کاربران در بازار ایران فراهم می‌آورند نیز به نوعی به شرایط اقتصادی و بازار خود ایران متکی بوده و تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. در حالی که مزیت بسیار بزرگ تریدر شدن این است که شما در این شغل به بازارهای بین‌المللی متصل خواهید شد که تحت هیچ شرایطی تحت تاثیر شرایط اقتصادی و یا سیاسی ایران قرار ندارند. از این رو شما فراتر از بحران‌های اقتصادی و سیاسی در ایران می‌توانید از این شغل به درآمد برسید.

دقت داشته باشید که یکی از مهمترین دلایلی که عث شده تا بسیاری از ایرانی‌ها از سرمایه‌گذاری در بازار بورس سر باز بزنند، همین وابسته بودن آن به شرایط اقتصادی داخلی است و انتخاب شغلی که بتوان هم درآمد جذابی داشت و هم تحت تاثیر شرایط اقتصادی داخلی نبود، بسیار مهم است و تریدر شدن در ایران می‌تواند چنین فرایندی را رقم بزند.

ترید یک شغل کم هزینه

نه نیازی به پرداخت هزینه ایاب و ذهاب برای رفتن به محل کار خود دارید و نه قرار از هزینه‌های خیلی بالایی را برای تریدر شدن بپردازید. کم هزینه بودن یک شغل هم اهمیت بسیار زیادی دارد و خیلی از افراد به دنبال انتخاب شغل‌هایی هستند که بتوانند بدون هزینه شرایط را برای خود ایجاد نمایند. اگر به هزینه‌ها و کارمزدهای لازم برای تریدر شدن نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که این هزینه‌ها بسیار بسیار محدود بوده و شما ی با اولین سودآوری خود در بازار علاوه بر اینکه تمام این هزینه‌ها را کاور خواهید کرد می‌توانید سود جذابی هم در اختیار داشته باشید.

مزایای ترید

عدم نیاز به سابقه و رزومه

یک نکته بسیار منفی که شرایط کشور ما را کاملاً به خود درگیر کرده این است که حتی اگر شما در بهترین دانشگاه و در بهترین رشته هم تحصیل کرده باشید، باز هم برای ورود به یک شغل نیاز به رزومه و تجربه کاری خواهید داشت و حتی در بدو ورود به یک شغل در صورت نداشتن رزومه کاری مناسب و سابقه کاری، شرایط خوبی از نظر درآمد نخواهید داشت. در حالی که برای تریدر شدن نیاز به هیچ قه و رزومه‌ای نداشته و حتی می‌توانید در همان ماه اول خود در این شغل درآمد بسیار جذاب‌تری نسبت به تریدرهای قدیمی بازار برای خود رقم بزنید.

تسریع در استقلال مالی

یکی دیگر از مزایای ترید تسریع در رسیدن به استقلال مالی است. بسیاری از کاربران با استفاده از کسب و کارهای مختلف به دنبال رسیدن به استقلال مالی هستند و برای منظور روش ‌های مختلف سرمایه‌گذاری را نیز امتحان می‌کنند. در این بین استفاده از مزیت‌های ترید باعث می‌شود تا کاربران بتوانند در مدت زمانی کوتاه‌تر به استقلال مالی رسیده و دغدغه‌های مالی خود را به حداقل میزان ممکن برسانند. ثروت اندوزی همیشه یکی از اصلی‌ترین دغدغه کاربران بوده و هست و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، استفاده از یک روش درآمدزایی که بتواند با سرعت بالا امکان استقلال مالی را برای کاربران به وجود آورد، نقطه عطفی در زندگی مالی آنها خواهد بود و ترید می‌تواند چنین شرایطی را برای تمام کاربران در ایران فراهم آورد.

معایب ترید

معایب ترید

در قدم بعدی باید به بررسی معایب ترید بپردازیم. با توجه به هدفی که برای بررسی مزایا و معایب ترید در این مقاله به دنبال آن هستیم، بررسی و ارزیابی معایب ترید حتی می‌تواند اهمیت بیشتری هم داشته باشد و شما باید به این موارد دقت زیادی کنید.

اگر هنوز شغل تریدری را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب نکرده و وارد این شغل نشده‌اید، بهتر است معایب ترید در ارز دیجیتال و فارکس را به صورت کامل و دقیق مطالعه کرده و سپس دست به این انتخاب بزنید. همچنین اگر از قبل در شغل تریدری فعالیت می‌کنید، بهتر است با مطالعه کامل معایب ترید به دنبال پیدا کردن نقاط ضعف خود در این شغل بوده و در نهایت بهترین روش برای رسیدن به موفقیت را در آن در پیش بگیرید.

نداشتن امنیت شغلی

معرفی معایب ترید در ارز دیجیتال و فارکس را با یک خواسته کاملاً سنتی از شغل آغاز می‌کنیم. اغلب افرادی که سنتی فکر می‌کنند به دنبال انتخاب شغلی هستند که امنیت داشته باشند و امنیت شغلی یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در انتخاب شغل است. گاهی اوقات حتی امنیت شغلی باعث انتخاب شغل‌هایی توسط کاربران می‌شود که هرچند درآمد پایین‌تری برای آنها به دنبال دارد اما خیال آنها از بابت آینده شغلی راحت خواهد بود. شاید به همین دلیل است که شغل کارمندی با وجود نداشتن درآمد کافی تبدیل به اولویت اصلی بسیاری از کاربران ایرانی شده و آنها ترجیح می‌دهند تا با داشتن امنیت شغلی حداقل‌ها را تا آخرین روز کاری داشته باشند و از این بابت دغدغه‌ای آنها را گرفتار نکند.

شغل تریدری در ایران به هیچ وجه امنیت شغلی نداشته و تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است این شغل با چالش‌هایی روبرو شود. از ریسک‌های شغل تریدری گرفته تا وضع قوانین مختلف که باعث ممانعت کاربران ایرانی از تریدر شدن شوند، همگی ریسک‌هایی هستند که امنیت شغل تریدری را به هم ریخته و در نهایت باعث می‌شود تا کاربران نگرانی هایی را از بابت آینده شغلی خود داشته باشند.

معایب ترید

عدم ثبات در درآمد ماهیانه

معرفی معایب شغل تریدری را با بررسی یکی دیگر از ایرادات این شغل یعنی عدم ثبات در درآمد ماهیانه ادامه می‌دهیم. در بالا اشاره کردیم که امکان رسیدن به درآمد ماهیانه بسیار بالا و دلاری برای کاربران در شغل تریدری وجود دارد اما معایب ترید این است که این درآمد ثبات نداشته و ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی عملاً شما نتوانید به درآمد ماهیانه ثابت برسید.

دقت داشته باشید که هر چند درآمدهای ثابت شغل‌های معمولی در ایران در حال حاضر خیلی جذاب نیست و عملاً نمی‌توان خیلی روی آنها حساب کرد، اما به هر حال بسیاری از کاربران ایرانی درآمد ثابت ماهیانه را یک آبباریکه می‌دانند که می‌تواند داقل‌ها را در زندگی آنها از نظر مالی فراهم آورد. شغل تریدری با وجود اینکه ممکن است در یک ماه درآمد بسیار شگفت‌انگیزی را برای تریدرها ایجاد کند اما این چالش همیشه با تریدرها همراه است که ممکن است در برخی از مواقع اصلاً هیچ درآمدی نداشته باشند و نتوانند سودی از بازار به دست آورند.

البته برای کسانی که در شغل تریدری به درآمد ثابت ماهیانه رسیده و از جمله افراد موفق در این شغل هستند، این دغدغه کمتر است اما برای سایرین عملاً نمی‌توانیم چنین امکانی را نادیده بگیریم و ممکن است آنها تحت تاثیر شرایط موجود در بازار نتوانند تریدهای موفقی را برای خود رقم بزنند.

ایجاد بی برنامگی در زندگی

همانطور که در بالا اشاره کردیم شغل تریدری محدود به زمان و مکان نیست و کاربر می‌تواند در هر بازه‌ای از شبانه روز برای این شغل اقدام نماید. هرچند این موضوع یک مزیت بسیار بزرگ برای یک شغل محسوب می‌شود اما به هر حال اگر کسی به تنهایی از نظر برنامه‌ریزی فردی در شرایط خوبی قرار نداشته باشد، در چنین وضعیتی معمولاً با بی‌برنامگی در زندگی خود روبرو شده و نمی‌تواند به خوبی از عهده برنامه زندگی خود بر بیاید. بنابراین اگر مراقب نباشید شغل تریدری می‌تواند تبدیل به یک عامل در بی‌برنامگی در زندگی شما شده و مانع از یک زندگی طبیعی و عادی برای شما باشد.

معایب ترید

ریسک خیلی بالا

ترید کردن به صورت کلی با ریسک بسیار زیادی همراه است و اگر شما ز ابزارها و تکنیک‌های لازم برای مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در معاملات خود در بازار فارکس و ارز دیجیتال استفاده نکنید، چالش‌های زیادی در این باره گریبانگیر شما خواهند شد. برای اینکه بتوانید ریسک شغل تریدری را کاهش دهید نیاز است تا ابزارها و روش‌های مختلف مدیریت ریسک را به کار بگیرید و در غیر این صورت عملاً شما با ریسک بسیار بالای معاملات خود را در شغل تریدری پیش خواهید برد و این موضوع می‌تواند چالش بزرگی برای زندگی مالی شما باشد.

فرض کنید که شما به جای سودآوری تمام دارایی‌ها و سرمایه‌های خود را به صورت کامل از دست بدهید و نتوانید در این شغل به موفقیت برسید. عملاً علاوه بر اینکه هیچ شغل سودآوری نداشته‌اید بلکه تمام دارایی خود را از دست داده و حالا باید به دنبال استفاده از سایر بازارها برای سودآوری خود باشید. شغل تریدری چنین ریسک‌هایی را نیز با خود به همراه دارد و اگر به این نکته توجه نکنید ممکن است ریسک این شغل گریبانگیر شما شود.

مشکلات امنیتی در معاملات بین المللی

درباره معایب شغل تریدری همچنین می‌توانیم به مشکلات امنیتی در معاملات بین‌المللی برای کاربران ایرانی اشاره داشته باشیم. همانطور که می‌دانید به دلیل عدم شفافیت مالی در کشور ایران و قبول نکردن fatf توسط مسئولین کشور ما، ایرانی‌ها زیر نظر قوانین پولشویی نبوده و عملاً سازمان‌های جهانی و موسسات مالی جهانی نیز از کاربران ایرانی به همین دلیل حمایت نمی‌کنند.

عدم حمایت سازمان‌های بزرگ جهانی از کاربران ایرانی باعث شده تا شرکت‌های بین‌المللی بتوانند بدون هیچگونه دردسری پول کاربران ایرانی را از آنها بربایند و این موضوع چالش بسیار بزرگی برای ایرانی‌ها شده است. امکان پیگیری و بازپس‌گیری چنین پول‌هایی هم وجود نداشته و عملاً کاربران دیگر نمی‌توانند دارایی خود را از چنین کلاهبرداری بگیرند.

این مهم باعث شده تا مشکلات امنیتی را نیز به عنوان یکی از معایب شغل تریدری در ایران در نظر بگیریم و کاربرانی که نتوانند از تمهیدات لازم برای جلوگیری از این مشکلات امنیتی استفاده کنند، در نهایت با یک سرمایه‌گذاری پرچالش و پردردسر روبرو بوده و نمی‌توانند سرمایه‌گذاری مناسبی در بازارهای مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال داشته باشند.

معایب ترید

قوانین محدود کننده

قوانین محدود کننده برای تریدر شدن در ایران نیز بسیار رایج هستند و هر ساله شاهد به وجود آمدن قوانین جدیدی در این باره هستیم. اگر شما به هر دلیلی با این قوانین آشنا نبوده و یا تکنیک‌های لازم برای دور ماندن از آسیب‌های چنین قوانین محدود کننده‌ای را در معاملات خود در نظر نگیرید، مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی گریبانگیر شما خواهند شد و این موضوع می‌تواند حتی معاملات و سودآوری شما را در فرایند ترید نیز تحت تاثیر قرار دهد. همین حالا قوانین سفت و سخت مالیاتی برای تریدرها در نظر گرفته شده و گرفتن سود از معاملات بازارهای مالی می‌تواند مالیات بسیار زیادی را برای تریدرها به دنبال داشته باشد. البته روش‌هایی برای جلوگیری از ایجاد مالیات سنگین در فرایند سودآوری در شغل تریدری وجود دارد که نیاز است تا کاربران هم حتماً با این ترفندها آشنا باشند.

عدم پذیرش عمومی در ایران

شغل تریدری همچنان به عنوان یک شغل عمومی در ایران پذیرفته نشده و خیلی از ایرانی‌ها هنوز تریدر شدن را به عنوان یک شغل قبول ندارند. شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد اما اگر شما همین الان برای مجلس خواستگاری رفته و شغل داماد تریدر اعلام شود، خیلی روی خوشی به آن نخواهید داشت و ممکن است حتی چنین شرایطی را برای شغل داماد خانواده خود قبول نکنید. همچنین شرایط مشابهی در جهت عکس نیز وجود دارد و عملاً این موضوع نشان می‌دهد که تریدر شدن هنوز به عنوان یک شغل در میان عموم مردم ایران پذیرفته نشده و این چالش همچنان با تریدرها همراه است.

دقت داشته باشید که این چالش فقط مربوط به کاربران ایرانی نبوده و در بسیاری از کشورهای دنیا نیز هنوز تریدری به عنوان شغل رایج مورد پذیرش عموم قرار نگرفته است. در چنین جوامعی عملاً تریدرها ترجیح می‌دهند تا در سکوت کامل و بدون هیاهو به کار خود ادامه دهند و هیچ جایی صحبت از شغل اصلی خود نکنند.

نیاز به آموزش های حرفه ای

یکی دیگر از معایب اصلی ترید این است که نیاز به آموزش‌های حرفه‌ای دارد و عدم استفاده از آموزش حرفه‌ای تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ برای تریدرها خواهد بود. دقت داشته باشید که آموزش‌های حرفه‌ای مربوط به تریدر شدن با آموزش‌های حرفه‌ای معمولی مربوط به سایر کسب و کارها با هم متفاوت است. مثلاً اگر شما می‌خواهید تبدیل به یک گرافیست شده و یا از نرم‌افزار فتوشاپ برای کسب و کار خود استفاده کنید، با تهیه یک دوره آموزشی موجود در اینترنت به راحتی می‌توانید تمام زیر و بم فتوشاپ را بیاموزید و از این نرم‌افزار برای کسب و کار خود بهره‌مند شوید.

اما واقعیت اینجاست که استفاده از یک دوره آموزشی معمولی به هیچ وجه نمی‌تواند شما را تبدیل به یک تریدر موفق کند و برای این منظور لازم است تا شما نقطه نظرات بسیار متعددی را در نظر بگیرید. شغل تریدری از آن دسته از شغل‌هایی است که شما حتماً باید در کنار یک فرد آموزش دیده و حرفه‌ای و کسی که فعال حرفه‌ای بازار فارکس و ارز دیجیتال است، مراحل آموزشی را سپری نموده و از تکنیک‌ها و استراتژی‌های استفاده کنید که به صورت بالقوه در معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اتفاقاً یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین چالش‌های تریدرها در ایران این است که به آموزش‌های حرفه‌ای و قدرتمند در این بازار دسترسی نداشته و نمی‌توانند خود را با نیازهای روز بازارهای مالی برای تریدر شدن همراه سازند. استفاده از روش‌های قدیمی برای تریدر شدن دیگر کارایی لازم را نداشته و کاربران لازم است تا حتماً از استراتژی‌های معاملاتی مدرن و به روز استفاده کنند. برای رسیدن به چنین موفقیتی لازم است تا حتماً شما آموزش‌های حرفه‌ای را در کنار کسانی یاد بگیرید که تجربه بالایی داشته و در حال حاضر به عنوان یک تریدر موفق در بازار فارکس و کریپتو کارنسی فعالیت می‌نمایند.

مبتنی بودن نتایج به سرمایه اولیه

همچنین شغل تریدری از آن دسته از شغل‌هایی است که نتایج آن به شدت تحت تاثیر سرمایه اولیه موجود در این بازار خواهد بود. البته این موضوع برای اکثر کسب و کارها به همین ترتیب وجود دارد و شما هر کسب و کاری که انتخاب کنید بسته به اینکه سرمایه اولیه چقدر در اختیار داشته باشید، نتایج حاصل از آن کسب و کار نیز برای شما متفاوت خواهد بود. در بسیاری از مواقع کاربران مهارت‌ها و آموزش‌های لازم برای موفقیت در شغل تریدری را با خود به همراه دارند اما به دلیل نداشتن سرمایه اولیه مناسب در این بازارها شکست می‌خورند و نمی‌توانند سودآوری قابل توجهی را برای خود رقم بزنند.

مبتنی بودن نتایج به سرمایه اولیه در شغل تریدری باعث شده تا خیلی از تریدرهای ایرانی در حال حاضر شرایط خوبی در بازارهای مالی نداشته باشند و نتوانند به درآمد ساویت ماهیانه و سودآور برسند. سودآوری در شغل تریدری تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی است و دستیابی به تمام این فاکتورها و موفقیت در آنها لازمه موفقیت در این شغل محسوب می‌شود. اگر شما نتوانید در هر یک از فاکتورهای موجود به موفقیت رسیده و بسترهای اولیه لازم برای شغل تریدری را برای خود فراهم نکنید، رسیدن به موفقیت در چنین شغل پرتلاطم و پرریسکی به این راحتی‌ها برای شما در دسترس نخواهد بود.

تاثیرپذیری از هیجانات انسانی

یکی از مهمترین ایراداتی که می‌توانیم برای ترید به آن اشاره داشته باشیم این است که این شغل به شدت تحت تاثیر رفتارها و هیجانات انسانی قرار گرفته و تریدرهایی که نتوانند هیجانات انسانی را از شغل خود دور کنند معمولاً ا شکست روبرو شده و نمی‌توانند معاملات موفقی را برای خود رقم بزنند. تاثیر پذیری از هیجانات انسانی هرچند در نگاه اول خیلی عیب بزرگی به نظر نمی‌رسد اما اگر تجربه کافی در شغل تریدری داشته باشید متوجه خواهید شد که این موضوع چقدر می‌تواند برای موفقیت در این شغل اهمیت داشته باشد.

در حال حاضر تریدرهای زیادی هستند که از نظر ابقه و مهارت‌های لازم در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارند اما عدم امکان کنترل احساسات و هیجانات در آنها باعث شده تا نتواند سودآوری قابل توجهی را برای خود رقم بزنند و عملاً امکان رسیدن به سود ثابت ماهیانه نیز برای آنها در دسترس نیست. بسیاری از تریدرها تحت تاثیر همین رفتارها و هیجانات ی در معاملات و تریدهای کاملاً معمولی نیز شکست می‌خورند و در نهایت تمام سرمایه خود را تقدیم بازار می‌نمایند. در حالی که با کمی دقت و دور ماندن از رفتارها و هیجانات انسانی می‌توانستند در بازار فارکس و ارز دیجیتال از طریق شغل تریدری به سود جذابی برسند.

مواجهه با کلاهبرداری های مختلف

همچنین از جمله معایب ترید می‌توانیم ه مواجه شدن با کلاهبرداری‌های مختلف در این شغل و حرفه اشاره داشته باشیم. چه در بازار ارز دیجیتال و چه در بازار فارکس شغل تریدری با این قبیل ریسک‌ها نیز همراه است و اگر شما مراقب نباشید سریعاً با کلاهبردارانی مواجه خواهید شد که در حال استفاده از روش‌های بسیار مدرن برای بالا کشیدن پول شما در این بازارها هستند و اگر دقت کافی به این موضوع نداشته باشید ممکن است معاملات شما تحت تاثیر چنین کلاهبرداری‌هایی قرار بگیرد.

شاید یکی از دلایلی که خیلی از کاربران اقدام به حضور در شغل تریدری نکرده و یا این شغل را برای خود جذاب نمی‌بینند، همین موضوع مواجه شدن با کلاهبرداری‌های مختلف است و اگر شما این موضوع را نادیده بگیرید عملاً ممکن است با روش‌هایی از کلاهبرداری مواجه شوید که آگاهی لازم نسبت به آنها را نداشته و در نهایت ین موضوع منجر به از بین رفتن دارایی‌های شما در بازارهای مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال شود.

نوسانات شدید قیمت در زمان اعلان اخبار

از جمله دیگر معایب ترید می‌توانیم به نوسانات شدید قیمت مخصوصاً در زمان اعلام اخبار اقتصادی اشاره داشته باشیم. وقتی بازار با نوسانات خیلی زیادی روبرو می‌شود کاربران نمی‌توانند همان استراتژی‌های معمول خود را به درستی در بازار به کار بگیرند و همین موضوع در نهایت باعث ایجاد ضرر و زیان برای آنها خواهد شد.

درصد قابل توجهی از تریدرها هم در چنین مواقعی اقدام به انجام معاملاتی با ریسک بسیار بالا کرده و سعی می‌کنند تا از این فرصت‌ها برای رسیدن به سودهای کلان بهره ببرند در حالی که غافل از اینکه این فرصت‌ها بیشتر برای از بین رفتن دارایی شما بوده و ترید کردن در چنین مواقعی می‌تواند ضررهای بسیار سنگینی را برای شما به دنبال داشته باشد. هر چقدر هم بگوییم و تکرار کنیم که رید در زمان اعلام اخباریست که بسیار زیادی به دنبال خواهد داشت باز هم گوش بسیاری از تریدرهای تازه کار بدهکار نیست و آنها دائماً در حال از دست دادن دارایی‌های خود مخصوصاً در زمان اعلام اخبار مخصوصاً در بازاری مانند فارکس هستند.

بی تحرکی

همچنین بی‌ تحرکی را نیز می‌توانیم یکی از معایب ترید در نظر بگیریم که باعث بروز مشکلات جسمی برای کاربران می‌شود. شاید جالب باشد اگر عنوان کنیم که داشتن جسم سالم و ذهن قدرتمند از جمله ملزومات اصلی موفقیت در ترید هستند و اگر شما بی‌ تحرک باشید نمی‌توانید معاملات موفقی را در فارکس و ارز دیجیتال برای خود رقم بزنید. در حالی که تریدری می‌تواند دلیل بی‌تررکی باشد لازم است تا شما با یک لایف استال مناسب از ین موضوع جلوگیری کرده و علاوه بر اینکه جسم خود را سالم نگه می‌دارید تریدهای موفقی را نیز برای خود رقم بزنید.

تاثیرگذاری شدید روی روحیات

ترید همچنین می‌تواند روی روحیات کاربران نیز تاثیر مستقیم داشته باشد و باعث به هم خوردن روحیات آنها و حتی بیماری‌های مشابه افسردگی برای آنها شود. در طول سال‌های گذشته افراد بسیار زیادی بودند که به دلیل همین موضوعات و چالش‌ها راهی بیمارستان شده و مان‌های مختلفی را برای درمان خود در پیش گرفته‌اند. دقت داشته باشید که شما هرگز نباید نسبت به این موضوع غافل بوده و حتماً باید با اقدامات ممانعت آمیز مانع از بروز چنین مشکلاتی برای روحیه خود در زندگی شوید. اگر قرار باشد هر حد ضرری و هر شکستی در بازار زمینه ساز بروز مشکلات روحی برای شما گردد بهتر است سراغ شغل دیگری بروید و از مزیت‌های تریدری برای رسیدن به درآمد دلاری استفاده نکنید.

کمبود دوره های آموزش حرفه ای تریدری

از دیگر معایب ترید می‌توانیم به کمبود دوره‌های آموزشی حرفه‌ای تریدری در ایران اشاره داشته باشیم. شاید اگر همین حالا اینترنت را برای پیدا کردن بهترین دوره آموزش ارز دیجیتال و بهترین دوره آموزش فارکس جستجو کنید، انبوهی از دوره‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد که با سرفصل‌های متنوع به نوعی در حال آموزش تریدری در بازارهایی مانند ارز دیجیتال و فارکس هستند. اگر تمام این دوره‌ها کیفیت مناسب و لازم را داشت عملاً در حال حاضر اکثر تریدرهای ایرانی با موفقیت معاملات خود را در بازارهای مالی پشت سر می‌گذراندند در حالی که چنین شرایطی برای آنها وجود نداشته و عملاً شاهد از بین رفتن دارایی کاربران در بازارهای مالی هستیم.

واقعیت اینجاست که هرچند تعداد دوره‌های بسیار زیادی برای آموزش تریدری در بازار فارکس و ارز دیجیتال وجود دارد اما تعداد دوره‌های با کیفیت و کامل و جامع که به آموزش‌های کاربردی پرداخته و فقط این آموزش‌ها را در دستور کار خود قرار داده باشند بسیار محدود است. دوره‌های حضوری که به این ردیاب برگزار نمی‌شود و دوره‌های غیرحضوری نیز معمولاً ک سری آموزش‌های اولیه برای تریدری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که در نهایت موفقیت لازم را برای آنها به دنبال نخواهد داشت.

دقت داشته باشید که یکی از مهمترین فاکتورها برای موفقیت در فرایند شغل تریدری یافت آموزش‌های حرفه‌ای و کاربردی است و اگر شما در انتخاب دوره آموزش مناسب در این باره با چالش روبرو باشید عملا نمی‌توانید موفقیت خود را در شغل تریدری در ارز دیجیتال و فارکس تضمین شده بدانید.

با این حساب توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال موفق شدن در فرایند شغل تریدری هستید حتماً از یک دوره آموزشی کامل و جامع استفاده کرده و سراغ دوره‌هایی بروید که اساتید آنها کسانی هستند که دوره‌های آموزشی حرفه‌ای تریدری را از قبل پشت سر گذاشته و خودشان تریدرهای موفقی در معاملات بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال و فارکس هستند.

دور شدن از اجتماع

از دیگر معایب تریدری دور شدن از اجتماع و از دست دادن دوستان و اطرافیان به دلیل عدم ارتباط نزدیک با آنها است. تریدرها معمولاً برنامه‌ریزی متفاوتی نسبت به افراد معمولی نسبت به زمان ود در طول روز و در طول هفته داشته و همین موضوع باعث می‌شود تا آنها نتوانند با خیلی از دوستان خود ارتباط نزدیکی داشته باشند. البته رفع چنین چالش‌هایی در صورت موفقیت در فرایند تریدری برای کاربران چندان پیچیده نیست اما به هر صورت رفع چنین چالش‌هایی هم باید در دستور کار شما قرار بگیرد.

معایب ترید

تریدر شدن از رویا تا واقعیت

مزایا و معایب ترید را به صورت کامل برای شما تشریح کرده و نکات لازم درباره آنها را با شما در میان گذاشتیم. واقعیت اینجاست که تریدر شدن هر چند با جذابیت‌ها و مزیت‌های بسیار زیادی همراه است، اما به هر حال خیلی از کسانی که به دنبال تریدر شدن هستند در این مسیر شکست خورده و در حال حاضر نمی‌توانند سرمایه‌گذاری مناسبی را در بازارهای مالی برای خود رقم بزنند. برای اینکه بتوانید در این شغل به موفقیت برسید در قدم اول بایستی از نظر ذهنی آماده تریدر شدن باشید.

با توجه به اینکه شغل تریدری نیاز به ریسک بسیار بالایی دارد اگر شما جربه کافی و مهارت لازم را به دست نیاورید عملاً تحت تاثیر این ریسک‌ها قرار گرفته و احتمال خیلی زیاد تمام دارایی خود را از دست خواهید داد. در حال حاضر اکثر تریدرها در بازارهای مالی در حال از دست دادن دارایی‌ها و ثروت خود هستند و همین موضوع باعث شده تا ورود به شغل تریدری اولویت اصلی خیلی‌ها نباشد.

در این میل وجود دوره‌های آموزشی ضعیف و عدم شناخت کافی تریدرها نسبت به نحوه تریدری به صورت پیشرفته در بازارهای مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال نیز باعث شده تا الش‌های تریدری برای کاربران به مراتب افزایش پیدا کند و آنها نتوانند به موفقیت مورد نظر خود در این شغل برسند. تریدر شدن یک شغل کاملاً رویایی و جذاب است به شرطی که شما روند رو به رشدی را در این مسیر پیش بگیرید و اصول تریدر شدن را به صورت حرفه‌ای به پیش ببرید. عدم رعایت اصول تریدر شدن باعث می‌شود تا شما نتوانید یک مسیر منطقی را برای این منظور طی کنید و در نهایت کست و از دست رفتن تمام سرمایه‌ها تنها چیزی است که نصیب شما در آن خواهد شد.

شغل تریدری اصلاً نباید زمینه ساز رویا پردازی برای شما شود و برای اینکه بتوانید در این شغل به موفقیت رسیده و در نهایت تبدیل به یک تریدر دائمی شوید، پله به پله و قدم به قدم مسیر را بپیمایید و به این شغل مانند کسب و کار نگاه کنید تا اینکه قرار باشد مانند غول چراغ چادو تمام نیازهای مالی شما را در یک بازه زمانی چند ماهه برآورده سازد.

حتما بخوانید: کپی ترید چیست؟

جمع بندی

سعی کردیم تا مزایا و معایب ترید را به صورت کامل و جامع برای شما تشریح کرده و تمام نکات لازم برای این شغل را با شما در میان بگذاریم. حالا با توجه به مقالات گذشته و معرفی مزایا و معایب ترید بهتر می‌توانید درباره شغل و عدم استفاده از آن یا استفاده از آن برای رسیدن به درآمد دلاری تصمیم‌گیری کنید. دقت داشته باشید که شغل تریدری ر ظاهر یک شغل بسیار جذاب و با درآمد بسیار بالا دیده می‌شود اما در باطن اگر دقت کافی به معاملات و روند معاملات خود نداشته باشید ممکن است تبدیل به یک چالش بزرگ در زندگی مالی شما گردد.

در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا بهترین دوره آموزش فارکس و بهترین دوره آموزش ارز دیجیتال را برای تبدیل شدن به تریدر موفق در این بازارها به شما ارائه کنیم. در این دوره‌ها کامل‌ترین و جامع‌ترین مطالب آموزشی لازم برای تریدر شدن در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می‌توانید با استراتژی‌های معاملاتی حرفه‌ای برای موفقیت همراه باشید. دقت کنید که ساتید با تجربه و موفق در فرآیند تریدری در این دوره‌ها در کنار شما هستند تا بتوانند شما را در مسیر تبدیل شدن به یک تریدر موفق همراه کنند.

در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به شغل تریدری دارید و یا مزایا و معایبی درباره ترید در ذهن دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشد، حتما نقطه نظرات خود را با ما در کانال بورس در میان بگذارید تا در مجموع این نقطه نظرات تبدیل به روشی برای برون رفت از چالش‌های مربوط به شغل تریدری برای کاربران ایرانی شده و آنها بتوانند تریدهای موفقی را نسبت به گذشته برای خود رقم بزنند.

سوالات متداول

مزایای ترید چیست؟

پتانسیل سودآوری بالا، نداشتن محدودیت زمانی و مکانی برای انجام معاملات، عدم وابسته بودن به اقتصاد داخلی و امکان رسیدن به درآمد دلاری از جمله مزیت‌های اصلی ترید هستند.

معایب ترید چیست؟

ریسک بسیار بالای معاملات، خطر از دست رفتن تمام دارایی‌ها، نوسانات بسیار شدید در برخی از مواقع و بسته بودن درآمد حاصل از این شغل به مهارت‌ها و دانش‌های بسیار قدرتمند از جمله معایب شغل تریدری هستند.

آیا تریدری در ایران شغل مناسبی است؟

تصمیم گیری درباره اینکه شغل تریدری در ایران شغل مناسبی است یا خیر به شرایط خود شما و میزان دانش و مهارت شما برای ترید در ارز دیجیتال و فارکس بستگی دارد.

ترید در ارز دیجیتال بهتر است یا فارکس؟

شغل تریدری بیشتر مناسب بازار فارکس است اما به هر حال در بازار فیوچرز ارز دیجیتال هم می‌توان از مزیت‌های شغل تریدری استفاده کرد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: