لوگو کانون بورس

ترید بهتر است یا سرمایه گذاری | مقایسه بازار فارکس و کریپتو

ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری
شما در حال مطالعه مقاله ۶ از ۳۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

به نظر شما ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری, کدام یک می‌توانند شرایط بهتری را برای ما در بازارهای مالی رقم بزنند؟ این روزها صحبت درباره ترید در بازار ارز دیجیتال و ترید در بازار فارکس بسیار زیاد است و از طرف دیگر تعداد افرادی که در این بازارهای مالی دستخوش ضرر می‌شوند هم روز به روز در حال افزایش است. برخی از کاربران ترجیح می‌دهند تا به جای ترید کردن سراغ سرمایه ‌گذاری بروند و پاسخ ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری برای آنها سرمایه ‌گذاری خواهد بود. برخی نیز ترجیح می‌دهند تا از دانش تکنیکالی خود استفاده کرده و به دنبال ترید کردن در بازارهای مالی باشند و از این طریق سود فوق العاده خوبی به دست آورند. نظر شما در این باره چیست؟ آیا اصلاً تجزیه و تحلیلی در این باره انجام داده و می‌دانید که کدام یک از این روش‌های سرمایه ‌گذاری و پول درآوردن می‌تواند پول بیشتری برای شما به ارمغان آورد؟

البته دقت داشته باشید که منظور ما از پرسش ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری این نیست که بخواهیم دو بازار ارز دیجیتال و فارکس یا بورس را با هم مقایسه کنیم. در بازار ارز دیجیتال شما هم می‌توانید سرمایه‌گذار باشید و هم با استفاده از مزیت‌های بازار فیوچرز به دنبال ترید بروید. در بازار بورس ایران نیز این امکان برای شما وجود دارد که هم از مزیت‌های سرمایه ‌گذاری طولانی مدت استفاده کنید و هم به دنبال ترید و نوسان‌گیری در کوتاه مدت باشید. البته ماهیت بازار فارکس با سرمایه ‌گذاری چندان مطابقت ندارد و در این بازار شما تنها می‌توانید تریدر باشید و تنها انتخاب شما این است که تریدر کوتاه مدت باشید و یا اینکه به دنبال سوینگ ترید بروید و در بازه‌های زمانی طولانی مدتی ترید کنید.

با توجه به اینکه ما در کانون بورس سعی داریم تا بهترین روش سرمایه ‌گذاری در ایران را به شما معرفی کنیم و در این راستا سعی کرده‌ایم تا هم بازارهای مالی مختلف را معرفی کرده و روش‌های سرمایه ‌گذاری در آنها را بازگو کنیم و هم شرایط سرمایه ‌گذاری در آنها را بیان نماییم، از این رو لازم دانستیم تا مقایسه‌ای میان شرایط ترید کردن و سرمایه ‌گذاری نیز برای شما ارائه کنیم. در انتهای این مقاله قرار نیست شما بهترین تریدر ایران شوید و حتی مدرک فوق لیسانس سرمایه ‌گذاری هم دریافت نخواهید کرد. اما این امکان برای شما به وجود می‌آید که بتوانید مقایسه‌ای میان شرایط ترید کردن در بازارهای مالی و سرمایه ‌گذاری در بازارهای زمانی طولانی مدت به انجام رسانده و در نهایت تصمیم بگیرید که کدام یک از این دو روش می‌تواند برای شما بهتر باشد. همچنین در این مقاله سعی خواهیم کرد تا نظر شخصی خودمان را نیز درباره انتخاب میان ترید یا سرمایه ‌گذاری را با شما در میان بگذاریم تا از تجربیات ما نیز بتوانید برای پیشبرد اهداف مالی خود در بازار استفاده کنید.

ترید بهتر است یا سرمایه گذاری

وقتی این پرسش در ذهن شما ایجاد می‌شود که ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری یعنی چالشی در ذهن شما ایجاد شده که به دنبال انتخاب روشی هستید که بتوانید سود بیشتری از آن به دست آورید. همانطور که می‌دانید طبق اولین اصول علم اقتصاد سود بیشتر در فرایند سرمایه ‌گذاری به معنی ریسک بیشتر هم است و در نهایت هر تصمیمی که شما برای معاملات خود در بازار بگیرید منجر به انتخاب سود حاصل از معاملات شما نیز خواهد شد.

برای اینکه بتوانیم به سوال ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری یک پاسخ دقیق و کامل بدهیم ابتدا باید این دو روش را با یکدیگر مقایسه کرده و سپس مزیت‌ها و معایب آنها را با هم در یک قاب مشاهده کنیم تا در نهایت انتخاب ما تبدیل به یک انتخاب بهینه و درست شود. در نگاه اول باید به شما بگوییم که هم ترید و هم سرمایه ‌گذاری مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند و چشم بسته نباید میان آنها انتخاب کنید.

ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری

همچنین نکته بسیار مهمتر درباره این موضوع این است که روش‌های مختلف سرمایه ‌گذاری و روش‌های مختلف ترید وجود دارد که مقایسه آنها با یکدیگر شرایط متفاوتی را برای شما رقم خواهد زد. به عنوان مثال اگر ترید را با سرمایه ‌گذاری در بازار بورس مقایسه کنیم ممکن است نتیجه متفاوتی نسبت به مقایسه ترید با سرمایه ‌گذاری در بازار ارز دیجیتال داشته باشید.

همانطور که می‌دانید ما در کانون بورس بیشتر از اینکه به فکر مقایسه روش‌های مختلف سرمایه ‌گذاری با یکدیگر باشیم، به دنبال انتخاب بهترین روش سرمایه ‌گذاری و ترید برای خودمان هستیم و سعی داریم تا این موضوع را در ذهن شما حک کنیم که شما باید از میان روش‌های مختلف موجود برای ترید و سرمایه ‌گذاری بهترین گزینه را برای شرایط مورد نظر خود انتخاب کنید. اگر شما همین نکته ساده را به عنوان معیار اصلی پاسخ دادن به سوال ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری قرار دهید در قدم اول باید اهداف خود را مشخص نموده و سپس با بررسی و مقایسه این دو روش به دنبال انتخاب بهترین گزینه بروید.

در طول سال‌ها تجربیاتی که در بازارهای مالی به دست آورده‌ایم و همینطور شناختی که نسبت به بسیاری از سرمایه‌گذاران و تریدرها در بازارهای مالی داریم باید به شما یادآور شویم که برای برخی از افراد ممکن است برای برخی از افراد ترید گزینه بهتری باشد برای برخی دیگر سرمایه ‌گذاری شرایط بهتری را ایجاد کند. اگر شما بتوانید در همان ابتدای کار اهداف مشخصی داشته باشید در نهایت انتخاب میان تریدر شدن و سرمایه‌گذار شدن نیز برای شما شرایط بهتری رقم خواهد زد. اما اگر بدون هیچگونه هدفی به دنبال رسیدن به پاسخ سوال ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری باشید در نهایت هیچ پاسخی برای شما د نخواهد بود و نمی‌توانید تبدیل به یک سرمایه‌گذار موفق و عالی شوید.

مقایسه ترید و سرمایه گذاری

برای اینکه بتوانیم به پرسش ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری یک پاسخ منطقی بدهیم ابتدا باید مزیت‌ها و معایب این دو روش سرمایه ‌گذاری و پول درآوردن را با هم مقایسه کنیم. البته ما در این مقاله گاهی اوقات هم برای ترید و هم برای سرمایه ‌گذاری از واژه سرمایه ‌گذاری استفاده می‌کنیم زیرا هر دو روش در واقع راه حلی برای بالا بردن ارزش دارایی‌های ما هستند و از اتخاذ آنها به دنبال سود کردن در بازارهای مالی هستیم.

واقعیت این است که مقایسه میان این دو روش بر اساس مزیت‌ها و معایب آنها را در ادامه به صورت کاملاً واقع بینانه انجام خواهیم داد. در انتهای این مقاله وقتی نظر شخصی خود را درباره ترید و سرمایه ‌گذاری با شما در میان می‌گذاریم متوجه خواهید شد که ما طرفدار هیچ کدام از این دو مورد نیستیم و بیشتر سعی داریم تا راه حلی را استفاده کنیم که در نهایت سود بیشتری را با زحمت کمتر در اختیار ما قرار دهد.

با این اوصاف به شما نیز توصیه می‌کنیم که تمام نکاتی که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم را مو به مو در نظر داشته و بر اساس واقعیت‌های موجود و شرایطی که در سرمایه ‌گذاری دارید دست روی یکی از آنها بگذارید. ممکن است در نگاه اول به این دیدگاه برسید که ترید کردن سود فوق العاده بیشتری به دنبال دارد اما اگر شما وارد فرایند ترید شده و تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید چه لطفی برای شما خواهد داشت. پس اگر قرار است میان از دست دادن کامل دارایی‌ها در ترید کردن و یک سود کم و معقول در سرمایه ‌گذاری یکی را انتخاب کنید قطعاً سرمایه ‌گذاری گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

ریسک ترید بیشتر است

در اولین قدم برای اینکه به پاسخ سوال ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری برسیم باید این دو روش درآمدزایی را از نظر میزان ریسک با یکدیگر مقایسه کنیم. در فرایند سرمایه ‌گذاری طولانی مدت شما سهام یا توکن و یا هر کالای دیگری را خریداری کرده و یک تارگت قیمتی چند ساله برای آن دارید و اصلاً نیازی نیست هر روز و هر ساعت قیمت‌ها را در بازار چک کنید. همانطور که می‌دانید قیمت هر سهام یا ارز دیجیتالی در بازار دائماً در حال نوسان و تغییر است و ممکن است حتی در یک بازه زمانی کوتاه مدت چند روزه تا چند هفته بعد از خرید شما وارد ضرر بسیار سنگینی هم شوید. اما وقتی در این شرایط به دید بلند مدت نگاه می‌کنید و انتظار رسیدن به سودهای چند صد برابری را دارید عملاً خیلی به دنبال بررسی لحظه‌ای قیمت‌ها نخواهید بود.

در فرایند ترید اما شما دائماً باید بازار را چک کنید و به دنبال بررسی تمام شرایط حاکم بر بازار آن هم لحظه به لحظه باشید. اگر ضرر شما از حدی بالاتر رود باید معامله مورد نظر را با ضرر ببندید و به دنبال یک معامله دیگر بروید. این موضوع نشان می‌دهد که ریسک ترید کردن به مراتب بیشتر از ریسک سرمایه ‌گذاری است و کسانی که ریسک پذیری خیلی بالایی نداشته باشند بهتر است به دنبال استفاده از روش‌های مختلف سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی بروند.

دقت داشته باشید که سرمایه ‌گذاری هم در بازارهای مالی مختلف ریسک‌های متفاوتی دارد و اینگونه نیست که شما در هر بازاری با ریسک سرمایه ‌گذاری یکسان وارد شوید. به عنوان مثال ریسک سرمایه ‌گذاری در مسکن به مراتب کمتر از ریسک سرمایه ‌گذاری در خودرو است و ریسک سرمایه ‌گذاری در خودرو هم کمتر از ریسک سرمایه ‌گذاری در سکه می‌باشد.

به این ترتیب اگر شما ریسک پذیری خیلی بالایی ندارید بهتر است ترید را از روش‌های درآمدزایی خود خارج کرده و به دنبال انتخاب میان یکی از روش‌های سرمایه ‌گذاری موجود و در دسترس باشید. البته امکان استفاده از همه روش‌های سرمایه ‌گذاری به صورت همزمان نیز برای شما وجود دارد و باید در این باره مدیریت بیشتری داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید.

سود سرمایه گذاری بیشتر است

ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری
ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری

بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که سود ترید کردن از سود سرمایه ‌گذاری بیشتر است اما این دیدگاه کاملاً اشتباه است. دیدگاه درست‌تر این است که سود ترید کردن در کوتاه مدت از سود سرمایه ‌گذاری بیشتر است اما در دراز مدت این سرمایه ‌گذاری است که با اهداف مالی بسیار سنگین انجام می‌پذیرد و می‌تواند سودهای چند هزار درصدی را برای شما به ارمغان آورد.

به عنوان مثال اگر خود ما به دنبال سرمایه ‌گذاری در بازار ارز دیجیتال باشیم و در حال انتخاب بهترین توکن‌ها برای یک سرمایه ‌گذاری سودآور چندین ساله برویم، دست روی توکن‌هایی خواهیم گذاشت که در یک بازه زمانی ۲ یا چند ساله سودهای چند هزار درصدی را به ما اعطا نمایند و پتانسیل سودآوری رمز ارز مورد نظر را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما موضوع مهم‌تر این است که رسیدن به این سودها نیاز به صبر و تحمل بسیار زیادی دارد و شما باید در یک بازه زمانی چند ساله اصلاً هیچ نگاهی به قیمت رمز ارزهای خریداری شده خود نداشته باشید..

در طرف مقابل در ترید کردن شما به دنبال سودهای کم اما در بازه‌های زمانی کوتاه مدت هستید. در واقع از این نظر می‌توانیم ترید کردن را به عنوان یک شغل در نظر بگیریم که هر ماه به ما می‌تواند یک حقوق مناسب را در دسترس شما قرار دهد.

ترید زودبازده است

دربند قبلی اشاره کردیم که ترید یک فرایند درآمدزایی زود بازده است و ممکن است شما در یک بازه زمانی چند ساعته نیز بتوانید از این روش درآمدزایی به سود خوبی برسید. پولی که در اختیار دارید تنها برای چند ماه در دسترس شما است یا فقط چند هفته آن را در اختیار خواهید داشت و بعد از چند هفته باید آن را در جایی خرج کنید. در این صورت اصلاً نمی‌توانید سراغ روش‌های سرمایه ‌گذاری طولانی مدت بروید و ترید کردن می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد.

بزرگترین تریدرها در سرتاسر جهان این روش درآمدزایی را به عنوان یک روش کسب و کاری برای رسیدن به یک حقوق ثابت ماهیانه در نظر می‌گیرند. آنها معمولا مبلغ مشخصی را در بازار سرمایه ‌گذاری کرده و هر ماه سعی می‌کنند تا درصد مشخصی از این مبلغ را به عنوان حقوق خود به دست آورند. به عنوان مثال اگر شما ۴۰ هزار دلار سرمایه در اختیار داشته باشید و بتوانید هر ماه ۱۰ درصد سود کنید می‌توانید هر ماه ۴۰۰۰ دلار حقوق ماهانه داشته باشید که حقوق بسیار بالایی در ایران محسوب می‌شود.

اینگونه نگاه کردن به ترید کردن حرفه‌ای‌ترین و بهترین نگاه است و بزرگترین تریدرها در سرتاسر جهان نیز از این شرایط به دنبال رسیدن به درآمد و پول از فرایند ترید کردن هستند. چنین امکانی معمولاً در روش‌های مختلف سرمایه ‌گذاری در دسترس شما قرار ندارد و شما نمی‌توانید در کوتاه مدت به دنبال رسیدن به چنین سودهایی در فرایند سرمایه ‌گذاری باشید. چه در بازار سهام و چه در بازار ارز دیجیتال ممکن است قیمت‌ها در یک ماه روند نزولی به خود بگیرد و عملاً شما نتوانید اصلاً به سود برسید تا چه برسد به اینکه حقوق ماهانه برای این روش سرمایه ‌گذاری در نظر بگیرید.

ترید نیاز به پول زیاد ندارد

نکته بعدی که پرسش ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری را برای شما روشن‌تر خواهد کرد مقدار پول لازم برای هر کدام از این روش‌ها برای درآمدزایی است. گاهی اوقات ممکن است اصلاً شما پول کافی برای استفاده از یک روش سرمایه ‌گذاری و مزیت‌های آن را نداشته باشید و عملاً نمی‌توانید آن را جز یکی از گزینه‌های روی میز قرار دهید. به عنوان مثال سرمایه ‌گذاری در بازار مسکن در شهر تهران نیاز به چندین میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد و اگر شما چنین سرمایه‌ای در اختیار نداشته باشید اصلاً نمی‌توانید سراغ بازار مسکن بروید.

همچنین شرایط مشابهی برای سایر بازارهای مالی نیز وجود دارد و هر کدام از بازارهای مالی مقدار پول لازم برای سرمایه ‌گذاری را نیاز دارند که شما باید در قدم اول این مقدار پول را در اختیار داشته باشید. بازار مسکن ممکن است سرمایه زیادی لازم داشته باشد اما ر بازارهای مالی نیز چندان بدون سرمایه امکان سرمایه ‌گذاری را برای شما فراهم نمی‌کنند.

نکته بسیار مهمی که باید در این باره به بررسی آن بپردازیم این است که شما نمی‌توانید با هر مقدار سرمایه‌ای به دنبال رسیدن به یک سود بالا باشید. به عنوان مثال در حال حاضر سرمایه اولیه لازم برای ورود به بازار بورس ۵۰۰ هزار تومان است و شما با داشتن همین مقدار سرمایه می‌توانید اولین معامله خود را در بازار انجام دهید.

در بازار ارز دیجیتال که شرایط باز هم بهینه‌تر است و شما حتی می‌توانید با داشتن یک سرمایه ۵ دلاری هم وارد بازار ارز دیجیتال شده و اولین خرید خود را در این بازار انجام دهید. اما سوال بسیار مهم اینجاست که آیا سرمایه ‌گذاری در این بازارها با این مقدار سرمایه می‌تواند شما را به اهداف اصلی و مهم برساند یا خیر؟ از بازار بورس در یک بازه زمانی دو سه ساله انتظار چه مقدار سوددهی را دارید؟ اگر در این بازه زمانی ارزش دارایی‌های شما در بازار بورس ۱۰ برابر هم شود سرمایه ۵۰۰ هزار تومانی شما به ۵ میلیون تومان تبدیل خواهد شد که در دو سال آینده اصلاً سرمایه‌ای به درد بخوری محسوب نمی‌شود. شرایط مشابهی در سرمایه ‌گذاری کم در بازار ارز دیجیتال نیز وجود دارد و شما با سرمایه کم عملاً نمی‌توانید انتظار پتانسیل سودآوری خیلی بالایی را برای خود داشته باشید.

اما برای تریدر شدن و ترید کردن در بازارهای مالی نیاز به سرمایه خیلی سنگینی ندارید و با یک سرمایه بسیار کم هم می‌توانید حتی به دنبال رسیدن به سودهای خوب و مناسب در این بازار باشید. به عنوان مثال اگر شما بتوانید از نرخ سود مرکب استفاده کنید و وین ریت خوبی نیز در فرایند ترید کردن در بازار فارکس یا بازار فیوچرز ارز دیجیتال رقم بزنید می‌توانید حتی در یک بازه زمانی یک ساله شرایط مالی خود را به گونه‌ای برسانید که بتوانید سرمایه قابل توجهی را در اختیار داشته و از آن برای رسیدن به یک درآمد ثابت ماهیانه نیز استفاده کنید. همین مزیت بسیار بزرگ ترید باعث شده تا بسیاری از افراد در فرایند انتخاب میان سرمایه ‌گذاری و ترید به دنبال ترید بروند.

در این شرایط کاربر با خود می‌اندیشد که اگر ۱۰۰ دلار سرمایه خود در طول یک بازه زمانی ۲ ساله ۲۰ برابر هم شود باز هم سرمایه قابل توجهی نخواهد بود و به همین دلیل سراغ ترید می‌رود تا بتواند سود به مراتب بیشتری را به دست آورد. البته بماند که معمولاً این شرایط سرمایه ‌گذاری منجر به ریسک های بسیار شدید توسط تریدر شده و در نهایت منجر به از بین رفتن تمام سرمایه‌ها خواهد شد اما با این حال پتانسیل ترید کردن می‌طلبد که شما حتی با سرمایه‌های کم هم به دنبال رسیدن به درآمدهای بالا در آن باشید.

ترید کردن نیاز به دانش تکنیکالی بیشتری دارد

یکی دیگر از نکات مهمی که می‌تواند پاسخ سوال ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری را برای شما روشن‌تر نموده و شما را به سمت یک انتخاب بهتر هدایت کند،بررسی دانش تحلیلی لازم برای سودآوری در هر یک از این روش‌های درآمدزایی است.

البته نه اینکه در فرایند سرمایه ‌گذاری شما نیاز به دانش تحلیلی قدرتمندی نداشته باشید بلکه بصورت پیش فرض برای سرمایه ‌گذاری شما لازم است تا دانش‌های اولیه را آموزش ببینید. اما واقعیت این است که دانش تحلیلی لازم برای ترید کردن با دانش تحلیلی لازم برای سرمایه ‌گذاری در بازه‌های زمانی دراز مدت اصلاً قابل مقایسه با یکدیگر نیست. به همین دلیل است که اگر در ابتدای ورود به بازارهای مالی هستید بهتر است ابتدا روی سرمایه ‌گذاری تمرکز کرده و کم کم با افزایش دانش تحلیلی خود به سمت ترید کردن بروید.

فرصت زیادی برای ترید لازم است

چقدر در طول روز برای ورود به بازارهای مالی و بررسی شرایط معاملات خود فرصت دارید؟ همانطور که احتمالاً تاکنون متوجه شدید برای سرمایه ‌گذاری شما چند روزی را صرف انتخاب بهترین سهام و بهترین ارز دیجیتال می‌کنید و سپس برای چند ماه اصلاً نیاز نیست بازار را مورد بررسی قرار دهید. اما ترید کردن شرایط بسیار متفاوتی دارد و شما برای رسیدن به سود و کسب درآمد لازم است تا فرصت بسیار زیادی را پای چارت و پای معاملات بازار بنشینید.

هر چقدر بازه زمانی ترید کردن شما و تایم فریم معاملاتی شما کوتاه‌تر باشد لازم است تا فرصت بیشتری را نیز برای این منظور اختصاص دهید. با این حساب اگر شما فرصت کافی در طول روز برای ترید کردن را نداشته باشید بهتر است سراغ سرمایه ‌گذاری بروید که نیاز به زمان خیلی زیادی ندارد.

ترید یا سرمایه گذاری

با پول کم سراغ هیچکدام نروید

اشاره کردیم که ترید کردن نیاز به سرمایه اولیه کمتری دارد و با سرمایه اولیه کم هم می‌توانید به سود خوبی در این روش درآمدزایی برسید. اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم و یک راهنمایی درست در این باره به شما ارائه کنیم توصیه می‌کنیم که با پول کم سراغ هیچ کدام نروید و بهتر است ابتدا پول لازم برای یک سرمایه ‌گذاری درست را جمع آوری کرده و سپس سرمایه ‌گذاری خود را آغاز کنید. سرمایه ‌گذاری با پول کم باعث می‌شود تا شما دید منفی نسبت به بازارهای مالی به دست آورید و با توجه به سود کمی که می‌کنید کم کم به دنبال رفتارهای هیجان انگیز بروید.

تکلیف ترید کردن با سرمایه کم هم کاملاً مشخص است و عملاً شما نمی‌توانید در این فرایند درآمدزایی رشد خوبی برای دارایی‌های خود ایجاد کرده و به موفقیت برسید. در حقیقت منظور ما این است که اگر با پول کم به دنبال رسیدن به سود قابل توجه باشید لازم است تا ریسک سرمایه ‌گذاری خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. افزایش قابل توجه ریسک در نهایت باعث می‌شود تا شما نتوانید یک رفتار منطقی را در معاملات خود رقم بزنید و همین موضوع تبدیل به اهرمی برای از دست رفتن تمام سرمایه‌های شما خواهد شد. به همین دلیل توصیه اکید داریم که سرمایه ‌گذاری را بعد از آموزش و تمرین با یک سرمایه منطقی انجام دهید و خیلی خود را درگیر سرمایه‌های کم نکنید.

ترید در بازارهای دو طرفه

یکی دیگر از نکات مهم دیگری که در مقایسه میان ترید و سرمایه ‌گذاری باید به آن اشاره داشته باشیم این است که در ترید شما امکان استفاده از مزیت‌های بازار دو طرفه را در اختیار دارید. به این معنا که شما هم از فرایند افزایش قیمت‌ها در بازار می‌توانید به سود برسید و هم امکان سودآوری از ریزش قیمت‌ها را در بازار در اختیار خواهید داشت. این مهم باعث می‌شود که عملاً فرصت‌های معاملاتی به مراتب زیادی در اختیار شما قرار بگیرد و بتوانید با ستاپ‌های معاملاتی مختلفی که در اختیار دارید در لحظه به دنبال معاملات جدید و رسیدن به سود در بازار باشید که اتفاقاً یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی است که در فرایند انتخاب میان تریدر شدن و سرمایه‌گذار شدن تاثیر می‌گذارد.

ترید بهتر است یا هولد

یکی از سوالاتی که ممکن است در مقایسه میان ترید و سرمایه ‌گذاری پیش روی شما قرار بگیرد مقایسه ترید کردن با هولد کردن در بازار ارز دیجیتال است. همانطور که می‌دانید هولد ارز دیجیتال به معنی یک سرمایه ‌گذاری بلند مدت و چند ساله بر روی رمز ارزها است و شما در این فرایند سرمایه ‌گذاری به دنبال این هستید که با انتخاب توکن‌های مناسب و با پتانسیل رشد بالا روی آنها برای طولانی مدت سرمایه ‌گذاری کنید و بعد از یکی دو سال و رسیدن به سود بالا آنها را بفروشید.

دقت داشته باشید که هولد کردن در بازار ارز دیجیتال به این معنا نیست که شما پلتفرم بازار ارز دیجیتال را باز کرده و شانسی چند مورد را انتخاب نموده و در یک بازه زمانی طولانی مدت چند ساله به دنبال رسیدن به سود از فرایند خرید آنها باشید. هولد کردن در بازار ارز دیجیتال نیاز به بررسی‌های بسیار زیادی دارد و شما باید پارامترها و آیتم‌های بسیار زیادی را در نظر بگیرید تا این روش سرمایه ‌گذاری تبدیل به یک روش سرمایه ‌گذاری عالی برای شما شود. مثلاً ممکن است یک رمز ارز در بازه زمانی یک ساله یا چند ساله سود ۲۰ درصدی را به شما بدهد اما یا رسیدن به یک سود ۲۰ درصدی در بازه زمانی چند ساله می‌تواند سود سرمایه ‌گذاری خوبی باشد؟

با این تفاسیر اگر به دنبال مقایسه ترید کردن با هولد کردن هستیم در واقع شرایط ایده‌آل هر دو روش سرمایه ‌گذاری را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم. واقعیت این است که سرمایه ‌گذاری در بازه‌های زمانی طولانی مدت در بازار ارز دیجیتال و هولد کردن توکن‌ها هرچند ممکن است نیاز به دانش معاملاتی خاصی داشته باشد و حتماً شما باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیرید اما ریسک سرمایه ‌گذاری به مراتب کمتری خواهد داشت و علاوه بر این غه‌های معمول و استرس‌های مربوط به ترید را نیز برای شما نخواهد داشت.

برای کسانی که به دنبال رسیدن به یک سود کوتاه مدت هستند ترید کردن گزینه بهتری نسبت به هولد کردن در بازار ارز دیجیتال است و برای کسانی که در کوتاه مدت نیاز به سرمایه خود ندارند می‌توانند از مزیت‌های هولد کردن برای رسیدن به سود استفاده کنند.‌

ترید یا سرمایه گذاری

ترید بهتر است یا بورس

بازار بورس بیشترین میزان سودآوری را در میان بازارهای مالی در کشور ما دارد و اگر شما بتوانید در یک بازه زمانی طولانی مدت چند ساله ایه‌گذاری خود را در این بازار ادامه دهید می‌توانید به دنبال رسیدن به سودهای بسیار کلانی در این بازار باشید. آخرین بررسی ما نشان می‌دهد که حتی با وجود نزول‌های بسیار سنگینی که شاخص بورس از سال ۱۳۹۹ به بعد رقم زده باز هم ارزش دارایی کاربران به صورت متوسط در این بازار در طول ۱۰ سال گذشته بیش از هزار درصد شده است.

نزدیک‌ترین موتور مالی به میزان سودآوری بازار بورس در کشور ما بازار سکه است که یک رشد حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود در بازه زمانی ۱۰ ساله رقم زده است. این نکات نشان می‌دهد که سرمایه ‌گذاری در بازار بورس ایران می‌تواند سود قابل ملاحظه‌ای را برای تمام سرمایه‌گذاران رقم بزند اما اگر بخواهیم آن را با ترید کردن مقایسه کنیم ترید به مراتب می‌تواند سودآوری بیشتری داشته باشد.

در فرایند انتخاب سرمایه ‌گذاری در بازار بورس و تریدر شدن شما باید به دو موضوع مهم دقت کنید و بر اساس این دو موضوع انتخاب اصلی خود را رقم بزنید. اول اینکه میزان سودآوری ترید کردن به مراتب می‌تواند بیشتر باشد و از طرف دیگر ریسک ترید کردن به مقدار قابل توجهی نسبت به سرمایه ‌گذاری در بازار بورس بیشتر است.

ترید یا سرمایه گذاری

در انتها نوبت به این رسیده تا نظر شخصی خودمان را نیز درباره سوال ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری با شما در میان بگذاریم و نوع رفتار خودمان را نیز در بازارهای مالی برای شما بازگو کنیم تا اگر بخواهید بتوانید از این رفتار نیز الگوبرداری کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ما هیچ تعصبی نسبت به تریدر شدن یا سرمایه‌گذار شدن نداریم و از هر دوی این روش‌های درآمدزایی به دنبال رسیدن به سود و پول هستیم. دیدگاه ما نسبت به این موضوع این است که بخش قابل توجهی از سرمایه‌های خود را در فرایند سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی مختلف قرار داده‌ایم و بخش کمی از آن را نیز به ترید در بازارهای مالی اختصاص داده‌ایم.

در واقع ما از این ترفند به دنبال استفاده از پتانسیل هر دو روش درآمدزایی ترید و سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی هستیم. در فرایند سرمایه ‌گذاری در بازار بورس یا بازار ارز دیجیتال و یا سایر بازارهای مالی یک دیدگاه بلند مدت داریم و به دنبال این هستیم تا سهام‌ها و رمز ارزهای خریداری شده تارگت قیمتی بلند مدت را برای ما بزنند. در کنار این روش سرمایه ‌گذاری بخشی از سرمایه‌های خود را نیز برای رسیدن به سود ثابت ماهیانه در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم یک سرمایه ‌گذاری با بازدهی بالا در بازه زمانی کوتاه مدت نیز در اختیار داشته باشیم.

ترید یا سرمایه گذاری

کلام آخر

اکنون شما به خوبی می‌دانید که ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری و مهمتر از آن می‌توانید تصمیم‌گیری کنید که کدام یک از این دو روش درآمدزایی می‌تواند برای شخص شما گزینه بهتری باشد. تمام هدف ما در این مقاله این نبود که در انتها به شما بگوییم که ترید بهتر است یا سرمایه ‌گذاری بلکه تمام هدف ما این بود که  نتیجه‌گیری را برای شما ایجاد کنیم که شما می‌توانید از هر دو بازار و از هر دو روش برای رسیدن به سود استفاده کنید. از این گذشته اگر به دنبال انتخاب یکی از روش‌های درآمدزایی بالا هستید رین گزینه را برای شخص شما خود شما می‌توانید تعیین کنید و هیچ کسی نمی‌تواند در این باره برای شما تصمیم درستی اتخاذ نماید.

اگر به دنبال آموزش روش‌های سرمایه ‌گذاری و تریدر شدن در بازارهای مالی هستید می‌توانید در  دوره آموزش ترید ارز دیجیتال یا دوره آموزش حضوری فارکس شرکت کرده و در این دوره‌ها تمام پیش نیازها و دانش تحلیلی لازم برای معامله‌گری در بازارهای مالی را به دست آورید.

در انتها شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به انتخاب میان تریدر شدن و سرمایه‌گذار شدن دارید و یا تجربه ای از پیش در این باره به دست آورده‌اید آن را با ما در بخش دیدگاه‌ها در میان بگذارید . گاهی اوقات به اشتراک گذاری تجربیات در فرایندهای سرمایه ‌گذاری و مالی باعث می‌شود تا شما نیز بتوانید شرایط بهتری را برای خود رقم بزنید و از نظرات دیگران نکته‌برداری کرده و بتوانید یک سرمایه ‌گذاری موفق‌تر نسبت به گذشته برای خود رقم بزنید.

تمام تلاش ما در مجموعه مقالات کانون بورس ایجاد یک دیدگاه مناسب و حرفه‌ای برای سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی برای تمام کاربران ایرانی است. اگر تمام مقالات مندرج شده در سایت کانون بورس را مطالعه کنید می‌توانید مانند یک فرد حرفه‌ای در بازارهای مالی سرمایه ‌گذاری کرده و حتی نیاز به شرکت در دوره‌های آموزشی حرفه‌ای هم نداشته باشید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

2 پاسخ

  1. مقاله مفیدی است اما آنقدر طولانی و در هر قسمت از مطالب تکراری قسمت قبل استفاده شده که حوصله مخاطب سر میرود وکلا از مطالعه صرفنظر میکند دیگه این که سخنرانی کوتاه یا مقاله کوتاه و مختصر تأثیرگذاری بیشتر دارد ثابت شده است اما متاسفانه در همه مقالات اینترنتی به همین صورت است و دلیل هم مشخصه ای کاش رعایت میشد

  2. ممنونم
    خیلی عالی بود.
    برخلاف نظر دوستمون من فکر کنم این مقاله باید همین قدر جامع می بود.
    بنده حدود ۵ سال هست که توی بازار ارز دیجیتال هستم و به نظر من لزومی نداره که سرمایه زیادی داشته باشی تا هولد رو شروع کنی از قضا یکی از بهترین شیوه های سرمایه گذاری بلندمدت شیوه میانگین گیری است که شما مثلا هر ماه یک مبلغی کمی رو میتونید ارز دیجیتال میخرید و در بلند مدت نتیجه این سرمایه گذاری رو خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: