لوگو کانون بورس

کامل ترین لیست انواع سبک های تحلیل تکنیکال | نقاط ضعف و قوت

انواع سبک های تحلیل تکنیکال
شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

در یک مقاله جذاب و کاربردی با معرفی لیست انواع سبک های تحلیل تکنیکال و نقاط ضعف و قوت آنها برای معامله گری در بازارهای مالی با شما همراه هستیم. حتماً می دانید که تحلیل تکنیکال چیست و شاید هم دوره آموزش تحلیل تکنیکال را پشت سر گذاشته باشید و تا حدی با این روش تحلیلی در بازارهای مالی آشنا باشید. تحلیل تکنیکال یکی از قدرتمندترین و بهترین روشهای تحلیلی نمودار قیمت است که از آن می توانید در بازارهای مالی مختلف برای بررسی به پیش بینی آینده قیمت استفاده کرده و در نتیجه برای معامله گری نیز از آن استفاده کنید. اما تحلیل تکنیکال دنیایی بسیار گسترده ای از اندیکاتور ها و روش های تحلیلی است که هر کدام قدرت و شرایط خاص خود را داشته و نتیجه حاصل از استفاده از آنها در بازارهای مالی نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

وقتی صحبت از تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال می کنیم یا قرار است تحلیل تکنیکال فارکس را به کار ببریم و حتی تحلیل تکنیکال در بورس ممکن است نیاز به استفاده از روش ها و ایده های مختلفی این روش تحلیلی پیدا کنیم و قرار نیست برای تمام بازارهای مالی یک سبک تحلیلی ثابت داشته باشیم. اما انواع سبک های تحلیل تکنیکال کدام ها هستند و هر کدام از این سبک ها برای کدام یک از بازارهای مالی کاربرد بیشتری داشته و قدرت بیشتری خواهند داشت؟ این سوال بسیار مهمی است که در این مقاله به دنبال پاسخ دادن به آن هستیم. پس اگر:

 • هنوز با انواع سبک های تحلیل تکنیکال آشنا نیستید.
 • قدرت هریک از سبک های تحلیل تکنیکال را نمیدانید.
 • نتیجه گیری دقیقی برای استفاده از هر کدام از سبک های تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی مختلف ندارید.
 • با نقاط قوت و ضعف انواع سبک های تحلیل تکنیکال آشنا نیستید.
 • استراتژی و سبک تحلیلی شما با چالش روبرو شده و نمی توانید معاملات موفقی را در بازارهای مالی برای خود رقم بزنید.
 • معامله گر بازارهای مالی فارکس، ارز دیجیتال، بورس ایران، طلا و سکه، دلار هستید و یا به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن یا بازار خودرو می روید و نیاز به استفاده از یک استراتژی و سبک معاملاتی قدرتمند برای هر یک از این بازار ها دارید.

حتماً باید این مقاله را در سایت کانون بورس و سری مقالات آموزش رایگان تحلیل تکنیکال مهمان ما باشید. قرار است یک سفر فوق العاده عالی را به دنیای تحلیل تکنیکال داشته باشیم که در انتهای سفر شناخت شما نسبت به این روش تحلیلی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.


تحلیل تکنیکال چیست؟


حتماً می دانید که تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی برای معامله گری در بازارهای مالی دارد. با توجه به اینکه سفر ما به دنیای تحلیل تکنیکال و آشنایی با انواع سبک های تحلیل تکنیکال بیشتر برای سنجش قدرت های روش های مختلف معاملاتی در این روش تحلیلی است از این رو خیلی دنبال بررسی و معرفی حاشیه ها در آن نیستیم.‌ خودمان هم مشتاق هستیم که خیلی زودتر به معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال رسیده و نقاط ضعف و قدرت آنها را برای شما مورد بررسی قرار دهیم. اما با این حال از وظیفه ما به عنوان آموزش دهنده حکم می‌کند که برای کسانی که هنوز شناخت کافی نسبت به روش‌های مختلف تحلیلی ندارند یک تعریف مختصر درباره این روش تحلیلی داشته باشیم.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال در واقع این علم و دانش بررسی نمودار قیمت زمان بر اساس الگوهای از پیش تعریف شده و استفاده از این الگو ها برای پیش بینی آینده قیمت و در نهایت معامله گری است. قیمت دلار در بازار آزاد ایران در زمان نگارش این مقاله به بیش از ۴۵ هزار تومان رسیده و بسیاری از معامله‌گران و افراد حرفه‌ای بر این عقیده هستند که در یکی دو ماه آینده ممکن است شاهد افزایش قیمت دلار تا ۶۰ هزار تومان هم باشیم. در واقع پیش بینی دلار از سوی این افراد نشان از رسیدن به این قیمت دارد. سوال. این افراد چگونه می توانند قیمت دلار را به صورت دقیق و با عدد پیش بینی کنند آیا علم غیب دارند؟

همچنین بررسی نمودار قیمت طلا و پیش بینی سکه نیز نشان از سودی بودن آنها در ماه‌های آتی در بازار ایران دارد و خیلی از کاربران بر اساس این پیش بینی ها به دنبال سرمایه گذاری در بازارهای طلا و سکه می روند.

تمام این پیش بینی ها بر اساس یک روش تحلیلی کاملاً مشخص و طبق اصول معین انجام می پذیرد که تمام این الگوها و اصول به عنوان تحلیل تکنیکال شناخته می شود. علم تحلیل تکنیکال در واقع بررسی گذشته تغییرات و نوسانات قیمت برای هر کالا و یا هر بازاری و تامین دادن شرایط تغییرات گذشته آن به آینده برای پیش بینی قیمت است.

قیمت بیت کوین در طول سال های گذشته یک بار به هفتاد هزار دلار رسیده است و ما نگران این بازار بیت کوین ۷۰ هزار دلاری را تجربه کرده اند. حالا دوباره بعد از مدتها بیت کوین روند صعودی در پیش گرفته و ممکن است دوباره به ۷۰ هزار دلار برسد. اما کسانی که تحلیل تکنیکال بلد هستند و آموزش های حرفه ای لازم برای استفاده از این روش تحلیلی را پشت سر گذاشته‌اند به خوبی می‌دانند که درصد قابل توجهی از معامله‌گران بازار ارز دیجیتال قیمت بیت کوین ۷۰ هزار دلاری حساس بوده و ممکن است بیت کوین از این قیمت دوباره یک روند نزولی جدید را در پیش بگیرد. در این بند از مقاله در واقع ما یکی از تکنیک های تحلیل تکنیکال به عنوان سطوح مقاومتی را برای تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از رسیدن آن به قیمت ۷۰ هزار دلار استفاده کردیم.

دقیقا همین شرایط را میتوان برای تمام بازارهای مالی مورد استفاده قرار داد و تحلیل تکنیکال قدرت تحلیل و پیش بینی قیمت را برای تمام کالاهایی که نمودار قیمت به زمان آنها در دسترس است را دارد. البته دو نکته بسیار مهم:

۱- تحلیل تکنیکال تنها روش تحلیلی بازارهای مالی نیست و روش های دیگر نیز برای این منظور وجود دارد.

۲- تحلیل تکنیکال ممکن است همیشه نتایج درستی به دنبال نداشته باشد امکان به وجود آوردن اشتباه در این روش تحلیلی نیز در فرآیند پیش بینی قیمت بازار های مالی وجود دارد.

حالا با شناخت تحلیل تکنیکال و دو نکته بسیار مهمی که در بالا به آن اشاره کردیم معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال را کمی تخصصی تر و حرفه ای تر ادامه میدهیم.


تحلیل تکنیکال در چه بازارهایی کاربرد دارد؟


این مقاله برای چه کسانی مفید است و چه کسانی می توانند از تحلیل تکنیکال برای انجام معامله استفاده کنند؟ دربند قبلی اشاره کردیم که هر کالا و محصولی که نمودار قیمت به زمان آن در دسترس باشد مانند مومی در دست تحلیل تکنیکال خواهد بود و این روش تحلیلی می تواند به بررسی و پیش بینی آینده آن را بپردازد. با این تعریف به خوبی می توانید کاربردهای تحلیل تکنیکال را درک کنید اما لازم است تا به صورت مشخص نیز به کاربردهای این روش تحلیلی در بازارهای مالی اشاره کنیم.

 •  تحلیل تکنیکال در بورس ایران یکی از بهترین روشهای تحلیلی در این بازار محسوب می شود.
 • تحلیل تکنیکال فارکس مهمترین روش تحلیلی در این بازار است که بدون استفاده از آن امکان موفقیت در بازار فارکس وجود ندارد.
 • بخش قابل توجهی از تصمیمات معامله گران در بازار رمز ارزها به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بستگی دارد.
 • برای تحلیل نمودار طلا و پیش بینی قیمت طلا تحلیل تکنیکال می تواند یکی از بهترین روش های تحلیلی باشد.
 • اگر به دنبال بررسی شرایط اقتصادی کشور ایران هستید یکی از مهم‌ترین پارامترها برای این بررسی آنالیز قیمت دلار و پیش بینی قیمت دلار برای آینده است. برای پیش بینی دلار تحلیل تکنیکال می تواند بهترین روش باشد.
 • اگر از جمله کسانی است که به معامله گری در بازار سکه علاقه دارید و به دنبال پیش بینی سکه هستید، تحلیل تکنیکال می تواند از قدرتمند ترین روش برای آنالیز قیمت سکه باشد.
 • برای سرمایه گذاری در مسکن شما می توانید نمودار قیمت مسکن را با استفاده از تحلیل تکنیکال آنالیز کرده و بهترین قیمت برای خرید و فروش در این بازار را پیدا کنید.
 • برای سرمایه گذاری در خودرو این روش تحلیلی می توان از روش مناسبی برای شما باشد.
 • برای آنالیز شرایط اقتصادی در بازار ها و صنایع مختلف می توانید از تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

بازهم از کاربردهای انواع سبک های تحلیل تکنیکال بگوییم یا همون کاربردها یادگیری این روش تحلیلی را برای شما مهم جلوه می دهد؟

انواع سبک های تحلیل تکنیکال


تحلیل تکنیکال در بورس ایران و درصد موفقیت


با توجه به این که در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد تا انواع سبک های تحلیل تکنیکال را به شما معرفی کرده و در کنار آن بررسی کنیم که کدام یک از سبکهای تحلیل تکنیکال شانس موفقیت بیشتری در بازارهای مالی مختلف دارند از این رو تصمیم گرفتیم تا قبل از معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال نیم نگاهی به شرایط استفاده از این روش معاملاتی در بازارهای مهم مالی داشته باشیم. اولین گزینه نیز به بررسی شرایط استفاده از تحلیل تکنیکال در بورس ایران می پردازیم.

برای تعیین بهترین زمان خرید سهام در بازار بورس ایران شما می توانید از روش های تحلیلی مختلفی از جمله تحلیل بنیادی در بورس و تحلیل تکنیکال استفاده کنید. تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای بسیار مهم برای پیش بینی و بررسی قیمت سهام در بازار بورس و بدون استفاده از این روش شانس شما برای موفقیت در معاملات بازار بورس به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. البته با توجه به اینکه بازار بورس ایران یک بازار اخبار محور است و درصد قابل توجهی از تغییرات قیمت در آن بر اساس رفتار سهامداران بزرگ انجام می پذیرد از این رو تحلیل تکنیکال به تنهایی نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در بازار بورس باشد و لازم است تا در کنار تحلیل تکنیکال حتماً از تحلیل فاندامنتال در بورس نیز استفاده کنید.

نکته مهم بعدی که درباره تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران باید به آن اشاره کنیم این است که در سبک های مختلف معاملاتی در این بازار شما ممکن است درصد استفاده از تحلیل تکنیکال را تغییر دهید. عنوان مثال اگر به دنبال نوسان گیری در بورس هستید و دنبال یک معامله‌گر کوتاه مدت در این بازار فعالیت می کنید، بخش قابل توجهی از تحلیل های شما باید بر اساس تحلیل تکنیکال انجام پذیرد و عملا تحلیل بنیادی  در بورس تاثیر خیلی زیادی روی معاملات شما نخواهد داشت. البته برای نوسان گیری در بورس همچنین می‌توانید از تابلو خوانی در بورس نیز استفاده کرده و این روش تحلیلی را نیز برای انجام معاملات بهتر در نظر بگیرید.


تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال و درصد موفقیت


در قدم دوم نوبت به این می‌رسد که شرایط استفاده از تحلیل تکنیکال را در بازار ارز دیجیتال برای شما بازگو کنیم. خوشبختانه به وجود آمدن انواع سبک های تحلیل تکنیکال باعث شده تا به راحتی بتوانیم از این روش برای بازارهای مالی مختلف استفاده نماییم و همین موضوع اصلی ترین نقطه قوت این روش تحلیلی است. در بازار ارز دیجیتال نیز می توان از این روش تحلیلی استفاده کرد و برای بررسی و آنالیز قیمت رمز ارزها سبک های مختلف آن را به کار گرفت.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال بازار ارز دیجیتال یک بازار نوپا در اقتصاد جهانی است و هنوز قیمت ها در این بازار با ثبات روبرو نیستند و شاید نوسانات بسیار شدید قیمتی در آنها هستیم. همین موضوع باعث شده تا نحوه استفاده از انواع سبک های تحلیل تکنیکال در این بازار با چالش‌های همراه شود و معامله گرانی که در بازار بورس ایران از یک روش تحلیلی سودهای قابل توجهی به دست آورده‌اند نتوانسته اند همان میزان موفقیت را با استفاده از همان روش ها در بازار ارز دیجیتال برای خود رقم بزنند.

البته نه اینکه امکان استفاده از انواع سبک های تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال وجود نداشته باشد بلکه باید برای سرمایه گذاری در این بازار انواع سبک های تکنیکالی را کمی بهینه سازی کنید. به عنوان مثال یکی از نکاتی که می تواند قدرت تحلیل تکنیکال را در بازار ارز دیجیتال برای شما به میزان قابل توجهی افزایش دهد افزایش میزان حد ضرر در معاملات این بازار است. کندل ها در نمودار قیمت در بازار ارز دیجیتال با سایه های بسیار بلندی همراه هستند و همین سایه ها باعث می شوند تا حتی در صورتی که شما تحلیل درستی از قیمت یک ارز دیجیتال داشته باشید شروع شده و بعد از فعال شدن حد ضرر شما قیمت به مسیر پیش بینی شده برگردد.

اگر الگوهای موجود در تحلیل تکنیکال را به صورت اختصاصی برای بازار ارز دیجیتال بهینه نکرده باشید درصد موفقیت شما در این روش تحلیلی در بازار ارز دیجیتال کم خواهد شد اما اگر از سبک های خاص برای معامله گری در بازار رمز ارزها مخصوصاً در بازار فیوچرز ارز دیجیتال استفاده کنید شانس موفقیت شما در این بازار نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و تحلیل تکنیکال می تواند قدرت معامله گری جذابی را در این بازار نیز برای شما رقم بزند.


تحلیل تکنیکال در فارکس و درصد موفقیت


نوبت به بررسی شانس موفقیت انواع سبک های تحلیل تکنیکال در فارکس می رسد. همانطور که در بالا اشاره کردیم برای معامله گری در بازار فارکس تحلیل تکنیکال اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار شما است و اگر شما تسلط کافی و کامل بر روی این روش تحلیلی را نداشته باشید باید سرمایه گذاری در بازار فارکس را فراموش کنید.

البته این موضوع به این معنا نیست که تحلیل فاندامنتال در فارکس اهمیتی ندارد و سایر روشهای تحلیلی در این بازار پاسخگو نیستند. آنها نیز اهمیت خاص خود را داشته و برای بهینه کردن معاملات می توان از آنها استفاده کرد اما واقعیت این است که تحلیل تکنیکال در بازار فارکس شرایط کاملاً متفاوتی دارد و مهمترین و اصلی ترین ابزار موفقیت در سرمایه گذاری در این بازار محسوب می شود. به صورت خلاصه باید این نکته را برای شما بازگو کنیم که اگر در سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس یا بازار ارز دیجیتال بدون استفاده از تحلیل تکنیکال شانس موفقیت ای برای معامله گر وجود دارد و همچنان با استفاده از روش‌های مختلف می‌توان در این بازارها به معامله گری و کسب سود پرداخت در بازار فارکس برای کسانی که آموزش های حرفه ای لازم برای تحلیل تکنیکال را پشت سر گذاشته باشد هیچ شانسی برای موفقیت وجود ندارد.


تحلیل تکنیکال در سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری


در سایر بازارهای مالی سرمایه ‌گذاری نیز تحلیل تکنیکال کاربرد خاص خود را دارد و می توان از این روش تحلیلی در آنها نیز استفاده کرد. اما دقت داشته باشید که هر چقدر ماهیت یک بازار به سمت تحلیل بنیادی پیش میرود درصد استفاده از تحلیل تکنیکال در آن کاهش پیدا کرده و لازم است تا شما همراه با این روش تحلیلی سایر روش ها مانند تحلیل بنیادی را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

به عنوان مثال اگر شما تحلیل تکنیکال بلد نباشید با آنالیز شرایط اقتصادی ایران می توانید اقدام به معامله گری در بازار سکه نمایید و خرید و فروش سکه را در این بازار در دستور کار خود قرار دهید. همچنین سرمایه گذاری در بازار طلا و بازار دلار نیز شرایط مشابهی با بازار سکه دارد و شما بدون تحلیل تکنیکال نیز شانس موفقیت در معامله گری در این بازارها را خواهید داشت. البته همچنان تحلیل تکنیکال می تواند قدرت معاملاتی شما را در این بازارها به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اما نسبت استفاده از این روش تحلیلی نسبت به سه بازار بورس و فارکس و ارز دیجیتال کمتر است.

در سرمایه گذاری در مسکن و سرمایه گذاری در خودرو نیز استفاده از تحلیل تکنیکال جذابیت‌های خاص خود را دارد اما این بازار ها حتی نسبت به بازار طلا و سکه نیز بنیادی تر هستند و حتی بدون استفاده از تحلیل تکنیکال نیز امکان موفقیت به میزان قابل توجهی در سرمایه ‌گذاری در این بازارها برای کاربران وجود دارد. در واقع هر چقدر یک بازار مالی و سرمایه گذاری سنتی تر میشود درصد استفاده از تحلیل تکنیکال در آن کاهش پیدا کرده و در عوض نکات مربوط به تحلیل بنیادی در آن بیشتر می شود.


انواع سبک های تحلیل تکنیکال


دربند های قبلی سعی کردیم تا جزئیات بسیار مهمی درباره تحلیل تکنیکال را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از آن ها بهتر می توانید از این روش تحلیلی بهره ببرید و پلن سرمایه گذاری موفق تری را برای خود در نظر بگیرید. حالا نوبت به معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال می رسد. در ادامه روند مقاله به این صورت پیش خواهد رفت که ابتدا سبک های تحلیل تکنیکال را به همراه مزیت ها و معایب آنها با شما در میان خواهیم گذاشت و سپس برای تمام بازارهای مالی که در بالا آنها را معرفی کردیم بهترین سبک های تحلیل تکنیکال را نیز معرفی میکنیم.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال البته لازم به توضیح است که با استفاده از تحلیل تکنیکال در فرآیند معاملات در بازار های مالی دو وجه مختلف دارد. وجه اول آموزش اصول تحلیل تکنیکال و شرایط استفاده از استراتژی های معاملاتی در بازار ها است که شما می توانید با مطالعه مقالات آموزش رایگان تحلیل تکنیکال یا با شرکت در دوره آموزشی این روش تحلیلی این مرحله را پشت سر بگذارید. اما آن روی استفاده قدرتمند از تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی تجربه استراتژی های مختلف این روش در بازار و نکات تجربی است که شما باید در خود بازار به آن برسید.

به عنوان مثال اگر شما از یک فردی که به تازگی تحلیل تکنیکال را آموزش دیده و شرایط استفاده از آن را در بازار می داند درباره بهترین سبک های تحلیل تکنیکال در بازارهای مختلف فرشید احتمالاً پاسخ معامله گر به شما این خواهد بود که از تمام روش ها می توان در تمام بازارهای مالی استفاده کرد. البته اتفاقات پاسخ اشتباه نیست و نقطه نظر کاملا درستی نسبت به استراتژی‌های تحلیل تکنیکال است اما تجربه چیز دیگری می گوید.

به همین دلیل است که شما علاوه بر کسب آموزش‌ های حرفه ای لازم برای تحلیل تکنیکال و استفاده از این روش تحلیلی برای معامله گری در بازارهای مالی لازم است تا تجربه کافی برای پیاده سازی آنها را در نمودار قیمت نیز داشته باشید. برای این منظور بهترین راهکار شرکت در دوره ای است که علاوه بر آموزش های تئوری امکان حضور در کارگاه های معاملاتی را نیز برای شما فراهم کرده باشد تا در نهایت شما بتوانید در کنار یک استاد با تجربه و حرفه ای تمام استراتژی های تحلیل تکنیکال را پیاده سازی کرده و به اجرا درآورید.

هرچند ذکر این نکات ممکن است کمی مقاله را طولانی کرده و از حوصله خارج نماید اما ما نمی توانیم معامله‌گران انبارهای حرفه‌ای را بدون معرفی نکات رها کنیم زیر آب عدم دقت به همین نکات ساده باعث از دست رفتن هزاران دلار سرمایه در بازارهای مالی می شود. برسیم به معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی.

تحلیل اندیکاتوری


اولین گزینه از انواع سبک های تحلیل تکنیکال که باید به معرفی آن بپردازیم تحلیل اندیکاتوری است. اندیکاتورها کاربردهای بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال دارند و استفاده از آن ها می توانند فیلتر بسیار قدرتمندی برای جلوگیری از ورود به معاملات زیان آور باشد. همچنین برخی از اندیکاتور ها می توانند قدرت بسیار زیادی برای تشخیص نقاط برگشتی قیمت در نمودار های مختلفی ایجاد نمایند که همین موضوع می‌تواند در بسیاری از مواقع ما را از ورود به معاملات زیان آور و یا خروج به موقع از معاملات سودآور نجات دهد.

حتماً می‌دانید که اندیکاتور ها تنوع بسیار زیادی دارند و هزاران اندیکاتور مختلف را میتوان در تحلیل تکنیکال معرفی کرد که البته نه نیاز به استفاده از همه آنها وجود دارد و نه اینکه استفاده از همه آنها شرایط خوبی برای معاملات به وجود می آورد. تنها برخی از اندیکاتور های معروف و معتبر هستند که می‌توانند شرایط معاملاتی خوبی را برای ما به وجود آورد و استفاده از آنها باید در دستور کار معامله‌گران قرار بگیرد.

مهمترین و رایج ترین اندیکاتورهای که معامله گران در بازارهای مالی برای تحلیل تکنیکال از آنها استفاده می نمایند به شرح زیر هستند:

 • میانگین متحرک
 • مکدی
 • RSI
 • ایچیموکو
 • باندهای بولینجر

انواع سبک های تحلیل تکنیکال  شما می‌توانید با کاربردی که این اندیکاتور ها در تحلیل تکنیکال دارند از آنها برای انجام معامله و فیلتر کردن معاملات اشتباه خود استفاده کنید. در مقاله بهترین اندیکاتور ارز دیجیتال را به صورت مختصر و مفید نحوه استفاده از تمامی اندیکاتورها برای معامله گری در بازارهای مالی را به شما معرفی کنیم و همراه با آن نکات معامله گری را نیز درباره آنها با شما در میان گذاشتیم.

اندیکاتورها در حال به روز رسانی هستند و هر روز نیز شاهد پیدایش اندیکاتورهای جدیدی هستیم که استفاده از بسیاری از آنها ممکن است چالشهای بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. تعداد کاربرانی که در گذشته از تحلیل اندیکاتوری برای معاملات خود در بازارهای مالی استفاده می کردند بسیار بیشتر بود اما با مرور زمان و پیدایش سبک های جدید تر و بهتر در حال حاضر گرایش به استفاده از روش تحلیل اندیکاتوری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. با معرفی مزیت ها و معایب روش تحلیل اندیکاتوری بهتر می توانید با این روش تحلیلی آشنا شوید.

مزایا

 •  امکان استفاده در تمام بازارهای مالی
 • امکان استفاده در همه تایم فریم های معاملاتی
 • برای معاملات اسکالپ استفاده دارد.
 • برای معاملات طولانی مدت مناسب است.
 • برای نوسان گیری ایده آل است.
 • به راحتی می توانید از آن برای سیگنال های خیلی زیاد استفاده کنید.
 • امکان شخصی سازی برای استراتژی های معاملاتی مختلف در بازارهای مالی
 • امکان تبدیل به معاملات اکسپرت

معایب

 •  درصد موفقیت پایین
 • ارائه سیگنالهای با تاخیر
 • عدم امکان استفاده در شرایط بحرانی
 • ارائه سیگنال های نادرست در خلاف جهت روند
 • عدم امکان استفاده برای تعیین نقطه هدف برای معاملات
 • عدم امکان استفاده برای تعیین حد ضرر در معاملات
 • نقاط ورود غیر استاندارد و به دور از محل رویش روندها

پرایس اکشن کلاسیک


معرفی انواع سبکهای تحلیل تکنیکال را با بررسی یکی از جذاب ترین و ایده آل ترین روش های معاملاتی تکنیکالی یعنی پرایس اکشن کلاسیک ادامه میدهیم. حتماً می‌دانید که پرایس اکشن چیست و احتمالاً برای انجام معامله در بازارهای مالی آموزش پرایس اکشن را پشت سر گذاشته اید. این روش تحلیلی یکی از جذاب ترین و باحال ترین روش های تحلیلی است که از دیرباز مورد استقبال بسیاری از معامله‌گران قرار گرفته و در حال حاضر نیز از جمله روش‌های معاملاتی جذاب محسوب می شود.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال پرایس اکشن کلاسیک یک روش تحلیلی است که شما با استفاده از آن می توانید نحوه رفتار قیمت را در لحظه مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار دهید و با استخراج الگوهای مختلفی که از گذشته در دسترس ما قرار دارند برای آینده قیمت تصمیم بگیرید. هرچند در حال حاضر روش های جدید تری برای تحلیل قیمت و سبک های جدید تریدر تحلیل تکنیکال به وجود آمده اما با این حال هنوز هم پرایس اکشن کلاسیک یکی از جذابترین و بهترین روش های تحلیلی است که در بسیاری از بازارهای مالی می توان از آن برای رسیدن به سود استفاده کرد.

نقطه قوت که میتوانیم برای پرایس اکشن کلاسیک با نشانه داشته باشیم این است که در این روش معامله گر بدون هیچگونه اندیکاتوری تنها با توجه به الگوهای که قیمت در حال تشکیل دادن آن در روند خود اقدام به تحلیل و پیش بینی آینده آن می نماید. روش تحلیلی باعث می‌شود تا معامله‌گر با کمترین میزان خطا بهترین شرایط معاملاتی را برای خود رقم زدند و از این گذشته تمام سیگنال های که از آن دریافت می کند متناسب با شرایط لحظه‌ای بازار خواهد بود.

یکی از اصلی ترین روش های پرایس اکشن کلاسیک استفاده از ابزارها و الگوهای است که از گذشته در نمودار قیمت تشکیل شده و در حال حاضر به عنوان الگوهای رایج برای معامله استفاده می شوند. دقت داشته باشید که الگوهای مورد استفاده در پرایس اکشن کلاسیک بسیار زیاد است و تنوع بسیار بالای این الگوها در برخی از مواقع ممکن است باعث ایجاد سردرگمی برای معامله گران شود. توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال استفاده از این سبک تحلیل تکنیکال برای انجام معاملات خود در بازارهای مالی هستید حتماً از الگوهای استفاده کنید که قدرت بسیار زیادی داشته و استفاده از آنها در میان اکثریت کاربران رایج است. به عنوان مثال اصلی‌ترین و مهم‌ترین الگوها و ابزارهای که در پرایس اکشن کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند به شرح زیر هستند:

 • الگوهای هندسی
 • فیبوناچی
 • کندل استیک
 • چنگال
 • واگرایی ها

البته هریک از این ابزارها و الگوها روش های مختلف ترید را در اختیار کاربران قرار می دهند و اینگونه نیست که استفاده از آنها تنها به یک روش محدود شود. همچنین تسلط هرچه بیشتر به نحوه پیاده سازی و استفاده از این الگو ها و ابزارها یکی از مهم‌ترین بخش‌های استفاده از این سبک تحلیل تکنیکال برای انجام معاملات و تحلیل در بازارهای مالی است. شاید شما نحوه استفاده از تمام این الگو ها و ابزارها را تنها در چند جلسه آموزشی یاد بگیرید و چند چالشی درباره آموزش های مربوط به آنها وجود ندارد اما برای پیاده سازی هر چه بهتر آنها لازم است تا این الگو ها را در نمودار قیمت چندین بار تجربه نمایید تا در نمودار لحظه ای که بتوانید آنها را خیلی سریع تشخیص دهید.

نکته بسیار مهم دیگری که درباره الگو ها و ابزارهای پرایس اکشن کلاسیک باید به آن اشاره داشته باشیم این است که حتما شما باید با نحوه انجام معامله با آنها نیز آشنا شوید و دقیقاً به اصول معامله گری به آنها پایبند باشید. به عنوان مثال اگر در یک مثلث در نمودار قیمت به وجود می آید به این معنا نیست که شما بلافاصله وارد یک معامله در جهت شکست مثلث شوید و حتماً باید منتظر باشید تا یک استراتژی معاملاتی کامل در الگوی مثلث تشکیل شود و سپس برای معامله گری در آن اقدام کنید.

مزایا

 •  امکان استفاده در تمام بازارهای مالی برای تحلیل قیمت کالاها و سهام مختلف
 • قدرت تحلیل گری بسیار بالا و درصد موفقیت قابل توجه
 • امکان استفاده برای ورود مستقیم و معامله گری در بازارهای مالی
 • امکان استفاده به عنوان تاییدیه برای سایر استراتژی های معاملاتی در انواع سبک های تحلیل تکنیکال
 • ارائه سیگنال های دقیق و لحظه ای
 • امکان ورود چابک به معاملات
 • ابزارها و الگوهای بسیار متنوع در این روش باعث می‌شود تا امکان به چنگ آوردن فرصت های معاملاتی بسیار زیاد برای معامله گر به وجود آید.

معایب

 •  امکان بروز اشتباه در نحوه تشکیل الگو
 • عدم تطابق دقیق بسیاری از الگوها در شرایط واقعی بازار
 • وجود چالش های متنوع در صورت استفاده مستقیم برای انجام معامله در بازار
 • گاهی اوقات ممکن است استفاده از این روش حد ضرر آن بسیار بزرگی برای شما در معاملات ایجاد کند.
 • در بازارهای حرفه‌ای و مدرن امروزی بسیاری از این الگوها کارکرد خود را از دست داده‌اند و حتماً باید نحوه استفاده از آنها به روز رسانی شود.

پرایس اکشن مدرن


معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال را با بررسی یکی دیگر از سبک های تحلیلی یعنی پرایس اکشن مدرن ادامه می دهیم. این روش تحلیلی شرایط مدرن و حرفه ای تر شده پرایس اکشن کلاسیک است که تمام مزیت های آن را همراه داشته و علاوه بر آن امکان ورود شاه و انجام معاملات با قدرت بسیار بالاتر را برای معامله گر به وجود می آورد. برای هر بازار مالی می توانیم بازیگران اصلی آن را به عنوان نقش اصلی در تعیین نوسانات قیمت در نظر بگیریم.

نهنگ ارز دیجیتال در نوسانات قیمت رمز ارزها، بازیگران بازار فارکس در بازار فارکس و همچنین حقوقی ها و شرکت های بزرگ در معاملات بازار بورس ایران به عنوان بازیگران اصلی شناخته می‌شوند و نوسانات قیمت در این بازارها نیز مطابق با نحوه انجام معاملات این بازیگران خواهد بود. در پرایس اکشن مدرن معامله گر در واقع به دنبال مدل سازی رفتار بازیگران اصلی بازار است و از طریق روش های مختلف سعی دارد تا معاملات خود را در بازار بر اساس رفتار بازیگران اصلی در نظر بگیرد.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال  دقت داشته باشید که اگر شما بتوانید رفتار و نحوه معاملات بازیگران اصلی در بازارهای مالی را تقلید کرده و مطابق با نحوه معاملات آنها وارد معاملات خود شوید درصد موفقیت شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. البته که امکان ورود به معاملات در بازار های مالی دقیقاً مطابق با نقاط ورود بازیگران اصلی وجود ندارد و هیچ کسی نمی تواند از قبل ذهن ما به گران اصلی بازار را بخواند و مطابق با معاملات آنها در بازار معامله کند اما در پرایس اکشن مدرن شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف بلافاصله بعد از اقدام بازیگران اصلی ورود آنها را به بازار درک کرده و با کمی اختلاف معاملات خود را بر اساس رفتار آنها در بازار بچینید.

پرایس اکشن مدرن در حال حاضر یکی از قدرتمند ترین روش ها و سبک های تحلیل تکنیکال است که می تواند معاملات بسیار موفقی را برای شما در بازار رقم بزند. این روش تحلیلی را شما می توانید در تمام بازارهای مالی مورد استفاده قرار داده و نکته بسیار عالی برای آن این است که در تمام بازارهای مالی قدرت معامله‌گری بسیار زیادی را برای معامله گران به وجود می آورد.

البته برای یادگیری و آموزش پرایس اکشن مدرن حتماً شما باید در یک دوره کاملاً حرفه‌ای و ایده آل شرکت کنید و تمام نکات مربوط به این روش تحلیل گری را در کنار اساتید با تجربه و حرفه ای در بازارهای مالی دنبال کنید. تنها در این صورت است که امکان استفاده از این سبک تحلیل تکنیکال در معاملات خود را خواهی داشت و در غیر این صورت کار کردن با آن برای شما بسیار خوشحال خواهد بود. استراتژی های معاملاتی بسیار زیادی را نیز می توانید با استفاده از پرایس اکشن مدرن در اختیار داشته باشید و از آن برای شمار فرصت‌های مختلف معاملاتی استفاده کنید.

مزایا

 •  امکان تحلیل و پیش بینی قیمت در بازار های مالی مختلف
 • قدرت بسیار بالای معامله گری و درصد موفقیت قابل توجه
 • روش های مختلف تحلیلی برای امکان ورود در هر شرایطی به بازار
 • امکان استفاده برای تحلیل و پیش بینی درازمدت قیمت و ورود به معاملات طولانی مدت
 • امکان استفاده برای معاملات اسکالپ و کوتاه مدت روزانه
 • محبوبیت بسیار بالا برای معامله گران
 • امکان پیش بینی و مدلسازی رفتار بازیگران اصلی بازارهای مالی
 • امکان معامله گری با توجه به پول هوشمند
 • امکان ورود به معاملات با کمترین میزان حد ضرر
 • امکان دریافت معاملاتی با ریوارد به ریسک بسیار بالا

معایب

 •  نیاز به آموزش های کاملا حرفه ای و حضوری دارد.
 • نیاز به تجربه بسیار بالا و تسلط کامل به روش های معاملاتی دارد.
 • تحلیل های پیچیده در این روش انجام می پذیرد.

عرضه و تقاضا (سوپلای اند دیمند)


یکی دیگر از انواع سبک های تحلیل تکنیکال که این روزها استفاده از آن بسیار زیاد شده و بسیاری از معامله‌گران در بازارهای مالی مختلف سعی می‌کنند تا از آن برای معامله گری در بازارهای مالی استفاده نمایند عرضه و تقاضا است. عرضه و تقاضا اصول اصلی نوسانات قیمت در بازار های مالی هستند قیمت تمام کالاها و سهام و دارایی ها در بازار ها مطابق با شرایط عرضه و تقاضا تغییر و نوسان می کند.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال طبق یک اصل مهم اقتصادی وقتی تقاضا برای یک کالا یا دارایی ثابت باقی بماند و در همان لحظه عرضه برای آن افزایش پیدا کند، قیمت آن روند نزولی به خود خواهد گرفت وقتی ارز ثابت باشد و تقاضا افزایش پیدا کند قیمت روند افزایشی خواهد داشت. در حقیقت عرضه و تقاضا به معنای سنجش و ارزیابی قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به یکدیگر است و اگر شما بتوانید به این روش معاملاتی تسلط کامل پیدا نمایید می توانید شرایط عرضه و تقاضا را برای دارایی های مختلف مورد سنجش قرار داده و در نهایت درباره سرمایه گذاری بر روی آنها تصمیم بگیرید.

استفاده از عرضه و تقاضا با توجه به اینکه از اصول اصلی اقتصادی محسوب می شود در تمام بازارهای مالی امکان پذیر است و اتفاقاً در تمام بازارها قدرت معاملاتی بسیار بالایی را برای معامله گران ایجاد می کند. در این روش معامله گر به نوعی در حال مدل سازی نظریه اکثریت معامله گران در بازار و انجام معامله بر اساس نظر اکثر کاربران است. وقتی شما بدانید که خریداران قدرت بیشتری دارند بنابراین وارد معاملات خرید خواهید شد و اگر به این نتیجه برسید که فروشندگان قدرت بیشتری دارد به این نتیجه خواهید رسید که انجام معاملات فروش برای شما گزینه بهتری خواهد بود.

در تحلیل به روش عرضه و تقاضا شما دائماً در حال بررسی و ارزیابی قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به یکدیگر هستید و از این طریق معاملات خود را به گونه ای پیش می‌برید که دقیقاً مطابق با نظر طرف برنده باشد. در این سبک معاملاتی شما صبر می کنید تا یکی از دو سمت خریدار یا فروشنده قدرت خود را به عنوان طرف غالب در بازار نشان دهد و سپس در همان جهت برای خرید و فروش خود اقدام نمایید که می تواند درصد موفقیت قابل توجهی را برای شما به ارمغان آورد. در این روش نیز شما دائماً در حال بررسی رفتار بازیگران اصلی بازارهای مالی هستید که معاملات خود را بر اساس رفتار آنها در بازار انجام دهید.

مزایا

 •  امکان استفاده در تمام بازارهای مالی و سرمایه گذاری
 • درصد موفقیت بسیار بالا
 • امکان دریافت سیگنال های مختلف
 • عدم وابسته بودن به هیچ تایم فریم معاملاتی و امکان تحلیل و آنالیز قیمت به صورت یکپارچه در تایم فریم های مختلف
 • بهینه سازی حداکثری حد ضرر
 • امکان شناسایی روندهای بسیار پر قدرت از همان ابتدای تشکیل آنها
 •  امکان ورود به معاملات کوتاه مدت و بلند مدت

معایب

 •  این روش تحلیل گری با پیچیدگی های بسیار زیادی همراه است.
 • نیاز به آموزش های حرفه ای برای یادگیری آن خواهید داشت.
 • حتماً لازم است به تسلط کافی و تجربه بالا در استفاده از این سبک معاملاتی برسید.
 •  استفاده از این روش باعث می شود تا شما سیگنال های خیلی زیادی برای ورود به معاملات دریافت نکنید.
 • انجام معاملات در خلاف جهت روند اصلی با ریسک‌های بسیاری همراه خواهد بود.

تحلیل الیوتی


یکی دیگر از انواع سبک های تحلیل تکنیکال که البته نسبت به گذشته کمتر از آن استفاده می شود تحلیل الیوتی است. آقای الیوت یکی از بزرگان بازارهای مالی است که نتیجه سالها تلاش و تحقیق خود را درباره شرایط تغییرات قیمت در بازار های مالی به صورت یک سبک معاملاتی کاملاً جذاب و ایده آل معرفی کرده است.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال طبق سبک معاملاتی آقای الیوت قیمت دائماً در یک سیکل مشخص در حال نوسان است و این حسی که به صورت مرتب و منظم در نمودار قیمت تکرار میشود. تمام موج های اصلی در یک رفتار ۵ موجی تشکیل می شوند و تمام موج های اصلاحی نیز در یک رفتار سه موجی تشکیل می شوند. طبق نظریه آقای الیوت تمام موج های تشکیل شده در روند بازار نسبت به موهای قبلی با نسبت مشخصی در حال رفتار هستند و شما می‌توانید با تجزیه و تحلیل موج ها نسبت به بررسی و شرایط آینده آنها تصمیم گیری کنید.

استفاده از تحلیل الیوتی یکی از روش های تحلیلی با سابقه است که در بسیاری از بازارهای مالی می توان از آن استفاده کرد و سبک های معاملاتی مختلفی نیز برای این روش معاملاتی به وجود آمده است. با گذشت زمان تحلیلگران زیادی هم این روش معاملاتی را بهینه تر کرده و نکات ارزشمندی را به آن اضافه کرده اند که با استفاده از این کار شما می توانید درصد موفقیت خود را در بازار با استفاده از این روش تحلیلی به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

استفاده از سبک تحلیل الیوتی برای تحلیل و پیش بینی قیمت ها در بازار های مالی مختلف خیلی پیچیده نیست و تنها شما کافی است که با اصول اصلی این روش تحلیلی آشنا باشید و به درک کامل و صحیحی نسبت به آن برسید.

مزایا

 •  یادگیری این روش تحلیلی بسیار ساده است.
 • پیاده سازی آن بر روی نمودار قیمت پیچیدگی خاصی ندارد.
 •  امکان ورود به روند های بسیار پر قدرت و طولانی مدت با استفاده از این سبک تحلیلی وجود دارد.
 • به تایم خاصی وابستگی نداشته و امکان استفاده همزمان در تایم فریم های معاملاتی مختلف از آن وجود دارد.

معایب

 •  استفاده از این روش معاملاتی در حال حاضر در بازار های مالی به شدت کم شده است و خیلی از معامله گران دیگر ترجیح می دهند تا از این سبک معاملاتی استفاده نکنند.
 • تحلیل به روش الیوتی ممکن است حد ضرر های بسیار بزرگی را برای شما در بازار ایجاد کند.
 • درصد موفقیت این روش نسبت به سایر سبک های تحلیل تکنیکال پایین‌تر است.

هارمونیک تریدینگ


معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال تا با بررسی یکی دیگر از روش های تحلیلی یعنی هارمونیک تریدینگ ادامه میدهیم. هرچند بسیاری از معامله‌گران هارمونیک تریدینگ را نیز جزئی از پرایس اکشن کلاسیک قلمداد می نماید اما این روش تحلیلی از نظر جزئیات و با توجه به کاربرد خاصی که دارد نسبت به سایر الگو ها و ابزارهای مورد استفاده در پرایس اکشن کلاسیک متمایز است.

بررسی های انجام پذیرفته بر روی نمودار قیمت در بازارهای مالی منجر به کشف یک سری الگوهایی در نمودار قیمت شده است که این الگو ها دائماً در حال تکرار هستند. مجموعه کاملی از این الگوها را در روش تحلیل گری هارمونیک تریدینگ شما میتوانید بر روی نمودار قیمت پیاده سازی کرده و بلافاصله بعد از مشاهده این الگو ها برای معامله با آنها اقدام کنید.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال هارمونیک تریدینگ یکی از روش های معاملاتی بسیار رایج است که هنوز هم بسیاری از معامله‌گران از این روش برای انجام معامله در بازارهای مالی استفاده می کند و حداقل اگر تنها از این روش استفاده کنند آن را نیز به عنوان یکی از روش های معامله گری خود در نظر گرفته و الگوهای موجود در این روش را در نمودار پیاده سازی می نمایند.

البته هرچند الگوهای هارمونیک یکسری الگوهای کاملاً مشخص و از پیش تعیین شده هستند اما با این حال چالش های بسیار زیادی برای تشخیص آنها در بازار وجود دارد و ممکن است اگر شما تسلط کافی و تجربه بالا در استفاده از این الگوها را نداشته باشید در تعیین آنها با چالش روبرو شوید. الگوهای هارمونیک را می‌توانید در تمام تایم فریم های معاملاتی پیدا کنید و انجام معامله با آنها در تمام تایم فریم ها می تواند قدرت معامله‌گری قابل قبولی را برای شما به دنبال داشته باشد.

نکته بسیار مهمی که درباره این روش تحلیلی باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از معامله‌گران صبر ندارند تا تشکیل یک الگو کامل شود و قبل از تشکیل الگوی اقدام برای معامله در جهت تشکیل آن می نمایند. هیچ اطمینان صددرصدی وجود ندارد که قرار است الگوی هارمونیک در بازار تشکیل شود و به سرانجام برسد. به همین علت شما باید منتظر باشید تا فرایند تشکیل الگوی کامل شده و سپس برای انجام معامله با استفاده از آن اقدام کنید.

نکته دیگری که درباره معامله گری با الگوهای هارمونیک باید به آن اشاره داشته باشیم این است که شرایط کاملاً مشخص و معینی برای تشکیل این الگوها در بازار تعیین می‌شود و شما حتما باید دقیقاً همین شرایط را برای یک الگو مشاهده کنید تا امکان استفاده از آن برای معامله وجود داشته باشد. واقعیت این است که بسیاری از کاربران در زمان استفاده از این الگوها برای معامله گری تخفیف زیادی برای تشکیل الگو قائل هستند و ممکن است تا الگویی که آنها برای معامله استفاده می کند به هیچ وجه الگوی مورد نظر نباشد. در چنین مواقعی معمولاً چالش‌های بسیار زیادی پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت و درصد قابل توجهی از معاملات آنها با شکست روبرو خواهد شد.

مزایا

 • امکان استفاده در تمام بازارهای مالی و سرمایه گذاری
 • اصول کاملا مشخص و از پیش تعیین شده
 • قدرت معاملاتی قابل توجه مخصوصاً در ترکیب با سایر روش های معاملاتی
 • هم امکان استفاده برای معاملات مستقیم و هم امکان استفاده به عنوان تاییدیه برای سایر استراتژی های معاملاتی
 • الگو های پرتکرار و سیگنال های زیاد در بازارهای مالی
 • رایج بودن استفاده از این الگو ها در فرایند تحلیل تکنیکال
 • امکان استفاده همزمان با سایر انواع سبک های تحلیل تکنیکال

معایب

 • چالش های بسیار زیاد معاملاتی و امکان بروز خطا
 • درصد موفقیت پایین در صورت استفاده به صورت مجزا برای معامله گری و بدون ترکیب آن با سایر روش های معاملاتی
 • کاربرد نداشتن در بازار بورس ایران
 • چالش های مربوط به تشخیص بهینه الگو در بازار
 • قدرت پایین در تایم فریم های پایین تر

تحلیل زمانی


یکی دیگر از انواع سبک های تحلیل تکنیکال که این روزها استفاده از آن در بسیاری از بازارهای مالی رایج شده و خیلی از افراد بعد از یادگیری به دنبال استفاده از آن هستند روش تحلیل زمانی است. ابزارهای در تحلیل تکنیکال تعریف شده‌اند که شما با استفاده از آنها می توانید شرایط تغییرات و نوسانات قیمت را بر اساس زمان مورد سنجش و آنالیز قرار دهید. به عنوان مثال ممکن است در تایم فریم روزانه دائماً شاهد باشید که در هر ۱۴ کندل یک اتفاق خاص در بازار در حال تکرار است.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال همچنین با استفاده از الگوهای زمانی می توان حمایت ها و مقاومت های بسیار قدرتمند را نیز در بازار پیدا کرد که قدرت معامله‌گری بسیار بالایی داشته و می‌توانند حداقل برای یک معامله کوتاه مدت شرایط جاری داری را برای معاملات ما به وجود آورند. با توجه به اینکه امکان استفاده از الگوهای زمانی به راحتی در تمام نمودارهای قیمت وجود دارد و استفاده از آنها چندان چالش جدی به دنبال نخواهد داشت شما می‌توانید با آموزش و یادگیری این الگوها همزمان با سایر انواع سبک های تحلیل تکنیکال از آن نیز برای معاملات خود استفاده کنید.

نکته بسیار مهمی که درباره الگوهای زمانی باید به آن اشاره داشته باشیم این است که استفاده از این الگو ها به صورت همزمان با سایر سبک های تحلیل تکنیکال مانند پرایس اکشن کلاسیک می تواند قدرت معامله‌گری بسیار قدرتمندی را برای شما ایجاد نماید و شرایط لازم برای کسب معاملات موفق را در تمام بازارهای مالی برای شما ایجاد کند. همچنین باید یادآوری کنیم که برخلاف ظاهری که تحلیل گری بر اساس الگوهای زمانی دارد این روش معامله گری خیلی پیچیده نبوده و شما به راحتی می توانید این الگو ها را در یک دوره آموزش تحلیل تکنیکال فرا بگیرید.

مزایا

 • قدرت معاملاتی بسیار بالا و درصد موفقیت قابل توجه
 •  امکان استفاده در تمام بازارهای مالی
 • امکان ترکیب با سایر سبک های تحلیل تکنیکال
 • امکان استفاده در تمام تایم فریم ها
 • امکان استفاده برای معاملات اسکالپ

معایب

 •  سیگنال های بسیار کم
 • قدرت پایین در تایم فریم های پایین تر
 • معامله گری بر خلاف جهت روند فعلی
 • عدم امکان استفاده برای معاملات درازمدت و شکار روند های بزرگ

بهترین نوع از انواع سبک های تحلیل تکنیکال


معرفی انواع سبک های تحلیل تکنیکال پرداخته و نکات بسیار مهمی را نیز درباره تمام این سبک ها با شما در میان گذاشتیم. حالا نوبت به این رسیده تا به معرفی بهترین نوع از انواع سبک های تحلیل تکنیکال بپردازیم و نکات لازم برای معامله گری در بازارهای مالی مختلف را طبق قولی که در ابتدای مقاله به شما دادیم ارائه کنیم. بسیار مهم است که شما حتماً از سبک های تحلیل تکنیکال به صورت هدفمند در بازارهای مالی استفاده کنید و به دنبال این نباشید که تمام سبک ها را در تمام بازارهای مالی پیاده سازی کنید.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال  هر کدام از بازارهای مالی و سرمایه گذاری که امکان ورود ما به آنها وجود دارد شرایط و مشخصات خاصی دارند و همین شرایط و مشخصات خاص باعث شده تا بتوانیم از سبک های خاصی از تحلیل تکنیکال در آنها استفاده کنیم. با توجه به اینکه تمام انواع سبک های تحلیل تکنیکال قدرت معامله‌گری قابل قبولی دارند و استفاده از آن ها می توانند شرایط خوبی را برای معاملات ما به وجود آورد، بنابراین بسیار مهم است که شما بتوانید از این روش های معاملاتی در بازارهای مختص آنها استفاده کنید.

گاهی اوقات ممکن است شما به این نتیجه برسید که استفاده از تحلیل پرایس اکشن کلاسیک دیگر در بازارهای مالی جوابگو نیست و این روش تحلیلی به درد نمی خورد اما وقتی شما شرایط استفاده از این روش تحلیل را بدانید و بازار مالی را انتخاب کنید که متناسب با این روش تحلیلی است به سادگی می توانید از آن برای رسیدن به صورت های قابل توجه در معاملات خود استفاده نمایید و از این طریق یک سرمایه گذاری ایده آل را برای خود رقم بزنید.

اما نکته بسیار مهمی که درباره بسیاری از کاربران و معامله گران در بازارهای مالی وجود دارد این است که آنها هیچ تجربه‌ای در تشخیص و تمایز سبک های مختلف تحلیل تکنیکال برای بازارهای مالی مختلف نداشته و سعی می‌کند و تمام آموزه های خود را در این روش تحلیلی در تمام بازارهای مالی به صورت یکسان پیاده سازی نمایند.

در ادامه سعی داریم تا بهترین سبک های تحلیل تکنیکال را برای بازارهای مالی مختلف شما معرفی کنیم که اتخاذ چنین تصمیماتی می‌تواند باعث انجام معاملات به برات بهینه تر و با قدرت بیشتر برای شما شود. البته در کنار تخصیص هر یک از سبک های تحلیل تکنیکال به بازارهای مالی مختلف لازم است تا یک نقطه بسیار مهم دیگر را نیز در ذهن داشته باشید و از آن نیز برای معاملات خود استفاده کنید.

همانطور که در ابتدا اشاره کرد این قدرت تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی مختلف با یکدیگر یکسان نیست و در هر بازاری ممکن است شما نیاز به استفاده همزمان از تحلیل تکنیکال با یک روش تحلیلی دیگر داشته باشید. در ابتدای مقاله به بررسی جزئیات انتخاب روش های تحلیلی در بازارهای مالی اشاره کردیم که شما باید حتماً نکات مربوط به این موضوع را با نکات مربوط به انتخاب بهترین سبک تحلیل تکنیکال برای بازارهای مالی مختلف را با یکدیگر ترکیب کرده و از این طریق بهترین معاملات را برای خود انجام دهید.


بهترین سبک تحلیل تکنیکال برای فارکس


در اولین قدم نوبت به معرفی بهترین سبک های تحلیل تکنیکال برای بازار فارکس می رسد. تحلیل تکنیکال فارکس یکی از مستعدترین بازارهای مالی را برای ما تحلیل پذیر می نماید و این کار معامله گری در این بازار جذاب را برای ما فراهم می آورد. برای اینکه دست به انتخاب بهترین سبک تحلیل تکنیکال برای بازار فارکس بپردازیم لازم است ابتدا ویژگی‌های این بازار را با هم مرور کنیم تا در نهایت با استفاده از این ویژگی ها بتوانیم بهترین سبک های تحلیل تکنیکال را متناسب با شرایط آن انتخاب نماییم.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال  بازار فارکس یک بازار مالی بسیار حرفه ای است که بیشتر برای کسب سود به وجود آمده و ماهیت اصلی آن انجام معاملات در بازه های زمانی کوتاه مدت و میان مدت و هدف اصلی معاملات آن نیز رسیدن به سود است. در واقع با انتخاب بهترین جفت ارزهای فارکس و انجام معامله بر روی آنها هیچ سودی به کشورهای مختلف از معاملات شما نمی رسد و تنها کسی که می‌تواند از این معاملات سود کند خود شما و البته بروکری است که معاملات را در پلتفرم آن انجام میدهید. در واقع با انجام معامله در بازار فارکس قرار نیست یک شرکت از معاملات شما به سود برسد. به همین دلیل است که اشاره کردیم که ماهیت اصلی بازار برای کسب سود به وجود آمده و اهداف اصلی آن نیز به همین ترتیب است.

با توجه به اینکه بازار فارکس سابقه بسیار طولانی برای معاملات جفت ارزهای مختلف دارد از این رو در حال حاضر نحوه نوسانات قیمت در آن کاملاً بر اساس الگوهای تحلیل تکنیکال است و شاهد نوسانات خیلی شدید به جز در مواقعی که اخبار اقتصادی مهم در بازار به وجود می آید در آن نیستیم. به همین دلیل قرار نیست در این بازار شما نوسانات خیلی شدید لحظه ای را شکار کنید و حتما باید به دنبال استفاده از روش‌های در تحلیل تکنیکال باشد که امکان پیش بینی و ورود به معاملات در روند های بزرگ را برای شما فراهم آورد.

همچنین ویژگی مهم دیگری که برای بازار فارکس می توان به آن اشاره کنیم این است که ماهیت اصلی این بازار برای کسب درآمد های ماهیانه بوده و شرایط سرمایه گذاری طولانی مدت در آن وجود ندارد. به همین دلیل سبک هایی از تحلیل تکنیکال می تواند قدرت بیشتری در این بازار داشته باشند که ورود به معامله را برای شما بسیار چابک کرده تا شما بتوانید با کمترین میزان حد ضرر روندهای بسیار بزرگ را آشکار کنید و به سود بسیار خوبی در بازه‌های زمانی ماهانه برسید.

اکثر معاملات در بازار فارکس در یک بازه زمانی چند ساعت تا نهایت چند روزه انجام پذیرفته و به پایان می رساند و قرار نیست شما برای یک بازه زمانی چند ماهه یک معامله را در این موضوعات در حالت باز نگه دارید. بنابراین استفاده از یک سبک معاملاتی که قرار است یک معامله بسیار طولانی مدت را برای شما آشکار کند چندان استفاده در بازار فارکس نخواهد داشت و این بازار بیشتر برای سبکهای جذاب است که امکان شکار معاملات بازه های زمانی کوتاه مدت را فراهم آورند.

با توجه به تجربه بسیار طولانی اما در بازار فارکس و انجام معاملات در این بازار از میان انواع سبک های تحلیل تکنیکال گزینه های زیر می تواند بهترین و قدرتمند ترین روش ها و سبک ها در بازار فارکس باشند:

 • پرایس اکشن کلاسیک
 • پرایس اکشن مدرن
 • هارمونیک تریدینگ
 • عرضه و تقاضا
 • تحلیل زمانی

البته شایان ذکر است که در کنار معرفی بهترین سبک های تحلیل تکنیکال برای بازار فارکس باید یادآوری کنیم که علاوه بر خود اصل این سبک ها شما باید از استراتژی های شخصی سازی شده برای بازار فارکس نیز در آنها استفاده کنید. به عنوان نمونه هرچند پرایس اکشن کلاسیک یک روش تحلیلی بسیار عالی و قدرتمند در بازار فارکس محسوب می‌شود اما قرار نیست تمام الگو ها و استراتژی های تعریف شده در این روش تحلیلی برای بازار فارکس مناسب باشند و حتماً شما باید با کسب تجربه و یا کسبه آموزش های لازم در دوره آموزش فارکس بتوانید استراتژی های بهینه شده را برای خود این بازار مورد استفاده قرار دهید تا در نهایت شانس شما برای موفقیت در معاملات بازار فارکس به حداکثر میزان ممکن برسد.


بهترین سبک تحلیل تکنیکال برای بورس ایران


در دومین قدم به دنبال معرفی بهترین سبک های تحلیل تکنیکال برای بررسی و پیش بینی قیمت در بازار بورس ایران هستیم. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم بازار بورس ایران بازاری است که در کنار تحلیل تکنیکال استفاده مبرم از سایر روش‌های تحلیلی مانند تحلیل بنیادی در بورس و تابلوخوانی در بورس را نیاز دارد. هرچند تحلیل تکنیکال به تنهایی نیز می تواند یک ابزار موفقیت در معاملات بازار بزرگ باشد اما با این حال تجربه نشان می‌دهد که این بازار در کنار تحلیل تکنیکال نیاز به استفاده از سایر روش‌های تحلیلی نیز خواهد داشت که شما حتماً باید به این موضوع دقت کافی داشته باشید.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال اما برای اینکه مشخص کنیم کدام یک از انواع سبک های تحلیل تکنیکال برای بازار بورس ایران مناسب هستند و می‌توانند قدرت بیشتری را برای معاملات شما به دنبال داشته باشند باید به بررسی برخی از مهمترین ویژگی های بازار بورس ایران بپردازیم.

بازار بورس ایران در مقابل است و یکی از بازارهای مالی بین المللی نوسانات قیمت بسیار کمتری داشته و به دلیل محدودیت دامنه نوسان شاهد رفتارهای حال نوسان بسیار شدید در این بازار نیستیم. همین موضوع باعث شده تا برای تحلیل تکنیکال نمودار قیمت سهام در بازار بورس ایران به دنبال استفاده از روش ها و سبک هایی باشید که بتواند رفتار آرام قیمت را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و برای ما پیش بینی نمایند.

از این گذشته معامله گری در بازار بورس ایران یک روش سرمایه گذاری میان مدت است و جذابیت های خیلی زیادی برای انجام معاملات کوتاه مدت در این بازار وجود ندارد. در معاملات میان مدت در بازار بورس ایران شما باید حدود ۲ تا ۶ ماه یک معامله را در حالت باز باقی نگه داری تا سود مناسب را به دست آورید. دقت داشته باشید که رفتار بازیگران اصلی بازار بورس ایران شباهت های بسیار زیادی در سهم های مختلف نسبت به هم دارد و استفاده از روش هایی که می تواند این نوسانات قیمت را در تمام نمودار های قیمت برای کاربران تشخیص دهد در نهایت بهترین گزینه های مورد استفاده برای تحلیل تکنیکال بازار بورس ایران خواهند بود.

در حال حاضر اگر بخواهیم از میان انواع سبک های تحلیل تکنیکال که در بالا به معرفی آنها پرداختیم روش هایی را به صورت خاص برای بازار بورس ایران به شما معرفی کنیم میتوانیم موارد زیر را بیان نماییم:

 • چنگال
 • تحلیل الیوتی
 • پرایس اکشن کلاسیک
 • تحلیل اندیکاتوری

البته دوباره باید یادآوری کنیم که استفاده از این روش های تحلیلی برای بازار بورس ایران باید بر اساس شرایط این بازار و همچنین با تکیه بر سایر روش‌های تحلیلی مخصوصاً تحلیل بنیادی در بازار بورس است و شما بتوانید تطابق خوبی میان نتایج حاصل از این روش های تحلیلی با روش تحلیل بنیادی به وجود آورید در نهایت شانس موفقیت شما در معاملات بازار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.


بهترین سبک تحلیل تکنیکال برای ارز دیجیتال


نوبت به معرفی بهترین سبک های تحلیل تکنیکال برای ارز دیجیتال می رسد. بازار ارز دیجیتال یکی از بازارهای مالی نوپا در جهان است که در حال حاضر نوسانات قیمت در این بازار بسیار زیاد بوده و معامله‌گران با تغییرات بسیار شدید قیمتی در آن روبرو می شوند. کسانی که در حال انجام معامله در بازار ارز دیجیتال هستند باید از سبک هایی استفاده نمایند که قدرت تشخیص هرچه سریعتر روند ها را داشته و از این گذشته برای ورود به زیان های شدید در این بازار موانع لازم را داشته باشد.

انواع سبک های تحلیل تکنیکال  در بازار ارز دیجیتال دو دسته از معاملات وجود دارند. دسته اول مربوط به معاملات دو طرفه در بازار فیوچرز ارز دیجیتال از آن دسته دوم نیز مربوط به معاملات در بازار اسپات از که ماهیت این دو بازار با یکدیگر تفاوت های بسیار زیادی دارد و حتماً شما باید برای معامله گری در این بازارها از سبک های مختلفی استفاده نمایید. البته امکان استفاده از سبک های یکسان در هر دو بازار وجود دارد اما استراتژی های معامله گری در آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود و حتما باید دنبال استراتژی هایی باشید که به این شرایط ممکن را در این بازار برای شما به ارمغان آورد.

علاوه بر نوسانات بسیار شدید رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال در بازه های زمانی کوتاه مدت لازم به توضیح است که حد ضرر در معاملات مربوط به این بازار بسیار بزرگ است و شما باید به دنبال استفاده از روش‌های باشید که بهینه ترین حد ضرر ها را برای شما ایجاد نماید. اگر شما به این موضوع دقت داشته باشید در نهایت می توانید معاملات موفقی را در بازار ارز دیجیتال برای خود رقم بزنید و در درازمدت به سود بسیاری داری در این بازار دست یابید.

در حال حاضر اگر بخواهیم بهترین سبک های تحلیل تکنیکال برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال را به شما معرفی نماییم موارد زیر می توانند بهترین ها باشند:

 • تحلیل زمانی
 • پرایس اکشن کلاسیک
 • پرایس اکشن مدرن
 • عرضه و تقاضا

نکته بسیار مهم درباره استفاده از سبک های مختلف تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال این است که شما حتماً باید در کنار این سبک های خاص از استراتژی های معاملاتی شخصی سازی شده برای بازار ارز دیجیتال استفاده کنید. ممکن است یک سبک معاملاتی که در بازار فارکس قدرت بسیار زیادی دارد در بازار ارز دیجیتال نیز با کمی شخصی سازی همان شرایط را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما بتوانید در استراتژی های معاملاتی مربوط به پرایس اکشن مدرن در بازار ارز دیجیتال حد ضرر های بهینه شده تعبیر را قرار دهید شانس موفقیت شما در این بازار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. از این رو لازم است در کنار استفاده از سبک های معاملاتی خاص حتماً از استراتژی های معاملاتی بهینه شده نیز برای انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید.

جمع بندی


در این مقاله از آموزش رایگان تحلیل تکنیکال در سایت کانون بورس از سعی کردیم تا انواع مختلف این روش تحلیلی را به صورت کامل به شما معرفی نماییم. آشنایی و شناخت انواع سبک های تحلیل تکنیکال این مزیت را برای شما به دنبال دارد که بتوانید با روش‌های مختلف تحلیلی آشنا شده و به این نتیجه برسید که کدام یک از این سبک می توانند قدرت بیشتری را برای شما در بازارهای مالی و معاملات به دنبال داشته باشد.

اگر تا کنون تنها از یکی از سبکهای تحلیل تکنیکال استفاده می‌کردید و سایر روشها در آن غافل بوده اکنون به این نقطه نظر رسید که با آموزش سایر سبک های معاملاتی به راحتی می‌توانید قدرت معاملاتی خود را در بازار به میزان قابل توجهی افزایش دهید. از این گذشته در حال حاضر درک این موضوع برای شما ساده تر است که اگر یک روش معاملاتی در یک بازار خیلی پاسخ‌های مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد ممکن است به دلیل عدم تناسب به روش مورد نظر با شرایط بازار مالی مورد نظر باشد و شما با عوض کردن سبک معاملاتی خود می توانید موفقیت خود را در هر بازار مالی تضمین کنید.

در نهایت باید یادآوری کنیم که علاوه بر مقالات آموزش رایگان تحلیل تکنیکال شما می توانید با استفاده از شرکت در دوره ارز دیجیتال یا دوره فارکس و حتی دوره بورس تمام سبک های معاملاتی خاص و عالی را همراه با استراتژی های معاملاتی شخصی سازی شده برای این بازار ها در کنار اساتید با تجربه و حرفه ای در سایت کانون بورس فرا بگیرید و معاملات خود را در بازارهای مالی با درصد موفقیت به مراتب بالاتری ادامه دهید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

5 پاسخ

 1. درود و خداقوت برشما
  از خوندن مطالب کامل و منظم و شیوا واقعا لذت بردم و استفاده کردم.
  اجرتون با خداوند و در اوج بدرخشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: