لوگو کانون بورس

مهمترین ۵۰ اشتباه رایج در ترید ارز دیجیتال

50 اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۱۶ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی ۵۰ اشتباه رایج در ترید ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. این مقاله در ادامه مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال تهیه شده و لازم است تا کاربران با دقت بسیار بالایی به این موضوعات نگاه کنند. مسائل موجود در این مقاله حتی در بسیاری از دوره های آموزش حضوری ارز دیجیتال نیز موجود نبوده و دقت به آنها می‌تواند شما را تبدیل به یک تریدر بزرگ در بازار رمز ارزها نماید. یک بار برای همیشه اشتباهات همیشگی در این بازار را از معاملات خود دور کنید.

۱- نادیده گرفتن آموزش ارز دیجیتال

همه ما به اهمیت آموزش ارز دیجیتال اذعان داشته و می‌دانیم که ورود به بازار پرتلاطم و پر نوسانی مانند رمز ارزها چقدر می‌تواند پر ریسک باشد. اما باز هم این آموزش ها را نادیده گرفته و به دنبال حضور بی پروا در این بازار هستیم. اگر همچنان سعی دارید تا این آموزش ها را نادیده بگیرید، حرفی برای گفتن با شما باقی نخواهد ماند.

۲- ترید کوتاه مدت و نوسان گیری

نوسان گیری از رمز ارزها جای خود را دارد، اما این مهم نباید تبدیل به یک عادت همیشگی شما در ترید ارز دیجیتال شود. استراتژی های بلند مدت همیشه شرایط بهتری در رمز ارزها ایجاد می‌نمایند. بهترین های بازار نیز در نوسان گیری با چالش روبرو شده  و ممکن است اشتباهاتی داشته باشند. خودتان را خیلی سریع از مسیر اشتباهی خارج کنید.

تجربه، اسمی است که مردم به اشتباهشان می‌دهند.

اسکار وایلد

۳- اُور ترید ارز دیجیتال

در هر روز چند بار یک ارز را خرید و فروش می‌کنید؟ بالا رفتن آمار تریدرها در طول روز و هفته دقیقاً مانند اعتیاد است. بیرون رفتن از آن کار آسانی نخواهد بود. اگر معتاد بازار ارز دیجیتال باشید، بازار مانند یک معتاد با شما رفتار خواهد کرد. تمام پولتان صرف خرید مواد شده و در نهایت مانند یک بازنده از بازار اخراج خواهید شد. اور ترید نکنید.

۴- سرمایه گذاری روی میم کوین ها و شت کوین ها

یکی از رایج ترین اشتباهات در ترید ارز دیجیتال رفتن سراغ میم کوین ها و شت کوین ها است. زرنگ ها کسانی هستند که از این رمز ارزها سود کرده و آنها را به دست افراد ناآگاه و بازنده می‌سپارند. شما در حال حاضر در کدام طرف بازار قرار دارید؟ قاطی افراد باهوش هستید و یا در گروه بازنده ها قدم می‌زنید؟

۵- وارد کردن سرمایه هایی به بازار که به آنها نیاز دارند

اگر پول قبض آب و برق گاز خود را وارد بازار کنید، بایستی شب ها را در تاریکی بمانید. روزها هم حتماً باید در کتابخانه ها و مراکز عمومی به دنبال اینترنت رایگان باشید. این اصل مهم را از اولین روز شروع بازار ارزهای دیجیتال در گوش ما می‌خوانند، اما کو گوش شنوا!!!

۶- وام گرفتن برای سرمایه گذاری در بازار

واقعاً شما هم در به در دنبال وام گرفتن برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال هستید؟ با استرس باز پس دادن قسط ها چه می‌کنید؟ انقدر از کیفیت سرمایه گذاری خود مطمئن هستید؟ اصلاً می‌دانید که چند نفر قبل از شما از این سوراخ گزیده شده و شما نیز همان راه آنها را می‌روید. اگر با وام وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، خود را در لبه پرتگاه خواهید دید. سقوط یا صعود، مسئله این است.

۷- تکیه مستقیم و بدون آگاهی روی تحلیل های دیگران

بارها و بارها و در مقالات مختلف به آموزش ارز دیجیتال اشاره شده و کاربران را از عدم استفاده کورکورانه از تحلیل های دیگران بر حذر داشته‌ایم، اما هنوز هم آمار این اشتباه مخصوصاً در میان تازه واردان بازار رمز ارزها زیاد است. کسانی که راهی جز این روش سرمایه گذاری ندارند، بهتر است هر چه زودتر پول های خود را از این بازار خارج کرده و در بانک سرمایه گذاری کنند.

۸- کانال سیگنال ارز دیجیتال

نمی‌شود درباره اشتباهات رایج ترید ارز دیجیتال صحبت کرد و حرف از کانال سیگنال ارز دیجیتال نزد. درست در قرن ۲۱ و در جایی که تکنولوژی باعث شده تا افراد در سرتاسر جهان تنها به اندازه یک قدم با هم فاصله داشته باشند، کاربران بازار رمز ارزها را نمی‌توان نسبت به این اشتباه بزرگ آگاه کرد. آنها هنوز هم دنبال کانال VIP سیگنال ارز دیجیتال می‌روند. به نظر قدرت مافیای کانال های VIP به مراتب بیشتر از ما است. پس جای تعجبی ندارد که شما کانال سیگنال ارز دیجیتال را گوگل می‌کنید!

۹- بازار فیوچرز ارز دیجیتال

تکلیف کسانی که به دنبال بازار فیوچرز ارز دیجیتال هستند، به مانند ضرب المثل غوره نشده مویز شده است. بازار رمز ارزها به خودی خود دارای پیچیدگی های زیادی است. پس بهتر است اول غوره شد و سپس دنبال مویز شدن باشید. هر چند این موضوع را با کمی چاشنی فان با شما در میان می گذاریم، اما نتایج گوش نکردن به آن می‌تواند اسفناک باشد.

۱۰- انتقال، انتقال و انتقال

از این صرافی به آن صرافی، از این کیف پول به آن کیف پول و از این حساب به آن حساب. این تمام کاری است که برخی از تازه کاران بازار رمز ارزها انجام می‌دهند. دقت کنید که هر انتقالی هزینه های خاص خود را دارد. هیچ کسی در این بازار موسسه خیریه افتتاح نکرده است. پس به جای دور ریختن پول خود، روی معاملات تمرکز کنید. انتقال دارایی ها از این حساب به آن حساب را تمام کرده و به دنبال کسب سود از بازار باشید.

۱۱- نادیده گرفتن مدیریت ریسک و سرمایه

مدیریت ریسک چیست؟ مدیریت سرمایه چه معنی می دهد؟ قول می دهیم که بیش از ۵۰ درصد شما تصور می‌کنید که مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه شغل های مدیریتی در یک سازمان هستند و بیش از ۸۰ درصد شما حتی یک بار هم این عبارت ها را در بازار ارزهای دیجیتال نشنیده‌اید و بیش از ۹۸ درصد شما هیچ ابزاری برای پیاده سازی این مدیریت ها در بازار ندارید. پس وای بر شما!

۱۲- انتخاب تمام تخم مرغ ها از یک سبد

بیت کوین یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بازار است. لایتکوین نیز با استقبال زیادی روبرو شده است. بیت کوین کش نیز یک ارز جذاب برای آینده محسوب می‌شود. اگر شما همه این ارزها را در کیف پول خود دارید، در حال انتخاب تخم مرغ های خود از یک سبد هستید. این اشتباه می‌تواند نابودی در بازار رمز ارزها را به دنبال داشته باشد. اگر سبدهای سرمایه گذاری بازار رمز ارزها را نمی‌دانید، بهتر است کمی دقیق تر نگاه کنید.

۱۳- نادیده گرفتن حد ضرر

ما که از گفتن و اشاره کردن به حد ضرر در ارز دیجیتال خسته نمی شویم. اما شما را نمی‌دانیم که با این همه گفتن و اشاره کردن به آن هنوز هم خسته نشده و از آن تبعیت می‌کنید یا نه؟

۱۴- صبر بسیار زیاد در ضررها

تریدرهای بازار ارز دیجیتال تمایلات عجیبی دارند. تا ارزی وارد سود شده سریعا دست به حراج دارایی خود زده و آن را با قیمت های پایین رد می‌کنند. اما وای به زمانی که معاملات وارد ضرر شود. احتمالاً ارز دیجیتالی که خریداری کرده آنها قرار است بیت کوین دوم باشد. صبور بودن در ضررها در نهایت می‌تواند به ضرر خود شما تمام شود.

۱۵- نداشتن استراتژی و پلن معاملاتی در بازار ارز دیجیتال

وقتی اشتباهات قبلی ترید ارز دیجیتال را با هم مرور کردیم، احتمالاً پرداخت به این اشتباه کمی سطح بالا به نظر برسد. اما این اشتباه را حرفه ای ها هم در زندگی معاملاتی خود دارا هستند. این زندگی در نهایت می‌تواند شما را تبدیل به ورشکسته های بازار ارز دیجیتال کند. دیر یا زود شروع این ورشکستگی را در معاملات خود حس خواهید کرد. یکی از نشانه های اصلی آن، سودهای کوچک و ضررهای درشت است.

۱۶- عدم استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یک بازار قدرتمند برای پیش بینی روند رمز ارزها است. عدم استفاده از آن می‌تواند تبدیل به بزرگترین اشتباه شما در ترید ارز دیجیتال شود. تکنیکال روشی است که چه بخواهید و چه نخواهید در بازار عمل می کند. پس انتخاب با شما است. با تحلیل تکنیکال اوج بگیرید و یا بدون تحلیل تکنیکال به قعر بازار سقوط کنید.

۱۷- خوشبینی زیاد به بازار

یکی از رایج ترین اشتباهات ترید ارز دیجیتال خوشبینی زیاد به این بازار است. تریدرها تصور می‌کنند که بالاخره تمام ارزهای دیجیتال سودده خواهند شد. اگر سری به قسمت بیشترین میزان ضرر رمز ارزها در سایت هایی مانند کوین مارکت کپ بزنید، کمی شگفت زده خواهید شد. ضررهای ۸۰ درصدی در میان برخی از رمز ارزها تبدیل به یک عادت شده است. اگر قرار است همه رمز ارزها سود ده باشند، پس این همه هیاهو و دنبال چارت دویدن چرا؟

۱۸- FOMO یا ترس از دست رفتن فرصت های بازار

برای فوق لیسانس ها FOMO و برای دیپلمه ها ترس از بین رفتن فرصت های موجود در بازار هر دو یک اشتباه مشترک در ترید ارز دیجیتال هستند. فرصت ها در بازار رمز ارزها مانند اتوبوس هایی هستند که به صورت شبانه روزی در یک مسیر حرکت می‌کنند. انتخاب با شما است که سوار کدام اتوبوس شوید. اتوبوسی که تا دقایقی دیگر با چند صندلی خالی منتظر شما است یا اتوبوسی که دو برابر گنجایش ظرفیت از شما رد شده و مجبور به دویدن برای رسیدن به آن هستید.

۱۹- معاملات تحت تاثیر هیجانات و اخبار زرد

فقط کافی است در چند شبکه اجتماعی معرفی ارز دیجیتال عضو باشید. سیل عظیمی از اخبار زرد و معرفی انفجار این رازها را در اختیار خواهید داشت که مانند یک نجوای درونی شما را به سمت یک بهشت خیالی می‌کشانند. بهشتی که ظاهراً می‌تواند شما را تبدیل به یک میلیاردر بزرگ کند. اما معلوم نیست چرا این افراد به دنبال چند صد هزار تومان هزینه تبلیغات در پیج خود هستند!

۲۰- نادیده گرفتن تحلیل بیت کوین

بیت کوین پادشاه است. اگر شما هم با ما موافق هستید، بهتر است اولین قدم خود را برای ترید ارز دیجیتال به تحلیل آن اختصاص بدهید. صرف نظر کردن از تحلیل بیت کوین یک اشتباه بزرگ خواهد بود. قیمت بیت کوین به صورت مستقیم روی سایر ارزهای دیجیتال تاثیر دارد. اگر به درستی به بررسی و ارزیابی قیمت آن نپردازید، خیلی زود از کرده خود پشیمان شده و به دنبال برگشت به تنظیمات کارخانه خواهید گشت. اما دیگر خیلی دیر شده است. از این رو چه برای خرید اتریوم و چه برای خرید ارز دیجیتال شیبا اینو بهتر است اول سراغ بیت کوین بروید.

حتما بخوانید: قیمت بیت کوین

۲۱- سرمایه گذاری روی ارزان ترین ها

یکی از جذابیت های بازار ارز دیجیتال برای کاربران، خرید ارزهایی است که قیمت بسیار پایینی دارند. رسیدن قیمت این ارزها به یک دلار نیاز به رشد بیش از ۱ میلیون برابری آنها دارد. پس ۱ دلار سرمایه گذاری در آنها می‌تواند سرمایه شما را به یک میلیون دلار برساند. اما سال ها است که کسی ندیده قیمت این ارزها به یک دلار برسد و دائماً در یک محدوده مشخص در حال نوسان هستند.

یک اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال انتخاب این ارزها به عنوان گل سر سبد دارایی ها است. اشتباهی که خیلی زود دارایی های شما را فاسد خواهد کرد.

۲۲- تکیه بیش از حد به تحلیل تکنیکال

قرار نیست تحلیل تکنیکال معجزه کند. اگر به دنبال معجزه هستید، باید سراغ خوبان عالم بروید. آدرس آنها را نیز می‌توانید از رئیس فدراسیون فوتبال حال حاضر ایران بگیرید!

تحلیل تکنیکال تنها یک ابزار است و باید به آن به شکل یک ابزار نگاه کنید. در غیر این صورت در حال تکرار یک اشتباه رایج دیگر ترید ارز دیجیتال هستید که می‌تواند معاملات شما را به سمت اشتباهی سوق دهد.

۲۳- اندیکاتورهایی که با خود مرگ به دنبال دارند

بازار تجارت اندیکاتورها در حال رقابت با بازار فوتبالیست ها در سطح بین المللی است. شاید عجیب باشد که یک اندیکاتور می‌تواند چقدر برای سازنده آن سودمند باشد. ترید با استفاده از انبوهی از اندیکاتورها را بس کنید! هیچ اندیکاتور معجزه گری نداریم. یک لحظه با خود فکر کنید که اگر قرار بر معجزه کردن این اندیکاتورها بود، الآن مالکین آنها باید در صدر لیست ثروتمندترین افراد جهان قرار می‌گرفتند. لیست را که مرور می کنیم، نام بیل گیتس و جف بزوس به چشم ما می‌خورد. اندیکاتور بیل گیتس یا جف بزوس را در بازار رمز ارزها  می‌شناسید؟

۲۴- پیچیده دیدن بازار رمز ارزها

بازار رمز ارزها پیچیده است، اما نه به آن پیچیدگی که شما تصور می‌کنید. پیچیده دیدن این بازار اولین اشتباه یک تریدر ارز دیجیتال خواهد بود. عینک پیچیدگی را از چشمان خود برداشته و با چشم واقعی بازار را ببینید. در پس نمودارهای بی ریخت بازار ارز دیجیتال، خوشبختی منتظر شما است.

۲۵- تحلیل های اشتباه با روش های اشتباه

کدام تحلیل درست است و کدام تحلیل اشتباه؟ آیا راهی برای فیلتر کردن اشتباهات تحلیل خود دارید یا تصور می‌کنید که تمام تحلیل های شما درست از آب در می‌آید؟ همه ما در بازار اشتباه می کنیم اما اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال ادامه دادن یک روش اشتباه برای ترید است.

۲۶- اعتماد به سقف

اعتماد به سقف ها معمولاً تریدرهای خوبی به نظر می‌رسند اما این اعتماد به نفس کاذب می‌تواند از موارد اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال باشد. گذر از اینکه چقدر به کار خود اطمینان دارید، همیشه اشتباهات را جزئی از این بازار بدانید. در غیر این صورت ممکن است از بالای فواره آب به پایین پرتاب شوید.

۲۷- دنبال خرید در کف و فروش در سقف بودن

خرید در کف و فروش در سقف آرزوی همه ما در بازار ارزهای دیجیتال است. اما این نوع خرید و فروش نیز یک اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال محسوب می‌شود!! احتمالاً بهت زده هستید. درست است که این نوع خرید و فروش می‌تواند بیشترین سود را برای ما به دنبال داشته باشد، اما منتظر نشستن برای کف ها و سقف ها در نهایت تبدیل به سمی در معاملات ما خواهد شد. نه به این میرسیم و نه به آن. این مهم باعث می‌شود تا در نهایت معاملات سودده خود را نیز با ضرر ببندیم.

۲۸- ترید در شرایط روحی بحرانی

اشتباه اول می‌تواند اولین بلاک از بلاک چین اشتباهات شما در بازار رمز ارزها باشد. دقیقاً مانند یک شبکه بلاک چین ایمن، اشتباه در ترید ارز دیجیتال نیز می‌تواند تبدیل به یک شبکه بلاک چین با زنجیره های متوالی شود.

کاربران باید از همان اشتباه اولی درس گرفته و از آن بر حذر باشند. اما این اشتباه بارها  و بارها تکرار شده و این شرایط روحی بحرانی می‌تواند زمینه ساز ایجاد این زنجیره بلاک چین از اشتباه در ترید ارز دیجیتال باشد. پس بهتر است کمی صبر کرده و با یک روحیه بهتر به بازار برگردید. البته می‌دانیم که شما این کار را نخواهید کرد!

۲۹- استفاده از اهرم برای خرید بیشتر

اهرم یا لوریج ضریبی است که سرمایه شما را چند برابر کرده و در عوض ضرر شما را نیز چند برابر می کند. کسی که در بازار مستقیم به سود نرسیده، به هیچ وجه در بازار فیوچرز و در استفاده از اهرم نیز به این موفقیت نائل نخواهد شد. اما شما می‌توانید هر روز خود را با این دیدگاه که اهرم برگ برنده شما در بازار رمز ارزها است، فریب بدهید.

۳۰- درس نگرفتن از اشتباهات گذشته

اشتباهات گذشته باید سرلوحه معاملات آتی شما در بازار باشند. یک اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال تکرار اشتباهات گذشته و درس نگرفتن از آنها است. تریدرهای شکست خورده و ورشکسته منبع عظیمی از کاربردی ترین و بهترین اطلاعات موجود در بازار رمز ارزها هستند. آنها همه راه های اشتباه را یک بار امتحان کرده و دائماً به دنبال راه های جدید برای شکست خوردن در بازار هستند.

ما به شما قول می دهیم که اگر کتاب اشتباهات خود را در بازار ارز دیجیتال چاپ کنید، بیشتر از ترید ارز دیجیتال سود خواهید کرد. از اشتباه خود درس بگیرید.

۳۱- عدم دقت به کلاهبرداری ارز دیجیتال

بازار بازار حرفه ای ها است. افراد نا آگاه و بی خبر دائماً در حال افتادن در دام کلاهبردارن هستند. این ماهیت بازارهای مالی مانند بیت کوین  و رمز ارزها است که در آنها افراد ساده و نا آگاه شام و ناهار افراد حرفه ای و کارکشته می شوند. کلاهبرداری ارز دیجیتال ترفندهای بسیار زیادی دارد. بهتر است با این ترفندها آشنا باشید. البته نه برای تبدیل شدن به تبهکار بازار ارز دیجیتال، بلکه برای اینکه بتوانید از خودتان مراقبت کنید.

۳۲- ورود به عرصه پامپ و دامپ ها

پامپ و دامپ ها نیز یک نمونه از ۵۰ اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال هستند. این عرصه همیشه ترغیب کننده و جذاب است و همیشه نیز افرادی را به تور می‌اندازد. جالب است که بسیاری از کاربران با وجود اینکه می‌دانند ورود به عرصه پامپ و دامپ ها یک اشتباه بزرگ است، باز هم وسوسه شده و وارد می شوند. کلید بدبختی های بازار رمز ارزها پامپ و دامپ هایی هستند که هر روز افراد زیادی را به کام مرگ کشانده و سرمایه های میلیون دلاری کاربران را می‌بلعند. از این هیولا دوری کنید. هیچ پامپ و دامپی شما را خوشبخت نخواهد کرد.

۳۳- به دنبال انتقام از بازار

بازار همیشه در حال نوسان است. در این نوسانات برخی ها ثروتمند شده و برخی ها نیز فقیر و فقیرتر می شوند. اینکه شما در کدام صف قرار گرفته و در کدام طرف قدم می‌زنید، بسته به رعایت نکات و تمام مواردی است که در این مقاله به عنوان ۵۰ اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال با هم مرور کردیم. در این بین بی تقصیرترین فرد، بازار ارز دیجیتال است.

وقتی برای انتقام از ضررهای قبلی به دنبال معاملات جدید در رمز ارزها می‌روید، بازار اصلاً اهمیتی به حس و حال شما نداده  و مانند یک معامله گر جدید با شما رفتار خواهد کرد. هر چقدر هم در این بازار تجربه کسب کنید، باز هم در برابر خود بازار هیچ تجربه ای ندارید. پس انتقام از بازار را کنار گذاشته  و به دنبال روش هایی برای رسیدن به سود باشید. انتقام گیرنده های قبلی بازار در حال حاضر در یک گوشه از یک اداره متروکه در حال ورق زدن آرزوهای خود هستند.

۳۴- نپذیرفتن مسئولیت معاملات اشتباه

معاملات درست مال شما است و معاملات اشتباه نیز همین طور. اما اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال نپذیرفتن مسئولیت این اشتباهات است. مانند دوران مدرسه که من ۲۰ گرفتم و معلم ۱۰ داد، اشتباهات را نیز به گردن صرافی ها، بازار، تقلب، سفته بازان، دولت ها و … می‌اندازیم. بهتر است به جای این نوع نگاه، به دنبال رفع مشکلات و نقاط ضعف باشید.

۳۵- نادیده گرفتن اخبار

اخبار جزئی از بازار رمز ارزها است. نادیده گرفتن آن می‌تواند یک اشتباه بزرگ در ترید ارز دیجیتال باشد. همان طور که دقت به اخبار زرد و بی در و پیکر سم است، عدم دقت به اخبار واقعی نیز می‌تواند سم باشد. یکی از اصلی ترین محرک های بازار رمز ارزها اخبار هستند. اگر به آنها بی توجه باشید، بازار هم به شما بی توجه خواهد شد و دقیقاً در شرایط عکس تحلیل شما حرکت خواهد کرد. این واقعیت را می‌توانید در تحلیل های خود بدون در نظر گرفتن اخبار به خوبی مشاهده کنید.

نادیده گرفتن اخبار در بازار رمز ارزها مانند گذشتن از خیر ۲ فصل از ۵ فصل یک کتاب در روز امتحان نهایی است. اگر استاد به آن ۲ فصل علاقه داشته باشد، شما این درس را خواهید افتاد. پس اخبار را جدی بگیرید.

۳۶- شرط بندی به جای ترید

بازار رمز ارزها یک بازار کاملا حرفه ای و به روز است. اگر قصد شرط بندی دارید، بهتر است سراغ کازینو و سایت های شرط بندی بروید. وگرنه خود شما نیز می‌دانید که این روش ها راه به جایی نخواهد برد. شرط بندی روی ارزهای دیجیتال مانند قدم زدن در لبه یک ساختمان ۲۰ طبقه است. هر بار خطر سقوط و مرگ روی دوش شما سنگینی می کند. روی سقوط خودتان شرط بندی نکنید.

۳۷- خیره شدن دائمی به چارت ها

برخی از کاربران عادت کرده اند که به جای دیدن تابلوهای خانه خود نیز چارت ها را می‌بینند. آنها در خواب  و بیداری چارت می‌بینند. احتمالاً به جای ناهار و شام نیز ممکن است قسمتی از این چارت ها را میل کنند. این مهم نیز از موارد اشتباه ترید ارز دیجیتال است. خیره شدن دائمی به چارت ها هیچ عادی برای شما به دنبال نخواهد داشت، جز خستگی.

خستگی دلیلی بر از بین رفتن تمرکز و عدم دقت به شرایط فعلی بازار است. اگر به دنبال دور ماندن از چنین اشتباهی هستید، بهتر است برای ترید در ارز دیجیتال یک برنامه مدون داشته باشید. ساعات خاصی را در طول روز به این کار اختصاص دهید.

۳۸- نادیده گرفتن دستمزد معاملات و تراکنش ها

گاهی مواقع خود ما نیز فراموش می کنیم که هر خرید و فروشی و هر انتقالی در بازار رمز ارزها همراه با سود تراکنش و کارمزد است. این کارمزدها در مواقعی می‌توانند قسمت اعظمی از دارایی ها ما را بلعیده و ما بی خبر از این روند، شاهد از بین رفتن سرمایه های خود باشیم.

هر چند تراکنش ها عضو جدایی ناپذیر زندگی در میان ارزهای دیجیتال هستند، اما لازم نیست که همیشه آنها را مهمان سفره های خود کنید. به جای پر کردن جیب صرافی ها، سعی کنید هولدر باشید.

۳۹- عدم دقت به آدرس ها در نقل و انتقال

چند بار تاکنون در هنگام نقل و انتقال دارایی های خود از یک کیف پول به صرافی و یا برعکس به آدرس گیرنده دقت کرده‌اید؟ احتمالاً صفر بار. این اشتباه ترید ارز دیجیتال اگر تنها یک بار رخ دهد، هیچ جای جبرانی برای شما باقی نخواهد گذاشت. پس به جای اینکه مانند همیشه دارایی های خود را در میان آدرس های رمز نکاری شده رد و بدل کنید، آدرس های را چک کرده و سپس دست روی گزینه Send بگذارید.

۴۰- افزایش تعداد ارزهای دیجیتال در سبد دارایی ها

چند ارز دیجیتال به صورت همزمان در سبد دارایی های خود دارید؟ از میان بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال صف بسته در سایت های مختلف همگی نمی‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. از این گذشته خرید تعداد زیادی از آنها نیز اصلاً روش درستی برای معامله گری نیست. سعی کنید تنوع قابل قبولی از ارزها داشته و سرمایه خود را در میان تعداد معقولی رمز ارز پخش کنید.

۴۱- از بین بردن سود های گذشته

برخی از افراد دوست دارند که روزها و شب ها زحمت کشیده و به سودهای قابل توجهی در بازار رمز ارزها برسند، سپس همین سود ها را مانند آب خوردن به باد فنا می‌دهند. این هم واقعیتی است که پرده از یک اشتباه رایج دیگر ترید ارز دیجیتال بر می‌دارد. سیو سود یکی از اصول مهم در بازار رمز ارزها است. قرار نیست هر معامله ای شما را به سود ۱۰۰۰ درصدی برساند. اگر سود قابل توجهی کسب کردید، مقداری از آن را ذخیره کرده و برای سودهای بیشتر با بخش دیگری از سرمایه خود اقدام کنید.

۴۲- صرافی کیف پول ارز دیجیتال شما نیست

کیف پول ها کاربرد خاص خود را دارند، صرافی هم جایگاه خاص خود را دارد. قرار نیست این دو تا جای یکدیگر را در معاملات شما بگیرند. اگر این اتفاق افتاد، باید منتظر عواقب آن نیز باشید. هیچ صرافی به شما تعهد حفظ سرمایه های شما را نداده است.

۴۳- کیف پول سخت افزاری گران نیست

یکی دیگر از ۵۰ اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال نداشتن میل و اشتباه نداشتن کیف پول های سرد بازار است. کیف پول های ایمن ممکن است کمی گران باشند، اما امنیت آنها ارزش این گرانی را دارد. توصیه می کنیم که به جای نادیده گرفتن آنها به فکر امن کردن معاملات و دارایی های خود در بازار رازهای دیجیتال باشید.

۴۴- عدم دقت به حجم معاملات

حجم معاملات یکی از بهترین نشانه ها برای خرید ارزهای دیجیتال بهتر و آینده دارتر است. همیشه به حجم معاملات دقت کنید. متأسفانه یکی از رایج ترین موارد اشتباه در ترید ارز دیجیتال که حتی در میان حرفه ای ها هم دیده می‌شود، همین عدم دقت به حجم معاملات است. متأسفانه همین امر نیز باعث می‌شود تا کاربران دست روی معاملات اشتباه گذاشته و کم‌کم سرمایه های خود را به باد دهند.

۴۵- کاهش میانگین در معاملات همراه با ضرر

این هم یکی از اشتباهاتی است که همیشه با کاربران در همه بازارهای مالی همراه بوده است. حتی در بازار بورس ایران نیز این اشتباه رواج دارد. کاربر در یک تحلیل اشتباه وارد یک ارز دیجیتال شده و در حال حاضر در انبوهی از ضرر قرار دارد. وی برای توجیه خود سعی در خرید دوباره آن ارز در قیمت های پایین تر می نماید. در واقع یک اشتباه قرار است توجیه کننده اشتباه قبلی باشد.

۴۶- نقد باقی ماندن را دوست ندارید

برخی از کاربران نیز به طرز عجیبی از پول نقد فراری بوده و به دنبال خرید هرچه زودتر یک ارز می‌روند. گاهی اوقات تماشا کردن بازار بهترین معامله است. اگر این موضوع را نمی‌دانید، بهتر است یک بار دیگر آموزه های خود را در بازار ارز دیجیتال به چالش بکشید. حتی بهتر است از ابتدا شروع کرده و به دنبال تعریف و مفهوم ارزهای دیجیتال بروید.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

۴۷- خرید از چند صرافی

خرید از چند صرافی نه یک ترفند برای امنیت بیشتر و نه یک ابزار برای معاملات بهینه است. این مهم می‌تواند یک اشتباه رایج در ترید ارز دیجیتال باشد که برخی ها به دلایل واهی دست روی آن می‌گذارند.

۴۸- سرمایه گذاری در صرافی های داخلی

صرافی های داخلی ارزش های خاص خود را در بازار رمز ارزها دارند، اما چیزی که مسلم است در حال حاضر از خدمات خوبی برخوردار نبوده و استفاده از خدمات آنها می‌تواند اشتباهی بزرگ در معاملات باشد.

۴۹- خرید توکن هایی که نمی‌توانید بفروشید

خرید توکن هایی که حتی بعد از مدتی با سودهای چند صد درصدی هم روبرو می شوند، اما قرار نیست خریداری داشته باشند نیز اشتباه بزرگی است. به دنبال این دسته از خریدها نروید.

۵۰- این مقاله را نادیده می‌گیرید

اما در نهایت بزرگترین اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال را به شما معرفی می کنیم. این مقاله و موارد مشابه آن به وفور در اینترنت یافت می شوند. همه اساتید دوره های آموزش ارز دیجیتال ما نیز در کانون بورس به آن اشاره داشته‌اند. اما شما نیز یک بار این مقاله را تا به اینجا مرور کرده‌اید، اما همه شما این محتوا را نادیده گرفته و همه این اشتباهات را دوباره تکرار می‌کنید. روز از نو و روزی از نو.

۵۱- خرید از صرافی های ناشناخته

از اشتباهات رایج ارز دیجیتال خرید رمز ارز ها از صرافی های ناشناخته است. در حال حاضر به دلیل عدم نظارت های کافی شاهد هستیم که خدمات صرافی ارز دیجیتال به صورت گسترده چه در داخل و چه در خارج ارائه شده و تبلیغات بسیار زیادی نیز در این زمینه انجام می پذیرد. صرافی ها بعد از دریافت مجوز و فراهم ساختن بسترهای اولیه لازم بدون هزینه می‌تواند به درآمدهای قابل توجهی برساند و به همین دلیل راه اندازی و ارائه خدمات در سرتاسر جهان رایج شده است.

کاربران نیز بی خبر از همه جا وارد فرآیند خرید و فروش توسط این صرافی ها شده و سرمایه های خود را با چالش های بسیار زیادی روبرو می سازند. متاسفانه بسیاری از این صرافی ‌ها به دلایل مختلف سرمایه های کاربران را ضبط کرده و حتی در زمان تنظیم سفارشات نیز کارمزد های نامعقولی را دریافت می کنند. در مقاله صرافی ارز دیجیتال چیست سعی کردیم تا به صورت کامل و جامع شرایط انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم و نکات لازم در این زمینه را به صورت کاملاً حرفه ای به شما گوشزد کنیم.

در نظر داشته باشید که انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال به خودی خود با چالش ها و سختی های بسیار زیادی روبرو است. اگر شما به همین موارد هم دقت نکرده باشید، عملاً این چالش ها برای شما چندین برابر بیشتر خواهد شد. در مقاله خطرات ارز دیجیتال و امنیت ارز دیجیتال نیز سعی کردیم تا شما را از ورود به چنین چالش هایی برحذر داریم. بهتر است حتماً از میان بهترین و معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال برای دریافت خدمات خود اقدام کنید.

۵۲- خرید ارزهای دیجیتال ناشناخته

هر روز که سایت کوین مارکت کپ به روز رسانی می شود، شاهد به وجود آمدن و حضور رمز ارزهای جدید در بازار هستیم. تعداد ارزهای دیجیتال احتمالاً در زمانی که شما این مقاله را مطالعه می‌کنید بسیار بیشتر از تعداد امروزی که به ۲۰ هزار رمز ارز می‌رسد، شده است. اما سوال اینجاست که آیا سرمایه گذاری بر روی تمامی ارزهای دیجیتال منطقی است و می‌توان بخشی از سرمایه ها را برای ارز های دیجیتال ناشناخته در نظر گرفت؟

یک تصور در میان کاربران و معامله گران بازار ارز دیجیتال به وجود آمده که سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال ناشناخته در دراز مدت می‌تواند سرمایه های قابل توجهی برای آنها ایجاد کرده و آنها را تبدیل به میلیاردرهای آینده کند. سوال مهم اینجاست که کدام یک از افراد و معامله گرانی که در گذشته به دنبال خرید میم کوین ها یا ارزهای دیجیتال ناشناخته بوده‌اند در حال حاضر جز میلیاردرهای جهان هستند؟ اکثر افرادی که در بازار ارز دیجیتال به سرمایه های قابل توجه رسیده‌اند از فرآیند خرید بیت کوین یا اتریوم ارز دیجیتال با اعتبار بالا بوده است.

ارزهای دیجیتال ناشناخته هرچند پتانسیل سوددهی قابل توجهی ممکن است داشته باشند اما دقت کنید که ریسک سرمایه گذاری بر روی آنها بسیار زیاد است و به دلیل تعداد بسیار زیاد این رمز ارزها، عملاً بررسی تمام آنها نیز از عهده تک‌تک کاربران بر نمی‌آید. به همین دلیل رفتن سراغ خرید ارزهای دیجیتال ناشناخته یک اشتباه بزرگ است که در دراز مدت ممکن است یا باعث قفل شدن سرمایه های شما و یا از بین رفتن آنها شود. شما می‌توانید با استفاده از استراتژی های بهینه شده به دنبال خرید بهترین ارز دیجیتال زیر یک دلار رفته و در نهایت یک سرمایه‌گذاری کاملاً منعطف و متناسب با شرایط بازار برای خود رقم بزنید.

۵۳- عدم فروش ارزهای دیجیتال در سود قابل توجه

یکی دیگر از اشتباهات رایج ارز دیجیتال عدم فروش رمز ارز هایی است که در حال حاضر در سود قابل ملاحظه قرار دارند. گاهی اوقات ممکن است شما رمز ارز های فوق العاده ایده آلی مانند بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم را یا حتی ارز دیجیتال کاردانو را در یکی از انواع کیف پول ارز دیجیتال ذخیره کرده و به دنبال یک سرمایه گذاری بلند مدت ۵ تا ۱۰ سال هستید. در چنین مواقعی نوسانات قیمت این رمز ارزها چندان اهمیتی برای سرمایه گذاری شما نخواهد داشت و شما بایستی بدون دقت به این نوسانات برای همان بازه های زمانی ۵ تا ۱۰ سال رمز ارزهای خود را نگهداری کنید. اما وقتی صحبت از خرید ارزهای دیجیتالی میم کوین ها و یا رمز ارز های کمتر معتبر می رسد دیگر مجالی برای نگه داشتن رمز ارزها برای بازه های زمانی طولانی مدت نیست.

جالب است که برخی از کاربران حتی بعد از رسیدن به سود های ۵ تا ۱۰ برابری نیز تمایل به فروش این رمز ارزها نداشته و همچنان آنها را در کیف پول ارز دیجیتال خود نگهداری می نمایند. این مهم باعث شده تا کاربران بعد از رسیدن به سود های قابل توجه آنها را از دست بدهند. پرواضح است که چنین روشی برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال به هیچ وجه نمی تواند روش مناسبی باشد و شما نمی توانید به سودهای مورد نظر خود برسید.

ایده آل ترین روش سرمایه گذاری برای ارز های دیجیتال ناشناخته و میم کوین ها این است که بعد از رسیدن به سود های قابل توجه بخش قابل توجهی از سود های خود را از آن رمز ارزها خارج کرده و به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن تر با سود های خود باشید. خرید ارزهای دیجیتال با اعتبار بالا مانند ارز دیجیتال بیت کوین و یا حتی ارز دیجیتال اتریوم یکی از راه‌حل ها برای این منظور برای شما می‌تواند باشد.

۵۴- ورود به بازار NFT ها بدون تجربه و آموزش

یکی دیگر از اشتباه رایج ارز دیجیتال ورود به بازار NFT ها و دنیای متاورس بدون شناخت کافی و بدون پشت سر گذاشتن آموزش های لازم برای این منظور است. در حال حاضر چنین بازارهایی و چنین روش های سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال به محبوبیت قابل توجهی رسیده و خیلی از کاربران و معامله گران در کنار ترید و نوسان گیری ارز دیجیتال از مزیت های این بازارها نیز برای رسیدن به سود استفاده می نمایند. اما در این بین عدم دقت به شرایط ورود به این بازار ها و نداشتن آموزش های لازم باعث شده تا بسیاری از کاربران ایرانی سرمایه های خود را به راحتی در بازار از دست بدهند.

ورود به دنیای متاورس و خرید و فروش ان اف تی ها نیاز به آموزش های لازم داشته و اگر شما دوره های حرفه ای لازم برای ورود به چنین بازارهایی را پشت سر نگذارید عملاً در هنگام انجام معاملات با چالش روبرو شده و ممکن است سرمایه های خود را به راحتی از دست بدهید. توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال استفاده از روش های مختلف سرمایه گذاری و روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال هستید، حتماً آموزش ‌های لازم را پشت سر گذاشته و با تسلط کامل و کافی برای سرمایه گذاری اقدام کنید. بازار ارز دیجیتال به راحتی می‌تواند سرمایه های شما را در مدت زمان بسیار کوتاه از بین ببرد‌، اگر دقت و شناخت کافی نسبت به انجام فرآیندهای مختلف در این بازارها را نداشته باشید.

اشتباه جزئی از ترید ارز دیجیتال است

به معرفی اشتباهات رایج ترید ارز دیجیتال پرداختیم و سعی کردیم تا شما را نسبت به این اشتباهات کاملاً آگاه سازیم. اما باید یادآوری کنیم که اشتباه جزئی از ترید ارز دیجیتال است نمی‌توان احتمال اشتباه را در معاملات این بازار به صفر رساند. بسیاری از معامله‌گرانی که به دنبال افزایش ارزش دارایی‌های خود در بازار هستند به دلیل وسواس بسیار زیاد حتی نمی‌توانند وارد یک معامله شوند و به همین دلیل است که با وجود رشد‌های بسیار زیادی که بازار ارز دیجیتال داشته آنها همچنان در سودآوری ناتوانند.

در کنار شناخت اشتباهات رایج ترید ارز دیجیتال شما باید یاد بگیرید که از این اشتباهات درس بگیرید و از آنها برای پیشرفت هرچه بهتر خود در فرایند سرمایه‌گذاری در این بازار استفاده کنید. وقتی از بازار یک درس بسیار مهم می‌گیرید این شانس برای شما به وجود می‌آید که با به کارگیری همین درس در معاملات آینده بتوانید به سوددهی برسید و  نسبت به معامله‌گران حرفه‌ای نیز بهتر عمل کنید. البته نه اینکه لازم باشد تمام اشتباهات رایج در ترید ارز دیجیتال را تکرار کنید بلکه با در نظر گرفتن همین اشتباهات به دنبال معامله‌گری در این بازار باشید و سعی کنید دائماً تمام شرایط معاملاتی خود را یادداشت نمایید.

ژورنال نویسی در معاملات ارز دیجیتال باعث می‌شود تا شما جزئیات دقیق تمام معاملات خود را بدانید و از این طریق اگر اشتباه یا نقطه ضعفی در معاملات خود دارید آنها را برطرف کرده و تبدیل به نقاط قوت کنید و یا نقطه قوتی در معاملات خود پیدا کردید با استفاده از آن در بازار پول پارو کنید. جالب است که بسیاری از افراد حتی نمی‌توانند روش‌هایی که برای آنها در بازار پول ساز است را ادامه دهند و این موضوع دقیقاً به دلیل نداشتن ژورنال معاملاتی و درس نگرفتن از اشتباهات گذشته است. معامله‌گری در بازار رمز ارزها می‌تواند برای شما بسیار سودآور باشد به شرطی که طبق اصول رفتار کنید و هرگز تحت تاثیر هیجانات معاملات خود را باز نکنید.

 

اشتباهات دیگر را شما به ما بگویید

۵۰ اشتباه رایج ترید ارز دیجیتال را با هم مرور کردیم. این ۵۰ اشتباه آینه‌ای است که تجربیات تریدرهای قبلی را به شما نشان می دهد. می‌توانید از آنها درس بگیرید و یا دوباره آنها را تکرار کنید. تصمیم با شما است. در انتهای این مقاله دوست داریم شما را نیز به عنوان یک نویسنده تولید محتوا درباره ارزهای دیجیتال در کنار خود داشته باشیم. در بخش دیدگاه ها سایر اشتباهاتی که در میان تریدرها رواج داشته و از چشم ما دور مانده را برای ما یادداشت کنید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

2 پاسخ

  1. سلام و عرض ادب . واقعا عالی بود . عاشق ادبیات نویسنده شدم چقدر دلسوزانه بود . خدا خیرتون بده . از بند ۱ عاشق نویسنده شدم اونجا که میگه اگر همچنان سعی دارید تا این آموزش ها را نادیده بگیرید، حرفی برای گفتن با شما باقی نخواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: