لوگو کانون بورس

روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال + نکات طلایی

اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۲۶ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال همراه شما هستیم. روانشناسی و رعایت اصول آن یکی از اصلی‌ترین ارکان بازار سرمایه است که عدم دقت به آن هیچ شانسی برای موفقیت در بازار برای کاربران و تریدرها باقی نمی‌گذارد. این مبحث یکی از مهم‌ترین مباحث آموزش رایگان ارز دیجیتال می‌باشد که سعی داریم خیلی جامع و کامل به بررسی آن بپردازیم. با یکی از جذاب ترین مقالات آموزشی برای موفقیت در بازار رمز ارزها با شما همراه هستیم.

“نکات مهم مقاله:

 • روانشناسی یکی از چهار رکن اصلی ترید در بازار ارزهای دیجیتال است.
 • این اصل همراه با مدیریت سرمایه نزدیک به ۷۵ درصد راه موفقیت در بازار رمز ارزها را به خود اختصاص داده‌اند.
 • بدون دقت به نکات روانشناسی و تقویت این قوه در ذهن امکان موفقیت در این بازار وجود ندارد.
 • روانشناسی به دو دسته روانشناسی خویشتن و روانشناسی بازار تقسیم می شود که هر یک باید به صورت مجزا تقویت شود.
 • با تمرین می‌توان کم‌کم روانشناسی خود و بازار را تقویت کرد.
راهنمای مطالعه نمایش

 

هدف ما در مقاله روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال

تریدرهای ایرانی معمولاً ابزارهای لازم برای ترید در بازار را در اختیار دارند و در عین حال از تکنیک های خوبی هم برای معامله گری در این بازار استفاده می‌کنند؛ اما در عمل شاهد هستیم که بسیاری از تریدرها بازار را با ضررهای هنگفت تمام کرده و از ادامه راه منصرف می‌شوند.

حلقه گمشده این روند برای تریدرها آموزش اصولی است. آموزشی که در آن نه فقط به بررسی اندیکاتورها و طرز استفاده از آنها بسنده شده باشد. بلکه آموزش هایی است که اصول و واقعیت های بازار در آن بررسی شود.

روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین اصول در این بازار است که متأسفانه در کمتر دوره ارز دیجیتال به آن پرداخته می شود.

هدف اصلی ما از نگارش این مقاله بسترسازی مناسب برای تریدرهای ایرانی است که به دنبال روبرو شدن با واقعیت های بازار رمز ارزها هستند. کسانی که ترجیح می دهند سرمایه های خود را طبق اصول و با مدیریت رشد داده و با وارد شدن به روندهای هیجانی آنها را در ریسک های بزرگ قرار ندهند. اتفاقی که در نهایت می‌تواند منجر به از بین رفتن همه سرمایه ها شود.

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال

واقعیت بازار رمز ارزها متأسفانه آنچنان که باید به تریدرها و کاربران معرفی نشده است. خیلی‌ها نمی‌دانند که این بازار چه شرایطی دارد و با تصور اینکه میلیون‌ها دلار سرمایه منتظر آنها است، وارد بازار می‌شوند؛ اما حقیقت این است که بازار ارز دیجیتال در عین داشتن شرایط ایده آل برای کسب سود به همان قدر می‌تواند بی رحم و نابود کننده باشد. روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال راه‌حلی است که می‌توانید این ریسک ها را تا حد زیادی از سرمایه گذاران دور کرده و شرایط را برای آنها بهتر نماید.

روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال چیست؟

 • وقتی بیت کوین شروع به قرمز شدن کرده و روند آن نزولی می‌شود، تعداد زیادی از رمز ارزها نیز به تبعیت از بیت کوین در یک روند نزولی قرار می گیرند. در چنین مواقعی از مهم نیست که آن رمز ارز چه ماهیتی داشته و چه مزیت های زیادی را می‌تواند در دنیای آینده ایجاد کند. تصمیم شما برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال در چنین مواقعی چیست؟
 • یا در شرایط برعکس وقتی بیت کوین وارد یک روند صعودی قدرتمند می شود، بدترین رمز ارزها نیز در آن مواقع یک چراغ سبز بزرگ به کاربران نشان می‌دهند. تصمیم شما برای ورود به بازار ارز دیجیتال در چه مواقعی چیست؟
 • با فرصت های ایجاد شده در بازار رمز ارز ها چگونه برخورد می کنید؟
 • آیا با دیدن یک سود ۲۰۰ درصدی تنها در یک هفته شما هم وسوسه می شوید تا آن زمان ارز را خریداری کنید؟
 • این روزها بازار توییت ها و ورود نهنگ ها به رمز ارزهای میم کوین و شت کوین داغ شده است. است آیا شما هم با دیدن این توییت ها و اخبار وارد این دسته از رمز ارزها می شوید؟
 • ارز دیجیتال شیبا اینو در یک سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار برابر شده است. است آیا این جمله برای اقدام به خرید این رمز ارز برای شما کافی است؟
 • روزهایی که بازار رمز ارزها سبز است، صحبت از بیت کوین یک میلیون دلاری در اینترنت تبدیل به یک ترند بزرگ می شود و روزهایی که بازار قرمز است، همه صحبت از نابودی بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌کنند. تصمیم شما درباره بیت کوین در چنین مواقعی چیست؟
 • آخرین ارز دیجیتالی که خریداری کرده‌اید، وارد ۷۰ درصد ضرر شده است. آیا زمان آن نرسیده که این ارز دیجیتال را در این مقدار ضرر بفروشید و رمز از دیگری بخرید؟

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال

پاسخ این سوالات در واقع همان پاسخ سوالی است که در تیتر این بند عنوان کردیم. روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال علمی است که به همه این سوالات پاسخ می دهد. هر تریدری و هر معامله گری در مواجهه با شرایط بالا تصمیم خاص خود را می گیرند که از میزان تسلط وی به روانشناسی بازار و روانشناسی خویشتن نشات خواهد گرفت. این روانشناسی وجود هر کس و هر معامله گر است که در مواجهه با شرایط مختلف در بازار، وی را به سمت و سوی خاصی می‌کشند.

اما جالب است بدانید که مانند دانش تکنیکالی و تحلیل فاندامنتال بازار امکان ارتقا در بخش روانشناسی ترید بازار نیز وجود دارد. شما می‌توانید با آموزش نکات و تقویت احساسات خود در مواجهه با شرایط مختلف تصمیمات منطقی گرفته و خود  و سرمایه خود را از ریسک های مربوط به چنین شرایط دور نگه دارید. روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال خط مقدم بر دانش تکنیکالی و فاندامنتالی رکن اصلی برای معامله گران موفق است. است جایی که تصمیمات عملی باید در شرایط مختلف بازار اتخاذ شود.

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال

چرا روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال مهم است؟

برای اینکه اهمیت روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال را به شما نشان دهیم، لازم دانستم تا عوامل موثر بر موفقیت در این بازار را به صورت درصد در یک نمودار مورد ارزیابی قرار دهیم. به صورت کلی  ۴ دانش برای موفقیت در بازار سرمایه مانند بازار رمز ارزها برای یک معامله گر نیاز است تا وی در ایده‌آل‌ترین شرایط در بازار فعالیت کند.

۱- دانش تحلیل فاندامنتال

۲-  دانش تحلیل تکنیکال

۳-  دانش مدیریت ریسک و سرمایه

۴- دانش روانشناسی بازار

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال

هر کدام از این چهار فاکتور تاثیر خاص خود را در روند معاملات یک تریدر در بازار دارند. نبود هر کدام از آنها می‌تواند شرایط را برای معاملات پیچیده کرده و فضا را به سمتی پیش ببرد که تریدر موفق به اجرای صحیح خواسته‌های خود نشود. در نمودار زیر سعی کرده‌ایم تا از نظر اقتصاددانان بزرگ جهانی در صد تاثیرگذاری هر یک از این چهار دانش را به صورت مجزا برای شما قرار دهیم.

 

همانطور که مشاهده می کنید تاثیر روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال بیشتر از سایر دانش ها است.  حال نکته جالب‌تر این است که روند آموزش ترید در این بازار کاملاً برعکس بوده و کاربران درصد بیشتری از وقت و انرژی خود را صرف آموزش مواردی مانند در دانش تحلیل فاندامنتال و تکنیکال می‌نمایند.

حتی بسیاری از تریدر ها کمتر این شناخت را نیز نسبت به روانشناسی بازار نداشته و بدون هیچ درک علمی نسبت به این موضوع وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند. پرواضح است که چنین فرآیندی در نهایت باعث ایجاد ضرر های سنگین برای کاربران شده و آنها حتی نمی‌توانند علت این ضررها را نیز پیدا کنند.

اهمیت روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال در سود و زیان کاربران

اهمیت روانشناسی را حتی می‌توان در میزان سود و زیان کاربران و تریدرها در بازار نیز مشاهده کرد. کسانی که تسلط کافی به اصول روانشناسی معامله گری در این بازار نداشته و بیشتر با دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در این بازار سرمایه گذاری می‌کنند، در دو حالت زیر واکنش های متفاوتی نسبت به تریدرهای مسلط به اصول روانشناسی از خود نشان می‌دهند:

 • وقتی بعد از خرید یک ارز دیجیتال بلافاصله وارد یک سود قابل توجه شده و با روند صعودی روبرو می‌شوند.
 • وقتی بعد از خرید یک ارز دیجیتال بلافاصله وارد یک ضرر قابل توجه شده و با روند نزولی روبرو می‌شوند.

رفتار درست در هر یک از این مواقع چیست؟ قبل از این که پاسخ این سوال را به شما بدهیم، برای تست این که تسلط کافی بر روانشناسی بازار ارز دیجیتال دارد یا خیر، پاسخ آنها را در ذهن خود مرور کنید. در ادامه پاسخ هر دو سوال بالا را هم از دید یک تریدر موفق و هم از دید یک تحلیلگر ناآشنا به اصول روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال با هم مرور خواهیم کرد.

وقتی معامله انجام گرفته وارد یک سود قابل توجه شده و بلافاصله روند صعودی آغاز می شود

 تحلیلگر: تجربه تحلیل گری نشان می دهد که نمودار هر رمز ارزی بعد از یک سود قابل توجه، به روند نزولی برگشته و حتی ممکن است معامله‌ای صورت گرفته وارد ضرر شود. از این رو برای جلوگیری از چنین شرایطی و البته به هیجان رسیدن به یک سود قابل توجه در مدت کوتاه، معامله را بسته و سرمایه خود را از آن ارز دیجیتال بیرون می‌کشد. جالب است که حتی در صورت عدم مشاهده نشانه های روند نزولی نیز این اتفاق برای تحلیلگر خواهد افتاد.

 تریدر موفق: تریدری که آینده ارز دیجیتال مورد نظر را به صورت کامل بررسی کرده و می داند که تمام روند ها بر اساس عرضه و تقاضا صورت می پذیرد و روزی به پایان خواهند رسید، منتظره زمانی می ماند که دیگر روند صعودی حاضر  قدرت کافی نداشته باشد. وقتی نشانه های ضعف در روند صعودی مشاهده شد، بهترین فرصت برای تریدر است که سرمایه خود را از آن رمز از بیرون بکشد. افرادی هم که به دنبال ذخیره کردن طولانی مدت رمز ارز مورد نظر هستند، نگاهی به شرایط فعلی آن نداشته و آن را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنند. تریدر موفق در چنین شرایطی می‌تواند دهها برابر بیشتر از یک تحلیلگر از بازار سود کسب کند.

وقتی بلافاصله بعد از خرید معامله وارد یک ضرر بزرگ می شود

 از نگاه تحلیل گر: تحلیلگران در چنین مواقعی معمولاً با دو ترس بزرگ روبرو هستند. در وهله اول آنها تسلط خود به روش های تحلیلی را نیز از دست داده و با دعا و مناجات منتظر می ماند تا دوباره قیمت به شرایط اولیه برگردد. تحلیلگر معمولاً در چنین شرایطی قدرت تصمیم گیری خود را از دست داده و حتی بازار و سرمایه خود را به حال خود رها می کند تا بازار برای وی تصمیم بگیرد.

 از دیدگاه یک تریدر: تریدر با تجربه و آشنا به اصول روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال در چنین مواقعی برنامه ریزی کاملاً دقیق و مشخصی برای خود دارد. وی برای تحلیل اولیه خود حد ضرر تعیین کرده و تا زمانی که قیمت رمز ارز در حد ضرر نرسیده باشد، دست به سرمایه خود نخواهد زد. در صورتی هم که قیمت از حد ضرر عبور کند، بهترین تصمیم برای تریدر، در خارج شدن از آن رمز ارز و وارد شدن به ارز دیجیتالی خواهد بود که  سیگنال های ورود به آن صادر شده است.

در دو بند بالا ملاحظه کردید که روانشناسی چقدر می‌تواند در میزان سود و ضرر یک معامله گر در بازار تاثیر داشته باشد. در واقع قسمت اعظم سود و ضرر کاربران در این بازار ناشی از همین این اصول روانشناسی است.

روانشناسی معامله گری در ارز دیجیتال

روانشناسی ترید وجه تمایز تریدر موفق و افراد معمولی

وقتی صحبت از روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال می کنیم، در واقع در حال تمایز قائل شدن میان یک تحلیلگر و یک معامله گر هستیم. شاید تاکنون میان این دو فرد هیچ تفاوتی قائل نشده باشید؛ اما تجربه نشان داده که این دو دسته از افراد رفتار های کاملاً متفاوتی در بازار از خود نشان داده و از این رو پرتفوی سرمایه‌ گذاری آنها کاملاً با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

” روانشناسی اصلی‌ترین وجه تمایز یک تریدر با یک تحلیلگر در بازار ارز های دیجیتال است.”

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید،  شما را با یک مثال ساده همراه می کنیم. تیم در حال حاضر شما می‌توانید تحلیل های بسیار زیبا و جذابی را در سایت های مختلف مشاهده کنید که از سوی تحلیلگران ایرانی انجام گرفته و در اکثر مواقع نیز شاهد هستیم که این تحلیل ها کاملاً درست از آب در می آیند؛ اما وقتی به شرایط فعالیت خود این تحلیل گران در بازار نگاه کنیم، با واقعیت‌ های زیر روبرو خواهیم شد:

 • درصد قابل توجهی از این تحلیلگران هیچ سرمایه ای در بازار ارز های دیجیتال نداشته و هیچ فعالیتی در این بازار ندارند.
 • تعدادی از این افراد با وجود یک سپرده گذاری قابل توجه در بازار، در ضرر های سنگینی قرار گرفته و خیلی زود ترجیح می دهند تا فعالیت در این بازار را کنار بگذارند.
 • بسیاری از تحلیلگران با وجود اینکه در تحلیل خود امکان رسیدن به یک سود ۲۰۰ درصدی را برای یک ارز دیجیتال قائل شده‌اند، اما در سودهای ۱۰ تا ۲۰ درصدی از بازار خارج شده و به همین مقدار بسنده می‌کنند.

این موضوع دقیقاً به اهمیت روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال اشاره دارد. این دست از دوستان و عزیزان با وجود داشتن علم تحلیل فاندامنتال و تکنیکالی بسیار قوی، به اصول روانشناسی معامله گری در این بازار تسلط نداشته و از این رو نمی‌توانند به درستی سرمایه های خود را مدیریت کنند. همین موضوع باعث شده تا حتی این دسته از تحلیلگران نیز جزو افراد شکست خورده در بازار ارز دیجیتال قرار گیرند.

تحلیل گری اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت در این بازار دارد؛ اما دانش تحلیل گری همه آن چیزی نیست که برای موفقیت در بازار نیاز دارید. بسیاری از اقتصاددانان و سرمایه گذاران  بزرگ و قدیمی این بازار معتقدند که حتی تسلط به روانشناسی بازار رمز ارزها به مراتب می‌تواند مزیت های بیشتری برای تریدرها به دنبال داشته باشد.

روانشناسی معامله گری در ارز دیجیتال

بسیاری از افرادی که در حال حاضر به عنوان یکی از سهامداران اصلی شبکه بیت کوین محسوب شده و بیت کوین های بسیار زیادی در کیف پول ارز دیجیتال خود دارند، کمترین دانش تحلیلی نداشته و تنها در همان اوایل سال‌های پیدایش این رمز ارز، در قیمت های بسیار پایین تعداد قابل توجهی از آن را خریداری کرده و ذخیره کرده‌اند.

جالب اینجاست که در همان سال‌ها بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان کریپتوکارنسی ها، با وجود خرید بیت کوین، بعد از رسیدن به یک سود مختصر ارز های دیجیتال خود را واگذار کرده و در حال حاضر سرمایه آنچنانی در اختیار ندارند.

روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال کلید اصلی موفقیت

معامله گری در بازار ارز دیجیتال با چالش ‌های بسیار زیادی همراه است.  از انتخاب بهترین استراتژی های تحلیل گری گرفته تا انتخاب رمز ارزهای مناسب برای سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه چالش هایی هستند که کاربران باید با آنها روبه‌رو شده و بهترین تصمیم را برای خود اتخاذ نمایند.  موفقیت در بازار ارز دیجیتال به دست نخواهد آمد مگر با کلید اصلی آن یعنی روانشناسی.

اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال

برای بسیاری از کاربران پیش آمده که بعد از خروج از یک ارز دیجیتال شاهد یک روند صعودی بسیار قدرتمند در آن بوده و از خروج خود افسوس خورده باشند.  بارها و بارها هم پیش آمده که کاربران فرصت های خروج در قیمت های مناسب از رمز ارزها را از دست داده و با وجود سود های اولیه، زیان های قابل توجهی در سرمایه خود مشاهده کنند. تمام این موارد به عدم تسلط به نکات و اصول روانشناسی باز می‌گردد.

به عنوان اولین اصل از اصول روانشناسی معامله گری در بازار رمز ارز ها، لازم است تا شما را با یک اصل بسیار مهم آشنا کنیم. آموزش و تمرین. خیلی از کاربران وقتی روند صعودی و رو به رشد قیمت رمز ارزها را مشاهده می‌کنند، با تصور اینکه دیگر چنین فرصتی نخواهند داشت و فرصت بسیار بزرگی در حال از دست رفتن است، بدون داشتن آموزش های تکنیکالی و فاندامنتالی لازم و حتی آگاهی نسبت به خطرات بازار ارز دیجیتال، سریعاً سعی در ورود به بازار داشته و بدون شناخت کافی اقدام به خرید یکی از ارزهای دیجیتال می‌نمایند. این تصمیم ناشی از هیجان موجود در بازار بوده که در نهایت چیزی جز برای کاربران به دنبال نخواهد داشت.

فراموش نکنید که:

اصل شماره ۱: “فرصت ها در بازار ارز دیجیتال مانند اتوبوس هایی هستند که هر چند دقیقه به چند دقیقه وارد ایستگاه اتوبوس می‌شوند. فرصت برای سوار شدن به یکی از این اتوبوس ها همیشه برای شما وجود خواهد داشت. بهتر است اول مسیر خود را مشخص کرده تا به بیراهه نروید.”

در ادامه سعی خواهیم کرد سایر اصول روانشناسی ترید در بازار رمز ارزها را در دو دسته زیر به شما معرفی کنیم:

 • اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال در بعد تجارت و خود بازار
 • اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال در بعد شخصی تریدر

اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال در بعد تجارت

این دسته از اصول به مواردی اشاره دارند که ارتباط میان بازار و تریدر را نشان می دهد. در واقع تجربه گذشته معامله گران در بازار رمز ارزها باعث شده تا جزئیاتی بسیار عالی از این بازار شناسایی شود. جزئیاتی که دقت به آنها باعث می شود تا تحلیل گران امروزه از وارد شدن مسیر های  اشتباهی اجتناب کنند. در واقع درس ها و آموزش های مربوط به این بخش از علم روانشناسی بازار رمز ارزها، از خود بازار نشات گرفته شده است.  اولین اصل از این اصول نیز ملاک قرار دادن بازار به عنوان یک معلم واقعی و صادق است.

اصل شماره ۲: “بازار ارز دیجیتال خود بهترین، صادق ترین و البته بی رحم ترین معلم برای تریدرها است.”

بازار وجود دارد چون همه تریدرها مثل هم فکر نمی‌کنند

تصور کنید که همه تریدرها و معامله گران در بازار ارز دیجیتال مانند هم فکر می کردند. در این صورت دیگر اصلاً بازاری وجود نداشت؛ زیرا ماهیت بازار بر این اساس استوار است که در دو سوی معامله یک نفر به عنوان خریدار و یک نفر به عنوان فروشنده وجود داشته باشد. وقتی همه مانند هم فکر کنند دیگر یا همه خریدار خواهند بود و یا همه فروشنده. هیچ معامله‌ای صورت نخواهد گرفت.

اما اینکه یک تریدر در یک لحظه فروشنده باشد یا خریدار، به عوامل مختلفی باز می گردد که یکی از عوامل روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال است. البته شاید شما این مهم را به تنوع تکنیک ‌های مختلف تکنیکال و فاندامنتال نیز ربط بدهید. این موضوع نیست یکی از عوامل موثر در قرار گرفتن یک فرد به عنوان خریدار و یا فروشنده در بازار تلقی می‌گردد؛ اما فراموش نکنید که درصد کمی از معامله گران بازار رمز ارز ها در سرتاسر جهان دانش تکنیکالی لازم برای حضور در این بازار را دارند. از این رو قسمت اعظم این موضوع به شرایط روانشناسی کاربران و وضعیت آنها در بازار باز می  گردد.

اصل شماره ۳: “همه تریدرها مانند هم فکر نمی‌کنند.”

هر ایده ای در بازار جایگاه خاص خود را دارد

باید یاد بگیریم تا به سایر ایده‌ها احترام گذاشته و آنها را نیز محتمل بدانیم. خیلی از افراد و کاربران هستند که بعد از یک تحلیل، احتمال اشتباه بودن آن را صفر در نظر می‌گیرند و با خیال راحت درصد قابل توجهی از سرمایه های خود را وارد ارز دیجیتال مورد نظر می‌کنند. اعتماد داشتن و معتبر دانستن تحلیل شخصی بعد از دریافت آموزش های لازم، اهمیت زیادی داشته و می‌تواند اعتماد به نفس کاربران را در بازار بالا ببرد؛ اما فراموش نکنید که هر ایده‌ای با احتمال اشتباه در این بازار همراه است.

” یکی از بهترین استراتژی ها در بازار ارز دیجیتال، استراتژی است که در آن تمام ایده‌ها و نظرات محتمل در یک لحظه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و مطابق و همسو با ایده قدرتمندتر وارد معامله شد.”

اما برای پیاده سازی این استراتژی قدرتمند در درجه اول شما باید بپذیرید که ممکن است ایده شما اشتباه باشد و ایده یک کاربر تازه کار درست از آب در بیاید. بازار رمز ارزها با وجود نظم بسیار زیادی که دارد، در خیلی از مواقع غیر قابل پیش بینی بوده و ممکن است برخلاف شرایط مد نظر ما حرکت کند.

اصل شماره ۴: ” برای همه ایده‌های تحلیلی موجود در بازار رمز ارزها احترام قائل باشیم.”

هیچکس بیشتر از بازار نمی داند

یکی دیگر از اصول مهم روانشناسی، مقدم دانستن شرایط بازار به شرایط تحلیلگران و تکنیک های تحلیلی است. احتمالاً شما هم شنیده‌اید که برخی از تحلیلگران و معامله گران احتمال وجود تقلب در بازار رمز ارز ها را ر گرفته و مدعی می‌شوند که دست‌های پشت پرده وجود دارد تا معامله گران خود از این بازار سود کسب نکنند. نظر شما در این باره چیست؟

اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال

اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و یا با افرادی مواجه شده اید که چنین ایده ای در ذهن دارند، در حال روبرو شدن با یکی از اصول مهم روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال هستید. باید در نظر داشته باشید که روند حرکت بازار مقدم بر تحلیلی است که شما انجام داده اید. ممکن است نکته‌ای از ذهن شما دور مانده و به همین دلیل موفق نشده‌اید روند بازار را به درستی پیش‌ بینی کنید.

“اصل شماره ۵: هیچ کس بیشتر از بازار نمی داند.”

اخبار اینترنتی همیشه خبرهای سوخته هستند

بیایید با هم روند قرارگیری یک خبر درباره یک ارز دیجیتال در یک سایت اینترنتی را با هم بررسی کنیم. فرض کنید شما در یک سایت خبری ایرانی اخباری را درباره یک رمز از مشاهده می کنید. این خبر از کجا بدست آمده است؟

اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال

قبل از اینکه شما این خبر را ببینید، فردی در یک سایت ایرانی خبری، زودتر از شما  در جریان آن قرار گرفته و مسلماً امکان تصمیم گیری زودتر نسبت به شما را داشته است. حال آنکه یک سایت خبری می‌تواند مشتمل بر ده‌ها نفر باشد که همگی آنها همزمان و زودتر از شما از این خبر آگاه شده‌اند.

خود یک خبرگزاری ایرانی، یک خبر مهم و تاثیر گذار درباره یک ارز دیجیتال را معمولاً از یک منبع و سایت خبری خارجی دریافت می کند؛ بنابراین این ده‌ها نفر دیگر قبل از خود افراد این سایت و قبل از شما در جریان خبر قرار گرفته و نسبت به آن عکس العمل های لازم را داشته‌اند.

در نظر داشته باشید که سایت ها و منابع معتبر خارجی هم اخبار خود را از سایت های رسمی ارزهای دیجیتال برگرفته و یا در شبکه های اجتماعی افراد فعال در شبکه آن رمز ارز مشاهده می‌نمایند. افراد ثروتمندی که می‌توانند تاثیر زیادی در روند بازار یک رمز ارز داشته و با خریدها یا فروش های سنگین جهت آن را تغییر دهند. افرادی که خیلی قبل تر از شما به خبر مربوطه دسترسی داشته‌اند.

حتی قبل از این افراد نیز خود سازنده‌های این اخبار از چندین ماه قبل درباره آنها اطلاع داشته‌اند. فراموش نکنید که وقتی نهنگی مانند ایلان ماسک توییتی درباره سرمایه گذاری خود در یک رمز ارز قرار می دهد، از هفته ها قبل جلسات مشاوره لازم درباره آن را پشت سر گذاشته و با افراد زیادی مشورت کرده است. حتی با افراد توسعه دهنده آن رمز ارز نیز در این باره به گفتگو نشسته است.

همه این موارد نشان می‌دهند که یک خبر اینترنتی درباره ارز دیجیتال، وقتی به گوش ما می‌رسد که هفته ها و شاید هم ماه‌ها از زمان جوانه زدن آن گذشته است. تمام افراد و سرمایه گذاران بزرگ واکنش های خود را نسبت به این خبر نشان داده و در حال حاضر تنها منتظر اقدام سرمایه گذاران خود هستند تا سرمایه های آنها را چند برابر کنند. شما هم مانند یک سرمایه گذار خورد با تصور اینکه یک خبر دست اول و ایده آل به دست شما رسیده، تمام سرمایه های خود را در جهت مورد علاقه این سرمایه گذاران وارد بازار کرده و باعث رشد سرمایه های آنها می شوید.

فراموش نکنید که سرمایه گذاری و ترید در بازار ارز دیجیتال متناسب با اخبار یک استراتژی معاملاتی ایده‌آل لازم دارد.

“اصل شماره ۶: معامله گری بر اساس اخبار سوخته را تمام کنید.”

ترس و طمع عناصر جدایی ناپذیر بازار ارز دیجیتال

احتمالاً درباره فومو (FOMO)  یا همان ترس تریدرها، در بازار ارز های دیجیتال نکاتی را شنیده‌اید. داشتن ترس و طمع تنها مختص به بازار ارز دیجیتال نبوده و در سایر بازارهای سرمایه نیز شاهد آن هستیم. وجود مقداری از هر دوی این احساسات در هر تریدری اجتناب ناپذیر بوده و از این گذشته لازم نیز هست. نداشتن طمع باعث می‌شود تا معامله گر خود را از فروش های هنگفت موجود در بازار را دور نگه دارد و نبوده ترس نیز باعث می شود تا سرمایه گذار تمام سرمایه خود را وارد یک ارز دیجیتال اشتباهی کند. از این رو وجود مقداری از این احساسات در همه معامله گران امری ضروری است.

اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال

اما نکته مهم و مرتبط با روانشناسی معامله گری در بازار ارز دیجیتال در این باره کنترل این  احساسات است.  تریدرها باید بتوانند خود را برای شرایط مختلف آماده کرده و در صورت مواجه شدن با این احساسات، تصمیم درستی اتخاذ کنند؛ بنابراین این ترس و طمع را نیز باید به عنوان یکی از اصول روانشناسی مربوط به بازار ارز دیجیتال لحاظ کنیم.

“اصل شماره ۷: با ترس و طمع معامله کنید اما زندگی نه”

اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال در بعد شخصی

دربند قبلی تمام اصول و نکات مربوط به روانشناسی پری در بازار ارز دیجیتال در بعد تجارت و خود بازار را با شما در میان گذاشتیم. حالا نوبت به بررسی این اصول در برد خود تریدر می‌رسد. جایی که شما باید ذهن خود را برای معامله گری در این بازار آماده کنید. تسلط بر این اصول حتی مهم‌تر از مسلط شدن بر اصول تکنیکالی و روش های تحلیلی مختلف برای رمز ارز ها خواهد بود.

تمرین کردن یکی از مواردی است که باعث می‌شود تا کاربران قبل از ورود واقعی به بازار رمز ارزها، شرایط مختلف موجود در این بازار را تجربه کرده و از این پس هیچ حالت تازه‌ای را در بازار مشاهده نکنند؛ بنابراین این باید بدانید و قبول کنید که:

اصل شماره ۸: “تصمیم گیرنده نهایی و تنها تصمیم گیرنده برای زدن دکمه خرید یا فروش خود شما هستید.”

تصمیمات مبتنی بر احساسات سم ترید در بازار ارز دیجیتال

هر تصمیمی در بازار ارز دیجیتال برای معامله و ترید باید بر اساس منطق و اصول تحلیل تکنیکال و فاندامنتال صورت پذیرد. اینکه در شرایط فعلی با توجه به ریزش بیت کوین سایر ارزهای دیجیتال نیز در حال ریزش هستند، پس باید تمام سرمایه های خود را از بازار خارج کنیم، یا اینکه در شرایط سودی بودن تمام رمز ارزها، تمام سرمایه های خود را وارد بازار کنیم، از جمله تصمیماتی هستند که بدون دقت به اصول روانشناسی و اصول تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اتخاذ می‌شوند.

راه ندادن احساسات و عواطف بر معامله ها و ترید های بازار، از جمله اصلی‌ترین اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. احساسی تصمیم گرفتن حتی اگر در دفاتر اولیه سودهای قابل توجهی برای کاربر به دنبال داشته باشند، در نهایت وی را  به سمت ضررهای بسیار بزرگ خواهد کشاند.

نظر هر فردی درباره شرایط بازار رمز ارزها در حالات زیر ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد:

 • وقتی در یک معامله سرمایه بسیار هنگفتی را از دست داده‌اید و از این بابت ناراحت هستید.
 • وقتی در یک معامله، سرمایه بسیار هنگفتی به دست آورده و از این بابت خوشحال هستید.
 • وقتی یک بدهکاری بر ضد ذهن و روان شما تاثیر گذاشته و مانع از تصمیم گیری بر اساس عقل و منطق می شود.
 • وقتی نیاز مالی شدیدی در لحظه دارید.
 • وقتی سرمایه وارد شده به بازار ارز دیجیتال هیچ تاثیری در زندگی اقتصادی شما ندارد و نگران از دست رفتن آن نیستید.

در تمام این مواقع ممکن است شما برای یک وضعیت مشخص و ثابت در بازار ارز دیجیتال، تصمیمات متفاوتی بگیرید؛ اما آیا بازار از این موارد و روحیات شما خبر دارد و بر اساس آنها رفتار می کند؟

اصل شماره ۹: ” بازار ارز دیجیتال از احساسات درونی و شرایط روحی شما خبر ندارد.”

آگاهانه و با منطق عمل کردن، هر چند به نظر ساده می‌رسد اما به این راحتی ها نیست. توصیه ما به کاربران و تریدرهای بازار ارز دیجیتال این است که در صورت داشتن احساسات و هیجانات مضاعف از تصمیم گیری برای ورود به بازار خودداری کرده و ورود به بازار را به زمان دیگری و در شرایط عادی روحی خود موکول کنند.

برای عمل آگاهانه باید اطلاعات مفید و کاربردی داشته باشید

داشتن آگاهی و دانش کافی برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال یکی از مواردی است که می‌تواند روی احساسات و شرایط روحی و روانی کاربران نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. وقتی  تحلیلی شما بارها و بارها با شکست روبه‌رو شده و نتوانسته خواسته‌های شما را برآورده سازد، اعتماد به آن و یا تصمیم گیری بر اساس آن بسیار سخت و پیچیده خواهد شد. در واقع حتی در صورت درست بودن ایده‌های اصلی تکنیک مورد نظر، روانشناسی این اجازه را به شما نمی دهد که دوباره بر اساس سیگنال‌ های روش قبلی معامله کنید.

کاربرانی که به دنبال رفتار آگاهانه در بازار رمز ارزها هستند، بایستی ابتدا آموزش های مفید و اطلاعات کاربردی مربوط به این بازار را به دست بیاورند.  این مهم باعث می شود تا از نظر روحی و روانی نیز قدرت مقابله با احساسات مضاعف موجود در بازار را داشته باشند.

اصل شماره ۱۰: “از بهترین آموزش ها استفاده کنید.”

اشتباهات خود را بپذیرید و روی آنها لجبازی نکنید

گردن گرفتن نتایج حاصل از معاملات و تریدها در بازار نیز یکی از مهم‌ترین اصول روانشناسی برای معامله گری در این بازار است. وقتی شما مسئولیت معاملات خود را پذیرفته باشید، به دنبال نقاط ضعف و قدرت خود رفته و می‌توانید در آینده شرایط ایده‌آل‌تری برای خود ایجاد کنید؛ اما در شرایط برعکس شما به هیچ وجه هیچ نقطه ضعفی در خود پیدا نکرده و دائماً همان روش های اشتباهی را تکرار خواهید کرد. این مهم مخصوصاً در معاملات اشتباه و ترید هایی که همراه با ضرر هست اهمیت بیشتری خواهد داشت.

اصل شماره ۱۱: “مسئولیت پذیر باشید و تقصیرها را گردن بازار نیندازید.”

نسبت به بازار کریپتوکارنسی ها تعصب نداشته باشیم

برخی از کاربران نیز ز بازار کریپتوکارنسی ها را تنها بازار مالی سودده در جهان برای خود می پندارند. آنها تمام زندگی خود را بر پایه همین بازار بنا کرده و در صورت نابود شدن بازار رمز ارزها نابود خواهند شد. داشتن این دید نسبت به بازار نیز معضلات خاص خود را دارد. این مهم باعث می شود تا بسیاری از تصمیمات ما در بازار تحت تاثیر قرار گرفته و نتوانیم با آگاهی و تجزیه و تحلیل درست در بازار سرمایه گذاری کنیم.

اصل شماره ۱۲: “بازار ناموس شما نیست.”

هیچ ارز دیجیتالی برای سود دادن مستقیم به شما توسعه نیافته است

در کنار نداشتن تعصب نسبت بازار ارز دیجیتال، شما باید یاد بگیرید که نسبت به خود رمز ارزها نیز تعصب نداشته باشید. برخی از کاربران بر این باور هستند که یک عدد دیجیتال تنها برای سود دادن به آنها توسعه پیدا کرده است. این مهم باعث می شود تا شما بسیاری از فرصت های موجود در بازار را از دست داده و سرمایه خود را درگیر ارز دیجیتالی نمایید که کیفیت لازم را نداشته باشد. داشتن دید تنوع در سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال یکی از اصول بسیار مهم محسوب می شود.

اصل شماره ۱۳: “تعصب نسبت به یک ارز دیجیتال را تمام کنید.”

به این فکر کنید که وقتی شما می فروشید یکی در حال خریدن است

اگر مقاله اندیکاتور های ارز دیجیتال ما را مطالعه کرده باشید، با نحوه سیگنال دهی این اندیکاتور ها آشنا هستید. وقتی یک اندیکاتور سیگنال خرید صادر میکند، تمام کاربران در سرتاسر دنیا می‌توانند این سیگنال خرید را مشاهده نمایند؛ اما وقتی شما با این سیگنال در صدد خرید یک ارز دیجیتال باشید، در همان لحظه کاربرد دیگری تصمیم فروش ارزهای موجود در کیف پول خود می کند. آیا تاکنون از خود پرسیده اید که چرا طرف مقابل در حال فروش است؟ یا برعکس ممکن است شما در حال فروش باشید و فرد دیگری در طرف مقابل در همان لحظه برای خرید رمز ارز مورد نظر شما اقدام کرده باشد.

منظور ما از مطرح کردن این بخش اشتباه بودن تحلیل شما و یا درست بودن آن نیست؛ اما داشتن این دید که در هر لحظه که شما در حال خرید هستید فرد دیگری در حال فروش است، باعث می شود تا شما جزئی‌تر و دقیق‌تر به تحلیل خود نگاه کرده و اشتباهات خود را حذف کنید.

اصل شماره ۱۴: ” لحظه‌ای خود را به جای طرف مقابل فروشنده یا خریدار قرار دهید.”

تفکر هولدر بودن را در خود بپرورانید

یکی دیگر از اصول بسیار مهم برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال، تفکر هولدر بودن است. هولد کردن یک رمز است نیاز به قدرت روانشناسی ذهنی بسیار بالایی دارد. هر کسی نمی‌تواند چنین قدرتی دارد در ذهن و وجود خود بپروراند. فرض کنید ارز دیجیتالی که فاندامنتال خوبی دارد را در قیمت‌ های بسیار پایین خریداری کرده و اکنون در سود قابل ملاحظه‌ای هستید. به یکباره کل بازار ارز دیجیتال وارد یک چرخه نزولی شده بخش اعظمی از سود شما را نیز از بین می‌برد. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که در چنین مواقعی روی اصل هولدر بودن خود باقی بماند.

اصل شماره ۱۵: “هولدر بودن را در بازار رمز ارزها در ذهن خود تقویت کنید.”

چرا در زمان معاملات در بازار ارز دیجیتال تا این اندازه اشتباه می کنم؟

یکی از سوالات بسیار پر تکراری که این روزها کاربران و تریدرهای بازار رمز ارز ها از خود می پرسند، علت انجام معاملات اشتباه بسیار زیاد است. درست در مواقعی که به نظر خود بهترین ارز دیجیتال موجود در بازار را انتخاب کرده و در بهترین شرایط وارد آن شده اید، باز هم شاهد وارد شدن معامله به ضررهای قابل توجه می شوید.

نداشتن تسلط به اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز اشتباهات زیاد و پر تکرار است. این مهم باعث می شود که حتی شما یک اشتباه را چند بار پشت سر هم تکرار کنید. در بخش آموزش ترید ارز دیجیتال و همچنین معرفی اصول ترید رمز ارزها نکات بسیار مهمی را به شما ارائه دادیم که با دقت به آنها می‌توانید در کنار اصول روانشناسی، اشتباهات خود را به حداقل برسانید.

روانشناسی ترید در بازار فیوچرز ارز دیجیتال

یکی از مهمترین مواردی که در روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال باید به آن بپردازیم، نکات مربوط به روانشناسی ترید در بازار فیوچرز ارز دیجیتال است. در حال حاضر بازار فیوچرز ارز دیجیتال تبدیل به یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری مخصوصاً برای کاربران ایرانی شده است و خیلی ها در حال استفاده از مزیت های این بازار برای رسیدن به سود های قابل توجهی هستند. بازار فیوچرز پتانسیل بسیار زیادی برای سوددهی دارد و در صورت استفاده از روش های مدرن و بهینه شده تحلیل تکنیکال و همچنین با تسلط بر هیجانات و احساسات شما می توانید روند فوق العاده عالی را در معاملات خود در این بازار رقم بزنید.

نکته بسیار مهمی که درباره بازار فیوچرز در ارز دیجیتال باید به آن اشاره داشته باشیم این است که نداشتن آموزش های لازم چه در بخش تحلیل تکنیکال و چه در بحث روانشناسی ترید ارز دیجیتال ممکن است چالش‌های بسیار زیادی را در انجام معاملات در این بازار برای شما رقم زده و باعث از دست رفتن سرمایه های شما شود. خیلی از کاربران به این موضوع دقت نکرده و تنها با هیجان وارد شدن به معاملات سودده سرمایه های گرانقدر خود را وارد بازار فیوچرز در ارز دیجیتال کرده و با ضرر های بسیار زیادی این بازار را ترک میکنند. در مقاله آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال سعی کردیم تا بهترین و مناسب ترین روش ها برای عبور از این چالش ها را به شما معرفی کنیم و همچنین در مقاله بهترین اندیکاتور های ارز دیجیتال نیز آموزش های مربوط به تحلیل تکنیکال را برای شما تکمیل نموده ایم.

در این مقاله در ادامه سعی داریم تا برخی از مهم ترین نکات روانشناسی ترید در بازار فیوچرز ارز دیجیتال را نیز با شما در میان بگذاریم که با دقت به آنها می توانید روند فوق العاده خوبی برای معاملات خود داشته باشید. در نظر داشته باشید که تسلط بر اصول روانشناسی ترید در بازار فیوچرز ارز دیجیتال اهمیت بسیار زیادی در موفقیت در این بازار داشته و اگر شما این نکات را نادیده بگیرید خیلی زود با شکست های زیادی همراه خواهید شد و نمی توانید روند خوبی در معاملات خود ایجاد کنید.

شاید کمی تعجب کنید اما به گواه بسیاری از معامله‌گران بزرگ بازار ارز دیجیتال روانشناسی تریدر می تواند سهم ۷۰ درصدی در موفقیت شما در بازار داشته باشد. در واقع این نظریه این نتیجه را به ما می رساند که در بهترین شرایط اگر شما کامل ترین تسلط را بر روی استراتژی های معاملاتی تحلیل تکنیکال داشته باشید تنها ۳۰ درصد از شرایط موفقیت در بازار را دارید و در بقیه موارد بایستی حتماً اصول روانشناسی ترید در این بازار را یاد بگیرید.

صبور باشید

به عنوان اولین نکته در اصول روانشناسی تریدر ارز دیجیتال باعث شما را به صبور بودن دعوت کنیم. متاسفانه معامله گران در بازار فیوچرز در ارز دیجیتال علاقه بسیار زیادی به این دارند که خیلی زود پوزیشن های خود را با سود قابل توجه ببندند و یا بعد از وارد شدن معامله به کمی ضرر سریعاً از آن خارج می شوند. لازم به توضیح است که یکی از اصلی ترین و مهمترین نکات برای انجام معاملات بهینه شده و پر سود در بازار فیوچرز صبور بودن در معاملات است. اگر شما صبر کافی برای به نتیجه رسیدن معاملات خود را نداشته باشید نمی توانید سودهای خوبی از این بازار به دست آورید و خیلی زود اکثر معاملات خود را در ضرر مشاهده خواهید کرد.

همانطور که در سخن بسیاری از بزرگان بازارهای مالی می توان مشاهده کرد بازارهای مالی در واقع بازاری برای واریز پول های افراد عجول به حساب افراد صبور هستند. در معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال نیز چنین شرایطی برقرار است اگر شما در فرایند معاملات خود صبر کافی نداشته باشید احتمال از دست رفتن آنها بیشتر خواهد شد.

البته صبر کردن در انجام معاملات بازار فیوچرز ممکن است شما را در مسیر اشتباه قرار دهد. دقت داشته باشید که منظور ما ثبت کردن در انجام معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال به معنی پایبند بودن به استراتژی معاملاتی است نه اینکه شما درصد قابل توجهی از سرمایه های خود را با صبر زیاد در یک معامله از دست بدهید.

وقتی شما صبر کافی نداشته باشید، معمولاً معاملات موفق به شما با سود بسیار کمی بسته خواهد شد. از این گذشته بسیاری از معاملات که ممکن بود همراه با سود مناسب بسته شوند نیز وارد ضرر خواهند شد.

روی استراتژی خود پایبند بمانید حتی در ضرر

یکی از اشتباهات بسیار مهمی که در روند انجام معاملات در بازار فیوچرز ارز دیجیتال معمولاً رخ می دهد این است که معامله گران به استراتژی خود پایبند نبوده و بلافاصله بعد از حرکت معاملات خود سعی می کنند تا بر اساس هیجانات و احساسات برای آن تصمیم بگیرند. به عنوان مثال برخی ها بعد از وارد شدن معامله به سود برای اینکه دوباره وارد ضرر نشود سریع معامله خود را می بندند و برخی نیز بلافاصله بعد از وارد شدن به ضرر سعی می‌کنند تا معامله خود را با ضرر کمتر ببندند.

دقت داشته باشید که هر دوی این رفتارها اشتباه است اگر شما به استراتژی معاملاتی خود پایبند نباشید نمی‌توانید به سود مناسبی در بازار برسید. معامله گران حرفه ای و با سابقه معمولاً بر اساس یک استراتژی مشخص در بازار فیوچرز ارز دیجیتال معامله می کند و در تمام مواقع که در شرایطی که معامله آنها وارد سود شده و چه در مواقعی که معامله آنها وارد ضرر شده باشد، روی استراتژی معاملاتی خود پایبند می مانند.

اگر شما در انجام معاملات در بازار فیوچرز ارز دیجیتال روی استراتژی خود پایبند نباشید یا باید خیلی سریع به دنبال تغییر استراتژی معاملاتی خود بروید و یا روند دیگری برای پیشبرد شرایط معاملات خود را در دستور کار قرار دهید.

دنبال رو نباشید

یکی از مهمترین و بزرگترین چالش هایی که مخصوصاً برای معامله گران ایرانی در بازار فیوچرز ارز دیجیتال وجود دارد دنبال رو بودن است. به عنوان یکی از مهمترین اصول ترید در ارز دیجیتال مخصوصاً در بازار فیوچرز باید یادآوری کنیم که دنبال رو بودن می‌تواند ضرر های سنگینی را برای شما به دنبال داشته باشد. متاسفانه شاهد هستیم که درصد قابل توجهی از معامله گران در بازار ارز دیجیتال مخصوصا در بازار فیوچرز با استفاده از کانال های مختلف ارائه دهنده سیگنال ارز دیجیتال و یا تحلیل های صورت گرفته در سایت های مختلف اقدام به انجام معاملات می نمایند.

اگر قصد دارید که در انجام معاملات خود در بازار فیوچرز دنبال رو باشید نکات زیر شاید راهنمای خوبی برای شما باشد:

در درجه اول باید به خاطر داشته باشید که بسیاری از افرادی که در حال ارائه دهنده خدمات سیگنال ارز دیجیتال هستند دانش کافی برای رسیدن به سود در این بازار را نداشته و تنها از طریق فروش خدمات سیگنال به دنبال کسب درآمد هستند.

دقت داشته باشید که سود حاصل از انجام معاملات موفق در بازار فیوچرز ارز دیجیتال به قدری می تواند قابل توجه باشد که دیگر معامله گر به دنبال دریافت هزینه های ناچیز مربوط به فروش سیگنال نباشد.

بسیاری از افرادی که در حال حاضر خدمات سیگنال ارز دیجیتال ارائه می نمایند تا آموزش های ابتدایی لازم برای این منظور را نیز تعیین کرده و تنها به دنبال کپی کردن سیگنال های موجود در سایت ها و شبکه های خارجی هستند.

متاسفانه شرایط به گونه ای پیش رفته که معامله گران ایرانی خیلی سریع به این سیگنال ها اعتماد کرده و معاملات خود را بر اساس آن پیش می برند. همین موضوع باعث شده تا در سالهای گذشته شاهد از بین رفتن سرمایه های بسیاری از کاربران ایرانی در بازار باشیم. البته منظور ما این نیست که برای انجام معاملات خود به تحلیل های دیگران دقت نکنید بلکه علاوه بر دقت به تحلیل های آنها بایستی تحلیل شخصی خود را نیز داشته باشید تا در نهایت بهترین شرایط برای شما رقم بخورد.

هیجان سم معاملات در بازار فیوچرز ارز دیجیتال

یکی از نکات بسیار مهمی که در روانشناسی ترید ارز دیجیتال لازم به یادآوری آن برای انجام معاملات در بازار فیوچرز است، نداشتن هیجان و احساسات در هنگام انجام معاملات می باشد. متاسفانه معامله گران در حال حاضر درصد قابل توجهی از معاملات خود را بر اساس هیجانات موجود در بازار اتخاذ می‌کنند. به عنوان مثال کاربر وارد پلتفرم معاملاتی خود شده و با مشاهده درصد قابل توجهی از معاملات فروش سفر می کند تا خود نیز یک معامله فروش در بازار باز کند. یا با شاه شدن اخبار مثبت و منفی به دنبال خرید و فروش رمز ارز مورد نظر در بازار میرود.

چنین رفتارهای هیجانی در نهایت باعث ایجاد ضررهای سنگین برای شما خواهد شد و ممکن است آسیب بسیار جدی به معاملات شما وارد سازد. اگر شما دقت کافی برای انجام چنین معاملاتی را نداشته باشید و دائماً در حال دخیل دادن هیجانات و احساسات خود باشید خیلی زود تعداد معاملات زیان‌ده شما بسیار زیاد شده و حتی نمی توانید از تکنیک های مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال نیز استفاده کنید.

انجام معاملات موفق در بازار فیوچرز ارز دیجیتال باعث تحت تاثیر کامل استراتژی معاملاتی شما باشد. حتی برخی از افراد باتجربه بر این عقیده هستند که معامله گر بایستی حتما به صورت ربات گونه در بازار معامله کند و طبق شرایط حاکم بر استراتژی معاملاتی خود برای ورود و خروج از بازار تصمیم گیری نماید. البته انعطاف داشتن در انجام معاملات و گرفتن پوزیشن های مختلف نیز می تواند شرایط خوبی برای شما به دنبال داشته باشد اما اگر میان انجام معاملات ربات گونه و دخیل دادن احساسات و هیجانات نمی‌توانید تعادل برقرار کنید، بهتر است مانند یک ربات در بازار دست به معامله بزنید.

ترکیب دانش تحلیل و روانشناسی عامل موفقیت در معاملات بازار فیوچرز ارز دیجیتال

در نهایت باعث یادآوری کنیم که شما می توانید با ترکیب دانش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و روانشناسی تریدر ارز دیجیتال معاملات موفقی را در بازار فیوچرز برای خود رقم بزنید. متاسفانه در حال حاضر کاربران یا آموزش های لازم برای فراگیری تحلیل تکنیکال را پشت سر گذاشته و یا به دلیل تجربه بسیار پایین نمیتوانند اصول روانشناسی تریدر ارز دیجیتال را به خوبی در انجام معاملات خود رعایت کنند.

به همین دلیل است که آمارها نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از معامله گران در بازار ارز دیجیتال در حال حاضر در ضررهای سنگین قرار دارند و هر روز نیز به تعداد این افراد اضافه میشود. وقتی روزانه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه های کاربران در بازار فیوچرز نابود شده و از بین میرود نشان از این دارد که این افراد به هیچ وجه نمی توانند کنترل خوبی بر روی معاملات خود داشته باشند. همین چندی پیش بود که در یک خبر اعلام شد یک سرمایه‌گذار تنها در یک معامله حدود ۲۱ میلیون دلار خود را از دست داده است. واقعیت این است که از دست دادن ۲۱ میلیون دلار آن هم در یک معامله هنر بزرگی است که هر کسی آن را ندارد.

معامله گری در بازار فیوچرز در ارز دیجیتال می تواند پتانسیل سود دهی بسیار بالا ایجاد کرده و شما را به سرمایه ها و سودهای خوبی برساند. اما برای رسیدن به چنین شرایطی حتماً لازم است تا ابتدا در دوره ارز دیجیتال شرکت کرده و سپس برای کنترل هیجانات و احساسات در قدم های نخست همراه با یک مربی و یا استاد در بازار ترید کنید. ترید ارز دیجیتال همراه با مربی باعث می شود تا شما خیلی زود بتوانید با اصول معامله گری در بازار فیوچرز آشنا شده و شرایط بهتری را از همان ابتدا برای خود رقم بزنید.

همچنین اتخاذ چنین تصمیمی مزیت های دیگری نیز برای شما به دنبال خواهد داشت که از آن جمله می توان به حفظ سرمایه های اولیه در شروع ورود به بازار و انجام معاملات سودده از همان ابتدا در بازار فیوچرز اشاره کرد. در نهایت توصیه اکید داریم اگر پیش نیازهای لازم برای انجام معامله در بازار فیوچرز ارز دیجیتال را آماده نکرده اید برای حضور در این بازار اقدام نکنید زیرا می تواند یک سرمایه گذاری شکست خورده را برای شما رقم بزند.

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال عامل اصلی موفقیت

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در معاملات این بازار است و اگر شما بتوانید به تسلط کامل و کافی روی این موضوع برسید شانس موفقیت شما در معاملات بازار ارزهای دیجیتال به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. نکته بسیار جالب اینجاست که روانشناسی ترید ارز دیجیتال دقیقاً نقطه تمایز اصلی میان معامله‌گران موفق و معامله‌گران ناموفق در بازار است و اگر شما هم به دنبال این هستید که در گروه معامله‌گران موفق قرار بگیرید لازم است تا حتماً درباره روانشناسی ترید در این بازار بیشتر بدانید و نکات مختلف بیان شده را نیز در معاملات خود در نظر بگیرید.

برای موفقیت در بازار ارز دیجیتال آیتم‌ها و معیارهای مختلفی درگیر هستند و شما اگر بتوانید در مجموع این معیارها از میانگین شرایط خوبی به دست آورید احتمال موفقیت شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. اما نکته بسیار مهم اینجاست که تاثیر گذاری هر کدام از این معیارها و آیتم‌ها بر روی یکدیگر با هم یکسان نیست و ممکن است برخی از عوامل مانند روانشناسی در ترید ارز دیجیتال تاثیر گذاری بیشتری هم داشته باشند.

اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال

کلام آخر

به معرفی ۱۵ اصل مهم روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال پرداختیم و در کنار آن ها نکات بسیار مهمی برای نشان دادن اهمیت این اصول نیز  بیان کردیم. در انتها باید دوباره تاکید کنیم که با وجود اینکه شما اکنون با مطالعه این مقاله به این اصول آگاه هستید، اما باز هم به کار گرفتن آنها در بازار و رعایت آنها به این سادگی‌ها نخواهد بود و چند تریدری را می‌توانیم پیدا کنیم که به این اصول پایبند باشد.

به همین دلیل است که اکثریت جامعه معامله گران رمز ارزها در ایران بیشتر از اینکه در سود قرار بگیرند سرمایه های خود را از دست می دهند. داشتن آموزش‌ های کاربردی و کافی و همچنین تمرین دو ترفند که می‌تواند علاوه بر تقویت سایر دانش ‌ها لازم برای موفقیت در این بازار، شما را از نظر  روانشناسی نیز برای حضور در بازار ارز دیجیتال آماده کنند. استفاده از دوره غیرحضوری ارز دیجیتال می تواند نقطه مثبتی برای جلوگیری از ضرر کردن در بازار ارز دیجیتال است.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

4 پاسخ

 1. سپاسگزارم هنوزم میشه امیدوار بود که آدمای خوب که اطلاعاتشون صادقانه ارایه میدن بدون چشم داشتی تو سایتتون مشغولم بسیار عالیست و کامل خیلی متشکرم اگر فرصت بشه حتما حضوری خدمتتون میرسم متشکرم rojbash مهاباد

 2. سلام می‌خوام یه پیشنهاد بدم قصد جسارت به کسی رو ندارم ولی همین الان برا خودم پیش آمده به روند و حمایت توجه نکردم توضررم میگم اگر جمله خط حمایت و مقاومت عذر میخواهم کلمه حماقت هم بود باور کن عالی میشد جمله میشد سپاس گذارم

 3. بسیار زیبا و شفاف مسایل و راه حل ها را مطرح کردید ولی یک مسئله برام مونده و اونم اینه که چطور میشه یک هولدر بود و تعصبی روی ارز خاصی نداشت، منظورم اینه که بعضی اوقات مسئله به شکل تعصب روی تیم مورد علاقه در میاد ،البته من تریدر نیستم و فقط به عنوان سرگرمی و هیجان ریسکش بعضی اوقات با پول کم مشغول میشم، مقاله های شما خیلی خوبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: