لوگو کانون بورس

خرید ارز دیجیتال و راهکارهای آن

خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت
شما در حال مطالعه مقاله ۲۵ از ۴۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

خرید ارز دیجیتال در حال حاضر تبدیل به یکی از روش های عالی و مهم برای سرمایه گذاری برای تمام کاربران جهانی شده و ایرانی‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند. اما به دلیل نداشتن آگاهی‌های لازم و عدم دقت به آنها، اشتباهات زیادی را در فرایند خرید و فروش ارزها شاهد هستیم. به همین دلیل در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال سعی داریم تا شما را با نکات کاملاً اصولی و مهم برای این خرید آشنا کرده و یک راهنمای جامع برای شما ایجاد کنیم. با کانون بورس مطمئن خرید کنید.

نکات کلیدی مقاله:

 • خرید ارز دیجیتال یک فرایند حرفه‌ای است که نیاز به آموزش های لازم دارد.
 • برخلاف سایر بازارها، هر اشتباهی در فرایند خرید ارز دیجیتال برگشت‌ناپذیر خواهد بود.
 • قیمت رمز ارزها به صورت ثانیه‌ای در حال تغییر است.
 • شرایط خرید رمز ارزها در هر صرافی و بسته به میزان عرضه و تقاضا ممکن است با هم متفاوت باشد.
راهنمای مطالعه نمایش

خرید ارز دیجیتال چیست؟

برای کسانی که تجربه‌ای در بازار رمز ارزها ندارند، لازم است تا توضیح مختصری درباره فرایند خرید ارز دیجیتال بدهیم. خرید رمز ارزها با تمام خرید های سایر بازارهای مالی اعم از بورس، فارکس و … متفاوت است. در این فرایند قرار نیست هیچ محصول فیزیکی چه در زمان خرید و فروش و چه در هیچ زمان دیگری به دست شما برسد.

 • وقتی به آموزش رایگان بازار فارکس پرداختیم، اشاره کردیم که شما بعد از خرید یک ارز به جای ارز دیگری می‌توانید در بانک‌ها و بروکرها همان ارز خریداری شده را نقد کنید.
 • وقتی به آموزش رایگان بورس پرداختیم، اشاره کردیم که شما در واقع از نظر حقوقی سهام دار شرکتی می‌شوید که سهام آن را خریداری کردید.
 • در مقاله آموزش بازار سکه اشاره کردیم که در زمان خرید تلفنی و یا حتی خرید از طریق آتی سکه، شما صاحب سکه‌های فیزیکی خواهید بود.

این موارد برای سایر بازارها نیز به همین صورت وجود دارد. اما در بازار ارزهای دیجیتال همه چیز به صورت مجازی است و قرار نیست هیچ چیز فیزیکی رد و بدل شود. از این گذشته در این فرایند هیچ کسی در هیچ جای دنیا مسئولیتی از بابت این خرید و فروش های شما نخواهد داشت.

“خرید ارز دیجیتال در واقع پول دادن برای چیزی است که نه نمود فیزیکی دارد، نه در کشوری و جایی قانونی برای محافظت از آن وضع شده و نه کسی تقلب ها و کلاهبرداری های آن را دنبال می‌نماید.”

اکسچینج یا خرید ارز دیجیتال

احتمالاً اگر به تازگی در بازار ارزهای دیجیتال ورود کرده و به دنبال آموزش این بازار هستید، با عبارت اکسچینج روبرو شده اید که در برخی مواقع به جای خرید و فروش از آن استفاده می‌شود. اکسچینج یک عبارت انگلیسی است که ترجمه تحت الفظی آن به فارسی به معنی تبدیل ارزهای دیجیتال با همدیگر است. در واقع اکسچینج به یکی از ترفندهای خرید ارز دیجیتال اشاره داشته که در آن شما برای خرید یک رمز ارز باید رمز ارز دیگری را ارائه کنید.

خرید ارز دیجیتال

برای مثال اگر شما سراغ نمودار بیت کوین / تتر بروید، برای خرید بیت کوین باید تتر بپردازید. یا برعکس اگر بیت کوین در اختیار دارید و تمایل به تبدیل آن به تتر را دارید، از فرایند اکسچینج می‌توانید برای این منظور استفاده کنید.

در حال حاضر امکان اکسچینج بسیاری از ارزهای دیجیتال به همدیگر وجود دارد. در صرافی های غیرمتمرکز این امکان به صورت نامحدود در دسترس شما قرار گرفته و در صرافی های متمرکز هم می‌توانید از ارزهای پایه معمول مانند تتر یا یو اس دی کوین به عنوان استیبل کوین های معروف و پر حجم برای اکسچینج استفاده کنید.

چرا باید ارز دیجیتال بخریم؟

چرا باید ارز دیجیتال بخریم و خرید ارز دیجیتال چه مزیت هایی دارد؟ خرید و فروش ارز دیجیتال می‌توان اهداف متفاوتی را برای هر کسی به دنبال داشته باشد. برخی‌ها برای تبادل پول و تبدیل ارز فیات در دسترس خود به سایر ارزها، برخی‌ها برای سرمایه گذاری کوتاه مدت، برخی‌ها برای سرمایه گذاری بلند مدت، برخی برای خرید یک کالا و یا اثر هنری و مواردی از این دست اقدام به خرید رمز ارزها می‌نمایند.

هر چند هدف از خرید ارز دیجیتال تأثیری در فرایند خرید آن ندارد، اما با این حال باید بدانید که سرمایه گذاری روی رمز ارزها یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در شرایط کنونی در جامعه است. پتانسیل بسیار بالای این بازار باعث شده تا کاربران جهانی تمایل زیادی برای خرید آن داشته باشند.

ترفندهای خرید ارز دیجیتال

خرید ارز دیجیتال با ترفندهای مختلفی امکان پذیر است که کاربر یا تریدر باید با توجه به شرایط مورد نظر خود برای انتخاب آنها اقدام نماید. دقت کنید که هر یک از این ترفندها برای خرید رمز ارزها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از این گذشته یک تریدر حرفه‌ای باید به صورت مکمل از همه این ترفندها در بازار استفاده نماید. در برخی مواقع استفاده از چند ترفند باعث می‌شود تا روند معاملات برای کاربران ساده‌تر شود. از این رو در این بخش از مقاله به معرفی تمام ترفندهای لازم برای خرید و فروش ارز دیجیتال می‌پردازیم.

خرید ارز دیجیتال به صورت مستقیم در دستگاه ATM

یکی از روش های خرید ارز دیجیتال استفاده از دستگاه های ATM مخصوص است. در این دستگاه ها شما با وارد کردن مشخصات کارت بانکی خود و پرداخت هزینه ها، می‌توانید رمز ارز مورد نظر خود را تهیه و خریداری نمایید. البته این مهم برای تمام رمز ارزها امکان پذیر نیست. بیت کوین اصلی‌ترین رمز ارزی است که برای خرید آن این دستگاه ها رایج شده است.

خرید ارز دیجیتال

همراه با خرید ارز دیجیتالی مانند بیت کوین در دستگاه ATM شما یک کیف پول کاغذی برای نگهداری از آن نیز دریافت خواهید کرد. البته لازم به توضیح است که این روش خرید در حال حاضر برای کاربران ایرانی از داخل ایران وجود ندارد.

خرید ارز دیجیتال به صورت مستقیم با پول

شما می‌توانید به صورت مستقیم با پرداخت هزینه خرید یک ارز دیجیتال این بار از صرافی ها، کیف پول های ارز دیجیتال و حتی نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال اقدام کنید. این فرایند نیز بسیار ساده است. البته در این روش خرید ارز دیجیتال نیز باید کارمزدهایی را بپردازید.

خرید مستقیم ارز دیجیتال بیشتر برای کاربران تازه‌کاری که با روش های تحلیل رمز ارزها آشنایی نداشته و یا سعی در هولد کردن آنها برای طولانی مدت را دارند، گزینه مناسبی است. برای تریدرهای حرفه‌ای استفاده از سایر ترفندها گزینه بهتری خواهد بود. از این گذشته در مواقعی که برای خرید عجله دارید و فارغ از هیجانات بازار سعی دارید خیلی سریع معامله خود را به سرانجام برسانید، این روش خرید می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

خرید ارز دیجیتال با استفاده از سایر رمز ارزها

خرید ارز دیجیتال با استفاده از سایر رمز ارزها همان معنی عبارت اکسچینج است که توضیح دادیم. در این فرایند شما باید در صرافی جفت رمز ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. یکی از این جفت رمز ارزها ارز دیجیتال در دسترس شما است که قصد فروش یا تبدیل آن به رمز ارز دیگری دارید که طرف دیگر نمودار قرار دارد.

خرید ارز دیجیتال

در جفت رمز ارز بیت کوین / تتر شما می‌توانید با فروش بیت کوین، تتر بخرید و یا اگر تتر در اختیار دارید، با فروش تتر بیت کوین بخرید. در واقع در این فرایند شما در آن واحد همزمان در حال فروش یک رمز ارز و خرید رمز ارز دیگری هستید. این مهم باعث می‌شود تا کارمزدهای شما برای تبدیل رمز ارزها کمتر شود.

خرید ارز دیجیتال از صرافی ها

یکی از ترفندهای خرید ارز دیجیتال استفاده از خدمات صرافی ها است. صرافی های ارز دیجیتال را می‌توانید در دسته‌بندی‌های مختلفی اعم از:

 • صرافی داخلی ارز دیجیتال
 • صرافی خارجی متمرکز ارز دیجیتال
 • صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

در اختیار داشته باشید. استفاده از خدمات هر یک از انواع صرافی ها شرایط خاص خود را خواهد داشت که به صورت مفصل به آنها پرداخته‌ایم. در هر حال خدمات صرافی ها در حال حاضر پرکاربردترین و اصلی‌ترین روش خرید ارز دیجیتال محسوب می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از خدمات صرافی ها، اکثر رمز ارزهای موجود در بازار را خریداری کرده و از آنها برای سرمایه گذاری استفاده کنید. با این وجود نباید در این بین چالش‌های این خرید را فراموش کرده و بی مهابا دست به خرید بزنید. این مهم می‌تواند حتی سرمایه های شما را در بازار تحت تأثیر قرار دهد.

خرید ارز دیجیتال از کیف پول

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال نیز در حال حاضر امکان خرید و فروش رمز ارزها را برای کاربران فراهم کرده‌اند. بسته به اینکه شما از کدام ولت نرم افزاری استفاده می‌کنید، امکان خرید و فروش رمز ارزهای مختلف را خواهید داشت.

 • امکان خرید مستقیم با پول واقعی
 • امکان اکسچینج کردن رمز ارزها

هر دو از جمله ترفندهایی است که می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال در کیف پول ها از آنها استفاده کنید. فرایند این خرید ها نیز معمولاً بسیار ساده است و چالش خاصی در آنها وجود ندارد. البته مهم‌ترین گزینه‌ای که باید در این مواقع به آن دقت شود، کارمزدها است. برخی از والت ها کارمزدهای بسیار سنگینی را برای خرید و فروش رمز ارزها دریافت می‌نمایند که استفاده از خدمات آنها را برای این منظور چالش‌برانگیز کرده است.

خرید ارز دیجیتال به صورت مستقیم از فروشنده ها

امکان خرید مستقیم ارز دیجیتال از سایر کاربران نیز یکی دیگر از ترفندهایی است که شما می‌توانید از آن برای پیش برد اهداف خود در بازار استفاده کنید. در این فرایند شما باید کسی را پیدا کنید که رمز ارز مورد نظر شما را در کیف پول خود داشته و از این گذشته تمایل به فروش آن را دارد. در شبکه‌های اجتماعی مانند گروه‌های تلگرامی می‌توانید به این دست از افراد و تریدرها دسترسی داشته باشید.

خرید رمز ارز

در فرایند خرید مستقیم رمز ارزها بایستی مقدار مبلغ تعیین شده بر اساس توافق را به حساب فروشنده واریز کرده و آدرس کیف پول خود را نیز برای انتقال مقدار رمز ارز مورد نظر به وی بسپارید. این فرایند باید با اعتماد سازی و یا تنظیم قراردادهای حقوقی انجام شود. با توجه به عدم دخالت واسطه ها، این فرایند بدون هیچ کارمزدی خواهد بود و می‌تواند ارزان‌ترین روش خرید ارز دیجیتال نیز باشد.

البته شایان ذکر است که این روش به دلیل چالش‌هایی مانند عدم دسترسی به فروشنده ها و یا در دسترس نبودن فروشنده برای برخی از رمز ارزها و حتی امنیت، کمتر مورد استفاده قرار گرفته و شما نیز خیلی نباید به دنبال آن باشید.

فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی و قوانین صف

لازم به توضیح است که خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی باید با دقت به نکات مختلفی صورت پذیرد. با توجه به اینکه این روش اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین روش خرید ارز دیجیتال محسوب می‌شود، لذا لازم است کاربران دقت کافی به این فرایند را داشته باشند. در این بخش نکاتی را با شما در میان می‌گذاریم تا با استفاده از آنها حتی پیش از اولین خرید خود، با شرایط لازم برای کار با صرافی ها آشنا شوید.

خرید رمز ارز

در هر صرافی با ورود به بازار یک رمز ارز برای خرید و فروش مانند بیت کوین / تتر شما می‌توانید دو صف مجزا را مشاهده کنید که یکی مربوط به صف خریداران و یکی مربوط به صف فروشنده ها است.

در صف فروشنده ها افراد فروشنده بیت کوین قیمت های پیشنهادی خود را اعلام می‌دارند که کمترین قیمت فروش در صدر صف قرار گرفته و بقیه نیز به ترتیب از کم به زیاد لیست می‌شوند.

در صف خریداران نیز خریداران بیت کوین قیمت های پیشنهادی خود را اعلام می‌دارند که بالاترین قیمت پیشنهادی در صدر و بقیه در ادامه از زیاد به کم لیست می‌شوند.

خرید ارز دیجیتال در صرافی زمانی اتفاق می‌افتد که بیشترین قیمت پیشنهادی خریدار با کمترین قیمت پیشنهادی از سوی فروشنده ها با هم برابر شود. در این شرایط معامله صورت خواهد پذیرفت.

کسانی که برای خرید بیت کوین عجله زیادی دارند، باید قیمت بیشتری برای خرید پیشنهاد داده و یا حتی قیمت مورد نظر را از بالاترین عدد در صف فروشنده ها کپی نمایند.

نحوه تعیین قیمت ارز دیجیتال در زمان خرید

اما در صرافی ها چگونه می‌توانیم برای تعیین قیمت یک رمز ارز اقدام کنیم؟ تعیین قیمت رمز ارزها نباید در صرافی و بنا به هیجانات موجود صورت پذیرد. شما بایستی با استفاده از روش های دانش تکنیکالی برای تعیین قیمت ورود به یک رمز ارز اقدام کرده و همان قیمت را به عنوان قیمت اردر خود در بازار تعیین کنید. اگر تحلیل شما درست باشد، در نهایت قیمت رمز ارز مورد نظر شما به این عدد خواهد رسید. در غیر این صورت ممکن است شرایط کمی پیچیده شده و حتی شما با انتخاب قیمت های اشتباه از فرصت های موجود در بازار دور بمانید.

توصیه می‌کنیم که حتماً در زمان انتخاب قیمت خرید رمز ارز مورد نظر خود خیلی به اعداد اشعاری کوچک دقت نکرده و سعی کنید از قیمت های رندتر استفاده کنید. البته رعایت نکات تکنیکالی برای این انتخاب نیز اهمیت خاص خود را خواهد داشت.

با کدام قیمت بخریم؟

برای کسانی که به فکر هولد کردن ارز دیجیتال و ذخیره کردن آن برای طولانی مدت هستند، چند هزارم یا صدم تفاوت در قیمت خرید چندان اهمیتی نخواهد داشت. از این رو این دست از عزیزان می‌توانند برای اینکه شرایط بازار به ضرر آنها نشود، قیمتی را انتخاب نمایند که خرید در آن قیمت حتمی خواهد بود. انتخاب یک قیمت نزدیک به قیمت صدر لیست فروشنده ها می‌تواند انتخاب خوبی در چنین مواقعی باشد.

خرید رمز ارز

برای افرادی که به دنبال نوسان گیری از رمز ارزها هستند و یا در بازار فیوچرز ارز دیجیتال فعالیت می‌نمایند، همین هزارم‌ها و صدم‌ها می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. این دست از عزیزان با تسلط کامل به دانش تکنیکالی بایستی کمترین قیمت ممکن برای خرید رمز ارز را پیش بینی کرده و در قیمتی نزدیک به آن اردر خود را قرار دهند. با توجه به کوتاه بودن دوره سرمایه گذاری در این روش از روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دقت به انتخاب قیمت خرید اهمیت چند برابری دارد.

چالش‌های خرید ارز دیجیتال از صرافی

چالش‌های خرید ارز دیجیتال در صرافی نیز از جمله نکات بسیار مهمی است که در این مقاله باید به آن اشاره کنیم. برای تریدرهای حرفه‌ای این چالش‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا به صورت مستقیم در نحوه عملکرد آنها و هم‌چنین تصمیمات اتخاذ شده از سوی آنها تأثیر خواهد داشت. اگر در زمان خرید و فروش رمز ارزها در صرافی ها به این موارد دقت نکنید، ممکن است وارد ضررهای هنگفتی شده و یا شرایط کاملاً پیچیده‌ای برای شما به وقوع بپیوندد.

در حال حاضر بسیاری از کاربران گله دارند که به دلیل سهل انگاری صرافی ها، فرایند خرید و فروش آنها با اختلال روبرو شده و خیلی از فرصت ها از دست آنها خارج شده و یا نتوانسته‌اند در قیمت مورد نظر ارز دیجیتال خود را خرید و فروش کنند. اما وقتی پای صحبت آنها بنشینیم، متوجه می‌شویم که این ایراد به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی‌های لازم از سوی این دست از عزیزان است. از این رو با مرور چالش‌های خرید ارز دیجیتال از صرافی در ادامه قصد داریم تا یک بار برای همیشه این شرایط را برای شما عزیزان بهتر و بهینه تر کنیم.

 • جابجایی قیمت به صورت آنی

اصلی‌ترین فاکتور از عوامل موثر در قیمت ارز دیجیتال در بازار میزان عرضه و تقاضا است. عرضه و تقاضا در صرافی های مختلف برای یک رمز ارز متفاوت است. هر چند در نهایت این موضوع در همه صرافی ها به تعادل می‌رسد، اما در لحظه می‌توان شاهد تغییرات آنی در یک جهت مشخص، برای هر صرافی در قیمت هر رمز ارز بود.

خرید رمز ارز

تغییرات آنی قیمت رمز ارزها باعث می‌شود تا کاربران نتوانند در قیمت مورد نظر به خرید و فروش خود اقدام نمایند. این مهم باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری تریدرها با چالش‌هایی روبرو شود. از این رو توصیه می‌کنیم که یک محدوده مشخص برای خرید یک رمز ارز در نظر بگیرید نه فقط یک قیمت مشخص. اردر خرید و فروش خود را نیز در همین محدوده مدیریت کنید تا چالشی از این بابت نداشته باشید.

 • عدم امکان خرید در قیمت تعیین شده

در بسیاری از مواقع نیز ممکن است قیمت یک ارز دیجیتال در صرافی به قیمت مورد نظر شما نرسد. هر چند این قیمت در سایر صرافی ها مشاهده شده باشد. این مهم نیز به صورت مستقیم به شرایط عرضه و تقاضا برای آن رمز ارز در صرافی مورد نظر شما دارد.

با تعیین محدوده خرید و فروش این چالش نیز برای شما برطرف خواهد شد. با توجه به اینکه قیمت رمز ارزها تا چندین رقم اعشار تعیین و مبادله می‌شود، از این رو برخورد به این چالش ممکن است برای هر کاربری پیش بیاید و اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 • نداشتن موجودی کافی به دلیل کارمزد

گاهی اوقات کاربران در هنگام خرید ارز دیجیتال شاهد هستند که با وجود داشتن موجودی کافی در قیمت و حجم تعیین شده، نمی‌توانند به مقدار مشخص شده رمز ارز خریداری نمایند. این مهم می‌تواند یک دلیل عمده و اصلی داشته باشد که آنها کارمزد ناشی از خرید و فروش آن رمز ارزها است.

بهترین سایت خرید ارز دیجیتال

برای رمز ارزهای معروف مانند ارز دیجیتال بیت کوین یا ارز دیجیتال اتریوم این مشکل معمولاً وجود ندارد. زیرا کارمزدهای خرید و فروش و اکسچینج آنها معمولاً محدود و کم است. اما برای رمز ارزهای ناشناخته و توکن های درجه چندم، معمولاً این مشکل همراه با کاربر خواهد بود.

 • محدودیت در حداقل مقدار تعیین شده برای خرید یک رمز ارز

ارز دیجیتال دوج کوین در حال حاضر با قیمت بسیار پایین ۰.۱ دلار در حال معامله است. اگر فرض کنید برای خرید ۵ واحد از این رمز ارز اقدام کرده باشید، هزینه خرید و فروش شما حتی به ۱ دلار هم نمی‌رسد. به همین دلیل بسیاری از صرافی ها برای رمز ارزهایی با قیمت پایین حداقل تعداد سفارش تعیین می کنند. از این رو شما نمی‌توانید ته مانده حسابتان با یک دلار را برای خرید ارز دیجیتال اختصاص دهید. البته این چالش بیشتر برای کاربران تازه‌کاری که با مقدار هزینه کم وارد بازار رمز ارزها شده اند پیش می‌آید. با این حال لازم دانستیم تا به آن نیز اشاره داشته باشیم.

 • عدم امکان خرید هر رمز ارزی در هر صرافی

حتماً باید در نظر داشته باشید که امکان خرید تمام ارزهای دیجیتال در تمام صرافی ها وجود ندارد. اصولا یکی از اصلی‌ترین ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب لیست شدن آن در صرافی های معتبر و شناخته شده است. از این رو وقتی از خدمات یک صرافی برای خرید ارز دیجیتال اقدام می‌کنید، باید بدانید که امکان خرید تمام رمز ارزها را در آن واجد نخواهد داشت. این چالش برای خرید ارز دیجیتال در ایران با شدت بیشتری برای کاربران همراه است. زیرا صرافی های ایرانی به مراتب از رمز ارزهای کمتری برای خرید پشتیبانی می‌نمایند.

 • کارمزد بالای خرید در برخی از کیف پول ها و صرافی ها

اگر به صورت مستقیم قصد خرید و اکسچینج رمز ارزها از کیف پول ارز دیجیتال خود دارید و یا تمایل به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ناشناخته را دارید، بهتر است مراقب باشید. زیرا این دسته از رمز ارزها معمولاً با کارمزدهای بسیار زیادی همراه بوده و خرید آنها می‌تواند هزینه های بسیار زیادی روی دست شما باقی بگذارد.

در مقاله اصول ترید ارز دیجیتال و اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال به خطرات خرید این دست از رمز ارزها اشاره کردیم. در نظر داشته باشید که خرید شما جدای از بحث تمام خطرات ممکن است کارمزدها و هزینه های بسیار زیادی نیز روی دست شما باقی بگذارد.

 • شباهت اسمی میان رمز ارزها

در حال حاضر کاربران برای خرید و فروش ارز دیجیتال در پلتفرم ها و صرافی های مختلف از مخفف آنها استفاده می‌نمایند. شاهد هستیم که مخفف بسیاری از رمز ارزها مشابه به یکدیگر است. البته این مهم برای رمز ارزهای ناشناخته بیشتر نمود دارد. از این گذشته حتی در برخی مواقع شاهد یکسان شدن نام برخی از رمز ارزها نیز هستیم. در این باره نیز باید دقت کافی داشته باشید تا دچار اشتباه نشوید.

همان طور که اشاره کردیم، هیچ کسی راهی برای بازگرداندن اشتباهاتی این چنینی در بازار رمز ارزها ندارد. اگر دست به خرید اشتباه بزنید، تمام ضرر و زیان ناشی از آن خرید متوجه خود شما خواهد بود. از این رو در این باره نیز نهایت دقت را داشته و سرمایه های خود را از ریسک های این چنینی دور نگه دارید.

 • نداشتن رمز ارز مورد نظر برای خرید بهترین سایت خرید ارز دیجیتال

یکی از روش های خرید ارز دیجیتال فرایند اکسچینج است. به این معنی که کاربر در زمان خرید یک رمز ارز باید رمز ارز پایه دیگری در اختیار داشته باشد. اما ممکن است امکان اکسچینج رمز ارز مورد نظر ما به ارز پایه در دسترس در هر صرافی وجود نداشته باشد. برای مثال امکان اکسچینج بیت کوین / اتریوم یکی از موارد معمول در صرافی ها است. اما همین مورد نیز در همه صرافی ها در دسترس نیست. هم‌چنین با توجه به اینکه تغییر چند باره رمز ارزها ممکن است کارمزد معاملاتی شما را افزایش دهد، از این رو باید به این نکته دقت ویژه ای داشته باشید.

خرید ارز دیجیتال در ایران

خرید ارز دیجیتال در ایران شرایط خاص خود را دارد. متأسفانه شرایط سیاسی کشور ایران باعث شده تا بسیاری از امکانات در دسترس تریدرهای جهانی برای خرید و فروش رمز ارزها در اختیار ایرانی‌ها وجود نداشته باشد. از همین رو تریدرهای ایرانی باید خود را با این محدودیت ها وفق داده و شرایطی را فراهم آورند تا هم از نظر راحتی و هم از نظر امنیت بهترین و مناسب ترین شرایط باشد.

خرید ارز دیجیتال در ایران هم با محدودیت ها و هم با ناامنی‌هایی همراه است که نیاز به بررسی همه آنها خواهیم داشت. در غیر این صورت ممکن است با یک حرکت اشتباه تمام دارایی های کاربران از بین رفته و دیگر راهی برای برگشت آنها نیز وجود نداشته باشد.

چالش‌های خرید ارز دیجیتال در ایران

خرید ارز دیجیتال در ایران با چالش‌هایی هم همراه است. کاربران حرفه‌ای باید با این چالش‌ها نیز آشنا بوده و روش های برون رفت از آنها را نیز بدانند. البته بسیاری از این چالش‌ها در سایر کشورها نیز وجود داشته و تنها مختص به کاربران ایرانی نیست. ذات بازار ارزهای دیجیتال به گونه‌ای این چالش‌ها را می‌طلبد.

دقت به این چالش‌ها و روش های برون رفت آنها می‌تواند باعث ورود هر چه بهتر کاربران به این بازار شده و مانع از ورود سرمایه های آنها به ریسک های قابل توجه گردد. از این رو علاوه بر ذکر مورد به مورد آنها و بررسی روش های برون رفت از آنها، این قسمت از مقاله را به صورت دائم و با توجه به تجربه کاربران ایرانی به روز خواهیم نمود. شما نیز اگر با مشکل و چالشی در هنگام خرید ارز دیجیتال در ایران روبرو شدید، آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

 • عدم وجود همه ارزها در صرافی های داخلی

اولین و احتمالاً مهم‌ترین چالش برای ایرانی‌ها عدم امکان خرید همه رمز ارزها از طریق صرافی های ایرانی است. البته همه صرافی های بین‌المللی نیز چنین امکانی را برای کاربران خود فراهم نکرده‌اند. اما در صرافی های معتبر امکان خرید بیش از ۱۰۰۰ رمز ارز وجود دارد در حالی که بهترین صرافی های ایرانی تنها امکان خرید ۲۰ تا ۳۰ رمز ارز را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند.

 • عدم امکان خرید مستقیم بسیاری از ارزهای دیجیتال

امکان خرید مستقیم ارز دیجیتال در ایران برای برخی از رمز ارزهای معتبر و معروف بمانند بیت کوین، اتریوم، تتر، ارز دیجیتال شیبا اینو و مواردی دیگر وجود دارد. اما در سایر مواقع چنین امکانی برای کاربران ایرانی یا وجود ندارد و یا نیاز به پرداخت کارمزدهای بسیار بالایی خواهد بود.

 • چالش‌های مربوط به واریز و برداشت پول

واریز و برداشت ریالی و شرایط و محدودیت های آن را نیز باید یکی دیگر از چالش‌های خرید ارز دیجیتال در ایران بدانیم. بسیاری از صرافی ها با محدودیت های زیادی این امکان را برای کاربران فراهم کرده‌اند. برای مثال در شرایط خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت حداکثر میزان واریز و برداشت ریالی معمولاً ۵۰۰ هزار تومان است.

هم‌چنین این محدودیت در واریز و انتقال رمز ارز نیز وجود دارد. این محدودیت ها در صرافی های خارجی با شدت بسیار کمتری وجود داشته و کاربران می‌توانند بدون احراز هویت برای خرید و فروش مبالغ قابل توجهی در این صرافی ها اقدام کنند. از این رو لازم است تا در زمان ثبت نام در یک صرافی به این مورد نیز دقت لازم داشته باشید.

 • کارمزدهای بالاتر نسبت به صرافی های بین‌المللی

کارمزدهای بالا می‌تواند برای هر بازاری برای سرمایه گذاری یک ایراد بزرگ باشد. از به هم خوردن شرایط تحلیل ها و مدیریت سرمایه کاربران حرفه‌ای گرفته تا عدم امکان خرید و فروش برخی از رمز ارزها به دلیل کارمزدهای بالا از جمله مشکلات مربوط به بالا بودن کارمزدها است.

هر چند در ماه های اخیر رقابت میان صرافی های داخلی باعث شده تا آنها با کارمزدهای کمتری امکان خرید و فروش رمز ارزها را برای کاربران خود فراهم نمایند، اما با این حال هنوز این مقدار موجود در اکثر صرافی ها بالا است.

 • کم بودن حجم معاملات در صرافی های داخلی و عرضه و تقاضای کم

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو برای خرید ارز دیجیتال در ایران مشکل مربوط به کم بودن حجم معاملات در صرافی های داخلی است. شاید اگر بخواهیم چالش‌های خرید ارز دیجیتال در ایران را رتبه بندی کنیم، این چالش باید به عنوان رتبه اول معرفی شود.

کم بودن حجم معاملات باعث می‌شود تا کاربران از بسیاری از فرصت ها دور مانده و نتوانند شرایط مطلوب مورد نظر خود را در بازار پیاده سازی کنند. در همین راستا است که بسیاری از کاربران ایرانی که به صورت حرفه‌ای در این بازار فعالیت دارند ترجیح می دهند از خدمات صرافی های خارجی استفاده کنند. کم بودن حجم معاملات هم‌چنین می‌تواند باعث از بین رفتن درصد قابل توجهی از سودها برای تریدرها شده و حتی آنها را وارد ضررهای تحمیل شده نیز نماید.

 • چالش‌های از بین رفتن سرمایه در همکاری با صرافی های خارجی

استفاده از خدمات صرافی های خارجی برای خرید ارز دیجیتال یکی از راه کارهایی است که تریدرهای ایرانی برای حل بسیاری از چالش‌های پیش روی خود در خرید ارز دیجیتال در ایران دنبال می‌نمایند. اما خود این اقدام می‌تواند چالش‌های زیادی را برای کاربران به دنبال داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آنها امکان از بین رفتن سرمایه های کاربران در فرایند نقل و انتقال ها و قوانین وضع شده از سوی مراکز مختلف است.

خرید ارز دیجیتال بدون نیاز به احراز هویت

خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت یکی از خدماتی است که کاربران زیادی به دنبال آن هستند. قبل از هر چیزی باید احراز هویت را در بازار رمز ارزها برای شما تشریح کنیم.

بهترین سایت خرید ارز دیجیتال

همان طور که می دانید رمز ارزها به هیچ عنوان تحت نظر هیچ سازمان و ارگان خاصی نبوده و تمام معاملات در این بازار به صورت اختصاصی و در شبکه‌های بلاک چین ذخیره می‌شود. به همین دلیل خریداران نیازی به ارائه مدارک شناسایی برای ثبت نام و خرید این رمز ارزها را ندارند. احراز هویت در واقع به معرفی و ارائه مدارک شناسایی اشاره دارد که با این کار تمام عملیات انجام شده اعم از خرید و فروش و انتقال رمز ارزها را می‌توان رصد نمود.

وقتی شما مدارک هویتی خود را در اختیار یک صرافی قرار می دهید، صرافی مورد نظر می‌تواند تمام اقدامات شما را در بازار رصد کرده و به گونه‌ای به حریم خصوصی شما تجاوز نماید.

اما در حال حاضر بسیاری از صرافی ها امکان خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت را برای کاربران در نظر نگرفته و این مهم باعث بروز چالش‌هایی شده است. حتی در صرافی های ایرانی شما تنها محدود به خرید و فروش مقدار مشخصی رمز ارز و واریز و برداشت مقدار مشخصی پول در طول ۲۴ ساعت بدون احراز هویت هستید که این مهم می‌تواند روند سرمایه گذاری شما را با چالش روبرو سازد.

مدارک و نحوه تعیین احراز هویت

برای احراز هویت قبل از خرید ارز دیجیتال نیاز به مدارکی اعم از:

 • عکس کارت ملی یا کارت شناسایی
 • تعهدنامه های تنظیم شده دستی
 • عکس کارت بانکی
 • سند رسمی منزل
 • تلفن ثابت

خواهید داشت. این مدارک در هر صرافی شرایط متفاوت خاص خود را دارد. برای اینکه در زمان خرید با محدودیتی روبرو نشوید، احراز هویت یکی از راه حل ها است. البته در صرافی های خارجی امکان خرید و فروش با مبالغ بیشتری بدون نیاز به احراز هویت وجود دارد. حتی در برخی از صرافی ها کاربران نیازی به احراز هویت برای خرید ارز دیجیتال نخواهند داشت.

انواع صرافی ارز دیجیتال برای خرید رمز ارزها

همانطور که اشاره کردیم یکی از راه حل های خرید ارز دیجیتال استفاده از خدمات انواع صرافی ارز دیجیتال است. شما با عضویت در پلتفرم های یک از صرافی ها می توانید مراحل خرید رمز ارز های مورد نظر خود را به انتها رسانده و در این بازار سرمایه گذاری کنید. اما لازم دانستیم تا اشاره مختصری به انواع صرافی ارز دیجیتال برای خرید رمز ارز ها داشته باشیم تا درک شما نسبت به این موضوع نیز افزایش پیدا کند.

در نظر داشته باشید که خدمات هر یک از این صرافی ها ممکن است با چالش هایی روبرو شود و شناخت همه آنها برای کاربران در بازار ارز دیجیتال امروز ضروری است. با شناخت انواع صرافی ارز دیجیتال این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا سرمایه های خود را به بخش های مختلف تقسیم کرده و در انواع صرافی سرمایه گذاری کنید در نهایت امکان از بین رفتن تمام سرمایه های شما به حداقل میزان ممکن برسد.

صرافی غیرمتمرکز خارجی

اولین نوع از انواع صرافی ارز دیجیتال که امکان استفاده از خدمات آنها برای تمام کاربران به راحتی وجود دارد صرافی غیرمتمرکز خارجی است. این صرافی ها معمولا نیازی به احراز هویت ندارند اما با این حال خدمات آنها نیز تفاوت هایی با صرافی های متمرکز دارد. در حال حاضر در صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ و یونی سواپ صرافی غیرمتمرکز بزرگ جهان هستند که امکان استفاده از خدمات آنها برای کاربران ایرانی نیز وجود دارد. برای خرید ارز دیجیتال می توانید وارد پلتفرم هر یک از این صرافی‌ها شده و رمز ارزهای مورد نظر خود را دریافت کنید.

صرافی متمرکز خارجی

دومین نوع از انواع صرافی ارز دیجیتال انواع صرافی متمرکز خارجی است که احتمالاً با چند مورد از آنها به خوبی آشنا هستند. صرافی بایننس و صرافی کوکوین از جمله معروف ترین صرافی های متمرکز خارجی هستند که کاربران ایرانی در حال استفاده از خدمات آنها می باشند. همچنین صرافی متمرکز کوینکس یکی از معدود صرافی های متمرکز خارجی است که در حال حاضر کاربران ایرانی را در لیست تحریم خود قرار نداده و امکان استفاده از خدمات این صرافی برای کاربران ایرانی به سادگی وجود دارد.

صرافی متمرکز داخلی

در نهایت سومین نوع از انواع صرافی ارز دیجیتال صرافی متمرکز داخلی است. در بازار ایران صرافی غیرمتمرکز وجود ندارد و شما تنها می توانید از خدمات صرافی متمرکز استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که در ماه‌های اخیر تعداد صرافی داخلی ارز دیجیتال است بسیار بالاتر رفته است. به همین دلیل توصیه می کنیم که حتماً تمام شرایط و جوانب را در نظر گرفته و سرمایه های خود را وارد حساب صرافی های معتبر و شناخته شده کنید.

خرید ارز دیجیتال در صرافی غیرمتمرکز

همانطور که اشاره کردیم یکی از راه‌های خرید ارز دیجیتال استفاده از خدمات صرافی غیرمتمرکز موجود در بازار است. در ایران هنوز هیچگونه صرافی غیرمتمرکزی به وجود نیامده و در حال حاضر کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات انواع صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال باید سراغ خارجی‌ها بروند. البته خیلی‌ها بر این تصور هستند که غیر متمرکز بودن یک صرافی به این معنا است که هیچگونه محدودیتی در استفاده از خدمات آن وجود ندارد و تمام کاربران ایرانی به راحتی می‌توانند از خدمات چنین صرافی‌های استفاده نمایند اما اصلاً این موضوع درست نیست.

حتی صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال با وجود غیر متمرکز بودن می‌توانند محدودیت‌هایی را برای استفاده بسیاری از کاربران جهانی از پلتفرم خود به وجود آورند و در حال حاضر این موضوع برای بسیاری از صرافی‌ها برای کاربران ایرانی وجود دارد. برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال کاربران ایرانی را تحریم کرده و خرید ارز دیجیتال با استفاده از پلتفرم آنها با آی‌پی ایران امکان‌پذیر نیست. پس حتما این نکته را در ذهن داشته باشید و اگر به دنبال خرید ارز دیجیتال از طریق خدمات پلتفرم‌های غیرمتمرکز هستید حتماً سراغ گزینه‌هایی بروید که کار کردن با آنها برای ایرانی‌ها هیچگونه چالشی نداشته باشد.

در حال حاضر یکی از بهترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز رایج در سطح جهانی که کاربران ایرانی هم می‌توانند از خدمات آن استفاده نمایند، صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ است. این صرافی سابقه بسیار طولانی دارد و در حال حاضر در رقابت با صرافی یونی سوآپ دومین صرافی غیرمتمرکز جهان از نظر حجم معاملات محسوب می‌شود. البته با ورود به پلتفرم پنکیک سواپ شما می‌توانید از سایر روش‌های درآمدزایی در این صرافی مانند استیک ارز دیجیتال نیز استفاده کرده و به دنبال رسیدن به سودهای مطمئن و عالی از این طریق باشید.

حتما بخوانید: آینده ارزهای دیجیتال

نیازمندی های خرید ارز دیجیتال

خرید ارز دیجیتال در هر جایی و هر ترفندی نیازمندی های خاص خود را دارد. بدون داشتن این نیازمندی ها ممکن است رمز ارزهای خریداری شده و سرمایه های شما در خطر باشد. دقت به امنیت و خطرات ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین نکات برای یک خرید بهینه شده از نظر امنیتی است. مانند بازار واقعی که سارقین همیشه در کمین افراد سهل انگار هستند، در بازار رمز ارزها نیز هکرها بی‌صبرانه منتظر افرادی می نشینند که هیچ سر رشته ای از بالا بردن امنیت رمز ارزهای خود ندارند.

با تهیه نیازمندی های زیر می‌توانید فرایند خرید رمز ارزها خود را از نظر امنیتی نیز بهینه کنید:

 • آموزش های لازم را پشت سر گذاشته و با تکنیک های تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال آشنا شوید.
 • نکات مربوط به تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را بدانید.
 • یک کیف پول ارز دیجیتال مطمئن و ایمن انتخاب کنید.
 • از خدمات بهترین صرافی ارز دیجیتال بهره مند شوید.
 • فرایند خرید ارز دیجیتال را نیز یاد بگیرید.

کلام آخر

قبل از اینکه به فکر خرید ارز دیجیتال باشید، باید از خود بپرسید که این خرید با چه هدفی انجام می پذیرد؟ اگر به فکر سرمایه گذاری در یک بازار پرنوسان بوده و تمایل دارید تا ارزش دارایی های خود را بالاتر ببرید، باید دست به عصا حرکت نموده و از خرید پر ریسک و بدون برنامه ریزی اجتناب ورزید. در غیر این صورت خرید رمز ارزها نیز تبدیل به یکی دیگر از خرید های اشتباه در سرمایه گذاری خواهد بود.

خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت

دوره ارز دیجیتال می‌تواند قدمی بزرگ برای کسانی باشد که به فکر خرید برنامه ریزی شده و اصولی رمز ارزها هستند. در نهایت باید یادآوری کنیم که در حال حاضر حتی باز کردن یک سوپر مارکت معمولی در گوشه ای از شهر نیاز به آموزش، خاک خوری و کسب تجربه از سایرین دارد. چگونه شما تمایل به به دست آوردن میلیون ها دلار در بازار ارزهای دیجیتال بدون آموزش، کسب  تجربه و رفتار اصولی هستید؟ البته برای رسیدن به این تسلط می توانید از خدمات دوره آموزش آنلاین ارز دیجیتال نیز استفاده کنید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: