لوگو کانون بورس

معاملات مارجین چیست | مارجین به زبان ساده

معاملات مارجین چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۴۹ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

معاملات مارجین چیست و چگونه می‌توانیم از معاملات مارجین برای سودآوری در بازار ارز دیجیتال استفاده کنیم؟ شناخت مارجین به زبان ساده باعث می‌شود تا شما با یک بازار بسیار جذاب و عالی برای سودآوری آشنا شده و بتوانید از مزیت‌های این بازار برای رسیدن به سودهای قابل توجه بهره‌مند شوید. با توجه به اینکه امکان استفاده از مزیت‌های معاملات مارجین صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال نیز در دسترس قرار گرفته و عملاً کاربران ایرانی می‌توانند از خدمات صرافی‌های داخلی نیز برای این معاملات استفاده کنند، از این رو بر آن شدیم تا در یک مقاله جامع و کامل به ارزیابی معاملات مارجین پرداخته و نکات حرفه‌ای معامله‌گری در این بازار را با شما در میان بگذاریم.

در بازار جذاب ارز دیجیتال روش‌های سرمایه‌گذاری و سودآوری بسیار متنوع در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که استفاده از تک تک آنها مزیت‌های خاص خود را به دنبال خواهد داشت. در این بین معاملات مارجین نوع خاصی از معاملات است که گر کاربر بتواند مهارت و دانش کافی برای معامله‌گری را در آن به دست آورد، امکان رسیدن به سودهای بسیار جذاب حتی با سرمایه‌های کم نیز در دسترس خواهد بود.

اما در این بین بسیاری از معامله‌گران علاوه بر اینکه نمی‌توانند سودآوری قابل توجهی در معاملات مارجین داشته باشند، دائماً در معاملات اهرم‌دار شکست خورده و دارایی‌های خود را نیز تقدیم بازار می‌کنند. برای برون رفت از چالش‌های معاملات مارجین در نگاه اول شما باید شناخت خود را نسبت به این معاملات کامل کرده و آموزش‌های حرفه‌ای لازم برای ترید در مارجین را نیز در دستور کار خود قرار دهید. در نهایت با مسلح شدن به تکنیک‌های حرفه‌ای در معاملات مارجین این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا حتی به درآمد و سود ثابت ماهیانه رسیده و بتوانید ترید در بازار ارز دیجیتال را به عنوان یک شغل در پیش بگیرید.

در این مقاله در کانون بورس در کنار شما هستیم تا ارزیابی کاملی نسبت به معاملات مارجین داشته و حتی روش‌های موفقیت در این معاملات را نیز به شما معرفی کنیم. مطالعه مقاله می‌تواند شروع بسیار عالی برای کسانی باشد که به دنبال رسیدن به سودهای جذاب در فرایند معاملات مارجین هستند.

معاملات مارجین چیست

قبل از هر چیزی باید بدانید که معاملات مارجین چیست و به کدام دسته از معاملات در بازار کریپتوکارنسی معاملات مارجین گفته می‌شود. همانطور که می‌دانید در بازار ارز دیجیتال دو نوع معاملات وجود دارد که نوع اول همان معاملات اسپات است. در نوع دوم از این معاملات شما می‌توانید با استفاده از اهرم معاملاتی تا چند برابر ارزش دارایی خود در بازار معامله کنید و امکان انجام معاملات دو طرفه را نیز خواهید داشت.

مارجین (Margin) در واقع مقدار پولی است که یک صرافی ارز دیجیتال یا یک بروکر فارکس به شما قرض می‌دهد تا شما با استفاده از آن بتوانید در معاملاتی با حجم بالاتر وارد شوید. فرض کنید که شما ۱۰۰۰ دلار سرمایه اولیه در اختیار دارید و به دنبال خرید بیت کوین و ترید بر روی آن هستید. با توجه به استراتژی معاملاتی شخصی خود به یک معامله خرید برمی‌خورید که می‌تواند سودآوری قابل توجهی را برای شما به دنبال داشته باشد. حالا اگر در معاملات مارجین از اهرم ۱۰ استفاده کنید به راحتی می‌توانید وارد معامله ۱۰ هزار دلاری بیت کوین شوید. در واقع در این فرایند شما ا ۱۰ برابر سرمایه اولیه خود وارد یک معامله شدید و همین موضوع می‌تواند میزان سود و ضرر شما در این معامله را نیز تا ۱۰ برابر افزایش دهد.

اگر شما با یک سرمایه ۱۰۰۰ دلاری قرار بود در این معامله به سود ۱۰ درصدی برسید و ۱۰۰ دلار سود به دست آورید، حالا با اهرم ۱۰ اگر به همان سود ۱۰ درصدی برسید سود حاصل از این معامله برای شما ۱۰۰۰ دلار خواهد بود. البته در صورت ضرر کردن هم ضرر حاصل از معامله برای شما تا ۱۰ برابر افزایش پیدا خواهد کرد. معاملات مارجین به صورت دو طرفه بوده و شما در آن واحد هم می‌توانید برای انجام معاملات خرید و هم برای انجام معاملات فروش اقدام کنید.

مارجین در ارز دیجیتال چیست

درباره اینکه معاملات مارجین چیست و چگونه انجام می‌پذیرد، نکات لازم را با شما در میان گذاشتیم و حالا نوبت به این رسیده تا مارجین در ارز دیجیتال را نیز برای شما تشریح کنیم. هرچند انجام معاملات مارجین سابقه بسیار طولانی‌تری نسبت به بازار کریپتوکارنسی داشته اما با روی کار آمدن بازار ارز دیجیتال این دست از معاملات به مراتب محبوب‌تر شده‌اند. معاملات مارجین در ارز دیجیتال که به معاملات اهرم‌دار در این بازار نیز معروف است، به معاملاتی گفته می‌شود که شما می‌توانید تا چندین برابر از دارایی اولیه خود را از صرافی استقراض کرده و با حجم بیشتری وارد یک معامله شوید.

صرافی‌ها بسته به شرایط و بستری که دارند تعداد بازارهای مارجین زیادی را در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند و از این گذشته اهرم معاملاتی در آنها نیز با یکدیگر متغیر است. در این معاملات شما بخشی از سرمایه را خودتان تامین می‌کنید و بخش قابل توجهی از سرمایه نیز از صرافی استقراض می‌شود. دقت داشته باشید که وقتی شما وارد سود می‌شوید عملاً صرافی معامله شما را باز نگه می‌دارد و تا زمانی که معامله در روند دلخواه شما ادامه داشته باشد، سود حاصل از معامله در جیب شما خواهد رفت. اما فراموش نکنید که شما در چنین معاملاتی تنها و تنها تا همان مقدار سرمایه اولیه خود می‌توانید ضرر کنید.

بنابراین اگر شما با ۱۰۰۰ دلار سرمایه اولیه وارد یک معامله مارجین ۱۰ هزار دلاری بر روی بیت کوین شدید، هیچ محدودیتی در میزان سودآوری در این معامله برای شما وجود ندارد اما حداکثر ضرر شما در این معامله ۱۰۰۰ دلار است و اگر معامله شما به ۱۰۰۰ دلار ضرر رسید، کال مارجین شده و در نهایت صرافی معامله شما را به صورت خودکار خواهد بست.

معاملات مارجین به تازگی در برخی از صرافی‌های داخلی نیز ورود پیدا کرده و کاربران بدون نیاز به استفاده از خدمات صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال می‌توانند از خدمات صرافی داخلی ارز دیجیتال برای این دست از معاملات استفاده کنند.

معاملات مارجین چیست

مارجین در فارکس

معاملات مارجین تنها مربوط به بازار ارز دیجیتال نیست و در بازارهای مالی دیگر مانند بازار بورس یا بازار فارکس نیز نمونه‌هایی از آن را شاهد هستیم. معاملات ماشین در بازار فارکس البته نسبت به معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال با میزان اهرم بیشتری در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد. کاربران برای معاملات سی‌اف‌تی روی جفت ارزهای فارکس یا شاخص‌ها و حتی کامودییتی‌ها در بازار فارکس می‌توانند اهرم معاملاتی چند صد برابری را به دست آورند.

معاملات مارجین هم در بازار فارکس هم در بازار ارز دیجیتال به صورت دو طرفه انجام می‌پذیرد و کاربران می‌توانند همزمان هم وارد معامله خرید شده و هم اینکه از یک معامله فروش هم به سود برسند. دو طرفه بودن معاملات مارجین به این معنا است که وقتی قیمت یک ارز دیجیتال یا جفت ارز روند نزولی به خود گرفته و در حال افت است، شما می‌توانید به صورت مستقیم وارد یک معامله فروش شده و از افت قیمت هم به سود برسید.

مارجین به چه معناست؟

کلمه مارجین به معنی حاشیه است و اشاره به سرمایه لازم برای ورود به یک معامله دارد. به عنوان مثال فرض کنید که شما به دنبال ورود به یک معامله ۲۰ هزار دلاری بر روی ارز دیجیتال بیت کوین یا انجام یک معامله ۲۰ هزار دلاری در بازار فارکس هستید. اگر اهرم معاملاتی در دسترس شما در معاملات مارجین بازار ارز دیجیتال ۱۰ باشد، برای ورود به معامله ۲۰ هزار دلاری بیت کوین شما حداقل نیاز به ۲۰۰۰ دلار سرمایه در حساب کاربری خود دارید. در واقع مارجین لازم برای ورود به چنین معامله‌ای برای شما ۲۰۰۰ دلار است. اگر در این شرایط شما معامله خود را باز کنید ۲۰۰۰ دلار از سرمایه موجود در کیف پول و حساب کاربری شما توسط صرافی به عنوان مارجین لازم برای معامله بلوکه خواهد شد.

البته دقت داشته باشید که بلوکه شدن ۲۰۰۰ دلار از سرمایه اولیه شما برای ورود به یک معامله ۲۰ هزار دلاری به این معنا نیست که در صورت ضرر شما تمام این ۲۰۰۰ دلار را از دست بدهید. میزان ضرر حاصل از این معامله در حداکثر شرایط ممکن برای شما ۲۰۰۰ دلار خواهد بود و شما می‌توانید با استفاده از حد ضرر در فارکس یا حد ضرر در ارز دیجیتال میزان ضرر را برای خود بهینه کنید.

در معاملات بازار ارز دیجیتال ود و ضرر حاصل از معامله با توجه به اهرم برای شما چند برابر می‌شود اما در بازار فارکس اهرم ارتباطی به میزان سود یا ضرر شما نخواهد داشت. در بازار فارکس نقش تعیین کننده در تعیین میزان سود و ضرر را حجم معاملاتی یا لاتیج شما دارد و در معاملات مارجین ارز دیجیتال این اهرم است که نقشه تعیین کننده را در میزان سود و ضرر شما خواهد داشت.

معاملات مارجین چیست

کال مارجین چیست؟

در بالا اشاره کردیم که حداکثر میزان ضرر در یک معامله مارجین برای کاربران در بازار کریپتوکارنسی به اندازه مارجین درگیر آنها در بازار است. اگر شما در یک معامله مارجین وارد ضرر شده و کم‌کم ضرر حاصل از معامله شما زیاد شود، خطر از بین رفتن تمام سرمایه درگیر در معامله شما را تهدید می‌کند. در صورتی که حجم مشخصی از مارجین اولیه شما در یک ضرر باقی مانده باشد، صرافی به شما هشدار می‌دهد که مارجین لازم برای معامله در رو به اتمام است و هر لحظه ممکن است معامله شما را ببندد. این هشدار از سوی صرافی و یا بروکر در بازار فارکس کال مارجین شناخته می‌شود.

بنابراین کال مارجین به این معنا نیست که شما دارایی خود را از دست داده‌اید یا معامله شما بسته شده است، بلکه کال مارجین به این معنا است که میزان مارجین شما در معاملات مارجین حت تاثیر ضررهای ایجاد شده به حد هشدار رسیده و صرافی به شما هشدار می‌دهد. در چنین مواقعی شما می‌توانید از ترفندهایی مانند افزایش میزان مارجین در معامله یا بستن یک یا دو مورد از معاملات خود، مارجین حساب معاملاتی خود را افزایش داده و از حالت کال مارجین خارج شوید.

سطح هشدار کال مارجین نیز بسته به سیاست‌های بروکر یا صرافی تایید می‌شود. معمولا این سطح هشدار بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از مارجین درگیر شما در بازار خواهد بود. به این معنا که اگر فقط ۱۰ درصد از مارجین درگیر شما در معامله باقی مانده و بقیه آن ضرر شده باشد، کال مارجین خواهید شد. در صورتی که شما به کال مارجین هیچ توجهی نکنید بلافاصله بعد از از بین رفتن تمام مارجین اولیه صرافی یا بروکر معاملات شما را به صورت خودکار می‌بندد. این همان نکته‌ای است که در بالا اشاره کردیم که شما در یک معامله مارجین در حداکثر شرایط ممکن به اندازه مارجین درگیر در معامله ضرر می‌کنید.

اهرم یا لوریج در معاملات مارجین

موضوع دیگری که در معاملات مارجین باید به آن اشاره داشته باشیم اهرم یا لوریج است. البته در بالا اشاراتی درباره اهرم یا لوریج در معاملات مارجین چه در بازار فارکس و چه در معاملات بازار ارز دیجیتال با شما در میان گذاشتیم. اهرم یا لوریج در معاملات بازارهای مالی همان معنی استقراض از صرافی یا بروکر را می‌دهد.

مثلاً اگر شما در حال انجام معاملات مارجین با یک اهرم ۱۰ هستید، به این معنا است که شما تا ۱۰ برابر سرمایه اولیه خود می‌توانید وارد یک معامله شوید. در یک معامله ۱۰ هزار دلاری با اهرم ۱۰، ۱۰۰۰ دلار سرمایه درگیر شما خواهد بود و ۹۰۰۰ دلار از این معامله را از صرافی استقراض کرده‌اید.

نسبت سود و ضرر در معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال به نسبت اهرم برای شما متغیر خواهد بود. به این معنا که با ۱۰ برابر شدن سرمایه اولیه شما عملاً سود و ضرر شما در معاملات مارجین ارز دیجیتال نیز ۱۰ برابر خواهد شد. اما در معاملات مارجین بازار فارکس اهرم تاثیری در میزان سود یا ضرر حاصل از معامله برای شما نخواهد داشت. البته در معاملات بازار فارکس داشتن اهرام بالا باعث می‌شود تا شما امکان استفاده از فرصت‌های مختلف و بیشتر سرمایه‌گذاری را در آن واحد داشته باشید که این موضوع نیز ریسک بیشتری را در حساب معاملاتی شما ایجاد می‌کند.

دقت داشته باشید که اهرم یا لوریج در معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال معمولاً محدود است و کاربران معمولاً از اهرم معاملاتی حدود ۱۰ استفاده می‌نمایند در حالی که در معاملات بازار فارکس حتی امکان استفاده از لوریج ۳۰۰۰ نیز برای کاربران در معاملات وجود دارد.

مارجین آزاد چیست

احتمالاً تاکنون درک کردید که معاملات مارجین چیست و چگونه می‌توان از این معاملات به سود رسید. اصطلاحات دیگری که ر ادامه مقاله برای شما تشریح می‌کنیم در واقع مفاهیمی هستند که با شناخت آنها بهتر می‌توانید در معاملات مارجین عمل کنید و کیفیت معاملات شما بیشتر خواهد شد. یکی از این اصطلاحات نیز مارجین آزاد است. به آن بخش از سرمایه موجود در حساب کاربری شما که در معاملات فعلی درگیر نشده اصطلاحا مارجین آزاد گفته می‌شود.

به عنوان مثال فرض کنید که شما ۱۰ هزار دلار سرمایه در حساب کاربری خود دارید و با مارجین ۱۰ وارد یک معامله ۲۰ هزار دلاری بر روی بیت کوین شده‌اید. با این مقدار مارجین تنها ۲۰۰۰ دلار از سرمایه شما در این معامله درگیر شده و ۸۰۰۰ دلار از آن آزاد است. به این ۸۰۰۰ دلار آزاد همان مارجین آزاد گفته می‌شود که شما می‌توانید برای سایر معاملات مارجین از آن بهره‌مند شوید. در واقع با یک حساب ۱۰ هزار دلاری شما می‌توانید به ۵ معامله ۲۰ هزار دلاری با اهرم ۱۰ وارد شوید که هر کدام ۲۰۰۰ دلار از مارجین شما را درگیر خواهد کرد.

در صورتی که شما با یک حساب ۱۰ هزار دلاری به ۵ معامله ۲۰۰۰ دلاری با اهرم ۱۰ وارد شوید، مارجین آزاد شما صفر خواهد بود و دیگر نمی‌توانید وارد هیچ معامله دیگری شوید. دقت داشته باشید که مارجین آزاد در معاملات مارجین همچنین تحت تاثیر میزان ضرر حاصل از معاملات شما نیز قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال فرض کنید که شما در همان مثال بالا در یک حساب ۱۰ هزار دلاری با اهرم ۱۰ وارد معامله ۲۰ هزار دلاری بر روی بیت کوین شده‌اید. در این صورت در همان ابتدای معامله ۲۰۰۰ دلار از سرمایه ۱۰ هزار دلاری شما درگیر معامله شده و ۸۰۰۰ دلار مارجین آزاد خواهید داشت. اما اگر ضرر حاصل از تک معامله شما کم کم بیش از ۲۰۰۰ دلار شود و شما اجازه استفاده از تمام دارایی موجود در حساب کاربری را به صرافی برای کنترل و مدیریت معامله داده باشید، کم کم با افزایش میزان ضرر مارجین آزاد شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

معاملات مارجین چیست

لوریج و مارجین چیست

لوریج و مارجین رابطه معکوس با یکدیگر دارند و هر چقدر لوریج افزایش پیدا کند، مارجین لازم برای ورود به معامله کاهش پیدا خواهد کرد. برای اینکه محاسبه کنید که روند قیمت یک معامله تا چه حد به ضرر شما پیش رفته تا به حداکثر شرایط ممکن برسد، تنها کافیست از رابطه میان لوریج و مارجین استفاده کنید.

یک فرمول بسیار ساده میان شرط مارجین و لوریج وجود دارد. طبق این فرمول شرط مارجین برابر است با یک بر روی لوریج. بر این اساس اگر لوریج معاملات شما در بازار مارجین ۵۰ باشد شرط مارجین یک بر روی ۵۰ برابر با دو صدم یا دو درصد خواهد بود. به این معنا که اگر معامله شما با یک لوریج ۵۰ فقط ۲ وارد زیان شود تمام مارجین شما از بین خواهد رفت. برای لوریج ۱۰۰ شرط مارجین برابر است با یک صدم یا یک درصد.

اگر شما از اهرم ۱۰ در معاملات مارجین استفاده می‌کنید به این معنا است که شرط مارجین معاملات شما برابر با ۱۰ خواهد بود. یعنی اگر معامله شما ۱۰ درصد وارد زیان شود تمام سرمایه یا مارجین در نظر گرفته شده در آن معامله از بین خواهد رفت. با توجه به این نکته راحت‌تر می‌توانید در زمان انجام معاملات مارجین لوریج و شرط مارجین را محاسبه کنید.

همچنین برای تعیین حد ضرر در معاملات مارجین نیز این نکته اهمیت خاص خود را خواهد داشت. به عنوان مثال اگر شما از لوریج ۵۰ در معاملات خود استفاده کنید عملاً نمی‌توانید از حد ضرری استفاده می‌کنید که ضرر بیش از ۲ درصدی را برای شما به دنبال داشته باشد. زیرا در این صورت قبل از رسیدن به حد ضرر معامله شما به دلیل از دست رفتن تمام مارجین درگیر بسته خواهد شد و شما کال مارجین می‌شوید.

مارجین لول چیست؟

یکی دیگر از اصطلاحاتی که همراه با معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس بایستی درباره آن بدانید، مارجین لول است. مارجین لول اصطلاحی است که در واقع به سطح مارجین باقیمانده در حساب کاربری شما اطلاق می‌گردد. برای محاسبه مارجین لول از دو پارامتر اکوییتی و مارجین استفاده می‌شود. اکوییتی اختلاف میان بالانس اولیه با مقدار سود یا زیان معاملات باز شما خواهد بود و اگر این مقدار را بر مارجین درگیر در معاملات تقسیم کنیم، مارجین لول به دست می‌آید.

مارجین لول در واقع پارامتری است که نشان می‌دهد که سطح درگیری حساب کاربری شما با معاملات چقدر است و چقدر امکان وارد شدن به معاملات جدید را دارید. اگر مارجین لول حساب معاملاتی شما از ۱۰۰ کمتر شود، عملاً شرایط برای حساب کاربری شما بحرانی بوده و باید سریعاً فکری برای خارج شدن از این بحران نمایید. در شرایط عادی معمولاً مارجین لول عدد بسیار بالایی است و در زمان ورود به ضررهای معاملاتی است که این سطح در حساب کاربری شما کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت مارجین و فیوچرز

یکی از بازارهای موازی در بازار ارز دیجیتال که امکان معامله‌گری و ترید در آن برای کاربران وجود دارد بازار فیوچرز ارز دیجیتال است. بازار فیوچرز هم یک بازار دو طرفه است و امکان سودآوری در این بازار برای علاقه‌مندان به ترید با استفاده از اهرم معاملاتی در دسترس است. معاملات فیوچرز از نظر شباهت ظاهری به شدت نزدیک به معاملات مارجین هستند و بسیاری از کاربران حتی تفاوت مارجین و فیوچرز را نمی‌دانند و درک صحیح نسبت به این دو روش معاملاتی ندارند.

البته اگر بخواهیم واقع بین باشیم بسیاری از مفاهیم مورد استفاده در معاملات مارجین در بازار فیوچرز نیز کاربرد دارد و دقیقاً چنین شرایطی را می‌توانیم برای این دو روش معاملاتی در بازار کریپتوکارنسی در نظر بگیریم. اما ماهیت این دو روش معاملاتی تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارد که درک این تفاوت‌ها کمک می‌کند تا شما روند معاملات بهتری را در بازار در پیش بگیرید.

در معاملات فیوچرز در بازار ارز دیجیتال شما در حال خرید و فروش قراردادهای آتی یا فیوچرز هستید و ما به تفاوت قیمت زمان خرید و فروش این دو قرارداد به عنوان سود در دسترس شما قرار خواهد گرفت. در این بین می‌توانید از اهرم معاملاتی برای افزایش میزان سود خود در بازار فیوچرز نیز دقیقاً مشابه با معاملات مارجین استفاده کنید. بنابراین از نظر شکل ظاهری نیز این دو بازار به شدت شبیه به هم هستند. اما در ماهیت معاملات مارجین و فیوچرز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که مهم‌ترین این تفاوت‌ها را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

از نظر میزان کارمزد معمولاً شرایط در بازار فیوچرز بهتر است و شما در معاملات مارجین احتمالاً کارمزد بیشتری را برای معاملات خود پرداخت خواهید کرد.

در معاملات مارجین اهرم مورد استفاده قرار گرفته در واقع به نوعی استقراض از صرافی است و شما بایستی بهره این وام را نیز پرداخت کنید که هزینه‌های شما در این روش معاملاتی را افزایش می‌دهد. در حالی که در بازار فیوچرز دیگر خبری از بهره از بابت استفاده از اهرم وجود نخواهد داشت.

هرچند هر دو بازار فیوچرز و مارجین برای انجام معاملات کوتاه مدت کاربرد دارند اما به هر حال قراردادهای آتی در بازار فیوچرز برای ماه‌ها و حتی سال‌ها قابل اجرا هستند در حالی که معمولاً با طولانی شدن زمان معاملات در بازار مارجین، هزینه‌ها به قدری افزایش پیدا می‌کند که بهتر است معامله را در مدت زمان کوتاهی ببندید.

نحوه تعیین حد ضرر و حد سود در بازار فیوچرز راحت‌تر است و در معاملات مارجین شما شرایط پر ریسک‌تری را از این بابت تجربه خواهید کرد.

همچنین یک نکته بسیار مهم دیگر درباره تفاوت مارجین و فیوچرز وجود دارد که می‌توان آن را نیز به عنوان یک نکته کلیدی میان این دو بازار در نظر گرفت. حجم معاملات در بازار مارجین دقیقاً همان حجم معاملات بازار اسپات است و این دو بازار از نظر حجم معاملات روی هم همپوشانی دارند. در حالی که حجم معاملات در بازار فیوچرز به صورت کاملاً مجزا محاسبه می‌شود و خبری از همپوشانی آن با حجم معاملات بازار اسپات نیست.

با درک این نکات بهتر می‌توانید درباره تفاوت میان معاملات مارجین و فیوچرز شناخت پیدا کنید و روند بهتری را در معاملات این دو بازار برای خود در پیش بگیرید. با توجه به اینکه امکان ورود به معاملات اسپات در صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال وجود دارد به همین دلیل شاهد رونمایی از معاملات مارجین نیز در صرافی‌های داخلی هستیم در حالی که اضافه کردن معاملات فیوچرز به یک بستر معاملاتی داخلی به این سادگی‌ها نیست و نیاز به ایجاد بسترهایی به مراتب پیشرفته‌تری خواهد داشت.

تفاوت مارجین و فیوچرز

خطرات معاملات مارجین چیست

اما خطرات معاملات مارجین چیست و هم در روند این معاملات ممکن است چه ریسک‌هایی معاملات و دارایی ما را به خود درگیر کند؟ شناخت معایب و خطرات معاملات مارجین اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر شما با این خطرات آشنا باشید می‌توانید از ترفندها و تمهیدات مختلف برای جلوگیری از به وجود آمدن آنها استفاده کنید. بنابراین تصمیم گرفتیم تا خطرات و معایب معاملات مارجین را به صورت کامل برای شما تشریح کرده و نکات لازم برای دور ماندن از هر یک از این خطرات را نیز با شما در میان بگذاریم.

خطر از بین رفتن تمام سرمایه‌ها

اگر شما از استراتژی معاملاتی مناسب استفاده نکرده و یا حد ضرر در معاملات شما وجود نداشته باشد، احتمال از بین رفتن تمام سرمایه‌های شما در معاملات مارجین وجود خواهد داشت. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی لازم است تا حتماً در معاملات خود از حد ضرر استفاده کنید و البته از استراتژی‌های مدیریت سرمایه نیز کمک بگیرید تا روند معاملات شما در بازار بهینه شود.

اعتیاد به انجام معاملات زیاد

انجام معاملات مارجین در تعداد بالا در طول روز یک نقطه ضعف بزرگ برای تریدر است و اگر شما چنین روندی را در پیش بگیرید احتمال زیان ده بودن معاملات برای شما به مراتب بیشتر خواهد شد. برای اینکه از این حالت دور بمانید لازم است تا حتماً از استراتژی‌های معاملاتی به خصوص استفاده کرده و تنها در صورت اجازه ورود تحت این استراتژی‌ها معاملات خود را در بازار انجام دهید.

از دست رفتن معاملات سودآور به دلیل طمع

بسیاری از تریدرهای ایرانی علاقه دارند تا در یک معامله سود چند ماه را به دست آورند و ترجیح می‌دهند تا برای مدت زمان طولانی معامله خود را در بازار مارجین باز نگه دارند. در حالی که معاملات مارجین بیشتر برای بازارهای زمانی کوتاه مدت مناسب است و باز نگهش داشتن معاملات برای بازه‌های زمانی طولانی مدت معمولاً باعث می‌شود تا تریدرها حتی معاملات سودآور خود را نیز از دست بدهند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال انجام معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال یا فارکس هستید حتماً در بازی‌های زمانی کوتاه مدت معاملات خود را مدیریت کنید.

استرس بسیار بالا به دلیل هیجانات انسانی

متاسفانه معاملات مارجین با توجه به امکان استفاده از اهرم در این معاملات معمولاً ه شدت تحت تاثیر احساسات و هیجانات انسانی قرار گرفته و نمی‌توانیم این موضوع را در روند این معاملات نادیده بگیریم. اتفاقا یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست بسیاری از تریدرها در بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال همین استرس بسیار بالا و تکیه به احساسات و هیجانات در فرایند معاملات مارجین است. اگر شما بتوانید احساسات و هیجانات خود را در روند معاملات کنترل کنید شرایط برای شما به مراتب بهتر خواهد شد و می‌توانید مدیریت بهتری بر روی معاملات خود داشته باشید.

ریسک بسیار بالا

همانقدر که یک اهرم معاملاتی ۱۰ باعث می‌شود تا سود حاصل از معاملات شما تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کند به همان ترتیب حد ضرر معاملات شما نیز تا ۱۰ برابر بیشتر خواهد شد و این مهم باعث می‌شود تا ریسک این معاملات برای شما بسیار زیاد شود. به صورت کلی ما به کاربرانی که هنوز در ابتدای ورود به معاملات بازار ارز دیجیتال هستم اصلاً توصیه به استفاده از معاملات مارجین نمی‌کنیم و این معاملات بیشتر برای کسانی مناسب است که دانش و مهارت بسیار بالایی در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال داشته باشند. شناخت انواع سبک های پرایس اکشن و انواع روش های تحلیل تکنیکال برای پیشبرد اهداف مالی در معاملات مارجین کاملاً ضروری است و لازم است تا کاربران حتماً در این باره به مهارت بالایی در پیاده‌سازی استراتژی‌های معاملاتی نیز رسیده باشند.

کلاهبرداری‌های رایج

متاسفانه برخلاف معاملات اسپات در بازار ارز دیجیتال که هیچ حد ضرری نداشته و تا سال‌ها شما می‌توانید این معاملات را باز نگه دارید، در معاملات مارجین حد ضرر تعریف می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود تا صرافی‌ها بتوانند به عنوان کلاهبردار وارد جریان معاملات شما شوند. کلاهبرداری‌های بسیار زیادی را در این بازار شاهد هستیم و این دست اتفاقات هر روز در معاملات مارجین برای تریدرهای ایرانی رخ می‌دهد. مثلاً فرض کنید که در یک معامله مارجین قیمت به نزدیکی حد ضرر شما رسیده است. ممکن است شما در بسیاری از صرافی‌ها مشاهده کنید که قیمت بدون رسیدن به نقطه حد ضرر شما برگشته باشد اما بر خلاف انتظار در خود صرافی شما حد ضرر فعال شده و شما معامله را با زیان بسته‌اید.

برای این منظور صرافی تنها کافیست مقدار بسیار کمی قیمت ارز دیجیتال مورد نظر را به سمت حد ضرر شما بکشاند که عملاً امکان پیگیری آن وجود نداشته و حتی خود صرافی هم می‌تواند ادعا کند که این مهم به دلیل شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر آن بوده است. این قبیل شیطنت‌ها در معاملات مارجین بسیار زیاد است. مخصوصاً در صرافی‌هایی که یک طرف معامله خود صرافی است در صورتی که شما برنده یک معامله باشید صرافی ضرر می‌کند و اگر شما بازنده یک معامله باشید صرافی سود می‌کند. به همین دلیل بایستی برای این قبیل از خطرات و کلاهبرداری‌ها نیز تمهیدات لازم را انجام دهید.

انتخاب صرافی‌های معتبر و شناخته شده و البته استفاده از روش‌های مدیریت ریسک و مدیریت خطر در معاملات مارجین از جمله نکاتی است که باعث می‌شود تا شما خود را از این قبیل کلاهبرداری‌ها در امان نگه دارید.

تفاوت مارجین و فیوچرز

معاملات مارجین بهتر است یا اسپات

سوال بسیار مهمی که ذهن بسیاری از کاربران را به خود درگیر می‌کند این است که معاملات مارجین بهتر است یا دست گذاشتن روی معاملات اسپات شرایط بهتری را به دنبال خواهد داشت؟ برای پاسخ دادن به این سوال بایستی پارامترهای مختلفی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و نکات مختلفی را بررسی کنیم تا در نهایت یک پاسخ منطقی برای شما ارائه کرده باشیم. همین حالا اگر ادعا کنیم که معاملات اسپات بهتر است ممکن است بسیاری از تریدرها از این جمله چندان خوشنود نشوند و ادعا کنند که نه معاملات مارجین سود بیشتری دارد و با توجه به امکان استفاده از اهرام معاملاتی پتانسیل سودآوری معاملات مارجین بیشتر است.

بنابراین اولاً قرار است دیدگاه شخصی خود را درباره مقایسه معاملات مارجین و اسپات با شما در میان بگذاریم و از این گذشته این دو بازار را از نظر پتانسیل سودآوری و ریسک معاملات با یکدیگر مقایسه کنیم.

اگر بخواهیم دیدگاه شخصی خود را در مقایسه معاملات بازار اسپات و معاملات مارجین با شما در میان بگذاریم، تمایل ما در بازار ارز دیجیتال بیشتر انجام معاملات در بازار اسپات است. بازار اسپات ریسک معاملاتی کمتری داشته و همچنان پتانسیل سودآوری بسیار بالایی را برای تریدرها و معامله‌گران در بازار کریپتوکارنسی به همراه دارد. از این رو هم نگرانی‌های مربوط به معاملات مارجین و ریسک‌های مربوط به معاملات در آن وجود ندارد و از طرف دیگر همچنان پتانسیل سودآوری بالایی را می‌توانیم برای آن متصور باشیم.

در این بین نمی‌توانیم مزیت‌ها و جذابیت‌های معاملات مارجین را نادیده بگیریم. برای کسانی که به مهارت بسیار بالا در تریدری رسیدن می‌توانند از این روش‌ها برای رسیدن به سودهای بسیار جذاب با حساب‌های کوچک هم بهره ببرند. در واقع برای حساب‌های کوچک و کسانی که سرمایه خیلی زیادی در اختیار ندارند معاملات مارجین جذابیت بیشتری خواهد داشت.

البته وجود این جذابیت تنها در شرایطی قابل قبول است که شما به عنوان یک تریدر روش‌های مدرن معامله‌گری در بازار ارز دیجیتال را آموخته باشید و بدانید که از چه استراتژی‌هایی از معاملات مارجین استفاده کنید. در غیر این صورت با هیچ مقدار سرمایه‌ای انجام معاملات مارجین برای شما جذابیت نخواهد داشت و در نهایت چنین معاملاتی باعث از بین رفتن سرمایه‌ها و دارایی‌های شما خواهد شد.

با این حساب برای کسانی که تسلط کامل و کافی به ترید در تایم فریم‌های کوتاه ندارند نیز انجام معاملات در بازار اسپات گزینه بهتری است و شرایط بهتری را به دنبال خواهد داشت. تریدرهای حرفه‌ای تنها با استفاده از روش‌های مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک است که می‌توانند از معاملات مارجین جان سالم به در برده و شرایط ایده‌آلی را در این بازار به دست آورند. وگرنه این بازار برای اکثر افراد با مهارت‌های کم معمولاً آن سوی سکه خود یعنی ضرر را به نمایش خواهد گذاشت.

روش های موفقیت در معاملات مارجین در ارز دیجیتال

نوبت به بررسی روش‌های موفقیت در معاملات مارجین در ارز دیجیتال می‌رسد. برای کسانی که به دنبال رسیدن به سود بالا و جذاب در معاملات مارجین هستند نیاز است تا حتماً از مزیت‌های مختلفی استفاده کنند و ایجاد بسترهای اولیه لازم برای موفقیت در این معاملات برای کاربران الزامی خواهد بود. اما سوال مهم اینجاست که روش‌های موفقیت در معاملات مارجین در ارز دیجیتال چیست و چه ترفندهایی می‌تواند دلیلی برای موفقیت تریدرها در این بازار باشد؟

آموزش حرفه‌ای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال: در قدم اول لازم است تا شما به صورت حرفه‌ای نحوه استفاده از تکنیک‌های تحلیل تکنیکال در معاملات ارز دیجیتال را آموزش ببینید و به مهارت کافی برای پیاده‌سازی روش‌ها در بازار برسید.

داشتن یک استراتژی معاملاتی مشخص: برای موفقیت در معاملات مارجین لازم است تا شما یک استراتژی کاملا مشخص داشته و فقط از آن برای تریدهای خود در این بازار استفاده کنید. تنها در این صورت است که شانس موفقیت شما در این بازار زیاد خواهد بود.

انجام معاملات منظم و با برنامه: تریدهای منظم به شدت کمک می‌کند تا شما بتوانید روند معاملاتی بهینه‌تری را نسبت به تمام شرایط در معاملات مارجین برای خود رقم بزنید. در صورتی که نتوانید نظم را به معاملات خود اضافه کنید عملاً با چالش بسیار بزرگی روبرو شده و نمی‌توانید موفقیت قابل توجهی را در این بازار به دست آورید.

استفاده از تکنیک‌های مدرن تحلیل تکنیکال: تحلیل تکنیکال دانش بسیار گسترده و وسیعی است و اینگونه نیست که شما بتوانید با دانش‌ها و مهارت‌های ابتدایی تحلیل تکنیکال در بازار پرریسکی مانند بازار مارجین، معامله کنید. برای منظور لازم است تو حتماً با دانش‌های مدرن تحلیل تکنیکال آشنا باشید و از آنها در معاملات خود بهره ببرید.

داشتن یک حساب معاملاتی مناسب: بالانس حساب شما برای معاملات مارجین باید مناسب باشد و اگر شما دارایی کافی برای انجام معاملات در این بازار را نداشته باشید عملاً حتی استفاده از بهترین استراتژی‌های معاملاتی نیز کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

استفاده از روش‌های مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه: بدون استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه شما تبدیل به یک تریدر بی‌دفاع در معاملات مارجین خواهید شد و هر لحظه ممکن است تمام دارایی خود را در این بازار از دست بدهید.

آمادگی ذهنی برای معاملات مارجین: شاید متعجب شوید اگر اذعان کنیم که آمادگی ذهنی برای انجام چنین معاملات پر ریسکی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر شما از نظر ذهنی برای این معاملات آماده نباشید، امکان رسیدن به موفقیت برای شما دور از دسترس خواهد بود.

داشتن اهداف و برنامه‌های مناسب در فرایند ترید در معاملات مارجین: بعضی از کاربران متاسفانه به دنبال اهداف نامعقولی در فرایند ترید در معاملات مارجین هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا معاملات آنها در خطر بسیار بزرگی قرار بگیرد. مثلاً با یک حساب ۱۰۰ دلاری به دنبال این هستند که در یک بازه زمانی یک ماهه ۱۰ هزار دلار به دست آورند. البته که معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس می‌تواند چنین پتانسیلی داشته باشد اما واقعاً دسترسی به این چنین هدفی نیاز به ریسک بسیار بالایی دارد و چنین ریسکی معمولاً منجر به از بین رفتن دارایی‌های شما خواهد شد.

موفقیت در معاملات مارجین دور از دسترس نیست و هر کسی می‌تواند با کمی برنامه‌ریزی به راحتی در روند این معاملات به موفقیت برسد. اما وقتی شما از نظر ذهنی و بسترهای اولیه لازم آمادگی لازم برای چنین معاملاتی را نداشته باشید عملاً برای شما دور از دسترس خواهد بود که بتوانید معاملات موفقی را در آن رقم بزنید.

بهترین صرافی برای معاملات مارجین

بهترین صرافی برای معاملات مارجین

مسلماً انتخاب یک صرافی یا بروکر مناسب برای انجام معاملات مارجین نیز اهمیت خاص خود را دارد و اگر شما از بروکر یا صرافی مناسبی برای منظور استفاده نکنید تمام معاملات شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بهترین صرافی برای معاملات مارجین صرافی است که شرایط زیر را داشته باشد؛

  • حجم معاملات بالا
  • تعداد کاربران زیاد تریدر در معاملات مارجین
  • امکان استفاده از فرصت‌های معاملاتی بر روی توکن‌های مختلف
  • امکان تنظیم خودکار حد ضرر و حد سود در معاملات مارجین
  • امکان استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال بر روی نمودار قیمت در پلتفرم صرافی
  • امنیت معاملات
  • ارائه اهرم در معاملات مارجین به میزان مناسب

اگر شما تمام این ویژگی‌ها و شرایط را در یک صرافی چه داخلی و چه خارجی مشاهده کردید، شرایط برای انجام معاملات مارجین در آن برای شما مناسب خواهد بود. البته در این بین باید دقت کنید که اگر از خدمات یک صرافی خارجی استفاده می‌کنید حتماً مشکلی با کاربران ایرانی نداشته باشد و امکان استفاده از خدمات آن برای ایرانی‌ها بدون هیچگونه چالش امنیتی وجود داشته باشد. البته برخی از صرافی‌های داخلی همانطور که در بالا اشاره کردیم در حال حاضر امکان انجام معاملات مارجین را برای کاربران ایرانی فراهم کردند و شما می‌توانید از خدمات آنها استفاده کنید.

در بین صرافی‌های داخلی بسیاری از آنها به دلیل حجم معاملات پایین کیفیت خوبی را در این معاملات برای شما ایجاد نمی‌کنند اما به هر حال کم کم شاهد افزایش حجم معاملات و تعداد کاربران در این صرافی‌ها خواهیم بود که می‌توانند وضعیت را برای آنها بهتر سازد. اگر به دنبال استفاده از خدمات صرافی‌های داخلی برای ترید در معاملات مارجین هستید توصیه ما این است که در قدم اول فقط سراغ ارزهای دیجیتالی بروید که خودشان حجم معاملات بالایی دارند. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم و تتر می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای انجام معاملات مارجین در صرافی‌های داخلی باشند و رفتن سراغ آلت کوین‌های ناشناخته ممکن است امنیت سرمایه‌گذاری شما را در این روش تحت تاثیر قرار دهد و به دلیل حجم معاملات با این عملاً نتوانید در قیمت‌های مورد نظر خود برای خرید و فروش این رمز ارزها اقدام کنید.

اشتباهات رایج معامله گران در معاملات مارجین

یکی دیگه از نکات بسیار مهمی که باید در این مقاله به بررسی آن بپردازیم اشتباهات رایج معامله‌گران در معاملات مارجین است. عدم توجه به برخی از نکات باعث می‌شود تا کاربران در فرایند انجام معاملات مارجین با اشتباهاتی روبرو شوند و جالب است بدانید که معامله‌گران تازه کار دائماً در حال تکرار این اشتباهات هستند. اگر شما این اشتباهات را بشناسید احتمالاً می‌توانید از تمهیدات لازم برای دور ماندن از آنها نیز استفاده کنید و در نتیجه کیفیت بهتری را در معاملات خود رقم بزنید.

افزایش میزان ریسک برای رسیدن به سودهای بالا: این اشتباه مخصوصاً در میان کاربران ایرانی به شدت رایج شده و آنها دائماً با افزایش میزان ریسک به دنبال این هستند تا سودهای خود را در معاملات مارجین به حداکثر ممکن برسانند. عملاً وقتی شما ریسک معاملات خود را افزایش می‌دهید در هر معامله زیانده ممکن است بخش قابل توجهی از دارایی خود را از دست بدهید و این موضوع می‌تواند یک چالش بسیار بزرگ برای شما باشد.

عدم سپری کردن آموزش‌های حرفه‌ای لازم: اگر واقعیت را بخواهید معاملات مارجین سودآوری بسیار بالایی داشته و پتانسیل این بازار نامحدود است. عملاً اگر شما بتوانید در معاملات مارجین موفق ظاهر شوید امکان رسیدن به سودهای بسیار بالا و جذابی را خواهید داشت. اما متاسفانه بسیاری از کاربران ایرانی بر این باور هستند که بدون نیاز به هیچ گونه آموزشی به راحتی می‌توانند در فرایند معاملات مارجین موفق باشند و از این بابت آموزش‌های حرفه‌ای را نادیده می‌گیرند.

اسیر احساسات و هیجانات شدن: همچنین گیر شدن با احساسات و هیجانات یکی دیگر از چالش‌هایی است که باعث می‌شود تا کاربران در فرایند انجام معاملات مارجین با چالش روبرو شده و نتوانند معاملات موفقی را برای خود رقم بزنند. عبور از احساسات و هیجانات به این راحتی‌ها در چنین معاملاتی با پتانسیل سودآوری بالا در دسترس نیست و اگر شما از نظر ذهنی مدیریت خوبی روی احساسات خود نداشته باشید عملاً درگیر این احساسات شده و معاملات خود را کنترل نخواهید کرد.

عدم اعتنا به سیستم‌های مدیریت سرمایه: برخلاف تصور بسیاری از افراد که بر این باورند که تحلیل تکنیکال و استراتژی‌های معاملاتی بیشترین تاثیر را در موفقیت آنها در معاملات مارجین دارد، اما واقعیت اینجاست که بیشتر از استراتژی معاملاتی این سیستم‌های مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک است که در این باره تاثیر خواهد گذاشت. اگر شما نسبت به این موارد بی‌اعتنا باشید عملاً شانس موفقیت در معاملات را نخواهید داشت و حتی با استفاده از بهترین استراتژی معاملاتی هم نمی‌توانید سودآوری خاصی در بازار داشته باشید.

عدم استفاده از حد ضرر: عدم استفاده از حد ضرر یکی دیگر از اشتباهات رایجی است که معمولاً منجر به از بین رفتن دارایی کاربران حتی در یک یا دو معامله می‌شود. در این حالت اگر شما وارد یک معامله زیان آور شوید به دلیل نداشتن حد ضرر و در یک لحظه و تحت تاثیر اخبار ممکن است ضرر سنگینی را در حساب کاربری خود مشاهده کنید و این موضوع می‌تواند دلیلی برای از بین رفتن تمام دارایی شما نیز باشد.

حتما بخوانید: مزایا و معایب ترید

جمع بندی

در انتهای مقاله هستیم و حالا شما به صورت کامل می‌دانید که معاملات مارجین چیست و چگونه می‌توانید از این معاملات برای رسیدن به سودهای جذاب در بازار فارکس و ارز دیجیتال استفاده کنید. معاملات مارجین پتانسیل سودآوری بسیار بالایی را برای تریدرها به دنبال دارد و اگر شما به عنوان یک تریدر بتوانید به دانش و مهارت کافی در فرایند معامله‌گری در معاملات مارجین برسید، سود هنگفتی به دست خواهید آورد و می‌توانید یک درآمد دلاری جذاب و خیره کننده داشته باشید. معاملات مارجین حتی برای کسانی که سرمایه اولیه خیلی زیادی هم ندارند یک روش معاملاتی بسیار جذاب خواهد بود و ت گذاشتن روی این معاملات برای این افراد نیز می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را از نظر درآمد دلاری داشته باشد.

در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا با برگزاری بهترین دوره آموزش ارز دیجیتال و همچنین بهترین دوره آموزش فارکس در ایران صفر تا صد نکات و شرایط لازم برای معامله‌گری در این بازارها را به شما آموزش دهیم که با استفاده از این نکات بتوانید به عنوان یک تریدر معاملات مارجین را در دستور کار خود قرار دهید. انجام معاملات مارجین برای کاربران ایرانی با استفاده از این دوره آموزشی و البته رعایت نکات مدیریت سرمایه و روانشناسی معاملاتی بسیار ساده خواهد شد و احتمال موفقیت شما در این بازارها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

در انتهای این مقاله از شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به معاملات مارجین در ارز دیجیتال و یا فارکس دارید و یا نقطه نظری درباره معاملات دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشد، حتماً نکات و نظرات خود را در انتها و در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. با مرور دیدگاه‌ها و مطالب تمام کاربران است که نحوه معامله‌گری در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس برای تریدرهای ایرانی روند بهتری را فراهم می‌آورد.

سوالات متداول

معاملات مارجین چیست؟

معاملات مارجین به معاملات گفته می‌شود که در آنها کاربران می‌توانند تا چند برابر ارزش دارایی خود از بروکر یا صرافی قرض گرفته و وارد معاملاتی چندین برابر بیشتر از سرمایه اولیه خود شوند.

اهرم در معاملات مارجین چیست؟

اهرم در معاملات مارجین به معنای چند برابر شدن سرمایه لازم برای ورود به معاملات در این بازار است.

سود و ضرر در معاملات مارجین چگونه حساب می‌شود؟

سود و ضرر در معاملات مارجین به نسبت اهرم معاملاتی افزایش پیدا خواهد کرد. یعنی در صورت استفاده از اهرم ۱۰ در معاملات سود و ضرر این معامله نیز برای تریدرها ۱۰ برابر می‌شود.

برای انجام معاملات مارجین در ارز دیجیتال چه باید کرد؟

برای منظور کاربران می‌توانند از خدمات یک صرافی خارجی یا صرافی داخلی ارز دیجیتال استفاده کنند.

ریسک معاملات مارجین چیست؟

معاملات مارجین برای بازارهای زمانی کوتاه مدت کاربرد داشته و ریسک بسیار بالایی دارد. با توجه به چند برابر شدن احتمال ضرر در این معاملات عملاً هر لحظه امکان از بین رفتن دارایی کاربران وجود دارد.

بهترین روش برای موفقیت در معاملات مارجین چیست؟

استفاده از دانش تحلیل تکنیکال  روش‌های مدرن و حرفه‌ای و البته پایبندی به استراتژی‌های معاملاتی.

 

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: