لوگو کانون بورس

حد ضرر در ارز دیجیتال چیست | تکنیک های استثنایی تعیین استاپ لاس

حد ضرر در ارز دیجیتال
شما در حال مطالعه مقاله ۳۴ از ۵۶ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

حد ضرر در ارز دیجیتال چیست و چه لزومی به استفاده از این مفهوم در معاملات بازار ارز دیجیتال وجود دارد؟ در یکی دیگر از مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال با شما همراه هستیم تا یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین مفاهیم این بازار را به شما معرفی کنیم. استاپ لاس یا حد ضرر یکی از مفاهیمی است که از علم تکنیکال وارد بازارهای مالی شده و استفاده از آن در  معاملات بازار ارز دیجیتال می‌تواند شرایط بسیار خوبی برای جلوگیری از ورود به ضرر برای کاربران به دنبال داشته باشد.

بسیاری از کاربران با این مفهوم به صورت کامل و دقیق آشنا نیستند و خیلی از افراد نیز با وجود آشنایی به مفهوم حد ضرر، به دلایل مختلفی از آن در معاملات خود استفاده نمی‌کنند. از این رو بر آن شدیم تا در یک مقاله به صورت کامل و جامع منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال را برای شما تشریح کرده و مزیت‌های استفاده از آن را نیز بیان کنیم.  در پایان این مقاله شما یک دیدگاه کاملاً حرفه‌ای و آگاهانه نسبت به حد ضرر در بازار رمز ارز ها خواهید داشت.

نکات کلیدی مقاله:

 • حد ضرر یا استاپ لاس یک مفهوم کلی اقتصادی است که در همه بازارهای مالی می‌توان از آن استفاده نمود و تنها مختص بازار رمز ارزها نیست.
 • تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال حتماً بایستی با استفاده از استراتژی های تحلیلی صورت گرفته و به هیچ وجه اقدام به تعیین آن به صورت حدس و گمان نکنید.
 • استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال ممکن است محدودیت هایی را برای کاربران به دنبال داشته باشد اما در نهایت از نظر مدیریت سرمایه به نفع آنها تمام خواهد شد.
 • در صورت عدم استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال ممکن است معاملات شما با ضررهای بسیار سنگینی روبرو شود.
 • حد ضرر در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال به صورت اتوماتیک قابل استفاده است.
 • استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال تنها محدود به تازه‌کار نبوده و افراد حرفه‌ای نیز حتی بیشتر از افراد تازه‌کار از این مفهوم در معاملات خود استفاده می‌نمایند.
 • روش ها و استراتژی های معاملاتی بدون حد ضرر چالش‌ها و خطرات بسیار زیادی داشته و توصیه می‌کنیم که افراد غیرحرفه‌ای به هیچ وجه از این روش‌ها در معاملات خود استفاده نکنند.
راهنمای مطالعه نمایش

حد ضرر در ارز دیجیتال چیست

منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال چیست و چرا برای انجام معاملات با ریسک کمتر به آن نیاز داریم؟ قیمت رمز ارزها در بازار مانند سایر بازارهای مالی در یک مسیر  رفت و برگشتی در جریان است. یک روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم و روز دیگر ممکن است قیمت به سمت پایین نزول کند. وقتی قیمت یک ارز دیجیتال در مسیر صعودی و افزایش قرار گرفته باشد، مسلماً شما نیز در حال سود کردن هستید و هر روز به میزان دارایی های شما اضافه می‌گردد. اما در شرایط برعکس وقتی قیمت یک رمز ارز در مسیر نزولی قرار بگیرد، مسلماً شما در حال ضرر کردن بوده و هر چقدر قیمت بیشتر نزول کند، ضرر شما نیز بیشتر خواهد شد.

حد ضرر در ارز دیجیتال

منظور از حد ضرر در بازار ارز دیجیتال نهایت میزان ضرری است که قرار است شما در سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال متحمل شوید. البته به خودی خود هیچ حد نهایی برای ضرر کردن در این بازار وجود ندارد و حتی ممکن است تمام سرمایه های شما نیز در این سرمایه گذاری نیست و نابود گردد. حد ضرر قیمتی است که خود تریدر در معاملات خود تعیین می‌نماید که با رسیدن قیمت ارز دیجیتال خریداری شده به این عدد، عملاً معامله را خواهد بست زیرا بیشتر از این تمایل به ضرر کردن ندارد.

اینکه حد ضرر چگونه تعیین می‌شود و آیا استفاده از آن برای ترید در بازار رمز ارزها مناسب است یا خیر، پرسشی است که در این مقاله سعی داریم تا به صورت جامع درباره آن صحبت کنیم.

تعریف حد ضرر در ارز دیجیتال به صورت فنی

در بند قبلی سعی کردیم تا معنی حد ضرر در بازار ارز دیجیتال را به صورت عامیانه و کاملاً مفهوم به شما معرفی کنیم. اما لازم است تا یک تعریف حرفه‌ای نیز از این مفهوم در بازار داشته باشیم. برای اینکه با تعریف حرفه‌ای حد ضرر همراه شویم، ابتدا باید درباره روش های تحلیلی در این بازار آشنا باشید. به صورت کلی دو روش اصلی و مهمی که کاربران از آن برای تحلیل ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال است.

در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از ابزارها و اندیکاتورهایی اقدام به پیش بینی روند قیمتی یک رمز ارز نموده و سپس برای خرید یا عدم خرید آن تصمیم گیری می‌شود. در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیز نکاتی درباره ویژگی های حاکم بر رمز ارزها مورد بررسی قرار می گیرند تا در نهایت خوب یا بد بودن رمز ارز مورد نظر بررسی شده و نسبت به سرمایه گذاری بر روی آن تصمیم گیری شود.

خوب حالا برای اینکه معنی حد ضرر در ارز دیجیتال را بهتر درک کنید، لازم است تا یک سوال مهم از خودمان بپرسیم. آیا همه تحلیل ها و پیش بینی ها از قیمت ارز دیجیتال درست از آب در می‌آید؟ پاسخ این سوال مسلماً خیر است. در حال حاضر حتی بهترین و با تجربه ترین تریدرها و تحلیل گران نیز با خطاهایی در تحلیل های خود روبرو شده و ممکن است درک درستی از روند یک رمز ارز نداشته باشند. حال سوال اینجاست که از کجا باید بفهمیم که تحلیل و پیش بینی صورت گرفته از روند قیمت یک ارز دیجیتال اشتباه است؟ آیا با ۱ درصد افت قیمت باید به این نتیجه برسیم که تحلیل مورد نظر اشتباه است و دیگر شاهد برگشت قیمت رمز ارز مورد نظر نخواهیم بود؟

“حد ضرر در ارز دیجیتال قیمتی است که وقتی قیمت ارز دیجیتال تحلیل شده تا این عدد نزول کند، نشان از این دارد که تحلیل و پیش بینی صورت گرفته از روند آن اشتباه است.”

دقت کنید که این تعریف به این معنی نیست که قیمت ارز دیجیتال مورد نظر همچنان ممکن است بعد از حد ضرر نیز روند نزولی داشته و یا هیچ وقت دیگر به روند صعودی برنگردد. بلکه این موارد هم ممکن است در قیمت آن رخ دهد. معنی حد ضرر این است که تحلیل صورت گرفته توسط تریدر اشتباه است و استراتژی به کار گرفته شده برای تحلیل، پیش بینی درستی نداشته است. حال ممکن است یک استراتژی دیگر حد ضرر دیگری برای همین رمز ارز داشته باشد که هنوز قیمت به آن حد ضرر نرسیده و حتی قبل از رسیدن به آن دوباره شاهد افزایش قیمت آن باشیم. مسلماً استراتژی دوم درست عمل کرده و تریدر نیازی به بستن معامله خود نیز ندارد.

آیا هر ارز دیجیتال یک حد ضرر دارد؟

پاسخ این پرسش را به صورت ضمنی در بند قبل دادیم. اما برای درک بهتر معنی حد ضرر در بازار ارز دیجیتال لازم است تا این سوال را کمی موشکافانه‌تر بررسی کنیم. اگر پاسخ این سوال را هنوز نمی‌دانید، در واقع درک شما از حد ضرر در ارز دیجیتال کامل نشده است و هنوز لازم است تا در این باره بیشتر بدانید.

“دقت کنید که حد ضرر مربوط به ارز دیجیتال نیست. بلکه این استراتژی معاملاتی است که در آن تعیین حد ضرر معنی می‌پذیرد. هر تریدری ممکن است از استراتژی معاملاتی مخصوص به خود استفاده کرد و هر استراتژی بنا به شرایط و عوامل مورد استفاده برای تحلیل ممکن است حد ضرر متفاوتی داشته باشد. از این رو همزمان و در شرایط یکسان اگر چند استراتژی را روی یک ارز دیجیتال پیاده کنیم، ممکن است به حد ضررهای مختلفی برسیم. انتخاب حد ضرر با توجه به استراتژی خواهد بود که شما برای ورود به معامله و خرید ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کنید. “

در بخش‌های بعدی مقاله روش ها و استراتژی های تعیین حد ضرر را با هم مرور خواهیم کرد. هم چنین به نحوه انتخاب از میان آنها نیز اشاره می‌کنیم. اما قبل از آن لازم است تا درک شما را نسبت به این مفهوم بالاتر برده و اهمیت استفاده از آن در معاملات ارز دیجیتال را به شما بازگو کنیم.

چرا باید از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

حالا به خوبی می‌دانید حد ضرر در ارز دیجیتال چیست و منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال دقیقاً به چه شرایطی در انجام معاملات در این بازار باز می‌گردد. اما چرا باید از حد ضرر استفاده کنیم؟ برای این‌که دلیل استفاده از حد ضرر در بازار ارز دیجیتال را بهتر درک کنید، نیاز است تا به صورت تجربی در این باره با شما صحبت کنیم. وقتی یک معامله وارد ضرر می‌شود، چندین مسیر پیش روی کاربر قرار خواهد گرفت. مرور این مسیرها می‌تواند دلیل و اهمیت استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال را بهتر به شما نشان دهد.

حد ضرر در ارز دیجیتال

مسیر شماره ۱ (باتلاق ضرر): کاربر می‌تواند بدون هیچ اقدامی معامله را به حال خود رها کند. البته که این مسیر معمولاً انتخاب رایج تریدرهای ایرانی است. وقتی وارد ضرر می‌شوند عملاً نمی‌توانند هیچ اقدامی نموده و بر اساس احساسات معامله را به حال خود رها می‌کنند. هدف اصلی کاربر در چنین شرایطی بازگشت قیمت رمز ارز به شرایط اولیه است که یا با قیمت سر به سر معامله را ببندند و یا از آن سود به دست آورند. این مسیر یک اشتباه بزرگ در انجام معاملات ارز دیجیتال است. زیرا علاوه بر اینکه ضررها در مدت زمانی طولانی با شما همراه می‌مانند، شما نمی‌توانید از سرمایه خود برای سایر فرصت‌های موجود نیز استفاده کنید.

مسیر شماره ۲ (میانگین کم کردن): تریدرها یک رفتار عجیب و غریب دیگر نیز در مواقع وارد شدن به ضرر از خود نشان می‌دهند که حتی از مسیر شماره ۱ نیز عجیب‌تر است. خیلی از کاربران که اتفاقاً تعداد آنها کم هم نیست، در مواقع ورود به ضرر سریعاً در قیمت های پایین‌تر نیز اقدام به خرید می‌نمایند تا هم بتوانند ضررهای وارد شده را خیلی سریع جبران نمایند و هم سود بیشتری به دست بیاورند. آخه آدمه حسابی! اگر قرار بر سود بردن بود که از همان تحلیل اولیه می‌بردی. این مسیر نیز البته به جز موارد نادری در اکثر مواقع یک اشتباه بزرگ است و اقدام برای آن حتی ممکن است ضررهای بیشتری را نیز برای تریدرها در بازار ارز دیجیتال به دنبال داشته باشد. منظور ما از مواقع نادر نیز اقدام به خرید ارز دیجیتال مورد نظر در قیمت های پایین با در نظر گرفتن یک استراتژی خرید است. نه اینکه بی‌مهابا و تنها به دلیل میانگین کم کردن به دنبال خرید رمز ارز مورد نظر برویم.

مسیر شماره ۳ (حد ضرر وارد می‌شود): سومین مسیر جایی است که حد ضرر می‌تواند در معامله وارد شود. در این راه‌حل شما می‌توانید با رسیدن قیمت ارز دیجیتال مورد نظر به حد ضرر، معامله را بسته و از آن خارج شوید. سپس چندین راه‌حل پیش روی شما قرار می‌گیرد که می‌توانید از هر یک از این راه‌حل‌ها استفاده کنید:

۱- شما این امکان را خواهید داشت تا از سایر فرصت‌ها در بازار استفاده کنید. به این معنی که استراتژی معاملاتی خود را روی سایر ارزهای دیجیتال نیز امتحان کرده و در صورت مشاهده سیگنال خرید، سرمایه خود را روی ارز دیجیتال مورد نظر قرار دهید. در صورت ورود ارز دیجیتال مورد نظر به سود، اولاً شما خیلی زود می‌توانید ضررهای معامله قبلی را جبران کنید و ثانیاً خیلی زود به سود نیز خواهید رسید.

۲- این امکان برای شما وجود دارد تا دوباره در همان رمز ارز بعد از مشاهده سیگنال خرید با استفاده از استراتژی معاملاتی وارد شوید. در این شرایط شما چند پله بزرگ ضرر را نادیده گرفته و معامله خود را در قیمت بهتری هم آغاز کرده‌اید.

۳- می‌توانید در صورت مشاهده وضعیت تلاطمی در بازار چند روزی را نقد باقی مانده  صبر کنید تا دوباره شرایط به حالت اولیه باز گردد. سپس با استراتژی معاملاتی خود به دنبال دریافت سیگنال خرید باشید.

“بازار ارزهای دیجیتال پر از فرصت‌های سرمایه گذاری و خرید است. فرصت‌ها در این بازار مانند اتوبوس‌هایی هستند که دائماً در حرکت بوده و شما می‌توانید در مسیر سوار آنها شوید. اینکه چرا یک کاربر خود را محدود به یک رمز ارز و یک فرصت کرده و با وجود وارد شدن به ضرر تمایلی به خروج از ارز دیجیتال مورد نظر ندارد و همچنان همان روند قبلی را طی می کند، جای بسی تامل و درنگ خواهد داشت. “

مزیت‌های استفاده از حد ضرر در ارز دیجیتال چیست

حالا می‌دانید که منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال چیست نوبت به بررسی مزیت‌های استفاده از آن در معاملات می‌رسد. هدف ما از بررسی مزیت‌های استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال ترغیب شما عزیزان به این موضوع است. زیرا متأسفانه شاهد هستیم که بسیاری از کاربران ایرانی روزها و هفته‌ها در ضررهای سنگین معاملات خود قرار گرفته و هیچ تلاشی برای خروج از این وضعیت ندارند. در حالی که هر روز شاهد به وجود آمدن فرصت‌های بسیار زیادی در بازار هستیم، این دست از تریدرها همچنان به دلیل بار روانی زیادی که ضرر به آنها تحمیل کرده، نمی‌توانند معاملات خود را بسته و به همان شرایط قبلی خود ادامه می‌دهند. از این رو است که ترجیح دادیم تا مزیت‌های استفاده از حد ضرر در بازار ارز دیجیتال را نیز به شما معرفی کنیم.

 • یکی از اصلی ترین مزیت‌های آن امکان استفاده دوباره از سرمایه مورد معامله برای فرصت‌های جدید است. عملاً با نبستن معامله شما سرمایه خود را در یک معامله قفل کرده و نمی‌توانید از آن برای خرید سایر رمز ارزها استفاده کنید. حد ضرر این شجاعت را به شما می دهد تا بلافاصله از سرمایه خود برای حضور در سایر فرصت‌های بازار استفاده کنید.
 • جلوگیری از خواب سرمایه برای بازه های زمانی طولانی مدت نیز یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از حد زیان است. در نظر داشته باشید که فرایند وارد شدن معامله به زیان و حتی برگشت آن به قیمت اولیه ممکن است بسیار زمان بر باشد. در برخی مواقع کاربران یک دو سال مجبورند تا این وضعیت را تحمل نمایند. در این مواقع جدای از ضررهای مستقیم این معامله، به دلیل خواب سرمایه نیز ممکن است شما با زیان هایی روبرو شوید.
 • جلوگیری از از بین رفتن درصد قابل توجهی از سرمایه ها را نیز می‌توان به مزیت‌های حد زیان و استفاده از آن در معاملات اضافه نمود. در برخی مواقع با خرید شت کوین ها حتی ممکن است کل سرمایه خود را به خطر بیندازید. در صورتی که با تعیین حد ضرر از این امر نیز جلوگیری خواهد شد.
 • امکان کسب تجربه بیشتر در معاملات و بازار و همچنین باقی ماندن در معاملات از دیگر مزیت‌هایی است که حد ضرر برای شما خواهد داشت. بسیاری از کاربرانی که برای طولانی مدت به دلیل وارد شدن به ضرر از بازار خارج می‌شوند، هیچ وقت به بازار برنگشته و برای همیشه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را فراموش می‌کنند.

چه کسانی از حد ضرر در بازار ارز دیجیتال استفاده می‌نمایند؟

پرسش حد ضرر در ارز دیجیتال چیست را به زبان ساده و با یک تعریف فنی برای شما پاسخ دادیم. بعد از درک منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال باید شرایط استفاده از این پارامتر را در بازار برای شما تشریح کنیم. برای این منظور ابتدا افرادی را به شما معرفی می‌کنیم که از حد زیان در معاملات خود در بازار استفاده می‌نمایند و یا باید استفاده کنند.

در ردیف اول استفاده از حد زیان کسانی هستند که به دنبال نوسان گیری از ارزهای دیجیتال هستند. در مقاله آموزش نوسان گیری ارز دیجیتال درباره شرایط استفاده از این روش برای سرمایه گذاری در بازار توضیحات لازم را ارائه کردیم. نوسان گیری از رمز ارزها بدون در نظر گرفتن حد ضرر مانند پریدن از هواپیما بدون چتر نجات است. در مقاله آموزش مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال نیز به اهمیت استفاده از حد ضرر در نوسان گیری اشاره کردیم. بنابراین این دست از سرمایه گذاران بازار رمز ارزها نیاز دارند تا حتماً از حد ضرر در معاملات خود استفاده کرده و از این طریق جلوی وارد شدن معاملات به ضررهای سنگین را بگیرند.

افراد حرفه‌ای نیز که همیشه به اصول و استراتژی های معاملاتی خود پایبند هستند، از حد زیان در معاملات خود استفاده می‌کنند. این دست از افراد به دلیل شناخت عواقب عدم استفاده از حد زیان، استفاده از آن را در دستور کار قرار داده و به هیچ وجه از آن کوتاه نمی‌آیند. به همین دلیل است که همیشه ضررهای این دست از افراد بسیار کم است.

در این بین فقط افراد تازه‌کار هستند که از تمایل چندانی به استفاده از حد زیان در معاملات خود نداشته و ترجیح می‌دهند تا از این پارامتر استفاده نکنند. جالب است که خود این افراد نیز به زودی به اهمیت استفاده از حد زیان در معاملات خود پی برده و چاره ای جز پایبندی به آن ندارند، مگر اینکه خیلی زود از بازار خارج شوند.

آیا استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال اجباری است؟

با درک منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال حالا بهتر می‌توان به پرسش‌های مختلف درباره این پارامتر تکنیکالی پاسخ داد. یکی از این سوالات هم اجباری بودن یا نبودن استفاده از حد زیان در معاملات است. شرایط استفاده از حد زیان در معاملات مستقیم ارز دیجیتال با معاملات فیوچرز در این بازار با هم متفاوت است. در ادامه به تشریح شرایط استفاده از حد ضرر در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال نیز خواهیم پرداخت. اما درباره معاملات مستقیم و معمول هیچ اجباری به تعیین حد ضرر نیست و شما حتی می‌توانید تا نابودی کامل سرمایه خود نیز معاملات را باز نگه دارید. در بازارهای مالی که استفاده از اهرم وجود ندارد، عملاً استفاده از حد زیان نیز اجباری نخواهد بود. از این گذشته اجباری بودن یا نبودن استفاده از حد ضرر به مقدار سرمایه در دسترس شما نیز بستگی دارد.

تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال چگونه است؟

خوب حالا که می‌دانید منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد، نوبت به آن رسیده تا کمی حرفه‌ای تر درباره این مفهوم با شما صحبت کنیم. تعیین حد ضرر یکی از نکات بسیار حرفه‌ای در بازارهای مالی و معاملات است. شاید تصور کنید که تعیین یک قیمت برای اینکه در آن ترید شما فیلد شده و باید از معامله خارج شوید، ساده باشد، اما تجربه نشان می دهد که تعیین دقیق حد ضرر در ارز دیجیتال اهمیت به مراتب بیشتری داشته و به این راحتی ها نخواهد بود.

جالب است بدانید که خیلی از کاربران هزینه های قابل توجهی را پرداخت می‌کنند تا برخی از سرمایه گذاران حرفه‌ای تنها حد ضرر معاملات آنها در ارزهای مختلف را بیان کنند. موضوع وقتی جالب تر می‌شود که بدانید خود این کاربران افراد تازه‌کاری نبوده و تجربه چند ساله در ترید ارز دیجیتال دارند. بیان این نکته به این منظور بود که اهمیت دقیق و درست حد ضرر و حرفه‌ای بودن روش تعیین آن را به شما القا کنیم. نه اینکه شما را ترغیب به استفاده از این خدمات کرده باشیم.

حد ضرر در ارز دیجیتال

تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال با روش های مختلفی صورت می‌پذیرد. برای این منظور بهترین روش تسلط به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال می باشد. تریدرهایی که به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال واقف بوده و تجربه خوبی در پیاده سازی استراتژی های مختلف تکنیکالی در این بازار دارند، می‌توانند از آن برای تعیین حد ضرر در معاملات این بازار استفاده کنند. البته برخی از تکنیک هایی هم هستند که با استفاده از آنها و بدون تحلیل تکنیکال نیز می‌توان برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال استفاده کرد.

اهمیت تعیین دقیق حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال

اشاره کردیم که تعیین دقیق حد ضرر در معاملات اهمیت بسیار زیادی دارد. اما برای درک بهتر این موضوع لازم است تا نکات تجربی مربوط به آن را نیز با شما در میان بگذاریم. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، در ادامه عواقب تعیین اشتباه حد ضرر را مرور کرده و مزیت‌های تعیین دقیق آن را بیان می‌کنیم.

تصور کنید که شما وارد یک معامله شده و برای جلوگیری از ضرر و مدیریت سرمایه یک قیمت را به عنوان حد ضرر تعیین کرده‌اید. در صورتی که قیمت تنها کمی پایین‌تر از حد ضرر شما دوباره به مسیر صعودی برگشته و یک رالی صعودی بزرگ را طی کند، چه حسرتی متوجه خود و سرمایه گذاری خود خواهید کرد؟ مخصوصاً اگر با خرید بیت کوین به دنبال یک سرمایه گذاری بزرگ در این بازار باشید. حال در همین شرایط سرمایه گذاری را تصور کنید که حد زیان معامله خود را تنها چند واحد کمتر از حد ضرر شما قرار داده باشد. سرمایه گذار دوم در حال حاضر در یک معامله سودآور است و شما معامله خود را با ضرر بسته‌اید.

به همین دلیل اصرار داریم تا در زمان تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال حتماً دقت بسیار زیادی داشته باشید. زیرا در بسیاری از موارد حتی یک فاصله چند واحدی نیز می‌تواند یک افسوس بزرگ برای شما به ارمغان بیاورد. البته این موضوع به این معنی نیست که حد زیان معامله خود را بدون دلیل و بی توجه به قوانین و اصول پایین بیاورید خیر. بلکه باید به صورت منطقی برای تعیین آن اقدام نمایید.

روش محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال چیست

بعد از پاسخ دادن به پرسش حد ضرر در ارز دیجیتال چیست حالا نوبت به تشریح روش های محاسبه این قیمت می‌رسد. اگر منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال را درک کرده باشید، باید بدانید که روش های مختلفی برای محاسبه آن وجود دارد و همه این روش ها نیز ممکن است نتیجه مختلفی داشته باشند. اینکه شما کدام یک از آنها را به عنوان حد زیان معامله خود در بازار در نظر بگیرید، دقیقاً به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. دقت کنید که در هر استراتژی ابزارها و روش هایی برای تعیین حد ضرر وجود دارد. روش هایی که در ادامه با شما مرور می‌کنیم، در واقع همین ابزارها و روش ها هستند. روش های مدرن و به روز که به صورت حرفه‌ای توسط بهترین تحلیل گران و تریدرهای بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای تعیین حد ضرر می‌توان از روش های زیر استفاده کرد:

 • قوانین تحلیل تکنیکال و پارامترهای تکنیکالی می‌توانند بهترین روش برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال باشند.
 • قیمت های خیلی واضح و حساس را نیز می‌توان برای تعیین حد ضرر در معاملات در نظر گرفت.
 • از اندیکاتورهای رایج در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نیز می‌توان برای تعیین حد ضرر در بازار استفاده کرد.
 • امکان استفاده از ابزارهای تکنیکالی نیز برای تعیین حد ضرر وجود دارد.
 • همچنین امکان تعیین حد ضرر با استفاده از روش های مدیریت سرمایه و به صورت بخشی از سرمایه درگیر در معامله نیز وجود دارد.

بهترین استراتژی ها و تکنیک های تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال

بعد از اینکه درک کردید که حد ضرر در ارز دیجیتال چیست باید با روش های تعیین آن نیز آشنا شوید. دقت کنید که درک منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال و عدم استفاده از این پارامتر هیچ سودی به حال شما ندارد. از این رو توصیه می‌کنیم که به جای تکیه بر آموزش مفهوم این پارامتر روی روش های تعیین و از این گذشته کنترل احساسات برای پایبندی به آن تمرکز داشته باشید. زیرا افراد زیادی هستند که با وجود درک همه موضوعات مربوط به حد ضرر اما توانایی پایبند بودن به آن را در معاملات ندارند.

یکی از مهم‌ترین موضوعات در حد ضرر احساسات و کنترل هیجانات بازار است. در مقاله روش های کنترل هیجانات در معاملات ارز دیجیتال به صورت کامل به بررسی این روش ها و تکنیک ها پرداختیم. موضوع این است که نه فقط حد ضرر بلکه بسیاری دیگر از اصول ترید در بازار رمز ارزها به صورت مستقیم به کنترل احساسات و هیجانات باز می‌گردد. تا جایی که خیلی از افراد با تجربه و متخصص اهمیت این موضوع را حتی بیشتر از تسلط کاربر به روش های تحلیلی قیمت رمز ارزها می دانند. از این رو توصیه می‌کنیم که همراه با یادگیری روش های محاسبه حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال فکری هم برای تقویت کنترل احساسات و هیجانات خود برای پایبندی به آن داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی های معامله گر منظم و موفق همین پایبند بودن به اصولی است که خودش از قبل برای انجام معاملات تعیین کرده است. اصولی ک هر بار نادیده گرفتن آنها حتی اگر به ضرر کاربر هم تمام نشود، یک نکته منفی در معاملات است. آمارها نشان می دهد که افرادی که یک بار از اصول خود در بازارهای مالی کوتاه بیایند، استعداد و پتانسیل بسیار بالایی برای تکرار این موضوع داشته و همین امر می‌تواند منجر به شکست های بزرگ برای آنها شود.

با درک همه این مسائل و شرایط در ادامه روش های محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال را با به روز ترین تکنیک ها به شما بیان می‌کنیم.

تعیین حد ضرر بر اساس درصدی از حجم معامله

یکی از روش های تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال استفاده از تکنیک درصدی از حجم سرمایه درگیر است. این روش که بیشتر از اصول اولیه علم اقتصاد وارد تحلیل و معامله گری در بازار شده، در میان افراد تازه‌کار بسیار رواج دارد. اگر منظور از حد ضرر در ارز دیجیتال را درک کرده باشید، به راحتی معایب استفاده از این تکنیک را نیز درک خواهید کرد. مراحل استفاده از این روش برای تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال به شرح زیر است:

کاربران باید از قبل با درک و شناخت مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال حداکثر آستانه تحمل ریسک در معاملات را برای خود تعیین کنند. این میزان بسته به نوع ترید و سرمایه گذاری هم می‌تواند عددی بین ۲ تا ۵ درصد و هم ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد. برای معاملات مستقیم ارز دیجیتال می‌توانید همین ۱۰ تا ۲۰ درصد را برای خود تعیین کنید.

در هر معامله حجم اولیه ورود به بازار را تعیین می‌کنید. برای مثال اگر قرار است ۱۰ میلیون تومان برای خرید بیت کوین در نظر بگیرید، حجم معامله شما ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. سپس باید حد ضرر را حساب کنید. با افت ۱۰ درصد قیمت ارز دیجیتال بعد از خرید، شما باید معامله مورد نظر را ببندید. این روش یک روش ابتدایی برای تعیین حد ضرر است که معمولاً افراد حرفه‌ای از آن استفاده نمی‌کنند.

مزیت ها:

 • ساده بودن محاسبه حد ضرر
 • عدم نیاز به دانش تکنیکالی

معایب:

 • عدم تطابق با شرایط نوسانات ارز دیجیتال مورد نظر
 • امکان برگشت قیمت بعد از چند پله پایین‌تر از حد ضرر

به صورت کلی استفاده از این روش را برای تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال پیشنهاد نمی‌کنیم. استفاده از این روش برای بازارهای حرفه‌ای مانند بازار رمز ارزها می‌تواند در مجموع برای کاربر زیان ده تمام شود. حتی در صورت تسلط به روش های تکنیکالی این روش می‌تواند کیفیت استراتژی های مورد استفاده را نیز زیر سوال ببرد.

تعیین حد ضرر بر اساس اصول مقاومت و حمایت

دومین روشی که برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال به شما معرفی می‌کنیم، یک روش ساده اما بسیار قدرتمند است. در این روش شما می‌توانید از حمایت های موجود در بازار و سطوح حمایتی برای تعیین حد ضرر استفاده کنید. در مقاله تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به صورت کامل و جامع به تشریح نحوه تعیین حمایت ها و مقاومت ها پرداختیم. با به کار گیری هر یک از آنها می‌توانید برای تعیین حد ضرر اقدام کنید.

نکات تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال با سطوح حمایتی:

 • نزدیک ترین قله و دره ها به قیمت فعلی می‌توانند به عنوان حد ضرر انتخاب شوند.
 • سطوح حمایتی بزرگ در نزدیکی قیمت فعلی را نیز می‌توان برای این منظور استفاده کرد.
 • خط روند نیز می‌تواند به عنوان حد ضرر در این روش به کار گرفته شود.
 • سایر روش های تعیین مقاومت و حمایت را نیز می‌توان در این تکنیک استفاده کرد.

حد ضرر در ارز دیجیتال

دقت داشته باشید که استفاده از این روش برای تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال یک روش معمول است و بسیاری از افراد حرفه‌ای نیز از این تکنیک استفاده می‌نمایند. البته کیفیت کار تریدر و تجربه وی در دانش تکنیکال و به کار گیری تکنیک های آن نیز در کیفیت تعیین حد ضرر با این روش تاثیر مستقیم خواهد داشت.

مزیت ها:

 • کیفیت مناسب حد ضرر تعیین شده
 • نبود پیچیدگی زیاد

معایب:

 • نیاز به تسلط به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

با توجه به اینکه استفاده از مقاومت ها و حمایت ها معمولاً در اکثر استراتژی های بازار وجود دارد، از این رو خیلی از کاربران از این روش برای تعیین حد ضرر استفاده می‌نمایند. کاربران تازه‌کاری هم که به دنبال یک روش عالی برای تعیین حد ضرر هستند، می‌توانند از این تکنیک در معاملات خود استفاده کنند.

تعیین حد ضرر با استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج

یکی دیگر از روش های تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال استفاده از اندیکاتورهای تکنیکالی است. اندیکاتورها استفاده بسیار زیادی برای تحلیل و پیش بینی قیمت رمز ارزها دارند و از این رو در عرصه‌های مختلف نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. یکی از بهترین اندیکاتورها برای ارزهای دیجیتال اندیکاتور مووینگ اوریج است که در تنوع بالا در دسترس کاربران قرار دارند. مووینگ اوریج اندیکاتوری است که در آن میانگین قیمت یک رمز ارز در بازه‌های زمانی مختلف محاسبه شده و حاصل کار به صورت یک نمودار منحنی بر روی نمودار قیمت رمز ارز مورد نظر ترسیم می‌شود. هر نقطه از این نمودار منحنی حاصل میانگین‌گیری تعداد مشخصی از قیمت های رمز ارز مورد نظر هستند که از روز قبل از آن شروع شده و تا محدوده مشخص شده که کاربر خود تعیین می‌نماید، ادامه پیدا می‌کند.

اندیکاتور مووینگ اوریج در بازه‌های زمانی مختلفی قابل استفاده است. از رایج‌ترین شماره های مورد استفاده این اندیکاتور به ترتیب می‌توان به شماره ها ۱۰۰، ۶۰، ۳۰، ۱۵، ۹ و ۲۰۰ اشاره نمود. دقت کنید که هر چقدر شماره مووینگ اوریج کمتر شود، تغییرات آن نسبت به تغییرات قیمت و نمودار قیمت کمتر خواهد بود. به نحوی که اگر شماره آن را روی یک بگذاریم، منحنی اندیکاتور دقیقاً بر نمودار قیمت منطبق می‌شود و هر چقدر عدد آن بزرگ تر باشد، فاصله بیشتری از نمودار قیمت گرفته و تغییرات آن کندتر از تغییرات قیمت می‌شود.

اندیکاتور شماره ۱۰۰ در این بین جذابیت بیشتری برای تریدرها و تحلیل‌گران داشته و افراد زیادی از این مووینگ اوریج برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. از این گذشته این مووینگ اوریج کاربردهای دیگری هم دارد که یکی از آنها نیز تعیین حد ضرر است. شما می‌توانید حد ضرر معاملات خود در بازار ارز دیجیتال را زیر مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه قرار دهید. زیرا این مووینگ اوریج مانند یک حمایت بسیار قدرتمند عمل کرده و مانع از ریزش بیشتر قیمت رمز ارز مورد نظر می‌شود.

البته در برخی از مواقع استفاده از این شماره مووینگ اوریج برای تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. یکی از اصلی‌ترین این چالش‌ها زیاد شدن اندازه حد ضرر است که ممکن است با اصول مدیریت سرمایه در تضاد باشد. در صورتی که مووینگ اوریج شماره ۱۰۰ حد ضرر خیلی بزرگی برای شما ایجاد کرد، می‌توانید سراغ سایر مووینگ اوریج ها از جمله ۶۰ روزه و .. بروید. حتی تریدرهای روزانه و کسانی که برای نوسان گیری چند ساعته وارد بازار رمز ارزها می شوند نیز از مووینگ اوریج ها برای تشخیص حد زیان خود استفاده می‌نمایند. البته این دست از افراد معمولاً از مووینگ اوریج های کوچک‌تری مانند ۳۰ یا ۹ برای این منظور استفاده می‌نمایند که شرایط خاص خود را دارد.

در شکل زیر نحوه استفاده از مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه برای تعیین حد ضرر را با هم مشاهده می کنیم:

حد ضرر در ارز دیجیتال

همان طور که ملاحظه می‌کنید مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه در تعداد دفعات مختلفی مانع از ریزش قیمت شده است و قیمت با برخورد به آن واکنش نشان داده و دوباره به روند قبلی بازگشته است. همین قاعده است که باعث شده تا این اندیکاتور تبدیل به یک اندیکاتور عالی هم برای تحلیل و پیش بینی قیمت رمز ارزها و هم برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال شود.

تعیین حد ضرر با استفاده از اندیکاتور مکدی

یکی دیگر از اندیکاتورهایی که می‌توان برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و البته تعیین حد ضرر در بازار رمز ارزها به کاربرد اندیکاتور مکدی است. اما چگونه قرار است از این اندیکاتور برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال استفاده کنیم؟ همان طور که می دانید اندیکاتور مکدی یکی از اندیکاتورهایی است که به راحتی می‌توان از آن برای تعیین واگرایی‌ها و همگرایی ها در نمودار قیمت استفاده نمود. محل واگرایی‌ها  و قله هایی که با واگرایی آنها نشان از برگشت قیمت وجود دارد، می‌توانند بهترین محل برای تعیین حد ضرر باشند.

اندیکاتور مکدی یک اندیکاتور بسیار پرکاربرد است. از این گذشته به دلیل استفاده تحلیل‌گران بزرگ به عنوان یکی از معدود اندیکاتورهای معتبر نیز شناخته می‌شود که می‌توان از آن در بهترین استراتژی‌های ترید در بازار رمز ارزها استفاده کرد. این اندیکاتور کاربردهای مختلفی دارد. از آن می‌توان برای سیگنال خرید و فروش رمز ارزها، برای تعیین بهترین نقاط ورود به بازار و خروج از بازار و البته تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال استفاده کرد. البته تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال با استفاده از مکدی معمولاً شباهت زیادی به ترفند استفاده از مقاومت ها و حمایت ها دارد. اما با این حال برای اینکه بتوانید بهترین نقاط در واگرایی‌ها را تشخیص دهید، مکدی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در تصویر زیر نحوه تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال با استفاده از اندیکاتور مکدی را مشاهده می‌کنید.

حد ضرر در ارز دیجیتال

همان طور که ملاحظه می‌کنید، دره پایین‌تر که واگرایی در آن شاهد هستیم، به عنوان حد ضرر در نظر گرفته شده است. شما نیز می‌توانید از این ترفند برای تعیین حد ضرر استفاده کنید. البته استفاده از این ترفند در شرایطی است که استراتژی شما مبتنی بر واگرایی‌هایی موجود در بازار باشد.

تعیین حد ضرر با استفاده از اندیکاتور RSI

هم چنین برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال می‌توان از اندیکاتور RSI نیز استفاده کرد. استفاده از این اندیکاتور نیز شرایط مشابهی با اندیکاتور مکدی دارد.  با شناسایی واگرایی‌ها در آن می‌تواند بهترین حد ضرر را تعیین کنید. تعیین حد ضرر با RSI قدرت و شرایط مشابهی با مکدی دارد. از این اندیکاتور نیز می‌توان برای موارد مختلفی استفاده کرد که یکی از موارد استفاده آن همین تعیین حد ضرر است.

RSI معمولاً رفتار مشابهی با نمودار قیمت از خود نشان می‌دهد. به این ترتیب که اگر قیمت روند صعودی در پیش بگیرید، RSI نیز روند صعودی در پیش می‌گیرد. اما جایی که قیمت و حجم معاملات روند نزدیک به همی پیدا نکرده و عملاً رفتار قیمت به صورت حباب‌وار باشد، RSI می‌تواند این موضوع را به تحلیل‌گر نشان دهد. در این مواقع است که از اصلاح واگرایی در این اندیکاتور استفاده می‌شود. به این معنی که اندیکاتور و نمودار قیمت روند متناقضی نسبت به هم دارند. واگرایی در میان نمودار قیمت و اندیکاتور RSI معمولاً زمانی خود را نشان می‌دهد که به انتهای یک روند رسیده باشیم. انتهای یک روند نزولی بزرگ یا انتهای یک روند اصلاح می‌تواند بهترین مکان برای ورود به معاملات ارز دیجیتال باشد. در چنین مواقعی به راحتی می‌توانید از RSI برای تعیین حد ضرر کمک بگیرید.

RSI در میان تحلیل‌گران و معامله گران در بازار ارز دیجیتال به ماشین سیگنال دهی معروف شده است. از این رو معمولاً آن را در هر استراتژی معاملاتی می‌توان مشاهده کرد. به همین دلیل است که استفاده از این اندیکاتور را برای تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال معرفی کردیم زیرا در اکثر مواقع تحلیل‌گران به کار کردن با آن آگاه بوده و می‌دانند که چگونه با آن واگرایی‌ها در بازار را تشخیص دهند. در تصویر زیر می‌توانید نحوه تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال با استفاده از RSI را مشاهده کنید:

حد زیان در رمز ارز

همان طور که ملاحظه می‌کنید این روند در زمان‌هایی امکان‌پذیر است که شاهد واگرایی در میان نمودار قیمت ارز دیجیتال و اندیکاتور باشیم.

تعیین حد ضرر با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو

برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال هم چنین می‌توانید سراغ اندیکاتور ایچی موکو بروید. هر چند این اندیکاتور چندان برای خود ما جذابیت ندارد، اما با این حال تحلیل‌گران زیادی از آن در معاملات خود برای تحلیل و پیش بینی استفاده می‌کنند. از این گذشته در میان ایرانی‌ها نیز استفاده از آن بسیار رایج شده است. البته این موضوع ریشه در استفاده برخی از اساتید نماها از این اندیکاتور به وفور در آموزش تحلیل تکنیکال دارد. از این رو نحوه تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال با استفاده از آن را نیز تشریح می کنیم.

ایچی موکو یک اندیکاتور چند منظوره است که اگر بر روی نمودار قیمت قرار دهید، صفحه‌ای کاملاً سیاه شده خواهید دید که اصلاً دیگر نموداری برای تحلیل پیدا نیست. این موضوع مخصوصاً برای کسانی که به دنبال ادعاهای بزرگ در تحلیل تکنیکال و پیش بینی قیمت رمز ارزها هستند، بسیار مناسب و ایدئال است. این اندیکاتور مقاومت ها و حمایت های مختلفی را بر روی نمودار نشان می‌دهد که بهترین جایی است که ابر ایچیموکو ضخیم شده و به بیشترین اندازه خود رسیده است. اگر قیمت با این قسمت برخورد کرده و به سمت بالا پرتاب شده باشد، می‌توانید از آن برای جایگذاری حد ضرر خود استفاده کنید. در تصویر زیر روند تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال توسط ایچیموکو را مشاهد می‌کنید:

حد زیان در رمز ارز

مشاهده می‌کنید که با نمودار بسیار پیچیده ای روبرو هستید. دقت کنید که استفاده از ایچیموکو برای تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال ممکن است چالش‌های زیادی به دنبال داشته باشد. از این رو به افراد تازه کار که تجربه مناسبی در استفاده از این روش تکنیکالی ندارند، چندان توصیه به استفاده از آن نداریم.

تعیین حد ضرر با استفاده از ابزار فیبوناچی

یکی از بهترین ابزارها برای محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال ابزار فیبوناچی است. تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال با این ابزار بسیار جالب است. فیبوناچی یک ابزار همه کاره در تحلیل تکنیکال است. از آن می‌توان برای موارد بسیار زیادی اعم از اهداف کوتاه مدت و دراز مدت، پیش بینی روند قیمت، حد سود و البته حد ضرر استفاده کردو تعیین حد ضرر با ابزار فیبوناچی مزیت‌های بسیار زیادی دارد که یکی از مهم ترین این مزیت‌ها امکان انتخاب حد ضررهای بسیار کوچک است. جایی که شما مجبور نخواهید بود برای یک معامله در صورت ضرر کردن متحمل ضرر زیادی شوید. از این گذشته حد ضرر تعیین شده توسط ابزار فیبوناچی می‌تواند قدرت قابل توجهی هم داشته باشد.

از ابزار فیبوناچی می‌توانید در شرایط مختلف استفاده کنید. این ابزار به هیچ وجه محدود به زمان های خاصی نبوده و برای استفاده از آن حتماً نباید در انتهای یک روند نیز باشید فیبوناچی را می‌توانید در پلتفرم های نمایش ابزارهای تحلیل تکنیکال هم در شرایط ریتریسمنت و هم در حالت اکسپنشن در اختیار داشته باشید. از هر دو آنها نیز می‌توان برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال استفاده کرد.

برای تعیین حد ضرر با استفاده از فیبوناچی می بایست درصدهای مهم آن را بشناسید. مهم ترین درصدهای این بازار به ترتیب ۷۸.۶، ۸۶، ۶۸، ۵۰ و … است. از هر کدام از این درصدها می‌توانید برای تعیین حد ضرر خود استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که خود را برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال با فیبوناچی محدود به نزدیک‌ترین درصد نکنید در برخی مواقع این مهم می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد. از این گذشته می‌توانید برای بالاتر بردن قدرت حد ضرر تعیین شده، ان را با سایر روش ها مانند مقاومت ها و حمایت ها و حتی اندیکاتورهای معرفی شده نیز ترکیب نمایید. در شکل زیر می‌توانید نحوه استفاده از ابزار فیبوناچی برای تعیین حد ضرر در رمز ارز ها را مشاهده کنید.

حد زیان در رمز ارز

همان طور که می بینید استفاده از این ابزار برای محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال چندان پیچیده نیست و با کمی آموزش و تمرین به راحتی می‌توانید به آن مسلط شوید.

تعیین حد ضرر با استفاده از پرایس اکشن

پرایس اکشن کارها جامعه بزرگی از تحلیل‌گران و تریدرها در بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده اند. برای محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال می‌توان از تکنیک های پرایس اکشن نیز استفاده کرد. تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال با این روش تحلیل می‌تواند جذابیت های بسیار زیادی داشته باشد. زیرا روش های مختلفی را می‌توان برای آن به کار برد.

 • استفاده از اشکال هندسی برای تعیین حد ضرر
 • استفاده از الگوهای شمعی برای تعیین حد ضرر
 • استفاده از الگوهای هارمونیک برای تعیین حد ضرر

و ترکیب همه این روش ها و هم چنین استفاده از مقاومت ها و حمایت ها می‌تواند ابزاری عالی برای این منظور باشد دقت کنید که پرایس اکشن کارها معمولاً به همه این ابزارها و روش ها مسلط بوده و از همه آنها به صورت همزمان استفاده می‌نمایند. از این رو است که تعیین حد ضرر با آن می‌تواند بسیار جالب باشد.

از جمله اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از این روش برای تعیین حد ضرر این است که در آن مجبور به استفاده از هیچ اندیکاتوری نیستید این مهم باعث می‌شود تا شما بهترین حد ضررها را با توجه به شرایط بازار و البته نزدیک‌ترین آنها به قیمت فعلی را تعیین کنید. البته تعیین حد ضرر با این روش چندان هم ساده نیست و نیاز به تمرین زیاد و آموزش های حرفه‌ای دارد. در دوره ارز دیجیتال سعی کرده‌ایم تا به روز ترین و کامل ترین پکیج آموزش پرایس اکشن را در دسترس شما عزیزان قرار دهیم. از این طریق می‌توانید یک روند عالی هم در معاملات خود و هم در تعیین حد سود و حد ضرر داشته باشید.

نکاتی مهم برای تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال

روش ها و تکنیک های معمول برای تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال را با هم مرور کردیم. اکنون شما به تسلط کافی درباره معنی حد ضرر در بازار ارز دیجیتال و روش های تعیین آن رسیده و می دانید که این مهم چقدر می‌تواند برای داشتن معاملات با ریسک کم برای شما مهم باشد. اما کارمان با تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال هنوز تمام نشده است. لازم است تا آموزش ها را برای حرفه‌ای تر شدن شما ادامه دهیم. در این بخش سعی داریم تا نکاتی را با شما در میان بگذاریم که توجه به آنها می‌تواند استفاده از حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال را باز هم برای شما بهینه تر نماید.

فراموش نکنید که در حال حاضر تعداد کاربران زیادی هستند که به همه این موارد تسلط کافی دارند، اما باز هم در تعیین حد ضرر با چالش‌هایی روبرو بوده و یا نمی‌توانند به آن پایبند باشند. از این رو دقت به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم نیز اهمیت بالایی دارد و نباید آنها را دست کم بگیرید.

نکته شماره ۱: سعی کنید حد ضرر را کمی پایین‌تر از قیمت تعیین شده با ابزارها قرار دهید.

یکی از نکات بسیار مهمی که معمولاً از چشم کاربران دور می ماند، همین موضوع است. خیلی از افراد سعی می‌کنند تا قیمت تعیین شده برای حد ضرر را دقیقاً در همان عددی قرار دهند که ابزارها و روش های بیان شده در بالا تعیین کرده است. این موضوع کمی چالش برانگیز است و توصیه ما به صورت تجربی این است که این مقدار را کمی در حدود چند واحد پایین‌تر قرار دهید. این موضوع دلایل مختلفی دارد.

 • اگر دقت کرده باشید در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که قیمت یک حمایت را امتحان کرده و بعد از یک گذر کوچک از آن، دوباره به بالا بر می گردد. در این مواقع حمایت مورد نظر عمل کرده اما اگر شما حد ضرر خود را دقیقاً روی آن تعیین کرده باشید، ممکن است نتوانید به اهداف خود برسید و معامله را با ضرر ببندید.
 • در بسیاری از مواقع افراد ثروتمند و سرمایه گذاران بزرگ برای اینکه ارزهای دیجیتال را در قیمت های پایین‌تری بخرند، در مواقع حساس که معمولاً افراد زیادی اقدام به تعیین حد ضرر در آنها می‌نمایند، سعی می‌کنند تا قیمت را کمی پایین‌تر بکشانند. در این مواقع نیز قیمت از حد ضررهای تعیین شده توسط ابزارهای بالا کمی نفوذ خواهد کرد.

بیان این نکته برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال بیشتر جنبه تجربی دارد. همین نکات ساده است که می‌تواند تفاوت های شما با سرمایه گذاران و تریدرهای معمولی را مشخص کند.

نکته شماره ۲: پایبندی به حد ضرر نشانه ضعف شما نیست.

متأسفانه شاهد هستیم که این تصور در میان برخی از تریدرها و سرمایه گذاران به وجود آمده که پایبند بودن به حد ضرر را نشانه ضعف خود می‌دانند. این افراد خارج شدن از معامله زیان ده را نپذیرفته و بر این باورند که تحلیل آنها نمی‌تواند اشتباه باشد و باید تا رسیدن به سود همچنان در آن باقی بمانند. دقت کنید که این مهم اصلاً توجیح خوبی نیست و نباید چنین تصوری را در ذهن خود بارور کنید.

پایبند بودن به حد ضرر و وارد شدن به یک معامله جدید در صورت زیان ده بودن معامله قبلی اتفاقاً برعکس نشانه شجاعت است. هر کسی نمی‌تواند چنین روندی را در معاملات خود دنبال کند. از این رو توصیه می کنیم که این دیدگاه را نیز از ذهن خود دور کنید.

نکته شماره ۳: هیچ معامله‌ای را بدون حد ضرر باقی نگذارید.

باقی گذاشتن معاملات در بازار ارز دیجیتال بدون حد ضرر نیز عواقب بسیار سنگینی دارد. بسیاری از تریدرها بعد از گذشت مدتی از این امر خسته شده و یا به دلیل وارد شدن به ضرر دیگر از حد ضرر استفاده نمی‌کنند. این روند می‌تواند خیلی زود باعث نابودی کامل سرمایه های شما در ارز دیجیتال شود. مخصوصاً اگر به دنبال معامله گری در بازار فیوچرز باشید.

آیا حد ضرر در ارز دیجیتال به صورت اتوماتیک عمل می‌کند؟

یکی از نکات مهم دیگری که باید درباره حد ضرر در بازار ارز دیجیتال به شما بگوییم، نحوه تنظیم و استفاده از آن است. حد ضرر در بازار ارز دیجیتال به صورت اتوماتیک عمل نمی‌کند. یعنی قرار نیست که شما از قبل قیمتی را تعیین کنید و با رسیدن قیمت به این عدد شاهد بسته شدن معامله خود باشید. البته این امکان در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال در دسترس است و شما می‌توانید از این فرایند استفاده کنید. اما در بازار مستقیم این امکان وجود ندارد.

استاپ لاس در ارز دیجیتال

حال سوال اینجاست که چگونه عمل کنیم؟ آیا در همان زمان خرید یک اردر فروش در بازار در حد ضرر خود قرار دهیم؟ هرگز این اشتباه مرگبار را نکنید. با توجه به اینکه کاربران به دنبال خرید رمز ارزها در پایین‌تری قیمت ها هستند، خیلی زود ممکن است رمز ارزهای شما در حد ضرر به فروش برسد. برای این منظور باید در زمانی که قیمت ارز دیجیتال مورد نظر به محدوده قیمت حد ضرر شما در بازار رسید، آماده باشید و در زمان مناسب اردر خود را برای فروش و تبدیل آن به رمز ارز دیگری اقدام کنید.

البته شایان ذکر است که قرار نیست که شما در این شرایط ۲۴ ساعته پای لپ تاپ و چارت ها باشید، یا نیاز باشد که با سرعت نور عمل کنید. برای این منظور فرصت کافی خواهید داشت. اما در زمان نزول و نزدیک شدن قیمت به حد ضرر حتماً باید مراقب باشید.

حد ضرر در معاملات فیوچرز

در مقالات گذشته آموزش رایگان ارز دیجیتال به صورت کامل و جامع درباره بازار فیوچرز در این بازار صحبت کرده و نکات کامل و جامعی در این باره با شما در میان گذاشتیم. بازار فیوچرز ارز دیجیتال یک بازار کاملاً حرفه‌ای است و حضور در آن نیاز به تجربه بسیار بالا و در کنار آن تخصص قابل توجه در چنین بازارهایی را دارد. اگر قبلا از کاربران بازار فارکس بوده باشید و در دوره فارکس در کانون بورس شرکت نموده و آموزش های حرفه‌ای را سپری کرده باشید، امکان حضور در بازار فیوچرز ارز دیجیتال را نیز خواهید داشت. دقت کنید که شرایط در این بازار با بازار مستقیم تفاوت های فاحشی دارد.

بازار فیوچرز ارز دیجیتال یک بازار دو طرفه است. به این معنی که شما می‌توانید در لحظه هم برای خرید و هم برای فروش یک رمز ارز اقدام کنید. این امر به دلیل حضور لیکوئیدی پروایدرها در این بازار امکان‌پذیر شده است. حد ضرر در بازار ارز دیجیتال نیز تعریف متفاوتی دارد. شما هم برای پوزیشن فروش و هم برای پوزیشن خرید می‌توانید حد ضرر اتوماتیک در نظر بگیرید که با رسیدن قیمت به آنها، پوزیشن شما به صورت اتوماتیک بسته خواهد شد.

خیلی از کاربران علاقه دارند که در همان روزهای نخست به دلیل جذابی های زیاد بازار فیوچرز ارز دیجیتال در این بازار حضور پیدا کرده و ترید کنند. اما باید عنوان کنیم که این موضوع می‌تواند منجر به چالش‌های زیادی برای شما شود. همین چندی پیش بود که خبر ضرر ۲۱ میلیون دلاری یک تریدر بزرگ در بازار فیوچرز ارز دیجیتال در رسانه ها دست به دست می شد. دقت کنید که اقدام برای حضور در این بازار برای افراد حرفه‌ای هم چالش برانگیز است تا چه برسد به افراد تازه کار و کسانی که هنوز تجربه کافی در خود بازار اصلی را ندارند.

معایب نداشتن حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال

شاید تا به اینجای مقاله تنها درباره مزیت‌ها و جذابیت های حد ضرر در بازار ارز دیجیتال صحبت کرده باشیم. اما لازم به یادآوری است که معنی حد ضرر در ارز دیجیتال تنها با مزیت همراه نبوده و می‌توان معایبی را نیز برای آن برشمرد. البته داشتن معایب به این معنی نیست که حد ضرر در ارز دیجیتال را کنار بگذاریم، خیر. داشتن این معایب در کنار مزیت‌هایی که برشمردیم، کاملاً قابل چشم پوشی است. اما حد زیان در رمز ارز ها چه معایبی می‌تواند داشته باشد؟

شاید بتوانیم تمام معایب حد ضرر در بازار ارز دیجیتال را تنها در یک موضوع خلاصه کنیم. همان طور که می دانید همیشه ممکن است قیمت دوباره در جهت قبلی باز گشته و روند صعودی به خود بگیرد. از این رو خیلی ها معتقدند که حد ضرر مانع از در اختیار داشتن این فرصت توسط کاربران می‌شود.

استاپ لاس در ارز دیجیتال

در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که قیمت یک ارز دیجیتال بعد از یک نزول مقطعی با صعود بزرگی روبرو شده و نوسان مثبت قابل توجهی از خود نشان می‌دهد. در این شرایط کاربرانی که حد ضرر آنها فعال شده و معامله خود را بسته باشند، علاوه بر اینکه در این معامله با ضرر روبرو شده اند، نمی‌توانند سود نوسان مثبت را نیز به دست بیاورند. از این گذشته رمز ارزهایی که در حال نزول هستند نیز در بسیاری از مواقع بعد از گذشت مدتی دوباره به روند صعودی بر می گردند. اما تریدرهایی که حد ضرر آنها فعال شده باشد، نمی‌توانند در رالی جدید صعودی حضور داشته باشند.

البته باید متذکر شویم که در مورد دوم شما می‌توانید بعد از فعال شدن حد ضرر بلافاصله در یک ارز دیجیتال مناسب دیگر سرمایه گذاری کنید. این امر باعث می‌شود تا علاوه بر اینکه با یک تحلیل درست در یک سود مناسب قرار بگیرید، دیگر شاهد خواب سرمایه خود برای طولانی مدت نیز نبوده و راحت بتوانید از فرصت به دست آمده استفاده کنید.

اما درباره مورد اول باید عرض کنیم که در این مواقع دو اتفاق پیش روی تریدرها قرار می‌گیرد. در مورد اول ممکن است قیمت دقیقاً کمی پایین‌تر از حد ضرر آنها به بالا برگردد. طبق نکته اول اگر حد ضرر خود را کمی پایین‌تر از عدد محاسبه شده قرار دهید، ممکن است با این چالش روبرو نشوید. از این گذشته در صورت رعایت این نکته چنین مواردی به ندرت رخ می‌دهد. حال تصمیم با شما است که برای یک موضوعی که به ندرت رخ می‌دهد، ریسک باقی ماندن در معامله را به سرمایه های خود وارد کنید یا خیر.

رایج‌ترین اشتباهات تریدرها در تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال

با معرفی رایج‌ترین اشتباهات در تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. شناخت اشتباهات رایج در محاسبه حد ضرر در بازار ارز دیجیتال نیز می‌تواند شما را در استفاده از این پارامتر بیشتر راهنمایی کند. اگر مراحل آموزش تعیین حد ضرر در ارز های دیجیتال را در این مقاله مرور کنیم، ابتدا به تعریف مفهوم آن پرداخته و سپس اهمیت استفاده از آن را برای شما بیان کردیم. در قدم بعدی نیز اصول و روش های پیاده سازی آن را در بازار بیان کردیم و نکات مهمی را نیز برای اجرای هر چه بهتر آن در معاملات ارز دیجیتال عنوان کردیم.

اشتباهاتی که در این بخش قصد معرفی آنها را داریم، مواردی هستند که متأسفانه بسیاری از تریدرها در بازار با انجام آنها عواقب مختلفی را مشاهده می‌نمایند. دقت کنید که به دست آوردن این تجربیات در بازار واقعی می‌تواند هزینه های بسیار زیادی روی دست شما باقی بگذارد. هر چند همه ترجیح می‌دهند تا به جای مطالعه یک مقاله و دقت به نکات آن به دنبال تجربه این واقعیات در بازار باشند، اما شما هوشمندانه تر عمل کرده و با دقت به این اشتباهات از آنها اجتناب کنید.

بازارهای مالی حرفه‌ای مانند بازار ارز دیجیتال پر از چالش‌های مختلف است که بدون دقت نمی‌توان از آنها عبور کرد. لازم است تا کاربران قدم به قدم در این بازار شرایط را مورد ارزیابی قرار داده و با احتیاط گام بردارند. مطالعه و کسب تجربیات دیگرانی که اکنون با تجربه‌های این بازار هستند، می‌تواند یک میانبر برای کسانی باشد که ترجیح می‌دهند تا خیلی زود مسیر سود کسب کردن و موفقیت را در پیش بگیرند. بازار پر از تریدرهایی است که هر روز در آن ضرر می‌کنند. بازار رمز ارزها را با این تجربیات و نکات برای خود راحت‌تر و ساده‌تر کنید.

انتخاب حد ضرر بدون دقت به استراتژی معاملاتی


استاپ لاس در ارز دیجیتال

به عنوان اولین اشتباه برای محاسبه حد ضرر در بازار ارز دیجیتال باید به عدم دقت به استراتژی معاملاتی اشاره کنیم. همان طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، روش های متنوعی برای تعیین حد ضرر در این بازار وجود دارد که انتخاب یکی از آنها باید بر اساس استراتژی معاملاتی باشد. اگر به دنبال تعیین حد ضرر برای معاملات خود هستید، لازم است تا دائماً از یک روش کلی پیروی کرده و خود را وارد اشتباهات بزرگ نکنید. اشتباهاتی که معمولاً از روی هیجان رخ می‌دهند.

معنی حد ضرر در ارز دیجیتال به صورت فنی را می دانید. قیمتی که تحلیل شما با رسیدن به آن اشتباه از آب در می‌آید. اگر این مفهوم را به خوبی درک کرده باشید، به خوبی می دانید که تعیین اشتباه آن هم می‌تواند تحلیل درست شما را با اشتباه روبرو سازد و هم این اشتباه منجر به ضررهایی نیز برای شما خواهد شد.

اشتباه بزرگی که تریدرها معمولاً در این مواقع انجام می‌دهند، مدیریت استراتژی بر اساس حد زیان است. آنها بعد از تحلیل و نهایی شدن آن، به دنبال انتخاب حد زیانی هستند که ایدئال ترین نتیجه را برای آنها داشته باشد. یا حد زیان را به قدری کوچک می‌نمایند که متحمل ضرری نشوند و یا آنقدر آن را بزرگ می‌کنند که ناگهان خود را در ضرر بزرگی مشاهده کنند. از این رو توصیه می کنیم که جزء هیچ یک از این دو دسته تریدرها نباشید و با واقعیت‌ها ترید کنید.

در هر استراتژی روش هایی برای تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال وجود دارد. سعی کنید بر همین اصول به دنبال انتخاب حد زیان معاملات خود باشید. اگر در این باره با اشتباه روبرو شده و یا هیجان زده و از روی احساس عمل کنید، عملاً روی استراتژی خود پایبند نبوده و ممکن است خیلی زود با چالش‌هایی در رسیدن به سود مواجه گردید.

انتخاب حد ضرر بر اساس احساسات و هیجانات


استاپ لاس در ارز دیجیتال

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال دخیل دانستن احساسات و هیجانات در آن و تغییر دادن آن در لحظه است. بسیاری از تریدرها در محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال خوب عمل می‌نمایند، اما نمی‌توانند احساسات خود را کنترل کرده و دائماً در حال تغییر حد ضرر خود هستند. با وارد شدن به ضرر سعی می‌کنند تا کمی آن را بزرگ تر کنند و یا سعی دارند برای رسیدن به ریوارد به ریسک های بزرگ تر حد زیان های کوچک‌تر برای معاملات خود انتخاب کنند. هر دو این موارد اشتباه است و دست گذاشتن روی آنها می‌تواند منجر به زیان هایی برای تریدرها شود.

کنترل احساسات در بازارهای مالی و سرمایه گذاری چالش بسیار بزرگی است. تریدر در زمانی که قیمت به حد ضرر معامله نزدیک می‌شود، نمی‌تواند جلوی احساسات منفی خود را بگیرد. از این رو سعی دارد تا آن را افزایش دهد. این اتفاق مخصوصاً در بازار فیوچرز ارز دیجیتال می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. این دست از افراد دیر یا زود در تله های موجود در بازار گرفتار می شوند. زیرا دائماً باید نمودارها و چارت ها را دنبال کرده و راهی برای فرار از شکست پیدا کنند. تکرار چند باره این عمل در بازار نیز آن را تبدیل به یک عادت خواهد کرد.

اگر پای صحبت تریدرهای بزرگ و با تجربه بازار بنشینید، احتمالا تصور می‌کنید که آنها از استراتژی‌های بسیار قدرتمند با ضریب شکست بسیار پایین استفاده کرده و دائماً از این طریق سود به دست می آورند. اما واقعیت این است که اکثر این افراد سودهای خود را به کنترل احساسات و دور ماندن از هیجانات مدیون می‌دانند. جالب است که برخی از این افراد از استراتژی‌هایی استفاده می‌کنند که در مواقع زیادی با ضرر روبرو می‌شود. اما به دلیل کنترل ضررها و در عوض افزایش حداکثری سودها، موفقیت های بزرگی به دست می آورند.

کم کردن حد ضرر به جای کم کردن حجم معامله


استاپ لاس در ارز دیجیتال

در مقاله آموزش مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال به صورت کامل و جامع به بررسی و معرفی نکات لازم برای پیاده سازی تکنیک های آن پرداختیم. یکی از این تکنیک ها نیز نحوه محاسبه حجم معاملات و تعیین آن بر اساس میزان تحمل ریسک کاربر است. تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال ارتباط نزدیکی با اصول مدیریت سرمایه دارد. با توجه به اینکه تعیین حجم معاملات در بازارهای مالی معمولاً با استفاده از حد ضرر صورت می پذیرد، از این رو هر گونه ایجاد تغییر در حد زیان می‌تواند در این موضوع نیز تغییراتی را به همراه داشته باشد. تغییراتی که حتی ممکن است زیان های شما را در یک معامله چند برابر کند.

معنی حد ضرر در ارز دیجیتال با استراتژی معاملاتی شما هم بستگی دارد از این رو شما نمی‌توانید به دلخواه آن را کم و زیاد کنید. به همین دلیل باید حجم معاملات خود را برای کنترل زیان های خود در دستور کار قرار دهید. اما بسیاری از کاربران به طمع رسیدن به سودهای بالا دست روی حجم معاملات نگذاشته و آن را بالا نگه می دارند و در عوض ترجیح می‌دهند تا با کم کردن حد ضرر امکان ورود به معامله مورد نظر را برای خود طبق مدیریت سرمایه منطقی کنند که این عمل می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای آنها گردد.

برای اینکه این موضوع را به خوبی درک کنید، نیاز است تا یک مثال ریاضی ساده را با شمار مرور نماییم.

فرض کنید که طبق استراتژی معاملاتی به کار گرفته شده از سوی خودتان، حد ضرر یک معامله ۱۰۰ واحد است. در صورتی که با حجم ۱۰ میلیون تومانی برای این معامله اقدام کنید، باید محاسبه نمایید که ۱۰۰ واحد ضرر چه مقدار از سرمایه های شما را  از بین می برد. در صورتی که این مقدار بیشتر از حداکثر تحمل ریسک ضرر شما در هر معامله باشد، طبق مدیریت سرمایه اجازه ورود به این معامله را ندارید. اما راه حل چیست؟ اگر شما حجم معامله را کم کنید، این امکان را دارید تا در همین معامله حاضر شوید. اما برخی از کاربران به جای کم کردن حجم، به دنبال کم کردن حد ضرر می‌روند تا مدیریت سرمایه اجازه ورود آنها به این معامله را صادر نماید.

تعیین حد ضرر ثابت


تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال به صورت ثابت و بدون تغییر نیز می‌تواند یک اشتباه در این باره باشد. برخی از کاربران از این طریق وارد معامله می شوند. این روشن قبلا در بازار فارکس در میان برخی از تریدرها بسیار شایع بود. آنها هر معامله را که اتخاذ می کردند، سریعا ۱۰ واحد کمتر را به عنوان حد ضرر تعیین و معامله را به حال خود رها می‌نمایند. این مهم روش تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال معامله شما را نزدیک به یک قمار خواهد کرد تا یک معامله منطبق بر اصول استراتژیک و تحلیل تکنیکال.

معنی حد ضرر در ارز دیجیتال را اگر به خوبی درک کرده باشید، می دانید که چنین انتخابی برای این بازار اصلاً مناسب نیست. زیرا رمز ارزها ممکن است در طول یک روز با نوسانات قابل توجهی روبرو شده و چنین حد زیانی برای آنها اصلاً منطقی نیست. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتماً اگر به دنبال چنین روشی برای حد زیان تعیین کردن هستید، تجدید نظر کرده و از سایر روش های تکنیکالی که معرفی نمودیم برای این منظور اقدام کنید.

واقعیت‌هایی درباره حد ضرر در بازار ارز دیجیتال

لازم دانستیم تا واقعیت‌های مهمی را درباره روش محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال با شما در میان بگذاریم. اطلاع از این واقعیت‌ها می‌تواند تبحر شما را برای انتخاب بهترین حد زیان ها در معاملات ارز دیجیتال بالا ببرد.

حد ضرر در بازار ارز دیجیتال هم می‌تواند تبدیل به برگ برنده شما در معاملات شود و هم در نقطه برعکس به عنوان یک ابزار برای ضررهای بیشتر عمل کند. اگر دقت کافی در استفاده از آن را نداشته باشید، خبری از مزیت‌های آن نیز نخواهد بود. استفاده از حد زیان در سرمایه گذاری رمز ارزها نیاز به داشتن یک استراتژی دارد. اگر با استراتژی عمل نکنید، عملاً به کار بردن حد زیان نیز برای شما منطقی نخواهد بود.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که استفاده از حد زیان می‌تواند در معاملات ارز دیجیتال برای شما داشته باشد، امکان بستن سریع معاملات اشتباه و وارد شدن به معاملات بهتر و سودده است. برای اینکه دست روی معاملات عالی بگذارید، لازم است تا یک استراتژی معاملاتی تعریف شده و دقیق برای خود تدوین کنید. در غیر این صورت با بستن معاملات زیان ده ممکن است دوباره همین دوره را تکرار کرده و دائماً در همین معاملات سرمایه های خود را از دست بدهید. به همین دلیل است که اصرار به معرفی واقعیت‌ها و نکات تجربی مختلف درباره تعیین حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال داریم تا در نهایت استفاده از این مفهوم برای شما سودآور شود.

حد ضرر با استراتژی و تحلیل به دست می‌آید نه حدسی


حد زیان در ارز دیجیتال

اگر تحلیل تکنیکال نمی‌دانید و نحوه تدوین یک استراتژی معاملاتی در بازار ارزها را نیز آموزش ندیده‌اید، محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال را کنار بگذارید و از این مفهوم استفاده نکنید. معنی حد ضرر در ارز دیجیتال این است که شما مراقب باشید تا تحلیل های تکنیکالی شما با اشتباه روبرو نشود. برای همین منظور لازم است تا ابتدا به روش های مختلف تکنیکالی برای تحلیل بازار رمز ارزها واقف شوید. بازار کریپتوکارنسی ها نیز مانند سایر بازارهای مالی یک بازار تحلیل‌پذیر است که می‌توان روش های مختلف تکنیکالی را روی آن امتحان نمود. اگر با این دید وارد بازار شده باشید، ابتدا باید دوره ارز دیجیتال را سپری کنید تا تسلط کافی نسبت به تحلیل این بازار را کسب کنید.

تمام فاکتورها و المان‌های مربوط به تحلیل از مدیریت سرمایه گرفته تا تعیین حجم معاملات و حد ضرر همگی با معادلات ریاضی حاصل شده و باید برای آن از استراتژی ها استفاده کنید. قرار نیست بر اساس شکل نمودار یک حد زیان برای معاملات خود حدس بزنید. این مهم می‌تواند باعث بروز اشتباهات زیادی در معاملات شما شود. حدس زدن حد زیان دقیقاً مانند در نظر گرفتن یک نقطه خروج اشتباه برای معامله‌ای با پتانسیل سود بسیار زیاد است. این مهم هم ضرر سنگینی روی دست شما باقی می گذارد و هم شما را از رسیدن به سودهای بیشتر باز می دارد.

تحلیل‌گران و تریدرهای حرفه‌ای تعیین حد زیان را به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تحلیلی خود در نظر می گیرند و تلاش زیادی دارند تا در انتخاب آن هیچ اشتباهی مرتکب نشوند. هیچ کس در سرمایه گذاری به دنبال ضرر کردن نیست و برای آن برنامه ریزی نمی‌کند. از این رو اگر می بینید که حرفه‌ای ترین تحلیل‌گران از حد زیان در معاملات خود استفاده می‌کنند، به این معنی است که استفاده از این تکنیک راهی برای کنترل زیان ها و افزایش سودها است.

بسیاری از تریدرهای ایرانی هستند که معمولاً معاملات سوددهی دارند اما سودهای آنها کوچک است و در عوض در یک معامله اشتباه تمام سودهای خود را از دست می‌دهند. این امر به دلیل استفاده اشتباه از حد زیان در معاملات می‌باشد.

همیشه نباید حد ضرر را کوچک کنیم


در بند قبل اشاره کردیم که حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال بر اساس استدلال و تحلیل به دست می‌آید نه حدس و گمان. حال برخی از کاربران هستند که از روش های مختلف به دنبال کوچک‌تر کردن حد زیان معاملات خود می‌روند. هر چند استفاده از این روش ها برای تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال بر اساس اصول تکنیکالی است، اما شما باید متناسب با استراتژی معاملاتی خود عمل کنید نه روش های متفاوت در دسترس.

این اشتباه می‌تواند شما را از محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال به صورت دقیق و بی نقص دور نگه دارد. در این اشتباه تریدر از یک استراتژی خاص برای تحلیل استفاده می‌کند اما در زمان انتخاب حد زیان به دنبال روشی است که کوچک‌ترین حد زیان را برای معامله ‌ایجاد کند. البته وی هر چند سعی دارد تا حد زیان تعیین شده را بر اساس یکی از روش های تکنیکالی معنی دار کند، اما با این حال این مهم می‌تواند چالش برانگیز شود. زیرا برخی از تکنیک ها برای استراتژی‌های کوتاه مدت تر عمل می‌کنند و برخی نیز برای بلند مدت تر.

فراموش نکنید که معنی حد ضرر در ارز دیجیتال به معنی هر چه کوچک‌تر کردن آن نیست. این تصور اشتباهی است که درباره حد زیان در ذهن تریدرها نشسته است. حد زیان های کوچک در بسیاری از مواقع ممکن است شما را از رسیدن به سودهای قابل توجه باز دارد. حتی اگر با روش های تکنیکالی محاسبه شده باشند.

حد ضرر به تایم فریم معاملاتی وابسته است


حد زیان در ارز دیجیتال

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که درباره حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال باید به آن اشاره داشته باشیم، تایم فریم معاملاتی و طول بازه زمانی است که کاربر برای انجام معاملات خود در بازار در نظر می‌گیرد. دقت داشته باشید که محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال دقیقاً باید بر اساس این بازه زمانی صورت پذیرد و عدم دقت به آن ممکن است حد ضرر های تعیین شده را با چالش‌ها و اشتباهات روبرو سازد. هرچند معنی حد ضرر در ارز دیجیتال این است که تحلیل تکنیکال صورت گرفته شده از سوی شما در کدام نقطه و در کدام قیمت با شکست مواجه می‌شود اما دقت کنید که هر شکستی باید در بازه زمانی مشخصی مورد بررسی قرار گیرد. بسیاری از کاربران نسبت به این موضوع بی دقت بوده و اتفاقاً به عنوان یک نقطه قوت از آن استفاده می‌کنند که کاملاً اشتباه است.

برای مثال برخی از کاربران استراتژی معاملاتی خود را در بازه‌های زمانی کوتاه مدت یک ساعته و چهار ساعته پیاده می‌کنند اما برای دور ماندن از ضرر، حد زیان معاملاتی خود را در بازه‌های زمانی طولانی مدت روزانه و یا هفتگی در نظر می گیرند. البته که همه ما می دانیم که حد ضرر های در نظر گرفته شده در بازه‌های زمانی طولانی مدت مانند روزانه یا هفتگی ممکن است شرایط بهتری از نظر قدرت داشته باشد اما چنین حد زیان‌هایی به هیچ وجه مناسب برای معاملات کوتاه مدت نیست.

برخی از کاربران نیز در جهت عکس رفتار می‌نمایند. یعنی تحلیل تکنیکال خود را برای رمز ارزها در بازه‌های زمانی بلندمدت مانند روزانه یا هفتگی انجام داده و خرید خود را در این بازه‌های زمانی  انجام می‌دهند. اما برای کوچکتر کردن حد زیان خود سراغ تایم فریم های کوتاه تر مانند یک ساعته و چهار ساعته می‌روند که این امر می‌تواند تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ برای معاملات آنها شود. دقت کنید که قیمت رمز ارزها در بازه‌های زمانی بلند مدت ممکن است با نوسانات بیشتری روبرو شده و همچنان به شرایط قبلی خود ادامه دهد. به عنوان نمونه افت قیمت یک ارز دیجیتال در تایم فریم هفتگی در محدوده ۱۰ تا ۲۰ درصد چندان چیز عجیبی نیست و ممکن است تنها یک اصلاح کوچک در روند صعودی آن در نظر گرفته شود. اما همین افت قیمت در بازه‌های زمانی کوچک‌تر مانند یک ساعته می‌تواند تبدیل به یک روند نزولی بزرگ شده و عملاً به زیان های بسیار زیادی را برای کاربر به دنبال داشته باشد.

اگر شما معامله خود را در تایم فریم های بزرگ تر انجام داده باشید، عملاً بایستی از حد زیان معاملاتی خود را نیز در همان تایم فریم ها مشخص کنید. استفاده از بهانه های کوچک‌تر هر چند ممکن است حد زیان شما را کمتر کند اما برای معامله شما تبدیل به یک چالش خواهد شد. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران بازار را همیشه بر ضد خود مشاهده کرده و بر این تصور هستند که بازار همیشه با فعال کردن حد زیان آنها نزول کرده و سپس دوباره به روند صعودی خود باز می‌گردد. این مهم اغلب به دلیل کوچکتر کردن حد زیان با استفاده از بازی با تایم فریم ها در زمان انجام معاملات است.

آیا حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال همیشه خوب است؟


سوال دیگری که ممکن است ذهن کاربران را درباره حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال به خود مشغول کرده باشد، این است که آیا حد ضرر در بازار ارز دیجیتال همیشه خوب است و به نفع کاربر خواهد بود یا ممکن است باعث به خطا رفتن بسیاری از معاملات شود؟ در بخش بررسی معایب محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال اشاره کردیم که استفاده از این فاکتور در برخی از مواقع ممکن است باعث بروز زیان هایی برای معاملات شما شود. با توجه به اینکه بسیاری از رمز ارزها معمولاً بازار صعودی دارند و بعد از گذشت یک بازه زمانی کوتاه مدت در نزول و اصلاح دوباره به روند صعودی بازمی‌گردند، به همین دلیل داشتن حد ضرر و پایبند بودن آن ممکن است شما را از روند های جدید صعودی دور نگه دارد. این مهم نشان می‌دهد که داشتن حد زیان در معاملات همیشه ممکن است خوب نباشد.

حد زیان در ارز دیجیتال

اما موضوع و اهمیت استفاده از حد ضرر در این است که شما بتوانید یک سرمایه گذاری موفق و پویا داشته باشید. صرف اینکه شما سرمایه‌های خود را برای بازه‌های زمانی طولانی مدت بر روی یک ارز دیجیتال قرار داده و در طول چند سال به یک سود نسبی در آن برسید، به هیچ وجه نمی‌تواند یک سرمایه گذاری درست و مناسب باشد. حد ضرر دقیقاً در چنین شرایطی وارد معاملات شما می‌شود تا مانع از یک رکود بسیار بزرگ از سرمایه گذاری خود شوید. کاربران حرفه‌ای معمولاً حد ضرر را در جایی در نظر می‌گیرند که در صورت شکسته شدن قیمت در آن نقطه عملاً رمز ارز مورد نظر وارد یک روند نزولی بزرگ شده و می‌تواند برای مدت های زیادی در همین روند باقی بماند.

اگر با این استدلال به دنبال محاسبه حد ضرر در بازار ارز دیجیتال باشید، پر واضح است که استفاده از این فاکتور می‌تواند برای شما خوب باشد. اما در صورتیکه تحلیلی نسبت به این موضوع نداشته و عملاً از حد ضرر به خوبی و به صورت دقیق استفاده نمی‌کنید، عملاً استفاده از آن به جای محدود کردن ضررهای شما می‌تواند باعث محدود شدن سود های شما باشد. دقت داشته باشید که سرمایه گذاری در روی رمز ارز ها و بازارهای مالی این چنینی تفاوت های بسیار زیادی با بازار مسکن دارد. در بازارهای مالی مانند مسکن معمولاً در طول یک بازه زمانی مشخص تمام واحدهای سود نسبی متعادلی را برای دارنده آن ها به وجود می آورند که این میزان معمولاً ثابت است. اما در بازارهای حرفه‌ای مانند بازار رمز ارزها چنین چیزی ممکن است برای همه ارزهای دیجیتال به وقوع نپیوندد.

آیا حد ضرر باعث بالا رفتن ریسک معاملات می‌شود؟


درباره خطرات معاملات در بازار ارز دیجیتال قبلاً به صورت مفصل صحبت کرده و نکات لازم در این باره را با شما بازگو کرده‌ایم. استفاده از ترفندهای مناسب برای بهینه کردن ریسک ها و جلوگیری از بروز آنها از جمله اقداماتی است که لازمه یک سرمایه گذاری موفق در بازار رمز ارز ها می‌باشد. حد ضرر در بازار ارز دیجیتال نیز می‌تواند چنین شرایطی را برای شما به دنبال داشته باشد اما اگر به درستی و به صورت دقیق از آن استفاده کنید.

معنی حد ضرر در ارز دیجیتال کنترل ضررهاست. کنترل ضررها اگر به اشتباه انجام شود  مسلماً به صورت برعکس عمل کرده و باعث می‌شود تا ریسک معاملات شما افزایش پیدا کند. همچنین باید اشاره کنیم که تاثیر یک عامل در روند معاملات ارزها، بایستی به صورت کلی و در مجموع مورد ارزیابی قرار گیرد.

اگر با چنین دیدگاهی به بررسی و ارزیابی حد ضرر در بازار ارز دیجیتال بپردازید، به خوبی درک خواهید کرد که این عامل بیشتر برای کنترل ریسک به کار گرفته می‌شود نه اینکه خود باعث افزایش میزان ریسک در انجام معاملات شما باشد. از این گذشته موارد بسیار زیاد دیگری هم هستند که اگر به درستی از آنها استفاده نکنید، به جای مزیت‌ها با معایب آنها روبرو خواهید شد. برای مثال اگر به استراتژی معاملاتی خود پایبند نباشد و دائماً در استفاده از آن از خود تزلزل نشان دهید، همین استراتژی داشتن نیز می‌تواند ریسک معاملات شما را افزایش دهد.

استراتژی‌های بدون حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال

حد زیان در ارز دیجیتال

نکات کامل و جامعی را درباره حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال با هم مرور کردیم. در انتها باید یادآور شویم که هستند استراتژی‌هایی که در آنها حد ضرر معنایی نداشته و اصطلاحا به آنها استراتژی‌های بدون حد ضرر اطلاق می‌شود. با توجه به اینکه ممکن است در سایت ها و مقالات مختلف و البته در مواجه با افراد نوسان گیر با این موضوع روبرو شده و با این اصطلاح آشنا شوید، از این رو تصمیم گرفتیم تا توضیحات آن را نیز به شما ارائه کنیم. زیرا عدم پیدا کردن شناخت نسبت به این موضوع در آینده ممکن است اطلاعات شما درباره حد ضرر در بازار ارز دیجیتال را نیز به چالش بکشاند.

در بازار رمز ارزها افراد و سرمایه گذارانی هستند که از یک استراتژی‌های خاص برای برخی از سرمایه گذاری ها استفاده می‌نمایند. این افراد سرمایه زیادی داشته و افت قیمت یک رمز ارز خیلی روی روند سرمایه گذاری آنها تاثیر نخواهد داشت. برای مثال در بازار فارکس معمولاً سرمایه گذاران بزرگ طلا چنین شرایطی دارند. این افراد با توجه به اینکه می‌دانند در نهایت هر کالایی و هر رمز ارزی می‌تواند یک روز با روند صعودی روبرو شده و برای آنها در بازار سودآور باشد، از استراتژی‌های بدون حد ضرر استفاده می‌کنند. از این رو نیازی به محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال نخواهند داشت. در این باره باید چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم.

 • اولا که این دسته از سرمایه گذاران معمولاً سرمایه زیادی داشته و با رها کردن یک معامله از سایر فرصت های بازار غافل نمی شوند.
 • از این گذشته این دسته از افراد با توجه به سرمایه بالا در بازارهایی مانند فیوچرز ارز دیجیتال یا بازار فارکس می‌توانند در ضرر بالایی همچنان بدون اینکه خم به ابرو بیاورند، به فعالیت خود ادامه دهند.

برای مثال یکی از معاملات آنها ممکن است در یک میلیون دلار در ضرر باشد. اما آنها همزمان معامله دیگری دارند که در ۱۰ میلیون دلار در سود است. از این رو این یک میلیون دلار خیلی برای آنها چالش بزرگی نیست. به همین جهت نگران افت ارزش سرمایه خود نیز نیستند. این روش ها به مرور در میان سایر افراد نیز رایج شد و در حال حاضر برخی از تریدرهای عادی نیز از این روش ها استفاده می‌نمایند. در نظر داشته باشید که استفاده از چنین روش هایی برای سرمایه گذاران عادی ممکن است چالش‌های بسیار زیادی داشته باشد.

در این بین برخی از افراد شاغل در حرفه سیگنال دهی و کانال های VIP سیگنال ارز دیجیتال برای توجیه معاملات اشتباه خود از این اصطلاح استفاده می‌نمایند و به کاربر عنوان می‌کنند که استراتژی آنها بدون حد ضرر است و برای رسیدن به سود باید صبر کنند. حالا این سود ممکن است یک ماه بعد یا یک سال بعد به تحقق بپیوندد. دقت کنید که فریب چنین رفتارهایی را نخورید. این روش ها و استراتژی ها در بازار ارزهای دیجیتال ممکن است یک خطر بزرگ برای شما باشد. اما این موضوع را نیز نباید کتمان کنیم که استراتژی‌های بدون حد ضرری هم وجود دارند که روند خوبی برای سرمایه گذاران بزرگ رقم زده اند.

حد ضرر در ارز دیجیتال بر اساس تجربه

درباره حد ضرر در ارز دیجیتال صحبت کردیم و نکات مهمی را در این باره با شما در میان گذاشتیم. حالا سوال مهمی که باید به آن پاسخ دهیم این است که آیا از نظر افراد با تجربه و حرفه ای استفاده از استاپ لاس در ارز دیجیتال می تواند یک مزیت بزرگ باشد یا خیر؟ در این باره ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که خیلی از افراد حرفه ای از روش هایی استفاده می نمایند که نیازی به حد ضرر یا استاپ لاس ندارد. در این روش ها عملا ریسک معاملاتی بالاتر خواهد بود اما دقت داشته باشید که این روش ها همگی با تکیه بر سیستم های مدیریت سرمایه حرفه ای انجام می پذیرد.

به این معنی که در این روش ها استفاده از روش های مدرن مدیریت سرمایه جایگزینی برای استاپ لاس در ارز دیجیتال شده و معامله گران از این طریق معاملات خود را کنترل می نمایند. از این رو اگر شما به چنین شناختی نرسیده باشید، نمی توانید از این تکنیک ها استفاده کنید. به همین دلیل توصیه می کنیم که اگر از نظر تجربه هنوز به درک بالایی از معاملات بازار ارز دیجیتال نرسیده و در این باره حرفه ای نیستید، حتما از استاپ لاس در ارز دیجیتال استفاده کنید و تنها در صورت داشتن شرایط مناسب می توانید از روش های بدون استاپ لاس استفاده نمایید.

استاپ لاس در ارز دیجیتال درد ندارد!

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما استاپ خوردن در معاملات ارز دیجیتال درد ندارد که هیچ، بلکه خبر خوبی هم خواهد بود. استاپ لاس در ارز دیجیتال مانع از ورود معاملات شما به زیان های بیشتر شده و در اولین فرصت و با یک معامله سودآور، علاوه بر اینکه ضرر به وجود آمده برطرف خواهد شد، بلکه می توانید به سود هم برسید. این تکنیک را نباید هرگز نادیده بگیرید.

متاسفانه بسیاری از کاربران در حال حاضر در ضررهای سنگینی در معاملات بازار ارز دیجیتال هستند، در حالی که اگر به استاپ لاس در ارز دیجیتال پایبند باقی می ماندند، در حال حاضر ضررهای خود را جبران کرده بودند. اگر شما بیت کوین ۷۰ هزار دلاری را در ۶۵ هزار دلاری می فروختید، می توانستید در خرید بیت کوین در ۱۵ هزار دلار در حال حاضر در سود نزدیک به ۱۰۰ درصدی باشید که با کم شدن ضرر ۸ درصدی، سود شما ۹۲ درصد بود. به همین راحتی استفاده از استاپ لاس می توانست شما را برنده این مبارزه کند. در حالی که هم اکنون خیلی از کاربران ایرانی از بیت کوین ۷۰ هزار دلاری در ضرر هستند.

حتما بخوانید: درآمد تریدر در ایران

یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایان است!

تعیین حد ضرر در بازار ارز دیجیتال و پایبند بودن به آن ممکن است معاملاتی را در این بازار برای شما به سمت تلخی و شکست ببرد. کتمان این موضوع اصلاً منطقی نیست. اما واقعیت این است که باید از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنید. اگر شما در حد زیان ها به استراتژی خود پایبند نباشید، چه چیزی منتظر شما است؟ ممکن است تا هفته‌ها و ماه‌ها در این معامله و در ضرر باقی بمانید. این مهم می‌تواند یک تلخی بزرگ را در سرمایه گذاری شما ایجاد نماید.

دقت کنید که سرمایه گذاران بزرگ دائماً در حال درس گرفتن از سرمایه گذاری های خود در بازار می باشند. آنها همیشه سعی دارند تا اشتباهات خود را شناسایی کرده و از آنها اجتناب کنند. این دیدگاه است که دلیل اصلی موفقیت آنها می‌شود. بستن یک معامله در حد زیان مانند پایان دادن سریع به یک معامله تلخ است. اما ماندن در آن مانند این است که شما یک تلخی بزرگ را تا هفته‌ها و ماه‌ها در دل خود داشته باشید.

کلام آخر

حد ضرر در معاملات ارز دیجیتال را به صورت کامل و جامع با هم بررسی کردیم و نکات دقیقی درباره این موضوع را با شما در میان گذاشتیم. پر واضح است که محاسبه حد ضرر در ارز دیجیتال از این پس با استفاده از این تکنیک ها برای شما ساده‌تر خواهد شد. اما با درک معنی حد ضرر در ارز دیجیتال توصیه می کنیم که حتماً از این عامل برای ارتقاء سطح کیفیت معاملات خود استفاده کنید. این امر مستلزم شرکت در دوره ارز دیجیتال و بالا بردن سطح دانش تکنیکالی و در کنار آن تقویت روحیه و کنترل هیجانات در بازار است.

تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس ارتقاء سطح کیفیت تریدرهای ایرانی است. در این باره اقدام به ارائه نکاتی کامل در سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال و سایر بخش‌های سایت کرده‌ایم. مطالعه همین مقالات می‌تواند اطلاعات کامل و جامعی درباره بازار رمز ارزها در اختیار شما قرار دهد. همچنین امکان شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال برای ورود حرفه ای به این بازار را نیز خواهید داشت. در دوره حضوری ارز دیجیتال و آموزش آنلاین ارز دیجیتال می توانید تمام نکات حرفه ای لازم برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشید. تکنیک هایی که می توانند شما را از بسیاری از ضررهای رایج در این بازار در امان نگه دارند. برای فراگیری این تکنیک ها تا پایان مسیر تریدر شدن در ارز دیجیتال با شما همراه خواهیم ماند.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

6 پاسخ

 1. بسیارجامع ومفید بود البته طوری طراحی شده که کاربران حرفه ای هم بتوانند استفاده کنند ونکات حرفه ای زیادی بصورت فاندامنتالی درآن وجود داشت.اگر جهت تمرین این بخش واستفاده عملی ازتکنیک های ارایه شده جهت تعیین حد ضرر هم وجودداشت یا رفرنسی برای تمرین بیشتر وجودداشت ومعرفی میشد عالی بود.من شخصا تاکنون درمورد مطالب مربوط به این بازار نوشتاری به این همه شمولی وگستردگی ندیدم البته درحد خودم.امیدوارم توفیق مطالعه بقیه مباحث راهم داشته باشم.همواره ازسردرگمی دریادگیری مطالب درفضای مجازی داشته ودارم وواقعا نمیدونم چه چیزی رارفرنس خود داشته باشم وزیاد به افراد ومطالب مختلف رجوع نکنم که سردرگم بشوم لذا فکرمیکتم مطالب شما بتونه همه شمول باشه وبرای مثل منی که درابتدای آموزش خودم هستم کافی باشه.

  1. درورد برشما. ممنون از انرژی فوق العاده ای که دارین. سعی می کنیم به صورت ویدئویی تمرین های استفاده از این تکنیک ها رو به مقاله اضافه کنیم حتما

 2. سلام مقاله ی خیلی خوب وساده شده برا افراد مبتدی نیز خیلی مفید هستن، ارائه مطلب بصورت قابل فهم که احساس رضایت وعدم سردرگمی بدنبال دارد خود یک نو ع مهارت ودانش محسوب می‌شود که این مهارت به زیبایی در این مقالات مشهود است .حیفم اومد باوجود استفاده ازتون تشکر نکنم باتشکر وسپاس.

 3. خیلی عالی بود.ممنون
  کاش نحوه استفاده وآموزش نرخ کال بک وتریلینگ استاپ روهم توضیح می دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: