لوگو کانون بورس

طرح پانزی در ارز دیجیتال چیست + روش های شناسایی طرح های پانزی

طرح پانزی چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۴۲ از ۴۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

طرح پانزی چیست و چگونه می توانیم طرح پانزی را در بازارهای مالی شناسایی کرده و از آن دور بمانیم؟ طرح پانزی در ارز دیجیتال چیست و چرا این بازار مستعد به وجود آمدن طرح های مختلف پانزی شده است؟ عبارت طرح پانزی از آن دسته از عبارت هایی است که احتمالاً در منابع مختلف آن را شنیده اید و درباره آن اطلاعات کم و بیشی دارید. اما واقعاً چگونه می توانیم یک طرح پانزی در ارز دیجیتال را تشخیص دهیم و چه روش هایی برای جلوگیری از ورود به چنین طرح هایی برای ما در دسترس است؟

هرچند این مقاله فقط مختص بازار ارز دیجیتال نیست و طرح پانزی از جمله روش های کلاهبرداری است که در تمام بازارهای مالی و سرمایه گذاری شاهد آن هستیم اما با این حال به دلیل اینکه استفاده از انواع روش های طرح پانزی این روزها در بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد شده تصمیم گرفتیم تا این مقاله را نیز در سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال برای شما تدوین کنیم. اما با این حال اگر در سایر بازارهای مالی از جمله بازار بورس یا بازار فارکس فعالیت دارید نیز می توانید از اطلاعات این مقاله برای جلوگیری از ورود به روش های کلاهبرداری مانند انواع طرح پانزی استفاده کرده و یک سرمایه گذاری موفق برای خود رقم بزنید. در انتهای این مقاله شما میتوانید تمام طرح های جذاب سرمایه گذاری در بازارهای مالی را از انواع طرح پانزی متمایز نمایید و دیگر وارد چنین پروژه‌هایی نشوید. با ما در کانون بورس همراه باشید.


طرح پانزی چیست


طرح پانزی چیست طرح پانزی چیست و یک طرح چه مشخصاتی داشته باشد که باید آن را در لیست انواع طرح های پانزی قرار دهیم؟ قبل از هر چیزی باعث یادآوری کنیم که طرح پانزی یک روش کلاهبرداری است من یک روش سرمایه گذاری. در این روش کلاهبرداری افراد با سرمایه های کم که امکان رسیدن به سود های قابل توجه در سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری را ندارند دعوت به وارد کردن سرمایه ها و دارایی های خود به طرح هایی با سود قطعی و تضمینی و البته بسیار بسیار بالا می شوند.

فرض کنید که شما ۱۰۰ دلار پول در اختیار دارید و به دنبال این هستید تا با استفاده از این صد دلار سرمایه گذاری کنید. البته اگر هنوز در زمانی که شما در حال مطالعه مقاله هستید دلار مرزهای کهکشان را در بازار آزاد ایران رد نکرده باشد، با ۱۰۰ دلار نمی توان یک سرمایه گذاری خیلی ایده آل و جذاب در بازار ایجاد کرد و معمولاً کاربران مجبور می شوند تا با صوت های خیلی کم معاملات خود را پیش ببرند که هدف اصلی آنها نیست.

اما در یک طرح پانزی به چنین کاربرانی اعلام می‌شود که می‌تواند با همین ۱۰۰ دلار وارد فرایند سرمایه ‌گذاری کاملاً نامشخص و نامفهوم شده و در عوض در یک دوره زمانی ده روز تا یک ماه ارزش دارایی ها و سرمایه های خود را سه تا چهار برابر نمایند. اگر فرمول افزایش ارزش دارایی ها را با استفاده از این روش حساب کنیم احتمالا بعد از گذشت یکسال ارزش دارایی های شما به عددی خواهد رسید که می توانید برای همیشه شغل خود را کنار بگذارید و به استقلال مالی برسید.

سوالات و ابهامات بسیار زیادی درباره این گونه طرح‌ها و پروژه‌ها وجود دارد که در نهایت سعی داریم همه آنها را در این مقاله با شما در میان بگذاریم. اما از همین ابتدا بایستی ذهن خود را آماده کنید که چنین روشهای سرمایه گذاری به هیچ وجه وجود ندارد و شما همان صد دلار دارایی خود را نیز با ورود به چنین پروژه هایی از دست خواهید داد.


طرح پانزی در ارز دیجیتال چیست


طرح پانزی در ارز دیجیتال اما طرح پانزی در ارز دیجیتال چیست و چرا این بازار مستعد به وجود آمدن چنین طرح‌ هایی شده است؟ تعریف و مشخصات طرح پانزی در ارز دیجیتال تفاوت خاصی با چنین پروژه هایی در سایر بازارها و روش های سرمایه گذاری ندارد اما با توجه به اینکه توسعه ارز دیجیتال هزینه چندان زیادی ندارد و با توجه به عدم تمرکز در بازار رمز ارزها استفاده از این طرح های کلاهبرداری در این بازار به شدت رایج شده است.

فرض کنید که ما یک توکن بر روی شبکه بلاک چین بایننس اسمارت چین با هزینه بسیار کم راه اندازی کرده و به دنبال این هستیم که آن را در یک فرایند عرضه اولیه در ارز دیجیتال وارد بازار کنیم. مسلماً با توجه به اینکه شناخت کافی نسبت به این ارز دیجیتال وجود ندارد و شبکه‌های اجتماعی مختلف و با پیچ های کاملا جعلی شروع به تبلیغات گسترده کرده و حتی هزینه هایی را نیز برای استفاده از خدمات برخی از سایت ها و شبکه های اجتماعی پرطرفدار برای تبلیغ رمز ارز مورد نظر خود می نماییم.

برخی از افراد شروع به سرمایه گذاری و خرید توکن ها می نمایند و همین ورود قابل توجه تعداد کاربران باعث می‌شود تا در اثر عرضه و تقاضا شاهد افزایش قیمت در توکن مورد نظر باشیم. اولین افزایش قیمت ها و سود های چند صد درصدی تبدیل به یک طبل بزرگ برای تبلیغات این توکن در شبکه‌های اجتماعی می‌شود و کم‌کم حتی سایر کاربران بدون هیچ گونه هزینه ای تبلیغات آن را در شبکه های اجتماعی خود انجام میدهند.

اگر ما خوش شانس باشیم کم کم تبلیغات توکن مورد نظر در سایر کشورها نیز شکل گرفته و تعداد کاربران بسیار زیادی برای خرید ارز دیجیتال ما وارد بازار می شوند. تمام خریداران به دنبال رسیدن به سود های چند هزار درصدی هستند و حتی با سودهای چند ده درصدی راضی به فروش دارایی های خود نمی شوند. در این بین اکثر توکن های این ارز دیجیتال در اختیار خود ما قرار دارد و وقتی با سود بسیار زیادی روبرو می‌شویم تمام توکن های در دسترس خود را به خریداران جدید می فروشیم و به دلیل عرضه زیاد قیمت کم کم شروع به افت می کند.

در واقع ارز دیجیتال مورد نظر بعد از یک رشد شارپی با یک نزول شارپی روبرو می‌شود اما نکته بسیار مهم اینجاست که اگر شما به عنوان خریدار وارد این پروژه شوید دیگر نمی توانید توکن های خود را به فروش برسانید زیرا عمل خریداری در بازار وجود ندارد و تمام کسانی که شرایط فعلی رمز ارز را مشاهده می‌کنند از آن فرار می نمایند. تمام خریداران گذشته در یک لحظه تبدیل به فروشنده می‌شوند اما برای انجام یک معامله در بازار دو طرف نیاز است و طرف دوم یعنی خریدار وجود ندارد.

سود های چند صد درصدی ناگهان خود را با ضرر های سنگین عوض می کنند و حتی ممکن است تمام سرمایه های شما نیز از بین برود.

این ترفند ساده در واقع پیاده سازی یک طرح پانزی در ارز دیجیتال است و ما هر روز چندین مورد از این طرح ها را در بازار مشاهده می کنیم بسیاری از افراد هستند که حتی با وجود شناخته چنین طرح‌ هایی باز هم در حال گرفتار شدن در آنها هستند.

تاریخچه طرح پانزی چیست و این طرح چگونه به وجود آمده است؟


طرح پانزی چیست تاریخچه طرح پانزی چیست و این طرح چرا به این نام قرار داده شده است؟ دلیل اصلی نامگذاری طرح پانزی آقای چارلز پانزی است که به عنوان یکی از بزرگترین کلاهبرداران تاریخ برای اولین بار چنین طرحی را در دنیا به وجود آورد و سرمایه بسیار هنگفتی نیز جمع کرد.

آقای چارلز پانزی در دهه ۱۹۲۰ شروع به فروش کوپن های تخفیف اداره پست ترکیه هیچ اعتباری نداشتند و در عوض به خریداران این وعده داد که در صورت فروش این کوپن ها به سایرین می توانند سود به دست آورند. تمام خریداران کوپن ها نیز با هدف رسیدن به سود و چند برابر کردن سرمایه های خود وارد این پروژه می شدند و دائماً در حال افزایش تعداد خریداران بود.

آقای پانزی سود خریداران گذشته را با سرمایه وارد شده از سوی خریداران جدید پرداخت می‌کرد و مبلغ اضافه را نیز به عنوان سرمایه ذخیره می نمود. در نهایت این چرخه تا زمانی ادامه پیدا کرد که تعداد خریداران بسیار زیادی وارد پروژه شدن و سرمایه هنگفتی در اختیار آقای پانزی قرار گرفت. بعد از آن دیگر پرداخت سود به کاربران قطع شده بود و خریداران جدید تمام دارایی‌های خود را از دست رفته می دیدند.

آقای چارلز پانزی در این کلاهبرداری در مجموع توانست در آن سال حدود ۲۰ میلیون دلار پول به دست آورد که اگر بخواهیم آن را به سرمایه های امروزی تبدیل کنیم ارزش بسیار زیادی پیدا خواهد کرد. این کلاهبرداری در آن زمان سر و صدای بسیار زیادی نمود و در اکثر نشریه ها و روزنامه های پر تیتراژ آن زمان درج شد.

چرخه فعالیت طرح پانزی چگونه است؟


طرح پانزی در ارز دیجیتال در ادامه سعی می‌کنیم تا به صورت کامل نحوه شناخت طرح پانزی در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی را به شما معرفی کنیم. اما قبل از آن برای این که شناخت شما نسبت به این طرح ها و شرایط آن بهتر شود لازم دانستیم تا چرخه فعالیت انواع طرح پانزی را به شما معرفی کنیم. در نظر داشته باشید که هیچ گونه قانون مشخصی برای کلاهبرداری وجود ندارد و تمامی مواردی که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم قوانین نانوشته هستند که از روی تجربه و شرایط گذشته چنین طرح هایی به دست آمده است.

هیچ کلاس توجیهی وجود ندارد که کلاهبرداران در آن گرد هم آمده و چرخه فعالیت طرح پانزی در فارکس یا ارز دیجیتال را بیاموزند و همین چرخه را در بازار واقعی تکرار کنند. بلکه این دسته از افراد و تیم ها بیشتر برای رسیدن به حداکثر میزان سود و همچنین ایجاد بهترین شرایط برای کسب اعتماد کاربران خود سعی می‌کنند تا روندی را طی نمایند که بیرون در اکثر موارد چرخه مشخص و یکسانی را داشته است. شاید در آینده با باهوش تر شدن افراد کلاهبردار شاهد به وجود آمدن چرخه های جدیدی در طرحهای کلاهبرداری باشیم که احتمالاً باید عنوان جدیدی نیز برای آنها به کار بگیریم. اما وقتی صحبت از طرح پانزی میشود در اکثر موارد یک چرخه مشخص در ذهن متخصصان ایجاد می شود که سعی داریم تا این چرخه را در چهار مرحله به شما معرفی کنیم.

لازم به توضیح است که هرکدام از مراحلی که در ادامه به عنوان چرخه فعالیت طرح پانزی با آن اشاره می کنیم با توجه به نوع طرح و اهداف افراد کلاهبردار ممکن است با کیفیت و شدت مختلفی در دستور کار قرار بگیرد.

۱- وعده پرداخت سود زیاد در بازه زمانی کوتاه در تبلیغات به صورت گسترده

اولین مرحله از چرخه طرح پاییزی که مرحله تولد آن است و ده پرداخت سود های بسیار زیاد آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت در فرایند تبلیغات به صورت گسترده است. در این مرحله شما ممکن است تبلیغاتی را در شبکه های اجتماعی مختلف یا سایت ها مشاهده کنید که در ازای یک سرمایه گذاری اندک سود قابل توجهی را برای شما در نظر می‌گیرد و این امکان برای شما به وجود می‌آید که با یک سرمایه گذاری کم ارزش دارایی های خود را در یک بازه زمانی حدود یک ماهه ۳ الی ۱۰ برابر کنید.

نکته جالب توجه و هماهنگ درباره تمام  های پانزی این است که معمولاً سرمایه اولیه لازم برای ورود به این طرح ها چندان بالا نیست و اکثر افرادی که پول و سرمایه خیلی درستی در اختیار ندارند می‌توانند وارد چنین پروژه‌هایی شوند. دقت داشته باشید که در این تبلیغات هیچ پیشرفتی برای رسیدن به سود وجود ندارد و تمام سود های بیان شده به صورت تضمین شده به سرمایه گذاران تعلق خواهد گرفت.

احتمالاً لازم است تا برای رسیدن به سود شما سرمایه های خود را برای مدت زمانی کوتاه در پروژه باقی نگه دارید و بعد از یک بازه زمانی از پیش تعیین شده علاوه بر اینکه می توانید سرمایه اولیه خود را خارج کنید به سود بیان شده نیز دسترسی پیدا خواهید کرد.

۲- پرداخت سودهای اولیه به کاربران تازه وارد در مرحله اول

دومین مرحله از یک طرح پانزی در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی پرداخت سودهای اولیه به کاربرانی است که در مرحله قبلی وارد فرایند سرمایه گذاری در پروژه مورد نظر شده اند. بله درست شنیدید در این مرحله طراح طرح پانزی در حال اعتماد سازی میان کاربران و خریداران تازه وارد است و به همین دلیل سود های اولیه را به کاربران قبلی با استفاده از خرید هایی که کاربران جدید انجام میدهند پرداخت میکند.

به عنوان مثال فرض کنید که در طرح پانزی مورد نظر قرار بر این است که شما ۲۰ روز پول خود را در حساب باقی نگه دارید و سپس در انتهای این ۲۰روز هم پول خود و هم سود آن را به دست آورید. در طول این ۲۰ روز سایر خریداران نیز وارد پروژه مورد نظر شده و در حال سرمایه گذاری هستند و باید این ۲۰ روز را طی نمایند و همین پول های جمع آوری شده تبدیل به سرمایه برای پرداخت سود اولیه به کاربرانی است که در مرحله قبلی خرید خود را انجام داده اند.

در واقع طراح پروژه هیچ هزینه ای از جیب خود پرداخت نمی کنند و تمام هزینه ها و سود های پرداخت شده از جی به کاربران تازه وارد خواهد بود. این نحوه پرداخت سود به همین ترتیب ادامه پیدا خواهد کرد تا مراحل بعدی که با هم مرور می کنیم.

۳- تشویق برای دریافت سودهای بیشتر با دعوت از سایرین

در مرحله سوم نوبت به ترغیب کاربران قدیمی برای رسیدن به سود با دعوت از سایرین است. پلن سوددهی یک طرح پانزی در چند لایه و در چند مرحله است و کاربران بعد از رسیدن به سود مرحله اول می توانند با برخی از فعالیت ها مانند دعوت از دوستان خود و یا سایرین و جذب مخاطب و خریدار بیشتر در صورت های آنها نیز شریک شوند و به همین ترتیب نسل به نسل سودهای چند برابری در اختیار فعالان چنین طرحی قرار خواهد گرفت.

این مرحله مهم ترین و اصلی ترین بخش از یک طرح پانزی کلاهبرداری است که در آن کاربران بسیار زیادی به صورت کاملاً رایگان فعالیت می نمایند تا بتوانند با جذب مخاطبین بیشتر سود خود را از سرمایه گذاری در پروژه افزایش داده و یک سرمایه بسیار هنگفت برای خود ایجاد کنند.

در این مرحله معمولا شاهد هستیم که در شبکه های اجتماعی مختلف کانال ها و پیج هایی برای تبلیغ هرچه بیشتر چنین طرح هایی توسط کاربران ایجاد می شود که در آن شما می توانید شاهد تبلیغات گسترده و بی قید و شرط این دسته از پروژه ها برای رسیدن به سود های قابل توجه باشید.

حجم وارد شده سرمایه ها به طرح پانزی در این مرحله قدم به قدم افزایش پیدا می‌کند و با گسترده شدن تعداد کسانی که به دنبال رسیدن به صورت های زیاد هستند خریداران جدیدتری وارد پروژه شده و در نتیجه سرمایه نگفتی به دست می آید.

۴- ورود سیل عظیم سرمایه گذاران و تعطیل شدن پروژه

چهارمین مرحله از چرخه یک طرح پانزی که آخرین مرحله در آن نیز است، سیل عظیم سرمایه گذاران و خریداران وارد پروژه شده و سرمایه فوق‌العاده هنگفتی در اختیار طراح اصلی این پروژه قرار می گیرد. با توجه به اینکه تعداد افراد وارد شده به پروژه به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده است در این مرحله نوبت خریداران در مقایسه با مراحل قبلی به شدت افزایش پیدا می‌کند و در یک زمان بسیار کوتاه سرمایه هنگفتی وارد پروژه میشود.

در همین مواقع است که کم کم طراح پروژه جیب خود را پر از پول دیده و دیگر خبری از سود های مرحله اول به خریداران جدید نخواهد بود و ناگهان هیچ اثری از پروژه و طرح پانزی در هیچ جایی از اینترنت و دنیا وجود ندارد.


طول عمر طرح های پانزی چقدر است؟


طرح پانزی چیست به نظر خود شما طول عمر یک طرح پانزی چقدر است و قرار است چنین طرح‌ هایی تا چه زمانی ادامه پیدا نمایند؟ هم نقطه نظرات مختلفی درباره طول عمر یک طرح پانزی وجود دارد و هم در تجارب گذشته نیز شاهد تفاوت های قابل توجهی در چنین طرح هایی در میانه شرکت های مختلف کلاهبردار بوده ایم.

به عنوان مثال طرح پانزی به وجود آمده توسط خود آقای چارلز پانزی در حدود کمی بیشتر از یک سال به طول انجامید و بعد از این زمان و وقتی که آقای پانزی به سرمایه اولیه هنگفتی رسیده بود دیگر خبری از این طرح نبود. با این حساب باید بر این باور باشیم که یک طرح پانزی تا زمانی ادامه پیدا می کند که طراح پروژه به سود فوق العاده نگفتی دست پیدا کند. البته تجربه نشان داده که در برخی از ایده ها حتی این موضوع نیز ممکن است به چالش کشیده شده و شاهد ادامه دار شدن بیشتر طرح پانزی باشیم.

با توجه به اینکه یک کلاهبرداری یک جرم است و در صورت لو رفتن فرد کلاهبردار احتمالاً باید شاهد از دست رفتن تمام سرمایه های جمع شده باشیم، به همین دلیل معمولا بعد از رسیدن به یک سود هنگفت شاهد جمع شدن اکثر طرح‌ های پانزی در گذشته بوده ایم و معمولاً این طرح ها در حدود دو سال به طول انجامیده اند. اما گاهی اوقات نیز نوعی ایده اجرایی شده برای یک طرح پانزی به گونه ای است که احتمال رسیدن به سود های بیشتر در آینده وجود دارد و دائماً طراح پروژه می‌تواند با تعمیر پلن و اضافه کردن یک ایده جدید شرایط لازم برای رسیدن به سود های بیشتر را برای خود فراهم آورد.

با این نکته بایستی برای شما جمع بندی کنیم که به صورت معمول طول عمر یک طرح پانزی یک تا دو سال است اما احتمال افزایش پیدا کردن این طول عمر نیز بنا به شرایط و نوع ایده پیاده سازی شده وجود دارد.

چرا با طرح های پانزی از نظر قانونی مبارزه نمی شود؟


طرح پانزی در ارز دیجیتال سوال بسیار مهمی که ممکن از ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد این است که چرا با یک طرح فانتزی که یک طرح غیر قانونی و کلاهبرداری است برخورد نمی شود و سازمان های نظارتی جلوی چنین طرح هایی را نمی گیرند؟ در این باره نکات مختلفی را میتوانیم بیان کنیم که در مجموع جمع این نکات باعث میشود تا یک طرح پانزی پیگیری نشود.

در قدم اول باید به این نکته اشاره داشته باشیم که معمولاً در طرح پانزی افراد با سرمایه های بسیار کم وارد میشوند و ضرر ایجاد شده برای آنها هرچند برای خودشان بسیار زیاد است اما در مجموع سرمایه خیلی هنگفتی محسوب نمی شود. به همین دلیل خیلی از افراد بعد از اینکه متوجه میشوند در یک طرح پانزی گرفتار شده‌اند و سرمایه خود را از دست رفته میبینند دیگر برای پیگیری اقدام نکرده و هیچ مرجعی هم شکایتی از بابت چنین طرحی دریافت نمی کند.

ما همه سرمایه گذاران در یک طرح پانزی دیدگاه دسته بالا را ندارند و خیلی از افراد هم هستند که با حضور در مراجع قضایی به دنبال شکایت از چنین طرح هایی می روند. سوال بسیار مهم از این افراد این است که چگونه با چنین طرحی آشنا شده اند و چه کسی آنها را وارد کنیم پروژه‌های کرده است؟ آدرس شرکت مادر ارائه کننده این طرح کجاست و چه شماره تماس و اطلاعاتی از آن دارند؟ آیا در قبال پول پرداخت شده فیشی دریافت کرده و سندی در اختیار دارند که پول را بابت یک سرمایه گذاری به حساب شرکت واریز کردند؟ آیا جز این است که تمام فرایند سرمایه گذاری در یک پروژه پانزی صرفاً با یک اپلیکیشن بدرد نخور انجام پذیرفته و هیچ پاسخی برای هیچ کدام از سوالات بالا وجود ندارد! به نظر شما آیا مرجع قضایی در چنین مواردی حتی اگر هم بخواهد و هزینه کند می تواند در نهایت چنین کلاهبرداران را پیدا نماید؟

نکته بعدی درباره پیگیری نشدن انواع پروژه های پانزی توسط مراجع قضایی این است که معمولاً تیم اصلی مدیریت این پروژه های کلاهبرداری در خارج از ایران قرار گرفته و اصلاً امکان پیگیری آنها وجود ندارد. یک تیم کلاهبردار در کشور گمنام یک اپلیکیشن بسیار ساده را طراحی کرده و هزاران کاربر ایرانی به طمع رسیدن به سودهای هنگفت در حال وارد کردن سرمایه های خود به جی به این کلاهبرداران هستند و حتی خود مسئولین آن کشور نیز نمی توانند تشخیص دهند که این ایده توسط چه کسی پیاده سازی شده است.

با توجه به نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم پیگیری غذایی یک طرح پانزی معمولاً دور از انتظار است و در اکثر مواقع نیز چنین طرح‌ هایی بعد از گذشت چند ماه از یاد تمام کاربران می رود و خبری از بازگشت سرمایه در آنها وجود نخواهد داشت.


نحوه شناسایی طرح پانزی چیست


طرح پانزی چیست یکی از مهمترین بخش های مقاله طرح پانزی چیست که اهمیت بسیار زیادی هم برای ما هم برای شما دارد نحوه شناخت طرح های پانزی دور و بر ماست. برای اینکه از چنین روش های کلاهبرداری در امان بمانیم لازم است تا نکات و روشهای شناخت این طرح ها را بدانیم و از آن ها برای جلوگیری از ورود به بهترین روش های سرمایه گذاری پر از خطر استفاده کنیم.

البته قبل از اینکه روش های شناخت انواع طرح پانزی در ارز دیجیتال را با هم مرور کنیم لازم است تا یک نکته بسیار مهم را در این باره با شما مطرح کنیم. بسیاری از کاربران هستند که بر این باورند هیچ وقت درگیر چنین روش های کلاهبرداری نخواهند شد و یا اینکه اگر هم وارد چنین طرح هایی شوند خیلی زود و با سود از این روش های سرمایه گذاری خارج می شوند. به نظر شما چنین چیزی امکان پذیر است و آیا می توانیم چنین دیدگاهی را منطقی بدانیم؟

نکته جالب تر این است که بسیاری از افراد با وجود اینکه میدانند بسیاری از روش ها و طرح های سرمایه گذاری نشانه های طرح های پانزی را داشته و می توان آنها را در لیست طرح های کلاهبرداری قرارداد باز هم به دلایلی مانند وسوسه شدن برای رسیدن به سود های بسیار بالا و یا عدم موفقیت در سایر روش های سرمایه گذاری ترجیح می دهند تا از این روش ها نیز استفاده کرده و خیلی زود سرمایه های خود را خارج کنند. اگر از این دسته از افراد هستید اصلا نیاز به مطالعه مقاله ندارید و لازم نبود تا وقت خود را صرف مطالعه یک مقاله برای تشخیص روش های کلاهبرداری مانند طرح بازی کنید و بهتر بود تا همان روش معمول خود برای سرمایه ‌گذاری در این طرح ها را پیش بگیرید.

اما اگر ترجیح می دهید که حتماً از بهینه ترین روش ها و ایمن ترین روش ها برای سرمایه گذاری استفاده کرده و دارایی های ارزشمند خود را از خطرات این چنینی دور نگه داری بهتر است نکاتی که در ادامه برای تشخیص انواع طرح های پانزی آنها اشاره میکنیم را مدنظر قرار داده و هر وقت طرح و روش سرمایه گذاری را مشاهده کردید که چنین مشخصاتی دارد از آن دوری کنید.

۱- سودهای زیاد در بازه های زمانی کوتاه مدت


اولین مشخصه ای که با استفاده از آن می توانید به پانزی بودن یک طرح سرمایه گذاری پی ببرید تبلیغات برای رسیدن به سود های بسیار زیاد آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت است. اگر با مفهوم این نوع طرح ها آشنا شده و درک کرده که طرح پانزی چیست و چگونه می توان از طرح پانزی در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی برای وسوسه کردن سایرین برای اعطای مال و ثروت استفاده کرد بنابراین باید بدانید که رسیدن به سود های زیاد آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت تنها می‌تواند نشانه و مشخصه طرح پانزی باشد.

نکته بسیار مهمی که درباره این ویژگی طرح های پانزی باید به آن اشاره داشته باشیم کوتاه مدت بودن رسیدن به سود های بسیار بالا است. دقت داشته باشید که یک طرح پانزی قرار نیست برای مدت زمان طولانی باقی بماند و کلاهبرداران ترجیح می دهند تا در یک بازه زمانی کوتاه حجم بسیار زیادی از دارایی ها را جمع‌آوری کرده و از بازار خارج شوند. هر چقدر زمان برقرار بودن یک طرح برای سرمایه گذاری در روش های کلاهبرداری بیشتر باشد امکان به خطر افتادن سرمایه خود کلاهبردار بیشتر شده و ممکن است لو برود. به همین دلیل معمولا در طرح پانزی شاهد کوتاه بودن زمان سرمایه گذاری و رسیدن به سود برای کاربران هستیم که آنها را ترغیب به استفاده از این روش بشوند.

از این گذشته روش های سرمایه گذاری بسیار زیادی در بازارهای مالی پیشروی کاربران وجود دارد که آنها می توانند از هر کدام از این روش ها استفاده کنند. برای اینکه یک طرح پانزی برای کاربران جذاب به نظر برسد لازم است و حتماً در این طرح ها سود های بسیار کلان در بازه های زمانی کوتاه مدت تبلیغ شود.

۲- ناشناس بودن مدیران پروژه


طرح پانزی در ارز دیجیتال به نظر شما دومین مشخصه برای شناسایی طرح پانزی چیست ؟ بله درست حدس زدی هیچ وقت هیچ خبری از مدیران این پروژه ها وجود ندارد و شما ممکن است بارها و بارها دعوت به جلسات شوید که در آنها قرار است مدیران معرفی شود اما هیچ وقت این جلسات پیش نخواهد آمد و در هیچ سایت خبرگزاری روزنامه‌ ای نمی توانید مدیران یک طرح پانزی را پیدا کنید.

بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران وقتی ترغیب به استفاده از یک روش سرمایه گذاری جذاب با امکان سودآوری بسیار زیاد می شوند سعی می کنند تا در قدم اول رزومه مدیران پروژه مورد نظر را مورد بررسی قرار داده و در نهایت بر اساس رزومه تیم توسعه دهنده طرح مورد نظر درباره کیفیت و آینده آن تصمیم بگیرند. وقتی تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال یا یک طرح پانزی از پیش کاملا مشخص باشد عملاً تمام کاربران می‌توانند رزومه آنها را مورد بررسی قرار داده و درباره ی ورود یا عدم ورود به سرمایه گذاری در این روش تصمیم بگیرند. از این گذشته شناخت مدیران پروژه باعث می‌شود که حتی در صورت به وجود آمدن خطراتی مانند کلاهبرداری امکان پیگیری این افراد وجود داشته باشد.

تمامی نکات و موارد دقیقا مورد توجه افراد کلاهبردار نیز قرار گرفته و آنها به هیچ وجه ردی و نشانه از خود باقی نمی گذارد و شما نمی توانید در هیچ پلتفرم یا اپلیکیشن و سایتی که برای طرح پانزی تحویل شده است به اشخاص حقیقی و حقوقی متصل شوید. اتفاقا یکی از دلایلی که معمولاً طرح های پانزی هیچ سایت رسمی ندارد این است که معمولا از سایت های رسمی به نام فرد خاصی خریداری می شود و برای اینکه مدیران این طرحها لو نرود از چنین فرآیندی نیز خودداری نمایند.

با این توضیح اگر وارد یک روش سرمایه گذاری شده و ساعت ها وقت خود را صرف پیدا کردن مدیران پروژه می نماید اما هیچ اثری از آنها وجود ندارد در واقع شما در حال بررسی و تحلیل یک طرح پانزی هستید. البته این نکته ممکن است این ذهنیت را برای شما به وجود آورد که خود ارز دیجیتال بیت کوین نیز یک طرح پانزی است زیرا تیم توسعه دهنده آن مشخص نیست اما دقت کنید که این نکته فقط یکی از نشانه های شناخت انواع طرح پانزی بوده و سایر نکات و روش‌های تشخیص را نیز بایستی در نظر بگیرید تا در نهایت به توان یک طرح پانزی را از یک روش سرمایه گذاری مناسب متمایز کنید.

هرچند در واقعیت تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال بیت کوین مشخص نیست اما در حال حاضر تیم های نرم افزاری قدرتمند ای برای توسعه هرچه بهتر بلاک چین بیت کوین فعالیت دارند و یک جامعه بسیار قدرتمند پشت این ارز دیجیتال قرار گرفته است. به همین دلیل نباید پروژه ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان یک طرح پانزی قلمداد کنید.

۳- نبود هیچ محل کار دائمی


یکی دیگر از مشخصه های انواع طرح پانزی که می‌توانید از آن نیز برای شناخت این نوع پروژه ها و طرح ها استفاده کنید نبود هیچ محل کار دائمی و مشخص برای مدیران پروژه و تیم مدیریتی است. ممکن است در پلتفرم های عرضه شده برای اجرای طرح های پانزی آدرس ها و نشانه های وجود داشته باشد اما هیچ کسی به این آدرس ها و نشانه ها مراجعه نکرده و هیچ کس نمی داند که آیا این آدرس اصلاً وجود خارجی دارد یا خیر؟

نمی‌توانیم درباره این موضوع درباره انواع طرح پانزی که در ادامه و در آینده به وجود خواهند آمد صحبت کنیم اما اگر طرح های پانزی را در گذشته مرور کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که هیچ کدام از این طرح ها دارای محل کار دائمی نبوده و تمام درس ها و نشانه های درج شده بر روی پلتفرم آنها نیز یا وجود خارجی نداشتند و یا در صورت وجود داشتن نیز به یک محل غیرمرتبط آدرس داده شده بودند.

دقت کنید که همانطور که اشاره کردیم معمولاً طرح پانزی از راه دور و سایر کشورها در کشور ما اجرا می شود و به همین دلیل پیگیری یک آدرس یا محل کار واقعیت برای کاربران بسیار چالش برانگیز خواهد بود و کمتر کسی می تواند چنین امکانی را در اختیار داشته باشد.

۴- نداشتن شفافیت در نحوه فعالیت های اقتصادی


طرح پانزی چیست فعالیت اقتصادی یک طرح پانزی چیست و مدیران این پروژه ها از چه روش های سرمایه گذاری برای رسیدن به سود های قابل توجهی استفاده می نمایند که می توانند چنین تبلیغاتی را ارائه کنند؟ ۱۰۰ درصد سود ماهانه یا حتی بیشتر به کاربران از جمله تبلیغاتی است که برای این دسته از طرح ها رایج است اما آیا با خود اندیشیده اید که چنین سودی از کجا بدست می آید؟

شاید مدیران این پروژه‌ها در حال سرمایه گذاری در بازار فارکس هستند و از تکنیک های بسیار پیشرفته برای ترید در فارکس استفاده می نمایند. اما کسی که می تواند با بهترین استراتژی ها سود های آنچنانی از بازار فارکس به دست ‌آورد چه نیازی به جمع کردن پول خرد سایر کاربران دارد؟

احتمال دارد که مدیران پروژه های پانزی در حال سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال باشند. همانطور که در مقوله آموزش رایگان ارز دیجیتال اشاره کردیم روش های بسیار مختلفی برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و امکان رسیدن به درآمدهای قابل توجه نیز در این بازار برای افراد حرفه‌ای و آگاه قابل تصور است. احتمالاً باید امکان حضور مدیران پروژه های پانزی را در بازار ارز دیجیتال نیز متصور بدانیم اما واقعاً کسی که در حال رسیدن به درآمد های چند میلیون دلاری در بازار ارز دیجیتال است نیاز به سرمایه های من و شما دارد؟

مهمتر از اینکه بدانیم کدام بازار پتانسیل سود دهی بسیار بالا آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت دارد را دارد باید یادآوری کنیم که اصلاً هیچ شفافیت این نوع فعالیت های پانزی و مدیران این پروژه ها وجود ندارد و معلوم نیست که آنها به دنبال سرمایه گذاری بر اساس چه روشی هستند و چگونه می خواهند این سود های چند صد برابری را به کاربران خود اعطا کنند.

البته که دلیل عدم شفافیت روشهای سرمایه گذاری در طرح پانزی اینها نیست و چون اصلا هیچ سرمایه گذاری وجود ندارد نمی توانند شفافیت سازی نیز انجام دهند. در واقع تمام ایده های آنها برای رسیدن به درآمد کلاهبرداری از کاربران و برداشتن پول آنها است.

۵- عدم وجود فروم های تبادل نظرات برای کاربران و یا کار نکردن این فروم ها


این ویژگی از روشهای شناخت طرح پانزی را بایستی به شدت مد نظر قرار داده و با آن توجه داشته باشید. زیر آن فقط برای شناخت طرح پانزی بلکه برای شناخت سایر ایده های کلاهبرداری رایج در بازارهای مالی از جمله بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس مخصوصاً در کانال های تلگرام می توانید از آن استفاده کنید. در هر کانال یا هر سایتی که صحبت از دریافت پول از کاربران برای ارائه خدمات باشد اما هیچ راهی برای ارائه نقطه نظرات توسط کاربران و هم اندیشی توسط آنها وجود نداشته باشد عملاً تقلب در حال انجام گرفتن است و روش مورد نظر کلاهبرداری است.

اگر در پروژه یا روش سرمایه گذاری هیچ اشکالی ندارد به راحتی می‌توانند نظرات را برای کاربران باز نگه دارد تا آنها با یکدیگر مشورت کرده و نقطه نظرات خود را نسبت به پتانسیل و شرایط های پروژه با هم به تبادل بگذارند. در یک طرح پانزی که اصلاً به هیچ وجه هیچ خبری از این فرم ها و محل درج نظرات برای کاربران وجود ندارد و در سایر پلتفرم ها هم معمولاً خبری از این کلمه آن نبوده و کاربران می‌توانند با یکدیگر به صورت مستقیم ارتباط داشته باشند.

روش ها و راه حل های زیادی برای شناخت یک طرح پانزی وجود دارد و معمولاً کاربران به مرور به این راه حل ها می رسند. اما متاسفانه با توجه به عدم امکان تبادل نظر معمولاً امکان شنیدن صدای سایر کاربران وجود ندارد و افراد جدید وارد شده پروژه ها و طرح های پانزی نیز بدون شناخت کاربران قبلی و نظرات آنها وارد این پروژه ها می شوند. دقیقا به همین دلیل است که هیچ خبری از فروم های تبادل نظر در این طرح ها نبوده و ارتباط کاربران تنها با یک آیدی کاملا ناشناس بدون هیچگونه هویت انجام می پذیرد.

۶- پشتیبانی بسیار ضعیف


پشتیبانی در یک طرح پانزی چیست ؟ اصلاً شما می توانید انتظار داشته باشید که یک طرح پانزی و کلاهبرداری دارای پشتیبانی باشد؟ واقعیت این است که در چنین طرح هایی معمولاً پشتیبانی های بسیار ضعیف انجام می پذیرد تا کاربران جدید بتوانند روش‌های وارد کردن سرمایه های خود را به پروژه بدانند و هر چه سریعتر فرایند جذب سرمایه از افراد انجام پذیرد.

تلگرام بهترین روش پشتیبانی در حال حاضر برای انواع پروژه های پانزی است که امکان شناخته افراد را از بین برده و در نتیجه اصلا شما نمی دانید که آن طرف پشتیبانی چه کسی و یا چه کسانی در حال ارائه خدمات به شما هستند. در اکثر موارد شاهد هستیم که پشتیبانی تنها مطالب اولیه لازم برای نحوه ارائه خدمات و نحوه سود گرفتن را به کاربران تشریح می‌کند و آنها را ترغیب به افتتاح پروژه نموده و خبری از پشتیبانی های خیلی حرفه ای نخواهد بود.

آیدی در نظر گرفته شده برای پشتیبانی نیز یک آیدی نامتعارف است و معمولاً نمی توانید سر در بیاورید که چه کسی پشت این آیدی نشسته و در حال پاسخ دادن به سوالات شما است. یک سری مطالب از پیش آماده شده در خدمات پشتیبانی به کاربران معرفی می شود و معمولاً هم پشتیبانی تا زمانی جدی خواهد بود که شما پول خود را وارد پروژه نمایید و بعد از آن خبری از پشتیبانی های خیلی سریع و حرفه‌ای نیز نخواهد بود. اگر شانس بیاورید و از اولین نفراتی باشید که پول خود را وارد پروژه می نمایید ممکن است با پشتیبانی بیشتری همراه شوید اما اگر از آخرین نفرات باشید و کم کم طرح پانزی در حال جمع کردن دارایی ها باشد حتی نیازهای اولیه خود را نیز نمی توانید از طریق پشتیبان رفع کنید.

۷- عدم پشتیبانی با تلفن


نکته بسیار مهمی که درباره انواع طرح پانزی و پشتیبانی از کاربران وجود دارد عدم پشتیبانی با تلفن است. ممکن است شماره تلفن های مختلفی را در گوشه کنار پلتفرم های معرفی شده از سوی این طرح را مشاهده کنید که البته هیچگاه زنگ نمی خورند و یا اینکه شماره تلفنهای غیر واقعی هستند که اصلا نمی توان با آنها تماس گرفت. پروژه های پانزی برای این که معمولاً با چالش های زیادی روبرو نشوند از ارائه شماره تلفن به کاربران خودداری کرده و پشتیبانی تلفنی ندارند.

به نظر شما یک پروژه که امکان ارائه سود های چند درصدی آن هم در بازه های زمانی بسیار کوتاه را به کاربران خود دارد نمی‌تواند یک دفتر رسمی با یک تیم پشتیبانی قدرتمند داشته باشد؟ پس چرا به سادگی فریب می خورید و دل به رسیدن به سودهای کلان چنین پروژه‌هایی می بندید که حتی خودشان هم نمی توانند یک سرمایه ‌گذاری ساده انجام دهند و در حال کلاهبرداری کردن هستند.

۸- نبود اطلاعات تماس درست و آدرس


یکی دیگر از نشانه های شناخت یک طرح پانزی نبود اطلاعات تماس درست و دقیق و آدرس شرکت است. در برخی از پروژه ها ممکن است آدرس های بسیار گمنام و بی در و پیکر ای ارائه شود اما در بسیاری از پروژه ها حتی در همین قدر نیز آدرس اعلام نمی شود و کاربران به هیچ وجه نمی توانند از طریق تماس و یا مراجعه مستقیم در هر کشوری با مدیران پروژه در ارتباط باشند.

عدم ارائه اطلاعات تماس درست و آدرس یکی از مهم‌ترین نشانه‌های کلاهبرداری بودن یک پروژه است. حتی اگر پروژه مورد نظر در لیست طرح های پانزی قرار نگرفته باشد به شدت مستعد کلاهبرداری بودند بوده و نباید روی چنین پروژه های اعتماد داشته باشید. نمونه بارز این دسته از آنها را می توانیم به انواع بروکر فارکس نسبت بدهیم که معمولاً یا دفتر ندارند و یا یک دفتر اجاره ای و قلابی به کاربران معرفی می‌کنند که هیچ خبری از یک تیم پشتیبانی قدرتمند در آنها وجود ندارد.

نبود اطلاعات تماس درست و آدرس میتواند نشانه قدرتمندی برای کلاهبرداری بودن یک پروژه داشته باشد و شما در همان ابتدای شناخت یک پروژه با بررسی همین موضوع ساده می توانید پی به کلاهبرداری بودن آن ببرید. البته دقت داشته باشید که وجود آدرس درست و اطلاعات تماس نیز هرچند ممکن است پروژه مورد نظر را از لیست پروژه های پانزی خارج کند اما به هر حال همچنان احتمال کلاهبرداری بودن آن هست و باید به سایر فاکتورها نیز برای تشخیص اصل و بهتر خود دقت داشته باشید.

۹- عدم ارائه مجوزهای قانونی


طرح پانزی چیست در برهه ای از زمان معامله‌گران بازار فارکس در ایران به دنبال استفاده از خدمات بروکرهای بودند که دارای مجوزهای قانونی از شرکت های بزرگ جهانی داشته باشند. با توجه به تحریم های آمریکا امکان ارائه خدمات چنین بروکرهای به کاربران ایرانی وجود داشت و در نتیجه ایرانی ها مجبور بودند از خدمات بروکرهای استفاده کنند که دارای مجوزهای قانونی از شرکت های بسیار کوچک در کشور های ناشناخته مانند قبرس و یا برخی از جزایر مختلف بودند.

همین موضوع باعث شد که در آن زمان طرح های پانزی و پروژه های کلاهبرداری بسیار زیادی با توجه به عدم امکان نظارت بر چنین بروکرهای به وجود آید و سرمایه بسیاری از کاربران ایرانی از بین برود. ارائه مجوز های قانونی یکی از نکات بسیار مهم این است که شما در زمان سرمایه گذاری بر روی یک پروژه باید به آن دقت داشته باشید و حتماً شخصا این مجوزها را حتی به زبان انگلیسی مورد بررسی قرار دهید.

بارها و بارها مشاهده شده که در انواع طرح پانزی مجوزهای بسیار زیادی ارائه شده است که اکثر این مجوزها یا مربوط به شرکت های دیگر است و یا تنها عکسی از یک مجوز قانونی کپی شده با فتوشاپ می باشد که به هیچ وجه وجاهت قانونی نداشته و به شما با کمی بررسی دقیق تر می توانید به این موضوع پی ببرید.

یکی از اصلی ترین روش های چک کردن مجوز های قانونی در طرحهای سرمایه گذاری پرسیدن از شرکت و سازمانی است که پروژه مورد نظر را رگوله کرده باشد. آدرس سایت و مشخصات تماس سازمان رگوله کننده در مجوز قانونی درج می شود و اگر شما چنین آدرس و شماره تماس پیدا نکردید در واقع در حال مشاهده یک مجوز کاملاً تقلبی و جعلی هستید.

البته با توجه به اینکه اکثر کاربران معمولاً مجوز ها را به هیچ وجه پیگیری نکرده و با دیدن یک عکس حکم قانونی بودن پروژه می دهند ممکن است آدرس سایت و مشخصات تماس یک سازمان رگوله کننده در آنها دیده شود که در این صورت شما بایستی حتماً با این سازمان درباره پروژه مورد نظر در حد یک چت کوتاه صحبت کنید تا به قانونی بودن پروژه پی ببرید.

تمام فرایند بررسی مجوز های قانونی ارائه شده از سوی یک طرح پانزی کمتر از نیم ساعت از وقت شما را تلف خواهد کرد و این بررسی می تواند شما را از ورود به پروژه کلاهبرداری در امان نگه دارد. اما صد حیف که بسیاری از کاربران حتی حاضر به صرفه همین نیم ساعت وقت برای بررسی مجوز های قانونی پروژه های کلاهبرداری نیستند.

۱۰- ایجاد شباهت های اولیه با شرکت ها و پروژه های بزرگ


نکته بسیار جالبی که درباره اکثر طرح های پانزی برقرار است و می تواند یک نشانه برای کسانی باشد که به دنبال بررسی کامل شرایط این پروژه هستند وجود شباهت های بسیار زیاد هم از نظر نام شرکت و هم از نظر نوع پروژه با شرکت های بسیار بزرگ جهان است. به عنوان مثال ممکن است یک طرح پانزی پروژه خود را با نام نوکیا به کاربران معرفی کند اما به جای حرف k از حرف ck در عنوان خود استفاده نماید.

البته این یک مثال بود اما اکثر طرح‌ های پانزی معمولا از چنین روشی برای معرفی و نامگذاری پروژه خود استفاده می نمایند که باعث فریب بسیاری از کاربران می شود. وقتی شما چنین نام هایی را در اینترنت جستجو میکنید به شرکت های بسیار بزرگ جهانی خواهید رسید که حتی یک درصد هم امکان کلاهبرداری بودن آنها در ذهن شما قابل تصور نیست اما دقت داشته باشید که تیم یک طرح پانزی معمولاً از این تله برای فریب به کاربران استفاده کرده و هیچ ارتباطی میان آنها با شرکت های بزرگ جهانی وجود ندارد.

در بسیاری از موارد نیز مشاهده شده است که تیم یک طرح پانزی پروژه خود را به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ معرفی نموده و به نوعی خود را مرتبط با یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری یا مالی معرفی می نماید که این موضوع نیز برای شما کاملاً قابل بررسی است و شما تنها با یک سوال بسیار ساده از تیم اصلی شرکت مورد نظر می توانید به این نکته پی ببرید.

۱۱- وعده سودهای قطعی


یکی دیگر از نشانه های رایج برای تشخیص طرح پانزی در بازارهای مالی مختلف و ۱۰ سودهای قطعی به کاربران است. در هیچ طرح پانزی سود غیر قطعی به کاربران پیشنهاد می شود و تمام افرادی که سرمایه های خود را وارد چنین پروژه‌ای می نمایند به امید رسیدن به صورت های صددرصدی و تضمین شده هستند. اما آیا شما از خود پرسیده‌اید که در چه بازاری و در چه شرایطی میتوان به سود قطعی رسید و آیا چنین دیدگاهی برای یک سرمایه ‌گذاری منطقی می تواند درست باشد؟

بهترین سرمایه گذاران در بازارهای مالی نمی توانند همیشه فرایند سودآوری برای خود ایجاد کنند و به همین دلیل ممکن است با برخی از پریود های زمانی سرمایه ‌گذاری خود با ضرر نیز روبرو باشند. پس چگونه یک طرح پانزی می تواند سود قطعی برای سرمایه گذاران خود به دنبال داشته باشد و هیچ چالشی از این بابت در نظر نگرفته است؟

معرفی سود قطعی حتی برای بهترین سرمایه گذاران در بازار های مالی نیز امکان پذیر نیست و به همین دلیل وقتی شما با چنین پروژه ای رو به رو می‌شوید احتمالا شما در حال مشاهده یک پروژه کلاهبرداری است که در صورت داشتن سایر مشخصات می تواند حتی یک طرح پانزی باشد.

۱۲- نبود سایت معتبر


یکی دیگر از مشخصاتی که میتوانیم برای انواع طرح پانزی به آن اشاره داشته باشیم نبود یک سایت معتبر و مشخص برای معرفی و ارائه خدمات است. همانطور که در بالا اشاره کردیم داشتن یک سایت معتبر می تواند چالش هایی را برای یک فرد کلاهبردار به دنبال داشته باشند و یکی از اصلی ترین چالش ها این است که دامین سایت ها معمولا باید به نام فرد خاصی باشد ممکن است بعد از اتمام پروژه شاهد به جا ماندن ردی از افراد کلاهبردار باشیم.

با توجه به این موضوع معمولاً طرح های پانزی در یک اپلیکیشن بسیار ساده و معمولی ارائه می شوند که معمولاً کار کردن با آنها نیز بسیار سخت و دشوار است. اگر شما تنها ظاهر این اپلیکیشن ها را نیز مشاهده کنید به مشکل دار بودن آنها خواهید برد و حتی نمی توانید به این راحتی ها آن را با هم به عنوان یک اپلیکیشن معمولی قبول کنید.

۱۳- قرار نگرفتن اپلیکیشن در گوگل پلی و اپ استور


نکته مهمی که درباره اپلیکیشن یک طرح پانزی باید داشته باشیم این است که معمولاً این اپلیکیشن ها در پلتفرم های نرم افزاری مانند گوگل پلی و اپ استور نیز قرار نمی گیرند و این پل تنها به دلیل فیشینگ یا کلاهبرداری معمولاً از قرار دادن چنین اپلیکیشن‌هایی در پلتفرم خودداری می‌نمایند.

همانطور که میدانید در گوگل پلی و اپ استور تنها اپلیکیشن ها و نرم افزارهای قرار می گیرند که علاوه بر تمام مزیت هایی که دارند کاملا قانونی و در لیست کلاهبرداری نیز قرار نگرفته باشند. بنابراین وقتی اپلیکیشن یک پروژه سرمایه گذاری در گوگل پلی و اپ استور موجود نباشد شما می‌توانید به کلاهبرداری بودن آن شک کنید و حتی شرایط آن را از نظر قرار گرفتن به عنوان یک طرح پانزی نیز مورد بررسی قرار دهید.

۱۴- فعالیت گسترده در تلگرام


اپلیکیشن تلگرام یکی از بهترین و مستعد ترین فضاها برای فعالیت یک طرح پانزی محسوب می‌شود و معمولاً بخش اعظمی از فعالیت کاربران و تیم پشتیبانی چنین پروژه های در فضای تلگرام انجام می پذیرد. با توجه به اینکه معمولا امکان بررسی اطلاعات کاربران در نرم افزار تلگرام به این راحتی ها وجود ندارد و هر کسی می‌تواند دهها صفحه مختلف را در تلگرام راه اندازی و از آنها استفاده کند بنابراین این نرم افزار تبدیل به فضای بسیار عالی برای فعالیت این دسته از طرح های کلاهبرداری شده است.

۱۵- عدم ارائه اسناد مالی


برای اینکه یک طرح پانزی را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید از تیم پشتیبانی آن بخواهید تا اسناد مالی مربوط به شرکت و سرمایه گذاری ها را به شما ارائه کند. معمولاً چنین پروژه هایی از ارائه اسناد مالی به کاربران خود طفره می روند و اصلاً چنین اسنادی برای آنها وجود ندارد و تنها دلیل وجود آن ها جمع کردن سرمایه کاربران با میزان سرمایه خرد است.

۱۶- داستان های پولدار شدن


معمولاً حول و حوش یک طرح پانزی داستان های پولدار شدن برای کاربران بسیار زیاد است معمولا شاهد هستیم که افراد به همین امید رسیدن به ثروت های بسیار بالا وارد چنین طرح هایی برای سرمایه گذاری می شوند. رسیدن به ثروت زیاد خواسته ای است که تمام ما به دنبال آن هستیم اما آیا واقعاً می شود در طول یک ماه ثروت چند میلیاردی به دست آورد آن هم با یک سرمایه چند صد دلاری؟ ده برابر کردن سرمایه ها در بازه های زمانی یک ماهه یکی از رویاهای است که طرح پانزی آن را به شما می فروشد.


آیا طرح پانزی همان طرح هرمی است؟


سوال بسیار مهم دیگری که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد این است که آیا یک طرح پانزی همان طرح هرمی است یا خیر؟ قبل از اینکه به این پرسش پاسخ دهیم باید یادآوری کنیم که طرح هرمی نیز یک طرح کلاهبرداری است و در نهایت شما در چنین طرح هایی نیز سرمایه های خود را از دست خواهید داد و چرا باید وارد چنین طرح‌ های شوید که خطر از دست رفتن سرمایه برای شما وجود دارد؟ با این حساب فرقی نمی کند که اسم طرح مورد نظر پانزی باشد یا هرمی در هر صورت نتیجه نهایی آن از دست رفتن سرمایه های شما خواهد بود.

اما در پاسخ به سوال بالا باید یادآوری کنیم که از نظر ماهیت شباهت های بسیاری میان یک طرح پانزی و طراح ایرانی وجود دارد اما در حقیقت این دو روش کلاهبرداری تفاوتهای هم باهم دارند که اصلی‌ترین تفاوت آنها این است که معمولاً در یک روش کلاهبرداری هرمی یک کالای خاص ولی به درد نخور در معرض فروش قرار می گیرد و خریداران جدید در واقع سرمایه های خود را باید برای خرید یک کالای بسیار خاص که هیچ کاربردی ندارد هزینه کنند.

روش اصلی کسب سود در هر دوی این طرح‌ها ورود سرمایه گذاران و خریداران جدید است اما در طرح پانزی سرمایه گذاران و خریداران جدید تنها برای رسیدن به سود های قابل توجه وارد بازار می‌شوند و در طرح هرمی این سرمایه گذاری ها با خرید یک کالا آغاز خواهد شد.


طرح های پانزی رایج در بازار ارز دیجیتال


طرح پانزی در ارز دیجیتال اشاره کردیم که بازار ارز دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن به شدت پتانسیل لازم برای اجرای طرح‌ های مختلف پانزی را دارد و هر ماه شاهد راه اندازی چندین طرح پانزی در ارز دیجیتال هستیم. با توجه به اینکه بسیاری از کاربران فریب این دسته از پروژه ها را در بازار ارز دیجیتال می خورند از این رو بر آن شدیم تا نمونه هایی از این طرح های پانزی را با شما در میان بگذاریم.

 • طرح های پانزی متعدد در زمینه استخراج ارز دیجیتال

یکی از روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال استخراج رمز ارزها است. شما می توانید با استخراج بیت کوین یا استخراج سایر رمز ارزهای که امکان استخراج آنها وجود دارد در این بازار سرمایه گذاری کرده و به سود برسید. اما این روش سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال با چالش‌های بسیار زیادی نیز همراه بوده و به این راحتی ها نیست که شما تنها با خرید یک دستگاه استخراج ارز دیجیتال سرمایه هنگفتی را به دست آورید.

در سال های اخیر حوزه استخراج یا ماینینگ تبدیل به یکی از بهترین حوزه ها برای ورود افراد کلاهبردار و ارائه انواع طرح پانزی در ارز دیجیتال شده است و این حوزه همچنان نیز استعداد زیادی در این باره دارد. سایت ها و اپلیکیشن های کلاهبرداری بسیار جدی در حال فعالیت در این حوزه هستند که ورود به آنها در نهایت منجر به از دست رفتن وقت و انرژی شما شده و هیچ سودی برای شما به دنبال نخواهد داشت.

 • عرضه اولیه توکن های بی ارزش

دومین روش مستعد برای اجرای طرح پانزی در ارز دیجیتال عرضه اولیه توکن های بی ارزش است که در ابتدای مقاله مثالی را در این باره با شما در میان گذاشتیم. این ایده برای طرح پانزی دائما در حال تکرار در بازار ارز دیجیتال است و هنوز هم افراد بسیار زیادی از سایر روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به سود نرسیده در حال ورود به چنین پروژه های خطرناکی هستند.

 • ایردراپ های تبلیغاتی

یکی دیگر از روش هایی که برای ایجاد طرح پانزی در ارز دیجیتال از آن استفاده می شود ایردراپ ارز دیجیتال است. هرچند این روش در واقع متدی برای ترغیب خریداران و سرمایه‌گذاران برای ورود به پروژه های معتبر و جذاب بازار رمز ارزها است اما با این حال کلاهبرداران نیز از آن نهایت استفاده را کرده و در حال حاضر شاهد هستیم که بسیاری از افراد سرمایه های خود را وارد پروژه های اینچنینی کرده و علاوه بر اینکه هیچ تو که به دست نمی آورند بلکه تمام سرمایه های خود را نیز از دست می دهند. فراموش نکنید که وقتی قرار است برای ورود به یک پروژه ارائه هزینه قابل توجهی پرداخت کنید این پروژه می‌تواند به شدت مشکوک باشد.

نکات بسیار زیاد و مثال های قابل توجهی برای انواع طرح پانزی در ارز دیجیتال وجود دارد که در گذشته رخ داده و هنوز هم وجود دارند. اما نکته منفی در این باره این است که تمام تذکرات و نکات بازدارنده‌ای که در مقالات مختلف ما به آنها اشاره میکنیم برای کاربران افاقه نکرده و همیشه شاهد ضررهای سنگین کاربران ایرانی در چنین پروژه‌هایی هستیم.


نکاتی برای دور ماندن از طرح های پانزی


طرح پانزی در ارز دیجیتال اکنون به خوبی می دانید که طرح پانزی چیست و چگونه کلاهبرداران مختلف می توانند از طرح پانزی در ارز دیجیتال برای سودآوری و کلاهبرداری استفاده نمایند. واقعیت این است که همین حالا که در حال نگارش این مقاله هستیم تعداد بسیار زیادی از انواع طرح پانزی در ارز دیجیتال در بازار شکل گرفته و اعتبار آن در آینده بایستی شاهد از دست رفتن سرمایه های قابل توجهی باشیم که در حال حاضر به امید رسیدن به سود های قابل توجه وارد فرآیند سرمایه گذاری در این بازار شده اند. با معرفی روش های شناخت طرح های پانزی و البته طرح های هرمی اکنون شما به خوبی می توانید این طرح ها را شناسایی و از آنها دور بمانید اما واقعیت این است که بسیاری از کاربران مخصوصاً کاربران ایرانی تمایلی به دور ماندن از طرح های پانزی نداشته و وسوسه رسیدن به سودهای قابل توجه همچنان این طرح‌ها را تبدیل به یکی از بهترین روش های کلاهبرداری در بازار نموده است.

در این بخش از مقاله سعی داریم تا نکات و مواردی را به شما یادآوری کنیم که با استفاده از آن ها به میزان قابل توجهی می توانید از طرح های پانزی دور بمانید و اسیر چنین طرح‌ های کلاهبرداری در بازار نشوید. البته شایان ذکر است که اولین قدم برای دور ماندن از طرح های پانزی و به صورت کلی کلاهبرداری های رایج در بازار ارز دیجیتال خواست خود افراد است. در حال حاضر کاربران بسیار زیادی هستند که با وجود شک کردن به این موضوع و حتی بو بردن به اینکه طرح موردنظر پانزی است بازهم از سرمایه ‌گذاری در چنین طرح هایی اجتناب نکرده و به امید رسیدن به صورت های قابل توجه سرمایه های خود را وارد چنین بازارهایی می نمایند.

نکته بسیار جالب توجه درباره طرح های هرمی و کلاهبرداری در بازار های مختلف مالی مانند بازار ارز دیجیتال این است که درصد قابل توجهی از کاربران در این بازارها سرمایه هایی را از دست می دهند که تمام زندگی آنها به این سرمایه ها وابسته است. این طرز تفکر که با چنین سرمایه‌ای نمی توان به زندگی ادامه داد و شرایط اقتصادی روز به روز در حال بدتر شدن است این افراد ریسک بسیار زیادی را متحمل شده و از این طریق سعی می کنند تا به نوعی شانس رسیدن به سود های قابل توجهی را برای خود به وجود آورند که این شانس همیشه برابر صفر است. نکاتی که در ادامه به شما معرفی می کنیم حداقل می تواند شما را از پروژه های کلاهبرداری دور نگه دارد و اگر به دنبال افزایش شانس خود برای رسیدن به صورت های قابل توجه هستید می‌توانید سراغ پروژه هایی بروید که چنین شرایطی نداشته باشند.

۱- آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را جدی بگیرید


یکی از نکاتی که می تواند شما را از انواع طرح های پانزی در ارز دیجیتال دور نگه دارد آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال می باشد. آموزش تحلیل فاندامنتال شما می‌توانید شخصی پروژه های مختلف معرفی شده در این بازار را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و به دقت و اعتبار آنها پی ببرید و به همین ترتیب و به راحتی از پروژه های کلاهبرداری در امان بمانید.

البته همه ما می دانیم که معمولاً افرادی که به دنبال یک طرح پانزی هستند از راهکارهای مختلفی برای مخفی ماندن از چشم کاربران استفاده می کنند و معمولاً ظاهر سایت ها و ظاهر اولیه پروژه خود را به گونه ای تعریف می‌کند که کاربران جدید فریب خورده و سرمایه‌های خود را وارد چنین پروژه‌هایی نمایند. نحوه شناسایی چندین پروژه های نیز بسیار ساده است.

اصل شفافیت یکی از مهمترین اصول بازار ارز دیجیتال می باشد و امکان استفاده از روش های مختلف تحلیل فاندامنتال برای بررسی پروژه های موجود در این بازار نیز به همین ترتیب خیلی دشوار نخواهد بود. اگر شما اطلاعات اولیه لازم برای بررسی پروژه را در اختیار نداشتند و یا نتوانستند این اطلاعات را به دست آورید در واقع شما در حال بررسی یک پروژه کلاهبرداری هستید که خیلی به دنبال ارائه اطلاعات کامل به کاربران خود نیست و تنها داده های ناقص را در اختیار آنها قرار می‌دهد تا امکان بررسی و تحلیل به این راحتی ها برای آنها وجود نداشته باشد.

البته ممکن است چنین پروژه‌هایی را نتوانیم در لیست انواع طرح های پانزی قرار دهیم اما با این حال کلاهبرداری بودن آنها کاملاً مشهود است و شما باید به چنین پروژه هایی در بازار ارز دیجیتال شک داشته باشید و از آنها برای سرمایه گذاری و قرار دادن سرمایه های خود استفاده نکنید.

۲- دوره آموزش ارز دیجیتال را پشت سر بگذرانید


یکی دیگر از راه حل هایی که می تواند شما را از گرفتار شدن در طرح پانزی ارز دیجیتال دور نگه دارد استفاده از دوره های آموزشی حرفه ای برای کسب مهارت های لازم برای سرمایه گذاری در این بازار است. اگر شما در دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید و تمام مهارت های اولیه لازم برای سرمایه ‌گذاری در این بازار را به دست آورید دیگر هیچ نگرانی از بابت گرفتار شدن در این طرح ها نخواهید داشت می توانید خودتان تمام شرایط و جوانب یک رمز ارز را مورد بررسی قرار دهید.

دقت داشته باشید که انتخاب دوره آموزشی نیز برای هرچه بهتر کردن شرایط در این باره برای شما اهمیت خواهد داشت و حتما باید سراغ دوره هایی بروید که در کنار آموزش‌های اولیه مربوط به بازار ارز دیجیتال نکات حرفه ای لازم برای سرمایه گذاری در این بازار را نیز با شما در میان می گذارند.

یک دوره آموزشی بازار ارز دیجیتال شامل ۳ قسمت تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال، تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و معرفی نکات و اصول مهم سرمایه گذاری در این بازار و استراتژی های معاملاتی در آن است. اگر شما دانش لازم برای تحلیل گری در بازار ارز دیجیتال را به دست آوری دیگر نگران افراد کلاهبردار نخواهید بود و می توانید تمام طرح‌ها و پروژه‌های مربوط به سرمایه گذاری در این بازار را با استفاده از داده های آنچین تجزیه و تحلیل کرده و در نهایت درباره سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری در آنها تصمیم گیری کنید.

۳- روی نحوه تحلیل سایرین تمرکز نکنید


یکی دیگر از نکاتی که می تواند شما را از گرفتار شدن در طرح های کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال دور نگه دارد عدم تمرکز بر روی تحلیل و نکات بیان شده از سوی دیگران است. شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام پر شده از کانال ها و شبکه هایی که دائماً در حال تبلیغات روش های مختلف سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها هستند و تحلیل های مختلفی را از بیت کوین و رفقای ارائه می کنند. تمرکز داشتن روی این تحلیل‌ها و نکات می‌تواند شما را از اصل فرایند سرمایه گذاری در این بازار دور نگه داشته و باعث ایجاد اشتباهات بسیار زیادی در روند معاملاتی شما شود.

۴- هیچ تبلیغاتی بدون دلیل نیست


طرح پانزی در ارز دیجیتال در حال حاضر که بازار ارز دیجیتال خیلی گسترده و وسیع نشده و هنوز فضا برای رشد این بازار بسیار زیاد است شاهد تبلیغات گسترده برخی از پروژه ها و پلتفرم ها هستیم که در واقعیت هیچ کاربرد خاصی نداشته و در نهایت بعد از گذشت مدت کوتاهی برای همیشه از بازار خارج خواهند شد. فراموش نکنید که هیچ تبلیغاتی در بازار ارز دیجیتال بی دلیل نیست و وقتی یک شبکه یا سایتی یا کانالی در حال تبلیغات گسترده برای یک پروژه و یا ارز دیجیتال در بازار است ممکن است فوایدی از آن در اختیار داشته باشد و شما از این نکته غافل بمانید.

چه راه حلی است که میتواند یک پروژه بسیار گمنام را تبدیل به یک پروژه سودآور و جذاب برای تیم توسعه دهنده آن نماید؟ هیچ چیزی جز تبلیغات گسترده نمی تواند شرایط لازم برای ایجاد جذابیت در یک پروژه و ایجاد رغبت در معامله گران برای خرید یک ارز دیجیتال مخصوصاً در ابتدای راه ایجاد کند و به همین دلیل افراد کلاهبردار معمولاً از روش های تبلیغاتی گسترده برای بزرگ کردن طرح های مختلف پانزی و سایر روش های کلاهبرداری خود در بازار ارز دیجیتال استفاده می‌نمایند.

در این راه شما به عنوان یک کاربر آگاه و معامله‌گر مطلع بایستی این تبلیغات را مورد بررسی قرار داده و نمونه های زرد را از تبلیغات واقعی متمایز نمایید تا درگیر پروژه های کلاهبرداری و طرح های پانزی در ارز دیجیتال نشوید.

۵- به دنبال سرمایه گذاری روی رمز ارزهای ناشناخته نروید


یکی دیگر از نکاتی که می تواند شما را از طرح پانزی در ارز دیجیتال دور نگه دارد عدم سرمایه گذاری بر روی رمز ارزهای ناشناخته و گمنام است. وقتی دست روی رمز ارزهای می گذارید که هیچ شناختی نسبت آنها وجود نداشته و از این گذشته اطلاعات بسیار ناقص و کمی از آنها در بازار وجود دارد در واقع شما پتانسیل حضور در یک طرح پانزی را برای سرمایه های خود ایجاد میکنید.

رمز ارز های ناشناخته مستعد کلاهبرداری بوده و امکان به وجود آمدن طرح پانزی در آنها به شدت زیاد است. البته نه اینکه ارزهای دیجیتال ناشناخته و تازه به بازار معرفی شده همگی کلاهبرداری باشند و هیچ کدام از آنها شرایط خوبی نداشته باشند اما تعداد رمز ارزهایی که پتانسیل بالا برای رشد و توسعه دارند بسیار کم است و شما بایستی با استفاده از دانش فاندامنتالی و بررسی کامل شرایط بازار این گزینه ها را از انواع طرح های پانزی در بازار ارز دیجیتال مجزا کنید.

پیشنهاد ما این است که اگر دانش لازم برای ایجاد تمایز میان طرح های پانزی با پروژه های مستعد رشد در بازار ارز دیجیتال را ندارید بهتر است سراغ این دسته از رمز ارزها نروید و سرمایه های خود را روی رمز ارزهای معتبر و شناخته شده بازار قرار دهید.

۶- از هر کسی هر حرفی را قبول نکنید


فلان ارز دیجیتال توسط فلان کانال تلگرامی معرفی و تبلیغ میشود. دوست پسر عموم ارز دیجیتالی را معرفی کرده که در یک ماه آینده می‌تواند ۴۰۰۰ درصد سود بدهد. از این قبیل گفته ها و نوشته ها در شبکه‌های اجتماعی و در میان کاربران در بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد دیده می شود و متاسفانه در نهایت تمام این گفته ها و نوشته ها منجر به از دست رفتن تمام سرمایه های کاربران خواهد شد. اگر شما دانش کافی برای تحلیل و بررسی شرایط کرده دیجیتال را نداشته باشید به سادگی فریب این روی تبلیغ ها را خورده و نمی توانید یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده آل برای خود داشته باشید.

همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم یک طرح پانزی ویژگی های مختلفی دارد که یکی از این ویژگی ها تبلیغات گسترده در شبکه های اجتماعی است و وقتی مشاهده می کنید که یک رمز ارز با حجم قابل توجهی از تبلیغات روبرو شده مطمئن باشید که شما در حال ورود به یک طرح پانزی یا کلاهبرداری است.

پیدا کردن رمز ارزهایی که در ابتدای ورود به بازار شرایط بسیار خوبی داشته باشم و امکان رسیدن به صورت های بسیار بالا در بازه های زمانی کوتاه مدت برای آنها وجود داشته باشد بسیار سخت است و هر کسی چنین دانشی در اختیار ندارد. بسیاری از شبکه های اجتماعی که در حال تبلیغ یک ارز دیجیتال تازه به بازار وارد شده هستند نیز خودشان هیچ تحلیل و بررسی نداشته و تنها به واسطه اینکه در برخی از سایت های خارجی و یا شبکه‌های اجتماعی خارجی شاهد تبلیغات آن بوده اند به دنبال معرفی و کسب سود هستند.

ماهیت این دسته از رمزارزها این گونه است که معمولاً یک یا چند نفر سرمایه گذار بزرگ در قیمت بسیار پایین آنها را خریداری کرده و با تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی به دنبال ایجاد خریداران جدید برای این ارز دیجیتال هستند تا از این طریق ارزش دارایی های خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده و سپس با فروش از بازار خارج شوند.

اکثر خریدارانی که وارد چنین رمز ارزهایی می شوند بعد از گذشت مدتی با رشد قابل توجهی در دارایی های خود روبرو خواهند شد اما به دلیل نبود خریدار جدید نمی‌توانند توکن های خود را به فروش برسانند و در نتیجه بعد از گذشت مدتی علاوه بر اینکه تمام سودهای خود را از دست خواهند داد بلکه حتی ممکن است وارد ضررهای سنگین نیز شوند.

این روش یکی از رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری و طرح پانزی در ارز دیجیتال است که هر روز موارد بسیار زیادی از آن شکل می‌گیرد و تعداد کاربران بسیار زیادی نیز فریب تبلیغات چنین رمز ارزهایی را می خورند.

۷- بهترین دوست شما نیز ممکن است فریب خورده باشد


یکی از مهمترین و اصلی ترین نقاط ضعف که بسیاری از ما با آن روبرو هستیم ورود به انواع طرح پانزی بر اساس سفارش و گفته های دوستان نزدیک است. کسانی که به هر دلیلی یا خواسته و یا ناخواسته وارد پروژه های کلاهبرداری برای سرمایه گذاری می شوند معمولاً اطرافیان خود را نیز به این پروژه های دعوت می کنند و با نیت خیر هم که شده به دنبال وارد کردن آنها به فرایندهای سرمایه گذاری اینچنینی هستند.

متاسفانه بسیاری از ما یا جرات نه گفتن نداریم و یا خیلی زود وسوسه می شویم که وارد چنین سرمایه ‌گذاری‌هایی شده و به همین دلیل سرمایه های خود را به خطر میاندازیم. واقعیت این است که هیچ سرمایه ‌گذاری نباید بدون بررسی تمام شرایط و جوانب انجام پذیرد و اگر ما در این باره اهمال کنیم مقصر اصلی خودمان خواهیم بود.


ایران بهترین کشور برای پیاده سازی طرح های پانزی در جهان


طرح پانزی در ارز دیجیتال نکته بسیار مهمی که درباره پیاده سازی طرح پانزی در جهان باید به آن اشاره داشته باشیم این است که در حال حاضر کشور ایران مثبت در این کشور برای پیاده سازی این قبیل پروژه ها و طرح ها در جهان است. با توجه به اینکه تمام مسیرهای ارتباط مستقیم و آنلاین کشور ما با شرکت های بزرگ و سرتاسر جهان کاملا قطع است به همین دلیل کاربران ایرانی نمی توانند برای استفاده از خدمات شرکت های بزرگ اقدام نموده و حتی امکان استفاده از خدمات نظارتی حاکم بر بازارهای مالی را نیز ندارند.

به عنوان مثال یک کاربر سوئیسی را در نظر بگیرید که می‌تواند از هزاران بروکر معتبر که دارای رگوله های قدرتمند هستند استفاده کند و در صورت بروز هرگونه ایراد و چالشی در پلتفرم سرمایه گذاری بلافاصله از سازمانهای نظارتی درباره بروکر مورد نظر توضیح بخواهد و حتی در صورت از بین رفتن سرمایه های خود نیز با استفاده از سیستم نظارتی حاکم بتواند تمام دارایی های خود را زنده کند. اما کاربران ایرانی به هیچ وجه چنین امکانی نداشته و علاوه بر این که دسترسی آنها از خدمات شرکت های بزرگ قطع است، آنها نمی توانند از این سیستم نظارتی نیز برای کنترل و ایمن تر کردن معاملات خود در بازارهای مالی مانند بازار ارز دیجیتال استفاده کنند.

همین دلایل باعث شده تا اکثر طرح های پانزی را در کشور خودمان شاهد باشیم و معمولاً کلاهبرداران با این شرایط آشنا بوده و سعی می‌کنند تا با بزرگ کردن طرح پانزی برای کاربران ایرانی شرایط لازم برای جمع آوری  سرمایه های آنها را فراهم آورند. با توجه به این نکته مامان کاربران ایرانی بایستی مراقبت بیشتری از سرمایه‌های خود داشته باشیم و نگرانی ما برای گرفتار شدن در طرح پانزی بیشتر نیز خواهد بود.


آیا پروژه لونا یک طرح پانزی بود؟


یکی از بزرگترین پروژه های بازار ارز دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ شاهد از بین رفتن کامل آن بودیم پروژه ارز دیجیتال لونا بود که در حال حاضر با عنوان ارز دیجیتال لونا کلاسیک در بازار شناخته می شود. این پلتفرم در ابتدا با تبلیغات بسیار گسترده و ارائه کاربرد های بسیار جذاب در بازار ارز دیجیتال خود را به عنوان یک پروژه کاربردی و با هدف معرفی کرد و حتی نتوانست قیمت ارز دیجیتال بومی خود یعنی لونا را به بیش از ۱۲۰ دلار برای هر توکن برساند.

از این گذشته همزمان پروژه استیبل کوین لونا نیز شرایط بسیار خوبی در بازار پیدا کرده بود و تبدیل به یکی از چند استیبل کوین مطرح بازار ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران شده بود.

در همین حین به دلیل اتفاقاتی که بر روی استیبل کوین افتاد شاهد فروپاشی کامل این پلتفرم بودیم و حتی تو که بومی این پلتفرم یعنی لونا نیز به نابودی کامل رسید و در حال حاضر به عنوان یک میم کوین در بازار ارز دیجیتال شناخته می شود.

با توجه به شرایطی که پروژه ارز دیجیتال لونا مانند شناخته شده بودن کامل تیم توسعه دهنده و وجود کاربردهای مختلف در آن و سایت های کاملاً مرتبط می توانیم این پروژه را به عنوان یک طرح پانزی در ارز دیجیتال قلمداد کنیم. اینکه این پروژه از ابتدا یک پروژه کلاهبرداری بوده و تیم توسعه دهنده آن به دنبال جذب سرمایه های کاربران برای رسیدن به درآمدهای بالا بودن چیزی است که بایستی بصورت دقیق و بر اساس اطلاعات سری مورد بررسی و آنالیز قرار دهد و ما از در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی دور هستیم.

با توجه به این نکات پروژه لونا را نمیتوانیم به عنوان یک طرح پانزی قلمداد کنیم اما ممکن است این پروژه یک پروژه کلاهبرداری باشد که در حال حاضر صحبت کردن درباره آن دیگر تکراری شده و آنهایی که سرمایه های خود را در این پروژه از دست داده نیز دیگر به فکر راه چاره برای بازگردان سرمایه های خود نیز نیستند.


آیا بیت کوین می تواند یک طرح پانزی باشد؟


طرح پانزی در ارز دیجیتال آخرین نکته که در این مقاله باید به بررسی آن بپردازیم تحلیل و آنالیز پلتفرم بیت کوین برای پانزی بودن آن است. اگر به خوبی می دانید که طرح پانزی چیست و چه ویژگی هایی دارد و از شرایط و ویژگی های پلتفرم بیت کوین نیز کاملاً آگاه هستید ممکن است این تردید در ذهن شما به وجود آید که آیا بیت کوین یک طرح پانزی است یا خیر؟

بسیاری از ویژگی‌ها و مشخصات که در بالا به عنوان ویژگیهای طرح پانزی با آنها اشاره کردیم در پروژه بیت کوین وجود دارند:

 • تیم توسعه دهنده اصلی پروژه می تواند کاملا ناشناخته بوده و هیچ کس هیچ خبری از این تیم ندارد.
 • تمام آدرس ها و مسیرهای ارتباطی با پروژه بیت کوین همگی به جامعه ای ارز دیجیتال مرتبط شده و به هیچ وجه به تیم اصلی توسعه دهنده آن ارتباط مستقیم نخواهد داشت.
 • تبلیغات بسیار گسترده‌ای بر روی پروژه بیت کوین از همان ابتدا آغاز شده است و هنوز هم ادامه دارد.
 • تمایل کسب سود های فوق العاده بالا در بازه های زمانی کوتاه مدت در پروژه بیت کوین وجود دارد و این پروژه به نوعی می تواند سرمایه های هنگفتی را برای سرمایه گذاران اصلی خود ایجاد کند.

از طرفی دیگر ویژگیهای نیز در پلتفرم بیت کوین وجود دارد که آن را از یک طرح پانزی متمایز می کند. به عنوان مثال:

 • برای اینکه پروژه بیت کوین در بازار راه اندازی و اجرا شود یک شبکه بلاک چین فوق حرفه ای و ایده آل راه اندازی و پیاده سازی شده است که راه اندازی آن نیاز به دانش بسیار زیادی دارد و معمولاً اجرای چنین پروژه ای برای یک طرح پاییزی چندان منطقی و معمول نیست.
 • اکنون زمان بسیار زیادی از ورود بیت کوین به بازار می گذرد و طرح های پانزی معمولاً مدت زمان بسیار کوتاهی در بازار باقی می مانند.
 • امکان انجام معاملات بر روی بیت کوین در معتبر ترین صرافی های جهان وجود دارد و کاربران برای خرید و فروش بیت کوین مجبور به استفاده از یک پلتفرم خاص نیستند.
 • بیت کوین با تمام داده های پنهانی که دارد یک شبکه بلاک چین کاملاً کاربردی و جذاب را به دنیا معرفی کرده است که به خودی خود می تواند یک اتفاق بسیار جذاب در دنیای فناوری های امروز باشد.

تمام این نکات و موارد را گفتیم تا در نهایت به این موضوع برسیم که بیت کوین یک طرح پانزی نیست و به هیچ وجه ویژگی ها و شرایط قرار گرفتن در لیست انواع طرح پانزی را ندارد، اما با توجه به شرایطی که دارد ممکن است در آینده هر اتفاقی برای بیت کوین رخ دهد و خط شاهد از بین رفتن کامل این پروژه در جهان باشیم.

کلام آخر


اکنون به خوبی می دانید که طرح پانزی چیست و نکات و روش های تشخیص طرح پانزی را از سایر طرح ها به خوبی درک کرده اید. البته اگر واقعیت را بخواهید تشخیص طرح پانزی برای تک تک ما چندان پیچیده نیست و شما می‌توانستید بدون مطالعه مقاله نیز با کمی دقت بیشتر و نکته بینی یک طرح پانزی را از یک طرح واقعی برای سرمایه گذاری تشخیص دهید. در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال هدف ما بیشتر درک هرچه بهتر شما نسبت به این طرح ها و توصیه به دوری جستن از آنها بود.

نکته بسیار جالبی که درباره انواع طرح با پانزی و رفتار معامله گران ایرانی با این نوع طرح ها باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از افراد در همان پله اول ورود به وضوح می دانند که طرح مورد نظر برای سرمایه گذاری یک طرح کلاهبرداری است و مدیران پروژه نیز به دنبال جذب سرمایه و دور شدن از بازار را دارند اما وسایل رسیدن به سود های بسیار بزرگ آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت باعث میشود تا کاربران این شانس را برای خود قائل باشند که در همان ابتدای ورود به این پروژه ها سود خوبی به دست آورده و از آن خارج شوند.

دو دلیل عمده را می توانیم برای این موضوع برشماریم. اول اینکه معمولاً سرمایه هایی در نظر گرفته شده برای ورود به این پروژه ها توسط کلاهبرداران خیلی زیاد نیست و به همین دلیل افراد با سرمایه های کم نیز ترغیب می شوند تا از این فرایند استفاده کنند. از این گذشته این دسته از افراد بر این باور هستند که تا قبل از این که پروژه مورد نظر تصمیم به جمع کردن سرمایه ها بگیرد می توانند از بازار خارج شوند.

این دو دلیل اصلی ترین دلایل ترغیب سرمایه‌گذاران خرد ایرانی برای ورود به طرح های پانزی است که در این مقاله سعی کردیم تا شما را از چنین ورود هایی برحذر داریم زیرا تجربه نشان داده که حتی با این دیدگاه ها نیز شما نمی توانید از این پروژه ها سود به دست آورید و همان سرمایه های کم خود را نیز از دست خواهید داد.

در انتها توصیه می‌کنیم برای رسیدن به سود در بازار ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی مانند بازار فارکس و حتی بازار بورس ایران دانش خود را بالا ببرید و روی خودتان سرمایه ‌گذاری کنید نه اینکه با ریسک بسیار بالا به دنبال رسیدن به سود های نامعقول در بازه های زمانی کوتاه مدت باشید. داشتن ایده های مانند رسیدن به سودهای چند صد درصدی آن هم در یک بازه زمانی کوتاه نشان از این دارد که شما از نظر روانشناسی برای معامله گری در بازارهای مالی آمادگی لازم را ندارید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: