تایم فریم در ارز دیجیتال چیست؟ + بهترین تایم فریم معاملاتی در بازار فیوچرز

شما در حال مطالعه مقاله ۳۴ از ۴۵ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

تایم فریم در ارز دیجیتال چیست و چگونه می توانیم بهترین تایم فریم معاملاتی را برای خود در این بازار انتخاب کنیم؟ آشنایی با اصطلاحات مختلف بازار ارز دیجیتال باعث می شود تا شما بتوانید شناخت بهتری نسبت به این بازار پیدا کرده و در نهایت معاملات بهتری نیز برای خود در بازار رقم بزنید. به همین دلیل در سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال سعی کرده ایم تا تمام نکات و مفاهیم مربوط به این بازار را یکی پس از دیگری برای شما تعریف کرده و نکات حرفه ای و تجربه لازم درباره آنها را نیز با شما در میان بگذاریم. در این مقاله نوبت به تعریف تایم فریم در ارز دیجیتال رسیده است که بیشتر یک اصطلاح تکنیکالی برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال است.

انواع مختلفی از تایم فریم ها در بازار ارز دیجیتال تعریف می شوند که هریک از آنها شرایط خاص خود را برای معامله گری داشته و حتماً یک معامله گر موفق بایستی با بررسی شرایط لازم دست به انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی برای خود بزند. انتخاب تایم فریم مناسب برای انجام معاملات از چند جهت حائز اهمیت است که یکی از مهمترین آنها داشتن معاملات موفق خواهد بود. در این مقاله سعی کردیم تا تمام نکات لازم برای انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی در بازار ارز دیجیتال را با شما در میان گذاشته و سپس نکات لازم برای انجام معاملات بهتر در آنها را نیز معرفی کنیم. با ما در کانون بورس همراه باشید.

[lwptoc]


تایم فریم در ارز دیجیتال چیست


در اولین قدم شما باید بدانید که تایم فریم در ارز دیجیتال چیست و تایم فریم های مختلف چگونه تعریف می شوند؟ تایم فریم یا دوره تناوب چه زمانی اصطلاحاً به بازه های زمانی مختلف گفته میشود که در نمودار شمعی و میله ای انواع ارز دیجیتال شاهد باز و بسته شدن آن دوره هستیم. در واقع هر شمع در نمودار شمعی و یا هر میله در نمودار میله ای در بازار ارز دیجیتال نشان دهنده یک بازه زمانی مشخصی است که این بازه زمانی اصطلاحاً تایم فریم در ارز دیجیتال خواهد بود.

همانطور که قبلاً در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به بررسی آن پرداختیم در هر کدام از نمودارهای مختلف می توان به اطلاعات متفاوتی دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال در نمودار شمعی ارز دیجیتال شما می توانید در هر شمع ۴ قیمت مختلف

 • باز شدن
 • بسته شدن
 • بیشترین
 • و کمترین

را مشاهده کنید. اما سوال اینجاست که چه مقدار طول میکشد تا یک شمع در نمودار باز شده و در نهایت بسته شود؟ به مقدار زمانی که طول میکشد تا یک شمع باز شده و در نهایت بسته شود اصطلاحاً تایم فریم گفته می شود. وقتی شما در تایم فریم روزانه قرار دارید زمان لازم برای باز و بسته شدن یک شمع ۲۴ ساعت شبانه روز خواهد بود و وقتی در تایم فریم یک دقیقه قرار دارید زمان لازم برای باز و بسته شدن یک شمع یک دقیقه خواهد بود.

اهمیت تایم فریم در ارز دیجیتال چیست


نکته بعدی که درباره تایم فریم در ارز دیجیتال باید بدانیم اهمیت آن در معاملات بازار است. اگر بخواهیم تنها در یک جمله و در یک پرسش اهمیت تایم فریم در ارز دیجیتال را به شما نشان دهیم تنها کافیست از شما بپرسیم که روند یک ارز دیجیتال در حال حاضر صعودی است یا نزولی؟ پاسخ دادن به این سوال بدون در نظر گرفتن تایم فریم معاملاتی عملاً پاسخ اشتباهی را در بر خواهد داشت و به هیچ وجه نمی توان روند یک ارز دیجیتال را برای تمام تایم فریم ها یکسان در نظر گرفت.

دقت به تایم فریم در بازار رمز ارزها اهمیت دارد زیرا عدم دقت به دوره تناوب زمانی باعث می شود تا شما نتوانید در مسیر درست معاملات خود را پیش ببرید و ممکن است در مسیر مخالف بازار وارد معامله شوید. اگر به دنبال خرید یک ارز دیجیتال است حتماً باید مطمئن شوید که روند آن رمز ارز صعودی است و اگر به دنبال فروش آن هستید نیز بایستی از نزولی بودن روند مطمئن شوید. برای رسیدن به پاسخ درست چنین پرسش هایی لازم است تا با تایم فریم در بازار ارز دیجیتال آشنا شوید. همچنین نکات مهم دیگری را نیز می‌توان برای اصل اهمیت تایم فریم در بازار ارز دیجیتال بیان کرد که در ادامه اصلی‌ترین این نکات را با شما در میان می گذاریم.

تایم فریم برای مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

اگر با مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال آشنا باشید به خوبی بایستی اهمیت تایم فریم را برای داشتن یک مدیریت سرمایه دقیق و برنامه‌ریزی شده نیز بدانید. انتخاب بهترین روش مدیریت سرمایه دقیقاً به تایم فریم معاملاتی شما بستگی خواهد داشت و اگر بدون در نظر گرفتن تایم فریم به دنبال چیدن سیستم مدیریت سرمایه خود باشید ممکن است در نهایت حتی معاملاتی که استراتژی شما به درستی آنها را تشخیص داده نیز وارد ضرر شوند.

انتخاب تایم فریم در تعیین مقدار سرمایه لازم برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال نیز اهمیت دارد و شما بایستی بر این اساس سیستم مدیریت سرمایه خود را به نسبت تایم فریم و همچنین سرمایه در دسترس پیاده سازی کنید.

تایم فریم برای تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال

یکی دیگر از مواردی که اهمیت تایم فریم در ارز دیجیتال را به خوبی نشان می دهد، تعیین میزان حد ضرر برای معاملات در این بازار است. تعیین حد ضرر در ارز دیجیتال دقیقاً بایستی در تایم فریم های مختلف تنظیم شده و به هیچ وجه این گونه نیست که شما بدون دقت به تایم فریم معاملاتی برای تعیین مقدار حد ضرر روی یک معامله اقدام نمایید.

دقت داشته باشید که هر چقدر تایم فریم معاملاتی شما کوچکتر میشود مقدار حد ضرر نیز برای شما کوچک تر خواهد شد و سیستم مدیریت سرمایه در نظر گرفته شده برای معاملات نیز تغییر خواهد کرد. وقتی در تایم فریم های کوتاه تر معامله کنید حتی می توانید با سرمایه های کم نیز وارد معاملات مختلف شوید؛ اما در تایم فریم های بالاتر امکان انجام معاملات با حد ضرر بزرگ و با سرمایه کم وجود نخواهد داشت.

به عنوان مثال وقتی حد ضرر در یک معامله ۵۰ دلار باشد شما نمی توانید با یک سرمایه ۳۰ دلاری وارد این معامله شوید. در صورتی که سرمایه شما ۳۰ دلار است حتماً بایستی در تایم فریمی به انجام معاملات خود بپردازید که حد ضرر تعیین شده در آن در حدود یکی دو دلار باشد.

تایم فریم برای تعیین زمان لازم برای به نتیجه رسیدن معاملات در ارز دیجیتال

نکته بعدی که اهمیت تایم فریم در بازار ارز دیجیتال را نشان میدهد دقت به زمان لازم برای رسیدن به نتیجه در معاملات مختلف است. انتخاب تایم فریم مناسب برای انجام معامله در بازار ارز دیجیتال از این نظر نیز اهمیت دارد که نتیجه این معامله شما بر اساس این تایم فریم تعیین خواهد شد. وقتی شما در تایم فریم کوتاه مدت معامله می کنید در بازه زمانی بسیار کمی نتیجه معامله شما به دست خواهد آمد و زمانی که در تایم فریم های بالا ترید میکنید عملاً بایستی انتظار بیشتری برای رسیدن به نتیجه در معامله خود نیز بکشید.

این موضوع از این نظر نیز اهمیت دارد که زمان لازم برای رسیدن به نتیجه یک معامله ارتباط مستقیمی با شخصیت و روانشناسی افراد در بازار ارز دیجیتال دارد. با توجه به اینکه روانشناسی ارز بیشتر اهمیت بسیار زیادی در رسیدن به موفقیت در این بازار داشته و عدم دقت به آن ممکن است معاملات فوق العاده بدی را برای شما به دنبال داشته باشد، از این رو حتماً لازم است تا شما با دقت به تیپ شخصیتی خود به دنبال انتخاب بهترین تایم فریم برای معامله باشید. در غیر این صورت حتی ممکن است رایت کردن تمام اصول ترید ارز دیجیتال نیز شرایط لازم برای موفقیت در این بازار را برای شما ایجاد نکرده و حتی در صورت استفاده از بهترین استراتژی های معاملاتی نیز نتوانید دست به معاملات موفق بزنید.


رایج ترین انواع تایم فریم معاملاتی در ارز دیجیتال چیست؟


اکنون به خوبی می‌دانید که تایم فریم در ارز دیجیتال چیست و اهمیت آن برای انجام معاملات موفق نیز به چه موضوعاتی برمیگردد. در این بخش برای این که شناخت شما نسبت به تایم فریم در بازار ارز دیجیتال بیشتر شود لازم برسیم تا معرفی رایج ترین انواع تایم فریم معاملاتی در بازار رمز ارزها بپردازیم. قبل از هر چیزی باعث یادآوری کنیم که در حال حاضر پلتفرم های معاملاتی پیشرفته مانند تریدینگ ویو امکان مشاهده تایم فرم های فوق العاده زیادی را در نمودار رمز ارزها برای کاربران ایجاد کرده اند.

شما میتوانید در چنین پلتفرم هایی برای مشاهده تایم فریم یک ثانیه تا یک سال اقدام کنید و هیچ گونه محدودیتی از این بابت وجود نخواهد داشت. اما یکی از نکات بسیار مهم انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی در بازار ارز دیجیتال این است که شما معاملات خود را در تایم فریمی انجام دهید که سایر کاربران و معامله گران نیز استقبال زیادی از آن کرده و به عنوان تایم رایج برای انجام معامله در این بازار شناخته می شود. به عنوان مثال کمتر کسی را می توان در میان کاربران بازار ارز دیجیتال پیدا کرد که در حال معامله در تایم فریم یک ثانیه باشد. با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم تا همواره تایم فریم رایج معاملاتی در بازار ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم که اکثر کاربران و تریدرها از این تایم فریم ها برای معاملات خود استفاده می نمایند.

تایم فریم هفتگی

یکی از بلندترین تایم فریم های معاملاتی در بازار ارز دیجیتال هفتگی است. در تایم فریم هفتگی هر کندل برای اینکه باز شده و در نهایت بسته شود نیاز به یک هفته زمان خواهد داشت. هر کندل در تایم فریم هفتگی برابر با ۷ کندل در تایم فریم روزانه خواهد بود. با توجه به این موضوع بایستی در نظر داشته باشید که روند معامله در تایم فریم های هفتگی به سمت معاملات دراز مدت می رود. عملاً وقتی شما در تایم فریم هفتگی در حال مشاهده شرایط یک ارز دیجیتال هستید به نوعی به دنبال تحلیل آن برای بازی های زمانی چند ماه می باشید. زیرا برای اینکه نتیجه یک معامله در تایم فریم هفتگی مشخص شود نیاز به چندین ماه زمان خواهد داشت.

دقت داشته باشید که تایم فریم هفتگی یک تایم فوق العاده طولانی مدت است و نمی توان از آن برای نوسان گیری در کوتاه مدت استفاده کرد. حتی امکان استفاده از این تایم فریم برای تعیین روند برای نوسان گیری در کوتاه مدت نیز وجود ندارد و این موضوع ممکن است چالش هایی را برای شما به دنبال داشته باشد. خطوط حمایت و مقاومت ترسیم شده در تایم فریم هفتگی اعتبار بسیار زیادی داشته و قدرت فوق العاده زیادی نیز برای برگرداندن قیمت دارند. به صورت کلی ناحیه های حمایتی و مقاومتی در تایم فریم هفتگی می توانند به عنوان بهترین نواحی PRZ در انجام معاملات مورد استفاده قرار بگیرند‌.

بیشتر کسانی به دنبال انجام معامله در تایم فریم هفتگی هستند که به دنبال خرید و فروش رمز ارز ها برای بازه های زمانی میان مدت چند ماه می باشند. خرید و فروش ارز دیجیتال در چنین بازه هایی نیاز به صبر و تحمل بسیار زیادی داشته و ممکن است میزان سود و ضرر یک معامله چندین بار عوض شود.

نکته مهم دیگر درباره تایم فریم هفتگی این است که حد ضرر ها در این تایم فریم فوق العاده بالا هستند. اگر سرمایه کوچکی برای انجام معامله در بازار ارز دیجیتال دارید نمی توانید برای معامله گری در تایم فریم هفتگی اقدام کنید زیرا معمولاً کوچک ترین حد ضرر را در این تایم فریم میتوانند سرمایه قابل توجهی برای معامله گران خرد باشند. برای تشخیص روند در بازه های زمانی طولانی مدت می توانید از این تایم استفاده کنید.

تایم فریم دیلی یا روزانه

بررسی تایم فریم در ارز دیجیتال را با ارزیابی شرایط تایم فریم دیلی یا روزانه ادامه می دهیم. تایم روزانه را می توان پرکاربردترین و رایج ترین تایم فریم برای انجام معامله در بازار ارز دیجیتال تعریف کرد. هم معامله گرانی که در بازه های زمانی طولانی مدت ترید می‌کنند و هم کسانی که در کوتاه مدت و نوسان گیری فعالیت دارند از مزیت های این تایم فریم برای انجام معاملات بهتر استفاده می کنند.

در تایم فریم روزانه هر کندل در نمودار شمعی ارز دیجیتال در طول ۲۴ ساعت تشکیل می شود. از جمله مهمترین و اصلی ترین کاربرد ها و ویژگی های تایم فریم روزانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای مشخص کردن جهت نمودار قیمت ارز دیجیتال و همچنین تعیین روند آن می‌توان از این تایم استفاده نمود.
 • از تایم فریم روزانه می توان برای تشخیص بهترین مناطق عرضه و تقاضا استفاده کرد. اکثر معامله‌گران بزرگ دنیا و همچنین سرمایه گذاران شرکتی که سرمایه های بسیار زیادی در بازار دارند بر اساس شرایط عرضه و تقاضا در نمودار روزانه فعالیت خود را انجام میدهند.
 • برای تشخیص بهترین خطوط حمایت و مقاومت می توان از تایم فریم روزانه استفاده کرد.
 • تایم فریم روزانه بهترین تایم فریم برای تعیین نقاط برگشتی قیمت در بازه های زمانی میان مدت است.
 • الگوهای شمعی به کار گرفته شده در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در تایم فریم روزانه اهمیت چندین برابری پیدا می کنند.
 • تمام الگوهای رایج در تحلیل تکنیکال در تایم فریم روزانه اعتبار بیشتری داشته و امکان استفاده از آنها برای تحلیل و ترید بهتر است.
 • انجام معاملات ارز دیجیتال بر اساس تایم فریم روزانه می‌تواند شرایط بهتری را برای معامله گران به دنبال داشته باشد.
 • تعیین حد ضرر در تایم فریم روزانه تقریباً مناسب است اما با این حال برای کسانی که سرمایه کمی در بازار داشته باشند بازهم این حد ضرر ها می تواند بزرگ باشد.
 • تشخیص واگرایی ها در تایم فریم روزانه می تواند کمک بسیار زیادی برای تشخیص روند داشته باشد.

ملاحظه می کنید که تایم روزانه اهمیت بسیار زیادی داشته و از کاربردهای مختلف آن برای تحلیل و معامله گری در بازار ارز دیجیتال استفاده میشود.

تایم فریم ۴ ساعته

یکی دیگر از رایج‌ترین انواع تایم فریم ارز دیجیتال تایم فریم چهار ساعته است که اتفاقاً کاربرد بسیار زیادی داشته و بسیاری از کاربران معاملات خود را بر اساس شرایط این تایم فریم تنظیم می نمایند. بعد از تایم فریم روزانه این تایم فریم ۴ ساعت است که بیشترین کاربرد را در معاملات روزانه را داشته و بسیاری از تحلیل گران بر اساس مناطق عرضه و تقاضا در این تایم فریم اقدام به انجام معاملات خود می نمایند. کل زمان لازم برای تشکیل یک شمع در نمودار شمعی چهار ساعته، چهار ساعت تمام خواهد بود. در واقع هر کندل روزانه از ۶ کندل ۴ ساعته تشکیل می شود. بنابراین یک کندل در تایم فریم روزانه می‌تواند در تایم ۴ ساعته تبدیل به یک موج قابل توجه شود.

تمام نکات و کاربرد هایی که برای تایم فریم روزانه برشمردیم برای تایم فریم ۴ ساعت نیز استوار هستند اما لازم به توضیح است که اعتبار تمام المان های تحلیل تکنیکال در تایم فریم ۴ ساعت نسبت به تایم روزانه کمتر است. برای کسانی که به دنبال انجام معاملات روزانه هستند استفاده از تایم فریم ۴ساعته کاربرد بیشتری نسبت تایم فریم روزانه دارد زیرا در این تایم فریم موج های تشکیل شده به موج های کوتاه تر نزدیک تر هستند و تشخیص روند بر اساس این تایم فریم کارکرد بهتری در چنین معاملاتی به دنبال خواهد داشت.

از جمله نکات بسیار مهمی که درباره تایم فریم چهار ساعته باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از معامله‌گران در ترید روزانه و به اصطلاح نوسان گیری در ارز دیجیتال برای تشخیص روند یک رمز ارز از موج های تشکیل شده در این تایم فریم استفاده می نمایند.

تایم فریم ۱ ساعته

یکی دیگر از انواع تایم فریم های رایج در معاملات بازار ارز دیجیتال تایم فریم یک ساعته است که طول زمان حرکت کند در آن یک ساعت خواهد بود. هر کندل در تایم فریم روزانه برابر با ۲۴ کندل در تایم فریم یک ساعت است. بنابراین روند موج شماری و تشخیص روند در تایم فریم یک ساعته با تایم فریم روزانه کاملاً متفاوت خواهد بود. حتی این امکان وجود دارد که شما در روند روزانه شاهد یک رالی صعودی باشید اما در عوض در تایم فریم یک ساعته ارز دیجیتال مورد نظر شما یک روند نزولی را طی می کند.

با توجه به این نکته در نظر گرفتن همزمان تایم فریم روزانه و تایم فریم یک ساعته برای انجام معاملات ممکن است کمی برای شما چالش برانگیز باشد. بنابراین بایستی به این تسلط برسید که چگونه از تمام مزیت های دو تایم فریم روزانه و یک ساعته بدون ایجاد تداخل استفاده کنید. به عنوان مثال اگر تریدر روزانه و نوسان گیر هستید، بهتر است برای تشخیص روند از تایم فریم یک ساعته و چهار ساعته استفاده کنید و برای بررسی بهترین مناطق عرضه و تقاضا و همچنین ترسیم خطوط حمایت و مقاومت قدرتمند از تایم فریم روزانه کمک بگیرید. مسلما تشخیص روند در تایم فریم روزانه نمی تواند کمکی به شما برای انجام معاملات در کوتاه مدت نماید.

همچنین لازم به توضیح است که وجود الگوهای مختلف کندل استیک و الگوهای کلاسیک در تایم فریم یک ساعته اعتبار بیشتری نسبت به تایم فریم های پایین تر داشته و به همین دلیل بسیاری از معامله‌گران نیز از تشکیل این الگو ها در تایم فریم یک ساعته برای انجام معاملات در تایم فریم های کوتاه تر نیز استفاده می نمایند.

تایم فریم ۱۵ دقیقه

معرفی انواع تایم فریم ارز دیجیتال را با بررسی شرایط تایم فریم ۱۵ دقیقه ادامه می‌دهیم. البته شایان ذکر است که تایم فیلم های دیگری مانند تایم ۳۰ دقیقه نیز در بازار ارز دیجیتال تعریف می شوند اما با توجه به اینکه به دنبال معرفی رایج ترین و پرکاربردترین تایم فریم ها هستیم، به همین دلیل تنها معرفی تایم فریم هایی در دستور کار قرار گرفته است که اکثر کاربران در حال استفاده از مزیت های آن ها برای انجام معامله می باشند. در بررسی کاربردهای تایم فریم ۱۵ دقیقه می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • برای کسانی که به دنبال انجام معاملات میان مدت و طولانی مدت هستند بررسی تایم فریم ۱۵ دقیقه چندان اهمیت بسیار زیادی نخواهد داشت. اما با این حال بسیاری از افراد در این شرایط از این تایم فریم برای دریافت سیگنال خروج از معاملات خود استفاده می نمایند.
 • برای کسانی که به دنبال انجام معاملات کوتاه مدت هستند تایم ۱۵ دقیقه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. بسیاری از معامله‌گران در تایم فریم های خیلی کوتاه که به دنبال انجام معاملات در عرض چند دقیقه هستند از این تایم فریم برای تعیین روند یک ارز دیجیتال استفاده می نمایند.
 • تایم فریم ۱۵ دقیقه همچنین می تواند معیار بسیار مناسبی برای تعیین خطوط حمایت و مقاومت قدرتمند برای معاملات کوتاه مدت در تایم فریم های پایین تر باشد.
 • با استفاده از تایم فریم ۱۵ دقیقه می‌توان بهترین نقاط برای ورود به رمز ارزهای مختلف در بازار فیوچرز ارز دیجیتال را پیدا کرد.

به صورت کلی تایم ۱۵ دقیقه به دلیل اینکه بینابین تایم فریم های کوتاه مدت و میان مدت قرار گرفته و اهمیت بسیار زیادی برای معامله گران پیدا کرده و هم معامله‌گران میان مدت و هم معامله گران کوتاه مدت از مزیت‌های آن استفاده می نمایند. اینترنت داریم هم برای تعیین نقاط ورود مناسب و هم برای تعیین نقاط خروج مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد.

تایم فریم ۵ دقیقه

تایم فریم بعدی که باید به معرفی آن بپردازیم ۵ دقیقه است. تایم فریم ۵ دقیقه بیشتر برای انجام معاملات کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد و معامله گران میان مدت و بلند مدت نگاهی به آن ندارند. هر کدام از کندل های نمودار شمعی در این تایم فریم تنها در ۵ دقیقه تشکیل می شوند. دقت داشته باشید که یک کندل در تایم فریم یک ساعته شامل  ۱۲ کندل در تایم فریم پنج دقیقه خواهد بود. بنابراین در همان مدت زمانی که در تایم فریم یک ساعته یک کندل باز و بسته می شود عملاً یک موج قابل توجه در تایم فریم ۵ دقیقه تشکیل شده و به اتمام رسیده است.

با توجه به این موضوع دقت داشته باشید که برای انجام معاملات کوتاه مدت حتماً موج های تایم فریم ۵ دقیقه را ملاک قرار دهید. اگر شما روند ارز دیجیتال مورد نظر خود را در تایم فریم یک ساعته تعیین کنید، در عوض برای انجام معامله در تایم فریم ۵ دقیقه و کوتاه تر اقدام نمایید می توانید نتیجه مناسبی از معاملات خود داشته باشید. زیر قبل از اینکه یک موج در تایم فریم یک ساعته تشکیل شود عملاً چندین رالی در تایم فریم های کوتاه تشکیل شده و به اتمام رسیده اند.

بسیاری از کاربران و معامله گران به اشتباه تحلیل های خود را در تایپ یک ساعت انجام داده و سپس در تایم فریم های کوتاه ۵ دقیقه وارد معامله می شوند. دقت داشته باشید که این موضوع باعث می‌شود تا معامله شما در همان نقطه ورود وارد زیان قابل توجه شده و اگر سرمایه کافی در حساب کاربری خود نداشته باشید حتی ممکن است قبل از اینکه روند مورد نظر شما در تایم فریم یک ساعت تشکیل شود، خط ضرر شما فعال شده باشد.

یکی از مزیت‌های بسیار بزرگ تایم فریم ۵ دقیقه برای معامله گران کوتاه مدت این است که معمولاً حد ضرر در این تایم فریم بسیار کوتاه است و شما می توانید با دقت به سیستم مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال ریسک به ریوارد خوبی را برای خود فراهم آورید.

تایم فریم ۱ دقیقه

آخرین تایم فریم ی که به عنوان انواع تایم فریم رایج ارز دیجیتال باید به معرفی آن بپردازیم تایم فریم یک دقیقه است. در تایم فریم یک دقیقه هر کندل در نمودار شمعی تنها در یک دقیقه تشکیل می شود. هر کمدین در تایم فریم یک ساعته از ۶۰ کندل در تایم فریم ۱ دقیقه تشکیل می‌شود و عملاً روند رمز ارز مورد نظر شما در این دو تایم فریم می توانند تفاوت های بسیار زیادی داشته باشند.

وقتی قرار است شما ۶۰ کندل مختلف را در تایوان یک دقیقه دنبال نمایید عملاً قبل از اینکه تایم فریم یک ساعته شما اولین کندل را تشکیل دهد معامله شما به پایان رسیده و میتوانید سود و یا ضرر خود را از معامله مورد نظر استخراج کنید.

تایم فریم یک دقیقه بیشتر برای انجام معاملات اسکالپ یا خیلی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد که طول زمان یک معامله از زمان شروع تا پایان در کمتر از یک ساعت به پایان خواهد رسید. از این تایم فریم برای انجام معاملات با سود کم اما در تعداد معامله بسیار بالا استفاده می شود و استفاده از آن برای انجام معاملات بلند مدت چندان نمی تواند شرایط خوبی برای شما به دنبال داشته باشد.

با توجه به اینکه انجام معامله در تایم فریم کوتاه یک دقیقه ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد از این رو توصیه می کنیم که در شروع کار از تایم فریم های بالاتر برای انجام معاملات خود استفاده کنید و کم کم با تسلط پیدا کردن به استراتژی های معاملاتی و همچنین روند حرکت رمز ارزها در بازار به دنبال استفاده از مزیت‌های تایم فریم کوتاه یک دقیقه باشید.


سوالات رایج درباره تایم فریم ارز دیجیتال


در بخش‌های بعدی این مقاله سعی داریم تا نکات بیشتری را درباره تایم فریم در ارز دیجیتال به شما معرفی کنیم اما قبل از آن لازم دانستیم تا به برخی از سوالات مهم و رایج درباره تایم فریم در ارز دیجیتال پاسخ دهیم تا چالش های ذهنی شما برطرف شود. متاسفانه خیلی از کاربران به شناخت کافی نسبت به روند انجام معامله در تایم فریم های مختلف نرسیده و به همین دلیل حتی با وجود استفاده از بهترین استراتژی های معاملاتی نمی توانند شرایط خوبی را در روند معاملات خود رقم بزنند. استفاده از بهترین استراتژی معاملاتی اما در تایم فریم اشتباه هیچ نتیجه ای برای شما به دنبال نخواهد داشت.

بسیاری از استراتژی های معاملاتی تنها برای یک تایم فریم مشخص توسعه پیدا کرده و در سایت تایم فریم ها عملا نمی توانید از آنها استفاده کنید. از این گذشته ترکیب کردن اشتباه تایم فریم ها نیز می تواند شرایط را برای معاملات شما پیچیده تر کند.

به عنوان مثال اگر شما استراتژی معاملاتی خود را در تایم فریم یک ساعت پیاده کنید اما در تایم فریم یک دقیقه وارد بازار شوید ممکن است قبل از اینکه معامله شما وارد شود حد زیان شما فعال شده باشد. در چنین مواقعی حتی ممکن از تحلیل شما از شرایط و روند رمز ارز مورد نظر نیز درست از آب در بیاید اما به دلیل اشتباه در انتخاب تایم فریم الان شما هیچ پولی از معامله مورد نظر به دست نخواهید آورد. به همین دلیل می بایست تمام نکاتی که در ادامه با شما در میان می گذاریم را به صورت دقیق مطالعه کنید تا شناخت کافی نسبت به نحوه استفاده از تایم فریم ها در بازار ارز دیجیتال برسید.

بهترین تایم فریم معاملاتی کدام است؟


احتمالا اولین سوالی که ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد این است که بهترین تایم معاملاتی کدام است و انجام معامله در کدام تایم فریم می‌تواند شرایط خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد؟ هرچند پاسخ دادن به این سوال که چندان پیچیده نیست اما لازم به توضیح است که انتخاب بهترین تایم معاملاتی برای هر شخص با توجه به نوع روحیات و همچنین استراتژی‌های در نظر گرفته شده می تواند متفاوت باشد.

 • برای کسانی که به دنبال انجام معاملات خیلی سریع و در بازه های زمانی کمتر از یکساعت هستند بهترین تایم معاملاتی یک دقیقه و ۵ دقیقه خواهد بود.
 • برای کسانی که به دنبال نوسان گیری در ارز دیجیتال بوده و سعی دارند تا روی نمودار رمز ارز های مختلف موج سواری کنند انتخاب تایم فریم هایی مانند تایم فرم ۱۵ دقیقه تا چهار ساعت می تواند گزینه مناسبی باشد.
 • برای افرادی که در بازه های زمانی میان مدت چند روز تا چند هفته معامله می نمایند بهترین تایم فریم معاملاتی روزانه خواهد بود.
 • معامله گرانی که در صدد تنظیم معاملات خود برای چند ماه هستند بهترین تایم فریم هفتگی خواهد بود.

جدایی از این موضوع دقت داشته باشید که استراتژی های معاملاتی مختلف مورد استفاده در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال برای تایم فریم های مختلف توسعه پیدا کرده اند. بنابراین نوع استراتژی مورد استفاده برای انجام معامله در بازار نیز می تواند تاثیر مستقیمی بر روی انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی برای معامله گران در بازار داشته باشد.

همچنین نکته بسیار مهم این است که شما مجبور نیستید حتما از مزیت های یک تایم فریم برای انجام معاملات خود استفاده کنید و این امکان برای شما وجود دارد تا با استفاده از استراتژی های مولتی تایم فریم شرایط به مراتب بهتری را برای معاملات خود ایجاد نمایید. البته نحوه چیدمان و نحوه استفاده از هر کدام از تایم فریم ها در چنین استراتژی‌های اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت و اگر شما نتوانید چیدمان درستی برای این موضوع در نظر بگیرید عملاً حتی معاملات درست شما نیز ممکن است با ضرر بسته شوند.

بهترین تایم فریم تحلیلی کدام است؟


نکته دیگری که درباره انتخاب بهترین تایم فریم باید به بررسی آن بپردازیم در نظر گرفتن یک تایم فریم تحلیلی مناسب برای بررسی شرایط کلی بازار ارز دیجیتال است. همان طور که در سایر مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال دانشگاه کردیم تحلیل کردن با ترید کردن تفاوت بسیار زیادی با هم دارند و همیشه یک تحلیلگر نمی تواند یک تریدر موفق باشد. رعایت اصول تریدر ارز دیجیتال و همچنین پیدا کردن تسلط کافی به روش های روانشناسی در ارز دیجیتال نکات بسیار مهمی هستند که تفاوت میان یک تحلیلگر و تریدر را در بازار رقم می زنند.

با توجه به این نکته عملاً انتخاب بهترین تایم فریم تحلیلی با انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی ممکن است متفاوت باشد. در حال حاضر اکثر تحلیلگران بزرگ از تایم فریم روزانه به عنوان تایم فریم مناسب برای تحلیل استفاده می نمایند. البته استفاده از تایم های چهار ساعته و هفتگی نیز در برخی مواقع رایج شده است اما به صورت کلی و در میان اکثر تحلیلگران تایم فریم روزانه مورد توجه قرار گرفته و از آن به عنوان تایم فریم تحلیلی می توان استفاده کرد. از این گذشته برای بررسی روند یک ارز دیجیتال در میان مدت نیز بهترین تایم فریم همان تایم فریم روزانه و یا دیلی خواهد بود.

دقت داشته باشید که یک تحلیل در تایم فریم روزانه نمی تواند همخوانی کاملی با روند یک ارز دیجیتال در تایم فریم های کوتاه ۵ دقیقه و یک دقیقه داشته باشد. از این رو شما نمی توانید بر اساس تحلیل های موجود در سایت های مختلف برای روند روزانه یک ارز دیجیتال برای ترید در بازه های زمانی کوتاه مدت در آن اقدام کنید.

تحلیل های به نمایش درآمده در تایم فریم روزانه بیشتر برای بررسی شرایط و روند ارزهای دیجیتال برای بازه های زمانی میان مدت در طول چند هفته تا چند ماه هستند.

معتبرترین تایم فریم کدام است؟


یکی دیگر از سوالات و چالش هایی که ممکن است ذهن شود بسیاری از شما را به خود درگیر کرده باشد این است که معتبر ترین تایم فریم کدام است. در بررسی معتبر ترین تایم فریم بایستی چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم:

در درجه اول باید بدانید که انتخاب معتبر ترین تایم فریم به این معنا نیست که تایم فریم موردنظر برای معامله نیز بهترین گزینه برای شما است. نکات لازم برای انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی را در بندهای قبلی با شما در میان گذاشتیم که با استفاده از این کارت می توانید برای این منظور اقدام کنید.

همچنین لازم به توضیح است که انتخاب معتبر ترین تایم فریم نیست که سایر تایم فریم ها اعتباری ندارند و یا نمی توان بر روی الگو های تشکیل شده در آنها حساب کرد. در واقع تمام تایم فریم ها به نوعی حائز اهمیت بوده و اعتبار خاص خود را دارند اما با این حال اگر به دنبال انتخاب معتبر ترین تایم فریم برای تحلیل بازار ارز دیجیتال باشید احتمالا بایستی دست روی تایم فریم دیلی یا روزانه بگذارید. این تایم فریم به دلیل اینکه اکثریت کاربران در حال استفاده از آن برای انجام معاملات خود هستند اعتبار بیشتری داشته و در نظر گرفتن آن به عنوان معتبرترین تایم فریم نیز می تواند منطقی باشد. همچنین بایستی اضافه کنیم که:

 • الگوهای کندل استیک در تایم فریم روزانه اعتبار بیشتری داشته و معیار بسیار بهتری برای انجام معاملات می باشند.
 • الگوهای کلاسیک یکی دیگر از الگوهای است که در تایم فریم روزانه می‌تواند اعتبار به مراتب بیشتری نسبت به سایر تایم های کوتاه تر داشته باشند.
 • تشکیل الگوهای هارمونیک در تایم فریم روزانه می‌تواند شرایط بسیار خوبی برای انجام معامله بر روی ارز دیجیتال به دنبال داشته باشد.
 • خطوط حمایت و مقاومت ترسیم شده و به صورت کلی ناحیه های حمایتی و مقاومتی در تایم فریم روزانه اهمیت بیشتری دارند.
 • مناطق عرضه و تقاضای موجود در تایم فریم روزانه به خوبی می تواند تبدیل به مناطق عالی برای ترید و معامله گری در تایم فریم های کوتاه مدت باشند.
 • خط روند ترسیم شده در تایم فریم روزانه نیز می تواند معیار خوبی برای بررسی شرایط تغییرات قیمت یک ارز دیجیتال در تایم فریم های کوتاه تر باشد.

آیا می توان در تایم فریم روزانه تحلیل و در تایم فریم ۵ دقیقه معامله کرد؟


یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معامله گران در بازار ارز دیجیتال مخصوصاً در بازار فیوچرز ارز دیجیتال انجام می دهند تحلیل یک ارز دیجیتال در تایم فریم های با بازه زمانی طولانی مدت و ترید در تایم فریم های کوتاه مدت است. به عنوان مثال بسیاری از کاربران تحلیل و بررسی خود را بر روی ارز دیجیتال مورد نظر در بازار در تایم فریم روزانه انجام داده و بعد از پیاده سازی تمام الگو ها و استراتژی ها به دنبال انجام معامله در تایم فریم ۵ دقیقه و حتی یک دقیقه می روند.

چنین اقدامی به چند دلیل می تواند یک اشتباهی بسیار بزرگ باشد و عمل آن باعث از بین رفتن سرمایه شما در بازار نیز شود. دقت داشته باشید که در تایم فریم روزانه هر کندل برابر با ۲۸۸ کندل در تایم ۵ دقیقه و ۱۴۴۰ کمدی در تایم یک دقیقه است. در واقع وقتی یک کندل روزانه تشکیل میشود عملاً در تایم فریم های کوتاه مدت مانند ۵ دقیقه و یک دقیقه چندین موج کوتاه و بلند تشکیل شده و بازار با نوسانات فوق العاده زیادی روبرو شده است.

در نظر داشته باشید که اگر به دنبال تحلیل نمودار یک ارز دیجیتال در تایم فریم روزانه هستید، انجام معامله در این تایم فریم با تایم فریم ۵ دقیقه و یا یک دقیقه می تواند تفاوت های زیر را داشته باشد:

در درجه اول به عنوان مهمترین گزینه با است یادآور شویم که حد ضرر در تایم فریم روزانه تفاوت بسیار زیادی با تایم فریم ۵دقیقه داشته و عملا اگر شما تحلیل خود را در تایم فریم روزانه انجام داده باشید انتخاب حد ضرر در تایم فریم ۵ دقیقه استراتژی شما را با شکست روبرو خواهد کرد.

سیستم مدیریت سرمایه مورد استفاده در معاملات مربوط به تایم فریم روزانه تفاوت بسیار زیادی با تنظیم های کوتاه تر داشته و از این رو چنین روندی می‌تواند باعث ایجاد ریسک معاملاتی به مراتب بیشتر برای معاملات شما گردد.

نوع استراتژی های به کار گرفته شده برای انجام معامله در تایم فریم روزانه با تایم فریم های کوتاه تر متفاوت است اگر شما سیگنال ورود به یک ارز دیجیتال را در تایم فریم روزانه مشاهده کنید ممکن است در تایم فریم های کوتاه در هنوز جهت روند نمودار رمز ارز مورد نظر شما در جهت مخالف تحلیل شما باشد.

اگر شما در تایم فریم روزانه به دنبال خرید یک ارز دیجیتال هستید ممکن است هزاران نفر در تایم فریم های کوتاه تر در حال فروش آن باشند.

یکی از دلایل بسیار مهمی که باعث می‌شود تا در اوج قیمت و یا در کف قیمت هنوز هم خریدار و فروشنده در بازار موجود باشند انجام معاملات کاربران در تایم فریم های متفاوت است. در اوج قیمتی تایم فریم روزانه ممکن است برخی از معامله گران در تایم فریم یک دقیقه با یک خرید به دنبال یک سیگنال گیری کوتاه باشند و به همین ترتیب امکان انجام معاملات این چنینی برای شما وجود نخواهد داشت.


نحوه انتخاب بهترین تایم فریم برای معاملات ارز دیجیتال و عوامل موثر بر آن


در این بخش از مقاله سعی داریم تا نکات و فاکتورهای را با شما در میان بگذاریم که با دقت به آنها می توانید در انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی برای شرایط معاملات خود اقدام نمایید. در بالا توضیحات مختصری برای انتخاب معتبر ترین تایم فریم معاملاتی در ارز دیجیتال و همچنین بهترین تایم فریم برای نوع استراتژی شما در بازار ارائه نمودیم. اما برای اینکه انتخاب بهترین تایم فریم برای معاملات ارز دیجیتال را به صورت کامل و جامع برای شما تشریح کرده باشیم لازم دانستیم تا فاکتور های مختلف موثر برای انتخاب را با شما در میان بگذاریم.

در ادامه تک تک عوامل موثر برای انتخاب بهترین تایم فریم در ارز دیجیتال را با شما در میان می گذاریم که شما می توانید با مطالعه هر یک از این بندها شرایط خود را با این شرایط مورد مقایسه قرار داده و در نهایت بهترین نتیجه در این باره برسید. دقت داشته باشید که انتخاب بهترین تایم فریم برای انجام معاملات اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت در این بازار دارد و اگر شما به این موضوع دقت داشته باشید ممکن است بعد از گذشت مدتی حتی در صورت استفاده از بهترین استراتژی های معاملاتی نیز نتوانیم به شرایط مورد نظر خود در بازار دست یابید. به همین دلیل توصیه می کنیم که انتخاب بهترین تایم فریم برای انجام معاملات در ارز دیجیتال را جدی در نظر گرفته و از همان ابتدا برای این منظور تمهیدات لازم را در نظر بگیرید.

معامله گر کوتاه مدت هستید یا بلند مدت

اولین نکته ای که برای انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی در بازار ارز دیجیتال بایستی به آن بپردازیم نوع شرایط و روندی است که شما در انجام معاملات خود در بازار ارز دیجیتال به دنبال آن هستید. انتخاب اینکه شما معامله گر کوتاه‌مدت هستید و یا بلند مدت اهمیت بسیار زیادی برای تعیین بهترین تایم فریم معاملاتی برای شما خواهد داشت. دقت داشته باشید که ترکیب کردن تایم فریم های معاملاتی بدون در نظر گرفتن بازه زمانی مورد نظر برای انجام معاملات اشتباه بزرگی است و این مهم ممکن است حتی بهترین تکنیک های معاملاتی را نیز برای شما بی‌اثر نماید.

وقتی معامله گر کوتاه مدت هستید انتخاب تایم فریم های کوتاه مانند ۵ دقیقه و ۱۵ دقیقه می تواند گزینه بهتری برای شما باشند وقتی معامله‌گر بلندمدت هستید تایم فریم های روزانه و هفتگی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

در صورتی که به دنبال انجام معاملات در کمتر از یک ساعت هستید انتخاب تایم فریم یک دقیقه می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد.

البته در ادامه با تشریح نکات لازم برای انجام معاملات به صورت مولتی تایم فریم شرایط انتخاب بهترین تایم فریم را بهتر درک های جدول متوجه خواهید شد که کدام یک از تایم فریم ها می توانند گزینه بهتری برای انجام معاملات شما باشند.

دسترسی سریع<<قبلی
ترتیبی که برای مطالعه مقالات این بخش پیشنهاد می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: