ارز دیجیتال چگونه کار میکند + به زبان ساده

رمز ارز چگونه کار میکند
شما در حال مطالعه مقاله ۱۲ از ۳۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

ارز دیجیتال چگونه کار میکند و برای دانستن این موضوع نیاز به درک چه مفاهیمی داریم. امروز در ادامه روند آموزش رایگان ارز دیجیتال به تشریح نحوه کار کردن ارز دیجیتال خواهیم پرداخت. البته در تشریح این موضوع سعی کرده‌ایم تا به زبان ساده مسائل را بررسی کنیم تا امکان درک آنها برای همه کاربران وجود داشته باشد.

” نکات کلیدی مقاله:

  • شما بیت کوین ندارید، بلکه شما مدرکی در کیف پول خود دارید که نشان می‌دهد، قبلاً فردی بیت کوین ها را برای شما ارسال کرده است.
  • بلاک چین و رمز نگاری دو اصطلاحی هستند که برای پاسخ دادن به سوال ارز دیجیتال چگونه کار میکند باید آنها را درک کنید.
  • ارز دیجیتال های مختلف از نظر ماهیت کارکرد مشابهی دارند اما با استانداردها و ویژگی های مختلف. “

چرا باید بدانیم که ارز دیجیتال چگونه کار میکند


ارز دیجیتال چگونه کار میکند, این سوال چقدر اهمیت دارد؟ آیا لازم است پاسخ این سوال را به صورت کامل بدانیم و روی تک‌تک جزئیات آن تمرکز داشته باشیم؟ نظر همیشگی ما در این باره خیر است. زیرا:

  • آیا شما می دانید اینترنت دقیقا چگونه کار می کند؟ ما هم نمی‌دانیم اما هر لحظه در حال استفاده از آن هستیم.
  • آیا شما می دانید داده ها چگونه در یک کامپیوتر پردازش می‌شوند؟

کار جراح جراحی است، کار مهندس نرم افزار و کامپیوتر درک فناوری های داخلی آن است، کار فوتبالیست هم بازی فوتبال. همه این افراد از دستاوردهای سایرین نیز به راحتی و بدون اینکه با ماهیت کار آنها آشنا باشند استفاده می‌نمایند. اصلاً نیازی به درک کردن دقیق ماهیت سایر شغل‌ها و حرفه‌ها نداریم. درک ماهیت کار ارز دیجیتال و شبکه بلاک چین نیز برای مهندسین نرم افزار و افراد برنامه نویس است. اگر شما به این رشته علاقه دارید، باید برای درک این موضوع اقدام کنید. اما برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال نیازی به درک این موارد به صورت دقیق نخواهید داشت.

با این حال بر آن شدیم تا به صورت مختصر و مفید پاسخ سوال ارز دیجیتال چگونه کار میکند را برای شما تشریح نماییم. همین مقاله درباره این موضوع کافی است و مطالعه بیشتر از این برای یک فرد سرمایه گذار در بازار رمز ارزها نیاز نخواهد بود.


کار ارز دیجیتال چگونه است


وقتی با سوال ارز دیجیتال چگونه کار می کند روبرو می شویم، پر واضح است که همه ما به یاد فناوری های پیچیده‌ای کامپیوتری می افتیم. جایی که باید کدهای پیچیده ۰ و ۱ داده های عظیمی را به هم مرتبط کرده و در نهایت شاهد کار کردن بلاک چین و ارزهای دیجیتال باشیم. اما قصد داریم تا خیلی ساده‌تر روند کار در ارزهای دیجیتال را برای شما تشریح کنیم.

ارز دیجیتال چگونه کار میکند

برای اینکه بدانید ارز دیجیتال چگونه کار میکند باید با مفهوم دو اصل اساسی در شبکه این رمز ارزها آشنا باشید. ۱- بلاک چین و ۲- رمز نگاری دو اصطلاحی هستند که لازمه تشریح کار ارز دیجیتال هستند. با درک مفاهیم این دو تشریح پاسخ این سوال ساده‌تر خواهد بود. کار ارز دیجیتال به صورت مستقیم به نحوه عملکرد این دو مفهوم انتزاعی در اینترنت بر می‌گردد.

بلاک چین چیست؟


بلاک چین یک فناوری است، فناوری که می‌توان از آن برای ارتباط میان بلاک ها و تراکنش های انجام شده در یک شبکه استفاده کرد. جذابیت بلاک چین به این است که همه می‌توانند همه چیز را در آن مشاهده کنند، اما احتمال نفوذ و هک کردن آن نزدیک به صفر است.

ارز دیجیتال چگونه کار میکند

برای درک عملکرد بلاک چین باید توجه شما را به نحوه عملکرد بانک ها در کنترل حساب های بانکی جلب کنیم. وقتی شما مقداری پول از حساب خود برای فردی در یک بانک دیگر می‌فرستید، این عملیات در کمتر از چند ثانیه به پایان می‌رسد. اما آیا در این زمان از بانک مبدأ یکی از کارمندها با فرغون در حال انتقال پول به بانک مقصدی است که شما پول را به حساب موجود در آن بانک انتقال داده‌اید؟

خیر. در چنین مواقعی بانک ها بر اساس مراوده‌هایی که دارند، پول را بین خود رد و بدل می‌نمایند. در این بین تنها پیام برداشت و واریز است که برای مشتری ها ارسال می شود. هیچ خبری از خود پول نیست.

در بلاک چین هم وقتی تراکنش صورت می پذیرد، در واقع این کلید خصوصی است که بین کاربران رد و بدل می شود.

بلاک چین زنجیره ای از بلوک های متصل به هم است که هر یک از این بلوک ها هزاران تراکنش مختلف ثبت شده را در خود دارا هستند. هر کدام از تراکنش های ثبت شده در هر بلوک به صورت پشت سر هم و مرتبط با هم انجام می پذیرد و هر بلوک نیز ادامه دهنده راه بلوک قبلی خود است.

با این حساب بلاک چین را می‌توان به دفتر توزیع کل در نظر گرفت که همه تراکنش ها در آن به ثبت می‌رسد. مالک ارز دیجیتال رد و بدل شده نیز آخرین نفری است که تراکنش آخر آن ارز را برای وی ارسال کرده و کلید خصوصی آن را در اختیار دارد.

رمز نگاری چیست؟


هش، هش ریت و عبارت های این چنینی را احتمالا در مقالات مختلف شنیده اید. در مقاله بررسی اصطلاحات ارز دیجیتال نیز این مفاهیم را تشریح کردیم. برای اینکه بدانیم ارز دیجیتال چگونه کار میکند لازم است تا این مفاهیم را نیز درک کنیم.

ارز دیجیتال چگونه کار میکند

رمزنگاری در واقع اصطلاحی است که به فرایند ایمن سازی بلاک چین اطلاق می شود. در بند قبلی اشاره کردیم که بلاک چین از هزاران بلوک تشکیل شده که این بلاک ها به یکدیگر ارتباط دارند. در واقع نمی‌توان جای دو بلاک را در بلاک چین با هم عوض کرد. ارتباط میان بلاک ها در بلاک چین با فرایند رمزنگاری خاصی صورت می پذیرد که اصطلاحاً هش نامیده می شود. هش هر بلاک به بلاک قبلی خود مرتبط است و ادامه دهنده آن است.

برای درک این موضوع فرض کنید که شما یک عبارت ۱ میلیون حرفی در اختیار دارید که به صورت زنجیره ای از اعداد و حروف پشت سر هم ردیف شده اند. فایل اصلی این زنجیره در کامپیوتر شما ذخیره سده است. حال این ۱ میلیون حروف را به قسمت های کوچکتر ۱۰ تایی تقسیم کرده و در فایل‌های مختلف ذخیره می کنید. حال با اطلاع از فایل اصلی به راحتی می‌توان دوباره این زنجیره حروف و اعداد را به همان ترتیب قبلی پشت هم ردیف کرد. هم چنین مسلما هر دسته ۱۰ تایی نیز حتماً باید در جای مخصوص به خود قرار گیرد.

علاوه بر بلاک ها در بلاک چین، تراکنش های ثبت شده در داخل هر بلاک نیز به صورت به هم پیوسته بوده و با همین تابع هش به هم مرتبط می‌شوند. آنها نیز ترتیب خاصی داشته و نمی‌توان این ترتیب را به هم زد. دقیقا به همین دلیل است که امکان نفوذ به بلاک چین بسیار سخت و نشدنی شده است. زیرا اولاً این زنجیره کاملاً به هم مرتبط است و به هم خوردن یکی از آنها کل سیستم را به هم می‌زند. از طرف دیگر احتمال رسیدن به تابع هش هر بلاک یا تراکنش نیز تقریباً نیاز به بیش از ۱۰۰ سال زمان دارد.

ارز دیجیتال چگونه کار میکند


ارز دیجیتال چگونه کار میکند


تشریح نحوه کار کردن ارز دیجیتال را باید با یک جمله آغاز کنیم:

“شما بیت کوین ندارید، بلکه شما مدرکی در کیف پول خود دارید که نشان می‌دهد، قبلاً فردی بیت کوین ها را برای شما ارسال کرده است.”
نیکلاس کریستین، دانشیار علوم کامپیوتر، مهندسی و سیاست عمومی در دانشگاه کارنگی ملون

این جمله ممکن است کمی نرون های مغزی شما را به هم ریخته باشد. یعنی چه که بیت کوین نداریم؟

اما جالب است بدانید که اگر تنها یک جمله قرار باشد در پاسخ به سوال ارز دیجیتال چگونه کار میکند ایراد کنیم، همین جمله بهترین گزینه است. برای این که با نحوه کار کرد ارز دیجیتال آشنا شوید، ابتدا باید درک کنید که ارز دیجیتال چیست؟

تقریباً همه ما می دانیم که ارز دیجیتال یک وسیله فیزیکی نیست و تنها در محیط اینترنت و فضای مجازی تعریف می شود. از این رو سوال ارز دیجیتال چگونه کار میکند را نمی‌توان مانند سایر وسیله های فیزیکی تشریح نموده و پاسخ داد.

کار ارز دیجیتال تقریباً فرآیندی شبیه به کارت های اعتباری بانکی اما بدون جابجایی پول اصلی در بین بانک ها است. در این فرایند تنها کلیدهای خصوصی در میان کاربران جابجا می شود. دارنده کلید خصوصی نیز می‌تواند ادعا نماید که به مقدار همان، ارز دیجیتال در اختیار دارد. البته سوال اینجاست که با توجه به اینکه نفر اول ارسال کننده هم کلید خصوصی را ممکن است در اختیار داشته باشد، حالا تکلیف چیست؟

بلاک چین وارد می شود


این جاست که بلاک چین وارد می شود. برای درک پاسخ سوال ارز دیجیتال چگونه کار میکند نیاز به درک بلاک چین دارید. به همین دلیل توضیح آن را به صورت کامل برای شما تشریح نمودیم.

تمام تراکنش های انجام شده در شبکه یک ارز دیجیتال در بلاک چین ذخیره می شود. این ذخیره سازی در هزاران کامپیوتر مختلف در سرتاسر جهان وجود دارد و همه در حال مشاهده آن هستند. از این رو امکان تغییر دادن آن توسط یک هکر وجود ندارد.

به این ترتیب بلاک چین تایید می کند که یک ارز دیجیتال از یک کیف پول خارج شده و در کیف پول دیگری قرار دارد و از این رو نفر اول دیگر امکان خرج کردن مجدد ارز دیجیتال را ندارد.

آیا همه ارزهای دیجیتال مانند هم کار می کنند؟


این هم یکی از چالش هایی است که در تشریح اینکه ارز دیجیتال چگونه کار میکند باید به آن نیز بپردازیم. در واقع و در اصل موضوع تمام ارزها کارکرد مشابهی با یکدیگر دارند، اما اگر از دید فنی این موضوع را بررسی کنیم، پاسخ این سوال خیر خواهد بود.

رمز ارز چگونه کار میکند

در شبکه بلاک چین هر رمز ارزی استانداردهای مختلفی تعریف می شود. ماهیت اصلی بلاک چین مشابه است اما هر لاک چینی با استانداردهای مخصوص به خود این عملیات را پیاده سازی می نماید. حتی اگر دقت کرده باشید اکثر قریب به اتفاق افراد توسعه دهنده بلاک چین رمز ارزهای مختلف نیز یکی هستند و تنها افراد در تیم های مختلف جابجا می‌شوند.

وجود استانداردهای مختلف ویژگی بلاک چین ها را نیز تا حدودی تغییر می‌دهد. ویژگی هایی اعم از امنیت، سرعت، دسترسی ها و نحوه استخراج از جمله اصلی ترین ویژگی هایی است که در یک بلاک چین نسبت به بلاک چین های قبلی می‌تواند متفاوت باشد.

کلام آخر


ارز دیجیتال چگونه کار میکند ؟ پاسخ این سوال را به زبان ساده و با بیان مفاهیم اولیه مربوط به این ارزها ارائه نمودیم. بیشتر از این پرداختن به این موضوع برای تریدرها نیاز نیست و با توجه به اینکه در کانون بورس به دنبال ارائه مطالب آموزشی صد در صد کاربردی و مورد نیاز برای کاربران هستیم، بیشتر از این به کنکاش درباره این موضوع نمی پردازیم. اما با این حال اگر شما سوال یا چالشی در ذهن دارید، می‌توانید آنها را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ های لازم را به شما ارائه کنیم.

دسترسی سریع<<قبلی<<قبلی بعدی >>بعدی >>
ترتیبی که برای مطالعه مقالات این بخش پیشنهاد می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۷٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۶/۷۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: