لوگو کانون بورس

استیبل کوین (StableCoin) چیست

انواع استیبل کوین
شما در حال مطالعه مقاله ۴ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

استیبل کوین چیست و چه مزیت ها و معایبی دارد؟ یکی از انواع ارز دیجیتال که شناخت آن برای تمام کاربران و کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها هستند، لازم است، استیبل کوین ها است. شناخت این دسته از ارزهای دیجیتال هم برای سرمایه گذاران نوسان گیر و هم برای هولدرهای بازار کاملاً ضروری است. البته این رمز ارزها برای سرمایه گذاری و نوسان گیری نیز می‌توانند شرایط مناسبی داشته باشند که در این مقاله به تشریح ترفندهای لازم برای نوسان گیری از آنها نیز خواهیم پرداخت. StableCoin ها را می‌توان پرکاربردترین رمز ارزها برای سرمایه گذاری در این بازار قلمداد کرد. در ادامه متوجه خواهید شد که چه نیاز مبرمی به وجود آنها داریم.

نکات کلیدی مقاله:

 • استیبل کوین به ارزهای دیجیتالی اطلاق می‌شود که قیمت آنها بر اساس سایر کالاها و حتی پول واقعی تعیین می‌شود.
 • استیبل کوین ها در هر شرایطی از نوسان های بازار دور بوده و معمولاً قیمت ثابتی دارند.
 • قیمت استیبل کوین ها بر اساس کالایی تعیین می‌شود که به عنوان پشتوانه برای آنها در نظر گرفته شده است.
 • از استیبل کوین ها معمولاً به عنوان ارز دیجیتال پایه در معاملات نیز استفاده می‌شود.
راهنمای مطالعه نمایش

 

استیبل کوین چیست

استیبل کوین چیست و چرا وجود آنها برای بازار لازم است؟ StableCoin معنی تحت الفظی بسیار ساده‌ای دارد که به خوبی معنی و مفهوم این دسته از انواع ارزهای دیجیتال را تعریف می‌نماید. استیبل کوین به آن دسته از رمز ارزهایی اطلاق می‌شود که قیمت آنها معمولاً ثبات داشته و نوسانی را تجربه نمی‌کند. پشتیبانی توسط یک دارایی ارزشمند هر چند برای بازار رمز ارزها کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما چیز تازه‌ای در بازارهای مالی نیست و قبلاً اهم نمونه‌های آن را در سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس خودمان نیز دیده‌ایم.

برای مثال می‌توانیم شما را با واحد های صندوق های سرمایه گذاری در بورس ایران که به پشتوانه طلا توسعه پیدا کرده‌اند، آشنا نماییم. این دسته از صندوق های سرمایه گذاری هر واحد از صندوق را به پشتوانه طلا ارائه داده و نوسان قیمت طلا در بازار باعث نوسان قیمت آنها می‌شود. استیبل کوین ها نیز معمولاً بر اساس یک کالای با ارزش در میان کاربران جهانی توسعه پیدا کرده‌اند. ارزهای فیات مانند دلار و یورو از رایج ترین مواردی هستند که از آنها به عنوان پشتوانه برای استیبل کوین ها استفاده شده است.

مگر سایر ارزهای دیجیتال پشتوانه ندارند؟

در مقاله ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد، به صورت کامل درباره شرایط رمز ارزها توضیح دادیم. همان طور که می‌دانید که رمز ارزها بدون هیچ پشتوانه خاصی توسعه پیدا کرده و هیچ اعتباری در روزهای نخست ندارند. به همین دلیل است که اصرار به استفاده از کامل ترین تکنیک های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال داریم. شاید عجیب باشد اگر بدانید که کل شبکه ارزهای دیجیتال می‌تواند با یک بشکن برای همیشه خاموش شود و هیچ سرمایه گذاری در بازار هم نمی‌تواند ادعایی مبنی بر داشتن سرمایه های زیاد در بازار داشته باشد. البته به جز استیبل کوین ها.

واقعیت این است که حتی ارز دیجیتال بیت کوین هم هیچ پشتوانه ای نداشته و ارزش آن تنها بر اساس عرضه و تقاضا و خواسته کاربران تعیین می‌شود. در واقع اگر روزی کاربران این رمز ارز تصمیم بگیرند که دیگر بیت کوین ارزشی ندارد، عملاً این رمز ارز بی ارزش خواهد شد. شرایطی که برای اکثر ارزهای دیجیتال به همین ترتیب وجود دارد. ریسک سرمایه گذاری در بازار  ارزهای دیجیتال بیشتر آن چیزی است که تصور آن را دارید.

ارز دیجیتال با ثبات و با پشتوانه

اما این وسط استیبل کوین چیست و از کجا آمده است؟ استیبل کوین ها را می‌توان نقطه اتصال بازارهای واقعی با بازار رمز ارزها دانست. جایی که کاربران می‌توانند با پشتوانه‌های ارزشمند و اطمینان از حفظ ارزش، این رمز ارزها را معامله نمایند. با ثبات به این معنی است که قرار نیست قیمت این رمز ارزها مانند سایر ارزهای دیجیتال معمولی در حال نوسان باشد. جنگ و خونریزی یا عید سال نو هیچ تأثیری روی قیمت این دسته از رمز ارزها نداشته و قیمت آنها دقیقاً به مقدار ارزش کالا یا ارز فیات پشتوانه آنها خواهد بود. برای مثال ارز دیجیتالی که به پشتوانه دلار آمریکا توسعه پیدا کرده باشد، قیمت ن دائماً یک دلار بوده و خواهد بود.

با پشتوانه بودن را هم که احتمالاً درک کرده‌اید. تیم توسعه دهنده استیبل کوین ها به مقدار توکن ها و ارزش کل دارایی های ممکن رمز ارز توسعه یافته، در یک بانک سرمایه خوابانده و آن را به عنوان پشتوانه رمز ارز خود قرار داده‌اند. پس اگر شبکه این رمز ارزها از بین برود، شما می‌توانید با آدرس های خصوصی که در کیف پول ارز دیجیتال خود دارید، از بانک مورد نظر برای دریافت خسارت اقدام کنید. مفهومی تقریبا مشابه با گارانتی یا ضمانت نامه. البته نه گارانتی های ایرانی.

تاریخچه استیبل کوین چیست

صحبت کردن از تاریخچه برای استیبل کوین ها خیلی معقول نیست. زیرا طول عمر خود بازار ارزهای دیجیتال هنوز به ۲۰ سال نرسیده است. اما شاید جالب باشد بدانید که اولین استیبل کوین چیست و در حال حاضر چه خبر از آن؟

اولین استیبل کوین بازار مرز ارزها در سال ۲۰۱۴ و با نام رین کوین توسعه پیدا کرد. تیم توسعه دهنده رین کوین بعدها نام آن را به تتر (Tether) تغییر داد. در حال حاضر تتر به عنوان سومین ارز دیجیتال برتر دنیا در رتبه بندی صورت گرفته بر اساس ارزش بازار است. البته این رمز ارز بیشترین حجم معاملات را حتی بالاتر از ارز دیجیتال بیت کوین در اکثر مواقع به خود اختصاص داده است.

هدف از توسعه استیبل کوین ها چیست

اما هدف از توسعه استیبل کوین چیست و چرا این دسته از انواع ارز دیجیتال طراحی شده‌اند؟ رمز ارزی که قیمت آن ثابت بوده و نمی‌توان برای کسب سود روی آن حساب کرد، چه مزیتی برای بازار دارد که تا این قدر هم مهم شده است؟

البته که استیبل کوین ها کاربردهای بسیار زیادی دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت، اما قبل از آن باید هدف اصلی از توسعه این دسته از رمز ارزها را به شما معرفی کنیم. بازار ارزهای دیجیتال از همان ابتدا به یک بازار پر نوسان معروف بود که هر لحظه در آن امکان داشت تا سرمایه های کاربران چندین برابر شود و یا کاملاً از بین برود. اتفاقی که هنوز هم اگر مراقب نباشید، بر سر سرمایه های شما خواهد آمد.

در این بین استیبل کوین ها به وجود آمدند تا خاصیت پر نوسان بودن رمز ارزها را کمی متعادل نمایند. فرض کنید که شما رمز ارز را در کیف پول خود دارید که هر لحظه در حال نوسان است. تبدیل کردن آن به پول نقد ممکن است زمان بر باشد و در همین بازه زمانی ارزش سرمایه های شما با افت زیادی روبرو شود، با تبدیل آنها به یک استیبل کوین می‌توانید بدون نیاز به این امر، ارزش سرمایه خود را حفظ کنید.

البته این هدف برای کاربرانی که در حال انجام معاملات خرد هستند، چندان ممکن است خیره کننده نباشد، اما برای سطح بالایی ها بسیار اهمیت خواهد داشت. زیرا ۱ درصد افت سرمایه های آنها می‌توانید تبدیل به میلیون ها دلار ضرر شود. با این حساب کاهش نوسان ها در بازار ارزهای دیجیتال را باید اصلی ترین هدف از توسعه استیبل کوین ها تعریف کنیم. ارزهای دیجیتالی که به نوعی می‌توانند خانه امنی برای سرمایه گذاران باشند.

کاربرد استیبل کوین چیست

اما کاربرد استیبل کوین چیست و از این دسته از رمز ارزها در چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟ در معرفی هد، از استیبل کوین ها به یک کاربرد بسیار مهم آنها اشاره کردیم. اما این دسته از رمز ارزها کاربردهای بسیار زیادی دیگری هم دارند که شنیدن آنها چندان خالی از لطف نخواهد بود. با شناخت کاربرد استیل کوین ها بهتر می‌توانید درباره این دسته از رمز ارزها صحبت کنید. دقت داشته باشید که تشریح کاربرد استیبل کوین ها به این معنی نیست که همه این رمز ارزها این قابلیت را دارا هستند و همه آنها می‌توانند بهترین عملکرد را در این باره داشته باشند.

هر رمز ارزی حتی در دسته استیبل کوین ها نیز شرایط خاص خود را دارد. به همین دلیل در کنار شناخت عمومی کاربردهای مربوط به این دسته از ارزهای دیجیتال لازم است تا به صورت خاص نیز این کاربردها را برای آنها مورد ارزیابی قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است محاسبات شما با چالش های زیادی همراه باشد.

 

استفاده به عنوان ارز دیجیتال پایه برای معاملات

همان طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال در بازار مانند جفت ارزها معامله می‌شوند. به این معنی که شما برای خرید یک ارز دیجیتال باید رمز راز دیگری را به فروش برسانید و برای فروش یک ارز دیجیتال نیز لازم است تا ارز دیجیتال دیگری را بخرید. مگر اینکه قرار به تبدیل آنها به پول واقعی باشد که شرایط متفاوت خواهد بود. حال که رمز ارزها به صورت جفت ارز معامله می‌شوند، تعریف شدن ارزهای دیجیتال پایه با ویژگی های خاص اهمیت بسیار زیادی در این بازار دارد. استیبل کوین ها می‌توانند بهترین گزینه برای چنین امری باشند.

کارمزدهای پایین، حجم معاملات بالا، ثبات قیمتی و البته تعداد کاربران زیاد از اصلی ترین مواردی است که باعث شده تا این دسته از رمز رازها معمولاً انتخاب مناسبی به عنوان ارز دیجیتال پایه باشند. در پلتفرم های ارائه کننده نمودار ارزهای دیجیتال مانند سایت تردینگ ویو نیز معمولاً نمودار ارزهای دیجیتال مختلف بر اساس استیبل کوین های اصلی ترسیم می‌شود. برای مثال بیت کوین به تتر می‌تواند نمودار قیمت بیت کوین بر اساس دلار آمریکا را نشان دهد.

برای خرید و فروش های روزمره

فرض کنید که در کیف پول ارز دیجیتال خود مقدار قابل توجهی بیت کوین دارید و قصد دارید تا از آنها برای خرید خانه استفاده کنید. بعد از کلی گشت و گذار و انتخاب یک خانه مناسب متوجه می‌شود که در همین حین قیمت بیت کوین با افت زیادی روبرو شده و عملاً شما دیگر قدرت پرداخت قیمت خانه مورد نظر را ندارید. این مهم می‌تواند یک چالش بزرگ برای شما باشد.

استیبل کوین ها اینجا هستند تا این چالش را برای شما کاملاً رفع کنند. ثبات قیمتی آنها باعث می‌شود تا در چنین مواقعی گزینه‌ای بسیار عالی و مناسب باشند. هم چنین برای خرید سایر ارزهای دیجیتال نیز همین واقعیت وجود دارد.

استفاده برای پرداخت در قراردادهای هوشمند

برای پرداخت در قراردادهای هوشمند نیز می‌توان از استیبل کوین ها استفاده کرد. البته رمز ارزهای دیگری مانند اتریوم و یا ارز دیجیتال کاردانو نیز چنین ویژگی هایی دارند، اما با این حال استیبل کوین ها از این نظر شرایط بهتری داشت ه و می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند.

افزایش قابل توجه سرعت نقل و انتقال پول در دنیا

جالب است که تا قبل از روی کار آمدن استیبل کوین ها بسیاری از افراد با نقل و انتقال پول با چالش های زیادی روبرو بودند. مخصوصاً به دلیل تحریم ها ایرانی ها در این باره به شدت در مضیقه بودند. اما در حال حاضر شما می‌توانید در هر جایی از دنیا پول های خود را تبدیل به تتر کرده و آنها را در هر جای دیگری از دنیا دوباره تبدیل به دلار کنید. به دلیل حجم بسیار بالای معاملات این امکان برای مقادیر بسیار زیادی پول نیز وجود دارد.

حفظ ارزش دارایی ها

کاربرد دیگر استیبل کوین ها در حفظ ارزش دارایی ها در بازار است. شما می‌توانید در هر شرایط روی این کاربرد آنها حساب کنید.

ویژگی های لازم برای استیبل کوین چیست

هر ارز دیجیتالی نمی‌تواند شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک استیبل کوین خود را داشته باشد. همان طور که ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب را با هم مرور کردیم، استیبل کوین ها نیز دارای ویژگی هایی هستند که همین ویژگی ها می‌توانند به نوعی وجه تمایز خود این رمز ارزها با یکدیگر نیز باشند. به نوعی شما می‌توانید با دقت به این ویژگی ها استیبل کوین ها خوب را از سایرین تشخیص دهید.

 • حجم معاملات بسیار بالا

فرض کنید که وارد یک بانک شده و قصد دریافت پول نقد را دارید، اما هیچ پولی دز خزانه وجود ندارد. حال وقتی شرایط وخیم تر خواهد شد که در تمام بانک ها به صورت همزمان این شرایط وجود داشته باشد. یکی از اصلی ترین ملزومات برای اینکه یک رمز ارز تبدیل به یک استیبل کوین خوبی شود، حجم معاملات بسیار بالای برای آن خواهد بود. در غیر این صورت عملاً در شرایط بحرانی نمی‌توان روی آن حساب کرد.

حجم معاملات بالا را می‌توان یک مزیت بسیار بزرگ برای استیبل کوین ها در نظر گرفت. در حال حاضر رمز ارز تتر به عنوان بهترین استیبل کوین موجود در بازار حتی از بیت کوین و اتریوم نیز در هر ۲۴ ساعت حجم معاملات بالاتری را به خود اختصاص داده است.

 • تعداد سکه های در گردش بالا

تعداد سکه های در گردش بالا دقیقاً مشابه با حجم اسکناس های موجود در یک کشور برای استفاده کاربران است. هر چند قرار نیست هر روز میلیون ها دلار اسکناس وارد بازار شود، اما با این حال حجم این اسکناس ها باید به اندازه‌ای باشد که گره از کار کاربران باز کند. در غیر این صورت عملاً امکان استفاده بهینه از آنها وجود نخواهد داشت. تعداد سکه های در گردش بالا یکی از ویژگی هایی است که استیبل کوین ها برای فراهم کردن شرایط خرید و فروش راحت‌تر برای کاربران به آن نیاز دارند.

البته دقت کنید که بالا بودن تعداد سکه های در گردش می‌تواند چالش های دیگری را برای این دسته از رمز ارزها به دنبال داشته باشد. برای مثال هر چقدر این تعداد بالا باشد، مسلما تیم توسعه دهنده نیاز به سرمایه اولیه بیشتری به عنوان ضمانت بانکی نیاز خواهد داشت. یا وقتی صحبت از استخراج این دسته از ارزهای دیجیتال می‌رسد، تعداد سکه های بالا جذابیت استخراج را کاهش خواهد داد.

 • کارمزد پایین

کارمزد پایین نیز از ملزومات و ویژگی های اصلی برای استیبل کوین ها است. اما کارمزد پایین برای استیبل کوین چیست و چه اهمیتی دارد؟ کارمزدها مقدار هزینه هایی هستند که کاربران برای خرید و فروش یک رمز ارز در بازار می‌پردازند. اگر این هزینه بالا باشد، عملاً خرید و فروش یک رمز ارز با چالش های زیادی روبرو خواهد بود. اتفاقی که دقیقاً در حال حاضر برای ارز دیجیتال اتریوم رخ داده است. کارمزدها در شبکه پلتفرم این رمز ارز بسیار بالا است و همین امر باعث شده تا خیلی از کاربران از سرمایه گذاری بر روی آن خودداری نمایند.

 • محبوبیت بالا و تعداد کاربران زیاد

خرید و فروش در بازار رمز ارزها یک امر دو طرفه است. به این معنی که وقتی شما در حال خرید یک ارز دیجیتال هستید، در آن سوی دنیا فرد دیگری همان مقدار رمز ارز را برای فروش قرار داده است. با این حساب برای اینکه یک استیبل کوین بتواند در هر شرایطی شرایط خرید و فروش ساده‌ای را برای کاربران خود ایجاد نماید، باید از سوی کاربران بسیار زیادی به عنوان رمز ارز پایه انتخاب شده باشد. این امر محقق نخواهد شد جز وقتی که رمز ارز مورد نظر محبوبیت زیادی داشته و تعداد کاربران زیادی به دنبال خرید و فروش آن باشند.

 • ذخیره سازی ساده در انواع کیف پول ارز دیجیتال

ذخیره شدن ساده استیبل کوین ها در انواع کیف پول ارز دیجیتال نیز نکته بسیار مهمی است که باید آن را نیز به عنوان یکی از ویژگی های این رمز ارزها قلمداد کرد. اگر امکان ذخیره کردن آنها در هر کیف پولی فراهم نباشد، عملاً کار برای کاربران سخت خواهد شد.

 • دسترس بودن در اکثر صرافی ها

یکی دیگر از ویژگی ها و ملزومات مورد نیاز برای استیبل کوین ها در دسترس بودن آنها در تمام صرافی ها است. این مهم علاوه بر اینکه روی سایر ویژگی های آنها مانند حجم بالای معاملات، تعداد کاربران بیشتر و محبوبیت بالاتر تأثیر دارد، باعث می‌شود تا معاملات بر روی آنها برای تریدرها ساده تر باشد. اتفاقی که اکنون در بسیاری از استیبل کوین های موجود در بازار شاهد آن هستیم که نمونه بارز آنها نیز تتر است.

انواع استیبل کوین چیست

انواع استیبل کوین چیست و هر یک از انواع آن چه ویژگی هایی دارد؟ نوبت به معرفی انواع استیبل کوین ها می‌رسد. انواع این دسته از رمز ارزها معمولاً با توجه به کالایی که برای پشتیبانی از آنها انتخاب شده دسته بندی می گردد. با توجه به اینکه از کالاهای مختلفی برای پشتیبانی از این رمز ارزها استفاده شده، لازم است تا به بررسی تک تک آنها بپردازیم. در ادامه متوجه خواهید شد که کدام یک از رمز ارزهای این گروه شرایط بهتری برای سرمایه گذاری و انتخاب شدن به عنوان رمز ارز اصلی معاملاتی دارند.

استیبل کوین ها با پشتوانه ارز فیات

به عنوان رایج ترین و اصلی ترین دسته از انواع استیبل کوین ها باید به آنهایی اشاره کنیم که از ارزهای فیزیکی یا به اصطلاح ارز فیات برای پشتیبانی از آنها استفاده می‌شود. وقتی رمز ارزها برای اولین بار در جهان توسعه پیدا کردند، یکی از اصلی ترین اهداف آنها، جایگزین شدن با پول واقعی تعریف شد. هنوز هم بسیاری از ارزهای دیجیتال قرار است در آینده تبدیل به واحد پولی کشورها شده و این هد، را تکمیل کنند.

واقعیت این است که تاکنون رمز ارزها به این هد، نرسیده و حتی به آن نزدیک هم نشدند. استفاده از ارزهای فیات و پول واقعی به عنوان پشتوانه برای استیبل کوین ها به وضوح نشان می‌دهد که رمز ارزها در حال حضار اعتماد کافی در جامعه بشری را به دست نیاورده و جایگزین شدن آنها با پول واقعی همچنان یک هد، بسیار دور است. نکته وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید استیبل کوین هایی که با ارز واقعی پشتیبانی می‌شوند، مورد اعتمادترین و بهترین های این دسته از رمز ارزها نیز هستند.

استیبل کوین دلار

استیبل کوین دلار چیست ؟ وقتی از دلار آمریکا به عنوان پشتوانه یک استیبل کوین استفاده شده باشد، اصطلاحاً به آن استیبل کوین دلار اطلاق می‌شود. در این رمز ارزها هر واحد از ارز دیجیتال مورد نظر قیمتی برابر با یک دلار در بازار خواهد داشت. به عنوان مثال می‌توان در این باره به تتر و یو اس دی کوین اشاره کرد. هر دو این رمز ارزها از جمله استیبل کوین هایی هستند که با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. از این رو می‌توان آنها را به عنوان استیبل کوین های دلاری شناخت.

این دسته از استیبل کوین ها بیشترین میزان ثبات را نیز در بازار داشته و امنیت بسیار بالایی نیز دارند. اعتماد کاربران نیز به آنها بیشتر از سایر گزینه ها شده است. از این رو در جدول رده بندی بهترین ارزهای دیجیتال نیز بهترین رتبه ها را دارند. به عنوان مثال تتر در این جدول سوم و یو اس دی کوین هم پنجم است.

استیبل کوین یورو

یورو نیز یکی دیگر از واحدهای پولی است که از آن نیز به عنوان پشتوانه استیبل کوین ها استفاده می‌شود به دلیل همه گیر بودن و قرار گرفتن به عنوان واحد پول اکثر کشورهای اروپایی، این ارز فیات نیز توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. البته به جز یورو از پوند نیز به عنوان این مهم استفاده می‌شود.

استیبل کوین با پشتوانه کالا

دومین دسته از استیبل کوین ها آنهایی هستند که با یک کالا پشتیبانی می‌شوند. پر واضح است مه ارزش آنها نیز بر اساس ارزش کالای مورد نظر تعیین خواهد شد. اگر کالای اصلی خود یک کالایی با نوسان قیمتی باشد، عملاً رمز ارز آن نیز ممکن است با نوسان هایی در بازار روبرو شود. هر چند این دسته از استیبل کوین ها با نوسانات قیمتی روبرو هستند، اما نوسان آنها ربطی به خود ماهیت بازار ارزهای دیجیتال نداشته و بیشتر به دلیل نوسانات قیمتی کالای پشتیبانی شده است.

استیبل کوین با پشتوانه طلا

استیبل کوین هایی که با کالا پشتیبانی می‌شوند، در اکثر مواقع یک فلز ارزشمند و گرانبها را برای این امر انتخاب کرده‌اند. طلا به عنوان یکی از گرانبهاترین فلزات جایگاه بسیار خاصی در میان سرمایه گذاران جهانی داشته و اعتماد به آن نیز در میان کاربران به مراتب بیشتر است. به همین دلیل انتخاب شدن آن به عنوان پشتوانه برای استیبل کوین ها چندان دور از انتشار نخواهد بود. در این دسته از رمز ارزها معمولاً هر توکن آنها برابر با ۱ گرم طلا است.

استیبل کوین با پشتوانه سایر ارزهای دیجیتال

شاید جالب باشد که در پاسخ به سوال استیبل کوین چیست به جایی رسیدیم که قرار است دو ارز دیجیتال را برای یک سرمایه گذاری به صورت همزمان تحلیل کنیم. استیبل کوین هایی که از سایر ارزهای دیجیتال به عنوان پشتوانه برای آنها انتخاب شده شرایط بسیار عجیبی در بازار دارند. این دسته از رمز ارزها نیز جایگاه خاص خود را دارند.

در این مواقع افراد یا شرکت هایی که یک ارز دیجیتال معروف را به اندازه کافی در اختیار دارند، اقدام به بلوکه کردن آنها در یک جای خاص کرده و به پشتوانه آن اقدام به توسعه استیبل کوین ها کرده‌اند. البته چندان هم نمی‌توان نام استیبل کوین را به این دسته از رمز ارزها اطلاق کرد. برای مثال بیت کوین و اتریوم معمولاً بیشترین کاربرد را در این باره دارند. هر چند از بایننس کوین نیز در مواردی برای این منظور استفاده شده است.

این دسته از استیبل کوین ها قیمتی مشابه با قیمت رمز ارز اصلی دارند و همیشه در نزدیکی آن نوسان می کنند. اما شاید از خود بپرسید که وجود آنها چه مزیتی دارد و چرا باید به جای رمز ارز اصلی این رمز ارزها را معامله کنیم؟

وجود این دسته از استیبل کوین ها بیشتر به ماهیت بلاک چین و پلتفرم های مختلف معاملاتی مربوط می‌شود. برای مثال برای خرید بیت کوین در شبکه اتریوم می‌توانید از توکن مخصوص توسعه یافته برای آن استفاده کنید. هر چند ارز دیجیتال مورد نظر در شبکه اتریوم توسعه پیدا کرده، اما عملاً همان شرایط بیت کوین را دارا است.

استیبل کوین بدون پشتوانه

گزینه های بدون پشتوانه نیز در میان استیبل کوین ها دیده می‌شود که چندان محبوب نبوده و خیلی خرید و فروش آنها رایج نیست. در این دسته از استیبل کوین ها بیشتر میزان عرضه و تقاضا تعیین کننده روند قیمت رمز ارزها است. اما دید کلی نسبت به آنها این است که معمولاً به یک قیمت نزدیک باشند. برای مثال دائما در محدوده های بسیار نزدیک به ۱ دلار نوسان می‌نمایند. افزایش آنها از یک دلار می‌تواند افت قیمتی سریع آنها را به دنبال داشته باشد.

به این دسته از استیبل کوین ها اصطلاحاً استیبل کوین های الگوریتمی نیز اطلاق می‌شود. این دسته مشکل متمرکز بودن استیبل کوین ها را حل کرده‌اند، اما خود با چالش های دیگری همراه هستند.

مزایای استیبل کوین چیست

یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای شناخت این دسته از رمز ارزها معرفی مزیت های آنها است. مزیت های استیبل کوین ها را می‌توان در بخش های مختلفی مورد بررسی قرار داد. دقیقاً مشابه با موردی که در بحث کاربردها داشتیم، مزیت ها نیز متعلق به همه استیبل کوین ها نیستند. در ادامه اصلی ترین و عمومی ترین مزیت های مربوط به این دسته از انواع ارز دیجیتال را با شما مرور خواهیم کرد که با شناخت آنها می‌توانید بهترین ها را انتخاب کنید. اما لازم است تا این مزیت ها را به صورت خاص برای هر یک از رمز ارزهای موجود در بازار به صورت جداگانه بررسی کنید.

هزینه کم تراکنش ها

هزینه تراکنش استیبل کوین چیست و چرا مهم است؟ در بخش معرفی ویژگی های این دسته از رمز ارزها یادآور شدیم که پایین بودن کارمزدها یکی از ملزومات اصلی آنها است. خوشبختانه شاهدیم که اکثر استیبل کوین های تعریف شده در بازار در حال حاضر کارمزدهای بسیار پایینی دارند. هزینه تراکنش همین کارمزد دریافت شده از سوی شبکه برای خرید و فروش رمز ارزها است که برای StableCoin ها نسبتاً پایین است.

ایمنی بالا و سرعت معاملات

ایمنی و سرعت نیز دو مقوله بسیار مهم درباره استیبل کوین ها است. این رمز ارزها باید در شبکه کاملاً ایمن تعریف شده و از این گذشته سرعت بالایی در معاملات داشته باشند. ایمنی شبکه را می‌توان با بررسی بلاک چین مربوطه بررسی کرد. در این بین برای بررسی سرعت معاملات باید به نکاتی مانند حجم معاملات رمز ارز مورد نظر، تعداد صرافی هایی که از آن استفاده می‌نمایند، محبوبیت و تعداد کاربران علاقمند به معاملات آنها دقت کرد. هر چقدر این موارد افزایش یابند، سرعت معاملات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

داشتن ثبات قیمتی در هر شرایط و وضعیتی

همین حالا که در حال نگارش این مقاله هستیم، شایعات مربوط به جنگ روسیه و اوکراین باعث شده تا در بسیاری از بازارهای مالی شاهد نوسانات بسیار زیادی باشیم. اتفاقی که در بازار استیبل کوین ها کم ترین تأثیر را داشته و این دسته از ارزهای دیجیتال به دلیل پشتوانه ای که دارند، در قیمت خود ثابت بافقی مانده‌اند. این مزیت اهمیت بسیار زیادی داشته و اصلی ترین هد، از توسعه این رمز ارزها نیز همین ثبات قیمتی و دور ماندن از نوسانات است.

قرار گرفتن در یک بلاک چین عالی

بلاک چین استیبل کوین ها نیز اهمیت بسیار زیادی برای این رمز ارزها دارد. با توجه به اینکه تمام ویژگی های بلاک جین اعم از سرعت، مقیاس پذیری، امنیت، شفافیت و مواردی از این دست به خود پلتفرم این رمز ارزها نیز انتقال پیدا خواهد کرد، از این رو وجود آنها در یک بلاک چین عالی نیز مزیت بزرگی برای آنها خواهد بود.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند برای استیبل کوین ها قبل از اینکه یک مزیت باشد، یک ویژگی برای آنها است. عملاً رمز ارزهایی که این ویژگی را نداشته باشند، امنیت لازم برای استفاده برای هر دو طرف معامله را نخواهند داشت.

معایب استیبل کوین چیست

اما معایب استیبل کوین چیست و آیا ین معایب می‌تواند خرید و فروش آنها را دردسر ساز کنند یا خیر؟ شناخت معایب استیبل کوین ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. برای کسانی که به دنبال واقعیت این رمز ارزها هستند، شناخت این معایب باعث می‌شود تا با دید بهتری نسبت به انتخاب آنها اقدام نمایند. مخصوصاً افرادی که به دنبال سرمایه گذاری روی این دسته از رمز ارزها هستند، نیاز است تا معایب آنها را نیز درک کنند. در ادامه عمومی ترین و اصلی ترین معایب استیبل کوین ها را با شما در میان خواهیم گذاشت.

متمرکز هستند

غیرمتمرکز بودن یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی هایی است که با روی کار آمدن رمز ارزها در جهان توسعه بیشتری پیدا کرد. از این رو متمرکز بودن را می‌توان عیب اصلی استیبل کوین ها در نظر گرفت. این دسته از انواع ارز دیجیتال به دلیل اینکه با پشتوانه مشخصی در بازار توسعه پیدا می‌نمایند، متمرکز بوده و تحت نظر موسسه یا سازمانی خاص وارد بازار می‌شوند.

تأثیر عملکرد سازمان توسعه دهنده روی کیفیت رمز ارز

هر چند نحوه عملکرد همه تیم های توسعه دهنده روی کیفیت ارزهای دیجیتال تأثیر دارد، اما بزرگی، امنیت و اعتبار سازمانی پشتیبانی کننده از یک استیبل کوین تأثیر بسیار زیادی روی کیفیت آن داشته و از این رو باید به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. تأثیرپذیری زیاد از حد یک رمز ارز از سازمان پشتیبانی کننده می‌تواند یک عیب بزرگ برای آن باشد.

برای سرمایه گذاری  نوسان گیری خیلی مناسب نیستند

در مقالات گذشته به آموزش نوسان گیری ارز دیجیتال پرداخته و بهترین ارزهای دیجیتال برای نوسان گیری را نیز به شما معرفی کردیم. استیبل کوین ها به دلیل قیمت ثابت و عدم تغییرات قیمتی معمولاً خیلی برای سرمایه گذاری و نوسان گیری مناسب نیستند. البته کاربران ایرانی می‌توانند با برخی از ترفندها این چالش را به نفع خود حل کنند که در ادامه به بررسی این ترفندها خواهیم پرداخت. با همه این اوصاف این رمز ارزها جذابیت های خیلی زیادی برای سرمایه گذاری ندارند.

استیبل کوین برای سرمایه گذاری چه اهمیتی دارد؟

اما اهمیت استیبل کوین ها برای سرمایه گذاری چیست و چرا به آنها در این امر نیاز داریم؟ در حین مقاله به نکاتی اشاره کردیم که شما را با این امر آشنا می‌کردند. این دسته از ارزهای دیجیتال از این جهت برای سرمایه گذاری در این بازار مهم هستند که:

 • به عنوان ارز دیجیتال پایه برای خرید و فروش استفاده شوند.
 • کارمزد پایینی دارند.
 • برای حفظ ارزش دارایی ها اهمیت دارند.

ضرر نکردن یک اصل بسیار مهم برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی است. کاربران باید قبل از هر چیزی با اصول ضرر نکردن و حفظ سرمایه ها در بازار آشنا شوند و سپس به دنبال رسیدن به سود باشند. استیبل کوین ها به دلیل ثبات قیمتی این آرامش را در سرمایه گذاران ایجاد می کنند که با تکیه به آنها می‌توان در وهله اول جلوی ضرر را گرفت.

اعتماد سازی یک چالش بزرگ برای استیبل کوین ها

البته که این دسته از رمز ارزها بدون چالش نبوده و محدودیت هایی نیز برای آنها وجود دارد. از این رو هر رمز ارزی نمی‌تواند با ورود به پلتفرم استیبل کوین ها تبدیل به پروژه موفق شود. یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی تیم های توسعه دهنده آنها اعتماد سازی جهانی است. رمز ارزی که اعتماد لازم در میان کاربران را نداشته باشد، عملاً نمی‌توان یک استیبل کوین موفق باشد.

البته این چالش برای سایر رمز ارزها نیز وجود دارد، اما با توجه به هدفی که استیبل کوین ها دارند، برای این دسته از رمز ارزها به مراتب بیشتر است.

استراتژی سرمایه گذاری روی استیبل کوین ها

در این بخش سعی داریم تا یک استراتژی بسیار عالی برای سرمایه گذاری روی استیبل کوین ها را به شما معرفی کنیم که برای کاربران ایرانی می‌تواند یک راه‌حل ایده آل برای کسب سود باشد. البته که به دلیل ثبات قیمتی معمولاً خرید یک استیبل کوین نمی‌تواند سود قابل توجهی را برای تریدر ایجاد کند. اما با توجه به نوسانات بالای قیمت دلار در بازار ایران می‌توان به این امر امیدوار بود که خرید آنها می‌تواند یک سرمایه گذاری مطمئن برای کاربران ایرانی رقم بزند.

همان طور که می‌دانید خرید و فروش دلار رد بازار ایران یک روش سرمایه گذاری بسیار مطمئن برای کاربران است. اما متأسفانه شرایط خرید بسیار پیچیده و چالش‌هایی که در خرید این ارز وجود دارد، مانع از آن شده که بسیاری از افراد وارد این بازار شود. حتی وجود کلاهبرداران را نیز باید به این چالش ها اضافه کنیم.

با استفاده از شبکه ارزهای دیجیتالی که بر پایه دلار در بازار رمز ارزها وجود دارند، شما می‌توانید به میزان نا محدود و با کمترین میزان کارمزد در بازار دلار سرمایه گذاری کنید. در مقالات آموزش قیمت دلار و آموزش پیش بینی دلار سعی کردیم تا روش های حضور در این بازار را به شما معرفی کنیم. با تلفیق روش های بیا نشده با استیبل کوین ها می‌توانید یک سرمایه گذاری فوق مطمئن و ایده‌آل برای خود رقم بزنید. تنها کافی به موقع بخرید و به موقع بفروشید. به همین سادگی امکان رسیدن به سود های قابل توجه برای شما وجود خواهد داشت.

رپد توکن ها

در میان اصطلاحات ارز دیجیتال یکی از مهم ترین آنها رپد توکن ها هستند که احتمالاً به چشم شما آشنا می‌باشند. این دسته از رمز ارزها را به نوعی می‌توان به عنوان استیبل کوین های الگوریتمی که با پشتوانه سایر رازهای دیجیتال توسعه پیدا می کنند، انتخاب کرد. معروف ترین این دسته از رمز ارزها رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) است. ارز دیجیتال بیت کوین در شبکه بلاک چین خود این رمز ارز تعریف شده است. نمی‌توان در بلاک چین اتریوم آن را خرید و فروش کرد. کاربران برای رفع این چالش اقدام به توسعه توکن هایی با پشتوانه بیت کوین در پلتفرم اتریوم کردند که از آنها با اصطلاح رپد توکن ها یاد می‌شود. این ارز دیجیتال دقیقاً همان شرایط بیت کوین را داشت ه و با همان قیمت خرید و فروش می‌شود. تنها تفاوت آن قرار گرفتن در شبکه اتریوم است. امکان انتقال دارایی میان این دو رمز ارز نیز وجود دارد.

در سایر شبکه ها مانند بایننس کوین نیز شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. قابلیت استیبل کوین ها باعث شده تا چنین شرایطی در بازار در دسترس کاربران قرار گیرد.

استخراج استیبل کوین چیست

استخراج نیز یکی از روش های سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین ها است. البته بسیاری از رمز ارزها در این پلتفرم توکن بوده و شرایط استخراج را ندارند، اما در برخی مواقع امکان استخراج نیز برای یک استیبل کوین در نظر گرفته شده است. اگر با مفاهیم استخراج ارز دیجیتال آشنا باشید، استفاده از این روش برای کسب درآمد برای شما ساده تر خواهد شد.

بهترین استیبل کوین بازار

در مقاله بهترین استیبل کوین ها سعی کرده‌ایم تا توضیح کاملی درباره این دسته از رمز ارزها به شما ارائه کرده و بهترین های این رده را به شما معرفی کنیم. در این بخش نیز سعی داریم تا به صورت لیست وار بهترین های این پلتفرم را به شما معرفی نماییم. در زمان نگارش این مقاله بهترین استیبل کوین های موجود در بازار به شرح زیر هستند:

 • ارز دیجیتال تتر که پشتوانه آن دلار آمریکا است، در رتبه سوم بهترین رمز ارزها و بهترین استیبل کوین موجود در بازار قرار دارد. حجم معاملات این رمز ارز در حال حاضر به بیش از ۳۷ میلیارد دلار در هر ۲۴ ساعت رسیده است.
 • دومین استیبل کوین برتر موجود در بازار یو اس دی کوین است که با پشتوانه دلار آمریکا تعریف شده و حجم معاملات آن کمی بیش از ۲ میلیارد دلار است. این رمز ارز در میان بهترین های بازار در رتبه ۵ قرار گرفته است.
 • بایننس یو اس دی سومین استیبل کوین موجود در بازار است که محبوبیت خاصی پیدا کرده و روز به روز به محبوبیت آن اضافه می‌شود. این رمز ارز به حجم معاملات ۳ میلیارد دلاری رسیده و رتبه ۱۲ را نیز در رده بندی ملی دارا است. به زودی شاهد افزایش رتبه بایننس یو اس دی در بازار نیز خواهیم بود.
 • ترا یو اس دی دیگر استیبل کوین موجود در بازار است که با قرار گرفتن در رتبه ۱۶ جایگاه مناسبی داشته و حجم معاملات آن نیز ۲۷۵ میلیون دلار می‌باشد.
 • رمز ارز بعدی در این لیست ارز دیجیتال دای می‌باشد. این رمز ارز نیز در رتبه ۱۹ به حجم معاملات حدود ۲۲۵ میلیون دلاری رسیده است.

استیبل کوین های توسعه پیدا کرده بر اساس سایر ارزهای فیات و یا کالاها معمولاً استقبال کمتری دارند. برای مثال XSGD استیبل کوین توسعه پیدا کرده بر پایه دلار کشور سنگاپور است که در رتبه ۲۶۲ قرار می گیرد. هم چنین Stasis Euro استیبل کوین توسعه پیدا کرده بر اساس یورو است که در رتبه ۳۲۸ قرار دارد. این رمز ارز با توجه به نسبت به قیمت یورو  به دلار آمریکا نوسان می‌کند. Qcash نیز استیبل کوین توسعه پیدا کرده بر اساس ین چین می‌باشد که در رتبه ۴۷۵ بهترین رمز ارزها قرار گرفته است.

استبل کوین چیست

سرمایه گذاری روی استیبل کوین ها

بهترین استیبل کوین ‌های موجود در بازار را به شما معرفی کردیم اما خودتان درباره این استیبل کوین ‌ها چه تصوری دارید آیا به نظر شما سرمایه ‌گذاری برای آنها می‌تواند شرایط خوبی را برای شما ایجاد کند؟ اصلا سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین ‌ها وجود دارد و اگر وجود دارد چگونه می‌توانیم با خرید و فروش استیبل کوین ‌ها به سود برسیم؟

همانطور که می‌دانید تمام ارزهای فیات در سرتاسر جهان با نوسانات ارزشی روبرو هستند و هر روز شاهد بروز تفاوت‌هایی در ارزش آنها در بازار هستیم. وقتی شما دارایی خود را با پول فیات نگهداری می‌کنید عملاً ممکن است تحت تاثیر نوسانات ارزشی ارزش دارایی شما کاهش پیدا کند اما اگر با استیبل کوین ‌ها به دنبال نگهداری از دارایی خود باشید عملاً با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد.

از این گذشته بازار ارز دیجیتال نیز با نوسانات بسیار مختلفی روبرو است و ممکن است تحت تاثیر نوسانات این بازار ارزش دارایی‌های شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. وقتی شما یک ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه ‌گذاری را خریداری کرده و به دنبال رسیدن به سود با استفاده از آن هستید عملاً باید بعد از رسیدن به سود دارایی خود را نقد کنید. در این مواقع نیز می‌توانید از استیبل کوین ‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌های خود استفاده کرده و این هم می‌تواند یک سرمایه ‌گذاری در بازار برای شما باشد. البته سرمایه ‌گذاری بر روی استیبل کوین ‌ها برای کاربران ایرانی شرایط متفاوتی به خود می‌گیرد و کاربران ایرانی حتی می‌توانند با خرید و فروش استیبل کوین ‌ها به سود قابل توجهی هم برسند.

سرمایه ‌گذاری بر روی بهترین استیبل کوین موجود در بازار در واقع روشی برای خرید و فروش دلار است و اگر شما از این رمز ارزها برای سرمایه ‌گذاری خود استفاده کنید می‌توانید از نوسانات قیمت دلار در بازار آزاد ایران به سود برسید. رسیدن به چنین شرایطی باعث می‌شود تا عملاً شما حتی بدون وارد شدن به نوسانات شدید بازار رمز ارزها نیز بتوانید در این بازار سرمایه ‌گذاری داشته باشید و سودآوری قابل توجهی را برای خود رقم بزنید. نکته بسیار مهم اینجاست که شما حتی ان معامله‌گری برای نوسانات کوتاه مدت را نیز با استفاده از استیبل کوین ‌ها به دلیل نوسانات ارزش دلار خواهید داشت.

البته در حال حاضر امکان خرید و فروش استیبل کوین تتر تنها استیبل کوینی است که در صرافی‌های داخلی امکان خرید و فروش آن وجود دارد و سایر استیبل کوین ‌ها هنوز در صرافی‌های داخلی لیست نشده‌اند.

سود سرمایه گذاری روی استیبل کوین

سود سرمایه گذاری روی استیبل کوین ها را می توان در شرایط مختلفی بررسی کرد. سرمایه گذاری روی استیبل کوین ها توسط اکثر کاربران حرفه ای جهانی برای حفظ ارزش دارایی است؛ اما در میان کاربران ایرانی و البته برخی دیگر از کشورهای جهان سرمایه گذاری روی استیبل کوین ها سود متفاوتی دارد. کاربران ایرانی می توانند با نوسان گیری بر روی تتر و سایر استیبل کوین هایی که به دلار آمریکا متصل هستند، به سود برسند. در حال حاضر حتی در برخی از صرافی های داخلی امکان انجام معاملات مارجین بر روی تتر نیز به وجود آمده تا کاربران ایرانی بتوانند با اهرم از تتر برای سودآوری بیشتر استفاده نمایند.

در فرایند معاملات مارجین بر روی تتر شما می توانید از مزایای به دست آمده برای رسیدن به سودهای جذاب استفاده کنید. در این دست از معاملات هم می توانید از اهرم معاملاتی استفاده کرده و هم اینکه در هر دو جهت به دنبال معامله باشید. به این معنی که وقتی حس می کنی که قیمت تتر می تواند نزولی باشد، در جهت فروش وارد معامله شده و از ریزش قیمت تتر نیز به سود برسید. علاوه بر این اهرم معاملاتی به شما این امکان را می دهد تا چند برابر سرمایه خود وارد معامله شوید.

در حال حاضر در صرافی های ایرانی امکان ورود به معاملات مارجین تتر تا ۱۰ برابر سرمایه اولی وجود دارد. به این معنی که اگر ۵۰ میلیون تومان در کیف پول خود دارایی داشته باشید و از اهرم ۱۰ استفاده کنید، می توانید وارد یک معامله ۵۰۰ میلیون تومانی بر روی تتر شوید. در این حال میزان سود حاصل از معامله شما نیز ۱۰ برابر خواهد شد. اگر تتر فقط ۱ درصد به نفع شما تغییر قیمت داشته باشید، شما با سود درصدی روبرو خواهید شد که می توانید فرصت خوبی برای رسیدن به سودهای بالا باشد.

برای شناخت هر چه بهتر این روش معاملاتی و سودآوری در بازار ارز دیجیتال بر روی استیبل کوین تتر بهتر است مقالات ما درباره بازار فیوچرز ارز دیجیتال را دنبال کنید. در این مقالات به صورت کامل برای شما تشریح کرده ایم که چگونه می توانید به دنبال تریدهای موفق بر روی ارزهایی مانند تتر بروید. دقت داشت باشید مه در صورت استفاده از اهرم در روند معاملات مارجین این خطر نیز برای شما وجود دارد مکه ضرر شما نیز به همان نسبت افزایش پیدا می کندو به این معنی که در صورت خرید اشتباه تتر و حرکت قیمت آن در روند برعکس مورد نظر، ضرر حاصل از معامله شما نیز ۱۰ برابر خواهد شد. از این رو باید به تجربه کافی در این باره برسید.

استبل کوین چیست

استیبل کوین از کجا بخریم؟

همچنین باید راهنمایی برای خرید استیبل کوین ها نیز ارائه کنیم. خرید استیبل کوین ها خیلی پیچیده نیست و روش های مختلفی برای خرید آنها وجود دارد که شما بسته به شرایط می توانید از هر یک از این روش ها استفاده کنید. برای کسانی که دسترسی به حساب خارجی نداشته و امکان واریز پول فیات به حساب خود در صرافی خارجی را ندارند، عملا نمی توانند برای خرید مستقیم استیبل کوین ها از خدمات آنها استفاده کنند. در حال حاضر کاربران ایرانی به دلیل شرایطی که است، نمی توانند برای خرید مستقیم تتر و سایر استیبل کوین ها از خدمات صرافی های خارجی استفاده کنند، مگر اینکه رمز ارزی در این صرافی ها داشته و آن را به تتر تبدیل کنند.

دومین روش برای خرید استیبل کوین هایی مانند تتر برای کاربران ایرانی استفاده از خدمات صرافی های داخلی است. این مهم می تواند بهترین روش برای خرید استیبل کوین ها برای کاربران ایرانی باشد، اما این مهم یک مشکل با خود به همراه دارد و آن هم محدودیت در انتخاب استیبل کوین است. در صرافی های ایرانی اکثرا امکان خرید تتر وجود داشته و شرایط برای خرید سایر استیبل کوین ها به صورت محدود ممکن است وجود داشته باشد.

همچنین کاربران ایرانی می توانند به صورت مستقیم نیز برای خرید تتر و سایر استیبل کوین ها اقدام نمایند که ظاهرا بسیار رایج هم شده است. خیلی از کاربرانی که در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری هم نمی کنند، با خرید تتر از سایر افراد به دنبال حفظ ارزش دارایی های خود در برابر نوسانات قیمت دلار هستند. حتی شاهد رونمایی از برخی معاملات در بازار فیزیکی با تتر هم هستیم که می تواند اهمیت استفاده از استیبل کوین ها را بیش از پیش نشان دهد.

تتر بهشت ایرانی ها

استیبل کوین ها به دلیل مزیت هایی که دارند، تبدیل به هشتی بزرگ برای کشورهایی شده‌اند که خارج از نظام بانکی جهانی فعالیت کرده و تحریم هستند. کاربران در کشور ایران می‌توانند به مراتب بیشتر از سایر کاربران جهانی از مزیت های این دسته از رمز ارزها استفاده نمایند. تصور کنید که نقل و انتقال پول با استفاده از آنها برای کاربران ایرانی چقدر ساده خواهد بود. حتی این روش نسبت به روش های معمول و سنتی نیز سریع تر بوده و کارمزد کمتری روی دست کاربر باقی می‌گذارد.

حتما بخوانید: درآمد ترید در ایران

جمع‌بندی

استیبل کوین  چیست و چه کاربردی دارد؟ با مطالعه این مقاله به خوبی می‌توانید به این پرسش پاسخ دهید. به معرفی کامل استیبل کوین ها پرداخته و نکات بسیار مهمی را نیز درباره آنها با شما مرور کردیم. در نظر داشته باشید که این دسته از ارزهای دیجیتال را باید برای شرایط خاصی در هنگام سرمایه گذاری انتخاب کنید. با توجه به اینکه امکان خرید تتر در صرافی های داخلی نیز برای کاربران وجود دارد، از این رو باید با نگاه خاصی به این رمز ارز برای سرمایه گذاری بنگرید.

تمام تلاش ما در مجموع کانون بورس ایجاد بهترین شرایط ترید برای تریدرهای ایرانی است. مطالعه مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال یا شرکت در دوره ارز دیجیتال از جمله راه کارهایی هستند که در نهایت شما را به سمت تبدیل شدن به یکم معامله‌گر موفق در این بازار سوق خواهند دقت. با تکیه بر همین نکات امکان رسیدن به سود های بسیار بالا را نیز برای خود خواهید داشت. در انتها اگر سوال یا پرسشی درباره استیبل کوین ها در ذهن شما باقی مانده، آنها را با ما در میان بگذارید. آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات شما در این باره هستیم. کاربرانی که علاقمند به آموزش ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در این بازار می توانند با شرکت در دوره حضوری یا آموزش آنلاین ارز دیجیتال تمام نیازمندی های لازم برای موفقیت در این بازار را به دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: