قیمت لحظه ای دلار

آموزش، تحلیل، معرفی ابزار و پیش بینی قیمت دلار در آینده

دلار چند؟ سال‌های زیادی است که این سؤال تبدیل به سؤالی مهم برای ایرانی‌ها شده است.‌‌بخش اعظمی از جستجوهای کاربران ایرانی در اینترنت نیز به پیش بینی قیمت دلار و کسب اطلاعات لازم درباره قیمت این ارز در داخل دارد. هر کسی بنا به میزان اطلاعات و تجربه‌ای که در این باره در اختیار دارد، اقدام به تحلیل و ارائه نقطه نظرات خود درباره آینده قیمت این ارز می‌نماید. تمام این تحلیل‌ها و ایده‌های مربوط به پیش بینی قیمت دلار همگی اصول خاص خود را دارند و اینکه کدام یک درست و کدام یک غلط است، تصمیمی است که خود ما باید بگیریم. اطلاع از روند حرکت قیمت دلار در آینده می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی شرایط زندگی و سرمایه گذاری‌های ما داشته باشد.

جدای از اینکه قیمت دلار در آینده به چه صورت رقم خواهد خورد، عدم تصمیم‌گیری درباره این موضوع و انفعال درباره آن می‌تواند شرایط را در زندگی برای ما پیچیده نماید. تصمیم نگرفتن شاید حتی از تصمیم اشتباه گرفتن ضرر و زیان‌های بیشتری برای ما در پی داشته و آینده مالی زندگی هر یک از افراد جامعه ایرانی را تحت تأثیر قرار دهد. در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات جامع و کاملی درباره قیمت دلار ارائه نماییم. به معرفی و آموزش ابزارهای مورد نیاز برای پیش بینی قیمت دلار خواهیم پرداخت و تمام جوانب مربوط به آینده این ارز را نیز در سال ۱۴۰۰ و سال‌های آتی بررسی خواهیم کرد. استفاده از این اطلاعات می‌تواند یک گام بزرگ در زندگی مالی جامعه ایرانی باشد.

فهرست مطالب

در این مقاله با هم مرور خواهیم کرد: 

بخش اول: آموزش پیش بینی قیمت دلار

بخش دوم: پیش بینی قیمت دلار

بخش سوم: آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال 

بخش چهارم: آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتال

بخش پنجم: اطلاعات کاربردی برای پیش بینی قیمت دلار 

بخش ششم: سؤالات رایج درباره پیش بینی قیمت دلار

بخش اول: آموزش پیش بینی قیمت دلار

 • چرا پیش بینی قیمت دلار مهم است؟ 
 • تأثیر پیش بینی قیمت دلار در زندگی امروز ما ایرانی‌ها 
 • روش های پیش بینی قیمت دلار
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال 
 • ابزارهای مورد نیاز برای پیش بینی قیمت دلار

pastedGraphic.png

چرا پیش بینی قیمت دلار مهم است؟ 

از چند دهه قبل به این طرف قیمت دلار تبدیل به یک قیمت بسیار مهم برای ما ایرانی‌ها شده است. در این سال‌های اخیر نیز بیشتر از اینکه درباره تومان و ریال شنیده باشیم، درباره دلار و یورو شنیده‌ایم. قیمت دلار تبدیل به عضو جدایی‌ناپذیر زندگی اقتصادی در ایران شده است. افزایش بی‌رویه قیمت این ارز در چند سال اخیر نیز نگرانی‌های زیادی را برای خانواده‌های ایرانی به وجود آورده است. با توجه به اینکه تمام قیمت‌ها در ایران تحت تأثیر قیمت دلار تعیین می‌شود، از این رو پیش بینی قیمت دلار می‌تواند اهرمی عالی برای نجات سرمایه‌های کاربران ایرانی باشد. حتی برای کسانی که خیلی به دنبال سرمایه گذاری نبوده و این اشتباه بزرگ را در زندگی انجام می‌دهند، پیش بینی قیمت دلار می‌تواند در تعیین و بودجه‌بندی مایحتاج زندگی تأثیر مستقیم داشته باشد. 

تأثیر پیش بینی قیمت دلار در زندگی امروز ما ایرانی‌ها 

برای اینکه با اهمیت پیش بینی قیمت دلار در ایران بیشتر آشنا شوید، لازم دانستیم تا اصلی‌ترین تأثیرات قیمت این ارز را در ایران مرور کنیم. با توجه به اینکه کشور ایران در حال حاضر بیشتر یک کشور وارد کننده محسوب شده و اکثر کالاهای مورد نیاز و مورد استفاده در صنایع مختلف چه به صورت آماده و چه به صورت مواد خام از خارج وارد می‌شود، از این رو قیمت دلار می‌تواند تأثیر مستقیمی روی قیمت‌گذاری این محصولات در داخل داشته باشد. مسلماً هر چقدر قیمت و هزینه واردات این محصولات بیشتر باشد، قیمت بیشتری را هم می‌بایست برای آنها در نظر گرفت. جدای از کالاها حتی بازارهای سرمایه گذاری مانند دلار، سکه، طلا، مسکن، خودرو و … نیز تحت تأثیر مستقیم قیمت دلار هستند. از این جهت پیش بینی قیمت دلار می‌تواند تأثیر بسیار مهمی در زندگی ما ایرانی‌ها داشته باشد. 

نکته بسیار مهمی که اهمیت پیش بینی قیمت دلار را در ایران بیشتر از قبل نشان می‌دهد، دقت به تأثیرگذاری قیمت این ارز روی قیمت بنزین و حامل‌های انرژی است. هر چند قیمت سوخت در کشور ما به صورت دستوری تعیین شده و با نوسان‌های سریع همراه نیست، اما با این حال به دلیل جهانی بودن این حامل‌ها و تأثیری که قیمت پایین می‌تواند روی قاچاق این محصولات داشته باشد، دولت سعی در به تعادل رساندن قیمت آنها با کشورهای همسایه دارد. این امر نیز به صورت مستقیمتحت تأثیر قیمت دلار خواهد بود. با توجه به تأثیر بسزایی قیمت سوخت روی قیمت اقلام مصرفی، به‌راحتی می‌توان درک کرد که پیش بینی قیمت بنزین در دراز مدت حتی می‌تواند برای قیمت‌گذاری اقلام مصرفی و مهم زندگی ما در ایران نیز اهمیت داشته باشد. 

pastedGraphic_1.png

روش های پیش بینی قیمت دلار

هر روز اگر روزنامه‌ها و سایت‌های اقتصادی ایران را باز کرده و چند خط از آنها را مطالعه کنید، می‌توانید به واژه دلار و پیش بینی قیمت دلار در آن برسید. کارشناسان و اقتصاددانان ریز و درشت و شرکت‌های بسیار زیادی روزانه اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت دلار نموده و نتایج تحلیل‌های خود را در قابل مقالات و اخبار به چاپ می‌رسانند. از مسئولین بورس گرفته تا مدیران بانک مرکزی و روسای دولت نیز هر روز اخباری درباره قیمت دلار ارائه می‌نمایند. شاید از خود پرسیده باشید که این افراد چگونه و بر چه اساسی اقدام به پیش بینی و تحلیل قیمت دلار نموده و چگونه آینده آن را در کوتاه مدت و بلند مدت بررسی می‌کنند؟ واقعیت این است که این افراد نه غیب‌گو هستند و نه اطلاعاتی که می‌دهند، همیشه می‌تواند درست باشد. 

روش های بسیار منطقی و اصولی برای پیش بینی قیمت دلار وجود دارد که با آموزش و یادگیری آنها شما نیز می‌توانید به عنوان یک تحلیل‌گر البته تازه‌کار و مبتدی اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت دلار نمایید. این روش‌ها برای سایر ارزها و حتی قیمت سهام در بورس نیز استفاده می‌شود که روش کار برای هر کدام از آنها متفاوت است. دو روش اصلی مورد استفاده اکثر اقتصاددانان و تحلیل‌گران بازار برای پیش بینی قیمت دلار روش های زیر هستند: 

 • پیش بینی فاندامنتالی قیمت دلار 
 • پیش بینی و تحلیل تکنیکالی قیمت دلار 

دار ادامه با تشریح هر یک از این روش‌ها نکات مهمی را درباره آنها به شما گوشزد خواهیم کرد. این اطلاعات می‌تواند شروع خوبی برای خبره شدن در زمینه تحلیل قیمت ارز باشد. البته نیاز به اطلاعات تکمیلی هم دارید که آنها را نیز در ادامه مرور خواهیم نمود. 

آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی

یکی از مرسوم‌ترین روش های پیش بینی قیمت ارز، دلار، سهام، سکه و … که در کشور ما بسیار استفاده شده و البته نتایج آن نیز تا حد زیادی می‌تواند به واقعیت نزدیک باشد، روش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی است. قبل از اینکه به آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی بپردازیم لازم است تا تعریفی از این روش تحلیل داشته باشیم. در روش فاندامنتالی تحلیل‌گر جمیع همه عوامل مؤثر بر قیمت یک محصول اعم از دلار یا سکه را در زمان حال بررسی کرده و روند حرکتی آنها را با توجه به شرایط تحلیل می‌نماید. با جمع کردن همه این برهان و عوامل می‌توان به صورت حدودی اقدام به پیش بینی قیمت کالای مربوطه نمود. 

اگر بخواهیم به آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی بپردازیم، بایستی تمام عوامل مؤثر بر قیمت این ارز را مورد بررسی قرار دهیم. برای مثال به عنوان یک نمونه میزان تورم در داخل کشور و یا شرایط اقتصادی داخلی می‌توانند از عوامل مؤثر بر قیمت دلار در ایران باشند. حال وقتی نرخ تورم هر ساله در حال پیشرفت و رکورد زدن است و شرایط اقتصادی نیز همچنان تحت تأثیر تحریم‌ها و سایر دلایل روند فاجعه باری را طی می‌کند، پرواضح است که قیمت دلار می‌تواند در آینده افزایشی باشد. البته این فقط یک مثال بود و برای آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی و تحلیل به این روش باید تمام جوانب را با هم در نظر بگیرید. از این گذشته نیاز به داده‌های قدیمی و تحلیل گذشته آنها نیز خواهید داشت.  

pastedGraphic_2.png

یک مثال ساده از آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی

برای اینکه پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی را بهتر درک کنید، لازم دانستیم تا شما را با یک مثال ساده همراه نماییم. در روزهای اخیر گفتمان میان دولت ایران و آمریکا برای بازگشت آمریکا به برجام و همچنین انجام تعهدات توسط ایران به عنوان یک خبر داغ تیتر اول تمام روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شده است. فرض کنید که شما به عنوان یک تحلیل‌گر به دنبال پیش بینی شرایط قیمت دلار بعد از اتمام این گفتمان هستید. برای این منظور یک روش بسیار ساده این است که به تاریخچه چنین اقدامی مراجعه کنید. در دور قبلی مذاکرات برجام و بعد از حاصل شدن توافق در کوتاه مدت چه اتفاقی برای قیمت دلار افتاد؟ به خاطر داشته باشید که احتمال به وقوع پیوستن دوباره همان اتفاق می‌تواند بسیار محتمل باشد. 

یا به عنوان یک مثال دیگر می‌توانید انتخابات ریاست جمهوری را در نظر بگیرید. به دوره‌های قبیل انتخابات ریاست جمهوری برگشته و در یکی دو ماه اول بعد از انتخابات شرایط نوسان قیمت دلار را مورد بررسی قرار دهید. اگر همیشه یک اتفاق مشخص برای قیمت دلار بعد از انتخابات رخ داده است، امکان بروز دوباره آنها بسیار محتمل است. 

البته این مثال‌ها هر چند روش فاندامنتالی هستند، اما در کوتاه مدت و تحت تأثیر همین اخبار می‌توانند درست باشند. برای پیش بینی قیمت دلار در بازه طولانی مدت می‌بایست تمام عوامل و فاکتورهای مؤثر بر قیمت آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در یک جمع‌بندی نهایی تصمیم‌گیری نمایید. 

آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال 

دومین روشی که برای پیش بینی قیمت دلار به آن اشاره کردیم، استفاده از روش تکنیکال است. احتمالاً در سال‌های اخیر با توجه به حرکات شدید بازار بورس اسم این روش به گوش شما آشنا باشد. شاید هم دستی در این روش داشته باشید اما هر چه است تحلیل‌گرانی هم هستند که برای پیش بینی قیمت دلار چه برای کوتاه مدت و چه برای بلند مدت از نمودارها استفاده می‌نمایند. برای آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکالی لازم است تا شما به دانش تکنیکال احاطه داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از 

 • کتاب‌های آموزشی، 
 • جزوه‌های آموزشی، 
 • دوره‌های حضوری و غیرحضوری 
 • و پکیج‌های آموزش تحلیل تکنیکال 

استفاده کنید. دانش تکنیکال یک دانش فنی بسیار قدرتمند برای تحلیل و پیش بینی قیمت هر محصولی است که بتوانید نمودار قیمت آن را بر حسب زمان ترسیم کنید. این روش هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت می‌توانند پیش بینی هایی با اعتبار بالا را برای شما به دنبال داشته باشد. تحلیل‌گرانی که به جای پیش بینی صعودی بودن یا نزولی بودن قیمت دلار اقدام به بیان قیمت‌های عددی حدودی برای آن می‌نمایند، در اکثر مواقع از روش تکنیکالی برای این منظور استفاده نموده‌اند. 

pastedGraphic_3.png

ابزارهای مورد نیاز برای پیش بینی قیمت دلار

اما حالا که به آموزش پیش بینی قیمت دلار به دو روش اصلی و مرسوم پرداختیم و شما نیز با این روش‌ها تا حدود آشنا شدید، لازم است تا ابزارهای مورد استفاده برای این منظور را نیز برای شما بیان کنیم. البته استفاده از ابزارهای متفاوت به این معنی نیست که نتایج تحلیل‌ها می‌تواند تحت تأثیر این ابزارها متفاوت باشد خیر. در نهایت این دانش و تجربه تحلیل‌گر است که نتیجه نهایی را رقم می‌زند. زیرا ابزارهای مورد استفاده بسیار متنوع هستند و تحلیل‌گر نیز بسته به تجربه و دانشی که دارد، از برخی از آنها استفاده می‌کند. از این رو پیش بینی قیمت دلار در واقع توسط ابزار صورت نگرفته و این ذهنیت تحلیل‌گر است که چگونه قیمت دلار را تحلیل نماید. 

به صورت کلی برای پیش بینی قیمت دلار نیاز به ابزارها زیر خواهید داشت: 

 • داشتن اطلاعات کاربردی لازم درباره عوامل مؤثر بر قیمت دلار در روش فاندامنتالی
 • دانش تحلیل نمودار دلار در روش تکنیکالی که برای به‌کارگیری ابزارهای لازم در این روش می‌توانید از نرم‌افزارها و سایت‌های اینترنتی ارائه دهنده آنها استفاده کنید. 

بدون دانش و اطلاعات استفاده از ابزار برای کاربر امکان‌پذیر نیست و نمی‌توانید تنها به صرف در اختیار داشتن نرم‌افزار برای پیش بینی قیمت دلار اقدام کنید. از این لازم است تا ابتدا دانش‌های لازم در این باره را فرا گرفته و سپس دست به تحلیل شوید. 

بخش دوم: پیش بینی قیمت دلار

 • عوامل مؤثر بر قیمت دلار در ایران 
 • پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان
 • پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰
 • پیش بینی قیمت دلار در یک ماه آینده
 • پیش بینی قیمت دلار بعد از انتخابات 
 • بررسی دوره‌ای قیمت دلار در ایران
 • پیش بینی قیمت دلار برای دراز مدت 
 • یک روش ساده برای تشخیص حباب لحظه ای قیمت دلار 
 • چند دلیل برای اینکه قیمت دلار می‌تواند هنوز هم افزایش یابد
 • در حال حاضر دلار بخریم یا خیر؟ 
 • پیش بینی قیمت دلار در بازار طی روزهای آینده 
 • پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده به روش تکنیکال
 • پیش بینی قیمت دلار ۵۰۰۰ تومان
 • پیش بینی قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومان
 • پیش بینی قیمت دلار بعد از برجام
 • پیش بینی قیمت دلار در بهار
 • پیش بینی قیمت دلار در تابستان  
 • پیش بینی قیمت دلار در زمستان
 • پیش بینی قیمت دلار در پاییز
 • پیش بینی قیمت دلار جهانی 
 • پیش بینی قیمت دلار سال ۱۴۰۱
 • پیش بینی قیمت ارز سال ۱۴۰۲
 • پیش بینی قیمت دلار در دولت رئیسی