لوگو کانون بورس

توکن غیر قابل معاوضه (NFT) چیست؟ و چگونه کار می کند؟

NFT چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست و چرا باید با آن آشنا شویم؟ آشنایی با این توکن ها یکی از مهم ترین بخش های آموزش رایگان ارز دیجیتال است. دنیای ارزهای دیجیتال دنیایی با پیچیدگی های زیاد است که برای داشتن یک تحلیل درست از آنها داشتن اطلاعات مهم و کاربردی می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد. حتی اگر درصدد شرکت در یک دوره ارز دیجیتال و یا خرید پکیج دانلودی ارز دیجیتال هستید، لازم است تا این سر فصل ها را در آنها مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعات کاملی درباره NFT در اختیار شما قرار دهیم تا برای این موضوع دیگر نیاز به استفاده از منبع دیگری نباشید.

در دنیای تکنولوژی امروزی، هیچ چیز مانند بلاک چین نتوانسته دنیای اخبار را منفجر کند. نوآوری‌های مبتنی بر این صنعت خصوصا در سال‌های اخیر، چشم همگان را به سرمایه‌گذاری و حضور فعال در این حوزه خیره کرده است. موضوع این مقاله یکی از انقلابی‌ترین و بزرگترین نوآوری‌های تاریخ صنعت بلاک چین است.

«Grimes چندین میلیون دلار به دلیل سرمایه‌گذاری روی توکن های غیرقابل معاوضه بدست آورد.» اخبار این‌چنینی درماه‌های اخیر در مورد یک پدیده جدید در حوزه بلاک چین یعنی توکن غیرقابل معاوضه یا به اختصار NFT نگاه هر مخاطبی در بازارهای مالی را جذب می‌کند. برای اینکه اشتیاق بیشتری در شما برای آشنایی با پدیده اعجاب انگیز توکن های غیر قابل معاوضه ایجاد کنیم، یک خبر مهم که اخیرا منتشر شده است را مرور می‌کنیم:

« بنیانگذار شبکه اجتماعی توییتر یک توییت autographed (توییت خودنویس‌شده) را برای فروش به عنوان یک NFT قرار داده است! »

حال وقت آن فرا رسیده است که ابتدا به اصول اولیه و مفاهیم ابتدایی پدیده یادشده بپردازیم. پاسخ به چیستی NFT مقدمه‌ای برای پرداختن به مزایا، معایب، ارزش مالی و کاربردهای آن در ادامه مقاله است.

راهنمای مطالعه نمایش

توکن غیر قابل معاوضه یا همان NFT چیست؟

توکن غیر قابل معاوضه چیست

غیر قابل معاوضه بودن کمابیش به معنی انحصار و تعلق در یک حوزه است. NFT در واقع برگرفته شده از عبارت Non-fungible token است. ترجمه واژه Non-fungible به فارسی به دلیل گستردگی معانی این عبارت اندکی نیاز به دقت و وضوح بیشتر دارد. اما زمانی که عبارت «token» در کنار آن قرار می‌گیرد، معنایی غیر از غیرقابل جایگزین یا غیر قابل معاوضه نمی‌توان برای آن تعریف کرد.

خود عبارت توکن نیز به معنای ارز دیجیتالی است که برخلاف رمزارزهای اختصاصی، بلاک چین مستقل ندارد. بنابراین توکن های غیرقابل معاوضه در واقع ارزهای دیجیتالی هستند که بلاک‌ چین به‌خصوصی ندارند و قابل معاوضه و جایگزینی نیستند.

تعریف غیر قابل معاوضه یا غیر قابل جایگزینی بودن در بلاک چین

اگر این تعاریف همچنان برای شما نامفهوم است، به مثالی که میزنیم خوب دقت کنید. فرض کنید شما یک ارز دیجیتال اتر (ارز اختصاصی بلاک چین اتریوم) در اختیار دارید. با تریدکردن (فروش و خرید مجدد) یک اتر، شما همان دارایی دیجیتالی خواهید داشت که قبل از فروش و خرید داشتید. در این میان ممکن است به‌دلیل نوسانات قیمت اتر از نظر پولی سود یا ضرر کرده باشید.

اما با فروش یک NFT و خرید یکی دیگر، دارایی شما همان اولی نیست و کاملا تغییر کرده است! به عنوان یک مثال دیگر فرض کنید شما یک اسکناس ۵۰ هزار تومانی قرض داده اید؛ حال برای گرفتن پولتان لازم نیست حتما همان اسکناس ۵۰ هزار تومانی را دریافت کنید؛ می توانید به جای آن ۵ اسکناس ۱۰ هزار تومانی بگیرید. اما شما به این شکل نمی توانید بلیط هواپیمای خود را با یک بلیط دیگر تعویض کنید. هر دو بلیط هستند؛ اما هر بلیط مخصوص به یک شخص است و شخص دیگر نمی تواند از آن استفاده کند . شاید حالا به خوبی معنای غیرقابل معاوضه یا غیرقابل جایگزینی بودن یک توکن غیر قابل معاوضه NFT را درک کرده باشید. بنابراین از نظر دارایی دیجیتال پس از فروش یکی از توکن های ذکرشده، هرگز دارایی اول را نخواهید داشت مگر در صورت خرید همان توکن قبلی!

تولید توکن‌ های غیر قابل معاوضه

توکن‌ هایی که در بند قبل به آنها اشاره کردیم می‌توانند بر روی بلاک چین‌های مختلفی ساخته شوند. اکثر توکن های غیرقابل معاوضه امروزی به دلیل انعطاف و پتانسیل بالای شبکه اتریوم بر روی این بلاک چین ساخته می‌شوند. اتریوم یک شبکه بلاکچین مشهور مانند بیت کوین یا دوج کوین است. ارز اختصاصی این شبکه یعنی اتر، امروزه پس از بیت کوین از نظر ارزش بازار در رتبه دوم قرار دارد.

شبکه اتریوم Ethereum در سال‌های اخیر به دلیل انعطاف و امکاناتی که در اختیار توسعه‌دهندگان برای ساخت توکن ها با قابلیت‌های جدید قرار داده است، بسیار محبوب شده است. پشتیبانی از توکن های غیرقابل معاوضه نیز یکی از همین قابلیت‌های مهم این شبکه است که با ذخیره‌سازی اطلاعات اضافی باعث تمایز در عملکرد آن‌ها با یک کوین (ارز دیجیتال) مانند اتر ETH می‌شود.

البته این به معنای عدم تولید و فعالیت NFTها بر روی سایر بلاک چین‌ها نیست. بسیاری از شبکه‌های دیگر توکن هایی از نوع غیر قابل معاوضه را از قبل روی بلاک چین خود پیاده کنند. مثلا شبکه ترون TRON چندی پیش توکن غیرقابل معاوضه استاندارد TRC-721 را روی بلاک چین خود پیاده‌سازی و معرفی کرد.

توکن های یادشده معمولا با بارگذاری فایل‌ها و پرونده ‌ها مانند آثار هنری دیجیتال در حراج‌ها ایجاد می‌شوند. مانند سایر انواع هنرها و آثار هنری، NFTها هم غیر قابل معاوضه و جایگزینی هستند. این امر نشان‌دهنده جنبه قدرتمند کلکسیونی و جمع‌آوری آن‌ها است.

سوال بسیار مهم؛ آیا داشتن توکن‌ غیرقابل معاوضه همان دارابودن حق کپی رایت آثار است؟

با تعاریف بیان‌شده خصوصا در مورد مالکیت آثار هنری، حال سؤالی ذهن مخاطبان را درگیر می‌کند. آیا مالکیت این توکن ها همان حق انتشار یا کپی رایت آثار است؟ خیر! مالکیت NFT چنین امکانی را به شما نمی‌دهد و این دو مفهوم کاملا با یکدیگر تفاوت دارند.

مالکیت یک توکن غیر قابل معاوضه با استفاده از یک کیف پول دیجیتالی ایجاد می‌شود که هرکسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد زیرا به صورت آزاد ذخیره‌سازی شده است. این لجر یا کیف پول دیجیتال مالک توکن را دنبال می‌کند تا اطمینان حاصل کند که NFT قابل کپی‌کردن یا دستکاری نیست. در واقع می‌توان این پروتکل را یک قرارداد هوشمند دانست.

ویژگی‌ توکن‌ های غیرقابل معاوضه

ویژگی های توکن غیر قابل معاوضه

 • محدودیت: ارزش NFTها به طور مستقیم به محدودیت و کمبود آن‌ها ربط دارد. این درحالی‌است که توسعه‌دهندگان در بلاک‌ چین‌ های مختلف خصوصا اتریوم می‌توانند تعداد نامحدودی از توکن های غیر قابل معاوضه ایجاد کنند. آن‌ها اغلب توکن‌ ها را برای افزایش علاقه و کشش افراد به آن‌ها تغییر می‌دهند.
 • غیر قابل تقسیم بودن: اکثر NFT ها نمی‌توانند به واحدهای کوچکتری تقسیم شوند. مگر این که هزینه‌های کامل یک آیتم دیجیتالی را پرداخت کرده و آن را به صورت کامل خریداری کنید.
 • منحصر به فرد بودن: هرکدام از توکن‌ های فوق یک برگه اطلاعات دارند که منحصر به فرد بودن آن‌ها را توضیح می‌دهد. نکته مهم درباره این اطلاعات کاملا واقعی و ایمن بودن این اطلاعات است.

اصلی ترین ویژگی های توکن غیر قابل معاوضه محدودیت، غیرقابل تقسیم بودن و منحصر به فرد بودن آنها است.

مزایای توکن‌ های غیرقابل معاوضه

توکن‌ های غیر قابل معاوضه انقلاب بزرگ و گسترده‌ای در ارتباطات دیجیتال ایجاد کرده‌اند. تعدادی از مهم‌ترین مزایای این توکن ها عبارتند از:

 1. به راحتی قابل انتقال هستند. این توکن ها در بازارهای خاصی خرید و فروش می‌شوند. کاربرد این توکن ها مستقیما به اصالت آن‌ها بستگی دارد.
 2. تمام انواع توکن غیر قابل معاوضه قابل اعتماد هستند. فناوری بلاک چین توکن های غیر قابل معاوضه را عرضه می‌کند. بنابراین فرد مطمئن می‌شود که توکن مربوط به او کاملا دقیق و صحیح است. زیرا ایجاد تقلب و نفوذ در یک ساختار غیرمتمرکز که همواره تراکنش‌ها و تغییرات را ذخیره‌سازی می‌کند بسیار سخت است.
 3. حفظ حقوق مالکیت: این امر به پلتفرم‌های غیرمتمرکز ارزش NFT اشاره دارد که بعدا هیچ خریداری نمی‌تواند داده‌ها و اطلاعات را دستکاری کند.

کاربرد توکن های غیرقابل معاوضه

خواستگاه توکن‌ های ذکرشده ابتدا در بازی‌های آنلاین بوده است. سپس این توکن ها با ابداع نایکی Nike در توکنی جدید به نام CryptoKicks حق ثبت کفش‌های مبتنی بر بلاک چین را برای خود ایجاد کرد. این روند توسط حراج مشهور کریستی در آثار هنری ادامه یافت. امروزه حتی گیف‌های بسیار ساده، توییت‌ها و مقالات گاردین یا نیویورک تایمز نیز در چنین محیطی به فروش می‌رسند.

این توکن‌ ها می‌توانند هر نوع اثر دیجیتالی باشند؛ موسیقی، نقاشی و… . اما محبوبیت امروزی این توکن‌ ها به دلیل استفاده از آن‌ها برای فروش آثار هنری دیجیتالی است. بنابراین هر شخصی که صاحب اثر یا محتوایی است می‌تواند از دارایی خود با استفاده از توکن‌ غیر قابل معاوضه درآمد زیادی کسب کند. بستری ایمن و شدیدا رو به پیشرفت که به زودی تحولات زیادی در حوزه‌های مالی و تجاری بلاک چین ایجاد می‌کند.

به طور کلی می‌توان چند کاربرد مهم برای توکن های یادشده برشمرد:

 • صنعت بازی
 • کلکسیونری
 • احراز هویت

کاربرد توکن‌ غیرقابل معاوضه در صنعت بازی‌های دیجیتال

کاربردهای NFT

توکن های یادشده در صنعت بازی‌های دیجیتال محبوبیت زیادی دارند. زیرا قابلیت حل بسیاری از مشکلات داخلی بازی‌ها را دارند. مثلا بازی‌های محبوبی مانند پاب جی خرید ویژگی‌های نادر و مواردی مانند سلاح را ممنوع کرده‌اند. با استفاده از NFTها این موارد به راحتی انتقال می‌یابند و گیمر می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. البته علاوه بر گیمرها، بازی‌ها نیز می‌توانند از منافع مالی حاصله از حضور توکن های فوق استفاده کنند.

کلکسیونری

بسیاری از سرمایه‌گذاران توکن های غیر قابل معاوضه علاقه زیادی به خرید آثار هنری دیجیتال دارند. این افراد معمولا از قشر ثروتمند هستند و پرداخت مبالغ چندصد هزار دلاری یا چند میلیون دلاری برای خرید یک اثر هنری دیجیتال برای آن‌ها مشکلی از نظر مالی ایجاد نخواهد کرد. اکثر این افراد به قصد جمع‌آوری آثار و کلکسیونری وارد حوزه NFTها می‌شوند.

احراز هویت

توکن های فوق انتخاب‌های بسیار مناسبی برای شناسایی فرآیندهای متقلبانه و غیرقانونی هستند. مدارک، گزارشات پزشکی و حتی ویژگی‌های ظاهری افراد نمونه‌هایی از مواردی هستند که می‌توانند به صورت دیجیتال و با استفاده از این توکن ها احراز هویت شوند.

دلیل اهمیت NFT؛ چرا میلیون‌ها دلار پول در حوزه توکن‌ غیر قابل معاوضه هزینه می‌شود؟

اگر اخبار حوزه رمزارز و بلاک چین را چند روز به صورت مداوم چک کنید، محال است از سرمایه‌گذاری‌های جدید میلیون دلاری در حوزه NFTها چیزی به گوشتان نخورد. توکن های یادشده می‌توانند هر چیزی از جمله آثار هنری را به صورت ایمن ارزش‌گذاری کنند و در یک تجارت بین‌المللی به سادگی آن‌ها را به فروش بگذارند.

طبیعی است که به دلیل قابلیت پیاده‌سازی استراتژی فروش و مباحث مربوط به قیمت آثار، هنرمندان به چنین توکن هایی توجهی خاص داشته باشند. زیرا در فروش‌های امروزی آثار هنری و بدون استفاده از توکن ها، آثار در حراج‌های مختلف به فروش می‌رسند. این امر گستره مشتریان و حاشیه سود صاحب آثار را محدود می‌کند. بنابراین توکن های فوق، پلی جدید در حوزه فروش آثار محسوب می‌شوند که تحولات گسترده‌ای در این زمینه ایجاد خواهند کرد.

بلاک چین با استفاده از توکن، در واقع آثار هنری دیجیتال را رمزگذاری می‌کند. اگر بخواهیم حرفه‌ای‌تر نگاه کنیم، توکن غیرقابل معاوضه مالکیت آثار دیجیتال را به صورت ایمن در یک بستر غیرمتمرکز و منبع باز(اپن سورس) ذخیره می‌کند. یعنی برای مثال هر کسی می‌تواند کیف پول (لجر) مربوط به اثر را بررسی کند. همچنین نکته ویژه دیگری که این توکن ها برای آثار ایجاد می‌کنند، قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند است. در واقع واسطه‌های فروش آثار حذف شده و توکن ها تبدیل به واسطه فروش دیجیتالی آثار می‌شوند.

آیا مردم در حال تبدیل توکن های فوق به ابزار کلکسیونری هستند؟

نمی‌توان این امر را به تمامی فعالان و سرمایه‌گذاران حوزه NFTها ربط داد. اما برخی فروش‌ها در حوزه توکن غیر قابل معاوضه نشان از تمایل بسیاری از افراد به جمع‌آوری آثار هنری دیجیتال و کلکسیونری با استفاده از توکن های یادشده دارد. مثلا افرادی که برای یک ویدیو ۵۰ ثانیه‌ای Grimes، ۳۹۰ هزار دلار پرداخت می‌کنند یا شخصی که ۶.۶ میلیون دلار برای یک ویدیو به Beeple پرداخت می‌کند، می‌توانند چنین تمایلاتی داشته باشند.

بزرگ‌ترین مزیت یک توکن غیرقابل معاوضه برای مالک چیست؟

البته نکته مهم اینجاست که شما می‌توانید این اثر دیجیتالی را بدون پرداخت هیچ مبلغی به راحتی دانلود و کپی کنید! شاید حال پرداخت چنین هزینه‌هایی برای این آثار هنری دیجیتال احمقانه به نظر برسد درحالی‌که می‌توان بدون پرداخت هیچ پولی آن‌ها را خریداری کرد! اما اصل ماجرا جایی دیگر است. توکنی که اثر هنری با آن همراه شده است قابل کپی نیست و تنها متعلق به شخصی است که اثر را خریداری کرده است!

بگذارید با یک مثال کمی بیشتر این موضوع گیج‌کننده را توضیح دهیم. هنگام خرید یک تابلو نقاشی شاید ده‌ها اثر کپی‌شده از روی آن یا تصاویر مربوط به آن بدون هیچ هزینه‌ای در مکان‌های مختلف منتشر شوند و در اختیار عموم قرار بگیرند. اما اصل اثر تنها و تنها متعلق به خریدار است و بس!در توکن ها نیز دقیقا همین موضوع صدق می‌کند و اصل اثر و توکن تنها متعلق به خریدار است. یعنی هرکس اصل اثر را خریداری کند دقیقا مانند آثار فیزیکی برترین مدل اثر را در اختیار دارد و می‌تواند آن را با قیمت‌های بالاتری به فروش برساند!

برترین پروژه‌ها و برنامه‌های تاییدشده با توکن های غیر قابل معاوضه

رونق و گرمی بازار بلاک چین تنها به ارزهای دیجیتال و سرمایه‌های دیجیتالی قابل معاوضه خلاصه نمی‌شود. امروزه کارشناسان بزرگ دنیای ارز دیجیتال و بلاک چین، آینده این صنعت را در گسترش و نوآوری توکن‌ غیر قابل معاوضه می‌دانند. زیرا این توکن ها می‌توانند انقلابی عظیم در خرید و فروش انواع آثار دیجیتال و حتی غیر دیجیتال در آینده ایجاد کنند. تغییرات اساسی که واسطه‌ها را حذف کرده و بیشترین میزان سود را به فروشنده می‌رساند. ممکن است در تعریف، عملکرد این توکن ها ساده باشد اما اولین حضور آن‌ها با استاندارد ERC721 در شبکه اتریوم به اندازه کافی بزرگ و حجیم بود که کل شبکه را برای مدتی کند کرد. سال ۲۰۱۸ به دلیل عرضه گسترده بازی‌ها و مجموعه‌های کلکسیونی مانند Cryptokitties توسط گروه‌های مختلف به عنوان سال NFTها شناخته می‌شود.

بر اساس سرمایه‌های جمع‌شده از سوی هرکدام از برنامه‌ها و قدرت آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی، لیستی از برترین پروژه‌های NFT تا زمان نگارش این مقاله تهیه کرده‌ایم:

 1. Cryptokitties: جمع‌آوری، پرورش و تجارت گربه‌های مجازی
 2. Decentraland: واقعیت مجازی
 3. WAX: پلتفرمی برای بازارهای مجازی
 4. Codex: ثبت دارایی‌های انحصاری
 5. OpenSea: بازار سرمایه‌های رمزنگاری‌شده
 6. Rare Bits: خرید، فروش و جستجوی سرمایه‌های رمزنگاری‌شده
 7. 0xcert: تایید مالکیت سرمایه‌های دیجیتال

روش خرید توکن غیر قابل معاوضه در OpenSea

چه ارزهایی nft هستند

برای خرید توکن های یادشده می‌توانید از طریق بازارهای فروش خاصی که ایجاد شده است، اقدام کنید. مثلا OpenSea یکی از بازارهای بزرگی است که مانند یک گالری آنلاین دربرگیرنده بسیاری از انواع آثار هنری دیجیتالی، کارت‌های تجاری و سایر انواع کلکسیون‌ها است. چنین مارکت‌هایی شبیه به فروشگاه‌های حراج عمل می‌کنند و شما باید برای هر آیتم پیشنهاد خود را بدهید و امیدوار باشید که برنده شوید. اما برخی از لیست‌ها نیز قیمتی مشخص دارند و شما می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Buy now برای خرید مستقیم آن‌ها اقدام کنید.

ایجاد کیف پول دیجیتالی روی مرورگر برای خرید NFT

نکته مهمی که قبل از خرید این توکن‎‌ها باید به آن توجه شود، ایجاد یک کیف پول دیجیتالی است. قبل از خرید توکن های ذکرشده حتما باید یک کیف پول ایجاد کنید. زیرا بدون این ابزار قادر به خرید NFTها نخواهید بود. برای این کار باید اپلیکیشن MetaMask را روی مرورگر خود به صورت اکستنکشن نصب کنید. پس از نصب و باز کردن نرم‌افزار می‌توانید با مراجعه به گزینه Create Wallet و تعیین رمز عبور، کیف پول مورد نیاز برای خرید توکن را ایجاد کنید.

حال با بازگشت به سایت OpenSea می‌توانید گزینه‌های مختلف از جمله محتواهای متنی، تصاویر، گیف و… را برای خرید مشاهده کنید. لیست‌هایی که قیمت مشخص و خرید آنی دارند به راحتی با کلیک بر روی گزینه Buy Now قابل خرید هستند. در غیر این صورت نیز باید قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنید تا پس از بررسی مشخص شود که چه کسی قیمت بهتری پیشنهاد داده است.

چطور یک توکن غیر قابل معاوضه را در Rarible بفروشم؟

کاربرد NFT چیست

فروش توکن های ذکرشده مانند خرید آن‌ها آسان است. برای فروش می‌توانید به Rarible.com مراجعه کنید. در این سایت در قسمت Create می‌توانید لیست و مجموعه آثار مورد نظر خود برای فروش را ایجاد کنید. سپس از قسمت Choose File می‌توانید فایل با فرمت PNG، GIF و  MP3تا حداکثر ۳۰ مگابایت بارگذاری کنید. سپس قیمت مورد نظر خود برای فایل را تعیین کرده و روی put on sale کلیک کنید.

نام و توضیح مربوط به توکن خود را درج کنید. سپس گزینه Connect wallet and create را انتخاب کنید. حال باید کیف پولی که در مرحله قبل ایجاد کردیم را انتخاب کنیم و روی MetaMask کلیک کنید. حال در کیف پول خود روی Start کلیک کنید و در مرحله آخر هم در پنجره پاپ آپ MetaMask روی Sign کلیک کنید. حال لیست شما در قسمت فروش سایت  Rarible و OpenSea قرار گرفته است و پیشنهادات توسط مشتریان ارسال می‌شود. این امر به دلیل سوئیچ بین کیف پول شما و دو سایت یادشده است. اگر توکن شما به فروش برسد، مبلغ مورد نظر به کیف پول شما واریز می‌شود.

بهترین پلتفرم خرید و فروش NFT چیست؟

درباره توکن های غیر مثلی یکی از مهم‌ترین موضوعات پیدا کردن پلتفرم مناسب برای انجام معامله در آن است. در حال حاضر پلتفرم های بسیار زیادی برای این منظور تدوین شده و در بازار در دسترس تمام کاربران قرار دارند. حتی در پلتفرم بسیاری از رمز ارزها مانند شبکه ارز دیجیتال سندباکس و یا شبکه ارز دیجیتال مانا امکان انجام معاملات بر روی برخی از توکن های غیر مثلی برای فعالان در بازار ارز دیجیتال به وجود آمده است. اما لازم دانستیم تا دوباره تاکید کنیم که پلتفرم اپن سی در حال حاضر بهترین و بی رقیب ترین پلتفرم برای انجام خرید و فروش NFT ها است.

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه NFT چیست؟

درباره بهترین ارزهای دیجیتال حوزه NFT لازم است ابتدا یک موضوع مهم را با شما در میان بگذاریم. این موضوع البته برای کاربران تازه کار و کم تجربه عنوان می‌شود که به تازگی به دنبال انجام معاملات بر روی توکن های غیر مثلی هستند. برخی از افراد که به تازگی به دنبال ورود به چرخه خرید و فروش توکن های غیر مثلی هستند، به اشتباه با خرید ارزهای دیجیتال حوزه NFT تصور می نمایند که در این توکن ها سرمایه گذاری کرده اند اما ارزهای دیجیتال این حوزه به هیچ وجه توکن غیرمثلی نبوده و خرید آنها به معنای سرمایه گذاری بر روی این پلتفرم نیست.

به عنوان مثال یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در این حوزه ارز دیجیتال سندباکس است. اگر وارد پلتفرم این رمز ارز شوید امکان خرید و فروش زمین و روش های مختلف سرمایه گذاری در این پلتفرم در اختیار شما قرار خواهد گرفت. زمین های تعریف شده در پلتفرم سندباکس به نوعی به عنوان توکن‌های غیر مثلی شناخته شده و خرید و فروش آنها به معنای سرمایه گذاری بر روی چنین توکن هایی است. اما دقت کنید که خرید خود ارز دیجیتال سندباکس در بازار به معنای سرمایه گذاری در این حوزه نخواهد بود. هرچند نمی‌توان کتمان کرد که با افزایش محبوبیت چنین توکن هایی عرض های دیجیتال تعریف شده در این حوزه نیز با محبوبیت بیشتری روبرو شده و امکان افزایش قیمت آنها بیشتر می شود.

در کنار ارز دیجیتال سندباکس، ارز دیجیتال مانا نیز یکی از بهترین رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه است که می تواند مزیت های قابل توجهی را هم برای خرید و فروش خود ان اف تی ها و هم برای خرید و فروش خود ارز دیجیتال مانا برای سرمایه گذاران در بازار به دنبال داشته باشد.

چرا توکن های غیرمثلی روز به روز محبوب تر می شوند؟

معامله گران در بازار ارز دیجیتال دائماً به دنبال استفاده از روش ها و ایده های جدید برای سرمایه گذاری در این بازار هستند. روش های مختلف سرمایه گذاری نیز در این بازار در دسترس کاربران قرار گرفته است که تنها یکی از آنها خرید و فروش توکن های غیر مثلی است. روز به روز به میزان محبوبیت این توکن ها اضافه می شود. یکی از تصورات اشتباهی که درباره این توکن ها وجود دارد این است که بسیاری از کاربران بر این باور هستند که توکن های غیر مثلی به نوعی ارزش ذاتی داشته و چنین شرایطی را می توان برای آنها متصور بود که این تصور کاملا اشتباه است. حتی برخی از افراد ارزش ذاتی این توکن ها را با آثار هنری مربوط به آنها مقایسه می نمایند.

واقعیت این است که اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل محبوبیت روزافزون NFT ها تقاضای بسیار زیاد کاربران و جذابیت آنها برای رسیدن به درآمدهای قابل توجه در بازار است. افرادی که ایده های جدید برای تولید این توکن ها دارند با پیاده‌سازی این ایده‌ها به دنبال فروش آنها رفته و برخی نیز با خرید توکن های قابل توجه به امید افزایش قیمت آنها وارد این روش سرمایه گذاری می شوند. در حقیقت تمام شرایط در نظر گرفته شده در روند معاملات توکن های غیر مثلی رسیدن به سود بیشتر است.

مزیت های سرمایه گذاری روی NFT ها چیست؟

سرمایه گذاری و خرید NFT ها چه مزیتی داشته و چرا در حال حاضر میلیونها دلار سرمایه کاربران وارد خرید و فروش این توکن ها میشود؟ البته که اصلی ترین مزیت سرمایه گذاری بر روی چنین توکن هایی رسیدن به سود بیشتر و همان چیزی است که در بند قبلی به آن اشاره کردیم. اما مزیت های دیگری را نیز می‌توان در فرآیند سرمایه گذاری بر روی این توکن ها در نظر گرفت.

 • اول اینکه خرید و فروش چنین توکن هایی امنیت بسیار بالایی دارد. البته منظور ما از امنیت هک شدن توکن ها و یا انواع کیف پول ارز دیجیتال نیست. بلکه امکان تقلب و یا عدم پرداخت پول بعد از خرید و یا عدم ارسال توکن مورد نظر بعد از فروش وجود ندارد و همین امر باعث شده تا معاملات ایمنی در این بازار به وجود آید. حتی دو کاربر در آن سوی کره زمین نیز می توانند بدون شناخت نسبت به یکدیگر و بدون نیاز به اعتماد سازی در این فرآیند خرید و فروش بدون تقلب حاضر شوند.
 • دومین مزیتی که در امر سرمایه گذاری بر روی توکن های غیر مسلح می توان در نظر گرفت وجود شفافیت تمام در مالکیت این توکن ها است.
 • همچنین دسترسی به تمام توکن های تعریف شده در این حوزه نیز به راحتی برای تمام کاربران در پلتفرم های موجود وجود دارد.

معایب سرمایه گذاری روی NFT ها چیست؟

به معرفی مزیت های سرمایه گذاری بر روی ان اف تی ها یا همان توکن های غیر مثلی پرداختیم. حالا نوبت به این رسیده که معایب سرمایه گذاری بر روی آنها را نیز با شما در میان بگذاریم تا در نهایت توانسته باشیم یک تصمیم گیری درست برای شما برای خرید و فروش این دسته از توکن ها ایجاد کنیم. البته یک بار دیگر باید عرض کنیم که مفهوم توکن برای استفاده برای معرفی ان اف تی ها با مفهوم فرق بین توکن و کوین متفاوت است. از این رو نباید این دسته از توکن ها را با توکن های مثلی تعریف شده در بازار ارز دیجیتال اشتباه بگیرید.

اولین عیب بزرگ سرمایه گذاری بر روی ان اف تی ها نامطمئن بودن آینده آنها و وجود ابهامات زیاد برای آینده این دسته از توکن ها است. موارد مشابه بسیاری وجود دارد که وارد چرخه سرمایه گذاری شده و بعدها از بین رفته است آیا همچنان در چرخه سرمایه گذاری قرار دارد. به عنوان مثال اگر با حادثه تاریخی گل لاله در قاره اروپا آشنا باشید به راحتی می‌توان با یک مقایسه، توکن های غیر مثلی را نیز امری مشابه با همان حادثه تعریف کرد. البته این امر قطعی نیست اما با این حال ابهامی است که در آینده این دسته از رمز ارزها وجود دارد.

دقت کنید که امکان دزدیده شدن این توکن ها نیز در چرخه سرمایه گذاری وجود دارد. در بحث امنیت معاملات بر روی ان اف تی ها اشاره کردیم که امکان تقلب در زمان معامله به دلیل پذیرش شرایط قراردادهای هوشمند تعیین شده وجود ندارد اما در بسیاری از مواقع به دلیل نا مطمئن بودن پلتفرم مورد استفاده برای نگهداری از این توکن ها امکان دزدیده شدن آنها را باید متصور بود.

همچنین دقت داشته باشید که وقتی شما یک توکن ان اف تی را می‌خرید به این معنا نیست که هر اتفاقی را می توانید بر روی آثار هنری مربوط به آن رقم بزنید و شما تنها امکان نگهداری نسخه اصلی را خواهید داشت.

آموزش خرید و فروش NFT ها در دوره ارز دیجیتال

چگونه می توانیم شناخت بیشتری نسبت به توکن های ان اف تی پیدا کرده و به صورت کاملا مطمئن و با اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری روی این بخش از بازار ارز دیجیتال اقدام کنیم؟

اولین و بهترین راه حل برای سرمایه گذاری بر روی توکن های غیر مسئله و کسب سود از این شرایط بازار ارز دیجیتال استفاده از خدمات آموزشی حرفه ای است. در دوره ارز دیجیتال شرایط لازم برای شناخت کافی این توکن ها را برای شما فراهم کرده و همچنین اطلاعات کافی برای خرید و فروش و معامله بر روی آنها را نیز در دسترس شما قرار می دهیم.

جمع‌بندی

NFT انقلابی است که به زودی مهم‌ترین بخش صنعت بلاک چین خواهد شد!

امروزه علاوه بر آثار هنری دیجیتال، از این ابزار برای احراز هویت و خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال (مشابه آنچه در Decentraland اتفاق افتاده است) استفاده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی مفهوم توکن‌ غیر قابل معاوضه حتی به کالاها و محصولات ملموس فیزیکی نیز کشیده شود. بنابراین تعداد سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهندگان، مشتریان و به طور کلی فعالان این حوزه افزایش چشمگیری خواهد داشت. همچنین تعداد توکن ها نیز نسبت به امروز حتما افزایش خواهد داشت.

با توجه به ظرفیت بکر و فعلا خالی بازار این حوزه، هنوز NFT می‌تواند افراد زیادی را پولدار کند. پیشنهاد می‌شود چه به عنوان خریدار و فروشنده و چه به عنوان توسعه‌دهنده وارد این بازار سود‌ده و بزرگ شوید. البته سود شما در چنین شرایطی منوط به شناخت کامل بازار توکن های غیرقابل معاوضه و تسلط شما بر اخبار و مفاهیم این حوزه است. بهتر است ابتدا آموزش‌‌های جامع نزد اساتید معتبر این حوزه را بگذرانید و سپس پای به بازار توکن های فوق بگذارید.

درباره توکن های غیر مثلی یا ان اف تی ها نکات بسیار مهمی را با شما در میان گذاشته و سعی کردیم تا شناخت کافی و کاملی نسبت به این موضوع برای شما به وجود آوریم. البته برای کسانی که وارد چرخه سرمایه گذاری بر روی این دسته از توکن ها می شوند نیاز به آموزش های حرفه ای تر همچنان وجود دارد. پیدا کردن شناخت کافی نسبت به شرایط بازار این توکن ها و در نهایت انجام معاملات بهینه بدون کسب مهارت های لازم در این باره امکان‌پذیر نخواهد بود و بنابراین توصیه می‌کنیم که هرگز سرمایه‌های گرانقدر خود را بدون داشتن اطلاعات کافی در هیچ بازاری سرمایه گذاری نکنید.

متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از کاربران ایرانی به طمع رسیدن به درآمد های چندین میلیون دلاری اقدام به دریافت وام های سنگین کرده و این وام ها را در بازار توکن های غیر مثلی وارد می سازند. واقعیت این است که اگر قرار بود این توکن ها چنین سوددهی داشته باشند، بزرگترین شرکت های جهان و بزرگترین سرمایه گذاران دنیا در حال حاضر بخش اعظمی از سرمایه های خود را صرف خرید آن ها کرده بودند.

هدف ما از ارائه این نکته در انتهای مقاله این نیست که شما را از بازار خرید و فروش ان اف تی ها دور کنیم بلکه سعی داریم تا دیدگاه روشنی برای شما ایجاد کنیم تا بدون  آموزش‌ های حرفه‌ای لازم برای خرید و فروش این توکن ها اقدام نکنید.

در این مقاله سعی کردیم تا جمع بندی مفید و کاملی از توکن های غیر قابل معاوضه داشته باشیم. اما با این حال چالش های مربوط به این توکن ها تمام شدنی نیست. از این رو اگر هنوز سوالی ذهن شما را در این باره به خود درگیر کرده است، می توانید آن را در ادامه با ما در کانون بورس در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: