لوگو کانون بورس

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران + نکات طلایی معامله‌گری

تاثیر قیمت دلار بر بورس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۰ از ۳۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست و چگونه می‌توانیم با ارزیابی شرایط تاثیرگذاری قیمت دلار بر بازار سرمایه به دنبال معامله گری در این بازار باشیم؟ این چالش یکی از مهمترین چالشهای سرمایه گذاران در بازار بورس ایران است و رسیدن به پاسخ منطقی برای آن می‌تواند روند به مراتب بهتری برای تمام معامله‌گران به دنبال داشته باشد. لازم است تا بدانیم که تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس و با افزایش قیمت دلار چه اتفاقی در بازار بورس می افتد و کدام سهم ها در بازار تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرند. در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان بورس سعی داریم تا به صورت کامل و جامع چالش های مربوط به تاثیرگذاری قیمت دلار در بازار آزاد ایران را بر روی بازار سرمایه مورد بررسی قرار دهیم.

دقت داشته باشید که تصورات بسیار زیادی برای روند اثر گذاری قیمت دلار در بازار سرمایه ایران وجود دارد و در بسیاری از مواقع هم این تصورات باعث شده تا معامله گران انتخاب های اشتباهی برای خرید و فروش سهام در بازار داشته باشند. تاثیر قیمت دلار همیشه بر روی بازار بورس ایران صعودی نیست و همیشه نیز نمی‌توان انتظار داشت که با کاهش قیمت دلار شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم. برای رسیدن به پاسخ این چالش سعی کرده ایم تا به صورت کاملاً تخصصی و حرفه‌ای از جنبه‌های مختلف نحوه اثرگذاری نوسانات قیمت دلار بر نوسانات قیمت سهام در بازار بورس را مورد ارزیابی قرار دهیم.

نکات کلیدی مقاله:

  • چهار صنعت بزرگ فعال در بازار بورس ایران کاملاً وابسته به بازارهای جهانی هستند و تاثیر قیمت دلار بر آن‌ها کاملاً مشهود است.
  • با افزایش قیمت دلار هزینه های شرکت های فعال در بازار بورس افزایش پیدا می‌کند و میزان درآمدهای آنها نیز با افزایش روبرو می‌شود.
  • در زمان کاهش قیمت دلار سهم هایی در بازار هستند که احتمال افزایش قیمت آنها وجود دارد.
  • قیمت دلار نه فقط بر روی بازار بورس بلکه در همه بازارهای فعال در ایران و حتی قیمت کالاهای اساسی در کشور تاثیر مستقیم دارد.
راهنمای مطالعه نمایش

 

اهمیت شناخت تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران

در قدم اول لازم دانستیم تا اهمیت شناخت تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را برای شما بازگو نماییم. اینکه تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس چیست و با افزایش قیمت دلار چه اتفاقی در بازار می افتد موضوعی است که به صورت کامل در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما قبل از آن لازم است اشاره کنیم که شناخت این تاثیر ها چه فرایند و اثر گذاری بر روی معاملات کاربران در بازار بورس دارد.

به صورت کلی نوسانات قیمت دلار در ایران به عنوان یک خبر فوق‌العاده مهم اقتصادی محسوب شده که تاثیر آن را می‌توان در بازارهای مالی مختلف مشاهده نمود. تورم در کشور ما بر اساس دلار تغییر می کند و همین امر باعث می‌شود تا کاربران برای اینکه بتوانند سرمایه های خود را از گزند تورم افسار گسیخته در امان نگه دارند به دنبال سرمایه گذاری در بازارهای مانند بازار بورس بروند. اما همانطور که نوسانات قیمت دلار باعث به وجود آمدن تورم افسار گسیخته در کشور ما شده و این نوسانات می‌تواند بر روی قیمت در بازار بورس نیز تاثیر داشته باشد.

وقتی شما یک خبر اقتصادی فوق‌العاده مهم مانند نوسانات قیمت دلار را بر قیمت سهم ها در بازار بورس مورد بررسی و ارزیابی قرار ندهید عملاً بسیاری از تحلیل های شما با چالش روبرو شده و حتی در صورت استفاده از بهترین استراتژی ها برای تحلیل قیمت سهم ها در بازار بورس باز هم نمی‌توانید به نتایج مطلوب و مورد نظر خود برسید.

در مقاله تحلیل شاخص بورس ایران به صورت کامل و جامع تغییرات شاخص بورس را در ۱۰ سال گذشته مورد بررسی قرار دادیم و در برهه‌های زمانی مختلف شما مشاهده کردید که افزایش و کاهش دلار باعث شده تا روند شاخص بورس ایران با تغییراتی روبرو شود. از این رو به راحتی می‌توان ادعا کرد که تحلیل و بررسی بازار بورس ایران بدون در نظر گرفتن شرایط بازار دلار عملاً امکان پذیر نیست و چنین امری می‌تواند خطا های بسیاری در تحلیل گری برای معامله گران به دنبال داشته باشد. از این رو اهمیت شناخت تاثیر قیمت دلار در بازار بورس ایران دقیقاً به میزان اهمیت آموزش روش های مختلف تحلیل در این بازار بوده که بدون آن کاربران می‌توانند شرایط مطلوبی را در معاملات خود رقم بزنند.

چرا قیمت دلار در کشور ما مهم است؟

قبل از اینکه وارد بحث اصلی یعنی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران شویم لازم است تا نکات بسیار مهمی را درباره خود شرایط نوسانات قیمت دلار در بازار ایران به شما معرفی کنیم. اولین نکته در این معرفی نیز بررسی دلیل اهمیت قیمت دلار به صورت کلی در کشور ما است.

در سال‌های گذشته ارزش ریال ایران به شدت کاهش پیدا کرده و تورم شدید اقتصاد کشور ما نیز باعث شده تا روند کاهش ارزش ریال همچنان با قدرت بسیار بالا ادامه داشته باشد. وقتی ارزش ریال با شیب نزولی فوق‌العاده زیاد در حال کاهش است و عملاً هر کسی که سرمایه های خود را به ریال نگهداری کرده باشد پس از گذشت مدتی کوتاه با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهد شد. برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید لازم است تا یک مثال بسیار ساده را برای شما به عنوان کنیم.

فرض کنید که شما یک میلیارد تومان سرمایه نقدی در بانک دارید و در حال حاضر با این یک میلیارد تومان امکان انجام فعالیت های اقتصادی مختلفی پیش روی شما قرار دارد. می‌توانید یک واحد نقلی مسکونی در یکی از مناطق شرق یا جنوب تهران خریداری نمایید. امکان خرید سهام در بازار بورس را خواهید داشت و همچنین می‌توانید برای خرید خودرو نیز با استفاده از این دارایی اقدام نمایید. اما اگر شما یک سال این دارایی را به صورت نقدی نگهداری کنید دیگر امکان انجام همان فعالیت های اقتصادی با همان کیفیت برای شما مقدور نخواهد بود. اگر در سال گذشته امکان خرید یک واحد ۱۰۰ متری را داشتید بعد از گذشت یکسال قدرت پول شما تنها امکان خرید یک واحد ۶۰ متری را برای شما فراهم می آورد. چنین اتفاقی هر سال برای نقدینگی افراد در بانک رخ می دهد که نشان از افت شدید ارزش ریال دارد.

به همین دلیل تمام افراد جامعه کشور ما به دنبال استفاده از روشی هستند که سرمایه ها و دارایی های خود را با ارزش دلار نگهداری نمایند. که این امر مانع از افت ارزش سرمایه های آنها شده و حداقل قدرت مالی و اقتصادی آنها را همزمان با رشد تورم افزایش می‌دهد. دقیقاً به همین دلیل است که قیمت دلار در کشور ما اهمیت بسیار زیادی دارد و دائماً در اخبار و سایت های مختلف افراد به دنبال مشاهده قیمت دلار هستند.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

قیمت دلار در ایران روی چه چیزهایی تاثیر دارد؟

نکته بعدی که قبل از بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران و تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس باید به آن بپردازیم این است که قیمت دلار در کشور ما روی چه کالاها و چه بازار هایی تاثیر می گذارد. هرچند این بند از مقاله خیلی به صورت تخصصی مربوط به ارزیابی تاثیر قیمت دلار در بازار سرمایه نیست اما با این حال این مرور از این جهت اهمیت دارد تا شما بتوانید گزینه های مختلف برای سرمایه گذاری و تبدیل نقدینگی خود به دلار را بشناسید.

وقتی قیمت دلار در بازار ایران با نوسانات شدیدی روبرو می‌شود برخی از کالاها و بازارها نیز متناسب با همین نوسانات دستخوش تغییراتی می‌گردند. عملا شما با شناخت این کالاها و بازارها می‌توانید نقدینگی های خود را به آنها تبدیل کرده و دیگر نگران افت ارزش دارایی های نقد خود در گذشت زمان نباشید.

البته در ادامه توضیح خواهیم داد که میزان تاثیرگذاری قیمت دلار در بازار های مختلف به صورت یک به یک نیست و هر کدام از این بازار ها می‌توانند تاثیر پذیری متفاوتی از قیمت دلار داشته باشند. به این معنا که وقتی قیمت دلار در بازار آزاد ایران با ۱۰ درصد افزایش و یا کاهش روبرو می شود به این معنا نیست که قیمت سهام در بازار بورس و یا قیمت مسکن و خودرو به همان میزان ۱۰ درصد افزایش و یا کاهش داشته باشند.

از این رو در کنار شناخته کالاها و بازارهای که قیمت دلار بر روی آنها تاثیر مستقیم دارد شما بایستی میزان تاثیرگذاری این نوسانات را نیز در بازار های مختلف مورد بررسی قرار دهید تا در نهایت سرمایه گذاری شما تبدیل به بهینه ترین و بهترین سرمایه گذاری شود. در این مقاله در کنار بررسی این کالاها سعی داریم تا میزان و نحوه تاثیر گذاری قیمت دلار بر قیمت سهام ها در بازار بورس ایران را نیز برای شما بررسی نماییم. حتی در خود بازار بورس نیز میزان تاثیر گذاری نوسانات قیمت دلار بر قیمت سهم های مختلف با یکدیگر متفاوت است و بررسی کامل آن‌ها نیاز به تجربه و شناخت کافی نسبت به بازار بورس ایران خواهد داشت.

تاثیر قیمت دلار بر اقتصاد کلان ایران

قبل از اینکه تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را مورد بررسی قرار دهیم ابتدا لازم دانستیم تا تاثیر نوسانات دلار در بازار ایران را بر فاکتورهای مهم اقتصادی مورد بررسی قرار دهیم. در اولین بخش نیز به بررسی این تاثیرگذاری بر روی اقتصاد کلان ایران می پردازیم. وقتی صحبت از اقتصاد کلان ایران می شود همیشه کلید واژه هایی مانند نفت، گاز، صادرات و واردات، صنایع پتروشیمی، کانه های فلزی، محصولات شیمیایی و مواردی از این دست کلید واژه های اصلی هستند که ذهن ها را به خود معطوف می سازند. سوال مهم اینجاست کدام یک از این صنایع به دلار مربوط نیست و دولت ایران می تواند بدون دخالت دلار روی آن‌ها برنامه ریزی داشته باشد؟ پاسخ کاملاً ساده و روشن است. هیچ کدام!!!

مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورهای موثر بر اقتصاد کلان ایران تحت تاثیر مستقیم قیمت دلار هستند و نوسانات قیمت دلار در بازارهای جهانی نیز روی شرایط هر کدام از این فاکتور ها تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. قیمت تمام این محصولات در بازارهای جهانی تعیین می‌شود و نوسانات قیمت دلار در بازارهای جهانی باعث می‌شود تا میزان درآمدهای دولت ایران نیز برای هر کدام از این عوامل اقتصادی تغییرات قابل توجهی را در خود ببیند.

بنابراین پر واضح است که دلار و قیمت آن را به هیچ وجه نمی توان یک عامل کاملاً مجزا برای اقتصاد کلان ایران تعریف کرد و امکان حذف تاثیر قیمت دلار بر روی اقتصاد ایران نیز به این راحتی ها وجود نخواهد داشت. البته موضوع اصلی اینجاست که اصلاً نیازی به حذف تاثیر قیمت دلار بر روی اقتصاد ایران نیست و ما بایستی به دنبال راهکارهایی برای تطابق شرایط اقتصادی خود با نوسانات قیمت دلار باشیم تا در کنار این که تحت تاثیر منفی نوسانات قیمت دلار قرار نگیریم از مزیت های آن نیز برای اقتصاد کشور خود استفاده کنیم. دقیقاً همان اتفاقی که برای بسیاری از شرکت های بزرگ داخل کشور که در بازار بورس نیز فعال هستند رخ می دهد و آنها میزان درآمدها و سرمایه های خود را بر اساس نوسانات دلار تطابق داده‌اند.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

تاثیر قیمت دلار بر قیمت اجناس در ایران

تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس و افزایش قیمت دلار بر بورس یکسان نیست دقیقاً همان رابطه‌ای که میان تاثیرگذاری نوسانات دلار با قیمت اجناس در بازار ایران دارد. شاید با خود بپرسید که چگونه نوسانات قیمت دلار در بازار آزاد ایران باعث ایجاد تغییرات عمده در قیمت محصولات و اجناس مصرفی مردم می شود. در چند سال گذشته تاثیر پذیری اجناس موجود در بازار ایران به خصوص اجناس و کالاهای اساسی به صورت غیر مستقیم با دلار بود و این تاثیر پذیری با یک تاخیر چند ماهه همراه می شد. به این معنا که بعد از افزایش یا کاهش قیمت دلار تحولات در بازارهای مختلف به مرور رخ می‌داد و کم‌کم این تحولات در آخرین مراحل خود به قیمت اجناس و کالاهای اساسی در بازار می رسید. اما در حال حاضر شرایط کاملاً تغییر کرده است و شاهد تاثیرگذاری مستقیم و با فاصله زمانی بسیار کمی نوسانات قیمت دلار بر روی قیمت اجناس و کالاها در بازار ایران هستیم.

اگر بخواهیم رابطه میان افزایش یا کاهش قیمت دلار بر روی افزایش و یا کاهش قیمت اجناس در بازار ایران را مورد بررسی قرار دهیم، نتیجه گیری کاملاً ساده است. اکثر صنایع تولیدی در داخل کشور برای تهیه مواد اولیه و هزینه های خود مجبور به پرداخت های دلاری هستند و همین امر باعث می‌شود تا نوسانات قیمت دلار باعث افزایش هزینه های آنها شود و همین افزایش هزینه را احتمالاً باید در قیمت اجناس آن‌ها مشاهده کنیم.

روش دیگر تاثیرگذاری قیمت دلار بر قیمت اجناس در بازار ایران با تاثیر گذاشتن قیمت آن بر روی بنزین و حامل‌های انرژی تعریف می شود. افزایش هزینه ها در حمل و نقل تاثیر مستقیمی بر روی قیمت کالاها داشته و در نهایت باعث می‌شود تا قیمت کالاهایی که به دست مردم می‌رسد در طول یک بازه زمانی مشخص با افزایش یا کاهش روبرو شود.

البته اقتصاد کشور ما در سال های اخیر به گونه‌ای بوده است که تاثیر پذیری قیمت دلار بر روی قیمت اجناس در بازار همیشه روند صعودی داشته و کمتر شاهد کاهش قیمت اجناس در اثر کاهش و افت قیمت دلار بوده‌ایم. این موضوع از آنجا نشأت می‌گیرد که تورم اقتصاد ایران دقیقاً متناسب با افت شدید ارزش ریال و افزایش قابل توجه قیمت دلار در بازار سنجیده می شود و افت های چند درصدی خیلی تاثیری بر روی این تورم افسار گسیخته ندارند و همین امر باعث شده تا قیمت اجناس در بازار ایران دائماً تحت تاثیر افزایش قیمت دلار با افزایش روبرو شود و از کاهش قیمت تاثیر آن چنانی به خود نگیرد.

تاثیر قیمت دلار در بازار طلا

یکی از بزرگترین بازارهای مالی و سرمایه گذاری در ایران بازار طلا است که لازم است در کنار بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران به بررسی آن نیز بپردازیم. تاثیر قیمت دلار در بازار طلا کاملاً مشهود و مشخص است. تنها یک کالای جهانی است که قیمت آن در بازار ایران مشخص شده و در سرتاسر دنیا قیمت مشخص و معینی برای آن تعیین می‌شود. به همین دلیل در بازار ایران می‌توان قیمت مشخصی برای قیمت طلا در نظر گرفت و قیمت گذاری این کالا بایستی بر اساس معیارهای جهانی انجام پذیرد.

در بازار جهانی طلا و دلار رابطه معکوس با یکدیگر دارند و افزایش قیمت دلار در بازار جهانی باعث کاهش قیمت طلا و کاهش قیمت دلار نیز باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. البته این موضوع ممکن است در برخی مواقع با استثنائات و چالش‌هایی روبرو شد اما با این حال تاثیر پذیری قیمت طلا و قیمت دلار در بازار جهانی به همین صورت است. متعاقباً قیمت طلا در بازار ایران نیز تحت تاثیر همین موضوع قرار خواهد گرفت. اگر قیمت طلا در کشور ما با سایر کشورها متفاوت باشد عملاً کاربران به جای اینکه اقدام به فروش طلاهای خود در کشور ما نمایند، آنها را به سایر کشورها انتقال داده و سود بیشتری کسب می نمایند و برای جلوگیری از چنین قاچاق هایی معمولاً قیمت طلا در تمام دنیا یکسان است.

اما در اکثر مواقع شاهد هستیم که با وجود کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی به سبب افزایش قیمت دلار در بازار ایران قیمت طلا نیز با افزایش هایی نسبت به ریال ایران روبرو می شود. دلیل این موضوع هر چند ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما با کمی تفکر به راحتی قابل درک خواهد بود. وقتی قیمت دلار در بازارهای جهانی با افزایش روبرو می شود مسلماً شاهد افزایش آن در بازار آزاد ایران نیز هستیم. افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ایران باعث افت شدید قیمت ریال می‌شود.

حال برای تعیین قیمت طلا دو فاکتور به صورت همزمان در جهت معکوس تاثیر می گذارند. از یک طرف افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی باعث کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی شده که همان نتیجه وارد بازار ایران نیز می شود و از طرف دیگر افزایش شدید قیمت دلار در بازار داخلی باعث افت شدید قیمت ریال شده و همین امر باعث افزایش قیمت طلا در بازار می‌شود. در نهایت این تاثیرگذاری بر اساس برآیند این اتفاق رخ می‌دهد که به جهت جهشی بودن نوسانات قیمت دلار در بازار ایران معمولاً این برآیند مثبت بوده و در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که با وجود کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی به دلار شاهد افزایش قیمت طلا در بازار داخلی به ریال خواهیم بود.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

تاثیر قیمت دلار بر بازار سکه

بعد از بازار طلا یکی دیگر از بازارهای پر رونق و جذاب مالی در ایران بازار سکه است که لازم است تا در کنار تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس شرایط این تاثیرگذاری بر روی قیمت سکه را نیز برای شما بیان نماییم. قبل از هر چیزی باعث اشاره کنیم که سکه یک کالای شخصی سازی شده در بازار ایران است و در سایر کشورهای جهان تعریفی ندارد. در هر کدام از انواع سکه های موجود در بازار ایران مقداری طلا به کار گرفته شده که در بازارهای جهانی سکه بهار آزادی به همان ارزش طلای موجود در آن خواهد بود. اما به دلیل عرضه و تقاضای بسیار زیاد برای خرید و فروش سکه در بازار ایران شاهد هستیم که بازار سکه تبدیل به یک بازار عالی برای کسب درآمد و رسیدن به سود برای بسیاری از کاربران حرفه ای شده است.

نکته جالب اینجاست که وقتی قیمت دلار در بازار آزاد ایران با نوسانات مختلف روبرو می‌شود این نوسانات تاثیر چند برابری بر روی قیمت سکه می‌گذارد. با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ایران همانطور که در بند قبل اشاره کردیم قیمت طلا نیز در بازار با افزایش روبرو می شود و این افزایش قیمت طلا افزایش قیمت سکه را به دنبال خواهد داشت. از طرف دیگر با نوسانات قیمت دلار، شرایط عرضه و تقاضا در بازار سکه نیز با افت و خیز های بسیار شدیدی روبرو می‌شود و همین افت و خیزهای شدید باعث جهش‌های قیمتی خیلی زیاد بر روی سکه نیز می شود.

در واقع تأثیرپذیری بازار سکه از قیمت دلار در بازار ایران به صورت مضاعف است و از این رو با هر نوسان دلار در بازار شاهد نوسانات چند برابر بیشتر سکه در بازار هستیم. به همین دلیل است که اگر به بررسی ۱۰ سال گذشته شرایط تغییرات قیمت دلار و قیمت سکه در بازار ایران برگردیم میزان بازدهی بازار سکه به مراتب بیشتر از بازار دلار خواهد بود.

تاثیر قیمت دلار در بازار خودرو و مسکن

همچنین در کنار بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران لازم است تا به بررسی تاثیرگذاری آن در بازار خودرو و مسکن نیز به عنوان دو بازار بسیار مهم برای سرمایه گذاری در ایران بپردازیم. جالب است بدانید که قیمت ‌ها در بازار مسکن و بازار خودرو نیز به صورت مستقیم نسبت به نوسانات قیمت دلار در بازار ایران تغییر می نماید. به عنوان مثال تغییر ده درصدی در قیمت دلار در بازار ایران باعث ایجاد تغییرات ۱۵ تا ۲۰ درصدی در قیمت ها در بازار مسکن و بازار خودرو می شود. این چنین تاثیر پذیری به همان دلیل افزایش قابل توجه تورم در اقتصاد ایران به دلیل افت شدید ارزش ریال در بازار است.

وقتی قیمت دلار با رشد چند درصدی روبرو می شود اکثریت کاربران جامعه ایرانی برای حفظ ارزش سرمایه های خود به دنبال انتخاب جایگزینی مناسب برای دارایی های نقدی خود می روند که از جمله بهترین جایگزین ها می‌توان به بازار خودرو و بازار مسکن اشاره کرد. به همین دلیل معمولاً در چنین شرایطی افزایش تقاضای قابل توجهی برای خرید در این بازارها روبرو هستیم که این افزایش تقاضا افزایش قابل توجه قیمت ها را نیز به دنبال دارد.

جالب است بدانید که مطابق با سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری در ایران بازار خودرو و بازار مسکن نیز تاثیر پذیری بسیار کمی از کاهش قیمت دلار دارند. در واقع در شرایط برعکس وقتی قیمت دلار در بازار آزاد ایران با ۱۰ درصد افت روبرو شود قیمت ها در بازار خودرو و بازار مسکن حداکثر با ۵ درصد افراد رو به رو خواهد شد. این موضوع نیز از آنجا نشأت می‌گیرد که کاربران ایرانی بازار خودرو و بازار مسکن را به عنوان یک بازار ایمن برای حفظ ارزش سرمایه های خود می پندارند و از این رو کاهش قیمت ها در این بازار به سختی انجام می پذیرد. به همین دلیل است که در خیلی از مواقع شما وقتی با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ایران روبرو می‌شوید همچنان هیچ‌گونه جهش منفی خاصی در قیمت ‌ها در بازار مسکن و خودرو مواجه نخواهید شد.

سهام دلاری چیست؟

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

بعد از بررسی و ارزیابی نحوه تاثیرگذاری قیمت دلار بر روی کالاها و بازارهای مالی مختلف در بازار ایران نوبت به اصل موضوع یعنی بررسی شرایط و نحوه تاثیر گذاری قیمت دلار بر بورس ایران می رسد. برای این منظور ابتدا لازم است تا چند اصطلاح رایج در این باره را با شما در میان گذاشته و به بررسی مفاهیم ابتدایی مربوط به این تاثیرگذاری بپردازیم. یکی از اصطلاحات رایج بورس ایران که به موضوع بحث ما ارتباط بسیار زیادی دارد سهام دلاری است. احتمالاً شما نیز با این مفهوم در معاملات بازار بورس آشنا شده و می دانید که به برخی از سهم های تعریف شده در بازار بورس ایران با عنوان سهام دلاری نگاه می شود.

سهام دلاری در واقع به سهم های اطلاق می شود که افزایش و کاهش قیمت آنها بر اساس افزایش و کاهش قیمت دلار انجام می پذیرد. شاید با خود بپرسید که چگونه ممکن است قیمت یک سهام در بازار بورس ایران بر اساس نوسانات قیمت دلار تغییر کند. واقعیت این است که این تأثیرپذیری نیز مانند تاثیر قیمت دلار بر روی اجناس و کالاهای بازار ایران به صورت غیر مستقیم انجام می پذیرد.

بسیاری از شرکت های بزرگ فعال در بازار بورس ایران مانند شرکت های پتروشیمی و یا شرکت های حامل انرژی و البته تولید کننده های قدر مواد شیمیایی و همچنین کانه های فلزی دارای محصولاتی هستند که قیمت آنها در بازار جهانی تعیین می شود. به عنوان مثال قیمت مس در بازار ایران به صورت مستقیم تحت تاثیر قیمت مس در بازار جهانی تعیین می شود.

به این ترتیب وقتی با تغییرات قیمت مس در بازار جهانی روبرو باشیم عملاً تاثیر آن بر روی قیمت مس در بازار داخلی ایران وارد شده و شرکت هایی که تولید کننده مس در ایران هستند می‌توانند از این افزایش و کاهش قیمت ها سود به دست آورند. دقت کنید که افزایش و کاهش قیمت مس در بازار جهانی بر اساس دلار انجام می پذیرد نه ریال؛ بنابراین افزایش و کاهش ارزش سهم های چنین شرکت هایی در بازار بورس ایران نیز بایستی بر اساس دلار سنجیده شود؛ زیرا عملاً ارزش دارایی های آنها بر اساس قیمت دلار تغییر می‌کند.

شرکت های بزرگ که در اکثر مواقع به آنها به عنوان سهام دلاری اطلاق می‌شود معمولاً شرکت ها و سهم های شاخص در بازار بورس هستند. به این معنا که روند بازار بورس ایران دقیقاً متناسب با شرایط تغییرات قیمت سهم این شرکت ها نوسان می نماید و به نوعی می توان سایر سهم های تعریف شده در بازار بورس ایران را نیز تحت تأثیر نوسانات این سهم ها در نظر گرفت. این بحث در نهایت ما را به این نتیجه می‌رساند که حتی قیمت سایر سهم های طرح شده در بازار بورس ایران نیز به نوعی می تواند تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار در بازار جهانی باشند.

چگونه می توانیم از تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران مطمئن شویم؟

خیلی از کاربران هستند که چندان اعتقادی به بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران نداشته و تنها با اتکا به روش های تحلیل تکنیکال بورس و تحلیل فاندامنتال به دنبال معامله گری در این بازار می روند. البته که روش های تحلیل بازار بورس هر کدام مزیت ها و شرایط خاص خود را داشته و در جای خود اهمیت دارد اما به هیچ وجه نمی توان بازار بورس ایران را یک بازار کاملاً مجزا و بدون تاثیر از قیمت دلار در نظر گرفت، این امر می‌تواند چالش‌های بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. برای اینکه از شرایط تاثیر پذیری بازار بورس ایران از نوسانات قیمت دلار مطمئن شویم بهترین راه‌حل بررسی گذشته بازار بورس است.

در مقاله تحلیل شاخص بورس ایران به بررسی شرایط تغییرات شاخص در ۱۰ سال گذشته پرداختیم و عوامل تاثیرگذار بر روی آن را نیز در هر سال به صورت مجزا و جداگانه مورد بررسی و ارزیابی قرار داریم. فاکتورها و عوامل مختلفی هستند که در نحوه تغییرات شاخص بورس ایران تاثیر گذاشته و آن را دچار نوسان می نمایند که سال به سال این پارامترها و فاکتور ها نیز تغییر پیدا می نمایند. در این بین تغییرات قیمت دلار یکی از پارامتر هایی است که تأثیر همیشگی بر روند ها و تغییرات شاخص بورس ایران داشته و هر ساله با افزایش و کاهش قیمت دلار شاهد ایجاد تغییرات قابل توجه در روند شاخص بورس ایران نیز بوده‌ایم.

جهش‌های قیمتی دلار در ۱۰ سال گذشته باعث ایجاد جهش هایی در بازار بورس ایران البته با یک تاخیر زمانی محدود همراه بوده و این امر نشان می‌دهد که در آینده نیز تغییرات قیمت دلار می تواند بر روی قیمت سهم ها در بازار بورس ایران نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. برای اینکه اطمینان شما را نسبت به شرایط تاثیر پذیری قیمت ها در بازار بورس از قیمت دلار مطمئن سازیم نمودار تغییرات قیمت دلار در بازار ایران را با نمودار شاخص بورس ایران مورد مقایسه قرار داده‌ایم.

در شکل زیر می‌توانید مقایسه نمودار با قیمت دلار در بازار آزاد ایران و تغییرات شاخص بورس را از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون مشاهده کنید.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

در این نمودار همانطور که مشاهده می کنید روند تغییرات قیمت دلار در بازار آزاد ایران و تغییرات شاخص همبستگی فوق‌العاده زیادی با یکدیگر دارند. در واقع در اکثر مواقع روند تغییرات قیمت دلار با روند تغییرات شاخص در یک جهت و به‌صورت همسو بوده است. هربار که شاهد افت محسوسی در قیمت دلار بوده‌ایم همان افت محسوس در شاخص بورس نیز رقم خورده و افزایش های قابل توجه در قیمت دلار نیز باعث ایجاد افزایش های قابل توجه در شاخص بورس ایران شده است. به همین دلیل دو نمودار از نظر شکل ظاهری تقریباً مشابه با یکدیگر هستند و شما می توانید از این ارتباط فوق‌العاده زیاد برای بررسی بازار بورس ایران بر اساس تغییرات قیمت دلار اقدام کنید.

نکته مهمی که درباره مقایسه میان نمودار قیمت دلار در بازار ایران و شاخص بورس بایستی به آن اشاره داشته باشیم نوسانات شدید طرح شاخص بورس نسبت به قیمت دلار بوده است. در واقع هر بار که قیمت دلار با ۱۰ درصد افزایش روبرو شده نمودار شاخص ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. در واقع به همین دلیل است که بازدهی بازار بورس ایران در ۱۰ سال گذشته چندین برابر بازدهی بازار دلار در ایران بوده است.

بررسی فاندامنتالی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران

برای بررسی تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس و افزایش ها لازم است تا شما را با شرایط فاندامنتالی مابین نوسانات دلار و بازار بورس ایران نیز آشنا نماییم. دربند قبلی به خوبی درک کردید که نوسانات قیمت دلار در بازار ایران ارتباط بسیار نزدیک و تنگاتنگی با نوسانات شاخص بورس ایران داشته و نمودار این دو پارامتر نشان از این دارد که در طول تاریخ شرایط آنها دقیقاً مشابه با یکدیگر تغییر کرده است. البته شایان ذکر است که در این بررسی تغییرات خیلی جزئی را باید نادیده بگیریم زیرا قرار نیست یک درصد افزایش قیمت دلار باعث افزایش یک درصد در روند شاخص بورس شود و یا برعکس.

اما در این بند به دنبال بررسی این موضوع هستیم که از نظر فاندامنتالی چگونه نوسانات قیمت دلار بر روی نوسانات بازار بورس تاثیر می گذارد. در این باره چندین عامل مهم قابل بررسی است که سعی می‌کنیم در ادامه به صورت جداگانه هر یک از این پارامتر های فاندامنتالی را برای مقایسه میان نوسانات قیمت دلار و تاثیر آن بر روی نوسانات بازار بورس ارزیابی کنیم. لازم به توضیح است که تاثیر نوسانات دلار بر روی نوسانات بازار بورس ایران از نظر فاندامنتال کاملاً ثابت شده است و در حال حاضر بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان بزرگ ایران برای بررسی شرایط بازار بورس به بررسی شرایط بازار دلار می پردازند. از این گذشته این تاثیر پذیری را از نظر فاندامنتال می‌توان در نکات بسیار جزئی و دقیق نیز مورد ارزیابی قرار داد اما در ادامه سعی داریم تا به صورت کلی این تاثیر پذیری را بر اثر فاکتورهای مختلف ارزیابی کنیم.

اثر دلار بر بورس تحت تأثیر پارامترهای اقتصادی

همان طور که می دانید بازار بورس هر کشور به نوعی آینهٔ اقتصاد آن کشور است و هر چقدر رونق اقتصادی و تولید ناخالص داخلی یک کشور با افزایش روبرو شود می تواند خبر خوبی برای بازار بورس آن کشور نیز باشد. البته در کشور ما خبری از افزایش تولید ناخالص داخلی نیست و از این نظر هیچ گونه رونق اقتصادی در کشور مشاهده نمی‌کنیم اما افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت مهم‌ترین پارامترهای اقتصادی در کشور ما می شود که در بند های قبلی به بررسی کامل آنها پرداختیم.

با این تأثیرپذیری به راحتی می‌توان درک کرد که بازار بورس ایران نیز مطابق با شرایط اقتصادی کشور بایستی تحت تاثیر قرار بگیرد. زیرا اقتصاد کشور ما با بازار بورس رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و شرایط هر دوی آنها می تواند بر روی یکدیگر تأثیر مستقیم بگذارد. دلار یکی از قوی ترین و اصلی‌ترین حلقه های زنجیر اتصال میان بازار بورس و اقتصاد کشور است.

اثر دلار بر بورس تحت تأثیر افزایش ارزش دارایی‌های شرکت ها

به عنوان یک نکته فاندامنتالی دیگر برای بررسی اثر دلار بر بورس ایران می توانیم سراغ ارزش دارایی های شرکت های فعال در بازار بورس برویم. در بند های قبلی اشاره کردیم که اکثر دارایی های شرکت های فعال در بازار بورس به صورت نقدینگی نیست و کاملاً تحت تاثیر قیمت دلار ارزش این دارایی ها تغییر می کند. برخی از شرکت ها تولید کننده موادی هستند که قیمت این مواد بر اساس دلار جهانی تعیین می‌شود و برخی شرکت‌های دیگر نیز دارایی های خود را به بازارهایی انتقال می دهند که به صورت مستقیم تحت تاثیر افزایش قیمت دلار باعث افزایش دارایی‌های آنها شود.

وقتی دارایی های یک شرکت در بازار بورس با رشد روبرو شده باشد حتی اگر خود شرکت از نظر شرایط تولیدی و اقتصادی با بحران روبرو شده و نتوانسته باشد شرایط همیشگی خود را رقم بزند باز هم شاهد سودده بودن شرکت مورد نظر خواهیم بود. زیرا تجربه ثابت کرده که میزان تاثیر پذیری نوسانات دلار برای افزایش دارایی‌های شرکت های فعال در بازار بورس همیشه به مراتب بیشتر از میزان ضرر شرکت ها بر اثر فعالیت های اشتباه اقتصادی است.

همچنین این امر نشان می‌دهد که اگر یک شرکت فعال در بازار بورس هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی در طول یک سال نداشته باشد و در عوض تمام دارایی های خود را به گونه ای به دلار تبدیل کند در نهایت در بازه های زمانی طولانی مدت شاهد سودده بودن شرکت موردنظر هستیم. دقیقاً به همین دلیل است که نوسانات قیمت دلار بر روی قیمت سهام ها در بازار بورس ایران تاثیر مستقیم می گذارد.

اثر دلار بر بورس تحت تأثیر افزایش تقاضا برای خرید در بازار بورس

همچنین به عنوان یک نقطه فاندامنتالی دیگر بایستی افزایش میزان تقاضا برای خرید سهم های مختلف در بازار بورس را بر اثر افت قیمت دلار مورد بررسی قرار دهیم. فرض کنید که شما یک میلیارد تومان نقدینگی در بانک به عنوان سپرده در اختیار دارید. وقتی اخبار مربوط به افزایش قیمت دلار در بازار ایران به گوش می رسد چنین افرادی معمولاً به دنبال انتخاب یک روش سرمایه گذاری هستند که دارایی های آنها را بر اساس دلار حفظ نماید که یکی از بهترین انتخاب ها برای این منظور بازار بورس ایران است.

در چنین مواقعی خرید دلار به صورت نقد در بازار آزاد با چالش‌های زیادی روبرو است و کاربران اکثرا با انتقال دارایی های خود به بازارهای مالی و سرمایه گذاری مانند بازار بورس به دنبال این هستند که ارزش دارایی های خود را حفظ کرده و یا حتی ارزش افزوده برای آنها ایجاد نمایند. این هجوم گسترده کاربران برای خرید سهم ها در بازار بورس باعث افزایش قابل توجه تقاضا در بازار برای سهم های مختلف شده و همین افزایش تقاضا افزایش قیمت ها در بازار بورس رقم می‌زند.

بررسی شرایط مختلف تغییرات قیمت دلار بر بورس ایران

به دنبال بررسی اثر کاهش دلار بر بورس و افزایش آن هستیم. در این باره لازم است تا شرایط مختلف تغییرات قیمت دلار را بر روی بازار بورس به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم تا شما دیدگاه کاملاً مناسب و ایده‌آل برای سرمایه گذاری در بازار بورس بر اساس روند تغییرات قیمت دلار داشته باشید. قیمت دلار در بازار ایران تغییرات متفاوتی می تواند داشته باشد. نوسانات مثبت که باعث افزایش قیمت دلار می‌شوند، نوسانات منفی که باعث کاهش قیمت دلار می‌شوند و در نهایت ثبات قیمتی که تاثیر خاص خود را بر روی شرایط بازار بورس ایران به دنبال دارد.

در هر کدام از این شرایط تغییرات متفاوت را در روند قیمت ها در بازار بورس شاهد هستیم و از این رو بایستی به صورت جداگانه به بررسی و ارزیابی آنها پرداخت. دقت داشته باشید که بازار بورس ایران تنها تحت تاثیر قیمت دلار نبوده و سایر پارامترهای اقتصادی نیز می توانند به نوعی بر روی روند قیمت ها در بازار بورس تاثیر داشته باشند. از این رو است که نوسانات در بازار بورس ایران معمولاً چند برابر بیشتر از نوسانات در روند دلار در بازار ایران است. همچنین این نکته از این جهت اهمیت دارد که اگر شما به دنبال تحلیل و بررسی شرایط شاخص بورس ایران هستید لازم است تا علاوه بر دلار به بررسی سایر پارامترهای اقتصادی و تاثیر گذار بر روی بورس نیز بپردازید.

از این گذشته تاثیر خود دلار بر روی بازار بورس را نیز از دو جنبه می‌توان در شرایط مختلف مورد بررسی قرار داد. از یک طرف نوسانات قیمت دلار باعث ایجاد نوسانات مستقیم در قیمت سهام می شود و از طرف دیگر نیز نوسانات دلار با تاثیر گذاشتن بر روی سایر پارامترهای موثر بر بازار بورس ایران بر روی آن تاثیر می‌گذارد.

تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس ایران

در اولین قدم به بررسی و ارزیابی نحوه تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران در شرایط کاهشی بودن قیمت در بازار دلار می پردازیم. برخلاف سایر بازارها مانند بازار مسکن یا بازار خودرو و حتی قیمت اجناس و کالاهای اساسی در کشور ما بازار بورس در مواقع کاهشی بودن قیمت دلار روند مشابه با نمودار دلار به خود می‌گیرد. به این معنا که افت قیمت در بازار دلار به صورت مستقیم بر روی قیمت ها در بازار بورس تاثیر گذاشته و باعث کاهش قیمت سهام های مختلف می شود.

اولین دلیل اثبات این موضوع بررسی نمودار شاخص بورس ایران در سال های گذشته است که در بالا به بررسی آن پرداختیم و هر جایی که قیمت دلار با افت روبرو شده بود شاخص بورس نیز رفتار مشابهی را از خود نشان داده بود. اتفاقی که به هیچ وجه در بازارهای مانند بازار خودرو و بازار مسکن به این شکل رخ نمی دهد و در زمان هایی که قیمت دلار در بازار ایران با کاهش روبرو می‌شود قیمت‌ ها در این بازارها با ثبات روبرو بوده و نه کاهش و افزایش  نخواهند داشت.

دلایل مختلفی را می‌توان برای اثبات این موضوع بر شما که هر یک از این دلایل اهمیت خاص خود را دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل حضور افراد حرفه‌ای‌تر و کاربلدتر در بازار بورس نسبت به سایر بازارهای مالی این است که به صورت دقیق رفتار قیمت دلار را مورد بررسی قرار می دهند و با توجه به اینکه در گذشته کاهش قیمت دلار باعث کاهش روند شاخص بورس شده در نتیجه خیلی زود سرمایه های خود را از سهم های مختلف در بازار بیرون می کشند که این باعث افزایش میزان عرضه شده و در نهایت صف های فروش سنگین را در بازار بورس به دنبال دارد.

یا به عنوان یک نکته دیگر می‌توان به کاهش ارزش دارایی های شرکت های فعال در بازار بورس در اثر کاهش قیمت دلار اشاره کرد. وقتی قیمت دلار در بازار جهانی با افت روبرو می شود قیمت کالاهای مختلف مانند محصولات پتروشیمی و یا حتی فلزات نیز با افت روبرو شده و در نتیجه شرکت های تولید کننده این مواد که اتفاقاً شرکت های مهم و تاثیر گذار در بازار بورس ایران هستند، نیز با افت در دارایی های خود روبرو می شوند. به ‌همین ‌دلیل فاندامنتالیستا بلافاصله درصد فروش سهام ها بر آمده و قیمت آنها در بازار بورس کاهش پیدا می‌کند.

پس به عنوان یک نتیجه گیری بسیار مهم بایستی متذکر شویم که:

قیمت سهم ها در بازار بورس ایران برخلاف بازارهایی مانند بازار مسکن و یا بازار خودرو با کاهش قیمت دلار روند کاهشی به خود می گیرند. از این رو با تحلیل روند نوسانات دلار و نمودار آن و رسیدن به این موضوع که دلار در حال شروع یک روند نزولی است می توان به این نتیجه رسید که بازار بورس نیز می‌تواند یک اصلاح قیمتی و یا نزول را تجربه نماید.

تاثیر افزایش قیمت دلار بر بورس ایران

بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با ارزیابی نحوه تاثیر افزایش قیمت دلار در بازار ایران بر روی بازار بورس ادامه می دهیم. در ارزیابی تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس اشاره کردیم که بازار بورس و بازار دلار در این باره رابطه مستقیم دارند و کاهش قیمت دلار با یک تاخیر زمانی محدود باعث ایجاد کاهش در روند ها در بازار بورس می شود. حتی در برخی از مواقع سرمایه گذاران و تحلیلگران بزرگ از مدت‌ها قبل روند کاهشی قیمت دلار را پیش بینی کرده و اقدام به خروج از سهم های مختلف در بازار می نمایند که همین امر باعث واکنش سریع تر بازار بورس قبل از ایجاد افت در بازار دلار می شود.

در فرایند افزایش قیمت دلار نیز تاثیر پذیری به همین گونه است و شاهد افزایش قیمت ها در بازار بورس ایران به همین ترتیب هستیم. وقتی قیمت دلار روند افزایشی به خود می‌گیرد به همان دلیل فاندامنتالی که در بخش های قبلی به آنها اشاره کردیم قیمت سهم ها در بازار بورس نیز روند افزایشی به خود گرفته و به نوعی رونق در بازار بورس شکل می گیرد.

البته بررسی نمودار شاخص بورس ایران و دلار نشان می‌دهد که تاثیر جهش قیمت دلار بر روی شاخص بورس چند برابر بیشتر است. به این معنا که نوسانات شاخص نسبت به نوسانات دلار همیشه قابل توجه تر بوده و تغییرات عمده‌تر و بزرگتری را در قیمت سهام ها در بازار بورس ایران شاهد هستیم. در گذشته تاثیر افزایش قیمت سهم ها در بازار بورس ایران بر اثر افزایش قیمت دلار در بازار ایران با یک تاخیر زمانی چند هفته تا چند ماه رخ می داد اما در شرایط کنونی کاربران و سرمایه گذاران در بازار بورس تسلط بیشتری بر روی دانش تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال داشته و به همین دلیل شاهد هستیم که حتی آغاز روند صعودی در بازار بورس ایران بر اثر افزایش قیمت دلار به صورت همزمان و یا زودتر رخ می دهد.

تاثیر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی بر بورس

یکی از اتفاقاتی که چند هفته گذشته اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داد حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت بود. بعد از سال‌ها دولت به این نتیجه رسید که دلار ۴۲۰۰ تومانی دیگر کارکردی نداشته و بایستی به دنبال حذف آن از روند معاملات دولتی باشد. در این بخش به دنبال بررسی تاثیر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی بر بورس هستیم. در وهله اول باید اشاره کنیم که تاثیرپذیری اصلی دلار بر روی بازار بورس ایران با توجه به قیمت روز آن در بازار آزاد تعیین می شود و این‌گونه نیست که دلار ۴۲۰۰ تومانی تاثیر خیلی بسزایی بر روی بازار بورس از قبل داشته باشد. از این رو چالش خیلی بزرگی برای بررسی تاثیر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی بر بورس نداریم و خیلی هم نباید این موضوع را برای خود بزرگ کنیم. اما لازم دانستیم تا چند نکته بسیار مهم در این باره را با شما در میان بگذاریم.

تا قبل از این بسیاری از شرکت‌های فعال در بازار بورس در امر صادرات و واردات با استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌توانستند هزینه های خود را بهینه‌تر نموده و از این طریق با قیمت های پایین تر مواد اولیه را تهیه و رونق بیشتری برای خود ایجاد نمایند. از این رو اولین تاثیرگذاری حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار بورس را بایستی به حذف چنین شرایطی برای شرکت های فعال در بازار بورس بدانیم که باعث افزایش هزینه های آنها می شود. این موضوع می‌تواند میزان سود های شرکت های فعال در بازار بورس ایران را تا حدی تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش پتانسیل سوددهی آنها شود.

اما وقتی این موضوع را با میزان تاثیرگذاری قیمت واقعی دلار در بازار آزاد ایران بر روی بازار بورس می‌سنجیم عملاً این تأثیر قابل چشم پوشی خواهد بود. زیرا رشد ارزش دارایی های شرکت های فعال در بازار بورس با توجه به این نرخ به قدری زیاد است که عملاً افزایش دو سه برابری هزینه های آنها چندان تاثیری بر روی پتانسیل سوددهی آنها نخواهد داشت و همچنان شرکت های فعال در بازار بورس می توانند تحت تاثیر افزایش قیمت دلار دارایی های خود را چند برابر بیشتر افزایش دهند.

تاثیر ثبات در قیمت دلار بر بورس ایران

در ادامه بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران نوبت به ارزیابی شرایطی می رسد قیمت دلار در بازار ایران با ثبات روبرو بوده و از این طریق بایستی شرایط تغییرات قیمت ها در بازار بورس را مورد ارزیابی قرار دهیم. اگر بخواهیم تاثیر پذیری بازار بورس از قیمت دلار را خیلی ساده نگاه کنیم بایستی در زمان ثبات در بازار دلار شرایط مشابهی را در بازار بورس نیز متصور باشیم. یعنی وقتی قیمت دلار با نوسان قابل توجهی چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت روبرو نشده و دائماً در یک محدوده مشخص و کم نوسان، می نماید دقیقاً همین شرایط برای شاخص بورس نیز رخ می دهد.

اما بیایید شرایط تاثیرپذیری قیمت دلار در بازار بورس ایران را در زمان ثبات با نگاهی دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم. وقتی قیمت دلار در بازار ایران به یک ثبات نسبی می‌رسد عملاً به این معنا است که شرایط برای شرکت های خیلی بزرگ فعال در بازار بورس ایران در همان وضعیت قرار داشته و همین موضوع باعث می‌شود تا شاخص بورس نیز تغییرات زیادی به خود نبیند. اما در چنین مواقعی بسیاری از شرکت های کوچک فعال در بازار بورس می توانند روند رو به رشدی را در قیمت سهام های خود مشاهده کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ و تحلیل‌گران حرفه‌ای در چنین مواقعی به دنبال بررسی شرایط این شرکت ها در بازار بورس رفته و با سرمایه گذاری بر روی آنها به دنبال رسیدن به سود های قابل توجه حتی در این بازه های زمانی کوتاه هستند. به عنوان مثال در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم چند ماهی است که قیمت دلار در بازار ایران با ثبات همراه بوده و با نوسان شدیدی روبرو نشده است و شاخص نیز در این مدت به همین ترتیب یک نوسان محدود بالا و پایین را تجربه نموده است. اما در همین حین بسیاری از شرکت های کوچک فعال در بازار بورس روند رو به رشد قابل توجهی را در قیمت سهم خود در بازار مشاهده کرده و خیلی از سرمایه گذاران این شرکت ها نیز به سود خوبی رسیده‌اند.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

کدام شرکت ها در بورس بیشترین تاثیر را از قیمت دلار دارند؟

تاثیر قیمت دلار بر بورساثر کاهش دلار بر بورس را مورد بررسی قرار دادیم و همچنین نکاتی را برای شرایط تاثیرگذاری افزایش قیمت دلار و ثبات در بازار دلار را نیز بر روی بازار بورس با شما در میان گذاشتیم. کم‌کم نوبت به این رسیده که نکات معامله گری تخصصی تر و حرفه ای تر را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید روند بسیار ایده‌آلی را در معاملات خود در بازار بورس داشته باشید. تا اینجای مقاله تاثیر پذیری بازار بورس از روند نوسانات دلار در بازار ایران به شما اثبات شده و همچنین نحوه این تاثیر گذاری نیز به نوعی تشریح شد. اما حالا سوال اینجاست که از این تاثیرگذاری چگونه می توانیم برای انجام معاملات بهتر و پر سود در بازار بورس استفاده کنیم.

برای این منظور در ابتدا به سراغ معرفی شرکت‌هایی رفتیم که بیشترین تاثیر را از تغییرات قیمت دلار دارند و با نگاه به آنها شما به نوعی می توانید در هنگام انتخاب سهام برای خرید و فروش تحت تاثیر روند قیمت دلار بهتر عمل کنید. شناخت شرکتهایی که تاثیر بیشتری از روند نوسانات قیمت دلار دارند همچنین باعث می شود تا شما نگاه بهتری نسبت به بازار تحت تاثیر نوسانات داشته باشید و کنترل بهتری روی هیجانات خود نیز ایجاد کنید.

قرار نیست که وقتی با کاهش و افزایش قیمت دلار در بازار ایران روبرو می شوید تمام سهم های موجود در بازار بورس را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید زیرا بسیاری از سهم ها از نظر میزان تاثیرپذیری از این نوسانات در اولویت های دوم به بعد قرار دارند و سرمایه گذاری بر روی آنها ممکن است مزیت های لازم را برای شما به دنبال نداشته باشد. در این بین برخی از سهم ها نیز در سطح و اولویت اول قرار داشته و سرمایه گذاری بر روی این سهم ها در چنین شرایطی می تواند سود قابل توجه و ایده‌آلی را برای سرمایه گذاران در بازار بورس رقم بزند.

به صورت کلی چهار دسته از شرکت ها هستند که تاثیر پذیری آنها از تغییرات دلار در بازار ایران بسیار شدید تر نسبت به سایر شرکت ها است و در ادامه سعی داریم این ۴ نوع شرکت را به شما معرفی کنیم. البته در اکثر مواقع سهم هایی از روند تغییرات دلار در بازار تاثیر مستقیم و بیشتری می گیرند که شرکت‌های بزرگی بوده و بر روی شاخص بازار بورس نیز تاثیر مستقیم دارند و به همین دلیل است که تغییرات قیمت دلار با تغییرات شاخص بورس در اکثر مواقع همسو است.

۱- شرکت هایی با دارایی های دلاری یا وابسته به دلار

بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با معرفی شرکت هایی که تاثیر پذیری بیشتری از این تغییرات دارند ادامه می دهیم. اولین دسته از این شرکت ها آنهایی هستند که دارایی های آنها به دلار بوده و یا وابسته به دلار است. شرکت هایی که دارایی های آنها به دلار است در واقع همان سهام های دلاری هستند که محصولاتی با قیمت های جهانی تولید کرده و قیمت تولیدات آنها با نرخ جهانی تعیین می شود.

به عنوان مثال نماد فملی به عنوان صنایع مس ایران محصولی تولید می کند که قیمت آن به صورت لحظه ای در بازار جهانی تغییر می کند و قیمت این محصول بر اساس قیمت دلار تعیین می گردد. از این رو با افزایش و یا کاهش قیمت دلار دارایی این شرکت به صورت مستقیم و در لحظه تحت تاثیر قرار گرفته و از این رو این امر می‌تواند قیمت سهام را نیز در بازار بورس در لحظه تحت تاثیر قرار دهد. شرکت‌های این‌چنینی در بازار بورس ایران کم نیستند و شما می توانید تعداد قابل توجهی از آنها را پیدا کنید. شرکت های تولید کننده فلزات و کانه های فلزی یا شرکت های پتروشیمی و شیمیایی از آن دسته از شرکت هایی هستند که تولیدات آنها به نوعی به صورت مستقیم با قیمت دلار ارتباط دارند.

همچنین شرکت‌هایی هم در بازار بورس فعال هستند که هرچند دارای محصولات این چنین نیستند اما دارایی های آنها به صورت غیر مستقیم با دلار در ارتباط است و افزایش و کاهش قیمت دلار می تواند بر روی افزایش و یا کاهش قیمت دارایی های آنها تاثیر داشته باشد.

به عنوان مثال یک شرکت سرمایه گذاری مسکن را در نظر بگیرید که تمام دارایی‌های خود را به ملک تبدیل کرده است. هرچند قیمت ملک در بازار ایران به دلار نیست و برای قیمت گذاری املاک از دلار استفاده نمی شود اما با این حال چه کسی است که نمی داند قیمت ملک در ایران به صورت مستقیم از قیمت دلار تاثیر می پذیرد. افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت ملک در شهرهای مختلف ایران شده و در نتیجه دارایی چنین شرکت‌هایی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

گروه های دیگر نیز هستند که در این دسته قرار دارند. شرکت های خودروسازی یکی دیگر از انواع شرکت‌هایی هستند که دارایی آنها هر چند به دلار قیمت گذاری می شود اما با این حال قیمت دارایی آنها به صورت مستقیم از قیمت دلار در بازار آزاد ایران تاثیر می پذیرد. البته دقت داشته باشید که این دسته از شرکت ها در بازار بورس ایران با عنوان سهام دلاری شناخته نمی شوند و آنها را باید با دسته اول متمایز بدانید. اما با این حال تغییرات و نوسانات دلار در بازار باعث ایجاد تغییرات در ارزش دارایی‌های این شرکت ها شده که این امر می‌تواند روی قیمت سهم آنها در بازار بورس نیز تاثیر داشته باشد.

۲- شرکت های صادرات محور

دسته دوم از شرکت هایی که قیمت سهام آنها در بازار بورس ایران تحت تاثیر نوسانات دلار قرار دارد و این تأثیرپذیری شدت قابل توجهی هم دارد شرکت های صادرات محور هستند. شرکت های صادرات محور از آن دسته از شرکت های هستند که هزینه های خود را به ریال می پردازند اما درآمد آنها به دلار است. این دسته از شرکت ها برای خرید مواد اولیه در بازار ایران نیاز به پرداخت ریالی دارند اما برای دریافت درآمدهای خود ناشی از صادرات محصولات دلار دریافت می نمایند.

البته در این بین تولیدکنندگانی هم هستند که مواد اولیه خود را از بازار خارج وارد می نمایند که در این شرایط هزینه و درآمد آنها هر دو به دلار خواهد بود. تا قبل از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی این دسته از شرکت ها می توانستند با هزینه های معقول تولیدات خود را انجام دهند اما در حال حاضر با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی آنها نیز مجبور به پرداخت هزینه‌های خود متناسب با قیمت روز دلار در بازار ایران خواهند بود.

اگر پارامترهای اقتصادی تاثیرگذار بر روی روند تولید و صادرات را برای چنین شرکت های مورد بررسی قرار دهیم پرواضح است که آنها محصولات خود را با سود قابل توجهی در بازار جهانی عرضه می دارند و همین امر باعث می شود تا در نهایت بر آینده هزینه‌ها و درآمدهای آنها مثبت باشد. در هر صورت دارایی این شرکت ها به صورت مستقیم از قیمت دلار تاثیر پذیرفته و برای بررسی روند سهام آنها در بازار بورس نیز بایستی به دنبال بررسی شرایط دلار در بازار ایران باشیم.

شدت تاثیر پذیری نوسانات دلار بر روی قیمت سهم های این دسته از شرکت ها مانند دسته اول نیست اما با این حال چیزی کم از آن‌ها نیز ندارد و این تأثیرپذیری قابل توجه است. ممکن است این دسته از شرکت ها شاخص ساز هم نباشند اما با این حال بعد از شرکت های قرار گرفته در دسته اول بیشترین میزان تاثیر را بر روی شاخص بورس نیز خواهند داشت.

۳- شرکت های با تراز ارزی مثبت

بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با بررسی شرکت‌های تراز ارزی مثبت ادامه می‌دهیم. شرکت های با تراز ارزی مثبت آن دسته از شرکت هایی هستند که هر چند ممکن است صادرات محور نباشند اما هزینه ها و درآمدهای آن‌ها بر اساس دلار است. این دسته از شرکت ها برای انجام فعالیت های خود به سمت بازار های پیش می روند که وابستگی مستقیمی به دلار داشته و در نتیجه تراز مالی آنها در طول یک سال مالی نیز بایستی بر اساس دلار سنجیده شود.

افزایش و کاهش قیمت دلار در بازار ایران می توانند هم روی هزینه این شرکت ها تاثیر مستقیم داشته باشد و هم درآمدهای آن‌ها را نیز کاملاً تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل این دسته از شرکت‌ها را نیز بایستی در رده سوم شرکت های تحت تاثیر قیمت دلار در بازار بورس ایران معرفی کنیم که در روند های افزایشی دلار می توانند سود قابل توجهی را به شما بدهند.

مسلماً میزان تاثیر پذیری این دسته از شرکت‌ها از نوسانات دلار با دو دسته قبلی یکسان نیست و احتمالاً میزان تاثیر پذیری آنها کمتر است اما با این حال چیزی که مسلم است در صورت بروز نوسانات شدید در قیمت دلار شاهد بروز جهش های قابل توجه در قیمت این دسته از سهام ها در بازار بورس نیز خواهیم بود.

۴- صنایع واردات محور

در بررسی اثر کاهش دلار بر بورس و افزایش آن بایستی معرفی شرکت‌ها و صنایع واردات محور نیز بپردازیم. این دسته از شرکت‌ها در ظاهر آنهایی هستند که هزینه های خود را به دلار می پردازند اما درآمدهای آنها به ریال است. زیرا برای تهیه محصولات مورد نظر خود مجبور هستند تا قیمت آنها را در بازار جهانی به دلار بپردازند و برای فروش محصولات خود در بازار ایران بایستی از خریداران ریال دریافت کنند. شرکت های تامین کننده مواد اولیه برای صنایع مختلف را می توان یکی از بارزترین نمونه ها برای چنین شرکت‌هایی تعریف کرد.

اگر بخواهیم کمی کلی نگری کنیم این دسته از شرکت‌ها نیز به نوعی یک زیر مجموعه از شرکت‌های با تراز ارزی مثبت قرار دارند و هزینه‌ها و درآمدهای آنها به گونه‌ای بایستی با دلار سنجیده شود. هرچند در ظاهر این دسته از شرکت ها مجبور هستند تا مواد وارد شده را در بازار ایران به ریال به فروش برساند اما با این حال چه کسی است که نمی داند که قیمت این مواد نیز تحت تاثیر نوسانات دلار در بازار ایران تعیین می شود. اصلاً یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت برخی از کالاها در بازار ایران افزایش قیمت مواد اولیه به دلیل افزایش قیمت دلار در بازار است.

جالب است بدانید که این دسته از شرکت‌ها معمولاً خرید مورد نیاز برای یک سال خود را در همان ابتدای سال انجام می دهند و در ادامه سال با افزایش قیمت دلار محصولات خود را متناسب با همین افزایش قیمت عرضه می کنند. هرچند در خرید بعدی آنها مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری برای خرید محصولات مورد نظر خود هستند اما با این حال این چرخه دائماً تکرار می‌شود و از این رو سود قابل توجهی را می‌توان برای آنها در این فرایند متصور بود. به همین دلیل این دسته از شرکت‌ها را نیز بایستی به عنوان شرکت‌های تاثیر پذیر شدید از روند نوسانات قیمت دلار معرفی کنیم که با بررسی نمودار آن‌ها در چنین مواقعی می توان یک سرمایه گذاری ایده‌آل داشت.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

بررسی تاثیر قیمت دلار بر صنایع مختلف در بازار بورس ایران

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار دادیم و همچنین انواع شرکت های تاثیر پذیر از نوسانات دلار را نیز در چهار دسته بندی به شما معرفی کردیم. اما لازم دانستیم تا بررسی های خود را در این زمینه کمی دقیق تر کرده و میزان تاثیر پذیری تغییرات قیمت دلار بر روی بازار بورس را به صورت جزئی به صنایع مختلف فعال در بازار بورس بکشانیم.

در بند قبلی متوجه شدید که کدام دسته از شرکت ها می‌توانند تاثیر پذیری قابل توجهی از نوسانات دلار داشته باشد اما در این بخش سعی داریم تا گروه های مختلف فعال در بازار بورس را به صورت جداگانه برای شما بررسی کنیم تا نحوه تاثیرگذاری قیمت دلار بر روی آن‌ها را نیز درک کنید. صنایع و شرکت های که در ادامه برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد هر یک می توانند در هر کدام از چهار دسته تعریف شده در بالا قرار بگیرند و به همین دلیل بررسی و تحلیل نمودار سهام آنها اهمیت خاص خود را خواهد داشت.

یک نتیجه گیری بسیار مهمی که شما می‌توانید از این بررسی برای خود داشته باشید این است که در زمان وقوع نوسانات شدید در قیمت دلار ابتدا سراغ کدام دسته از گروه ها و صنایع تعریف شده در بازار بورس بروید و نمودار آن‌ها را تحلیل کنید. در نهایت این موضوع منجر به این می‌شود تا شما انتخاب بهتری برای خرید و فروش سهام در بازار بورس برای خود رقم زده و یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده‌آل داشته باشید.

تاثیر قیمت دلار در صنعت غذایی و شرکت های فعال در بورس

اولین دسته از گروه شرکت هایی که به دنبال بررسی تاثیر قیمت دلار بر روی قیمت سهام آنها در بازار بورس هستیم شرکت های مربوط به صنعت غذایی است. اگر در یکی دو سال گذشته در بازار بورس ایران فعالیت داشته باشید به خوبی با این دسته از شرکت‌ها آشنا هستید و می دانید که برخی از آنها چه سود های قابل توجهی را برای کاربران رقم زدند. برای اینکه شرایط تأثیر نوسانات قیمت دلار بر روی قیمت شرکت های تعریف شده در صنایع غذایی در بازار بورس ایران را مورد بررسی قرار دهیم لازم است تا سه پارامتر مختلف را برای این شرکت‌ها ارزیابی کنیم.

تاثیر قیمت دلار بر هزینه های این دسته از شرکت‌ها یکی از این پارامترها است که می‌تواند نقش بسزایی بر روی شرایط سودآوری آن‌ها در نهایت داشته باشد. از آن گذشته احتمال افزایش قیمت محصولات و دارایی های شرکت بر اساس نوسانات دلار و همچنین در نهایت برآیند این تاثیرگذاری را در سودآوری شرکت‌ها باید بررسی کنیم.

شرکت های تولید کننده مواد غذایی معمولاً نیازی به واردات مواد اولیه خود از بازار جهانی نداشته و می‌توانند تمام نیازمندی‌های خود از نظر مواد اولیه را در بازار ایران تامین کنند. به همین دلیل تاثیر افزایش قیمت دلار بر روی هزینه های این دسته از شرکت‌ها خیلی زیاد نیست و می‌توان این تاثیرگذاری را متوسط در نظر گرفت. متوسط در نظر گرفتن این تاثیرگذاری از این نظر است که افزایش قیمت ارز در بازار کشور باعث افزایش هزینه های حمل و نقل و یا سایر محصولات و اجناس در داخل کشور شده و این امر می‌تواند تا اندازه ای هزینه های این دسته از شرکت‌ها را با افزایش روبرو سازد.

متعاقباً محصولات تولید شده توسط این شرکت ها نیز راهی به بازارهای بین المللی نداشته و در خود بازار ایران عرضه می شود. به عنوان مثال قند و شکر ایران به جز در کشورهای همسایه چندان طرفداری نداشته و اکثر تولیدات چنین شرکت هایی در بازار ایران به مصرف می‌رسد. به این ترتیب بایستی تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی میزان سودآوری این دسته از شرکت‌ها را به صورت برآیند بار منفی در نظر بگیریم.

البته که افزایش قیمت ارز به صورت کلی باعث افزایش قیمت چنین سهم هایی در بازار می‌شود اما این تاثیر پذیری بر اثر سایر پارامترهای اقتصادی بوده و خود افزایش قیمت ارز به صورت مستقیم باعث افزایش قیمت سهام شرکت ها نمی شود.

تاثیر قیمت دلار در صنعت تولید کاغذ و شرکت های فعال در بورس

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با بررسی تاثیر نوسانات قیمت ارز در صنایع تولید کاغذ و شرکت‌های فعال در این رده مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت های تولید کاغذ نیز در سال‌های اخیر رونق قابل توجهی داشته و نگاه‌ها به سمت آنها در بازار بورس نسبت به یک دهه گذشته کاملاً متفاوت شده است. این دسته از شرکت ها هرچند شاخص ساز نیستند اما با این حال توجه بالایی به آنها می شود. به همین دلیل لازم دانستیم تا شرایط تغییر قیمت سهام آنها را نیز بر اساس تغییرات قیمت ارز برای شما بررسی کنیم.

شرکت های تولید کننده کاغذ بخش قابل توجهی از مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار داخل تامین کرده و بخش قابل توجهی از آن را نیز وارد می سازند. به صورت کلی صنعت کاغذ در کشور ما یک صنعت نوپا است و کشور برای تامین نیازمندی کاربران خود به کاغذ، نیاز به واردات است. با توجه به این شرایط افزایش نرخ ارز در کشور ما می‌تواند هزینه‌های چنین شرکت‌هایی را به شدت بالا برده و باعث افزایش قابل توجه هزینه‌های آنها شود.

با توجه به کمبود کاغذ در کشور ما محصولات تولید شده توسط این شرکت ها نیز با قیمت های قابل توجهی در بازار عرضه می‌شود و واردات این محصولات نیز باعث می‌شود تا قیمت آنها بر اساس نرخ ارز با رشد قابل توجهی روبرو باشد.

اگر برآیند میان افزایش هزینه‌های عملیاتی چنین شرکت‌هایی را با روند افزایش قیمت محصولات آنها را مورد بررسی قرار دهیم نتیجه نهایی مثبت خواهد بود. به این معنا که در نهایت در گیر و دار افزایش هزینه‌ها و افزایش قیمت محصولات این شرکت ها این افزایش قیمت محصولات است که برتری بیشتری داشته و باعث می شود تا این شرکت ها در نهایت در یک سال مالی که نرخ ارز افزایش پیدا کرده است سودده باشند. البته اگر چهار دسته شرکت‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم را ارزیابی کنیم صنایع تولید کاغذ در دسته چهارم قرار می گیرند. این امر نشان می‌دهد که میزان تاثیر پذیری آنها از نوسانات قیمت ارز خیلی بالا نیست اما با این حال مشهود و قابل توجه است.

تاثیر قیمت دلار بر فلزات اساسی و شرکت های فعال در بورس

در بررسی اثر کاهش دلار بر بورس اشاره کردیم که این کاهش قیمت ارز مخصوصاً برای شرکت هایی که به عنوان سهام دلاری در بازار بورس شناخته می‌شوند کاملاً مشهود است. یکی از مهم‌ترین صنایع که افزایش و یا کاهش قیمت ارز در بازارهای بین المللی و در بازار ایران به صورت مستقیم بر روی قیمت سهام آنها تاثیر می گذارد شرکت های تولید کننده فلزات اساسی در کشور هستند. این دسته از شرکت‌ها که در سه چهار گروه شرکتی در دسته اول قرار می گیرند تاثیرپذیری فوق‌العاده زیادی از نوسانات قیمت ارز داشته و در صورت مشاهده نوسانات قیمت ارز یکی از اولویت‌های اصلی کاربران برای تحلیل و خرید و فروش هستند.

با افزایش قیمت ارز در کشور ما هزینه های این دسته از شرکت‌ها با افزایش روبرو می شود اما نه خیلی زیاد. زیرا شرکت های تولید کننده فلزات اساسی عملاً نیاز چندانی به مواد اولیه خارجی نداشته و ممکن است تنها تجهیزات مورد نیاز برای کسب و کار خود را از بازار جهانی تهیه نمایند. از این رو هزینه های عملیاتی آنها بر اثر نوسانات قیمت ارز چندان افزایش قابل توجهی نخواهد داشت و این تأثیرپذیری را می توانیم برای این دسته از شرکت ها متوسط قلمداد کنیم.

اما میزان افزایش قیمت محصولات این دسته از شرکت ها بر اساس افزایش قیمت ارز فوق‌العاده زیاد خواهد بود و می تواند سودآوری فوق‌العاده زیادی را برای آنها رقم بزند. محصولات تولید شده توسط این شرکت ها به صورت مستقیم تحت تاثیر قیمت بازار جهانی معامله می‌شود و از این رو به افزایش قیمت ارز بایستی شرایط ایده‌آلی را برای آنها متصور بدانیم.

در نهایت برآیند تاثیر قیمت ارز بر روی هزینه‌ها و درآمدهای این دسته از شرکت ها مثبت بوده و اتفاقاً رشد قابل توجهی را نیز می تواند برای قیمت سهام آنها در بازار بورس و رقم بزند.

تاثیر قیمت دلار بر حمل و نقل و شرکت های فعال در بورس

بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با بررسی این تاثیر گذاری بر روی شرکت‌های حمل و نقلی فعال در بازار بورس ایران ادامه می‌دهیم. شرکت های فعال در زمینه حمل و نقل رفتار کاملاً متفاوتی نسبت به سایر شرکت‌ها داشته و جزو هیچ کدام از چهار دسته بالا تعریف نمی شوند. از این رو قیمت سهام آنها در بازار بورس به صورت مستقیم و یا قابل توجه از نوسانات قیمت ارز تاثیر نمی پذیرد.

در بحث هزینه ها نوسانات قیمت ارز تاثیر چندانی بر روی هزینه این دسته از شرکت‌ها نخواهد داشت. زیرا هر چند ممکن است افزایش قیمت بنزین و مواد پالایشی باعث افزایش هزینه های آنها شود اما نرخ چنین محصولاتی در کشور ما به صورت دولتی و دستوری تعیین می‌شود و این تعیین نرخ ها معمولاً هر چند سال یک بار رخ می‌دهد و خیلی به صورت لحظه ای به قیمت دلار در بازار ایران وابسته نیست. از این رو تاثیرگذاری نوسانات ارز بر روی میزان هزینه های عملیاتی این دسته از شرکت‌ها را باید کم تلقی کنیم.

از طرف دیگر افزایش قیمت ارز تاثیر چندان زیادی بر روی افزایش ارزش دارایی های این دسته از شرکت‌ها نیز نداشته و تأثیر چندانی بر روی درآمد آنها ندارد. البته قیمت دلار بر روی قیمت خدمات این دسته از شرکت‌ها چندان بی‌تاثیر نیست اما تاثیر آن نسبت به سایر شرکت ها بسیار کمتر است.

مقایسه میان تأثیر نوسانات قیمت ارز بر روی هزینه های عملیاتی و همچنین قیمت خدمات و محصولات این دسته از شرکت ها نشان می دهد که در نهایت تاثیر این نوسانات بر روی قیمت سهام آنها تقریباً خنثی است. از این رو این دسته از شرکت‌ها را باید در گروه جداگانه در نظر بگیرید که نوسانات شدید دلار نمی تواند باعث جهش قابل توجه آنها مخصوصاً در کوتاه مدت شود. البته که اتفاقاتی مانند افزایش قیمت بنزین و سوخت در کشور ما می تواند یک خبر فوق‌العاده ایده‌آل برای این دسته از شرکت‌ها بوده و قیمت سهام آنها را در بازار بورس با جهش قابل توجهی همراه سازد. از این رو قیمت ارز بر روی شرایط این شرکت ها در بازار بورس به صورت غیر مستقیم و در بازه های زمانی طولانی مدت تاثیر می گذارد.

تاثیر قیمت دلار بر استخراج کانه های فلزی و شرکت های فعال در بورس

بررسی اثر کاهش دلار بر بورس و افزایش آن را برای شرکت های فعال در زمینه استخراج کانه های فلزی ادامه می‌دهیم. شرکت های فعال در زمینه استخراج کانه های فلزی در دسته بندی چهار شرکت بالا در دسته اول قرار می گیرند که قیمت محصولات آنها به صورت مستقیم در بازار جهانی تعیین می شود و در بازار ایران نیز با توجه به همان نرخ به فروش می‌رسد. محصولات این شرکت ها در واقع به صورت لحظه‌ای بر اساس قیمت بازار جهانی در بازار ایران تعیین می شود و از این رو مهم نیست که این شرکت ها چه شرایطی داشته باشند در هر صورت قیمت محصولات آنها دقیقاً با قیمت دلار در ارتباط خواهد بود.

از نظر تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی هزینه های عملیاتی این دسته از شرکت‌ها باید عرض کنیم که این تأثیرپذیری خیلی زیادی است و هزینه های عملیاتی این دسته از شرکت‌ها با تغییرات چندانی در این شرایط روبرو نخواهد شد. در واقع این دسته از شرکت‌ها نیز برای فعالیت ها و عملیات های اقتصادی خود نیاز چندانی به خرید محصولات از کشورهای خارجی نداشته و از این رو می تواند تمام نیازمندی های خود را در بازار ایران تامین نمایند.

اما تاثیر پذیری نوسانات قیمت ارز بر روی قیمت محصولات این دسته از شرکت ها بسیار زیاد است و می تواند سود قابل توجهی را برای آنها در طول یک سال مالی رقم بزند. این امر نشان می‌دهد که در نهایت برآیند تاثیر پذیری نوسانات ارز بر روی میزان سوددهی این دسته از شرکت ها بسیار بالا است و شرکت های تعریف شده در این رده را می‌توان به عنوان شرکت های فوق‌العاده ایده‌آل برای سرمایه گذاری در زمان نوسانات مثبت قیمت دلار در نظر گرفت.

دقت داشته باشید که شرکت های فعال در زمینه استخراج کانه های فلزی نیز از جمله شرکت های شاخص ساز محسوب می شوند و عملاً نمودار قیمت سهام آنها تشابه قابل توجهی با نمودار شاخص بورس دارد. همانطور که هم در بندهای قبلی مشاهده کردید در شاخص بورس نیز همبستگی فوق‌العاده زیادی با نمودار دلار داشته و از این رو نمودار قیمت این سهم ها را می توان با همبستگی خوبی با قیمت دلار مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داد.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

تاثیر قیمت دلار بر صنایع پالایشی و شرکت های فعال در بورس

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با بررسی تاثیر قیمت ارز بر صنایع پالایشی و شرکت‌های فعال در این عرصه در بازار بورس ادامه می دهیم. دقت داشته باشید که بررسی های ما برای افزایش قیمت دلار و اثر کاهش دلار بر بورس نیز به همین صورت از همین اطلاعات قابل استخراج است. بحث بررسی میزان هزینه های عملیاتی و افزایش ارزش دارایی های شرکت های فعال در بازار بورس را در شرایط افزایش قیمت دلار با بررسی این شرایط برای صنایع پالایشی ادامه می دهیم.

صنایع پالایش نیز از جمله صنایع بسیار مهم در کشور ما محسوب می شود که در بازار بورس نیز شرکت‌های فعال در این عرصه اهمیت بسیار زیادی دارند. نماد های مربوط به صنایع پالایش نیز از جمله نمادهای شاخص ساز محسوب می‌شوند و تغییرات آنها می‌تواند بر روی کلیت بازار بورس ایران تاثیر عمده داشته باشد. با این حساب به راحتی می‌توان درک کرد که در دسته بندی صورت گرفته در بالا این صنایع در دسته یک قرار می گیرند که محصولات تولید شده آنها به صورت مستقیم بر اساس قیمت ‌های جهانی تعیین می‌شود و دارایی های آنها نیز معمولاً به دلار است.

تاثیر پذیری هزینه های عملیاتی صنایع پالایشی از افزایش قیمت دلار خیلی زیاد است و می‌توانیم این تأثیرپذیری را برای این صنایع کم تلقی کنیم. صنایع پالایشی معمولاً مواد اولیه مورد نیاز خود را از همین داخل کشور تامین می کنند و برای تهیه آنها نیازی به پرداخت دلار با قیمت گزاف نخواهند داشت. از این گذشته با توجه به دولتی بودن بسیاری از کارخانجات و صنایع در این رشته در صورت نیاز به تامین کالاهای مورد نیاز از بازارهای بین المللی نیز امکان دریافت دلار با قیمت های کمتر برای این شرکت ها وجود دارد.

دقیقاً در نقطه برعکس تاثیر پذیری افزایش قیمت ارز بر روی افزایش قیمت محصولات این صنایع و در نتیجه افزایش ارزش دارایی های آنها بسیار زیاد است. بلافاصله بعد از به وجود آمدن هر گونه نوسان در قیمت ارز شاهد تغییرات عمده در قیمت محصولات تولید شده توسط صنایع هستیم که می‌تواند سوددهی قابل توجهی برای آنها به دنبال داشته باشد. شرایط برای صنایع پالایشی در بازار بورس ایران به گونه‌ای است که تا آنها محصولی را بفروش نرسانند نیز تنها با انبار کردن همان محصولات تولید شده سال به سال می توانند بنا بر نرخ تورم افزایش ارزش سرمایه داشته باشند.

به راحتی می توان تعیین کرد که برآیند میان تاثیر افزایش قیمت ارز بر روی هزینه های عملیاتی این دسته از شرکت‌ها و افزایش ارزش دارایی های آنها کاملاً مثبت است. با این تفاسیر نمادهای فعال در صنایع پالایشی در بازار بورس ایران نیز به عنوان نمادهایی محسوب می‌شوند که با کاهش قیمت دلار می توان برای سرمایه گذاری بر روی آنها اقدام کرد. به دلیل اینکه این نمادها تاثیر بسیار زیادی بر روی شاخص دارند مسلماً نمودار آن‌ها نیز تقریباً مشابه با نمودار شاخص بورس بوده که می تواند همبستگی قابل توجهی میان نمودار آنها با نمودار دلار نتیجه دهد.

تاثیر قیمت دلار بر صنایع پتروشیمی و شیمیایی و شرکت های فعال در بورس

آخرین صنعتی که در بررسی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران به ارزیابی آن می پردازیم صنایع پتروشیمی و شیمیایی است. محصولات تولید شده توسط صنایع پتروشیمی و شیمیایی نیز معمولاً بر اساس قیمت ‌های جهانی تعیین می‌شود و این دسته از شرکت‌ها نیز در گروه بندی اعلام شده در بالا در دسته یک قرار می گیرند. محصولات تولید شده توسط این شرکت ها در لحظه با نوسانات قیمت دلار دچار نوسان شده و ارزش محصولات آنها هر لحظه در حال تغییر است. به این ترتیب افزایش قیمت دلار در هر لحظه می تواند باعث افزایش ارزش دارایی های این شرکت ها شود.

تاثیر پذیری نوسانات قیمت ارز در داخل کشور بر روی هزینه های عملیاتی این دسته از شرکت ها کم است. زیرا مواد اولیه مورد استفاده برای تولیدات این دسته از شرکت‌ها نیز در داخل تولید شده و از گذشته آنها برای خرید های خارجی خود می توانند به دلار با قیمت کم دسترسی داشته باشند. به این ترتیب به راحتی می توان شرایط بسیار ایده آلی را برای میزان سرمایه های این شرکت ها در نوسانات قیمت ارز در بازار در نظر گرفت.

از طرف دیگر با توجه به اینکه قیمت دارایی ها و محصولات تولید شده توسط شرکت های شیمیایی و پتروشیمی بر اساس قیمت ارز در بازار جهانی تعیین می شود از این رو میزان تاثیر پذیری نوسانات قیمت دلار بر روی ارزش دارایی های این شرکت ها بسیار زیاد است. به این معنا که با هر نوسان قیمت دلار به سمت بالا شاهد افزایش چند برابری قیمت محصولات این شرکت ها در بازار خواهیم بود.

به این ترتیب اگر برآیند میان تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی هزینه های عملیاتی و ارزش محصولات تولید شده این شرکت ها را ارزیابی کنیم به راحتی می‌توان درک کرد که این برآیند مثبت است. از این رو نماد های شیمیایی و پتروشیمی در بازار بورس نیز از آن دسته از نمادهایی خواهند بود که در صورت کاهش دلار انجام معامله و خرید آنها می‌تواند در آینده سود قابل توجهی را برای سهام‌داران به دنبال داشته باشد.

آیا تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران همیشه مثبت است؟

ارزیابی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با بررسی یک تصور اشتباه درباره این موضوع ادامه می دهیم. در مقاله تحلیل شاخص بورس درباره اثر کاهش دلار بر بورس نکاتی را با شما در میان گذاشتیم و در این مقاله نیز در بندهای مختلف اشاراتی به نحوه تاثیرگذاری کاهش قیمت ارز در کشور به بازار بورس داشتیم. پرواضح است که شما باید درک کرده باشید که تاثیر نوسانات قیمت ارز به بازار بورس ایران تنها در جهت مثبت نیست و با کاهش قیمت دلار احتمال کاهش قیمت ها در بازار بورس نیز وجود دارد.

بهترین مثال برای تشریح این موضوع مقایسه میان نمودار شاخص بازار بورس و نمودار قیمت ارز در داخل کشور است که در بند های قبلی به آن اشاره کردیم. این مقایسه به وضوح نشان می دهد که هر کجا قیمت ارز در داخل کشور ما با افت روبرو شده همزمان نمودار شاخص بورس نیز وارد روند نزولی شده و شاهد کاهش قیمت ها در سهم های بازار بورس بوده‌ایم. در واقع تاثیر نوسانات قیمت ارز بر روی شاخص بورس ایران به صورت دو طرفه است.

برخی از کاربران به اشتباه وقتی با افزایش قیمت کالاهای معمولی در بازار روبرو می شوند با این تصور وارد بازار بورس می شوند که قیمت سهم ها در بازار نیز با افزایش روبرو خواهد شد. دقت داشته باشید که شرایط تاثیر پذیری نوسانات قیمت ارز بر روی کالاهای اساسی و اجناس مختلف در بازار ایران با نحوه تاثیرگذاری این نوسانات بر روی بازار بورس متفاوت است. از این رو نباید این دو موضوع را با یکدیگر مقایسه کرد و تصمیم گیری مشابهی برای هر دو انجام داد.

در خیلی از مواقع نوسانات جزئی قیمت ارز می‌تواند بر روی قیمت کالاهای مختلف در بازار تاثیر داشته باشد اما تاثیر پذیری بازار بورس از نوسانات قیمت دلار معمولاً در بازه‌های زمانی طولانی مدت تری رخ می دهد و به همین دلیل نمودار این دو پارامتر اقتصادی در تایم فریم های بزرگ تر شبیه تر به هم هستند. این موضوع از این جهت اهمیت دارد تا این نکته را به شما گوشزد کرده باشیم که تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز در داخل کشور نباید به امید سود های آنچنانی وارد بازار بورس شوید‌.

تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران چیست

چرا با وجود کاهش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت ها در بورس هستیم؟

در بررسی اثر کاهش دلار بر بورس عنوان کردیم که با کاهش قیمت ارز در داخل کشور در بازه های زمانی طولانی مدت معمولاً قیمت سهم ها در بازار بورس نیز با افت روبرو شده و روندهای نزولی را در بازار شاهد هستیم. موضوعی که معمولاً در سایر بازارها مانند بازار مسکن و بازار خودرو به این ترتیب نیست و میزان افت قیمت ها در این بازارها به هیچ وجه مانند بازار بورس نخواهد بود. اما با این وجود در برخی از مواقع مشاهده می‌کنیم که با وجود کاهش قیمت دلار در بازار قیمت برخی از سهم ها در بازار بورس با افزایش روبرو می‌شود.

دقت داشته باشید که در بندهای بالا اشاره کردیم که تاثیر پذیری قیمت سهام های دلاری و شرکت های قرار گرفته در چهار دسته عنوان شده به صورت مستقیم است و با توجه به اینکه این سهم ها معمولاً از جمله سهم های شاخص ساز محسوب می شوند در نتیجه نمودار شاخص نیز به همین ترتیب تغییر می کند. اما قرار نیست در این افت ها تمام سهم ها روند نزولی داشته باشند. بسیاری از سهم ها تاثیر پذیری مستقیم از نوسانات قیمت ارز نداشته و میزان درآمدها و هزینه‌های آنها خیلی ارتباطی به نوسانات قیمت ارز نیز ندارند. به عنوان مثال یکی از بارزترین مثال ها برای این موضوع شرکت های حمل و نقل هستند.

به همین دلیل این امکان وجود دارد که با وجود کاهش قیمت ارز در بازار کشور شاهد افزایش قیمت برخی از سهم ها در بازار باشیم. اتفاقاً بسیاری از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و افراد با تجربه در معاملات بازار بورس وقتی روند نزولی را برای قیمت دلار پیش بینی می نمایند سرمایه‌های خود را از نمادهای شاخص خارج کرده و وارد سهام شرکت های این چنینی می نمایند که خیلی تاثیر پذیری از قیمت دلار ندارند‌. این موضوع یک نکته معامله گری بسیار مهم در بازار بورس ایران محسوب می شود.

چرا با وجود افزایش قیمت دلار، قیمت ها در بازار بورس ثابت است یا کاهش می یابد؟

ارزیابی تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را با بررسی یک چالش دیگر ادامه می دهیم. در برخی از مواقع با وجود اینکه قیمت دلار در بازار آزاد ایران در حال افزایش است اما در بازار بورس قیمت ها خیلی تغییر کرده و یا حتی ممکن است کاهش پیدا کند. درباره این موضوع دو نکته بسیار مهم حائز اهمیت است.

اول اینکه اشاره کردیم که تاثیر پذیری نوسانات قیمت ارز در داخل کشور شرایط متفاوت‌تری در بازار بورس با سایر بازارها دارد. به این معنا که وقتی قیمت ارز در داخل کشور دو درصد افزایش پیدا می‌کند به این معنا نیست که قیمت سهام ها در بازار بورس نیز با دو درصد افزایش روبرو شود. بلکه همبستگی میان قیمت دلار و شاخص بورس ایران در تایم فریم های بالاتر است و این دو به مرور روی یکدیگر تاثیر می گذارند. در واقع می توانیم ادعا کنیم که هر چند نمودار شاخص بورس با نمودار دلار همبستگی قابل توجهی با یکدیگر دارد اما قرار نیست هر کدام از کندل ها در نمودار ها دقیقاً مشابه یکدیگر باشد. از این رو این امکان وجود دارد که با وجود اینکه قیمت دلار در بازار آزاد ایران با افزایش چند درصدی روبرو می شود اما در بازار بورس نشانه‌ای از این موضوع وجود ندارد.

از این گذشته شما باید ببینید که قیمت کدام سهم با وجود افزایش قیمت ارز در بازار با افزایش روبرو نمی شود. شرکت هایی که در هیچ کدام از دسته بندی های بالا قرار نگرفته باشند، تأثیرپذیری آنی و لحظه ای از نوسانات قیمت ارز نداشته و تغییرات محدود قیمت ارز در داخل کشور ممکن است هیچ تاثیری در قیمت سهام آنها به وجود نیاورد.

بررسی تاخیر تاثیر قیمت دلار در بازار بورس ایران

در بررسی اثر کاهش دلار بر بورس اشاره کردیم که تاثیر پذیری قیمت سهام ها در بازار بورس با قیمت ارز معمولاً با یک تاخیر مختصر همراه است. البته این میزان تاخیر نسبت به سال گذشته بسیار کمتر شده است و با حرفه‌ای تر شدن کاربران بازار بورس و استفاده از امکانات بهتر در حال حاضر قیمت دلار و شاخص بازار بورس ایران با یک فاصله زمانی بسیار کوتاه دقیقاً مشابه با یکدیگر عمل می نمایند.

نکات معامله گری در بازار بورس ایران

در پایان تصمیم گرفتیم تا نکاتی را به عنوان نکات معامله گری در بازار بورس با توجه به نوسانات قیمت ارز برای شما بیان کنیم. البته این نکات در واقع خلاصه‌ای از تمام مواردی است که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم.

در اولین نکته لازم به یادآوری است که شما هم زمان با تحلیل نمودار شاخص بورس بایستی به تحلیل تکنیکال نمودار دلار نیز بپردازید. در مقاله آموزش تحلیل دلار به صورت کامل روش های مورد استفاده برای تحلیل نوسانات قیمت ارز را برای شما بیان کرده ایم که می توانید از این روش ها به صورت حرفه‌ای برای بررسی نمودار دلار استفاده کنید.

به کاربران تازه کار توصیه می کنیم که در صورتی که روند نمودار دلار در بازار آزاد ایران نزولی باشد خیلی به دنبال انجام معامله در بازار بورس نباشند و بهتر است در چنین شرایطی سرمایه های خود را نقد کرده و منتظر فرصت مناسب برای ورود دوباره به سهم های مختلف باشند.

وقتی قیمت دلار روند افزایشی در بازار داشته باشد نمادهای شاخص ساز معمولاً رشد قابل توجهی داشته و ممکن است سود مطمئن تری را برای شما به دنبال داشته باشند. بنابراین در چنین شرایطی بهتر است شما بخش اعظم سرمایه های خود در بازار بورس را روی این دسته از نمادها قرار دهید.

شرکت های کوچکی که قیمت محصولات تولید شده توسط آنها تحت تاثیر مستقیم قیمت ارز در کشور است می تواند پتانسیل سوددهی فوق‌العاده زیادی در روندهای صعودی داشته باشند.

وقتی قیمت دلار روند کاهشی به خود بگیرد بهتر است برای چند روزی سرمایه های خود را نقد کرده و سپس آنها را به سمت نماد شرکت‌های کوچک‌تر که تاثیر پذیری خیلی زیادی از قیمت ارز ندارند انتقال دهید. در بسیاری از مواقع با وجود کاهشی بودن روند شاخص بورس برخی از نمادها روند صعودی دارند که می‌توانید در چنین مواقعی برای سرمایه‌گذاری از آنها استفاده کنید.

نوسان گیری در بازار بورس با توجه به نوسانات قیمت ارز یک روش سرمایه گذاری بسیار پر ریسک و پر خطر است که برای افراد تازه‌کار و غیر حرفه‌ای به هیچ وجه استفاده از این روش برای درآمدزایی در بازار را توصیه نمی کنیم.

حتما بخوانید: مدیریت سرمایه در بورس

کلام آخر


تاثیر قیمت دلار بر بورس ایران را به صورت کامل و جامع برای شما بررسی کردیم. در ارزیابی اثر کاهش دلار بر بورس اشاره نمودیم که برخلاف قیمت کالاهای اساسی در کشور بازار بورس یک رابطه دو طرفه با قیمت ارز دارد. کاهش قیمت ارز می‌تواند باعث کاهش قیمت ها در سهم های مختلف در بازار بورس شود. تاثیر کاهش قیمت دلار بر بورس حتی در برخی مواقع بسیار شدید شده و باعث قرار گرفتن اکثر سهم های تعریف شده در بازار بورس در صف فروش می‌شود. از این رو بایستی به صورت حرفه ای تر و تخصصی تر به بررسی شرایط تاثیر گذاری قیمت ارز بر روی شاخص بورس ایران در زمان انجام معاملات خود بپردازید.

همچنین در لابلای گفتار به ارزیابی تاثیر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی بر بورس نیز پرداختیم تا این چالش ذهنی را نیز برای شما حل کرده باشیم. در پایان بایستی اشاره کنیم که بررسی شرایط نمودار قیمت ارز در بازار اهمیت بسیار زیادی برای انجام معاملات بهینه و عالی در بازار بورس دارد و اگر شما از نمودار دلار غافل شوید ممکن است در دام بازار خرسی در بورس بیفتید.

تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس با ارائه مقالات آموزش رایگان بورس و همچنین تهیه دوره آموزش بورس ارائه بهترین و به روزترین مطالب آموزشی لازم برای معامله گری و فعالیت در این بازار است. تمام این مطالب برگرفته از تجربیات حرفه‌ای کاربران در بازار بورس است و در حال حاضر افراد حرفه‌ای و معامله گران بزرگ از این نکات برای معاملات خود استفاده می نمایند. از این رو توصیه می‌کنیم که این نکات را به دید آموزش‌های حرفه‌ای مرور کرده و آنها را برای انجام معاملات بهتر نیز در ذهن داشته باشید. افرادی که فرصت کافی برای شرکت در دوره های حضوری را ندارند، می توانند با خرید پکیج آموزش غیر حضوری بورس به تمام نیازهای لازم برای سرمایه گذاری در این بازار برسند.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

5 پاسخ

  1. بورس تنها جایی هست که دولت دستوری کنترل کرده ، دلار زیر ۲۰ هزار بود غسالم خریدیم ۱۶۰۰ تومان الان دلار ۴۶ هزار شده اما سهم ما هنوز ۳۵۰ تومان
    قیمت همه چیز در این ۳ سال ۲۰ برابر شده ولی بورس ۵ برابر کم شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: