لوگو کانون بورس

پیش بینی بورس

آموزش پیش بینی بورس
شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۳۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

پیش بینی بورس را از کجا آغاز کنیم؟ مطالعه این مقاله می‌تواند مانند بمبی شرایط مالی و سرمایه گذاری شما را متحول کند. ساعت‌ها و روزها وقت گذاشته‌ایم تا با نیازهای کاربران خود آشنا شویم.

 • افرادی که به تازگی قصد ورود به بازار بورس و آموزش بورس را دارند.
 • افرادی که آموزش های اولیه را پشت سر گذاشته و سردرگم برای آغاز معاملات در بورس هستند.
 • کسانی که درصدد حضور در دوره آموزش بورس هستند.
 • افرادی که معاملاتی را پشت سر گذاشته و دلیل ضررهای خود را نمی‌فهمند.
 • افرادی که از همه روش های پیش بینی بورس ناامید شده‌اند.
 • افراد حرفه‌ای که نیاز به به روز رسانی اطلاعات خود دارند.
 • کسانی که دوست دارند از شرایط بازار بورس با خبر شوند.
 • کسانی که به تحلیل و پیش بینی بورس علاقمند هستند.
 • علاقمندان به پیش بینی قیمت طلا, سکه، دلار و حتی علاقمندان به آموزش ارز دیجیتال

و همه شما عزیزانی که این مقاله را مطالعه می‌کنید، در انتهای این مطالعه می‌توانید ساده‌تر از همیشه به بازار بورس نگاه کنید. رموز بسیار ساده‌ای که پشت سر تمام تحلیل‌ های عجیب و غریب بورس است را بدانید و از این پس خودتان برای بازار بورس تصمیم بگیرید.

علم تحلیل و تحلیل‌گری و پیش بینی بورس در صورت اطلاع از رمز و رازهای آن می‌تواند بسیار شیرین و جذاب باشد. پیش بینی قیمت سهام از آن چیزی که تصور می‌کنید ساده‌تر است. برای برداشتن یک قدم بزرگ در زندگی دقایقی را در این مقاله با ما همراه باشید.

نگران تمام زحماتی که برای نگارش، تدوین و انتشار این مقاله کشیده‌ایم نیستیم؛ نگران هستیم که شما از آن به سادگی گذر کرده و سرمایه‌های خود را مانند این چند سال دوباره به باد معامله‌های اشتباه و سبدگردانان از خدا بی‌خبر بسپارید. این شما و این هم ۰ تا ۱۰۰ پیش بینی بورس.

راهنمای مطالعه نمایش

پیش بینی بورس و اهمیت آن

عناوین این بخش به شرح زیر هستند:

 • آموزش پیش بینی بورس برای چه کسانی لازم است؟
 • چرا پیش بینی بورس مهم است؟
 • آیا همه باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟
 • پیش بینی بورس را از کجا آغاز کنیم؟
 • پیش نیازهای لازم برای پیش بینی بورس
 • آیا هر کسی می‌تواند برای پیش بینی بورس اقدام کند؟

آموزش پیش بینی بورس

آموزش پیش بینی بورس برای چه کسانی لازم است؟

قبل از هر چیزی باید در یک مقدمه کوتاه درباره استفاده و کاربری این مقاله نکاتی را با شما در میان بگذاریم. در گذشته‌های نه چندان دور و تقریباً در حدود یک دهه قبل، حضور در بازار بورس برای ایرانی‌ها تعریف دیگری داشت.

هر کسی وارد این بازار نمی‌شد و تازه کسانی هم که به نوعی قصد سرمایه گذاری در بورس داشتند مورد عتاب قرار می‌گرفتند. بورس یک محیط بسیار خشن برای سرمایه گذاری به حساب می‌آمد و قدم گذاشتن در آن برای عموم مردم به مانند ریختن پول به بیرون بود. اما امروزه شرایط عوض شده است. کسی که در بورس سرمایه گذاری نکرده باشد، از دنیا بی‌خبر است و جامعه به شکل عجیبی به وی نگاه می‌کند.

دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که یک بار تابلو بازار بورس را نگاه نکرده باشد. از سایت های خبری گرفته تا سایت های ورزشی هفته‌ای یک بار تابلو سبز و قرمز بازار بورس را نشان کاربران خود می‌دهند. در تمام این سال‌ها بورس به ما ثابت کرده است که این بورس نیست که به ما نیاز دارد. بلکه این ما هستیم که برای نجات مالی خود به بازار بورس و آموزش پیش بینی بورس نیاز داریم.

آموزش پیش بینی بورس:

 • برای کسانی لازم است که به دنبال یک روش سرمایه گذاری مطمئن هستند.
 • برای کسانی لازم است که دوست دارند سرمایه‌های بسیار اندک خود را (از ۵۰۰ هزار تومان) رشد داده و به فکر آینده مالی خود می‌باشند.
 • برای کسانی لازم است که به دنبال راه‌حلی برای استقلال مالی هستند.
 • برای کسانی لازم است که هیچ امیدی برای خرید خانه و خودرو با استفاده از پس‌انداز حقوقی خود ندارند.
 • برای کسانی لازم است که دنبال حفظ ارزش سرمایه‌های خود هستند.
 • برای کسانی لازم است که نگران آینده مالی خود و فرزندان خود هستند.
 • برای افراد بازنشسته‌ای لازم است که نگران از شرایط فعلی مالی خود در به در به دنبال یک کسب و کار جدید می‌روند.
 • برای جوانانی لازم است که درآمد ماهانه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان دارند.
 • برای بچه‌هایی لازم است که باید از همین سنین ۱۰ سالگی با بازی با پول آشنا شوند.

سرمایه گذاری در بورس نبض زندگی امروز بشر است.

چرا پیش بینی بورس مهم است؟

تقریباً یک سالی است که بازار بورس ایران یک روند نزولی به خود گرفته و بسیاری از افرادی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند، در ضررهای هنگفتی قرار دارند. همین یک عبارت کوتاه باعث شده تا اعتماد بسیاری از مردم نسبت به این بازار از بین برود. اما لازم دانستیم تا قبل از اینکه به بررسی مسائل مربوط به پیش بینی بورس بپردازیم، نکات مهمی را درباره خود این بازار با شما مطرح کنید.

“بهتر است بدانید که این اولین باری نیست که بازار بورس وارد یک رکود طولانی مدت می‌شود و البته آخرین بار هم نخواهد بود. بورس در فواصل سال‌های ۹۰ تا ۹۴ رکود‌های بسیار طولانی‌ترین نسبت به رکود فعلی را نیز پشت سر گذاشته است. اما شگفت‌انگیزترین موضوع درباره بازار بورس در این است که بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود تمام این افت‌ها و نزول‌ها بازار بورس در چند سال گذشته متوسط رشد ۵۱ درصدی را ثبت کرده است.”

نزدیک‌ترین تعقیب کننده بورس که در صدر جدول بهترین روش سرمایه گذاری در ایران است، بازار سکه است که متوسط رشد ۴۳ درصدی را در چند سال گذشته برای سرمایه گذاران به دنبال داشته است. بازار ارز با ۳۶ درصد رشد به صورت متوسط در هر سال و بازار مسکن با آن همه دبدبه و کبکبه تنها ۲۶ درصد رشد به صورت متوسط در هر سال را داشته است.

اگر با وجود این آمار و ارقام هنوز فکر می‌کنید که پیش بینی بورس اهمیت ندارد و نیازی به آموزش پیش بینی بورس ندارید، باید منتظر عواقب بسیار سنگینی در زندگی مالی خود باشید.

آیا همه باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

آموزش پیش بینی بورس همیشه به سرمایه گذاری ختم نمی‌شود. این آموزش همانطور که اشاره کردیم برای عموم افراد در دنیای مدرن امروز در هر جایی از دنیا لازم است و فقط مختص ایران و ایرانی‌ها نیست. همه ما از مزیت‌های سرمایه گذاری در بورس می‌دانیم و اهمیت این بازار و سرمایه گذاری در آن در شرایط مالی را نیز درک می‌کنیم. اما ممکن است شما روش دیگری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

ما در تحریریه کانون بورس به شما توصیه می‌کنیم که هرگز از روش های سرمایه گذاری غافل نشده و حتی اگر قصدی برای ورود به بازار بورس را ندارید، به دنبال روش های سرمایه گذاری بگردید که میزان سود سالیانه ناشی از آن بیشتر از نرخ تورم کشور باشد.

اما آموزش پیش بینی بورس را بیاموزید و سرمایه گذاری‌های خود را با روش های تحلیلی بورس مقایسه کنید. این روش‌ها برای سایر بازارهای مالی نیز قابل استفاده است. به همین دلیل سرمایه گذاران و تحلیل گران بازار بورس می‌توانند سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری مانند مسکن، خودرو، ارز و سکه را نیز تحلیل نمایند.

آموزش پیش بینی بورس

پیش بینی بورس را از کجا آغاز کنیم؟

آموزش روش های  پیش بینی بورس را می‌توانید به سادگی با شرکت در دوره‌ های مختلف مخصوص به این آموزش بیاموزید. در حال حاضر دوره‌ های بسیار حرفه‌ای استثنایی برای آموزش تحلیل و پیش بینی بورس تعریف شده و در دسترس کاربران قرار گرفته است.

یک نکته جالب درباره دوره‌ های آموزش پیش بینی بورس مجانی و رایگان بودن آنها است. شاید اگر به معرفی این دوره‌ها نگاهی بیندازید، با اعداد میلیونی روبرو می‌شود، اما آموزش بورس و آموزش پیش بینی بورس از جمله معدود آموزش هایی است که کاملاً رایگان برگزار شده و حتی در طی دوره هر کس بنا به شرایطی که دارد، مبلغی را هم دریافت خواهد کرد. چطور؟ عرض می‌کنیم.

اگر با کاربرانی که در دوره‌ های آموزش پیش بینی بورس شرکت کرده‌اند، صحبت کنید، بهتر می‌توانید این موضوع را درک نمایید. این دوره‌ها حاوی آموزش هایی است که می‌تواند سودهای ۱ تا ۳۰۰ درصدی را در طول کمتر از ۳ ماه تا پایان خود دوره آموزشی برای شما و تمام شرکت کننده‌ها به دنبال داشته باشد. با یک حساب سرانگشتی شما علاوه بر اینکه هیچ پولی بابت شرکت در چنین دوره‌ های نمی‌پردازید، می‌توانید چندین برابر سرمایه گذاری خود را نیز از آن استخراج کنید.

پیش نیازهای لازم برای پیش بینی بورس

شرکت در دوره‌ های آموزش پیش بینی بورس و یادگیری این آموزش‌ها نیاز به هیچ پیش نیازی نداشته و هر کس با هر میزان درک از بازارهای مالی می‌تواند تمام نکات را بیاموزد. در روش های پیش بینی بورس بیشتر از اینکه سواد و استعداد تأثیر داشته باشند، این پشتکار و دقت به جزئیات است که تأثیر می‌گذارند. اما به کار بردن این روش‌ها و استفاده از آنها نیاز به پیش نیازهایی دارد که البته در دسترس همه ما قرار دارد.

 • یک دستگاه موبایل،
 • یک دستگاه لپ‌تاپ
 • و یک خط اینترنت

تمام پیش نیازی است که برای به کار بردن روش های پیش بینی بورس به آنها نیاز دارید. آموزش پیش بینی بورس به روش های مختلفی بر می‌گردد.

 • تحلیل تکنیکال
 • و تحلیل فاندامنتال

دو روش اصلی و رایج به کار گرفته شده برای پیش بینی بورس هستند که در حال حاضر نیز به عنوان روش های پیشرفته هر روز در حال پیشرفت و به روز رسانی می‌باشند. در کنار این دو روش به تازگی روش هایی مانند تحلیل عددی و استفاده از هوش مصنوعی را نیز باید به روش های پیش بینی بورس اضافه کنیم. استفاده از ربات‌ها، استفاده از فیلتر نویسی بورس هم انشعاباتی هستند که از همین روش‌ها برگرفته شده‌اند. اگر هیچ دیدگاهی نسبت به هیچ یک از این روش‌ها ندارید، در پایان این مقاله همه چیز برای شما تغییر خواهد کرد.

آیا هر کسی می‌تواند برای پیش بینی بورس اقدام کند؟

پیش بینی بورس بیشتر از اینکه یک روش سرمایه گذاری باشد، یک هنر است. هنری که استعداد خیلی در آن نقشی نداشته و اطلاعات بهتر و به روزتر و کسب آموزش های با کیفیت‌تر تأثیرگذاری بیشتری روی آن دارند.

هر کس با سپری کردن آموزش‌ها و مطالعه منابع آموزشی که در این مقاله آنها را نیز بررسی خواهیم کرد، می‌تواند برای پیش بینی بازار بورس اقدام کرده و به اصطلاح گلیم خود را از آب بکشد. برای پیش بینی بازار بورس نیاز نیست که شما اقتصاد‌دان باشید و بیش از ۲۰۰ واحد درسی را در دانشگاه پشت سر بگذارید. اگر چنین بود در حال حاضر اقتصاد دانان باید ثروتمندترین افراد جامعه ما بودند. در حالی که کمتر اقتصاد دانی را می‌توان پیدا کرد که از آموزش های خود برای کسب درآمد استفاده نماید.

روش های پیش بینی بورس

روش های پیش بینی بورس

 • روش های پیش بینی بورس
 • پیش بینی بورس به روش تکنیکال
 • پیش بینی بورس به روش بنیادی
 • پیش بینی بورس به روش مدل‌های عددی
 • پیش بینی بورس با شبکه عصبی
 • پیش بینی بورس به روش تابلو خوانی
 • ساده‌ترین روش پیش بینی بورس

روش های پیش بینی بورس

روش های پیش بینی بورس کدام‌ها هستند و از کجا آمدند؟ قبل از اینکه به بررسی روش های پیش بینی بورس بپردازیم، لازم است تا یک نکته بسیار مهم را درباره بسیاری از روش های رایج یادآوری کنیم.

بسیاری از تکنیک‌ها و روش های به کار گرفته شده برای این منظور نه توسط دانشمندان بزرگ و افراد با نبوغ بالا و نه توسط اقتصاد دانان بزرگ طراحی و ایده پردازی نشدند. بلکه بسیاری از ایده‌های عالی که استفاده از آنها می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای روی معاملات داشته باشند، از تجربه افراد معمولی به وجود آمده است. این دست از افراد با امتحان کردن بسیاری از روش های پیش بینی بورس به ایده‌های جدیدی رسیده و با امتحان کردن آنها توانسته‌اند یک روش خاص و عالی را ابداع کنند.

نکته دوم درباره روش های پیش بینی بورس مربوط به روش تست و آزمودن این روش‌ها است. برای پیش بینی قیمت سهام در بورس دقت به گذشته آنها اهمیت بسیار زیادی دارد.

نحوه تست روش های پیش بینی بورس نیز به این صورت است که آنها را در گذشته بازار تست می‌نمایند. هر چقدر میزان موفقیت روش مذکور بالاتر بود، می‌توان اطمینان بیشتری به آن داشت. در صورت ضعف روش نیز به کل باید آن را کنار گذاشت. شما نیز با آموزش روش های پیش بینی بورس می‌توانید استراتژی و ایده خود را ساخته و با تست آن در گذشته بازار، میزان اطمینان به آن را ارزیابی نمایید.

در حال حاضر اصلی‌ترین روش های پیش بینی بورس که در سرتاسر دنیا برای پیش بینی قیمت سهام استفاده می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 • پیش بینی قیمت سهام به روش تکنیکال
 • پیش بینی قیمت سهام به روش فاندامنتال یا بنیادی
 • پیش بینی قیمت سهام به روش مدل‌های عددی
 • پیش بینی قیمت سهام به روش هوش مصنوعی و شبکه عصبی
 • پیش بینی قیمت سهام به روش تابلو خوانی

پیش بینی بورس به روش تکنیکال

روش تکنیکال یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین روش های پیش بینی بورس است که به گواه بسیاری از کارشناسان قدرتمند ترین آن نیز می باشد. این روش که خود زیر مجموعه‌های زیادی دارد، حاصل بررسی تجربی گذشته بازار و بسط آن به آینده با یک سری روابط ساده ریاضی است.

در این روش تحلیلی، تحلیل گر با استفاده از ابزارها و اندیکاتورهایی که در اختیار دارد، اقدام به پیش بینی بورس می‌نماید. درباره نحوه به وجود آمدن هر یک از این اندیکاتورها و ابزارها می‌توانید به توضیحات بند قبل مراجعه نمایید.

علم تکنیکال بر پایه سه اصل مهم استوار است:

 • همه چیز در قیمت نهفته است.
 • قیمت بر اساس روندها حرکت می‌کند.
 • تاریخ دائماً تکرار می‌شود.

با در نظر گرفتن همین سه اصل تمام تکنیک‌ها و روش های پیش بینی بورس در علم تکنیکال شکل گرفته‌اند. تکنیکالیست‌ها با در اختیار داشتن نمودار قیمت هر سهام می‌توانند اقدام به تجزیه و تحلیل آن نموده و نیاز به هیچ اطلاعات دیگری ندارند. نه اخبار، نه ترازنامه‌های مالی، نه هیچ شرط دیگری برای پیش بینی بورس به روش تکنیکالی لازم نیست. هر کسی می‌تواند با آموزش روش های استفاده از هر یک از ابزارها و اندیکاتورهای تکنیکالی، اقدام به استفاده از آنها نموده و دست به پیش بینی قیمت سهام مورد نظر خود بزند.

تکنیک‌های تکنیکالی بسیار زیادی توسط تحلیل گران مختلف در جهان ابداع شده که هر یک مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند. در ادامه مقاله و در بخش آموزش پیش بینی بورس مهم‌ترین و اصلی‌ترین تکنیک‌های تکنیکالی را آموزش داده و با استفاده از آنها اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت سهام نیز خواهیم نمود.

روش های پیش بینی بورس

پیش بینی بورس به روش بنیادی

دومین روش رایج مورد استفاده برای پیش بینی بورس تحلیل بنیادی یا فاندامنتالی است. این روش نیز به نوعی از تجربه تحلیل گر از گذشته بازار استخراج شده است؛ اما شرایط آن با روش تکنیکالی کمی متفاوت است. در این روش پیش بینی قیمت سهام شما باید داده‌های تاریخی مربوط به آن را در اختیار داشته و بر حسب نوع رفتاری که سهام مورد نظر در گذشته در شرایط مطابق با شرایط فعلی داشته، برای پیش بینی آن اقدام کنید. برای اینکه روش بنیادی پیش بینی بورس را بهتر تشریح کنیم، شما را به یک مثال ساده دعوت می‌کنیم.

پیش بینی سهام فولاد به روش بنیادی یا فاندامنتال

تصور کنید که برای پیش بینی قیمت سهام فولاد سعی دارید تا از روش بنیادی و فاندامنتالی استفاده کنید. فولاد یک کالای اقتصادی در سطح کلان است که در تمام دنیا ارزش یکسانی داشته و در بازار جهانی با همان قیمت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. قیمت کالا و اجناس در بازارهای جهانی نسبت به قیمت آنها در ایران پیش قدم هستند. به این معنی که قیمت یک کالا بعد از افزایش یا کاهش آن در بازارهای جهانی در ایران تحت تأثیر متقابل قرار می‌گیرد. حال اگر قیمت فولاد در بازارهای جهانی با رشد قابل ملاحظه‌ای روبرو شود، پرواضح است که ارزش این کالا افزایش یافته و می‌توانید به این موضوع پی ببرید که قیمت سهام فولاد در بورس نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

البته باید خاطر نشان کنیم که استفاده از روش بنیادی برای پیش بینی بورس به همین سادگی‌ها هم نیست. زیرا چندین عامل و فاکتور با شدت و ضعف‌های مختلف به صورت همزمان روی قیمت سهام تأثیر می‌گذارند و تحلیل گر باید نتیجه برآیند همه این عوامل را ارزیابی و اقدام به پیش بینی قیمت سهام نماید. برای مثال همزمان با افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی ممکن است شرکت فولاد اصفهان با مشکلاتی در خط تولید خود روبرو باشد.

پیش بینی بورس به روش مدل‌های عددی

یکی دیگر از روش های پیش بینی بورس استفاده از مدل‌های عددی ریاضی است. شاید تصور کنید که این روش با روش تکنیکالی همپوشانی داشته باشد. البته که نه فقط مدل‌های عددی و تکنیکالی بلکه همه روش های پیش بینی بورس به نوعی با یکدیگر هم پوشانی دارند، اما مدل‌های عددی و طرز کار آنها با روش تکنیکالی متفاوت است.

در این سبک از پیش بینی بورس یک سری مدل‌های عددی از پیش تعریف شده توسط دانشمندان ریاضی برای تحلیل داده‌های گذشته و بسط دادن آنها به آینده به کار گرفته می‌شوند.

داده کاوی علم تعریف شده و ثابت شده‌ای برای پیش بینی پارامترهای مختلف است. از این علم در حال حاضر برای پیش بینی مواردی مانند شرایط آب و هوایی یک منطقه، میزان بارش‌ها و موارد بسیار زیادی دیگری استفاده می‌شود. مدل‌های عددی ریاضی به نوعی یک روش داده کاوی هستند که در آن داده‌های تاریخی به عنوان داده‌های ورودی و پیش بینی قیمت سهام در آینده به عنوان خروجی لحاظ می‌شود.

تنوع مدل‌های عددی در علم ریاضی بسیار زیاد است. هر روش عددی که در این علم تعریف می‌شود به نوعی می‌تواند به عنوان یک روش پیش بینی بورس نیز تعریف شود.

از مسائل ساده هندسی گرفته تا مدل‌های عددی بسیار پیشرفته که بیشتر برای محاسبات خیلی دقیق استفاده می‌شوند، به نوعی ابزار  پیش بینی هستند. استفاده از سری‌های زمانی، هوش مصنوعی، شبکه عصبی و مواردی از این دست را می‌توان به عنوان زیر مجموعه این روش از روش های پیش بینی بورس تعریف کرد که در ادامه به تشریح برخی از آنها می‌پردازیم.

روش های پیش بینی بورس

پیش بینی بورس با شبکه عصبی و هوش مصنوعی

شبکه عصبی مصنوعی که یک نمونه از هوش مصنوعی است، یک راهکار جدید برای پیش بینی بورس است. اگر با شبکه عصبی مصنوعی آشنایی ندارید و نمی‌دانید که چگونه باید از آن برای پیش بینی قیمت سهام استفاده شود، خیلی چیز عجیبی نیست. استفاده از این روش‌ها نیاز به دانش برنامه‌نویسی قوی داشته و یک روش کاملاً تخصصی است.

در حال حاضر تعداد افرادی که از این روش ها برای پیش بینی بورس استفاده می‌نمایند، شاید به تعداد کل انگشتان دو دست هم نرسد. از این گذشته نحوه نتیجه‌گیری از این روش به عواملی به غیر از عوامل مؤثر در قیمت سهام نیز وابسته هستند.

 • میزان دانش برنامه نویس در برنامه‌نویسی،
 • نوع داده‌های ورودی انتخابی به عنوان داده‌های ورودی،
 • شرایط تبیین شده در برنامه برای تحلیل

و مواردی از این دست چالش‌های مربوط به این روش از روش های پیش بینی بورس هستند. در واقع اگر در هر یک از این موارد نقطه ضعفی وجود داشته باشد، شرایط به خوبی پیش نرفته و ممکن است اشتباهات زیادی در پیش بینی قیمت سهام داشته باشید.

شبکه عصبی یک روش تحلیلی است که برای داده کاوی و پیش بینی پارامترهای مختلف در علوم مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرز کار این روش بسیار ساده است. شبکه عصبی در واقع یک برنامه کامپیوتری است که توسط برنامه نویس نوشته می‌شود و بر اساس میزان تسلط برنامه نویس به خود برنامه‌نویسی و بورس می‌توان میلیاردها مدل با آن بسط داد.

در این روش داده‌های تاریخی قیمت یک سهام به عنوان داده‌های ورودی در نظر گرفته شده و پردازش شبکه داده‌های خروجی که پیش بینی قسمت سهام در آینده هستند را به کاربر تحویل می‌دهد.

آموزش تابلو خوانی بورس

پیش بینی بورس به روش تابلو خوانی

یکی دیگر از روش های پیش بینی بورس تابلو خوانی است. البته ‌این روش به نوعی جزئی از روش تحلیل بنیادی نیز محسوب می‌شود. اما به دلیل محبوبیت بالا و استفاده بسیاری از علاقمندان به روی از این روش، آن را در یک تیتر جداگانه تشریح می‌نماییم. تابلو بازار بورس همان سایت اصلی این بازار به نشانی tsetmc.com است.

در این سایت و در صفحه اصلی شما می‌توانید اطلاعات کلی مربوط به بورس در همان روز را در اختیار داشته باشید. برای مشاهده تابلو هر سهم هم می‌توانید سهم مورد نظر را در این سایت جستجو کرده و وارد تابلو آن شوید. اتفاقاتی که در نماد مورد نظر در هر روز کاری رخ داده، در این تابلو قابل مشاهده است. بسیاری از داده‌ها و اطلاعات این تابلو اهمیت بسیار زیادی داشته و ارزش تحلیلی دارند. تحلیل گران نیز از آنها برای پیش بینی قیمت سهام مورد نظر استفاده می‌نمایند.

تابلو بازار بورس شامل اطلاعاتی نظیر قیمت نهایی و قیمت لحظه‌ای هر سهم در همان زمان، ارزش بازار، سهام شناوری، حجم معاملات، صف خرید و فروش، خرید حقیقی و حقوقی، فروش حقیقی و حقوقی و مواردی از این دست می‌باشد. تمام این اطلاعات برای همه روزهای کاری سهام مورد نظر در بازار بورس از طریق همین تابلو سهام قابل مشاهده است. حتی امکان دسترسی به ترازنامه‌های مالی شرکت نیز از طریق همین صفحه وجود دارد.

تحلیل گران با بررسی و ارزیابی اطلاعات موجود در تابلو می‌توانند فعل و انفعالات صورت گرفته روی آن را تجزیه و تحلیل کرده و اقدام به پیش بینی قیمت سهام کنند. دقت کنید که تابلو خوانی یکی از روش های عالی برای پیش بینی بورس است اما بهتر است آن را به صورت ترکیبی با سایر روش های پیش بینی بورس مانند تحلیل تکنیکال استفاده نمایید.

ساده‌ترین روش پیش بینی بورس

ساده‌ترین پیش بینی بورس کدام است؟ با اصلی‌ترین و رایج‌ترین روش های پیش بینی بورس آشنا شدید و به اهمیت هر یک از آنها نیز پی بردید. این سؤال در اینجا مطرح است که ساده‌ترین روش پیش بینی بورس کدام یک از موارد بالا است؟ همچنین قدرتمند ترین روش نیز جای سؤال دارد.

واقعیت این است که به جای قدرتمند ترین روش پیش بینی بورس بهتر است صحبت از قدرتمند ترین پیش بینی ‌ها و تحلیل‌ ها نماییم. به این معنی که افرادی با دقت به تمام این موارد می‌توانند از همه جهات قیمت یک سهم را مورد ارزیابی نموده و در نهایت یک پیش بینی کامل و دقیق از آن عرضه کنند. اتفاقی که می‌تواند قدرتمند ترین پیش بینی را برای سهام مورد نظر رقم بزند. در مجموع می‌توان استفاده ترکیبی از این روش‌ها را به عنوان قدرتمند ترین روش پیش بینی بورس قلمداد نمود.

ساده‌ترین روش پیش بینی بورس نیز روشی است که در عین عدم نیاز به استفاده از ابزارهای مختلف، پیش بینی ‌های قدرتمندی ارائه نماید. هر کسی می‌تواند با کمی تجربه‌اندوزی و داشتن دانش تحلیل سهام، یک روش مخصوص به خود داشته باشد. با تست کردن روش نیز می‌توان اعتبار آن را سنجید.

“توصیه می‌کنیم که از تکنیک‌های خیلی پیچیده که در آنها انبوهی از ابزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای پیش بینی بورس استفاده نکرده و به دنبال یک استراتژی معاملاتی ساده و اثرگذار باشید.”

آموزش پیش بینی بورس

 • اهمیت آموزش پیش بینی بورس
 • آموزش پیش بینی بورس به روش تکنیکال
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از خطوط روند
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از حمایت و مقاومت
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اشکال هندسی
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اندیکاتور مکدی
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اندیکاتور RSI
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از مووینگ اوریج
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از چنگال اندروز
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از فیبوناچی اکستنشن
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از امواج الیوت
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از باند بولینگر
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اندیکاتور ایچی موکو
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از واگرایی ها
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از الگوهای شمعی
 • چرا تکنیکال برای پیش بینی بورس عمل می‌کند؟
 • آموزش پیش بینی بورس به روش فاندامنتال
 • تعریف پیش بینی بورس به روش فاندامنتال
 • مزیت‌های پیش بینی بورس به روش فاندامنتال
 • مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر بر بازار بورس در روش فاندامنتال
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از روش حجمی
 • آموزش پیش بینی بورس به روش فاندامنتال در زمان اخبار
 • آموزش تابلو خوانی برای پیش بینی بورس

آموزش تابلوخوانی در بورس

اهمیت آموزش پیش بینی بورس

معامله کردن با سرمایه‌هایی که به سختی و با تلاش بسیار زیادی به دست آمده است، نیاز به مهارت و کنترل ریسک دارد. در یکی دو سال اخیر شاهد بودیم که خیلی از افراد با وجود اینکه تجربه‌ای  در بازار بورس نداشتند، اما تنها به حرف چند کانال تلگرامی و چند پیج اینستاگرامی تمام دار و ندار خود را وارد بازار بورس کرده و با ضررهای هنگفتی روبرو شدند. خیلی‌ها وام‌های کلان با میزان بهره بالا دریافت کرده و تمام آنها را وارد بازار بورس کردند. معامله کردن در بورس بدون شناخت عوامل مؤثر بر قیمت و همچنین آموزش پیش بینی بورس مانند یک شرط‌بندی است. در واقع شما با این رفتار تنها به دنبال موفقیت از روی شانس هستید.

اما با آموزش پیش بینی بورس می‌توانید کنترلی عالی روی تمام معاملات داشته باشید. بهترین سهام را برای خرید انتخاب کنید و تا از صعودی شدن قیمت آن مطمئن نشده‌اید، دست به خرید نزنید.

پیش بینی قیمت سهام باعث می‌شود تا شما دلایل محکمی برای کسب سود از معامله مذکور داشته باشید. از این رو اگر برای سرمایه‌های چندین ساله خود اهمیت قائل هستید، بهتر است قبل از هر چیزی آموزش ببینید.

در ادامه سعی کردیم تا برخی از جذاب‌ترین روش های پیش بینی بورس را به شما آموزش دهیم تا از این طریق شما را یک قدم به خواسته‌های مالی‌تان نزدیک‌تر کرده باشیم.

آموزش پیش بینی بورس به روش تکنیکال

اولین مرحله آموزش پیش بینی بورس مربوط به آموزش برخی از رایج‌ترین تکنیک‌های تحلیل تکنیکال است. تکنیکال دنیای بسیار وسیعی است که تسلط به همه ابزارها و روش های آن برای یک فرد امکان‌پذیر نبوده و البته استفاده از همه تکنیک‌های آن نیز لازم نیست.

هر کس بنا به شرایطی که داشته و آموزش هایی که دیده می‌تواند روشی مخصوص به خود را انتخاب و سپس برای سرمایه گذاری به وسیله آن اقدام نماید. پیش بینی قیمت سهام با استفاده از روش تکنیکال جذابیت‌های بسیار زیادی هم دارد. وقتی شما می‌توانید جلوتر از بقیه روند بعدی قیمت را پیش بینی کنید می‌توانید:

 • قبل از اینکه سهام وارد صف‌های خرید سنگین شود، آن را بخرید.
 • به موقع و قبل از ورود سهام به صف فروش سنگین از آن خارج شوید.
 • به صورت دائم حرکات حقوقی‌های سهم را زیر نظر داشته باشید.
 • همچنین در مدت کوتاهی می‌توانید دست به پیش بینی قیمت سهام شرکت‌های مختلف زده و سبد سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشید.

در ادامه با تشریح هر یک از روش های رایج برای پیش بینی بورس بهتر این موضوع را درک خواهید کرد.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از خطوط روند

قیمت سهام در مسیر حرکت خود به صورت زیگزاگ حرکت می‌نماید. حرکت‌های زیگزاگ و موجی قیمت باعث می‌شود تا با نگاه کردن به آن، شاهد قله‌ها و دره‌هایی باشید. با استفاده از همین قله‌ها و دره‌ها می‌توان برای پیش بینی بورس اقدام کرد. استفاده از این روش بسیار ساده است و شما تنها با تعریف خط روند می‌توانید برای پیش بینی کوتاه مدت قیمت سهام اقدام کنید.

خط روند در روند صعودی: وقتی روند صعودی است، شما می‌توانید با اتصال چند دره به یکدیگر خط روند نمودار قیمت را رسم کنید. هر چند دره‌های استفاده شده برای رسم این خط روند واضح‌تر باشند، خط روند شما اعتبار بیشتری خواهد داشت.

خط روند در روند نزولی:  وقتی روند حرکت قیمت در مسیر نزولی پیش می‌رود، شما می‌توانید با اتصال دو یا چند قله به یکدیگر خط روند را رسم کنی. هر چقدر قله‌های استفاده شده برای ترسیم این خط واضح‌تر باشند، می‌توانید اطمینان بیشتری روی آنها داشته باشید.

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

قیمت در هر بار برخورد به خط روند به سمت مقابل پرتاب می‌شود. به این معنی که اگر در روند صعودی قیمت به صورت لحظه‌ای در حال اصلاح است، با برخورد آن به خطر روند، زمان بسیار مناسبی برای خرید خواهد بود. در روند نزولی نیز اصلاح قیمت فرصت خوبی برای خروج به کسانی می‌دهد که تا کنون موفق به خروج نشده‌اند. با استفاده از خط روند تا حدی می‌توان برای پیش بینی بورس اقدام کرد، اما لازم است تا ترفندهای دیگری را نیز با آن ترکیب کنید.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از حمایت و مقاومت

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

دومین تکنیک پرکاربرد برای پیش بینی قیمت سهام در بورس استفاده از حمایت ‌ها و مقاومت ‌ها است. حمایت ‌ها و مقاومت در نمودار قیمت، قیمت‌های خاصی هستند که در گذشته شاهد تأثیرگذاری روی قیمت از سوی آنها بوده‌ایم. حمایت و مقاومت در واقعیت تفاوتی با هم نداشته و هر قیمتی می‌تواند هم حمایت باشد و هم مقاومت. اما تعیین حمایت بودن و مقاومت بودن یک قیمت تنها با توجه به شرایط فعلی قیمت صورت می‌پذیرد. به این معنی که:

اعدادی که در بالای قیمت فعلی قرار دارند و قیمت به آنها حساس است، اصطلاحاً مقاومت نامیده می‌شوند و قیمت‌هایی که پایین قیمت فعلی قرار دارند و حساسیت در آنها دیده می‌شود، حمایت نامیده می‌شوند. با حرکت قیمت به سمت بالا و پایین در آینده، ممکن است حمایت ‌ها و مقاومت ‌ها به یکدیگر تبدیل شوند. از این رو یک تعریف مشخص برای هر دو این روش های تکنیکالی بیان می‌کنیم.

حمایت و مقاومت را می‌توان به موارد زیر اطلاق کرد:

 • قیمت‌های بسیار رند مانند ۱۰۰۰ تومان، ۱۰۰۰۰ تومان و مواردی از این دست می‌توانند حمایت یا مقاومت باشند.
 • هر قیمتی که در نمودار قبلاً در آن نقطه برگشتی چه در جهت نزول و چه در جهت صعود دیده می‌شود، حمایت و مقاومت هستند.
 • خط روند می‌تواند نقش حمایت و مقاومت را داشته باشد.
 • مووینگ اوریج‌ها می‌توانند در نقش حمایت و مقاومت ظاهر شوند.
 • درصدهای فیبوناچی می‌توانند حمایت و مقاومت باشند.
 • خطور چنگال اندروز می‌توانند نقش حمایتی و مقاومتی را داشته باشند.

تفکیک حمایت و مقاومت از یکدیگر نیز با همان قانون ساده‌ای انجام می‌پذیرد که آن را بیان کردیم. برخورد قیمت به تمام این خطوط می‌تواند موجبات برگشت آن را در جهت مخالف به دنبال داشته باشد.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اشکال هندسی

یکی دیگر از تکنیک‌های مورد استفاده برای پیش بینی بورس استفاده از اشکال هندسی است. اشکال هندسی مانند مستطیل، مثلث و … اشکالی هستند که قیمت در مسیر خود در نمودار آنها را تشکیل می‌دهد. تشکیل هر یک از این اشکال در نمودار می‌تواند معنای مشخصی داشته و با استفاده از این معنی می‌توان برای پیش بینی قیمت سهام و روند آینده آن اقدام کرد. دقت کنید که این اشکال نیز از قدرتمند ترین روش های پیش بینی بورس محسوب شده و می‌توانید روی آنها اطمینان بالایی داشته باشید. مهم‌ترین اشکال هندسی مورد استفاده برای پیش بینی بورس به شرح زیر هستند:

 • مثلث: انواع مختلفی از مثلث‌ها را می‌توان در نمودار قیمت مشاهده کرد. در اکثر مواقع تشکیل مثلث می‌تواند نشانه برگشت قیمت باشد. اما در برخی مواقع نیز مثلث‌های ادامه دهنده روند را در نمودار شاهد هستیم.
 • مستطیل: مستطیل را نیز می‌توان یکی از اشکال هندسی مهم در نمودار قیمت سهام در نظر گرفت که در اکثر مواقع نشانه ادامه دار بودن روند قبلی است.
 • پرچم: پرچم یکی از پرکاربردترین اشکال هندسی در نمودار قیمت سام است. مشاهده پرچم می‌تواند نشانه بسیار قدرتمندی برای ادامه روند قبلی باشد.
 • دو قلو و سه قلو: دوقلوها و سه قلوها را نیز می‌توان از جمله اشکال بسیار مهم در نمودار قیمت در نظر گرفت. تشکیل هر یک از این دو شکل نمی‌تواند نشانه‌ای فوق‌العاده قدرتمند برای برگشت قیمت و تغییر روند باشد.
 • سر و شانه: الگوی سر و شانه را نیز می‌توان یکی از قدرتمند ترین اشکال هندسی دانست. با تشکیل این الگو نیز باید شاهد برگشت قیمت باشیم.

با استفاده از همین تعریف به راحتی می‌توانید برای پیش بینی بورس اقدام کنید.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اندیکاتور مکدی

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

اندیکاتورها نیز یکی دیگر از ابزارهای به کار گرفته شده در علم تکنیکال برای پیش بینی قیمت سهام می‌باشند. استفاده از اندیکاتورها می‌تواند قدرت پیش بینی شما را تا حد زیادی افزایش داده و شرایط بهتری برای آن رقم بزند. مکدی یا در اصطلاح انگلیسی MACD یکی از بهترین و رایج‌ترین اندیکاتورهای به کار گرفته شده برای پیش بینی قیمت است. بسیاری از تحلیل گران با وجود داشتن استراتژی‌های متفاوت، از این اندیکاتور نیز در تبیین استراتژی خود استفاده می‌نمایند. از این رو آموزش کار با آن اهمیت بسیار زیادی برای پیش بینی بورس خواهد داشت. روش کار این اندیکاتور نیز بسیار ساده و قابل فهم است.

اندیکاتور مکدی از یک بخش میله‌ای تشکیل شده که در جهت بالا و پایین و با پیشرفت نمودار ترسیم می‌شوند.‌بخش دیگر این اندیکاتور یک خط منحنی است که حول این میله‌ها در حرکت است.

هرگاه در روند صعودی، خط مکدی میله‌ها را از پایین به سمت بالا قطع کند، نشانه‌ای قدرتمند برای صعودی بودن قیمت و سیگنالی برای خرید سهام مورد نظر است.

هرگاه در روند نزولی قیمت، خط مکدی میله‌های مکدی را از بالا به پایین قطع کند، نشان از برگشت روند داشته و بهترین زمان برای خروج از معاملات روی سهام مورد نظر است.

اندیکاتور مکدی به قدری قدرتمند است که به تنهایی می‌تواند یک استراتژی معاملاتی باشد. ترکیب این اندیکاتور با روش های پیش بینی بورس مانند خط روند، حمایت ‌ها و مقاومت ‌ها و اشکال هندسی می‌تواند قدرت آن را به مراتب بیشتر نماید. استفاده از اندیکاتور مکدی برای تایم‌های روزانه و بالاتر بیشتر کاربرد دارد.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اندیکاتور RSI

شاخص تعیین قدرت خریداران یا به اصطلاح اندیکاتور RSI یکی از اندیکاتورهای بسیار رایج دیگر برای پیش بینی بورس است که می‌توانید از آن نیز به عنوان یک استراتژی کامل استفاده کنید. این اندیکاتور نیز کارکرد بسیار مشخص و ساده‌ای داشته و امکان استفاده از آن برای پیش بینی قیمت سهام برای همه به راحتی در دسترس است.

البته دقت کنید که اندیکاتورها در شرایط خاصی به وجود آمده‌اند و دقت به شرایط آنها در زمان معامله می‌تواند کیفیت سیگنال‌های آنها را به مراتب بیشتر نماید. از این رو برای کار با استراتژی RSI بهتر است به صورت دقیق به آن توجه کرده و تنها از سیگنال‌های درست آن بهره ببرید. اما چگونه با استفاده از آر اس آی برای پیش بینی بورس اقدام کنیم؟

کار خیلی ساده است. این اندیکاتور دارای دو جزء است. جزء اول سه خط افقی است که به صورت درصدی بیان می‌شوند. این خطور از پایین به بالا به ترتیب ۳۰ درصد، ۵۰ درصد و ۷۰ درصد هستند. جزء دوم اندیکاتور آر اس آی نیز یک خط زیگزاگی است که در محدوده ۰ تا ۱۰۰ درصد نوسان می‌نماید.

برای استفاده از این اندیکاتور برای پیش بینی قیمت سهام به شرح زیر عمل کنید:

 • در روند صعودی اگر خط زیگزاگ RSI خط افقی ۳۰ درصد را از پایین به بالا قطع کند، نشان از صعودی شدن نمودار قیمت داشته و سیگنال خرید سهام مورد نظر است.
 • در روند نزولی اگر خط زیگزاگ اندیکاتور خط افقی ۷۰ درصد را از بالا به پایین قطع کند، نشان از نزولی بودن روند قیمت داشته و بهترین زمان برای خروج از سهام مورد نظر است.

دقت به صعودی و نزولی بودن قیمت در نمودار اهمیت بسیار زیادی در استفاده از استراتژی RSI برای پیش بینی بورس خواهد داشت.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از مووینگ اوریج

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

مووینگ اوریج یا میانگین متحرک یکی دیگر از اندیکاتورهای بسیار عالی و جذاب برای پیش بینی قیمت سهام است. این اندیکاتور مانند یک خط منحنی روی نمودار قیمت خود را نشان می‌دهد. معنی مووینگ اوریج بسیار ساده است.

برای مثال مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه به معنی این است که هر کدام از نقاط خط اندیکاتور میانگین قیمت ۱۰۰ روز قبل از آن نقطه هستند. به همین ترتیب با اضافه شدن نقاط مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه تشکیل می‌شود. ترفندها و روش های پیش بینی بورس با استفاده از مووینگ اوریج‌ها تنوع بسیار زیادی دارد. ترفندهایی که شاید بسیاری از آنها را خود ما هم ندانیم. هر روز هم شاهد به وجود آمدن روش های جدیدتر با این اندیکاتور می‌باشیم. مووینگ اوریج نیز از جمله اندیکاتورهایی است که در اکثر استراتژی‌های معاملاتی بورس آن را شاهد هستیم.

همانطور که در بخش حمایت و مقاومت عرض کردیم، مووینگ اوریج‌ها می‌توانند در نقش حمایت و مقاومت ظاهر شده و قیمت سهام را در جهت مخالف برخورد با خود پرتاب نمایند. هر مووینگ اوریج اهمیت خاص خود را دارد.

مووینگ اوریج‌ های ۱۰۰، ۲۰۰، ۶۰، ۶۰، ۲۵، ۵۰ و ۹ به ترتیب مهم‌ترین و رایج‌ترین مووینگ اوریج‌ های مورد استفاده برای تحلیل و پیش بینی بورس هستند. این خطوط همگی می‌توانند در نقش حمایت و مقاومت ظاهر شوند.

دقت کنید که هر چقدر مووینگ اوریج بزرگتر می‌شود، کیفیت و اعتبار آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بهتر است در پیش بینی بورس برای طولانی مدت از مووینگ اوریج‌ های بزرگتر مانند ۱۰۰ روزه استفاده کنید. مووینگ اوریج‌ های کوتاه‌تر بیشتر برای نوسان گیری روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته استراتژی‌های بسیار زیادی نیز از ترکیب این مووینگ اوریج‌ها به وجود آمده است که در نوع خود جالب هستند.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از چنگال اندروز

یکی دیگر از رایج‌ترین ابزارهای مورد استفاده برای پیش بینی قیمت سهام چنگال اندروز است. در یک سال گذشته اگر ویدئوهای تحلیل و پیش بینی شاخص بورس را مشاهده کرده باشید، به وفور شاهد استفاده از این ابزار بوده این. اندروز کارکرد بسیار عالی داشته و اعتبار بسیار بالایی هم دارد.

دقت کنید که یکی از دلایل اصلی معتبر بودن روش های تکنیکالی که در این بخش معرفی می‌کنیم، رایج بودن و همه‌گیر بودن آنها است. هر چقدر یک روش تکنیکالی توسط افراد بیشتری استفاده شود، به همان میزان قدرت بیشتری هم روی نمودار به وجود خواهد آورد. با استفاده از چنگال اندروز علاوه بر پیش بینی قیمت سهام به راحتی می‌توانید برای تعیین هدف قیمتی یک سهم یا شاخص بورس نیز استفاده کنید. این ابزار هم می‌تواند به تنهایی تبدیل به یک استراتژی معاملاتی قدرتمند بورس شود.

برای استفاده از اندروز کار خیلی سختی پیش رو ندارید. اما تمام کیفیت این ابزار به نقاطی است مکه برای ترسیم آن انتخاب می‌کنید. اگر نقاط اشتباهی انتخاب کنید، تحلیل و پیش بینی شما نیز اشتباه خواهد بود. برای ترسیم چنگال اندروز به شرح زیر اقدام کنید:

 • در قدم اول باید بدانید که هر چقدر نقاط انتخاب شده اعتبار بالاتری داشته باشند، پیش بینی بورس نیز با کیفیت و اعتبار بالاتری انجام خواهد پذیرفت.
 • اولین نقطه انتخاب شده برای ترسیم اندروز حتماً باید یک پیوت واضح و قدرتمند باشد. در روند صعودی این پیوت باید نزدیکترین دره خیلی بزرگ نزدیک به شرایط فعلی نمودار قیمت باشد. در روند نزولی نیز این نقطه باید نزدیک‌ترین قله معتبر به شرایط فعلی نمودار قیمت باشد. در تعیین این نقاط باید به این دقت کنید که موج حاصل از برگشت قیمت بعد از آنها به اتمام رسیده باشد.
 • دومین نقطه از چنگال اندروز را می‌توانید در روند صعودی روی نزدیک‌ترین قله موجود قرار دهید. در روند نزولی نیز این نقطه را روی نزدیکترین دره موجود قرار دهید.
 • آخرین نقطه از چنگال اندروز در روند صعودی نیز نزدیکترین دره به شرایط فعلی قیمت است. همچنین در روند نزولی نیز نزدیکترین قله به شرایط فعلی قیمت در نمودار است.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

یکی دیگر از قدرتمند ترین و بهترین ابزارهای به کار گرفته شده برای پیش بینی بورس ابزار فیبوناچی ریتریسمنت است. فیبوناچی نا یک ریاضی‌دان بزرگ است که یک زنجیره اعداد مرتبط به یکدیگر را کشف کرد که بعدها به سپاس و قدردانی از زحمات وی به اعداد فیبوناچی ملقب شد.

همچنین با گذشت زمان مشخص شد که بسیاری از پدیده‌های طبیعی موجود روی کره زمین با نظم مرتبط با اعداد فیبوناچی به وجود آمده‌اند. به همین دلیل استفاده از این نظم در پیش بینی بورس نیز رواج پیدا کرده و در حال حاضر بهترین تریدرهای دنیا برای پیش بینی قیمت سهام از این ابزار استفاده می‌نمایند.

البته قرار نیست شما با معادلات ریاضی نظم فیبوناچی را روی نمودار قیمت سهام ترسیم کنید. بلکه با استفاده از ابزار فیبوناچی ریتریسمنت به راحتی این امر برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

برای ترسیم این ابزار روی نمودار قیمت موج بزرگ قبلی نمودار را در نظر بگیرید و دو نقطه ابزار را روی دو سر آن قرار دهید. در ادامه قیمت با برخورد با هر یک از خطوط و درصدهای فیبوناچی با واکنش همراه شده و حتی می‌تواند تغییر جهت دهد.

مهم‌ترین درصد‌های فیبوناچی ۷۸.۲، ۶۱.۸ و ۵۰ درصد هستند. همچنین درصد‌های ۱۶۱.۸ و بالاتر از آن نیز می‌توانند به عنوان هدف قیمتی سهام مورد نظر شما تعیین گردند.

به لطف این ابزار می‌توانید برای پیش بینی بورس یک روش قدرتمند در اختیار داشته باشید. ترکیب فیبوناچی ریتریسمنت با ابزارهایی مانند حمایت و مقاومت، خط روند، اندروز، مووینگ اوریج‌ها و اندیکاتورها می‌تواند یک استراتژی فوق‌العاده قدرتمند را برای شما به دنبال داشته باشد.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از فیبوناچی اکستنشن

فیبوناچی اکستنشن نوع دیگری از شرایط استفاده فیبوناچی در نمودار قیمت است. به صورت کلی ابزارهای زیادی را با استفاده از نظم فیبوناچی می‌توانید در تحلیل و پیش بینی بورس استفاده کنید که هر یک از آنها شرایط خاص خود را دارند. حتی در سری‌های زمانی نیز این ابزارها کاربرد داشته  و می‌توان برای پیش بینی دقیق قیمت در چندین ماه آینده از آنها استفاده کرد.

فیبوناچی اکستنشن شرایط مانند ابزار چنگال اندروز داشته و برای ترسیم آن می‌توانید از همان نکات مربوط به چنگال اندروز استفاده کنید. این ابزار را نیز می‌توانید با سایر ابزارها ترکیب کنید.

۱۰۰ درصد اصلی‌ترین و مهمترین درصد فیبوناچی اکستنشن است که در اکثر مواقع می‌تواند به عنوان یک نقطه برگشتی روی نمودار قیمت تأثیر داشته باشد.

هر چند ابزارهای فیبوناچی هم می‌توانند در نقش استراتژی‌های کامل برای پیش بینی بورس و پیش بینی قیمت سهام استفاده شوند، اما بهتر است برای قدرتمند کردن آنها از سایر ابزارها نیز به صورت ترکیبی استفاده کنید. دو ابزار معرفی شده از فیبوناچی همچنین کاربرد بسیار زیادی برای پیش بینی شاخص بورس هم دارند.

با استفاده از این ابزارها روی نمدار شاخص بورس می‌توانید شرایط کلی شاخص را نیز حدس بزنید. استفاده از این ابزارها حتی برای نوسان گیری و معاملات کوتاه مدت نیز مناسب بوده و می‌تواند شرایط خوبی برای این دست از افراد ایجاد نماید. البته بهتر است قبل از معامله‌گری و پیش بینی بورس ابتدا کمی برای ترسیم درست آنها تمرین داشته باشید.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از امواج الیوت

الیوت یکی از مدرن‌ترین روش های مورد استفاده برای تحلیل و پیش بینی قیمت سهام است. این روش که می‌تواند بسیار قدرتمند باشد، خیلی دقیق عمل کرده و اگر در استفاده از آن حرفه‌ای شوید، می‌توانید یک ابزار قدرتمند برای پیش بینی بورس در اختیار داشته باشید.

جالب است بدانید که در مرداد ۹ که شاخص بورس که یک روند نزولی طولانی مدت را آغاز کرده و درصد قابل توجهی از سرمایه‌های کاربران از بین رفته است، به راحتی با استفاده از امواج الیوت قابل پیش بینی بود و خیلی از معامله گران حرفه‌ای با همین روش در زمان موعود اقدام به خروج از سهم‌های خود نمودند.

الیوت معتقد است که تمام موج‌های قیمت در یک روند کامل به صورت ۵ موجی تشکیل می‌شوند. به این معنی که اگر ابتدای حرکت قیمت در یک روند را به عنوان شروع موج اول بنامیم، اولین اصلاح قیمت موج ۲، رالی دوم صعود قیمت موج ۳، اصلاح دوم قیمت موج ۴ و در نهایت رالی سوم صعود قیمت موج ۵ است. الیوت بر این عقیده است که بعد از رسیدن موج ۵ به انتهای خود احتمال تغییر جهت قیمت و یک اصلاح بزرگ در آن بسیار زیادی است.

نمودار شاخص بورس در مرداد سال ۹۹ دقیقاً در انتهای موج ۵ یک روند نزولی قدرتمند را آغاز کرده که تا امروز و بعد از حدود یک سال که این مقاله نگارش می‌شود، این روند ادامه پیدا نموده است.

استفاده از امواج الیوت برای پیش بینی بورس نه فقط مختص بورس ایران بلکه برای بورس‌های خارجی نیز قابل استفاده است. برای اینکه بتوانید در تشخیص موج‌های مربوط به الیوت حرفه‌ای عمل کنید، نیاز به تمرین داشته و باید در گذشته بازار این موج‌ها را تعیین نمایید.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از باند بولینگر

تحلیل تکنیکال بورس

یکی دیگر از اندیکاتورهایی که لازم دانستیم تا نکات مربوط به آن را نیز به شما آموزش دهیم، اندیکاتور باند بولینگر است. این اندیکاتور نیز طرفداران زیادی داشته و یک ابزار قدرتمند برای پیش بینی بورس است.

بسته به تایم فریمی که از این اندیکاتور استفاده می‌کنید، می‌توانید برای پیش بینی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بورس از آن استفاده نمایید. این اندیکاتور یک ابزار کامل برای پیش بینی بورس بوده و حتی بدون نیاز به هیچ ابزار دیگری به راحتی می‌تواند نقش یک استراتژی معاملاتی را برای شما ایفا نماید. پیش بینی بورس با استفاده از باند بولینگر می‌تواند سودآوری بسیار خوبی برای شما داشته باشد. بسیاری از افرادی که از نوسان گیری در بورس به دنبال کسب درآمد هستند، از خاصیت باندهای بولینگر استفاده می‌نمایند.

با فراخوانی اندیکاتور باند بولینگر در نمودار، دو خط منحنی در اطراف نمودار قیمت ترسیم می‌شود. این خط‌ها همان باندهای بولینگر هستند.

یکی از پارامترهای اندیکاتور باند بولینگر Deviation است که می‌توانید آن را روی اعداد مختلفی تنظیم کنید. Deviation 2 و ۳ پرکاربردترین‌ها برای تعیین این پارامتر بولینگر می‌باشند. نحوه استفاده از این اندیکاتور برای پیش بینی بورس بسیار ساده اما قدرتمند است.

 • در درجه اول باید بدانید که با خروج قیمت از هر یک از باندهای بولینگر با احتمال بیش از ۹۸ درصد قیمت دوباره به داخل باندها بر می‌گردد.
 • از این گذشته هر یک از این باندها نقش حمایت و مقاومتی داشته و برخورد قیمت به آنها می‌تواند باعث پرتاب آن به سمت مقابل باشد.

با همین دو قانون شما می‌توانید برای پیش بینی قیمت سهام مورد نظر خود اقدام نمایید. برای پیش بینی بورس فردا استفاده از این اندیکاتور کاربرد زیادی دارد.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از اندیکاتور ایچی موکو

یکی دیگر از اندیکاتورهای رایج برای پیش بینی بورس اندیکاتور ایچی موکو است. این اندیکاتور نیز که هر چند نسبت به تکنیک‌های قبلی گفته شده قدرت کمتری دارد، اما با این حال یک روش جالب و پرکاربرد برای پیش بینی قیمت سهام محسوب می‌شود.

ایچی موکو یک ابزار قدرتمند برای پیش بینی قیمت سهام خارجی نیز بوده و کاربران زیادی در سرتاسر دنیا از آن استفاده می‌نمایند. روش کار آن نیز پیچیدگی‌های زیادی ندارد اما نسبت به روش های قبلی ممکن است کمی پیچیده‌تر به نظر برسد.

همچنین شلوغ بودن نمودار با استفاده از این اندیکاتور نیز ممکن است افراد مبتدی را با مشکل مواجه نماید. از این رو بهتر است بعد از تمرین سایر روش‌ها و حرفه‌ای شدن در آنها از این بازار استفاده کنید.

اندیکاتور ایچیموکو از قسمت‌های بسیار زیادی تشکیل شده است که مهم‌ترین بخش آن ابر ایچی موکو است. بعد از ترسیم این اندیکاتور روی نمودار، شاهد یک ابر بزرگی خواهید بود که در قسمت‌های قطر بیشتری داشته و در بخش‌هایی هم نازک شده و تغییر جهت می‌دهد.

برخورد قیمت به قسمت‌های ضخیم ابر ایچی موکو می‌تواند باعث برگشت آن شود. در عوض در جاهایی که ابر ایچی موکو نازک شده و تغییر جهت می‌دهد، احتمال تغییر روند قیمت بسیار زیادی خواهد بود.

دوباره باید تأکید کنیم که ایچی موکو برای افراد مبتدی می‌توانید ابزار پیچیده بوده و این عزیزان را به اشتباه وا دارد. بهتر است بعد از حرفه‌ای شدن در تحلیل و پیش بینی بورس از این ابزار قدرتمند استفاده نمایید.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از واگرایی ها

یکی از قدرتمند ترین روش های تکنیکالی برای پیش بینی بورس و پیش بینی قیمت سهام استفاده از واگرایی ‌ها است. واگرایی تعریف بسیار مشخص و ساده‌ای دارد. لازم است متذکر شویم که قدرتمند ترین استراتژی‌های موجود برای معامله‌گری در بورس با استفاده از همین واگرایی ‌ها تشکیل شده و استفاده از آنها می‌تواند هم در تعیین نقاط ورودی و هم در تعیین نقاط خروجی به سهم کاربردی باشد.

حرفه‌ای شدن در تشخیص واگرایی در نمودار می‌تواند باعث جلوگیری از برو ضرر برای کاربران باشد. واگرایی ‌ها بهترین ابزار برای پیش بینی حباب قیمتی یک سهم هستند. اما واگرایی چیست و چگونه از آن برای پیش بینی بورس و پیش بینی قیمت سهام استفاده کنیم؟

وقتی قیمت در یک  روند چه صعودی و چه نزولی در حال پیشرفت است اما سایر فاکتورهای مربوط به قیمت مانند حجم معاملات در حال افت است، این موضوع نشان از این دارد که افزایش قیمت سهم به صورت حباب بوده و به زودی باید شاهد نزول و افت آن باشیم.

برای تعیین واگرایی قیمت می‌توانید از دو اندیکاتور مکدی و RSI استفاده کنید. وقوع واگرایی در هر یک از این دو اندیکاتور می‌تواند سیگنال کافی برای ورود و خروج از سهم باشد. حادث شدن واگرایی به صورت همزمان در هر دو اندیکاتور نیز اعتبار پیش بینی شما را افزایش می‌دهد. انواع مختلفی از واگرایی ‌ها را نیز در نمودار قیمت شاهد هستیم که در ادامه هر یک از آنها را تشریح خواهیم نمود.

اَشکال مختلف واگرایی در نمودار قیمت

تحلیل تکنیکال بورس

اَشکال واگرایی که در ادامه بیان می‌کنیم، از روی اندیکاتور مکدی تعریف شده‌اند. اما همین تعاریف دقیقاً به همین منوال برای RSI نیز قابل استفاده هستند.

 • اگر در یک روند صعودی، قیمت موفق به تشکیل یک قله جدید شود، اما در مکدی قله جدید تشکیل نشده و قله به وجود آمده ارتفاع کمتری نسبت به قله قبلی داشته باشد، شاهد واگرایی در قیمت هستیم. به وجود آمدن این واگرایی نشان از این دارد که قیمت سهام مورد نظر دارای حباب بوده و به زودی روند قیمت در روند نزولی قرار خواهد گرفت.
 • اگر در یک روند نزولی قیمت موفق به تشکیل یک دره جدید پایین‌تر از دره قبلی شود، اما در مکدی دره جدید تشکیل شده بالاتر از دره قبلی قرار بگیرید، اصطلاحاً با واگرایی مثبت روبرو هستیم. وقوع این واگرایی به این معنی است که قیمت با نزول زیادی همراه بوده و به زودی باید شاهد صعودی شدن آن باشیم.

همین دو تعریف بالا می‌تواند بهترین نکات برای پیش بینی بورس باشد. با استفاده از آنها می‌توانید در بهترین نقاط وارد سهم شده و همچنین در بهترین نقاط نیز از آن خارج شوید. دقت کنید که از واگرایی ‌ها می‌توان برای پیش بینی شاخص بورس نیز استفاده کرد.

یکی از دلایل اصلی وقوع واگرایی ‌ها در نمودار رفتار برخی از معامله گران بزرگ و به اصلاح نهنگ‌های بازار است. این دست از افراد به دلیل سرمایه‌های زیادی که در یک سهم دارند می‌توانند تا حدی قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهند.

در روند نزولی و زمانی که قیمت آماده برگشت به روند صعودی است، نهنگ‌ها با پایین کشیدن کاذب قیمت سعی می‌کنند تا در کمترین قیمت‌های ممکن برای خرید آنها اقدام نمایند. در روند صعودی نیز این اتفاق در جهات معکوس رخ می‌دهد. به این معنی که نهنگ‌ها در آخرین روزهای یک روند صعودی سعی می‌کنند تا به صورت کاذب قیمت سهم مورد نظر را بالاتر بکشند تا در قیمت‌های بالاتری سهم خود را بفروشند.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از الگوهای شمعی

یکی دیگر از روش های تکنیکالی بسیار عالی و رایج که برای پیش بینی بورس از آن استفاده می‌شود، الگوهای شمعی هستند. اگر هیچ شناختی نسبت به شمع و الگوهای شمعی ندارید، اصلاً جای نگرانی نیست. زیرا در یک بند کوتاه قرار است تمام آن چیزی که درباره الگوهای شمعی به آن نیاز دارید را با شما مرور کنیم.

همین نکات برای استفاده از این الگوها کافی است و اطلاعات بیشتر از این تنها جنبه آموزشی داشته و عملاً استفاده‌ای از آنها نخواهید داشت. الگوهای شمعی ژاپنی در واقع الگوهایی هستند که رفتار خریداران و فروشنده‌ها را به‌ ما نشان می‌دهند. مسلماً خریداران و فروشندگان می‌توانند در نقاط برگشتی قیمت و یا سایر قسمت‌های مهم، واکنش‌های ثابتی داشته باشند. به همین دلیل این واکنش‌ها به صورت الگو در آمده و شما با دیدن این الگو‌ها می‌توانید پی به این رفتار آنها ببرید.

الگوی شمعی را می‌توانید از نمودار شمعی قیمت در اختیار داشته باشید که در تمام پلتفرم‌های معاملاتی و تحلیلی سهام بورس قابل نمایش است. این شمع‌ها هر کدام راهنمای ما در پیش بینی بورس هستند و باید به درستی آنها را تحلیل کنید. قبل از هر چیزی بایست یادآوری کنیم که هر شمعی در بازار چه معنی و اطلاعاتی دارد. تمام اطلاعات موجود در یک شمع را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

از هر شمع موجود در نمودار شمعی می‌توانید اطلاعات زیر را استخراج کنید:

 • قیمت آغازین معامله سهم در اولین دقایق معامله
 • قیمت آخرین معامله در آخرین لحظات معامله
 • کف قیمتی روز
 • سقف قیمتی روز
 • کل نوسان قیمت در طول یک روز

تحلیل تکنیکال بورس

در نمودارهای معمول شمعی، شمع‌های توپر نشانه شمع‌های نزولی هستند که در آن قیمت باز شدن بالاتر از قیمت بسته شدن قرار می‌گیرد و در طول روز قیمت با افت همراه بوده است. شمع‌های توخالی نیز معمولاً نمایش دهنده شمع‌های صعودی هستند که در آن قیمت باز شدن پایین‌تر از قیمت بسته شدن قرار می‌گیرد و در طول روز شاهد افزایش قیمت سهم بوده‌ایم.

رایج‌ترین الگوهای شمعی برای پیش بینی بورس

حال که با اطلاعات استخراج شده از شمع‌های ژاپنی آشنا شدید، لازم است تا شما را با الگوهای شمعی نیز آشنا کنیم. دقت کنید که این الگوها به صورت مکرر در بازار تشکیل شده و دیدن آنها می‌تواند حاوی اطلاعات شرایط حال قیمت باشد. الگوهای شمعی از میزان اندازه بدنه شمع و سایه‌های آن و همچنین ارتباط شمع‌های مجاور با یکدیگر به وجود می‌آیند. در تصویر زیر رایج‌ترین الگوهای شمعی مورد استفاده برای پیش بینی قیمت سهام را ملاحظه می‌کنید که در ادامه آنها را تشریح می‌نماییم.

الگوهای شمعی

 • Bullish Pin Bar یا پین بار صعودی و یا چکش: به وجود این الگو در انتهای یک روند نزولی نشان از انتهای روند داشته و بعد از این تحلیل گر انتظار برگشت قیمت را دارد. تشکیل این الگو سیگنالی برای خرید سهم است.
 • Bearish Pin Bar یا پین بار نزولی: تشکیل شدن این الگو در انتهای یک روند صعودی نشان از اتمام روند داشته و بایستی انتظار افت قیمت را بعد از این الگو داشته باشید. سیگنالی برای فروش و خارج شدن از سهم است.
 • Harami: این الگو نیز در انتهای روند سعودی و یا نزولی تشکیل شده و نشان از برگشت قیمت و انتهای روند قبلی خواهد داشت.
 • Engulfing یا پوشا: تشکیل این الگو نیز می‌تواند نشانه اتمام روند قبلی قیمت و شروع روند جدید باشد.
 • ستاره صبحگاهی: در انتهای روند نزولی تشکیل نمی‌شود و نشانه‌ای قدرتمند برای تبدیل روند به روند صعودی است و سیگنالی عالی برای خرید محسوب می‌شود.
 • ستاره عصرگاهی: در انتهای روند صعودی تشکیل می‌شود و نشان‌ از برگشت قیمت دارد. بهتر است با دیدن این الگو از بازار خارج شوید.

چرا تکنیکال برای پیش بینی بورس عمل می‌کند؟

شاید این سؤال در انتهای بخش آموزش پیش بینی بورس به روش تکنیکال پیش آمده باشد که چرا این روش‌ها و اشکال ترسیم شده روی نمدار عمل می‌نمایند. برای درک این موضوع باید شما را به یک اصل بسیار مهم و در واقع پایه‌ای‌ترین اصل بازار بورس ارجاع دهیم.

قیمت در هر زمانی فارغ از تمام تحلیل‌ ها و پیش بینی ‌ها بر اساس اصل عرضه و تقاضا حرکت می‌نماید. عرضه بیشتر از تقاضای موجود باعث کاهش قیمت سهم و تقاضای بیشتر از عرضه موجود نیز باعث افزایش قیمت و تشکیل صف خرید می‌شود. دقیقاً همین اصل است که در روش های تکنیکالی باعث عمل کردن آنها می‌شود. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، شما را با یک مثال ساده همراه می‌کنیم.

تصور کنید که در نمودار قیمت وتجارت (نماد معاملاتی بانک تجارت در بورس) شاهد تشکیل یک دو قلو کف هستیم. دو قلو کف همانطور که در بالا اشاره کردیم، نشانه‌ای برای تغییر جهت نمودار از روند نزولی به روند صعودی است.

تحلیل گران بسیار زیادی در ایران و بیشتر کسانی که سرمایه‌های خیلی بزرگی دارند، با طرز کار دو قلو کف آشنا بوده و می‌دانند که قیمت می‌بایست به روند صعودی باز گردد. از همین رو اقدام به قرار دادن سفارش‌های خرید خود می‌نمایند. بالا رفتن حجم سفارش‌های خرید به معنی بالا رفتن میزان تقاضا برای سهم مورد نظر است. با افزایش تقاضا نیز قیمت می‌تواند روند صعودی به خود بگیرد. حال سایرین نیز به تبعیت از رفتار سرمایه داران اصلی بازار بورس سفارش‌های خرید خود را قرار می‌دهند و کم‌کم سهم وتجارت وارد صف خرید می‌شود. با صف خرید شدن دیگر عرضه این نماد به دشت کاهش و حتی به صفر می‌رسد، در حالی که تقاضای میلیاردی برای آن وجود دارد.

دقیقاً همین اتفاق در سایر روش های پیش بینی بورس در تحلیل تکنیکال رخ داده و باعث عمل کردن این روش های تکنیکالی می‌شود.

آموزش پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

فاندامنتال یا بنیادی یکی دیگر از روش های پیش بینی بورس است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. روش های فاندامنتالی سابقه بسیار زیادی در پیش بینی قیمت سهام دارند. پیش بینی بورس به روش فاندامنتالی ریشه در روانشناسی معامله کران در این بازار دارد.

جدای از بازار بورس در سایر شرایط زندگی نیز تحلیل‌ های فاندامنتالی می‌توانند نقش تأثیرگذاری داشته باشند. این روش‌ها از واکنش‌های کاربران ب اتفاقات مختلف در طول زمان به وجود آمده‌اند.

برای مثال وقتی صحبت از جنگ و نبرد نظامی می‌شود، معامله گران بورس سعی می‌کنند تا خیلی سریع پول‌های خود را از بازار بیرون بکشند. این یک رفتار کاملاً طبیعی است و هیچ ارتباطی به نوع بازار بورس هم نداشته و در هر کشوری این رفتار از سوی کاربران به وقوع می‌پیوندد. به همین دلیل از این پس تحلیل گران می‌دانند که وقتی صحبت از جنگ شد، بلافاصله باید منتظر افت شدید قیمت‌ها سهام باشند.

به همین شکل سایر فاکتورهای مؤثر بر قیمت سهام نیز تحت تأثیر واکنش‌های قبلی کاربران می‌توانند تأثیر مشخصی روی آن داشته باشد. جمع‌بندی تمام این فاکتورها باعث به وجود آمدن یکی از روش های پیش بینی بورس به نام روش بنیادی یا فاندامنتالی شده است.

البته فاکتورها و عوامل بسیار زیادی در این روش مورد بررسی قرار می‌دهند و نیاز به یک نگاه تیزبین دارد تا همه این جوانب و مسائل را مورد بررسی قرار دهد. مطالعه و آموزش و همچنین تحلیل گذشته بازار در زمان وقوع هر خبری از راه‌های یادگیری تحلیل فاندامنتال می‌باشند. در ادامه سعی می‌کنیم تا مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر روی روند تحلیل فاندامنتال را به شما شرح دهیم. برای اینکه بتوانید یک تحلیل موفق فاندامنتالی داشته باشید، بایستی تمام این جوانب را به صورت یکپارچه مورد بررسی قرار دهید.

تعریف ارزش ذاتی هر سهم در بازار بورس

ارزش ذاتی سهام

اما تعریف پیش بینی قیمت سهام به روش فاندامنتالی چیست؟ اصل و اساس این روش تکنیکالی برای پیش بینی قیمت سهام به تعیین ارزش ذاتی یک سهم باز می‌گردد. هر سهمی بنا به ارزشی که شرکت آن ایجاد می‌نماید، دارای یک ارزش ذاتی است.

ارزش ذاتی یا اصطلاح انگلیسی آن Intrinsic value، اهمیت بسیار زیادی در تعیین قیمت آن و همچنین رفتار تحلیل گران بنیادی روی آن دارد. برای اینکه بتوانید ارزش ذاتی یک سهم را استخراج کرده و با استفاده از آن اقدام به پیش بینی بورس کنید، نیاز به برخی فاکتورهای مهم دارید.

بسیاری از این فاکتورها را می‌توانید در ترازنامه شرکت‌های بورسی که در فایلینگ سایت Codal.ir توسط سازمان بورس قرار داده می‌شود، استخراج نمایید. برخی از مهم‌ترین اصطلاحات و پیش نیازهای مورد استفاده برای تعیین ارزش ذاتی یک سهم موارد زیر هستند:

 • NAV: خالص ارزش دارایی‌های شرکت
 • EPS: مقدار سود تقسیمی به ازای هر سهم
 • P/E: ارزش بازار به سود شرکت

برای محاسبه ارزش ذاتی یک سهم روش های مختلفی وجود دارد. متداول‌ترین روش های این منظور استفاده از تعیین خالص ارزش دارایی‌های شرکت است. برای محاسبه NAV برای هر سهم می‌توانید از رابطه زیر استفاده کنید:

فرمول ارزش ذاتی سهام

برای تعیین و پیدا کردن هر یک از پارامترهای بالا می‌توانید از اطلاعات سایت کدال استفاده کرده و به ترازنامه شرکت مربوطه مراجعه نمایید.

تعریف پیش بینی قیمت سهام به روش ارزش ذاتی

حال با آشنایی با تعریف ارزش ذاتی هر سهم در بازار بورس و همچنین تعیین مقدار آن، به راحتی می‌توانید یک پیش بینی عالی از قیمت سهم در آینده داشته باشید.

پرواضح است که اگر ارزش ذاتی یک سهم بسیار بیشتر از قیمت فعلی آن در بازار بورس باشد، قیمت باید روند صعودی در پیش گرفته و به ارزش ذاتی خود نزدیک شود.

البته این پیش بینی قیمت سهام برای دراز مدت بوده و ممکن است حتی بازه‌های ۵ تا ۱۰ سال را در بر بگیرد. برای کوتاه مدت و میان مدت و بازه‌های کمتر خیلی نمی‌توان روی آن حساب کنید. استفاده از سایر پارامترهای مربوط به تحلیل فاندامنتال می‌توانند تأثیرگذاری خود را در زمان کوتاه مدت تری نشان دهند.

مزیت‌های پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

در ادامه به تفسیر درباره هر یک از فاکتورهای مورد استفاده در تحلیل فاندامنتال برای پیش بینی بورس صحبت خواهیم کرد. اما قبل از آن لازم دانستیم تا برخی از مزیت‌های استفاده از این روش تحلیلی را با شما در میان بگذاریم. البته باید خاطر نشان کنیم که برخلاف تعیین ارزش ذاتی هر سهم که ممکن است کمی پیچیده بوده و محاسبه آن نیاز به تخصص داشته باشد، سایر فاکتورهای معرفی شده پیچیدگی با خود ندارند.

استفاده از این روش تحلیلی برای پیش بینی بورس باعث می‌شود تا کاربر با شرایط فعلی بازار معامله نماید. به این معنی که نتایج حاصل از آن در جامعه ملموس‌تر است.

در تحلیل تکنیکال شما در واقع تمام عملیات مربوط به پیش بینی بورس را بدون در نظر گرفتن هیچ خبری و بر روی نمودار انجام می‌دهید. طبق قوانین تکنیکال نیز هیچ خبر و شرایطی در فضای بیرون نباید روی نوع تحلیل شما تأثیر داشته باشد. جدای از بخش اعتبار بالای روش تکنیکال برای پیش بینی قیمت سهام، این روش ممکن است دارای نتایج ملموس نباشد.

به این معنی که وقتی یک مثلث حکم به برگشت قیمت و تغییر روند می‌دهد، شما هیچ دیدگاهی نسبت به چرایی آن در واقعیت بازار و در رفتار خود شرکت مربوط به آن سهم ندارید. اما در تحلیل بنیادی شرایط متفاوت است و شما می‌توانید نوع رفتار کاربران و همچنین شرایط شرکت را مشاهده کرده و بر اساس آن تصمیمی بگیرید.

همچنین از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از روش فاندامنتال برای پیش بینی بورس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پیش بینی قیمت سهام برای طولانی مدت
 • امکان ارزش‌گذاری منطقی روی سهام بورس
 • امکان مشاهده رفتار کاربران بر اساس تحلیل و پیش بینی بورس

تحلیل فاندامنتال بورس

روند صحیح پیش بینی بورس به روش بنیادی

قبل از اینکه وارد بررسی عوامل مؤثر در تحلیل فاندامنتال و بنیادی سهام بورس شویم، لازم است تا یک دید کلی نسبت به شرایط تحلیل و پیش بینی بورس با استفاده از این روش داشته باشیم.

داشتن این دید کلی کمک می‌کند تا کاربران با برنامه‌ریزی بهتری برای تحلیل و بررسی‌های خود اقدام نمایند. البته استفاده از این روش برای تحلیل و پیش بینی قیمت سهام برای روش تکنیکالی نیز به همین صورت قابل استفاده بوده و منطقی است. برای اینکه بتوانید به درستی شرایط قیمت یک سهم را در بازار بورس با تحلیل فاندامنتال پیش بینی کنید، می‌توانید از دو سبک تحلیلی استفاده نمایید:

 • تحلیل فاندامنتالی از بالا به پایین
 • تحلیل فاندامنتالی و پیش بینی بورس از پایین به بالا

برای هر کدام از این پلن‌ های تحلیلی شما نیاز به تحلیل سه رکن بازار خواهید داشت. سه رکن زیر باید در این رابطه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند:

 • تحلیل اقتصاد
 • تحلیل صنعت
 • تحلیل شرکت

تحلیل اقتصاد به بررسی شرایط اقتصادی کشور باز می‌گردد. مسلماً هر چقدر شرایط اقتصادی کشور بهتر باشد، رو به رشد بودن سهام بورس را نیز شاهد خواهیم بود. در این مرحله می‌توانید شاخص بورس را نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

سپس نوبت به تحلیل صنعت مورد نظر می‌رسد. برای مثال اگر در پی خرید یک سهم خودرویی هستید، بهتر است صنعت خودروسازی کشور را و شرایط بازار خودرو را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. برای این بخش نیاز به تحلیل فاکتورهای مؤثر بر بازار خودرو در کشور خواهید داشت.

در آخرین مرحله نیز نوبت به تحلیل فاندامنتال خود شرکت مربوطه می‌رسد. سس باید با جمیع جوانب نسبت به خرید و یا عدم خرید سهم مورد نظر تصمیم‌گیری نمایید.

مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر بر بازار بورس در روش فاندامنتال

در نهایت نوبت به بررسی مهم‌ترین عوامل مؤثر بر پیش بینی بورس به روش فاندامنتالی می‌رسد. دقت کنید که بررسی این عوامل و تأثیر آنها بر بازار بورس و قیمت سهام باید بر اساس داده‌های تاریخی و واکنش‌های مردم نسبت به بروز همین اتفاقات در گذشته باشد. یک تحلیل گر بنیادی باید به این شرایط تسلط کامل داشته باشد. تحلیل فاندامنتالی قیمت سهام در دور روش صورت می‌پذیرد:

 • روش کمی
 • روش کیفی

روش کمی مربوط به بررسی ارزش ذاتی یک سهم است که در بالا به آن اشاره کردیم. روش کیفی به بررسی کیفیت شرایط یک سهم می‌پردازد که تحت تأثیر عوامل مختلفی است. به صورت کلی عوامل مؤثر و مورد استفاده برای پیش بینی بورس به روی بنیادی را می‌توان در سه دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • عوامل اقتصادی
 • عوامل سیاسی
 • عوامل بورسی و تحلیلی خود سهام

در ادامه ابتدا به معرفی و تشریح عوامل اقتصادی و سیاسی می‌پردازیم و در انتها در بخش تابلو خوانی عوامل بورسی و تحلیل خود سهم را برای پیش بینی قیمت سهام مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی عوامل اقتصادی در پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

عوامل اقتصادی بسیار متعددی را می‌توان در تحلیل فاندامنتال بازار بورس دخیل دانست. به صورت کلی هر عاملی که به نوعی به اقتصاد امروز بستگی داشته باشد، می‌تواند یکی از عوامل مورد بررسی برای پیش بینی بورس در تحلیل بنیادی بوده و از آن استفاده شود. اما در این بخش سعی داریم مهم‌ترین و رایج‌ترین عوامل را برای شما بررسی و نحوه تأثیرگذاری آنها را روی پیش بینی قیمت سهام مرور کنیم.

به صورت کلی در ادامه عوامل اقتصادی زیر را مورد بررسی و ارزیابی خواهیم کرد:

 • قیمت هر یک از کالاها در بازار‌های جهانی
 • شرایط اقتصادی ایران
 • شرایط اقتصادی خود شرکت
 • تولید ناخالص داخلی
 • شاخص قیمت تولید
 • سیاست‌های مالی و پولی بانک مرکزی
 • میزان بودجه سالانه
 • پروژه‌های عمرانی کشور
 • نرخ بیکاری
 • نرخ تورم
 • میزان صادرات
 • قیمت ارز
 • سایر بازارهای سرمایه گذاری
 • نرخ رشد اقتصادی
 • نرخ بهره

کاربران باید دقت داشته باشند که با توجه به اینکه در انتهای پیش بینی بورس به روش بنیادی کاربران باید مجموع تمام این عوامل را بررسی کرده و به پاسخ‌های منطقی برسند، نیاز است تا همه آنها را درک کرده و در تحلیل خود از آن استفاده نمایند.

 • قیمت هر یک از کالاها در بازار‌های جهانی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مورد استفاده برای تحلیل و پیش بینی بورس به روش بنیادی استفاده از داده‌های مربوط به بازار جهانی است. بسیاری از نمادهای معاملاتی بورس ایران مربوط به کالاهایی هستند که در بازار جهانی نیز مورد معامله قرار می‌گیرند. برای مثال صنایع:

 • پتروشیمی‌ها
 • فلزات اساسی

و مواردی مانند آنها را در نظر بگیرید. این صنایع تحت تأثیر قیمت کالاهای مورد معامله در آنها می‌باشند. کالایی‌هایی مانند فلزات مختلف اعم از آهن، مس یا نفت و بنزین و … که همگی کالایی‌هایی هستند که در بازارهای جهانی نیز به مین ترتیب وجود داشته و مورد معامله قرار می‌گیرند.

قیمت تمام این کالاها در بازار بورس ایران تحت تأثیر قیمت جهانی آنها است. افزایش قیمت آهن در بازار جهانی می‌تواند افزایش قیمت سهام مربوط به آهن را در بازار بورس ایران به دنبال داشته باشد. بسیاری از تحلیل گران برای پیش بینی بورس در این روش، اقدام به تحلیل بازار جهانی برای این سهم‌ها و صنایع می‌نمایند.

 • شرایط اقتصادی ایران

شرایط اقتصادی همیشه یک عامل مؤثر و پرقدرت در بازار بورس است. اما بسیاری از افراد در تجزیه و تحلیل آن دچار اشتباه می‌شوند. شرایط اقتصادی ایران در یک دهه گذشته همیشه دست‌خوش اتفاقات بدی بوده و دائماً شاهد بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها بوده‌ایم. اعتراضات زیادی را نیز در کشور به این گرانی‌ها شاهد بوده‌ایم. اما در همین منوال قیمت سهام بازار بورس با رشدهای انفجاری روبرو شده است. درک این موضوع خیلی ساده است. زیرا وقتی قیمت یک کالا افزایش می‌یابد، دارایی شرکتی که آن را عرضه می‌نماید نیز بیشتر می‌شود. حال یک شرکت بورسی را در نظر بگیرید که تا دو ماه پیش کالایی به ارزش ۲۰۰۰ تومان روانه بازار می‌کرد. بعد از دو ماه بدون هیچ تغییری در هزینه تولید، قیمت همین محصول به ۱۰۰۰۰ تومان رسیده است. پرواضح است که دارایی‌های این شرکت با افزایش چشمگیری روبرو شده و در نتیجه قیمت سهم نیز افزایش می‌باید.

دقت در نحوه تجزیه و تحلیل اقتصاد کل کشور اهمیت بسیار زیادی در این سبک از تحلیل و پیش بینی بورس دارد. به صرف اینکه قیمت‌ها بالا رفته و یا اعتراضات به گرانی‌ها را شاهد هستیم، نباید حکم به فروپاشی بورس و افت شدید قیمت سهام در آن دهید.

 • شرایط اقتصادی خود شرکت

همچنین باید شرایط اقتصادی خود شرکت را نیز برای پیش بینی قیمت سهام مورد بررسی قرار دهید. در دنیای اقتصاد فاکتورهایی وجود دارند که بروز آنها باعث رونق اقتصادی در یک شرکت می‌شوند اما در ظاهر ممکن است چنین چیزی به نظر نیاید.

تولید تجهیزات سنگین هپکو یکی از شرکت‌های فعال در بازار فرابورس است که با نماد تپکو شناخته می‌شود. در اواسط سال ۹۹ اگر اخبار اقتصادی و سیاسی ایران را دنبال می‌کردید، شاهد اعتراضات شدید کارگران این شرکت به دلیل تعدیل نیرو بودیم. اعتراضی که به خیابان‌های حوالی کارخانه کشیده شد و خیلی از مردم در شبکه‌های اجتماعی به این اتفاقات واکنش منفی نشان دادند.

جالب است که دقیقاً در همان زمان قیمت سهم تپکو در بازار بورس با صف خرید سنگین روبرو شده بود و هیچ کسی هم حاضر به فروش سهام تپکو خود نمی‌شد. پشت این اتفاق یک موضوع بسیار ساده وجود داشت.

شرکت هپکو تصمیم گرفته تا در سال ۹۹ برای کنترل هزینه‌های جاری اقدام به کاهش نیروی‌های کار خود نماید. کاهش هزینه‌های جاری می‌تواند یک روند بسیار عالی‌تری برای شرکت به وجود آورده و دارایی‌های آن را نیز افزایش نماید.

البته به شرطی که با کاهش تولید محسوسی همراه نشود. این شرکت با همین اصل اقتصادی بسیار ساده تصمیم به بالا بردن میزان دارایی‌های خود گرفته بود که نتیجه آن را نیز تحلیل گران در بازار بورس شاهد بودند. برای پیش بینی قیمت سهام یک شرکت بایستی با استفاده از داده‌های دقیق اقدام کنید.

 • تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تأثیرگذار در اقتصاد هر کشوری است. تحلیل گران کلان اقتصادی برای بررسی شرایط یک کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورها به میزان تولید ناخالص داخلی آن نگاه می‌نمایند. این شاخص که به صورت اختصاری با حروف GDP به نمایش در می‌آید، در واقع میزان پویایی اقتصاد کشور را نشان می‌دهد. مسلماً بالا رفتن آن نیز می‌تواند نشان از رونق اقتصادی یک کشور بوده و دلیلی برای رشد بازار بورس نیز باشد.

 • شاخص قیمت تولید

شاخص قیمت تولید شاخصی است که به میزان قیمت تمام شده تولید یک محصول اشاره دارد. این شاخص نیز از فاکتورهای بسیار مهم اقتصادی است و تأثیر زیادی در پیش بینی بورس نیز می‌تواند داشته باشد.

کشورهای صادرات محور و آنهایی که ترجیح می‌دهند تا بیشتر صادر کننده باشند تا وارد کننده، همیشه سعی دارند تا با کاهش هزینه‌های تولید، شاخص قیمت تولید را نیز کاهش دهند. افزایش شاخص قیمت تولید یک سهم می‌تواند دلیلی بر کاهش قیمت آن سهم در بازار بورس باشد.

 • سیاست‌های مالی و پولی بانک مرکزی

تحلیل فاندامنتال بورس

تحلیل گران بورس به صورت مرتب و دقیق سیاست‌های مالی و پولی دولت و بانک مرکزی را رصد می‌نمایند. اتخاذ سیاست‌های اشتباه در این عرصه می‌تواند شرایط اقتصادی کشور را پیچیده نماید. اما جدای از این تبیین این سیاست‌ها می‌تواند داده‌ای عالی برای پیش بینی قیمت سهام باشد.

تحلیل گران با پیش بینی نتیجه این سایت ها با توجه به داده‌های تاریخی می‌توانند برای پیش بینی بورس نیز اقدام نمایند. خیلی ساده است که وقتی این سیاست‌ها به سمت مشخصی جهت دهی شده باشد، احتمال افزایش قیمت سهام مربوط به آن بیشتر خواهد بود.

 • میزان بودجه سالانه

یکی دیگر از عوامل مؤثر در پیش بینی بورس به روش بنیادی دقت به برنامه‌ریزی دولت برای بودجه سالانه است. هر چند بودجه کلی در نظر گرفته شده نیز می‌تواند جای بحث داشته باشد، اما مؤثرتر از آن باید بودجه‌های اختصاص یافته برای صنایع مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

اگر در تعیین بودجه‌بندی متوجه شدید که در سال جدید نگاه دولت به سمت یک صنعتی مانند پتروشیمی بیشتر خواهد بود، مسلماً باید در سال جدید شاهد افزایش قیمت سهام پتروشیمی باشیم. همین روند برای سایر صنایع نیز می‌تواند رخ دهد. کم توجهی دولت در برنامه‌ریزی بودجه در یک صنعت نیز می‌تواند دلیلی بر افت قیمت آن در سال جای باشد.

 • پروژه‌های عمرانی کشور

افزایش پروژه عمرانی کشور می‌تواند عاملی برای رونق اقتصادی باشد. پروژه‌های عمرانی بیشتر رفاه مردم را افزایش داده و باعث می‌شود تا مردم اعتماد بیشتری نسبت به دستگاه‌های دولتی از جمله بورس پیدا نمایند. از این رو بایستی پروژه‌های عمرانی کشو رو داده‌های مربوط به آن را نیز تجزیه و تحلیل نموده و در پیش بینی قیمت سهام مورد استفاده قرار دهید.

 • نرخ بیکاری

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌توان روند اقتصادی کشور را با آن مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، نرخ بیکاری است. این نرخ به صورت رسمی توسط تمام دولت‌های جهان اعلام می‌شود و روی بورس همه کشورها نیز تأثیر دارد.

برای پیش بینی بورس ایران نیز دقت به نرخ بیکاری کشور اهمیت زیادی خواهد داشت. افزایش نرخ بیکاری نشانه بدی برای اقتصاد خواهد بود. افزایش این نرخ نشان کم شدن قدرت خرید مردم و قدرت سرمایه گذاری آنها نیز است.

 • نرخ تورم

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل مؤثر در اقتصاد و همچنین تحلیل و پیش بینی بورس نر تورم سالانه کشور است. نرخ تورم فاکتوری وابسته به عوامل مختلفی است که در نهایت به صورت درصد اعلام می‌شود. دقت کنید که بررسی نرخ تورم باید به دو صورت انجام پذیرد.

در وهله او بالا بودن این نرخ به خودی خود نشان از ضعف اقتصاد و کاهش رونق اقتصادی دارد. در وهله دوم باید اقدام به مقایسه این نرخ با سال قبل و سال‌های قبل کنید. ممکن است نرخ تورم کشور عدد بالایی باشد اما نسبت به سال‌های گذشته با کاهش قابل توجهی روبرو شده که این به معنی افزایش رونق اقتصادی در کشور خواهد بود.

 • میزان صادرات

همچنین یکی دیگر از فاکتورهای مؤثر در اقتصاد کشور که برای تحلیل و  پیش بینی بورس نیز باید مورد توجه قرار گیرد، میزان صادرات است. صادرات کالا به خارج باعث ارزآوری شده و در نتیجه رونق اقتصادی به دنبال خواهد داشت. بسیاری از کشورهای جهان به دنبال استفاده از تکنیک‌هایی بسیار پیچیده برای افزایش میزان صادرات خود به کل جهان هستند.

 • قیمت ارز

ایران احتمالاً یکی از معدود کشورهایی در جهان است که قیمت ارز در آن روی همه مسائل سیاسی و اقتصادی تأثیر کی گذارد. قیمت ارز در ایران جلودار و پیشگام اکثر مسائل اقتصادی است.

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار می‌تواند برای پیش بینی بورس نیز یک عامل مهم باشد. برای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران باید در کنار آموزش های کلی، آموزش های اختصاصی را نیز پشت سر بگذارید. در مقاله تحلیل و پیش بینی قیمت دلار سعی کرده‌ایم تا به صورت کامل این آموزش‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.

 • سایر بازارهای سرمایه گذاری

تحلیل فاندامنتال بورس

بازار ارز یکی از مهم‌ترین بازارهای مالی در ایران است که تأثیر مستقیم و زیادی روی سایر بازارهای مالی از جمله بورس دارد. اما برای پیش بینی بورس بهتر است سایر بازارهای سرمایه گذاری در ایران را نیز تحلیل کنید.

بازار خودرو، بازار مسکن، بازار طلا و سکه و هر بازار دیگری که می‌توان در آن سرمایه گذاری کرد. این موضوع از دو جنبه اهمیت دارد. در درجه اول با تحلیل هر بازار می‌توانید روند صعودی و یا نزولی بودن قیمت سهام مربوط به آن بازار را پیش بینی کنید. از این گذشته این امکان را خواهید داشت تا درباره کلیت شرایط سرمایه گذاری در ایران نیز یک دید دقیق داشته باشید. پیش بینی قیمت سکه و طلا نیز اهمیت زیادی در بررسی بازار بورس خواهد داشت.

 • نرخ رشد اقتصادی

نرخ رشد اقتصادی نرخی اس که بر اساس تمام فاکتورهای مؤثر بر اقتصاد تعیین و اعلام می‌شود. بالا بودن نرخ رشد اقتصادی شرایط اقتصادی بهتر را در کشور نشان می‌دهد. پایین آمدن آن نیز نشان از بدتر شدن شرایط دارد. تحلیل این نرخ نیز در پیش بینی قیمت سهام مهم خواهد بود.

 • نرخ بهره

نرخ بهره بانکی نرخی است که بانک‌ها هر سال برای سود وام‌ها و تسهیلات خود دریافت می‌نمایند. این نرخ نیز می‌تواند در پیش بینی بورس تأثیر داشته باشد. افزایش نرخ بهره و در کنار آن کاهش نرخ سود بانک‌ها، باعث می‌شود تا سپرده‌های مردم از بانک به سمت سایر بازارهای مالی که بورس یکی از بهترین گزینه‌های آن است، سرازیر شود. این موضوع نیز می‌تواند افزایش میزان تقاضا در سهام را به دنبال داشته و در نتیجه افزایش قیمت آنها را نیز شاهد باشیم.

بررسی عوامل سیاسی در پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

در کنار عوامل اقتصادی که به بررسی آنها پرداختیم، برای پیش بینی بورس به روش فاندامنتالی نیاز به بررسی شرایط سیاسی نیز خواهید داشت. عوامل سیاسی نیز در کشور ما همیشه جزء عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار در بازارهای مالی بوده ئ هستند. به همین دلیلی تحلیل گر باید نسبت به آنها نیز شناخت پیدا نماید. در این باره در ادامه این بخش عوامل سیاسی تأثیرگذار در پیش بینی قیمت سهام را در دو دسته زیر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • اتفاقات سیاسی
 • رویدادهای مهم سیاست خارجی
اتفاقات سیاسی

اتفاقات سیاسی عضو جدایی‌ناپذیر قوانین کشورهای امروزی هستند. این اتفاقات می‌توانند تأثیر بسیار زیادی روی روال زندگی مردم در جنبه‌های مختلف داشته باشند. یکی از این جنبه‌ها نیز بحث اقتصادی است که نشانه‌های آن را می‌توان در بازار بورس مشاهده کرد.

اتفاقات سیاسی داخلی می‌توانند باعث بروز ریسک‌هایی در بازار سرمایه شوند. از این رو برای پیش بینی بورس بایستی به این اتفاقات نیز واکنش نشان داد. به صورت کلی تأثیر اتفاقات سیاسی هم می‌تواند مثبت و هم منفی باشد. برای مثال مواردی از اتفاقات سیاسی مؤثر بر بازار سرمایه را می‌توان به شرح زیر عنوان کرد:

 • انتخابات ریاست جمهوری یکی از اتفاقات سیاسی کشور است که معمولاً بازار را دست‌خوش تغییرات مثبت می‌نماید. البته سایر انتخابات کشوری نیز می‌توانند کم و پیش روی بورس تأثیر داشته باشند.
 • سخنرانی‌های مسئولین بلندپایه دولت را نیز می‌توان از جمله عوامل سیاسی مؤثر در بازار در نظر گرفت.
 • انتصابات در ریاست برخی از سازمان‌ها مانند خود سازمان بورس را می‌توان در بازار مؤثر دانست.
 • تصویب برخی از قوانین در مجلس را می‌توان از این جمله دانست.

به صورت کلی اتفاقات سیاسی و اخبار سیاسی داخلی با شدت و شعف متفاوت در بازار بورسی تأثیر گذاشته و لازم است تا در زمان پیش بینی بورس به آنها نیز دقت شود.

رویدادهای مهم سیاست خارجی

علاوه بر اتفاقات سیاسی داخلی، مسائل سیاسی خارجی مربوط بر ایران نیز می‌توانند از جمله عوامل تأثیرگذار برای پیش بینی بورس باشند. در برخی مواقع تأثیر این عوامل حتی بیشتر از مسائل سیاسی داخلی هم بوده و لازم است تا به آنها دقت زیادی نمایید. مسائل سیاسی خارجی مؤثر بر ایران می‌توانند به شرح زیر باشند:

 • مسائل مربوط به توافقات هسته‌ای و برجام
 • ارتباطات میان وزرا و سایر مسئولین با حکام داران سایر کشورها
 • امضای معاهدات و توافقنامه‌ها با سایر کشورها
 • برخوردهای نظامی

و مواردی از این دست را می‌توان از جمله مسائل سیاسی خارجی مؤثر در بازار سرمایه ایران دانست. معمولاً کاربران به چنین اخباری رفتار و واکنش‌های آنی دارند. در صورت بروز غیرمنتظره ممکن است برای چند ساعت اول امکان کنترل بازار وجود نداشته باشد. اما یک تحلیل گرد باید بر اساس داده‌های تاریخی برای تحلیل و پیش بینی بورس اقدام کرده و مطابق با اصول تحلیل خود پیش برود. اخبار از جمله فاکتورهایی هستند که تأثیرات آنی دارند و تحلیل گر در مواجهه با آنها با کلیت بازار را در نظر بگیرد. در غیر این صورت ممکن است متحمل ضررهای شوید.

منابع اطلاعاتی مورد استفاده برای پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

در این بخش برخی از منابع اطلاعاتی را به شما معرفی می‌کنیم که برای استخراج برخی از پارامترهای لازم در پیش بینی بورس به روش بنیادی می‌توانید از آنها بهره ببرید. این منابع را در بخش‌های مربوط به منابع آموزشی بورس تکمیل خواهیم نمود. از منابع زیر می‌توانید برای استخراج برخی از پیش نیازهای اولیه برای تحلیل فاندامنتال بورس استفاده نمود:

 • اطلاعات استخراج شده از پلتفرم‌های معاملاتی مانند حجم معاملات
 • اطلاعات استخراج شده از کارگذاری‌های بورسی
 • مجامع عمومی شرکت‌های فعال در بورس
 • تحلیل وقایع
 • رویدادهای پیش رو
 • بررسی داده‌های تاریخی
 • اخبار و رسانه‌ها
 • شبکه‌های پیام‌رسان تلگرام و اینستاگرام
 • جستجو در گوگل

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از روش حجمی

یکی دیگر از روش هایی که برای پیش بینی بورس استفاده می‌شود که به نوعی هم به روش فاندامنتال باز می‌گردد، روش حجمی است. به صورت کلی کاربران باید بدانند که حجم فاکتور بسیار مهمی در معاملات بازار بورس است. هر اتفاقی که در قیمت و نمودار آن رخ می‌دهد، باید توسط حجم تائید شود. در غیر این صورت یک جای کار می‌لنگد و لازم است تا مراقب باشید.

در انواع روش های پیش بینی بورس استفاده از حجم یک روش معمول بوده و تمام افراد حرفه‌ای قبل از ورود به یک معامله در بازار بورس تائیدیه حجم را دریافت می‌نمایند. اما حجم چیست و چه کاربردی در بازار دارد؟

حجم در سهام به معنی حجم معاملات آن سهم در همان روز است که می‌توانید آن را برای هر نمادی در تابلو بورس مشاهده کنید. در تابلو بورس برای حجم دو تعریف مشاهده می‌کنید.

 • تعریف اول مربوط به حجم معاملات روزانه است که توسط خریداران و فروشندگان رقم خورده است.
 • تعریف دوم میانگین حجم معاملات سهم در یک ماه گذشته و یا ۹۰ روز گذشته است که می‌توانید آن را در برخی از پلتفرم‌های معاملاتی شاهد باشید.

در شرایط عادی چه در روند نزولی و چه در روند صعودی حجم معاملات یک سهم باید نزدیک و حول و  حوش حجم متوسط ۹۰ روزه باشد. وقتی حجم معاملات روزانه اختلاف فاحش چند برابری با حجم میانگین پیدا می‌کند، نشان از یک اتفاق در سهم مورد نظر می‌دهد.

در اکثر مواقع چنین شرایطی به معنی برگشت نمودار قیمت و تغییر روند خواهد بود. در روند نزولی می‌تواند یک سیگنال خرید و در روند صعودی می‌تواند یک سیگنال خروج باشد.

آموزش پیش بینی بورس به روش فاندامنتال در زمان اخبار

در زمان اخبار شرایط بسیار خاصی در بازار بورس ایران به وجود می‌آید. اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی می‌تواند باعث ایجاد رونق رد قیمت یک سهم شده و آن را تبدیل به صف خرید نماید. در چنین مواقعی توصیه می‌کنیم که وارد صف خرید نشده و در صورت مثبت بودن تحلیل شخصی شما بعد از طی مردن مراحل پیش بینی بورس می‌توانید در شرایط اصلاح وارد سهم شوید.

اما در حالتی که شاهد اخبار سیاسی و اقتصادی و شاید هم نظامی منفی باشیم، در اکثر مواقع شاهد ریزش همه سهم‌ها بوده و اکثر سهم‌ها وارد صف فروش می‌شوند. در این مواقع حتی بهترین سهم‌های شما نیز ممکن است تحت تأثیر این اخبار در روند نزولی قرار بگیرند. برای چنین مواقعی هم توصیه می‌کنیم که دست از نگاه کردن به نمودار برداشته و به هیچ وجه وارد صف‌های فروش نشوید.

این اخبار معمولاً تأثیرات مقطعی روی قیمت داشته  و بعد از گذشت چند ساعت تا چند روز دوباره شرایط عادی به بازار باز می‌گردد. در چنین مواقعی هم خرید سهام و هم فروش آن از جمله تصمیمات هیجانی و احساسی است که در اکثر مواقع هیچ عادی برای کاربر به دنبال نداشته  و ممکن است وی را وارد ضرر نموده و یا بهترین سهم‌ها را از وی بگیرد.

آموزش تابلو خوانی برای پیش بینی بورس

یکی دیگر از روش های پیش بینی بورس که در آخرین قسمت از این بخش مقاله سعی داریم تا آن را نیز به شما آموزش دهیم، تابلو خوانی است. تابلو خوانی یکی از روش های عالی برای تبیین شرایط فعلی و لحظه‌ای قیمت سهام و همچنین پیش بینی قیمت آن است. این روش یکی از روش های متداول برای پیش بینی بورس فردا نیز بوده و بسیاری از سایت ها بر اساس اطلاعات موجود در تابلو بورس برای پیش بینی قیمت سهام برای کوتاه مدت استفاده می‌نمایند. البته اطلاعات موجود در تابلو بورس می‌تواند تأثیر دراز مدت نیز داشته باشد.

تابلو بورس اصطلاحی است که در قدمی به تابلوهای بزرگ موجود در سازمان بورس اطلاق می‌شد. در آن زمان که هنوز اینترنتی مانند امروز رواج پیدا نکرده و معاملات بازار بورس به صورت دستی و کاغذی بود، سازمان بورس در یک تابلو بزرگ نمادها و تغییرات آنها را به خریداران و فروشندگان نشان می‌داد. برای دیدن این تابلو هنوز هم می‌توانید به ساختمان سازمان بورس مراجعه کنید. برخی از افراد به جهت نوع کسب  و کاری که دارند، هنوز هم پای این تابلو می‌نشینند.

در حال حاضر و با اینترنتی شدن معاملات در بورس دیگر نیازی به حضور در سازمان بورس نخواهید داشت. برای مشاهده تابلو بورس و استفاده از آن برای پیش بینی بورس می‌توانید به آدرس سایت سازمان بورس به نشانی TSETMC مراجعه نمایید.

با ورود به این سایت و جستجوی نماد مورد نظرتان در آن می‌توانید تابلو تغییرات روزانه آن که حاوی اطلاعات بسیار زیاد و ارزشمندی است، را ملاحظه کنید. در ادامه سعی می‌کنیم تا اطلاعات مهم این تابلو را برای شما معنی کنیم.

اطلاعات مفید در تابلو بورس

آموزش تابلو خوانی در بورس

برای پیش بینی بورس با استفاده از اطلاعاتی که در تابلو سهام مورد نظر خود می‌بینید، بایستی ابتدا آنها را تحلیل و تفسیر کنید. با ورود به تابلو هر نماد در سایت سازمان بورس با شکلی شبیه به شکل زیر روبرو خواهید شد. ‌بخش‌بندی این تابلو به اعداد ۱ تا ۸ برای ساده کردن توضیحات مربوط به این اطلاعات است که در ادامه مرور می‌کنیم:

 • بخش ۱: در این قسمت می‌توانید اطلاعات مربوط به قیمت سهام را مشاهده کنید. اولین قیمت روزانه، قیمت لحظه‌ای سهم که آخرین قیمت تا آن لحظه می‌باشد، قیمت دیروز، قیمت پایانی و درصد و مقدار تغییرات قیمت در طول روز تا این ساعت از بازار را می‌توانید در این بخش شاهد باشید.
 • بخش ۲: در قسمت دوم نیز اطلاعاتی قیمتی سهام را در بازه‌های زمانی مشاهده می‌کنید. بازه روز تغییرات قیمت در طول امروز را نشان می‌دهد و قیمت مجاز محدوده مجاز نوسان قیمت در طول روز را نشان می‌دهد.
 • بخش ۳: سومین ‌بخش که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در تابلو بورس است، حاوی اطلاعات مربوط به میزان خرید و فروش سهم توسط خریداران و فروشندگان حقیقی و حقوقی را نمایش می‌دهد. با استفاده از این بخش می‌توانید نسبت به ورود پول هوشمند به سهم و همچنین هشدارهایی مبنی بر خروج پول از آن را تحلیل کنید.
 • بخش ۴: در این ‌بخش از تابلو مهم‌ترین اطلاعات، حجم معاملات، تعداد معاملات و البته ارزش بازار سهام مورد نظر است.
 • بخش ۵: اطلاعات این بخش را هم می‌بایست به دقت مد نظر قرار داشته باشید. تعداد سهام، سهام شناوری، حجم مبنا و میانگین حجم ماهانه از اطلاعات بسیار مهم در پیش بینی بورس محسوب می‌شوند.
 • بخش ۶: نمایش دهنده صف فروشندگان و خریداران و قیمت‌های پیشنهادی آنها است.
 • بخش ۷: نمدار روزانه قیمت را نشان می‌دهد.
 • بخش ۸: اطلاعات مربوط به P/E، EPS و P/E گروه سهم را می‌توانید در این بخش مشاهده کنید.

نکاتی برای پیش بینی بورس توسط اطلاعات تابلو

در انتها نکاتی را برای شما بازگو می‌کنیم که دقت به آنها می‌تواند سیگنال‌های خرید و فروش نمایش داده شده در تابلو را به شما نشان داده و همچنین در تحلیل و پیش بینی قیمت سهام شما را یاری نماید:

 • در صورتی که حجم معاملات روزانه سهم نسبت به میانگین حجم ماهانه آن تغییرات فاحشی داشته باشد، نیاز است تا سهم مورد نظر به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. امکان ورود پول هوشمند به سهم وجود داشته و ممکن است روند قیمت صعودی شود. در شرایط برعکس هم این سیگنال می‌توان نشان از خروج پول هوشمند از سهم داشته و نشانه نزولی شدن آن باشد.
 • سهام شناوری و مقدار سهام شرکت نقش تعیین کننده‌ای در حجم خرید شما خواهد داشت. خرید سهام شرکت‌های خیلی کوچک ممکن است خروج از آنها را سخت نماید.
 • در بخش خریداران حقیقی و حقوقی باید دقت کنید که اگر سهم خریداران حقوقی خیلی بیشتر از حقیقی‌ها باشد، باید مواردی مانند کد به کد و معاملات بلوکی را کنترل نمایید. ممکن است سیگنالی برای خروج از سهم یا ورود به آن صادر شده باشد.
 • همچنین باید در همین بخش قدرت خریداران و به فروشندگان را نیز محاسبه کرده و نسبت به شرایط سهم تصمیم‌گیری کنید. هر چقدر تعداد خریداران کمتری تعداد سهام بیشتری را خرید کرده باشند، نشان از قدرت خریداران دارد.

تعیین قدرت خریدار نسبت به فروشنده می‌تواند تأثیر زیادی رد پیش بینی بورس داشته و تحلیل شما را قوی‌تر نماید. برای این منظور مطابق با فرمول زیر اقدام کنید:

آموزش تابلو خوانی در بورس

البته دقت کنید که این محاسبات را باید برای خریداران و فروشندگان حقیقی انجام دهید. به همین راحتی می‌توانید قدرت این دو دسته از کاربران را نسبت به هم به دست آورده و آنها را با هم مقایسه نمایید.

آموزش بورس

آموزش نرم افزار پیش بینی بورس

 • نرم‌افزارهای رایج برای پیش بینی بورس
 • آموزش نرم افزار متاتریدر برای پیش بینی بورس
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از سایت
 • آموزش پیش بینی بورس با استفاده از موبایل

نرم‌افزارهای رایج برای پیش بینی بورس

پیش بینی بورس نیاز به ابزار دارد. البته نه ابزارهایی که در بندهای قبلی به آنها اشاره کردیم. بلکه منظور از ابزار در این‌ بخش نرم‌افزارها پلتفرم‌های اینترنتی هستند که می‌توانید از آنها برای به کار گیری روش های مختلف تحلیل استفاده کنید. تحلیل فاندامنتال برای پیش بینی قیمت سهام که تکلیف مشخصی داشته و برای به کار گیری آن باید از منابع اطلاعاتی مشخص که به صورت رایگان در دسترس همه قرار دارد، استفاده شود. اما برای تحلیل تکنیکال نیاز است که از پلتفرم‌های برنامه‌نویسی شده برای این منظور استفاده شود. برای پیش بینی بورس به روش تحلیل تکنیکال می‌توانید از دو پلتفرم زیر استفاده کنید:

 • نرم افزار متاتریدر برای گوشی و لپ‌تاپ
 • پلتفرم معاملاتی مربوط به کارگزاران بورس

کارگزاری‌های بورس در حال حاضر در سیستم معاملات آنلاین و برخط خود پلتفرمی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند که با استفاده از آن می‌توانید به نمودار قیمت تمام سهم‌های موجود در بازار بورس دسترسی داشته و از این طریق برای تحلیل و پیش بینی آنها اقدام کنید.

مسلماً دسترسی به این پلتفرم‌ها نیاز به داشتن کد بورسی و رمز ورود به بخش معاملات آنلاین خود آن کارگزاری داشته و باید طبق روال اداری طی شود. راه‌حل دوم استفاده از نرم افزار متاتریدر است. این نرم افزار یک پلتفرم معاملاتی جهانی است که برای بورس‌های سایر کشورها نیز استفاده می‌شود.

برای استفاده از محتوای این نرم افزار حداقل تا زمان نگارش این مقاله نیازی به کد بورسی و یا عضویت در یک کارگذاری خاصی ندارید. البته برای استفاده مستقیم از آن برای معامله به این منظور نیاز خواهید داشت، اما برای تحلیل و پیش بینی بورس چنین نیازی ندارید.

نرم افزار متاتریدر

آموزش نرم افزار متاتریدر برای پیش بینی بورس

 • نرم افزار متاتریدر به دلیل استفاده بسیار زیادی که در کل جهان دارد، آپشن‌های بسیار زیادی را نیز برای تحلیل گر فراهم می‌آورد تا راحت‌تر از همیشه برای پیش بینی بورس اقدام کند. البته باید خاطر نشان کنیم که نرم افزار ایرانی ارائه شده برای بورس ایران به داده‌های بورس جهانی متصل نبوده و تنها نمودار سهام بازار بورس ایران را نمایش می‌دهد. بعد از دانلود و نصب نرم افزار متاتریدر می‌بایست یک حساب کاربری دمو در آن بسازید. در نهایت با انجام روال معمولی نصب و عضویت در نرم افزار به نمودار قیمت سهام مختلف دسترسی خواهید داشت. در این نرم افزار قابلیت‌های زیر را در اختیار خواهید داشت: می‌توانید نمودار قیمت تمام سهام موجد در بازار بورس ایران را مشاهده کنید.
 • نمودارها لحظه به لحظه به روز رسانی می‌شوند.
 • در قسمت بالای نرم افزار به تمام ابزارهای تکنیکالی مورد استفاده برای تحلیل و پیش بینی بورس دسترسی خواهید داشت.
 • بیش از ده‌ها اندیکاتور را می‌توانید با استفاده ز این نرم افزار به صورت مستقیم استفاده نمایید. همچنین امکان اضافه کردن اندیکاتور جدید را نیز به آن خواهید داشت.
 • امکان اضافه کردن معاملات رباتی به نرم افزار را با برنامه‌نویسی خواهید داشت.

متاتریدر یک نرم افزار جهانی و بسیار عالی برای تحلیل و پیش بینی قیمت سهام است و می‌توانید با استفاده از آن روش های مختلف تحلیل خود را سیو کرده و در دفعات بعدی نیازی به فراخوانی همه آنها نیز نداشته باشید. این نرم افزار خیلی پیچیده نبوده و اگر به تحلیل تکنیکال تسلط پیدا کنید، در کمتر از چند ساعت به بخش قابل توجهی از آن مسلط خواهید شد.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از سایت

علاوه بر دو روشی که برای دسترسی به نمودار قیمت سهام مطرح کردیم، برخی از سایت ها هم هستند که این خدمات را در اختیار شما قرار می‌دهند. برخی از سایت های ارائه دهنده این خدمات برای امکان دسترسی کامل به نمودار  و بخش تحلیلی آن نیاز به واریز وجه دارند که اصلاً نیازی به چنین کاری نخواهید داشت و این خدمات به صورت رایگان در نرم افزار متاتریدر در اختیار شما قرار دارد. برای سایت های غیر پولی نیز باید مراقب باشید تا نمودارها به روز بوده و اطلاعات موجود در آنها دقیق و بدون ایراد باشد. بسیاری از سایت های ارائه دهنده این خدمات در ایران اصلاً کیفیت خوبی نداشته  و ممکن است شما را دچار اشتباه نمایند.

توصیه می‌کنیم یا از خدمات سایت های معتبر استفاده منید و یا از طریق پلتفرم کارگذاری و یا متاتریدر برای تحلیل و پیش بینی بورس به روش تکنیکال عمل نمایید.

آموزش پیش بینی بورس با استفاده از موبایل

همچنین شما می‌توانید تمام نمودارهای سهام بورس را در نرم‌افزارهای موبایلی نیز مشاهده کنید. حتی متاتریدر نیز نسخه موبایل داشته و قابلیت نصب و استفاده روی موبایل را دارد. اما اگر با حساسیت‌های تحلیل تکنیکال آشنا هستید، بهتر است از موبایل برای چنین منظوری استفاده نکنید. البته موبایل‌هایی در ابعاد بزرگ و دارای قلم نوری هستند می‌توانند شرایط مناسبی را برای کاربر ایجاد نمایند، اما حتی این موبایل‌ها نیز به اندازه لپ‌تاپ‌ها و مانیتورهای بزرگ مناسب نبوده و ممکن است تحلیل و پیش بینی بورس را برایش ما چالش‌برانگیز نمایند.

کوچک بودن صفحه نمایش یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف در نرم‌افزارهای موبایل است. اما با داشتن این نرم‌افزارها در موبایل خود می‌توانید به صورت لحظه‌ای و در هر جایی شرایط سهام خود را پیگیری کرده و از نحوه تغییرات قیمت در آن با خبر شوید. همچنین معاملات آنلاین خود را نیز می‌توانید مدیریت نمایید.

پیش بینی شاخص بورس

 • پیش بینی شاخص بورس با استفاده از تحلیل تکنیکال
 • تحلیل شاخص بورس به روش تحلیل فاندامنتال
 • پیش بینی قیمت سهام
 • چگونه بهترین سهام را بخریم؟
 • مراحل تحلیل و پیش بینی قیمت سهام
 • پیش بینی بورس فردا
 • پیش بینی بورس تا عید
 • پیش بینی بورس در سال ۱۴۰۰
 • پیش بینی بورس بعد از انتخابات
 • پیش بینی بورس در هفته آینده

پیش بینی شاخص بورس با استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیل شاخص بورس

در بخش آموزش پیش بینی بورس سعی کردیم تا بهترین و رایج‌ترین روش های تکنیکالی مورد استفاده برای این منظور را به شما آموزش دهیم. در این قسمت که نوبت به پیش بینی زنده بورس می‌رسد، سعی داریم تا با استفاده از همان روش های گفته شده، علاوه بر ارائه یک دید کلی نسبت به آینده بازار و پیش بینی بورس برای اینکه این بخش هم شرایط آموزشی خود را حفظ کرده و به عنوان یک مثال عالی برای شما عزیزان باشد، تمام روش های بالا را یک به یک روی نمودار شاخص بورس پیاده‌سازی می‌نماییم.

البته همین ابتدای کلام باید عنوان کنیم که این نمودارها و تحلیل‌ ها بیشتر جنبه آموزشی داشته و نباید بر اساس آن اقدام به تحلیل و پیش بینی و ورود به سهام مختلف نمایید.

همچنین اگر به دنبال پیش بینی شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ و یا پیش بینی شاخص بورس تا عید هستید نیز می‌توانید از این تحلیل‌ ها استفاده کنید. این تحلیل‌ ها می‌تواند دید مناسبی نسبت به آینده بازار برای شما ایجاد نماید.

پیش بینی شاخص با استفاده از مووینگ اوریج

برای پیش بینی شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ می‌توانید از مووینگ اوریج‌ های مختلفی استفاده کنید. همچنین اگر به دنبال پیش بینی شاخص بورس تا عید هستید، بهتر است از مووینگ اوریج‌ های با بازه بزرگتری استفاده کنید. در تحلیل و پیش بینی بورس در نمودار زیر از مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه استفاده کرده‌ایم.

تحلیل شاخص بورس

همانطور که در نمودار ملاحظه می‌کنید، قیمت به تازگی موفق شده بعد از چندین بار امتحان کردن و عدم موفقیت این بار در آخری رالی صعودی خود مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه را به سمت بالا بشکند. اگر از بخش آموزش پیش بینی بورس به روش مووینگ اوریج به خاطر داشته باشید، این مووینگ اوریج یکی از قوی‌ترین مقاومت ‌های پیش روی قیمت در بازار محسوب می‌شود. از این رو  شکسته شدن آن به سمت بالا می‌تواند سیگنالی بسیار قدرتمند برای برگشت روند نزولی طولانی یک ساله آن باشد. به این ترتیب باید برای چند ماه آینده و تا عید شاهد افزایش قیمت‌ها و پیشرفت شاخص باشیم.

البته این موضوع را نباید به همه سهم‌های موجود در بورس نسبت بدهید. بهتر است برای پیش بینی قیمت سهام تک به تک اقدام کرده و این روند را برای کلیت بازار در نظر بگیرید.

پیش بینی شاخص با استفاده از خط روند

یکی دیگر از بازارهایی که برای تحلیل و پیش بینی بورس معرفی کردیم، خط روند است. خط روند در بازار بورس ایران به عنوان یک ابزار بسیار پرکاربرد محسوب شده و نشان دهنده روند قیمت سهام است. در این بخش به تحلیل و پیش بینی شاخص بورس با استفاده از خط روند می‌پردازیم. نمودار زیر در تایم روزانه نمودار شاخص بورس را نشان می‌دهد.

تحلیل شاخص بورس

در این نمودار دو خط روند اصلی و قدرتمند نزولی حاکم در شرایط فعلی بازار رسم شده است. همان‌طور که می‌بینید شاخص در روز‌های اخیر موفق به شکستن هر دو این خطوط روند شده و به نظر این موضوع می‌تواند نشانه‌ای بر اتمام روند نزولی حاکم بر بازار باشد. البته باید خاطر نشان کنیم که آینده بازار باید به صورت مرتب رصد شود.

تحلیل گران زیادی برای پیش بینی بورس اصل اساسی را بر همین خطوط روند می‌گذارند. همان‌طور که می‌بینید دومین فاکتور تکنیکالی نیز نشان از رشد بازار در ماه‌های آینده دارد.

پیش بینی شاخص با استفاده از حمایت ‌ها و مقاومت ‌ها

حمایت ‌ها و مقاومت ‌ها از قدرتمند ترین ابزارهای رایج برای تحلیل بورس و تحلیل تکنیکال هستند. این ابزار قدرت بسیار زیادی در تعیین نقاط برگشتی دارد. چه برای تحلیل کوتاه مدت و چه برای تحلیل بلند مدت بازار می‌توان از این روش تحلیلی استفاده کرد.

اگر بتوانید روش صحیح استفاده از مقاومت ‌ها و حمایت ‌ها را برای پیش بینی قیمت سهام بیاموزید، می‌توانید با همین روش ساده بسیاری از اشتباهات رایج در بازار را فیلتر کنید. اما لازم است تا قبل از آن تمرین کافی در این باره داشته باشید.

در نمودار زیر حمایت ‌ها و مقاومت ‌های پیش روی قیمت فعلی را در نمودار شاخص بورس ترسیم کرده‌ایم. دقت کنید که پیش بینی شاخص بورس با استفاده از این تکنیک برای تعیین نقاط برگشتی اهمیت پیدا می‌نماید و همچنین می‌توان از آن برای تعیین هدف قیمتی کوتاه مدت و بلند مدت نیز استفاده نمود.

پیش بینی شاخص بورس

همانطور که ملاحظه می‌کنید، قیمت بعد از برخورد به ناحیه حمایتی که با رنگ آبی نشان داده شده به انتهای روند نزولی رسیده و شاهد برگشت آن بوده‌ایم. در ادامه روند صعودی به سمت بالا مقاومت ‌های قرمز رنگ اصلی‌ترین مقاومت ‌های پیش رو هستند که می‌توانند حداقل به صورت موقت باعث نزول شاخص بورس باشند. همچنین چنین نقاطی می‌توانند شرایط ورود به سهام مورد نظر را نیز برای شما فراهم کنند. زیرا بسیاری از سهم‌ها در این نقاط اقدام به استراحت و اصلاح قیمتی می‌نمایند.

پیش بینی شاخص با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت

فیبوناچی از مدرن‌ترین و به روزترین ابزارهای مورد استفاده برای پیش بینی بورس است. با استفاده از این بازار نیز می‌توانید هم اهداف قیمتی و هم نقاط برگشتی قیمت را مشاهده کنید. در نمودار زیر که نمودار شاخص بورس در تایم روزانه است، از ابزار فیبوناچی ریتریسمنت استفاده کرده‌ایم.

برای آموزش پیش بینی بورس می‌توانید به نقاط استفاده شده برای ترسیم این بازار دقت کنید. در این نمودار قیمت‌هایی که در سمت چپ ابزار فیبوناچی ریتریسمنت درج شده درصد‌های فیبوناچی هستند که به عنوان نقاط مقاومتی پیش روی شاخص بورس قرار دارند.

پیش بینی شاخص بورس

همان‌طور که می‌بینید شاخص در حال نزدیک شدن به اولین درصد از فیبوناچی است. اگر به تحلیل بخش حمایت ‌ها و مقاومت ‌ها دقت کنید، برخی از درصدهای فیبوناچی ریتریسمنت با حمایت ‌ها و مقاومت ‌های ترسیم شده در نمودار قبل هم‌خوانی دارند. از این رو برخورد قیمت به این نقاط می‌تواند باعث برگشت هر چند موقتی قیمت شود.

پیش بینی شاخص با استفاده از فیبوناچی اکستنشن

تکنیک بعدی که برای پیش بینی بورس از آن استفاده کرده‌ایم، ابزار فیبوناچی اکستنشن است. این بازار نیز یکی از بازارهای قدرتمند برای پیش بینی بورس و قیمت سهام محسوب می‌شود. این ابزار نیز قدرت بسیار زیادی داشته و امکان استفاده از آن در ابعاد وسیع وجود دارد. علاوه بر تعیین مقاومت ‌ها و حمایت ‌های پیش روی از این بازار می‌توان برای تعیین هدف قیمتی بورس در دراز مدت نیز استفاده کرد.

پیش بینی شاخص بورس

در نمودار بالا از تحلیل و پیش بینی شاخص بورس همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، قیمت مقاومت ‌هایی را پیش رو دارد. جدای از مقاومت ‌های پیش رو که ملاحظه می‌کنید، این ابزار دو هدف قیمتی را نیز برای دراز مدت برای بورس نشان می‌دهد. در درجه اول نسبت ۷۸.۶ درصد است که روی عدد ۲۴۶۰۰۰۰ واحد است و همچنین هدف قیمتی بعدی نیز روی عدد ۲۸۰۰۰۰۰ واحد می‌باشد.

پیش بینی شاخص با استفاده از اشکال هندسی

اشکال هندسی نیز از ابزارهای و روش های قدرتمند پیش بینی بورس محسوب می‌شوند. این ابزار در کنار قدرت بسیار بالا روش استفاده ساده‌ای هم دارد. برای تحلیل و پیش بینی قیمت هر سهمی نیز می‌توانید از این بازار استفاده کنید.

اشکال هندسی ابعاد مختلفی داشته و می‌توانید از انواع مختلف آنها برای تحلیل‌ های خود استفاده نمایید. در نمودار شاخص بورس در شرایط فعلی اقدام به تحلیل هندسی کرده‌ایم. این نمودار در تایم روزانه ترسیم شده است.

پیش بینی شاخص بورس

همانطور که در نمودار ملاحظه می‌کنید، یک مثلث نزولی  همسو با روند را در نمودار شاهد هستیم. این نوع مثلث‌ها معمولاً قیمت را برخلاف جهت شیب خود سوق می‌دهند همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، شاخص از منتها علیه این مثلث و بعد از سه بار برخورد به سقف آن، از سقف بیرون زده و در حال رشد به سمت بالا است. این موضوع نیز نشان از صعودی بودن روند شاخص بورس در روزها و هفته‌های آتی را دارد.

تحلیل شاخص بورس با استفاده از واگرایی ‌ها

یکی از رایج‌ترین و  قدرتمند ترین ابزارهای مورد استفاده برای پیش بینی استفاده از واگرایی ‌ها است. در بخش آموزش پیش بینی بورس به روش استفاده از واگرایی برای پیش بینی قیمت سهام اشاره کردیم. واگرایی ‌ها قدرت بسیار زیادی داشته و می‌توانید از آن برای پیش بینی میان مدت و بلند مدت بازار استفاده کنید. در نمودار زیر که شاخص بورس را در تایم روزانه نشان می‌هد، شاهد ترسیم واگرایی با استفاده از اندیکاتور مکدی هستید.

پیش بینی شاخص بورس

همان‌طور که در نمودار شاهد هستید، قیمت در چند هفته گذشته یک روند نزولی را در پیش گرفته و موفق به تشکیل دره جدید نیز نسبت به دره‌های قبلی شده است. در حالی که اندیکاتور موفق به تشکیل دره جدید نشده و دره تشکیل شده در اندیکاتور مکدی بالاتر از دره‌های قبلی شکل گرفته است.

به وضوح می‌توانید واگرایی را در نمودار شاخص شاهد باشید. این واگرایی می‌تواند نشانه قدرتمندی برای برگشت قیمت باشد و شاهد هستید که قیمت بعد از این واگرایی در روند صعودی قرار گرفته و ادامه این روند می‌تواند آن را تا اعداد بسیار بالاتری سوق دهد.

تحلیل شاخص بورس با استفاده از الگوهای شمعی

الگوهای شمعی نیز یکی از ابزارهای قدرتمند برای پیش بینی بورس هستند که می‌توانند هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت امکان پیش بینی قیمت سهام را برای تحلیل گر ایجاد نمایند. در نمودار شاخص در تصویر زیر نظر شما را به مرداد ماه سال ۹۹ جلب می‌کنیم. جایی که بورس در بالاترین قیمت خود در طول تاریخ با یک نزول بزرگ همراه شد.

تحلیل شاخص بورس

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌کنید،  یک الگوی Bearish Pin Bar را در انتهای روند صعودی تشکیل شده است. کاربران و تحلیل گران با مشاهده این الگو می‌توانستند به نزولی شدن روند پی برده و از همین نقطه اقدام به خروج از سهم‌های خود نمایند.

تحلیل شاخص بورس با استفاده از امواج الیوت

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند مورد استفاده برای تحلیل بورس و قیمت سهام که نکات آموزشی آن را با شما مرور کردیم، امواج الیوت است.

در این بخش سعی داریم تا اقدام به  تحلیل شاخص بورس توسط این بازار نماییم. اما برای اینکه به قدرت امواج الیوت بیشتر پی برده و تأثیرگذاری آن را در بازار بورس ایران مشاهده کنید، ابتدا دست به تحلیل روند قبلی و موج قبلی قیمت زده‌ایم. در موج قبلی که انتهای آن در شکل زیر قابل مشاهده است، امواج الیوت را برای شما ترسیم کرده‌ایم.

تحلیل شاخص بورس

امواج ۱ تا ۵ الیوت در این نمودار به خوبی نشان از اتمام روند صعودی داشتند و کاربران باید با مشاهده همین وضعیت برای خروج از بازار اقدام می‌کردند. همانطور که می‌بینید الیوت بسیار قدرتمند عمل کرده و پیش بینی بورس توسط آن می‌توانست شما را از ورود به ضررهای بسیار هنگفتی نجات دهد.

برای اینکه روند حاضر را نیز با استفاده از امواج الیوت مورد بررسی قرار داده و پیش بینی از شرایط داشته باشیم، در شکل زیر این امواج را برای موج فعلی شاخص بورس ترسیم کرده‌ایم.

تحلیل شاخص بورس

همانطور که در شکل ملاحظه می‌کنید، این بار هم موج شماری الیوت نشان می‌دهد که یک سیکل کاکل ۵ موجی در نمودار شاخص بورس تشکیل شده است. این موضوع می‌تواند نشان از انتهای روند فعلی باشد. در شرایط کنونی باید منتظر دو وضعیت باشیم. یا باید شاهد برگشت کلی روند شاخص و تبدیل به آن به یک روند صعودی کامل باشیم و یا باید حداقل یک اصلاح سه موجی را به سمت بالا از شاخص ملاحظه کنیم که در حال حاضر تنها یک موج آن تشکیل شده است.

پیش بینی شاخص بورس به روش تحلیل فاندامنتال

به بررسی و پیش بینی نمودار شاخص بورس به روش تکنیکالی با استفاده از تکنیک‌های مختلف پرداختیم. با دقت به نکات بالا علاوه بر امکان داشتن یک دید مناسب نسبت به بورس برای ادامه سال ۱۴۰۰، می‌توانید از نکات آموزشی نهفته در آنها نیز استفاده نمایید. اما لازم است تا تحلیل  و پیش بینی بورس به روش فاندامنتالی را نیز برای شما تشریح کنیم. برای اینکه این پیش بینی و بررسی نیز تبدیل به یک متن آموزشی شود، نکته به نکته عوامل تأثیرگذار فاندامنتالی را برای آینده بورس مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • در حال حاضر به تازگی انتخابات ریاست جمهوری را پشت سر گذاشته این و در چند هفته آینده دولت جدید روی کار خواهد آمد. بررسی داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که با روی کار آمدن دولت جدید رند شاخص بورس حالت افزایشی به خود گرفته است.
 • دومین موضوع مهم و تأثیرگذار در بازار بورس می‌تواند توافقات هسته‌ای و برجام باشد و با امضای این توافقنامه نیز باید شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار بورس باشیم.
 • پایین آمدن شدید قیمت‌های سهام در بازار بورس آنها را به فاصله بسیار زیادی از ارزش ذاتی رسانده است. این موضوع نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های تقویت بازار در ماه‌های آتی باشد.

پیش بینی قیمت سهام

ابزارهایی که در این مقاله به معرفی و آموزش آنها برای پیش بینی قیمت سهام پرداختیم، از بهترین و رایج‌ترین ها در جایگاه خود هستند. با دقت و یادگیری همین روش‌ها می‌توانید شرایط عالی را برای پیش بینی بورس برای خود ایجاد نمایید. اما دوباره لازم است تأکید کنیم که نظم در معاملات و همچنین دقت به علائم هشدار دهنده در نمودار را باید جدی بگیرید.

چگونه بهترین سهام را بخریم؟

به خاطر داشته باشید که بهتری سهام سهامی نیست که همه دنبال آن هستند و در بوق و کرنا شده است. همیشه سهم‌هایی در بورس در بوق و کرنا می‌شوند که روند صعودی آنها در حال اتمام است و از این طریق برخی از سفته‌بازان سعی می‌کنند تا با تحریک مردم و کاربران اقدام به بالاتر بردن قیمت آن به صورت حباب نموده و سهام خود را در قیمت‌های بالاتری خالی نمایند. برای پیدا کردن بهترین سهم بهتر است به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید و به صورت مرتب سهام بورس را تحلیل و بررسی نمایید.

مراحل تحلیل و پیش بینی قیمت سهام

پیش بینی قیمت سهام برای معامله‌گری در بازار بورس کار خیلی پیچیده‌ای نیست و نیاز به استعداد شگرف هم ندارد. از بچگی هم لازم نیست که در میان بازارهای مالی غوطه‌ور بوده باشید.

تنها با یکی دو ماه آموزش و شروع با کم‌ترین سرمایه می‌توانید در عرض کمتر از ۶ ماه تبدیل به یک تحلیل گر و معامله کر حرفه‌ای در این بازار شوید. پیش بینی قیمت سهام در بازار بورس را نمی‌توان با استراتژی‌ها و روش های مختلفی انجام داد. در زیر یک اسلوب مشخص برای پیش بینی قیمت سهام به شما ارائه می‌کنیم که با دقت به آن می‌تواند روند بهتری در تحلیل و معاملات خود داشته باشید:

 • ابتدا بیاد از نظر فاندامنتالی شرایط بازار را بررسی کنید.
 • سپس به بررسی و تحلیل شاخص بورس بپردازید. اگر روند شاخص مثبت است که می‌توانید روی اکثر سهم‌های بازار حساب کنید و همه آنها را تحلیل نمایید. اما اگر شاخص روند نزولی داشت، بهتر است سراغ شرکت‌های خیلی بزرگ و شاخص ساز نروید. زیرا این سهم‌ها معمولاً همسو با شاخص حرکت می‌کنند. البته استثنائاتی نیز در این باره وجود دارد.
 • سپس باید نمودار شاخص صنعت مورد نظر را چک کنید. دقیقاً همان تحلیل روی شاخص را باید روی نمودار صنعت نیز پیاده‌سازی کرده و مطابق با آن برای تحلیل سهام اقدام کنید.

آخرین مرحله از پیش بینی قیمت سهام نوبت به بررسی نمودار خود سهم مورد نظر است. در این مرحله بهتر است منظم بوده و تنها از استراتژی معاملاتی خود پیروی نمایید.

پیش بینی بورس فردا

روند آغاز شده در دو  روز هفته جاری و همچنین با دقت به اندیکاتور باندهای بولینگر می‌توان انتظار داشت که پیش بینی بورس فردا افزایشی باشد. پیش بینی بورس فردا نیاز به بررسی نقطه نظرات مختلفی دارد. برای اینکه دید مناسبی برای پیش بینی بورس فردا برای شما ایجاد کنیم، به شکل زیر دقت نمایید:

پیش بینی بورس فردا

نمودار بالا برای پیش بینی بورس فردا نشان از این دارد که در یکی دو روز آینده بازار نوسانی را در بورس شاهد خواهیم بود. بورس می‌تواند در دور روز آینده حالت بلاتکلیف و رنج به خود بگیرد. به نظر می‌رسد که سرمایه گذاران در بورس در شرایط کنونی منتظر شنیدن نتایج مذاکرات هسته‌ای و توافق دوباره برجام هستند.

پیش بینی بورس تا عید

بورس در حال حاضر یک روند نزولی بسیار قدرتمند و طولانی را پشت سر گذاشته و تحلیل‌ ها و شرایط نشان از اتمام این روند نزولی حداقل برای کوتاه مدت را دارد. پیش بینی بورس تا عید با استفاده از ابزارهای مختلف تحلیل نشان می‌دهد که باید منتظر پیشرفت و افزایش قیمت‌ها باشیم. البته پیش بینی بورس تا عید بایستی به صورت مرتب به روز رسانی شده و تحلیل گر در بازه‌های زمانی مختلف پیش بینی جدیدتری از بازار بورس داشته باشد. از این گذشته انتظار حرکت قیمت‌ها با شتاب خیلی زیاد را نیز نباید از بازار بورس انتظار داشته باشید. در حال حاضر پتانسیل‌های چنین امری مهیا نیست. هر چند اتفاقاتی مانند امضای برجام و برخی اصطلاحات اقتصادی می‌توانند شرایط را برای شتاب گیری در این بازار فراهم آورند.

پیش بینی بورس در سال ۱۴۰۰

۴ ماه از سال ۱۴۰۰ می‌گذرد و تا کنون بورس با افت بسیار شدید و بی‌سابقه‌ای همراه بوده است. اما به تازگی بارقه‌هایی از برگشت روند را در بازار شاهد هستیم. ادامه این روند می‌تواند نشان از تقویت بازار در ماه‌های آینده داشته باشد. با این حال اگر به دنبال پیش بینی بورس در سال ۱۴۰۰ هستید، بایستی در یکی  دو هفته آینده بازار را به صورت کامل رصد نمایید. این بررسی می‌تواند دید بهتری از روند حاضر برای شما ایجاد نماید. علائم نشان از صعودی بودن بازار با شیب ملایم در سال ۱۴۰۰ را دارد.

پیش بینی بورس بعد از انتخابات

برای پیش بینی بورس بعد از انتخابات فارغ از همه تحلیل‌ هایی که در این مقاله پشت سر گذاشتیم، باید به داده‌های تاریخی اشاره نماییم. داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که همیشه بعد از انتخابات بورس روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته و با پیشرفت همراه شده است. هر چند هیچ چیزی در بازار سرمایه حتمی نیست. اما تحلیل‌ ها نشان از تقویت بازار و صعودی بودن بورس بعد از انتخابات را دارند.

پیش بینی بورس در هفته آینده

پیش بینی بورس در هفته آینده با توجه به علائمی مختلفی مکه در بازار شاهد هستیم، به نظر صعودی است. با توجه به شروع صعودی بورس در اول هفته ادامه هفته نیز به همین منوال طی خواهد شد. البته شیب نمودارها اصلاً زیاد نشده و همه چیز نسبی و با تغییرات ناچیز رخ خواهد داد.

دانستنی‌هایی درباره پیش بینی بورس

 • تحلیل گران چگونه بازار بورس را پیش بینی می‌کنند؟
 • عوامل مهم در پیش بینی بورس و میزان اهمیت آنها
 • آموزش پیش بینی نوسانات بازار بورس با هوش مصنوعی و اهمیت آن
 • نظم اصلی‌ترین پایه پیش بینی بورس
 • داشتن یک استراتژی مدون برای پیش بینی بورس
 • سیگنال خرید بورس
 • روانشناسی معاملات و اهمیت آن در پیش بینی بورس
 • فیلتر نویسی و پیش بینی بورس
 • آیا برای معامله در بورس نیاز به پیش بینی آن داریم؟

تحلیل گران چگونه بازار بورس را پیش بینی می‌کنند؟

تحلیل بورس

هر تحلیل گر بنا به آموزش هایی که پشت سر گذاشته و سطح درکی که از بازار دارد برای پیش بینی بورس اقدام می‌نماید. تحلیل و پیش بینی بازار بورس و سایر بازارهای مالی با هزاران روش صورت می‌پذیرد که هر یک مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد. هر چند دو روش اصلی پیش بینی قیمت سهام روش تکنیکال و فاندامنتال هستند، اما ملاحظه کردید که این روش‌ها انشعابات بسیار زیادی داشته و از این رو پیش بینی بورس نیز می‌تواند به هزاران روش انجام پذیرد.

در تعدد روش های پیش بینی بازار بورس همین نکته بس که بیش از هزاران اندیکاتور برای این بازار تعریف شده و توسعه یافته است که هر یک روش پیش بینی مخصوص به خود را دارا است.

تحلیل گران موفق برای پیش بینی بورس سعی می‌کنند تا بهترین و ساده‌ترین روش‌ها را انتخاب نمایند. روش های خیلی شلوغ و آنهایی که ذهن تحلیل گر را خسته می‌کنند، نمی‌توانند موفقیت چندانی به بار بنشانند. چنین روش هایی بیشتر جنبه آموزشی داشته و کمتر رد بازار واقعی استفاده می‌شود. داشتن یک استراتژی مشخص و قدرتمند و البته پایبندی به آن در هر شرایطی از بازار رمز موفقیت تحلیل گران در بازار بورس است.

عوامل مهم در پیش بینی بورس و میزان اهمیت آنها

برای تحلیل و پیش بینی بورس سه دانش در کنار هم ایفای نقش می‌نمایند که هر یک تأثیر خاص خود را دارند.

سه دانش اصلی برای تحلیل و پیش بینی قیمت سهام موارد زیر هستند:

 • دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
 • دانش ساخت استراتژی معاملاتی و مدیریت سرمایه
 • دانش روانشناسی بازار

این سه دانش در کنار هم تشکیل دهنده قدرت یک تحلیل گر و پیش بینی هستند. هر چقدر تحلیل کر در این موارد پیشرفت کرده باشد، می‌تواند موفق‌تر عمل نماید. اما اهمیت هر یک از این دانش‌ها برای پیش بینی قیمت سهام چقدر است؟

احتمالاً این قسمت از مقاله ممکن است شما را کمی سردرگم کرده و حتی کمی شگفت‌آور باشد. اگر موفقیت در بازار بورس را به ۱۰ قسمت تقسیم کرده و به هر یک از این سه دانش مقداری برابر با اهمیت آنها بدهیم، میزان اهمیت این دانش‌ها در تحلیل و پیش بینی بورس به شرح زیر خواهد بود.:

 • تسلط کامل به دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ۱۰ %
 • تسلط کامل به دانش ساخت استراتژی و مدیریت سرمایه ۲۰ %
 • روانشناسی بازار و تسلط بر احساسات و هیجانات در بازار ۷۰ %

پرواضح است که داشتن دانش تکنیکالی و تسلط به روش های پیش بینی بورس تضمینی برای موفقیت تحلیل گر نخواهد بود. اگر چنین بود در حال حاضر تمام تکنیکالیست‌ها و افراد حاضر در دوره‌ های آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال تبدیل به افرادی ثروتمند شده بودند. اما روانشناسی بازار عاملی تعیین کننده در این شرایط است که حتماً باید به آن دقت زیادی داشته باشید. همچنین توصیه می‌کنیم که برای حضور در دوره‌ های آموزش بورس  بهتر است از دوره‌ هایی استفاده کنید که در کنار مورد اول دو مورد بعدی را نیز به شما آموزش دهند.

آموزش پیش بینی نوسانات بازار بورس با هوش مصنوعی و اهمیت آن

تحلیل بورس

هوش مصنوعی و شبکه عصبی مصنوعی تبدیل به روش های مدرن برای پیش بینی بورس شده‌اند و در هر محفلی سخنی از این روشها است. اما باید عرض کنیم که فعلاً نیازی به یادگیری این روش‌ها ندارید. البته حتی در صورتی که تمایل به استفاده از این روش‌ها نیز داشته باشید، بایستی پیش زمینه تکنیکالی  و فاندامنتالی قدرتمندی داشت باشید. کسی که به این روش‌ها تسلط نداشته باشد، به هیچ وجه نمی‌توان از روش های هوش مصنوعی برای تحلیل بازار بورس و پیش بینی قیمت سام استفاده نماید.

نظم، اصلی‌ترین پایه پیش بینی بورس

نقطه ضعف بسیاری از تحلیل گران و افرادی که در سرمایه گذاری در بورس مشغول هستند، نداشتن نظم در کار است. یک کارمند اداره را تصور کنید. این شخص سر ساعت مشخص باید در اداره با لباس مناسب حاضر باشد. همچنین هر روز باید کارهای مشخصی را انجام داده و خروجی کار مشخصی را نیز ایجاد کند. این نظر هر چند ممکن است در نگاه اول خیلی مهم به نظر نرسد اما در طول یک سال باعث ایجاد مزیت‌های بسیار زیادی خواهد شد و می‌تواند باعث تقویت سازمان و اداره مذکور شود.

همچنین خود افراد نیز به مرور پیشرفت می‌نمایند. هم در بخش حقوق و هم در بحث ارتقاء شغلی. مهم‌ترین فاکتور این پیشرفت‌ها نظم در کار است. پیش بینی بورس را نیز باید مانند یک کار مشخص و اداری در نظر بگیرید. داشتن نظم در تحلیل‌ ها و معاملات اهمیت بسیار زیادی دارد.

جالب است بدانید که تحلیل گران بزرگ دنیا که سرمایه‌های میلیارد دلاری در بازار بورس دارند، درباره نظم عقاید بسیار جالبی داشته و نبود آن را نشانه نابودی صد در صد تحلیل گر می‌پندارند. برخی‌ها معتقدند که اولین بی‌نظمی که تریدر در معاملات بورس انجام می‌دهد، می‌تواند حکم اخراج وی را از بازار امضاء کرده و وی را تبدیل به یک بازنده حتمی‌نماید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که تمام کارها و معاملات خو در بازار بورس را یادداشت کرده و مطابق با یک نظم مشخص برای آن اقدام کنید. این روند در دراز مدت باعث می‌شود تا روی اصول استراتژی معاملاتی و روش پیش بینی بورس خود نیز پایبند باشید.

داشتن یک استراتژی مدون برای پیش بینی بورس

یکی دیگر از عوامل موفقیت در بازار بورس و همچنین داشتن پیش بینی های عالی و با اعتبار بالا داشتن یک استراتژی مدون در مکتوب است. استراتژی شما باید شامل تمام فعالیت‌های شما در بازار بورس باشد:

 • چه ساعتی برای تحلیل در روز و هفته اقدام کنید.
 • در چه ساعتی معامله کنید.
 • ابزارهای مورد استفاده برای پیش بینی بورس و همچنین روش اصلی مورد استفاده برای تحلیل کدام است؟
 • نقاط ورود و خروج شما کدام‌ها هستند؟
 • میزان سرمایه درگیر در هر سهم چقدر است؟
 • روش مدیریت سرمایه شما چیست؟
 • در صورت وقوع ضرر چه باید کنید؟
 • در صورت وقوع سود تکلیف چیست؟
 • برای حد ضرر چه برنامه‌ای دارید؟
 • از هر معامله چقدر سود کسب کرده‌اید؟
 • برنامه‌ریزی شما برای کسب سود ماهانه و یا سالانه چقدر است؟
 • روی چه نمادهایی سرمایه گذاری می‌کنید؟
 • سبد پرتفوی شما باید شامل چند سهم باشد؟

و ده‌ها سؤال دیگری که لازم است تا در برنامه مدون خود برای تحلیل و پیش بینی بورس و معامله در بازار بورس تنظیم کرده و به صورت منظم از آن استفاده نمایید. تنها در این صورت است که برای سال‌های بسیار زیادی می‌توانید به عنوان یک تریدر موفق خود را در بازار معرفی نمایید.

سیگنال خرید بورس

هنوز هم افرادی هستند که برای معامله در بازار بورس بدون داشتن هیچ دانشی و اطلاع از روش های پیش بینی بورس اقدام به خرید سیگنال گرده و از آن استفاده می‌نمایند. سالیان درازی است که هزاران نفر درباره ضرر ناشی از استفاده از این سیگنال‌های تلگرامی هشدار می‌دهند اما هنوز هم خیلی خا بی‌توجه به این نکات سرمایه عالی گران‌قدر خود را در معرض خطرات بسیار پیچیده‌ای قرار می‌دهند. بهتر است اگر دانش لازم برای پیش بینی بورس را ندارید، ابتدا آموزش های لازم را سپری کرده و سپس برای معامله‌گری در این بازار اقدام کنید.

روانشناسی معاملات و اهمیت آن در پیش بینی بورس

نمودار زیر نشان دهنده احساست خریداران و فروشندگان در هنگام معامله در بازار بورس است. واقعیت این است که روانشناسی بخش عظیمی از سود‌ها ضررهای ما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

روانشناسی بورس

این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که افراد مبتدی و کسانی که از روانشناسی بازار هیچ اطلاعاتی ندارند، چگونه سرمایه‌های خود را در این بازار از بین می‌برند. این افراد دقیقاً در جایی که همه سرمایه داران در حال خروج از سهام هستند، اقدام به خرید سهام فروش رفته آنها نموده و دوباره در نقطه‌ای که همه سرمایه داران برای خرید سهام اقدام می‌نمایند، سهام خود را بعد از یک دوره ناامیدی بزرگ به دست آنها می‌سپارند. این چرخه‌ای است که دائماً در بازار تکرار می‌شود . شما اگر نتوانید احساسات و هیجانات خود را در این بازار کنترل کنید، در واقع تنها در حال عرضه پول‌ها و دارایی‌ها خود به افراد ثروتمند می‌باشید.

فیلتر نویسی و پیش بینی بورس

اصطلاح دیگری که در امروزه در بازار بورس بیشتر از همیشه شاهد آن هستیم، فیلتر نویسی و استفاده از ابزارهای پیشرفته مانند ربات‌ها برای معامله و پیش بینی بورس هستیم. این روش جدای از روش هوش مصنوعی بوده و ارتباطی به آن ندارد. در این روش در واقع تحلیل گر به جای اینکه همان استراتژی معاملاتی خود را به صورت دستی انجام دهد، آن را تبدیل به یک برنامه کامپیوتری کرده و به نرم افزار می‌سپارد.

نرم افزار دقیقاً همان خواسته‌های تحلیل گر را به سمت ماشینی پیاده‌سازی می‌نماید. این موضوع با عنوان روش فیلتر نویسی برای پیش بینی قیمت سهام معروف است. برای استفاده از این تکنیک یا باید دانش برنامه‌نویسی قدرتمندی داشته باشید و یا آن را به یک برنامه نویس کامپیوتری بسپارید.

آیا برای معامله در بورس نیاز به پیش بینی آن داریم؟

برای معامله در بازار بورس بیشتر از اینکه نیاز به پیش بینی قیمت سهام داشته باشید، لازم است تا با خود این بازار آشنا شوید. پیش بینی  بورس و استفاده از روش های تکنیکال و فاندامنتال تنها بخشی از شرایط معامله در این بازار است. البته بخش بسیار مهمی بوده و برای این منظور لازم است اما کافی نیست.

آموزش تحلیل و پیش بینی بورس تحت تاثیر قیمت دلار

دقت داشته باشید که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر روی روند قیمت سهم ها در بازار بورس قیمت دلار در بازار آزاد ایران است. در مقاله بررسی تاثیر قیمت دلار در بورس به صورت کامل و جامع به بررسی این شرایط پرداخت ایمن نکات بسیار ارزنده و مهمی را که می توانید از این نکات برای معامله گری در بازار بورس استفاده کنید را نیز به شما معرفی نموده ایم. با تحلیل و پیش بینی قیمت ارز در کشور ما شما می توانید راهکارهای مناسب‌تر و بهتری را برای معامله گری در بازار بورس در دستور کار خود قرار دهید.

واقعیت این است که قیمت بسیاری از سهم ها در بازار بورس ایران تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار است. این موضوع به این خاطر است که خیلی از شرکت ها سرمایه های خود را به دلار نگهداری می نمایند و ایجاد تفاوت در قیمت دلار باعث ایجاد تفاوت در ارزش سرمایه های آنها در بازار خواهد داشت. به همین دلیل لازمه داشتن یک تحلیل و پیش بینی درست و مناسب در بازار بورس داشتن قدرت تحلیلی کافی بر روی نمودار دلار است.

شما می توانید با آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در واقع یک راهکار منطقی برای انتخاب سهم های بهتر در بازار بورس پیدا کنید و از این طریق معاملات بهتری را نیز برای خود رقم بزنید.

آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت بورس تحت تاثیر بازار مسکن

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی که درباره آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت بورس باید به آن اشاره داشته باشیم بررسی همزمان شرایط این بازار با بازار مسکن در کشور ما است. به صورت کلی بازارهای مالی در ایران در ارتباط با یکدیگر تغییر کرده و اینگونه نیست که یک بازار بدون تاثیر پذیری از سایر بازارهای مالی به روند خود ادامه دهد. به همین دلیل برای اینکه شما بتوانید در نهایت بهترین شرایط برای معامله گری در بازار بورس را برای خود رقم بزنید لازم است تا به شناخت کافی درباره روند تغییرات قیمت در سایر بازارها مانند بازار مسکن نیز دست یابید.

بازار مسکن در کشور ما معمولاً در یک پریود زمانی ۴ ساله تغییرات مشابهی را رقم می زند. در هر کدام از بخش های تغییرات قیمت در بازار مسکن شرایط متفاوتی در بازار بورس رقم می خورد و شما می توانید با شناخت هرچه بهتر این پریود زمانی چهار ساله و روند تغییرات قیمت مسکن در هر لحظه بدانیم که بازار بورس قرار است چه واکنشی نسبت به این تغییرات داشته باشد. در حال حاضر بسیاری از معامله گران حرفه ای هستند که با بررسی روند تغییرات قیمت مسکن بهترین زمان برای ورود به معامله در بازار بورس را انتخاب می نمایند. این افراد در شرایط مناسب سرمایه های خود را از بازار بورس به بازار مسکن انتقال داده و در زمان های مناسب نیز سرمایه های خود را از بازار مسکن خارج کرده و وارد بازار بورس می نمایند. رسیدن به چنین شرایطی برای معامله گری در بازار بورس به دست نخواهد آمد ز با شناخت کامل روند تغییرات بازار مسکن.

آموزش تحلیل و پیش بینی بورس تحت تاثیر بازار طلا

همچنین آموزش تحلیل و پیش بینی بورس تحت تاثیر روند تغییرات در بازار طلا نیز است. در واقع شما برای رسیدن به شرایط ایده‌آل برای تحلیل گری و پیش بینی قیمت سهام ها در بازار بورس لازم است و آموزش های لازم برای بررسی نوسانات قیمت طلا را نیز پشت سر بگذارید. دقت کنید که در بسیاری از مواقع داشتن یک تحلیل درست و بهینه از روند تغییرات قیمت طلا باعث می‌شود تا شما بتوانید موقعیت های مناسب برای سرمایه گذاری در بازار بورس را بشناسید.

قیمت طلا در کشور ما با قیمت سهام ها در بازار بورس روند معکوس با یکدیگر ندارند اما میزان عرضه و تقاضا در هر یک از این بازار ها می تواند بر روی بازار دیگری تاثیر داشته باشد. به عنوان مثال وقتی تقاضای قابل توجهی را در تلاش شاهد باشیم عملاً به این معنا است که بسیاری از سرمایه گذاران سرمایه های خود را از بازار بورس خارج کرده و به دنبال خرید طلا هستند. یا در نقطه برعکس وقتی حباب در قیمت طلا در بازار ایران وجود داشته باشد عملاً سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند تا به دنبال انتخاب روش سرمایه گذاری مناسب تری برای حفظ ارزش سرمایه های خود باشند.

در چنین مواقعی معمولاً شاهد خروج سرمایه ها از بازار طلا و ورود آن‌ها به بازار بورس هستیم که می‌تواند رونق قابل توجهی در بازار و قیمت سهم ها ایجاد نماید. شما نیز به عنوان یک معامله گر آگاه با درک چنین مواقعی می توانید بهترین نقاط برای ورود به سهم ها در بازار بورس را پیدا کنید. همچنین به وجود آمدن حباب در بورس نیز می‌تواند شرایط مشابهی را برای بازار طلا رقم بزند.

منابع آموزشی پیش بینی بورس

 • مطالعه یا آموزش حضوری برای آموزش پیش بینی بورس؟
 • بهترین کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بورس
 • بهترین کتاب‌های آموزش تحلیل بنیادی برای پیش بینی بورس
 • بهترین سایت های خبری لازم برای پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

مطالعه یا آموزش حضوری برای آموزش پیش بینی بورس؟

روانشناسی خرید سهام

وارن بافت، بزرگترین سرمایه گذار در بازار بورس آمریکا دیدگاه بسیار جالبی درباره آموزش بورس و پیش بینی بورس دارد. وی اظهار داشته که هر سال ۲۰ درصد از درآمدهای خود را صرف آموزش های جدید می‌نماید. این نقطه نظر بزرگترین بورس باز جهان و یکی از ۱۰ ثروتمند جهان است. بورس و دنیای پیش بینی بورس دنیای بسیار پیچیده و جذابی است که هر روز هم شاهد ابداع روش های جدیدی در آن هستیم. روش های پیش بینی بورس تمامی ندارد.

بهتر است شما نیز برنامه‌ریزی دقیقی هم برای آموزش پیش بینی بورس و هم برای مطالعه منابع مفیدی درباره آن باشید. آموز شو مطالعه برای بازار بورس هر دو لازم می‌باشند. تکیه بر یکی می‌تواند اطلاعات بسیار زیادی را از ذهن شما دور کند. برای موفقیت در بازار بورس اتکا به آموخته‌های یک سایت و یا یک کتاب می‌تواند تبدیل به نقطه ضعفی بزرگ برای شما شود.

بهترین کتاب‌ های آموزش تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بورس

بهترین کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بورس را می‌توان به شرح زیر معرفی کرد:

 • کتاب تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته جان مورفی
 • کتاب داینامیک تریدینگ نوشته رابرت ماینر
 • کتاب روش سرمایه‌ گذاری وارن بافت نوشته وارن بافت
 • کتاب شروع تحلیل تکنیکال جک شواگر
 • آموزش تحلیل تکنیکال جان مورفی
 • کتابتحلیل تکنیکال در بازار سهام: ساده‌ترین سیستم برای موفقیت در معامله‌گری/  تألیف میشل
 • کتابتحلیل تکنیکال شکاف‌های قیمت/  نویسنده جولی‌آر

بهترین کتاب‌ های آموزش تحلیل بنیادی برای پیش بینی بورس

بهترین کتاب‌های آموزش تحلیل بنیادی برای پیش بینی بورس می‌توان به شرح زیر معرفی کرد:

 • کتاب چگونه سرمایه گذاری در سهام را شروع کنیم؟ / مؤلف بورس اوراق بهادار تهران
 • کتاب مدیریت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار / مؤلفان ابوالفضل شهرآبادی ، ندا بشیری
 • کتاب‏‫کانسلیم(CANSLIM)  : روشی متفاوت برای کسب سود در بازار سهام/مؤلف ویلیام‌جی. اونیل
 • کتابصورت‌های مالی نمونه : شرکت‌های کارگزاری ( مبتنی بر استانداردهای حسابداری ایران)/ سازمان بورس و اوراق بهادار.
 • کتابآغاز تجزیه و تحلیل سهام با رویکرد تکنیکال و بنیادی/  مؤلف مایکل‌.سی تامست
 • کلیات علم اقتصاد – نوشته گریگوری منکیو

بهترین سایت های خبری لازم برای پیش بینی بورس به روش فاندامنتال

بهترین سایت های خبری لازم برای پیش بینی بورس به روش فاندامنتال  که می‌توانید از اطلاعات آنها استفاده کنید به شرح زیر می‌باشند:

 • تالار مجازی بورس ایران:

http://www.irvex.ir/

 • مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران:

http://www.fipiran.com/

 • شبکه کدال، سیستم جامع اطلاع رسانی ناشران:

http://www.codal.ir/

 • شرکت مدیریت فناوری بورس تهران:

http://www.tsetmc.com/

 • وب‌سایت بورس اوراق بهادار تهران:

http://new.tse.ir/

 • پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران (سنا):

http://www.sena.ir/

 • وب‌سایت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران (سئو):

http://www.seo.ir/

جمع‌بندی از پیش بینی بورس

بازار بورس دنیای بسیار پیچیده‌ای است. پیچیدگی بازار بورس دقیقاً به مانند پیچیدگی خود ما انسان‌ها است. کسانی که در بازار سرمایه فعالیت دارند، مانند خود ما از لایه‌های مختلفی ساخته شده و همین پیچیدگی در لایه‌ها را به بازار نیز انتقال می‌دهند. بازار بورس را در مواقع می‌توان آینده‌ای از رفتار جمیع انسان‌ها در روابط مالی در نظر گرفت. هر کس بنا به شخصیت درونی که دارد در آن رفتار می‌نماید .

این رفتارها روندها، الگوها و رفتارهای بازار را به وجود می‌آورند. شناخت بازار بورس نیز در واقع شناخت انسان‌ها است. برای پیش بینی بورس و معامله گری در بازار بورس بهترین معلم خود این بازار است.

بررسی سؤالات متداول درباره پیش بینی بورس

در این بخش مهم ترین سوالات کاربران درباره بازار بورس و پیش بینی آن را با مشا در میان می گذاریم. اگر سوالی جا مانده حتما در بخش نظرات به ما در کانون بورس یادآوری کنید تا پاسخ آن را نیز در انتهای این وسالات درج کنیم.

پیش بینی بازار بورس تا چه حد امکان‌پذیر است؟

پیش بینی بازار بورس بسته به میزان اطلاعات و تسلط تحلیل گر به بازار می‌تواند اعتبار بسیار زیادی داشته باشد. برخی از افراد حتی تا ۹۸ درصد از پیش بینی های خود را به درستی با استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال انجام می‌دهند.

آیا برای پیش بینی بورس نیاز به شرکت در دوره خاصی داریم؟

بله حضور در دوره‌ های آموزش تحلیل تکنیکال بورس و آموزش پیش بینی بازار بورس می‌تواند قدرت شما را در عملیات تحلیل و پیش بینی بازار ارتقاء بخشد. البته کیفیت خدمات آموزشی را نیز باید در نظر داشته باشید.

بهترین روش پیش بینی بورس کدام است؟

استفاده از ترکیبی از روش های پیش بینی بورس و همچنین داشتن یک استراتژی قدرتمند و مشخص بهترین روش برای تحلیل و پیش بینی قیمت سهام است.

ساده‌ترین روش پیش بینی بورس کدام است؟

تحلیل تکنیکال می‌تواند هم قدرتمند ترین و هم ساده‌ترین روش از روش های پیش بینی بورس باشد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: