پیش بینی بورس

پیش بینی بورس را از کجا آغاز کنیم؟ مطالعه این مقاله می‌تواند مانند بمبی شرایط مالی و سرمایه گذاری شما را متحول کند. ساعت‌ها و روزها وقت گذاشته‌ایم تا با نیازهای کاربران خود آشنا شویم.

 • افرادی که به تازگی قصد ورود به بازار بورس را دارند.
 • افرادی که آموزش های اولیه را پشت سر گذاشته و سردرگم برای آغاز معاملات در بورس هستند.
 • افرادی که معاملاتی را پشت سر گذاشته و دلیل ضررهای خود را نمی‌فهمند.
 • افرادی که از همه روش های پیش بینی بورس ناامید شده‌اند.
 • افراد حرفه‌ای که نیاز به به روز رسانی اطلاعات خود دارند.
 • کسانی که دوست دارند از شرایط بازار بورس با خبر شوند. 
 • کسانی که به تحلیل و پیش بینی بورس علاقمند هستند.

و همه شما عزیزانی که این مقاله را مطالعه می‌کنید، در انتهای این مطالعه می‌توانید ساده‌تر از همیشه به بازار بورس نگاه کنید. رموز بسیار ساده‌ای که پشت سر تمام تحلیل‌های عجیب و غریب بورس است را بدانید و از این پس خودتان برای بازار بورس تصمیم بگیرید. علم تحلیل و تحلیل‌گری و پیش بینی بورس در صورت اطلاع از رمز و رازهای آن می‌تواند بسیار شیرین و جذاب باشد. پیش بینی قیمت سهام از آن چیزی که تصور می‌کنید ساده‌تر است. برای برداشتن یک قدم بزرگ در زندگی دقایقی را در این مقاله با ما همراه باشید. نگران تمام زحماتی که برای نگارش، تدوین و انتشار این مقاله کشیده‌ایم نیستیم؛ نگران هستیم که شما از آن به سادگی گذر کرده و سرمایه‌های خود را مانند این چند سال دوباره به باد معامله‌های اشتباه و سبدگردانان از خدا بی‌خبر بسپارید. این شما و این هم ۰ تا ۱۰۰ پیش بینی بورس.

فهرست مطالب

بخش اول: پیش بینی بورس و اهمیت آن

بخش دوم: روش های پیش بینی بورس

بخش سوم: آموزش پیش بینی بورس

بخش چهارم: آموزش نرم افزار پیش بینی بورس

بخش پنجم:  پیش بینی شاخص بورس 

بخش ششم: دانستنی‌هایی درباره پیش بینی بورس

بخش هفتم: منابع آموزشی پیش بینی بورس

بخش هشتم: بررسی سؤالات متداول درباره پیش بینی بورس

بخش اول: پیش بینی بورس و اهمیت آن

 • آموزش پیش بینی بورس برای چه کسانی لازم است؟ 
 • چرا پیش بینی بورس مهم است؟ 
 • آیا همه باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ 
 • پیش بینی بورس را از کجا آغاز کنیم؟ 
 • پیش نیازهای لازم برای پیش بینی بورس
 • آیا هر کسی می‌تواند برای پیش بینی بورس اقدام کند؟ 

pastedGraphic.png

آموزش پیش بینی بورس برای چه کسانی لازم است؟ 

قبل از هر چیزی باید در یک مقدمه کوتاه درباره استفاده و کاربری این مقاله نکاتی را با شما در میان بگذاریم. در گذشته‌های نه چندان دور و تقریباً در حدود یک دهه قبل، حضور در بازار بورس برای ایرانی‌ها تعریف دیگری داشت. هر کسی وارد این بازار نمی‌شد و تازه کسانی را هم که به نوعی قصد سرمایه گذاری در بورس داشتند مورد عتاب قرار می‌گرفتند. بورس یک محیط بسیار خشن برای سرمایه گذاری به حساب می‌آمد و قدم گذاشتن در آن برای عموم مردم به مانند ریختن پول دبه بیرون بود. اما امروزه شرایط طرز دیگری شده است. کسی که در بورس سرمایه گذاری نکرده باشد، از دنیا بی‌خبر است و جامعه به شکل عجیبی به وی نگاه می‌کند. 

دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که یک بار تابلو بازار بورس را نگاه نکرده باشد. از سایت های خبری گرفته تا سایت های ورزشی هفته‌ای یک بار تابلو سبز و قرمز بازار بورس را نشان کاربران خود می‌دهند. در تمام این سال‌ها بورس به ما ثابت کرده است که این بورس نیست که به ما نیاز دارد. بلکه این ما هستیم که برای نجات مالی خود به بازار بورس و آموزش پیش بینی بورس نیاز داریم. 

آموزش پیش بینی بورس: 

 • برای کسانی لازم است که به دنبال یک روش سرمایه گذاری مطمئن هستند. 
 • برای کسانی لازم است که دوست دارند سرمایه‌های بسیار اندک خود را (از ۵۰۰ هزار تومان) رشد داده و به فکر آینده مالی خود می‌باشند. 
 • برای کسانی لازم است که به دنبال راه‌حلی برای استقلال مالی هستند.
 • برای کسانی لازم است که هیچ امیدی برای خرید خانه و خودرو با استفاده از پس‌انداز حقوقی خود ندارند. 
 • برای کسانی لازم است که دنبال حفظ ارزش سرمایه‌های خود هستند. 
 • برای کسانی لازم است که نگران آینده مالی خود و فرزندان خود هستند. 
 • برای افراد بازنشسته‌ای لازم است که نگران از شرایط فعلی مالی خود در به در به دنبال یک کسب و کار جدید می‌روند.
 • برای جوانانی لازم است که درآمد ماهانه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان دارند. 
 • برای بچه‌هایی لازم است که باید از همین سنین ۱۰ سالگی با بازی با پول آشنا شوند. 

سرمایه گذاری در بورس نبض زندگی امروز بشر است.

چرا پیش بینی بورس مهم است؟ 

تقریباً یک سالی است که بازار بورس ایران یک روند نزولی به خود گرفته و بسیاری از افرادی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند، در ضررهای هنگفتی قرار دارند. همین یک عبارت کوتاه باعث شده تا اعتماد بسیاری از مردم نسبت به این بازار از بین برود. اما لازم دانستیم تا قبل از اینکه به بررسی مسائل مربوط به پیش بینی بورس بپردازیم، نکات مهمی را درباره خود این بازار با شما مطرح کنید. بهتر است بدانید که این اولین باری نیست که بازار بورس وارد یک رکود طولانی مدت می‌شود و البته آخرین بار هم نخواهد بود. بورس در فواصل سال‌های ۹۰ تا ۹۴ رکود‌های بسیار طولانی‌ترین نسبت به رکود فعلی را نیز پشت سر گذاشته است. اما شگفت‌انگیزترین موضوع درباره بازار بورس در این است که بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود تمام این افت‌ها و نزول‌ها بازار بورس در چند سال گذشته متوسط رشد ۵۱ درصدی را ثبت کرده است. 

نزدیک‌ترین تعقیب کننده بورس که در صدر جدول بهترین روش سرمایه گذاری در ایران است، بازار سکه است که متوسط رشد ۴۳ درصدی را در چند سال گذشته برای سرمایه گذاران به دنبال داشته است. بازار ارز با ۳۶ درصد رشد به صورت متوسط در هر سال و بازار مسکن با آن همه دبدبه و کبکبه تنها ۲۶ درصد رشد به صورت متوسط در هر سال را داشته است. اگر با وجود این آمار و ارقام هنوز فکر می‌کنید که پیش بینی بورس اهمیت ندارد و نیازی به آموزش پیش بینی بورس ندارید، باید منتظر عواقب بسیار سنگینی در زندگی مالی خود باشید.  

آیا همه باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ 

آموزش پیش بینی بورس همیشه به سرمایه گذاری ختم نمی‌شود. این آموزش همانطور که اشاره کردیم برای عموم افراد در دنیای مدرن امروز در هر جایی از دنیا لازم است و فقط مختص ایران و ایرانی‌ها نیست. همه ما از مزیت‌های سرمایه گذاری در بورس می‌دانیم و اهمیت این بازار و سرمایه گذاری در آن در شرایط مالی را نیز درک می‌کنیم. اما ممکن است شما روش دیگری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. ما در تحریریه کانون بورس به شما توصیه می‌کنیم که هرگز از روش های سرمایه گذاری غافل نشده و حتی اگر قصدی برای ورود به بازار بورس را ندارید، به دنبال روش های سرمایه گذاری بگردید که میزان سود سالیانه ناشی از آن بیشتر از نرخ تورم کشور باشد. 

اما آموزش پیش بینی بورس را بیاموزید و سرمایه گذاری‌های خود را با روش های تحلیلی بورس مقایسه کنید. این روش‌ها برای سایر بازارهای مالی نیز قابل استفاده است. به همین دلیل سرمایه گذاران و تحلیل گران بازار بورس می‌توانند سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری مانند مسکن، خودرو، ارز و سکه را نیز تحلیل نمایند. 

pastedGraphic_1.png

پیش بینی بورس را از کجا آغاز کنیم؟ 

آموزش. روش های  پیش بینی بورس را می‌توانید به سادگی با شرکت در دوره‌های مختلف مخصوص به این آموزش بیاموزید. در حال حاضر دوره‌های بسیار حرفه‌ای استثنایی برای آموزش تحلیل و پیش بینی بورس تعریف شده و در دسترس کاربران قرار گرفته است. یک نکته جالب درباره دوره‌های آموزش پیش بینی بورس مجانی و رایگان بودن آنها است. شاید اگر به معرفی این دوره‌ها نگاهی بیندازید، با اعداد میلیونی روبرو می‌شود، اما آموزش بورس و آموزش پیش بینی بورس از جمله معدود آموزش هایی است که کاملاً رایگان برگزار شده و حتی در طی دوره هر کس بنا به شرایطی که دارد، مبلغی را هم دریافت خواهد کرد. چطور؟ عرض می‌کنیم. 

اگر با کاربرانی که در دوره‌های آموزش پیش بینی بورس شرکت کرده‌اند، صحبت کنید، بهتر می‌توانید این موضوع را درک نمایید. این دوره‌ها حاوی آموزش هایی است که می‌تواند سودهای ۱ تا ۳۰۰ درصدی را در طول کمتر از ۳ ماه تا پایان خود دوره آموزشی برای شما و تمام شرکت کننده‌ها به دنبال داشته باشد. با یک حساب سرانگشتی شما علاوه بر اینکه هیچ پولی بابت شرکت در چنین دوره‌های نمی‌پردازید، می‌توانید چندین برابر سرمایه گذاری خود را نیز از آن استخراج کنید. 

پیش نیازهای لازم برای پیش بینی بورس

شرکت در دوره‌های آموزش پیش بینی بورس و یادگیری این آموزش‌ها نیاز به هیچ پیش نیازی نداشته و هر کس با هر میزان درک از بازارهای مالی می‌تواند تمام نکات را بیاموزد. در روش های پیش بینی بورس بیشتر از اینکه سواد و استعداد تأثیر داشته باشند، این پشتکار و دقت به جزئیات است که تأثیر می‌گذارند. اما به کار بردن این روش‌ها و استفاده از آنها نیاز به پیش نیازهایی دارد که البته در دسترس همه ما قرار دارد. 

یک دستگاه موبایل، یک دستگاه لپ‌تاپ و یک خط اینترنت تمام پیش نیازی است که برای به کار بردن روش های پیش بینی بورس به آنها نیاز دارید. آموزش پیش بینی بورس به روش های مختلفی بر می‌گردد. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو روش اصلی و رایج به کار گرفته شده برای پیش بینی بورس هستند که در حال حاضر نیز به عنوان روش های پیشرفته هر روز در حال پیشرفت و به روز رسانی می‌باشند. در کنار این دو روش به تازگی روش هایی مانند تحلیل عددی و استفاده از هوش مصنوعی را نیز باید به روش های پیش بینی بورس اضافه کنیم. استفاده از ربات‌ها، استفاده از فیلتر نویسی بورس هم انشعاباتی هستند که از همین روش‌ها برگرفته شده‌اند. اگر هیچ دیدگاهی نسبت به هیچ یک از این روش‌ها ندارید، در پایان این مقاله همه چیز برای شما تغییر خواهد کرد. 

آیا هر کسی می‌تواند برای پیش بینی بورس اقدام کند؟ 

پیش بینی بورس بیشتر از اینکه یک روش سرمایه گذاری باشد، یک هنر است. هنری که استعداد خیلی در آن نقشی نداشته و اطلاعات بهتر و به روزتر و کسب آموزش های با کیفیت‌تر تأثیرگذاری بیشتری روی آن دارند. هر کس با سپری کردن آموزش‌ها و مطالعه منابع آموزشی که در این مقاله آنها را نیز بررسی خواهیم کرد، می‌تواند برای پیش بینی بازار بورس اقدام کرده و به اصطلاح گلیم خود را از آب بکشد. برای پیش بینی بازار بورس نیاز نیست که شما اقتصاد‌دان باشید و بیش از ۲۰۰ واحد درسی را در دانشگاه پشت سر بگذارید. اگر چنین بود در حال حاضر اقتصاد دانان باید ثروتمندترین افراد جامعه ما بودند. در حالی که کمتر اقتصاد دانی را می‌توان پیدا کرد که از آموزش های خود برای کسب درآمد استفاده نماید. 

 

بخش دوم: روش های پیش بینی بورس

 • روش های پیش بینی بورس
 • پیش بینی بورس به روش تکنیکال
 • پیش بینی بورس به روش بنیادی
 • پیش بینی بورس به روش مدل‌های عددی
 • پیش بینی بورس با شبکه عصبی
 • پیش بینی بورس به روش تابلو خوانی
 • ساده‌ترین روش پیش بینی بورس

pastedGraphic_2.png

روش های پیش بینی بورس

روش های پیش بینی بورس کدام‌ها هستند و از کجا آمدند؟ قبل از اینکه به بررسی روش های پیش بینی بورس بپردازیم، لازم است تا یک نکته بسیار مهم را درباره بسیاری از روش های رایج یادآوری کنیم. بسیاری از تکنیک‌ها و روش های به کار گرفته شده برای این منظور نه توسط دانشمندان بزرگ و افراد با نبوغ بالا و نه توسط اقتصاد دانان بزرگ طراحی و ایده پردازی نشدند. بلکه بسیاری از ایده‌های عالی که استفاده از آنها می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای روی معاملات داشته باشند، از تجربه افراد معمولی به وجود آمده است. این دست از افراد با امتحان کردن بسیاری از روش های پیش بینی بورس به ایده‌های جدیدی رسیده و با امتحان کردن آنها توانسته‌اند یک روش خاص و عالی را ابداع کنند.

نکته دوم درباره روش های پیش بینی بورس مربوط به روش تست و آزمودن این روش‌ها است. برای پیش بینی قیمت سهام در بورس دقت به گذشته آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. نحوه تست روش های پیش بینی بورس نیز به این صورت است که آنها را در گذشته بازار تست می‌نمایند. هر چقدر میزان موفقیت روش مذکور بالاتر بود، می‌توان اطمینان بیشتری به آن داشت. در صورت ضعف روش نیز به کل باید آن را کنار گذاشت. شما نیز با آموزش روش های پیش بینی بورس می‌توانید استراتژی و ایده خود را ساخته و با تست آن در گذشته بازار، میزان اطمینان به آن را ارزیابی نمایید.

در حال حاضر اصلی‌ترین روش های پیش بینی بورس که در سرتاسر دنیا برای پیش بینی قیمت سهام استفاده می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 • پیش بینی قیمت سهام به روش تکنیکال
 • پیش بینی قیمت سهام به روش فاندامنتال یا بنیادی
 • پیش بینی قیمت سهام به روش مدل‌های عددی
 • پیش بینی قیمت سهام به روش هوش مصنوعی و شبکه عصبی
 • پیش بینی قیمت سهام به روش تابلو خوانی

پیش بینی بورس به روش تکنیکال

روش تکنیکال یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین روش های پیش بینی بورس است که به گواه بسیاری از کارشناسان قدرتمندترین آن نیز است. این روش که خود زیر مجموعه‌های زیادی دارد، حاصل بررسی تجربی گذشته بازار و بسط آن به آینده با یک سری روابط ساده ریاضی است. در این روش تحلیلی، تحلیل گر با استفاده از ابزارها و اندیکاتورهایی که در اختیار دارد، اقدام به پیش بینی بورس می‌نماید. درباره نحوه به وجود آمدن هر یک از این اندیکاتورها و ابزارها می‌توانید به توضیحات بند قبل مراجعه نمایید.

علم تکنیکال بر پایه سه اصل مهم استوار است:

 • همه چیز در قیمت نهفته است.
 • قیمت بر اساس روندها حرکت می‌کند.
 • تاریخ دائماً تکرار می‌شود.

با در نظر گرفتن همین سه اصل تمام تکنیک‌ها و روش های پیش بینی بورس در علم تکنیکال شکل گرفته‌اند. تکنیکالیست‌ها با در اختیار داشتن نمودار قیمت هر سهام می‌توانند اقدام به تجزیه و تحلیل آن نموده و نیاز به هیچ اطلاعات دیگری ندارند. نه اخبار، نه ترازنامه‌های مالی، نه هیچ شرط دیگری برای پیش بینی بورس به روش تکنیکالی لازم نیست. هر کسی می‌تواند با آموزش روش های استفاده از هر یک از ابزارها و اندیکاتورهای تکنیکالی، اقدام به استفاده از آنها نموده و دست به پیش بینی قیمت سهام مورد نظر خود بزند.

تکنیک‌های تکنیکالی بسیار زیادی توسط تحلیل گران مختلف در جهان ابداع شده که هر یک مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند. در ادامه مقاله و در بخش آموزش پیش بینی بورس مهم‌ترین و اصلی‌ترین تکنیک‌های تکنیکالی را آموزش داده و با استفاده از آنها اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت سهام نیز خواهیم نمود.