لوگو کانون بورس

اشتباهات رایج در بورس که می توانند سرمایه شما را به باد دهند

اشتباهات رایج در بورس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۵ از ۳۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

اشتباهات رایج در بورس می توانند آخرین معامله را در این بازار برای شما رقم بزنند. معامله گری در بازار بورس ایران با چالش های بسیار زیادی همراه است که اگر به آنها دقت کافی نداشته باشیم، در دام افتاده و سرمایه های گرانقدر خود را از دست خواهیم داد. اولین قدم برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی شناخت اشتباهات رایج در سرمایه گذاری در بورس است. برای این منظور در این مقاله از آموزش رایگان بورس در کنار شما هستیم تا تمام نکات لازم برای معامله گری در این بازار را با شما در میان بگذاریم. برای این منظور قدم به قدم این اشتباهات را تجزیه و تحلیل کرده و سپس راه کارهایی برای جلوگیری از آنها را نیز با شما در میان می گذاریم. با ما در کانون بورس همراه باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

اشتباهات رایج در بورس و معایب آنها

شاید اگر اشتباهات رایج در سایر کسب  و کارها را با هم مرور کنیم، شناخت آنها اهمیت خیلی زیادی پیدا نکند. اما شناخت اشتباهات رایج در بورس اهمیت بسیار زیادی دارد. در بازار بورس شما در حال انجام معاملاتی هستید که مستقیما با پول در ارتباط است. در واقع ضرر کردن در این بازار ممکن است برگشت ناپذیر باشد. در واقع اصلی ترین عیبی که اشتباهات رایج در بورس دارد، از بین بردن سرمایه های ارشمند شما است. البته معایب زیاد دیگری را نیز می توان برای این اشتباهات برشمرد. به عنوان مثال شما به عنوان یک معامله گر در بازار بورس نباید اشتابهی را تکرار کنید که قبلا افراد دیگری آنها را انجام داده و ضرر و زیان حاصل از این اشتباه را نیز چشیده اند.

متاسفانه شاهد هستیم که درصد قابل توجهی از معامله گران در بازار اشتباهات رایج در بورس را تکرار می کنند. دلیل اصلی نگارش این مقاله برای تشریح اشتباهات رایج بورس نیز همین موضوع است. بنابراین بیایید با هم این اشتباهات را مرور کرده و در وهله اول آنها را از معاملات خود دور کنیم. موفقیت در بازار بورس نزدیک و نزدیک تر خواهد شد.

اهمیت شناخت اشتباهات رایج در بورس

شناخت اشتباهات رایج در بورس می تواند مزیت های بسیار زیادی برای شما در فرایند سرمایه گذاری در این بازار ایجاد کند. کسانی که به شناخت کافی نسبت به اشتباهات رایج در بازار بورس رسیده باشند به خوبی می توانند مانع از تکرار این اشتباهات در روند معاملات خود شده و از این طریق شرایط فوق العاده ایده آلی را در زمان معامله گری در این بازار برای خود رقم بزنند.

وقتی صحبت از اشتباهات رایج در بورس می‌کنیم در واقع اشاره به اشتباهاتی داریم که تریدر ها و معامله گران بازار بورس به دلیل نداشتن تجربه لازم دائماً در حال تکرار آنها هستند. به عنوان مثال فرض کنید که شما برای خرید سهام در بازار بورس در ساعت بسیار بدی وارد بازار می شوید و بسیاری از فرصت های موجود در بازار را از دست می‌دهید. اشتباهی که بسیاری از معامله‌گران در بازار آن را مرتکب می شوند و نمی توانند دلیل به وجود آمدن شکست های مختلف را نیز برای خود برآورد کنند.

با شناخته اشتباهات رایج در بازار بورس این امکان برای شما به وجود می‌آید که از تجربیات سایر معامله‌گران استفاده کرده و دیگر اشتباهات آنها را تکرار نکنید.

دقت داشته باشید که بروز یک اشتباه در بازار های مالی مانند بازار بورس می تواند هزینه بسیار سنگینی برای شما ایجاد کرده و باعث از بین رفتن دارایی های شما شود. در حقیقت شما به تمام اشتباهات رایج در بازار بورس پی خواهید برد و درک خواهید کرد که این اشتباهات چقدر می تواند برای شما زیان ده باشد. اما این تصمیم با شماست که از اشتباهات دیگران درس بگیرید و یا اینکه این اشتباهات را با پرداخت هزینه و زیان های بالا در بازار بورس خودتان تجربه کنید.

افراد آگاه و کسانی که به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده آل در بازار بورس هستند معمولاً به جای تکرار اشتباهات دیگران سعی می کنند تا آن اشتباهات را شناسایی کرده و آنها را در معاملات خود انجام ندهند.

معامله گر بدون اشتباه در بورس نداریم!

نکته بسیار مهم دیگر که درباره اشتباهات رایج در بازار بورس باید به آن اشاره کنیم این است که معمولاً معامله گر بدون اشتباه در بازار نداریم و ممکن است حتی افراد حرفه ای و با تجربه بسیار بالا نیز در این بازار با اشتباهاتی روبرو شوند. با توجه به این موضوع شما نیز در زمان ورود به بازار بورس ممکن است با چالش ها و اشتباهاتی روبرو شده و نتوانید مسیر موفقیت را در این بازار طی کنید. اگر در فرآیند انجام معاملات خود در بازار بورس با اشتباه روبرو شدید نگران نباشید و سعی کنید از این اشتباهات درس بگیرید.

در واقع هدف اصلی ما از معرفی اشتباهات رایج در بازار بورس ایجاد شناخت کامل و کافی نسبت به آنها برای شما عزیزان است تا از این طریق بتوانید دیگر این اشتباهات و خطاهای را تکرار نکرده و یک سرمایه گذاری مطمئن برای خود در بازار رقم بزنید.

۲۰ مورد از اشتباهات رایج در بورس

معامله گری در بازار بورس نیاز به چند دانش مختلف در کنار یکدیگر دارد. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو اصل جدایی ناپذیر بازارهای مالی برای سرمایه گذاری و ترید هستند که در بازار بورس ایران نیز به روش‌های آنها نیاز خواهید داشت. در کنار تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو دانش بسیار مهم دیگر مدیریت سرمایه و روانشناسی هستند که تاثیر بسیار زیادی روی روند معاملات کاربران میگذارند.

اگر نگاهی به دوره های آموزش بورس بیندازید متوجه خواهید شد که در اکثر موارد اساتید آموزشی بیش از ۹۰ درصد تایم کلاس و دوره آموزشی را صرف آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال می نمایند اما واقعیت این است که این دو روش و این دو تکنیک تنها ۳۰ درصد از نیازمندیهای معامله گران برای موفقیت را تشکیل می‌دهند و ۷۰ درصد بقیه مربوط به مدیریت سرمایه و روانشناسی است. به همین دلیل است که درصد قابل توجهی از افرادی که وارد دوره های آموزشی بورس می شوند به موفقیت قابل توجهی نرسیده و با از دست دادن بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود بازار را ترک می نمایند.

اما در مجموعه کانون بورس تصمیم گرفتیم تا علاوه بر آموزش کامل تحلیل تکنیکال بورس در دوره بورس در مقالات حرف های روانشناسی و مدیریت سرمایه در این بازار را نیز به شما آموزش دهیم تا از این طریق توانسته باشیم معامله گرانی موفق و به دور از حاشیه را تربیت کنیم.

بر این اساس در ادامه اشتباهات رایج در بورس را که در مبحث روانشناسی بازار بورس و روانشناسی خویشتن تعریف می شود با شما در میان می گذاریم. شاید در نگاه اول نسبت به آموزش تحلیل تکنیکال بورس یا آموزش نمودار شمعی در بورس این دسته از آموزش ها اهمیت چندان زیادی برای شما نداشته باشند و اکثر کاربران و معامله گران به دنبال یادگیری روش های معاملاتی باشند اما این دقیقاً همان نکته‌ای است که معامله گران موفق را از معامله‌گران شکست خورده مشخص میکند.

دقت به نکات مطالبی که در ادامه با شما در میان می گذاریم اهمیت بسیار زیادی برای داشتن معاملات موفق و به دور از شکست برای شما خواهد داشت اما به شرطی که شما آنها را جدی گرفته و حتماً در معاملات خود به آنها دقت کافی داشته باشید.


۱- معاملات خیلی کوتاه مدت


اولین مورد از اشتباهات رایج در بورس انجام معاملات بسیار کوتاه مدت در بازه‌های زمانی کمتر از یک الی دو روز است. بسیاری از کاربران هستند که ساعت ۹ صبح همراه با باز شدن بازار اقدام به خرید یک سهم کرده در انتهای همان روز معاملاتی به دنبال فروش آن هستند. اگر بخواهیم این روش معامله را از نظر تئوری مورد بررسی قرار دهیم امکان رسیدن به سود های قابل توجهی برای معامله گران در این روش وجود دارد.

با فرض اینکه شما وارد معامله سهامی با محدودیت نوسان ۷ درصد شوید و در کف قیمت در صبح روز معاملاتی اقدام به خرید آن کرده باشید و در انتهای روز در سقف قیمت محدودیت نوسان برای فروش اقدام کنید با توجه به یک و نیم درصد کارمزد هر معامله سود حاصل از این معامله دوازده و نیم درصد خواهد بود.

دوازده و نیم درصد سود حاصل از یک معامله سود بسیار جذابی است می تواند شرایط بسیار ایده آلی را برای معامله گران ایجاد کند اما تا چه حد مطمئن هستید که این سود هر روز برای شما به دست خواهد آمد و در یک روز معاملاتی وارد یک سهام با امکان ریزش قابل توجه نشوید؟ همانطور که میدانید در فرایند قرار گرفتن یک سهم در صف فروش ممکن است شما زیان بسیار قابل توجهی را متحمل شده و حتی می توانید برای چند هفته دارایی خود را نقد کنید.

استفاده از این روش معاملاتی مخصوصاً در بازه های زمانی بلند مدت برای افراد تازه کار میتواند یکی از بزرگترین اشتباهات رایج بورس باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر هنوز در ابتدای مسیر ورود به بازار بورس هستید و هنوز از معاملات معمولی در این بازار سود خوبی به دست نیاورده ای بهتر است روش معاملاتی طولانی مدت تری را برای خود در نظر بگیرید.


۲- نداشتن تنوع در سبد سهام


دو مورد از اشتباهات رایج بورس نداشتن تنوع در سبد سهام است. بعضی از معامله‌گران در بازار بورس عادت دارند که وقتی یک صنعت در شرایط خوبی قرار گرفته و سهم های آن روند صعودی به خود بگیرند تمام سبد سهام خود را از همین صنعت انتخاب کرده و سراغ سایر صنایع در بازار بورس نمی روند. اما چرا این روش معاملاتی می تواند ریسک بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد و در نهایت ضرر سنگینی روی دست شما باقی بگذارد؟

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارند که مهمترین آنها وابسته بودن بازار بورس ایران به اخبار سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشور است. فرض کنید که صنعت مورد نظر شما صنعت خودروسازی باشد و سهام هایی مانند ایران خودرو و سایپا را خریداری کرده باشید. بروز یک تصادف و باز نشدن ایربگ در یکی از خودروهای تولید شده توسط این شرکت ها می توانند یک خبر فوق العاده منفی برای آنها تلقی شده و حتی باعث ریزش ارزش سهام آنها در بازار هم شود.

این مثال یک مثال ساده از این موضوع است که بازار بورس ایران به شدت تحت تاثیر اخبار قرار گرفته و اگر شما تاثیر اخبار را در معاملات خود در نظر نگیرید ممکن است با ضررهای بسیار سنگینی روبرو شوید. دقت داشته باشید که به وجود آوردن اخبار سیاسی و اقتصادی بزرگ حتی می‌تواند کل بازار بورس را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که در تمام منابع معرفی و آموزش مدیریت سرمایه در بورس به آن‌ها اشاره شده شما نیز برای چیدن یک سبد عالی در این بازار نیاز است تا دارایی های خود را از صنایع مختلف انتخاب نمایید تا ریسک سرمایه گذاری شما در بازار به حداقل میزان ممکن برسد. داشتن تنوع در سبد سهام یکی از مهمترین تکنیک های مدیریت سرمایه در بورس است که حتماً باید به آن دقت ویژه داشته باشید.


۳- خرید و فروش های زیاد حتی در یک سهم


اشتباهات رایج در بورس یکی دیگر از اشتباهاتی که میتوانیم برای معامله گران در بازار بورس به آن اشاره داشته باشیم خرید و فروش های زیاد حتی در یک سهم برای مدت زمان کوتاه است. البته اگر سرمایه خیلی زیادی در بازار نداشته باشید ممکن است این اشتباه چندان برای شما بزرگ جلوه نکند اما وقتی ارزش دارایی های شما در بازار قابل توجه باشد متوجه خواهید شد که یک و نیم درصد کارمزد پرداخت شده به کارگزاران حجم قابل توجهی از دارایی های شما را از بین خواهد برد و این مهم می تواند تبدیل به یک چالش بزرگ در روند معاملاتی شما شود.

وقتی شما تعداد معاملات خود را در فرایند خرید و فروش سهام در بازار بورس افزایش می دهید در هر بار معامله مجبور خواهید بود که یک و نیم درصد از کل حجم معامله را به عنوان کارمزد پرداخت نمایید. اگر شما در طول یک ماه ده معامله خرید و فروش داشته باشید مبلغ پرداخت شده به عنوان کارمزد ۱۵ درصد سرمایه‌های شما افزایش پیدا خواهد کرد که می تواند حجم فوق العاده زیادی باشد.

متاسفانه بسیاری از معامله‌گران چنین هزینه‌هایی را در معاملات خود در نظر نمی گیرند و بدون توجه به کارمزد های معاملاتی دائماً در حال پرداخت هزینه های غیر ضروری در معاملات خود هستند.


۴- داشتن اعتماد به نفس کاذب


یکی از رایج ‌ترین اشتباهات که معامله گران در بازار دارند داشتن اعتماد به نفس کاذب است. وقتی شما بیشتر از دانش فنی و توانایی های معامله گری خود اعتماد به نفس داشته باشید در واقع در حال ورود به معاملاتی هستید که بیش از حد توان شما است و نمی توانید آنها را مدیریت کنید. بازار بورس یک بازار معامله گری حرفه ای است و شما بدون داشتن ابزارها و دانش کافی برای معامله گری در این بازار نمی توانید در آن به موفقیت برسید.

بسیاری از معامله‌گران بعد از یکی دو معامله موفق به این نتیجه می رسند که دیگر استاد بازار بورس شده و معاملات آنها هرگز با شکست روبرو نخواهد شد. برخی از معامله‌گران نیز از نظر اعتماد به نفس به شرایطی می رسند که در بدترین شرایط بازار بورس اقدام به خرید سهم هایی با ریسک بسیار بالا می نمایند که همین موضوع باعث از دست رفتن قابل توجهی سرمایه های آنها می شود.

البته منظور ما از اعتماد به نفس بالا ریسک پذیری و ریسک گریزی نیست. ریسک پذیری یک معامله گر باید در چارچوب مشخصی انجام پذیرد و پیش نیاز های مختلفی لازم هستند که یک معامله گر حجم معاملات خود را افزایش دهد. به عنوان مثال اگر شما هدف معاملاتی خود را در یک ماه رسیدن به سود ۵۰ درصد در نظر گرفته باشید و در یک ماه بتوانید به سود ۶۰ درصدی برسید این امکان برای شما وجود دارد که مقداری از ۱۰ درصد اضافه را با ریسک بسیار بالا وارد یک معامله هیجان انگیز کنید.

در چنین فرآیندی شما یک معامله گر پر ریسک محسوب می شوید اما ریسک در نظر گرفته شده برای معامله شما کاملا منطقی است و قرار نیست با ریسک های هیجانی وارد بازار شوید. اما متاسفانه بسیاری از معامله‌گران بدون در نظر گرفتن شرایط موجود در حال انجام معاملاتی با ریسک بسیار بالا در بازار هستند که همین موضوع باعث از دست رفتن قابل توجه سرمایه‌های آنها در بازه‌های زمانی میان مدت خواهد شد.


۵- مسئولیت پذیر نبودن


یکی دیگر از اشتباهات رایج بورس که معمولاً معامله گران شکست خورده با آن روبرو هستند مسئولیت پذیر نبودن در فرایند معاملات است. شما وارد یک معامله می شوید و در همان زمان یک خبر اقتصادی و سیاسی در کشور باعث ریزش قابل توجه قیمت سهام خریداری شده توسط شما می شود آیا مسئولیت این معامله و شکست به عهده شما است یا این که اخبار موجود در بازار باعث این ضرر شده است؟

گاهی اوقات شما با روش های مختلف و تحلیل تکنیکال بورس تصمیم می گیرید که یک سهام را با حجم بسیار بالا خریداری کنید و مطمئن هستید که روش معاملاتی شما کاملاً درست است. اما به هر دلیلی معامله شما با زیان بسته می شود و نمی توانید از این معامله موفق بیرون بیایید. آیا شکست در این معامله به عهده خود شما است یا این که روش های تحلیل تکنیکال در بازار بورس پاسخگو نیستند و بهتر است دیگر در این بازار معامله نکنید؟

صحبت درباره خرید سهام های مختلف در بازار بورس در میان افراد جامعه به شدت زیاد شده و شما نیز با توجه به شایعات موجود و بررسی های خود اقدام به خرید چند سهم می کنید. یکی دو روز بعد از خرید شما ناگهان بازار در یک روند ریزشی بسیار بزرگ قرار گرفته و دارایی های شما برای چند ماه متوالی در یک ضرر سنگین قرار میگیرد. در این مواقع چه کنیم؟ مسئولیت معاملات این چنینی به عهده شما است. بیان اینکه دولت با دستکاری های خود سعی کرده بازار را به سمت پایین بکشاند که همین موضوع منجر به رسیدن به زیان های بسیار سنگین برای شما شده است، خودداری کنید.

واقعیت این است که مسئولیت پذیر بودن در فرایند معاملات بازار بورس اهمیت بسیار زیادی برای پیشرفت در این بازار و رسیدن به معاملات موفق دارد. اگر شما از نظر روانشناسی به این قدرت نرسیده اید که بتوانید مسئولیت معاملات خود را قبول کنید بهتر است معاملات خود را در بازار به اتمام رسانده و به دنبال سرمایه گذاری در بازار دیگری باشید. پیشنهاد ما سرمایه گذاری در خودرو و سرمایه‌ گذاری در مسکن است که معمولاً با چالشهای کمتری روبرو بوده و در دراز مدت حتماً با سود از این بازارها خارج خواهید شد. حتی با بررسی قیمت سکه و قیمت طلا می توانید برای ورود به این بازارها نیز اقدام کنید.


۶- فروش سهام سودده و ماندن در سهام زیان ده


اشتباهات رایج در بورس فرض کنید که شما دو سهام مختلف را در هفته گذشته برای سرمایه گذاری در بازار بورس ایران خریداری کرده اید و در حال حاضر یکی از این دو سهام در سود ۳۰ درصدی قرارگرفته و سهام دوم در ضرر ۲۰ درصدی قرار گرفته است. اگر به هر دلیلی مجبور شوید یکی از این سهام را به فروش برسانیم و پول آن نیاز داشته باشید کدام یکی را انتخاب میکنید؟

بسیاری از کاربران و معامله گران به دلیل نداشتن قدرت روانشناسی بالا در فرایند معامله گری در بازار بورس عادت دارند سهام های سودآور خود را خیلی زود به فروش می رسانند اما در عوض در نگه داشتن سهام های زیان آور صبر ایوب پیدا می کنند. کمتر معامله گری را می توانید پیدا کنید که با رسیدن سرمایه گذاری خود به یک ضرر ۴۰ درصدی فروش آن را در در دستور کار خود قرار داده و یا با رسیدن سهام خود به یک رشد ۶۰ درصدی سریع تصمیم به فروش آن نگیرد.

در واقع این رویه در فعالیت معامله گران در بازار بورس ایران پیش آمده که در آن ها همیشه سعی دارند معاملات سودآور خود را سریعاً ببندند ولی در معاملات زیان ده به‌شدت صبور می شوند و این رفتار کاملا اشتباه است. پایبند بودن به حد ضرر و حد سود رفتار های کاملا منطقی و مناسبی است که یک معامله گر می تواند در فرآیند معاملات خود در بازار بورس داشته باشد. اگر شما بلافاصله بعد از ورود به معامله خود به چند درصد سود آن را می بندید در واقع از نظر روانشناسی هنوز قدرت کافی برای معامله گری در بازار را ندارید و این رفتار می توانند در دراز مدت باعث از بین رفتن قابل توجهی از میزان سود های شما شده و ضررهای سنگینی را نیز برای شما به دنبال داشته باشد.


۷- عدم توجه به مدیریت سرمایه در بورس


اشتباهات رایج در بورسیکی دیگر از اشتباهات رایج بورس عدم توجه به مدیریت سرمایه در معاملات است و این اشتباه حتی در بسیاری از معامله‌گران که سودهای خوبی در بازار به دست می آورند وجود دارد. هدف شما از معامله گری ورود به بازار بورس برای سرمایه گذاری چیست؟ اگر به دنبال رسیدن به درآمد ثابت و قابل توجه در فرایند معامله گری در بازار بورس هستید بدون مدیریت سرمایه هیچ راهی برای رسیدن به این منظور نخواهید داشت و قطعاً در نهایت شکست خواهید خورد.

اگر معامله گری در بازار بورس را مانند یک جنگ بزرگ فرض کنیم و شما به عنوان یک سرباز پشت سنگر پنهان شده و با اسلحه خود در حال نبرد هستید. دانش تحلیل تکنیکال و استراتژی معاملاتی اسلحه شما برای نبرد خواهد بود و مدیریت سرمایه و روانشناسی نیز سنگر شما برای مراقبت از ضرر های بزرگ بازار هستند. وقتی شما به هر دلیلی از سنگر خارج می‌شوید که معمولا به دلیل عدم تسلط بر اصول روانشناسی بازار بورس تست نتیجه کاملاً مشخص خواهد بود.

هر چند ممکن است در فرایند خارج شدن شما از سنگر و به رگبار گرفتن دشمن چند هدف را نیز بزنیم اما در نهایت کسی که در این جنگ شکست خواهد خورد شما خواهید بود. بدون استفاده از تکنیک های مدیریت سرمایه در معامله گری در بازار بورس هر چند ممکن است برای بازه های زمانی کوتاه مدت و یا برای چند هدف معاملاتی بتوانید سود خوبی به دست آورید اما در نهایت در طولانی مدت نمی تواند در بازار باقی بماند سرمایه خود را نیز به باد خواهید داد.


۸- معامله بر اساس هیجانات و احساسات


معرفی اشتباهات رایج در بورس را با یکی دیگر از اشتباهاتی که معمولاً در میان کاربران به شدت رایج است ادامه می دهیم. شاید تعداد افرادی که بدون دخالت دادن هیجانات و احساسات در بازار بورس در حال معامله هستند بسیار کمتر از تعداد کسانی است که هیجانات و احساسات را نیز وارد روند معاملات خود می نمایند. کسانی که در حال معامله گری در بازارهای مالی هستند بدون اینکه بدانند بر اساس احساس ترس یا طمع در حال معامله بوده و همین روحیات آنها در معاملات تاثیر می گذارد.

برای اینکه بررسی تاثیر هیجانات و احساسات در روند معاملات در بازار بورس را برای شما به صورت دقیق انجام داده باشیم یک مثال بسیار ساده را با هم مرور می کنیم. دو معامله گری را در نظر بگیرید که از صفر تا صد روند آموزش بورس را در کنار یکدیگر سپری کرده و از نظر میزان دارایی نیز شرایط یکسانی در زمان ورود به بازار داشته اند. این دو نفر سیستم ها و استراتژی های معاملاتی یکسانی را نیز برای ورود و خروج به معاملات در بازار بورس استفاده می نمایند و به همین دلیل از نظر تکنیکالی قدرت خاصی نسبت به یکدیگر ندارند.

اما اگر حساب معاملاتی این دو نفر را مورد بررسی قرار دهید متوجه خواهید شد که هر کدام از آنها معاملاتی با شرایط مختلف داشته و ممکن است یکی از آنها معاملاتی با سود های بسیار بزرگ و ضرر های بسیار کوچک و نفر دوم معاملاتی با سود های بسیار کم و ضرر های بسیار بزرگ داشته باشد. اصلی ترین و مهم ترین دلیل وجود این تمایز در روند معاملات تاثیر احساسات و هیجانات تریدر ها خواهد بود.

بله درست است در بسیاری از مواقع ممکن است شما از بهترین استراتژی معاملاتی در بازار بورس استفاده کنید اما به دلیل نداشتن تسلط کافی بر روی اصول روانشناسی دائما بر اساس احساسات معاملات خود را باز و بسته کنید که این موضوع می‌تواند در نتیجه نهایی فعالیت شما در بازار بورس تاثیر مستقیم داشته و روند شما را کاملاً تغییر دهد.


۹- معامله بر اساس اخبار


یکی دیگر از اشتباهاتی که ممکن است اکثر ما در بازار بورس آن را انجام دهیم معامله بر اساس اخبار مختلف حاکم بر بازار است. برخی ها تنها با این دیدگاه که یک خبر مثبت درباره بازار بورس به وجود آمده در حال خرید سهم های مختلف بدون بررسی و تحلیل آنها هستند و برخی ها نیز به دلیل به وجود آمدن یک خبر منفی سهم های ارزنده خود را به راحتی می فروشند.

بله خودمان نیز می دانیم که اخبار تاثیر بسیار زیادی در روند قیمت‌ ها در بازار بورس ایران دارد و اخبار را نیز در روند معاملات خود در نظر بگیریم اما قرار نیست شما بر اساس اخبار معامله کنید. بسیاری از خبرهایی که درباره بازار بورس منتشر می شوند تاثیر خود را قبلا در بازار گذاشته اند و معامله گران حرفه ای و بازار سازها در حال حاضر در حال انجام معامله بر اساس شرایط بعد از اخبار هستند و دیگر خبرها روی روند معاملات آنها تاثیر ندارد.

اگر بخواهیم واضح تر درباره تاثیر اخبار بر روی روند معاملات در بازار بورس صحبت کنیم بایستی اشاره داشته باشیم که شما حتماً باید بر اساس استراتژی معاملاتی خود اقدام به تحلیل بازار کرده و از اخبار تنها به عنوان تائیدیه استفاده کنید. وقتی استراتژی معاملاتی شما نشان از صعودی شدن قیمت یک سهم در بازار بورس ایران دارد و همزمان اخبار مثبت نیز درباره سهام مورد نظر منتشر شده است این موضوع نشان از صعودی شدن حتمی قیمت سهام خواهد داشت که می تواند یک معامله سودآور را برای شما ایجاد کند.

از طرف دیگر اگر به فکر خروج از یک سهم بعد از یک سود مناسب هستید و همزمان اخبار منفی نیز نزولی شدن قیمت سهام مورد نظر را در چند روز آینده تایید می کند می توانید با قدرت از بازار خارج شوید. در مواقعی که استراتژی معاملاتی شما برخلاف اخبار رفتار می کند بایستی بهترین تصمیم را برای خود بگیرید.

اگر استراتژی معاملاتی موافق با ورود به یک سهم برای سرمایه گذاری است اما اخبار روند منفی را در آن نشان می دهد بهتر است از ورود به معامله اجتناب کنید. وقتی ابزارهای تکنیکالی در دسترس شما نشان از ادامه دار شدن روند صعودی قیمت یک سهم در آینده داشته اما اخبار نشان از نزولی شدن آن دارد بهتر است بخش قابل توجهی از سرمایه های خود را از بازار خارج کنید و تنها بخش کمی از آن را برای رسیدن به سود های بیشتر باقی نگه دارید.


۱۰- تصمیم گیری خلق الساعه در معاملات و تحلیل


اشتباهات رایج در بورس گرفتن تصمیمات غیر مبتنی بر استراتژی معاملاتی و پلن مدیریت سرمایه یکی دیگر از اشتباهاتی است که معمولا بسیاری از معامله‌گران در روند معاملات خود با آن روبرو هستند. فرض کنید که استراتژی معاملاتی شما در حالتی قرار گرفته که ورود به معامله برای شما کمی ریسک آور است و پلن مدیریت سرمایه نیز اجازه ورود به معامله را به شما نمی دهد اما به هر دلیلی مانند اخبار مثبت شما تصمیم دارید وارد چنین معامله شده و سرمایه خود را وارد ریسک بسیار بزرگی نمایید. چنین تصمیمی همان اشتباهی است که اکثر معامله‌گران در فرآیند معاملات خود با آن روبرو می شوند.

البته شایان ذکر است که هدف ما از بیان این نکته این نیست که چنین تصمیماتی همیشه ممکن است باعث ضرر شده و حتی ممکن است معامله مورد نظر برای شما سود های قابل توجهی نیز به دنبال داشته باشد. اما وقتی روی استراتژی معاملاتی خود پایبند نبوده و تصمیمات خلق الساعه در روند ورود خود به معاملات می گیری در واقع در حال پس زدن تمام دانش فنی و تکنیکی خود بوده و این موضوع باز هم برای شما تکرار خواهد شد.

اگر شما حتی یک بار چنین تصمیماتی را وارد فرآیند معاملاتی خود در بازار بورس نمایید و بعد از گذشت مدتی ضرر های سنگین را در معاملات خود مشاهده خواهید کرد و احتمالاً حتی ممکن است سرمایه اولیه خود را در خطر بسیار بزرگی مشاهده کنید. با توجه به این نکته توصیه می‌کنیم که اگر چنین شرایطی در معاملات خود پیش آوردید، بهتر است چند هفته ای را از معاملات دور بمانید و سپس به آرامش ذهنی دوباره به روند معاملات خود در بازار باز گردید.


۱۱- بالا بردن بیش از حد ریسک


یکی دیگر از اشتباهات مهم به معامله‌گران در فرآیند معاملات در بازار بورس بالا بردن بیش از حد ریسک آن هم بدون هیچگونه منطق معاملاتی است. وقتی شما هیچ دلیلی برای افزایش ریسک ندارید چرا باید ریسک معاملات خود را بالا ببرید؟ افزایش ریسک تبدیل به یک نقطه منفی بزرگ در روند معامله گران ایرانی در بازار بورس شده است.

توصیه می‌کنیم که اگر در ابتدای ورود خود به معاملات بازار بورس هستید، حتماً از معاملات با ریسک بالا خودداری کرده و سعی کنید که معاملات خود را به حداقل میزان ممکن برسانید.


۱۲- پایین آوردن زیاد ریسک


یکی دیگر از اشتباهاتی که معامله گران در فرآیند معاملات خود در بازار بورس انجام دهید کاهش قابل توجه ریسک معاملاتی است. مدیریت سرمایه و کنترل ریسک از جمله اصول اصلی معامله در بازار بورس است اما قرار نیست این مدیریت سرمایه و کنترل ریسک به میزانی افزایش پیدا کند که شما نتوانید وارد هیچ معامله شوید.

اگر شما در طول یک بازه زمانی یک ماه موفق به اخذ هیچ معامله اای در بازار بورس شوید عملاً در حال استفاده از استراتژی ها و روش هایی هستید که ریسک فوق‌العاده پایینی داشته و استفاده از آن ها نمی تواند روند خوبی در فرایند معاملات بازار بورس برای شما ایجاد کند. برای موفقیت در این بازار لازم است تا شما معاملات خود را در شرایطی قرار دهید که نه زیادی روی آنها وارد شود و نه کنترل ریسک شما به گونه ای باشد که نتوان هیچ معامله ای اخذ کنید.


۱۳- نداشتن استراتژی و پلن معاملاتی در بورس


معرفی اشتباهات رایج در بورس را با بررسی یکی از مهم‌ترین این اشتباهات یعنی نداشتن استراتژی و پلن معاملاتی در فرایند معاملات این بازار ادامه می دهیم. بسیاری از افراد هستند که هرچند ممکن است آموزش‌های اولیه تحلیل تکنیکال در بورس را پشت سر گذاشته و با تحلیل فاندامنتال در بورس نیز آشنا باشند اما به دلیل نداشتن یک استراتژی معاملاتی مشخص و پلن معاملاتی نمی‌توانند در این بازار به موفقیت قابل توجه رسیده و بعد از مدتی دارایی‌های خود را از دست میدهند.

تجربه نشان داده که تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال به تنهایی نمی توانند تضمین کننده موفقیت کاربران در بازارهای مالی باشند و هنوز هم بسیاری از افراد با این واقعیت کنار نیامده و دائما در حال تکرار اشتباه معامله گری در بازارهای مالی بدون داشتن پلن معاملاتی هستند. دقت داشته باشید که یک پلن معاملاتی به این معنا نیست که شما تنها با پیاده سازی روش های مختلف تحلیل تکنیکال به دنبال انتخاب بهترین سهام برای خرید باشید و حتما باید این فرایند با اهداف مشخصی و تحت تاثیر قوانین خاصی انجام پذیرد.

در یک پلن معاملاتی کامل و جامعه شما باید بدانید که:

  • در چه روزهایی و در چه ساعت هایی باید معامله کنید.
  • از کدام استراتژی ها برای خرید سهام استفاده نمایید.
  • در صورت وقوع چه شرایطی بایستی برای خرید اقدام کنید.
  • اهداف معاملاتی شما در بازه‌های زمانی هفتگی و ماهانه و سالانه چقدر است.
  • در صورت ضرر کردن در یک یا دو معامله چه تصمیمی باید بگیرید.
  • برای خرید و فروش سهام چه حجمی را باید در نظر بگیرید.

و مواردی از این دست همگی باید به صورت کامل و جامع در پلن معاملاتی شما تعریف شده باشند و اگر به این موضوع دقت کنید احتمالاً شما در مسیری گام برمی دارید که انتهای آن به هیچ وجه به سود و موفقیت در بازار بورس نخواهد انجامید. متاسفانه درصد قابل توجهی از معامله گران با وجود اینکه به تاثیر و ارزش پلن معاملاتی در معاملات خود در بازار بورس آشنا هستند و می دانند که بدون داشتن یک پلن معاملاتی موفقیت در این بازار بسیار دور از دسترس است اما با این حال باز هم بدون داشتن یک پلن معاملاتی مشخص وارد فرآیند معاملات شده و دائم هم از ضررهای سنگین در این بازار شاکی هستند.


۱۴- معامله بر اساس انتظارات از پیش تعیین شده


اشتباهات رایج در بورسفرض کنید که شما یک خبری را در یکی از سایت های بورسی مطالعه کرده و به این نتیجه رسیدید که تحت تاثیر خبر مورد نظر ممکن است سهام گروه خودروسازی سایپا در چند ماه آینده با رشد روبرو شود و احتمالا باید برای خرید آن اقدام کنید. البته شما هنوز با مطالعه خبر تصمیم قطعی نگرفته‌اید و ورود به معامله را منوط به استفاده از یکی از روشهای تحلیل تکنیکال و استراتژی معاملاتی خود در بازار بورس قلمداد می نمایید.

تا اینجا تصمیم شما برای انجام معامله و روش سرمایه گذاری در بازار بورس کاملاً منطقی است و به هیچ وجه احساساتی در آن دخیل نشده و این موضوع می‌تواند نشان از قدرت روانشناسی شما باشد. زیرا خیلی ها هستند که قبل از اینکه نمودار قیمت یک سهم را در پلتفرم معاملاتی خود باز کنند برای خرید آن در یکی از انواع کارگزاری بورس اقدام کرده و اشتباه بزرگی در فرایند معاملات خود انجام میدهند.

اما نقطه ضعف بزرگ معامله‌گران دسته اول که می تواند یکی از اشتباهات رایج در بازار بورس باشد این است که وقتی نمودار قیمت سهام گروه خودروسازی سایپا را باز میکند از قبل با این دیدگاه که بایستی برای خرید اقدام کنند استراتژی معاملاتی خود را پیاده سازی کرده و تمام تاییدیه ها و شرایط را به گونه ای پیش میبرند که در نهایت منجر به خرید شود. در واقع در این حالت اشتباه معامله‌گر اینجاست که از قبل ذهنیتی داشته و همان ذهنیت را در روند تحلیلی خود تاثیر می گذارد و در نهایت پیشبرد چنین شرایطی می‌تواند منجر به اشتباهات مکرر شده و باعث ورود به معاملات اشتباه زیادی برای معامله گر شود.

دقیقا به همین جهت است که بسیاری از افراد حرفه‌ای توصیه می‌کنند که معامله گران از استراتژی معاملاتی خود در بازار بورس دقیقا مانند یک ربات استفاده کرده و به هیچ وجه پارامتر های احساسی و یا ذهنیت های از پیش موجود را در زمان پیاده سازی استراتژی معاملاتی خود دخیل نکنند. البته پیشبرد این شرایط بسیار سخت است و هر کسی از عهده آن بر نمی آید و به همین دلیل است که افراد زیادی در فرایند معاملات خود در بازار بورس با شکست روبرو شده و نمی‌توانند به خواسته های اصلی خود یعنی سودآوری و رسیدن به درآمد ثابت برسند.

در واقع سه کلید اصلی موفقیت در بازار بورس که برای موفقیت در این بازار لازم و البته کافی هم هستند آموزش داشتن پلن معاملاتی و قدرت روانشناسی ورود به معاملات است که این دسته از افراد هرچند آموزش های حرفه ای را پشت سر گذاشته و حتی ممکن است که معاملاتی هم داشته باشند اما درگیر احساسات و ضعف و روانشناسی شده و همین موضوع باعث می‌شود تا آنها نتوانند از قدرت تحلیل گری و دانش خود استفاده کنند.


۱۵- عدم تحلیل شاخص بورس


تحلیل شاخص بورس برای انجام معاملات در این بازار دقیقاً مانند تحلیل بیت کوین برای معامله گری در بازار ارز دیجیتال است. در بازار رمز ارزها قیمت تمام آلت کوین ها تحت تاثیر روند قیمت بیت کوین قرار گرفته و بیت کوین به هر سمتی که برود بقیه رمز ارز ها نیز به همان سمت میروند. بر این اساس اگر شما در بازار ارز دیجیتال وارد یک معامله شوید که روند معاملاتی شما برخلاف روند بیت کوین باشد اما از استراتژی قدرتمندی استفاده کرده باشید باز هم ممکن است با چالش روبرو شده و نتوانید انتظارات خود را از بازار به دست آورید.

در این شرایط ممکن است برای روند معاملات در بازار بورس برای کسانی رخ دهد که قبل از انجام معامله و سرمایه گذاری شاخص کل بورس را تحلیل نکرده و بدون دقت به روند شاخص به دنبال انجام معامله در این بازار هستند. درصد قابل توجهی از سهم های تعریف شده در بازار بورس ایران که از آنها به عنوان شاخص ساز و یا سهم های دارای همبستگی با شاخص بورس یاد میشود، روند کاملا یکسان و شاخص بورس داشته و در صورتی که شاخص صعودی و نزولی شود روند قیمت آن ها نیز به همان ترتیب خواهد بود.

حالا اگر در چنین شرایطی استراتژی معاملاتی شما حکم به ورود به یک سهم برای خرید دهد اما شاخص بورس روند نزولی به خود گرفته باشد عملاً احتمال موفقیت شما به شدت کاهش خواهد یافت و حتی ممکن است ضرر های بسیار سنگینی را نیز تحت تاثیر این رفتار معاملاتی در حساب کاربری خود مشاهده کنید. بر این اساس است که معمولاً معامله‌گران بازار بورس ایران در اولین قدم خود اقدام به تحلیل و بررسی نمودار شاخص کل بورس کرده و بعد از تحویل شاخص بورس هست که به دنبال انتخاب سهم های مختلف برای معامله گری می روند.

اگر مقاله تحلیل تکنیکال بازار بورس را مطالعه کرده باشید در این مقاله ما یاد آوری کردیم که یکی از اولین قدم ها برای ورود به معاملات بازار بورس تحلیل و بررسی نمودار شاخص است اگر شما از این مرحله به سادگی عبور کنید احتمالاً حتی اگر در صورت انتخاب یک سهم مناسب برای خرید نیز معاملات شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت نمی توانید به موفقیت برسید.


۱۶- ورود به معاملات از دست رفته


اشتباهات رایج در بورسیکی دیگر از اشتباهات رایج در بورس برای معامله گران در این بازار ورود به معاملات و فرصت های از دست رفته بازار است. برخلاف بازار های مالی بین المللی بازار بورس ایران یک بازار یک طرفه بوده و امکان ورود به معاملات فروش برای رسیدن به سود در بازار بورس ایران وجود ندارد. البته که این موضوع معایب بزرگی با خود برای معامله گران و سرمایه گذاران در بازار به دنبال دارد اما مزیت هایی نیز با خود به همراه آورده که شما میتوانید از این مزیت ها استفاده کنید. یکی از اصلی ترین مزیت ها امکان کنترل احساسات و روانشناسی معامله گری در بازار بورس در زمان نزول قیمت ها در این بازار است. زیرا دیگر شما وسوسه ورود به معاملات جدید را ندارید.

اما این موضوع یک چالش را هم برای معامله گران در این بازار به وجود آورده و آن هم کم شدن تعداد فرصت های معاملاتی برای سودآوری از طریق بازار بورس است. شما تنها می‌توانید وارد معاملات خرید شوید و درصد قابل توجهی از سهم های تعریف شده در بازار نیز تحت تاثیر شاخص بورس روند یکسانی دارند و عملاً وقتی بازار نزولی باشد بیش از ۹۰ درصد سهم های تعریف شده در بازار عملاً هیچ فرصت معاملاتی وجود ندارد و شما نمی توانید معاملات خود را در بازار پیش ببرید.

البته تا اینجا هنوز هیچ گونه اشتباهی از جانب شما رخ نداده و تمام دارایی شما در حساب کاربری شما در یکی از کارگزاری ها قرار دارد. اشتباه وقتی رخ می دهد که شما تصمیم به ورود به معاملات با عجله گرفته و حتی فرصت های معاملاتی از دست رفته را نیز در لیست معاملات خود قرار دهید. نمودار یکی از سهم های مورد نظر خود را باز میکنید و استراتژی معاملاتی خود را بر روی آن پیاده می نمایید. در حین بررسی متوجه می‌شوید که سهام مورد نظر چند روز قبل سیگنال ورود به معامله را برای شما طبق استراتژی معاملاتی صادر کرده و بعد از این سیگنال رشد بسیار قابل ملاحظه ای را نیز داشته و اکنون با نقطه ورود شما طبق تحلیل تکنیکال فاصله بسیار زیادی دارد.

در چنین مواقعی تصمیم شما برای معامله چیست؟ از یک طرف ممکن است این دیدگاه در ذهنیت شما وجود داشته باشد که فرصت های معاملاتی خیلی زیادی در بازار بورس پیش روی شما قرار نمی گیرند و از طرف دیگر نیز همین فرصت عالی و ایده ها نیز با تاخیر جلوی چشم ما و شما آمده است. هر چند ممکن است شما در ظاهر در پاسخ این پرسش ادعا کنید که معامله مورد نظر را رها کرده و به سمت انتخاب سهم دیگری می روید. اما در واقعیت و در فرایند معامله گری اتخاذ چنین تصمیمی بسیار سخت و به این راحتی ها نخواهد بود.

درصد قابل توجهی از معامله‌گران مخصوصاً در ماه‌های ابتدایی ورود به بازار بورس در چنین شرایطی تصمیم میگیرند که در همان نقطه فعلی وارد سهام مورد نظر شده و بخش قابل توجهی از دارایی های خود را بر روی آن قرار می دهند در حالی که بازارگردان بورس دقیقا در همان نقطه ها تصمیم به خالی کردن سقف گرفته و احتمالاً در چند روز آتی شاهد کاهش قابل توجه قیمت سهام مورد نظر خواهد بود و این موضوع می‌تواند تبدیل به یک زیان بسیار بزرگ برای شما شود.

ما به شما می گوییم که بازار بورس پر از فرصت های مختلف است و فرصت ها در این بازار دائماً در حال تکرار هستند و به هیچ وجه لازم نیست شما با عجله وارد معامله شوید که از زمان ورود به آن طبق استراتژی مدت زمان زیادی گذشته و اکنون رشد خود را انجام داده است. توصیه ما در چنین مواقعی این است که سهام مورد نظر را رها کرده و آنها را بررسی کنید و احتمالاً اگر شما سهمی را پیدا کردید که روند خوبی دارد فرصت های دیگری را نیز می توانید پیدا کنید و اگر از یک استراتژی استفاده می کنید که توانسته چنین رشد خوبی را برای یک سهم پیش بینی و تحلیل کند احتمالاً با استفاده از آن می توانید فرصت های دیگر را نیز به همین ترتیب شکار کنید.

البته بارها و بارها ما به این نکته در مقالات و جلسات حضوری مختلف برای دانشجویان اشاره کرده و به آنها متذکر شده ایم که حتماً باید نقطه ورود مشخص و دقیقی را برای معاملات خود در نظر بگیرند و از این دست از اشتباهات رایج در بازار بورس خود را دور نگه دارند اما باز هم مشاهده می‌کنیم که دائماً این اشتباهات در میان معامله‌گران تکرار شده و آنها نمی‌توانند از نظر روانشناسی ذهن خود را برای جلوگیری از ورود به چنین معاملاتی باز دارند‌.


۱۷- عدم تحلیل اخبار اقتصادی و سیاسی


طبق اعلام یک خبر اقتصادی خوراک مورد نیاز برای صنایع پتروشیمی به مقدار کافی در کشور موجود است و امکان وارد کردن این خوراک نیز از کشورهای صادرکننده بین راه ها وجود ندارد. به نظر شما چنین خبری چه تاثیری بر روی سهم های حوزه پتروشیمی در بازار خواهد گذاشت و این دسته از سهام چه روندی را در پیش خواهند گرفت؟ جدای از اینکه اصلاً چنین خبری تاثیر مثبت یا منفی برای سهام و صنعت پتروشیمی دارد به نظر شما استفاده تنها از تحلیل تکنیکال برای ورود به معاملات خرید در یکی از این سهم ها بدون در نظر گرفتن این خبر منطقی به نظر می رسد؟

در مقاله تحلیل فاندامنتال بازار بورس ایران یادآوری کردیم که تحلیل فاندامنتال به تنهایی نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در این بازار باشد و در مقاله تحلیل تکنیکال در بازار بورس نیز اشاره کردیم که تحلیل تکنیکال به تنهایی شرایط لازم و کافی برای موفقیت در بازار بورس را به همراه ندارد. در واقع برای اینکه شما بتوانید معاملات موفقی را در بازار بورس برای خود رقم بزنید لازم است که حتماً از ترکیبی از تکنیک های تعریف شده در تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال استفاده کنید و یکی از مهمترین تکنیک ها در تحلیل فاندامنتال بررسی اخبار سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشور و ارزیابی تاثیر آنها بر روی سهم های مختلف در بازار بورس است.

وقتی یک سهم به صورت مستقیم تحت تاثیر اخبار سیاسی و اقتصادی قرار میگیرد عملاً حتی اگر بهترین استراتژی های تحلیل تکنیکال نیز حکم به صعودی دادن آن بدهند باز هم به احتمال قوی روند سهام مورد نظر تحت تاثیر خبر سیاسی و اقتصادی قرار خواهد گرفت و احتمال قرار گرفتن آن در روند معکوس نسبت به روند پیش بینی شده توسط استراتژی های تحلیل تکنیکال وجود دارد.

قدرتمندترین معاملات شما در بازار بورس زمانی رقم خواهد خورد که برای ورود به یک معامله تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال به صورت همسو با یکدیگر عمل کنند. به این معنا که وقتی شما با استفاده از استراتژی معاملاتی تکنیکالی به این نتیجه می رسید که یک سهم ارزش قابل توجهی داشته و امکان رشد آن در روزها و هفته‌های آتی وجود دارد و در کنار آن اخبار سیاسی و اقتصادی حاکم بر وضعیت سهام مورد نظر نیز همین شرایط را تایید می نمایند عملاً شما می توانید با احتمال موفقیت بسیار زیاد معاملات خود را در بازار آغاز کنید.

همسو شدن تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال بهترین فرصت برای این است که شما بتوانید بالاترین میزان سودآوری را در بازار بورس برای خود رقم زده و حتی ریسک معاملات خود را در چنین شرایطی به حداکثر میزان ممکن نیز برسانید. البته نه اینکه تمام دارایی های خود را صرف خرید یک سهم کنید بلکه در چنین مواقعی می توانیم نسبت به شرایط معمول ریسک بیشتری را بپذیرید و معامله با حجم بالا تر انجام دهید.

اما متاسفانه شاهد هستیم که یکی از اشتباهات رایج در بورس نادیده گرفتن اخبار سیاسی و اقتصادی حاکم بر روند سهم ها در بازار است. البته برای نوسان گیری در بورس ممکن است این اخبار در بازه های زمانی کوتاه مدت یکی دو روزه خیلی تاثیر نداشته باشند اما برای بازه های زمانی میان مدت و چند هفته ای اخبار تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت و نادیده گرفتن آنها دقیقا مانند این است که شما چشم بسته برای معامله گری در بازار اقدام کنید. بسیاری از افرادی که در ابتدا تحلیل فاندامنتال بورس را نادیده گرفته و از این روش تحلیلی استفاده نکرده‌اند بعد از گذشت چند سال متوجه می‌شوند که عدم استفاده از آنها از روشهای تحلیل فاندامنتال چه زیان بزرگی را برای آنها به دنبال داشته و بعد از گذشت چند مرحله تصمیم می‌گیرند تا این روش تحلیلی را نیز در معاملات خود را در دستور کار قرار دهند.


۱۸- پایبند نبودن به حد ضرر در معاملات


اشتباهات رایج در بورس یکی دیگر از اشتباهات رایج در بورس پایبند نبودن به حد ضرر در فرایند معاملات است. با توجه به اینکه برخلاف بازار فیوچرز ارز دیجیتال و البته سرمایه گذاری در فارکس در بازار بورس ایران هیچگونه اهرمی برای ورود به معاملات وجود نداشته و شما می توانید تا سالهای سال بعد از خرید یک سهم از آن نگهداری نمایید حتی اگر در ضرر بسیار سنگین قرار داشته باشید. در واقع حتی اگر ارزش یک دارایی در بازار بورس به نزدیک صفر هم برسد باز هم شما به عنوان سهامداران باقی خواهید ماند و هیچ کسی نمی تواند سهم های شما را به هر دلیلی از شما بگیرد.

البته هر چند ممکن است در دیدگاه اول به این موضوع مانند یک مزیت نگاه کنید اما چالش اصلی آن زمانی مشخص میشود که بعد از خرید یک سهم و معامله گری وارد زیان می شوید. طبق اصول معامله گری در بازار های مالی شما باید برای تمام معاملات خود در بازار حد ضرر داشته باشید و در صورتی که قیمت به حد ضرر شما برسد باید از آن خارج شده و باقیمانده دارایی‌های خود را وارد معامله دیگری کنید. داشتن این دیدگاه است که باعث می‌شود تا شما در طولانی مدت در بازار سودآور باشید تا بتوانید معاملات موفقی را برای خود رقم بزنید.

اگر بخواهیم حقیقت ماجرا را برای شما بازگو کنیم باید یادآوری نماییم که درصد قابل توجهی از معامله گران وقتی وارد زیان می‌شوند به هیچ وجه قدرت روانشناسی کافی برای خروج از معامله و پایبند بودن به حد ضرر خود را نداشته و ترجیح می‌دهند تا حتی سال های سال در یک سهام زیان‌ده باقی بماند اما معامله خود را با ضرر نبندند. معایب بسیار زیادی برای این دیدگاه معاملاتی و برای این دسته از معامله گران می توانیم برشماریم که تا ساعت ها میشود درباره آن صحبت کرد.

کسانی که این دیدگاه را در فرایند معاملات خود در بازار بورس دارند به هیچ وجه برای معامله گری در این بازار ساخته نشده و هنوز زمان زیادی برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق در بازار بورس لازم خواهند داشت. یک معامله گر موفق در چنین شرایطی به حد ضرر خود پایبند بوده و بلافاصله بعد از رسیدن قیمت حد ضرر از معامله خارج و با بررسی ها و با استفاده از استراتژی های خود تصمیم میگیرد تا سرمایه خود را بر روی سهام دیگری که ارزش معاملاتی بیشتری دارد و امکان جبران ضرر ها و رسیدن به سود در آن وجود دارد وارد نماید.

اما متاسفانه  معامله گران در فرآیند معاملاتی که وارد ضرر شده‌اند بسیار زیاد می‌شود و آنها به این راحتی ها از یک معامله زیان آور خارج نمی شوند. این موضوع تبدیل به یکی از مهمترین اشتباهات رایج معامله گران در بازار بورس شده است.


۱۹- صبر کم!


دربند قبلی یکی از اشتباهات رایج در بورس را صبر زیاد معامله گران در فرایند معاملات زیان آور در بازار بورس معرفی کردیم. اما نکته بسیار جالب اینجاست که نداشتن صبر نیز یکی از اشتباهات رایج در فرایند معاملات در این بازار است و افراد زیادی هستند که به دلیل نداشتن صبر کافی یا معاملات خود را با سود بسیار کمی می بندند و یا اینکه دائماً در حال جست و خیز از یک سهم به سهام دیگری بوده و نمی توانند روند معاملاتی سودآوری را برای خود رقم بزنند.

همین الان اگر از شما بپرسیم که شما در حال حاضر سه معامله باز در بازار بورس دارید که دو مورد از آنها وارد ضرر شده و تا یکی در سود قرار دارد اما به دلیل نیاز مالی حتماً باید مقداری از پول خود را نقد کنید تصمیم شما کدام سهم برای خروج خواهد بود؟ اگر بخواهیم صادق باشیم درصد قابل توجهی از شما همان سهام در سود را انتخاب کرده و معامله آن را می بندند. در حالی که این احتمال وجود دارد که سهام مورد نظر بسیار سود بیشتری به شما اعطا نماید و در عوض دو معامله دیگر در زیان بیشتری فرو بروند.

چنین شرایطی و چنین فرایندی در بازارهای مالی و در فرآیند معاملات بیشتر به دلیل نداشتن صبر کافی و پایبند نبودن به شرایط معاملاتی است و متاسفانه درصد قابل توجهی از معامله گران ایرانی در بازار بورس نیز چنین شرایطی دارند.‌ به همین دلیل است که بارها و بارها پیش آمده که حتی کسانی که آموزش بورس را به صورت حرفه ای پشت سر گذاشته و ترین استراتژی ها برای انجام معامله در این بازار استفاده می‌کنند اما به دلیل نداشتن روانشناسی قدرتمند معمولاً بر فرآیند معاملات خود شکست‌خورده و نمی‌توانند شرایط خوبی از این نظر برای خود رقم بزنند.

معامله گری در بازارهای مالی فقط این نیست که شما با استفاده از تکنیک ها و استراتژی های معاملاتی یک سهم را انتخاب کرده و برای خرید آن اقدام کنید بلکه فرایندهای بسیار دیگری هم هستند که اتفاقاً تمایز میان یک معامله گر خوب و موفق با یک معامله گر شکست خورده در همان ها خواهد بود. از پایبندی به دردسر گرفته تا داشتن صبر در فرآیند معاملات مخصوصاً در بازار بورس که یک بازار یک طرفه است اهمیت بسیار زیادی دارد که به هیچ وجه به استراتژی معاملاتی و آموزش‌های حرفه‌ای معامله گران مربوط نبوده و این نوع ذهنیت آنهاست که چنین شرایطی را برای آنها به وجود می آورد.


۲۰- از هول حلیم در دیگ افتادن!


یکی دیگر از اشتباهات رایج در سرمایه گذاری در بورس این است که معامله گران معمولاً حتی اگر دانش تحلیلی کافی برای معامله گری در این بازار را داشته باشند نیز با شنیدن اخبار و اطلاعات و یا تحت تاثیر صعود شاخص از هول حلیم در دیگ افتاده و نمی تواند احساسات خود را برای ورود به معامله کنترل کنند. تجربه ثابت کرده که در اکثر موارد چنین معاملاتی همراه با زیان است و حالا تصمیم با شماست که این رویه را در پیش بگیرید و یا با کنترل ذهن خود از آن اجتناب کنید.

چگونه می توانیم اشتباهات رایج بورس را کنترل کنیم؟

اشتباهات رایج در بورس دائماً در حال تکرار توسط معامله‌گران مختلف هستند و حتی مطالعه مقاله نیز می‌تواند معامله‌گران را از ورود به اشتباهات رایج بورس باز دارد. ‌اشتباهات رایج در سرمایه گذاری در بورس اگر دائما تکرار نمی شدند دیگر نام آنها اشتباهات رایج نبود و اصلاً اشاره‌ای به آنها در این مقاله نمی شد. برای اینکه شما بتوانید معاملات خود را از چنین اشتباهاتی دور نگهدارید، حتماً باید در کنار آموزش‌های حرفه‌ای چه در بحث تحلیل تکنیکال بورس و چه در بحث تحلیل فاندامنتال بورس حتماً باید خود را از نظر روانشناسی خویشتن و بازار نیز آماده کنید و ذهنیت یک فرد برنده را در بازار داشته باشید.

یکی از اولین قدم ها برای جلوگیری از ورود به چنین اشتباهاتی میتواند داشتن یک پلن معاملاتی کاملاً مدون و تصمیم گیری در فرآیند معاملات دقیقاً مطابق با همان پلن معاملاتی باشد. اگر به منابع مهم آموزش بورس و سرمایه گذاری در بازارهای مالی دقت کنید در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که تناقض میان رعایت پلن معاملاتی برای معامله گران در نظر گرفته شده است. برخی از معامله گران و منابع بر این عقیده هستند که معامله گران در فرآیند معاملات خود در بازار بایستی نسبت به پلن معاملاتی خود منعطف باشند و در صورت به وجود آمدن شرایط خاصی ذهن خود را نیز درگیر انتخاب بهتر نمایند.

از طرف دیگر منابعی هم هستند که مال دیگران توصیه می کنند که در فرآیند معاملات خود با داشتن پلن معاملاتی دقیقاً مانند یک ربات از آن استفاده کرده و تحت هیچ شرایطی هیچ تصمیمی خلاف جهت پلن معاملاتی خود نگیرند. البته هرچند در ظاهر این دو دیدگاه دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و با هم تناقض دارند اما اگر بخواهیم کمی موشکافانه به موضوع نگاه کنیم این موضوع برای ما روشن خواهد شد که منابع دوم بیشتر به این دلیل که معامله گران می توانند احساسات خود را در فرآیند معاملات کنترل کنند چنین توصیه ای را به آنها دارند وگرنه در صورتی که آنها مطمئن بودند که معامله گران می توانم احساسات خود را کنترل کنند انعطاف داشتن در برخی مواقع چندان تصمیم عجیب و نادرست نیست.

بر این اساس توصیه ما در این مقاله برای دور ماندن از اشتباهات رایج در معاملات بازار بورس این است که شما یک پلن معاملاتی کاملا مشخص و مدون داشته باشید و مانند یک روبات از آن پیروی کنید. حتی اگر این پیروی ربات گونه در نهایت منجر به عدم امکان استفاده از بسیاری از فرصت های معاملاتی برای شما شود و شما را از ورود به بسیاری از معاملات موفق باز دارد باز هم در نهایت چنین تصمیمی به نفع شما تمام خواهد شد و می‌تواند در طولانی مدت سودآوری قابل توجهی را برای شما به دنبال داشته باشد.

در یک کلام اگر شما اشتباهات رایج در بازار بورس را تکرار نمی کنید و نیازی به مطالعه مقاله نداشتید و در حال حاضر به عنوان یک معامله گر موفق در بازار خود را معرفی کرده بودید ولی اگر اکنون در اینجا قرار دارید و در حال مطالعه اشتباهات رایج در معاملات بازار بورس هستید بهترین تصمیم برای شما پیروی مانند یک ربات از پلن معاملاتی است.

اهمیت آموزش در کنترل اشتباهات رایج در بورس

اشتباهات رایج در بورس را میتوان با آموزش های حرفه ای تا میزان قابل توجهی از بین برد و شرایط لازم برای اجتناب از ورود به چنین معاملات و چنین اشتباهاتی را ایجاد کرد. البته بسیار مهم است که شما از کدام دوره آموزشی و تحت نظر کدام استاد برای ورود به معاملات خود استفاده می کنید زیرا بسیاری از دوره های آموزشی خودشان یک اشتباه رایج برای ورود به معاملات در بازار بورس محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها می‌تواند ذهنیت شما را نسبت به این بازار کاملاً تغییر دهد.

در یک دوره حرفه‌ای و کارآمد علاوه بر اینکه شما آموزشهای حرفه ای مربوط به تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال را به خوبی سپری می کنید حتماً باید از نظر روانشناسی نیز قدرت معاملاتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید و بتوانید در تمام شرایط روی احساسات و عواطف خود کنترل داشته باشید. آموزش های اولیه برای ورود به بازار بورس اولین قدم برای انجام معاملات عالی در این بازار هستند. از این رو توصیه می کنیم که حتما اولین قدم را با دقت بسیار زیادی بردارید و در این موضوع هرگز اشتباه نکنید.

حتما بخوانید: نوسان گیری در بورس

کلام آخر

اشتباهات رایج در بورس را به صورت کامل و جامع برای شما تشریح کردیم نکات بسیار مهمی برای جلوگیری از ورود به چنین اشتباهاتی را نیز برای شما بیان نمودیم. صحبت کردن درباره اشتباهات رایج بورس هیچ موقع مبحث پرطرفداری در میان معامله گران بازار بورس نبوده و از این گذشته حتی کسانی که چنین مقالاتی را مطالعه می کنند نیز دقت بسیار زیادی به مطالب گفته شده ندارند و به همین دلیل است که اشتباهات رایج در سرمایه گذاری در بورس دائماً در حال تکرار است. همین حالا از میانه کسانی که این مقاله را مطالعه کرده باشند درصد قابل توجهی از افراد دوباره هم این اشتباهات را در فرایند معاملات خود در بازار بورس انجام می دهند و نمی توانند از نظر روانشناسی خود را برای فرار از آنها آماده کنند.

نکته بسیار جالب در فرایند آموزش بورس و بازارهای مالی این است که درصد قابل توجهی از این آموزش ها به موضوعاتی مانند تحلیل تکنیکال و تدوین استراتژی های معاملاتی بر می گردد و ما در حالی که بیشترین تأثیر را در موفقیت نام دیگر آن در این بازار قدرت روانشناسی و کنترل احساسات دارد. وقتی شما در فرایند معاملات خود اشتباهی را تکرار می کند که قبلاً توسط معامله‌گران دیگر تکرار شده و نتیجه آن کاملاً مشخص است و البته بارها و بارها در مقالات مختلف درباره آن مطالعه کرده اید عملا شما از نظر ذهنی آماده معامله گری در بازار بورس نبوده و نمی‌توانید یک روند موفق را برای خود رقم بزنید.

با این حال تمام تلاش ما در سایت کانون بورس آماده سازی تمام بستر های اولیه لازم برای داشتن معاملات موفق در بازارهای مالی مخصوصاً بازار بورس ایران است و در این راستا تمام تلاش خود را با ارائه مقالات آموزش رایگان بورس و همچنین تدوین بهترین دوره حرفه‌ای آموزش بورس برای شما فراهم آورده ایم و شما می‌توانید از این شرایط برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف معاملاتی خود در این بازار استفاده نمایید. همچنین در صورت نداشتن فرصت کافی برای شرکت در دوره حضوری، می توانید پکیج آموزش غیرحضوری بورس را تهیه کنید.

در انتها شما را دعوت می کنیم اگر اشتباه رایج دیگری از چشم ما دور مانده که در این مقاله به آن اشاره نشده آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا با به اشتراک گذاری این دیدگاه ها قدرت معامله گری همه ما در بازار بورس افزایش پیدا کند و بتوانیم در کنار هم معاملات موفقی را در بازار رقم بزنیم. در انتهای یک بار دیگر باید متذکر شویم که تمایز میان معامله گران موفق و ناموفق در این بازار دقیقاً در دقت و عدم دقت به همین نکات ساده است.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: