قیمت سکه + نمودار قیمت لحظه ای سکه

سکه نماد ثروت و توانمندی در ایران است. اطلاع از قیمت سکه و امکان پیش بینی قیمت آن می‌تواند زندگی هر فردی را به اصطلاح سکه نماید. مشخص نیست برای اولین بار چه کسی از سکه به عنوان مهریه استفاده کرد اما هر کسی بود شم اقتصادی بسیار بالایی داشته و یک عامل قدرتمند در برابر تورم و گرانی را انتخاب کرده است که هیچ سلطانی هم نتوانسته قیمت آن را به زیر بکشد. قیمت سکه تحت تأثیر عوامل مختلف سیاسی و اقتصادی از سال‌ها پیش یک روند صعودی را در پیش گرفته و همچنین در این مسیر یکه‌تازی می‌نماید. بررسی گذشته قیمت آن نیز نشان از یک سیکل صعودی بزرگ دارد که متوقف کردن آن به این راحتی‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. اما چگونه قیمت سکه را پیش بینی کنیم  و مطابق با پیش بینی از بازار سکه سود کسب کنیم؟ ورود به چنین بازار پرهیجانی هر چند می‌تواند سودهای کلانی را به دنبال داشته باشد، اما ریسک زیادی نیز با خود به همراه دارد. به همین دلیل لازم است تا کاملاً مسلح و با قدرت وارد آن شوید. 

در این مقاله سعی داریم تا به صورت کامل و جامع تمام مسائل مربوط به قیمت سکه در بازار ایران را مورد بررسی قرار دهیم. به بررسی مفاهیم اولیه بازار سکه پرداخته و سپس روش های مشاهده نمودار قیمت سکه را مرور خواهیم کرد. به آموزش روش های تحلیل سکه خواهیم پرداخت و در قدم بعدی روش های پیش بینی قیمت سکه و اطلاعات تکمیلی مربوط به آن را برای شما آماد کرده‌ایم. این مقاله برای کسانی مناسب است که: 

 • هیچ شناختی از انواع سکه، قیمت سکه و بازار سکه نداشته و ترجیح می‌دهند تا در یک مقاله اطلاعات کاملی از آن داشته باشند. 
 • کسانی که نیم نگاهی به بازار سکه داشته‌اند اما از ترفندهای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه اطلاع ندارند.
 • افرادی که هر از چند گاهی سکه معامله می‌نمایند اما اطلاعات علمی و دانش لازم را برای آن ندارند. 
 • کسانی که در بازار سکه ضررهایی را متحمل شده‌اند.
 • افرادی که تمایل دارند با قدرت بالا وارد بازار سکه شوند. 
 • افراد حرفه‌ای که دوست دارند اطلاعات خود را تکمیل کرده و نادانسته‌های خود را به چالش بکشند. 
 • کسانی که به دنبال روش های قدرتمند و عالی برای معامله در بازار سکه هستند. 
 • و همه کسانی که دوست دارند با یک بازار بسیار عالی که در زندگی همه ما ایرانی‌ها مؤثر است، آشنا شوند. 

فهرست مطالب

بخش ۱: مفاهیم اولیه مربوط به قیمت سکه

بخش دوم: عوامل مؤثر بر قیمت سکه در بازار ایران 

بخش سوم: نمودار قیمت سکه  

بخش چهارم: آموزش تحلیل قیمت سکه امامی

بخش پنجم: پیش بینی قیمت سکه 

بخش ششم: حباب قیمت سکه 

بخش هفتم: دانستنی‌هایی مهم درباره قیمت سکه و معاملات سکه در بازار ایران 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 

بخش ۱: مفاهیم اولیه مربوط به قیمت سکه

 • اهمیت قیمت سکه در بازار ایران 
 • تاریخچه سکه در ایران 
 • آرشیو قیمت سکه امامی
 • تأثیر قیمت سکه در سایر بازارهای مالی
 • ارزش ذاتی سکه چیست و چه تأثیری در قیمت آن دارد؟ 
 • عیار سکه چیست؟ 
 • انواع سکه ها در بازار
 • روش های معامله سکه در بازار ایران
 • قیمت سکه امامی و فرمول محاسبه ارزش ذاتی آن
 • سکه امامی طرح قدیم یا جدید؟ 
 • قیمت سکه بهار آزادی و فرمول محاسبه ارزش ذاتی آن
 • قیمت نیم سکه و فرمول محاسبه ارزش ذاتی آن
 • قیمت ربع سکه و فرمول محاسبه ارزش ذاتی آن
 • قیمت سکه در بازار آتی
 • آیا سکه در سایر کشورها نیز ارزشمند است؟ 
 • چرا قیمت سکه از طلای آن بیشتر است؟ 
 • میزان سوددهی سکه در ۱۰ سال گذشته 
 • میزان سوددهی سکه در ۵ سال گذشته 
 • مقایسه بازار سکه با سایر بازارهای مالی

pastedGraphic.png

اهمیت قیمت سکه در بازار ایران 

جمعیت قابل توجهی از ایرانی‌ها در حال حاضر یاد گرفته‌اند که هر روز بعد از بیدار شدن از خواب یک بار قیمت سکه را در رسانه‌ها و سایت‌های مربوطه دنبال نمایند. اهمیت قیمت این کالای ارزشمند در ایران به حدی رسیده که حتی در برخی مواقع معاملات در سایر بازارها نیز بر اساس آن انجام می‌پذیرد. در معاملات مسکن، در معاملات خودرو و سایر بازارها شاهد استفاده از سکه حتی به عنوان کی معیار قیمت هستیم. قیمت سکه در بازار در برخی مواقع به عنوان معیار قیمت کالاهای معمولی مانند گوشت و مرغ و … نیز در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از فروشنده‌ها به قیمت آن استناد می‌نمایند. احتمالاً شما هم در چنین موقعیتی قرار گرفته باشید و اگر اطلاعات کافی درباره سکه و نمودار قیمت آن نداشته باشید، ممکن است کمی سردرگم شده و نتوانید دقیقاً منظور فروشنده را درک کنید. به همین دلیل لازم است تا به عنوان یک فرد آگاه در جامعه ایرانی اطلاعات کافی درباره بازار سکه کسب کرده و آگاهانه‌تر از همیشه عمل کنید. 

ایرانی‌ها در حال حاضر قبول کرده‌اند که قیمت سکه هر ساله در کشور چندین درصد بالاتر از میزان تورم به پیش می‌رود. جالب است که با وجود اینکه اکثراً این واقعیت را پذیرفته و آن را قبول دارند، باز هم از ورود به بازار این کالای ارزشمند امتناع کرده و ترس از ریسک کردن را به عنوان سدی بزرگ در پیش روی خود قرار داده‌اند. البته نداشتن اطلاعات فنی و تکنیکالی لازم نیز بر این ترس اضافه کرده تا مردم عادی قدرت ورود به این بازار را نداشته باشند. خوشبختانه در شرایط کنونی وضعیت طوری رقم خورده که امکان حضور در بازار سکه برای هر فردی با هر سرمایه‌ای امکان‌پذیر است. پس شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، اگر هنوز برای رستگاری زندگی خود آستین بالا نزده و منتظر معجزات الهی برای کم شدن قیمت‌ها در بازار هستید، بهتر است هر چه زودتر عزم خود را جزم کرده و برای موفقیت خود در زندگی در کنار دعا، کاری هم کرده باشید. بازار سکه می‌تواند بهترین بازار برای شروع باشد. 

تاریخچه سکه در ایران 

سکه اصطلاحاً به یک تکه فلز دایره‌ای شکل اطلاق می‌شود به فلز ساخته شده و ارزش آن به موارد مختلفی اعم از نوع فلز به کار گرفته شده برای تولید آن بستگی دارد. اولین سکه ها در ایران که به دلیل نبود تجهیزات خیلی هم دایره نشده و فقط تلاش سازنده برای دایره‌ای کردن آنها مشهود است، به دوره هخامنشیان باز می‌گردد. جایی که اولین بار سکه ها هم از طلا و هم از نقره برای داد و ستد وارد زندگی مردم شدند. سکه های طلایی با عنوان زرین یا دریک و سکه های نقره با عنوان سیگلوی البته به استناد به زندگی مردم سایر کشورها که مستعمره ایران شده بودند، در دوره هخامنشیان ضرب شدند. ضرب کردن سکه به معنی زدن یک آرم یا لوگو که مخصوص به حکومت زمان است می‌باشد که به نوعی به آن ارج و اعتبار بخشیده و آن را ارزشمند می‌سازد. ماشین‌های به روز و پیشرفته ضرب سکه برای اولین بار در سال ۱۲۹۳ وارد ایران شده و از آن پس شاهد ضرب سکه های کاملاً دایره‌ای و از جنس فلزات با ارزش کمتر بودیم. 

سکه طلا، سکه امامی و سکه بهار آزادی اصطلاحاتی است که به سکه های امروزی در بازار سکه اطلاق می‌شود. این سکه که برای اولین بار با نام سکه بهار آزادی ضرب شد، در سال ۱۳۵۸ روی کار آمد. هدف از ضرب این سکه ها گرامیداشت انقلاب اسلامی در ایران بود و دولت در آن زمان به عنوان یک کالای ارزشمند اقدام به ضرب این سکه ها کرد. قیمت سکه در آن زمان بیشتر به میزان طلای به کار گرفته شده در آن بستگی داشت و کمتر شاهد نوسانات عجیب  و غریب امروزی در قیمت آن بودیم. سکه های بهار آزادی که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ ضرب شدند در طرح مخصوصی بوده و امروزه آنها را با عنوان سکه امامی طرح قدیم می‌شناسند. سکه های بعد از سال ۱۳۷۰ نیز به عنوان سکه امامی طرح جدید شناخته می‌شود. 

تا سال ۱۳۸۶ تمام سکه های تولید شده با سال مشخصی ضرب شده و سال تولید آنها نیز روی سکه درج می‌شد. اما در بازار قیمت سکه های جدیدتر بیشتر از بقیه بود و بدون تفاوت در ارزش ذاتی شاهد نوسانات قیمت بیشتری برای آنها بودیم. به همین دلیل بانک مرکزی تصمیم گرفت که از سال ۱۳۸۶ تمام سکه ها را با درج همان سال ضرب کرده و از آن پس دیگر شاهد استفاده از سال جدید روی سکه ها نبودیم. همچنین انواع دیگر سکه ها با عنوان نیم سکه، ربع سکه و سکه های گرمی نیز برای امکان معامله کاربران با سرمایه‌های کمتر نیز تولید شده و روانه بازار شدند. 

تأثیر قیمت سکه در سایر بازارهای مالی

بازارهای مالی و سرمایه گذاری در ایران نیز مانند سایر کشورهای دنیا با تنوع زیادی در دسترس سرمایه گذاران ایرانی و خارجی قرار گرفته تا سرمایه‌های خود را وارد آنها نمایند. کسب سود از سرمایه گذاری امری کاملاً طبیعی است و هر کسی روی این موضوع تمرکز نداشته باشد، به زودی شاهد از بین رفتن سرمایه‌های خود در زندگی خواهد بود. مهم‌ترین بازارهای مالی ایران بازار بورس، بازار ارز، بازار سکه، بازار مسکن، بازار خودرو، بازار طلا و بازار بورس کالا هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. جالب است بدانید که هر کدام از این بازارها از سایرین تأثیر می‌پذیرند و  روند حرکت قیمت هر یک می‌تواند به نوعی جهت دهنده به سایرین نیز باشد. 

قیمت سکه از جمله مواردی است که می‌تواند در قیمت بسیاری از کالاها و بازارهای مالی ایران تأثیر مستقیم داشته باشد. همچنین قیمت سکه از سایر بازارها نیز تأثیر می‌پذیرد. برای مثال قیمت در بازار مسکن می‌تواند تحت تأثیر قیمت سکه به حرکت خود ادامه دهد. قیمت در بازار خودرو همچنین از بازار سکه تأثیر می‌پذیرد. به همین دلیل حتی کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در سایر بازارها دارند نیز بایستی اطلاعات خود را درباره بازار سکه تکمیل کرده و با اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر اقدام به رشد سرمایه‌های خود کنند. 

ارزش ذاتی سکه چیست و چه تأثیری در قیمت آن دارد؟ 

یکی از مهم‌ترین پارامترها که برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه نیز به آن نیاز خواهید داشت، ارزش ذاتی سکه می‌باشد. ارزش ذاتی سکه به قیمت واقعی آن اشاره دارد نه قیمتی که در بازار در حال معامله آن هستیم. بایستی بدانید که سکه ها از طلا ساخته می‌شوند اما تمام وزن آنها طلا نیست و آلیاژهای دیگری را نیز با خود به همراه دارد. ارزش ذاتی سکه در واقع به ارزش طلای مورد استفاده در آن اشاره دارد. برای مثال اگر ۱ گرم طلا در یک سکه به کار رفته باشد، قیمت ۱ گرم طلا در بازار آزاد محاسبه شده و به عنوان ارزش ذاتی سکه مورد نظر در نظر گرفته می‌شود. البته که سکه با قیمت‌های بسیار متفاوت تری نسبت به ارزش ذاتی خود معامله می‌شود، که این موضوع حتی یک ملاک بسیار عالی برای تعیین زمان خرید و فروش سکه نیز است که در ادامه مقاله سه صورت کامل به تشریح آن خواهیم پرداخت. 

با این تعریف متوجه شدید که سکه نیز مانند سایر کالاها از جمله سهام دارای یک ارزش ذاتی است که معمولاً تحلیل گران در زمان تحلیل قیمت سکه از آن برای پیش بینی قیمت نیز استفاده می‌نمایند. مسلماً وقتی قیمت فعلی سکه در بازار آزاد کمتر از ارزش ذاتی آن باشد، این موضوع نشان از این دارد که به زودی شاهد افزایش قیمت سکه خواهیم بود. بالا بودن قیمت سکه نسبت به ارزش ذاتی آن نیز می‌تواند به دلیل نوسانات و میزان عرضه و تقاضای برای خرید آن ایجاد گردد. در ادامه روش محاسبه ارزش ذاتی انواع سکه در ایران را معرفی خواهیم نمود. 

pastedGraphic_1.png

عیار سکه چیست؟ 

برای اینکه به تشریح ارزش ذاتی هر یک از انواع سکه پرداخته و همچنین بهتر و راحت‌تر قیمت سکه را تحلیل کنیم، لازم است تا شما را با اصطلاحی به عنوان عیار سکه آشنا نماییم. طلا به عنوان یک فلز گرانبها بر اساس میزان خلوص خود قیمت گذاری می‌شود. خلوص فلز طلا در واقع نسبت میزان طلای موجود به وزن کل است. پس اگر ۱۰ درصد از وزن کل یک فلز طلا باشد، میزان خلوص و عیار آن ۱۰ درصد خواهد بود. عیار طلای خالص به صورت ۱۰۰۰ تعریف می‌شود. به این معنی که در هر یک کیلوگرم طلا ۱۰۰۰ گرم فلز طلا وجود دارد. البته به دلیل اینکه طلای صد در صد خالص در بازار نداریم، در هنگام معامله به شمش‌های یک کیلوگرمی طلا اصطلاحاً عیار ۹۹۹.۹ گفته می‌شود که معادل با همان طلای خالص است. عیار طلای خالص در بازار طلا با عنوان عیار ۲۴ شناخته می‌شود. سکه ها به دلیل اعتبار و ارزشی که دارند با طلای ۲۴ عیار ساخته می‌شوند. 

عیار سکه های ساخته شده در بازار ایران ۹۰۰ است. به این معنی که فلز مادر به کار گرفته شده برای تولید سکه در هر یک کیلوگرم ۹۰۰ گرم طلای ۲۴ عیار داشته و ۱۰۰ گرم نیز آلیاژی از دیگر فلزها در خود دارا است. به همین دلیل عیار واقعی سکه ها در بازار ۲۲ می‌باشد. اگر به جای طلای ۲۴ عیار از طلای دیگری برای ساخت سکه استفاده می‌شد، با توجه به ۱۰۰ گرم آلیاژ به کار گرفته شده در آن عیار آن‌ از ۲۲ نیز پایین‌تر می‌رفت. این موضوع برای تعیین ارزش ذاتی قیمت سکه بسیار مه بوده و تعیین کننده خواهد بود. به همین دلیل لازم دانستیم تا توضیح کاملی درباره عیار سکه ارائه داده و آن را برای شما روشن کنیم.